Wegens vertiek Voordeelig Barrevoeteslr. 8-li Stadsnieuws. Het Naaldenveld. DAMMEN. Clubcompetitie lie klas van het district H. en O. van den Ned. R.K. Dambond. Gevonden dieren en voorwerpen. INGEZONDEN. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. UIT ONZE OOST. Begenadigd. POSTZEGELNIEUWS. De St. Franciscusfilm. Roode Kruis-postzegls. BINNENLANDSCH NIEUWS. De economische toestand van Suriname. De waterontrekking aan de Veluwe. GEMENGD NIEUWS. Bij ernstige vechtpartijen te Rotterdam worden twee personen gewond. Brand in een bioscoop te Almelo. Vergiftigde worst? Hij mocht niet over het land van zijn buurman. UIT ONZE OOST. Een griezelige ontdekking in de klas. Bommen ontdekt. De uitbreiding van het Indische leger. Hoe kwamen de opstandelingen aan zooveel vuurwapenen? VRAGENBUS. ^^^iiiiiiniininniiïïiiiiiiiiniiiiDiTiinïïiiininiininimniiiniiniiiiiHiiiniiiia^^ paar 3,90 11 c. stijging p. maat. i G c stijging p. maat jj Jac. Strijbos schrijft in „De Telegraaf" In het voorjaar, zoo omstreeks Paschen, ligt de geheele streek aan den voet der dui nen cnder het kleurengamma van de bloeien de bollenvelden met Haarlem als centrum van dit tlce ::enland. Maar ook bei ten den bollentijd is Haarlem waardig den naam van Bloemenstad te dragen, al is er in de laatste jaren veel verloren gegaan al heeft haar om geving veel, heel veel aan natuurschoon en bloemenpracht moeten inboeten. Het lande lijke Bciland raakt zoetjes aan volgebouwd, het oude bosch van het Xlocster ten Noor den van de stad waar dertig jaar geleden de blauwe rei~ers broedden en het paars zag van de corydaiis is onder een huizenzee zoek ge raakt, tailocze groote landgoederen en bui tenplaatsen, het groote Bosch en Vaart in het Zuiden werden verkocht en verkaveld; aan allle kanten barstte Haarlem uit haar jasje en we zullen ons over eenigen tijd gaan afvra gen welke bloemen voor die fabelachtige re putatie van de Bloemenstad aansprakelijk zijn. Tot een van de weinig overgebleven stuk ken waar men naar hartelust en tot op dezen dag wandelen kan is het landgoed „Naalden veld". Wel stond aan den ingang het bekende bordje met artikel 461, maar de ernst daar van werd voor een groot deel weer te niet ge daan door de daaronder geplaatste opschrif ten „Verboden wandeling" en „lcsloopende honden worden doodgeschoten." Velen leerden den weg naar dat lommer rijk oord en in den loop der jaren gingen wandelende Haarlemmers, Bloemendalers, Amsterdammers, inwoners van Zandvoort en Heemstede het een als vanzelfsprekend iets beschouwen, dat ze daar vrij mochten rondkuieren en zich laven en verfrisschen aan de ongereptheid van de natuur. We mo gen niet vergeten, dat we dit te danken heb ben aan de mildheid waarmede de eigenares haar bezit openstelde. Nu bij ia dertig jaar geleden vertelde Hei- tnans in een der eerste jaargangen van zijn lijfblad „De Levende Natuur" over een der merkwaardigste plantjes van het Naalden veld, de sleutelbloemen. En als we nu het artikel, geschreven zooals alleen onze Hei- mans dat kon, nog eens overlezen, moeten we wel cnder den indruk komen van de heer lijkheden van dit duinbosch van den Aer- denhout. Van Eeden, de botanicus wist reeds lang voor Hei nans wat het Naaldenveld be- teekende en heeft toen, nu meer dan een halve eeuw geleden z'n waarschuwende stem laten hooren. Thans mogen we weer naar die stem luisteren. Want voor het „Naaldenveld" is een plan gemaakt, een wegenplan, behoorende tot de uitbreidingsplannen van de gemeente Bloe- mendaal. Een behoorlijk stuk bcsch, zoo om streeks 24 H.A. en 8 H.A. weide zullen on bebouwd blijven. We kunnen het bejamme ren, dat het niet mogelijk schijnt het belang rijkste gedeelte, de duinbeek met haar sleu telbloemen, in de wandeling Primulabeek ge naamd, haar dotterbloemen en carexbulten te sparen. V/e betreuren het, dat juist een weg geprojecteerd is over het mooiste stuk van de beek; we mogen echter niet wanho pen dat er, hoe dan ook, een oplossing ge vonden zal worden die alle partijen, de na tuurminnaars en plantenliefhebbers incluis bevredigen kan. De belangrijkheid van het Naaldenveld Staat of valt niet met de primula's en de dotter bloemen en de adelaars varens, al beteeke- nen