Binnenlandsch nieuws. -Geelgoud zoogoed" urr het ©OStCF- mooi TL!?n9S ,1e MARKTNIEUWS. AMD- Onder deRadio-berichten: De kosten der algemeene Britsche staking benevens de miinwerkersstaking. Britsche en Amerikaansche verster kingen naar Cbina. De kosten van de Britsche staking. Was der Duitsche rivieren. Een nieuwe president in Letland De troebelen in China. Wellington Koo treedt niet af. Generaal Tsjang Kai Sjek Het prootest van 't diplomatieke corps Een Britsch luchteskader. De Amerikaansche strijdmacht Na de verwerping van 't verdrag NederlandBelgië. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. VERKEER EN POSTERIJEN. Posten op de bagagebureaux der stations. UIT ONZE OOST. De Indische Hoogeschool voor Medisch Onderwijs. De Indische Begroeiing 1926 heeft en overschot van 88 miliioen. KUNST EN KENNIS. Een Beethoven-cyclus. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Proeven met voederbieten in 1926. GEMENGD NIEUWS. Het halve dak afgescheurd, een muur uit elkaar geslagen, verschillende boomen afgeknapt. De ontploffing aan boord van de motorboot. De Maas blijft wassen. Een windhoos. Verzoend. De waterleiding was gesprongen. Het duistere moment. De onnoozele ziel, die goed wilde stemmen. Een eigenaardige bewonderaar van ons land. SOCIAAL LEVEN. R. K. Werkliedenverbond. Hel collectief arbeidscontract in de steenindustrie. RECHTZAKEN. INGEZONDEN. De Collecte op Pa!m Zondag voor het H. Land. (Palestina). De Culemborgscke moordzaak komt 25 April voor. De gestolen auto, het schot en de boom. Lord Birkenhead, m nister voor Indië, heeft verklaard dat Churchill's begroo ing, zonder algemeene staking en mijnwerkers- staking, een surplus aan ontvangsten zou aanvijzen. Hij voegde er aan toe, dat de beide stakingen 40 miliioen pd, str. aan de schatkist en 400 miliioen pd. str. aan hei land hebben gekost. Tengevolge van sterken regenval in dc laatste dagen is de Rijn met zijrivieren ge wassen. In het Zwarte Woud is de dooi in gevallen, zoodat van den boven-Rijn nog grooiere watermassa's zijn te wach en. De Moezel is bij Trier reeds ruim een meter gestegen,; de was is hier echter weer tot s ilstand gekomen. Gevaar voor hoog water behoeft niet te worden gevreesd. De Lellandsche landdag koos gisteren den voormaligen vice-voorzitter van den Nat. Raad en minister van oorlog Semgals tot staatspresident. De nota's der mogendheden. De drie identieke no'a's van Groot-Brit- tannië, de Vereenigde Staten en Japan in zake het gebeurde te Nanking zijn nog niet can de Kantonneesche au oriteiten over handigd. Deze vertraging is, naar wordt vernomen, niet het gevolg van een belang rijk verschil ra zienswijze, doch van de noodzakelijkheid om te overwegen oi be paalde zaken thans dienen te worden gere geld of voor la'ere bespreking bewaard. Volgens bericht uit Washington i» nog altijd geen overeenstemming tusscben de drie mogendheden verkregen inzake de te nemen sancties. Naar aanleiding van de huiszoeking in de gebouwen van het Sovjetgezantschap Wellington Koo, de demissionnaire minis ter-president, besloten voor het oogenblik zijn functie te hervatten. Flip had heden middag een onderhoud met Tsjang Tso Lin, wian hij adviseerde de tijdens de huiszoeking gemaakte gevangenen door de gewone rechtbanken te doen berëch' en, hetgeen Tsjang Tso Lin, die voornemens is ze voor de militaire rechtbanken ie bren gen, weigerde. Tsjang kai Sjek is naar Nanking ver trokken, naar men gelooft met het oog op de voorbereiding der militaire operaties benoorden den Yang se. Een groep Japansche marinesoldaten, die in het noordelijk district van Sjanghai pa- troui'leerden, werden door franc-tireurs beschoten. Een marinesoldaat werd eras ig gewond. De schietpatij hield aan tot de komst van Britsche en Japansche verster kingen. Vernomen wordt, dat het diplomatieke corps te Peking het aangekondigde formeel pro est naar aanleiding van den inval der Chineesche politie in de gebouwen der Sovjet-delegatie tot de Chineesche autori teiten heeft gerilht. Het corps is van oor deel, dat de Chineesche politie, die ge machtigd werd de Dahlbank te doorzoe ken, met haar optreden haar rechten heeft overschreden. Een eskader uit het vliegkamp van Damsgate heeft order gekregen naar China te vertrekken. De da'.um van vertrek is nog niet bepaald. Het eskader is toegerust met verken- nings- en bombardementsvlieg uigen en ia de eerste volledige luchteenheid, die naar