AMSTERDAMSCH NIEUWS. De veranderingen op de Muntplein in de Hoofdstad SOCIAAL LEVEN. RADIONIEUWS. De duurtetoeslag in de glas- v en aardewerk-industrie te Maastricht. Het verkoopen op afbetaling. De geweigerde bedrijfs- vergunning. Het collectief arbeidscontract bij de Zuiderzeewerken. Indië en het moederland radio telefonisch verbonden. Televisie over 200 mijlen. KERK EN SCHOOL. Het Christelijk getuigenis der Catacomben. De Elftweg bij Grave overstroomd. Eindelijk gevonden. Ook toen al? Omdat de huur verhoogd zou worden. GEMENGD NIEUWS. Een steekpartij. KUNST EN KENNIS. Ook de Dommel huiten haar oevers. Catharina van Rennes Ridder in orde van Oranje-Nassau. Een Rembrandtontdekt? Een zware brand te Zaandijk. Als de burgervader beslist heeft Ito een 7 Meter diep ruim gevallen. Een huwelijk in de gevangenis. Door den bliksem gedood. Hoe de windhoos verwoestingen aanrichtte. De misdaad te Zuidwolde. UIT ONZE OOST. Een gevaarlijk complot tijdig ontdekt. RECHTZAKEN, De staat der Nederlanden in 't onrecht gesteld. UIT HET ND- Onder de Radio-berichten: De zaakgelastigde der Sovjets te Peking teruggeroepen. Verwacht wordt, dat de Chineesche zaakgelastigde te Moskou de Sovjet-regeering om zijn pas zal verzoeken. Gespanner toestand in Sjanghai. - De toestand te Sjanghai. De veroordeeling van de „Action Francaise". De beschieting van dt> „Veteran". Het Sovjet-consulaat te Sjanghai De toestand in China. De Zomertijd. Een hevige storm in de V, S. Macdonald naar de Ver« Staten vertrokken. 8 Dat in nabijgelegen toekomst verandering moet worden gebracht in den toestand van het Mun 'plein te Amsterdam, wordt door het gemeentebestuur van de Hoofdstad reeds lang ingezien. Eb ligt dan ook reeds éeruimen ti;d een ontwerp van dr. Berlage, waaraan echter, wegens financieele en an dere bezwaren, geen ui.voering werd gege ven. De dienst P. W. bleef aandacht aan het binnenstadsprobleem schen ken: de technische afdeeling nam de zaak ter hand, pleegde overleg met de verkeers- commissie en de aes hetische adviseurs van den dienst, een geheel nieuw schema van de in dat verkeerscentrum aan te bren gen verbetering was van die uitwisseling van denkbeelden het gevolg. Het Muntplein zal bij uitvoering van het plan worden een gesloten plein met wijde éénrichtingsverkeerswegen naar en van de Reguliersbreestraat en Vijzelstraat en het Rokin. Daartoe zullen een aantal percee- len moeten worden onteigend en geamo- veerd zoowel aan het gedeelte Rokin- Reguliersbreestraat en iets verder die straat in, als tusschen die straat aan de Vijzel- straatzijde en de Reguliersdwarsstraat. Dit alles is tevens opgezet met de bedoe ling, de kosten dezer stadsverbetering zoo laag mogelijk te houden. Voor dezen opzet schijnt de kans van slagen zeer groot; reeds thans hebben zich verschillende gegadigden aangemeld, die in aanmerking wenschen te komen voor de erfpacht van terreinen, aan de geprojecteerde verbreede verkeerswe gen gelegen. V Tusschen deze wenschen en hun verwe zenlijking ligt nog eenigen afstand, doch het vraagstuk van het Muntplein is over het dcode punt heen en binnen niet al te lan gen tijd, aldus werd aan het „Bbld." ver zekerd, zal dit door het doen van verdere «tappen blijken. De ïoonsverhooging varieert van f 1.25 tot 4.70 per week, bij handhaving van de thans bestaande regeling van den werktijd, terwijl een belangrijke verbetering is, dat een uniforme regeling geldt voor het ge- heele bedriif. cn u6 De afd, Maastricht van den R.K. Fabrieks- arbeidersbond kwam Zaterdagavond in spoedvergadering bijeen, ter bespreking van te nemen maatregelen in verband met de aangekondigde intrekking van den duurte toeslag 'oij de glas- en aardewerkfabrieken .JDe Sphinx" te Maastricht. Besloten werd een conferentie aan te vra gen met de directie van genoemde fabrie ken. Unaniem werd besloten om onder geen voorwaarde den arbeidsduuur te verlengen, waarop in de proclamatie der directie wordt gezinspeeld- De minister van Arbeid zal op Donder dag 14 April een bezoek brengen aan de Maastrichtsche ceramische industrie, in ver band met de malaise in die fabrieken. Bovenbedoelde conferentie zal dan plaats vinden na het bezoek van den minister. Een commissie van advies. Gelijk reeds werd medegedeeld, heeft het bestuur van den Ned. R.