dezè een natuurschat van ongekende waarde. Het is niet de beek alleen (één der laatste duinbeken welke ons nog resten), die het landgoed stempelt tot een duinbosch van den eersten rang. Ook zijn het niet de nacht- Zwaluwen die er op zomeravonden hun vreemd geratel laten hooren of de kleine staartmeesjes die er nestelen. Het zijn als Zeer gelukkige bijomstandigheden te beschou wen, evenals de prachtig grove dennen, de larixboomen, de aardige en scliilderac-.tig gelegen boerderij met de fijne abeelen, de tientallen kauwtjes en kleine bcschduiven die er in de eeuwenoude eiken broeden, de koddige steenuiltjes, de nachtegalen, de groene spechten en de goudmerels die er wo nen. Maar dit alles met elkaar, de geheele landschappelijke gesteldheid, de duinbeek de prachtig begroeide heuvels, de open duin- plekken, de aardige laantjes en paden, de weide met haar vogels, de kurkiepen, de kar dinaalsmutsjes en de vogelkers en meidoorn- heesters, de harslucht van de dennen en sparren de geur van duinroosjes en theunis- bloemen, keel die voorname en teere schoonheid van de zeer bijzondere planten wereld, de rijkdom en de blijde frischheid van het beboschde duin, dat èn het feit, dat het landgoed gelegen is in de nabijheid van een groote stad en zich steeds meer uitbrei dende gemeenten, in een streek die zeer ge- Zocht is, èn de omstandigheid, dat het een der laatst overgebleven natuurbrokken van Haarlems omstreken is waar de wandelaar Z'n hart kan ophalen, dat maakt, dat alles in het werk gesteld moet worden om te trach ten het Naaldenveld zoo veel mogelijk in den ouden toestand te laten. Bloemenaaal en Haarlem hebben een repu tatie op te houden, het gaat om de „natuur- xuimte" in een dichtbevolkte streek. D.J.D. II Kampioen. Dezer dagen speelde D. J. D. II tegen D. 5.V. I. De D.J.D. reserves wisten door een sprekende overwinning op D.S.V. I (155) het kampioenschap van deze klas te behalen. Van de acht crerpeelde wedstrijden werden er zeven door D.J.D. II gev/onnen en slechts één verloren, dus wel een succes. Nog enkele wedstrijden moeten voor bo vengenoemde competitie gespeeld worden, doch deze zijn van minder belang, daar het reeds vaststaat, dat S. D. O. II de 2e plaats zal innemen met 12 wedstrijdpunten. Districtsnieuws. In varband met het tienjarig bestaan van den R. K. Dambond zal er binnenkort een groote prcpaganda-actie cp touw gezet wor den, om het ledental zoo hoog mogelijk op te voeren. Bizonder zal worden gewerkt in Noord Holland, daar in verschillende plaat sen van deze provincie R. K. dammers een R. K. NVereeniring hebben opgericht, maar zich nog niet definitief bij den dambond heb ben aangesloten. Personen of vereenigingen, die zich bij de- Zen bond willen aan-luiten kunnen zich rich ten tot den heer J. lansen, Rauwenhoffstraat 6, Rotterdam. Wed. de Nijs, Burgwal 81, armbandhor-1 loge Politiebureau, Smedestraat, étui met potlooden Seyffart, Oude Groenmarkt 12, geld H. v. Hemert, Gierstraat 78, grijs wol len handschoenen J. Koel, Frans Halsstraat 27a, bruine dameshandschoen W. de Milde, Vrouwensteeg 10, kwasten Mevr. De Borde: Bosch en Vaartstraat 22, Cypersche poes Kuipers, Gierstraat 21, zwarte poes, gebrach naar Kennel Fauna De Groot, Santpoorter straat 31, grijze poes, „Fauna" Heek, Kruis weg, zwarte poes, „Fauna" J. Coule, Leid' schevaart 38 i, petroleumlarrp(auto) Po litiebureau, Smedestraat, autonummerplaat Joh. Wilshaus, Ted. v. Berkhoutstraat 1 prijscourant en teekeningen Th. v. d. Put ten, Saenredamstraat 72, damesportemonnai' m. i. J. Singeling, Kleine Houtstraat, kin derportemonnaie m. i. Geutskens, Oranje straat 93, grijze petA. v. d. Vlugt, Drappen nierstraat 20, ring met sleutels W. Prinsen, Zomerkade 229, zwarte heerenhandschoen J. Fortgens, Voortingstraat 10, broche W. v. d. Linden, Velserstraat 42, zakdoek J. P. Hendriks, Gasthuislaan 97, rozenkrans M. van Dijk, Gen. Bothastraat 113, ring Politie bureau, Smedestraat, rozenkrans in étuiP. Hekker, Da Co-tas trast 1, rijwielbel.merk A. v. Veenendaal, Sophiastraat 29, rijwielbel. merk T. Hessen, Nachtegaalstraat 54 Scho ten, rijwielbel.merk C. Smits, De Clercqstr. 