Gemengd nieuws. mq De vioolbouw in Frankrijk. Kamerlid en Senator. De zaak der Mologa. Een resolutie der Britsche arbeidersgroepen. De ontwapeningsconferentie. De reis van Bethlen. Mussolini over den politieken toestand. De Albaneesche Quaestie. De houding van Amerika tegenover China. De toestand in Hanking. De overwinning der Zuidelingen. De strijd in China. De wet op de vakvereenigingen. Tof vrijhavens verheven. De toestand van den koning van Roemenië. In een stuk vleesch gestikt. Een welverdiende onderscheiding. Geen winstgevende har.de!. Een gevaarlijke stoeipartij. Niets gered. Hij kwam zich zelf aanmelden. Een woeste rijder. Ook een manier om een gratis autorit te maken. In verband met de smokkel- affaire te Sluis? Mengelberg weder naar Amerika. t Bij het scheiden van de markt. Een schichtig paard. Door eigen onvoorzichtigheid. Hei drama te Sluis. Navolging in 't klein. Circus Amar weer naar Holland Een ernstig motorongeluk eischt twee dooden. Hachelijke ©ogenblikken in een scheepsschoorsteen SOCIAAL LEVEN. De Sociale Hoogeschoal voor R.K. arbeiders. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNEEUWS. In den ministerraad heeft Doumerigue het ontwerp geteekend waarbij machtiging wordt verleend tot het op stapel zetten tusschen 1 Juli 1927 en 30 Juni 1928 van de eenheden bedoeld in den tweeden termijn van het vlootprogram en waarbij verder het bedrag wordt vastgesteld dat in het ontwerp-be- grooting moet worden geopend voor den bouw dezer eenheden. "De Kamer heeft met algemeene stemmen een wetsontwerp aangenomen, waarbij de vereeniging van het mandaat van Kamerlid en SenatoT verboden is. De gekozene moet binnen de maand, die op de geldigverklaring van zijn mandaat voltgt, tusschen de beide mandaden kiezen. De gouvernementsrechtbank te Moskou neeft twee directeuren van de Mologa Holzhandel A. G. (de onderneming waar van de oud-rijkskanselier dr. Wirtlh presi dent-commissaris is) tot 5 jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat zij den directeur van de Sovjetpetroleumtrust, Buschmann en de beide directeuren van de Sovjet- Landbouwmachinetrust. Sidnikow en Kire jew hadden omgekocht om contracten met de Mologa af te sluiten, die zeer onvoor- deelig voor de trust waren. De drie direc teuren der trust werden ter dood veroor deeld. De nationale raad. welke het Britsche Vak- 'ereenigingscongres en de parlementaire Labourgroep vertegenwoordigt, heeft een bijeenkomst in het Lagerhuis gehouden en een resolutie aangenomen, waarin een be roep wordt gedaan op de regeering om den autoriteiten te Kanton geen ultimatum te zenden, dat een -oorlog met China ten ge volge zou kunnen hebben. D'e resolutie vraagt de regeermg, onverwijld onderhan delingen met de Kantonneezen aan te knoo- pen en in geval van niet-slagén het geschil aan den Volkenbond voor te leggen. Bij de voortgezette beraadslaging in üe voorbereidende ontwapeningscommissie ver klaarde Sato (Japan) dat de hoofdzaak bij de beperking van de bewapening ter zee het materiaal was. Het scheepspcrsoneel kan niet verder dan tot de strikste minimum beperkt worden. De beperking van het effectief kan op de zekerste wijze bereikt worden door beperking van het aantal schepen. Boncour (Frankrijk) betoogde, dat na de door lord Cecil afgelegd verklaring een be spreking hem voorloopig onnoodig voor kwam. Het is onmogelijk de quaestie van de beperking der bewapening ter zee te be spreken als de Britsche gedelegeerde zonder instructie is. Hij wil een korte schets geven van het Fransche standpunt. Evenals bij de quaestie van de bewapening ter zee het ma teriaal de hoofdzaak is zoo is dit ook het geval voor de andere wapens. Daar de werk zaamheden der conferentie berusten op de onderlinge afhankelijkheid van alle drie de wapens, is een conventie, die niet ook het effectief der vloot omvat, ondenkbaar, daar hierdoor aanzienlijke voor dadelijk ge bruik gereed zijnde contingenten aan de be perking worden onttrokken. De wereldoorlog beeft bewezen, dat marinetroepen ook te land worden gebezigd. Bovendien moet bij de geweldige ontwikkeling der koopvaardij vloot ook rekening gehouden worden met haar onmiddellijke bruikbaarheid in geval van oorlog. Volgens een telegram uit Genève sloot de Ncderlandsche vertegenwoordiger zich jn zake de kwestie der beperking van de bewapening ter zee bij het Fransche stand punt aan; de Duitsche vertegenwoordiger steunde het gedeeltelijk. Na dit