UTTEM Radio-Omroep. Wat zal hij er mee doen? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT, Vierde Blad Zaterdag 9 April 1927 De positie van Duitschland na de toetreding tot den Volkenbond. De inhoud der protestnota van den sovjet-gezant te Peking. Sovjet- ambtenaren te Sjanghai gefouilleerd. GEM. BUITENL. BERICHTEN. FEUILLETON. doofstomme radio-luisteraars. RECHTZAKEN. Een Kantoorlooper beroofd. Coremans, je staat op de bon! Katholieke Radio-Omroep. ,99 effizartê/n. LV Duitschland souvereine staat. De „Köln. Z." vraagt, in verband met de ontwapeningsdiscussies, hoe het nu eigen lijk staat met de plannen der vroegere ge allieerden om Duitschland sinds zijn toe treding tot den Volkenbond werkelijk als gelijkgerechtigden, souvereinen staat te be handelen. Het blad meent, dat de over winnaars Duitschland met de bepaling in het vredesverdrag, dat de bewapeningsbe perking ten doel heelt den aanvang moge lijk te maken van een algemeene beperking der bewapening, eenvoudig aan het lijntje houden. Duitschland, zoo oordeelt de „K. Z." kan zich daarbii niet neerleggen; het moet eindelijk een duidelijke vraag stellen en een ondubbelzinnig antwoord daarop ferlangen. De Keulenaar haait dan o.a. een uit spraak van de „Temps" aan, geschreven near aanleiding van een voorzichtige po ging van den Duitschen vertegenwoordiger te Genève, graaf Bernstorff. om den vinger op de wondeplek te leggen, waarbij het Fransche officieuse blad het volgende con stateert: „De vergissing van graaf Bern storff bestaat hierin, Jat hij niet begrijpt of niet begrijpen wil, dat cr tusschen Duitschland en de andere mogendheden in dit opzicht geen gelijkheid van recht en van feiten bestaan kan, daar de anderen volle bewegingsvrijheid hebben, terwij! het rijk tengevolge van zijn nederlaag in 1918 doer een verdrag, hetwelk geen internatio nale conferentie buiten werking zetten of veranderen kan, ontwapend 's. Dat is de muur, waarop alle pogingen van de Duit- schers dood zullen loopen. Gelukkig, want Dnitschland's ontwapening is, zelfs in de zeer aanvechtbare wijze, waarin zij is door gezet, een der meest afdoende voorwaar den voor het behoud van den vrede." De „Köln. Z." vraagt ten slotte of het niet tijd wordt voor de Duitsche diplomatie om den Volkenbondsraad de vraag voor te leggen of dit college ook van geen gelijk heid voor Duitschland in het ontwapenings- vrangstuk weten wil. Mocht het antwoord bevestigend ziin, dan, zoo besluit het blad, heeft Duitschland in de ontwapeningscom missie niets meer te hopen en te zoeken en moet het zich veeleer werkelijk, afvra gen, of het in den Volkenbond zelf nog iets te zoeken heeft. Macdonald naar Amerika. Ramsay MacDonald vertrok gisteren met de „Aquitania" naar de Ver. Staten. Hij zal 3V* week weg blijven. De reis draagt een particulier karakter, doch bij aankomst te New York zal hij door den burgemeester van deze stad worden ontvangen, terwijl hij twee dagen te Washington zal door brengen als gast van den Engelschen ge- zant. Het bezoek van Mellon aan Frankrijk. Naar „Excelsior" meldt heeft de Aroeri- kaansche minister van financiën Mellon te Parijs ook bii Poincaré en den gouver neur van de Bank van Frankrijk bezoeken af gelegd. Hoewel Mellon zich van iedere ver klaring tegenover de vertegenwoordigers der pers onthouden heeft, heeft hij zijn talrijke Parijsche vrienden niet den uitstekenden indiuk verheeld, welken het Fransche aan bod der voorloopige schuldbetalingen op de publieke meening in de Vereenigde Sta ten gemaakt heeft. De ontwapeningsconferentie. De voorbereidende ontwapeningsconfe rentie behandelde de quaestie van de be perking der militaire uitgaven. Over dit punt bevat het Britsche ontwerp geenerlei bepalingen, terwijl in het Fransche de to tale begrootingen vopr de landsverdediging worden beperkt. Hierover ontspon zich een debat, waaraan werd deelgenomen door Sato, Japan, de Brouckère, België, lord Cecil, Groot-Brittannië. Erich, Finland en Boncour, Frankrijk. Sato verklaarde in dit opzicht niet ver der te kunnen gaan dan publiciteit der be grootingen. Lord Cecil erkende het nut van beper king der militaire uitgaven; hij was er even wel voor dat er slechts geleidelijk te werk zou worden gegaan en dat men zich voor den duur van vijf jaar voorloopig zou ver- genoegen met publicat der militaire u.t- gaven. Evenals de Brouckère kwam Boncour zeer krachtig voor beperking op. Er moest z.i. evenzeer een beperking der militaire uitgaven zijn als een beperking der effec tieven voor de drie wapens. Zonder beper king der effectieven van alle categorieën kan er in het geheel geen sprake zijn van beperking der bewapening. Berperking der militaire uitgaven achtte hii evenzeer mo gelijk als berperking der effectieven. Zij is even