Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? p Overeenstemming bereikt in de Brttsch-Grieksche schuldregeling. De uitspraak in het proces-Marek. De enquête-commissie in het Zuid- slavisch-Italiaansche conflict geïnstalleerd. Dreigende kabinets-crisis in Griekenland. Staatsgreep in Chili. De nota der mogendheden aan de Nationalistische regeering in China gereed. GEM. BUITENL. BERICHTEN. HET DEBUUT DER KORTE BROEK. BINNENLANDSCH NIEUWS, Het zilveren jubileum der Staatsmijnen. De classifacatie bij het Spoorwegpersoneel. Het voor-ontwerp ziektewet besproken in den Hoogen Raad van Arbeid. Oud-minister Jhr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbroucn. De onlusten in China en de houding van den Nederland schen gezant. VSv> De Fransch-Russische schulden. De „Qual d'Orsay" had het bericht van den Parijschen correspondent van de „Vos- sische Zeitung" tegengesproken, dat de sub commissies voor de Fransch-Russische on derhandelingen inzake de Russische schul den een protocol hadden geteekend, waarbij een grondslag voor overeenstemming was vastgesteld. Thans geeft volgens denzelfden corres pondent het Fransche ministerie van bui- tenlandsche zaken in een verklaring aan dè pers toe, dat er inderdaad tusschen beide delegaties een protocol geteekend is. Er wordt aan toegevoegd (wat trouwens cok door de „Voss." was gemeld), dat noch in zake de groote der door Rusland te betalen annuïteiten noch ten aanzien van den om vang der door Frankrijk als tegenpraestatie te verkenen credieten totdusver definitieve besluiten zijn genomen. De correspondent voegt er thans nog bij dat de Russen een annuïteit wilden betalen van 70 millioen gouden francs en dat de Quasi d'Orsay dit bedrag tot 80 millioen wilde verhoogen met het oog op het zeer aanzienlijk bedrag van 800 millioen gouden franken, dat de Russen als nieuwe Fransche leening verlangen. Het vlootprogramma in Frankrijk. De schepen ten aanzien waarvan de regee ring aan de Kamer het op stapel zetten vraagt tusschen 1 Juli 1927 en 30 Juni 1928, zijn, naar de „Figaro" meldt, vijftien in ge tal: een kruiser van 10.000 ton (de vijfde van hetzelfde type) zes torpedojagers, vijf onderzeeërs, een onderzeeër-mijnenlegger en vee aviso's voor verafgelegen stations. De kamers op reces. Het Fransche parlement is op Paasch- reces gegaan. De Britsch-Grieksche regeling. De onderhandelingen inzake de Grieksche oorlogsschulden zijn beëindigd. Een desbetreffend accoord is te Londen geteekend. Frankrijk's schuld aan Amerika. Een honderd Fransche intellectueelen hebben aan de professoren der Columbia universiteit een dankbetuiging gezonden naar aanleiding van hun manifest betref fende de regeling der Fransche schuld aan Amerika. Een regeling bij de Dult- sche spoorwegen. De onderhandelingen tusschen de vak- vereenigingen en de directie van de rijks spoorwegen, die ten overstaan van de kamer van arbitrage zijn gevoerd, hebben tot het resultaat geleid, dat ingaande 1 April een loonsverhooging van 3 en 4 Pfenning per uur zal worden ingevoerd, die op 1 October zal worden gevolgd door een nieuwe loons verhooging van 3 Pfenning per uur. Verder zaj principieel aan den achturendag worden vastgehouden er zijn voorts drie overuren per week toegestaan en drie supplementaire overuren kunnen in overleg met de leiders van het bedrijf worden vastgesteld. De ontwapeningscon ferentie. Als eerste punt der agenda behandelde 3e voorbereidende commissie voor de ont wapeningsconferentie het eenige dagen gele den door de Duitsche delegatie ingediende voorstel om de hoofdwapens der landmacht en de beschikbare hoeveelheden munitie volgens aan te. leggen lijsten te beperken. Het voorstel toelichtend verklaarde graaf Bernstorff, dat voor Duitschland zoowel als voor ieder land, datjernstig naar ontwa pening streeft, de quaestie van de beperking l van het oorlogsmateriaal der landmacht (handvuurwapens, kanonnen, strijdwagens enz.) van beslissende beteekenis is. De in het bij de conferentie ingediende ontwerp vooronderstelde alleen indirecte beperking van het oorlogsmateriaal langs den omweg der beperking van de legeruitgaven is daaren tegen slechts een zeer onbevredigend en practisch weinig doeltreffend alternatief voor het rechtstreeksch aanpakken van 't oorlogs materiaal ten behoeve der ontwapening. De rechtstreeksche beperking van het oorlogs materiaal zou de rrogelijkheid van een agres sieven overval zeer sterk beperken, want de voorraad oorlogsmateriaal, in het bijzonder