Plaatselijk Nieuws. V erkeersoragevallen. f3000.- Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f750. lil nummer bestaat nit 24 iiladzfjden. waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. Voornaamste Nieuws Wij stel'en lokdien beschikbaar in onze brand- en mbraakvrije kkisiorichiing vanaf f5.» per jaar. BJMU: DEN-OOST Groote Protest-Vergadering PIJLTJES +- Zaterdag April 51ste Jaargang No. 16522 Asïscjiiifrcï moei, op straffe van verlaes van alle rechten, csesd^Iediea taifierïifls. driemaal vier esi twinüg uren na friet ongeval Agenda 10 Api Agenda 11 April Apotheekdiensten. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVE-REENIöING ZIJN GEOPEND: Per auto langs het strand. De zware regenval. EEN WONINGKWESTIE TE BEVERWIJK. Het verzoek, om den bouwer in rechten te mogen aanspreken, door Gedeputeerde Staten verworpen. POLITIEK ADVIES De Roomsck-Katholieke lijsten en de Statenstembus in Noord-Holland. in dit nummer. DE WEDERSPANNINGE WETHOUDER. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 HAARLEMMERLIEDE. De abonnementsprijs bedraagt voo> Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.5P Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. Aifverfentiën 35 cents per regel »raag- en aanbod-advertentién 1-4 egels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst, als ingejonden mededceliig 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad rijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden v•*»»»-• - r. legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen OïlUlF. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; doodeujken afloop bij een ongeval met f OSH bij verlies van sen hand, m doodelij ken afloop aoü. een voet of een oog; ativ. bij verhes van een duim of wijsvinger 1 f tO - bij'n breuk van f H bij vei •Hes v. eea 1 tlu. been of arm; andent wnger. 183. LIJDEN EN iuc.UA-U.JDEN. Voor allen, die den naam van christen met eere dragen, breekt wederom een week van inkeer-in-zich-zelf. van meditatie, van diepen godsdienst aan. De laatste week voor Paschen, de lijdensweek, met als hoogtepunt de herdenking van het geweldig gebeuren op den Calvarieberg, met den verjaardag van den Godsmoord, gruwzaam om het na gelen van den onschuldigsten aller menschen op een kruis, zegenrijk, om de uitkomst, waardoor de Hemelpoort weer geopend werd, die lijdensweek grijpt ons ieder jaar weer diep in de ziel, omdat de dood van een God-mensch, die stierf om ons een eeuwig heil te bezorgen, onuitputtelijk is aan de meest verhevene, de droevigste maar ook de meest troostvolle gedachten. Het probleem van Christus' lijden is on oplosbaar. Koe diep wij ook met ons ver stand in dat verheven gebeuren willen door dringen, altijd weer kceren onze bekrompen begrippen terug van dat liefderaadsel, hoe een God zich zóó zeer kon vernederen, dat Hij, ter wille van Zijn gevallen schepsel de menschelijke natuur aannam en in en met die natuur zóóveel smart en pijnen leed in vleesch en beenderen, in ziel en gemoed zóó veel w.ilde verdragen, dat Hij Zijn goddelijke macht te hulp moest roepen om het men- schelijk lichaam niet onder zóóveel smarten te doen bezwijken. Ondoorgrondelijk raadsel van Gods liefde is Christus' lijden: met het vergieten van één enkelen druppel bloeds had Hij ons kunnen vrijkoopen. Hij verkoos vertrapt te worden als een aardworm, ver nederd, verguisd, doorzeefd te worden met martelwerktuigen, tot Zijn lichaam ééne wonde was. Bij dit lijdensprobleem van den God-mensch staat ons verstand stil als bij de andere groote mysteries van ons