zichtbaar en controleerbaar. De toestand van den' Roemeen- schen Koning. Volgens verschillende berichten wordt prins Carol, die te Neuillv woont, scherp döor de Fransche politie bewaakt. De Parijsche correspondenten van de „N. Fr. Presse" meldt, dat Briand een langdurig onderhoud heeft gehad met den Roemeen- schen gezant over den politieken toestand in Roemenië. Prins Carol moet alle maatregelen heb ben getroffen om, zoo noodig, dadelijk naar Boekarest te vertrekken. De politie heeft scherpe bewaking van zijn villa ingesteld met het oog op de mogelijkheid van een heimelijk vertrek. De troebelen in China. Moskou wacht af. Het volkscommissariaat van buitenl. zaken te Moskou heeft tot dusver geen stappen ge daan in verband met den inval in de legatie te Peking, daar het niet in het bezit is van officieel bevestigde inlichtingen. In het gebied van den Jangtse. Telegrammen aan het departement van Marine noemen den toestand te Hankau „zeer slecht". De Japanners ontruimen hun concessies sedert de jongste ongeregeld heden, terwijl de Amerikanen daar ter stede als voorzorgsmaatregel 's nachts ver blijf houden aan boord van de schepen. Aan den bovenloop van den Jangtse heeft zich het ontruimingsvraagstuk opnieuw voorge daan als gevolg van gebrek aan steenkolen en middelen om de uitgeweken schepen van brandstof te voorzien. De Staatsgreep in Yoennan. De „Matin" meent, in verband met den Kantonneeschen staatsgreep in Yoennan te weten, dat de eerstvolgende ministerraad zich zal bezighouden met de quaestie der veiligheid van de grens tusschen Indochina en deze Chineesche provincie, alsmede met het onder de huidige moeilijkheden niet zonder verantwoordelijk hoofd laten van In dochina. Inval in Russische Handels huizen te Tientsin. De Chineesche politie heeft met machti ging van den Franschen consul een inval gedaan bij vijf bolsjewistische handelshui zen in de Fransche concessie,, die verdacht vvorden van Sovjetpropaganda. De maat regelen tegen de Sovjet-agenten te Pe king, Tientsin en Sjanhai vallen samen met belangrijke maatregelen tegen de commu nisten van generaal Tsjang Kai Sjek, welke in de eerste plaats gericht zijn tegen de ty- rannie van de arbeiderssyndicaten, in de tweede plaats tegen de propaganda van het politiek bureau der Zuidelijken, dat door de communisten wordt geïnspireerd. De gene raal heeft aan de inlandsche pers verboden, de propaganda van het politieke bureau te publiceeren. Het is duidelijk, dat Tsjang er zich op voorbereidt ,het communisme met alle mid delen, politieke en militaire, te bestrijden. Agitators gefusilleerd. De door Tsjang Kai Sjek op touw gezette beweging tegen de communisten ontwikkelt zich. Verscheidene gewapende agitators, die weigerden hun wapens af te leggen, wer den door soldaten te Sjanghai gefusilleerd. In een belangrijke conferentie van Zuide lijke generaals werden anti-communistische besluiten genomen, die naar men meende moesten worden geheim gehouden. De toestand te Sjanghai. Het Sovjet- consulaat wordt thans om geven door een politiemacht van 1900 man. die niemand in- of uitlaten. Er schijnt geen plan te bestaan voor een inval in het Russische consulaat te Sjang hai. De politie wordt bijgestaan door een af deeling Witte Russische vrijwilligers uit Sjanghai. Tot dusver is slechts één bezoe ker tegengehouden, die de Chineeche volks commissaris van buitenl. zaken bleek te zijn. De politie weigerde hem den toegang, tenzij hij zich wilde laten fouilleeren. Hij weigerde dit en ging weer weg. Sovjet-ambtenaren te Sjanghai gefouilleerd. De gemeentelijke politie stond aan ver scheidene Sovjet-ambtenaren toe, bet con sulaat te verlaten, nadat zij waren gefouil leerd. Zij, die weigerden zich te laten fouillee- ren, mochten het consulaat niet verlaten. Journalisten hadden een interview met Linde, den consul-generaal der Sovjets, die verontwaardigd is over de houding van het gemeentebesluur en mededeelde, dat het corps diplomatique den volgenden dag een conferentie zou houden met het doel aan bovengenoemde maatregelen een einde te maken. Protest van het corps diplomatique verwacht. Vernomen wordt uit Peking, dat het corps diplomatique voornemens is, een formeel protest uit te brengen tegen het feit, dat de voorwaarden van de machti ging, krachtens welke de gewapende man nen de legatie betraden, overschreden wer den, Dit wordt evenwel als een zuiver tech nische kwestie beschouwd, die niet verder zal worden uitgesponnen. Protest-nota van den Sovjet-gezant. Tsjernick, de zaakgelastigede der Sovjets te Peking, heeft aan de pers een afschrift verstrekt van een nota van protest betref fende den inval, welke hij aan het Wai Tsjaio Poe (het departement van buiten- landsche Zaken) trachtte aan te bieden. Toen Tsjernick en zijn