H.H. ADVERTEERDERS!! VERZOEK AAN ONZE De soclallsatlecommissie aan het woord. Voornaamste Nieuws pUPS!|f£| m smaakt als room Woensdag 13 April 1927 i 51ste Jaargang No. 16525 51ste Jaargang No. 16525 Bij contract helangrijke korting. Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uitehrlllk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Beleefd verzoeken wij U Uwe advertentiën indien eenigszins mogelijk reeds EEN DAG VóóR PLAAT SING te willen doen toekomen. Bij vroegtijdige inzending heeft U DE ZEKERHEID dat aan de samenstelling en verdere uitvoering de grootst moge lijke zorg wordt besteed, hetgeen bij late ontvangst niet altijd gegarandeerd kan worden. DE ADMINISTRATIE PLAATSELIJK NIEUWS. Het Eigen Gebouw voor Bloembollencultuur. KERK EN SCHOOL. Voor den wederopbouw van Katholiek China. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Een belooning voor zijn moedig optreden. Wat komt er op Amsterdams groentenmarkt? De gemeentebegrooting 1927 van Amsterdam. Een gebeurtenisvoor de hoofdstad Onder bewaking. RECHTZAKEN. Weer voor den rechter. SOCIAAL LEVEN. De textielindustrie te Apeldoorn. GEMENGD NIEUWS. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De export van Nederlandsch Vee. De vergiftiging te Wolfaartsdijk door het eten van ondeuglijke worst. Het nachtelijk bezoek der Belgen aan de grensgemeenten Kranig! Tragisch. Ernstig ongeluk bij oefeningen te Texel. Een boerderij met 38 stuks vee wordt een prooi der ylammen» CRICKET De abonnementsprijs bedraagt voo, Haarlem en Agentschappen: Per week 0.2o Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Ne. 5970. BIEIIWIE HAABLEMSCHE COURBOT Advertentiën 35 cents per regsi /raag- en aanbod-advertentién t-4 >gels 60 ct per plaatsing: elk» ;egel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct per rej Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f ^gn -bireen ongeval met f OC fj bij verlies van een hand, f |OK bij verlies van een f Kjfl bij'n breuk van f trt tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 OU U U verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; *»U, doodelijken afloop Au Ueen voet of een oog; 1 lfciv. duim of Wijsvinger- O oeen o. arm; bij verlies v. esa andere vinger» Het loont de moeite met een naar voor beelden aan te toonen. hoe vruchteloos het werk der z.e. Socialisaiie-commissie is ge weest, niet zoo zeer om crltiek op deze Staatscommissie uit te brengen, maar meer om tot voorzichtigheid voor de toekomst te manen. Wanneer wij toch eenerziids beden ken ive hebben er gisteren uitvoerig aan herinnerd hoe een volk, een parlement, door een bepaalde idee wordt aangegrepen, zich daaraan vastklampt en zijn beste man nen aan één tafel brengt, om aan die ge dachte een levenden vorm te geven, om de regéering te adviseeren. op welke wijze de idee door wetsbepalingen te verwezenlijken zou zijn en wij zien dan anderzijds na zeven jaren een verslag uitkomen met niets dan ijdel gepraat langs elkaar heen, met zoo goed als geen enkele conclusie, zonder eenig voorstel, waaraan de regeering houvast heeft of het moest zijn het negatieve resul taat van: „niets doen is het beste".... wanneer wij deze uitkomst zien, dan kan dit een les zijn om wat minder met den waan van 'den dag mee te loopen. Laten wij onze voorbeelden nemen uil twee. zeer voorname hoofdstukken van het rapport, n.m. uit het derde hoofdstuk han delende over: economische werkwijze; be drijfsinrichting; transport en grondstoffen van goederen en uit het vierde hoofdstuk: de economische distributie. Dit laatste, om dat daarin het rapport van zijn allerbesten kant- bekeken kan worden. Wij nemen uit het derde hoofdstuk de passage, waar de socialisten aan het woord zijn en betoogen, dat in de kapitalistische productiewijze en in de distributie een groo- te mate van verkwisting van materiaal en