Gemengd nieuws. Klooster- ui Uit de Vaderiandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. m W D Chur chills begrooling. De ontwapenings-conferentie. De kwestie der controle. De revolutionnaire beweging in Nicaragua. De arbeiderstoestand in China. Weer een schietpartij te Tsjabel. De toestand te Sjanghai. Het gevaar van celluloid brillen. Een eenigszins lastig probleem. Drie regenputten leeggepompt. Heftige vechtpartij in een woonwagenkamp. Belangrijke werkzaamheden. Geheimzinnig. Hoe heftig er gevochten werd. De steenkolenlagen in den achterhoek. Een autohoïsing te Laren eischt een slachtoffer. De „Statendam" op komst. Een film, die niet doorging. Valsche rijwielbelasting- plaatjes. Een fantastisch Paaschvuur. STOOMVAARTLIJNEN. De groote rivieren wassen nog. Gemakkelijk pensionhouden. Een middernachtelijke repetitie in de openlucht. KUNST EN KENNIS MARKTNIEUWS. Boekbespreking. Lloyd George, die in het Lagerhuis de begrooting van Churchill, den kanselier van de schatkist, besprak, leverde critick op het feit, dat zij geen gelden uittrekt voor de militaire uitgaven in China, die moeten voorduren tot daar te lande een stevige rgeering is gevormd, die het leven en eigen dom der buitenlanders kan waarborgen. Lloyd Geoge verklaarde dat werkelijke be zuinigingen niet zouden kunnen worden verkreg'ea, behalve op de bewapeningen. Ter ontwapeningsconferentie herinnerde de gedelegeerde der Ver. Staten eraan, dat deze geen lid zrn van den Volkenbond en de jurisdictie van Genève niet zouden kun nen erkennen voor de toepassing van de ontwprpen. conventie. Hij voegde hieraan toe, dat de Vereenigde Staten elk voor stel tot controle nutteloos nutteloos en ontoepasselijk beschouwden. Bij de beraadslagingen in de voorberei dende Ontwapeningscommissie over de kwestie van de controle der bewapeningen, verklaarde Gibson (Ver, Staten) zich tegen elke controle, v/elke tot wantrouwen leiden moet. Hij erkende, dat de positie der Vol kenbondsleden, die een bepaald pact met bepaalde bepalingen hebben onderteekend, anders is. Wanener deze staten het over een methode eens mochten worden, zullen de Ver. Staten niets doen om het treffen van maatregelen te verhinderen. Mochten de staten echter niet tot een accoord komen, dan is de Amerikaansche regeering bereid mede te werken tot het zoeken eener oplossing. De Nicaraguaansche legatie maakt be kend, dat de conservatieve troepen van Diaz den geheelen munitievoorraad van het liberale leger heeft buitgemaakt en dat generaal Mouqada naar de bergen is ge vlucht. Het departement van buitenlandsche zaken heeft een rapport het licht doen zien over de arbeidstoestanden in China, dat samen gesteld is door den heer J. Pratt, die een kwart eeuw consulaire ambten in China heeft bekleed. Medegedeeld wordt, dat de toestanden in de buitenlandsche fabrieken, in het bijzon- dan in de hineesche fabrieken. Een groot cteel van de weinige Britsch fabrieken kan een vergelijking met iedere fabriek ter wereld doorstaan. De beweging voor veilig heid en betere arbeidsvoorwaarden werd in het leven geoepen en geleid door buiten landers, zendelingen zoowel als kapitalisten. De Chineezen zijn, op enkele voortreffelijke uitzonderingen na, ove rhet algemeen apa thisch gebleven en de Chineesche arbeiders organisaties hebben, voorzoover ze niet tot de poliiek verlokt zijn, alleen belang gesteld in de quaestie der loonen. Schier het geheele kapitaal in fabrieken belegd, is Chineesch en de ontwikkeling dier fabrieken moet het werk blijven niet van de buitenlandsche kapitalisten, maar van de Chineezen zelf. De wantostanden op arbeidsgebied in de Chineesche fabrieken zijn in de eerste plaats te wijten aan den algemeen lagen le vensstandaard in China en aan het al geheel ontbreken eener doeltreffende wet geving. De meening wordt geuit, dat hoe wel het droevig lot der arbeidende kinde ren te Sjanghai terecht het medelijden