munitie, is beslissend voor de juist bij het ontwapeningsvraagstuk zoo belangrijke aan- vals- en stormkracht. De Duitsche delegatie heeft officieel een voorstel ingediend, waarbij alle staten verplicht zijn om hun voorraden naar de voornaamste categorieën van het oorlogsmateriaal op lijsten aan te geven onder toevoeging van de voor elk wapen beschikbare hoeveelheid munitie. Met de Zorg der staten individueel betreffende hun militaire veiligheid kan hierbij zeer wel reke ning worden gehouden. Graaf Bernstorff besloot met de verkla ring, .dat een ontwapeningsconventie, welke de voornaamste categorieën van het mate riaal, niet tenminste in den eenvoudigsten vorm of op een dergelijke wijze als door hem voorgesteld beperkt niet als een bevredigende oplossing van het probleem kan worden beschouwd. Bij het debat verklaarden Zweden en Finland o.a., dat zij waren voor de directe methode, aangevuld door de indirecte methode tot beperking der militaire uit gaven. Japan wees het Duitsche voorstel in den huidigen vorm af. De Amerikaansche vertegenwoordiger achtte het gewenscht de beperking van het materiaal op den omvang van de militaire klachten en de voorraden aan materiaal van de vredesreserves te baseeren. De voorbereidende ontwapeningsconfe rentie verwierp het voorstel van Frankrijk inzake de beperking der militaire uitgaven. De crisis in Denemarken. In het Deensche Folketing is een motie van wantrouwen tegen de regeering, omdat zij in gebreke was gebleven het bedrijfs leven door de crisis heen te helpen en ver lichting te brengen in de werkloosheid, welke motie namens de soc.-dem partij was ingediend door den ex-premier Stauning, verworpen met 73 tegen 53 stemmen. Daarna werd eveneens verworpen een motie van de radicale partij ten gunste van de benoeming eener commissie ter overweging van mogelijke maatregelen ter beperking van de gevolgen van de crisis. Het proces Marek. De schepenrechtbank te Weenen heeft Emil Marek en zijn vrouw vrijgesproken van de tenlastegelegde oplichting eener verzekeringsmaatschappij. Wegens laster en hét uitlokken van valsche getuigenverkla ringen werd Marek veroordeeld tot vier maanden zware kerkerstraf, zijn vrouw tot drie maanden. Paula Lövenstein werd wegens laster en het uitlokken eener valsche getuigen-ver- klaring tot drie maanden streng arrest ver oordeeld. De hospitaalbediende Mraz kreeg wegens laster en het afleggen van een valsche getuigenverklaring z.es weken zware kerker straf. Zijn vrouw werd vrijgesproken. Een bom onder een bid dende menigte. Een bom, welke temidden van een con gregatie te Lucknow werd geworpen, die bezig was met het bidden bij het graf van een heilige, wondde dertien personen. Het Albaneesch conflict. Naar de Duitsche bladen van bevoegde zijde vernemen is de quaestie der Albaneesche commissie van onderzoek geregeld. Zij zal worden samengesteld uit den Engelschen en den Franschen militairen attaché en een lid der Duitsche legatie te Belgrado. Men is het eens geworden over een algemeene modus procedendo De gezanten te Belgrado der drie betrokken landen zullen eventueel de commissie bijeenroepen, wanneer haar op treden noodzakelijk mocht worden. De Dui- sche gezant te Belgrado zou als doyen van het diplomatieke corps de technische werk zaamheden der bijeenroeping op zich nemen. Nota's zijn niet gewisseld, alles is monde ling besproken. Volgens onzen Berlijnschen berichtgever meldt het blad „Politica" te Belgrado, dat de Russische gezant te Angora, die met twee maanden verlof op reis was gegaan, dezer dagen plotseling te Angora is teruggekeerd. Dit wordt in verband gebracht met het Itaiiaansch-Zuidslavisch conflict. Voorts wordt gesproken over een geheim verdrag dat tusschen Zuid-Slavië en Turkije tegen Italië zou zijn gesloten. Uit Moskou wordt bericht, dat de Sovjet- regeering het Italiaansch-Hongaarsch trac- taat als een vermeerdering van Hongarije s invloed op den Balkan en als een bedreiging voor Zuid-Slavië beschouwt. Dreigende Kabinetscrisis in Griekenland. Daar de minister van binnenlandsche zaken Tsaldaris een nieuwen bevelhebber der gendarmerie had benoemd zonder den ministerraad te raadplegen, hebben de repu- blikeinsche leden van het kabinet het on gedaan maken dezer benoeming door Tsal daris gevraagd. Tsaldaris is de leider der volkspartij, die de rechterzijde der Kamer vormt. Men vreest, dat dit het eind zal be- teekenen van het ministerie van nationale eenheid. Tsaldaris, de minister van binnenlandsche zaken, heeft aan den ministerraad deelge nomen, na afloop waarvan de ministers ver klaarden ten zeerste te hopen dat een crisis zal worde n vermeden. ,Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. 