energie aan den dag wordt gelegd. We lezen dan: Achterlijke bedrijven worden gehandhaafd, terwijl het bij doelmatige concentratie van bedrijven en door gemeenschapsbelang ge dicteerde bedrijfsleiding mogelijk zou zijn, de productie te voeren op de meest econo mische wijze en met de verst doorgevoerde besparing. Als een voorbeeld, hoe onder het huidige stelsel technische verbeteringen niet, al thans niet ten volle worden benut, verwijzen de leden, die thans aan het woord zijn, naar de bij de flesschenfabricage gebezigde Owens-machine. Door de invoering „van deze machine in Amerika was het mogelijk belangrijk te be sparen op energie en materiaal en toch voerde men de machine in Europa niet in, omdat een te groote productie strijden zou met het belang van de fabrikanten. Na de uitvinding en de toepassing van deze ma chine in Amerika, heeft men in Europa een internationaal kartel van flesschenfabrieken gevormd, welke de zeer geleidelijke en langzame invoering der machine ten doel had, teneinde te voorkomen, dat de plotse linge invoering tot kapitaal-verlies zou lei den. Ziehier dus een ernstige en meer gehoor de beschuldiging: 'bij de huidige productie wijze weigert men zelfs machines te gebrui ken. wanneer daardoor de ondernemerswinst ■niet op peil kan worden gehouden. De con sument wordt dan natuurliik het kind van de rekening. Maar hoor nu, wat daartegen van andere zijde wordt aangevoerd: Het voorbeeld van de Owens-machine acht men wat de feiten betreft niet geheel juist weergegeven. Zeer zeker zou men zuiver van technisch standpunt de zaak beziende de onmiddellijke invoering van de macltine heboen' moeten aanbevelen Door dit echter niet te doen, hebben de fabrikanten van Europa blijk gegeven, de meest economische werkwijze te hebben toe gepast. De uitvinding en exploitatie der Owens- machine inAmerika is geschied door de verceniging van verschillende kapitaalkrach tige persopen, die voor het patent zoo n hoogen prijs vroegen, dat de meeste com binatiën buiten Amerika dien niet konden betalen. Toen Amerika echter besloot om zelf de machine in Europa te gaan exploi- tee en, werden de Europeesche fabrikanten we! gedwongen zich aaneen le sluiten, om (e ramen het patent te kunnen koopen. Hier bij kwam -gelijk vanzelf spreekt ter stond de vraag van de verdeeling der pro ductie en van het afzetgebied le pas, maar met het tempo van 1e invoering der ma chine heeft het kartel niets te maken gehad. De concurrentie is tusschen de fabrikanten volstrekt niet uitgeschakeld. De reden, waarom de machine niet overal op volle capaciteit wordt aangewend, ligt niet in de omstandigheid, dal kapitalistische win tbe- langen aan de invoering dier machine weer stand hebben geboden. De machine is alleen dan rendabel, wan neer een bepaalde hoeveelheid geprodu ceerd moet worden. Voor de productie van kleinere hoeveelheden werkt de machine niet economisch. Wanneer men hiertegen aanvoert, dal men dan de flesschenproductie moet standaardi- seeren en normaliseeren, dan ziet men voorbij, dat ook normalisatie niet bij decreet is in te voeren. Vooral bii de flesschenfabri cage zou normalisatie van het product af stuiten op de eischen, die andere bedrijven (n.I. die, welke de flesschen moeten ge bruiken) eraan stellen. Het samengaan van de Owêns-machine met andere machines en met handwerk vindt daarom zijn economi sche rechtvaardiging in het feit, dat voor haar rentabiliteit een zekere hoeveelheid productie vereischt is. Bovendien heeft de Owens-machine nog tal van gebreken, ter wijl zij ten slotte voor de productie van bepaalde vormen van flesschen minder ge schikt is Bovendien zal en dit geldt voor de invoering van vele andere technische ver beteringen een plotselinge omzetting van het bedrijf tot zoo groot kapitaalverlies kunnen leiden, dat uit het oogpunt van eco nomische werkwijze