van het buitenland heeft opgewekt, het in het geheel niet zeker is, dat de invoering eener gemeentelijke verordening tot beperking van den kinderarbeid door de agitators zou beschouwd worden als een nieuwe buitenlandsche inmenging in de rechten der Chineezen. Een afdeeling posters van den algemee- nen bond van arbeiders trok door de voor stad Isjapei. Toen zij langs het hoofd kwartier der troepen van Tsjang Kai Sjek kwamen, trachtten de posters de lokalen aan te vallen uit verbittering, veroorzaakt door de huiszoeking, daags tevoren tegen de communisten ondernomen, De troepen schoten echter en joegen de posters terug, van wie er twintig werden gedood. Generaal Pei Tsjaeng Hsi, die de ooste lijke divisie van het nationalistisch leger aanvoert, heeft een officieele proclamatie uitgevaardigd, waarbij de algemeene arbei dersbond wordt ontbonden. Generaal Tsjang Kai Sjeks troepen zetten hun invallen tegen de communistische bonden voort, In dc Chineesche voorsteden te Sjanghai hadden gevechten plaats, waarbij, naar wordt ge meld, honderd persnen werden gedood en 250 gewond. De algemeene arbeidersbond heeft bij wijze van protest de algemeene staking afgekondigd, waarvan hetresultaat is, dat 75 tot 100.000 arbeiders den arbeid hebben neergelegd, doch men ment alge der de Britsche en Japansche, beter zijn meen, dat de stakingsbeweging mislukt is. Dezer dagen is te Londen een droevig ongeval gebeurd. Een oude heer, die een „uilenbril" droeg, had zich te diep over een brandende kaars gebogen, waarop het cel luloid montuur van de bril vlamvatte. Met éér. slag verbrandde de bril, met het nood lottig gevolg dat de drager het licht ziiner beide oogen verloor en voor goed blind zal blijven. Het gevaar voor het ontvlammen van cel luloid monturen bij het aansteken van ci- garetten schijnt eveneens niet denkbeeldig te zijn. Te Hoegkarspel is men tot de ontdekking gekomen, dat een der inwoners van het dorp zijn pasgeboren kleine als jongen aan- .gaf, terwijl het een meiske vfas. Voor de Hoogkarspelsche ambtenaren waarschijnlijk 'een alledaagsch probleem. Te Apeldoorn is waarschijnlijk door een defect aan den schoorsteen brand ontstaan in de woning van Van Velsen, atn den grindweg ApeldoornSoeren. Het huis brandde geheel af; eenig huisraad ging ver loren. De brandwer had voor haar blus- scbingswerk de beschikking over het water van drie regenputten, die nagenoeg geheel werden leeggepompt. Twee gewonden. fn het woonwagenkamp aan de Loozer- laan is het Dinsdagavond warm toegegaan. Tegen middernacht kregen de 42-jarige stoe lenmatter D. H. R. en zijn vrouw ruzie met eenige mede-kampbewoners en wel op zoo danige wijze, dat het mes er aan te pas kwam. R. kreeg een viertal steken in den arm en ook de vrouw werd in de rechter hand gestoken. Beiden werden door een dokter uit Loosduinen verbonden. In verband met deze vechtpartij zijn door de Haagsche politie aangehouden de 47- iarige J. J. v. O., d 46-jarige J. B. en de 20-jarige M. B., allen woonwagenbewoners. Eenige messen, een stuk hout en een boe zeroen zijn in beslag genomen. De groote basculbrug te Rotterdam aanbesteed. Op het Stadstimmerhuis te Rotterdam is gisteren aanbesteed het maken, stellen en leveren van den bovenbouw met mechani sche en electrische bewegingsinrichtingen der nieuwe, dubbele basculebrug over de Koningshaven, naar het bekende door den Rotterdamschen gemeenteraad vastgesteld ontwerp „Op hoop van zegen". Er waren zeven inschrijvers, waaronder vier Duit- schers en drie Nederlanders. Laagste inschrijver was de Slender A. G. te Benratb voor 833.000, De Gute Hoff- nungs Hütte te Oberhausen, welke firma reeds verschillende belangrijke werken aan Rotterdamsche bruggen verrichtte, schreef in voor 972.000 voor het plan volgens het bestek en voor 868.500 volgens eigen ont werp'. De N.V. Werkspoor te Amsterdam sthteef in met een bedrag van 937.710, flen zij