Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? Het antwoord der Fransche regeering op het voorstel van Coolidge. - Het Hongaarsch-Italiaansche vriendschapsverdrag gisteren ondertee kend. Plundertochten in Sjantoeng. Onder de Radio-berichten: Een besluit der Britsche arbeidsgroepen In verband met het aanbieden van een ultimatum aan autoriteiten te Kanton. Italië geeft den wensch te kennen in de Albaneesche kwestie officieel te willen onderhandelen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. 6INNENLANDSCH NIEUWS, De Staatscommissie inzake hei aanvullend onderwijs voor de rijpere jeugd. Regeling van de begrootingen Rekeningen van landsbedrijven in Ned.-Indië. De verkiezingen voor de Provinciale Staten. UIT ONZE OOST. De bijzetting van het stoffelijk overschot van generaal van Heutsz. Smokkelen van geweren en munitie. Nu de onrust vrijwel geluwd is. KUNST EN KENNIS. Veel animo. PARYS, „Radio-Paris", 1750 M. 10.50—- 11.20 Concert, 12.502.10 Concert, Or kest en Mme. Miraul, zang. 5.05—5.55 Klassiek uurtje, 9.0511.00 Concert, Orkest en solisten. Een goede dag voor hei Residentieorkest. Zuid-Afrikaansche studente bezoeken ons land. tiïïlïM Het Concordaat Te Hannover heeft de Duitsche minister van buftenlandsche zaken, dr. Stresemann, in een rede op den algemeenen cultuurdag van de Duitsche volkspartij stelling geno men tegen de rijksconcocdaatsplannen. Deze rede tegen het concordaat heeft groote ver rassing gewekt, constateert de „Voss. Z.'\ niet alleen in den boezem der regeerings- partijen, maar ook onder de leden van de 'rijksregeering. In politieke kringen is men het er over eens, schrijft het blad, dat deze philippica verreikende gevolgen zal hebben op politiek gebied. Blijkbaar toch ziet Stre semann in het concordaat het middel om de Duitsche volkspartij uit de tegenwoordige rijksdagmeerderheid te werken en daarmede de coalitie te doen springen. Dat de D.-Volkspartij zich in de nieuwe meerderheid niet beha-gelijk voelt, zoo her innert de „V. Z." is een open geheim; reeds in de eerste weken van het samengaan der coalitiepartijen, kwamen onderlinge strub belingen en moeilijkheden voor tusschen centrum en D.-Volkspartij in verband met concordaat en schoolwet. Reeds toen ging het gerucht, dat de D.-Volkspartij irit de coalitie zou weg willen. Stresemann's rede heeft vooral in cen trumskringen de aandacht getrokken. Afgewacht moet worden of het meenings- verschil tusschen D.-Volksparlij en het zwart-blauwe blok tot openlijke oneenig- heid wordt, maar een feit is, dat het be staat. Wellicht dat de regeering het con- cordaatsontwerp uitstelt. Op den duur ech ter zal het conflict niet te overbruggen zijn. 1 Een opzienbarende verklaring in het proces te Plauen. In het proces te Plauen van dr. Strese mann tegen den völkischen advocaat Mül Ier heeft de getuige a décharge Kranz een opzienbarende onthulling gedaan. Nadat hij door den president en den vertegenwoordi ger van het O. M. in een scherp kruisver hoor in het nauw was gedreven, verklaarde hij na lang aarzelen, dat hij de dossiers, waarop de lastercampagne van rechts tegen .Stresemann was gebaseerd, voor 5000 mark aan de Duitschnationale partij had ver kocht. In het verdere verloop van het verhoor bleek, dat de voormalige „Staatsanwalt- scbaftsassessor", dr. Kussmann bekend door zijn rol in de zaak-Barmat hierbij ook weer de hand in het spel heeft gehad. Frankrijks antwoord op de nit- noodiging van Coolidge. De Fransche regeering heeft in antwoord op de uitnoodiging van Coolidge tot deel neming aan een conferentie inzake de ont wapening ter zee een memorandum over handigd, waarin zij de verklaring herhaalt, dat het haar onmogelijk is de deelneming van Frankrijk - aan een dergelijke conferen tie te overwegen, ook al zou haar land ver tegenwoordigd zijn door een „waarnemer''. Zij kan niet toelaten, dat het gezag, wordt verzwakt van den Volkenbond, welke zich reeds bezig houdt met het ontwapenings- vraagstuk, waarbij de ontwapening ter zee, te land en in de lucht onafscheidelijk zijn .verbonden; noch, dat het beginsel wordt aangetast van de gelijkheid der mogendhe den, waarmee Frankrijk krachtig verbonden blijft; noch, dat van de discussie der voor naamste problemen de staten worden uit gesloten, welker medewerking onmisbaar ïs; noch dat de technische grondslagen, waarop alleen een algemeene beperking der bewapening mogelijk is, worden verlaten. In het memorandum wordt er op gewe zen, dat het Fransche ontwapeningsvoorstel in de commissie ter voorbereiding der ont wapeningsconferentie reeds den steun heeft van de groote meerderheid der vertegen woordigers. Dientengevolge is Frankrijk ver plicht groote terughoudendheid in acht te nemen ten aanzien van de deelneming aan andere besprekingen, welker organisators door verschillende beginselen worden ge ïnspireerd. Het