een meer geleidelijke invoering gewenscht kan zijn. Welk is bet practisch nut van dit debat- teeren? Hoogstens dit, dat eenige rauwe lings opgezette theorieën ten onderste boven werden gepraat. Maar daarvoor was toch geen Staatscommissie noodig; zulke debat ten kunnen goedkooper en vruchtbaarder in vereenigingen, vaktijdschriften en zelfs in de perc gehouden worden! Dit eene voorbeeld toont hoe onbevredigd de lezing van dit geheele rapport laat. We nemen nog een ander voorbeeld van de be handeling van een vraagstuk, dat ook na den oorlog nog actueel is gebleven, n.m. de vraag, of bij het bestaande distributie-sys teem de prijzen niet veel te hoog zijn. Hier althans is er een gelijke meening bij heel de Staatscommissie,-n.m. deze, „dat aan het tegenwoordige distributiestelsel nog heel wat ontbieekt." Maar zal dit niet altijd met ieder stelsel bet geval zijn; en hebben wij een Staatscommissie noodig om te zeggen, dat in deze wereld nu eenmaal niet alles vol maakt is? De voorstanders van socialisatie zoeken verder in dit hoofdstuk hun kracht in het aansturen op concentratie in de distributie. Zij zeggen n.m.: In het algemeen kan men Zeggen, dat con centratie in de distributie zoowel ten goede zal komen aan den prijs als aan de kwali teit. Deze concentratie zal echter niet zoo moeten opgevat worden, dat in een groote stad slechts op één plaats bepaalde goede ren betrokken kunnen warden; iedere wo- ningwijk zal haar eigen distributie-centra moeten bezitten in den vorm van kleine „warenhuizen". Ter nadere adstructie van deze beschou wingen wordt van dezelfde zijde nog opge merkt, dat de vrijheid van productie aanlei ding geworden is tot het scheppen van. een onzinnig groote keus van verschillende ar tikelen, Deze enorme keuze b.v. op bet ge bied van cigaretten, waarin duizenden mer ken bestaan, leidt vanzelf tot dure distri butie. .Men wil van deze zijde een zachten dwang leggen op den consument tol beper king der keuze. Wanneer men ziet. dat door de atscnaiüng van den nachtarbeid in de bakkerijen de kleine bedrijven, die technisch, economisch en hygiënisch achterlijk zijn, aangemoedigd worden, zoodat de groote broodfabrieken niet meer rendeeren, dan is het geneesmid del uitsluitend de normalisatie van den broodvorm, gebruik van ketlingroosters en geconcentreerde productie. Men ziet niet in, waarom er meer dan één of iwec broodvor men geleverd moeten worden. Maar hoor hoe de tegenpartij hier tegen over slaat: Tegen de voorgestelde concentratie in de distributie worden echter door andere leden bezwaren ingebracht. Vooreerst vreest men, dat door te ver doorgevoerde concentratie veel kostbare lijd voor de huisvrouwen ver loren gaat, doordat jzii hare inkoopen niet meer in de naaste omgeving van haar wo ning kunnen doen. Men vreest, dat de voor standers der socialisatie den uiensch te veel gaan zien als economisch subject; het zou zeer zeker buitengewoon economisch zijn, wanneer alle inwoners van dezelfde gemeen te op denzelfden dag een en dezelfde groen te zouden eten. maar hiermede is de zaak niet beslist. Een regeling van bovenaf zou er noodzakelijk toe leiden, dat de vrijheid van het uitoefenen van een bedrijf geheel aan banden zou worden gelegd. Tegen deze knotting der incividneele vrijheid om zich al of niet te vestigen in verband met de door de gemeenschap te beoordeelen al of niet doelmatigheid der vestiging, heeft men overwegend bezwaar. Bovendien kan men niet van te voren vaststellen, op welke wijze bet goedkoopst kan worden gedistribueerd; de meest econorfiische distributie is als zooveel andere maatschappelijke verschijn selen een product van jarenlange er varing. Ook de prijsvorming waarover later nog meer in het bijzonder wordt gesproken brengt men .hierbij ,te pas. Men meent n.I., dat bii gesocialiseerde distributie de prijs vorming niet door