FRANKEN'S BROODFABRIEKEN PAASGHBROOD Binneniandsch nieuws. LEEST DIT FRANKEN LEVERT U DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE AlTXD tsX/ÉÉR Ë.EN VËRRA55INg! mogen wij op uw bestelling NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Donderdag 14 April 1927 I m EEN WINKELSLUITINGS WET EN EEN WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. De minister van Arbeid Vraagt advies van den Hoogen Raad van Arbeid. Geen winkels open op Zondag en na acht uur des avonds. Hommeles in de R.K. Volkspartij. Wie als Heer gekleed wil gaan en voor zijn kleeding toch geen hooge prijzen wil betalen, gaat naar KL. HOUTSTRAAT 99 over de Gasthuispoort Oud vertrouwd Adres SOCIAAL LEVEN. HAARLEM-BLOEMEND AAL- KOOPT HET BESTE REKENEN? De malaise in de Maastrichtsche industrie. R.K. Bond van Brood-, Koek-, Banket-, Cacao-, Chocolade- en Suikerbewerkers. Om 46.000 te weinig genoten salaris. A.MSTERDAMSCH NIEUWS. De grond in het Linnaeaspark. Lenteleven in Artis. GEMENGD NIEUWS. De luxe trein met Pullmancars ParijsNederland. Een auto ondersteboven, de inzittenden gewond. Vechtersbazen. Door den bliksem getroffen. Een beschonken automobilist, een taxi en een lantaarnpaal. De ontploffing te Groningen. De griep in Februari j.l. 1177 Sterfgevallen. Humor over het verworper verdrag. De verbinding Amsterdam-— Utrecht. UIT ONZE OOST, Weer 13 communisten veroordeeld. Pensioen voor Inlandsch personeel in de Java-suiker industrie? De minister van Arbeid heeft het advies Fan den Hoogen Raad van Arbeid gevraagd omtrent de voorontwerpen betreffende eon Winkelsluitingswet en een Werktijdenbesluit voor winkels. Omtrent deze voorontwer pen zal een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid haar advies uitbrengen. Blijkens de M. van T. bij het vooront werp Winkelsluitingswet stemt dit ontwerp in hoofdzaak overeen met de voo-stellen der Staatscommissie 1904 en met het ont werp van den Middenstandsraad hetgeen in hoofdzaak op de voorstellen der staatscom missie was gebaseerd. Het huidig ontwerp verschilt echter in zoover van dat der staatscommissie-1904, dat het zich ook bezig houdt met de Zondagssluiting, welke de Staatscommissie ongewijzigd liet, doch die in het ontwerp van den Middenstands- raad mede een plaats vond. De minister is met dit college van oordeel, dat een rege ling van dit onderdeel in de wet niet mag ontbreken. Artikel 1 bepaalt, dat het verboden is een winkel voor het publiek geopend te hebben of in of van een winkelhuis uit iemand te bedienen: a. gedurende den Zon dag; b. tusschen 8 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags. Door de gekozen re dactie valt zoowel het bedienen van klan ten b.v. in een kamer achter den winkel als de z.g. verkoop „over het hekje" onder de werking der wet. Degenen, die bij het slui ten van den winkel daarin aanwezig zijn mogen nog bediend worden. Artikel 2 houdt een omschrijving in van wat onder „winkel" is te verstaan. Deze omschrijving is in hoofdzaak overgenomen uit artikel o der Arbeidswet 1919. Daarne vens is een omschrijving gegeven van het begrip „winkelhuis", welke ruimer is, dan de bepaling van artikel 3 derde lid der Arbeidswet 1919 en meer waarborg biedt tegen overtreding. Artikel 3 verklaart de bepalingen dezer wet niet toepasselijk op apotheken en in richtingen, waarin uitsluitend of in hoofd zaak spijzen en (of) dranken voor verbruik ter plaatse worden bereid of verkocht (in begrepen inrichtingen voor verkoop van consumptie over de toonbank). Het is ech ter verboden in deze inrichtingen anders dan voor verbruik ter plaatse te verkoo- pen, op de uren, waarop de gewone win kels gesloten zijn. Artikel 4 geeft eenige uitzonderingsbepalingen met betrekking tot het sluitingsvoorschrift. Zoo mogen indien 5 December op Zondag valt, de winkels dien dag geopend zijn. Bloemen- en banketwin kels mogen op 1 Januari, 24, 25, 26 en 31 December, zoo een dezer dagen op Zondag valt, geopend wezen. Boekwinkels in spoor wegstations mogen Zondags tot 2 uur 's na middags geopend zijn, melkwinkels tot 12 uur s middags, doch Uitsluitend voor den