34 „Mijn vrouw; ik mocht haar slechts twee jaren bezitten. Dat waren gelukkige jaren, floe dankbaar moet ik niet zijn, dat z\ niet langer leefde. Zij bleef voor veel schande en ellende bewaard. Hier zweeg de oude man een poos, in zijn herinneringen verdiept. Daarna ver volgde hij: „Maar waartoe dient het, om naar het verleden om te zien! Het verleden van den mensch is een dood iets. Ik kwam eenzaam en zonder hoop in mijn vaderland terug en vond in U, mijn kind, een grooter zegen dan ik mij had durven beloven. Hoe zou ik U onderhouden en wegnemen van die langneuzige krokodil Crane, en U aan vriendelijke vrouwenhan den overgeven? Want ik dacht er niet aan, U bloot te stellen aan alles wat ge sedert in mijn gezelschap ondervonden hebt. Hoe zou ik voor U zorgen, ik, die geen enkel nuttig bedrijf kende, waardoor ik zelfs het geringste kon verdienen? Toen ik in dezen toestand, geheel alleen in een dorpsherberg zat, toen wierp de voorzienigheid dien Rugge op mijn pad en beschikte het zoo, dat ik voor dien onverlaat en die onver laat voor mij, van groot nut werd. „Hoe kwam dat dan?" Vroeg Sofie. „Het was kermis in het dorp waar ik mij bevond, en Rugge s eerste acteur was juist aan het „deliriem tremens" gestorven, een latijnsche naam, bmijn kind, veel voor komende bij menschen die weinig e'en en veel drinken. Rugge kwam in het bol huis en jammerde over zijn verlies. Daar kreeg ik een heerlijk denkbeeld. Ik had vroeger wel eens gespeeld en ik bood aan, mijn geluk op Rugge's tooneel te beproe ven. Wij werden het eens, ik slaagde, ver bond mij voor goed aan zijn tooneel ep zoo werd mijn kleine Sofie verlost van die af schuwelijke juflrouw Crane en bij ordente lijke menschen gebracht. Was de hemel niet goed voor ons Sofie en dat voor mij, zoo'n zwerver?" „En hebt ge dat alles voor mij gedaan en geleden, grootpa?" „Geleden, ja, maar ik hield van dat leven. En bovendien, ik moest toch iets doen en er bestonden redenen, kortom, al was ik eigenlijk niet gelukkig, ik was toch vroolijk en tevreden. De Voorzienigheid geeft dikke huiden aan dieren die in de koude lucht streken moeten leven, en aan menschen, die veel rampen moeten ondergaan, schenkt zij dikwijls een ruwen en vroolijkcn aard. Daarna werd ik gered van datgene, waar voor ik' tegenzin en afschuw gevoelde, maar waarvan ik mij verbeelde, dat het tot uw Een staatsgreep in Chili.' Het Central-News-Agentschap meldt uit Buenos Ayres, dat Ibanea den president van Chili heeft afgezet en zich zelf tot dictator heeft uitgroepen. De Chileensche gezant te Londen. Blijkens een draadloos bericht uit Santiago heeft de Chileensche regeering haar gezant te Londen, Belgran, teruggeroepen, daar hij zich zonder verlof gedurende drie maanden van zijn post heeft verwijderd. De troebelen in China. De Japanners hebben Tsjangsja ontruimd De ontruiming door de Britten van de plaat sen stroomopwaarts van Hankau is volledig. De Italianen beginnen ook met ontruiming Alle Britsche kannonneerbooten van den bovenloop van den Jangtze zijn te Hankau aangekomen. Vele Britten uit Sjansi en Ho- nan trekken via Peking naar Tientsin. Vele Amerikanen verlaten nog steeds Peking. Amerikaansche strijd machten in China. Aan de Amerikaansche mariniers in China zullen 5000 gasmaskers worden gezonden, die uit de legervoorraden op de Philippijnen zullen worden verstrekt. Thans bevinden zich 3675 Amerikaansche mariniers in China op zijn op weg daar heen. De inval in de Sovjet ambassade. De „Times" meldt, dat de opwinding ten gevolge van den inval in de Sovjet-ambassade voortduurt. In de kringen der studenten heerscht groote onrust in verband met de voorge nomen arrestatie van vierduizend Chineezen, wier namen op lijsten zijn gevonden bij de documenten, welke in beslag genomen zijn. Het protest der mogendheden. Frankrijk met Groot-Brittannië, Japan, de Vereenigde Staten en Italië zijn tot over eenstemming gekomen over de gemeen schappelijke protestnota aan de nationalisti sche regeering nopens de gruwelen te Nan king tegenover de vreemdelingen. Schadeloos stelling zal worden gevraagd als mede be straffing van de nationalistische soldaten, die aansprakelijk waren voor den aanval. De gezanten der vijf mogendheden te Peking zijn thans bezig deze nota ©p te stellen. De opmarsch der Zuidelijken. Naar verluidt