PUROL De bloelende bloemenvelden. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Zaterdag 9 April 1927 Afs Uw" kinderen AUTOBEKLEEDERIJ HOFFMANN - SPAARNE 42-44 - TELEF. 12127 Voorjaarsstoffen zullen zï?n.,?n een week kan mei jJo®3 BENNEBROEK. VRAGENBUS. Zoo liggen de akkers als één bloemen-nassa, in de bollenstreek naast eikaax, in zich hebben bezeerd LUCHTVERKEER De K. L. M. en de zomerdienst IT s» Het was niet alleen de kelderende Frank, de lage Mark en Kroon voor eenige jaren, oie de Nederlanders met drommen tegelijk naar de Rivièra trok, naar de Dolomieten en de Ardennen, naar den Harz en de om streken van Vader Rijn dikwijls om er minder te genieten van de romantische schoonheid dan van den goedkoopen Moe zelwijn. Altijd is er een neiging geweest om, als de omstandigheden het eenigszins toelieten, in de vacantie naar het buitenland te gaan en het vaderland te laten voor wat het is. Gelukkig wordt er, vooral den laatsten tijd, intensief propaganda gemaakt voor de schoonheid van stad en land van Nederland, en heeft deze propaganda het doel bij velen bereikt.. Niets is ook natuur lijker dat men het buitenland onbezocht laat, zoolang men zijn eigen land nog niet heeft bereisd en volkomen leeren kennen. Vooral, omdat Nederland met zijn karakte ristiek en geheel eigen mooi voor geen en kel ander gedeelte van Europa behoeft on der te doen. De Alpen zijn machtig, de Rijn is imposant, gebergten als de Ardennen, het Zwarte Woud of de kleurrijke rotsen van de Dolomieten, kennen wij niet in ons land, maar laat men eens op een windstillen avond een duin beklimmen om een zons ondergang te zien, ga eens in een onafzien- haar gedeelte van de Vcluwe op een heuvel staan, laat men eens een panorama bewon deren van pittoreske plaatsjes als Domburg of Rhenen en men zal zijn oordeel spoe dig gereed hebben. vele vroege soorten in vollen bloei, evenals de tulpen, zooals Due van Thol. Narcissen worden in deze omgeving minder geteeld, alhoewel vooral langs Oos,erduin menig ak kertje in vollen bloei staat. Aan den Zijlweg is thans, wat vroeger bol lenland was, door bouwexploitanten in be slag genomen. Daarom verdient de voor keur langs Brouwersvaart te wandelen, Zandvaartpad, Rollandspad, Rollandslaan, Rampenlaan tot Marcelisvaart. de Marcelis- vaart tot Houtvaart. De Duinvliedsweg is voor het publiek verboden, wat vooral in dezen bloemen tijd voor liefhebbers te be treuren is. Vanaf de poort van Elswout langs den Oosterweg loopend tot Munters laan, van de Munterslaan langs de Hout- vaart, heeft men eveneens mooie gezichten. TE HEEMSTEDE. Voor liefhebbers die gaarne een groote massa bloemen zien, is Heemstede niet meer de aangewezen plaats. De bloemenvelden verdwijnen om plaats te maken voor bouw terreinen. 1 och zijn er nog wel aardige plekjes, vooral voor hen die geen groote reizen kunnen maken, en toch van de bloemen pracht en bloemengeur willen genieten. Had het zachte voorjaarsweer het doen aanzien dat de bloemendag nog wel vóór Paschen zou zijn, vooral wat betreft de Hyacinthen, de zon, zoo noodig voor de ont wikkeling der bloem, verscheen maar zeer sporadisch, zoodat de groei vrij langzaam Iedereen moet weten dat zij naar de bollenvelden zijn geweest. Eén aantrekkelijkheid heeft Nederland, dat men nergens anders zal vinden op de wereld: het bloemenfeest in Kennemerland en vooral tusschen Haarlem en Leiden. Te recht is deze streek beroemd in het buiten land en komen ook duizenden Nederlanders uit verren omtrek naar het buitenland om te genieten van het jaarlijksch