ONZE UITKEERINGEN VIJFTIG GULDEN BELANGRIJKE INBOEDELVEILING LOTTGER1NG Quick Quaker ÖE SPAARNEBANK VAN DE POLITIERECHTER. Nationaal Zangconcours te Zandvoort LICïITSTORING. Leerlingen-uil veering Annie Bonarius. Haarlemsche Algemeene Muziekclub. Jubileum C. W. ten Bosch- Kwade droes. NOG EENS DE STEMBUS. De 18e verjaardag van Prinses Juliana. Autobus-concessies, Personalia. Al te goedgeesch. Gehoord en gezien. ÖEN HEER P. J. VAN KESSEL. Gecentraliseerde Steden verwarming. HET R.=K. LYCEUM. vcor VERVEN en STOOM EN GR. HOUTSTR. 5a. TELEFOON 10771 BURGERLIJKE STAND. LAATSTE NIEUWS. Belgen, die Zuid Limburg binnengedrongen. Proclamaties aangeplakt. Op slag gedood. Een dief neergeschoten. Gemoedelijk engoedkoop. Een uitslaande brand in de hoofdstad. heeti eenfgj- OP GROND VAN ONZE GRATIS - ONGELUKKEN-VERZEKERING - Dezer dagen werd door ons uitgekeerd aan den ^8. ELIZENa Houtvaart 62, Overveen, een bedrag van Wegens een aan hem overkomen ongeval, waardoor 3 armbreuk is ontstaan. ABONNEERT U op de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Het beste en meest gelezen Roomsche Dagblad in Haarlem en Omstreken, met gratis Ongelukken-Verzekering, welke reeds W duizenden guldens uitkeerde. Administratie NiEUWE HAARLEMSCHE COURANT UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. De Gemeenteraadsverkiezingen. 86 V* 8V, 71V, 70 3/, Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 64.55 64.55 iJMUIDEN. DE BEZETTING VAN HET FOtu. op WOENSDAG, 13 APRIL en DONDERDAG 14 APRIL, belde dagen van des voormiddags 10 uur tot 's-middags 12 uur en des namiddags 2 uur tot 's-avonds 8 uur, in het GEBOUW ST. BAVO, Smedestraat te HAARLEM- DEURWAARDER I. D.SMITS. Weigeraars, P. J., H. C. v. B., cn J. V„ alle dienst plichtigen, hadden nagelaten zich behoorlijk daarvoor te laten inschrijven. De niet ver schenen verdachten werden deswege veroor deeld tot een geldboete van 15. ieder of 5 dagen hechtenis. Da eisch luidde 14 dagen gevangenisstraf. Faifend ZandJroort. Het was in het jaar 1926 in dn nacht van 15 op 16 Juni., dat er in Zandvoort voor het café iMonopole een ruzie ontstond, doordat een auto met een aantal fuifers erin een trappetje in de buurt aldaar ging beklimmen, althans voor zoover het aan de stramme leden van zoo'n ve'niekel mogelijk is. Het was echter het oude liedje van: „Als de wijn is in den man, is de wijsheid, enz." Er kwam publiek bij en ook politie, welke laatste verplicht was proces-verbaal op te maken in verband met de onnucbterheid der passagiers van de auto. Er kwam ruzie, verzet er> ten sioite vielen er woorden en klappen." De 22 jarige juffrouw A. K. C., die deel van de emballage der auto uitmaakte en in Amsterdam woonde, was niet pootig genoeg om haar handen te gebruiken, maar des te krachtiger was harr tonginstallatie en zoo kreeg op een gegeven oogenblik een inspecteur van Politie de minnekoozende ■woorden: „Schoft, plebejer en vuile proleet", naar zijn hoofd. Dat deze met da zegewenschen niet al te zeer was ingenomen, behoeft niet nader te worden vermeld en dus kreeg deze autrice, een proces-verbaal weger.s beleediging van een ambtenaar in functie. Reeds had deze zaak gedient en was bedoelde dame voor 100. boete subs. 10 dagen veroordeeld. Ze ontkende finaal ondanks de Inspecteur persisteerde bij zijn eerst afgelegden verkla ring, dat niemand ander bedoeld kon zijn dan hij. Een zevental getuigen-betrokkenen, ver klaarden dito met de juffrouw en hoewel de officier zijn eersten eisch handhaafde, zeide de politierechter niet de vaste overtuiging van schuld te hebben gekregen en sprak haar vrij. Thans zijn de verschillende commissies gevormd en de functies geregeld voor het groote nationale zangconcours, dat in Mei in het Kurhaus gegeven wordt. Commissie van ontvangst: B. van Rijn- kerk, H. Poots en W. Gertenbach. Prijzen Commissie: H. Keesman, H. Poots en P. Keeres. Financiëele Commissie: C. L. Boiwidt, L. van der Mije en P. Gansner. Controle Commissie: P. Gansner, F. Paap en \V. Gertenbach Jr. Commissie Feestgids: C. L. Boiwidt en B. .van Rijnberk, Programma Commissie: Mevr. Vloetgra- ven, Mej. Labcts en W. van der Mije. Secretris-Jury: G. P. Wijdeman. Kaartverkoop: L. van