vraag en aanbod, doch door de Overheid zal plaats hebben en dit ai-Ht men verwerpelijk. Men ontkent verder, dat het in zijn alge meenheid juist is te beweren, dat de kleine- distributieve bedrijven altijd het slechtst en het minst hygiënisch zijn. Integendeel komt het dikwiils voor, dat goed gerenommeerde kleine zaken, die haar oorspronkelijk karaktervan soliditeit heb ben weten te bewaren, zich dermate heb ben gespecialiseerd, dat zij in slaat zijn een zeer goed product te leveren. Dit" is b.v, bij vele kleine bakkerijen het geval. Wat leert ons deze lectuur? Dat het on begonnen werk is om bet economisch leven mét theorieën of met machtsmiddelen 'van den sterken arm te leiden. Hoogstens kan het nuttig zijn. dat wetenschappelijke ®èn- schen onbevooroordeel d het pro ces van productie, kapitaalvorming en dis tributie besludeeren en dat de Overheid, zoo noodig, regelend optreedt tegen uitwassen, mistoestanden, den zwakke tegen overmacht beschermend. Maar wie verder wil gaan en het economisch leven in pasklaar gemaakte vormen, wil gieten, die ondervindt .ól wel, dat hij vruchteloos werk doet, omdat het groeiende en wisselende leven zich niet dwingen laat, óf wel, dat hij moet afsnijden en inkrimpen met ruw geweld, met andere woorden het leven doodeu. Wij moeten het groeiproces zooveel mo gelijk aan zich zelf over laten. Is het niet merkwaardig, dat hetzelfde vraagstuk van markthallen, van inkrimping of uitbreiding van het aantal winkeliers enz, da-t de Staatscommissie in 1921 en 1922 besprak, thans nog- volop de aandacht heeft en in midden standskringen bij de eerst belang hebbenden dus ook volle belangstelling? En zien wij in de steden de warenhuizen niét in bijna onrustbarenden omvang verrij zen, ook zonder aandrang van socialisators? Als de Staatscommissie van 11 Maart 1920 ergens goed voor is geweest dan was het hiervoor om aan te toonen. dat het leven lacht met alle theorie en zijn eigen weg gaat. Een anderen keer hopen wij nog eens iets te zeggen over het debat in de Staatscom missie gevoerd over het R.K. Bedrijfsraden- stelsel. In 'n vorig nummer is reeds medegedeeld, dat de uitslag van de beoordeeling van de op ujtnoodiging van. het hoofdbestuur van Bloembollencultuur door de verschillende architecten ingezonden plannen is, dal bet ontwerp van den architect A. T. Kraan te Öegstgeest- is gekozen om nader te worden uitgewerkt. wDe heer Kraan iso.jn. architect van bet op de grens van de gemeenten Hillegom én Bennebroek in aanbouw zijnde krankzinni gengesticht „Vogelenzang", schrijft thans et orgaan dier vereeniging. Zijn ontwerp voor de algeheele verbouwing van het complex-Figee toont aan, dat hij zeer goed beseft heeft, van hoeveel beteekénis het gebouw voor het bloemboilenvak is en aan het uiterlijk heeft hij dan ook veel zorg besteed, terwijl dc beurszaal als een groote hal is ontworpen niet een geheel nieuwe kap. Het weinig aantrekkelijk aan zicht van het complex is in zijn on twerp weggewerkt. De meerdere kosten, die een en ander met zich brengt, zullëii gevonden moeten worden, zooals men gelezen heeft, uit een 'oeursentrée gedurende een aantal jaren (waarschijnlijk vijf). Een belangrijke gift van Z. H. den Paos, Z. H. de Paus heeft een bedrag van 500 duizend lire aan den aartsbisschop van Pe king gezonden als bijdrage in de kosten van herstel der beschadigde Roomsch-Katholie- ke missiehuizen in China. De KoninkJ. Nedérl. Brandweervereeni- ging heeft, op voordracht van den comman dant der Brandweer le Amsterdam, den heer Gordijn, een diploma en een kruis van verdienste voor daden van moed en zelfop offering toegekend aan den heer A. Hes, Goveti Flinckstraat 101, omdat het aan zijn moedig optreden bij den brand in perceel Goveri Flinckstraat 101 tc Amsterdam, op 22 April 1926, le danken is geweest, dat het jongste kind en de vrouw van den be