kleurenfeest. Met allerlei voertuigen, met extra-treinen uit de verder verwijderde provincies, komen dan de bezoekers in dichte stoeten, zoodat aller lei kooplieden in zuurtjes en chocolade en caféhouders schitterende zaken maken en de politie bijzondere verkeersmaatregelen moet nemen. De bollenstreek is dat drukke bezoek meer dan waard. Iedereen moet wel onder den indruk komen als hij, langs hoofd-ver- keerswegen of rustige binnenpaadjes wande lend, het schouwspel geniet van lange ak kers. rij naast rij, overdekt met één groot tapijt van bloemen in de mooiste en ge- gelukkigste kleurschakecringen. Welk een aanblik, schreef reeds midden in den winter een Duitscher en een toeristen-tijdschrift, is die eindelooze velden vanaf den weg tot aan den verren horizon. Hier ziet men rood, hel en onweerstaanbarend boeiend, daar een teer geel, dat men nergens anders vindt, en dan weer blauw. Hoe verscheiden is dat alles, in de prachtige nuanceeringen, terwijl het paars en de schakeeringen van rood in derdaad hun wederga zoeken. Zulk een bloemenveld maakt noodzakelijk een mach tigen indruk op iedereen." Inderdaad, een bezoek aan de bloeiende bollenvelden is zoo iets weergaloos moois, zoo iets van een geheel bijzondere en ont roerende schoonheid, dat de herinnering nog lang een verheugenis blijft. Als de eerste lentcteckenen zich vertoo- sen, als het ontluikend groen den winter uitbant, als de landman zijn akkers toe bereidt en het vee hoogtij gaat vieren in tie wei dan is de Bloembollenstreek die alle voor. Dan wordt hier een weelde in de natuur ontplooid, die haar weerga in gansch den lande niet heeft. Rijkdom van kleuren wedijvert met de heerlijkste geuren. Geen wonder, dat alles en allen zich op maken om naar hier te stroomen; dat ieder zijn dagblad raadpleegt om te zien, hoe het in de Bloembollenstreek staat. Die nieuws gierigheid en belangstelling bevredigen is het goede doel van dit artikel. Een fout. een verouderd iets is de nog gangbare meening, als zou de bloemenweel de afhankelijk zijn van een, van enkele da gen. De wetenschap en de cultuur hebben het bedrijf der streek gewijzigd. Het for- ceeren, bollen en trekken der bollen is thans gekomen in een stadium van perfectie, zoo dat de bloemist-kweeker het in handen beeft, wanneer zijn bollen zulien bloeien. Zoo is een bloeiperiode geboren, die zich over weken uitstrekt. Nu weten we, dat de Hyacinfhen bij de bloemenkijkers het meest geliefd zijn, al prefereeren wii de schoonheid in kleur en verscheidenheid en stengellengte der Tul pen meer. Dit ter inleiding en ter aansporing om niet eens. maar zeker tweemaal naar hier te komen: eens voor de bloeiende Hyacin then, enmaal voor de Tulpen. Wanneer moet men nu komen om te genieten? Dat is de vraag, die voor de menschen buiten het vak en de streek alles beheerscht. We kunnen hier op antwoorden: van nu af tot inclusief de Paaschvacantie, dus tot en met Zondag na Paschen. Wanneer zullen het de drukke dagen zijn? Ons antwoord luidt: a.s. Zondag er tie beide Paaschdagen; de laatste zullen de Bollenzondagen zijn. Toch verwachten we a.s. Zondag reeds legio menschen, al staat neg niet alles in bloei. Maar met Paschen zullen ook de vroege Tulpen reeds in bloei staan. Men ga dus en gen'efe en ondervir.de de waarheid wat Shakespeare eens dichtte over de Narcissen: «That come before the swallow dares, and take, *Ve winds of March with beautv. TE OVERVEEN. Bij gunstig weer ral het a.s. Zondag voor de bloemenliefhebbers de moeite dubbel w-aard zijn oiti de bloemenvelden in Over- veen