Binnenlandsch nieuws. De wet op de Britsche vakvereenigingen. De toestand van den Roemeenschen Koning. De strijd in Marokko. Wellington Koo treedt af. De executie van Pi Sjoe Tsjen. Een breuk met Rusland. Loucheur te Berlijn. Uit den Rijksdag. Loebe wederom in den Rijksdag Diamant gevonden. De politiechef van Sjanghai vermoord. De dankbetuiging aan de Britsche regeering. STATEN GENERAAL. Na de verwerping van het verdrag Nederland-België. Leerverplichting voor het zevende leerjaar. UIT ONZE OOST. De Gouverneur Generaal en de maatregelen voor Ned. O.-fndië. Behouden aan land. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. LANDBOUW EN VISSCHERIJ| Sproeten komen vroeg in 'het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutoi. Bij alle Drogisten. SOCIAAL LEVEN. Geen massa-ontslag te Maastricht. Wederom een staking in het veenbedrijt. De R.K. Ned. Boeren- en T uindersbond. RADIO-NIEUWS. (t Koffie thee GEMENGD NIEUWS. Een rechtstreeksche drzadlooze verbinding met de „Sumatra". De Maas wast Bijna alles teruggevonden. Qïiiloffing in een motorboot in België. Wie als Heer gekleed wil gaan en voor zijn kleeding toch geen hooge prijzen wil betalen, gaat naar KL. HOUTSTRAAT 99 over de Gasthuispoort Oud vertrouwd Adres INGEZONDEN. Hongarije. eA Hongarije. DAMMEN. MARKTNIEUWl. t i)e Raad van het Vakvereenigingscongres neeft de bijeenkomst van het buitengewoon congres ter bespreking van het regeerings- wetsontwerp op de vakvereenigingen op 29 Mei vastgesteld. De liberale partij heeft een resolutie aan genomen, strekkende tot verwerping van 't regeeringswetsontwerp inzake de vakver eenigingen. Zii veroordeelt nochtans de al- gemeene staking van het vorig jaar, doch is van oordeel, dat eventueele wijzigingen in het ontwerp door een commissie van onder zoek dienen te worden bestudeerd. De toestand van den koning is bevredi gend. Blijkens het rapport der geneeshee- ren bracht hij van Woensdag op Donderdag een betrekkelijk gunstigen nacht door. De temperatuur was 's avonds 37.5 graden, gis teren 36.4, de polsslag 86. De ministerpresident Averescu werd he den door den koning in audiëntie ontvan gen. Generaal de Chasbrun deed zijn troepen tot de stellingen dc<r Beni Marchods opruk ken, welke hij bezette na den tegenstand te hebben overwonnen van 200 onhandelbare krijgslieden die den Franschen eenige ver liezen berokkenden. Wellington Koo heeft zijn ontslag als pre mier der Noord-Chineesche regeering te Peking aan Tsjang Tso Lin overhandigd. Tsjang Tso Lin's voornaamste adviseur Yang Yoen Ting, zou hem opvolgen. Het bericht dat generaal Pi Sjoe Tsjn, die de Sjantoengtroepen in het gebied van Sjanghai tijdens de bezetting door Kanton- reezen aanvoerde, zou zijn terechtgesteld, wordt bevestigd. Het schijnt, dat Tsjang Sjoen Tsiang dan generaal genade wilde schenken, doch dat de gouverneur der provincie Tsjili op zijn executie aandrong. Uit Moskou wordt aan de ,.Voss. Ztg." ge meld, dat de Raad van Volkscommissaris sen gisteren onder de grootste opwinding bijeengekomen is, ten einde het gebeurde te Peking te bespreken. Het verluidt, dat de Sovjetregeecing voor nemens is de diplomatieke betrekkingen met Noord-China af te breken en sen Waar- nemenden Russischen ambassadeur te Peking en alle Russische consuls uit Noord-China terug te roepen, terwijl aan den Chinee- schen gezant te Moskou zijn geloofsbrieven zullen worden teruggegeven. In het vervolg zal Rusland de Zuid-Chineesche regeering als de eenige legitime vertegenwoordigster van China erkennen. De voormalige Fransche minister, Lou cheur, arriveerde hedenmiddag te Berlijn, De vroegere minister van financiën van Frankrijk, Loucheur, heeft aan een Ber- lijnsch persvertegenwoordiger een inter view toegestaan, in den loop waarvan hij enkele verklaringen aflegde betreffende de mogelijkheid van een internationale economi sche toenadering. Loucheur legde hierbij den nadruk op het feit. dat een economische aaneensluiting slechts te bereiken is door kartelachtige overeenkomsten tusschen de industrieelen van de afzonderlijke staten. Dit is natuurlijk slechts dan mogelijk, in dien in die afzonderlijke landen de gelijke takken van industrie zich vooraf hebben verenigd. Mogeliikheid bestaat, dat op