memorandum besluit met een betui ging van groote sympathie jegens de pogi jegens de pogingen van Amerika ter bevor dering van de ontwapening en den vrede. De Ontwapeningsconferentie. De voorbereidende ontwapeningsconfe rentie heeit heden 'n aanvang gemaakt met de bespreking van het hoofdstuk beperking der bewapening ter zee, waarbij de groot ste tegenstelling tusschen het Fransche en het Britsche standpunt bestaat. Lord Cecil verklaarde, dat de Britsche regeering van meening is dat de sterkte van een vloot afhangt van aantal en grootte der schepen en niet van het aantal van het personeel. Hij zag daarom niet de noodza kelijkheid in om het aantal van het perso neel aan boord te beperken. Een derge lijke bepaling zou de conventie slechts in gewikkelder en haar aanneming onwaar schijnlijk maken. Daar echter zekere con tinentale mogendheden de beperking van het aantal van hun troepen te land afhan kelijk maken van de beperking van het scheepspersoneel, had hij in deze gewich tige quaestie van zijn regeering instructies gevraagd. Gibson (Ver. Staten) geloofde vast dat wanneer het aantal slagschepen, die den grondslag vormen waarop 'alle factoren der bewapening ter zee berusten, beperkt wordt, alle andere elementen der bewape ning ter zee automatisch beperkt zouden worden. Hij verklaard zich evenwel bereid om Ieder denkbeeld voor een practische methode om het scheepspersoneef als fac tor van de bewapening ter zee bij de be perking dier bewapening te betrekken, zorgvuldig te onderzoeken. 0 Bethlen te Rome. Uit Rome wordt aan de „Voss. Ztg." ge roeid, dat Bethien Maandagavond in het prueis Chigi zijn eerste onderhoud met lussolini heeft gehad. Ia het terstond na uit onderhoud gepubliceerde officiëele com muniqué wordt medegedeeld, dat het vriend- schaps- en arbitrageverdrag tusschen Italië en Hongarije gisteren zou worden onder teekend. De ontvoering van Wilkins. V olgens door den Mexicaanschen minis ter van Oorlog ontvangen berichten zijn zeven leden van de rooversbende, die den Amerikaanschen ingenieur Wilkins dood den, te Guadalajara na een krijgsraad ge dood. De opmarsch der Zuidelijken. De opmarsch der nationalisten naar de ^rele Rivier stuit thans op tegenstand van de Noordelijken, die Zondag een tegenaan val deden en na een vinnig gevecht Kwan- tian aan den spooweg veroverden op 100 mijl ten noorden van Nanking, Tweehonderd gewonden kwamen te Nanking aan. Het gebeurde te Nanking, Volgenns bericht uit Washington aan de „Times" heeft de Amerikaansche regeering den tekst van de nota, welke McMurray, de Amerikaansche gezant te Peking, aan de Kantonneesche autoriteiten zal overhandi gen, naar Peking geseind. Het oorspronke lijk ontwerp, dat de gezar.t aan het Ame rikaansche departement van Buitenlandsche Zaken had voorgelegd na beraad met de Engelsche en Japanscbë gezanten te Pe king, is in sommige details gewijzigd, doch de nota is in eindvonn op alle essentieele punten gelijk aan de Engelsche en Japan- sche nota's die zullen worden verzonden. De drie mogenheden zullen diensvolgens in de eerste fase van hit diplomatieke pro bleem gelijktijdig »en identieken diploma- tieken stap doen. Ten aanzien van de kwestie der „sanc ties" blijkt nog geen voortgang gemaakt te zijn. Het is echter duidelijk, dat de Ame rikaansche regeering zoo mogelijk zelfs den schijn van interventie in den Chineeschen binnenlandschen oorlog wenscht te vermij den. Revolutie in het Zuidwesten. Uit Rangoon wordt aan de „Times" ge seind, dat volgens een telegram uit Joen- nanfoe, de hoofdstad van de provincie Joen- nan, in het Zuidwesten van China, daar ter stede een staatsgreep heeft plaats gehad en dat de gouverneur van de provincie, of schoon in naam het hoofd van dc provin ciale regeering, weinig meer is dan een gevangene in de handen '■an zijn drie gene raals, Loeng Joen, Hoe Djo Foc en Tsjang Djoe Tsji. Daar de toestand in de provincie zeer slecht is, vreest men dat de roovers hoe langer hoe driester zullen optreden. Ge neraal Tsjen Wei Ken. die ten behoeve van de regeering te Joennan-foe Tengjoeeh her overde, werd gedwongen Joennan te verla ten een paar weken na zijn terugkeer te za- men met Tang Tsji Jao. Beiden houden thans verblijf in Tongking (Fransch Indo- China). Hun uitwijzing was te wijten aan een staatsgreep. Plundertochten in Sjantoeng. De leden der „Tataohoei ,ol het Genoot schap der Vernieling, in de zoutproduceeren- de streken van de provincie Sjantoeng en langs de Zuidkust van Tsingtao, plunderen en vernielen de bureaux der magistraten en der administrateurs van den zoutaccijns, evenals andere gebouwen, en vermoorden de politic-agenten en de ontvangers der ac cijnzen. Generaal Pi Spoe Tsjen, de com mandant van Sjantoeng, die van Sjanghai naar Tsingtao vluchtte, toen de Nationalis ten de stad bezetten, heeft troepen tegen de „Tataohoei"" uitgezonden. IN HET RUHRGEBIED. Zooals men weet is de toestand in het Ruhrgebied niet al te best. De jongste scheidsrechterlijke uitspraak inzake werk tijd en looaen vond instemming bij mijnwer kers, noch bij mijneigenaars. De communis ten ageeren voor een zeven-urigen arbeids dag voor de ondergrondswerkende arbei ders. Einde April zullen de mijnwerkers in staking gaan. De Keulsche medewerker van de „Manen Guard." constateert, dat de zeer ernstig invloed van de hervatte Engelsche concur rentie niet te miskennen valt. De bekende Dusseldorfsche grootindustrieel Vögeler heelt dezer dagen in een redevoering ver klaard, dat er weinig kans bestaat op het tot stand komen van een overeenkomst tus schen Britsche en Duitsche kolenproducen- ten. In dc locale pers wordt echter nog steeds de hoop uitgesproken, dat de Brit sche mijneigenaars zich tenslotte toch nog voor een internationale regeling- zullen laten vinden. EEN VLIJTIGE DIEF! Voor het „Schötfengericht" te Breslati, zoo meldt de „Voss. Z.", is het proces be gonnen tegen een der vlijtigste dieven, die in de laatste tijden hun vak hebben uitge oefend. De man heet Joseph Barke, is Elzas- ser van geboorte en heeft zich te verant woorden voor 127 gewone, min of meer zware en 187 rijwieldiefstallen. Barke be weert nog veel meer diefstallen te hebben gepleegd. Toen hij twee jaren geleden ge arresteerd werd, .becijferde hij zijn vergrij pen op 2000. Een van de meest opzien barende misdrijven van Barke is geweest de wijze, waarop hij in '23 dc woning van de tooneelspeelster Hella Kürtz leeghaalde. Barke werkte in de spreekkamer van den dokter, in den schouwburg, in cabarets enz. enz, Uit het hoofdbureau van politie te Breslau haalde hij een rijwiel weg; uit het paleis van justitie twee toga's. Specialist was hij in het leegplunderen van scholen. Als Franschman acht Barke zich gerech tigd de Duitsche politie te beschimpen en haar zooveel mogelijk werk en last te be zorgen! Met hem staat een groot aantal helers terecht, die echter elke medeplichtig heid ontkennen en beweren, dat Barke hen alleen uit wraak als heler heeft aange bracht. Voorloopig zijn 150 getuigen gedagvaard Het proces zal een week of drie duren. NATURALISATIE IN FRANKRIJK In 1926 hebben 45.371 vreemdelingen de Fransche nationaliteit verworven, dat is 17.216 meer dan in 1925. Bovenaan de lijst staan de Italianen met 14.414. Het aantal Nederlanders, dat Franschman is geworden, bedraagt 141. EE WOLF IN HET DORP. Het dorp Mercogliano bij Napels is dezer dagen in opschudding gebracht door een grooten wolf, die blijkbaar uitgehongerd was en eerst een aanval deed op een paard, dat zich echter zoo krachtig verdedigde met zijn hoeven, dat de wolf het dier verder met rust liet en een aanval ging doen op een kudde schapen. De schaapherder, die het roofdier blijkbaar voor een grooten hond aanzag, trachtte het met een stok te ver drijven, maar de wolf sprong hem naar de keel en doodde hem. Daarop deed de wolf een aanval op een anderen boer, wiens vader toesnelde met een bijl en het dier doodde. DE „LEEKENMISSIE" IN PORTUGAL. Met een beschikking der Portugeesche regeering wordt de z.g. Leekenmissie in Por tugal weer afgeschaft en de missiehuizen en de verdere bezittingen aan de Missionarissen weer teruggegeven. Dit besluit maakt een einde aan de pogingen, door anti-godsdien stige portugeesche autoriteiten in het werk gesteld, den beschavenden invloed die van Missionarissen in de overzeesche koloniën uitging te verdringen door het werken van Regeeringsambtenaren, die den veel zeggen den titel „Cultuuragenten" droegen. De po gingen van deze Europeesche beschavings agenten, zonder den zegenrijken invloed van het Christendom onder de inlanders te bren gen, leed jammerlijk schipbreuk, zoodat de openbare meening zich hiertegen verzette. Speciaal in Angora cn Mozambique was de verontwaardiging tegen deze „cultuuragen ten, die de missionarissen uit hunne wonin gen hadden verdreven en ongehoorde som men gelds verbrasten, zoo groot, dat de re geering ten slotte genoodzaakt was hande lend in te grijpen; de „cultuuragcnten" deden niets in het belang der inboorlingen en lieten alles den vrijen loop. Aangezien in Portugal scheiding tusschein kerk en staat bestaat is met bovenbedoelde beschikking, waardoor de godsdienstige orden weer in het bezit van hun eigendom zijn gekomen, ook hunne zelf standigheid en onafhankelijkheid in de missiegebieden teruggegeven. AMERIKAANSCHE KATHOLIEKEN. Ter gelegenheid van de ontvangst van een deputatie van alle katholieke organisaties en vereenigingen in zijn b'.dom maakte Kardinaal Dubois nog eens uitdrukkelijk ge wag over de aanwijzingen van den H. Vader met het oog op de politieke houding der Fransche katholieken, lerwijl de kardinaal de aanwezigen tot gehoorzaamheid vermaan de, hield hij hun de