a Pers en propaganda. Vergeet toch niet Voornaamste Nieuws m m i Bollendag. Berich en uit onze vorige oplage. Maandag 11 April 1927 51ste Jaargang No. 16523 A angli»e moei, op straffe van verlies van alle rechlen, geschieden uiterlijk driemaal vier era fwinllg aaresa na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. HILLEGOM. m VELSEN. Dc werkzaamheden aan de brug over de Leidschevaart nabij de Zandvoortschelaan verloop. Gezicht op het nieuwe gedeelte b.rugdek. hebben een snel' Een beroep van de kunstenaars. LillxpuMrein-plannen. Wanneer is men kiesgerechtigd voor de Prov, Staten? J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. Het Woolwich-Arsenaal ae aoounemenispnjs searaagt vo<5» - Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij yooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nc. 5970 Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekerings voorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f IOC doodelij ken afloopeCn voet of een oog; liuü, duim of wijsvinge bij verhes van een f CO bij 'n breuk van f hti bij verlies v :r; üu been of arm; 1 andere vit Advertenliën 35 cents pei raag- en aanbod-adverterrtién 1-4 .■egels 60 ct. per plaatsing: elk» regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeelisg 60 ct per regel Bij contract belangrijke korting. een vinger. De Statenverkiezingen van de afgeloopen ?veek hebben één feit wel heel sterk naar voren gebracht, mm. de stabiliteit der twee grootste politieke partijen in ons land: de R.K. Staatspartij en de S. D. A. P. Beide partijen hebben sinds hel uitbreken van den grooten oorlog een crisis doorge maakt. De S, D. A P. was in 1914 juist amper de kinderschoenen ontwassen; regee- ringsverantwoordelijkneid durfde zij zelfs nog nipt aan. De mislukking van de ontwa peningsleuzen en -propaganda, daarna de tij delijke sympathie onder den linkervleugel der partij voor het communisme en de in voering van het vrouwenkiesrecht, al deze factoren brachten schommelingen in den groei der partij, een groei, die er niettemin in sterke mate was, getuige de drie laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer, welke aan de S. D. A. P, respectievelijk 22, 20 en 24 zetels bracht. De R.Iv. Staatspartij maakte andere zor gen door De invoering van het Evenredig Kiesrecht bracht de partij tot den piotselin- gen sprong van 32 zetels in de Tweede Ka mer, waarmee (evens de voile zwaarte en verantwoordelijkheid van alle hooge regee- ringsposten. van kabinetsformateur, voorzit ter van Eerste en Tweede Kamer op haar schouders kwam, de ialocrschheid der coa- liticgencotcn werd gewekt, het anli-papisme het hoofd opstak. Het gevoel van macht deed in de partij zelf Het verlangen naar bevrediging van eischert ontstaan, welke voorheen ter wille der coalitie-eenheid wa ren ingehouden. Bovendien deed de overal waarneembare democratische .strooming van 1918 ook in onze partij, een volkspartij, haar invloed gelden, maar riep tevens reactie naar voren. In denzelfden tijd viel de nood wendige reorganisatie en de uitbouw der partij .van een federatie van kieskringorga nisaties 'tot ééne Staatspartij. De Tweede Kamerverkiezingen van 1925 zoowel als de Statenverkiezingen der vo rige week hebben aangetoond, dat de oude Katholieke panij al deze crisisaanvallen goed heeft doorstaan; dé paar zetels ver lies hier en' daar in de Staten zijn aan toe valligheden van het kiesstelsel ioe te schrij ven;' liet legér der