der Mije, Konign- straat 10. Door het uitvallen van een olieschakelaar in de Schoolsteeg was een gedeelte der binnenstap Zaterdagavond tusschen half 8 en 10 minuten over acht zonder electrisch licht. Aangezien de storing juist geschiedde in het centrum der stad met zijn grooten win kelstand en op een dag en uur, dat de drukte haar hoogtepunt bereikt, is het dui delijk, dat deze storing een buitengewoon groet ongemak opleverde. Met kaarsen en olielampen trachtte men het duister uit gesloten huizen en winkels te verdrijven. Gelukkig duurde de storing niet zoo lang. Na ongeveer een half uur flukkerde het licht weer aan. Tijdens de storing reden de auto's met de felle koplichten aan en deze spreidden hun bundels licht in de zwarte stad, hetgeen een aardig effect gaf. Noodzakelijk was dit echter ook want het was met recht, „een zwarte nacht". In het gebouw der St. Josephgezeilen-ver- ecniging Jansstraat 59, zal mej. Annie Bo narius, piano-leerares, een leerlingen uit voering geven op Vrijdag 22 April a.s. des avonds om half 8. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in het nummer van heden. Ter herdenking van haar éénjarig bestaan hield der flaarlemsche Algemeene Muziek club (H.A.M voor haar leden en donateurs Zaterdag 9 April een feestavond in de be neden-zijzalen van 't Gem. Concertgebouw. Nadat de voorzitter de aanwezigen wel kom had geheeten, overhandigde de heer P. Veen na een korte speech namens de feest commissie en werkende leden een barome ter en een bloemenmand aan den voorzitter den heer en Mevr. van Oort als blijk van waardeering voor hun medeleven en steun in dit vereenigingsjaar betoond. Hierna lieten de werkende leden zich hooren met een „Feestjubelmarsch" van H. L. Blankenburg, gevolg ddoor „Walzertraum van O. Straus, welk laatste nummer op verzoek werd gegeven. Door den bouw van bet tponeel kwam het geluid van de mi:, riek niet voldoende tot zijn recht, maar toch was bet gebodene van dien aard, dat een extra marsch als toegift gegeven kon worden. De beer H. Deïnert zong als bariton ver volgens zeer verdienstelijk „Mit Madeln sich vertragen", daarbij uitstekend op de piano begeleid door mej. H. Heinsbergen, waar mede deze beide leden de nagedachtenis van den componist L. van Beethoven in eere hielden. Nadat in de pauze een verloting was ge houden om een groote collectie prijzen, wel ke welwillend door de leden van de „H. A. M." beschikbaar wa-en gesteld, bracht dc Mandolineclub tan gehoore „Bonsoir Ma rion" van J. Joline en „Morgenrood" van F. de Nobel, gevolgd door den Palvu-Marsch van Joh. B. Kok. De optredenden, die niet het geheele orkest vormden, maar zonder dirigent speelden, hadden een dankbaar applaus in ontvangst te nemen voor hun zui ver en rithmysch spel. Een kwartet uit de leden der feestvieren de vereeniging gaf hierna een tweetal num mers ten beste. Gisteren herdacht de heer C. W. ten Bosch, den dag, waarop bij zich 30 jaar ge leden als schoenmakerspatroon te Haarlem vestigde en vóór 15 jaar voorzitter werd van de Haarlemsche Schoenmakerspa- troonsvereeniging, afdeeling van den Ne- derlandschen Bond van Schoenmakerspa troons. Tevens werden de heer C, W. ten Bosch en zijne echtgenoote gecomplimen teerd met hun 25-jarig huwelijksfeest. Dit zilveren huwelijksfeest heeft echter pas 24 April plaats. Ter receptie, die zeer druk bezocht was, verschenen o.m. het bestuur en leden van de Haarlemsche Schoenmakerspatroons vereeni ging, die bij monde van den voorzitter der Feestcommissie, den heer A. Walewijn, den jabiiaris een groot bloemstuk en fraai bron zen rookstel aanboden. Spreker huldigde den heer Ten Bosch als een accuraten voorzitter, waarvan leiding uitgaat en wiens leiding de leden zich gaar- laten welgevallep. en npemde hem fi.m. In het vereeniglngsfeven der schoenmakers patroons een bekend figuur, die weet wat hij wil. Ook verschenen ter receptie be- stuurderen van den Nederl, Bond van Schoenmakerspatroons. Vele bloemstukken, waaronder verschil lende van de clientele werden dien dag ten huize van den jubilaris bezorgd. Opnieuw is bij een paard in het woon wagenkamp een geval van kwaden droe3 geconstateerd. Het paard is ter observatie overgebracht