Am ;rikaansché Katho lieken als voorbeeld voir, wier uitstekende discipline hem bij zijne reis door Amerika ten zeerste was opgevallen. De prachtige discipline is volgens zijne meeniig de hoofd oorzaak en de verklaring van hei feit, dat het Katholicisme in de Vereenigde Staten en Canada op zoo hoog peil staat en zooveel goede resultaten kon boeken. OVER SLECHTE FILMS IN FRANKRIJK EN BELGIë. Dat slechte films oorzaak kunnen zijn van misdaden, is onlangs door een voorval be wezen in Galias. Een jonge man van nog geen 16 jaren had een misdadigersfilm ge zien en daarop het besluit genomen de m dezen film beschouwde tooneelen in wer kelijkheid om te zetten. Zoo werd hij moor denaar. Hij sloeg den vice-directeur van een kantfabriek in Calais met een houweel neder. Voor de rechtbank verantwoordde hij zich met de bewering, dat hij slechts dat had ge daan, wat hij in den den film had gezien. De Duitsche Film „wegen tot kracht en schoon heid" werd op 3 Maart 1,1. in een cinema te Leuven opgevoerd. Katholieke studenten protesteerden nader hand in het theater, daar deze film de mo rele gevoelens der katholieken kwetste. Bij deze demonstratie kwam het tot eene bot sing met de politie. Het resultaat bleef echter niet uit. De autoriteiten hebben de films thans verboden. FASCISTISCHE DWAASHEDEN. Een in Italië verbreid vlugschrift bevat de 10 geboden der Fascisten. Uit deze 10 geboden volgt thans een kleine bloemlezing: „Weet, dat de Fascist niet aan een eeuwi gen vrede mag gelooven", het vaderland dient men ook, wanneer men de wacht over een benzinedepót houdt. De patronentasch en geweer zijn u niet gegeven, on* zc tc ruïneeren, maar om ze voor den oorlog goed te bewaren en in 'goeden staat te houden. Mussolini heeft altijd gelijk. Eén ding moet u voor alle andere na aan het hart liggen: Het leven van den Duce. De fascistische bond voor schoolbibliotheken van Boulogne heeft een gebed voor den Duce gegeven, in het bijzonder voor de scholen in Zuid-Tirol. Dit gebed luidt ais volgt: „Hij heeft het vaderland op den weg naar rust gevoerd, o Heer, wij bidden, be schut hem. Hij heeft den naam >'an het Vaderland overal op de aarde, in de zeeën en in de hemelen doen laten hooren, Heer wij bidden.... Hij heeft in de harten op nieuw de liefde voor den. trouw gewekt, de eerbied voor die zijn gevallen, de bewon dering voor de grooten en de edelen, Heer, wij bidden.... Tot meerdere roem en groot heid van het vaderland, geef, dat hij hier op aarde zijne zending moge volbrengen, Heer wij bidden BELASTING VOOR VRIJGEZELLEN. Het blad „Echi e Commente" beveelt vanuit e-en moreel standpunt de invoering van een vrijgezellenbelasting aan. Diege nen, die zich van hunne plicht tegenover de maatschappij niet bewust zijn, moesten gedwongen worden hiervoor te betalen. Geïnstalleerd door minister Waszink. De minister van Onderwijs, de heer Waszink, heeft gisteren de Staatscommissie, welke in opdracht heeft te onderzoeken of het gewenscht en mogelijk is het aanvul lende onderwijs voor de rijpere jeugd te regelen, geïnstalleerd met een rede, waarin hij er o.m. op wees, dat van de vele duizenden, die jaarlijks na volbraéhten leer plicht de lagere schooi verlaten, slechts enkele honderden het voorrecht genieten over te gaan naar scholen voor volledig dagonderwijs. Tegenover het vraagstuk van de techni sche opleiding en dc feitelijke vorming der overigen de groote massa, die op jeug digen leeftijd reeds met de vaak harde prac- tijk des levens in aanraking komt kan, noch mag de overheid onverschillig staan. Inderdaad heeft zij dan ook op meer dan één wijze zich het lot aangetrokken van dit deel der rijpere jeugd. De oprichiing van nieuwe cursussen werd en wordt echter in hooge mate belemmerd door den toestand van 's lands geldmiddelen. Spr. wees ver der op de zeer uiteenloopende regelingen ten aanzien van het vervolg-onderwijs. Hij constateerde daarbij, dat zij, die een cursus in het leven willen roepen, niet uit gelde lijke overwegingen er toe geleid moeten worden aan een bepaald soort van onder wijs de voorkeur te geven. Aan de commissie nu is opgedragen te onderzoeken of het mogelijk is, dat de ver schillende thans bestaande soorten van aan vullend onderwijs voor de rijpere jeugd onderworpen worden aan gelijkluidende wettelijke voorschriften. Voldoende is, dat de regeling van ieder soort van aanvullend onderwijs een plaats vindt in dezelfde wet, „die het overeenkomstig volledige dagonder wijs regelt* mits al die regelingen, wat de organisatie, de administratie en de subsi- dieering betreft, gelijkluidend zijn. Ten slotte merkte spr. nog op, dat een goede regeling van het aanvullend 'onderwijs te meer noodzakelijk is, nu, naar hij hoopt, eerlang de bepalingen omtrent het leer lingwezen tot volledige uitvoering zullen komen. De voorzitter der Staatscommissie, Baron