kiezersbleef het vaan- dol- trouw.. Dit 'blijkt .weltyenjit, dat pp de R.K. Staatspartij in 1925 28, 62 pet. van alle 4 envmen werd uitgebracht én verleden week 29.31 pet. Ei is dus een vooruitgang van 1.3 pet. Op de S. D. A. P. echter werd in 1925 22.58 pet. der stemmen uitgebracht en thans bij deze Statenverkiezingen slechts 20.70. Schijnbaar staat de R K. Staatspartij er dus beter voor. Wij moeten ons echter voor optimisme hoeden. Ten eerste is een lweede Kamer verkiezing voor de S. D. A. P voordeeliger dan een Statenverkiezing. Maar vooral deze factor moeten wij laten gelden: in 1923 werd bij de Statenverkiezing op de R.K Staats partij 30,38 pet. van alle 'stemmen uitge bracht; thans 29, 31 of wel meer dan een vol procent achteruitgang. Bij de S. D. A. P echter is er bij een zelfde vergelijking voor uitgang; in 1923 n.m. 19,37 pet. in 1927 20.70 procent. Die kleine achteruitgang van ons stem- manaantal sinds 1923 mo.et ons iets leeren. Wanneet op de R.K. Staatspartij, zooals ver leden week en sterker nog in 1925 nog geen 30 'pel. van liet totaal aantal stemmen wordt uitgebracht, dan is dit een teeken, dal er n$g een deel der bevolking in Ne derland als Katholiek le boek staat, dat laatste half jaar hebben wij de roodc partij dan ook een groote kracht zien ontplooien. De resultaten der Statenstembus stemmen haar, ondanks de winst van 13 zetels, toch nog niet tot tevredenheid. Zoo lezen wij bv. in een nabetrachting over de jongste verkie zingen in „Het Volk" van Vrijdagavond; Is dus enze positie in de Staten en daar mee ook ons kiezerscorps voor de Eerste Kamer aanmerkelijk verbeterd, terwijl met name in Noord-Holland de toename groot is, het mag niet verheeld worden, dat de jongste Kamerverkiezingen tot nóg betere verwachtingen gewettigd hadden. Wij heb ben beste Statenverkiezingen gemaakt, maar het is enze partij toch niet gelukt den groo ten toevloed van nieuwe socialistische kie zers uit 1925 over de géheele linie vast te houden en duurzaam aan ons te binden. Hier ligt een probleem van intensieve be moeienis met de bevolking ook in de perio den tusschen verkiezingen in. Een probleem dat de partij onder de oogen zal moeten zien en zal moeten oplossen. Het is voor een belangrijk deel stellig een probleem van persuitFreiding. Een zeer belangrijk deel van ons kiezerskorps staat dagelijks onder den in ieder geval versuffenden en maar al te vaak vergiftigenden invloed.der kwasi- neulraJe pers. Het moet aan dien invloed onttrokken worden; dit is een levensbelang van de arbeidersbeweging. Ziedaar het probleem juist gesteld, ook voor onze partij. Daar is vooreerst de pro paganda niet enkel in verkiezingsdagen maar ook de duurzame propaganda tusschen de verkiezingen in, practisch gesproken de stichting van een partijbureau met een ge organiseerde leiding onzer propagandisten over het geheele land, een vraagstuk, dat onze partij al, sinds lang bezig houdt, maar waarmee we nog niet gevorderd zijn. Mo gen wij bii het zoeken van de oplossing niet stuiten op financieele bezwaren, op gebrek aan edelmoedigheid of op kortzichtige be zorgdheid voor de autonomie der plaatse lijke of gewestelijke besturen onzer poli tieke organisaties! En ten tweede is nog veel voornamer bet vraagstuk der Katholieke pers. Voor de S. D. A. P. is dit probleem nog slechts korten tijd in vollen omvang aan de orde. Maar de oplossing wordt daar krachtdadig ter hand genomen. Voor ons bestaat dat vraagstuk eigenlijk