verkoop van melk. Verder zullen de winkels geopend zijn van 5 uur v.m. tot 11 uur n.m.: a. op den Zaterdag; b, op den dag voorafgaande aan Hemelvaartsdag (onder voorwaarde dat op Hemelvaartsdag de winkel voor het publiek gesloten is); C. op de werkdagen in het tijd vak van 20 November tot en met 5 Decem ber en 15 tot en met 24 December; d. ten aanzien van bloemenwinkels op 25, 26 en 30 December en banketwinkels op 25 en 26 December. Artikel 8 bepaalt, dat het venten en ver- koopen of te koop aanbieden op of aan den openbaren weg, behalve met dag- of week bladen, verboden zal zijn op uren waarop ingevolge deze wet de winkels gesloten moeten zijn. In het Voorontwerp-Werktijdenbesluit voor winkels wordt in artikel 1 bepaald, dat een man of vrouw in winkels op Zon dag geen arbeid mag verrichten. De vrije Zondag wordt dus als regel gesteld. Op dezen regel zijn echter uitzonderingen toe gestaan, zulks in verband met de bepalin gen der Winkelsluitingswet. Artikel 2 bepaalt, dat een arbeider, die in een winkel arbeid pleegt te verrichten een wekelijkschen onafgebroken rusttijd moet hebben van ten minste 32 uur. Vol gens artikel 3 mag bovendien op één dag der week geen arbeid verricht worden voor of na één uur des middags. Artikel 4 be helst, een regeling met betrekking tot den wekelijkschen rustdag voor Israëlitisch per soneel. In artikel 5 wordt de maximum arbeidstijd van een arbeider in winkels gesteld op 9 uur per dag en 50 uur per week. Voorts mag geen arbeid verricht worden tusschen 854 uur 's middags en 6 uur v.m. Artikel 9 bepaalt, dat de arbeidstijd van een arbeider op eiken dag, waarop hij meer dan 6 uren in winkels arbeid verricht, tel kens na ten hoogste 554 uur arbeid een on afgebroken rusttijd van ten minste een half uur moet hebben. Op een dag, dat de arbeidstijd van een arbeider later dan 6 uur des namiddags eindigt, moet een dezer rusttijden ten minste anderhalf uur bedragen, en, behalve indien de arbeidstijd van den arbeider niet voor 12 uur des middags aanvangt geheel gelegen zijn tusschen 1154 uur v.m. en 354 uur n.m. Artikel 10 regelt de kwestie van het overwe-k. Bepaald is, dat het districtshoofd der Arbeidsinspectie, indien daar aanleiding toe bestaat, toestemming kan verleenen tot overwerk. Een jeugdig persoon of een vrouw mag echter in dat geval niet langer arbeid verrichten dan 10 uur per dag en 55 uur pér week. Een man niet langer dan 11 uur per dag en 62 per week. Artikel 11 regelt nog eenige nadere bij zonderheden met betrekking tot de vergun ningen voor langere rusttijden en overwerk. Deze regeling «temt overeen met hetgeen te dien aanzien voor fabrieken of werk plaatsen in artikel 97 der Arbeidswet 19h9 en in het ter uitvoering daarvan uitgevaar digde K. B. van 28 Augustus 1920 is vast gesteld. Artikel 12 bevat nog een bepaling, waar door voor kappersondernemingen een 12- urige werkdag op Zate'dag mogelijk wordt, doch stelt dit alleen vast voor mannen en onder voorwaarde, dat niet langer arbeid verricht wordt dan 50 uur per week, terwijl dien dag na ten hoogste 5 uur arbeid tel kens een half uur moet worden gerust. Artikel 13 geeft een bepaling ter voor koming, dat jeugdig bloed- of aanverwan ten in barbier- of kappersondernemingsn op Zaterdag overmatig lang zouden arbei den. Zij mogen alleen a-beid verrichten tus schen 8 uur v.m. en 8 uur n.m. Voor too- neeikappers is een uitzondering voorgesteld voor arbeid des avonds tusschen 9 en 11 uur, en des Zondags op den namiddag. Uit Tilburg schrijft men aan de „Msb." De candidaatstellingen voor den gemeen teraad te Tilburg hebben een nieuwe ver splintering gebracht van de R.-K. Volks partij. Reeds sedert enkele maanden lag deze partij, die bij de vorige verkiezingen 9 ze tels wen, hopeloos overhoop. De oorzaak hiervan school in het feit, dat de partij leider, de heer P. M. Arts; beschuldigd werd, door een viertal zijner fractie-genoo- ten, bij de benoeming van Raadscommis- siën, te hebben gepoogd, afspraken met de andere politieke partijen te schenden. De „onderhandelaar" der Volkspartij bracht een en ander tijdig ter kennis van den voorzitter der R.