-K. Middenstands, bond een commissie ingesteld, qjp rapport int te brengen over het verkoopen op af betaling. Deze commissie heeft bereids haar werk zaamheden aangevangen en haar werkpro gram vastgesteld. Zij wenscht het onder werp te bezien, zoowel uit juridisch als uit economisch en maatschappelijk oogpunt. Allereerst stelt zij iedereen in de gele genheid haar vóór 1 Mei schriftelijk zijn ervaringen en opmerkingen, zoowej vóór als tegen dit systeem, mede te deelen. Brieven te richten aan den secretarisd dec commissie, mr. F. Bielders, Leuvehaven 21, Rotterdam, Na bestudeering dezer schriftelijke inlich tingen, zal de commissie nagaan, welke personen zij alsnog wenscht te hooren. Reeds werden enkele verzoeken daartoe ontvangen. Daarop zal na 1 Mei geant woord worden. Ontslag aan 6C man. De Koninklijke Utrechtsche Sigarenfabriek H, G. M, A. Hagen heeft haar bedrijf cam Utrecht overgebracht naar De Bilt. Thans verneemt ,,Het Centrum", dat de firma haar personeel, pl.m. 60 man. ontslag heeft aan gezegd. De firma moest, zoo werd gezegd, tot de zen maatregel overgaan, omdat de ontvan ger der accijnzen te Zeist geen bedrijfs (ta baks) vergunning wenscb af te geven. De reden zou zijn, dat zich naast de fabriek een huis bevindt, waarin de concierge is gehuisvest en dat bovendien de concierge evenals het fabriekspersoneel gebruik moet maken van één en dezelfde brug, welke over de Biltsche Grift ligt. Dezer dagen zijn er >ver deze aangelegen heid door de firma besprekingen gevoerd in Den Haag en is ook mededeeling gedaan van het feit, dat men bij het missen van een bedrijfsvergunning niet anders kan doen dan de fabriek sluiten. Ook de arbeidersorganisaties, wier leden bij dat ontslag betrokken worden, zijn van een en ander op de hoogte gesteld. Overeenstemming bereikt. Gedurende den laatsten tijd zijn tusschen de directie van de M. U. Z. (Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken) en den Centralen Bond van Transportarbeiders een aantal conferenties gehouden ten einde te komen tot afsluiting van een collectief con tract. Dit werd te meer wenscbelijk geacht, zoowel wegens de belangrijkheid der Zui der2feewerken als op grond van het feit, dat er bii deze werken verschillende rege lingen van loon en arbeidsvoorwaarden wor den toegepast. Zoo bestaat te Medem blik, waar de firma's Volker Az. en A. Bos werken, een andere en gunstiger regeling dan te Harlingen, waar de firma H. A. M. Van Hattem en Blankevoort het werk uit voeren. De directie der M U, Z, stelde ten slotte een regeling voor, waarvan de belangrijkste punten de volgende zijn: De loonen worden vastgesteld op resp. 30 en 2p-25 per week, bij een werkweek van 55 uren. De arbeidsvoorwaarden te Mcdemblik en Harlingen worden met elkaar in overeensteming gebracht, \oorts wordt een regeling getroffen ten aanzien van het cverwerk, terwijl bii ziekte 80 pet. van het weekloon wordt uitbetaald gedurende ten hoogste 6 weken, In de verschillende vergaderingen te Har- lir.gen, Medemblii Hardinxveld, Wie,ringen Medan hoort Eindhoven. De heer Hopman, chef van Verwey Lugard te Medan, schreef 16 Maart aan „Sum. Post"; Naar aanleiding van de berichten in de Indische dagbladen om.rent de uitzending van radio-muziek door Philips, Eindhoven, ben ik nedennacht aan het luisteren gesla gen. en ik moet zeggen, dat de resul aten mijn stoutste verwachtingen overtroffen heb ben Om 8 uur Greenwichtijd (240 's naclits Medan ijJ] kwam een enorme draagmit door, zoodat ontvangapparaten onmiddellijk geheel buiten gener»wen gebraent k..nrit-n worden cm de telefonie op „e vangen. De oproeper kondigde aan: „Hier is net Radio Laboratorium Philips, Eindhoven, 1'. T. J. J, Golflengte 30.2 Me ier". Deze aankondiging geschiedde in het Hol land,sch en zoowaar ook in het Maleisch: „Di-sini kabar angin Fabriek Radio Phi lips, Eindhoven. De omroeper deelde toen mede, dat he denmiddag een telegram ontvangen was van dr. De Groot, waarin de goede ontvangst van de uitgezonden muziek werd medege deeld en gevraagd werd om geregelde op gave van de seintijden door tusschenkomst van het Radio-station Amsterdam. Het telefonisch gesproken antwoord van Philips luidde hierop woordelijk: „Wij zullen de werktijden geregeld opge ven door fusschenkomst van den Radio dienst Amsterdam. Speciaal zullen wij prijs stellen op eenige uitvoerige rapporten om trent fading, verstaanbaarheid en sterkte van de ontvangen telefonie. Met vriend- schapelijke groeten aan dr. De Groot van dr. v, d. Poll." Hierna werd ongeveer een uur gramo- foonmuziek gegeven, waarna de oproeper aankondigde: „Alsnu zal muziek gegeven worden door een ensemble, gevormd uit het personeel