127, kinderrijwiel. R. Spleet, Assendelverstraat 45, bril in étui A. van Dijk, Oranjeboomstraat 188, idem Cornelissen, Ridderstraat 3r., broche met portretR. Sweers, Krom 39zw., collier met hanger A. Scholten, Lange Wijngaard straat 7, cape C. Potn, Voorzorgstraat 78 zw., zwart lederen ceintuur Oldenmark, Lombardsteeg 5zw., kinderfoto Juliana- laan 62, Overveen, geldstukje W. Scheffer, Lange Heerenstraat 50zw., motorhandschoen; Valkenier, Dorreboomstraat 11, zwart hond je F. v. Waard, Amsterdamstraat 3, bruin lederen heerenhandschoen J. Rensen, Korte Begijnestraat 13, slagersjasje M. de Nijs, Voortingstraat 41, portemonnaie m. i. Beute, Ruychaverstraat 6, plaatsbewijzen Politie bureau, Smedestraat, postwissel A. Tanis, Brouwersstraat 20, kinderportemonnaie m. i. K. Greeuw, Olivierstraat 5 Schoten, porte monnaie met rozenkrans W. de Ruiter, Bil- derdijkstraat 1, gymnastiekschoenen Politie bureau, Smedestraat, étui met schrijfbehoef ten D. v. Zanen, Teylerstraat 57, kinders- speen J. Rensen, Korte Begijnestraat 13, slagersschortje C. Wageveld, Casteleynstraat 2, sleutel v. Nikkelen Kuyper, Garenko- kerskade 48, taschje met portemonnaie G. Klingers, Zuid Polderstraat 105, idem met zakdoek J. v. Boekhoven, Spaarnwouder- straat 43, damestaschje m. i. M. Meyers, Visscherseinde Spaarndam, zegelring P. J. v. d. Velden, Graaf Willemstraat 33, rijwiel bel.merk J. de Vries, Jacobijnestraat 3, ro zenkrans J. C. v. Waard, Voorzorgstraat 57, rijwielpomp. S. Timmerman, Vrouwehekstraat 12, bankbiljetJ. Boerree, Oranjestraat 174, bril in étui. N. Visser, Brederodestraat 2, duifSchouten, Korte Jansstr. 8, bruin glacé heeren handschoen v. K9oten, Plein 22, zwart-bruine hond B. Vroolijk, Korte Dijk 6, muziekver. insigne S. v. Deventer, Kaarl. liedestr. 36 zw., jasje J. A. Boon, Ged. Oudegracht 14, gr. witte poes Politie bureau, Smedestraat, loonlijsten W. Sol Hofdijkplein 8, zakmes Postkantoor, Ged. Oudegracht, damesparaplu A. Strooman, Kennemerstraat 30, jongenspet S. Lenning, Kleverparkweg 140, sierspeldM. Klein, Jacobijnestr. 6 rood, sierspeld v. d. Schuyt, Linschotenstr. 69, baal suiker H. Kooy, v. Marumstraat 39, ring (zegel-) Horsmeyer, Merovfligenstr. 22, rozenkrans F. Wage- mans, Gierstraat 57 R., rijwielbel. merk. (Voor de inhoud ran deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) ST. LIDWINA GILDE. In de Parochie „Lidwina" bestaat sinds een jaar een groep van 10 mannen, welke zich be iasten om het lijk van een overledene des avonds voor dat het grafwaarts gedragen wordt, naar de Parochiekerk te brengen. Door een steeds grooter wordend aantal parochianen worden dan gezamenlijk de ge beden der stervenden gebeden. Nu is door die groep van 10 personen de^r dagen een ver gadering gehouden, waarin een meer vasten vorm aan het doel is gegeven, door de op richting van het St. Lidwina Gilde. Een greep uit het reglement is hier wel op haar plaats. Doel van het St. Lidwina Gilde is, zonder aanziens des persoons, de overledenen naar de kerk te dragen. Voor dit mooie doel is reeds een lijkkleed met wit kruis en letters „St. Li dwina Parochie" geschonken. Het bestuur bestaat uit de heeren Slisser Vz., H. M. Drost Sr., Secretaris, wiens adres is Eikenstraat 7 en de heer Wagenmaker, P. M. Riouwstraat 20. Alle werkzaamheden van het Gilde staan onder toezicht van den ZeerEerw. Heer Pastoor P. v. d. Pavoordt. Er kunnen be gunstigers tot het Gilde toetreden, die min stens een gulden per jaar in de kas van het Gilde storten. Moge het Gilde op ieders begunstiging re kenen. Zoowel gelden als andere voorwerpen ten dienste van het doel, worden dankbaar aanvaard. Op het Reglement, wat de goed keuring van den Z.Ew. Heer Pastoor heeft, en ter vergadering is goedgekeurd, zal de Bis schoppelijke goedkeuring worden gevraagd. Jaarlijks op den feestdag of den Octaaf- Zondag van St. Lidwina, zal een Heilige Mis worden opgedragen, met algemeene Heilige Communie der leden. HET BESTUUR. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. Besluit zijn ben»emd tot Com mandeur in de Huisorde van Oranje, Prof. Dr. J. M. Muller, oud-hooglecraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden en Prof, Dr. J. M. Gunning, buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Aan twee beklaagden, die beschuldigd waren van moord op een politie-agent, en die door den Landraad te Batavia op 6 Januari j.l. tot de doodstraf veroordeeld waren, is gratie verleend. De bekende Si. Franciscusfilm zal op 19 April a.s. werden vertoond voor Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. Op 20 dezer volgt de galavoorstelling te Amsterdam, bij welke gelegenheid de zeer- eerw. Pater Borremaeus de Greeve O. F. M. waarschijnlijk het woord za! voeren. Omtrent de eers'e vertooning van de film te Rome, schrijft men aan „de Tijd": Op uitnoodiging is voor de eerste maal de kunstfilm ver'oond, getiteld „Frate Franceseo," gemaakt door de Isca en samen, gesteld door Gaaf Antamoro. Aldo de Be- nedetti en Carlo Zangarini. De vertooning had plaa's in het Augustco, het Romeinsch stedelijk concertgebouw, voor een uitgele zen elegant publick. Ir. dc koninklijke lo-gc hadden "Hats genomen Z. M. de Koning van Italië met Prinses Johanna, in gezel schap van Prins 'Spa daPo'.enziani, gou verneur van Rome. In de z->al bevonden zich twee ministers, verschil Staatsblad n. 62 bevat het Kon. Besluit van den 25sten Maart 1927, tot uitgifte van' Roode-Kruis-postzegels. Hierbij is het vol gende bepaald Artikel 1. Ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan van de vereeniging „Het Neder iandsche Roode Kruis" worden van Rijks wege Roode-Kruis-postzegels uitgegeven. Artikel 2. De Roode-Kruis-postzegels zijn gedurende een door Onzen Minister van Waterstaat te bepalen tijd verkrijgbaar nevens de gewone postzegels, in de waarden 2, 3, 5, 10 en 15 cent. De zegels van 10 cent dragen Onze beel tenis, die van 2 cent de beeltenis van wijlen Z. M. Willem III, Koning der Nederlanden, die van 3 cent de beeltenis van H. M. de Koningin-Moeder en die van 5 cent de beelte nis van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. De zegels van 15 cent vertoonen een deco ratief ontwerp, gewijd aan het doel der ver eeniging, in artikel 1 genoemd. Artikel 3. De Roode Kruis-postzegels worden verkocht met een toeslag boven de frankeerwaarde van 2 cent voor de zegels van 5 en 10 cent en van 5 cent voor het zegel van 15 cent. De opbrengst dezer zegels wordt, na aftrek van de frankeerwaarde, de kosten van aanmaak, administratiekosten en andere onkosten uit de uitgifte voortvloeiende, ter beschikking gesteld van de vereeniging„Het Nederiandsche Roode Kruis." Artikel 4. Op de Roode Kruis-postzegels zijn de bepalingen van toepassing, welke j gelden voor de gewone postzegels, behoudens dat de geldigheidsduur voor het gebruik eindigt met den 31sten December 1927. Dc Roode-Kruis-postzegels, welke, nadat de termijn van verkrijgbaarstelling is verstreken, nog niet zijn verkocht, zullen worden ver nietigd. Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over de Surinaamsche begroo ting voor 1927, hadden onderscheidene le den met voldoening k-nnis genomen van het rapport van den Ondernemersraad. waarvan de conclusie is, dat getracht moet worden met nieuw kapitaal een opleving van den economischen toestand van Suriname te be werkstelligen. Zij vroegen echter welke voorwaarden de Ondernemersraad daarbij zou stellen, en voorts of de faciliteiten, welke daarbij waarschijnlijk 2ullen worden bedongen de goedkeuring van de Staten- Generaal zullen moeten verwerven. Andere reden, die eveneens instemden met het voornemen van den Ondernemers raad, waren evenwel sceptisch gestemd ten opzichte van het welslagen, omdat h.i. die raad niet ovet het noodige kapitaal be schikt. Indien het benoodigde kapitaal niet mocht worden verkregen, zoo werd ge vraagd, dienen er dan niet van regeerings- wege maatregelen tot ontwikkeling van Su riname te worden getroffen Verder werd o.m. gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn de emigratie van Nederiandsche werk- loozen naar Suriname te bevorderen. De door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ingestelde commissie in zake de wateronttrekking aan de Ve luwe heeft haar tweede bijeenkomst te Utrecht gehouden; toen is o.m. besproken de wijze, waarop het hydrologisch onder zoek van harentwege zal plaats hïbben. Met dit onderzoek is inmiddels een begin gemaakt. Tevens werd een bespreking ge houden met den directeur