onderwerp begon de conferentie met de behandeling van de kwestie der be perking van de tonnenmaat der vloot,.hetzij ■n totaal of volgens categorieën. Cecil wees op het verschil tusschen de Fransche en de Britsche opvatting te dezer zake. Omtrent de discuss-ie over het eerste onderwerp wordt nog gemeld, dat de Ma- zinis (Italië) een voorstel deed, waarbij de ylooteffectieven begrepen moeten worden in het totale effectief van een land. Dat zou z.i. aan de landen, die hun vlooteffec- tieven niet al te zeer wenachten te beper ken, een zekere elaatici eit laten, want een vergrooling van het vlooteffectief zou overeenkomen met een betrekkelijk geringe verlaging van het leger-effectief. Boncour verklaarde, dat ofschoon het voorstel van de Marinis moeilijkheden en complicaties zou meebrengen, hij er zich bij zou kunnen aansluiten, wanneer daar door overeenstemming met Groot-Brittan- nië, waaraan zooveel gelegen is, zou kun nen worden bereikt. Bernstorff stelde voor een verhouding vast te stellen tusschen vlootpersoneel en tonnenmaat. In een onderhoud mot een berichtgever van het „Giomale d'Italia" verklaarde Bethlen in verband met den Hongaarschen uitgang naar de zee over Fiume. met welke haven de Hongaaroche transito-handel over het Zuid-Slavi.sche gebied moet plaats heb ben, dat Hongarije ook met Zuid-Slavië zal moeten onderhandelen en dat men reeds in beginsel de toestemming van dit land heeft, dat zich bereid verklaarde verder over de kwestie te onderhandelen. In den ministerraad heeft Mussolini een uitvoerig overzicht gegeven van de jongste gebeurtenissen in de internationale politiek, in het bijzonder wat betreft den Italiaansch- Zuid-Slavischen toestand en de mogelijk heden Lot opheldering daarvan. Vervolgens gaf hij een uiteenzetting van de Italiaansch-Hongaarsche betrekkingen, welke thans definitief bezegeld zijn in het vriendschapspact. dat niet slechts in over eenstemming is met Italië's economische be langen, maar eveneens met den geest van oprechte vriendschap, welke tusschen de beide landen bestaat, Mussolini diende een wetsontwerp in waarin de post van commissaris-generaal der emigratie wordt opgeheven en een alge meen bureau voor de Italianen in het buiten land in bet ministerie van buitenlandsche zaken wordt ingesteld. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Belgrado deelt mee, dat Italië thans offi cieel te kennen heeft gegeven dat het recht streeksere onderhandelingen wenscht te voeren. Als grondslag van de onderhande lingen zouden de bepalingen van het ver drag van Tiraqa en de besluiten van Net- tuno dienen. Bij de onderhandelingen zal ook de kwestie der Sloweensche en Kroatische minderheden in Italië aan de orde worden gestel. De toestand in China was het voornaamste onderwerp van bespreking in de gisteren onder voorzitterschap van president Coolidge gehouden kabinetszitting. Er werd beraadslaagd over de bijzonder heden van de pogingen der Ver, Staten om den Amerikaanschen onderdanen in de ge vaarlijke zóne de grootst mogelijke bescher ming te bieden. De "berichten uit Nanking luiden, dat niets is gedaan om het plunderen van de huizen der vreemdelingen te voorkomen. Zij zijn feitelijk alle leeggehaald door de soldaten, die ze dagelijks bezoeken en alles meene men, zelfs de monteering der vensters. De op gisteren vastgestelde viering der overwinning is uitgesteld. De bevolking is door de regeering in pro- dommen der buitenlanders te sparen, clamaties aangemaand het leven en de eigen- Men neemt aan, dat het boycot-gevaar voorbij is. LONDEN, 5 April, In het Lagerhuis heeft Baldwin meegedeeld, dat er morgen middag gelegenheid zal wórden gegeven voor de debatten betreffende China. De berichten, welke heden uit .Nanking zijn ontvangen, maken melding van het feit, dat nog steeds niets is gedaan, om het plunderen der huizen van buitenlanders legen te gaan; de soldaten komen er nu dagelijks en richten er groote verwoestin- LONDEN, 5 April, In verband met de indiening van het wetsontwerp nopens de vakvereenigingen door de regeeriag, is de parlementaire frac ie van de Labourparhj bijeen geweest.; besloten is echter om de besprekingen van het wetsontwerp, han gende het onderzoek door de Execu'ieve, uit te stellen. De Algemeene Raad van het Vakverbond wil een nationale campagne op touw zetlen tegen deze maatregel. De liberalen, die hedenavond zullen bijeenkomen, ter bepaling vSn hun stand punt tegenover het