en omstreken te komen bezichtigen. Door het zachte voorjaarsweer zijn de Hyacinthen binnen enkele dagen buitenge woon jn bloei vooruitgegaan en ziin er reeds gaat en er voor Zondag in Heemstede nog weinig te genieten valt» Toch is er wel kleurenpracht, al zijn de hyacinthen nog niet tot volle ontwikkeling gekomen. Zoo zien wij langs den Binnenweg, even voorbij de Koedieilaan een aardig veld. Den Glipper- weg volgend tegenover Meer en Berg be ginnen behalve wat Hyacinthen en Narcis sen, ook de vroege Tulpen reeds te kleuren. De Kadijk, dus bij de Glippeibrug, de Prin senlaan even volgend naar den Heerenweg is nog in haar oude glorie. Hier zien wij nog als vanouds Flora's kinderen in ruime mate. Maar ook hier wordt gewacht op zacht voorjaarsweer. Wie dus Zondag een uitstapje wil maken, kan met de electrische tram gaan tot het eindpunt, den zwemvijver. Dan ga man te voet langs den Glipperweg tot de Glipper- brug, vervolgens rechts om de Prinsenlaan en Kadijk volgend, tot den Heerenweg. Hier kan men ook eens bewonderen den mooien tuinaanleg van Huize Dennenheuvel, en wie van natuurschoon houdt, zie eens vanaf den Kadijk naar het landelijke der omgeving met uitzicht naar de Haarlemmermeer en de molen ,de Nachtegaal." Dan den Heerenweg volgen in de richting Haarlem. Even een kijkje nemen in de Manpadsloan; ook bier alles landelijk en reeds fraaie panorama's van nieuw leven in de natuur. Het ainddoel is dan vanzelf Groe- nendaal. Hier ziet men aan alles dat de lente er is. De vogelenkers tooit zich reeds in haar groene kleed; ook vele andere vroege heesters loopen uit. Hier ook volop bloemen, vooral daar waar eens de tentoon stelling was. Te betreuren is, dat baldadige handen ruw bloem en plant uittrekken: zelfs tracht men de bollen uit te wroeten. Wat extra toezicht ook van het publiek misschien, zou bier ge- wcr.soht zijn. Als de zon nog enkele dagen ons wil ko men bezoeken dan is het Zondag zeker de moeite waard Groencndaal te bezoeken, en wie dan eens van een schitterend panorama wil genieten, bezoeke dan tevens de Belve dère. Eer men dan per tram of wandelend teruggaat, nog even de v. Merlenlaan opge- wandelt, waar een aardig veldje roode Hya cinten vlak langs den weg staat VOGELENZANG. Als het de laatste dagen van deze week zonnig weer is, zullen verscheidene bloemen Zondag in bloei staan. Men neme de route vanaf de Zandvoortsche laan, 'Vogelenzang- scheweg, daar kan men de velden van de Gen. Bulb. Comp. zien, langs Vogelenzang, Leidschevaart, Zilkcrweg, langs de R. K. Kerk, de burg van de kalkoven over en de Loosterweg naar het station Hillegom. KILLEGOM. I Hieronder de voornaamste rou.tj, ge scheiden gidsje dus. Het centrum blijft Hotel Sistermans. Als uitgangs- en rustpunt gaan vandaar uit de mooiste wegen en komt men er het ge makkelijkst weer terug. Natuurlijk komen de auto's, motorrijders en fietsers den Hoofd weg volgende, er voorbij; stappen er de tramreizigers uit en zien de buspassagiers het direct over de stopplaats. Vanaf het station der H. S. M. kan de bloemenliefheb ber de volgende routes nemen: Station rechtuit langs den prachtig verbreeden Sta tionsweg (langs het Stations- en Zuid-Hol- landsch Koffiehuis) tot driesprong bij de Haarl. Bankv. linksom Weeresteinstraat tot Pastoorslaan en Oosteinderbrug. Via de Pas'oorslaan kan men weer aan het Station komen. Een andere, kortere en mooieere weg (wat de velden betreft en daar gaat het om!) is deze: Station-Loosterweg II tot den driesprong hoek Wilhelminalaan, van daar langs deze laan langs buitengewoon schilderende velden voorbij het Molenduintje en d'to brug (verrukkelijk vergezicht!) door de Molenstraat recht op Hotel Sistermans aan, een wandelingetje van 20 minuten. Landelijker en maar 5 minuten meer loo- pens is de weg vanaf laatstgenoemden drie sprong door den R.K. Armen tuin, midden tusschen de velden.