BELANGRIJKE INBOEDELVEILING DE SPaHEïïdEBAflK Berichten uit onze vorige opiage. Gehoord en gezien. HET R.=K. LYCEUM. ELCK WAT WILS TREKJES. HAARLEM. Kobus naar de stembus. Het nieuwe gebouw van Bloembollencultuur. De treinontsporing aan de Kleverlaan. het wissel werd bediend, was onvoldoende. T DAMMEN. ï—i Autobus-concessies. VAN DE POLITIERECHTER. NOG EENS DE STEMBUS. GEMENGD NIEUWS. Belgen, die Zuid Limburg binn enged rongen. Proclamaties aangeplakt. Een dief neergeschoten. Gemoedelijk engoedkoop. op WOENSDAG, 13 APRIL en DONDERDAG 14 APRIL, beide dagen van des voormiddags 10 uur tot 's-middags 12 uur en des namiddags 2 uur tot 's-avonds 8 uur, in het GEBOUW ST. BAV.O, Smedestraat te HAARLEM DEURWAARDER I. D. SMITS. ■MGS3B5MB8 No. 492. G. N, Kobus moest gaan stemmen 't Was hem aan te zien., dien bewusten Woensdag van 6 April, dat er iets gewichtigs ging gebeuren. Aan z'n baas vroeg ie vrijaf, en kreeg 't na tuurlijk ook, om zich van zijn plicht te gaan kwijten. Netjes geschoren gezicht, gepoetste schoe nen, nieuwe jas en bolhoed, maakten van hem een geheel andere persoonlijkheid. Welgemoed toog onze Kobus op weg naar de standplaats van de autobus, die hem zou voeren naar z'n geboortedorp. Helaas, bij aankomst aldaar bleek bovengenoemd ver voermiddel juist vertrokken te zijn. Er zat dus voor onzen stemmer niets anders op, dan 'n volgende gelegenheid af te wachten. Nu, met 'n uurtje oponthoud was de arme er niet af. Even bij Klaas van Toonen 'n paar biertjes pikken en weldra klonk 't signaal, dat de volgende bus in aantocht was, be stemd voor het dorpje L. Na behouden aankomst aldaar ging onze plichtsgetrouwe Jaap zwart maken, pardon 'k wil zeggen rood, hèrn, wien hij 'n zetel gunde in de Provinciale Staten. Op den goe den uitslag der verkiezingen, gunde ie zich nog wel 'n paar biertjes. Ja, waarom ook niet *t Was nog vroeg. In de naburige stad, welke toch gepasseerd moest worden, zou in eene der bioscopen 'n mooie dramatische film worden vertoond. Daar kon ie wel eens naar toe. Met 'n eerste-rangskaartje stapte onze Jaap naar de hem aangewezen plaats en wachtte de dingen af, die komen zouden. De eene acte na de andere speelde zich af, totdat de pauze volgde, 'n Orkestje zorgde voor 'n aangename verpoozing. Zóó muzi kaal is echter onze stemmer niet, dat hem die mocie muziek kon bekoren. Nog steeds zag hij de verschillende tafe- reelen der film aan z'n geestesoog voorbij trekken. Dat werd hem noodlottig, 't Begon hem voor de oogen te schemeren en te draaien en hij dacht er oer na hoeveel biertjes hij dien middag wel gedronken had. En, terwijl de tonen der muziek langzaam wegstierven kwam de oplossing van het vraagstuk, waar mede Jaapie zich op dat oogenbiik bezig hield. Gelukkig, voor zijne naastzittende twee dames, plaatste hij op elegante wijze, z'n mooie nieuwe bol-hoedje onder z'n kin en gaf toen gevolg aan iets, dat wel overbodig zal zijn nader te omschrijven. Men kan zich de algemeene hilariteit voorstellen 't Verdere gedeelte van 't pro gramma werd afgewerkt, 't Bewuste hoedje met deszelfs inhoud werd zoolang onder den stoel bewaard van hem, die zich de gelukkige eigenaar van meergemelde artikelen mocht noemen. Na de laatste acte, op straat gekomen zijn de, werd 't hoofddeksel met sierlijken zwaai ontdaan van alles wat er niet in thuis hoorde Zelfvoldaan ging Jaap huiswaarts en ver telde in geuren en kleuren z'n wedervaren aan eenieder die het maar hooren wilde. uverleg met arch. A. T. Kraan van Oegst- geest. In de hoofdbestuursvergadering van de Alg Ver. voor Bloembollencultuur van 5 April 1927 is de door den afloop der algemeene ver gadering geschapen toestand onder oogen ge zien. Ingekomen waren van eenige daartoe uitgenoodigde architecten, de voorloopige schetsontwerpen voor de verandering van het gebouwencomplex aan de Leidsche Vaart. Na ernstige bestudeering der ontwerpen werd met algemeene stemmen besloten met den ar chitect A. T. Kraan te Oegstgeest in nader overleg te treden over de uitwerking van zijn ontwerp en daarna dit ontwerp ter beoordee ling van wat voor de beursentrée zou kunnen worden verkregen, tegelijk met den beschrij vingsbrief toe te zenden aan de afdeelingen, ter voorbereiding van de behandeling van een voorstel tot het heffen van een beursentrée gedurende een beperkt aantal jaren, om de financiering van de uitvoering van dit ont werp mogelijk te maken. De datum voor deze