van Wijnbergen, beantwoordde 's ministers rede. Hij zeide, dat men in de instelling dezer commissie wederom een blijk van zeer te waardseren belangstelling van overheids wege in het jeugdwerk heeft te zien. Dat in het instellings-besluit met nadruk wordt gewezen op de vrijheid, is voor de commis sie een belangrijke vingerwijzing. Van groot belang is de vrijheid ook met het oog op de kosten van het onderwijs, waar juist die vrijheid voorkomen van onnoodige kosten mogelijk zal maken. Toch zal de financieele vraag steeds moeilijk blijven. Wie zich, aldus spr., aan een berekening wil betten, ten einde vast te stellen, welk bedrag per jaar ten koste wordt gelegd uit 's Rijks kas per leerling voor het betrek kelijk klein aantal personen, dat onderwijs ontvangt aan universiteiten, hoogescholen, dagscholen voor middelbaar- en voorberei dend hooger onderwijs, nijverheids- en han delsscholen, en daarmede dan vergelijkt het bedrag per leerling uitgegeven ten behoeve van het onderwijs der groote massa, die naar de lagere scholen gaat, zal moeten toegeven, dat het blijven subsidiceren door het Rijk van deze instellingen alleszins ge rechtvaardigd is. Verschenen is het Verslag van de Bijzon dere Commissie, in wier handen is gesteld het wetsontwerp bovengenoemd. De commissie betuigde algemeen haar in stemming met het beginsel van het ont werp. Het is op de werkelijkheid gebaseerd. Met de afwijking van de Ned. Bedrijvenwet van 16 Februari 1912 kon men zich in 't algemeen vereenigen. Men achtte het ge wenscht, in dit ontwerp te bepalen, dat een bedrijlsbegrooflng vóór 3e Landsbegrootmg moet worden behandeld. Een lid had van het werk der commissie, welke dit oniwerp heeft samengesteld, meer verwacht. Zij heeft geen stap gezet in de richting van een grootere zelfstandigheid der bedriiven. De minister antwoordt hierop, dat wan neer meer zelfstandigheid der bedrijven ge wenscht mocht blijken, het onderhavig wets ontwerp een goede voorbereiding voor een daartoe strekkende regeling is. De regeering deelde in het mondeling over leg mede, dat het de bedoeling is de be grooting van elft 'Landsbedrijf afzonderlijk te doen vaststellen, deze daarna samen te voe gen en als de begrooting der Landsbedrijven aan de Landsbegrooting toe te voegen. De commissie stelde de vraag, of de Alge meene Rekenkamer in Nederlandsch-ïndië wel voldoende geoutilleerd is voor de con trole op de meer ingewikkelde boekhouding, welke door dit Wetsontwerp zal worden in gevoerd. De Minister zegt hierop, dat luidens van de Indische regeering ontvangen berichten na het optreden van den tegenwoordigen voorzitter der Algemeene Rekenkamer een ondcrhandsch overleg tusschen deze hoofdambtenaar en het Departement van Fi nanciën is ingesteld, waardoor een volledig inzicht wordt verkregen in de vele moeilijk heden. die aan de verbetering van de con trole op het financieel beheer zijn verbon den. Verwacht wordt, dat binnen niet te langen tijd van de Kamer zekere voorstellen zullen uitgaan, die een goeden grondslag voor hare reorganisatie zullen bieden. De Regeering achtte het vormen van der gelijke reserves evenwel nuttig met het oog op de bevordering van gelijkmatigheid in het bedrijf. Vooral bij de bedrijven in Indië met hun wisselende uitkomsten achtte zij dit van belang. De Commissie meende ten slotte zich bij de Regeering te moeten neerleggen. In de provincie Limburg, De namen der gekozenen voor de Prov. Staten van de provincie Limburg luiden als volgt: R.K.: Mr. M. J. H. H. Paulissen, J M .1 Schöonbrood. P J Kaanen. E E H Regout, C. H. J. A. Janssen de Limpens, H. J. L. Merckelbach, E. H van Oppen, mri J. G. S. N. Beckers, G. H. F M Corten, P L. Janssen, C. Bux, graaf M. V. E. J. M. de Marchant et d'Ansembourg, F. A L M Damen, J. H. Maenen, H. J. H. Dresen. P. D. M Beckers, W. J. Koken, W. H Kals. W F. J. Quaed- vlieg, W. M. A. Galiard. P II van Kempen, II. A. A. Meuwissen, M. Tops, J. Th. Verheg gen, M. F. Vranckcn, J. H. M Smeets, Th J, Aquarius, J. L. M. van Uden, mr R. H. van Basten Batenburg. J. W. J Janssen, G H. Faessen. H. H. Trienekens, J. A. Poels, Th. P. H. Rutten, J H Janssen, F X. L. J. Tohmocr en H. F. P Doneée. S. D. A. P.: J. H. Paris. C. H. Pieters, H v d Ploeg (tweemaal gekozen), H van Deutekom. V.B.: Ir. J. Koster. C.