-K. Slaatsfractie en werd deswege uit de partij gestooten. Drie col lega s bleven den uitgestoo'. ene trouw en namen mede afscheid van de partij, die hen naar den Raad afvaardigde, zonder even wel hun zetel ter beschikking te stellen. Het waren de heeren J. Ketelaars, die de onthulling deed, J. van Nienen, P Teur- lings en A. d. Wal. Een onderzoek door het .hoofdbestuur" ter zake ingesteld, bracht geen nieuw licht in de zaak. De vier ui getredenen bleven hun beschuldiging tegen den heer Arts vol houden. Het eerste openlijke treffen had plaats bij de Statenverkiezingen, toen de dessidenten. groep-Ketelaarvan Nienen, aan de oude Volkspartij niet minder dan 835 stemmen ontfutselde, wat aanstonds ook een zetel in den Raad beteekent. De voorbereiding tot de candidaatstelling voor den gemeenteraad schijnt een zoo zonderling verloop gehad te hebben in de R. K. Volkspartij, dat ze weer tot nieuwe afscheidingen heeft geleid. Allerlei nieuw bakken politici kwamen naar een raadsze- tel dingen. En toen de uitslag van de stem ming zóó werd „geregeld", dat ouwe ge trouwen, allemaal arbeiders en aftredend lid, moesten ruimen voor de nieuwelingen, in hoofdzaak middenstanders (arbeiders hebben geen verkiesbare plaats meer), ontstond er een tweede dissidentengroep, die zich thans als R. K. Arbeiderspartij aandient en bij de raadsverkiezingen uit komt met de volgende lijst: F. Coolen (afLr.), B. Smeulders (aftr.), M. de Kort (bestuurslid) R. K. V. P. en J. de Bakker. Onder de nieuwelingen die een raadsze- tel ambieerden en wien geen behoorlijke plaats werd „toebedeeld" zijn er, die de „Partij" nu maar weer onmiddellijk verla ten hebben! Nu het zóó geloopen is, verwacht men dat de R, K. Volkspartij op 25 Mei as. ernstige klappen zal krijgen. De R. K. Staatspartij zal wel het leeuwendeel der winst in de wacht sleepen, terwijl vermoe delijk ook de S. D, A P. een zetel meer (4 in plaats van 3) zal veroveren. De overige politieke partijen: Vrijheids bond, V.-D., A.-R. en Christ Hist, ver eenigen zich alle op den vrijzinnigdemo craat Plantenga. St Jt HOFLEVERANCIER VAN H. M DE KONINGIN a Geen wachtgeldregeling. Het voorstel der s.-d. raadsfractie te Maastricht, om 50.000 beschikbaar te stellen. ten ende een wachtgeldregeling voor de werklooze arbeiders der Kristal unie in het leven te roepen, werd door den gemeenteraad met 205 stemmen verwor pen. De tegenstanders van het voorstel meenden, dat in de eerste plaats de regee ring geroepen is. om hier te helpen, door wijziging van haar tarievenpolitiek en voorts gingen zij van het standpunt uit. dat eene wachtgeldregeling slechts motfeliik is in die gevallen, waar een dienstverband nog niet is verbroken, hetgeen bit de Kristalunie wel het geval is. daar de bedoelde 300 arbei ders definitief ziin ontslagen. Volgens de „Limb. Koerier" is aan de Ceramiaue te Maastricht Maandag aan 25 man van het personeel, voornamelijk van het schildersatelier, wegens slapte in het bedrijf ontslag aangezegd, ingaande over 14 dagen. Dezer dagen vergaderde te Rotterdam de Bondsraad van den Ned. R. K. Bond van Brood-, iKoek-, Banketbakkers-, Cacao-, Chocolade- en Suikerbewerkers, onder leiding van den heer H. J. Sprokop. Bij de opening der vergadering sprak de voorzitter een woord van welkom tot de leden van den bondsraad en tot den Eerw. Adviseur, Pater W. v. d. Bosch, waarna hij herinnerde aan het 30-jarig bestaan van den bond op 28 Maart j.l,, bij welke gelegen heid. in alle afdeelingen een H. Mis aan God werd opgedragen uit dankbaarheid. Mede was er een herdenkingsnummer van. Ons Vakblad uitgegeven. De notulen der voorgaande bondsraads vergadering werden zonder bemerking goedgekeurd. Het ledental, dat op 1 Jan. 1926 bedroeg 2130 steeg in dat jaar tot 2194 leden. Het financieel verslag van den Bonds- penningmeester S. P. van Tol, over het jaar 1926, vermeldende aan inkomsten en uitgaven een bedrag groot 46142.58 werd goedgekeurd. Het bondsvermogen bedroeg op 3i December 1926 83.005.99. Eeveneens werd goedgekeurd het financieel verslag der werkloozenkas 1926. Aan