eerste secretaris het Wai Tsjaio Poe bereikten, vonden zij de deuren gesloten, wegens een Chineeschen feestdag. De nota verklaart, dat de gebouwen, waar de inval plaats had, een deel der am bassade vormden, dat onschendbaar dient te zijn. Zij beschuldigt er de politie en sol daten van, dat zij bruut zijn opgetreden te genover degenen, die zij arresteerden, en de vrouwen, die zij in de gebouwen vonden, hebben mishandeld. Zij verklaart, dat de zaak aan Moskou is gerapporteerd en dat een actie van de Sovjet wordt afgewacht. HET KLEINSTE KIND TER WERELD. Te Batiersea is in December een meisje ter wereld gekomen, dat bij de geboorte nog geen 965 gr. (dus slechts iets meer dan 9ons) woog en een lengte had van c.a. 38 c.M. Thans, na zorgvuldig te zijn opge past en een aanval van bronchitis te heb ben doorstaan, weegt het ruim 1.8 K.G. Zondag is het kind voor het eerst uit geweest, n.l. naar de kerk, om te worden gedoopt. Volgens een ooggetuige .noet de baby bij de geboorte meer hebben geleken op een kinderpop dan op een toekomstige dame. HET KNAAPJE IN HET WOLFSHOL. Het bericht, dat melding maakte van het vinden door herders van een knaapje in een wolfshol te Maiwané, in Engelsch-In- dië, wordt, volgens bericht uit Colombo aan de „Daily Mail", door dr. Lucius Ni- choles, directeur van het Instituut Pasteur van Ceylon, onaannemelijk genoemd. Hij verklaart ondubbelzinnig, dat het onmoge lijk is, dat een kind, dat door een wolf wordt opgefokt, het leven er afbrengt, daar het niet met dezelfde snelheid als wolven kan trekken, die êen typisch nomadenleven leiden, en omdat het ook niet het noodige voedsel aan de jaloersche jonge wolven zou kunnen onttrekken. Dr. Lucius zegt, ver der, dat vele stammen geen achterlijke kin deren kunnen uitstaan en ze in het bosch achterlaten, en dat wanneer zij gevonden worden, fantastische verhalen over „wolfs kinderen" worden verzonnen, DE VERDWENEN VERPLEEGSTER. Tot nog toe is het onderzoek inzake den raadselachtigen dood van Miss Daniels, de verpleegster, wier lijk vier maanden na haar aankomst te Boulogne, waar zij één dag wilde vertoeven, op het strand werd gevonden, nog geen stap verder gekomen. De Egyptische arts houdt onder eede zijn beschuldigingen vol, dat zij het slachtoffer is geworden van een wettelijk verboden operatie; degenen, de twee Engelschen, die hij beschuldigt daarin de hand tc hebben gehad, blijven hardnekkig ontkennen en zijn voornemens den arts wegens meineed te vervolgen. Miss McCarthy, die miss Daniels op het uitstapje naar Boulogne vergezelde en haar vriendin kort vóór den terugkeer van de boot naar Engeland op onverklaarbare wij ze kwijtraakte, heeft intusshen verklaard, dat van een operatie als door den Egyp tenaar bedoeld, geen sprake kan zijn. Ook volgens inlichtingen door de naaste fami lieleden van miss Daniels verstrekt, zou aan een dergelijke operatie niet gedacht mogen worden. Op grond van deze inlich tingen komen Fransche kranten thans weer tot het oorspronkelijke vermoeden terug, dat men te doen heeft met een moord, maar met een moord, waarin ziekelijke af wijkingen een rol hebben gespeeld De fa milie van miss Daniels heeft intusschen toegestemd in de opgraving van haar lijk, hetgeen dezer dagen zal plaats hebben. HOORBAAR SCHRIFT. Een nieuwe leesmethode voor blinden. - De leidster van de in 1914 opgerichte Oorlogsblindenschool „Geheimrat Silex" te Berlijn, mevrou w Be thy Hirsch, die, zelf blind, steeds in de weer is haar lijdens- genooten door passend onderricht en door beroepsbemiddeÜng le helpen, de monstreerde dezer dagen een apparaat, dat zij van haar laatste reis naar Engeland had meegebracht en dat de zeldzame eigen schap bezit, elk willekeurig schrift door het gehoor over te brengen. Mevrouw Hirsch leerde dit apparaat, door den Engelschen physicus Dr. Fournier d'Elbe uitgevonden en Optcphon geheeten, reeds in 1914 in Engeland kennen. Sinds dien is het zoodanig geperfectionneerd, dat het inderdaad een ommekeer in het tot nu toe gevolgde onderricht aan blinden door den tastzin, schijnt te zullen brengen. Zij beweert zelfs, dat de blinden, zonder uitge sproken muzikalen aanleg, de overge brachte tonen en toonreeksen, welke op de afzonderlijke letters van het alfabet cores- pondeeren, gemakkelijker aanleeren dan Braille-schrift. Het overbrengen geschiedt met behulp van een uiterst gevoelig ele ment, waarvan de electrische uitstrooming in een telefoon hoorbaar wordt gemaakt. De proeven, welke werden genomen, beant woordden weliswaar niet geheel aan de ge stelde verwachtingen, hoewel toegegeven wordt, dat het apparaat een technisch won der mag warden genoemd. Intusschen verdient de belangelooze toe wijding, waarmee een blinde vrouw de liefde tot den evenmensch en den we'.en- schappelijken vooruitgang tracht te dienen, allen lof. HET PROCES TE PLAUEN. Telegrafisch wordt gemeld, dat het O. M. tegen den Völkischen advocaat Müller (die Stresemann beschuldigd had van corruptie) zes maanden gevangenisstraf heeft geë'scht' ARRESTATIE VAN EEN INBREKER. De Hamburgsrhe correspondent van het „Berl. Tag." meldt, dat na hevigen strijd op het station Schwarzenbek een sinds lang gezochte BerUjnsche inbreker gearresteerd is. De man had in Boil zenburg een zwaiV' Vrij bewerkt naar BULL WER LYTTON S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. 