zijn de Kantonneezen, die langs de spoorlijn TientsinPoekow op trekken in de richting van Fenyang terug geworpen. Benoorden den Jangtse, tegenover Kiang- ying leden zij een andere nederlaag, waar door hun achterhoede bedreigd wordt. Een Britsche destroyer beschoten. Forten, gelegen op 15 mijl stroomafwaarts van Tsinkiang, hebben gevuurd op den Brit- schen destroyer „Veteran", die het vuur be antwoordde en aanzienlijke schade aan richtte. De „Vetaran" werd getroffen, doch van de bemanning werd niemand gewond. Een nederlaag der Natio nalisten. Volgens draadlooze telegrammen uit Tsjin- kiang heeft het leger van Soen Tsjoean Fang een nederlaag toegebracht aan een natio nalistische expeditie, die ten noorden van het groote kanaal opereerde. Er zijn weinig bizonderheden bekend, doch het blijkt, dat de Zuidelijke strijdkrachten langzamerhand werden teruggedrongen naar den Jangtze. Zij zouden te Jangtsauj zijn aangekomen. Een aantal gewonde nationalisten zijn te Tsjingkiang aangekomen, nadat zij den Jangtze waren overgestoken. De nationa listische vlaggen zijn te Tsjingkiang reeds weggenomen. DE ZWEED, DIE VLAAMSCH SPRAK. Den voor vorigen Zondag is in Brussel een voetbalwedstrijd gehouden tusschen een Zweedsch en een Belgisch elftal. Een dezer dagen bracht het Zweedsche elftal een bezoek aan Antwerpen en werd door den burgemeester Van Cauwelaert op het stad huis in het Vlaamsch verwelkomd en de leider van het elftal be ntwoordde de vriendelijke woorden ook in het Vlaamsch en deed dat uitstekend. Het „Handelsblad van Antwerpen schrijft hierover: „Aan dit typisch staaltje van buitenlandsche hoffelijkheid mogen veel onzer hooggeplaatste landgenooten wel een lesje nemen." JEUGDIG MOORDENAAR. De kinderrechtbank te Oraniënburg heeft Vrijdag een van de vreeselijkste misdaden van den laatsten tijd behandeld, n.l. den moord op drie personen aldaar in Oct. 1.1. door een 15-jarigen jongen, Ernst Muller. De jongen kreeg tien jaar gev angenis straf. I Hij had het drietal, waarvan twee heel oude menschen waren, gedood, omdat hij dacht, zoo verklaarde hij, dat zij hem wil den terugzenden naar een opvoedingsge sticht, waaruit hij ontvlucht was. Het was „in een oogenblik gebeurd" hij had van te voren geen plan om hen te vermoorden gehad. De deskundige verklaarde het kind volkc- men toerekenbaar. HET PROCES TE PLAUEN. In het proces tegen den nationalistischen welzijn kon strekken; ik bedoel het Lon- densch tooneel. Ik kreeg dat ongeluk op den spoorweg. Gij werd er door bewaard voor een lot, dat naar lichaam en ziel veel erger had kunnen zijn dan het ergste wat U met mij is overkomen. En zoo, Sofie, zijn we tot elkander gebracht en zoo hebt ge mij onderhouden en zoo heeft de Voorzie nigheid toén wij zonder Rugge konden be staan, ons van hem ontslagen. Ja, zoo loo- pen we nu op dezen weg en door gindsche boomen kunt ge het dak zien, waaronder wij een weinig zullen rusten en daar zult ge vernemen wat ik met de drie pond gedaan heb." „Het is toch niet de jongen met de ge vlekte huid, grootpa?" „Neen", zei Waife zuchtend, „de jongen met de gevlekte huid is een mooi inkomen; maar laat ons vertrouwen op de Voorzie nigheid. Het zou me niet verwonderen, als onze bezitting een mooi staaltje van fortuin bleek te zijn." advocaat Müller wegens beleedfgïng van Stresemann heeft voor de rechtbank te Plauen de officier van justitie zooals werd gemeld zes maanden geëischt. Hij constateerde in zijn requisitoir, dat het den beklaagde niet was gelukt het bewijs van de waarheid der beschuldiging te leveren. De verdediger trachtte het zóó voor te stellen alsof de beweringen van den beklaag de niet zoo ernstig bedoeld waren, als men ze had opgevat. Müller, zoo verklaarde hij had nimmer het doel Stresemann van cor ruptie te beschuldigen,. Hij wilde alleen de aandacht vestigen op het bestaan van al te intieme relaties, hetgeen gevaar kon opleveren. Dit vloeide voort uit zijn karakter: hij is nl. uiterst nauwgezet. BELEEFDHEID TEGENOVER HET PUBLIEK. Onder de Duitsche republiek wordt van verschillende zijde front gemaakt tegen de wijze waarop vroeger vaak ambtenaren, die met het publiek in aanraking komen, dit ple gen toe te spreken: de z.g. onderofficierstoon heeft beruchte vermaardheid gekregen! Eenigen tijd heeft de chef der Pruisische politie een schrijven rondgezonden om te wijzen op den plicht van deze, om het pu bliek welwillend en beleefd te behandelen, teneinde onder het korps de overtuiging te doen doordringen, dat de