gewaarschuwd. Een dame, die kaar auto voor haar wo- ting aan het Stadhoudersplein te 's Grav- uage een oogenblik onbeheerd liet staan, terwijl zij in huis ging om iets te halen, fs voor de tweede maal binnen ruim een week het slachtoffer van een eigenaardigen diefstal. Gestolen werden n.l. binnen uit den auto het sleuteltje, waarmee voorkomen wordt, dat de motor door onbevoegden kan worden aangezet. Het onmiddellijk gevolg was, dat de auto naar een garage moest worden gesleept en een nieuwe sleutel of slot moet worden aangeschaft, doch het in directe gevolg is het dreigend gevaar, dat de dief van het sleuteltje een ander keer, als de gelegenheid misschien gunstiger is, er met den auto zelf vandoor gaat. Een an der motief is tenminste moeilijk te vinden, meent de „N. Crt." In hoeverre hier een persoonlijk element in t spel is de herhaling bij hetzelfde slachtoffer zou' er cp kunnen wijzen valt niet na te gaan, doch 't geval kan ter al gemeene waarschuwing dienen, zoodat het bezitters en bestuurders van auto's geraden is op hun sleuteltje te passen en dit niet in het slot te laten steken, wanneer zij hun auto onbeheerd op den weg laten staan. Een 30 a 40 tal personen was handgemeen. Omtrent de vechtpartij te 's Hertogen bosch meldt de Bossche correspondent van het persbureau V.D, nog het volgende: In den loop van Zondagmiddag was het in de Van Hoftenstraat te 's Hertogenbosch herhaaldelijk tot relletjes gekomen voor de woning van A. Verschillende malen had de politie ingegerepen. In den avond begaven A. en zijn kameraad zich naar het bewuste café Suisse, aan de Groote Markt, waar het den geheelen avond rumoerig was. Te onge veer 1 uur kwam het tot handtastelijkheden, doch de ruziemakers werden door de politie meerendeels verwijderd. K. en A. bleven binnen. Toen zij eenigen tijd later buiten kwamen werden zij tegengehouden door een groep personen, waaronder zich ook beide gearresteerden bevonden. Onmiddellijk ont stond een kloppartij, waaraan door 30 a 40 personen met messen, knuppels en andere attributen werd deelgenomen met het ge volg, dat er weldra bloed vloeide. De 26-jarige H.G.K. ontving vijf steek en snijwonden in den rug en een in het achterhoofd. Hevig bloedede zakte hij ineen en werd bewusteloos in een woning gedra gen. De 21-jarige J. A. werd eveneens ge wond door steken in rug en armen en een slag op het achterhoofd. Vele andere per sonen werden min of meer ernstig gebles seerd. De beide zwaar gewonden werden naar het ziekenhuis vervoerd; de wonden zijn van ernstigen aard. Denzelfden nacht lichtte de politie de tweelingbroeders H. van hun bed. Een sterke afdeeling politie veegde de Markt en omliggende straten schoon. Een der daders heeft bekend. In den loop van Maan dagmorgen werden zij met de getroffenen geconfronteerd. De politie doet nog steeds arrestaties. In verband met de vechtpartij is nog te Oss gearresteerd zekere G. G. alhier, die in bewaring is gesteld. Op een diepte van 1359 M, is het boorwerk geëindigd. Bij de aanboring van de tiende steenkool laag te Hupsel in den Achterhoek, is dezer dagen de diamantkroon van de boorstang blijven vastzitten door afbreking van een der stangen. Deze kroon is thans weer op gehaald, zoodat over eenige dagen het boorwerk kon worden voortgezet. De negen reeds gevonden steenkoollagen hebben een totale dikte van 6 meter 80. Van de thans aangeboorde laag is de dikte nog niet bekend. Bij de boring te Meinsink waar het werk thans na boring tot 1359 M. diepte is beëindigd, werden vijf koienlagen aangetroffen van resp. 0.76. 