è Men komt dan uit op de Beekkade (een stukje oua-Hillegom), gaat deze af en slaat links om, waarna men na 1 minuut bij Hotel Sistermans terug is. Di rect vandaar heeft men vrij wandelen op den mooien Hoftuin, een juweel van aanleg, j Men vergete ook de Van den Endelaan niet. I Gaat mea vanuit het centrum van het dorp 1 In 2u53eKjIce richting voorbij 3e nieuwe St. Josephkerk en neemt men de eerste laan rechts, dan biedt de Veenenburgerlaan met haar hooggelegen weg mede een schitteren den aanblik. Hopen we slechU. dat het weer zijn on misbare medewerking moge verleenen, zoo wel voor onze plaaisgenooten als voor de honderden vreemdelingen. NOORDWIJKERHOUT. Ook in deze gemeente beginnen de bol lenvelden zich mooi te ontplooien, Liefheb bers van een mooie rit per fiets kunnen hiervan genieten door vanaf Haarlem via Vogelenzang langs den nieuwen bitumen- weg door de Zilk en langs de Ruigenhoek een tochtje te maken naar Noordwijkerhout, om vandaar langs den Gooweg in de rich ting Noordwijk verder te gaan. Dan heeft men een prachtig gezicht over de pas ont loken Narcissen, terwijl men ook vanaf Noordwijkerhout tot Noordwijk een mooi gezicht heeft over de Kvacinthenvelden van de firma Baardman en Koning en Zonneveld en Filippo, welke langs den Gooweg gelegen zijn, waar ook reeds eenige vroege tulpen beginnen te kleuren. Voor reizigers per trein is bij de tegenwoordige electrische verbinding een mooi uitstapje. Vanaf het station Noordwijkerhout langs den Schraven- damschert weg tot aan de Vlasoven, dan langs den Kerkweg tot Noordwijkerhout, waar men dan een zeer mooi gezicht heeft over de bollenvelden van de firma van Keisen en Co Verdegaal en van Leeuwen, tot aan het dorp. LIMMEN. Al hebhen wij dezen winter geen sneeuw en ijs gezien, onze bloemenvelden zijn dit jaar zeer achterlijk. We zijn reeds een week in April en de Narcissen staan nog lang niet allen in bloei; het koude en vooral natte weer der laatste dagen houdt dan ook den groei zeer tegen, In de tulpen begint zich door het vele water reeds het „vuur" te vertoonen. De stand van het gewas is overigens goed, doch de eigenlijke bloemendag zal wel met Paschen samenvallen. Langzaam beginnen Flora's kinderen hun schitterend klsuren- kleed door dc nog kale heggen te vertoo nen. De Narcissen breken los uit bet knop- omhulsel en de Hvacinthcn staan gereed Een paar dagen warme lentezon zou een wondere pracht doen ontwikkelen. Met Paschen een reisje naar onze mooie bloemenvelden, is dan ook wel de moeite waard; hier in het hartje van de bollenstreek boven het kanaal, kan men volop "enieten. Wil men ongestoord en rustig de bloeroen- velden bewonderen, wandele men langs de binnenwegen van het dorp. Oude weg, Mo lenweg, Kerkweg en Middenweg. Daar heeft men geen hinder van auto's en fietsen, daar liggen de meeste groote en belangrijkste kweekerijen. Daar heeft men als het ware een dagelnksche tentoonstelling van de schoonste bloemenpracht in de vrije natuur. UITGEEST. Wanneer binnen een 8-tal dagen met im mer wederkeerende vreugde het feest der Opstanding gevierd wordt, dan ontwaakt ook de natuur uit zijn sluimering en maakt zich gered haar feestkleed aan te trekken. Im mers nu reeds kunnen wij met zekerheid