H. Ge loof en het verstandigst doet nog hij, die, als de eenvoudigste christinne met Maria Magdalena neerzinkt aan den voet des krui- ses, den houten balk omhelst, er tranen van berouw om eigen schuldbesef, tranen van medelijden om zooveel onschuldig ge dragen leed, tranen van liefde en dankbaar heid schreit om de kostbare bloeddruppels, waarmee de gevloekte aarde werd gedrenkt en waaruit Christus' Kerk met de genade- stroomen der sacramenten zou opbloeien, waaruit een leger van martelaren en belij ders zou opstaan om den geopenden Hemel te bevolken, waardoor het ook den zwak- sten mensch mogelijk zou worden het smalle pad der deugd te bewandelen, den stellen berg van boetvaardigheid en zelfverlooche ning te beklimmen. Het lijden van God's Zoon, die voor ons mensch werd, laat zich nog het gemakke lijkst uit medelijden verklaren, medelijden van dpn Schepper voor het in Adam ge vloekte menschdom. Lijden uit medelijden, dat is een verheven gedachte, welke vooral voor onze hedendaagsche wereld en boven al voor de christenen van onzen tijd een treffende les bevat. Lijden is ons aller bestemmingen toch is er niets, dat wij van natuur zóó zeer haten, waaraan wij ons zóó zeer trachten te onttrekken. Het schijnt wel eens, alsof het lijden zeer onregelmatig over de menschen verdeeld is en velen vinden daarin een reden tot on tevredenheid, tot morren tegen God, ja zelfs tot ongeloof, omdat zeggen zij terecht een God niet onrechtvaardig kan zijn en het zien van zooveel leed eenerzijds en zooveel weelde en genot anderzijds tot de erkenning moet voeren, dat er geen recht vaardig opperwezen en dus geen God kan bestaan. Het zijn wel zeer oppervlakkigen, die al dus redeneeren; zij hebben wel heel slecht om zich heen gekeken in het leven en weinig van menschenlevens gezien. Zij vergeten, dat alle menschen verschillend van aard zijn, dat alle leed betrekkelijk is evenals alle vreugde en genot en dat de zwaarte van lijden en het genot van vreug de gevoeld wordt al naarmate de kracht om te dragen groot is. Het gaat met het ondergaan van vreugd en leed als met de lichamelijke gewaarwordingen. Een robuste kerel draagt een last van vele kilo's op zijn schouders, zonder dat hij vermoeidheid voelt; een kind of een zwakke vrouw zou er onder bezwijken. Een geoefende zwemmer springt zelfs bij een lage temperatuur in zee en voelt zich verkwikt; voor een on geoefende zou dezelfde, proef een marteling, wellicht de dood beteekenen. Zoo gaat het ook met menschelijk leéd en vreugde. Wie in armoede is geboren kan zich nog geluk kig gevoelen, wanneer hij zich tot een een voudig, zelfstandig bestaan heeft opgewerkt, hoe zwaar de zorg voor het dagelijksch brood ook is. Wie uit een weeldegezin ge sproten, tot eer. zelfde bekrompen leven ge dwongen wordt, voelt zich ongelukkig en het voortbestaan wordt hem een last. Het is dus verkeerd het lijden naar het uiterlijk te beoordeelen. Bovendien vindt het meeste lijden, dat geleden wordt, de oorzaak in zich zelf. Het menschelijk ver driet is heel vaak terug te wijzen tot den drager zelf, die er door lichtzinnigheid, stijf- hoofdighed, roekeloosheid of andere ondeug den zelf dc schuld van draagt. En zoodra het schuldbesef doordringt verdringt de spijt de scherpte der smart en doet het voorne men om voorzichtiger en verstandiger te rijn de gevolgen lichter dragen. Bovendien zien wij, menschen, elkanders leed meestal van den buitenkant en dik wijls zijn wij zelf, wanneer ons een ramp treft, verblind, zoodat wij den zegen niet ontdekken, die voor ons in het aanvankelij ke verdriet verborgen ligt. Om al die rede nen is het dwaas om over lijden en vreugde te oordeelen, welke wij om ons heen zien. W aarom benijdt de een den ander gemeen lijk dat, wat hij als een begeerenswaardig geluk aanziet? Omdat hij niet in staat is dat schijnbare geluk te beoordeelen. 