de a.s. Economische Wereldconferentie beraad slaagd zal worden over de voorbereiding van dergelijke industrie-groepen in de afzonder lijke staten. In hoeverre Rusland kan wor den betrokken bij deze industrieele kartel vorming, hangt, volgens de meening van Loucheur af, van den huidigen toestand van Rusland's industrie. De Rijksdag nam heden het Duitsch- Fransche handelsprovisorium met 189 tegen 163 stemmen en 20 onthoudingen aan. Verder werd een voorstel der democraten en socialisten, om tot den 30en Juni tol vrijheid voor rogge, mais en voedergerst te verkrijgen, verworpen. Voor de eerste maal sinds zijn ziektever- scheen de voorzitter van den Rijksdag, Loe be, wederom in den Rijksdag. Hij hield zich eenigen tijd in de wandelgangen op, doch nam geen deel aan de zitting. Naar gemeld wordt, zal hij binnenkort een vacantiereis maken. Naar gemeld wordt, is aan de monding van de Oranje-rivier in Zuid-Afrika een groote hoeveelheid diamant gevonden, wel ker ontginning echter door de Zuid-Afri- kaansche regeering is verboden, teneinde te voorkomen dat er overproductie van dia mant zou ontstaan. Gemeld wordt, dat de politiechef van Shanghai, toen hij zich op straat bevond, door werkloozen is vermoord. De dankbetuiging, welke de buitenlan- urf 'an£ka' aan <1® Britsche regeering heeft doen toekomen voor de door haar genomen maatregelen ter bescherming van de vreemdelingen, is geteekend door drie duizend personen, o.w. de vooraanstaande persoonlijkheden van iedere kolonie, zooals I essender, de Amerikaansche voorzitter en oenstsoe, 1,61 Japansche lid van den ge meenteraad. Ook gemeenteraadsleden van de rransche concessie hadden onderteekend. Oe „Standaard" geeft eenige inlichtingen ïopens de ruggespraak der Belgische re geering met Londen. Volgens het blad zou ook Parijs gepolst zijn. Het zegt voorts, dat de Engelsche regeering schriftelijk heeft ge antwoord. De Fransche regeering zou bij monde van den Franschen gezant te Brussel haar zienswijze hebben bekendgemaakt. Beide regeeringen hebben de meening te kennen gegeven, dat de onderhandelingen tusschen België en Nederland wel hervat zouden kunnen worden. Er wordt evenwel bijgevoegd, dat de Belgische regeering den Volkenbond om advies zou kunnen vragen. Belgische ministerraad. De Belgische ministerraad is Woensdag avond bijeen geweest. De „Nation Beige" meent te weten, dat de raad zich vrij lang durig heeft bezig gehouden met den toe stand, welke ten gevolge der verwerping van het Ned.-Belgische verdrag ia ont staan voor de Belgische scheepvaart en het Schelderégime De raad heeft verder de te nemen maatregelen nagegaan, ter ver- mijding van mogelijk ongerief bij gebreke van het verdrag voor de koopvaardij. De eer Albarda dient een voorstel in. Door den heer Albarda c.s. is een voor stel van wet ingediend tot invoering op 1 Januari 1928 van de leerverplichting voor het zevende leerjaar. In de Memoiie van Toelichting wordt her innerd aan de op 19 November j.L in de Tweede Kamer aangenomen moiie-Suring, waarin de regeering werd uitgenoodigd wets- werpen in te dienen tot varplichtsteiling van het zevende leerjaar aan alle scholen voor gewoon L O. en invoering van den 7-jarige leerplicht. Aan den eerste dezer beide wen- schen heeft de regeering voldaan door het onlangs ter zake ingedier Je wetsontwerp; den tweeden wensch heeft zij tot dusver niet vervuld, en uit het antwoord op een schriftelijke vraag van den heer Suring, als mede uit de Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwingen der Eerste Kamer over de Staatsbegrooling voor 1927 valt o.m. niet af te leiden, dat de regeering binnen kort aan dien wensch zal 'egemoet komen. In deze omstandigheden achtten de hee- ren 'Albarda c.s. zich gerechtigd en ver plicht het bovenvermelde voorstel aan de Kamer aan te bieden. Te» nadere toelichting van dit voorstel betoogen zij dan dat het ar gument, dit indertijd gold voor de opschor ting van de. invoering der zevenjarige leer verplichting (de noodzakelijkheid om even wicht in de Staatsfinanciën te verkrijgen) thans niet meer van kracht is en dat de maatregel zelve thans nog even urgent is als steeds Elk jaar dal met de Invoering van de verplichting voor het zevende leerjaar ge wacht