van de Philipsfabrieken en Philipsradic, on der leiding van den heer De Kok." Tot 10.10 M.G.T. gaf het ensemble zeer goede muziek en toen deelde de omroeper mede, dat de heer v, d. Poll even wenschte te spreken. Deze zeide: „Bandoeng, Radiodienst, Java. Wij be. richten u even de goede ontvangst van het volgende telegram: „Uwe telefonie goed ontvangen 11/3 en 14/3 op ontvangstation Rantja Ekek." Hierna was plotseling alles geëindigd. Ook de zware draaggolf was niet meer te hooren. Ik vermoed, dat de zware zend- lamp zich op dat moment begeven heeft. In den beginne werd nog aangekondigd, dat den volgenden avond wederom muziek om 8 uur zou worden uitgezonden. De kwaliteit van de muziek was buiten gewoon goed. Het geluid was zeer hard. Luchtstoringen totaal afwezig. Fading mid delmatig, zooals meestal op korte golven. Enkele lange inzinkingsperioden (van ca, 8 seconden) werden waargomen. Door de geheele afwezigheid van lucht storingen was de muziek geschikt om zoo veel maal versterkt te worden, dat ze voor een groote zaal genietbaar kan zijn. Tot op een afstand van 10 Meter van den luidspre ker was het gesprokene woord voor woord te verstaan. Hedenochtend werd door mii een tele gram met gelukwensch aan Radio verzon den en ik bied mijn hulde aan een Neder- landsche Industrie, die het heeft bestaan den enormen afstand van ca, 15.000 K.M. telefonisch te overbruggen. De Amerikaansche Telefoon en Telegraaf Compagnie heeft in haar laboratorium te New York voor een groep dagbladschrijvers televisie gedemonstreerd. Men zag den heer Hoover gebogen over de telefoon te Was hington en terwijl hij sprak met den heer Gifford, president van de Telefoon Com pagnie te New York op 200 mijlen afstand van hem, zagen ze zijn beeld op een scherm. Ze konden z en hoe hij de wenkbrauwen optrok en de kin vooruitstak. Sommige journalisten spraken met colle ga's te Washington, waarbij ze de uitdruk king van hun gezicht konden waarnemen. De persoon, wiens beeld werd overge bracht, zat voor een kastje, dat drie breede groepen photo-electrisehe cellen bevatte. Het gezichtsbeeld werd afgetast door licht straaltjes, die op 2500 punten tegelijkertijd een bepaalden lic'ntindruk reflecteerden. Deze lichtindrukken werden getransformeerd tot electrische stroompjes en 500.000.000 malen versterkt in een electronen-relais, waarna ze geleid werden naar het transmis sie-station. Achttien complete foto's werden per seconde overgebracht, ieder dus be staande uit een raster van 2500 punten. De ontvangst was zoo duidelijk en helder op een scherm van 2 x 2.5 inches, dat van de draadloos zichtbare persoon zelfs de tanden en de asch van de cigaret te onderscheiden waren. zichtbaar werd. De tetters REM en de uit gang DT alsmede het woord „fee," vertoon den zich en tot zijn groote verbazing kwam de heer Sühl tot de ontdekking, dat hij een Rembrandt onderhanden moest hebben. Van het schilderij wordt de volgende be schrijving gegeven: Het doek meet 75 bij 55 cM. en stelt een rabbi voor, zittend op een stoel. Vooral de.bijzondere uitdrukking der oogen, de rustige blik en houding, tref fen het meest. Het is alsof de rabbi met den toeschouwer spreken wil. Een lichtge kleurde baard omvat het gelaat. Eenige sierlijke, breede plooien- dekken borst en armen, doch laten de los over elkaar gesla gen handen vrij. De kleurencombinatie is van een bijzondere schoonheid. De breede penseelstreken stempelen het geheel tot 'n voornaam stuk. Alleen is er in den linker hoek een valsch gedeelte, n.l. een leuning van een stoel, welke later geschilderd moet zijn." Naar aanleiding van bovenstaand bericht had de „Tel." een onderhoud met den heer Duynstee. Deze deelde mede het schilderij 18 jaar geleden bij 'n antiquair in de Ginne- kenstraat te Breda te hebben gekocht. Het verkeerde toen in 'n zeer verwaarloosden en vuilen toestand, en het was met een dikke laag vernis bedekt. Nadat het vuil verwij derd was, kwam in den rechterbovenhoek de handteekening van Rembrandt te voor schijn en het jaartal 1665. De eigenaar wendde zich met het doek tot dr. Bredius, die onmiddellijk verklaarde, da.t de hand teekening valsch was. Volgens de mededee- lirgen H-an dezen deskundige maakt dc schilderij den indruk een zeer goede copie te zijn. De heer Duynstee merkt voorts op, dat het onderzoek van dr. Bredius zeer opper vlakkig was geweest. De heer Sühl heeft de handteekening ontdekt aan den rechterbant ongeveer in 't midden, en dit moet de ori- gineele