't Is altijd stoffelijke voorspoed, die verblindt. En toch moest de omwenteling van alle waarden, welke ons geslacht met den grooten oorlog heeft meegemaakt, ons de betrekkelijkheid van geld en goed geleerd hebben. Hoevelen hebben wij niet onder plotseling verkregen rijkdom zien bezwijken als een zwakke dra ger onder een zwaren iast? Hoevelen zagen wij er niet, die in den eenvoud van hun staat gelukkig waren en door de onverwacht verkregen, vurig begeerde weelde lichame lijk en zedelijk ten gronde gingen. En toch waren zij voor de wereld de benijde ge lukkigen, de „geslaagden" in hét leven, de lievelingen van de fortuin. Onze maatstaf faalt dus ten eenenmale, wanneer wij op deze wijze menschelijk leed en menschelijke vreugde beoordeelen. En toch wordt er geleden, naamloos veel geleden op deze wereld. Maar wie de diepte van menschelijk leed peilen wil, moet af stand doen van zijn oppervlakkigheid en met den sleutel van het medelijden tot zijn lijdenden broeder trachten door te dringen. Want echte smart ui* zich niet in jamme ren; diep leed gaat evenzeer onder een ver- Heten jas als onder een modieus kleed ver borgen, Echt menschelijk, diep gevoeld zie- leleed wordt slechts verstaan door de snaar van een ander menschenhart, dat zelf gele den heeft, op het lijden is afgestemd en mee trilt, bij het hoeren van andere harte- pijn. Dat is de groote weldaad, welke wij, naast onze verlossing, in Cristus' lijden ontvangen hebben: dat het christenhart zijn diep ver borgen leed kan uitschreien bij één, die alles weet en die zelf den bitteren lijdenskelk tot den laatsten druppel genuttigd heeft. Goddelijk medelijden heeft den Christus ge dreven tot Zijn zoendood; medelijden is ook de kern van het hoogs'e gebod, dat Hij ons in Zijn nieuwe wet, Zijn wet van naasten liefde, is komen geven Maar hoe weinig w>rdt die plicht door ons verstaan! O, wanneer wij onze samen leving oppervlakkig beschouwen, dan lijkt zij over te vloeien van menschenmin. Is de oplossing der sociale kwe tie niet op aller lippen? Is er ooit een tijd geweest, waarin zóó veel voor den zwoegenden werkman, voor den oude van dagen, voor den zieke en behoeftige is gedaan? Wij roemen op onze sociale instellingen en onze sociale wetgeving, op onze bescherming van den maatschappelijk zwakke. Maar het is ons niet gelukt meer levensvreugde te schep pen. meer tevredenheid, meer gezonden lach en blijdschap op de lippen te tooveren, Waar zóó veel gedaan is to* verheffing der menschheid, moest daar het jonge geslacht niet staan, stralend en hoopvol tegenover het groeiende leven? En welke is de ware toestand? Tot tweemaal toe in korten tijd heb ik op deze plaats gewezen op de on rustbarende neiging van onze hedendaagsche jeugd om zich zonder eenige redelijke aan leiding te zelfmoorden. Ziehier nog een be droevend staaltje uit den allerlaatsten tijd! In de zakken van een achttien-jarigen stu dent aan de hoogeschool te Portchester bij Connecticut (Vereen. £>*atenl, een zekeren Antoor Zeno, vond men geheime briefjes, welke weztn op het bestaan van zelfmoor denaarsclubs op de colleges in Amerika. Sinds het begin van dit jaar hadden zich ongeveer veertig jeugdige personen gezelf- moord. Zeno was de zoon van welgestelde ouders; nadat hij een aantal geheimzinnige