der Amsterdam- sche waterleidingen, die een overzicht gaf van den stand der werkzaamheden en van de voorloopig verkregen uitkomsten van het geologisch onderzoek. Voorts werd overeengekomen, dat vanwege de commissie toezicht zal worden gehouden op de bo ringen, welk toezicht bereids een aanvang heeft genomen; een vanwege de commissie aangewezen deskundige is bij de werken ge detacheerd. In de derde vergadering besprak de di recteur der Amsterdamsche waterleidingen de laatste vorderingen van dc werkzaam heden en gaven drie afgevaardigden van het comité van actie en onderzoek een uit voerige toelichting van de gevreesde be zwaren. Deze bleken drieledig te zijn: in de eerste plaats acht men bedreigd de landbouwbelangen: in de tweede plaats de boschcultuur, in de derde plaats de bruik baarheid van de bestaande pompen en wa terputten, welk laatste punt uitgebre.id kan worden tot de waterlcidinginstallaties der omliggende gemeenten. De commissie nam van een en ander met groote belangstelling kennis en beloofde, aan het besprokene haar volle aandacht te zullen wijden. Met voldocn'ng stelde de voorzitter vast, dat de gevoerde besprekingen bli'kbaar er toe hebben medegewerkt een sfeer van vertrouwen te scheppen; voorts gaf hii de verzekering, dat de commissie zich zr.J be ijveren om aan alle belangen recht te doen wedervarenl Rotterdam is Zondagavond weer eens het tooneel geweest van ernstige vecht partijen. Omstreeks 11 uur stonden op den den Schiedamschedijk eenige vrouwen met een man te praten, toen een tweetal agenten naderde. Het drietal liep den agenten op zettelijk in den weg. De dienaren der wet naderden den man aan tot doorloopen en een van hen gaf den man een duw. Deze, de 26-jarige D. W. H., die onder den in vloed van sterken drank verkeerde, maak te zich hierover zoo ikwaad, dat hij met gebalde vuisten op de agenten toeliep, roepende; „Dat zal ik je betaald zetten." Het publiek ging nu een meer vijandige houding tegen de agenten aannemen. De politiemannen kregen het hard te verant woorden. Eenige rechercheurs schoten hun in het nauw gedreven collega's te hulp en losten eenige revolverschoten in de lucht. Toen dit nog niet hielp, nam een rechercheur de sabel van een in uniform gekleeder. collega, die nog steeds met den man aan het vechten was, over en dreef het publiek uit elkaar. Ten slotte slaagde men er in den arrestant naar het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg over te brengen. Verder had er een vechtpartij in de Veer- laan plaats gehad tusschen een drietal Arabieren. Een hunner, N. H,, kreeg vier steekwonden in den rug, snijwonden in het gelaat en verwondingen aan het achter hoofd. Hij moest in het ziekenhuis aan den Coolsingel worden opgenomen. Beide andere Arabieren werden m bewaring gesteld. Op den Breede Hilledijk had eveneens een „internationale" vechtpartij plaats. Hier geraakten eenige Duitschers en Span jaarden slaags. De 29-jarige Duitsche stoker kreeg op drie plaatsen steken in den rug. Hij werd in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Cpolsingel over gebracht. Omstreeks halfvier gistermiddag vatte de film „Droomkoninkje", die vertoond werd in de Almelosche Bioscoop te Almelo, vlam, vermoedelijk doordat de film in aan raking kwam met de koolspitsen. In een oogenblik stond de geheele cabine in lichtelaaie. Toen de politie met haar handspuit verscheen, was het ver trekje reeds geheel uitgebrand. Behalve de film „Droomkoninkje" ver brandden nog drie andere fil^ns, benevens het filmapparaat en enkele benoodigdheden zoodat hedenavond geen voorstellingen gegeven konden worden. Toen de brand begon werd de zaal kal ;i ontruimd, zoodat men een paniek wist te voorkomen. Een bediende kreeg eenige brandwonden in het gelaat. Overigens hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. Alles was verzekerd. Het slachtoffer overleden. Te Wolf aartsdijk is heden, vermoedelijk ten gevolge van voedselvergiftiging (waar schijnlijk door het eten van worst) over leden zekere vrouw Heinsdijk; de toestand van haar man en dochter, bij wie zich eveneens vergiftigingsverschijnselen hebben voorgedaan, is ernstig. Het lijk is in beslag genomen. Met een schop ernstig verwond. De