werkloos- heidsuitkeeringen werd verstrekt over 1926 een bedrag groot 15.621.56. Het kapitaal der kas steeg over 1926 met 16839.94 en bedroeg op 31 December van dat jaar 23.544.59. In bespreking kwam het rapport der commissie, welke zich ten doel had ge steld dat deel der Arbeidswet 1919, het welk op het broodbakkersbedrijf betrek king heeft, aan een bespreking te onder werpen, De bondsraad hechtte hare volle goedkeuring aan de houding door de ge delegeerden van den bond in die commis sie aangenomen. Hierna kwam in behandeling het rap port van de Amsterdamsche studiecom missie uit het bakkersbedrijf. De conclusies waartoe dit rapport komt, en welke in de richting gaan van de vorming eener ge mengde bedrijfsraad; het verplichte lid maatschap en de bedrijfsrechtspraak der gezellen, worden door de vergadering in beginsel aanvaardbaar geacht. Het rapport van de Centrale Commissie uit het Bakkersbedrijf, betrekking hebbende op het door de bedrijfsverenigingen te geven vakonderwijs;, ontmoette bij de ver gadering geen onverdeelde instemming, omdat, met betrekking tot het aantal tot het bedrijf toe te laten leerlingen, geen regelingen worden voorgesteld. Met betrekking tot bovengenoemde pun ten werd een voor de toekomst te volgen gedragslijn vastgesteld. „De Ambtenaar" deelt mede, dat de Mi nister van Financiën, naar aanleiding van de door den heer J. ter Laan in de Kamer ter sprake gebrachte kwestie van uitbeta ling van een bedrag van f 46.000 aan com~ miezen der belastingen wegens te weinig genoten salaris en de toegezegde overwe ging van een onpartijdig onderzoek door een commissie, thans aan genoemd Kamerlid heeft geantwoord: dat hii na nauwgezette overweging heeft besloten niet tot kenoe- ming van arbiters in deze aangelegenheid over te gaan. „Het Koninklijk Besluit van 16 Januari 1925 no. 4 heeft van 1 Januari 1925 af het ondervonden nadeel voor de hierbedoelde commiezen voor de toekomst hersteld. Doch evenals in dit besluit voor alle ambtenaren wordt teruggekomen op de slechts uit hoofde van noodzakelijke bezui niging getroffen regeling van dc Minister raadsbeslissing van 27 Juli 1922. zou ook een restitutie van het ondervonden, gelde lijk nadeel dezer regeling zich. naar mijn meening, niet mogen bepreken tot boven bedoelde commiezen. Tot den mitsdien even tueel vercischten alöemeenen maatregel vind ik geen termen. Het reconstrueeren van het verleden is als regel onbegonnen werk en het al of niet billiikc van een getroffen maatregel dient beoordeeld te worden in het licht van den tiid. waarin hii is geno men. Dit is ook in het belang van de amb tenaren. omdat het voortdurend verleenen van terugwerkende kracht aan mildere be palingen. het totstandkomen van ztilke be palingen eer belemmert dan bevordert. Bebouwing gewenscbL Op eenige vragen van het Amsterdamsch raadslid C. Woudenberg betreffende in erf pacht uitgeven van grond in het Linnaeus- park te Amsterdam antwoorden B. en W.. dier gemeente: - Ook wij zijn van mening, dat de uitgüte in erfpacht van gemeente-terreinen zooveel mogelijk behoort te worden bespoedigd. De bedoelde grond kon lot dusver nog niet in erfpacht worden uitgegeven, aange zien de ten aanzien van de wijze van be bouwing te stellen eischen niet in allen deele vaststonden. Omtrent die eischen hebben wii echter bereids een beslissing ge nomen. zoodat met de voorbereiding van de bedoelde uitgifte van grond een aanvang kan worden gemaakt. In een viertal gevallen, waarin omtrent de wijze van bebouwing geen verschil van meening bestond en derhalve onderhande lingen met de gegadigden konden gevoerd worden, zijn binnenkort voorstellen aan den Raad tot het in erfpacht uitgeven van grond in het Linnaeuspark te verwachten. De uitgifte der overige gronden zal eerst kunnen plaats hebben, als overeenstemming is verkregen, omtrent de bijzondere erf- pachtsvoorwaarden en over het voorloopig schetsontwerp van de gevels der op de aan gevraagde terreinen te stichten bebouwing. Analoog aan de handelwiize. welke ten op zichte van de bebouwing in Zuid wordt toe gepast overeenkomstig den wensch van den