handteekening van Rembrandt zijn. Met voldoening vernemen wij, dat van het boek, dat Pater Hendrichs onder boven- staanden titel in het licht gaf, reeds onge veer 2000 exemplaren bii den boekhandel zijn geplaatst. Dat de scnat'ing van het pu bliek over dit werk juist is blijkt wel uit onderstaand briefje dat de schrijver van nie mand minder dan van Zijne Eminentie Kar dinaal van Rossum mocht ontvangen. Zeer Eerwaarde Pater. Voor eenigen tijd ontvingen wij uw werk: „Het christelijk getuigenis der Catacomben" en wij betuigen u daarvoor onzen oprechten dank. De groote verdi "..iste van dezen arbeid, welke u veel moeite en zorg heeft gekost, ligt daarin, dat de kostbare historische fei ten. welke steenen en muren van het oud christelijke Rome lot nu toe hebben be waard, door u in het volle licht der waar heid zijn gesteld, en aldus eene openbaring zijn geworden voor velen, voor wie zij tot nu toe een gesloten boek waren. Zoo zullen velen bevestigd worden in hun geloof en zich inniger hechten aan dien grooten schat, anderen zullen in hun oprecht zoeken naar de waarheid, uit uw boek leeren waar de ééne en onveran derbare waarheid gevonden wordt, en hoe, met Gods genade, den kostbaren schat vin den, dien zij bc-geeren kunnen, et ware Ge loof. En bovendien zullen vele opwerpingen tegen de leer van de Kerk door het door u verzamelde en geschikt verbonden bewijs materiaal geheel of grootendeels ontzenuwd worden. Wij zegenen dan deze schoone en kost bare uitgave, waaraan ook uiterlijk alle zorg is besteed en wenschen u van harte toe, dat zij bet doel, wat U. Z. E. zich daarbij voor stelde, ten volle bereike: dat Gods genade, door de voorspraak van de Moeder van de genade, den lezer geleide, om hem daar heen te voeren, waar uw liefde voor God en de Kerk hem zien wil. Met dezen zegen verblijven wij U Zeer eerw. toegenegene W. M. KARD. VAN ROSSUM. Een verzoek aan den minister om verbetering. In verband met de overstrooming van den Elftweg te Grave, waarvan wij reeds mel ding maakten, hebben de polderbesturen van Mars en Wyth en de burgemeester van Grave en Velp een uitvoerig telegram aan den minister van Waterstraat gezonden om verbetering in den toestand te verkrijgen. Thans is niet alleen het verkeer Nijme gen—Den Bosch stopgezet, maar de boeren hebben ook al hun vee uit de weide moeten halen. Momenteel staat er 20 c.M. water op den rijksweg. Te Wierden werd het vorige jaar bij een landbouwer door middel van insluiping 210 gestolen en te Boekelo, gemeente Lonneker, door middel van braak 300. Nasporingen dadelijk na den diefstal door de politie" ingesteld, hadden geen resultaat. Thans is het aan de marechaussee te Almelo gelukt den dader van beide diefstal len op te sjJoren en tot bekentenis te bren gen. Het is de 33-jarige boerenarbeider A. W. van Hoek, die al het geld nog in zijn bezit had Hij is in het Huis van Bewaring te Almelo Ingesloten. In een heel oude geschiedenis van Abes- sinië is het verhaal te vinden van een be handeling van zieken.met electriciteit, n.l. met behulp van de visch, die men tegen woordig sidderrog noemt. Deze visch, zoo heet het daar, heeft wer kelijk wonderbaarlijke eigenschappen, want zoodra men ze aanraakt, al ware 't maar met een stok, treedt een verstijving van den arm in, gepaard gaande met ondrage lijke pijnen. De Abessiniërs gebruiken hei om er wisselkoortsen mee te bestrijden. Ziehier hoe zij dat doen. Zij binden den patiënt stevig op een tafel vast; daarna drukken zij de visch om beurten op al zijn ledematen, waardoor de zieke vreeselijke pijn lijdt doch dan ook bevrijd wordt en voorgoed van de koortsen die hem be zochten.... te In een cafe aan de Groote Miarkt 's Hertogenbosch ontstond Zondagavond 'n twist, die in een vechtpartij ontaardde en na enkele oogenblikken buiten werd voort gezet. Het werd een formeele kloppartij, waarbij de messen te pas kwamen. De 20- jarige H.G.K, en de 21-jarige J. H. werden door steken in den rug en de armen zoo ernstig verwond, dat zij bewustloos raakten. De politie moest een charge uitvoeren om zich ruimte te verschaffen. Als daders werden aangewezen de ge broeders H., tweelingen van 17 jaar. Zij zijn in den afgeloopen nacht van hun bed gelicht en in arrest gesteld. De toestand der gewonden is enrstig. Door de vele regenbuien van de laatste dagen zijn de rivieren de Aa en de Dommel dermate gezwollen, dat zij op verschillende plaatsen buiten hare oevers getreden zijn. In de omgeving van Eindhoven en Boxel