bood schappen voor andere kameraden had klaar gemaakt, sloeg hij de hand aan zich zelf. Op hem werd in verdraaid schrift een briefje gevonden, luidende: Antoon Zeno jr. meet sterven. In een door hem achtergelaten schriftuur stond te lezen: „Mij-i meisje May, die een maand geleden stierf, roept mij. Ik kan haar oogen mii voelen betooveren en haar zachte stem in mijn ooren hooren zingen. Zij liet mij alleen in deze groote wereld. Zij roept mij haar te volgen als haar eenig overgebleven kameraad." En in een anderen brief nam hij afscheid van al zijn „sweet hearts" Marion, Marguerite, Caecilia.... Hoe staan wij me* al ons modern huma- wanhoop voert, wanneer men poogt het te een blijvend leven van ongestoord geluk, ontvluchten, omdat het woont in ons bin- Ziedaar de les, die de groote Lijder ons nenste; maar dat het om hooger beweeg- van Zijn kruishout geeft: laten wij leeren reden gedragen en begrepen als vuur dat lijden tot eigen heil en mede-lijdend anderen loutert, een zegen wordt, sterkt en stand- ten zegen zijn. vastig maakt, rust brengt en vertrouwen op HOMO SAPIENS. PAARME BAN K „Polyhymnia" zinkenden levensmoed aan onze ieuga? Voe len wij niet, dat er meer noodig is dan prachtige scholen en hygiënische ziekenhui zen bouwen; dat wij niet kunnen volstaan met invaliditeitsrente en arbeidswetten? Wij moéten gaan tot o ize zieke -nedemenschen, ziek vooral naar de ziel. Wij moeten hen opheffen boven twijfel en dwaling; wij moe ten hun de dwaasheid tooncn van de mo derne dwaling, dat het leven slechts levens waard is, wanneer het uitgeleefd wordt in dans, zingenot, het zoeken van vergetelheid. Wij moeten hun leeren. dat '1 lijden, voor al het zielelijden, onvermijdelijk is; dat lij den 's menschen bestemming is; dat het tot Sociëteit „St. Bavo" half 3 uur. St. Josepbsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 12 tot 2 uur en van half 6 tot half 10 uur Verplichte opkomst van 8 tot hall 10 uur Spaarkas 8 uur. Gem. Concertgebouw Middagconcert „H. O. V." half 3 uur. Frans Halsmuseum Jan Mankes tentoon stelling. Sociateit „St. Bavo" Zangclub Grafi sche bond 8 uur Electricienspatroons 8 uur Tooneelclub R. K. Vrouwen bond S uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur Haarlem's Zanggenot 8 uur Gecombineerd Bakkers-zieken fonds 8 uur. Si. Josepksgezcüengebouw Jansstraat 59 Clubavond Damclub „T. en P." 8 uur in de bovenzaal Repetitie Rederijkers „St. Genesitts" 8 uur Repetitie leerlingen „Utile Dulci" Van 8 tot 10 uur. R.-K. Militairenveïeenigfng Zoetestraat 14. Bestuursvergadering R. K. V. V. „T. Y. B. B." half 9 uur. Frans Halsmuseum Jan Mankes' tentoon stelling. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36, R.-K, Arebfdsbeurs voor mannen en jon gens, Sociëteit „St. Bavo", Smcdesfr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur, 's Zaterdags alleen Van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen cn Meis jes, Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 ur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671, Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Frarciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89Yi uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochlends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur n van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V, Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverplcging van de Derde Orde St, Franciscus. Ranvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. R. K, Rcclassscringsverecniging afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. "CODE KRUIS TRANSPORT COLONNE (EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN). Tel. 12685 (bij geen gehoor 10392). REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN (GAS-, VERSTIKKÏNGS- en ELEC- TRÏCITEITS-QNGEV ALLEN). Telcf. 