algemeene vergadering, die uitsluitend voor dit punt wordt bijeengeroepen, werd bepaald op Maandag 9 Mei a. s. Geen straf. Het orgaan van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel schrijft over boven vermelde ontsporing het volgende In den nacht van 30 Nov. op 1 Dec. 1926 ontspoorde te Haarlem een zandtrein, door dat de wisseltong van een tegen tegen de punt in te berijden wissel niet aansloot. Dit ongeval trok de bijzondere aandacht, omdat het plaats vond kort na de spoorweg ramp bij de Vink, maar vooral omdat er ge ruchten liepen, dat ook hier de oorzaak moest worden gezocht in de wijzê van werken, welke bij de werkzaamheden, uit gevoerd in verband met de electrificatie, werd toegepast. Omtrent de directe oorzaak bestond on middellijk na het ongeval reeds zekerheid. De spanning in de trekdraden, waarmede Zooals bij het spoor gebruikelijk is, moest nu worden vastgesteld, wie voor deze on regelmatigheid verantwoordelijk en dus straf schuldig was. De chef van Dienst van Weg en Werken meende twee seinwerkers aan sprakelijk te kunnen stellen en strafte hen met 2 respectievelijk 1 dag inhouding be zoldiging. Beiden stelden beroep in bij het scheids gerecht. Wat was n.l. het geval Beide seinwerkers waren het laatst bij de seininrichtingen op dit baanvak geweest op Maandag 29 Nov., naar aanleiding van een verzoek om hulp te verleenen bij het verplaatsen van een aantal jukken, waar over de trekdraden loopen. De verplaatsing van deze jukken was noodig voor het plaatsen van lichtmasten. Den daaropvolgenden dag (Dinsdag) werd hunne assistentie niet gevraagd en zijn zij er ook niet geweest. In den nacht van Dins dag op Woensdag vond het ongeval plaats. Nu bleek uit alles, dat na Maandag buiten weten van de seinwerkers om, nog een aantal jukken waren verplaatst. Niemand anders dan het personeel van den aannemer van de electrificatiewerken kon dit hebben gedaan. Trouwens de wijze waarop het was gebeurd wees er op, dat dit was gedaan door niet-deskundigen. De ar beiders van den aannemer mochten dit in geen geval eigenmachtig doen. Ze konden het echter doen, omdat behoorlijk toezicht van de zijde van den spoorwegdienst ontbrak. Terecht wenschten de seinwerkers geener lei verantwoording te dragen voor de gevol gen van de eigenmachtige handelingen van dit aannemerspersoneel. De Chef van Dienst strafte hen evenwel, omdat naar zijn mee ning reeds vóór en op 29 Maart de draden te slap moesten zijn geweest en de seinwerk- kers dit hadden moeten constateeren. Volgens den strafoplegger kon datgene, wat na 29 Maart wellicht nog met draad- jukken was gebeurd op zich zelf de slapte der draden niet hebben veroorzaakt. Het Scheidsgerecht bleek van een andere meening en vernietigde de straf. Bij deze zaak kwam overduidelijk naar voren, dat ook hier, evenals bij de Vink, door menschcn, niet tot het spoorwegpersoneel behoorende met de veiligheid wordt gespeeld. Deze menschen, die in aangenomen werk staan en bovendien niet het minste begrip hebben van de gevolgen, die door sommige handelingen ontstaan, scharrelen maar op de baan rond en voelen zich daar heer en meester. Het toezicht op hunne hande lingen is verre van voldoende. Er werden bijna ongelooflijke staaltjes gegeven van de wijze waarop die losse arbeiders daar werken. Dat ze zich op een spoorweg bevinden, schijnt niet tot hen door te dringen. Ze gooien met de dingen om zich heen, als waren ze op een vrij veld, waar niets gebeuren kan en over de mogelijke gevolgen bekommeren zich slechts enkelen. OM HET 2DE KLASSE CLUBKAM PIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Haarlem wint van Leiden met 164. Zondag j.l. speelden te Leiden in Maison „Bernsen" voor het Clubkampioenschap der 2de Klasse van den Nederlandschen Dam- bond de „Haarlemsche Damclub" II tegen de Leidsche Damvereeniging I. De Haarlemmers hadden een invaller, terwijl de Leidsche ploeg geheel compleet den strijd aanbond. De Haarlemmers wonnen ook hun twee den Kampioenswedstrijd met flinke cijfers. De gedetailleerde uitslag volgt hieronder Leidsche Damver. I„Haarl. Damcl." II. Leiden. Haarlem. Bord Nr. 1. O. G. van VeenJ. P. van Eyk 2. B. SlegtenhorstH. van Santen 02 3. A. v. d. StelP. G. van Engelen 02 4. M. SwerisPh. F. Amelung 02 5. J. BernsenJ. Wielenga02 6. H. de WaterJ. v. d. Giesens 02 7. J. KleerP. H. Meure 20 8. I. TelingJ. Bijster Jr11 9. G. BrugmanP. Mollema 02 10. P. van LieW. J. A. Matla 