-H.: Mr. dr. W. F. J. Frowein. Luit. A. W. M. Jordans zal optreden als commandant van het naar Nederland ver trekkende inheemsche detachement voor de bijzetting van het stoffelijk overschot van gouverneur-generaal Van' Heutsz. Men meldt uit Soerabaja: Twee Chïnee- zen werden gearresteerd, die be4rapt waren op het overladen van 20 vuurwapens en 2000 patronen uit het s.s. „Tambora" van de Rott. Lloyd. Zij waren van plan deze wapens naar het binnenland te vervoeren. Nu de onrust in de Ommelanden vrijwel geluwd is, heeft het bestuur de handen vol met het verhoor van arrestanten, hetgeen veel schrijfwerk meebrengt. De proces sen-verbaal hopen zich op. Straks als het bestuur klaar is met het onderzoek aldus de „Sum. Bode" komen de drukke dagen voor den Landraad. Sedert het begin van Januari alleen zijn reeds 40 zaken naar dit college verwezen. Grooten- deels zijn het zaken, waarin tot nu toe geen ketrangan kon worden verkregen. Sluip moord- en rampozaken vormen het over wegend deel ervan. Voorts komen daar nog geheimzinnige moordaanslagen bij, waarvan men tot nu toe het bestaan niet eens wist. V/at de toestanden in de Ommelanden betreft, kan gemeld worden,dat zich geduren de de laatste dagen geen nieuwe feiten voor deden. Hier en'daar vonden een paar arres taties plaats en werden wapens en bommen achterhaald. De militaire bewaking zal voor eerst echter nog gehandhaafd moeten blij ven, wijl er nog gevaarlijke individuen rond loopen, o.w. Gandjil die men nog niet te fa.ken heeft kunnen krijgen. Intusschen kan men alleszins tevreden zijn over dc door de militairen bereikte re sultaten. De kopstukken van terreur zijn onschadelijk gemaakt, terwijl de leiders, die men nog niet bij hun baadje heeft, mo menteel vrijwel lamgeslagen zijn. Vijf tegelijk naar Reimü. Gedurende de beide Pinksterdagen wordt er te Reims een groot internationaal mu ziekconcours gehouden in verband met de DONDERDAG 7 APRIL. HILVERSUM. 1050 M. 12.C0 Politieber." 3.304.30 Uurtie voor de wees- en zie-' kenhuizen. 5.006.45 Concert door het H.D.O.-orkest. Adolph Pot, viool. 6.45 7.45 Beginselen van het Burgerlijk Recht en van het Handelsrecht. 7.45 Politie ber. 10.30 Persber. 8 10 Aansluiting van 't Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw-orkest, o. 1. Willen» Mengelberg. Lubka Kolessa, piano. Piano concert E-mol, Chopin. Suite, Brucken Fock. Les preludes, Liszt. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Het Rio( Grande trio- en M. Scoon, contra alt, Mc. Gregor, tenor. 12.05 Gedichtenvoor lezing. 12.20 Concert (vervolg). 1.20 2.20 Gramofbonmuziek, 2.45 Voor- Lezing: Moby Dick. 2.50 Lezing: A hundred years ago. 3.20 Evensong van de Westminster Abbey. 4.05 Lezing: On different being. 4.20 Orkestconcert, 5.20 Causerie. 5.35 Kinderuurtje. 6,20 Dansmuziek. 6.35 Landbouwber. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Tijdsein, weer- ber., nieuws. 7.05 Padvindersber. 7.20 Lezing: The amateur actor. 7.35 De werken van Liapou, nov. E. Mitchell, carillqn. 7.45 Lezing: Flowers of the field. 8.05 Dansmuziek. 8.20 Wag-i ner-Concert, o. I. v. Siegfried W.agner. Orkest van 150 musici. Om 9.20 onder broken voor nieuws- en weerber. 10.30 Lezing: Long journeys on short purses. t 10.5012,20 Dansmuziek. LANGENBERG, 469 M. 10.20—1L20 Concert. 12.501.50 Orkestconcert..i 4.205.20 Verd-Concert. Iseglio-kapel em bariton. 7.509.50 Vroolijke en ernstige liedjes en voordrachten van den Ryn. Or kest, koor en solisten. 10.35—11.20 Dansmuziek. KÖNIGSWÜSTERHAUSEN, 12.50 M. en BERLIJN, 484 en 566 M. 1.50—7.05e« en lessen. 7.20 „Die Zirkusprinzessin", operette in 3 acten van Kalman. Daarna; tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG, 394.7 M- 11.50—1.20 Orkest- concert. 1,252.10 Kamermuziek. 3.354.20 Cherubini-concert. 4.205.15 Dansmuziek. 5.20—5,35 Vroolijk con cert. 7.2011.10 Concert in de Domi Bremen. Domkoor en solokwartet. Daarna dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Kinderuur- tje. 7.40 Orkestconcert. 9.40 Voow lezing. 9.5510.20 Concert heropening van de Kathedraal, die na een restauratie-arbeid van 9 jaar weer in gebruik genomen kan worden. De stad Reims heeft intusschen nog lang niet het aantal inwo ners van voor den oorlog terug en om nu de aandacht op de stad tc vestigen heeft het stadsbestuur een internationaalconcours uitgeschreven voor zang-, harmonie-, fan fare- en mandoiinegezelschappen, waaraan vereenigingen uit verschillende landen mede werken. Voor Nederland gaan, behalve de Mannenzangver. Euterpe, die in de Kathe draal een Mis van Hubert Cuypers zingt, het Harmoniecorps Sta Pal van de Ned. Spoor wegen, het Mandolinegezelschap „Sempre Avante" eveneens bestaande uit Spoorweg personeel, de Mannenzangver. „Zang ett Vriendschap," Amsterdam, en het Muziek- korps „De Bilt." In de jury, die internationaal is, zal voor ons land zitting nemen, de heer J. Hageng Jr., Amsterdam. Vrienden van het Residentie-Orkest uit cféf burgerij van Den Haag hebben gelden bij eengebracht voor het orkest, dat de gehoop- te toelage op het salaris niet heeft ontvaar gen ten gevolge van een besluit van den ge meenteraad van 's-Gravenhage van verleden jaar. Zij deden dat, om daarmede tegelijker* tijd dr. Peter van Anrooy bij gelegenheid van zijn 10-jarig dirigentschap van het Resri dentie-Orkest hun waardeering te toonen. Gisterochtend hebben een paar leden vaa het comité, dat voor deze zaak had gezorgd,, bij monde van één hunner het orkest tijdens de repetitie van deze welgeslaagde actie te, zijnen bate in kennis gesteld. Gemeld wordt nog, dat dr. Van Anrooy persoonlijk van geen hulde wilde weten era verzocht had deze op de leden van het ors kest over te breng en. Zondagochtend is met de „Batavier" uï6 Londen een gezelschap van 23 Zuid-Afri-, kaansche studenten, die in Engeland studeer deeren, aangekomen. Het gezelschap, o.