12685 bij geen gehoor: 10392). De Zondags- en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Telefoon 11596 en de firma Begemann Sneltjes, Jansstraat 27. Telefoon 10043 Nieuwe Groenmarkt 22- Woensdag- en nisme tegenover dien gruwel van den ont- Vrijdagavond van half 8 tri uur. .1 f 1 J m rt fl 7 O 1 O 11 ffI V O P T-r 1 m L ft ft l.ri t ft n ft 4 iC A - W7 ft ft a. ft ftt ft if ft i Klarenbeekstraat 60- Woensdagavond van half 8 tot 9 uur Hcges-raat 49: W.esdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 -ur. Gen, de ia Rsystraat 17 fSchoten): Dins dag- en Vrijdagavsnd van 8 to* 9 uur. Plannen voor een rupsdienst. te brengen tusschcn Zandvoort en Scheve- ningen. Het traject denkt men in ruim l'A uur af te leggen, met een gemiddelde snel heid van 20 K. M. per uur. Bij het slagen van de proefneming, zal de dienst worden uitgebreid tot andere bad plaatsen. Zóóver is het evenwel nog niet; wèl zijn bij eenige gemeentebesturen reeds aanvra gen tot goedkeuring ingediend. Naar aanleiding van de buitengewone zware regens van de laatste dagen, ziet het er voor de veehouders zeer somber uit. Sommigen, die van plan waren om hun vee in de weide te brengen, hebben juist hierom van dit plan voorloopig afgezien. Een enkele andere daarentegen, die al eenig vee naar buiten had gebracht,, heeft dit onverwijld naar stal toegebracht, om het verder stuk trappen te voorkomen. Tusschen Haarlem en Leiden, waar haast alle veehouders hun vee naar de weide hadden gebracht, was heden geen enkel stuk vee meer in de weide te bespeuren en kon men meer water dan gras op het land zien, Voor vee- en landbouwers is het maar te hopen, dat er spoedig verandering mag komen. Het vorige jaar werd door de gemeente Beverwijk met den aannemer C. Pruijs, te Santpoort, een overeenkomst aangegaan, waarbij aan bedoelden aannemer goeékoo- pen grond werd verstrekt voor den bouw van 27 woningen. De bedoeling van het raadsbesluit was, dat deze woningen voor minstens 3 jaar zouden worden verhuurd legen een huurprijs va nhoogstens 6.50 per week, inclusief waterleiding. Toen na eenige maanden bleek, dat de woningen, inplaats van verhuurd, verkocht zouden worden, terwijl de koopers zelf de woningen zouden betrekken, diende het raadslid Visser een voorstel in om den bouwer in rechten aan te spreken tot be taling van de boete, welke bij niet-naleving der overeenkomst was bepaald. Daar echter de overeenkomst van dien aard was, dat de bouwer vrij uitgaat, wees de gemeenteraad van Beverwijk dit voor stel af. De heer Visser heeft zich daarop tot Ged. Staten gewend met het verzcek, als ingezetene, krachtens het betreffende artikel in de gemeentewet, den bouwer in rechten te mogen aanspreken. Ged. Staten hebben dit verzoek thans afgewezen. As ZATERDAG, 9 APRIL, 8 UUR in het Patronaatsgebouw a.d. Zeeweg Bespreking AHe Katholieke kiezers van fjmui- den-Oost worden verwacht. Aanrijding. Naar wij vernemen, is de toestand van het dochtertje van den heer M. in de Haar lemmermeer, dat door een vrachtauto aan gereden werd en een zware hersenschudding bekwam, thans zoo vooruitgaande, dat het levensgevaar als geweken kan worden be schouwd. Botsing. Een 8-jarig zoontje van den arbeider V„ wonende te Hoofddorp, kwam op den Kruis weg aldaar met zijn rijwiel, door niet vol