vaststelln, dat omstreeks Paschen de velden men Narcissen en enkele vroege tulpen soorten in vollen bloei zullen staan. Een wandeling door het dorp vanaf de Kleis, langs Hoogeweg, Slemppad, Mollenveld en Middenweg terug, waar tusschen de huizen complexen verscholen, de talrijke velden met bloemen verspreid liggen, is niet alleen voor den vreemdeling, maar ook voor den dorpsgenoot, een waar. genot. Een algemee- nen bloeitijd evenwel, zooals we dien om de Zuid" kennen, hebben we hier niet, wijl hier naast de cultuur van Narcissen, crocussen en tulpensoorten, ook de teelt van bijgoed als irissen, lelies, gladiolen, an jelieren, enz. kernen en wij dus in de ge legenheid zijn op verschillende tijdstippen van het jaar van de bloempracht te genie ten. Vandaar wordt dan ook des Zondags het dorp door tal van personen uit de Zaanstreek bezocht, vooral door degenen, voor wie de reis naar de eigenlijke bollen streek te ver of 'e bezwaarlijk is. LISSE. Dachten we in 't begin dezer week, dat de Bloembollenvelden, voor zoover het de Hyachinten betreft, morgen op z'n mooist zouden zijn, het weer is dermate veranderd, dat de bloeuen bijna nog in denzeliden stand zijn als in 't begin dezer week. Toch zijn er wel enkele hoeken, welke prachtig op kleur zijn. Evenals vorige jaren zullen we de beslloonende route langs de bollenvelden, waarmede zij, welke de velden morgen of in de komende dagen ofwel met Paschen, wanneer dc Hyacinthenvelden zeker op z'n mooist zijn, hun voordeel kunnen doen. Om te beginnen zouden we dan de bol lenveldenbezoekers (sters) willen aanraden, om, als men per tram of autobus komt, uil ie stappen aan het café-restaurant „dc Nachtegaal" en evenzoo zij, welke per rij wiel komen (dat rijwiel kan men aldaar des- gewenscht stallen). Men kan zich daar al lereerst verfrisschen, terwijl men vanuit de „Nachtegaal" een prachtig vergezicht heeft over de tuinen van de iirma's Nieuwenhuis en G. van der Velde. Na zich te hebben verkwikt, gaan we vanaf de „Nachtegaal' direct rechtsaf de „Zwarte Laan" op. Al lereerst krijgen we dan aan weerszijden van die laan de tuinen van de firma Veldhuizen v. Zanten en over de brug ter rechterzijde die van de firma Pijnacker, v. Til. v. d. Meij en Gebr. Driehuizen, waar geheele velden met Hyacinten, hier en daar afge wisseld met prachtig bloeiende Narcissen. Aan het einde van de „Zwarte Laan" slaat men links af en komt men langs de tuinen ran Rufger'd V. t, 2anfen en 3e firma v. Grieken. Als vanzelf komt men dan op den Stationsweg en daar slaat men links af. Alsdan heeft men een 300 meter v/aar men geen bloemen te zien krijgt, om dat zich ter weerszijden van den weg het prachtige(?) Keukenhofbosch bevindt. Aan het einde hiervan krijgt men aan weers zijden van den weg de uitgestrekte tuinen van de firma's Lefeber en verderop van gebr. Tegelaar en v. Parijs. Na een korte veel van de vroege tulpen verwacjjt wor den. Intusschen wenschen wij den reizigers veel pleizier Bollenvelden, Ale Pluviue Zondag zijn water wat bij zich wil houden en de zon volop van zie hiaat genieten, dan valt er langs de bloemenvelden veel te geweten. Het echtpaar A. Mees--.»v. d. Wal te IJmui- den-Oost, dat 14 April a.s. in het gelukkige be zit van 52 kle'nkinderen en 3 achterkleinkinde ren, zijn 55-jarig huwelijksfeest hoopt te vieren. wandeling is men dan in het dorp en kan men Lisses natuurschoon op 't Vierkant bezichtigen, terwijl men zich naar verkie zing kan verfrisschen in Lunchroom of café. Vervolgens wandele men rechts van de Hervormde kerk den achterweg