02 Totaal 4—16 voor Haarlem. Door Ged. Staten van Noord-Holland is aan de Kon. Luchtvaart Mij. voor Neder land en Koloniën, te 's-Gravenhage, ver gunning verleend tot het in werking houden van een autobusdionst van Amsterdam (Leidschcplein) r.aar het vliegveld Schiphol in de Haarlemmermeer en terug. Door den architect A. J. Prinsenberg is hedenmorgen aanbesteed het bouwen van 6 lokalen en van een kapel aan het R. K. Lyceum aan den Zijlweg te Overveen. In massa werd als volgt ingeschreven: IJland en Borst, Amserdam, 86.330; Rijnierse, Overveen, 85.427; Do Vreede, Ncordwijk, 83.715; Metselaar en Zoon, Haarlem, 82,450; Gebrs. van der Putten, Heemstede, 79.500; Van Buuren, Bloemen- c-aal, 79.070; Thunnissen en Vaan Sam- beek, Heemstede, 78.400. o »««©-»« Van stembus tot publick. Het massale gebouw was één rustelooze activiteit, één gonzend bedrijf, én kloppend, ;agend, stuwend, koortsig leven, één haas tende jacht. Onophoudelijk werden overal ie deuren met het-sluit-van-zclf-apparaat open gestooten, liepen jongste bedienden door de gangen met stapels brieven en zware kasboeken, klonken de electrische schellen die de bedienden naar de privé- kantoren riepen, repten de zetterij-jongens zich door de gangen. In de ruime kamers zaten aan de met stapels papieren en cou ranten overdekte bureau's de redactieleden schreven, tikten, luisterden aan de telefoon, gaven orders door naar de zetterij of scho ten haastig en jachtend in hun overjas om een aanvulling van een bericht op te nemen, een verslag van de rechtszitting op te nc.- nen, een belangrijke inbraak of moordaan slag op te jagen, nl zijn privé-kantoor zat de hoofdredacteur, die voortdurend bevelen en aanwijzingen naar de redactiekamer stuurde, luisterde naar den buitenland man, die in den nók van het gebouw aan de radio het nieuws van de gcheele wereld had opgevangen, be-commentarieerde vlug een revolutie in Portugal of Zuid-Amerika en schreef vliegensvlug een hoofdartikel, dat 's avonds in de wandelgangen van het Par lementsgebouw en in de huiskamers der burgers besproken en be-critisserd zou wor den. In de reusachtige zethal rikketikten de zetmachines in razend rythme en beneden in de kelders dreunden en stampten en draaiden de enorme persen en schoven per uur duizenden couranten in den band zon der einde, die de nummers naar de expedi tie vervoerde. Wellicht hebben de lezers wel eens in een of anderen roman een dergelijke beschrij ving gelezen van een courantenbedrijf, waar bij dan liefst de Chicago Tribune, The Times of een ander blad, met een monster achtige oplaag als voorbeeld werd genomen. Zij zullen begrepen hebben, dat ten derge lijke voorstelling overdreven is, of geschre ven is door iemand, die zijn kennis omtrent den waren stand van zaken met fantaisie aanvulde. Wel moeten uiteraard alle onder- doelen van een dagbladbureau zonder fei len in elkaar passen en kan een geringe stoornis het geheele bedrijf ernstig stagnee- ren, maar "is het geen ketel waar iedereen rent en jacht, men ongeveer geen tijd heeft om adem te halen en de een den ander van driit en zenuwachtigheid ieder oogenbiik in de haren vliegt. De sporen van zulke onbe kookt haast-werk zouden spoedig in de krant te vinden zijn. In de afgeloopen week echter was ons bureau, waar de centrale van den verkie- zingsdienst voor ongeveer heel Noord-Hol land was gevestigd, liet tooneel van meer dan gewone activiteit. Builen de dagelijks terugkeerende drukte om de courant op den juisten tijd voor de pers gereed te hebben, heerschtc er nog de bedrijvigheid voor den uitslag van de Statenverkiezingen uit de verschillende gegevsen op te maken. Dagen ie voren waren de noodige maatregelen ge- j troffen om een snelle en goede berichtge ving mogelijk te maken, en Woensdagavond kon het werk beginnen. Zoodra de uitslag in de naburige ge meenten, Heemstede, Schoten, Bloemen- daal enz. bekend was, kwam hij ook, bijna tegelijkertijd, op het redactiebureau binnen, 's Nachts en den volgenden dag kwamen de telefonische berichten en telegrammen, voortdurend rinkelde de telefoonschel, uit de meest afgelegen delen der provincie kwamen de opgaven der uitgebrachte stem men, van Texel en Weesp, van Amsterdam, het Gooi en Wieringen. Langzaam aan wer den de lijsten vergeleken; er werd geteld en samengevoegd, nog eens geteld en verge leken, de laatste berichten opgenomen alles zoo vlug mogelijk om tijdig gereed te