al lang niet meer Met onze Ka tholieke pers in aantal eer te groot dan te bestrijken wij heel bet land, alle stan den cn ghoep.en onzer gcloofsgéhooten, strij ken zelfs al over elkaar heen En toch geldt vóór onze kingen helaas nog evenzeer wat ook voor de S.D.A.P. geldt: „een zeer be langrijk deel van ons kiezerscorps staat da gelijks onder den in leder geval versuffen den en maar al te vaak vergiftigenden in vloed der kwasi-neutrale pers." Kijk maar eens naar de sleden, waar wij de meeste stemmen missen, daar is de in vloed van onze Roomsche pers ook het ge ringst. daar is het verloop in de katholieke gelederen het grootst. Misschien zullen den hardleerschen onder ons, die tot nog toe het gevaar dier zoogenaamd neutrale pers maar niet konden inzien, eindelijk de oogen open gaan, nu de socialistische partij den strijd gaat aanbinden tegen diezelfde zoogenaamd neutrale dapbladpers, waarlegen onze gees telijke overheid en de andere voorgangers onder ons reeds jaren met den meesten na- druk gewaarschuwd hebben. •Vervolg gemeenteraad. Put 7. Verstrekking v-a-n kasgeld aan het niet stemt op de lijsten der R.K. Staats- j Waterleidingbedrijf. Dc heer Klaver vraagt, partij. Voor een gering d^el iveten wij, waar of de rente iuist :s. De secretaris zegt, dat het lek zit, mm. bij de R.K. Volkspartij, de raad in zijn vergadering van 1 Maart zeil m j i i. u i i t i i de rente bepaalde op 4 pet. De heer Kiavet Maar daar is slechts het kleinste lek mee u/ *1 u t-v \f\s\ i T) is vindt het met goed, het is een Jeenen en aangegeven. De 20.00C stemmen der R.K. leenen De hscr Loerakker zegt, dat Volkspartij zijn slechts twee procent van colrrcercieel volmaakt in orde is; het is ook we rente nemen. Na nog enkele opmerkingen wordt besloten conform hef voorstel van B. en W. Punt 8. Rioleering Leidschestraat. De heer Van Houten: wanneer wordt er aan begon nen'.' Weth, De Vreugd: ten spoedigste. De lieer Van H.: zijn er dpn nog werkloozen? Weth. De Vreugd: maak u daarover niet ongerust. We hadden gemeend te wachten tot de nieuwe werkloosheidsperiode, maar wordt aan de Leidschestraat zooveel ge trouwd, dal we het olicht achten nu te ioleeren. De lieer Loerakker: zal het geen belemmering van den weg geven? Weth. De Vreugd: neen. Hierna wordt besloten con- alle katholieke stemmen. Wat wii bedoelen zakelijk, dat is meer, dal bij den snellen bevolkingsaan- was !n ons land met ongeveer 1CO.OOO zielen per jaar, het aantal katholieke stemmen sterker moest stijg' n, dan wij de laatste jaren hebben waargenomen. Met onze sta biliteit moeten wij niet tevreden zijn, want in werkelijkheid is zij een langzame afbrok keling, een relatieve aebtentitgang. D» S. D, A. P. verkeert in hetzelfde ge val als wij; zij heeft gevoeld, dat zij in 1925 op een hoogtepunt vas, dat moeilijk te handhaven zou zijn, wanneer geen extra in spanning aan den dag werd gelegd. Sinds hetferm het voorstel van B. en W. Punt 9. Uitvoering van de Raadsbesluiten tot het voeren van burgerrechtelijke han delingen. Het voorstel wordt .aangenomen. Punt 10. Uitgifte grond in erfpacht. De heer Fijma verwondert zich. dzt B. en W. in dezen hetzelfde ctandmuit innemen als 'in 1895. De erfpacht is veel te kort cn spr. wil ze redelijk verboogen, De heer Klaver vraagt, of de gemeente den grond ooit zou moeten, of kunnen ge bruiken; in dat geval acht spr. 30 jaar te lang, dan zou na 10 jaar bijv., opnieuw ge vraagd kunnen worden. Overigens sluiL spr zich aan