wetsontwerp, weifelen nog om hun opinie uit te spreken; alleen geven zij wel uiting aan Hun meening, dat dit wetsontwerp, wat betreft de algemeene staking goed ter stade komt. ROME, 5 April. Het Italiaansche Ka binet heeft besloten, dat 'Savona, Genua, Livorno, Napels, Brindisi, Bari. Ancona, Ve netië, Triëst, Fiume, Palermo. Messina, Catania en Cagliari met ingang van 1 Ja nuari 1928 .vrijhavens zullen worden. De steden, zoowel als de havens zullen als vallende buiten de douane-zone worden beschouwd. WEENEN, 6 April. Onze correspondent meldt uit Boekarest: De nuntius heeft Zondag den Koning van Roemenië het laatste Oliesel toegediend. De koninklijke familie vertoeft voortdurend in de nabijheid van den Koning; bij is thans zeer zwak, als gevolg van de koorts en de zich uitbreidende kanker. De 53-jarige J. M., had in een logement aan de Dclftsche Vaart te Rotterdam, de onvoorzichtigheid, een groot stuk rauw vleesch te willen doorslikken. Het bleef hem in de keel steken. De man was ter stond dood. Te Helder heeft een eenvoudige plechtig heid plaats gehad in de receptiezaal v:in iet Kon. Instituut van de Marine te Wil lemsoord. Aan de bemanning van de red dingboot „Dcrus Rijkers" werd namelijk eer medaille uitgereikt nrmen.t: de Fransche reddingmaatschappij „Federation Nationale de Sauvetage", voor het redden van de bemanning van het Fransche s.s. Perdreau, dat op 2 November j.l. nabij Texel strandde' Overste Boldingh, voorzitter van de afdceling „Helder" van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatscbappij, reikte de medaille, met een toepasselijk woord uit. De schipper van de reddingboot, de heer C. Bot, ontving een gouden medaille, de mon- teu r Eelman een zilveren en de verdere bemanning, bestaande uit de heeren W, de Boer, KI. Bijl, Corn, Bijl en T. Sluiter, een bronzen. Op de laatst gehouden groen' cnveilingen te Maastricht bleken groote partijen groen ten zelfs geen koopers te vinden wegens de buitenlandsche tariefheffmg. In de afgeloo- pen weck werden de liefdadige instellingen iri de gelegenheid gesteld, deze waarde- Icoze groenten kosteloos af te halen. Toch moest nog een partij van ruim. 1000 bossen prei naar de gemeentelijke vuilnisbelt wor den gebracht, welke vóór de invoering der Duitsche tarieven 150 a 160 zou heb ben opgebracht. Op eenige partijen ver tegenwoordigende 10000 K.G. spinazie en een gelijke hoeveelheid Meikool werd zelfs geen bod gedaan, Bes'eed werd voor uien 13.30, Mei kool 16 gld., spinazie 25 guld. per 100 K.G., prei CkGOi1.7Q, boerenkool. 1—2.60 per ICO bo®. Eenige jongens waren dezer dagen in de portiek van de Haagschc Automobielenmij. aan den Coolsingel te Rotterdam aan het stoeienj Daarbij gaf de 21-jarige huisknecht M. G., wonende m 3e Jan 'Sonjësfraat 3en 15-jarigen C. M, B. op den Goudsche Sin gel woonachtig, een strap in zijn rug, B, ging naar huis. doch werd korten tijd la ter onwel. In het ziekenhuis aan den Berg weg onderzocht, constateerde men dat zijn nieren gekwetst waren. G. wordt politio neel vervolgd. Te St. Pancras is de boerderij van den heer C. Vader tot den grond afgebrand. Al les is een prooi der vlammen geworden, ook geld en andere zaken van waarde. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. Bij de politie te Nijmegen heeft zich aan gemeld zekere K„ arbeider uit Duitschland, die gezocht werd wegens verschillende diefstallen in den Gelderschen Achterhoek, voornamelijk in Winterswijk, gepleegd. Hij is naar Winterswijk overgebracht. Op de smalle Voorstraat te Delft reed Maandagavond een auto veel te woest, waardoor een tweetal fietsers, die plotse ling moesten uitwijken, in de gracht terecht kwamen. Door omstanders waren er zeer spoedig op den wal. Tegen den autobe stuurder van D. is procesverbaal opge maakt. Op den Coolsingel, te Rotterdam, riep dezer dagen een heer een taxi aan en liet zich met een jongedame naar Spangen rij den. Toen hij in Spangen was, gaf hij een adres in Schiedam op en de rit werd voortgezet. In Schiedam aangekomen gaf hij den chauffeur order naar Rotterdam te rug te rijden. Eindelijk in de Zijlmaker- straat liet hij den auto stil houden en stapte er uit. De chauffeur moest hier even wach. ten omdat de man, naar hij zeide, zijn meisje even moest thuis brengen. Toen hij echter na enkele uren nog niet terug was, begreep de chauffeur dat hij beet genomen was. Hij kon niet anders doen dan vertrek ken. Zondagnacht om 2 uur ontmoette