naar het openbaar slachthuis. Na al hetgeen over den uitslag der Prov. Statenverkiezing in Noord-Holland reeds is geschreven, is het wellicht niet onaardig hier af te drukken he'fieen mr. Bomans over den uitslag nog in de Msb. schrijft: De Katholieken verliezen twee zetels, niettegenstaande zij bijna 12000 stemmen méér hebben uitgebracht dan in 1923. Een flink accres, gelet op de totalen: 112168 in 1923, en 123.877 ia 1927, het is immers ruim 10 pet., weliswaar blijvende onder de totaaltoename van het aantal Provinciale- Staten-kiezers in hetl and (2.914.400 in 1927, 2.600.000 in 1923), maar men verge e niet, dat de N. Holl. Katholieken met Amster dam te kampen hebben, waar ook een toe name van ons stemcijfer valt op te mer ken, maar bij lange na niet evenredig met de snelle toename van de geheele Amster- damsche bevolking. Er zit een tragische noot in deze historie: degene, die in woord en geschrift het meest zich roerde in de N. Hollandsche Staten verkiezingen is tevens de adviseur van het lijstenstelsel: Amsterdam en de rest van de Provincie. Al zijn zwoegen is als bet ware vernietigd door zijn advies. Het geeft stof tot velerlei beschouwing. Bv,: Had de lijst „Rest van de Provin cie" (78.243 R.K. stemmen) een paar hon derd méér besomd en had de lijst Amster dam (45.634) hetzelfde beeld vertoond, de R.K. Staatspartij zou 19 zetels behaald heb ben, dat is: Geen verlies hebben geleden. De gokzete! van 1923, dc 19de, zcu dan zelfs gehandhaafd zijn. De verdeeling in twee lijsten zou dan een schitterend staal tje van verkiezingstechniek geweest zijn. En wat zijn een paar honderd stemmen op zoovele duizenden. Een voorbeeld: Thans is de laatste rest zetel, de 77e dus, toegewzen aan de Vrijz. Dem. Plattelanders, gemiddelde per zetel 6525. De Amsterdammsche lijst nu telt een eindcijfer van 45634 voor de R.K. Toegewe zen: 6 zetels. Bij zeven zeleis is het ge middelde 6520. Ergo: 37 stemmen méér op de 45.634 en de 18de zetel was ons. Met iets grooter marge geldt dit voor onze lijst „Rest van de Provincie" (78.248) wat aan gaat den 76en Statenzelel, onzen 19den thans toegewezen aan de V. D. Partij, ge middelde per zeter 7001. Een paar honderd stemmen dus toegevoegd aan ons siemcij- fer van 123.877 en de R.K. Staatspartij zou onverzwakt uit den strijd zijn gekomen, men had dan gesproken van een debac'e der Vrijz. Democraten, die met bedoelde twee zetels op het kantje af gewonnen tóch nog verliezen (vroeger 9 V.D. plus 1 platte lander, nu 6 V.D. plus 2 plattelanders; had den wij een paar honderd stemmen meer gehad, dan waren de rose partijgangers op 5 V. D. plus 1 plattelander teruggeloopen, een verlies feitelijik van vier zetels op de tién). Indien er ooit reden tot nabetrachting is over een stembusuitslag, dan is het wel hier, want 't wordt nog veel schooner. Had de S. D. A. P. in Noord-Holland 2871 méér uitgebracht dan zij deed, zij zoude 22 zetels in plaats van.... 24 veroverd heb ben. Het gemis van 2871 stemmen bracht haar twe zetels winst. Bewijs: iiidieh de R.-K. Volkspartijers rood gestemd hadden zou de S. D. A, P. met deze ruim 3000 stemmen dadelijk 22 zetels toegewezen hebben gekregen. Rest 0 of van geen beteekenis. Maar gevolg: 69 zetels waren bij eerste toewijzing bezet. Art. 300, 3de lid Kieswet treedt niet in werking. Art. 100 2e lid geldt: de grootste overschot, ten: de 8 overige zetels zouden toegewezen zijn aan het Middenstandsblok, de Vrijz. Democr, Plattelanders, de A. R. Partij, de Comm. partij Holland, de Vrijz.-Dem., den Vrijheidsbond, de C. H. Unie, de Comm. partij Wijnkoop. De Katholieken zouden dan maar 16 zetels gehaald hebben en er dus drie verloren hebbenl En wij zouden er niets bij gewonnen hebben als wij één lijst voor heel de Provincie gemaakt had den: immers, dan zou zeker het stelsel der overschotten en niet van het grootste ge middelde gegolden hebben. Dit laa'ste is het billijkste en Limburg en Brabant kunnen in de toekomst steeds win nen als zij, door zelfstandige 5 of 6 lijsten, die ieder op zich nog 'n flink gemiddelde geven, de werking van art. 100 derde lid der Kieswt (stelsel d'Hcndt, gewijzigd) af dwingen, de S. D. A. P. in Limburg zou verlies geboekt