politie er is voor het publiek en niet omgekeerd. Thans heeft de Pruisische minister van justitie op grond van talrijke ontvangen klachten, een aanschrijving gericht tot het deel van het ambtenaarskorps, hetwelk door zijn bureautaak geregeld in aanraking met het publiek komt. In de aanschrijving wordt met nadruk erop gewezen, dat in het dienstverkeer met het publiek elke onwelwillendheid en ruw heid vermeden moet worden en dat door medewerking en hulpvaardigheid het pu bliek de afwikkeling van zijn zaken gemak kelijk gemaakt behoort te worden. Hoffe lijkheid, aldus heet het, hoffelijkheid in schriftelijk en mondeling verkeer is vooral geschikt om het vertrouwen van het publiek in de overheid te versterken. Verder heeft de minister voorgeschreven dat niet meer gerookt mag worden in bu reaux, gedurende den tijd, dat het publiek hier toegang heeft; het rooken is geheel ver boden in kantoren, waar akten of beschei- den> van bijzonder belang worden behandeld of bewaard. Men weet dat de publicist de Waleffe se dert geruimen tijd een luidruchtige actie voert voor verfraaiing der mannenkleeding, in het bijzonder voor de wederinvoering der kuitbroek. Donderdagmiddag toen de Parijsche beurs in vollen gang was, betrad eensklaps een jonge man de treden van het gebouw en stapte naar binnen. Hij was gekieed in een blauw pak, een blauwe kuitbroek met ges pen en witte kousen. Hij bleek de zoon van 'n effectenmakelaar te zijn, die een weddingschap had aangegaan de door de Waleffe aangegeven mode te lan- ceeren. De beursheeren waren er stil van en vorm den een kring rondom den pionier. DE ITALIAANSCHE ADEL. De regeering houdt zich bezig met het samenstellen van een lijst van alle families, die rechtmatig aanspraken kunnen doen gelden op een adelijken titelieder, die zich voor edelman uitgeeft, zonder dat zijn naam op deze lijst voorkomt, zal zich aan bestraffing blootstellen. De lijst zal omstreeks 8000 fa milies bevatten en circa 40.000 personen, wier titels wettelijk zullen worden erkend. Een ieder, die onrechtmatig een titel gebruikt zelfs in het dagelijksche maatschappelijk verkeer, zal gestraft worden met een boete van 1000 tot 5000 Lire. EEN HERBERGIER-FILOSOOF. Op de deur van een herberg aan de Itali- aansche Riviera, heeft de eigenaar de na volgende mededeeling aangebracht. „Denkt eraan, dat hier vollle glazen een liter maken. Twee liters leiden tot dronkenschap en dronkenschap tot discussies. Discussies ver oorzaken ruzie en ruzie leidt tot vechten. Vechten leidt naar de vierschaar en deze weer tot gevangenisstraf. Afgezien hiervan komt gerust hier als gij matig wilt drinken, eerlijk betalen en in vriendschap vertrekken, om in allen vrede weer thuis te komen 1" HET ZIGEUNERWEZEN. Dezer dagen vermeldden wij hoe men in Slowakije door het stichten van een Zigeuner- school wilde trachten dit volkje van zwervers geleidelijk wat meer beschaving bij te bren gen, zoodat deze nomaden een minder ge vaarlijk en lastig element in het land zouden worden. Ook op andere, minder zachtzinnige, wijze wordt echter tegen het zigeunerwezen ge ageerd. Onlangs heeft nl. de nationaal-soc. fractie in het parlement in een interpellatie scherpe maatregelen bepleit tegen de Zi geuners. Eveneens van de republikeinsche partij gaat een dergelijke actie uit. In een- partijvergadering is betoogd, dat het tijd wordt, in het parlement het republikeinsche initiatiefvoorstel tot bestrijding van het Zigeunerwezen, in aanwezigheid van de ministers van justitie en binnenlandsche zaken te behandelen. Aanbevolen werd een radicaal optreden tegen de z.g. Zigeuner- plaag, met medewerking van de gendarmerie, die daartoe voorzien moet worden van de noodige strijdmiddelen en voldoende vol machten. SLAAPZIEKTE. GEVOLG VAN GRIEP. Te Mostar (Zuid-Slavië) treedt slaapziekte op als gevolg van griep. De lijders slapen vaak weken lang. Donderdag j.l. stierven een jongen, die 15 dagen en een meisje, dat 23 dagen had geslapen. TELEVISIE. Hoe de verbeterde vinding, een telefo nisch gesprek te voeren en tevens de per soon te zien met wie men in gesprek is, thans werkt, is onlangs gedemonstreerd door een telefonisch onderhoud tusschen den Amerikaanschen minister van handel, Huver en telefoon-autoriteiten. Later werd bij een radio-uitzending de verbeterde uitvinding eveneens met succes toegepast. EEN GEMEENTEHUIS IN DE LUCHT. Het gemeentehuis te Dewetsdorp (Z.A.) is in de lucht gevlogen tengevolge van de ontploffing van een met petroleum gestookt