hij zijn passagier van den bewusten avond, toeval lig op de Korte Hoogstraat, en hij wees den man aan twee politie-agenten aan, die hem overbrachten naar het bureau Groote Paauwensteeg. Het bleek de 25-jarige met selaar C, A. A, te zijn, die reeds bij ver schillende taxi-chauffeurs hetzelfde kunstje had uitgehaald. Een geheimzinnige motorboot in beslag genomen. Sedert een paar dagen lag te Sas van ISent voor den wal de motorboot ,,Ca,ha- rina" uit Rotterdam, die Zaterdagavond door ,de politie en ambtenaren van de be lasting in beslag genomen is. De „Catharina", bemand met twee per sonen, heeft een zeer mysterieus voorko men, blijkbaar gebcuv^l om personen en lading aan het oog te verbergen en zoo danig geschilderd, dat zij zelfs bij klaarlich ten dag zeer vaag tegen den waterspiegel afsteekt. Men brengt haar inbeslagneming m ver band met den smokkelauto, te Sluis aan gehouden, waarbij een politieman het le ven verloor. Vermoed wordt, dat hij vorige gelegenhe den de „Catharina" in de Braakman, dicht in de buurt van Philippine, de spiritus ovfr nam, die herhaaldelijk uit België werd in gevoerd, De president der Philharmonic Society, Clarence Mackay, te New York, heeft thans officieel doen weten, dat Willem Mengel berg en Toscanini het volgend seizoen de vas.e dirigenten van het Philharmonic Or chestra zullen zijn. Toen dezer dagen de agent van politie Vinke te Deventer op post stond bij het station, zag hij eenige woonwagenbewoners naderen, die de Deventer paardenmarkt hadden bezocht en blijkbaar per trein wilden vertrekken, aldus meldt men aan de Msb. Bij hen was zekere B-, die in beschonken toestand verkeerde, wat het stationspersoneel aanleiding gaf dezen man niet tot de treinen toe te laten. Toen de agent den beschonkene naar het politiebureau wilde overbrengen, kreeg hij het te kwaad met het geheele gezelschap. De vrouw van B., benevens zekere de V. en diens echtgenoote trachtten den arrestant los te rukken en pleegden met vereende krachten ernstig geweld tegen den agent Vinke, die daarop ziin sabel trok en harde klappen uitdeelde. Hij gaf de V. een slag in den nek, waardoor deze bloedend werd verwond, terwij! ook vrouw de V. een tik kreeg eti bloedende wonden aan wang en neus bekwam. Intusschen kreeg op de trap pen naar de perrons de stationsambtenaar oe heer Hendriks van den paardenhandelaal' de V. een paar hevige trappen tegen den buik. Telefonisch werd aan het politiebureau om assistentie gevraagd, doch toen deze arriveer de was het gezelschap gevlucht, behalve vrouw de V., die werd gearresteerd. Later heeft men ook B. en diens vrouw kunnen arrestecren. Alleen dc V. is nog voortvluchtig. Paard, rijtuig en inzittenden vallen van den dijk. Ter hoogte van „De Vergulde Hand" op den Maassluischen Dijk onder Maasland schrok het voor een rijtuig gespannen paard van den heer J. Boer, alhier voor eenige zak ken kunstmest, welke langs den weg lagen. Paard en wagen tuimelden van den dijk. De heer Boer, zijn twee dochtertjes en de koet sier vielen er uit. Het achtjarig dochtertje kreeg een trap van het paard en brak eer. been. De overige inzittenden kregen weinig of geen letsel. Het meisje is ter verpleging in het ziekenhuis alhier opgenomen. Fiets niet vóór een rijdenden tram om- Door eigen onvoorzichtigheid is Maandag midclag te "ongeveer zes uur op de Stadhou derskade tegenover het Vondelpark te Am sterdam een wielrijder onder een motorwa gen van lijn 6 gekomen. De man kwam uit de Hofcbemastraat en ging naar de Stad houderskade; lijn 6 naderde uit de richting Rijksmuseum naar het Leidsche plein en pas seerde juist de straat toen de wielrijder er uit kwam. Hij kon niet meer vóór de tram langs en reed in dezelfde richting mede. Bij het Vondelpark trachtte hij door hard trappen vóór den motorwagen te komen, doch werd door de tram gegrepen en kwam onder deti baanschuiver terecht. De wagen moest op gevijzeld worden om den ongelukkige te be vrijden. In zeer zorgwekkenden toestand werd hij door den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst naar het Wilhelmina-gast- huis vervoerd. Het tramverkeer ondervond uit den aard der zaak stagnatie. Het stoffelijk overschot van den opper wachtmeester der Marechaussee, den neer W. Bridée, die, zooals men weef, bij het aanhouden van smokkelaars te Sluis het le ven liet, is hedenmiddag begraven. Evenals Groningen met spanning uitziet naar de komst van de(n) jonggeborene, die de 