heeft men hierdoor veel last van het water en staan vele landerijen en verschillende binnenwegen blank. Te Utrecht heeft voor een stampvollen schouwburg de huldiging plaats gehad van mevrouw Catharina van Rennes ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de door haar gestichte zangschool B"1 Canto. Deze eereavond werd o.a bijgewoond door Z. K. H. Prins Hendrik en HU K. H. Prinses Ju liana. Namens den minister van Onderwijs Kun sten en Wetenschappen, die verhinderd was tegenwoordig te zijn, deelde de burgemees ter van Utrecht, mr. dr. J. P. Fockema An dre ae mede, dat de regeering mevr. v. Ren nes heeft benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau Naar de „Nieuwe Delftsche Courant" be richt, zou te Delft een Rembrandt ontdekt zijn. Het blad deelt betreffende deze ont dekking de volgende bijzonderheden mede: In 1909 kocht de heer J H. A. Duynstee, een bekend verzamelaar van antiquiteiten, tc dezer stede een oud schilderij, voorstel lende een rabbi, waarvan de uitdrukking ven het gelaat hem frappeerde. Onlangs besloot de heer Duynstee bet schilderij^ te kten schoonmaken en gaf den bekenden kunstschilder Sühl daartoe opdracht. Bij zijn werkzaamheden werd deze meer en meer getroffen door de zeldzame schoon heid van het schilderij, welke meer en meer tot haar recht kwam. Ook de kleuren wer- Sliederecht is deze regeling aan de leden den helderder en er vertoonde zich eer van den Centralen Bond voorgelegd. Het gouden ondertoon. Toen reeds meende hoofdbestuur kreeg machtiging met de di- j ae restaurateur, dat het schilderij een Rem- rectie bet collectief contract af te sluiten, bcandt was, tot ook de handteekening Koog a.d. Zaan en Zaandijk in 't donker. Tijdens de afwezigheid der bewoners is Zondagavond brand uitgebroken in de siga renwinkel van de fa. Jeronimus aan den Langendijk 134 te Zaandijk, welke zaak ge dreven wordt door den filiaalhouder J. Hermans. In korten tijd sloegen de vlammen fel naar buiten. Toen de brandweer uit Koog aan de Zaan met twee spuiten ter plaatse kwam, had inmiddels het vuur zich reeds medegedeeld aan de cacao- en chocolade fabriek „Aribaêê van de fa. Francke, vroe ger in eigendom aan de fa. v.d. Woude Dekker. Naast het blusschen van het vuur in het aangetaste perceel, waren de pogin gen van de brandweer gericht op het be houd van de chocoladefabriek, waar de vlammen reeds uitsloegen. Gelukkig kwamen de brandweerlieden spoedig tot de ontdekking dat zich in hel gebouw een hoogspanningskabel van 10.CO0 volt bevond, zoodat het blusschingswerk levensgevaarlijk was en daartoe niet eerder mocht worden overgegaan, dan nadat de stroom was uitgeschakeld. Meti stelde zich hiertoe met Amsterdam in verbinding, zoodat eenigen tijd later ge. heel Kook a d. Zaan cn Zaandijk in het don ker werden gezet Ondanks de uitbreiding, die de brand door dit tijdsverlies had ondergaan, slaagde de brandweer er spoedig in het vuur meester te worden. De fabriek brandde grootendeels uit, evenals Me sigarenwinkel, terwijl bet aan grenzende perceel, bewoond door den kap per J Moolenaar, belangrijke schade kreeg. Van de fabriek bleef echter het aardige Zaanschc geve'tje goeddeels behouden. De bejaarde heer Oosterveld in de Watertorenstraat te Winschoten, is het slachtoffer geworden van de drift van zijn huurster, vrouw Egges. Toen hij de vrouw namelijk mededeelde, dat de huur zou wor den verhoogd, werd zij hierover zoo woe dend, dat zij een bijl greep en daarmee Oosterveld tegen den hals sloeg. De oude man werd levensgevaarlijk gewond. Vrouw Egges werd naar het Huis van Bewaring overgebracht. Ten einde het brandgevaar in voor publiek toegankelijke localiteiten te vermin deren, heeft de burgemeester van Heerlen nieuwe bepalingen vastgesteld. Zoo is den exploitanten van de beide cinema's aange zegd binnen bepaalden tijd veranderingen aan hunne theater aan te brengen. De exploitante van den nieuw gebouwden schouwburg te Heerlen, de Vereeniging „St. Pancratius" is het o.a. geheel verboden den schouwburg te laten bespelen, voordat een verbouwing heeft plaats gevonden, waar mede geruimen tijd gemoeid zal zijn. De opvoering van „Suikerfreule" op 2en Paaschdag door het Haagsche Tooneel, voor welk stuk zeer veel belangstellling is en waarvoor reeds een groot deel van de schouwburgplaatsen besproken was, kan door dit verbod niet doorgaan. Aan boord van het mailschip „Stuyve- sant" van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij, welk schip lig