doende uitwijken, in aanrijding met een anderen wielrijder. De knaap werd met zijn fiets over dén grond geslingerd en brak een scheenbeen. Hij moest onder geneeskundige behandeling worden gesteld. Motorongcaral. Donderdagmiddag reden een tweetal jongelui, woonachtig aan de Badhoevelaan, in de Haarlemmermeer, op een motorrijwiel, op de duo, waarvan één hunner was gezeten, op d'en Sloterweg. Plotseling slipte het achterwiel van hei Naar de „Tel," verneemt zijn plannen in motorrijwiel, met het gevolg, dat de be- voorbereiding voor de exploitatie van een -tuurder de mach! over z n stuur kwijt raakte -> De Roomsch-Katholicken hebben met hun aantal stemmen 17 zetels behaald. Dat is twee minder d,n,n zii in de aftredende Sta ten bezetten. Maar voor wie weet, dat de Katholieken bij de vorige verkiezingen met veel geluk den 19en zetel in bezit kregen, wordt de teleurstelling beperkt tot het feit dat het zeteltal niet co 18 bleef staan. Nu hadden de R.-K. twee liisten: één in Am sterdam en één voor de rest van N.-Kol- lar.d. Bij eerste deeling kreeg de li'st Am sterdam 6 zetels "en de lüst-rest N. Holland 10 zetels. Met toepassing van het gemicdel de kreeg de R.-K. lijst-rest Noord-Holland toen de derde van de 9 te verdeelen over- schotrsettels toegewezen. W,a.t het aantal zetels der R.-K. op totaal 17 bracht. De gemiddelden van onze twee lijsten waren wel mooi voor toekenning van nog een overschotzetel, maar de S.D.A.P. ging met een gemiddelde van 6725 met den laaf sten overschotzetcl schuiven. Wij hebben eens nagegaan hoe de uitslag zou zijn ge weest, indien de R.-K. lijsten tot één zou den verbenden zijn geweest. In dat geval uüen de R.-K. 18 zetels hebben behaald. (Gisteren is abusievelijk medegedeeld, d.et in dat geval de P. K. 17 zetels zouden behaald hebben.) Ook indien de liisten ge splitst waren geweest, evenals bij vorige verkiezingen, met dit verschil dat Hoorn, Helder en WecSD waren verbonden, zouden de R.-K. 18 zetels hebben behaald. Men vergete echter niet dat de toepassing der Kieswet, zooals zii zich nu voordeed, een uitzonderingsgeval is, die voor groote lijsten bijzonder voordeeüg is. In andere ge vallen komen de gesplitste lusten er beter af Het lijkt ons echter toe. dat alle Grillig heid bij de stembus zooveel mogelijk ver meden moet worden en dat kan, dunkt ons, door toepassing van het stelsel d'Hondt bij alle verkiezingen. Wij hooren dat sommige Katholieken zeer teleurgesteld zijn door den uitslag der ver kiezingen in Noordholland Vooral omdat de R.K. 2 zetels achlerui' en de S. D. A. P. 5 zetels vooruitgingen. Voor dat pessimisme onder de Katho lieken is geen reden en voor de S. D. A. P. is er geen reden om te juichen, want hun slemmenaantal liep, in vergelijking met de Kamerverkiezingen hard achteruit. Men moet niet naar de zetels zien maar naar de stemmen. Welnu in 1925 werden bij de Kamerverkiezingen in to laai uitgebracht in Ncordholland 605148 geldige stemmen, nu 581659, Dat is dus één vier en twintigste minder dan bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer, Om op gelijke hoogte te blijven, mocht di s dc S, D. A. P. niet meer terugloopen dan één vier en twintigste. De S. D. A. P. behaalde in 1925 186.532 st., dus had er nu minstens 178.752 moeten behalen. Zij behaalde er echter maar 161,505. Een bewijs dat de S. D. A. P. hoe langer hoe meer het vertrouwen verliest van de massa. Ze liep ruim 17.000 stemmen te veel achter uit. De Katholieken behaalden in 1925 126.726 st, en zouden dus moeten gedaald zrn tot 121.446 Zij daalden echter niet tot 