China gaat. De Amerikaansche regeering heeft beslo ten 1500 marine-fuseliers naar China te zenden ter vers erking van de Amerikaan sche strijdkrachten aldaar. Uitbreiding van den kostcloozen sleep dienst verzocht. De Antwerpsche „Neptune" verzoekt de Belgische regeering met den interest van het kapitaal, dat zou belegd zijn geworden in 't AntwerpenMoerdijkkanaal uitbreiding te geven aan den kosteloozen sleepdienst AntwerpenDordrecht. Dat kanaal zou 50 miliioen goudfrancs gekost hrbben, waar van het grootste deel door den Belgischen Staat gefourneerd zou worden. Deze uit breiding van den sleepdienst, die weinig zou kosten, zou, naar men aan het „Hbld." meldt, een uitstekende maatregel voor zelf verdediging voor België zijn tegenover Ne- derland's onhandelbaarheid en zou België een der voordeelen bezorgen, die de Rijn vaart verwachtte van het Moerdijkkanaal. Vrijdag zette de Eerste Kamer, onder voorzitterschap van den heer J. J. G. Ba ron van Voorst tot Voorst, de behandeling voort van de begrooting: Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. De heer OSSENDORP, S. D. A. P., zette zijn rede voort. Het aanstellen van assistenten heeft in vele plaatsen, tot excessen geleid.' Misbruik wordt gemaakt van hun positie. Feitelijk moest het beneden de waardig heid van den Staat zijn om bevoegde leer krachten op niet te noemen lage salarissen aan te stellen. Denkt de regeering, dat als zij in 1924 had voorgesteld, een corps on derwijzers aan te stellen onder een anderen naam en op een salaris van maximum 500 gulden, er een schijn van kans geweest was, dat de Staten-Generaal met zulk een voorstel zou meegegaan zijn? De Regee ring dient nu spoedig maatregelen te nemen om het instituut van assistenten af te schaf fen en niet te wachten tot de termijn af loopt. Ten slotte bespreekt de heer Ossendorp de subsidie door bet Rijk van de kweek school der gemeente Amsterdam. Mevr. POTHUIS—SMIT, S. D. A. P„ vestigt de aandacht op het landbouwhuis- houdonderwijs, in het bijzonder op de op leidingsschool te Den Hulst (bij Dedems- vaart). De heer DE JONG, R. K., die vervolgens aan het woord komt, bestrijdt de opvat ting, dat alleen de gelijkstelling de onder wijsuitgaven zou hebben opgevoerd tot zulk een hoogte. Reeds vóór 1920, toen de ge lijk .telling er nog niet was, gingen de uit gaven reeds sterk naar boven. Indien de gelijkstelling niet gekomen was, zouden de uitgaven niet lager zijn geweest dan nu. Wil men eenige millioenen op het onder wijs besparen, dan diene het te komen in handen der ouders en schoolbesturen, na tuurlijk onder bepaalde regelen van den Staat. Wil men dat niet, dan diene men te laten varen de suggestie, alsof alleen het bijzonder onderwijs de schuld is van de hooge kosten. Voorts bepleit spr. ruime subsidie voor het buitengewoon onderwijs en een dwin gende bepaling voor de gemeentebesturen om dit onderwijs te steunen. Verder dringt spr. aan op herziening der classificatie voor de onderwijzers, omdat deze niet verplaatst worden, doch moeten soliiciteeren, en op verplicht stellen van bet 7e leerjaar. Het zevende leerjaar zon der zevenjarig leerverplichting is ondenk baar. De invoering van het verplichte ze vende leerjaar zou spr. willen zien samen vallen met een regeling voor het voorbe reidend lager onderwijs. Door overbrenging van het eerste leerjaar naar het voorberei dend lager onderwijs komen de kinderen practisch een jaar later op de lagere school. Het 6c leerjaar wordt dan het zevende. De heer POLAK, S. D. A. P., wijst er op. reeds 14 jaar geleden te hebben aangedron gen op totstandkoming eener monumenten wet. Ieder jaar is er weer op aangedrongen en* steeds is er geantwoord, dat er aan ge werkt werd. Ook deze minister heeit dit uu weer geantwoord. Spr. dringt er op aan de indiening van het ontwerp nu niet lager uit te stellen. Hierna deelt de VOORZITTER made, dat het in zijn voornemen Ligt, 's middags de vergadering te verdagen tot 19 April des avonds half 9 en dan te behandelen tot 's avonds 12 uur de wetsontwerpen tot regeling der grenzen van Haarlem en van Breda en vervolgens voort te gaan met de begrooting. De heer POLAK, S. D. A. P., wijst er na de pauze op, dat de minister op de be grooting heeft gebracht een post van 2000 voqi de vereeniging „De Hollandsche Mo len." Deze stap is toe te juichen, doch heeft weinig te beteekénen als daarnaast niet een wet kopt, die,, de schoonheid be schermt. Die