zijn en Koning Publiek 's avond, uitslag, uitgewerkt en gepreciseerd, voo. .eggen. Dat is het eigenaardige bij verkiezingen: de kiezer is de eenige die het werk het voornaamste werk verricht. Hij is de mach tige die den uitslag bepaalt, hij is dc produ cent, de man die de verkiezing maakt en toch is hij ook de laatste dje weet wat hij heeft helpen maken. Het is of een begees terd tooncelspeler zich op de planken totaal overgeeft en in de Tecensie leest hoe en wat hij gespeeld heeft; of een kwajongen blinde lings een steen door een spiegelruit slingert en later met volle belangstelling informeert wat de gevolgen zijn; of een kanonnier in 't vrilde weg een stad beschiet en nieuwsgie rig de courant inziet, naar de berichten over het bombardement. De kiezer, die zijn stem biljet invult cn het in de bus bij de andere werpt, is degene die den ontzetlenden voor raad biljetten bij elkaar voegt, waarover later de ambtenaren zwoegen. De kiezer is 't dus die de stemming maakt, de eenige producent cn per saldo ook de meest be langhebbende. Toch weten al die duizenden niet wat zij gedaan hebben, wat de gevol gen zijn van hun werk, tot op de stcm- burcaux de stemmen geteld zijn en de uit slag door de dagbladen wereldkundig is ge maakt. A. DE RAM, Weigeraars. P. J., H. C. v. B., en J. V., alle dienst plichtigen, hadden nagelaten zich behoorlijk daarvoor te laten inschrijven. De niet ver schenen verdachten werden deswege veroor deeld tot een geldboete vein 15. ieder of 5 dagen hechtenis. De eisch luidde 14 dagen gevangenisstraf. Fuü®ncf Zandpoort. Het was In het jaar 1926 in dn nacht van 15 op 15 Juni., dat er in Zandvoort voor het café Monopole een ruzie ontstond, doordat een auto met een aantal fuifers erin een trappetje in de buurt aldaar ging beklimmen, althans voor zoover het aan de stramme leden van zoo'n vehiekel mogelijk is. Het was echter het oude liedje van: „Als de wijn is in den man, is de wijsheid, enz." Er kwam publiek bij en ook politie, welke laatste verplicht was proces-verbaal op te maken in verband met de onnuchterheid der passagiers van dc auto. Er kwam ruzie, verzet "en ten slotte vielen er woorden en klappen. De 22 jarige juffrouw A. K. C., die deel van de emballage der auto uitmaakte en in Amsterdam woonde, was niet poolig genoeg om haar handen te gebruiken, maar des te krachtiger was haar tonginstallatie en zoo kreêg op een gegeven oogenbiik een inspecteur van Politie de minnckoozende woorden: „Schoft, plebejer en vuile proleet", naar zijn hoofd. Dat deze met de zegewenschen niet al te zeer was ingenomen, behoeft niet nader te worden vermeld en dus kreeg deze autrice, een proces-verbaal wegens beleediging van een ambtenaar in functie. Reeds had deze zaak gedient en was bedoelde dame voor 100. boete subs. 10 dagen veroordeeld. Ze ontkende finaal ondanks de Inspecteur persisteerde bij zijn eerst afgelegden verkla ring, dat niemand ander bedoeld kon zijn dan hij. Een zevental getuigen-betrokkenen, ver klaarden dito met de juffrouw en hoewel de officier zijn eersten eisch handhaafde, zeide de politierechter niet de vaste overtuiging van schuld te hebben gekregen en sprak haar vrij. Na al hetgeen over den uitslag der Prov. Statenverkiez ng in Noord-Holland reeds is geschreven, is het wellicht niet onaardig hier af te drukken he'£c mr. Bomans over den uitslag nog in de .4sb. schrijft: De Katholieken verliezen twee zetels, niettegens'aande zij bijna 12000 stemmen méér hebben uitgebracht dan in 1923. Een i'l'nk accres, gelet op de totalen: 112168 in 1923, en 123.877 in 1927, het is immers ruim 10 pet., weliswaar blijvende onder de tctaaltoename van het aantal Provinciale- Staten-kiezers in hetl and (2.914.400 in 1927, 2.600.000 in 1923), maar men verge'e niet, dat de N, Holl, Katholieken met Amster dam te kampen hebben, waar ook een toe name vrn ons stemcijfer valt op te mer ken, maar bij lange na niet evenredig met de snelle toename Van de geheele Amster- damsche bevolking. Er zit een tragische noot in deze historie: degene, die in woord en geschrift het meest zich roerde in de N, Hollandsche Staten verkiezingen is tevens de adviseur van het iijstenstelscl: Amsterdam en de rest van de Provincie. Al zijn zwoegen is als het ware vernietigd door zijn advies. Het geeft stof tot velerlei beschouwing. B v.: Had de lijst „Rest van de Provin cie" (78.243 R.K. stemmen) een paar hon derd méér besomd en had de