woner gered zijn geworden. De aanbieding van voornoemd diploma en kruis zal met eenige plechtigheid plaats hebben morgenochtend te 11.30 uur aan de centrale der Brandweer, Nieuwe Achter gracht 26 te Amsterdam. Door de „Amsterdamsche Federatie van Vereenigingen van Groot- en Kleinhande laren in Aardappelen, Groenten en Frnuit" en de „Nederl. Bond van Grossiers in ver- sche Zuidvruchten en aanverwante artike len" is weer een adres aan den Amsterdam- schen raad gezonden, waarin o.m. gezegd wordt: Het tijdstip en de wijze, waarop het onder zoek in loco door prof. Sprenger is inge steld, waren allerminst geschikt om een objectief oordeel mogelijk ie maken over de voorziening van groenten en fruit. te Amsterdam. Ten tijde van het onderzoek werden slechts eenige soorten langdurig bewaarde wintergroenten aangevoerd en kwamen voórjaarsgroenten nog niet vol doende ter markt. Wat het fruit betreft was het wel moge lijk en zal het altijd we! mogelijk blijven om den rapporteur slechtepartijen fruit te toonen, heigeen verklaarbaar is, omdat onder van verren afstand geïmporteerd fruit altijd partijen voorkomen, welke niet tegen het vervoer bestand waren en deze partijen op de z.g. Meermarkt, onder controle van den* Keuringsdienst worden verkocht en dharna in den straathandel of op de dag- markten in consumptie worden gebracht. Door één persoon is ingesteld een kort stondig onderzoek, welke persoon werd rondgeleid, door dc twee ambtenaren, wier gestie in het geding was, en dat niet gequali- ïiceerd kan worden in evenredige verhouding te -staan tot de belangrijkheid van de te on derzoeken materie. Adressanten zijn van meening, en bereid aan te toonen, dat én door de mtdedeelin- gen van den Directeur van het Marktwezen èri door dé wijze, waarop het onderzoek in loco door prof. Sprenger gehouden, is, ten onrechte een blaam op den handel is gelegd. Het antwoord van B. en W, aan Ged. Staten B. en W. van Amsterdam hebben, zooals wij reeds mededeelden, besloten aan Ged. Staten van Noord-Holland een schrijven te richten in antwoord op de bekende missive van dit college in zake de 'èegrooting 1927. Het gemeenteblad bevat thans den brief dien B. en W. aan Ged Staten gezonden hebben en waarvan de tekst luidt als volgt: -•-„Uw schrijven, d.d 23 Maart j.l., is door ons overgelegd aan den .gemeenteraad bij onze; in afdruk hierbij gevoegde missive van 25 Maart j.l. In de zitting van Jen gemeenteraad is over dit schrijven discussie gevoerd, van welke wij u hierbij het -verslag iq het Ge meenteblad doen toekomen. Hie^it kan u blijken, welke beschouwingen door verschil lende sprekers ten opzichte van uw schrij ven zijn gehouden. Deze discussie heeft er toe geleid, dat de commissie van biistand voor de Finan- éiën tot ons bet verzoek heeft gericht, u de volgende .mededeeling te doen: De omstreeks Juli van dit iaar in te die nen gemeenterekening over 1926 zal, naar thans reeds vaststaat, een overschot laten van minstens f 1.900.000, het bedrag, dat bij de Begrooiing-1926 aan het Reservefonds werd onttrokken. Over dit bedrag zal dus niet worden beschikt. Wij zouden gaarne door u worden in de gelegenheid gesteld, in de raadszitting van 27 April aan den raad kennis te geven, of de bovenstaande mededeeling wijziging brengt in het standpunt, door u ingenomen in nw schrijven van 23 Maart j.l. Ten overvloede voegen wij hieraan toe, dat gesteld dit ware niet het geval, de le den der commissie van biistand voor de Financiën zooais naar wij meen en alle raads leden, hun "volle vriibeid behouden, om ten opzichte van, uw schrijver), d.fl. 23 Maart, nader stelling te nemen." Het huwelijk van de dochter des burgervaders. In een deel onzet vorige opiagc dubben wij reeds in 't kort melding gemaskt van het huwelijk, dat gisteren voltrokken werd tusschen mcj. A. E. de Vlugt, dochter van den burgemeester