wo'dt, beteekent voor duizenden kin deren een nad' ei, dat zich gedurende tien tallen van jaren voor hen en voor de ge- heele samenleving zal doen gelden. Daarom, zoo wordt gezegd, mag met de invoering van den zevenjarigen leerplicht niet langer gewacht worden. Op de jongste persconferentie heeft de Gouverneur-Generaal jhr. De Graeff, ver schillende vragen beantwoordende, mede gedeeld, dat sterke toeneming van de pro paganda van de Kwomintang geconstateerd is- Maatregelen worden overwogen tegen uitingen van de Maleische en Chineesche pers en daarnaast ook maatregelen tegen het overige communististische gestook. Z.Ex hoopt het ontwerp betreffende de staatsrechtelijke positie van de Chinee/.en in Indië nog dit jaar bij den Volksraad aan hangig te maken. Het zal strekken om alle beletselen in de staatsregeling, die thans te gen eventueele gelijkstelling van de ver schillende groepen van de bevoking bestaan weg te nemen. De aandacht van de regeering is geves tigd op den onbevredigenden toestand van de kiesbevoegdheid der inwoners van de buitengewesten, wat betreft het krijgen van vertegenwoordigers in den Volksraad. Over wogen wordt, den Volksraad een wetsont werp voor te leggen tot aanvulling en wij ziging van de Indische staatsregeling. Het is nog niet bekend, of de oplossing gezocht zal worden in de richting van uitbreiding van het aantal locale raden. De landvoogd ontkende, dat de benoeming van een At- jeher tot lid van den Volksraad de vrucht is van zijn pe-soonlijke kennismaking met Atjeh en de bevolking aldaar. Het stelsel van benoeming eischt, zooveel mogelijk re gionale vertegenwoordiging voor de buiten gewesten. Indien spreker de beschikking had gehad over de toewijzing van meer ze tels en daarvoor geschikte personen, dan zou hij dat ook voor andere gewesten ge daan hebben. Z.Exc. hoopte, dat de aangekondigde de pêche van het opperbestuur met de richt lijnen voor de verdediging van Indië zei lende is. De G. G. zeide voorts dat hij niet genegen was de motieven van de jongste gratie-verleeningen in het openbaar mede te deelen. Hij merkte op, dat de duidelijke wenk op de vorige persconferentie gege ven, blijkbaar onvoldoende doo-drongen is, daar de meegedeelde motieven betreffende het geval te Benkoelen duidelijk maken, dat zijn persoonlijke opvatting van de dood straf niets heeft uit te staan met de wijze, waarop hij het recht van gratie toepast. De hoogoven-plannen zijn voorloopig van de baan. Ir. v. d. Waerden is bezig aan een rapport over het resultaat van zijn on derzoekingen. Dit rapport heeft de G.G. nog niet gezien. De landvoogd voelt niets voor een door de regeering georganiseerde propaganda te gen het communisme, waarmede het tegen deel van het beoogde doel bereikt zou wor den. Z.E. zal het hartelijk toejuichen, indien uit den boezem van. het volk een anti-com munistische beweging voortkomt, mits zij binnen de grenzen van de wet blijft. Maar zooiets moet in geen geval van bovenaf ge organiseerd worden. Het s.s. „Tjilboet" izt nog steeds aan den g ond. Duikers stellen een onderzoek in. 1 Gistermorgen heeft het s.s. „Tjikarang" de overgebleven 900 passagiers aan land ge bracht In de gisteren voortgezette vergadering vas de Eerste Kamer zette de minister van Justitie zijn afgebroken rede voort. Den heer Smeenge antwoordt hij, dat hij de aanneming van de motie-v. Schaik in de Tweede Kamer opgevat heeft als een zachte verwerping van het ontwerp betreffende de kantongerechten. Met de beschouwingen van den heer Po lak over de huwelijkswetgeving Is de mi nister het niet eens. Na korte re- en dupliek wordt de begroo ting zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Aan de erde is het wetsontwerp tot aan vulling van de wet op de rechterlijke orga nisatie met een bepaling betreffende het hooren van getuigen en deskundigen door de met het toezicht op de advocaten en procureurs belaste autoriteiten en rechter lijke colleges, welk ontwerp na korte be spreking zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Aan de orde is de begrooting van Binnen- landsche Zaken en Landbouw. Het eerst is aan het woord de heer WI- BAUT (S.D.A.P.) Spr. is niet gerust over de wijze, waarop de minister ook thans nog spreekt over het