schoonheid is met schrikwek kende snelheid bezig verloren te gaan. Spr. dringt ten slotte aan op verhooging van de subsidie voor bet Amsterdamsche conservatorium voor muziek. De heer SMEENGE (V.D.) is van meening dat te veel bezuinigd is op het nijverheids onderwijs. In het bijzonder betreurt hij het niet meer toekennen van subsidie aan de Ned. Ver. tot Veredeling van het Ambacht. Indien de subsidieverleenirg niet hersteld wordt, zal over eenigen tijd de vereeniging haar werk moeten staken. Voorts verklaart spr. zich tegen overneming van het provin ciaal archief van Drenthe door het Rijk en wenscht, dat de minister in ieder geval dient te wachten, tot de wijziging van de Archiefwet aan de orde is. De heer SLINGENBERG (V.D.) legt den nadruk op de groote ontwikkeling van het middelbaar en het voorbereidend hooger onderwijs gedurende de laatste tien jaren. Het heeft zich in een zestal richtingen ont wikkeld, die in de wet nog niet alle een plaats hebben gekregen. Het wordt nu tijd, dat die wettelijke regeling er komt. In zijn antwoord zegt de MINISTER VAN ONDERWIJS, Kunsten en Weten schappen, de heer WASZINK, te gelooven, dat het onjuist is te veronderstellen als zou de minister getracht hebben de verslechte ringen op onderwijsgebied te vergoelijken, De heer Ossendorp schijnt van meenig te rijn, dat die verslechleringen heel gemakke- lijk ongedaan gemaakt kunnen worden. De eischen, die de heer Ossendorp stelde, ver gen financieel van de schatkist heel veel. Zoo zal terugkeering tot 't 36-stelsel 11 mil iioen kosten. Het zevende leerjaar zou 4 miliioen kosten. Met eenige andere door den heer Ossendorp genoemde maatregelen, fcomt spr. op 23 miliioen. Om financieele redenen is terugkeeren tot den ouden toe stand onmogelijk. Er moet dus ook naar nieuwe wegen gezocht worden. Op dit ge bied zal de Staatscommissie-van Wijnbergen goed werk kunnen doen. Het assistenten-wezen heeft in 't alge meen niet de sympathie van den minister. Wat dc subsidie voor de kweekschool te Amsterdam aangaat, ziet de minister geen reden, in dit speciale geval een uitzonde ring op den algemeenen regel te maken. Bij de opleiding van onderwijzers kan de regeering geen rekening houden met ge meentelijke kwesties. De landbouwhuifhoudschool bij Dedems- vaart verkeert inderdaad in slechte condi tie. Doch reeds is de minister bezig met onderhandelingen met Wageningen en Gro ningen om de school verplaatst te krijgen. Het onlwerp-monumentenwet, waarop sprekers ambtgenoot doelde, heeft bij spr. groote bezwaren, voornamelijk ten aanzien van het ingrijpen in persoonlijke belangen. Wat de bescherming van den St. Pieters berg betreft, deze kwestie is in handen van het kabinet. Het is de bedoeling den berg te beschermen voor zoover dit mogelijk is zonder de zich daar gevestigde industrie te schaden. Het Amsterdamsche conservatorium voor muziek is een particuliere instelling, die 9000 gulden subsidie geniet van het Rijk. De gemeente wil het subsidie verhoogen mits het Rijk dat ook doet. Dezen eisch kan spr. niet aanvaarden. Laat het gemeente bestuur dien eisch vallen, dan zal hij over wegen of hii den Minister van Financiën zal voorstellen het subsi'ie te verhoog-n. Het rapport van de eerste staatscommissie Rutgers betreffende het middelbaar en het voorbereidend h-rager onderwijs is gereed en ter Landsdrukkerij. De minister zal dit rapport afwachten, Spr. kan den heer Smeeage meedeelen, dat de opheffing van 't archief van Drenthe niet meer aan d0 orde is. Er is en oplossing, gevonden, waarmee de minister van Finsn- ciën ziek heef- vereeaigd- Na repliek wordt de begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde is dan de begrooting van Arbeid, Hand.el en Nijverheid. Den heer DANZ (S.D.A.P.) spijt het op treden van den minister, die getoond' heeft de nooden der arbeidersklasse te kennen, doch zich in zijn optreden een sympathie heeft verworven bij de werkgevers, die nog geen zijner voorgangers heeft gevonden. De achturenconventie wordt niet geratifi ceerd, de arbeidswet niet uitgevoerd. Het voor-ontwerp-Ziektewet heeft spr. geheel teleurgesteld. De Zicktewet-Talma was nog beter, die hield althans één systeem in, maar dat voor-ontwerp is en combinatie van systemen. Waarom worden de losse arbeiders niet rechtstreeks onder de wet gebracht? D.it dit niet is geschied, is een onrecht. De uitschakeling van het huisper soneel en de onvoldoende verzorging der werkloozen zijn ook groote grieven tegen Het voor-ontwerp Dan is er het onvoldoen de medezeggenschap der verzekerden De oplossing, die dit voorontwerp biedt, acht spr. dan ook één van de slechtst denkbare. Hii hoont, dat er een ontwerp zai komen dat een meer behoorlijke oplos sing biedt. Dan behandelt spr. dé uitvoering van de Arbeidswet. Spr. dringt aan op verschillen de verbeteringen der Arbeidswet, o.ai ten aanzien van de vacantie. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot 19 April, 's-avonds half 9 uur. Brieven per trein. Vanwege het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie wordt het volgende medege. deeld; Reeds sedert eenige jaren bestaat aan de spoorwegstations gelegenheid om voor het binnenland bestemde, niet aangeteekende, expresse-brieven ter verzending aan de bagagebureaux af te geven tot uiterlijk tien minuten vóór het vertrek van den trein, waarmede de verzending moet plaats vinden. Met ingang van 15 Mei a.s. zal ook voor gewone binnenlandsche niet aangetee kende correspondentie, de gelegenheid tot deze wijze van verzending geopend worden. De aangeboden stukken mogen een ge wicht van 500 gram niet te boven gaan (dit geldt met ingang van genoemden datum eveneens voor de expresse-corresponden tie), terwijl voor elk stuk boven de fran keering een extra-vergoeding van tien cent verschuldigd is, dat in gereed geld aan het bagagebureau moet worden voldaan. De aanbieders van expresse-stukken wor den er aan herinnerd, dat aan het verlangen tot expresse-bestelling alleen gevolg kan worden gegeven, indien het port cn ten miste bedrag van twintig cent wegens expresse-rccht in frankeerzegels op de stukken zijn verantwoord. Thans zijn aangewezen tot gewoon hoog- 'eeraar aan de Indische Hoogeschool voor Medisch Onderwijs Prof. J. Boeke uit Utrecht, de directeur van de S.T.O.V.I.A., Dr. A. de Waart; het waarnemend hoofd van den dienst der Volksgezondheid, Dr, L. Otten; de directeur van het Havenzieken huis te Rotterdam, Dr. C. D. de Langen, cn de leeraar aan de N.I.A.S., Dr. R. Lesk. Tot bui'engewoon hoqgleeraar zijn bc. noemd dc leeraren aan de S.T.O.V.I.A., Dr. W. A. Mljsbcig, Dr. W. Radsma, de heer N. J. A. T. Eoerma en de onderdirecteur van de 'S.T.O.V.I.A., Dr. C. Bakker Voor het propedeutisch onderwijs zijn aangewezen de directeur van 's Lands Plan tentuin te Bui'enzorg. Dr. W. M. Doctors van Leeuwen; het hoofd van het laborato rium voor het onderzoek der zee, Dr. If, C. Delsman; het hoofd der afdeeling Pbar- macie van het Geneeskundig Laboratorium te Weltevreden, Dr. B. C. P. Jansen en de directeur van het observatorium te Batavia, Dr. J. Boerma, allen als buitengewoon hoog leeraar. Prof. Boeke is slecht» voor één jaar aan de hoogeschool verbonden. Hij treedt op als voorzitter van de faculteit en wordt daarna als gewoon hoogleeraar opgevolgd door Dr, Mijsberg. De heeren Radsma en Boerma worden bij den aanvang van de colleges tot gewoon hoogleeraar benoemd. De gewoon-hooglceraar in algemeene ziek- tenkunde ia nog niet gekozen. Volgens een nader bericht uit Indië be draagt het overschot van de begroo ing 1926 voor den gewonen dienst 88.000.000. Da onlwerp-begrooting 1928 is thans sa mengesteld Heden werd een voorbespreking gehouden tusschen den G. G, van Ncd. Indië en den directeur van Financiën. Ook in dit seizoen zal het Concertgebouw orkest te Amsterdam weer een Beethoven- Cyclus tegen populaire prijzen geven. De zes concerten zijn vastgesteld op de volgende dagen: 19, 22, 24, 26, 29 en 31 Mei. Het Concertgebouw-orkest zal staan onder leiding van Wilem Mengelberg, Bij de uit voering der Negende Symphonic zal het Amsterdamsch Toonkunstkoor zijn mede werking verleenen. De directeur van het Instituut voor Plantenveredeling geeft een overzicht van de in 1926 genomen elf interprovinciale proeven met de voederbieten Origineele Groenkraag Jaapjes van der Have, Kirsche'a Ideaal en van Borries gele Eckendorfer. Hiervan werden 6 proefvelden met 5 paral- lelperceelen, de overige met 3 paralellen aangelegd. Enkele bijzondere omstandigheden heb ben de proeven eenigszins beïnvloed, Toch mag worden verondersteld, dat alle drie rassen ongeveer een gelijke drogestof-pro- ductievermogen hebben. Het drogestof gehalte der drie rassen loopt echter aan merkelijk uiteen. Verder zijn voor de practijk nog de vol gende verschillen tusschen de vergeleken rassen van belang. De Jaapjesbied geeft