van Amsterda.n, en den heer N. A. C. Hymans. De burgemeester zelf heeft als onbezol digd ambtenaar van den burgerlijken Stand in de nieuwe trouwkamer van het stadhuis het huwelijk voltrokken. Buiten stonden velé belangstellenden en nieuwsgierigen, die bén bewonderend ge mompel deden hooren, toen de twee in het wit gestoken knaapjes zich buiten vertoon den, bet pad der jonggehuwden met bloeroen bestrooiend. Voor de Nieuwe Kerk, waar de politie on der leiding van inspecteur De Vries Humel voor de afzetting had zorg gedragen, was zeer veel belangstelling, toen de stoet te ruim twaalf uur op, den Dam arriveerde. Binnen hadden zich inmiddels de genoodig- den verzameld, zoodat het statige kerkge bouw, toen de organist, de heer A. W. Rijp, bij het binnentreden van hex jonge paar „Walter's Preislied," uit „Die Meister- singer von Nürnbérg," van Wagner, door de gewelven deed ruischen, vrijwel gevuld was. Er waren vele raadsleden, het corps consu laire met den doyen, den heer Broms, consul van Zweden, aan het hoofd; verder tal van hoofdambtenaren en hoofden van gemeen tediensten. Prof. dr. A. H. de Hartog deed de plech tigheid. Ook na afloop stonden velen rond de kerk geschaard om het jonge paar en gas ten te zien wegrijden naar het Johannes Vermeerplein, waar ten huize van den heer De Vlugt een déjeuner dinatoire plaats vond. In da* namiddag vertrok het jonge paar naar Italië. In verband met een proces, dat in Ame rika gevoerd werd tegen eenige anarchis ten genaamd Sacco en Vanzetti en die on langs ter dood veroordeeld werden, heeft de politic' te Amsterdam het niet onmo gelijk geacht, dat een demonstratie voor het consulaat van de Vreenigde S aten zou kunnen plaats vinden, 1 en einde alle even tualiteiten te vermijden, houden twee rechercheurs toezicht voor het op de Kei zersgracht te Amsterdam gevestigde con sulaat. Des nachts wandelt er een agenl in uniform heen en weer. voering kunnen worden gegeven, daar Duitschland al dadelijk bii het eerste deel van het transport tegen den doorvoer be zwaar heeft gemaakt: met moeite zijn twee wagons 15 stuks vee vrij gekregen, echter met dê uitdrukkelijke mededeeling, dat verder vervoer niet zou worden toege staan. Deze houding werd gemotiveerd met vrees voor besmetting mrt mond- en klauw zeer (waarbij men blijkbaar vergeet, dat in Duitschland zejf de ziekte veel sterker heerscht dan in Nederland!) Het Rotterdamsche rapaillaansche raadslid Coremans heeft weer voor den politierech ter aldaar terechtgestaan. Ditmaal was hem beleediging Van een 'politic-agent ten laste gelegd. Op 21 Jan. j.l. was de heer Coremans door de Audauenstraat te Rotterdam geko men en had gezien, dat twee rijwielagenten eenige meisjes aanhielden, die zich op straat misdroegen. De heer Coremans zou den agenten hebben toegevoegd, dat ze zich niet met minderjarige meisjes moesten bemoeien en dat zij beschermers der dieven waren. De heer Coremans" verklaarde, dat hij er zich niet van bewust was, die woorden ge bruikt te hebben. Hij zeide, dat de politic heni zoekt om zijn politieke beginselen. He.t O. Mi, waargenomen door. Mr. Rom- bach, eischte 15.boete subs. 10 dagen hechtenis. De politierechterMr. Paré ver oordeelde den heer Coremans conform den eisch. LOONSVERHOOGING, Na een tweetal conferenties met de bestu ren- van de verschillende textielorganisaties, is door de directie der Textiel-Industrie- Maatschappij te Apeldoorn aangeboden, de bestaande stukloonen in de knipzaal en in de bezetzaal met 10 pCt. te verhoogen, terwij! in de naaizaal en in de repasseerzaal de nieuwe vastgestelde lóonèn met 10 pet. ver hoogd zullen worden. Tevens is de directie voornemens, indien het winstcijfer over het per 31 Maart j.l. af gesleten boekjaar meevalt, aan het geheele personeel, zoowel te Apeldoorn als te Hat- lem, één week extra-loon uit te keeren. De doorvoer