100.000e inwoner zal zijn, wordt te Gen- dringen met verlangen de komst verwacht van den wereldburger of -burgeres die de 10.000 zal volmaken. De gemeenteraad heeft besloten voer dezen 10.000en inwoner een som van f 50 beschikbaar te stellen. Wij vernemen dat het beroemde Fransche circus Amar binnenkort weer met zijn ge heele menagerie een bezoek aan Holland zal brengen. Naar men weet, heeft dit reusach tige circus voor het vervoer van zijn mate rieel en d'eren 2 speciale treinen noodig. Op den Hedelschenweg te 's-Hertogen- bosch nabij het café Treurenburg is een ernstig motor-ongeluk gebeurd, dat aan twee menschen het leven heeft gekost, Hoe het ongeluk heeft plaats gehad, heeft men nog niet kunnen vaststellen. Men vond langs den weg de zwaar verminkte lijken van den 23-jarigen Aarts en den 29-jarigen R. de Wit. De beide jongelui waren per motorrij wiel dat door Aarts bestuurd werd, terwijl De Wit in de duo zat, op weg van Den Bosch naar Lins geweest, „Het Huisgezin" meldt nog: Een passeerende vrachtauto van Texaco vond twee personen dood op den weg lig gen. Zij bleken, zooals gemeld, te zijn Th. Aarts, 23 jaar, slager, en W. de Wit, bak ker. 29 iaar. beiden uit Ammerzoden. Het parket is ndar de plaats des onheils vertrokken. Geneeskundige hulp welke spoe dig ter plaatse was. kon niets meer baten. Beide slachtoffers zijn zwaar verminkt. Van Aarts was dc borstkas totaal ingedrukt, terwijl van De Wit de halve kaak is weg gerukt. Dezer dagen is te Amsterdam een ern stig ongeluk aan boord van het s.s, „Johau de Witt", liggende aan de emplacementen van de Maatschappij „Nederland", gebeurd^ Twee mannen van de z.g. „walploeg van de maatschappij hadden order gekre gen den grooten scheepsschoorsteen yan het schip af te dekken met het oog op het feit, dat „gegast" zou worden, zooals her haaldelijk met vaartuigen, die binnenkomen» gebeurt. Het schip was vrijwel verlaten, dcch in de machinekamer bevonden zien neg eenige lieden tot het houden van toe zicht, o.a. een machinist en een donkey man, mede cm „stocsm te houden De „Johan de Witt" toch wordt met olie ge stookt, wat ten gevolge heeft, dat met een minimum aantal mannen kan worden vol staan, om in de machinekamer de benoo- digde controle uit te oefenen. Alvorens de twee mannen den kolossalen schoorsteen, die ruim 10 meter hoog is, binnen gingen, vroegen zij het machinekamerpersotieel ot zij dit zonder gevaar konden doen. Hierop werd hun een bevestigend antwoord ge geven. Met het zeildoek, dat voor de af sluiting moest dienen, begaven zij zich daarop in de pijp- Nadat zij eenigen tijd gewerkt hadden, blies plotseling stoom door de veiligheids klep in den ketel, welke den stoom via den grooten schoorsteen doet ontsnappen. Dit geschiedt hier door den schoorsteen, en niet, zooals bij andere schepen door een buis naast den schoorsteen Gelukkig behielden de twee mannen m die hache lijke oogenblikken 'hun tegenwoordigheid van geest, Eén hunner ging tegen den stoom m naar beneden,de ander klom naar boven. Up hun geschreeuw kwam spoedig hulp opda gen. Juist de persoon echter, die naar bo ven was geklommen, bad ernstiger kwets uren dan zijn kameraad, die naar beneden was gegaan. Een scheepsdokter van een schip dat in de nabijheid lag, verleende de eerste hulp, waarna beiden per autobran- card van den G. G. D naar het Binnen gasthuis werden vervoerd. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. De beide mannen zijn. naar de „lel. meldt door de politie gehoord Een be paalde reden van het ongeval konden zij niet opgeven. Men vermoedt da-, een de fect in de stocmleiding is ontstaan. Installatie der Advies Commissie. Ten kantore van het R. K. Werklieden verbond is, naar de „Volkskrant" verneemt, de commissie geïnstalleerd, die zal rappor teeren over de stichting eener sociale hoogeschool voor arbeiders. De Verbondsvoorzitter, de heer A, C. de B'ruyn, sprak daarbij een rede uit, waaraan het volgende is ontleend: Het Verbond staat niet geheel en al vrfeemd tegenover het vraagstuk', scholing van leiders. Het drong niet eerst nu tot ons door, dat de mannen, die leidende posten bezetten, zich door speciale studie voor bun verantwoordelijke taak dienen te bekwa- Het is reeds 14 jaren geleden, dat, onder leiding van de K. S. A. meer speciaal onder leiding van de heeren professoren Aenge- nent en Aalberse, te Leiden voor de hoofd bestuurders een 4-weeksche cursus in j*P°" logie en economie werd