hebben, wij winst. Men late zich m.i. niet afschrikken door een hoogst toevalligen tegenslag in Noord- Holland, v/aar trouwens de R.K, par'ij de werking van het stelsel d'Idondt niet in de hand heeft en in haar optreden, door twee overscho'.ten en twee zware lijsten, zich wilde dekken naar twee zijden, naar ge lang minder of méér dan 69 volle kiesdee- lerzetels gehaald zouden worden. Het zoude mij spijten als b.v. het hoofd bestuur van onze R.K. Staatspartij uit het voorgevallene in Noord-Holland de con clusie rok, dat steeds met één lijst over alle 18 Kieskringen moet opgetrokken worden bij de Kamerverkiëzingen (waar de norm 85 kiesdeeler-zetels geldt). De zaak is nog steeds a'le overleg en studie waard. Wat Noord-Holland aangaat: deze tegen valler brengt den meevaller in zijn schoot. En juist dit oogenblik lijkt ons het meest geschikt om te verklaren: de 24 zetels der S. D. A. P. hebben nu eenmaal de groot ste gemiddelde waarde. Zij komen haar toe, volkomen toe. Zij zijn een gevolg van de juiste en billijke doorwerking der Evenre dige Vertegenwoordiging. Zij geven ons een les: onjuist is het voor de R.K. 'Staa'spartij dertig zetels te bezetten met oen waarde voor elk van circa den landelijken kiesdee- ler, terwijl 30 andere er zitten met gemid deld 5000 stemmen minder per zetel. Het kan ook anders. 0 Ter gelegenheid van den a.s. 18den ver jaardag van Prinses Juliana, worden hier ter stede voorbereidingen getroffen, om dien dag feestelijk te herdenken onder de actieve, gepensionneerde en reserye- officiren van zee- en landmacht. Door Ged. Staten van Noord-Holland is aan de Kon. Luchtvaart Mij. voor Neder land en Koloniën, te 's-Gravenhage, ver gunning verleend tot hét in werking houden van een autobusdienst van Amsterdam (Leidscheplein) naar het vliegveld Schiphol in de Haarlemmermeer en terug. Bij Kon. besl. is benoemd tot rechtëP in de arr.-rechtbank te Rotterdam, mr. F, G. Schalkwijk, oud-afdeelingschcf der Prov, Griffie van Noord-Holland te Haarlem, Oud. rechterlijk ambtenaar in West-Indië, In de Schermerstraat alhier, is een maga zijn gevestigd van spaarzegels, waar men teken inwisseling van gepaalde aantallen ;r 3. G. Kolenbrander'ie Hundt, z. lp. April: T. A. Bilarsv.Kraaij, d. E. H. v. Kpshagenv. Lie-shout, z. 5 Overleden: 9 April: A. A. F., 6 mnd., z. van A. A. F. Smits, Vooruitgangstraat G. Bouman, 75 j., Roosveldstraat C. H. Alt- hoff, 77 j., Kampersingel A. C., 14 mnd., z. v. P. Vellekoon, Haze.paterslaan G. v. Riemsdijk, 19 j., Bakkerstraat 9 April C. JonkersRijsdijik, 81 j„ Brouwersvaart K) April S. KoningBeenarts, 29 j„ Ver- spronckweg J. C. Groenendaal, 54 j,, Wil- helminastraat 11 April: J. KolijnTer- ipaat, 37 j., Hazepaterslaan. De heer P. J. van Kessel heeft als direc teur van het Zangkoor „Benedicamus Do mino" van de St. Antoniuskerk aan de N. Groenmarkt met 1 Juli ontslag genomen. Ae heer Van Kessel is ruim 40 jaar ais zoo danig in functie geweest. GEHOORD EN GEZIEN. Van stembus, tot publiek. Het massale gebouw was één rustelooze activiteit, één gonzend bedrijf, én kloppend, jagend, stuwend, koortsig leven, één haas tende jacht. Onophoudelijk werden overal ie deuren met het-sluit-van-zelf-apparaat open gestooten, liepen jongste bedienden door de gangen met stapels brieven cn zware kasboeken, klonken de electrische schellen die de bedienden naar de privé- kantoren riepen, repten de zetterij-jongens zich door de gangen. In de ruime kamers zaten aan de met stapels papieren en cou ranten overdekte bureau's de redactieléden schreven, tikten, luisterden aan de telefoon, gaven orders door naar de zetterij of scho ten haastig en jachtend in<hun overjas om een aanvulling van een bericht op te nemen, een verslag van de rechtszitting op te ne- nen, een belangrijke inbraak of moordaan slag op te jagen, nl zijn privé-kantoor zat de hoofdredacteur, die voortdurend bevelen en aanwijzingen naar de redactiekamer stuurde, luisterde naar den buitenland man, die in den nok van het gebouw aan de radio het nieuws van de geheele wereld had opgevangen, be-commentarieerde vlug een revolutie in Portugal of Zuid-Amerika en schreef vliegensvlug een hoofdartikel, dat 's avonds in de wandelgangen