arbeider Gerbers te Slagharen wilde zich Zaterdagavond over het land van zijn buurman, den arbeider Zwiep, aldaar be geven. Zwiep verbood hem dit. Toen Ger bers niet wilde luisteren, nam Zwiep een schop, welke hij bij zich had en sloeg G, hiermede op het hoofd, ten gevolge waar van deze neerzeeg. Gerbers werd naar huis gedragen, terwijl zijn vrouw de politie ontbood. Toen deze kwam, kon zij Gerbers nog ondervragen. Ook achtte zij het wenschelijk onmiddellijk geneeskundige hulp in te roepen. Toen de dokter kwam, constateerde hij een ernstige schedelfractuur, benevens inwendige ver bloeding. Naar een ziekenhuis kon G. niet worden vervoerd, omdat hij in levens gevaar verkeerde. Zondagavond is Zwiep gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. De toestand van G. is thans zeer zorgwekkend. „M'frouw, oelar!" Op een morgen ontstond er plotseling groote consternatie in de voorklas van de Hollandsch-Chineesche school op Empang, Buitenzorg, meldt de „B. Post." De kinderen waren reeds een uurtje bezig, toen een der kleintjes op de achterste bank zijn griffel iiet vallen en die wilde oprapen. Een gil, en; „M'frouw, m'frouw, oelar!" De onderwijzeres, mevrouw Wigman, haastte zich er heen en ontdekte onder de bank een groene slang van ongeveer anderhalven me ter. De kinderen stoven onderwijl de klas uit, doodsbleek, vooral de kleine ontdekker van het ongure beest, en in allerijl werd de schooljongos geroepen, die het ondier on schadelijk wist te maken. 't Bleek de groene vogelslang te zijn met donkeren staart, bekend onder den naam van „santja manoek." Het beest was waarschijn lijk des nachts uit den boom op het dak der zijgalerij terecht gekomen en door één der luchtroosters naar binnen gekropen, waar het zich te slapen had gelegd, na op den vloer gevallen te zijn. Het dikke midden-gedeelte deed vermoe den, dat het reptiel kort te voren een prooi verorberd had en daardoor ietwat suf was. Deze gelukkige omstandigheid heeft grooter onheil voorkomen, want een beet in één der beentjes zou minder aangename gevolgen gehad kunnen hebben. Waar ze verstopt waren. Terwijl in den laatsten tijd in de Omme landen tientallen bommen werden achter haald, mocht het de politie tot dusver niet gelukken ook in de stad op dit materiaal be slag te leggen, schrijft de „Sum. Bode" in aansluiting op het desbetreffend telegram. Aan den demang van Loeboek Begaloeng 's het nu te danken, dat men omtrent de verspreiding van bommen in de stad meer te weten kwam. Genoemde demang arresteerde een zekeren Saat, die bekende, onder be dreiging met den dood, van den thans gear- esteerden P. K. I. leider Pakih Taher, 14 ommen in ontvangst te hebben genomen om 'eze te Padang te distribueeren. Hij had de bommen ter hand gesteld aan oberen Oedin, ten huisjóngen van den heer eth, die weer voor verdere distributie zorgde. Afgaande op dé verklaringen van deze per sonen konden het Inlandsche bestuur en de politie van Padang op zoek gaan naar de verborgen bommen. In het Oranje-Hotel werden onder de ka mer van den substituut-ofiicier van Justitie mr. de la Parra, twee bommen aangetroffen. Drie bedienden en een gewezen bediende van het hotel werden in verband hiermede gear resteerd. Een der bedienden verklaarde een bom in een sloot naast het hotel te hebben geworpen, doch het ding werd daar niet ge vonden. Ook bij verschillende Europeesche families werden bommen in huis of op het erf aange troffen. die daar door bedienden of gewezen bedienden zijn verstopt. Op het erf van den heer Tinkelenberg, Bentengweg, werd één bom gevonden, bij den heer Zwoens op Belangtoeng cén bom, bij den heer der Veen. Kamoong Terandam twee bommen, bij den heer Kaas op Belantoeng één bom en bij den heer Heil op Belantoeng drie bommen. De daders zijn gearresteerd. Volgens het „Soer. Handelsblad" heeft de Raad van Indië bezwaar tegen de plannen van den legercommandant tot uitbreiding \an het leger, o.m. met 6 comoagnieën in fanterie en versterking van de compagnieën fan 170 tot 200 man. De Raad sympathiseert met het denkbeeld tot uitbreiding van de veldpolitie. Hoe de communistische opstandelingen ter Sumatra's Westkust aan een zoo groote hoeveelheid vuurwanenen kwamen, behalve