geweldige Levensmiddelenuitverkoop van het FAILLISSEMENT „S TIE NS" Verkeersongevallen. Oud-Kennemerland. De grafheuvel bij Noorddorp. GEMEENTEZAKEN. Agenda 15 April HEEMSTEDE. VELSEN. SPAARNDAM. SCHOTEN. LAATSTE NIEUWS. MISDAAD? Kapitein Q. te 's-Gravenhage onder verdachte omstandig heden overleden. Vervalsching van eert postwissel. BRAND IN EEN CHEMISCHE FABRIEK TE HQOGEVÈEN. Prins Hendrik bezoekt het land van Maas en Waal Autobotsing nabij Leiden. ZEBRA'S VOOR VON HINDENBURG. INGEZONDEN. VRAGENBUS. Tusschen Beverwijk en Castricum, nader aangeduid tusschen de Oude Dijk en de Marquettelaan, ligt Westelijk van den Rijksstraatweg een heuveltje, een Ger- maansche gratierp, door het landvolk ge- «neenlijk „De Buit", cl ook wel het „sclie- pelenberg;en wellicht een verbastering van „schepenenbergjen", gezichtsheuvel wordt genoemd. Gevonden urnbrokken be wijzen zijn oudheid en alkomst. De plek stond eeuwen lang in hooge eere: de gra ven van Holland werden cr gehuldigd ais Heeren van Kennemerland; vandaar heur boekennaam „Het HuldtooneelBij de hul diging van Jacoba's tweaden gemaal, Jan van Brabant, wordt de heuvel „de Stop- pelbergte" geheeten." Sparrenloof en eikenblaren rozelaar en tarbenblom. Sliag'ren langs de bruine wanden in de hal van Castricum Yroolijk schallen feestgezangen boven 't harpgetokkel uif. Kloek en fier zit Eedling Diedbald, aan de zijde van zijn bruid. Ia de groote ridderzaal van Castncum's kasteel werd de huwelijksinzegening gevierd Van Elna, dochter van den heer van Castri cum, en Diedbald. Een groote schare gasten, edelvrouwen, ridders, jonkvrouwen waren •m de lange tafels geschaard, waar steeds nieuwe schalen met wildbraad en gevogelte werden opgediend en in de bokalen onop houdelijk de vurige wijn bruischte. Hel jonge echtpaar was het middelpunt der vreugde en belangstelling, tusschen alle ridders en edelvrouwen in rijke gewaden van zijde en brokaat en kostbare versier selen, trokken zij bet oog door gestalte en kleeding en rijkdom van juweelen en sie raden. Voortdurend werden heildronken op hen uitgebracht en hartelijke wenschen voor een gelukkige toekomst uitgesproken. Toch was de bruidegom niet de ziel van het feest. Gedurig gingen zijn blikken over de tafels en gasten heen, hij hoorde de meeste toespraken en toasten slechts half, ui', alles bleek dat zijn gedachten verre van de feestviering waren. Ook Elna, zijn jonge bruid, viel zijn peinzende en eenigszins somber gelaat op. Zoodra zij zag dat de algemeene aandacht een oogenblik niet op hen gevestigd was, vroeg zij hem naar dc teden van zijn klaarblijkelijke beklemming. „Elma", antwoordde hij fluisterend, „ik weet dat gij mij bemint, maar zeg het mij nog eens nu; maar zeg het niet, voor je mij hebt aangehoord. Ik zit hier in de burcht uws vaders, in de ridderzaal, aan het hoofd van de tafel, als de meester des huizes en de eerste van het feest. Die plaats verdien ik niet; herinnert ge u nog dat uw vader den laatsten keer optrok ten strijde? 's Morgens vertrok hij fier en krachtig aan het hoofd van zijn strijders 's middags lag bij zielloos op het slagveld, gedood door mijn hand. Uw broeders naderden ten aan val om hem te wreken en allen sneuvelden, getroffen dcor mijn zwaard. Alleen de jongste ontkwam en kon in over haaste vlucht zijn vaderlijk kasteel berei ken. Zoo waren uw vader en broeders in den strijd mijn vijanden, ik heb ze gedood en nu zit ik aan uw zijde als uw bruid. Zult gij den vijand van uw geslacht in deze burcht dulden, zult gij den moordenaar van vader en broeders