33 „Genoeg hierover, wat ik zoo ruw gezegd heb, is goed gemeend. Het is een verraad jegens een jongmensch, hem op een for tuin te laten rekenen, wat hem tenslotte onthouden wordt. Nu Lionel, ga nu naar huis. Als leed U treft s:rijd er dan tegen Als gij U door dwaling iaat vervoeren, kom dan onbevreesd tot mij orr, raao. We, jon gen, wat is dat? Tranen? Kom kom.' „Het komt door uw goedheid", stamelde Lionel, „Ik kan het niei helpen. Is er niets dat ik wederkeering voor U doen kan? „Ja heel veel. Houd uw naam vrij van smet en uw hart open voor die edele aan doeningen welke zulke tranen doen ver gieten. Maar a propos, ik heb vandaag van mijn zaakwaarnemer be icht ontvangen om trent uw kleine protegee. Hij had haar nog niet gevonden, maar schiint hoop tc hebben van spoedig te zullen s agen. Zoodra ik iets meer hoor, zult ge b :t weten. „Ge wilt mij dus schrrven, mijnheer? En mag ik U ook schrijven?" „Zoo dikwijls ge er lust in hebt. Adres seer uw brieven dan altijd naar hier." „Blijft ge lang buiten's lands?" Darrell fronsde de wenkbrauwen. „Dat weet ik niet", zei hij kortaf „Vaarwel." Bij deze woorden opende hij de deur. Lionel zag hem, door zijn tranen heen, nadenkend aan, fluisterde enkel: „God ze- gene U, mijnheer", en verliet het vertrek. „Die zegen had van mij moeten komen", monpelde Darrell in zich zeiven, toen hij zich had omgekeerd en bij zijn eenzamen haard stond. „Maar waar zijn zij, over wier hoofd ik eenmaal Gods zegen inriep? Waar? waar? En dat verhaal van dien man; het herinnert mij aan die schande lijke leugen van dien andere schelm die toch de minst schuldige van de twee is. Laat ik eens nadenken over hetgeen hij zeide. O, als het zoo was! „O, schande, schande!" TWEEDE BOEK. EERSTE HOOFDSTUK. Op dien droevigen, soberen morgen, toen grootvader en kleinkind Merle's vriendelijk dak verlieten, waren de gedachten der kleine Sofie even droevig en somber als de natuur rondom haar. Zij liep langzaam achter den kreupelen tooneelspeler, die zoo zwaar op zijn kruk moest leunen en zij had zelfs geen glimlach aver voor de gouden boterbloemen, die glinsterden op de bedauwde velden langs den zandweg. Zoo hadden zij zwijgend hun weg ver volgd, tot zij den tweeden mijlpaal voorbij waren. Daar gekomen stond Waife, uit zijn jfepeins ontwakend, eensklaps stil, streek een of twee maal vluchtig met de hand over het voorhoofd en naar So'ic ziende, keek hij haar vriendelijk aan, toen ze hem langzaam ter zijde kwam. „Zijt ge bedroefd, kindlief?" vroeg hij. „Zeer bedroefd, grootpa". ,En boos op mij; ja boos omdat ik U zoo plotseling ontrukt hebt aan het gezelschap van dien aardigen jongen heer, die zoo vriendelijk jegens U was en dat nog wel, zonder U een kans té laten van elkander weder te zien." „Het was niet iets voor U, grootpa", ant woordde Sofie en haar lipje kwam even vooruit, terwijl een groote traan in haar oog glinsterde. „Zeer waar", zei de zwerver: „maai meent ge niet dat ik handelde zooals ik meende dat het beste voor U was? Moet ik er niet altijd goede redenen voor hebben, als ik het hart heb U te bedroeven?" Sofie greep zijn hand en drukte die, maar zij durfde niet te spreken, want zij gevoel de, dat als zij het beproefde, zij in schreien zou uitbarsten. Waife ging voort met allerlei wijze din gen te zeggen. Hij zeide hoe dwaas het was, zich te laten meesleepen door verkeerde inbeelding en onvervulbare wenschen; dat die aardige jongeheer nooit iets voor haar iftbraak gepleegd, was echter -ontdekt en had wten te ontkomen door een breed wa ter over te zwemmen. Op het station gekomen, wilde hij bij het betalen van een kaartje naar Berlijn, beta len met een biljet van 10 M. Daar dit ech ter vochtig was, werd de beamble aan het loket achterdochtig. Een conducteur, die er bij kwam en den man herkende, werd door dezen met een slag met zijn handvalies te gen den grond geworpen. De inbreker werd ten slotte met veel moeite door een te hulp gescholen politieman gearresteerd, EEN GEVAARLIJKE LADE. In 1925 miste een diplomatiek ambtenaar te Parijs herhaaldelijk effecten uit een ge heime lade van een kast in zijn slaapkamer. Hij verdacht zijn kamerdienaar de slukken gestolen te hebben, doch deze