op, vaar men dra de tuinen krijgt van de iirma's Lefeber en Blokhuis. Doorgaande en rechts afslaande, kan men of de Achter weg houden of rechtsaf de Spekkelaan op wandelen. Wij nemen aan, dat de meester aan dit laatste de voorkeur geven. Ook hier aan weerszijden een keur van bloe men, vocral in 't begin Narcissen, terwijl :ncn verderop weer volop Kyacinthen j krijgt te zien van verschillende iirma's, waarvan reeds enkel* al terder door ons zijn genoemd. Bij het bord van de A. N. W. B. gaat men links af, waar men steeds nog langs de bollenvelden wandelt. Na een 10 min. wandelen komt men aan het Rijgersbosch, waar men door mag, als men de publieke weg maar houdt. Als men het bosch uit komt, sla men links af de „Esselaan" op; ook daar aan weerszijden volop Narcissen en Hyacinthen. Aan het einde maar weer links af den Achterweg op, waarlangs ook veel te zien is en waarlangs men vanzelf i het punt van uitgang, het dorp, weer be- j reikt. Dit doorwandelend komt men vanzelf i weer aan de Nachtegaal en heeft men een i welbesteede route langs de bollenvelden in en om Lisse gemaakt. Hopen we ir.tus- schcn dat April zijn grillen spoedig achter wege laat en zich van zijn mooisten kant laat zicnl SASSENHEIM. Werd in den Iood dezer weken gedacht, dat Zondag 10 April DE bollenzondag zou wezen, de weersgesteldheid der laatste da gen heeft deze gedachte wel iets beperkt. De verwachtingen van den stand der velden waren grooter. Sassenhcim maakt hierbij wel eenigszins een uitzondering; het is im mers de plaats van de narcis en deze staan, doordat het de vroegste soorten onder dc bloembollen telt, dan ook algemeen in vol len bloei. Voorzeker is een reisje naar Sas- enheim dan ook de moeite waard. Komend van uit de richting Lisse langs den Looster weg, vindt men aan beide kanten prachtige I tuinen, o. a van de firma Speelman en P. van Reisen. die het aanzien ten volle waard zijn. Ook de vroege soorten hyacinthen kleuren den omtrek daar schitterend, In zooverre de Teilingerlaan voor het fietsend publiek begaanbaar is, treft men daar zeker in de richting van ons dorp ook mooie vel den aan. Op deze la,an bevindt zich aan den zoom van Sassenheim de traditioneele Tei- linger Stomp (overschot van het slot van Jacoba van Beieren), voor vreemdelingen ook wel aardig dit eens te gaan zien. Na eenige honderden meters bereikt men nu ook de kom van de gemeente en z,al een verversching en eenige rust de bloemen kijkers zeker goed doen. Behalve in „Het Bruine Paard", vindt men daarvoor een uit stekende gelegenheid in de K. S. A. (halte Stoomtram). Deze gelegenheid biedt 'n fraai uitzicht op het Gemeentelijk Park, vroeger buitenplaats van de familie Charbon. Uit gerust van de reis gaat men verder in de richting Leiden, alwaar men allereerst te genover Huize St. Bernardus kan genieten van prachtige vqjden hyacinthen.Vervolgens is een toertje langs den watertoren (Was hekerlaan) een van de mooiste. Aan de lin kerzijde van dezen weg heeft men 'n schit terend gezicht op alle velden, gelegen aan de achterzijde van ons dorp. Men gaat ver volgens langs mooie tuinen den Warmonder- dam rond en terug naar Sassenheim treft men aan beide kanten van den straatweg wat men verlangt In deze richting treft men voor verversching aan het vati ouas bekende café „De Oude Post". Als deze enkele wen ken worden gebruikt, om in de komende dagen eens te genieten, zal men van z'n reisje naar de bollenstreek geen spijt heb ben. Over het algemeen heerscht de ge dachte in deze streek, dat niet alleen mor gen, doch ook de Paaschdagen bollendagen De volgende wandeling Is aanbevelenswaar- dig: Uitgaande van het begin der Schoollaan naar den Kennemerbeekweg. Hier valt al reeds aardig te genieten. De Kennemer- weffiie fin* fian3 ffe^retfen waardoor zij geruimen tijd niet werken kan, recht op loon en hoelang? Zij wordt per week betaald. 