financieel beleid der ge meenten. In de Tweede Kamer heeft de minister gezegd, dat de bedoeling van de circulaire van 19 Juni 1926 alleen was te voorkomen, dat het aantal noodlijdende ge meenten zich zou uitbreiden. Men heeft er echter later uit gelezen, dat gemeenten niet zouden mogen leenen voor werken, die niet direct productief zijn. Een goede politiek is het volgens spr. de werken uit te voeren, die noodig zijn. Het gemeentelijke leven mag niet worden verschrompeld of ver minkt. Spr. is echter te dezen aanzien niet gerust. De minister zegt in zijn memorie van ant woord, dat het aantal noodlijdende gemeen ten den laatsten tijd onrustbarend is toe genomen. Het zou spr. aangenamer zijn ge weest, als hij een dergelijke mededeeling zou hebben ontvangen van den minister van Fisnciën. Eenige dagen geleden bleek bij bet debat echter geenszins, dat de minister van Financiën onder die wetenschap ge bukt ging. Mocht hel juist ziin, dan is toch neg niet een regeling noodig voor alle ge meenten? Spr. vraagt den Minister eenige inlichtin gen over zijn conferenties met de wethou ders van de groote gemeenten over uitzen ding van werkloozen naar Drente. De heer HAFFMANS (R.K.) zegt het toe te juichen dat de Minister meer beschik baar heeft gesteld voor den land- en tuin bouw. Er dient groote zuinigheid te worden betracht, opdat de gelden zoo goed moge lijk worden besteed. Hierna wordt geoauzeerd. De heer DE GIJSELAAR 'C.H.) meent, dat het zal moeten komen tot een nood- uitkeering aan de gemeenten, omdat het Rijk allerlei lasten aan dé gemeenten heeft opgelegd in den vorm van pensioen enz. Dit al dan echter samen moeten gaan met de ge meentelijke belastingverlaging.Toezicht van Ged. Staten en de Kroon op de gemeente lijke uitgaven blijft in zijn scherpsten vorm noodig. Voorts bepleit spr. opklimming niet met 5C00, doch met 10.000 inwoners ter bepaling van het aantal raadsleden eener gemeente, De heer HERMANS (S.D.A.P.) beschouwt de subsidieering van de werkverschaffing van gemeentewege. Er doen zich veelal moei'ijkheden voor, waarvoor de regeering uit den weg gaaf, de oplossing overlatende aan de gemeenten, die daartoe vaak niet in staat zijn. Het verheugt den heer WESTERDIJK !V.D.) dat de minister zooveel tijd kan vinden voor pl&atselök, persoonliik onder zoek op het gebied van landbouwvraag stukken. Daarvoor is spr. dankbaar, maar niet voldaan De landbouw is een gewichtige tak van ons volksbestaan. De begrooting stélt 3 ton meer beschikbaar voor den land bouw, doch op dien weg moet nog verder worden gegaan. Spr. heeft met instemming gelezen het geen de minister in de memorie van ant woord heeft gezegd over de Landarbeiders- wet. Dat de rentevoet van 4 pet. behouden Hijft, is van groot belang met het oog op de lage loonen der landarbeiders. De heer DE VEER fA.R.J vraagt, of bet overleg met den minister van Justitie over de gevolgen van het arrest van den Hoo- gen Raad betreffende de aansprakelijkheid van gemeenten voor bnrgerrechteliike han delingen reeds tot ewrig resultaat heeft ge leid, zoo ja, tot welk?, zoo neen, of de minister dan dit overierf wil besnoedirten. De beer MOLTMAKER fS.D.A.P.) be spreekt de benoeming van burgemeesters Vervolgens beantwoordt de MTNT^TPR VAN BTNNENT.ANDSCRE ZAKEN EN LANDBOUW, de heer KAN, de onmerkin- van den heer Weste»diik: Zoodva het advies van de commissie-Diepenhorst over bet nacbtvraagstuk zal ziin ingekomen, zal voor de regeering het oogenblik run aangebroken e hand in bet wespennest te stek°n. De heer De Geselaar beeft gevraagd ge"n uitbreiding te geven aan het aantal raads leden, Flit is praematuor, daar de eerste uitbreiding eerst in 1932 zal kunnen ge schieden. Wat art. 188 Gemeentewet betreft, raeenf spr., dat men on nnenbare verfooningen het oog beeft gehad. F.r ziin middelen genoeg te vinden tegen verkapte openbare vertoo ningen. De circulaire betreffende de gemeen'e- financiën, waartegen de heer Wibaut is op gekomen, neemt sor. nog geheel vcor zün verantwoord'ng. De aansporing om de rijksregeling inzake leeningen na te volgen 's in voorzichtige woorden gesteld en sor. kan die ui'lating niet zoo ongelukkig ech ten. Wat aangaat de nood'iidende gemeen ten, spr, mag daaraan geen hulp ver'eenen