Raad. wordt ook voor Oost een voorafgaan de goedkeuring binnen een bemerkten ter mijn van een voorloopig gevelontwerp ver- eischt. Voor het verkrijgen van overeen stemming is verkregen omtrent de voorwaar den en het schetsontwerp van de gevels, waarmede dus twee maanden gemoeid kun nen zijn, kan de verdere voorbereiding der zaak. o.a. omvattende het verkrijgen van overeenstemming over de definitieve bouw plannen. plaats hebben. Uit deze uiteenzetting blijkt dus, al dus zeggen B. en W. dat zij. hoewel zij het in erfpacht uitgeven van grond zooveel mo gelijk bespoedigen geen maatregelen kun nen nemen ter bevordering van een on middellijke uitgifte van den in de vragen bedoelden grond, daar zii de voorgeschreven door den Raad gewenschte wiize van han delen hebben te volgen. In Artis te Amsterdam doet de wordende lente wonderen! Dagelijks rijker van toon groeien er de prachtige oude boomen, dagelijks meer en fleuriger tintelen de wilde primula's in den aardigen boschhoek achter in den tuin, waar gaandeweg nog heel wat meer delicate boschbloemen in hun natuurlijke groeiwijze te bewonderen zullen zijn. Maar ook of juist aan de vijvers is het lenteleven in vollen gang. Aalscholvers en pelikanen, ooievaars zwanen en eenden, reigers en lepelaars ziin er druk doende met allerlei voorloopige vrijage. Allerlei merk waardige „Svmboolhandelingen" worden daar uitgevierd, betrekking hebbend op het op handen zijnde paren, nestelen, broeden, verzorgen en 't verdedigen van eigen broed gebied. Wat ligt daar nu voor opmerkzame en genietende waarnemers een veld vol pro blemen! Maar ook wat ziin daar schatten aan schoonheid in „zoete gratie van on- schoolsche natuur" voor elkeen die rustig toezien kan. te genieten. Trouwens, ook el ders in Artis wordt het een lust voor de oogen. met name in de Fazanterie waar de wonder mooi pronkende haanties nu haast onafgebroken het hof maken aan de ont wijkende hennetjes. Of aan den Uilenbouw val, waar de wilde muurbloemen in bloei It omen en.... verheugend succes voor de ontwerpers en schenkers van dezen mooien nieuwen aanbouw, die alweer een studie veld van beteekenis belooft te worden.... de Oohoe of groote hertog te broeden zit, terwijl aan de slotgracht het wilde eenden- Paar en de waterhoentjes weer hun oude oude broedplekjes in den knnt „-'gstomp en op de eilandjes hebben betrokken. Ook de zes roerdompen staan er weer. door velen onopgemerkt, hun wonderliike schut- en af weerhoudingen te vertoonen en de Meeuw tjes schijnen 't er al druk met nestelplannen te hebben. In de Roofdiergalerij er tegenover spelen de 2 jonge Rumatra-tiigers, geschenk van den heer J. B. Wertmölder te Medan met een mooie joonge leeuwin van het Tschad- meer door de vereeniging „Artisfonds" ge schonken. In het Berenhuis zijn weer 3 jonge wol ven, en bij de runderen huppelen kalfjes van Gayal en Brahminzeboe achter de statige moeders aan. Ook bij de herten hier en daar oongen en in het antiloncnhitis een prachtig borelingske bij de blesblokken, dat voorloopig juist „an^rsom" gekleurd is als de ouders, Artis heeft toch maar succes in zake geboorten, want ook bij de nijlpaarden wordt weer een babv verwacht en in de Roofdiergalerij.... "aar laat ons geen toe komstgeheimen verklappen. Artis leeft weer in de lente, en onze mooie, oude Dierentuin is als altijd weer vol verrassingen. ,,L' étoile du Nord". Te beginnen met 15 Mei, zal de spoor weg-verbinding ParijsNederland opnieuw aanzienlijk verbeterd worden door de in voering van een dagelijkschen luxe-trein met Pullmancars in beide richtingen. Vol gens de Fransche gewoonte om aan derge lijke speciale treinen een karakteristieken naam te geven zal de onze „l'Etoile du Nord" heelen. Die „noordster" wordt, naar men uit Pa rijs aan het „Hbld." schrijft, door de Fran sche Compagnie des Chemins de Fer du Nord, in het bijzonder verzorgd. Uit Parijs vertrekt de trein om elf uur 's morgens, en AOVERTEEREN IN DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD 125.000 ABONNE'S VRAAGT TARIEVEN AAN BIJ ADM. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE (afd. Advertentiën) NASSAULAAN 49 HAARLEM TELEFOON 13866 (3 lijnen) hij ïs omstreeks zeven uur !n Amsterdam. De Pullman-cars cn dit is een belangrijke j nieuwigheid bevatten niet alleen eerste klas, maar ook tweedeklas-coupé's, en de toeslag voor deze laatste is zóó geregeld, dat de prijs nog blijft beneden een eerste klas-kaartje in een gewonen trein. De maal tijden worden volgens Pullman-gebruik in de coupé's geserveerd; voor elke twee rij tuigen is er één keuken. Door bijzondere omstandigheden en in verband met de aanwezigheid van een groot aantal spoorweg-autoriteiten te Parijs voor de jaarlijksche conferentie voor begin Mei zal de feestelijke inwijding van den nieu wen trein reeds op 4 of 5 Mei plaats heb ben, hoewel de geregelde dienst eerst op 15 Mei begint. Daarvoor is het volgende ceremoniëel voorzien. De Compagnie du Nord organi seert een banket, waarvan nog niet vast staat of het aan den inwijdings-tocht zal voorafgaan dan wel dien zal besluiten; het eerste lijkt echter het waarschijnlijkst. De trein vertrekt voor deze eerste maal vroe ger, als verdubbeling van den normalen ochtend-trein van negen uur. Te Brussel wordt gedurende twee-en-een-half uur ge stopt, en de Belgische spoorweg-autoritei- ten bieden bij die gelegenheid den gasten een déjeuner aan. Daarna vertrek uit Brus sel en aankomst in Nederland op de uren die voortaan voor deze verbinding zullen gelden. Voor de ontvangst zal zeker ook wel het noodige worden voorbereid, Den volgenden dag keeren de gasten naar Parijs terug, vermoedelijk nadat hun een ochtend gelaten is om Amsterdam en zijn musea te bekijken. Onder de invité s bevinden zich de direc teuren van Fransche en vreemde spoorweg netten, vertegenwoordigers van de Fransche regeering, de verschillende openbare dien sten, enz.; de mogelijkheid dat een Fran sche minister meekomt (in dat geval zou het de heer Tardieu zijn, minister van open bare werken) is niet uitgesloten, al kan daarvan nog niets met zekerheid worden gezegd. Aan Nederlandschen kant zullen de Legatie, de Nederlandsche Kamer van Koophandel en andere Nederlandsche Ver- eenigingen te Parijs vertegenwoordigd zijn. De Nord is van plan voor „l'Etoile du Nord" een groote reclame te maken. Een paar pakkende affiches zijn geteekend door den jongen Franschen teekenaar Cassandre, en binnenkort zullen we in de Champs-Ely- sées in de buurt natuurlijk van de.... Etoile! een enorme reclame zien verschij nen, met dezelfde voorstelling van de klei nere biljetten: stéllen rails, die uitloopen op een schitterende ster op den achter grond. „Du déjeuner au diner!" wordt het devies. Deze reclame-in-het-groot kan, door de bevordering van het toerisme naar Ne derland, ook voor ons land niet anders dan voordeelig zijn. Op den Rolderstraatweg te Assen is een auto, toebehoorende aan iemand uit Oude- Pekela, in flinke vaart l|gen een boom ge reden. De auto sloeg om en werd geheel vernield. De inzittende heeren, uit Gronin gen afkomstig, kregen allen verwondingen en moesten zich onder geneeskundige be handeling stellen. Het begon op de veerpont Het begon al op de veerpont. Dezer da gen ontstond op de veerpont, welke naar Zwijndrecht vaart, ruzie tusschen A. G. uit Zwijndrecht en H. uit Hendrik Ido Ambacht. Op het veerplein te Zwijndrecht ontaardde de ruzie in een vechtpartij, waarbij H. het mes trok en G. een snede over den pols en eenige steken in den rug toebracht. Op het politiebureau werd G. door een ontbo den geneesheer behandeld. De wonden ble ken niet gevaarlijk te zijn. Door de politie werd proces-verbaal van het gebeurde op gemaakt. Tijdens een kort onweder sloeg de blik sem in de arbeiderswoning van P. Spijk aan den Middendijk te Uithuizermeeden. De 50- jarige vrouw van S. werd getroffen. Hoewel zij geruiraen tijd buiten kennis bleef, kwam zij later op den avond weer tot het bewust zijn. Verder werden nog enkele meubelen versplinterd, zonder dat er echter brand ontstond. Dinsdagnacht omstreeks half twee was een automobilist, een heer uil Amsterdam, die op de Weteringskade te 's-Gravenhage zijn Citroën chauffeerde, blijkbaar doordat