bii wat de heer Fiima zeidc; hc bedrag is te kort. De heer Loerakker det' wel de zienswijze van den heer Fijma, dor doen we bij verhooging niet Ie kort opzich- tens anderen? Weth. De Vreugd z-gt, dat B. en W. het bezwaar mede onder de oogen hebben gezien; doch verhooging hiei zal moeilijkheden geven, voor anderen. De heer Vermeer wijst er op, dal we hier een bestaanden toestand hebben en geeft aan, waarom erfrecht genomen werd Bij het uit geven van een nieuw stuk zou spr. met 1 meegaan. De heer Klaver: in de Haarlem mermeer denkt men er anders over. De- heer Selhorst: in 1926 is er ook over ge spreken; nu is de tijd er en spr. zou wil len voorstellen de erfpacht te" verhoogen tot 40. hetgeen niet onbillijk :s. De voorz. Vraagt o( de heer S. er een voorstel van maakt. De heer S. doét dit. welk voorstel gesteund wordt. Weth. Balvers wil, voordat het voorstel-Selhorst in stemming komt. de gedachte van den heer Vermeer .onderschrij ven; het zou hem spijten, indien het voor stel werd aangenomen. De heer Selhorst: voor den volgenden keer wordt het heel gewoon. Dr heer Vermeer zegt, waar het hier een zaak geldt van een geestverwant van hem, zal hij zich van stemming onthou den, anders zou hij tegenstemmen. De heer Loerakker, dat vindt ik niet gced; de heer Fijma zou gesteund, hebben, ook als lie1 van. hem een geestverwant was en sur. zal tegenstemmen, ?1 is de heer Van Zanten van hem geen geestverwant. De heer f i;nv. zegt, de toestand is sinds 1895 zoo veran derd, dat we ons moeten aanpassen en wat de heer Selhorst voorstelt is niet overdre ven. Het voorstel-Selhorst werdt nu in stemming gebracht en verworpen met 7 -5 stemmen. Vóór slemden de heeren Schrama, Selhorst, Fiim.ri, Van Houten cn Hoogmoed. Hel voorstel van B. en VL wordt nu aan genomen. Punt 11. Benoeming 4 leden schaltings- cemmissie Inkomstenbelasting. De heeren .J van Til Rz„ Joh van Houten, H. A. van Waveren en .T. H. M. Balvers, af tred and. worden met bijna algemeene stemmen her kozen. Punt 12. Verzoek M. van der J.-gl om vergunning tot plaatsing v.n een hek voor zrin woonhuizen aan de Leidschestraat voor de rooriijn. Het verzoek wordt onder be paalde voorwaarden toegestaan. Punt 13. Verzoek J. H. Miiller als voren. Beschikking als voren Rondvraag. De heer Vermeer vraagt, of we een 2de zwembassin krijgen aan den Stationsweg, bii Topper? Weth. De Vreugd: het trottoir is er te hoog gelegd. Gelukkig ligt er nog maar rileen de band; het trot toir wordt 25 cM. lager. De heer Vermeer; dus dit is nu een nieuw besluit; alles moet daar onderloopen: een kind kon dat zen. Ik begriip niet, dat de Gem.-opzichter dat riief zag. Eerst wordt het werk verkeerd gedaan en dan maar weer verleggen. Ik moet over deze zaak miin spiit uitdrukken en de antipathie der menschen wordt door zulke dingen gewekt. Weth, De Vreugd; het komt ook wel eens anders u't bij het pu bliek: ondanks het slechte weer vai- giste ren ben ik er wezen kiiken en onmiddellijk zijn maatregelen genomen, De heer Ver meer: miin vraag hield geen pretest in jegens B. en W'. De heer Van Houten vraagt electrisch licht voor Oostclnderbrug: er staan daar ongeveer 60 huizen: verscheidene bewoners willen aansluiten. Weth. De Vreugd: het is niet onmogelijk, dat het er komt, maar la ten de bewoners het aanvragen. De heer Klaver onderstreept dit: laten ze het ge zamenlijk doen. De heer Hoogmoed wil terugkomen op den cost drukwerk: spr. meent, dat de kiezers lijsten en stemkaarten