verlichtingsapparaat. Het dak werd van het gemeentehuis afgeslagen. De vlammen verhieven zich dertig voet. Maltitz, de vroe gere burgemeester, overleed aan bekomen brandwonden. De gemeente-secretaris werd in verband met de ontploffing gearresteerd SACCO EN VANZETTI. De terechtstelling der Italianen Sacco en Vanzetti, die zes jaar geleden wegens moord zijn veroordeeld, zal, naar uit New York wordt geseind, plaats hebben in de week van 10 tot 16 Juli. WOLFSKINDEREN. Naar aanleiding van het aan de „Daily Mail" ontleend bericht, volgens hetwelk dr. Lucius Nicholls het voorkomen van „wolfskinderen" onaannemelijk acht, brengt het Hdbl. in herinnering, dat Linnaeus in zijn „Systema naturae, Tom. I" als onder- afdeeling of variëteit van den mensch, den homo ferus of wilden mensch noemt, en als voorbeelden o.m. vermeldt juvenis ursinus lithauensis, 1661, een in Lithauen door een berin grootgebrachten jongen; juvf lupinus Hassianus, 1544, een jongen door wolven opgevoed; juv. ovinus Hibernus, een door schapen opgevoed kind, dat door onzen dr. Tulp beschreven is (Amsterdan 1672), de jongen kon slechts een blatend ge luid voortbrengen; juv. bovinus Barn- bergensis enz. Voorts moet genoemd wor den de reeds zoo vaak beschreven het eerst door Itard „wilde van Aveyron (1800)," die blijkens de ernstige litteekens, die hij had, evenals de andere „dieren- kinderen," in zijn eerste kinderjaren door dieren opgevoed of er in elk geval innig mee in aanraking was geweest. Ten slotte vermelden we nog, dat Lionel James in „The Times" van 6 April de vol gende verklaring geeftTe vondeling ge legde kinderen die in Engelsch-Indië niet zeldzaam zijn worden wel door een wolvin als buit meegenomen. Worden ze door iets ongewoons gestoord, voordat zij tot het ver slinden van haar prooi overgaan, dan heeft het kind, tusschen de welpen liggend, na eenigen tijd denzelfden reuk als de welpen en als nu de wolvin haar kroost zoogt en als het kind ook drinkt, dan heeft het kind des te meer den reuk der welpen. In hetzelfde blad vertelt Osmond Bee, dat hij een halve eeuw geleden in Bihar twee moslims zag, die rondtrokken met een „wolfskind," dat zich slechts hurkend voort bewegen kon. Zij lieten het ongelukkige schepsel voor geld zien. Omtrent de viering van het 25-jarig jubi leum van. de Staatsmijnbedrijven, kan nog nader worden gemeld: De feestelijke herdenking zal plaats heb ben op. Zaterdag 7 Mei a.s. Dien dag zal het bedrijf rusten en aan het personeel vrijaf worden gegeven met behoud van loon. De werklieden, benevens de gepensionneerde werklieden en weduwen ontvangen voorts een extra uitkeering. Door de directie zal op nader bekend gemaakte uren receptie wor den gehouden. In den namiddag zal in de na bijheid van elk der vier Staatsmijnen een feestconcert worden gegeven, dat met een vuurwerk zal worden besloten. Op Zondag 1 Mei, den eigenlijken herdenkingsdag, zullen geen feestelijkheden worden gehouden. Wel zullen dien dag godsdienstige herdenkingen plaats vinden in de kerken der onderschei dene gezindten en nabij elk der vier Staats mijnen. Het Tweede Kamerlid, de heer Oud, heeft den Minister van Waterstaat gevraagd; Is het den Minister bekend, dat het spoor wegpersoneel ernstig is teleurgesteld door f.iet uitblijven van de verbeteringen in de klassenindeeling zijner standplaatsen, terwijl die verbeteringen voor het Rijkspersoneel reeds met ingang van 1 Januari 1925 zijn ingevoerd' Acht de Minister het niet wenschelijk, dat ten aanzien van de klassenindeeling der standplaatsen voor spoorweg- en Rijksperso neel eenvormigheid wordt betracht, zulks in overeenstemming met de gedragslijn, die tot de laatste herziening der klassenindeeling voor het Rijkspersoneel steeds is gevolgd? Indien laatstgemelde vraag bevestigend wordt beantwoord, is de Minister dan be reid, zijn medewerking te verleenen tot een spoedige opheffing van de bestaande ver schil in de klassen-indeeling voor spoorweg en Rijkspersoneel? In de Zaterdag gehouden vergadering van den Hoogen Raad van Arbeid is het v&oi- ontwerp ziektewet van Minister Slotemaker de Bruine besproken. Reeds vroeger was dit ontwerp behandeld door een sub-commissie uit den raad. Aan de hand van het adres van deze sub commissie werden thans de besprekingen, die ongeveer 214 duurden, gevoerd. Tegen verschillende bepalingen van het voor-ont werp werden ernstige bedenkingen geuit, DINSDAG 12 APRIL. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieber. 3.004.00 Knipcursus, 5.006.45 Concert door het H.D.O.