ontkende beslist. Darop nam de eigenaar der stukken de politic in den arm-, die eveneens den kamerdienaar verdacht. Deze bleef ontken nen, doch toen vernomen werd, dat hij op een avond in zijn kamer papieren had ver brand en dat hij omstreeks den tijd der verdwijning van de effecten voor zijn doen veel had uitgegeven, zelfs geld had geleend aan deri concierge, werd hij aangehouden. Toch was hij onschuldig, want toen zijn meester op een dag de lade weer eens opentrok, vond hij zijn stukken terug! Ze waren tusschen de lade en den achterwand der kast terecht gekomen! Natuurlijk werd de kamerdienaar buiten vervolging gesteld, maar door de beschuldiging, die op hem rustte, had hij geen andere betrekking kun nen krijgen en daarom sprak hij zijn vroe- geren meester voor 100.000 francs schade loosstelling aan. De rechtbank heeft hem dezer dagen 20.000 francs toegewezen. DRAADLOZE SPECULATIE. Uit nadere bijzonderheden in het „Jour nal" betreffende het gebruik maken van de radio door buitenlandsche speculanten blijkt, dat zij voorloopig alleen vervolgd zullen kunnen worden, wegens schending van het telegraafgeheim en het hebben van een clandestien draadloos station. Ve-sc'nei- dene buitenlandsche bankiers hadden de noodige fondsen beschikbaar gesteld voor de inrichting van het station, in een parti culier huis in de rue de l'Assomption te Parijs; deze bank'iiers zonden inlichtingen over de beurs en de wisselkoersen in cijfer schrift naar Berlijn, naar Amsterdam en zelfs naar Rusland. Onder de bankiers zijn er twee van Russische nationaliteit, twee anderen zijn Letten en een vijfde is genatu raliseerd Oostenrijker. DE ANTWERPSCHE HANDELSBANK. Het faillissement van de Antwerpsche Handelsbank, ambtshalve door de handels rechtbank uitgesproken, heeft onmiddellijk aanleiding gegeven tot 'n voorloopig onder zoek door dc- justitie. Een van rechtswege benoemd expert is reeds eenige weken bezig aan het ontcijferen en uiteenrafelen der boekhouding en andere bescheiden van de A. H. Dit blijkt dermate ingewikkeld en tijd- roovend te zijn, dat thans een tweede des kundige hem ter zijde staat, Intusschen zijn reeds vede belanghebben den door den rechter van instructie gehoord Na een langdurig verhoor van den aanvan kelijk verdwenen en later teruggekeerden directeur Van Hee, is een bevel tot aan houding tegen hem uitgevaardigd. Aange zien Van H. zeer waarschijnlijk niet alleen op eigen initiatief heeft gehandeld, wordt algemeen verwacht, dat er meer arrestaties zullen plaats vinden. Fen der crediteuren verklaarde, dat verschillende Joodsche dia manthandelaren voor 750.000 gulden bij dit faillissement zijn betrokken. Verder zijn slachtoffers een reeks andere crediteuren en de aandeelhouders. Het totaal passief wordt geschat op 1 000.000 a 1.500.000 gulden. Hiertegenover staat een nog onbekend, doch "'aarschijn- lijk betrekkelijk gering actief. Ook is nog steeds onopgehelderd door welke oorzaak de aan de Antwerpsche Handelsbank toe vertrouwde gelden zijn verloren gegaan. De „Frankf. Z." maakt melding van een bericht uit Agram, volgens hetwelk in een doofstommeninrichting goedgeslaagde proe ven zijn genomen om patiënten door een radio-installatie overgebrachte geluiden te doen hooren. Slechts vier van 120 patiënten, met wie men de proef deed, reageerden niet op de muziek in de radio. Werkloosheid dreef den dader. Voor de Rotterdamsche Rechtbank stond terecht de 24-jarige kantoorbediende M. M„ thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring, verdacht van de berooving van een kantoorbediende van een actetasch, inhou dende 40. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Kort na zijn huwelijk was hij werkloos geworden. Hij had alle moeite gedaan een andere betreking te vinden, doch het was hem niet gelukt. Toevallig had hij gezien, dat een kantoorbediende, een jongen van 16 jaar, in het gebouw van de Rotterdamsche Bank'aan de Boompjes, een bankbiljet van 40 ontving en plotseling was het denk beeld bij hem opgekomen om dien jongen te berooven. Hij volgde den jongen, die evenals hij op de fiets was, tot aan den Coolsingel. Toen de jongen de trap van een kantoor aldaar opging, volgde hij hem ook daar en rukte hem de tasch met het geld uit de hand. Op de fiets trachte hij nog te vluchten, doch hij werd spoedig gearres teerd. Het O. M., waargenomen door mr. Rom- bach,- noemde dit misdrijf zeer ernstig. De verdachte is niet uitermate geroutineerd, doch wel zeer brutaal te werk gegaan. Spr. wilde echte rekening houden met de om standigheden en gezien het gunstige reclas- seeringsrapport, eischte hij acht maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak 21 April a.s, De Roterdamsche Rechtbank heeft bij verstek behandeld een zaak tegen het ge meenteraadslid, den