schier onleesbaar waren. Spr. wil de kiezerslijsten weer laten drukken, nu de priizen van drukwerk aan zienlijk zijn verlaagd. De heer Loerakker: er waren bezwaren, doch die zijn te onder vangen: de cijfers 3, 5 en 8 waren soms on duidelijk, maar door niet-drukken wordt on geveer 1000 besnaard. De heer Hoog moed: bezuigigen: of we hebben ambtenaren te veel, of ze worden te veel met werk belast; spr. ziet de bezuiniging niet in- De heer Loerakker; de consequentie van den heer Hoogmoed behoeft niet gedeeld te worden. De ambtenaren hebben gewaar deerd, dat hier niet zooals elders aan de salarissen is getornd en zich bereid ver klaard extra werk te willen doen, zoo dit nocdig was; het andere wrk behoft dus onder het meerdere werk niet te lijden. De heer Fijma; ik heb inlichtingen gevraagd aan den Gemeente-oozichter over den Stations weg, die me antwoordde: „ik mag ie niets meer zeggen". Ik vraag nu aan B. cn W wat is de oorzaak, dat het werk aan den Stationsweg zco lang heeft stil gelegen? De voorz.: als u zich tot de wethouders had gewend, zouden zij u hebben ingelicht; heeft u weer wat te vragen, gaat u dan na,ar hen en niet naar den Gemeente-opzichter; dat heeft u nu ervaren. Weth. Balvers: ik kan me indenken.' dat de heer Breedveld gere serveerd was; u sprak vorige maal v.an een strikvraag. Het werk werd enkele dagen vertraagd, doordat er geen aanvoer was van steenen, de stratenmakers er niet weren, enz. Dc heer Fijma: enkele dagen? Enkele weken is het. Moeten B. en W. dan geen maatregelen nemen, dat zulk een werk kan .verden afgemaakt? Zijn er bijzondere oor- eken? W eth,. Balvers: neen, het is, zooals ik u zeide. De heer Fiima: er hadden maat regelen genomen moeten worden, het is een schandaal, hoe. er door de modder moet worden gegaan: ik acht me niet volledig in gelicht. B. en W. moeten zich niet blind staren op 1 of 2 handelaren; B. en W. zijn in een te klein kringetje gebleven, Weth. Balvers: het is niet zoo gemakkelijk, als u denkt; er zijn contracten. Weth. De Vreugd verzekert, dat er spoed en groote spoed zal worden betracht; er zal gewerkt worden niet 2, als het kan met 3 ploegen. De heer Hoogmoed wil ook een critiscn woord spreken over het werk aan den Stationsweg. De trottoirband is 2 maal te ver gelegd. Er is dus geen verhand tusschen B. en W. en den Gem.-opzichter, of niet tusschen het college en dc bewoners. De voorz.: dat is alweer een insinuatie jegens den Gem.-cozichtter. Kunnen de bewoners geen schuld hebben? De heer Klaver wil een aanwijzing aan den hoek van dc Meerstraat inzake richting. De heer Vermeer zou dat daar een goeden maatregel vinden. Wordt toegezegd. De heer Jansen wiist op den verkoon van bloemen in dezen tijd op Zondag. Wordt hiervoor aan den burgemeester als hoofd der politie toestemming gevraagd en ge geven? De voorz.: ia, dïe wordt gevraagd en door mij gegeven. De heer Jansen ziet daar een Zondags- ontheiliging in. De voorzitter.' Noemt u dat Zondagsontheiliging? De heer Jansen: We komen h'er en beginnen met gebed; de Overheid heeft God te erkennen als Opper ste Souverein; spr. keurt deze daad af. De voorz.: ik denk er anders over. De heer Jansen: De overheid moet medewer ken aan de Zondagsheiliging en dit strijdt er tegen. De voorzitter: dus u zou dan die bloemen voor niets willen laten aan bieden? De heer Vermeer is het in veel met den heer Jansen eens: spr. wil het ook verbieden, zij liet niet ter wille van de Zon dagsheiliging, dan