blijven beminnen?" „Moordenaar zijt gij niet," antwoordde Elna zacht; „als gij het zwaard hebt ge trokken, was het omdat men u er toe dwong; ik weet wat oorlog beteekent, hoeveel bloed van dierbaren er vloeit. Al hebt gij mij een Wonde geslagen, ik zal h trouw blijven','omdat ik u lief heb. Zoo min zal ik, mijn woord breken nu gij mijn vader en broeders in den strijd hebt ge dood, als ik u trouw bleef, toen mijn vader zijn belofte aan u schond en een ander mij tot bruid bestemde." „Ik zal u trouw met trouw vergelden", was Diedbald's wederwoord, „wij zweren elkaar trouw tot in, tot over het graf." Omstreeks middernacht, toen de gasten de feesttafel hadden verlaten en de bruid xieh met haar dienstmaagden in haar ver trek had teruggetrokken, liet haar jongste broeder haar verzoeken in het park te ko men. Zij volgde den page, die haar het ver zoek overbracht, naar den slottuin, waar zij haar broeder vond, verborgen in den scha duw de hooge abeelen. Bij het flauwe maan licht zag zij, dat hij bleek was en beefde van opwinding of angst. „Kom mee", zei hij alleen; hij nam haar bij den landen plooimouw, angstig geworden door een be klemmend voorgevoel volgde zij hem. Bij een linde met breed-uil jenreiden kreon hield de jonge edriman stand en wees ziin zuster op het lichaam van een man, die met uitgespreide armen en het gezicht naar hoven gewend, op den grond lag. „Ik heb wraak genomen", zei hij heesch, „wraak op mijn vader en broeders." Maar het woord van lof over het ver vullen van zijn ridderplicht, hoorde hij niet, „Hij is gestorven," zeide zij, „maar voor mij blijft hij leven. Onze trouw reikt tot in, tot over het graf. Hoog zal de heuvel zijn, die zijn lichaam zal bedekken, tot zijn eeuwigen roem en nagedachtenis. Ik zal bij dien heuvel waken, tot ik in den dood op nieuw met hem vereenigd zal worden. Maar gij zult vervloekt zijn, als de moordenaar van uw zusters gemaal. De ellende achter- volge u, de vreugde vluchte u, zelfs het dier schuwe u. Dwaal, als een wolf door de wildernis, tot uw laatsten levensdag." Met ontzetting, hoort hij de harde, ijzige stem zijn vloekvonnis uitspreken; hij wil spreken, maar ziet het als uit staal ge- sineeds gelaat van zijn zuster. Een gil perst zich uit zijn keel en hij rent weg in het donkere park, zijn gevloekte toekomst te gemoet. Het slachtoffer van zijn familietrots en wraaklust werd begraven onder een hoogen lijkheuvel. Een breede linde was aan den voet van dezen heuvel geplant. Avond aan avond zat daar vrouwe Elna, treurend over den vermoorden echtgenoot. „Waar is nu uw trouw," mompelt zij soms halfluid. „Trouw en liefde geven slechts de levenden; gij slaapt in den heuvel en van uw trouw tot over het graf, die gij belóofdet, blijki mij niets. En de donkere heuvel siddert; en daar opent hij zijn schoot Eedling Diedbald staat daar Voor haar, bleek van wang, van wonden rood „Waarom laat gij mij niet rusten?" sprak hij met een droeven mond; Elke druppel uit uw oogen spat mij diep in ied're wond. „Waarom miskent gij mijn trouw?" ver wijt bij op hollen toon. „Zoo goed als de levenden kennen de dooden liefde en leed van hen, die zij achterlieten." Maar zij let niet op zijn klacht. Met een gil Van verrukking rees zij op. Met haar sluier warmt zij zijn verkilde handen; zij wascht de breede wonden, en streelt den smarttrek van zijn gelaat. Door de teeder- beid en de liefde, die bleek uit haar woord en gedrag, vergat zijn geest den somber van den dood. „Dat is nooit op aarde gezien," fluisterde hij; „dit is trouw tot over het graf. Kom, deel