van het Par lementsgebouw en in de huiskamers der burgers besproken en be-critiseerd zou wor den. In de reusachtige zethal rikketikten de zetmachines in razend rythme en beneden in de kelders dreunden en stampten en draaiden de enorme persen en schoven per uur duizenden couranten in den band zon der einde, die de nummers naar de expedi tie vervoerde. Wellicht hebben de lezers wel eens in een of anderen roman een dergelijke beschrij ving gelezen van een courantenbedrijf, waar bij dan liefst de Chicago Tribune, The Times of een ander blad, met een monster achtige oplaag als voorbeeld werd genomen. Zij zullen begrepen hebben, dat een derge lijke voorstelling overdreven is, of geschre ven ia door iemand, die zijn kennis omtrent den waren stand van zaken met fantaisie aanvulde. Wel moeten uiteraard aile onder deden van een dagbladbureau zonder fei len in elkaar passen en kan een geringe stoornis het geheele bedrijf ernstig stagnee- ren, maar is het geen ketel waar iedereen rent en jacht, men ongeveer geen tijd heeft om adem te halen en de eer. den ander van drift en zenuwachtigheid ieder oogenblik in ae haren vliegt. De sporen van zulke, onbe kookt haast-werk zouden spoedig in de krant te vinden zijn. In de afgeioopen week echter was ons bureau, waar de centrale van den verkie- zingsdienst voor ongeveer heel Noord-Hól land was gevestigd, het tooneel van meer dan gewone activiteit. Builen de dagelijks terugkecrende drukte om dé courant op den juisten tijd voor de pers gereed te hebben, beerschte er nog de bedrijvigheid voor den uitslag van de Statenverkiezingen uit de verschillende gegevsen op te maken. Dagen te voren waren de noodige maatregelen ge troffen om een snelle en goede berichtge ving mogelijk te maken, en Woensdagavond kon het werk beginnen. Zoodra de uitslag in de naburige ge meenten, Heemstede, Schoten, Bloemem daal enz. bekend was, kwam hij ook, bijna tegelijkertijd, op het redactiebureau binnen, 's Nachts en den volgenden dag kwamen de telefonische berichten en telegrammen, voortdurend rinkelde de telefoonschel,, uit de meest afgelegen delen der provincie kwamen de opgaven dei- uitgebrachte stei^- fnen, van" Texel en Weesp, van Amsterdam, het Gooi en Wieringen. Langzaam aan wer den de lijsten vergeleken; er werd geteld en samengevoegd, nog eens geteld en verge leken, de laatste berichten opgenomen alles zoo vlug mogelijk om tijdig gereed te zijn en Koning Publiek 's avonds den uitslag, uitgewerkt en gepreciseerd, voor te leggen. Dat is het eigenaardige bij verkiezingen; de kiezer is de eenige die het werk het voornaamste werk verricht. Hij is de mach tige die den uitslag bepaalt, hij is de produ-' cent, de man die de verkiezing maakt en toch is hij ook de laatste die weet wat hij' heeft helpen maken. Het is of een begees terd toonselspeler zich op de planken totaaj overgeeft en in de recensie leest hoe en wat hij gespeeld heeft; of een kwajongen blinde lings een steen door een spiegelruit slingert en later met volle belangstelling informeert wat de gevolgen zijn; of een kanonnier in 't wilde weg een stad beschiet en nieuwsgie rig de courant inziet, naar de berichten over het bombardement. De kiezer, die zijn stem biljet invult en het in de bus bij de andere werpt, is degene die den ontzettenden voor raad biljetten bij elkaar voegt, waarover later de ambtenaren zwoegefa. De kiezer is 't dus die de stemming maakt, de eenige producent en per saldo ook de meest be langhebbende. Toch weien al die duizenden niet wat zij gedaan hebben, wat de gevol gen zijn van hun werk, tot op de stem- bureaux de stemmen geteld ziin en de uit slag door de dagbladen wereldkundig is ge maakt, A. DE RAM. dezer zegels diverse artikelen kunt ver krijgen. Een bediende van deze zaak heeft de vorige week aan diverse bewoonsters uit de omgeving verschillende artiklen zon der meer weggegeven. Naar ons werd medegedeeld zijn er onder deze vrouwen eenige die naast prachtige theeserviezen, mooie vazen en bloempotten plus poppen, alleen op do vraag of zij het mochten hebben cadeau kregen. Evenwel is de vreugde voor deze huis vrouwen maar van korten duur geweest, daar al reeds verscheidenen van hen een sommatie