2. Moet de werkgever de geheele genees kundige behandeling betalen? Zoo ja, hoe- lang? Antw.: 1. Het loon gaat gedurende kor ten tijd, 1 a 2 weken, door. 2. Neen. Stel u in verbinding met den Raad van Arbeid. Het is een ongeval, der werkster in loon dienst overkomen. Vr.: 1. Hoe en waar kan men te weten komen of iemand op huwelijksvoorwaarden gehuwd is? 2. Indien dit aan het Bureau van den Burgerlijken Stand bekend is, waar het hu welijk voltrokken werd, is men daar dan verplicht deze inlichtingen te verstreken? Antw.: 1. Bij de gehuwden zelf. 2. D® Burgerlijke Stand weet 't in den regel niet. Vr.: Hoe verwijder ik een inktvlek uit een wit katoenen schortje? Antw.: Met verdund zoutzuur. Vr.: Indien een vrouw, gehuwd "iet een weduwnaar met één kind, die zeil geen kinderen heeft, komt te overlijden, wie heeft dan recht op de nalatenschap, aannemende dat er geen testament is en zij niet op huwelijksvoorwaarden is getrouwd? 2. Welk recht heeft haar echtgenoot en haar stiefkind? Antw.: 1 en 2. De man is erfgenaam en heeft dus recht op de nalatenschap. Vr.: Ik heb een spiegel, daar het weer m zit. Hoe kan ik dat er uit krijgen? Antw.: Het is zeer moeilijk voor een niet- vakman, dit in orde te brengen. Raadpleeg daarom een vakman. Vr.: 1. Ik zou graag een cursus willen volgen voor kraamverpleegster, met diplo ma. Hoe is bet juiste adres?. Eenige mooie Narcissen-exemplaren, waarvan er miilioenen nu te bewonderen zijn. beek,weg af naar den Rijksstraatweg, een weinig in de richting Hillegom wandelen tot vlak bij het bosch. Daar krijgt men een keurig ovezicht. Nu terug langs den Rijks straatweg naar het Manpad, alwaar velden met bloeiende hyacinthen staan. Den Ka dijk langs waar ook valt te genieten. Ver der de Prinselaan af naar de Glipperbrug tot even voorbij den molen van den heer H. Hoeker. Daarna terug en als slot een wandeling over de Bennebroekerlaan. Vr.: Zoudt u mij willen zeggen, of de 100.000ste inwoner van Groningen een jon gen of een meisje moet wezen, om voor de verschillende festiviteiten in aanmerking te komen? Antw.: Die festiviteiten worden georga niseerd ter gelegenheid van het feit, dat Groningen 100.000 inwoners heeft. Of die 100.000c een jongen of een meisje is, doet dus niets ter zake. In verband met de reeds beantwoorde rraag omtrent het verwijderen van gele vlekken uit marmer, is een onzer lezers zoo vriendelijk, nog het volgende middeltje aan de hand te doen: Van goede bleekpoeder maakt men met kokend water een pa.pje. wrijft daarmede de vlekken in en laat ze een nacht daarmede bedekt. Den volgenden dag schuurt men de vlekken met marmer- slijp en zij zijn dan verdwenen. Vr.: Hoe kan ik 'n portvlek uit een bruin ifs japonnetje kriigen? Antw.: Met alcohol van 90 net. Vr.: Bestaat er een vakblad voor het bloembollenvak? Antw:. Het „Weekblad voor Bloembollen cultuur" redactie H. J. Voors Haarlem en „Kweekersblad", administratie W. v. d. Laan, Voorhout. Vr.: Ik heb reeds 3 maal gereclameerd tegen een aanslag in de Rijksink.