hij te veel aan Bacchus offerde, niet al te zeker meer van zijn stuur. Met een gewel digen slag ramde hij eerst een taxi, waar door deze tot op de plaats rust was ge doemd. De Citroën kwam er beter af en vervolgde haastig zijn weg, maar even ver der stak een lantaarnpaal in den letterlij ken zin een spaak in 't wiel. Door de bot sing knapte de lantaarnpaal nl. af en werd een 20 M. ver meegesleurd, waarbij het on dereinde van den paal tusschen de voorwie len raakte en de kop van de lantaarn bo ven op de Citroën sloeg. Hiermee was het pleit beslecht en de wilde rijder gevangen. Nadat hij niet zonder moeite en in een on verstoorbaar humeur zijn auto veriaten had, werd hij door de Haagsche politie meegeno men naard en Rijswijkschen weg aldaar Ruim 100 kub. meter gas was ontsnapt. Bij de beantwoording van een interpella tie van het Groningsch raadslid, den heer Gasau over de ontploffing in het directie gebouw van de gasfabriek te Groningen, op 21 Maart j.l. heeft de wethouder voor de bedrijven, de heer Catz medegedeeld, dat er in de gasaanvoerleiding in den verwar mingskelder een afsluittoestel stond om bij tijdelijke vermindering van gasaanvoer of gasdruk de leiding tc sluiten. Het toestel heeft bij het geven van een drukstoot voor de publieke verliéhting op die avond te half zeven, tengevolge van een noodlottigcn samenloop van omstandigheden gas door laten, waarbij de waterafsluiting van het toestel werd doorgeslagen. Tusschen dat tijdstip en kwart over acht is ruim 100 ku bieke meter gas ontsnapt. Hierdoor wordt de kracht der ontploffing verklaard. De directeur heeft thans last gegeven 't toe stel uit te schakelen en de gashoofdkraan van een bescherming en een zegel te voor- De sterfte was bij de jongste en oudste personen het hoogst. Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft een overzicht omtrent de sterfte aan influenza over Februari j.l. Het totaal aan tal sterfgevallen was voor Noord-Brabant 144, Gelderland 183, Zuid-Holland 148, N.- Holland 191, Zeeland 13, Utrecht 43, Fries land 110, Overiiscl 184, Groningen 15, Dren te 64 en Limburg 72. In het gcheele Rijk stierven elzoo in Febr. 1927 aan influenza 1177 personen. In Januari was het sterfte cijfer voor deze ziekte hooger, n.l. 2015 (in December van bef vorig laar 180). In aan» merking moet genomen worden, dat Febr- slechts 28 dagen heeft. Echter berekent men het gemiddeld aantal sterfgevallen per dag van deze maand. n.l. 1177:28 42, dan zou het totaal voor 31 dagen 1302 worden, het geen tegenover Januari toch een aanzien lijke vermindering beteekent. De sterfte aan influenza is in. Februari 14.32 pet. van de. totale sterfte. Voor Januari 1927 en Decem ber 1926 waren deze getallen resp. 20.01 pet. en 2.59 pet. Bij rangschikking naar leeftijden blijkt weer de strefte bii de jongste en de oudste personen het hoogst te zijn geweest. De leeftijd van 60 jaar en hooger biedt bet minst weerstand: de sterfte in deze groep (703 op 1177 gevallen, d. i. 59.73 pet.) is nog ruim drie maal zoo groot als die van de leeftijdgroep van 115 jaar (203 op 1177 gevallen op 17.25 pet. Ook nu weer is op jongeren leeftiid het mannelijk geslacht meer getroffen dan het vrouwelijk; bij de groep 1530 jaar begint de kentering, bij 60 jaar en ouder wordt het verschil ten nadeele van de vrouw veel grooter, of schoon ditmaal minder dan in Januari Naar de getallen geoordeeld hebben Overijsel en Gelderland de grootste sterfte aan te wijzen (resp. 184 en 183 gevallen). Ia verhouding echter tot het aantal inwoners (per 10.000 d. bevolking p. jaar) blijkt Over ijsel het meest te hebben geleden, daarna volgt Groningen en in volgorde, Drente en Friesland; Gelderland komt dus eerst in de vijfde plaats. De epidemie heerschte in De cember het meest in Zeeland, Utrecht, Zuid-Holland, Noord-Brabant, en in mindere mate in Overijsel, Gelderland en Noord- Holland; in Februari blijken de Noordelijke, en Oostelijke grensprovincies het meest te hebben geleden; Zeeland neemt voor Fe- bruari ,de laagste plaats in. Welk ontwerp-verdrag een grappenmaker ontwierp. Een dikke Hollander