nu ook met mij mijn woning." Groot in liefde en trouw volgde zij hem in de gapende holte van den grafheuvel, spreidde er het leger voor den dooden echtgenoot; samen brachtten zij die uren door in het stil genot van elkaar's nabij heid, tot het eerste rood van den morgen den hemel kleurde en Diedbald zeide: „Ik moet nu terugkeeren naar de woon stee van Wodan, waar de helden rond zijn] troon zijn geschaard. Een heerlijke dag straalde over het weligl Kennemerland, maar de zonnestralen ver mochten niet de somberen rouw uit het kasteel van Castricum te verdrijven. Elna smabhtte naar den avond, om weer voor enkele uren met haar gade samen te zijn zij verlangde naar het uur; dat de graf heuvel z'ch weer zou openen. Maar toen zij reeds in den vroegen avond neerzat aan den voet van de linde bij he graf van Diedbald, wachtte zij tevergeefs, de avond werd nacht en de nacht morgen, maar Diedbald bleef schuil in zijn laatste rustplaats. Zij bleef echter hopen en den volgenden avond hernam zij weder haar poet bij den heuvel, weër tevergeefs. Avond aan avond zat zij er in nooit ver sagende hoop en trouw, en iedcren morgen moest zij terugkeeren naar de burcht, zon der dat de grafheuvel zijn doode ten twee den male terugga!. Haar herinnering werd duister, slechts de gedachtenis aan Died bald bleef baar onverzwakt en trouw bij. Zii kwijnde weg; haar gang werd sleepend, de blos op haar wangen verdween. Maar steeds zat zij gedurende den geheelen nacht aan den voet van den grafheuvel, tot zij be zweek en in den dood met Diedbald ver eenigd werd. De oude linde molmde samen; Zelfs zijn wortelen groef men uit. Niemant dacht aan Diedbald langer, niemant êa.n zijn trouwe bruid. Maar nog ligt daar glnts de heuvel. Daalt er eenzaam de avond Ai 't Ruischt er dan door meidoorntwijgen: „Trouw tot in, tot over 't graf. Ter vervulling van de vacatures in de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het M. O. zijn de volgende aanbevelingen opge maakt 1. (vacature G. W. J. Bolomey) a. de Leer N. J. van den Brandhof b. de heer J. Wildschut 2. (vacature Vincent Locsjes) a. de heer Ir. W. J. Burgersdijk b. de heer G. J. Kroese. B. en W. stellen voor, aan de Hoogere Burgerschool A met 5-jarigen cursus te be noemen tot tijdelijk leeraar in de Wis- en Na tuurkunde den heer Drs. B. Kleepstra, alhier. B, en W. stellen voor I. Goed te keuren de rekening en verant woording over 1926 van het le, 2e, 3e en 4e douche-badhuism, ingediend door de Af- deeling Haarlem der Noordholleandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" en door de Haarlemsche Stichting voor Woningverbete ring. II. de bijdrage volgens raadsbesluit van 24 Januari 1923 vast te stellen op 3.050.94. B. en W. stellen voor, in de verschillende verordeningen der commissiën en Besturen bepalingen op te nemen omtrent de wijze van vervanging van den voorzitter bij diens af wezigheid. B. en W. stéllen voor, aan N. Neder- koorn, aan wien in koop is afgestaan een ge deelte bouwterrein, gelegen aan den Zijlweg, Prévinaustraat en Burgemeester Zandberg straat, toestemming te verleenen tot het bou wen van een bakkerij op dien grond. Hofdijk in „Ballade van Kennemerland". IN HEEL HAARLEM zijn geen zakdoeken genoe", cm de tranen te droogeri van mijn Concurrenten!!! Nog slechts eenige dagen voortzetting der Gaat datzien!! Het is UW eigen belang. Gaat datzien U Tel. 11592, Giers traat 35. Sociëteit St. Bavo, Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur. R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur, „Alberdingk Thijm". 