-vfy eenige vrouwelijke studenten, is op uitnoo diging van het Dietsch Studentenverbond naar ons land gekomen onder leiding van de heeren N. J. Grobler en B. F. W. Gey van Pitlius. Het gezelschap is na een bezoek aan Rot terdam in het clubgebouw van de Kon. Roei en Zeilvereeniging „De Maas" aldaar ont vangen en begroet door de afd. Rotterdam van het Algemeen Nederlandsch Verbond en de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Maandag werd een boottocht door de ha ven gemaakt, aangeboden door het gemeen tebestuur, waarna een bezoek gebracht werd, aan het stadhuis. Tegen den middag zijn de Zuid-Afrikanen! naar de hoofdstad vertrokken. Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON S „What will he do with it", door ]OS. P. H. HAMERS. 30 En nu wierp Lionel zich hals over kop in het korte fragment van de geschiedenis der kleine Sofie en den gebrekkigen zonder lingen Waife, voor wien zij eerst werkte en later bedelde Met welk een kunstelooze Welsprekendheid vertelde hij deze geschie denis van het kleine zwervende meisje, met haar edel voorkomen en haar kinderlijken eenvoud! Hij verhaalde van zijn water tochtjes naar Hampton Court, de vreugde van Sofie daarover en hoe verstoord hij was toen hij bemerkte, dat Vance zich over haar scheen te schamen bij d'°c groote lui; het tooneel in den boomgaard, waar hij Darrell s brief gelezen had, waardoor Sofie voor een oogenblik bij hem op den achtergrond ge drongen was; hij verhaalde hun terugtocht naar huis, hun scheiding, haar omzien op den weg, zijn bezoek bij den schoenlapper op den volgenden dag en van haar souvenir aan hem, het kindergedichtje, met de regels op den omslag, die hij van buiten kende, Darrell, de groote rechtsgeleerde, geveelde 'dat hij op een jury die uitwerking niet had kunnen te weeg brengen, als die knaap door zijn verhaal, op zijn eigen gemoed had te weeg gebracht, „O mijnheer", riep Lionel uit, terwijl hij zijn paard inhield en met vermetele hand dat van Darrell tot staan bracht. „O, gij zijt zoo rijk en zoo vriendelijk; redt dat arme kind van de armoede en de gevaren aan zulk een leven verbonden! Als ge haar slechts had kunnen zien en hooren! zij kan er niet voor geboren zijn! Gij keert U van mij af; heb ik U misschien beleedigd? Ik anderen in te roepen, maar terwijl ge mij met weldaden overlaadt, zou zoo weinig vol doende voor haar zijn. Als zij maar voor gebrek bewaard bleef met dien ouden man, want zonder hem zou ze niet gelukkig zijn, heb geen recht om uw welwillendheid voor cn veilig kon wonen in een huisje, zoo als gij aan uw pachter geeft! Ik ben een man of zal spoedig een man worden; ik kan wor stelen met de wereld en mij, hoe dan ook, een weg door het leven banen, maar dat teere kind, als een bedelaarster langs den weg! geen moeder, geen broeder om haar te beschermen, niemand dan'dien afgelecfden kreupele, die op haren arm leunt als eer. kruk. Ik kan dat denkbeeld niet verdragen. Ik ben er zeker van, dat ik haar ergens weer zal zien. Mag ik U dan schrijven en wilt gij haar dan helpen? Spreek toch, mijnheer, zeg toch ja!" Een zonderlinge ontroering had zich van den rijken man meester gemaakt, een ont roering die hij mot ijzeren wilskracht trachtte te bedwingen. Hij sloot de oogen, maai slechts voor een .oogenblik, Er had een korte, maar hevige worsteling in zijn ge moed plaats met zijn beter ik en dat beter ik zegevierde. „Laat de teugels los; ziet ge niet dat mij'n paard de ooren in den hek legt; hij zou U kunnen bijten. Rijd maar even vooruit; ge zult uw zin hebben." NEGENTIENDE HOOFDSTUK. „Lionel Haughton", zei Guy Darrell, nadat hij zijn jongen neef weer ingehaald had: „Ik moet U danken voor een enkel, zeer gelukkig oogenblik. Het zien van een onbe dorven hart, vol reine goedheid, is eea weelde voor mij, die daaraan niet gewoon is. Begrijp me wel, Lionel. Als ge een jaar ot zes ouder waart geweest en dat kind, waar voor ge zoo welsprekend gepleit hebt, mis schien even onschuldig cn even bekoorlijk, dan zou uw pleidooi mij koud gelaten hebben als marmer. Ik zou gedacht hebben: de dwaze verliefdheid van een jongen op een aardig meisje. Als uw ware vriend zou ik de schouders opgetrokken hebben: wees op uw hoede. Ware ik uw vader geweest, dan zou ik mij ongerust over u gemaakt hebben. Ik zou er iets ziekelijk-romantisch in gezien hebben, dat met bedriegen of bedrogen wor den eindigt. Maar