meer loof dan de beide andere; zij vertoont, in tegenstelling met deze, een sterke neiging tot het vormen van „schieters". De wortels zitten bij do Jaapjesbiet zeer diep in den grond, meer malen met vertakte wortels, zoodat dit ras moeilijk te rooien is. De Eckendorfer en de Kirsche's Ideaal zitten ondiep in den grond, hebben een regelmatigen vorm en rooien hierdoor gemakkelijk. De vergelijking op de interprovinciale proclvclden wordt in 1927 voortgezet. In de buurt van Veenendaal heeft Don derdagavond omstreeks 7 uur, aan de Noord zijde van de Utrechtsche Bergreeks, een windhoos gewoed. Van de boerderij van de Gebr. Bruinehorst werd het halve dak afge scheurd, terwijl van de In de nabijheid staande schuur alle pannen werden afge licht. De even verder staande boerderij van B. Drost, bekwam weinig averij, doch de juist nieuw uit steenen opgetrokken schuur werd uit elkaar geslagen. Het dak lag onge veer 200 meter verder geheel versplinterd. Verschillende boomen werden ter hoogte van ongeveer twee meter totaal afgeknapt. De windhoos duurde enkele seconden en kwam uit Westelijke richting. Zij bleek een smalle strook van een paar honderd meter breed gevolgd te hebben en strekte zich uit over een afstand van ongeveer een kilome ter. Persoonlijke ongelukken kwamen, naar de Tel. verneemt, niet voor. Hoe de twee slachtoffers den dood vonden. Reeds hebben wij gisteren meegedeeld, dat te Oudenaarde in België aan boord van een schip, genaamd „Onderneming 6", een ontploffing heeft plaats gehad, waarbij twee Nederlanders om het leven kwamen, name lijk de 31-jarige schipper Joh. A. van den Helder, afkomstig uit 's-Hertoigenbosch, en zijn 20-jarige knecht Corn. W. van der Maas, uit Riiland-Bath. De ..Onderneming 6" voer voor rekening van dc firma Slikken, uit Amsterdam, en het Comptoir Franco-Beige van Frankrijk naar Antwerpen. Omstreeks tion uur des morgens bevond de schipper zich met zijn knecht nabij den motor van het schip. Hij werkte aan een zuurstof-cylinder, die ten gevolge van een onbekende oorzaak plotse ling uiteensprong, De ontploffing was zóó hevig, dat van den knecht, die geknield bij den motor stond, hoofd cn handen letterlijk werden afgerukt, terwijl den schipper stuk ken ijzer in buik en borst drongen. Beide slachtoffe-s moeten dadelijk docd zijn ge weest. Hun klceren hadden bovendien vlam gevat. Door dc weggeslingerde stukken ijzer was het schip lek geslagen, zoodat het zonk. Hot parket heeft de beide slachtoffers naar het ziekenhuis doen overbrengen. Het stelt een nader onderzoek in. De schipper was vader van een kind. De was van de Maas heeft Vrijdagnacht aangehouden, hoewel niet zoo snel als den vorigen dag. Vele oeverlanden staan thans onder water. De stand aan de Rijkspeil schaal te Roermond bedroeg Vrijdagmorgen 17.30 M. pl. N.A.P. Maastricht seinde 36 c.M. was. De stand aan de hoofdsluis aldaar was Vrijdagmorgen 44,50 M. pl, N.A.P. Uit België werd nog langzaam was gemeld. Een gezelschap automobilisten, die van Apeldoorn naar Venlo reden, brachten te Arnhem, waar eenigen tijd vertoefd werd, het bericht, dat zij op den Apeldoornschcn weg, ter hoogte van den Woestenhcevc, door een windhoos waren overvallen, die den kap van den auto totaal vernielde, ter wijl de voorruit door steenen, die in de lucht werden geslingerd, werd verbrijzeld. Langs den weg waren verschillende boomen afgfeknapt. De directie der Deutsche Luft Hansa, heeft eenigen tijd geleden laten weten, dat zij haar tarief op de fijnen LondenAmster dam en AmsterdamKopenhagen aanmer kelijk zou verlagen en daarbij 25 pet. zou gaan onder de tarieven, welke internatio naal waren vastgesteld en welke de K, L. M. en de Zweedsche Luchtvaart Maatschappij zouden toepassen. Deze verlaging was be doeld als een tariefoorlog tegen de concur- reerende Nedorlandsche en Zweedsche lucj-.tvaart-ondernemingen. Sindsdien echter, zoo meldt men aan het Haagsche Aneta-kantoor heeft de D.L.H. uit eigen beweging overeenstemming ge zocht met de Nedorlandsche maatschappij en thans is een schikking getroffen, waardoor, hoewel een gezonde mededinging op de groote doorverbindingen Londen—Amster dam en AmsterdamKopenhagen blijft be staan, tusschen de Zweedsch—Nederland- sche groep eenerzijds en de DuitschDeen- sche groep anderzijds, een tariefoorlog is vermeden. De Duitschers zullen zich houden aan de internationaal vastgestelde tarieven en deze du? niet met 25 pet. verlagen. Te