lijst Amster dam (45.634) hetzelfde beeld vertoond, de R.K. Staatspartij zou 19 zetels behaald heb ben, dat is: Geen verlies hebben geleden. De gokze'el van 1923, de 19de, zou dan zelfs gehandhaafd zijn. De verdeeling in twee lijsten zou dan een schitterend staal tje van verkiezingstechnie'k geweest zijn. En wat ziim een paar honderd stemmen op zoovele duizenden. Een voorbeeld: Thans is de laatste rest zetel, de 77e dus, toegewzen aan de Vrijz. Dem. Plattelanders, gemiddelde per zetel 6525. De Amsterdammsche lijst nu telt een eindcijfer van 45634 voor de R.K. Toegewe zen: 6 zetels. Bij zeven zetels is het ge middelde 6520, Ergo: 37 stemmen méér op de 46.634 en de 12de zetel was ons. Met iets grooter marge geldt diit voor onze lijst „Rest van de Provincie" (78,248) wat aan gaat den 76en Statenze'el, onzen 19den thans toegewezen aan de V. D. Partij, ge middelde per zeter 7001, Een paar honderd stemmen dus toegevoegd aan ons stemcij- ier van 123.877 en de R.K. Staatspartij zou onverzwakt uit den strijd zijp gekomen, men had dan gesproken van een debacle der Vrijz. Democraten, die met bedoelde twee zetels op het kantje af gewonnen tóch nog verliezen (vrooger 9 V.ü. plus 1 platte lander, nu 6 V.D. plus 2 plattelanders; had den wij een paar honderd «temmen meer gehad, dan waren de rose partijgangers op 5 V, D. plus 1 plattelander teru3geloopen, een verlies feitelijk van vier zetel® op de tien). Indien er ooit reden tot nabetrachting is over een stembusuitslag, dan is het wel Hier, want 't wordt nog veel schooner. Had de S. D, A. P, in Noord-Holland 2871 méér uitgebracht dan zij deed, zij zoude 22 zetels in plaats van.... 24 veroverd heb ben. Het gemis van 2871 stemmen bracht haar twe zetels winst. Bewijs: indien de R.-K. Volfespartijers rood gestemd hadden zou de S, D. A. P. met deze ruim 3000 stemmen dadelijk 22 zetels toegewezen hebben gekregen. Rest 0 of van geen beteekenis. Maar gevolg: 69 zetel® waren bij eerste toewijzing bezet. Art, 300, 3de lid Kieswet treedt niet in werking. Art, 100 2e lid geldt: de groots'.e overschot ten: de 8 overige zetel® zouden toegewezen zijn aan het Middenstandsblok, de Vrijz. Democr, Plattelanders, de A. R. Partij, de Comm. partij Holland, de Vrijz.-Dem., den Vrijheidsbond, de C, H. Unie, de Comm. partij Wijnkoop. De Katholieken zouden dan maar 16 zetels gehaald hebben en er dus drie verloren hebben! En wij zouden er niets bij gewonnen hebben al® wij één lijst voor heel de Provincie gemaakt had den; immens, dan zou zeker het s'.elsel der overschotten en niet van het grootste ge- m'éctetcte "gegolden hebben. Dit laa'ste is het biilijkste en Limburg en Brabant kunnen in de toekomst steeds win nen als zij, door zelfstandige 5 of 6 lijsten, die ieder op zich nog 'n flink gemiddelde geven, de werking van art. 100 derde lid der Kieswt (stelsel d'Hondt, gewijzigd) ai- dwingen, de S. D. A. P. in Limburg zou verlies geboekt hebben, wij winst. Men late zich m,.i. niet afschrikken door een hoogst toevalligen tegenslag in Noord- Holland, waar trouwens de R.K. par'ij de werking van het stelsel d'Hondt niet in de hand heeft cn in haar optreden, door twee overscho ten en twee zware lijsten, zich wilde dekken naar twee zijden, naar ge lang minder ol méér dan 69 volle kiesdee- lerzetels gehaald zouden worden. Het zoude mij spijten als b.v. het hoofd bestuur van onze R.K. Staatspartij uit het voorgevallene in Noord-Holland de con clusie rok, dat steeds met één lijst over alle 18 Kieskringen moet opgetrokken worden bij de Kamerverkiezingen (waar de norm 85 kiesdeeler-zetels geldt). De zaak is nog steeds alle overleg en studie waard. Wat Noord-Holland aangaat: deze tegen valler brengt den meevaller in zijn schoot. En juist dit oogenbiik lijkt ons het meest geschikt om te verklaren: de 24 zetels der S, D. A, P. hebben nu eenmaal de groot ste gemiddelde waarde. Zij komen haar toe, volkomen toe, Zij zijn een gevolg van de juiste en billijke doorwerking der Evenre dige Vertegenwoordiging. Zij geven ons een les: onjuist is het voor de R.K. 