hebben ontvangen, om, al de op eigenaardige wijze verkregen cadeaux bin nen den korst mogelijken tijd terug te be zorgen daar anders een vervolging tegen hen zal worden ingesteld. Woensdag 13 April a.s., 's avonds te 8 uur zal Ir, W. F. Kilk uit Haarlem in „Pulchri Studio" te Den Haag, voor het Departement Den Haag van de Ned. Mij. van Nijverheid cn Handel een lezing houden over Gecen traliseerde steden vei warming. Door den architect A. J. Prinsenberg is hedenmorgen aanbesteed het bouwen van 6 lokalen en van een kapel aan het R. K. Lyceum aan den Zijlweg te Overveen. In massa werd als volgt ingeschreven: IJland en Borst, Amserdam, 86.330; Rijnierse, Overveen, 85.427; De Vreede,. Noordwijk, 83.715; Metselaar en Zoon, Haarlem, 82.450; Gebrs. van der Putten, Heemstede, 79.500; Van Buuren, Bloemen- daal, 79.070; Thunnissen en Vaan Sam- beek, Heemstede, 78.400. Ondertrouwd: 11 April: C. G. Bijleveid eri I. M. C. Gelinck. Geboren: 8 April: J. Oudhoffv. Huisste den, z. - 9 April: E. C. M. KootSiemens, VLUGKOKEND HAVERMOUT gaat in 3 tot 5 minuten. Het persbureau Vaz Dia3 meldt: Naar aanleiding van een bericht van het Parijsche blad „Le Journal", dat Belgen na bij Roosteren Nederlandsch-Limburrg zijn binnengedrongen en proclamaties hebben aangeplakt, waarin de aansluiting van Lim burg aan België wordt geoischt, teneinde deze provincie te behoeden voorr de ge volgen van de verwerping van het Belgisch verdrag, hebben wij ter plaatse een onder zoek ingesteld. Uit dit onderzoek is het volgende geble ken: In den nacht van 7aterdag op Zondag omstreeks half 4 kwam een auto met een achttal Belgen over rde Ned-Belgische grens nabij Roosteren. Volgens andere inlichtingen zouden de Belgen per fiets naar ons land gekomen zijn. Op verschillende gebouwen o.a. postkantooi, op telefoonpalen enz., wer den inderdaad 3 verscillend luidende procla maties geplakt. De proclamaties zijn gedrukt op wit, rood en groen papier. Zij zijn niet geteekend. De Belgen drongen door tot Dieteren in de ge meente Susteren. Ook hier werden procla maties aangebracht. Eenige mijnwerkers, die van den mijn huiswaarts keerden hebben de Belgen gezien en naar het heet hebben zij met hen gesproken. Dieteren ligt ongeveer 3 K M. van de grens. Vandaar zijn de Bel gen weer naar België teruggekeerd. De proclamaties werden Zondagmorgen, zoodra zij werdren opgemerkt, door de bevolking verwijderdr. De autoriteiten ter plaatse, die wij om omlichtingen vroegen, deelden ons mede, dat een ernstig onderzoek wordt in gesteld, of deze proclamaties inderdaad door Belgen zijn geplakt. Maatregelen worden ge nomen om herhaling te voorkomen. Zij deelden ons eveneens mede, dat de bevolking de proclamaties overal onmiddel lijk heeft verwijderd. De inhoud van de drie proclamaties is als volgt: De eerste luidt: „Wij komen heden vreedzaam en vriend schappelijk, énkel ons onze verloren Liro- burgsche broeders te groeten en te bewij zen dat wij ze niet vergten. Krijgt Lim burg, krijgt België inzake, herziening van het Verdrag va nl839 geen voldoening, dan komen wij weder, maar ditmaal om voor nie s meer lerug te trekken, zoolang de vrijheid en het recht niet heerschen aan beide oevers der bevrijde Maas. De tweede proclamatie vermeldt: „Limburg wordt vrlost van de Holland sche Protestcntsche verdrukking en heb zucht. België wenscht geep verovering van land, noch burger, maar eischt herstel van het opgedrongen Verdrag van 1839 en vooral vrije verbindingen met Limburg en de Maas en vrijen doorgang per spoor, weg en kanaal naar het Rijnland. De dam van 1839 tusschen Limburg en België opgewor pen, moet weg. De voorspoed en de toe komst van Limburg liggen in het Westen en in het Zuiden met en bij B-elgie en niet te Rot'erdam en in het Noorden. De laatste proclamaie, weike dik ia ge druk/ heeft den volgenden inhoud: „De Limburgers hebben het recht over zich zeiven te beschikken en in alle vrij heid te onderhandelen over de regeling hunner belangen met België en de buiten wereld." HEERLEN, 11 April. Gistermiddag te 12 uur is het 4-jarig meisje Fr. Hermans te Shaesberg onder den autobus van den heer M. uit Simpelveld geraakt en op slag ge dood. VALKENBURG, 11 April. Een