door Duitschland bemoeilijkt? Ernstige klachten worden vernomen met betrekking tot de houding der Duitsche au toriteiten ten aanzien van den doorvoer van Nederlandsch vee naar Cecho-Slovakije. In Cechoslovakije heerscht gebrek aan goed melkvee, én reeds geruimen tijd zijn pogin gen gedaan, om uit Nederland de behoefte te dekken. In theorie opende ons handels verdrag met Cechoslovakije daartoe de mo gelijkheid: hel Nederlandsch contigent be draagt 5000 stuks. In de laatste drie jaren kon hiervan ech ter geen gebruik gemaakt worden, daar Chechoslavakije in verband met hel bij ons heerschende mond- en klauwzeer, de gren zen vcor ons vee sloot. Daar nu den !aat- sfen ti«d het n->ntal gevlfen tot een mini mum is gedaald, gaf de Cecbische regeering dezer dagen een firma, die daarom had verzocht, de bewilliging tot invoer van 400 t stuks drachtige Hollandsche koeien. Deze j zouden in den loop van veertien dagen woeden overgebracht. Aan dit plan zal echter daarom geen uit- Omtrent de vergiftiging in Wolfaartsdijk, waardoor de 43-jarige gehuwde mej. Hens- dijk om het leven kwam. kan nog het vol gende worden gemeld. Toen gistermorgen dc melkboer ongeveer acht uur aan de wo ning var, den commissionnair G. Hensdijk geen gehoor kreeg, waarschuwde hij de moe der van den heer .Hensdiik. Deze stelde zich in verbinding met den huiseigenaar, eveneens in de buurt woonachiig. waarop de toegang tot het gesloten huis geforceerd werd. In de woning trof men den heer Hens- dijk en zijn vrouw bewusteloos te bed, ter wijl in een andere kamer ook het 15-jarig dochtertje geen teeken van leven meer gaf. Dr. Preuningen constateerde, dat de vrouw reeds eenige uren geleden overleden was. Het mocbl na geruimen tijd gelukken bij den heer Hensdijk en bii het dochtertje de levensgeesten op te wekken. Aanvankelijk werd vermoed dat het on geval te wijten was aan kolendampvergif tiging, daar in een der slaapkamers, die met elkaar in verbinding staan, een kachel brandde. Later bleek, dat de vergiftiging vermoedelijk is ontstaan door bedorven worst, die men den vorigen avond had ge nuttigd. Een uur na den maaltijd waren de drie menschen reeds onpasselijk geworden, doch zij verzuimden, er verder aandacht aan te besteden. Hef vermoeden, dat men hier een geval van worstvergiftiging heeft, wint veld. omdat de vrouw, die ovefleed, aan zienlijk meer van de worst gebruikt beeft dan de vader en het dochtertje. De politie heeft worst en spijsresten in beslag genomen. Morgen wordt sectie op hef lijk verricht. Het Belgisch blad de „Dernières Nouvel- les" deeldt nog het volgende nadere bericht omtrent hel nachtelijk bezoek der Belgén aan de grensgemeenten in Zuid-Limburg mede: „Ongeveer vijftig Belgen zijn Zaterdag van Brussel naar Maeseyck vertrokken. Onder hen bevonden zich niet alleen Brusselaars, maar ook bewoners van Namen. Luxemburg, Bergen, Gent en Antwerpen. Te Maeseyck werd de Maasbrug overschreden en toen bevond men zich op Nederlandsch grond gebied. Daar verdeelden de vijftig jongelui zich in verschillende groepen en ejke groep begon op een bepaald uurmet het aan plakken der affiches. Vooral in Roosteren werden vele biljet ten geplakt. Men ging door tot Susteren, dat op Sks K.M. van de Belgische grens is gelegen en op nauwelijks 3 'A K.M. van de Duitsche grens. De proclamaties werden vooral gehecht aan openbare monumenten. Te Susteren werden de bilieften aangeplakt op de 'rappen van de kerk en van de ka zerne der marechaussee's. alsmede op dc ruiten van particuliere woningen. In de tc Singapore verschijnende „Straits jimes" wordt met groolen lof gewag ge maakt van het optreden van drie Neder- lansche matrozen, vermoedelijk behoorende tot de „Soeniba" en „Floris", welke oorlogs bodems te dier tijde voor vlagvertoon ten reede van genoemde stad lagen. Een ernstig gevaar bedreigde een benzine