plaats heeft aan het etablissement dier maatschappij aan de Surinamekade te Am sterdam, is een der bootwerkers bij het verrichten van werkzaamheden in een zeven nieter diep ruim van dit schip gevallen. De man bekwam een gecompliceerde beenbreuk en is per auto naar een der ziekenhuizen in de hoofdstad vervoerd. Uit Winschoten wordt" aan de Msb. ge meld: De wethouder dezer gemeente, de heer X. Anderson, heeft in het huis van bewa ring het huwelijk voltrokken tusschen C. L, (gedetineerd), en P. K. N. De vrouw is in het ziekenhuis opgenomen, tegen den man werd één jaar gevangenis straf gjeëischt Zaterdagavond half negen, is op den lin ker Maasoever aan de Heiplaats te Rotter dam, een 26-jarige koopman tijdens een onweer door den bliksem getroffen en ge dood. Omtrent de windhoos nabij Veenendaal, wordt nog het volgende gemeld: Den geheelen dag was het weer regen achtig geweest en zoo nu en dan waren er harde rukwinden. Plotseling daalde tegen den avond de temperatuur en geleek de lucht in het Westen één zwarte massa, ge paard gaande met een hevigen regenslag. fegen ongeveer 7 uur werd het pikdonker en de wind met enorme krachten tegen de huizen. Al spoedig bleek, dat op een kwartier afstand van de gemeente een windhoos had gewoed. Gelukkig was het terrein, waar de windhoos had huisgehouden, weinig be volkt, zoodat de schade tot een paar boer derijen beperkt bleef. Vooral de daken moesten het ontgelden en de bewoners bemerkten op een gegeven oogenblik met schrik, dat zij onder den blooten hemel zaten. De regen viel toen bij stroomen naar binnen en men moest in den donkeren nacht aan het werk tijgen om een en ander nog zooveel mogelijk gedekt te krijgen. De .boerderijen van Drost en van De Bruinhorst waren er het ergst aan toe, doch de daar even afchter gelegen boer derij van Van de Pest had ook veel te lijden. Daarvan werden vele pannen afge rukt, terwijl drie boomen, voor het huis staande, ontworteld werden. Tevens werd een der voorramen ingedrukt. Juist onder dat raam stond een wieg met den kleinsten peuter er in, die, behoudens enkele ont vellingen door de glasscherven, er verder goed afkwam. Verder zijn geen persoon lijke ongelukken te boeken, daar door het ontzettend slechte weer men zich niet buiten waagde. Eigenaardig is het, dat het hotel-pension „La Montagne", een 50 M. voor de boer derij van De B'ruinehorst gelegen, er zoo goed als niets van gemerkt heeft. Wel nathen de gasten een sterken luchtdruk en de eigenaardige kleur van de lucht waar. De windhoos duurde slechts enkele Vee! boomen zooals eiken, berken en dennenboomen werden tot een hoogte van ongeveer 2 meter van den grond finaal afgedraaid. Bij de boerderij van Drost hing de geheele was buiten. Hiervan is totaal niets terug te vinden. Hoe de moord ontdekt werd. Zaterdag j.l. deelden wij reeds mede, dat in het gehucht Schoppenhuizen onder Zuid wolde zich, naar thans gebleken was een afschuwelijk drama had afgespeeld. Zekere De Wit, landbouwer, was in het begin van 1926, daar zijn huis was afge brand bij zekere R. R. gaan inwonen, nadat hij van een verzekeringsmaatschappij J 2000 ontvangen had. Op 11 April 1926 verdween hij plotseling. Alle nasporingen bleven tot nu toe vruchteloos. Werd in ons bericht door een misstelling aanvankelijk medegedeeld, dat de vrouw de misdaad gepleegd zou hebben, de lezer zal uit den tekst van het bricht wel réeds heb ben opgemaakt dat zekere R, door zijn vrouw als de dader is aangewezen. In verband met het reeds gemelde, kan nog het volgende worden medegedeeld: In het najaar van 1926 werden, als ge meld, uit een weide onder Zuidwolde een paar kpeien vermist. Ondanks vele naspo ringen kon de politie de daders niet vin den, niettegenstaande de gestolen beesten waren voorzien van een brandmerk op de pooten. Enkele dagen geleden kwamen de eigenaren echter in den stal bij verdachte R. R, en herkenden daar de dieren. R. was toen ter markt in Hoogeveen om handel te drijven. Het viel op, dat hij goed in zijn geld zat, wat niet steeds het geval was. Op den terugweg naar huis werd hij aange houden door de politie van Zuidwolde. Hij was in het bezit van een vrij groote som geld. Ten slotte bekende de vrouw van R., zooals gemeld, dat haar man den ouden De Wit had doodgeschoten. Algemeen is men in Zuidwolde en omgeving onder den in druk van de misdaad. De Justitie te Assen is Zaterdagmiddag naar Schotterhuizen vertrokken om tegen woordig te zijn bij de opgraving van het lijk van den