kastelein Coremans, die zich op 20 December van het vorig jaar zou hebben schuldig gemaakt aan opruiing. Uit het verhoor der getuigen bleek, dat op dien bewusten dag een aantal leege bier vaten voor het café van Coremans in de Korte Pannekoekstraat sïond, terwijl ver scheidene menschen voor het café de ge schriften stonden te lezen, welke gemeen lijk voor het raam van het café hangen. Ten einde stremming in het verkeer te voor komen, maande een rijksveldwachter het publiek tot doorloopen, maar Coremans stak zijn hoofd om de deur en hij adviseerde: Blijf gerust staan, jongens!' Weldra deelde de veldwachter mede: Coremans, je staat op de bon!" Volgens de verklaringen van den ver dachte, afgelegd voor den rechter-commis- saris, was er dien dag in de Korte Panne koekstraat geen volksoploop en geen ver keersstremming, daarom had hij de belang stellenden aangeraden rustig te blijven staan. Mr. Rombach, vertegenwoordigend hel O. M., achtte wettig en overtuigend be wezen, dat verdachte zich aan het monde ling in het openbaar tot het strafbaar feit opruien had schuldig gemaakt. Dit optreden is, zooals uit de stukken blijkt, niet vreemd aan dezen verdachte. Ad informandum heeft spr. een proces-verbaal bij de stukken ge voegd, waaruit blijkt, dat verdachte zich aan iets dergelijks heeft schuldig gemaakt, als waarvoor hij nu terecht staat. Toen had C. een harmonicaspeler, die op last van een agent van politie moest doorloopen, gezegd zulks niet te doen, Spr. requireerde een gevangenisstraf van 3 weken. Uitspraak 21 dezer. Vorige week heeft er een driedaagsche bespreking te 's-Gravenhage plaats gehad over het vraagstuk der radio-distributie. Het hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie heeft iedereen, die op het gebied van radio iets te vertellen heeft, aan het woord gelaten. Aan die conferentie werd dan ook deelgenomen door vertegenwoordigers van fabrikanten van radiotoestellen, bestuurs leden van 5 hier te lande bestaande zend- vereenigingen, de directeuren van de ge meentelijke telefoonnetten te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, exploitanten van zgn. radiocentrales, enkele particuliere en gemeentelijke aanvragers tot exploitatie van dergelijke centrales, een bestuurslid van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Men was vrij algemeen van oordeel, dat de radio-distributie een factor van groote sociale beteekenis kan worden, omdat het de radio onder bereik van personen zal brengen, die maar niet een, Iwee, drie een paar honder dgulden disponibel hebben om een radiotoestel te koopen, dat aan zijn ver langens voldoet. Bovendien zal de distribu tie er toe bijdragen om de radio, die toch al zoo populair geworden is in ons land, tot een instrument te maken van veel genot en leering in ieder huisgezin. Maar nu komt het er op aan. De K, R. O. heeft er al zoo vaak op gewezen, doch er kan niet genoeg op gehamerd worden, dat onze Katholieken zich wel bewust moeten ziin, wat zij in hun huis halen. Radio is niet alleen een genotsinstrument, het geeft ons niet alleen muziek en zang. Indien dit het geval ware, dan zou er geen Katholieke Radio-Omroep bestaan en die zou ook abso luut overbodig zijn. Neen, het gevaar zit in het gesproken woord, de groote suggestieve kracht die hiervan uitgaat op de luisteraars en mag maar niet denken, dat de kinderen en ook de volwassenen alles mogen slikken, wat er voor de microfoon gezegd wordt. En wij weten het nu toch onder de hand wel, dat „neutraliteit" niet bestaat, als men zijn meening wil kenbaar maken, en ook „algemeenheid" is een groot woord, doch al een even groote abstractie. Het komt in de werkelijkheid des levens niet voor. In dit opzicht wil ik alleen maar even attent maken op de uitzending van den „algemee- nen" omroep ongeveer 14 dagen geleden van twee een-acters, waarin onze erkende christelijke huwelijksmoraal werd aangetast. Verblijdend was het daarom, dat ook in de besprekingen inzake de radio-distributie werd vastgelegd, dat tegemoet moet wor den gekomen aan den wensch van de aange slotenen om in staat te zijn datgene te ont vangen, wat hem krachtens zijn politieke of godsdienstige overtuiging het meest inte resseert. Verblijdend nog te meer, omdat aan die besprekingen personen van elke richting en kleur deelnemen, Daarom nog eens een waarschuwing. Voorloopig heeft men de afgifte van ver gunningen stop gezet, doch als hierin ver andering komt, laten dan de Katholieken, die radio-distributie wenschen er wel om denken, dat zij als een conditio sine qua non vooropstellen, 't Katholieke program moet worden gegeven! En dat de Kahtolieken er wel om denken om een en ander ook vast te leggen, als de nieuwe Zender in werking treedt en de K. R. O. dus meer Kath. Programs zal kunnen geven. Anders zou het kunnen gebeuren, dat thans gereedelijk het Dinsdagavond-program en de drieweke- lijksche H. Mis wordt uitgezonden, doch men niets meer van den Katholieken kant te hooren zou krijgen, als de nieuwe Zender gaat werken. Waar de directeur der P. en T. heeft toe gezegd dat zijnerzijds spoed met de behan deling van het onderwerp zal worden ge maakt, is 't van veel belang, dat eventueele Katholieke belangstellenden zich het boven staande goed in de ooren knoopen. P. A. M. SPEET, Secretaris van den K, R. O. ZONDAG 10 APRIL. HILVERSUM, 1060 M. 1.00 Kamermu ziek. De heer Bleekrode, viool. Frieda Belinfante, cello, Egbert Veen, piano. 