'Staa'spartij dertig zetels te bezetten met een waarde voor elk van circa den landelijken kiesdec- ler, terwijl 30 andere er zitten met gemid deld 5900 stemmen minder per zetel. Het kan ook anders. Het persbureau Vaz Dias meldt: Naar aanleiding van een bericht van het Parijsche blad „Le Journal", dat Belgen na bij Roosteren Nederlandsch-Limbuirg zijn binnengedrongen en proc'amaties hebben aangeplakt, waarin de aansluiting van Lim burg aan België wordt geo'scht, teneinde deze provincie te behoeden voorr de ge volgen van de verwerping van het Belgisch verdrag, hebben wij ter plaatse een onder zoek ingesteld. Uit dit onderzoek is het volgende geble ken: In den nacht van 7aterdag op Zondag omstreeks half 4 kwam een auto met een achttal Belgen over rde Ned-Belgische grens nabij Roosteren, Volgens andere inlichtingen zouden de Belgen per fiets naar ons land gekomen zijn. Op verschillende gebouwen o.a. postkantooi, op telefoonpalen enz,, wer den inderdaad 3 verscillend luidende procla maties geplakt. De proclamaties zijn gedrukt op wit, rood en groen papier. Zij zijn niet geteekend. De Beigen drongen door tot Dieteren in de ge meente Susteren. Ook hier werden procla maties aangebracht. Eenige mijnwerkers, die van dpn mijn huiswaarts keerden hebben de Belgen gezien en naar het heet hebben zij met hen gesproken. Dieteren ligt ongeveer 3 KM. van de grens. Vandaar zijn de Bel gen weer naar België teruggekeerd. De proclamaties werden Zondagmorgen, zoodra zij werdren opgemerkt, door de bevolking verwijderdr. De autoriteiten ter plaatse, die wij om omlichtingen vroegen, deelden ons mede, dat een ernstig onderzoek wordt in gesteld, of deze proclamaties inderdaad door Belgen zijn geplakt. Maatregelen worden ge nomen om herhaling te voorkomen. Zij deelden ons eveneens mede, dat de bevolking de proclamaties overal onmiddel lijk heeft Verwijderd. De inhoud van de drie proclamaties is als volgt: De eerste luidt: „Wij komen heden vreedzaam en vriend schappelijk, enkel om onze verloren Lim- burgsche broeders te groe'en en te bewij zen dat wij ze niet vergten. Krijgt Lim burg, krijgt België inzake herziening van het Verdrag va nl839 geen voldoening, dan komen wij weder, maar ditmaal om voor nie's meer lerug te trekken, zoolang dc vrijheid en het recht niet heerschen aan beide oevers der bevrijde Maas." De tweede proclamatie vermeldt: „Limburg wordt vrlost van de Holland sche Pro'.estantsche verdrukking en heb zucht, België wenscht geen verovering van land, noch burger, maar eischt herstel van het opgedrongen Verdrag van 1839 en vooral vrije verbindingen met Limburg en de Maas en vrijen doorgang per spoor, weg en kanaal naar het Rijnland. De dam van 1839 tusschen Limburg en België opgewor pen, moet weg. De voorspoed en de toe komst van Limburg Eggen in het Westen en in het Zuiden met en bij Belgie en niet te Rot'erdam en in het Noorden. De laatste proclamaie, welke dik is ge drukt, heeft den volgenden inhoud: „De Limburgers hebben het recht over 3% Nederland 1919 1011/2 101% b% Nederland 1923 1013/4 101% VA Neder]. 1917 99% 99% VA N l. 1925 B. 953/4 95% N.-l. 1923 D.. '0111/16 10111/» 55 Oude Vaart 89 89 I Jito Gem Eigend. 861/* Mij. „Nederland".. 188 b 188 b Scheepvaart-Unie '891/4 Rotterd. Lloyd 178 1 178 1 226% Oude Boot 98 96 b Holl. Stoomboot 72 Jurgens gew 172 Nederl Kunstzijde 349 345 Maecubee 128 1291/a1 Holl. Kunstzijde 132 130% Koloniale Bank 247 246% Indische Bank 171% 171% Cert. Handel Mij... 1591/41 159 Reso dito I59%1 159% 123 1 Geconsolideerde 240% 240-2 Kon Olie 377% 376 U. S. Steel 171b 172 Marine coram 8% 8% Marine pref. 43% 42 H. V. A 723 7 24 Java Cultuur 378 380 Vorstenlanden 178 179 Actions id. 162 Poerwoderjo 166% b Oude Dell 448 448 Senembah 434% 433 Deli Batavia 488 490 A'dam Rubber 3443/4 342 348 - j'Iau 176 175 Allied Sumatra 112 112 Oostkust 238 238 v. I. C. O 215 213-3 Deli Bat. Rubber 268 265 Dordtsche Petr. 358 Southern Rails 127 171% 933/4 b 171 Anaconda Wabash 71% 70% zich zeiven te beschikken en in alle vrij heid te onderhandelen over de regeling hunner belangen met België en de buiten wereld." VALKENBURG, 11 April. Een sedert 14 dagen Heerlen onveilig makende dief is he-t dennacht om 2 uur door de marechausse© gearresteerd, nadat bii een poging om te ontvluchten van de vuurwapenen moest worden gebruik gemaakt. Zwaar gewond in aim en borstkas werd de dief, een 29-jarig© Pcol, naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht. ROSSUM, 11 April. In verband met de zeer vermoedelijke samenvoeging met in gang van 1 Januari 1928 van de gemeenten Rossum, Heerwaarden en Hurwenen hebben de verschillende partijen in de gemeente Rossum besloten bij de a.s. gemeenteraads verkiezingen gezamenlijk met één lijst, waar op 7 candidaten, uit te komen. Door dit