op uw jaren, mijn beste iongen, zijt gij enkel bezield van een ridder lijk medelijden met een arm, hulpeloos kind. O, waart ge toch mijn zoon; stroomde slechts het bloed van mijn vader door uw aderen. Eenmaal had ik een zoon, God nam hem van mij weg." Hier beefden de lippen van den sterken man en hij sprak haastig verder;. - „Ik gevoelde, dat er iets mannelijks in U i was, toen ge mij in uw brief mijn weldaden in het gezicht wierpt, toen ge mijn huis wildet verlaten in een vlaag van drift, die, hoe dwaas ook, toch edeler was dan de wijs heid van 'berekende onderwerping, Manne lijk waart ge in mijn oog, maar misschien was het alleen mannentrots, waarbij het hart koud kon blijven. Heden hebt ge mij iets beters dan trotschheid laten zien: belang- looze menschlievcr.dheid, Ja, ik zal U ter wille zijn; ik wii zelfs meer doen dan U de kans te laten, om dat arme kind te vinden. Ik zal mijn zaakwaarnemer de meest ge- schikste maatregelen aan de hand doen, om te weten waar zij gebleven is; ik zal haar beveiligen voor de gevaren, die ge voor haar ducht. En ook, ik zal aan uw moeder schrijven; ik deed haar onrecht. Bedenk, dat ik haar nooit gezien heb. Ik zag in haar de oorzaak van mijn twist met uw vader, die mij eens dierbaar was. 'Genoeg daarover. De toon harer brieven stond mij tegen en ergerde mij in de moeder van een knaap, die het bloed der Darrell's in zijn aderen had. Er waren nog andere redenen; ik laat ze rusten. Maar terwijl ik voor uw opvoeding zorgde, dacht ik stellig, dat haar familie in haar on derhoud voorzag. Zij heeft mij nooit om ondersteuning voor zich zelf gevraagd. Ik beoordeelde haar voorbarig en meende, dat zij niet geaarzeld zou hebben, mijn hulp in te roepen, als daarin niet voorzien was ge worden. Gij hebt mij haar beter doen kennen, en in ieder geval zijn de meesten van ons, voor drie vierde wat we als jongens zijn, aan onze moeders verschuldigd, Ge zijt op recht, zonder menschelijk opzicht. Ik heb achting voor de moeder van zulk een zoon." Lof was een zeldzaamheid in Guy Darrell's mond. Maar wanneer hij prees, dan wist hij hoe hij het doen moest. Lionel's vertrek was voor onbepaalden tijd uitgesteld; er werd niet meer over ge sproken. Intusschen ontstond er een groote verandering in Darrell's gedrag jegens hem. De onverschilligheid, die de rijke neei vroe ger aan den dag gelegd had omtrent het ver leden van den jongeling, was geheel ver dwenen. Hij trachtte nu de meer verborgen diepten tc peilen -welke verscholen liggen in het karakter van iéder mensch en die bij Lionel moeilijk te onderscheiden waren. Want onder het levendige en openhartige van zijn karakter lagen overgevoeligheid, trots en een eerzucht verborgen, die hem zelf verschrikte in uren, waarin eenzaamheid en mijmering hem aanleiding gaven tot zelf bespiegeling. Over 't geheel was Darrell niet ontevreden over den uitslag van zijn onderzoek. In Darréll zelf, merkte Lionel dagelijks meer eigenschappen op, die zijn belangstelling trokken en zijn genegenheid wöor dezen merkwaardigen man, dieper wortel deden schieten. Zoo gingen de dagen voorbij alsof Lionel het kind van den huize geworden was. Het einde van zijn verblijf op huize Fawley, zou echter niet minder onverwacht komen, dan dc omkeer in de gezondheid van zijn gast heer, waaraan hij het uitstel van zijn vertrek te danken had. Op een helderen namiddag, toen Darrell bij het venster van zijn studeerkamer stond, keek Fairthorn, die om de een of andere bezigheid binnen was geslopen, hem lang en nadenkend in het gelaat, kwam toen naast hem staan en legde de hand zacht op Dar rell's schouder. Met de andere hand wees hij op Lionel die voor het venster op het gras lag te lezen en vroeg: „Waarom geeft gij hem een plaats in uw hart, indien hij dat hart niet troosten kan?" Darrell deed een stap achteruit en ant woordde goedig: „Ik wist niet dat gij in kamer waart. Ik dank U Fairthorn. „Mij danken? waarvoor?" „Voor een vriendelijke gedachte. Du» houdt gij van den knaap?" Mag ik niet van hem houden?" vroeg Fairthorn eenigszins verschrikt. „Gij houdt toch zeker van hem." „Ja ik houd veel van hem, ik doe mijn best om hem lief te hebben. Maar, maar. en Darrell keerde zich snel om en het por tret van zijn vader, boven den schoorsteen mantel, vertoonde zich in het volle licht aan zijn blik. Het was een indrukwekkend gelaat, en zóó sprekend alsof het leefde; zacht moedig en beminnelijk, ofschoon met een hoog, smal, voorhoofd, met opgetrokken, trotschen neus en rustelooze, droefgeestige oogen en met een uitdrukking, die wel een fijn, maar geen krachtig vernuft te kennen gaf. Er was een zekere hulpeloosheid en toch iets gebiedend in het geheele beeld. Wan neer men op dat gelaat bleef staren had j het een treurige aantrekkelijkheid. .[Woedt yervolgdl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6