0.95, 1.13, 1.45 en 1.18 meter en een zoutlaag van 380 M. dikte. Men is thans be:it 6? buizen wesr uH den grond le balsa cn het fcrorgat' met rand en klei dicht le stampen. Dit laatste c.n te beltten, c'at later eventueel Uit liet boorgat water emhoeg zou kemen. Belangrijke materleële schade. In Laren is een ernstige autobctsing ge beurd, die een slachtoffer cischte, ffl" passeerden twee vrachtwagens elkan der. Dit de richting Naarden kwam een auto, die links wi:Je passeerer. en tegen 'n uit Amersfoort komenden vrachtwagen botse. De auto, w.narin eenige personen za len, die naar Amsterdam waren geweest, v.erd bijna geheel vernield. De chauffeur van den auto, behoorende tot de garage Koppens te Hilversum, bekwam geen letsel. Een der inzittenden, n.l. de 38-jarige Brouwer, uit Hilversum, is ten gevolge van het auto-ongeluk spoe dig overleden. De man was gehuwd en be zat vier kinderen. De overige inzittenden kwamen er met eenig letsel af. Het s.s. „Statendam" van de ïlolland- Amerika Lijp, dat, zoo men weet, aan de van de fa. Wilton wordt afgebouwd, is hedenmorgen uit Belfast vertrokken. De „Statendam" wordt gesleept door de sleep- booten „Roode Zee", „Poolzce" „Oost zee" en „Seine". D'e sleep wordt over een week tc Rotterdam verwacht. Dezer dagen werd te Roosendaal in den trein, welke om 9.30 uit België arriveert een Italiaan aangehouden die niet in het bezit was> van de vereischte papieren. Hij werd naar de visitatiezaal gestuurd. Na afloop van de treinvisitatie echter was de Italiaan niet te vinden. Door de ambtena ren werd daarop naar hem gezocht en werd hij gevonden in een W. C. waar hij zich verstopt had. Hij is daarop per eerste ge legenheid naar België teruggezonden. Een Nederlander kwam de vorige week in den) winkel van een stempelfabriek te Aken tot de ontdekking, dat men daar een 200 valsche rijwielbelastingplaatjes in voor raad had. De winkelier vertelde, dat zij be steld waren door een Nederlander, die had meegedeeld, dat zij bestemd waren voor een jubileum van den Nederlandschen Rijks Werklieden Bond. Er zouden er nog 5000 nabesteld worden. De Nederlander deed van zijn bevindingen meedeeling aan de Heerlensche politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Dit leidde tot de arres tatie van twee neven, beiden D. genaamd, de een woonachtig te Eckelrade bij Maas tricht, de andere in Aken de laatste had de plaatjes besteld. Hij is uitgeleverd. Beiden zijn naar Maastricht overgebracht. Evenals het vorige jaar, wordt op Zater dagavond vóór Pa$chen een kolossa: Paaschvuur in het Bosch van Bredius onl stoken. Op een open plek in het bosch, terrein van „Oud Bussum", verzamelt de gemeente Bussum snoeisel en ander brand baar afval gedurende het geheele jaar, waardoor een stapel ontstaat van eenige honderden vierkante meters oppervlakte en gemiddeld vier meter hoog. Met behulp van teer en benzine wordt oni 8 uur '9 avonds het vuur ontstoken. Het is te verwachten, naar het „Hbld." meldt, dat een groote menigte Bussummers het schouwspel zal gade slaan. Is '1~\ nou de mfn, o! de plus? Haal eens! ~n - 7.oer me den spiegel niet! De ch:e 'c zoeklichten, die overdag al op het j.'iiuistcrie van Binnenlandsche Zaken gspiaat: v a:en, wierpen het eerst hun Echt op den stillen vijverpias. De eenden schrokken wakker uit hun dommel en zwom men, terrein verkennend, rond. Toen floep te liet greote zoeklicht in het Valkhuis aan. Dat zette de huizen op den Korten k eerberg in een killen, niets ontzienden schijn. De seinlampen, inmiddels bij de bank opgesteld, floepten hun Morsestralen naar de posten. Vlot achter elkaar ontsto llen toen ook de overige lampen hun spit sen. Dat werd een lichtfeest op den Vijver berg. Eik zoeklicht wordt op drie millioen kaarsen geschat. Benzinemotoren wekken 90 volt gelijkstroom op, die de groote kool spitsen doen gloeien. Het jonge groen van de botiecde boomen verloor door den over vloed van licht alle kleur en verstarde in een droevig doodsbleek. Over het geheele effect van het licht zwijgen we natuurlijk; ieder, die kan, ga 39 April zelf kijken. Dorus Hermsen hield met den lsten lui tenant krijgsraad. Een bootje met comitéle den doorkliefde het helder verlichte water vlak. Roode, groene, gele schijven werden opgezet. De