overleg zal dus de verkiezing der raadsleden bij enkele candidaatstelling geschieden, waardoor tevens aan de gemeente de kos- ten van een stemming bespaard worden. De navolgend heren worden candidaat ge steld: Mr. baron van Randwijck, burgenvls- ter; mr. P. van Willigen; G. v. d. Kolk; J, W. Dingermans; P. Liebrecht Lzn.; J. Ver hoeven en Chr. Hoskam. „Het causerietje". „Zeg, Lien" kwam Dolf van Tilhoven met omhoog gesjord colbertje op z'n vrouw toegeloopen „wil je 's even kijken? Ik geloof, dat die broek óók al dun begint te worden op 't zitgedeelte. Lien keek, trok Dolf naar de serre, waar 't licht er beter op viel, nam de stof tusschen duim en vinger en constateerde, dat 't achter werk totaal versleten was. „Zou er niks meer Jn te doen zijn?" ,,'n-Ja.... 'n heel nieuw zitvlak er in. Haal je andere broek maar es van boven straks.... je hebt immers twee pantalons bij dit pak?" „Ja, maar je weet toch wel, dat 'k die an dere al lang niet meer draag, omdat 'k toen door 'n knie gevallen ben „Ja, nou herinner ik 't me.... 't is ook haast niet bij te houwen zooveel broeken als jij verslijt. En heb 'k in die andere óók al niet es 'n stuk gezet op dezelfde plaats? „Preciesvan de lap, die er toen over was." „Jajanou, misschien is 't achter stuk daar nog goed van.Vanavond meteen maar in orde maken. Of 'k je ook goed geraje heb, om toen direct 'n tweede pantalon bij dat pak te bestellen, anders had je misschien weer 'n jaar „half om half" geloopen met 'n broek 'r bij van 'n andere kleur." „'k Ben tenminste bliL dit 'k 't gedaan heb.... want 't jasje en 't vest zien er nog heel goed uit, hè „Mankeert nog niks an.'n beetje glim- merig op de ellebogen, maar da's ook alles." „Als nou die broek weer in orde is kan 'k er misschien best nog es 'n lezinkie mee houwen, niet?" „Natuurlijk Als 't tenminste niet zoo deftig, zoo officieel is.... Heb je weer wat op 't oog?" „Nou.... meneer Boekman sprak me vanmiddag aan.... je weet wel, de voor zitter van „De jonge actie". Ze willen me hebben voor 'n causerietje over de moreele zijde van de radio.... 'k zal nog wel 'n schrijven krijgen van de secretaris." „Leukof is 't voor niks „Nee, dat geloof 'k niet.... allicht twee blauwe briefies „Als je je eigen maar weer niet zoo zenuw achtig maakt." „Zenuwachtig Ik ben nóóit zenuw achtig 1" Lien verborg 'n paar proestlachjes in de nieuwe theedoeken, die ze aan 't merken was„Gut, jongen, hoe durf je 't nog te zeggen.... Als 'k nóg denk an de vorige keer..., met die avond voor de reisvereeni- ging.... je at geen twee aardappels en je zat maar 5n je lezing te prutsen.en je liep maar heen en weer als 'n kip, die...." Hè, wat overdrijf je weer.... en dat was héél iets anders.'n gedegen onderwerp. ..Dit wordt maar 'n causerietje.... 'n ge zellig praatje...." „Ja, ja.... afijn 'k zal nog maar niks zeggenO, gunst, daar grijpt ie al papier en potlood.en hij weet noa niat eens of i't wel doorgaat „Lien 1 Plaag me niet 1 En anders neem 'k 't geen eens &n 1" „Doe je tóch niet.... je bent 'r veels te verlekkerd op 1" Ze ging maar naar de keuken.... want als ie zoo'n lezing in z'n kop had was ie altijd prikkelig 's Avonds, toen Bennie en Liesje, die nogal woelig waren geweest en 'n goed uur hadden wakker gelegen, eindelijk sliepen, kon Lien op 'r gemak aan de pantalon-reparatie be ginnen. Dolf keek geïnteresseerd toe. Handig knipte ze groote, ovale plakken uit de beide broeken en stikte 't gave zitvlak in de panta lon, die overigens nog goed was. Toen 'n boutje d'r op en meteen de vouwen weer es flink geperst.... en 't kleedingstuk zag er weer zoo goed als nieuw uit. Jandori, die Lien was toch handig in dat werk, hoor I Menige vrouw zou je voor zooiets met 'n koud gezicht naar de kleermaker verwijzen. „Dat pakkie wat je non hebt ingetrokken" zei Lien met 'n bezuinigingsgezicht „ziet er óók zoo kwaad nog niet uit. Als 'k jou was droeg 'k dat nou maar es 'n poosie door, dan kun je dit nog 'n beetj - sparen." „Ja, kon 'k wel doen.... dan zullen we 't vernieuwde maar weer in m'n kast hang n. En die verknipte broek? Allemachies w t 'n gatWel zoo groot als de chijf van de loudspeakerDolf stak lachend z'n kop er door, en met z'n armen in de broekspijpen kwam ie daas op Lien af voor 'n dankbaar heidsstoeipartijtje. „Dat ding moet maar in de voddenkist, hè?" maakte hij zich los uit de ver minkte pantalon. „In de voddenkist? Da's weer echt iets voor 'n man 1 Nee, ventje,die bewaar jij netjesdaar verstellen we later je pak weer mee als 't noodig is. In de voddenkist I In de voddenkist Ml klonk 't nog 'n paar maal ia gemoedelijke verontwaardiging. „De moreele zijde van de radio wordt vermoedelijk door velen verre van ernstig genomen.Nee, dat klinkt 'n beetje. 