Spekholzerheide had Donderdag een grondverzakking plaats, die men ovgr een betrekkelijk groote oppervlakte duidelijk kon waarnemen, Dc oorzaak van het onge val was, dat de waterleiding daar ter plaatse gesprongen was,. Op den Overijselschen straatweg bij Leeuwarden is de veehandelaar Jan Visser aldaar door een autobus overreden en ge dood op t oogentblik, dat de bestuurder zijn lichten doofde voor een hem tegemoet ko mende vrachtauto, welker bestuurder dit ook deed. Als een staaltje van dc verregaande on beholpenheid bij het stemmen, moge die nen, dat Woensdag aan het stembureau aan de Braaserskade te Delft een vrouw on'zaglijk veel tijd noodt; had voor het roodrnaken van haar hokje. Nadat ze na verloop van meer dan een kwartier nog maals gesommeerd werd, om plaats te ma ken voor een anderen liefhebber, zei ze nu, dat ze °P één hokje na klaar was. De on noozele ziel had n.l. alle hokjes van alle lijsten rood gemaakt! De bekende schrijver Rcné Benjamin, die onlangs in verschillends steden van on» Jnd lezingen heeft gehouden, wijdt in de „Figaro" een hoofdartikel aan zijn bezoek aan Nederland. Hij spreekt vol bewondering over „dit land van orde, dat zelfs de zee binnen de perken heeft weten te houden", dit land van kuns dat door prozaïsche opmerkings gave wonderen van peëzie heeft geschapen, Hij heeft den indruk gekregen, dat men to Amsterdam weinig spreekt, maar schrobt en veeg dat men meer zijn armen dan zijn tong oefent en dat men er méér genoegen in 6ehept, in vrede tusschen heldere dragen te leven, dan zich druk t« maken temidden van verwarde ideeën! Wanneer men in het muséum, voor de huizen van Delft door Vermeer, staat te droomen, bewondert men den man, die de stilte wist te schilderen. Dit is -het voornaamste -karakter der ste den in Nederland. Men is er zindelijk en zwijgt er.... Dezer dagen vergaderde het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van de Communistische Partij Holland om te protesteeren tegen het zenden van de „Sumatra" naar China en gezamenlijk met andere organisaties een volksactie daar tegen te ontplooien. Naar aanleiding van een schrijven omtrent het wederzijds verplichte lidmaatschap, werd besloten een afwachtende houding aan te nemen, wijl het Verbondsbestuur er in hoopt tc slagen aan de Najaars-Verbonds- vergadering zoodanige voorstellen te kun nen doen, dat deze kwestie definitief zal worden opgelost. Aan de hand van de besprekingen in de laatste buitengewone Verbondsvergadering gehouden, werd de resolutie inzake de Ziekteverzekering vastgesteld. De daarin kenbaar gemaakte wenschen zullen, in samenwerking met de Christelijke Arbei dersbeweging, ter kenn-s van den Minister van Arbeid worden gebracht. Besloten werd tot de Regeering een ver zoek te richen lijdelijke maatregelen te nemen ter bescherming van onze industrie tegen deloyale concurrentie, welke haar thans door de buiteriandsche industrie, die in bet eigen land door hoóge tariefmuren is beschermd, zoowel buiten als binnen onze grenzen wordt aangedaan. Besloten werd ten slotte een commissie in het leven te roepen, welke zich speciaal zal bezighouden met het organiseeren van de fabrieksmeisjes. Twee D'ocesane Bonden en twee vakbonden, welke vooral veel vrouwelijke arbeidskrachten op hun terrein aantreffen, zullen worden uitgenoodigd voor deze commissie een lid te benoemen, terwijl het Verbondsbestuur het vijfde lid zal aan wijzen. Tusschen de combinatie van Waalsteen- fabrikanten en de besturen der R.-K. Steen, feferieksarbeidersverceniging „St. Stefanus", den Nederl. Bond van Christelijke Fabrieks arbeiders te Den Haag en de Neutrale Ver eeniging is volkomen overeenstemming be reikt omtrent liet collectieve arbeidscontract voor 1927. In hoofdzaak zijn de bepalingen van het vorige contract ongewijzigd behou den. Ter overweging van de mogeliikhei om tot oprichting te geraken van een eigen ziekteverzekering, werd een commissie uit de contracteerende partijen benoemd. Ge schillen over de beteekenis van het con tract zullen voortaan door d0 fabrikanten schriftelijk aan de besturen der organisaties worden voorgelegd. WJF f Hoe heerlijk om met wegen te rijden, alle beslommeringen te ÏU>2lISd!