ter wille van de Zondags rust. Er zou dan door den Raad een ver ordening moeten worden gemaakt. De voorzitter:: daar is de Raad vrij in. De heer van Houten is het met de rede neering der heeren Jansen en Vermeer beelemaal niet eens; wil men hiertoe ko men, dan van boven af: geen spoor en geen tram ook. De heer Vermeer is den heer Van Houten dankbaar voor zijn hulp, doch ik v ensch allen verkoop op Zondag uit te sluiten. De heer Hoogmoed eischt de vrij heid op voor den Zondag; de heeren Jansen en Vermeer maken er een principe van: spr. acht die bloemendagen voor dc streek schitterend. De heer Vermeer wijst op de tweeërlei levensbeschouwing. De voorzitter: ik blijf het toestaan, daar ik het een belang acht voor Hillegom en voor de streek. Hierna sluiting. Bij het binnenkomen in de Raadszaal van den heer Loerakker, werd deze dooi den Burgemeester en door de Wethouders Gefeliciteerd met zijn verkiezing tot lid van dc Provinciale Staten. Tijdelijke afsluiting van wegen. B. en W. van Velsen brengen ter openbare kennis dat de spoorwegovergang hij de halte IJ- nvuiden-Oost, op Maandag 11 April a.s. voor alle verkeer zal zijn afgesloten. Verder brengen B. en W. ter openbare kennis, dat het gedeelte van de Kanaalstr. af tot de Dc Wetstraat, telkens voor zoo ver noodig, van Woensdag 13 April a.s. tot nader order, voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. even U te gaan overtuigen, of U wél op de nieuwe Kiezerslijst voorkomt. Ieder Katholiek, die vóór 15 Mei van dit jaar den leeftijd van 25 jaren heeft bereikt en op 1 Februari 1926 in Haarlem woonde moet, behoudens een enkele uilzondering op deze lijst voor komen en bij de a.s. verkiezingen voor den gemeenteraad mee stemmen. De Kiezerslijst ligt ter inzage tot 15 April a.s., in het gebouw van den Burgerlijken Stand. Ged, O. Gracht 18. Wanneer men dan niet op de lijst voorkomt, verzoeke men dit verzuim te herstellen en zoo noodig aan Bur gemeester cn Wethouders schriftelijk verbetering ,der liist te vragen. Na 15 April is aan de lijst niets meer te veranderen.... Namens het bestuur der R.K. Politieke Prop. Club. J. J. BRINKMAN 'bijna speelgoed zijn, wanneer niet de loco motief, den schijn van amechtigheid legen zich hebbend, kans zag, een uursnelheid van 30 G.M. te bereiken. Er reed zoo'n liiliputtrein le Wembley en er vas er een op de „Gesolei" te Dussel- dorp. Deze laatste nu is, naar de „Crt." ver neemt, aangekocht door een combinatie, die het plan heeft, een lijn van Zandvoort-sta- Hon naar strand Bloemendaai te exploi- teeren. De aanvraag hiervoor is reeds bij de betrokken gemeentebesturen ingediend. Wanneer de plannen tot werkelijkheid worden, zal de Zandvoorlsche badgast, of de bezoeker van Bloemendaai sur mer door de duinen kunnen schommelrijden, op een rail-dos ados. Hoewei 't gisteren dc bollendag was, schrijft men uit Overveen, is de bollendag- arukte achterwege gebleven. Niet, dat het stil was, maar de drukte van een gewonen, mooien Zondag werd toch maar weinig overtroffen. Geen sprake van het roezemoezige gewriemel van auto's, fietsen, rijtuigen en voetgangers, waardoor echte, ouderwetsche bollendagen zich ken merkten. Slechts een enkele groote club was er van wielrijders, die, om aan ieder een le laten zien bij het huistoe rijden, dat zij naar de bollenvelden waren geweest, zich behangen hadden met bosjes kleurige hyacinihen of gele narcissen. De commis saris van politie had het dan ook niet noo dig