-, verdedi- gings- en gem. inkomstenbelasting voor de gcm. Amsterdam (waar ik in het jaar 1925- 26 werkzaam was) over het belastingjaar 1925-1926. Ik heb tot nu toe geen antwoord ontvangen. Kunt u mij zeggen, wat ik in dit geval doen moet? Antw.: Wij vermoeden dat u nog wel antwoord zult krijgen. Wacht u nog even rustig af. Dat gaat daar niet zoo vlug. Vr.: Ik heb een bruin (havanna-kleurig) pepeiine japonneje; daar heb ik advocaat- vlekken in gekregen; nu heb ik met benzine sommige vlekken wel en sommige vlekken niet er uit gekregen, maar nu zijn er groote leringen van de benzine achter gebleven. Weet u soms een middel om ze er uit te kriigen? Antw.; Benzine vervliegt en Iaat geen vlekken achter. Bewerk de vlekken nog eens met benzine. Neem daartoe een schoon doekje en maak dit niet te nat met benzine. Vr.: 1. Heeft een werkster, die bij de schoonmaak tijdens het werk een naald in haar hand krijgt, waardoor eerst het ma ken van een foto en daarna operatie nood zakelijk is, ter verwijdering van de stukken, 2. Bestaat er ook een schriftelijke cur sus? Hoe is het juiste adres hiervan? Antw.: Wend u om inlichtingen lot dé R.-K. Vroedvrouwenschool, te Heerlen Vr.: 1. Is er nog gelegenheid om voor de komende zomermaanden een kind uit de Drentsche venen ter verpleging te krijgen? Zoo ja-, tot wien moet ik mij wenden? 2. Tot wien moet ik mii wenden, om -et» Hongaarsch kind Ier verpleging te krijgen? Antw.: 1. Wend u om inlichtingen tot den Zeercerw. heer C. van Dijk, Pastoor to Assen. 2. Inlichtingen hierover kunt u ver krijgen bij den heer Ch. v. d. Bilt, Vcr- spronckweg 105, Haarlem. Vr.: Voor eenige weken heeft mijn vrouw dc naaimachine gesmeerd met zuivere ma chine-olie. Voor deze gebruikt werd, heeft ze haar even doorgestikt en daarna een zijden jurk, die met zwarte blokjes bedrukt is, doorgestikt. Bij afloop der werkzaam heden bleek dat er toch nog verschillende olievleken in de zijde zaten. Kunt u mij mcdedeelen, hoe deze vlekken te verwijde ren zijn? Antw.: Met alcohol van 70 pet., verkrijg baar bij uw drogist. Neem een schoon dotje of propje ontvette watten en wrijf daarmede de vlekken. Vooral niet te nat, andera kriigt u kringen. Vr.: Ik ben sedert een goed jaar bij mijn patroon op kantoor werkzaam en ontvang den laatsten van de maand mijn salaris. Na herhaalde malen vragen om mijn loon, heb ik mijn ontslag gekregen op 7 April. Tot hoelang moet mijn palroon mij nu uit betalen? Tot 1 Mei of 1 Juni? Ik ben nog in dienst. Antw.: Tot 1 Juni. Wanneer die vrien delijke patroon het u moeilijk maakt, kunt u zich wenden tot het R. K. Bureau voor Arbeidsrecht, dat eiken Dinsdagavond van half 9 tot half 10 zitting houdt in het ge bouw Sint Bavo, Smedestraat gebruik dan dadelijk De zomer is in aantocht. Met ingang van 19 April a.s. zal de K.L.At- (en de met haar samenwerkende luchtvaart maatschappijen) haar zomcrdicnstregeling in voeren. Dan zullen niet minder dan elf lucht lijnen en in de maanden Juni tot Sep tember zelfs dertien te Schiphol haar begin- of eindpunt vinden. Aangezien de ervaring heeft geleerd, dat het luchtverkeer gedurende het tijdvak JunnSeptember de grootste afmetingen aanneemt, zal de K.L.M. in die maanden haar lijnen op Londen en Parijs v.v. in een dubbeldaagscben dienst exploiteeren. Uitgaande van de gedachte, dat de voor den aanstaanden zomer gekozen uitbreiding van het luchtnet ongetwijfeld zeer zal bij- diagen tot het opvoeren van het passagiers- verkeer en overwegende, dat het aantal passagiers in de afgeloopen maand Maart reeds het 2;?-voudige was van dat in de maand Maart 1926. koestert dc K.L.M. de gerechtvaardigde verwachting, dat ook dit jaar weder een groote toeneming van lucht reizigers zal brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9