\ CU verseten en te ge- nieten van de mooie J IC* <i natuur en de ge- dC Jtt zonde ouitenlucht. Maar elke medaille heeft zijn keerzijde. Velen hebben tast van zadelpijn en stijve spieren. Wist U niet, dat Kloosterbalsem ook daarvoor prachtig en afdoende helpt Neem een pot Akkers Kioosterbalsem (60 centi mee ra Uw zadeltaschje en Uw fietstocht wordt een ongestoord genot. En als ge het ongeluk hebt U te oezeeren of te verwonden, doe er dan dadelijk wat Kioosterbalsem op, die de wond zui vert en geneest. Dan zult gij begrijpen waarom men Heilige Plaatsen", met welken titel de Pau-< sen de paters minderbroeders of Francis canen sinds 7 eeuwen vereerd hebben en nog heden teen dage vereeren. Verder de sociale en godsdienstige wer ken als Vacantiekolonies, de Pers, Vak scholen, Patronaten, enz. enz. Voor dat alles (en nog ben ik niet volledig geweest in mijne opsomming] is de aalmoes, die op Palmzondag gevraagd wordt. De tijd der kruistochten is voorbij, maar de tijd van ellende en armoede in het H. Land is niet voorbij, en ook niet die der Liefde. Men vraagt van u niet, dierbare lezeres of lezer, om u met het zwaard te omgorden, en daar ginds uw leven te offeren. Doch hoort de taal van een Franciscaan: in naam van den Ferafijnschen Vader Franciscus, die in hot jaar 1219 het genereuze plan maakte het Oosten te bekéeren, in naam van de tweeduizend Franciscanen, die met hun bloed, dat gezegend land hebben be sproeid, uit naam van al degenen, die ten koste van namelooze moeiten de heilig dommen voor de Christenheid bewaard heb ben en nog bewaren, hebben wij het recht, meenen we, van u een aalmoes te vragen, om ons werk voort te zetten; en het is uw plicht ons die aalmoes te geven. In naam van den Christus. Die alles gaf, zou men u alles kun en vragen. En we vra gen slechts een rr'1 'i aalmoes voor het H. Graf des Vcrloss voor alle nooden van het H. Land. fr. AUGUSTINUS BULTERS o.f.m. Commissaris van het H. Land. Kasuariestraat 50, Den Haag. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Weer nadert Palmzondag. En voor onzen geest staat de Verlosser, de Zoon Gods, zijn zegepralenden intocht houdend binnen de stad van David. We zien een groote men- schenmenigte op de been, allen in blijde spanning, moeders zijn hare huizen uitge- loopen met de kinderen op den arm, vol belangstelling naar hetgeen daar geschiedt. Want de ctraten daveren van Hosanna's, en de menschen hebben hunne kleederen op den weg uitgespreid en uit de palmboomen trok men de takken en wierp ze op den grond en langs den heelen weg stond er veel volk, want Jezus kwam de stad binnen en men zou Hem feestelijk en vorstelijk ont vangen. En zoo geschiedde het. Er was e?n geestdrift en een aantrekkelijkheid, een eenvoud en een hartelijkheid als een vorst nooit ten deel viel. Eeuwen zijn reeds voorbijgesneld, een nieuwe wereld is als 't ware verrezen. Palmzondag echer blijft, want Jezus blijft. Hij leeft nog immer voort. Hij zelf is bet leven der Kerk, het leven van iedere ziel, het leven der wereld. En alles herinnert ons daarom aan Hem, roept Hem voor onzen geest. En zoo vernieuwt de Kerk in haren H. Eeredienst telkens en telkens, en stelt zij aanschouwelijk voor geheel dat Godde lijk leven, lijden, sterven en die verheerlij king van haar „Bruidegom des Bloeds" van haren Stichter, Jezus Christus, Deze dag nu is door het Doorluchtig Episcopaat van Nederland aangewezen voor de Collecte, die door de Pausen voorge schreven werd over geheel de katholieke wereld, voor de collecte tot instandhouding der Heilige plaatsen in Palestina, toever trouwd aan de Custodie van het H. T and, welke ook de zorg draagt van het Missie werk in Syrië, Egypte en Armenië. Wel moeten de Pausen van Rome door krachtige beweegredenen geleid zijn, dat zij van alle kinderen der Katholieke Kerk een aalmoes vragen voor de Heeilige Plaatsen in Palestina. Naar mijn weten bestaat cr geen ander voorbeeld van een collecte over de geheele wereld, tenzij in die voor den St Pieterspenning, En het is dan ook nood zakelijk, dat de geheele katholieke wereld meehelpt ook met den aalmoes in geld. Want die aalmoes is voor het land, dat ons eer ste vaderland is, wijl dit is van den Christus, en de bron van alle genade ontsprong. Trouweloos heet de bruid, die hef. graf van haar bruidegom vergeet; zoo is hij' niet meer Christen, die het graf van den Christus verdoet. Die aalmoes is tot instandhouding en uit breiding der zeé- ve'e liefdewerken, ais scholen met htm 3340 leerl'tgen, en meer dan 150 leerkrachten; 4 garihuizen, 3 Wees huizen met 253 weeskinderen. meer dan 12.000 armen, die gratis verblijf en dage lijkse!) onderhoud