121.446, maar behaalden 123877. Waar dus de S. D. A, P 17.000 stemmen in Noo'd- Holland verloor, daar winnen de Katholie ken bijna 2500. Een bewijs dat het ver trouwen in de R.K. Staatspartij steeds groeiende, het vertrouwen in de S. D A P dalende is. Dat de S. D. A. P. vijf zetels won en de R.K, twee zetels verloren komt door de grilligheid van het kiesstelsel De S. D. A. P. kreeg den laatsten overschofzetel op een ge middelde van 6730 en onmidde'lijk daarop volgden de twee lijsten der R.K. met een gemiddelde van 6520 en 6519, Indien er dus niet 9 maar 1] overschotzetels waren ge weest, hadden de R.K. 19 zetels behaald. Wij willen maar zeggen dat de R K. zeer onfortuinlijk waren en op het kantje af hun 19 zetels niet kregen. De Eerste Kamer heeft gisteren de be grooting van Onderwijs aangenomen en heeft daarna in behandeling genomen de brgrooting van Arbeid, Handel en Nijver heid. Ingesteld is een commissie, wefke den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid van voorlichting zal dienen inzake dc plaat sing van Nederlandsche landarbeidersgezin nen en landarbeiders ir Frankrijk. Een afschuwelijke misdaad, welke gerui- men tijd geleden reeds geschied moet zijn, is te Zuidwolde ontdekt. Een vrouw sloeg haar man dood en begroef het lijk op het erf. Een windhoos heeft nabij Veencndaal veel schade aangericht. De Indische begrooting 1926 heeft een overschot van 88 niillioen. He» collectief arbeidscontract voor de steenindustrie is aangenomen. Benoemd zijn de gewoon en buitengewoon hoogleeraren aan de Indische Hoogeschool. De pro'.estnota van den Sovjet-gezant te Peking inzake den inval in de ambassade. Sovjtt-ambfenaren te Sjanghai gefouil leerd. In verschillende handelshuizen te Tientsin wordt een inval gedaan. Britsche en Amerikaansche versterkingen naar China. De kosten der Britsche algemeene staking en van de mijnwerkersstalring. rupsautoiiienst, langs het Noordzeestrand. Hiervoor zouden gebruikt worden de vehi kels, van het type, gelijk men onder meer te Deauville heeft. Het zou voorloopig in de bedoeling liggen, Een verbinding tot stand en beide personen over den gond werdc geworpen. Zij liepen vrij ernstige kwetsurc: op en moesten zich onder geneeskundige behandeling stellen. Autobotsing. Donderdagavond heeft weer een automo bielbotsing plaats gehad op de Liedebrug, onder Haavlemerlicde. Waarschijnlijk hebben de bestuurders elkander niet vroeg genoeg zien naderen, en de botsing had plaats op de brug, terwijl even later op de twee andere is geloopen. Persoonlijke ongelukken kwam niet voor en de materieele schade was niet zoo bui tengewoon groot. De firma Baars uit Haarlem nam een dei- gehavende wagens op sleeptouw, terwijl de andere op eigen kracht wegreden, De Beverwijker wethouder J. E„ die gis teren door den politierechter is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, had zich schul dig gemaakt aan wcde'spannighcid en be- leèdiging der politie. Verdachte was niet verschenen. De agent van politie N, K. vertelde als ge tuige hoe de zaak zich had afgespeeld. In den nacht van 23 op 24 Februari was hij met zijn collega F. C, A. H, naar hotel De Zon, waar een bal was, gegaan, om te zien of de gasten weggingen. Er was n.l. nachtpermissie verleend tot des nachts drie uur. De bezoekers in het bovengedeelte van het hotel gingen weg. Maar beneden in hel café zaten nog te praten de wethouder J. E met een anderen bezoeker Van T. De wet houder nam al dadelijk een u'ttartende hou ding aan, zeide gel. Hij zeic'e tegen Van T.: „Daar staat de politie, ik ga niet weg, dan