georganiseerd. Deze cursus is in 1921 omgezet in een leergang, welke twee jaar duurde. De vraag is thans: dienen wij, als Ver bond, een gelegenheid te scheppen, waar door aan personen wordt bijgebracht de noodzakelijke kennis om in den vollen zin des woords een verantwoordelijk volks leider te zijn. Het is lang niet voldoende bepaalde sociale en economische misstanden te con- stateeren: de volksleider moet ze kunnen verklaren, moet daaruit voor zichzcli en ter leering en aansporing van anderen, kun nen afleiden, hoe het anders beter moet en Ook het belang van de arbeidersbeweging zelf is bij de kwestie zeer nauw betrokken. Indien baar leiders niet volkomen met het steeds wisselende aanzien der sociaaj- economische problemen vertrouwd zijn,^ is vrees voor verschrompeling en verstarring niet misplaatst, om nog maar te zwijgen van de verreikende gevolgen, welke in toene mende mate aan het doen en laten der ar beidersbeweging verbonden zijn. Daardoor is ten slotte bij dc taak uwer commissie het algemeen welzijn onzer volksgemeenschap van zeer nabij betrok ken. Hierdoor schijnt de mogelijkheid niet uit gesloten, dat ook dc overheid zich voor de zaak interesseert. Het werk van uwe commissie is, zoo be zien, ongetwijfeld van het grootste belang. Uw taak is niet gemakkelijk. Indien de vraag: „Moet er een opleidings instituut komen" eventueel bevestigend be antwoord wordt, dan komen tal van andere vragen op. Enkele daarvan zijn: Vocw moet het worden opengesteld? Wat zal worden gedoceert». Dient de leerstof uitsluitend te worden ingericht'op dc functie van arbeidersleider? Moet ook het interne stelsel worden gekozen? Zal het verbond het instituut beheeren? Is combinatie met bestaande instellingen mogelijk en gewenscht? Hoe dienen de middelen te worden op gebracht? enz, enz, Met het uitspreken van het vertrouwen, dat uwe commissie er in zal slagen, een doeltreffenden grondslag te leggen voor wat ders is genoemd, en het Verbondsbestuur nu eenmaal een Hoogeschool voor arbei- van u een waardevol rapport zal ontvangen, verklaar ik uwe commissie voor geïnstal leerd en verzoek professor Aalberse de leiding wel te willen aanvaarden. Prof, P. J. M Aalberse dankte den Ver bondsvoorzitter hierop voor de vriendelijke wijze van installatie en het R.K, Werklie denverbond, met zijn aangesloten leden, voor het vertrouwen in de commissie ge steld. Nadat op het belang der zaak voor ons land en meer speciaal voor de Katholieke Arbeidersbeweging was gewezen, aan vaardde prof. Aalberse de leiding der com missie en toog deze direct aan den arbeid. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. AMSTEL 4/4 Gibraltar gep. Sfax n. Rott. BATAVIER II 5/4 v.tn. 8 u. 45 v. Rott. te Gravesend. BELLATRIX 4/4 Scilly gep. Rott. n. Mon treal. DRIEBERGEN 3/4 v. Rott. te Buenos- Ayres. EEM 4/4 v. Rasages n. Santander. EIBERGEN 2/4 nam. 1 u. op 132 m. v. Land's End gesign., Cienfuegos n. Londen. EIBERGEN 4/4 v. Cienfuegos te Gravesend. GOUWESTROOM 3/4 Lizard gep., om de West. GRIETJE, m.s., 1/4 in de Duins geankerd. HERMES 3/4 te Zanzibar. JANTJE GRUNEFELD, m.s., 2/4 de Need ies gep., om de West. JANTJE, ms„ 4/4 v. Bremen n. Amsterdam. JUTLAND V. LANGKAT 4/4 v. Batsum te Londen LEONORE 4/4 Bolbao n. Poortershaven. MARKEN 3/4 v. Las Palmas, Melbourne n. MARKEN 3/4 v. Port Natal, Melbourne n. Las Palmas (verb.). MARKEN 4/4 v. Durban n. Las Palmas (Verb.). MERAK 4/4 Finisterre gep. Santa Fé n. Rotterdam. REGINA 1/4 v. Vlaardingen te Rochester. ROTTERDAM 2/4 v. Houston n. Amst. RIJN 4/4 v. Rott. te Bordeaux. STAD ZWOLLE 4/4 Gibraltar gep., Oran n. UTRECHT sleepb., 4/4 v. Rott. te Havre vertrok n. Rott. WAAL. 4/4 v. Oran n. Burriana. WITTE ZEE, sleepb-, met het beschadigde s.s. „Olvigore", 3/4 te Gibraltar, Key West n. Barcelona (verb.). ZUIDERZEE, sleepb., 2/4 v. Dover, met een zandzuiger en bak. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MANOERAN (uitr.) 1/4 v. Port Swetten- ham. SALE IER 5/4 v. Amsterdam n. Java. SOEMBA (uitr.) 2/4 v. Sabang. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. AGAMEMNON 4/4 v. Candia n. Cephalonia. ASTREA 4/4 v. W. Indië te New York. COPENHAGEN 3/4 v. Barbados n. Curasao. DOROS 4/4 v. Santander n. Musel. ÏLOS 4/4 v. Napels n. Catania. IRENE 4/4 v. Malaga n. Melilla. JASON (uitr.) 3/4 te Lima. MIDAS (uitr.) 4/4 te Curasao. NEPTUNUS 4/4 v. Bari n. Malta. NOTOS 4/4 v. Algiers te Malta. OBERON 3/4 nv. Port-au-Prince n. Cap Haïtien. ORPHEUS 4/4 v. Gibraltar n. Cadix. STRABO 5/4 v. Stettin te Amst. STUIJVESANT (thuisr.) 