depót en omgeving, door het vlam vatten van een motorrijwiel, en een ontploffing zou zijn gevolgd wanneer het drietal niet naar binnen was gedrongen en Het motor rijwiel naar buiten had gesleept. De vlam men hadden reeds sen hoogte van 12 voet bereikt en aldus het. blad „de moedige daad der matrozen verdiende allen lof," Hel rijksplan 1927 voor de verbetering der Rijkswegen. In totaal wordt uitgetrok ken voor vernieuwing, onderhoud en aanleg 11.205.500. De rijksweg Amsterdam Haarlem gereed voor de Olympiade 1928? Amsterdamsch gemeentebegrooting 1927; het antweord van B. en W. aan Gedep, Staten wordt gepubliceerd. Verschenen is het rapport der centrale commissie in zake het vakonderwijs aar bakkersgezellen. Dc Minister van Waterstaat beantwoordt de vragen van den heer Hiemstra inzake het Keet- en Putbazenstelsel; er was geïn opzettelijke achterstelling «jan gehuwds» arbeiders. Hei nachtelijk bezoek de Belgen aan de) Ned. grensgemeenten in Zuid-Limburg. Z. H. de Paus schenkt een belangrijke gilt voor het herstel der vernielde Katho lieke eigendommen in China. Op de reede van Texel is een ernstig ongeluk gebeurd. Bij de oefeningen is een sloep omgeslagen, en een matroos ver dronken. Bij Decrsum is een boerderij afgebrand, waarbij 38 stuks vee omkwamen. Het rapport der sub-commissie inzake de valuta-concurrentie is spoedig te wachter Z. Exc. Mgr. Scbioppa heeft te Kowno aan den president van Litanen zijn geloofs brieven overhandigd. Nadere bijzonderheden omtrent de vera valsching van banderoles in Duitschland. Een inval in de bureaux der roode Ar bei» derbonden te Sjanghai. De Russen bij den inval der ambassade te Peking gearresteerd, zijn vrijgelaten. Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.24. .I»v De 51-jarige rijksbinnenloods B. M„ wo nende te Rotterdam, is gistermorgen in Hoek van Holland te water geraakt en ver dronken. M. had van Rotterdam uit het Duitsche s.s. „Ussukuma" naar zee ge- loodsd en is bij het overstappen op een loodsbootje, vermoedelijk door het slippen van den touwladder, in den Nieuwen Wa terweg gevallen. Reddingspogingen bleke» vruchteloos. Een sloep ondersteboven; een der matroze» verdronken. Op de reede van Texel heeft gisteren een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het houden van oefeningen door Hr. Ms. „Had- da", geraakte vermoedelijk de tros, waaraan een sloep werd gesleept, in de schroef van de „Hadda", met het gevolg, dat de sloep ondersteboven werd getrokken en dc inzit tenden te water geraakten. Een van hen, de matroos le kl. J. Tiekcn, is daarbij om het leven gekomen. Hij wa» 24 jaar oud en gehuwd. Voor de tweede maal in den tijd van een half iaar is te Deersum gisternacht een groote boerderij afgebrand. Dezen keer was het de hofstede tegenover de herberg van de weduwe De Wilde, bewoond door een gezin van twaalf personen van den veehou der D. Haagsma; de bperdcrij was hei eigendom van de stichting „Toutenburg" ta Tietjerk. Te ongeveer 12 uur bemerkte, naar de „Tel." meldt, een der familieleden, dai de plaats in lichtelaaie stond. OogenblikkeHjk snelden allen in onderkleeren naar buiten, terwijl een der knechts alarm maakte. De brandspuit van het dorp was spoedig ter plaatse, doch kon tegen de geweldige vuur zee weinig uitrichten. Toen de mocorspuit uit Rauwerd arriveerde, was de brand spoedig bedwongen. In de vlammen kwamen om 28 melkkoeien, acht hokkelingen, een paard en een varken, benevens hooiwagens en landbouwwerktuigen. Omtrent de oorzaak van den brand ver» keert men npg in het onzekere. Verzeke ring dekt voor een groot deel de schade. Naar wij vernemen gaat da buitengewone Alg, Verg. van den N.C.B.. v/elke in verband met de bestuurscrisis op Zaterdag a.s. zou worden gehouden niet door. Er zal een andere datum worden vastge steld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1