laat ik mij ir het nachtregister inschrijven." „Daar ik den heer E. als een Iasfig per soon ken, deed ik net of ik het niet hoor de," ging get. voort. „Ik dacht, hij zal wel gaan." Maar de heer E. ging niet. Na een poosje vroeg ik den caféhouder Verdcganl rijzende op den heer van E,: „Is deze heer czoeker of logé?" Dit wrs de aanleiding to* een uitbarsting. Nauwelijks had ik die vraag gedaan of dc 'teer E. stoof op. Hij riep uit: „Jelui door. je 'lenst niet goed. En een stortvloed van cheldwoorden volgde volgens get. De agenten gingen daa-op naar buiten, in de veronderstelling dat E. zou volgen; rij hadden -gehoord dat hij den kellner om rijn Barometerstand, 9 uur v.m., 752 Stilstand. Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.17 en overmorgen om 7.19. jas vroeg. Hij ging inderdaad naar buiten, doch volgde de twee ambtenaren, steeds scheldend en beleedigend. Hij riep o.a, dat hij maling had aan den burgemeester en alle ambtenaren en voegde er een insinuatie aan toe, als zou de politie soortgelijke overtre dingen in andere gelegenheden door de vin gers zien. De andere politie-agent deed een zelfde verhaal als zijn collega. Het O. M. zeide dat de zaak van deze Edelachtbare, die de politie gaat beleedigen, hem feitelijk te minderwaardig is om er veel woorden aan te verspillen, te meer daar verdachte niet is verschenen. Het zou te veel eer zijn. Schandelijk achtte spr. het voor een wethouder, aldus menschen te tracteeren die hun plicht doen. Voor een wethouder is dat iets zeer minderwaardigs. Een zware straf moest hier worden opge legd. Spr. vo'derde, zooals wij reeds meld den, wegens beleediging van ambtenaren in de wettige uitoefening hunner bediening, veertien dagen gevangenisstraf. De politierechter overwoog in zijn von nis het minderwaardige optreden van ver dachte en deed uitspraak overeenkomstig den eisch. IN MEMORANDUM KO DONCKER. Op den zevenden April 1917 overleed te Zuid-Schalkwijk de merkwaardige kunste naar Ko Doneker. Frans Buffa Zonen te Amsterdam, herdenken den geestigen teekenaar met een expositie van zijn werk. De tentoonstelling duurt van 9 tot en met 16 April. DE WINKELSTAND. Hedenmiddag opende de heer Ch. d. Paauw, in perceel Schoterweg 27, zijn „Huis voor geschenken," een zaak in par- fumeriëen, byjouterieën, zeep, enz, I^e win kel ziet er van binnen aardig uit; in een licht grijze kleur gehouden en met eiken houten betimmeringen maakt hij een gezel- ligen indruk. Er is een speciale kast ge bouwd voor luxe flacons en kostbaar glas werk. De heer de Paauw, die grossier is in Limajo en Caneni parfumerieën, heeft voor de talrijke flacons in den winkel een aparte plaats ingeruimd. Op de toonbank zijn vi trines aangebracht, waar een keur van nuisterijen ligt uitgestald. Ook de étalage is goed verzorgd en maakt van buiten of gezien een kcurigen indruk. De verlichting is goed en past geheel in het kader var. Nn winkel. Ter kennismaking ontvangt elke ':ooper bij aankoop van 1 een proeffla- son Limajo of Cadeni Eau de Cologne radeau. R. K. Kies vereen -'ging. Het bestuur der R. K, Kiesvereeniging alhier tracht alle kie zers en kiezeressen cp de nieuwe kiezers lijst te plaatsen. Toch zou zij langs dezen weg alle toekomst-ge kiezers er kiczeressen willen verzoeken, om abuizen te voorkomen, die vóór 15 Mei a. s. den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt, zich opgeven bij een der bestuursleden der R. K. Kiesvereeniging, opdat het bestuur die 'voor 15 April na kan zien, of laten herstellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1