8 uur. „Amicitia", 8 uur. Tooneelclub R.K. Vrouwenbond, 8 uur. „A, R. K. A.", 2 uur. St. Josephsgezell enge bouw. Jansstraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur, RK. Mllftairenvereenig'ng, Zoetestraat 14. Geen repetitie R.K. Mannenkoor „Phi lip Loots". Frans "Halsmuseum Jan Mankes' tentoon stelling. Kleine Theresia Stichting. Tehuis vour onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. R-K, Arebidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedcstr. 13. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid- lelingsburcau voor verpleegsters en alle verkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. - Eiken Donderdag van 89'A uur. R K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R, K. Leeszaal en Uitlecnb'bliotheek, Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken fan 25 uur n van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Martaavereen'glnif Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn vcor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671, AL Elisabeth's Vereeniging Jansstraatdag hiervoor werd ontslagen. 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E, V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverplcging van de Derde Orde St. Franoiscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag Van 23. ïl. K. Reclassceringsvereeaiging, aldeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallcndienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Gcd. Oude Gracht). Telef. 14141. ROODE KRUIS TRANSPORTCOLONNE (Eerste Hulp bij Ongelukken). Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN (GAS-, VERSTIKKINGS- en EI.EC- TR1C1TEIT S-ONGEV ALLEN), Telef. 12685 bij geen gehoor: 10392). HET ONGEVAL AAN DE WERF CONRAD, Ornlrpnt het ongeval aan de werf „Con rad" waarbij een jacht naar beneden viel en daardoor geheel vernield werd, verne men wij nader het volgende'. Het jacht hing Zaterdagmorgen al reeds l eenigen tijd in de lier op een hoogte van circa zes meter. De kraandrijver N. heeft toen door een samenloop van verschillende omstandigheden een ongelukje gehad, door dat n.l. de groote drijvende kraan door den lagen waterstand aan de grond geraakte en voorts dat er geen sloom op de lier stond, waardoor hij niet met de gewone rem kon werken. Al deze omstandigheden hebben er toe bijgedragen dat het jacht „Annegie", eigenaar de heer van der Sluijs, met een groote vaart naar beneden viel en daardoor geheel vernield werd, Voor den betrokken kraandrijver, die al reeds 11 jaar aan deze werf werkzaam was, waarvan 9 jaar als kraandrijver, is dit on- I geluk zeer te betreuren daar hii dienselfden i R.K. MANNENKOOR „ST. CAECILIA". as het een jaar geleden, dat het 19 Ma voorleggen. Iets waartoe wii hem in staat weten. Al de nabetrachtingen over de afgcloopen Statenverkiezingen hebben nu weinig zin meer, waarom wij dan ook meer uw aan dacht vragen voor de komende Gemeente raadsverkiezingen. Wij moeten zien beter uit den strijd te komen en dat kan. Wij voor ons bekennen direct schuld, wij hebben niet meegewerkt aar de afgcloopen ptopaganda-campagne. Wij hebben zelfver wijt. Wij meenden ons te oud, uit den tijd, voor de actieve propaganda. Is dit waar? Wij weten het niet. Toch, na zoo'n tegenslag als op 6 April (want een „sof" was het) komt in ons het oude vuur oplaaien van weleer. Wie onzer komt niet onder de bekoring der heftige campag nes uit vroeger dagen toen deze nieuwe Kieswet er nog niet was? Hoe heerlijk streden wij om de victorie! En wat een resultaten? Wanneer wij zoo elkander daarover nog eens spreken komen al deze blijde herinneringen wer boven. Nietwaar ..Parvus"? Toen werd er gezwoegd, nek aan nekraces werden er gehouden. Alle avonden op huis bezoek, kiezerskweek. controle on de kie zerslijst wer huisbezoek, plakken, fietstoch ten voor de candidaten organiseeren, kie zers ophalen op den stemmingsdag en véél meer. 