sedert 14 dagen Heerlen onveilig makende dief is he dennacht om 2 uur door de marechaussee gearresteerd, nadat bii een poging om te ontvluchten van de vuurwapenen moest worden gebruik gemaakt. Zwaar gewond in arm en borstkas werd de dief, een 29-jarige Pool, naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht. ROSSUM, 11 April. In verband met de zeeé vermoedelijke samenvoeging met in gang va® 1 Januari 1928 van de gemeenten Rossum, Heerwaarden en Herwenen hebben de verschillende partijen in de gemeente Rossum besloten bij de a.s. gemeenteraads verkiezingen gezamenlijk met één lijst, waar op 7 candidaten, uit te komen. Door dit overleg zal dus de verkiezing der raadsleden bij enkele candidaatstelling geschieden, waardoor tevens aan de gemeente de kos ten van een stemming bespaard worden. De navolgend heren worden candidaat be steld: Mr. baron van Randwijck, burgem< I - 'ter; mr. P. van Willigen; G. v. d. Kolk; J. W. Dingermans; P. Liebrecht Lzn.; J. Ver hoeven en Chr. Hcskam. AMSTERDAM, 11 April. Door.tot dusver onbekende oorzaak is hedenochtend te ruim half zes brand ontstaan op de eerste etage van perceel Jacob van Lennepstraat 154. De vlammen sloegen door het trappor taal omhoog naar de derde etage. De be woners van de ttweede etage hadden de tegenwoordigheid van geest onmiddelijk alle deuren af te sluiten, zoodat deze etage yrijwel gespaard bleef. De derde verdieping evenwel stond spoedig in lichte laaie, en Vandaar sloegen de vlammen naar den zol- jder en vervolgens door het dak. Doordat jdë1 branddeuren blijkbaar als schoorsteen werkten, deelde het vuur zich in minder dan geen tijd mede aan de omringende zol derverdiepingen, namelijk die van de per ceelen Nr. 156 en 158, en van het om den hack gelegen pand Ten Katestraat 78, '■.33 e brandweer, die met zeer veei materi- a'ön tér plaatse verscheen, tastte den brand met zeven stralen aan en na en uur werken was zij den toestand meester. Uitgebrand zijn, behalve de vier zolder verdiepingen. de eerste en derde etage van perceel Jacob van Lennepstraat 154; de omringend panden bekwamen uiteraard wa terschade. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Ondanks het vroege uur sloegen talrijke nieuwsgierigen, die door een politiecordon op een eerbiedigen afstand werden gehou den, het blusschingswerk gade. De direc- teu van den Gemeentelijken Geneeskundi gen en Gezondheidsdienst, Dr. Heyermans, bevond zich met eenige verplegers op het terrein van den brand. CANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAD Gisteren was op 3 plaatsen in de ge meente gelegenheid om te stemmen op het politiek advies, samengesield door den ver- kiezir.gsraad der R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht". Veel gebruik werd er niet van gemaakt. In totaal werden uitgebracht voor groslijst I, welke dient voor een Heemstede bij mogelijke verwerping der annexatie 157 stemmen. Hiervan verkreeg het politiek ad vies 131 stemmen. Verder werden stemmen uitgebracht op: Dr. E. A. M. Droog 19, C. W. Breed 5, W. M. de Boer 4, C. A. M. Jonckblocdt, 2. P. Peeperkorn*l, H J. v.d. Berg 2, J. W. v.d. Erf 5, N. J. v.d. Linden 5, J. J. Schelvis 3, J. v. Bakel 1, A. A. Leuven 1, G. W. Kok kelkoren 1, Onwaarde 5. De RK. Kiesvereeniging stelt du9 defini tief candidaat: 1. Dr. E. A. M. Droog; 2. C. Tromp; 3. C. W, Breed; 4, J. W. v, d. Erf; 5. W. M. de Boer; 6. Mevr. Hoekstra- Zethof; 7. F, J. Hilterman; 8. C. A. M. Jonckbloedt; 9. N. J. v. d. Linden; 10. P. Peeperkorn; 11, J. J. Schelvis; 12. H. J. v.d. Berg; 13. N. H. Eldering; 14. Joh. Cap- tein. Voor groslijst II, welke dienst doet als de annexatie aangenomen wordt, werden uit gebracht 150 stemmen. Hiervan verkreeg het politiek advies 131 stemmen, Dr. E. A. M. Droog 19; C. V7. B-reed 5; W. M. de Boer 4; C. A, M. Jonckbloedt 2; P. Peeper- kórn 1; H. J. v.d. Berg 2; J. W. v. d Erf 5; N. J; v.d. Linden 5; J. J. Schelvis 3; J. v. Bakel 1; A. A. Leuven 1; G, W. Kokkel koren 1; Onwaarde 5. Ook hier dus een groote meerderheid voor het politiek advies, zoodat «andidaat gesteld zijn: 1. Dt. E, A. M. Droog; 2. J. W. v. d. Erf; 3. C. W. Breed; 4, W. M. de Boer; 5, N. J. v.d. Linden; 6, J. J. Schelvis; 