-orkest. Suzie Minden-piano. 6.457.15 en 7.15 7.45 Engelsche les, 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 Uitzending uit de St. Dominicuskerk te Amsterdam. Mannenzangkoor van de St. Dominicuskerk o.l.v. den heer Kommyzer Evert Haak-organist. 1 Jesu dulcis memo. ria (4st). J. Haagh, C.SS.R. 2. Miserere (Ps. 50, 1-4 Gloria Patri). Gregoriaansch. 3 Me ditatie oved het lijden des Heeren (le ged.) over: De groote Sabbath, gehouden door Pastoor Th. J. v. Noord. 4. Miserere (Ss. 50 overige verzen). Gregoriaansch. 5. Medi tatie over het lijden des Heeren 2e ged.) 6. Paree. Domino (4st.) Menegali. 7 O. Sa crum convivum, Loots. 8 Tenebrae factae sunt, Haydn. 9 Ecce quomodo moritur jus- tus, Handel. 10. Tantum ergo sacramentum, volkszang. Pauze. 2e gedeelte. Evert Haak- organist. Mej. Jo Immink-mezzo sopraan. Ed. Koopmans-bariton 1 Korte toespraak door den voorzitter van den K.R.O.. 2. Con- solati, Scarlatti (mezzo sopraan). 3 Cujus animam, Rossini (bariton) 4 Nicht so trau- rig, nicht so sehr. Bach, (mezzo sopraan) 5. Petrus Klage, Brandts Buys, (bariton). 6 In Paradisum, Dubois (orgel). DAVENTRY, 1600 M. 10.20 Het Daven- try-kwartet. M. Roebuc-contra-alt. G. Dams-tenor. R. Harding-cello. 11.05 K. Wilbur-imitaties. 12.15 Concert. 12.201.20 Brown's Quintet en N. Royles-sopraan. 2.20 Daventrykwartet en pianoduettisten. 3.20 Orkestconcert. 4.20 Lezing; How to choose your bees. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Dansmu ziek. 5.50 Tijds. weerb. nieuws. 6.05 Dans muziek 6.20 Lezing: Springtime and the ca mera. 6.35 De sonates van Mozart. 6.45 Le- zfng: The voice and personality tests. 7.05 „Polly", opera van Mr. Gay. 8.20 Tijds. weerb. nieuws, 8.40 Lezing: Congratulations. My Boy. 8.55 Licht orkestconcert. S. Logan- bariton en orkest. 9.5011.20 Dansmuziek, PARIJS, RADIO-PARIS", 1750 M. 9.50— 10.20 Concert. 11.501.10 Orkestconcert en zang. 4.054,55 Trio-concert (piano-viool- cello). 8.0510.00 Concert. Y. Vasel-so- praan. Orkest LANGENBERG, 469 M. 1.20—11.20 Con cert. 12.251.25 Orkestconcert. 4.205.20 Kamermuziekè Th. Sarata-viool. E. Grape- piano. 7.509.30 Lichte orkestmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN, 484 en 566 M. 3.20—7.05 Lezin gen en lessen. 8.20 Concert. Symphonie no, 101, Haydn. 2 Symphonie nr.5 B-dur Schu bert. HAMBURG, 394.7 M. 11.50—1.20 Orkest concert. 1.25—2,05 Kamermuziek. 3.354.20 Orkestconcert 5.206.10 Vroolijk concert. 6.5011.10 „Die Macht des Schiksals", opera in 4 acten van Verdi. Daarna her-uit zending van buitenlandsche stations. Brussel, 509 M. 4.205.20 Dansmuziek, 6.50 Orkestconcert. 7.05 Gramafoonmuziek. 7.50 „La Navarraise", lyrische episode. 8.35 Lezing. 8.509.50 Dansmuziek. welke ook reeds vervat waren in het be treffende advies der süb-commissie. Naar de „Tel." verneemt, werd dit laatste advies, waarin verschillende wijzigingen aan den minister v&n Arbeid in overweging wor den gegeven met enkele kleine veranderin gen aanvaard. De Hooge Raad van Arbeid zal dus thans zijn advies aan den Minister van Arbeid kunnen uitbrengen, In overweging wordt verder gegeven het maximum-aantal arbeiders dat bij een kas kan zijn aangesloten (in het voor-ontwerp op 200 bepaalé) aanzienlijk te verhoogen, voorts het in het leven roepen van een meer stelselmatige controle op de bijzondere ziek- tegeld-uitkeerende instellingen. Verder wordt de wenschelijkheid betoogd in de ziekteverzekering ook op te nemen de losse arbeiders, terwijl er eveneens aandrang wordt uitgeoefend tot het toekennen van meer medezeggenschap aan de verzekerde arbeiders. De voiorzitter der Tweede Kamer, oud-' minister Jhr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck hoopt Dinsdag 19 dezer zijn 25-jarige echtvereeniging te vieren. Het zilveren echt paar zal.zich, naar het Corr. Bur. meldt, op dien datum niet te Den Haag bevinden, doch dit heugelijke feest herdenken in den familie kring op het landgoed „Suideras" te Wich- mond nabij Vorden. Het lid der Tweede Kamer, de heer AI- barda, heeft den Minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid, mede te deelen, wat er waar is van de berichten, volgens welke de Nederlandsche Gezant te Peking aan Chi- neesche militairen en gewapende politie ver gunning zou hebben verleend om het lega tie-kwartier te betreden en daar een onderzoek in te stellen, van welke ge legenheid de Chineesche gewapende macht gebruik zou hebben gemaakt voor handelin gen, die de grenzen der vergunning te bui- ten