's Avonds bijeen in St. Bavo. Heerlijk, heerlijk. Dal was nog eens werken, heerlijk zwoegen en nooit versagen. Wij kunnen ens moeilijk aan dit nieuwe systeem aanpassen, aanpassen, het is te gemoedelijk, ook voor de propagandisten. Doch wit voelen het. voor de a.s. Gemeen teraadsverkiezingen moet het anders gaan. Weg met alle gemoedelijkhid. weg sleur, weg koelheid; enthousiasme, vuur. ijver, wil om te winnen, dat moeten wij hebben. Wil len wii er tenminste komen! Laten al die oude vuurvreters nog weer eens in 't gelid treden, al is het maar voor één keer. Wij moeten nog eens laten zien wat wij kunnen en de jongere propagandis ten eens in vuur zetten. Onze candidaten ▼erdedigen moeten wij. huis aan huis, n weef wel. zooels toen. Zullen we het doen? Ja? Dan spoedig ons aanmelden bij de paro chiale pro-clubs. En allen, oude rekelst! Dat er voor de raadsverkiezingen zal gewerkt worden, bravo. Maar het is niet juist, dat de laatste verkiezingen een „sof waven. Het stemmental in Haarlem was al leszins bevredigend; en dat wij geen 19 ze tels hadden was louter een toeval. Red. DE GRONDEN AAN DEN KINDER HUISSINGEL. In de vergadering van 12 Januari j. 1. werd besloten met A, van Hooff eene ruiling aan te gaan, waarbij o. a. aan Van Hooff zou worden overgedragen ongeveer 51 M2 grond met de bestemming daarop te bouwen een woonhuis met achter- en voortuin en ongeveer 154 M2 grond met de bestemming daarop te bou wen eene nieuwe stoomwasseherij, twerwijl de gemeente eene toefigt zou betalen van 27.300.-. Thans wenscht echter de heer Van Hooff op bedoelde gronden een woonhuis en werk plaatsen met bovenwoni gen te bouwen. Te- gen die wijziging van de bestemming der gronden op zich zelf bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Bij de bepaling van het bedrag der toegift is er echter rekening mede gehouden, dat in plaats van het bestaande bedrijf een nieuw bedrijf moest worden gesticht. De toe gift is daardoor hooger geworden, dan zij zou zijn geweest, waren de tegenwoordige plan nen toen reeds kenbaar gemaakt. B. en W. hebben daarin aanleiding gevonden om met Van Hooff nader overleg te plegen, met het gevolg, dat deze thans genoegen neemt met eene toegift van 25.300.- inplaats van 27.300.-. Met deze wijziging van het bedrag der oegift bestaat bij B. en W. tegen medewer ing tot wijziging van de bestemming der n ruil af te stane gronden geen bezwaar, en [j stellen voor aldus te besluiten, DAMESTASCHJE ONTVREEMD. Woensdagmiddag Werd van een dames iets, staande voor een perecel fean deWil- elminalaan te Overveen, een damestaschje eet inhoud, waaronder een bedrag van !3 an geld, ontvreemd. Door de politic werd aangehouden de 16-;arige G. G H, uit Haar- em, alsmede zijn broeder, verdacht van eling. Dezen was het bekend, dat het geld .vain diefstal afkomstig was en toch had hij het geld voor ziin broer bewaard. Beiden Lebben bekend. Het taschje was in den [rond op de Prins Hendriklaan verstopt en erd op aanwijzingen daar truggevonden. Na verhoord te zijn. werden de jongens ip vrije voeten gesteld. Tegen hen is pro- es-verbaal opgemaakt. Aanrijding. Gisterenmiddag omstreeks half 3 had een anrijding plaats tusschen twee