landbouwer De Wit. Verder zal een deskundig, gerechtelijk onderzoek plaats vinden. De „Meppeler Courant" meldt nog: Het was verschillenden menschen opge vallen dat meergenoemde R. zich sedert de vermissing van De Wit, uitgaven veroor loofde, die hij anders niet in staat was te doen. Algemeen was toch bekend, dat R.'s financieele positie verre van rooskleurig was. Den laatsten tijd scheen daarin op een voor het publiek onverklaarbare wijze ver betering te zijn gekomen. Moest vroeger b.v. een leverancier van voederartikelen, enz,, nog wel eens langeren tijd wachten op betaling zijner rekeningen, de laatste paar maanden betaalde R. meest alles con tant. Bovendien zou hij onlangs een gramo- foon en een naaimachine hebben gekocht. Vroeger kon R. zich zoo iets met aan schaften. De politie zocht tusschen de buitenge wone uitgaven van R. en de vermissing van De Wit verband en haar vermoeden, clat R. van deze vermissing wel eens meer kon weten, werd sterker, toen haar uit den diefstal van de koeien en de wijze, waarop hij dien diefstal zoo langen tijd ge heim had weten te houden, bleek, dat R- sluw en voor „geen kleintje vervaard" was. Volgens de bekentenis van de vrouw moet haar man op den 'bewusten dag in hun woning met een dubbelloops jachtgeweer De Wit hebben doodgeschoten. Het dubbelloops jachtgeweer, waarmee de moord zou zijn gepleegd, is door de politie in beslag genomen. Het ondcrdistric'.shooid van Kota-tengah, nabij Padang, arresteerde te Doekoe een tweetal personen, die verdacht worden, in vereeniging met neg anderen, een complot gesmeed te hebben om alle woningen van de autoriteiten en het kruitmagazijn te Pa dang in brand te steken. Een derde persoon die gearresteerd werd, bekende dat er een geheime verga dering belegd was, waarop acht personen aanwezig waren en waarop de plannen be sproken zijn. De zaak is echter uitgelekt door spionnen-berichten. De leider van de vergadering was een bejaard man, die verbitterd was door de arrestatie van zijn zoon in verband met den moord op het kamponghoofd van Doekoe, daar hij meent dat deze onschuldig is. Het vermoorde kamponghoofd heeft evenwel vcor zijn dood den zoon als dader aange wezen. De rechtbank te Maastricht deed uitspraak in een procedure van den heer,L, Haan te Huize Millen tegen den Staat der Neder landen. Zij nam aan, meldt de „Msb.'V dat de Staat onrechtmatig handelt met vervuild water in de Roode Beek af te voeren en verklaarde hem tot schadevergoeding ver plicht. De rechtbank beval dat deze schade in een afzonderlijk proces zal worden vastge steld. Zij weigerde vooralsnog verlof te verlee- nen om den toevoer van vervuild water af te sluiten RuslandChina dispensatis, en die welke nog gegeven zullen ru. I worden, geven niet upso facto verlof om Litwinof heeft den Chmeeschen zaakge-I het 8dat door een plechtige actie van Z. H. verboden is te lezen. gastigde te Moskou een nota doen toe komen, waarin met klem wordt geprotes teerd tegen de huiszoeking in de Sovjet gebouwen te Peking, De nota eischt onverwijlde terugtrekking van de Chineesche detachementen uit de gebouwen van den militairen attaché en van de handelsvertegenwoordiging, die in hech tenis zijn genomen, in vrijheid worden ge steld; dat onmiddellijk alle documenten, die in de bureelen van den militairen attaché in beslag werden genomen, worden terugge geven; en dat alle goederen, geldswaarden voorwerpen van huiselijk gebruik, boeken en papieren, door de politie en de militairen in beslag genomen, aan de eigenaars worden teruggegeven. De Russische zaakgelastigde en zijn per soneel zijn teruggeroepen, totdat aan deze eischen zal zijn voldaan. De Sovjet-regeering verklaart vervolgens, dat zij over voldoende middelen beschikt om over repressie-maatregelen over te gaan, maar zij ziet daar ten eenenmale van af, daar zij er zich zeer wel rekenschap van geeft, dat de werkelijke verantwoordelijk heid rust op de buitenlandsche imperialisten, die de Svjet-Unie tot een oorlog willen verlokken. Men verwacht in Russische kringen, dat de Chineesche zaakgelastigde in den loop van heden de Sovjetregeering om zijn pas zal verzoeken. Ten gevolge van de ernstige moeilijkheden in de Kwomintang en den tegenslag der nationalisen aan het front, heerscht te Sjaghai een paniekachtige stemming. In de laatste drie weken hebben 4000 buitenlan ders en 100.000 Chineezen de stad verlaten. Volgens berichten uit het Noorden worden de strengste maatregelen tegen de revolu- tionnaire