gaan? Heeft de gezant daarbij gehandeld over eenkomstig zijn bevoegdheden en in overleg met bet diplomatiekorps, en heeft hij ook, al vorens te handelen, de Nederlandsche re geering in kennis gesteld met de moeilijkhe den, waarvoor hij zich geplaatst zag? Welke maatregelen heeft <Je Regeering genomen, ten einde zooveel mogelijk te voor komen, dat ten gevolge van de gebeurtenis sen te Peking, Nederland in verwikkelingen zou worden betrokken? TWEEDE HOOFDSTUK. Waife ging een draaiboom door, een nauwe laan af en bereikte een afgelegen huisje. Hij klopte aan de deur. Een oude boerenvrouw deed open, groette hem be leefd en zeide: „Waarlijk mijnheer, ik ben blij dat ge komt. Ik ben wezenlijk bang, dat hij dood is. „Dood!" riep Waife uit; „O Sofie, als hij eens dood was!" „Wie?" Waife gaf geen antwoord op de vraag. „Waarom, denkt ge dat hij dood is?" vroeg hij, in z'n zak tastend, waaruit hij eindelijk een sleutel voor den dag haalde. „Gij hebt toch mijn uitdrukkelijk bevel uit gevoerd en niet aan de deur staan mor relen?" „De hemel beware mij, neen, mijnheer! Maar hij maakte eerst zoo'n vreeselijk geweld, verschrikkelijk! en nu is hij dood stil. Ik heb eens door het sleutelgat ^geke ken; hij lag uitgestrekt op den grond, „De honger misschien," zei de acteur, „dat is zijn manier van doen, als hij veel langer dan gewoonlijk gevast heeft. Kom mee Sofie." Hij schoof de vrouw op zijde, ging de met zand bestrooide keuken door en klom een trap op. Ten laatste kwam hij, door het kind ge volgd, bij een deur, bleef er voor staan en luisterde aandachtig. Geen geluid deed zich hooren. Zacht opende hij het vertrek en sloop naar binnen. Daar stormde plotse ling met een hevige vaart en een geweldi gen sprong, een woeste cn toch zachte, een vuile en toch witachtige gedaante den too- neclspeler voorbij cn sprong tegen Sofie op. Het kind gaf een gil van schrik. „Houd hem tegen, om 's hemels wil!' riep Waife „sluit de deur beneden en grijp hem". Het gevaarte rende echter den trap af. Waife strompelde er achter aan en kwam eenige oogenblikken later met den vïuchte- Jiug terug,. „Daar", riep hij triomfankelijk Sofie toe, die zich tegen den muur aandrukte, met haar jurk voor 't gezicht, „daar, maft als een lam en hij kent me. Kijk en toen Sofie aarzelend haar oogen opsloeg, zag zij zich, van onder een rijkdom van ruige lokken, met aandacht gade geslagen door een ver bazend grooten.. poedel! „Loop overeind naar die jonge dame, me neer, op twee pooten, zeg ik." Op dit be vel van Waife ging de poedel langzaam op zijn achterpooten staan en liep met potsier lijke deftigheid naar Sofie, die echter haas tig de vlucht nam naar het vertrek, waarin het dier opgesloten was geweest. „Maak een buiging, neen, een buiging meneer, zoo is het goed; een anderen keer kunt ge een poot geven. Loop naar bene den, Sofie, en vraag om zijn eten." „Ja, dat zal ik doen", en Sofie vloog de trappen af. De hond stond nog altijd op zijn achter pooten, in het midden der kamer, vol waar digheid, maar blijkbaar in afwachting van iets. „Nu is het genoeg"; ga liggen; dood; ©ogenblikkelijk meneer." De hond, strekte zich uit, sloot zijn oogen, en gaf naar allen schijn, den geest. „Een allervoordeeligste broodwinning", zei Waife opgetogen, „en, alles welbere kend dol goedkoop. Maar gij moet zijn eten niet brengen; gij behoeft geen kennis te maken met den hond Ik moet mijn kleine meid hebben; zend haar naar boven; Sofie. Spfie]" „Zij is bang, mijnheer", zei de vrouw, die een schotel met eten voor den hond in de hand hield; „maar kijk toch eens aan, mijn heer, is het niet, alsof hij in ernst dood was?" „Sofie, Sofie!" „Ach laat mij hier blijven, grootpa!" riep de stem van Sofie beneden aan de trap. „Gekheid! Hij heeft in geen zestien uur een brok eten gehad, en hij zal nooit in de hand bijten die hem voert. Kom boven, zeg ik." Sofie klom langzaam de trap weer op; Waife riep den honl weer in 't leven terug en drong er op aan dat het kind hem voeren zou. Inderdaad, toen deze liefdedaad aan het schrandere dier bewezen was, legde het zijn dankbaarheid door een aantal welge,- meende sprongen en het kwispelen van zijn staart aan den dag, zoodat de vrees van Sofie langzamerhand verdween, en reeds de grond gelegd werd lot die innige vriend schap, welke de natuurlijke verhouding is tusschen honden en kinderen. „Hoe zijt ge aan hem gekomen", vroeg Sofie, „en is dit nu wezenlijk de brood winning?" I (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7