zonde- overeenstemming met den M'nister v?n Financiën De beer Wibaut heeft ook de kwestie van de werkverschaffing ter sorake gebracht en gevraagd of spr. het standpunt zal handheven, dat het riik slechts raadgevend ootreedt Indien dit standpunt werd ingenomen, zou de felste critiek cp haar plaats zijn, doch er is d.000.000 op de Ftaat-begrooting u'tgetrok- ken, die *ot den lratsten cent wordt uitge geven, Evenwel wordt ab? regel aan de steun verleeningen niet bijgedragen, wel e»h'er voor werkverschaffing. Na re- en dupliek wordt Hoofdstuk V zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneens wordt aangenomen het wets ontwerp tot onteigening van eigendommen, erfdienstbaarheden cf andere zakelijke rechten, noodig voor de verbreed'ng van den JJsseldijk. het Polderscbe di'lkie en den Veendam 'e Krimpen aan den IJssel, Aan de orde is hoofdstuk V A, der Staatribegroot'ng voor 1927 (Onderwijs, K'msten en Wetenschappen). Eerste spreker is de heer Ossendorp (S. D. A. P.l. Deze breekt na eenige oogen- bl'i-ken ResTcken 'e Kebb-n, zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot he denmorgen II uur. De Tweede Kamer vergaderde gisteren onder voorzitterschap van ihr. mr. Ch, Ruys de Beerenbrouck. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging van artt. 9 en 19 der wet cp de in komstenbelasting 1914, Je artt. 6 en 8 der wet op de Vermogensbelasting en de artt. 7 en 9 der wet van 18 Aug. 1916 op de ver dedigingsbelasting. Het ontwerp wordt zonder discussie z. h. s. aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp tot ver hooging van het hoofdstuk der begrooting van uitgaven van Nederlandsch-Indië voor 1926 (aanschaffing van vliegtuigen). Dit wetsontwerp wordt aangenomen met 42 tegen 19 stemmen. De wetsontwerpen tot wijziging van de Surinaamsche en ven de Curapaoschc be grooting 1925 worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde is het wetsontwerp tot aan. vulling en verhoog ng van Hoofdstuk X der Staatsbegrooling 1926, (verschillende onder werpen). Hierbij betoogt de heer SCHA.PER (S, D. A. P.) dat ten aanzien van de verbetering der woningtoestanden in Drenthe de Minis ter beneden zijn taak is gebleven. De krot woningen in Emmen en omstreken kunnen niet langer gehandhaafd worden. Het ge meentebestuur van Emmen en in het bij zonder de burgemeester heeft ten deze veel gedaan, doch de financiën der ge meente laten geen krachtig ingrijpen toe. Daarom moet de Regeering te hulp komen en wel op royalere manier dan tot nu toe is geschied. Spreker zou de aanstelling van een woning-inspecteur speciaal voor Dren the willen aanbevelen. Mevr. BAKKERNORT (V.D.) sluit zich bij den vorigen spreker aan. In zijn antwoord merkt de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, dr. SLOTE- MAKER DE BRUINE op, dat de verplaat sing van gezinnen uit Emmen naar andere streken nog niet uen omvang heeft gekre gen, dien zij in het belang van de verbe tering der woningtoestanden zou mtelen hebben, In 1921 was het aantal inwoners 41392, in 1924 44835 en m 1926 slech's weinig lager dan in 1924; het bedroeg toen nog 42.557, De heer Van Rappard (V.B.) wijst er bij het volgende artikel van het ontwerp het herslel van weningen in het land van Maas en Waal op, dal het meerendeels arme gezinnen zijn, die reeds een hypo theek op hun eigendom hadden. Nu wil de minister hun nog een hypotheek opleggen hetgeen velen niet zullen kunnen dragen. Aan dit bezwaar wil spr, tegemoetgekomen zien, bijv. door te bepalen, dat de schuld tengevolge van S taatshypotheek alleen bij verkoop onvorderbaar zal zijn. Voorts zou de hypotheek ren'eloos moeten zijn en af losbaar in 15 a 20 jaren. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R.K.) bteoogt, dat velen de verplichting tegenover de Regeering niet aandurven en daarom de aangeboden hulp niet aanvaar den. Aan waardevermeerdering hunner wo ningen hebben zij nie'.s zoolang zij bun wo ningen niet verkoopen. Volgens spr, staat het wel vast, dal de Regeering van de rentelooze voorschot en weinig terug zal zien. Daarom verdient het volgens hem aanbeveling een stapje verder te gaan en alleen bijdragen te geven. De heer BULTEN (R.K.) spreekt in den- zelfden geest als de heer Van Voorst tot Voorst, De heer KLEEREKOPBR (S. D. A. P.) betccgt, dat de ui'lating in het Voorloopig Verslag over dit ontwerp, dat bepaalde personen eerder zijn geholpen dan anderen, wier huisjes geheel waren verwoest en die tol de armsten behoorden, door den minis ter grievend is genoemd, Spr. kan het grie vende hiervan niet inzien. Geconstateerd is slechts dat velen, wier woningen slech's ten deele waren vernield, dadelijk werdèh geholpen en dat degenen wier woningen geheel zijn verwoest, gedwongen worden hypotheek te nemen. Ook spreker wenscht deze hypotheek- lasten den betrokkenen, die toch al zoo zwaar getroffen werden, niet te zien opge legd. Vrijwillig is het Nederlandsche volk be gonnen, de menschen in het overstroomde gebied aan geld en goederen te helpen. De regeering zal in den geest van het volk handelen wanneer zij dit werk op dezelfde wijze voortzet en voltooit, n.l. door hel geld te schenken. De hoer RUTTEN (R.K.) zet eveneens uiteen, dat verzwaring vac lasten niet be hoort plaats te hebben In zim antwoord lichte de MINISTER VAN ARBEID, HANDEL en NIJVERHEID, dr. SLOTEMAKER DE BRUINE toe, dat van de won'ngen, die moesten werden hersteld, er ruim 600 zijn hersteld zonder dal het Rijk er een cent aan ten koste be hoefde te leggen, terwijl een ander groot gedeelte is hersteld mei bijdrage van klei ner of grooter percentage dcor de belang hebbenden zeil Geholpen is op zoo prac- 'isch mogelijke wijze. Den heer van Rap- pard antwoordt spr. dat de uitvoering niet is cpgedragen aan het Bouwbureau, docli aan de Stichting „Maas en Waal". Het is spr.'s ernstige wil dat het bestuur in de lijn blijft voortgaan, welke het tot nu toe volg de door n.l, alle gevallen op zich zelf te be schouwen en geen lasten op te leggen, wanneer de betrokkenen deze niet zouden kunnen dragen. De vraag cf het doenlijk is de hypothe ken niet te la'en aflossen, zoolang geen verkoop plaats heeft, wil spr. in overwe ging nemen. Hij acht echter de methode om de hypotheek na bijv. 20 jaren verval len te verklaren niet juist omdat daarvan ook zij, die best tet betalen in slaat zijn, zouden profiteeren. Na re- en dupliek wordt het ontwerp z. b. st. goedgekeurd, evencis de conclusie van het verslag om rent de inlichtingen op het adres van P. A. v. d. Pel en andere bewoners van Maas en Waal. Hierna wordt de vergadering gesloten. De Tweede Kamer zal 10 Mei weer bijeen geroepen worden. Naar aanleiding van geruchten dat de aardewerkafdeeling aan de „Sphinx" en de fabriek „De Bek" te Limmel weldra zouden worden stopgezet, waarvan een massa-ont slag van arbeiders het gevolg zou zijn, heeft de directie van de „Sphinx" de „Tel," thans gemachtigd te verklaren, dat déze geruchten van alle grond zijn ontbloot. Voor derge lijke maatregelen bestaat geen aanleiding. Nu de verveners in het veenrayon „De- demsvaartHoogeveen" hebben geeweigerd bet bestaande Icongeschil yarieerende tusschen 5 en 10 pet. van het loon van 1926 aan arbitrage te onderwerpen en evenmin genegen zijn eenige concessies te doen, heb ben de arbeiders het aanbod van de verve ners, de loonen gelijk te laten aan die van het afgeloopen seizoen, nogmaals besproken op hunne Zaterdag en Zondag gehouden ver gaderingen. Zij hebben met overgroote meer derheid besloten dat aanbod niet te aanvaar- en en de staking te proclameeren. Die sta ing is Maandag ingegaan en is algemeen, Blijkens het verslag in „de R. K. Boeren stand" heeft het bestuur van den R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond in zijn jongste ver gadering kennis genomen van de motie, aan genomen door de algemeene vergadering van de Vakgroep Tuinders van den L. T. B. Het bestuur zal zeer binnenkort definitief zijn standpunt hieromtrent bepalen. In verband met de actie, gevoerd door groe pen van burgemeesters van Noord-Brabrnt- sche en Limburgsche gemeenten, besloot het bestuur de vraag te onderzoeken wat het meest verkieslijk is het verplichtend stellen van het 7de leerjaar dan wel vervolgonderwijs. Aan de organisaties zal worden verzocht in dezen niets te doen, vooraleer het bestuur zijn standpunt zal hebben bepaald. Door den Minister van Buitenlandsche Zaken en Landbouw is aan de drie centrale landbouworganisaties kennis gegeven van een bii hem