door binnensmokkelen, is thans door de Padangsche politie ontdekt Gebleken is n.l.. dat de firma J. Boon Jr., waarvan de Nederlander W. D. van Eek directeur is, op groote schaal clandestiene vuurwapens heeft geleverd aan beruchte in landsche voormannen, waarschijnlijk wel een 250 6 300 revolvers met ammunitie Deze leverancier heeft biitiids zooveel mo gelijk de boeken ziiner zaak. waaruit bewij zen tegen hem te nutten zouden zijn, ver nietigd, dcch verschillende verklaringen van dc zijde zijne a-gearresteerde communistische klanten getuigen tegen hem. Vr. 1. Welke buitenplaatsen in de omge ving geven z.g, wandelkaarien uit voor het publiek, en waar zijn deze te bekomen of aan te vragen? 2. Zijn de duinen der Amsterdamsche wa terleiding vrij te betreden of is dit verbo den terrein? Antw.: 1. Duin en Kruidberg, te Sant poort. Aanvragen om kaarten zijn te rich ten aan den rentmeester. 2. Dat is verboden terrein. Aanvragen om kaarten kunt u richten tot de directie der Amsterdamsche Waterleiding, Heerengracht 47, Amsterdam. Vr. Bestaat er een boek over radio en onderdeden ervan, met duidelijk omschre ven verklaringen, hetgeen zou kunnen die nen tot hulp tot zelf aanleggen ervan? Zoo ja waar is het te verkrijgen en wat zou wellicht de prijs ervan zijn? Antw Zoo'n boek bestaat er zeker. Wend u lot een boekhandelaar. Vr. Ik was aangesteld als bestuurslid van de R. K. Kiesvereeniging, om hulpbehoe venden naar het stemlokaal te brengen, hetgeen ik al 20 jaar heb gedaan. Ik bracht daar een vrouw van 74 jaar, die mij vroeg lijst 15 aan te wijzen, welk recht mij ont zegd werd door den voorzitter van 't stem bureau. Had ik volgens de wet daar het recht toe? Antw.: Slechts hulpbehoevenden en ge- brekkigen megen bij het stemmen gehol pen worden. Indien de vrouw dus niet hulp behoevend v/as, mocht u geen hulp ver- lcenen, Vr. Kunt u mij het juiste adres opgeven van den directeur van de gemeente water leiding te Amsterdam? Liefst naam en woonplaats. Antw.: Directeur is de heer R. P. van Roijen; kantoor Nieuwe Heerengracht 49, Amsterdam; particulier adres De Lairesse- straat 96, Amsterdam. Vr. 1. Met hoeveel dagen moet een dienstbode, die een week in dienst is en haar loon per maand ontvangt haar dienst opzeggen? 2, Indien zij per maand moet opzeggen, kan dit dan ook per 15den van de maand? Aantw.: Met 1 maand. 2. Er motten tus schen het opzeggen en het verlaten van den dienst twee betalingstermijnen liggen. Wordt zij den laatsten der maand uitbe taald, dan kan zij slechts den laatsten van de maand vertrekken. Vr. Kunt u mij zeggen of de loten van de Hollandsche Grondcredietbank 15 of 10 kosten? Ik heb een lot gekocht voor 15 en nu kan ik er een koopen van 10. Kunt u mij daar ook eenige inlichtingen over geven? Antw.; Die loten kosten niet meer dan 3 a 4. Vr. 1. Gaarne zou ik van u willen ver nemen in de vragenbus of het vak tand- techniker een goed vak is voor de toekomst en of het goed loonend is? 2. Zijn er soms ook vakscholen voor? Antw.: 1. Op dergelijke vragen is geen antwoord te geven. Dat hangt natuurlijk af van het feit, of u een groote praktijk krijgt. 2. Voor zoover ons bekend, niet. Vr. Wat zijn de voornaamste Engelsche volksbladen? Antw.: U bedoelt waarschijnlijk bladen, welke het meest gelezen worden. Daarvan geven wij u hieronder een lijstje: Times; Daily Mail; Daily Telegraph; Financial News; kranten voor den ontwik kelden zakenman. Evening News; Evening Standard; Eve- ming Star; Morning Post; Westminster Ga- zette; Daily Chronicle; kranten voor den gewonen man. Daily Mirror; Daily Sketch; Daily Gra phic; speciale geïllustreerde kranten. Sunday Pictorial; People; News of the World; Sunday Telegraph; Zondags karan ten. Natuurlijk zijn er een massa lokale bla- end, doch bovenstaande kranien hebben een oplage varieerend tusschen 1 tot 3.000.000 exemplaren. Vr. Welke is de kortste weg van Assen delft naar Apeldoorn? Hoeveel K.M. be draagt deze afstand? Antw.: Assendelft, Nauerna, Westzaan- sche Overtoom, Zaandam, Oostzaan, Oost- zaansche Overtoom, Tolhuis, Amsterdam, Diemerbrug, Muiden, Hakkelaarsbrug, Naar- den, Laren, Eemnesbuiten, Eemnesbinnen, Soestdijk, Soest, Amersfoort, Hoevelaken, Vroothuizen, Oud-Milligen, Nieuw