geoordeeld, om de bekende plaatsen door verkeersagenten te doen bezetten. Echelr was die betrekkelijke stilte zeer verklaarbaar. Het weer, dat de laatste da gen nllesbhalve voorjarschtig was, lokte in de mergenuren niet uit tot Inge fietstoch ten. Toen echter to naden middag zich het droge weer handhaafde, durfden velen een uitstapje wagen en werd het levendig in dorp en omstreken. Op 't Aerdenhoutsche Kopie werd door velen genoten van de kleurige vergezichten in 't Oosten en Zuid- Oosten. Ook de Zeeweg kreeg bezoek. Behalve velen, die tot op de bollenakker- tjes doordrongen, om de bloemen van nabij te bekijken, waren er ook enkelen, die een globaal overzicht van het bollenland pre fereerden boven een beschouwing, waarbij Het voorontwerp Ziektewet is besproken in den Höogen Raad van Arbeid. Overeenstemming is "bereikt tenopzichte van een collectief arbeidscontract bij de Zuiderzeewerken. Cud-minister Jhr. Ch. J. M. Ruys de Bcereubrojck zal 19 April a.s. zijn zilve ren huwelijksfeest vieren. De misdaad te Zuidwolde; nadere bijzon- derhedêa omtrent de ontdekking van het drama. De Elftweg bij Grave is overstroomd. Een verzoek is gericht aan den minister van waterstaat om verbetering van den toe stand. De onlusten in China en de houding van den Mederlandschen gezant; vragen van den heer Albarda. Te Delit zou een Rembrandt ontdekt zijn. Hoe de windhoos in de omstreken van Vecnendaal huishield. Indië en het moederland radiotelefonisch verbonden. Medan hoort Eindhoven. Het loonconflict bij de Duitsche spoor wegen. Overeenstemming bereikt. De uitspraak in het proces-Marek. De commissie ter onderzoek van het Zuid- SlavischItaliaansch geschil geïnstalleerd. Dreigende kabinetscrisis in Griekenland. Staatsgreep in Chili. De verhouding tusschen Rusland en China. De zaakgelastigde der Sovjets te Peking teruggeroepen. Verwacht wordt, dat de Chinccsche gezant te Moskou zijn pas zal vragen. De besturen van de Ned. Toonkunstenaars Vcreeniging. de Nedcrl. Artistcn Organisatie en dc Nederl. Toonkunstenaarbond gaven een gezamelijke circulaire uit, waarin zij hun nood klagen over de dillcltanten, die de plaats innemen van beroepskunsleaars, wier arbeidsmarkt reeds -terk veroverd is. Zij maken misbruik van het feit. dat dc arbeid der beroepskunstenaars grootendeels verricli moe worden in den tijd, die aan de groote massa voor rust en ontspanning is toegewezen. Den dilettanten wordt o. m. verweten misbruik le maken van hun ver korten arbeidsdag door in hun vrijen tijd op le treden en daardoor dc beroepskunste naars van arbeid onthouden ot dien te ver minderen. Verzocht wordt dit insociaal mis bruik niet goed te keuren en slechts daar kunstgenot en ontspanning te zoeken, waar beroepskunstenaars optreden en door op vereenigingsavonden en feesten geen gebruik te makwi van dilettanten-diensten. M enkent wel de treintjes met wagentjes voor twee personen, welke rug aan rug zit'end, over smalspoor voortgaan. Het zou men door de boomen het bcsch niet ziel. Zij maakten een tochtje per vliegmachine over de bollenstreek. Te Hillegom heerschte een gezellige, ofschoon niet overweldigende drukte; ook meerdere buitenlanders merkten we op. De politie regelde het verkeer op uitnemende wijze. Met de Paaschdagen en deze ge heele week wordt druk bezoek verwacht; ae velden staan er schitterend bij. LISSE. Men schrijft ons uit Lisse: Alhoewel het niet was de bloembollen- Zondag, hetgeen we trouwens al hadden verwacht, eerstens