2.30 Namiddag-Concert, te geven door de Amsterdamsche Orkestvereenigirig, in Artis te Amsterdam. Dirigent: Frans van Diepenbeek. 8.00 Persber. en sport uitslagen. 8.10 „Lohengrin", romanti sche opera in 3 bedrijven en 4 tafreelen van Richard Wagner. Algem. voorber. Chris de Vos. Het zeer versterkte H. D. O-orkest, o.l.v. J, J, van Amerom. Rol- verdceling: Elsa van Brabant, Greta Saai- thagens, Ortrud, gemalin van Febramond, Nelly Vertrcgt, Lohengrin, Jules Moes, Fred, van Febramond. graaf van Brabant, Anton Dirks, Hendrik de Vogelaar, Ko- ning van Brabant, Henri Bloemgarten, Dc Heraut van den Koning, Ed. v. d. Ploeg. Dc handeling speelt in de le helft der 10e eeuw. DAVENTRY, 1600 M. 2.20 Dc Militaire band en R. Helder, tenor, E. Black, con tra alt, H. Fryer, piano. 3.30 Religi- euse gedichten. 3.40 Matthaus-Passion (2e deel). In de York Minster Cathedra!, 4.505.05 Vertellingen u. h. Oude Tes tament. 7.20 Klokkengelui. 7.30 Kerkdienst. 8.15 Liefdadigheid-oproep. 8.20 Tijds. weerb., nieuws. 8.40 Con cert van het Grand Hotel Eastbourne. Orkest en A. Moxon, sopraan. 10.05 Epiloog. 10.1010.30 The Silent Fel lowship. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 11.20 12.05 Gewijde muziek, kinderkoor en preek. 12.051.20 Orkestconcert, 7.50 Orkestconcert. 8.3510.00 Dans muziek, Orkest Mario Cazes. LANGENBERG, 469 M- 8.20—9.20 Mor genwijding. 12.201.20 Concert, Or kest en solisten. 4.35—6.35 Concert dooi^ het groote Werag-orkest. 7.50 „Die zartlichen Verwandten", klucht in 3 acten. 10.0011.20 Dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BijRLIJN, 484 en 566 M, 8.20 Morgen wijding. 10.50 Concert door de mili taire kapel. 3.505.20 Orkest-concerL 7.35 „Johannes Passion", voor soli, koor en orkest, van Bach. 9.5011.50 Dans muziek. HAMBURG, 394,7 M, 8.35—10.15 Mor genconcert. 10.5011.50 Orkestcon cert. 12.251.05 Orkestconcert. 1.051.50 Kamermuziek. 3.254.25 Vrooüjk concert. 4.506.50 Orkest concert. 7.2011.10 „Heissa! Die Gaukler sind da", klucht. Dansmuziek. Steeds /iet /Vieuwste in /iac/io. Vh££c//7cf/j/e //ersfpn acjróoriyd MAANDAG 11 APRIL. HILVERSUM 1060 M. 12 uur Po li tieber. 3.304.30 uur Vrouwen- uurtje, door Mevr. Rhémonda 56 uur Kinderuurtje, door Mevr. Ant. v. Dijk 6.106.45 uur Tuinbouw-halfuurtje. De heer D. Admiraal, over: Dahlia's. 7.157.45 uur Een half uurtje gramo- foonmuziek 7.45 uur Politieber. 10.30 uur Persber. - 8.10 uur Bel gisch muziekfeest in den Grooten Schouwburg te Rotlerdam, Orkest is sa mengesteld uit het Rotterdamsch Phil- harmonisch orkes en het Uirechtscb Stedelijk orkest. Als dirigenten zullen op. treden; Willem Feltzer, Flor Alpaerts, Victor Vreuls, Evert Cornelis, Francois Rasse, Joseph Jongen, Aug. Deboeck. Zij dirigeeren hun eigen werken. Solisten: Mevr. Wybauw-Detilieux, sopraan; Louis Zimmermann, viool; Marix Loevensohn, cello. DAVENTRY 1600 M. 10.20 uur Het Daventry-kwartet en solisten (conira-alt, tenor, cello, piano)12.201.20 uur Orgelconcert met sopraan-zang 2.20 uur Het Daventry-kwartet en bariton zang 3.20 uur Dansmuziek 4.20 uur Huishoudpraatje 4.35 uur Kinderuurtje 5.20 uur Het Daventry- kwartet 5.45 uur Causerie 5.50 uur Tijds., weerber., nieuws 6.05 uur Het Daventry-kwartet 6.20 uur Literaire critiek 6.35 uur De sona tes van Mozart 6.45 uur Lezing; The budget 7.05 uur „At the court of old King Cole", stuk met piano-kwar tet, mannenkoor en E. Dobie, bas 8.20 uur weerber., nieuws 8.40 uur „Cyrano dc Bergerac", comedie in 5 ac ten van Edmond Rostand 10.2011.20 uur Dansmuziek. PARIJS „Rauic-Paris" 1750 M. 9.50 10.20 uur Concert 11.501.10 uur Orkestconcert 4.055.55 uur Concert. Piano en vioolmuziek, declama ties en zang 8.0510 uur Fragmen ten uit „Richard Coeur de Lion", opera comique van Greiry. Koor, solisten en orkest. LANGENBERG 469 M. 10.20—11.20 uur Concert 11.501.10 uur Or- kestconcert 4.205.20 uur Orkest- concert 7.50 uur Concert, Hatsu Yuassa, zangeres, A. Lichlenstein, fluit, W. C. Meiszner, piano 9.5011.20 uur Dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 1.50 7.05 uur Lezingen en lessen 7.50 uur