Milligen, Apeldoorn. Afstand 114.9 K.M. Vr. Welke is de kortste weg van Ouder kerk a.d. Amstel naar Spierdijk? Antw.; Ouderkerk a.d. Amstel, 't Kalfje, Amsterdam, Tolhuis, Buiksloot, 't Schouw, flpendam, Purmerend, Midden Beeroster, Noord Beemster, Avenhorn, de Goorn, Spierdijk. Afstand 46.8 K.M. Vr. Mijn dochter heeft een vast werkhuis voor 3 dagen per week. Nu gaat mevrouw voor 6 weken naar buiten. Heeft mijn doch ter nog recht op vergoeding? Antw.: Ja; het bedrag der vergoeding onderling te regelen. -Vr. Kunt u mii opgeven, wat in de „Nieu we Haarlemsche Courant" heeft gestaan omtrent het octrooi van veer- en tolrech ten van Willem I, 1829. Antw.: Indien u ons opgeeft den datum (of ongeveer den datum), waarop het arti kel in de courant heeft gestaan, kunnen wij u nog wel aan zoo'n courant helpen. Vr. 1. Ik ben voor dag en nacht in be trekking. Nu ben ik 17 Jaunari ziek naar huis gegaan en 3 April weer in betrekking gekomen; Nu heeft mevrouw mij het loon tot Maart, benevens zes weken kostgeld, betaald. Had ik nu ook recht op loon van Maart, daar mevrouw mij niet opgezegd heeft? 2. Nu gaat mevrouw mij per week beta len, opdat zij, als ik weer ziek mocht wor den, geen 6 weken kostgeld behoeft te betalen. Is dat juist? Antw.: 1. Neen, mevrouw heeft aan haar verplichtingen volkomen voldaan. 2. Wettelijk heeft mevrouw daar het recht toe. Er wordt dan een nieuwe overeenkomst aangegaan. Gaat u daar niet mede accoord, dan kunt u den dienst opzeggen met in achtneming van den wettelijken termijn. Wij veronderstellen dat de bedoeling van dit betalen per week is, om u met één week op te zeggen als u ziek wordt. Als u niet opgezegd wordt, blijft de verplichting tot verpleging natuurlijk bestaan. naar Indië biedt Familie haar volledige Huisinrichting ter overname aan, w.o.: een eiken Eetkamer met groot Buffet, breed Dressoir, Uitschuiltafel, 2 ge heel veerende Club-Crapauds en 4 eiken Stoelen met gebloemde mo- quett, groote maat Axminster Vloer kleed, Deurkleedjes, Theekast, eiken Pendule met Japansche Vazen, Spie gel, enz.; tevens een prachtvolle Ita- liaansch noten Salon, zijnde Salonkast, Canapé, 2 Fauteuils, 4 Stoelen en Ta fel; alles ook afzonderlijk; alsmede een gezellig Huiskamer-ameublement, be staande uit zwaar breed eiken Dres soir met Spiegel, 2 moquette Fauteuils en 4 dito Stoelen, en Tafel, het geheel te zamen voor 100.groot eiken Buffet 65.eerste klas verstelbare Divan (op singels) met zeer mooi Di van kleed samen 35; zwaar wollen Huiskamer-Karpet 15.18.en 20.2 zware moquette Fauteuils en 4 Stoelen samen 50.prachtvol pluchen Tafelkleed 6.8.en 10.2 raam dikke Overgordijnen 30; Schitterend Queen Anne Fau- teuil-ameubl., met uitneemb. zittingen 95.2 Hall-Fauteuils met Tafel eenige zware moquette Gang- en Trap- 20.keurig Divankleed 12. loopers 10.en 15.2 zware 2-persoons Wollen Dekens, fonkel nieuw, beide voor 14.'2 nog zwaardere samen voor 18.grnote Satin Deken 10,2 Deurkleedjes voor 5.benevens diverse groote en kleinere Karpetten. Deventer en Smyrna Vloertueeden; Kelims, origi- neele China-Vazen en Drakenpotten, Plateel Pullen, Schilderstukken ia breede zwarte en vergulde lijsten, Moorsch Koperwerk, uitheemsche Wand- en Sierkleeden, zijden Sche merlamp, Sarongs, Batik sjaals, Wol len Dekens, Tafelkleeden, eiken Boe kenkast, eenige kleine maat Dames- kleeding, en hetgeen verder tot den inboedel behoort. Alles is slechts zeer korten tijd ge bruikt, goed onderhouden en in eerste conditie, en wordt in gedeelten en af zonderlijk overgedaan hedenavond van 5S uur en Woensdag, Donderdag en Vrijdag den geheelen dag: RAAM- VEST 57, 2046 zijn thans onze prijzen vanDAïYIESKGUSEN, J extra zwarte kwaliteit jj jj lil d'écosse, geheel j§ versterkte voet, prima J pasvorm, per paar 1.70 SPORTKOUSEN, half wol, geheel Jacquard geweven, mooie kleu ren, maat 2 DAMES HAND SCHOENEN met kapjes, nieuwste kleu ren 135 98 80 en DIRECTOIRES voor Dames en kinderen, macco met zijden streep, pr. kwaliteit maat 30 DAÏVIESSCHORTEN, uitsluitend pr. wasch- s echte kwaliteiten, 300 IJ 225 168 en Komt U eens kijken naar onze etalages er is zeker iets voor U bij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10