2/4 v.m. 1 u. 55 op 1000 m. Z.W. v. Valencia gesign. STUYVESANT (thuisr.) 4/4 v. Plymouth n. Havre. ULYSSES 4/4 v. Bourgas n. Varna. KON. HOLL. LLOYD. MONTFERLAND, Hamburg n. Antwer pen, pass. 4/4 Vlissingen. ZAANLAND 5/4 v. Bv Ayres I. v. Londen te Amsterdam. HALCYON LIJN. ROZENBURG Oran n. Rott., pass. 3/4 Sagres. HOLLAND—AFRIKA LIJN. CALLISTO (uitr.) 4/4 te Port Said. GORONTALO (thuisr.) 2/4 v. Zanzibar n. Tanga. JAGERSFONTEIN (uitr.) 4/4 te Mombassa. RANDFONTEIN (uitr.) 5/4 v. Antwerpen n. Port Said. HOLLAND-AMERIKA LIJN. DINTELDIJK 4/4 v. R'dam te Seattle. DRECHTDIJK v. d. N.-Pacific naar Li verpool en R'dam. 3/4 nam. 1 48 op 860 m. Z. van Valentia. gesign. GROOTENDIJK 5/4 van Antwerpen n/d Pacifick. Antwerpen en pass. Vlissingen LEERDAM, Rott. n. New Orleans 4/4 van Havana. MOERDIJK van R'dam» naar de N.-Pacific- 3/4 v.tn. 7 uur 12 op 120 m. Z. van Valen tia gesign. NOORDAM van New York naar R'dam 2/4 nam. 11 uur 43 op 960 m. W. v. Valentia gesign. ROTTERDAM 5/4 y. Monaco te Rotter dam. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. AAGTEKERK (thuisr.) pass. 4/4 Perim. TAPANOELI 6/4 van R'dam naar Australië via Antwerpen en pass. Vlissingen. HOLLAND-OOST-AZIE LIJN. OLDEKERK (uitr.) 5/4 te Port Said. OUDERKERK (thuisr.) 5/4 te Chefoo. SALABANKA (uitr.) 5/4 te Manila. ZOSMA (thuisr.) 4/5 van Genua. HOLLAND-BRITSCIi-INDIë LIJN. SCHIEKERK (uitr.) 3/4 v. Rangoon. SOMMELSDIJK 4/4 v. Bombay te Karachi ST. ANDREW (uitr.) 4/4 te Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DELI (uitr.) 5/4 van Suez. DJEMBER (uitr.) pass. 4/4 Octavos. INDRAPOERA (uitr.) 5/4 v. Sabang. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN. ALGORAB (thuisr.) pass. 4/4 Finisterre. ALHINA (thuisr.) 4/4 v. Santos. ZIJLDIJK (uitr.) 4/4 v. Santos. zand f 5.50—6.50, id. id. roodstar f 4.70— 4.80 Hiilegommer zandaardappelen f 5.50 6.50Flakkeesche eigenheimers f 4.30— 4.50 Spuische eigenheimers f 4.404.60 Friesche borgers f 4.304.50 p. hl.winter Malta f 1314 per 100 kg. ROTTERDAM, 5 April. Eieren. (Rotterd. Veiling.) Aangevoerd 300.000 stuks. Prijzen kippen- f 4.806.30 eenden- f 4.505.15. Margarine. Afgedaan 200 tres. Swift extra oleQ oil disp. f 57, 600 tres. Harrison oleo oil Aprilafl. en 100 tres. Swift extra oleo oil idem f 67. Vee. Ter markt waren aangevoerd 207 paarden, 11 veulens, 2035 magere runderen, 980 vette runderen, 667 vette engra^ kalveren, 1933 nuchtere ktlveren, 168 schapen of lam meren, 12 varkens, 195 biggen. De prijzen waren als volgt koeien le qual. 100107)4 c., 2e qual. 9080 c., 3e qual. 7060 ct., ossen le kw. 9096 ct., 2e kw. 8070 ct., 3e kw. 6050 ct., stieren le kw. 8085 ct., 2e kw. 7060 ct., 3e kw. 50 ct. per Kg. vette kalveren le kw. 165180 ct., 2e kw. 145125 ct. 3e kw. 10535 ct., melkkoeien f 200400, kalfkoeien f 210425, stieren f 135385, pinken f 150170, vaarzen f 160 185, werkpaarden, f 100300, slachtpaar- den f95150, hitten f95165, graskalve ren nuchtere kalveren f 713, fokkal- veren f 1618, biggen f 1017, overloopers f 19—36. Vet vee en vette kalveren in alle kw. iets williger verhandeld, prima soorten vaster in prijs. Nuchtere kalveren bij redelijken aanvoer matig verhandeld tet iets vastere prijzen. Melk- en kalfkoeien met redelijken handel. Biggen, overloopers en paarden ma tig verhandeld. GRONINGEN, 5 April. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt Zomertarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenb. gerst Zomergerst Witte haver Zwarte haver Gele haver BI. peulvruchten Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche b. Karwijzaad Koolzaad- Geel mosterdz. Kanariezaad Lijnz., blauwb. Idem, witbl. Blauw maanz. 5 April 29 Maart. 13.75-14.25 „13.75-14.50 „11.50-12.75 „11.50-12.65 ",11.25-11.85 9.50-10.25 9.50-10.25 „13.75-14.25 13.75-14.25 „11.50-12.65 „11.50-12.50 *!l 1.00-1 L75 9.50-10.35 9.50-10.25 13.50-23.— 13.50-23.00 „11.00-13.00 „11.00-13.00 ,','25!00-35!50 16.00-23.50 „16.00-25.00 10.00-12.60 „12.00-17.50 12.00-17.50 ,11.00-13.00 ,11.00-13.00 ;;25l00-35;0O „16.00-23.50 16.00-24.50 10.00-12.20 „12.00-18.00 12.00-18.00 AïvV/CTERDAM, 5 April. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 5.105.50, id. blauwen f 5.10 5,50, idem bravo's f 45, id. roodstar f 4.70 4.80, id. eigenheimers f 4.30—4.50, idem eigenheimer poters f 2.753, idem blauwe poters f 3.203.30, idem bonte poters f 3.20 3.30, idem roodstar poters f 2.903, id. bravo's poters f 33.10 Anna Pauwlowna De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe natuurgewicht 7 ct., rogge, boel - weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per kg. GRONINGEN, 5 April. Vee. Kalf- en melkkoeien 1^ soort f 350370, 2e f 275— 300, 3e f 175200 vroegmelkkoeien le s. f 325375, 2e s. f 250300 kalfvaarzen le s. f 275—300, 2c s. f 170—190 stieren le s. f 0.74—0.78, 2e s. f 0.64—0.66 slacht vee le s. f 0.84—0.86, 2e s. f 0.720.76 p. kg. slachtgewichtmelkschapen f 4050 vette schapen le s, f 4043, 2e s. f 3033, weideschapen le s. f 36—38, 2e s. f 2523, weidelammeren f 1014vette kalveren f 11.05, 2e f 0.850.90, vette lannmmeren f 2430, loopvarkens f 1720, vette var kens le s. f 0.570.58, 2e s. f 0.520.55, zouters f 0.560.58, biggen f 713, f 1.25 1.75 per week. Aanvoer 284 vette koeien, 484 kalveren, 1137 kalf- en melkvee, 56 stieren, 233 scha pen, 970 vette en Londensche varkens, 415 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd redelijk vlug en tegen vastere prijzen verhandeld. Ve»te koeien prijshoudend. Stieren, vette en nuch tere kalveren ruim zoo hoog, de laatsten brachten van f 5 tot f 9 op. De wolveehandel had bij kleinen aanvoer een prijshoudend verloop. Vette varkens bij minder vllggen handel niet geheel prijshoudend. Zouters iets lager. Biggen prijshoudend. ROTTERDAM, 4 April. Lijnkoeken. Bericht van de makelaars Gebr. Krijger) N.-Amer. loco f 12.40, stoomend f 12.20, April lev. f 11.70, Mei/Aug. f 11.35, Mei Ded. f 11.60, Sept./Dec. f 11.85; N.Amer. merk SK loco f 12.75, stoomend f 12.25, Mei/Aug. f 11.60 N.-Amer. van N.-Amer. zaad merk SK stoomend f 14.10, Duitsche lijnkoeken af fabriek loco f 11.40, April lev. f 11.20, Mei/Aug. f 10.85. Bombay lijnkoek schilfers loco f 12.50, Bombay grondnoot- schilfers dag. gew. f 13.25. Russ. lijnkoeken (loco f 12.10. Fransche blanke grondnoot- koeken loco f 14. Inl. voorslag lijnkoeken schil vers loco f 12.50, Mei/Aug. f 11.75. Inl. soyakoeken loco f 11.25. Ini. cocoskoeken loco f 11.75, April lev. f 11.50. Inl. grond- nootkoek loco f 12.75. Alles per 100 kg. en gedeeltelijk tweede hands. ELST (Bet.) 4 April. Fruit. (Veilin g V.V O.B.) Aardbeien 1 e soort 8 ct. 2e soort 33 ct., per stuk; Brederos 2122ct. rabauwen le soort 8%9% ct. 2e soort 44)4 ct., Brugge reinetten 1617 ct. per Kg. HULST, 4 April. Granen. De aanvoer ter markt was gering, genoteerd werd voor tarwe f 14.50, rogge f 12.75, gerst f 12.50 ha ver f 10 en bruine boonen f 11. PURMEREND, 5 April. Kaas. Aanvoer 15 stapels fabriekskaas met merk f 43, 14 st. boerenkaas met merk f 44. Boter. Aanvoer 1120 Kg. f 1.952.05 per Kg. Vee. Aanvoer 818 runderen als: 165 vette koeien 7095 ct. per Kg. melk- en geldekoeien f 120— 375, 24 vette kalveren f 1.351.50 per Kg. 920 nuchtere kalveren f 934, 10 stieren 23 pazrden f 100200, 680 schapen, vette schapen f 3548, overhouders f 2332, 477 vette varkens, slachtvarkens 5862 ct. zouters 5660 ct. per Kg. 167 magere var kens f 2040, 235 biggen f 1020. Handel in runderen, vfette kalveren, vette varkens en schapen was matig, in nuchtere kalve ren vlug.' Eieren. Kippen- f 4.755.25, een den- f 4.50. Kievitseieren. Aanvoer 1000 st. 1220 t per stuk. 's-HERTOGENBOSCH, 5 April. Boter- mijn. Aanvoer 32.500 Kg. Hoogste prijs f 2.08, laagste prijs f 1.95, middenprijs f 2.03 per Kg. BODEGRAVEN, 5 April. Kaas. Ter markt waren 198 wagens. Prijzen f 3542, rijksmerk le soort f4450. 2e soort f36 42. Handel matig. PURMEREND, 5 April. Eieren. Aan de veilingen werden aangevoerd 127.000 kip pen- f 4.506.30 en 283.000 eenden- f 4.60 4.80 per 100 stuks. VENLO, 4 April. Eieren. (Coöp. Veiling- ver.) Aanvoer 1.400.000 stuks kippen- f5.50 6.40, kleine f 4.705.30, eenden- f 5.70 6.10 ganzen f2222.70. SNEEK, 5 April. Vee. Ter markt waren 510 melk- en kalfkoeien f 155365, 42 vette koeien f 200335, 22 vette kalveren f 40— 70, 467 nuchtere kalveren f615, 22 gras kalveren f 50115, 392 schapen f 2040, 8 lammeren f402 varkens f50110, 187 biggen f 117; vette runderen 4043 ct., vette kalveren 4555 ct., vette varkens 2530 ct., zouters 2829 ct. per Kg. Handel in melkvee goed, vette koeien, schapen en biggen prijshoudend; vette kal veren, graskalveren en varkens kalm; nuch tere kalveren duurder, zouters lager. Kievitseieren. Aangevoerd 4000 stuks. Prij zen 2230 ct. oer stuk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7