Concert. E. Heinitz, cello. B. Seidler- Winkler, piano. E. Ohlhoff, sopraan. Próf. Weiss, piano 8.509.50 uur Gedich ten voorlezen. HAMBURG 394.7 M. 11.50—120 uur Orkestconcert 1.252.05 uur Kamermuziek 3.35—4.20 uur Vocaal concert 4.205.15 uur Liedjes bij de luit 5.205.50 uur Orkestcon cert 7.209.35 uur Concert (so praan, viool, piano, orgel) 9.3510 uur Lezing. BRUSSEL 509 M. 4.20—5.20 uur Concert. Orkest en accordeon 7.20 uur „De Familie Pladys", operette (le acte) 8.209.50 uur Lente concert, Muziek en gedichten. kon zijn, noch zij iets voor hem; dat het goed en wel van hem was, om te beloven dat hij haar schrijven zou, maar dat, zoodra hij bij zijn familie zou teruggekeerd zijn, hij wel aan andere dingen te denken zou hebben en haar spoedig vergeten zou zijn. terwijl zij daarentegen aan hem, aan den Theems en aan de vlinders zou blijven denken en het harde leven nog verdrietiger zou vinden. Dit alles en nog veel meer, be toogde Waife op de gewone manier vac alle troosters, die uitgaan van het beginsel dat de smart een zaak van logica is. Hij sprak met nadruk en met een kracht van redeneering die geen tegenspraak toeliet, en gen greintje troost aan bracht. De acteur gevoelde dit, zweeg plotseling sloot het geliefde kleinkind in z'n armen en zeide binnensmonds met afgebroken woorden: „als ik je zoo neerslachtig zie, dan heb ik de kracht niet om verder door de wereld te strompelen en hoe eer ik in mijn graf lig en dc zwarte aarde ver mij heen geworpen wordt, zooveel te beter zal het voor je zijn." Toen eerst gaf Sofie onbedwongen lucht aan haar tranen. Zij sloeg haar armp|es om den hals van den ouden man, kuste hem en sprak door haar tranen heen: „Spreek toch zoo niet; ik ben stout en ondankbaar geweest; ik geef nergens om, dan om mijn lieven, goeden grootpa," Langzamerhand kwamen beiden tot be daren en werden opgeruimder te moede. Zij vervolgden hun reis, niet langer afzonder lijk maar naast elkander en de oude man leunde, hoewel slechts zeer licht, op den arm van het kind. Maar er had intusschen geen plotselinge overgang plaats van somberheid tot vroo- lijkheid. Waife begon op half luiden toon en in algemeene bewoordingen te spreken over zijn eigen verleden. „Op uwe jaren lieveling", zeide hij, „had ik niet uw verdriet of uwe ontberingen Ik behoefde niet te voet te reizen langs sltti vende wegen mét een afgeleefden land- looper, die tot niets deugt. Ik liep op mol lige tapijten, sliep achter zijden gordijnen en reed in fraaie koetsen. Maar dit alles is verdwenen en versmolten cn nu ben ik er zelfs niet zeker van, dat gij deze week een stuk brood zult hebben." „Ja wel, we zullen brood hebben, groot pa", riep Sofie vroolijk; „gij heb mij ge leerd tot God te bidden en ge hebt mij ge zegd, dat God in al uw beproevingen goed jegens U is geweest. Hij is ook voor mij goed geweest, sedert ik tct Hem bid, want er is nu geen verschrikkelijke juffrouw Crane meer om mij te slaan en mij dingen le zeggen, nog harder te verduren dan sla gen en gij heb mij tot U genomen. Hoe heb ik daarom gjbeden! En ik zorg ook voor U, grootpa, niet waar? En wat de koetsen betreft, het is mij onverschillig of ik ooit in mijn leven in een koets kom. Ge weet het, grootpa, ik heb wel in een kermis wagen gezeten, die veel grooter is dan een koets en ik vond het er niets pleizierig in. Maar hoe kwam het toch, dat de menzchen U zoo slecht behandeldenZ" „Ik heb nooit gezegd dat de menschen mij slecht behandelden, Sofie," „Namen ze U dan de tapijten en de zijden gordijnen en al het moois niet af, dal gij hadt toen ge een kleine jongen waart?" „Ik weet het niet recht", zeide Waife met een verlegen lachje, „of de menschen mij dat alles ontnomen hebben maar ik raakte het kwijt. Ik had echter nog veel reden tot- dankbaarheid;; ik was sterk en vroolijk, Sofie en vond menschen die mij niet slecht behandelden. Juist het tegendeel, zeer vriendelijk. Ik vond geen juffrouw Crane, dat vrouwelijk monster, zooals gij. Ik had heel goede vooruitzichten, als ik maar altijd den juisten weg had ingeslagen om die te verwezenlijken. Maar ik volgde mijn eigen inbeelding ,die mij telkens op zijwegen voerde en thans, nu ik wel gaarne den rechten weg weder betreden wilde, ziet ge in mij een man, dien de vrederechter naar den tredmolen zou kunnen zenden, omdat hij zonder broodwinning is." „Niet zonder broodwinning!" riep het meisje, „en dan dat onafhankelijk bestaan, ik meen de drie pond grootpa?" „Ge zijt een verstandig kind", zeide Waife. ,Ja het is waar; de hemel is nog zeer goed voor mij. Och, wat beteekent rijkdom? Hoe gelukkig was ik met mijn lieve Lize en toch kon bijna niemand meer van dag op dag leven dan wij." „Lize?" vroeg Sofie, „wie was dat?" l^ordt vejvojg^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 11