7, C. A. M. Jónckbloedt; 8. F. G. Zijm; 9. P. Peeper korn; 10. J. V. Bakel; 11. A. v. Sambeek; 12. A. A. Leuven; 13. H. J. v.d. Berg; 14. G. W. Kokkelkoren. In het badhuis aan de Postlaan, werden in de week van 4 t.lm. 9 April genonfcn 407 douchebaden en 31 kuipbaden. Aan 32 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt. Gelegenheid voor kostelooze schoolba- den bestaat op Woensdagmiddag van 24 en van 5—8 uur voor volwassenen, AERDENKOUT-BENTVELD. DINSDAG te hall 8 uur Lof ter eere van den H. An'onius. WOENSDAG: des morgens gelegenheid om te biechten tot 10 uur. Om 2 uur cate chismus voor de kinderen, die dit jaar, Zondag 24 April, hun eerste H. Communie zullen doen. Om half 3 uur voorbereiding voor de Paaschcommunie voor alle school gaande kinderen, die hun le H. Communie gedaan hebben. Daarna gelegenheid om te biech'en tot 9 uur. DONDERDAG: Witten Donderdag, ge dachtenis der instelling van het H, Sacra ment des Altaars, De H. Communie wordt uitgereikt om 7 uur, half 8, 8 uur en onder de H. Mis; kwart over 8 gemeenschappe lijke voorbereiding en Paaschcommunie der kinderen. Te half 9 uur de H. Mis, daarna processie. Keeren Kerk- en Armmeesters, Collectanten en Zangers worden uitgenoo- digd op Witten Donderdag en Goeden Vrij dag het H, Sacrament in de processie tc begeleiden. Den geheelen dag blijft het H. Sacrament ter aanbidding uitgesteld. Te half 8 uur Lof met gezamenlijke aanbidding. VRIJDAG: Goeden Vrijdag, de sterfdag des Heeren. Om 7 uur wordt het H, Sacra ment ter aanbidding uitgesteld. Te half 9 uur de plechtigheden, te 3 uur oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG: De plechtigheden beginnen te 7 uuri De H. Mis te half 9. Alleen on der de H. Mis wordt dc H. Communie uit gereikt. Om 12 uur eindigt de Vasten. Van 39 uur gelegenheid om te biechten. Woensdag en Zaterdag worden gaarne bloemen in ontvangst genomen ter versie ring van het H. Graf op Witten Donder dag en van het Altaar op Paschen (bij het H, Graf bij voorkeur witte bloemen). Achter in de kerk is een bus geplaatst voor het ofiertje, verschuldigd voor het ge bruik maken van de Vastendispensatie. Door den Vrijheidsbond is de volgende candidatenlijst opgemaakt: 1. A. F. Kremer, aftr.; 2. Jhr. J. C. Mollerus, aftr.; 3. A. M. de Visser, aftr.; 4. P. Otto; 5. D. Blan kevoort Dzn.; 6. C. J. Cohen Tervaert- Koch; 7. S. de Clercfj; 8. C. van Maren. 5% Nederland 1919 IOII/2 IOIV2 h% Nederland 1923 1013/, 101 s/. 4 H Nederl. 1917 99l/2 991/2 m N. L 1926 B. 953/, 953/, 6% N.-L 1923 D.. IOIH/16 10111/x« Holl. Lloyd 55 Oude Vaart 89 1 89 dito Gem. Eigend. Mij. „Nederland".. 188 b 188 t Scheepvaart-Unie 1891/, Rotterd. Lloyd 178 1 178 I Paketvaart 2261/a Oude Boot 98 96" b Holl. Stoomboot 721/2 ■Jurgens gew 172 - Nederl. Kunstzijde 349 345 Maecubee '281/2 129i/a HoIL Kunstzijde 132 130x/a Koloniale Bank 247 2461/, Indische Bank 1715/8 1711/4 Cert. Handel Mij... 1591/41 159 Reso dito 1593/4! 1591/a Phoenix 1231 Geconsolideerde 2401/2 240-2 Kon. Olie 3771/, 376 0. S. Steel 171b 172 Marine comm. 81/, Marine pref. 4W CO M If* 1 42 H V. A. 723 724 Java Cultuur 378 380 Vorstenlanden 178 179 Actions id 162 Poerwoderjo 1661/2b Oude Deli 448 448 Senembah 434l/2 433 Deli Batavia 488 490 A'dam Rubber 3443/, 348 342 Serbadjadi Silan 176 175 Allied Sumatra 112 U2 238 238 V. 1. C. O 215 213-, Deli Bat. Rubber 268 265 Dordtsche Petr. 358 - Southern Rails 127 -- 1711/a 171 Anaconda 933/,b 11 APRIL EERSTE KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN 1 59.26 59.243/, PARIJS j 9.80 9.78 BRUSSEL 1 1 34.78 34.75 EENEN 1 35.20 35.16 LONDEN 1 12.141/, 12.141/9 STOCKHOLM 66.97l/2 66.96 KOPENHAGEN 1 66.70 66.68 OSLO 1 1 BAZEL 1 48.10 48.08 NEW-YORK 1 1 2.50 2.50 ROME 1 12,— 12.02 PRAAG 7.45 7.401/2 WARSCHAU t 28.— 28.— Met ingang van 1 Mei, zoo vernemen wij, zal de bezetting van het Pantserfort alhier worden opgeheven. De troepen, welke er thans in garnizoen liggen, gaan op 1 Mei met verlof. Er worden nadien nog her halingsoefeningen gehouden, waarna er slechts een wacht zal achterblijven. De vaste bezetting zal naar het pantser fort Hoek van Holland worden overge plaatst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2