seinlichten stuurden de com mando's uit. Een echte koude Maartsche wind sneed tusschen de boomen door. „Als u het nou zoo zou kunnen regelen, dat...." vroeg de heer Hermsen den offi cier, „dat "we gauw ons wolletje kunnen gaan opzoeken", interumpeerde gedempt een verkleumde seiner. „Jö," vervolgde hij tegen zijn kameraad, ,,'k Lig wat gekloft in dat hoekie." „Als dat zoo is," buitte zijn vriend de situatie uit, „geef mij dan maar een saf fiaan", en onder de hand seinde hij „geel" naar den post aan den overkant, die knip- oogend antwoordde; „Begrepen!" heeft zijn keerzijde. Hoe heerlijk om met mooi weer langs de wegen te rijden, alle beslommeringen te !0$\ ver9eten en te 9e" nieten van de mooie natuur en de ge zonde buitenlucht. Maar elke medaille Velen hebben Jast van zadelpijn en stijve spieren. Wist U niet, dat Kloosterbalsem ook daarvoor prachtig en afdoende helpt' Neem een pot Akker's Kloosterbalsem (60 centl mee in Uw zadeltaschje en Uw fietstocht wordt een ongestoord genot. Ed als ge het ongeluk hebt U te bezeeren of te verwonden, doe er dan dadelijk wat Klocsterbalsem op, die de wond zui vert en geneest. Dan zult gij begrijpen, waarom men van Klooster- 4,5 balsem reeds Jjggft éOUö ZOO éO€ö iaren lang zegt; De groote rivieren blijven stijgen. Het water in Rijn en Lek is sinds Dinsdag nog 26 c.M. gewassen, zoodat gisteren de stand 6.16 M. pl, N.A.P. was. De stand der Merwede teekende Woens dag aan de Rijkspeilschaal te Gorinchem 2.70 M. N.A.P. en nog steeds stijgt het water. De zalmvisscherijien hebben dientenge volge het visschen moeten staken. Ook de werkzaamheden der nieuwe sluisdeuren aan de haven te Gorinchem voor de Linge-uit- watering, kunnen geen voortgang hebben. Voor een los- en ladingplaats van de Woudrichemsche veerboot moest een hulp steiger worden aangelegd. Er wordt een geringe val van den Boven- Rijn gemeld. De aanhoudende regenbuien en de krachtige Zuid-Westen wind hebben echter een nadeeligen invloed op den val. Hoe de „deltige" dames stalen. Dinsdagavond heeft een rechercheur in een comestibleszaak in de Valeriusstraat te 's-Gravenhage twee dames aangehouden, die verdacht worden zich aan verschillende winkeldiefstallen .schuldig gemaakt te heb ben. De dames T., de aangehoudenen zijn zus ters houden een pension in een deftige straat. Een van het tweetal hield, wanneer zij inkoopen gingen doen, den winkelbediende aan de praat, terwijl de andere zoo vlug mogelijk in haar tasch stopte wat zij maar grijpen kon. Toen de beide dames eenigen tijd in den winkel in de Valeriusstraat hadden ver toefd, hadden zij kans gezien 39 eieren, eenige pakken boter en voorts allerlei an dere artikelen te stelen. Daar in deze zaak reeds langen tijd ver schillende waren werden vermist, meent de politie dat de thans gearresteerden daarvan ook wel meer zullen weten. Het gestolene beloopt, naar de „Msb." meldt, een waarde van ruim 400. 12 Millioen kaarsen brandden tegelijk. „Jö, ik lig wat gekloit in dat hoekie." Stellig heeft Vrijdag of Zaterdag op de regimentsnota van de Genie in Utrecht ge staan: Maandag gaat een 1ste luitenant, mt een adjudant-onderofficier, zooveel sergeants vier zoeklichten van 90 c. M. een vier kleine zoeklichten benevens een voldoend aantal lampen tot seinen van model naar den Haag om met het uitvoerend comité van de Haghe-Sangers, onder leiding van den heer Dorus Hermsen, lichrepetitie te houden op uur U op een nader af te geven plaats," Uur U dat is het beroemde uur van alle in het geheim voorbereide aanvallen vertelt de Nw. Crt., was Dinsdagnacht om 12 uur en de plaats was de Hofvijver te 's-Gravenhage, waar de Haghe-Sangers ter gelegenheid van den verjaardag der Prinses des avonds den volke zullen vertoonen een blijgeestig spel, etc. En om 12 uur precies kwam een span paarden van de cavelerietreinafdeeling aan gestapt om de groote zoeklichten naar hun plaatsen te sleepen. Een was op