omdat het weer Zater dag van dien aard was, dat het niet aan lokkelijk was, om plannen te maken voor den Zondag en tweedens, omdat de velden nog lang niet in haar volle glorie prijkten, was er toch reeds veel bezoek op ons dorp. Vooral het aantal auto's was groot, ook op de buitennegen, terwijl ook -de Brockway- bussen, welke een dubbelen dienst hadden ingesteld, veel bezoekers aanbrachten. In de stoomtram daarentegen was nog niet veel buitengewone drukte te bespeuren. Ook het aantal wandelaars was op de door ons aangegeven route groot, vooral in den namiddag. Het een en ander veroorzaakte alzoo een gezellig druk verkeer. De Paaschdagen zullen wel de bloemendagen zijn! Het bezok aan de bloemboüenvelden is niet druk geweest, althans niet zoo druk, Is de stand van het gewas deed verwach- en. De schuld lag natuurlijk bij het weer. Men vreesde donkere wolken en stort buien, en wachtte beter weer af tot het middag werd en te laat was, om nog een flinken fietstocht le beginnen. 'Niettemin hebben houders van bloenien- stalletjes en anderen nog goede zaken ge daan. C.afc-terrassen, waar. ze maar waren, stampvol. Hecle ijren narcisgesierde fietsen ervoor.... Een spontaan ontstaan nationaa' feest van het Hollandsche volk. Nu nog een jong feest. niet dc Paaschdagen (als zem ooi zijn) een juichende kermis, in een Jan vol ontbloeid landschap. Stedelingen van alle zijden, die de preza van het leven ontvlucht zijn en zich tooien, als kinderen, met de bloemen, die zij krijgen kunnen, in dit nu wazig-blauw overspannen, van teer zonlicht doorgloeid landschap, tusschen polde en duin, tusschen Oegsl. en Uitgeest. Het Eerste Kamerlid, dc heer Steger, richtte de volgende schriftelijke vragen to: den minister van Binnonlancische Zaken en Landbouw: Is het den' minister bekend, dat ten ge volge van de bepaling van het tijdstip der verkiezingen van de Provinciale Staten vóór i5 Mei slechts degenen, die gedurende de laatste tweemaal twaalf maanden hun woonplaats binnen de provincie hadden. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht cp. De lantaarns moeten mqrgen werden opgestoken cm 7.20. Verwachting; Matige Noordelijke lot Westelijken wind: zwaarbewolkt tot be trokken; waarschijnlijk eenige regenbuien. Iets koeler. aan de stemming hebben kunnen deelne men? Acht de minister dit niet in strijd met artikel 128 der Grondwet cn artikel 5 der Kieswet, volgens welke artikelen kiesge rechtigd zijn degenen, die gedurende de binnen de provincie hadden? laatste twaalf maanden hiln woonplaats Zoo ia, is dan de minister bereid, hetzij door wijziging van de Kieswet, hetzij door andere maatregelen herhaling van het ge signaleerde te voorkomen? Voor de tweede maal dit jaar is een ge heime brand uitgebroken in het Woolwich- arscnaal. Gisteravond werd de brandweer gealarmeerd, waarna onmiddellijk du poor ten gesloten werden, hetgeen de buiten verzamelde menigte nieuwsgierig maakte. Er werden omtrent den brand geen inlichtingen verstrekt. HOOG WATER BIJ GRAVE. GRAVE, 9 April. Ten gevolge van het hooye water, waardoor de lager gelegen weilanden in het stroomgebied van den Bergscben Maas gevaar loopen onder wa ter tegeraken, zijn de landbouwers van Reek, Velp en Herpen bezig me' het op- hoogen van den dam onder Ve'n tij Grave. Ten gevoWè hiervan is dc izlftweg, een gedeelte van een grooten veri. versweg Nij megenDea Bosch in den oir.t.ud over stroomd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1