agitatoren en propagandisen ge nomen. Vele nationalistische arbeiders zijn terechtgesteld. Uit de concessie van Tientsin vluchten tal van kapitalisten naar Japan. Uit Hankau zijn 1300 Japanners gevlucht en te Sjanghai aangekomen. De Amerikanen hebben het gerucht verspreid, dat ook de Duitschers Hankau ontruimd zouden hebben. Dit be richt is echter voorbarig, hewel de toestand ernstig is. De Engelsche en Amerikaansche firma's durven Hankau niet te verlaten, daar zij vreezen, dat haar huizen dan door de nationalisten zouden worden bezet. De Britsche draadlooze dienst meldt, dat heel de buitenlandsche scheepvaart op de Jangste thans geëscorteerd wordt door Britsche en Japansche oorlogsschepen. Door het aartsbisschoppelijk secretariaat te Parijs is de volgende nota gepubliceerd: In een audiëntie, welke de H. Vader den 24sten Febr. 1927 aan Z. E. den kardinaal aartsbisschop van Parijs heeft toegestaan, heeft Z. H. Paus Pius XI zijn wil in zake de op den Index-plaatsing van het dagblad de „Action franqaise" wilier, kenbaar maken, met de opdracht dien aan de vergadering van de kardinalen en aartsbisschoppen van Parijs kenbaar te maken: le. Daar de H. Vader persoonlijk het dag blad, de „Action franqaise op den Index heeft geplaatst, kan hij alleen persoonlijk dispensatie van het verbod op het blad te lezen te geven. 2o. Als maatregel van welwillendheid, en 4ls bewijs van zijn vertrouwen, machtigt Pius XI de Fransche bisschoppen om verlof te geven om de „Action francaise" te lezen seconden. Zij besloeg een lengte van ruim j maar alleen in zeer zeldzame gevallen en om 1 Vi K.M. en een breedte van ongeveer ernstige redenen. '200 M. I 3. De reeds verkregen algemeeue Index- Door de Admiialiteit uit Shanghai ont vangen berichten melden, met betrekking tot de beschieting van den Britschen des troyer „Vqteran" nabij Tsjing-Kiang, nog nader, dat de „.Veteran" het vuur met zijn zwaar geschut beantwoord heeft, als gevolg waarvan een kanon van de Chineezen ver nield werd. Hoewel de destroyer getroffen werd, zijn er geen dooden of gewonden. De correspondent van de „Observer" meldt dat het vuur van het Chineesche fort on middellijk tot zwijgen werd gebracht. Of bij de Chineezen "verliezen werden geleden is niet bekend, aangezien zij, zoodra het schie ten begon, verdwenen. De geheele Britsche scheepvaart op de Jang-ste wordt thans ge ëscorteerd door Engelsche en Amerikaan»- sche oorlogsbodems. De Amerikaansche voorzitter van den gemeeneraad van Shanghai heeft mededee- lingen gedaan betreffende de politiemaat regelen, die ten aanzien van het Sovjet consulaat genomen zijn. Zoodra de commis saris van politie bericht ontving van den raid der troepen van Tsjang-tso-Lin op de Sovjet-ambassade te Peking heeft hij, daar hij tevens in het bezit was van belangrijke inlichtingen betreffende de zeer vijandige houding tegenover het Sovjet-consulaat te Shanghai en de activiteit welke dit instituut ontwikkelt, ter plaatse stappen ondernomen om het onder bewaking te stellen. De com missaris zette rondom het gebouw posten uit. Ingevolge het vermoeden van den Con sul, dat een aanval op het consulaat zou worden ondernomen heeft de voorzitter van den gemeenteraad den commissaris instruc ties gegeven deze wachtposten te verster ken en alle binnenkomende en uitgaande personen op bezit van wapens te visi» teeren. LONDEN, 9 April. Uit Shanghai wordt gemeld: De Kantonneesche troepen onder vinden grooten tegenstand bij hun opmarsch naar het Noorden. Zij zijn op twee plaatsen op den Noordelijken oever van de Yangtse teruggeslagen. LONDEN, 9 April. Hedennacht te 2 uur gaat in Engeland, Frankrijk en België da zomertijd in. NEW-YORK, 9 April. In de staten Oklahama en Missouri heeft een hevige storm gewoed, die groote schade heeft aan gericht. LONDEN, 10 April, Ramsay MacDonald is gisteren van Houthampton vertrokken tot het brengen van een kort bezoek aan de Vereenig.de Staten. Hij zal ongeveer drie weken op reis zijn en, behalve aan New- York, zal hij tevens een bezoek brengen aan enkele andere plaatsen in Massachu- seitts o.a. Plymouth, waar de Pilgrim Fathers eenmaal landden. Voorts zial hij door Presi dent Coclidge op het Witte Huis in audiën tie ontvangen worden. Onder hen, die Mac Donald uitgeleide deden bij zijn vertrek, bevond zich o.m. W;Tn, die tot zijn libe rale opponenten behoorde, tacn hij 32 jaar geleden Labour-candidaat wias voor Sou thampton.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8