een auto gemonteerd en reed dus op eigen kracht naar den Korten Vijverberg. E,en stak boven het muurtje van bet Valkhuis uit. Twee andere werden links en rechts van de her denkingszuil op den nieuwe verkeersweg opgesteld. Soldaten begonnen kabels uit te loopen. Dat gaf een geroep in den nacht; NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALCOR 12/4 j B. Ayres n. Rotterdam. AMSTELSTROOM 12/4 v. Amst. te Bristol ANNA ELISABETH, m.b. 11/4 te Londen uitgekl. n. Antwerpen. ANTJE, m.b. 11/4 te Londen uitgekl. n. Brussel. POfiL'INARIS, m.b. 11/4 te Londen uit- g n. Duisburg. xY SCHEFFER 11/4 v. Rott. te Havre. BATAVIER V. 13/4 v.tn. 9 u. 10 v. Rott. te Gravesend. BEURSPLEIN 12/4 v. Narvik n. Rott. CORMORONT, m.b. 11/4 te Londen uit gekl. n. Nietnvpoort. CORRIE, m.b. te Londen uitgekl. n. Antw. DE RUYTER, m.s., 11/4 v. Meppel te Londen. ELAND, m.s., 11/4 v. Rumpst te Lopden. FRIESLAND, sleepb., 12/4 op 46 gr. 31' U.B. en 6 gr. 57' W.L., B.'Ayres n. IJmuiden rust een baggermolen op sleêptouw. GAZELLE, m.s., 11/4 te Londen uitgekl. n. Brussel. HARDERWIJK 12/4 Ouessant gep. Ro- sario n. Rotterdam. HAULERWIJK 13/4 Lizard gep., Rosario n. Rotterdam. JANTIENA, m.s., 9/4 v. Methil n. Thisted. JANTJE GRUNEFELD, m.s., 8/4 v. Truro te Fowey. JOHANNA TE VELDE, m.s., 9/4 v. Tor Bay, om de Oost. KATRIENA, m.s., 11/4 v. Swalmen te Lon den. KWIEK, m.s., 11/4 te Londen uitgekl. n. Antwerpen. LEEUWERIK, m.s„ 11/4 te Londen uit gekl. n. Antwerpen. LUDGERDISA, m.s. 11/4 v. Boom te Lon den. MARTHA, m.s., 11/4 te Londen uitgekl. n; Duinkerken. NEL.LIE, m.s., 11/4 v. Swalmen te Londen. jNOORDF. i'P, m.s., 11/4 te Londen uit gekl. n. twerpen. NOORDWijK 12/4 v. Boucau te Bilboa. PALLAS 11/4 v. Brussel te Londen. SIRRAH 12/4 Las Palmas, Diamante n. Rotterdam. SULTAN VAN LANGKAT 10/4 v. Avon- mouth te Newport. TEXELSTROOM 11/4 v. Amst. te Liver pool. TRITO 12/4 v. Rott. te Dublin. TROMP, m.s., 11 /4 v. Antwerpen te Londen. UTRECHT, sleepb. 12/4 Dungeness gep-, Rott. n. Teneriffe, met een sleepb. en onderlosser op sleeptouw. WALCHEREN 11/4 v. Colon n. Hampton' Roads v. o. WM. V. DRIEL Sr., 12/4 Gibraltar gep., Hornilio n. Rotterdam. WM. V. DRIEL Sr., 12/4 Gibraltar gep., Melilia n. Rotterdam. IJSELDIJK 12/4 Kaap Trio gep. v. Cardiff n. La Plata. ZEEHOND, m.s., 11/4 te Londen uitgekl. n. Antwerpen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KA'MBANGAN (thuisr.) 12/4 te Suez. KONINGIN DER NEDERLANDEN, (uitr 12/4 te Port Said. - HOLLAND—AFRIKA LIJN. GRIJPSKERK 13/4 v. Amst. te Rott. HEEMSKERK 13/4 v. Oost-Afrika te Rot terdam. MAP IA (thuisr.) 12/4 v. Port Said. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BREEDIJK 12/4 v. Norfolk n. Rott. DRECHTDIJK, Pacifickust n. Southamp ton'Londen'Rotterdam, 12/4 v. Liverpool. EEMDIJK, Pacifickust n. Glasgow/Ham burg'Rott., pass. 12/4 Fortnet. GAASTERDIJK, New York n. Rott., 12/4 's middags 12 uur 557 mijl van Bishop's Rock. GLAMORGARSHIRE, Rott. n. d. Pacific kust, 10/4' te Southampton. LEERDAM, Rott. n. New Orleans, 12/4 te Tampico. ROTTERDAM 12/4 v. Rotterdam n. New York was 13/4 v. m. 1 u. 10 in zee. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. KIELDRECHT (thuisr.) 12/4 v. Madras. KOUDEKERK (uitr.) pass. 13/4 Vlissingen v. Antwerpen. KOUDEKERK (uitr.) 13/4 v. Antw. te Rott. ST. ANDREW (uitr.) 12/4 v. Suez. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. GEMMA 13/4 v. Antwerpen te Rotterdam. OUDERKERK (thuisr.) 13/4 v. Shanghai. ZOSMA 13/4 v. Japan te Rotterdam. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. BATJAN 9/4 v. Kobe Soerabaja. JAVA—NEW YORK LIJN. KARIMATA 12/4 v. New York n. Java. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJEMBER (uitr.) 12/4 v. Suez. INSULINDE (uitr.) pass. 12/4 Gibraltar. KEDOE (thuisr.) 13/4 te Marseille. MODJOKERTO (uitr.) 13/4 te Antwerpen. SLAMAT (thuisr.) pass. 13/4 Aden. TABANAN (thuisr.) pass. 12/4 Finisterre wordt 15/4 v.m. 6 u. te Rott. verwacht. TERNATE (uitr.) 13/4 Port Said. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALUDRA 13/4 v. Hamburg n. Antwerpen. ZIJLDIJK 12/4 v. Amst. te B. Ayres. STOOMVAART-MIJ.' OCEAAN. ANTENOR, v. Japan n. Rott. 13/4 v. Singa pore. LAERTES,t v. Batavia n. Amst., 12/4 v. Port Swéttenham. POLYDORUS, v. Liverp. n. Batavia, 13/4 v. Singapore. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY, Rott. n. Alicante pass. 12/4 Dover. Bloemen, ophelia f 0.070.10, keizerio. f p.080.12, Columbia f 0»G7C.10, sum- burst f 0.06—0.09, cordes f 0.100.12 pen stuk seringen, Marie Legrye f 0.30—0.38, id. 2e s. f 0.22—0.30, spath. f 0.15—0.22, glorie de loraine f 0.140.22, alles per tak tulpen, Copland f 3.505, bartigon f 4.505, murillo f 23, grisdelin f 2.703.60, baron de Latinay f 3.504.50, Sanders f 3—4.50 alles per 100 stuks lathyrus in diverse kleu ren f 0.600.75 per bosje van 25 stuks narcissen in diverse soorten f 0.300.80 per 10Ó st., calia's f 0,150,22, Japansche lelies f 0.150.20 per stuk Fransche bloemen Anemonen d 0.150.32, aliums f 0.08—0.13, anjers f 0.400.55, margrieten f 0.160.18, pioenen f 0.200.30 per dozijn snijgroen f 0.40—0.80, id. 2e s. f 0.150.35 per bosje. Planten. Violen f 0.300.40, primula's f 0.400.70, madeliefjes f 0.250.40 per bakje azalea's f 1.506, hertensia's f 0.70 2.20, Hadley f 0.160.21, golden ophelia f 0.070.10, cineraria's f 0.370.42, tra- descantia's f 0.220.25, primula's f 0.2.3— 0.27, coleus f 0.250.35 per st. AMSTERDAM, 13 April. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 280 vette kalveren le qual. 95110 ct., 2e id. 7694 c., 3e id. 60—74 c. per kg. levend gewicht 171 nuchtere kalveren f 712 per stuk 662 varkens, Fïollandsche, Overz. en GeU dersche le qual. vleeschvarkens 7374 ct.- Holl. 2e qual. 7072 c., vette varkens 697l c. per kg. slachtgewicht, GOUDA, 14 April. Veemarkt. Aangevoerv." in totaal 2453 stuks, waarvan 178 vette var kens, prijzen van 2930 ct. oer half Kg., 2 pet. korting; 685 magere varkens f 2540 per stuk; Londensche 2425 ct. per pond, levend met 2 pet. korting; zouters 2829 ct. per pond, levend met 2 pet. korting; 1284 biggen 916 t>er stuk: 10 runderen 225325; 271 nuchtere kalveren ƒ610; 14 schapen 1530: 11 bokken en geiten 4.9 per stuk. Handel: vette varkens vlug, magere var kens matig; Londensche matig, zouters ma* tig, nuchtere kalveren matig, schapen matig, bokken en geiten matig. Algemeene markt: 242 partijen kaas, prij zen le kwal. met Riiksmerk van 3741, 2e kwal. idem 3236; le kwal. zondr Rijksmerk 3437, 2 kwal. idem 3437, Handel matig, 258 partijen eieren. Kipeieren van 4.75 —5.50; eendeieren van f 45 per 100 stuks. Handel vlug. 2367 ponden boter. Goeboter 0.850.90 per pond; ywibnler f 0.650.75 pr pand. Handl vlug. - LEIDEN, 13 April. Kaas. Aangevoerd 40 partijen. Handel matig. Goudsche le soort f 3841, 2e soort f 3237 Leidsche le soort f 3740, 2e soort f 3035. Vee. Aangevoerd 6 stieren f 160200, 341 kalf- en melkkoeien f 230385, 448 varekoeien f 140250, 91 vette ossen en koeien f 230450, 5895 ct. per kg.12 vette kalveren f 75120, 100180 ct. per 'kg. 299 nuchtere kalveren f 49, 401 vette schapen f 3242, 8 lammeren f 8, 492 ma gere varkens f 1593, 689 biggen f 611. WOERDEN, 13 April. Kaas. Ter markt waren 297 partijen. Prijzen Goudsche f 3037, rijksmerk le s, f 3740 2e s. f 3236. Handel stug. MAASTRICHT, 13 April. Botermijn. Aanvoer 136.200 kg. Hoogste prijs f .2.08, middenprijs f 2.01, laagste f 1.92. AMSTERDAM, 13 April. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 5.205.60, id. blauwen f 5.205.60, id. bravo's f 45, id. roodstar f 4.504.75, id. eigenheimers f 3.754.30, id. eigenhei mer poters f 2.753.25, id, blauwe poters f 2.75—3.25, id. bonte poters f 2.75—3.25, id. roodstar poters f 2.753.25, id. bravo poters f 2.753.25, Anna Pauwlowna Zand f 5.50—6.50, id. roodstar f 4.50—4.75, Hille- gommer f 5.506.50, Flakkeesche Eigen heimers f 4.204.40. id. roodstar f 4.50 4.75, id. bravo's f 45, Spuische eigenhei mers f 4.204.40, id. bravo's f 45, Frie- sche borgers f 4.304.50 p. hl.winter malta f 1112 p. 100 kg. AMSTERDAM, 13 April. (Noteering v/h. Veilinggebouw De Jong Koene). Bloemkool le soort f 2428, id. 2e f 1113 per 100 st. sla le s. f 5.107.30, id. 2e f 1.80 -3.20 per 100 krop komkommers f 25 j 30 p. 100 st. spinazie f 1520 per 100 kg. peen f 2428, rabarber f 713, raapstelen f 4.507.90, selerie f 7—11, peterselie f 7 kervel f 67, radijs f 4.607.60 per 100 bos Prinses Juliana, door D. Hans, Het is fe verwachten dat dit vlot geschre- en boekje nu, rondom den tijd, dat onze Prinses 18 jaar wordt, veel gelezen zal wor den. En die belangstelling zal dan ten volle verdiend zijn, want zonder de pretentie te- hebben historie te schrijven, staan er in dit werkje van den Haagschen journalist tal van kenmerkende, aardige bijzonderheden, die den jongsten telg van ons Oranjehuis ten voeten uit schetsen, als een zonnig, lief, Nederlandsch Koningskind. En is het niet ons Juliaantje, ons Koningskind? De verteltrant is zoo vloeiend, dat wij het ietwat zwaar historisch gedocumenteerd hoofdstuk betreuren, dat aan H. M. de Ko ningin is gewijd, omdat dit een o.i. vrij over bodige interruptie in de overigens aangename causerie is. Op een enkele plaats wordt de schrijver, ook betreffende de Prinses, wat zwaar op de hand. Men maakt een volksver telling oi men schrijft historie, maar alle twee combineeren gaat moeilijk. De heer Hans bedoelde een volksvertelling te maken en daarom vallen bedoelde enkele bladzijden een beetje uit den toon. Hiermede echter is al onze critiek ten einde en blijft er niets anders dan te roemen over. Uit zijn journalistiek dossier heeft de schrijver heel wat aanleekeningen bewaard, bijzonderhe den, die we ons allemaal herinneren, maar waarvan het aardig is ze verzameld en ge drukt voor ons te zien. Voor de jeugd vooral is dit werkje over Prinses Juliana zeer be langwekkend. Wij zagen reeds jongelui, die er zoo van genoten, dat ze moeilijk met lezen konden ophouden, maar ook ouderen zullen met belangstelling de geschiedenis doorbla deren. Misschien dat een heel enkele maal een of andere bijzonderheid achterwege had kunnen blijven, maar ook die vermelding heeft waarde, omdat wordt vastgelegd voor ons nageslacht, wat anders allicht zou ver loren gaan. De inhoud betreft: Het Huis van Oranje. De Moeder der Prinses. De Blijde Boodschap. Dertig April 1909. De Prinses groeit op. Op voeding en studie. De twee Paleizen en Acht tien jaar. Niet minder dan 16 afbeeldingen verluchten den tekst. De oud-minister, Z.Exc. dr. J. Th. de Visser, schreef een sympathiek woord van aanbeveling vooraf. Het is dan ook een mooi boek, dat iedereen ter lezing kan worden aanbevolen. Nummer 248 248 De slang verdween zóó ver in het hol, tot zijn staart er ten slotte nog alleen maar uit stak. Toen nam Nijlpaard dien in zijn aanvallig bekje en begon snel het slangenlijf in te palmen of het een dikke kabel was. 249. Daar werd ook de kop van Boa Constrictor naar buiten gesleept en.... ja hoor: tus schen de slangenkaken spartel de een rattenroiover. Mr. Tibert likte stilletjes zijn baard en de beide kalkoenen begonnen te kakelen van voldoening. 250. Telkens en telkens weer dook Boa Constrictor in het hol en bracht telkens een lid van Musoratti's bende mee. Ze werden dadelijk door Marter en Bunsing vastgebonden op den rug van Boa Constrictor. Met hun praats was het nu heele- maal uit. Nummer 250. 251. Nadat de aanvoerders van Musoratti's bende gevangen wa ren genomen, begaf het gezel schap zich naar het hol van Ise- grim, den Wolf. „Kom er maar eens uit, oude heer," riep Mr. Tibert, „ik heb even een appel tje met je te schillen." iWordt vervolgd-) "A.'-,/.FAT Nummer 2-19. Vet Nummer 251.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10