met zijn spichtige vrouw en een oudemannetjesachtig zoontje voor het loket van een Belgisch station: Hollander (in de statie te Brussel): Een kaartje voor den Héég, asjeblieft. Bediende: We geven er geen meer aan Hollanders. Ge kunt zien, dat ge te poot gaat Eet gij nog Haagsche hopjes Ja.... maar ik knauw er heel hard op om ze te laten voelen dat we kwaad op Holland zijn Eenige bepalingen uit een nietrw ontwerp» verdrag door een grappenmaker in „De Schelde" opgesteld, meldt de „Nw. Crt." De Schelde wordt Belgische stroom :'n al zijn takken. Holland zal echter voortgaan te baggeren op zijne kosten, waar het dit thans doet. Het mogelijk tekort in het budget der Aniwcrpsche begrooting zal door de stad Rotterdam vergoed worden. In de Nederlandsche bladen zal geen woord meer tegen het verdrag of tegen België verschijnen. In. 't Hollandsche parle ment zal er geen woord meer tegen ge« sproken worden. Als een Belg een Hollandsch onderdaan huwt (eender welk geslacht) betaalt de Hol landsche regeering 1000 gulden eeretaks, van ambtswege, om de groote eer haar aange daan door een Belgisch onderdaan. De Fransche taal zal verplichtend worden in al de scholen der provincies van Zuid- Nederland, opdat de Belgische officieren later rekruten zouden hebben, die Fransche scheldwoorden verstaan, als deze provincies later Belgisch zouden worden. Onze zes milliard na-oorlogsche marken zullen door de Hollandsche Staatsbank uit gewisseld worden tegen 1.25 fr. goudwaarde. Het staat den Hollanders verder vrij met deze marken te doen wat ze willen. Verbetering dringend noodzakelijk ten behoeve van het snelverkeer. Hel bestuur der vereeniging „Abcoude*® Belang" te Abcoude zond in Maart 1926 aan den minister van Waterstaat een adres, waarin verzocht werd de verbetering van de verbinding van Amsterdam met Utrecht, welke ten behoeve van het snelverkeer noo- dig is, niet te bereiken door verbreeding v,an den Rijksweg tusschen die plaatsen, doch een geheel nieuwen nader aangedui- den weg tot stand te brengen, heeft de Minister van Waterstaat begin van dit jaar medegedeeld, dat het op het oogenbük niet in de bedoeling ligt om den bestaanden Rijksweg AmsterdamUtrecht in te richten voor snelverkeer, al zullen aan dien weg wellicht enkele plaatselijke verbeteringen worden uitgevoerd. Ten aanzien van een nieuwe verbinding van Amsterdam met Utrecht, geschikt voor snelverkeer, deelde de minister mede, dat het tracé van zoo danige verbinding in studie is, maar daar* omtrent nog geenerlei beslissing genomen is. Het bestuur van de Vereeniging „Abcou- de's Belang" heeft thans wederom een adres aan dien Minister gericht, waarin het be stuur dank uit voor de mededceling, dat de Oude Rijksweg niet verbreed zal worden en het natuurschoon behouden zal blijven. Te vens juicht het de oplossing van het wegen- vraagstuk in twee perioden, t.w. eerste pe riode: bestaanden weg verbeteren en daar na nieuwe verkeerswegen aanleggen, ten zeerste toe, d^ch verzoekt, on> tegemoet te komen aan defn grooten overlast, welken de bewoners van het zware snelverkeer heb ben, over te gaan tot asphalteering van den bestaanden weg door de kom van het dorp Abcoude. Komende tot de tweede periode, het aan leggen van nieuwe verkeerswegen, verwijst het bestuur naar de verschenen brochure van ir. A. Keppler, tc Amsterdam, waarin het project van een nieuwen weg Gooi—- Utrecht nader is uitgewerkt, bij welk pro ject adressanten zich ten volle kunnen aan sluiten, waarom het bestuur het ten zeer ste zou waardeeren. wanneer deze aange geven oplossing door den Minister in studie werd genomen. De landraad tc Serang veroordeelde W communisten wegens den aanval op de We- dana van Pamarajan tot 10 jaar gevange nisstraf. Volgens de ..Ind. Ct." heeft de Java-Sui- ker-Werkgeversbond in principe besloten tot oprichting van een pensioenfonds voor het 'nlandsch personeel en instelling van een verlofregeling. De ontwerp-s'aluten zijn reeds opgesteld. De vergadering, waarin de beslissing genomen moet worden, is spoedig te verwachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 13