ingediend voorstel tot wettelijke be scherming der landarbeiders, uitgaande van de R. IC. en Chr. landarbeidersbonden. Het bestuur besloot allereerst de meening in de zen te vragen van de aangesloten gewestelijk bonden, waarna het zelf zijn standpunt zal vaststellen. Het bestuur besloot de jaarlijksche algemeene vergadering dit jaar te houden te Boxtel en we! op 29 en 30 Augustus. Het bestuur sprak zich uit voor een spoe- digen aanvang van de werkzaamheid van het Bodemkundig Bedrijfslaboratorium en vond de belanghebbende gewestelijke organisa ties bereid, hiertoe tijdelijk een bepaald be drag beschikbaar te stellen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw was aan het bestuur me degedeeld, dat hij bereid was het bestuur de keuze te laten tusschen de stichting van een lagere tuinbouwschool te Venlo en de over- neming van de bestaande lagere landbouw- school te Eindhoven. De meerderheid van het bestuur verklaarde zich voor de stichting der school te Venlo, zoodat hiervan den Mi nister mededeeling zal worden gedaan. Het bestuur wees als zijn vertegenwoordi gers aan op een vergadering der directie van den Landbouw ter bespreking van het onder werp van een nieuw Fransch tarief van in voerrechten de heeren Ir. G. J. Heymeijer, H. Ruijter, H. Trienekens en Mr. H. van Haastert en oo een vergadering der directie van den Landbouw, waarop door de heeren Dr. Berger en Dr. Lourens mededeeling zal worden gedaan van hunne bevindingen en ervaringen, opgedaan op hunne dienstreis naar Duitschland en Denemarken den heer Mr. H. van Haastert. Talm niet langrf Wil niet letten op de kleine zorgen, d« geringen lasten of kosten, die een kind medebrengt. Kinderen brengen in de eerste plaats vreugde en zegen. En de weldaad, die ge alzoo bewijst, i onschatbaar. Hong. R.K. Kindercomité Subcomité. Sedert eenige dagen is het aan den marine radiodienst te Amsterdam gelukt om recht streeksche draadlooze verbinding te onder houden met H. M. 'g „Sumatra" te Sjanghai, per korte golf. Zooals vroeger gemeld, was tot dusver die verbinding alleen mogelijk via Soerabaja. Ten gevolge van de hevige regens, weW de laatste dagen in het stroomgebied van de Maas zijn gevallen, is de rivier sedert gisternacht te Roermond sterk stijgende. Lagere uiterwaarden loopen reeds onder. De stuw te Roermond werd gisteren buiten werking gesteld. Maastricht seinde voor de laatste 24 uur een was van 1.06 M„ ook de Roer is wassende. Te Amsterdam werden eenigen leden zooals wij reeds meldden, twee mannen en een vrouw, en later nog een vrouw, aange houden, verdacht van oplichting van een goedgeloovige Indische dame voor een be drag van 22,000, Het is de Centrale Re cherche gelukt een bedrag van 21.000 te rug te vinden. Verder is gebleken, dat 't viertal getracht heeft ook een andere dame te benadeelen. Deze vloog er slechts voor klein bedrag in. TWEE NEDERLANDERS GEDOOD. De „Libre Belgique" verneemt uit Ouden aarde, dat heden de motor van de boot „Time is Money nabij de Nieuwesluis al daar plotseling is ontploft. De schipper en zijn helper, beide Nederlanders, werden ge dood. De lijk enedr slachtoffers weriien naar het stedelijk doodenbuis overgebracht. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. De boot is erg beschadigd. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Helpen, waar noodzakelijk hulp moet ge bracht worden, acht een ieder een eerste plicht. En waar valt tegenwoordig meer bijstand te verleenen, dan aan het Hongarenland. „Maar er wordt den laatsten tijd zooveel gevraagd"! hooft men algemeen. Zeker, er wordt veel, zelfs heel veel ge vraagd, maar is het niet beter te kunnen geven, dan te moeten ontvangen. Of valt het het Hongaarsche volk niet hard, thans de bedelende hand uit te moeten steken, terwijl het voor eenige jaren alleen welvaart en voorspoed kende. Meet de nood niet ten hoogste gestegen zijn, als zij, om hunne kleinen van een wis sen ondergang te redden, dezen moeten uit zenden, drie dagreizen ver, naar Holland, een vreemd land, een vreemd volk met een vreemde taal? Maar angstige bezorgdheid voor het leven van hun kleinen lieveling doet de ouders zich wenden tot het comité, om te vragen, of voor hun kleuter ook niet een goed plaatsje in Holland