'n beetje, hoe zal 'k zeggenWacht es De moreele betéékenis.ja juist beteekenis van de radio.... mag door ons „Pappa I" „Stil, jongen, stoor me nou niet 1" „Wat is stoor, pappa „Dat je niet praten mag als ik bezig ben „Wat bent u bezig pappa?" „Stil, zeg ik je 1 StilMond houwe. De moreele zijde van de radio, mijne dames en heeren, wordt vermoedelijk...." „Pappa, maak effe dat touwtje...." „Jongen, hou je snoet 1 Of 'k smijt je in de schuur. Pas op als ie gaat janken, hoor Pas op Dat kan 'k heeletnadl niet hebben nou Lien Lien 1Lie-ie-iennnn 11Haal asjeblieft dat huilende jog wegasje blieft 11" „Wat nou weer kwam Lien 'n beetje onverstandig verwijtend de kamer in.... „Wat is er, Bennie? Zoet maar, hoor.... pappa moet studeerenvoor straks, voor de vergaderingga maar in de keuken, lieverd, daar is Liesje ook, dan krijg je 'nj sinaasappel „Eet nou tenminste 'n boterhammetje, Dolf" begon ze, toen Bennie even ge borgen was. „Nee, nee.... 'k heb géén trek.... en 'k ben nog lang niet klaar ook." t „Als je nou nog niet klaar bent, wat mot 't dan vanavond worden?" „Ach, laat Vne toch betieje Ga nou maar weg 't Zit 'm alléén nog maar in 't begin in de üanvang.... de danhef bedoel 'k dan de rest kan 'k wel droomen...." Bennie en Liesje kwamen de kamer binnen stormen, huilend en vechtend om de groot ste sinaasappel. Dolf vloog met de handen aan z'n hoofd naar boven en ging op z'n kamer, waar 't 'm eigenlijk veel te koud was, verder aan z'n causerietje werken. „De moreele beteekenis van de radio.... ja, Zoo was 't wordt door velen nog niet ernstig genoeg opgevatik durf zelfs beweren, dat menigeen de zaak zelfs niet van dat standpunt uit beschouwt.... beschouwt hm, da's weer tete ja.'t kin tochof zou 'k zetten Zoo bleef ie 'n heele poos in steeds grootere opwinding z'n causerietje beknoeien en be merkte nauwelijks, dat z'n oogen door de invallende duisternis begonnen te steken. De stem van Lien, die waarschuwend galmde, dat 't over half acht was, schrok hem in de werkelijkheid. En of ie z'n eigen nou al had opgeknapt. »Ja, ja, ja.... ik begin 1 Maak me nou niet van streek met je geschreeuw En z'n dikke jas moest ie maar intrekken, waagde ze nog 'n na-roepje.'t was erg kil buiten.en dan vanavond weer op die fiets terug. Hij smeet z'n deur dicht, om geen stem meer te hooren, gunde zich geen tijd, om 't licht op te steken en greep, ils maar repeteerend, naar z'n boord, z'n das, z'n piqué-overhemd, z'n kleeren.snotverdéé, over half acht.... had ze dat niet eerder kunnen zeggen „De moreele beteekenis van.,.. pats, 'n veter kapot, most 'r nog bij kommeWaar waren z'n manchet- knoopen nou weer De moreele beteekenis van de radio, mijne dames en heeren, wordt door velen niet ernstig genoeggroote hemel, nou vloog z'n boordenknoopie weer onder de kast In de toekomst kati de radio, mits geleid door mannen van hooge levensopvatting, van groote, cultureele waan de zijn.en daarom moeten we in de radio zien een object voor internationale.... kwart voor achten Hij kwam vast te laat. In twéé seconden nam ie afscheid van vrouw en peuters.... sprong op z'n fiets en trapte als 'n razende. Eu.... Dolf bemerkte niet, dat ie z'o causerietje had vergeten.... Aan de ingang van 't Vereenigings- gebouwtje stond 'n bestuurslid al angstig naar 'm uit te kijken.... Met 'n kop als 'n rooie kool sprong Dolf van z'n fiets en ver nam, dat 't publiek al 'n beetje ongeduldig werd. Achter in de zaal trok ie z'n jas uit, gaf die aan 'n gedienstige commissaris van orde en stapte onder 'n welkomst-applausje naar 't voorgedeelte der zaal. Maar in minder dan vier tellen was die Zaal één gillende lachstuip, en vijftig wijs vingers waren gericht op Dolf's derrière, die 'n groote witte, onderbroek-schijf vertoonden Dolf had de pantalon aan waar 't zitvlak was uitgeknipt. 't Causerietje ging niet door....-dat ie 't vergeten had merkte hij pas toen ie 'n half uur later bijna grienend van woede en schaam te z'n kamer binnenplofte. 't Werd 'n paar weken later gehouden. Maar niet door Dolf van Tilhoven. (Auteursrecht).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2