hebben. Die aalmoes i» voor een 50-tal arme pa rochies m«t 84321 geloovlgan, voor het meerendeel behoeftige menschen. Voeg daarbij de instandhouding der heilig dommen (53 In getal) welke de voortduren de zorg vragen van de „Bewakers der 33 Getuigen a charge. Als verdacht van den roofmoord om streeks 23 December 1923 te Culemborg, gepleegd op Thomas van Wiggen, en diens zuster Gerrigje van Wiggen, zijn tegen 25 Ap il a.s. gedagvaard voor de Tielsche rchtbank Jan Groeve en Claas Sweerts. Beiden bevinden zich sedert einde Maart van het vorige jaar in voorloopige hechte nis. De raadsman van Groeve is mr. H. J. W. van Esveld cn van Sweerts mr. J. van Nes, beiden te, Tiel. Van de zijde van het O. M. rullen 33 ge tuigen worden gedagvaard. Drie maanden tot besluit. Voor den politierechter te Roermond, stond terecht de 19-jarige S. E., wegens diefstal van benzine. Verdachte had met zijn broeder tijdens de carnavalsfeesten van de binnenplaats van een café te Roer mond een auto weggenomen om hiermede een tochtje te maken. In razende vaart was het tweetal eerst naar Maaswiel gereden- Een daar surveillereend politie-agent, die den auto wilde aanhouden, doch daartoe geen kans kreeg, zond het tweetal een schot na, dat echter door den wagen ging, zonder iemand te treffen. In snelle vaart passeer den zij vervolgens Venlo. Op den terugweg reden zij echter nabij Hout-Blerick tegen een boom, eD auto werd geheel vernield, terwijl beide inzittenden ernstig gewond werden. Nog dcnZelfden avond werden zij gearresteerd. Verdachte bekende het hem ten laste ge légde. Het O. M., waargenomen door mr. dr. P. Rieter, achtte een strenge straf noodig en eischte drie maanden gevangenisstraf, waar mede de politierechter mr. baron v. Hövell tot Westerflier zich vereenigde. AMSTERDAM, 8 April. Aardappelen. (Bericht v.d. mak. Jac. Knoop) Zeeuwsche bonten f 5.405.50, id. blauwen f 5.40 5.50, id. bravo's f 45, id. roodstar f 4.70 4.80, id. eigenheimers f 4.204.40, id. eigenheimer poters f 2.753, id. blauwe po ters f 33.25, id. bonte poters f 33.25, ld. roodstar poters f 2.903. id. bravo po ters f 3f 3.10; Anna Paulowna zand f 5.50 6.50, id, id. roodstar f 4.704.80; Hille- gommer zandaardappelen f 5.506.50; Flak- keesche eigenheimers f 4.20—4.40, id. rood star f 4.704,80, id. bravo's f 45; Spui- sche eigenheimers f 4.20—4.40, idem rood- star f 4.704.80, id, bravo's f 45; Frie- sche blauwen f 4.204.30, per Hl.; Winter Malta f 13 14 per 100 Kilo. ALKMAAR, 8 April. Kaas. Ter markt waren 120 stapels, wegende 135.000 Kg. Fabriekskaas kleine f 41 commissie f40 boerenkaas kleine f 41, commissie f 46. Han del matig. UTRECHT, 8 April. Kaas. Aangevoerd 39 partijen tezamen 11.310 Kg. Prijzen le soort f35—38, 2e soort f32—34, rijksmerk f 3645. Handel matig. LEEUWARDEN, 8 April. Boter. Aan voer 14/3 en 63/6 v. Mijn hoogste prijs f 1.94 midden prijs f 1.93, laagste f 1.76. Veiling hoogste prijs f 1.35 laagste f 1.76. Noteer ing van de commissie f 2.04, commissie (Bond v. Cöop. Zuivelf.) f 2.04. Kaas. Sleutelkaas f 0.20—0.43, nagel kaas f 0.21—0.29, Goudsche f 0.25—0.90. Edammer f 0.360.96. Aanvoer 43.892 Kg. ZWOLLE, 8 April Boter. Aangevoerd 70/5 v. 15/6 en 530 stukken, samen 1715 Kg Prijzen per 1/8 v. f 3640 Per Kg. f 2 2.10. Vee. Aangevoerd 1113 runderen 313, gras kalveren, 269 nuchtere kalveren, 41 schapen 29 lammeren 245 varkens en 391 biggen. Men besteedde voor vette koeien f0.50 0.89, id. kalveren f 1—1.40 idem varkens f 0.560.60 per Kg.; schapen f 1538. Handel in neurende en verschgekalfde koeien alsmede vaarzen redelijk; vet vee bij grooten aanvoer iets minder goed; gut vee, stieren en kalveren iets beter. LEEUWARDEN, 8 April. Vee. Aange voerd 122 stieren, f 190480; 644 vette koeien f 1.05—360 per Kg. f 0.70—0.90; 2055 melk- en kalfkoeien f 140400, 132 vette kalveren f 40100; 490 pinken f 70 160; 851 nuchtere kalveren f 614, 411 vet te schapen f 1845; 180 weideschapen f 16 —23; 50 lammeren f—902 vette varkens, f 50—130, per Kg. f 0.82—0.60; 84 magere varkens f 2560; 518 kleine biggen f 714; 36 paarden 44 tokken. Handel in gebruiksvee en vette koeien van de gcede soort goed, overigens stug; stieren prijshoudend; pinken traag; vette en nuchtere kalveren vrster; varkens gedrukt; wolvee minder goed. Zouters 5667 ct. per Kg. Eieren. Aanvoer kippen- 60.000 stuks, f 4%6%; eenden- 6000 stuks f55 Vz per 100 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6