te vinden is, En mogen we zoo iets weigeren? Laat helpen, wie helpen kan. Zoovelen zijn van goeden wil, zoovelen kunnen wat missen. Wacht dan niet langer een Hongaarlje aan te vragen. Denood is zoo dringend. Hong R.K. Kindercomité. Subcomité. Niet tevergeefs werd in de afgeloopen week voor het arme Hongarenvolk een be roep gedaan op den weldadigheid van Ne derland. De giften vloeiden goed binnen. Ook wer den verscheidene kinderen aangevraagd, maar nog lang niet voldoende. Kom, niet dralen. Niet wachten tot den laatsten dag van opgave, den 8en April. Beslis snel nu, maar vooral beslis goed. Wie maar eenigszins op de hoogte is Van de thans, in het vroeger zoo rijke Hongarije heerschcnde ellende, kan niet aarzelen, de helpende hand te reiken, om te redden, wat eht meeste hulp behoefd; de jeugd. Of geeft het U geen edele voldoening, als ge de Hongaarsche kleine, die ge zwak, onddrvoed, haveloos gekleed ontving, na enkele maan den aan de ouders terug kunt schenken, als herboren, frisch, gezond, goed gekleed en sterk door de goede voeding? En de ouders? Zullen zij niet Gods rijk sten zegen afsmeken over hen, die aan hun lieveling gaven datgene, waartoe zij helaas niet meer bij machte zijn. Getuigen fallooze brieven niet van op rechten, welgemeenden, diepgevoelden dank van het fiere Hongarenvolk aan zijn wel- I 30, dl doeners, 1—17, bi] COMPETITIE 4e KLASSE VAN DE* 1 NEDERLANDSCHEN DAMBONA De Haar'.emsche Damclub IV zet de c<v» petitie goed. Na de overwinning op Huis II volgde een fraaie overwinning trf de kortelings tot den Bond toegetreshgp Damclub Huizen I. De gedetailleerde uitslag laten, wij tma, onder volgen; Haarl. Damclub IV, Damclub Ru Haarlem. Hu G. A. Ottolini—G. Kleen Jac. Fr, v. GarderenJ. Koa J. RoestC. Veerman J. v. d. KoddeL. Veerman J. BalkJac. van Doorn J. L. VersteegJ. Schaap; A. KoremanH. L. Klein D. BonteG. v. d. Pol 1 G. VeenW. Hogenbirk Tb. C. v, d. SluisJ. Keeser Totaal voor Haarlem. DE HAARLEMSCHE KAMPIOEN WB* STRIJD. De laatste ronde van den wedstrijd het kampioenschap van Haarlem en streken, welke gisteravond in het clubloicju» der Damclub „Haarlem" plaats vond, liep als volgt: H. G. TeunisseJ. Poppen j Aebe de JongF. A. Berkemeier Chr. F. VisseH. W. Zitman J. van LooyJ. W. van Dartelen J. P. van EykH. Greeuw AMSTERDAM, 7 April. Aardapcei4a„ (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop) Zeeuwsen^ Bonten f 5.405.50, Blauwen f 5.405.5a1 Bravo's f 45, Roodstar f 4.504.75, ineen heimers f 4.354.40, Eigenheimer poicrs f 2.753.20, Blauwe poters f 3.103.2ïi. Bonte poters f 3.103.20, Roodstar aoters f33.10, Anna Paulowna Zand fS.ou 6.50, id. Roodstar f 4.704.80, Hilleeomme* f 5.506.50, Flakkeesche Eigenheimer» f 4.354.40, Roodstar f 4.504.75, Bravo's f 45, Spuische Eigenheimers f 4.354.40 Roodstar f 4.504.75 Bravo's f 45, Frie- sche Borgers f 4.504.50 per Hl. Winter Malta f 1314 per 60 Kg. HOORN, 7 April. Kaas. Aangevoerd 14 stapels fabriekskaas f 42, 3 st. boerenkaas f 42, 2 st. fabriekscommissie f 43 2 st. boe- rencommissie f 42; tottaai 21 stapels, we gende 22.973 Kg. Handel matig. HALFWEG, 6 April. Eierenveiling. Aan voer 15000 kippen, f5.256.25; 3000 een den- f 4.405.10; ganzen- f 1920. Handel vlug. DELFT, 7 April Boter. Aanvoer 79.8en 11/16 v. tezamen 1690 Kg. Prijs f22.15 per Kg. Handel vlug. ELST (Bet.) 6 April. (Fruitveiling C.V. O.B.) Spaansche rabauwen 1724, Rabau wen 9 y221, Bredero's 2125 ct. per Kg» Aardbeien le soort 8, 2e soort 2 3 y2 ct. per stuk. WAGENINGEN, 6 April. Paarden. Ter voorjaarspaardenmarkt werden aangevoerd 75 paarden en hitten. Handel oplevend. Da prijzen waren voor luxe paarden f 400550 werkpaarden f 300450. veulens f 100200 hitten f 150200. ASSEN, 6 April. Paarden. Op de markt waren aangevoerd 366 stuks. Ruinen f 150 300, enters f 130180, veulen f 130160 slachtpaarden f70120. Handel vlug. Vee. Op de markt waren aangevoerd 634 koeien, 54 pinken 9 kalveren, 6 Fr. schapen 7 drachtige varkens 571 biggen, 5 geiten. Vette koeien f 200220, kalfkoeien f 200 300, melkkoeien f 200300, guste koeien f 120—250, vaarsen f 120—275, pinken f90 120, kalveren f5070, Fr. schapen f20 drachtige varkens f 6075, geiten f 8 biggea f 8—14. -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6