luxe auto's p de Oostvest hoek Paperitorenvest. De orzaak hiervan was, dat de auto komende ar» de Amsterdamsche brug op den hoek ldaar de binner,bocht nam, terwijl de auto, omende van de andere kant, de bocht bed nam. Beide auto's bekwaenm vrij rnstige beschadigingen aan de voorzijde n de hungers. Tegen den chauffeur van de eerstgenoem- e auto werd proces-verbaal opgemaakt. Auto door een bek gereden. Dinsdagmiddag werd op den Zijlweg te verveen, bij perceel 108, een auto onbe-- erd gevonden. De chauffeur was met het ertuig op onverklaarbare wijze door het k gereden en was toen met den in den to zittenden passagier gevlucht. [Door de politie werd de zaak Onderzocht daarbij bleek, en daarbij bleek, dat de to was gehuurd van een verhuurin/richting Haarlem. Zekere S. was de chauffeur ge est, aan wien de wagen was verhuurd, 'eze werd geconfronteerd met den verhuur* r, die hem pertinent als den verhuu her- jende. Doch S. bleef ontkennen en maakte en verhuurder voor een leugenaar uit? Auto en hek wa,rcn beschadigd. Met di® etenschap, dat het schadepostje voor zijn, ekening was, kon de eigenaar zijn auto erughalen. EEN HONDERDJARIG JUBILEUM, Gisteren werd het café, Gedempte Gracht '9, na eer» flinke restauratie te hebben ndergaan, wederom geopend. In 1827 werd aldaar een zaak in gedis- illeefd opgericht, welke nog steeds een uit tekende reputatie geniet. Bij de heropening, elke een zer feestelijk karakter droeg, erd speciaal gehuldigd den heer A. Laftge- Id, die 32 jaren achtereen bedrijfsleider s van deze z,aak. Genoeipde persoon rd o. m. toegesproken door den heer en ej. S. Piek, de huidige vertegenwoordigers, smede door den heer C. v. d. Bent, als orzitter van de Loterij vereeniging „Wij 'lllen winnen", en door den heer J. Bok- ■ven, als voorzitter van de Loterijvereni- ng „Dc Goede Verwachting". Vele bloemstukken verhoogden de rfezel- gheid van het frissche interieur. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING. Naar wij vernemen, zal aan de op 29 April a.s. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders der Haarlemsche Bankvereeniging worden voorgesteld, een dividend urt te keeren van 6 pCt. op de preferente aandeden en 414 pCt. Op de gewone aandeelen. BESMETTE LUKE ZIEKTE. In de afgeloopcn week heelt zich in deze gemeente 1 geval van buiktyphue voorge daan. CONCERT MANNENKOOR „CAECILIA". Door bovengenoemd mannenkoor wordt op Dinsdag 26 April a.s. het laatste concert in dit seizoen gegeven. Als solisten zullen medewerken Maria Urlus, sopraanzangeres te Hilversum, een dochter van den beroem den beroemden teno-zanger Jac. Urlus, die op het vorig concert bij „Caecilia" als solist optraden. Verder den heer Max. Orobio de Castró, solo-violoncellist tc Amsterdam. Door het koor zal o.m. v/orden uitgevoerd het groote dubbel koorwerk „Requiem, Benedictus und Sanctus" van Heinrich Zallner. BRAND. Gisterenavond om 8.55 werd de brand weer gealarmeerd voor een brand in de Eendjespoortstraat no. 10. De brand, welke ontstaan was in de achterkamer, werd bij afwezigheid van de bewoners gebluscht met eenige emmers water door de huurlie den. In de kamer verbrandden eenige kussens, een kleed, een divan er, eenig ander huis raad. Verder bestond de brandschade uit rook en water. Dc brand is waarchijnlijk ontstaan door dal een c1er bewoners vóór het verlaten van zijq woning een sigaret achteloos had weg geworpen. Van opzet >s niets gebleken. Verzekering dekt de schade. HAARLEM. 13 April. Groentenmarkt. Appelen 2040 et. per k.g., bloemkool 15 35 ct. per stuk, boerenkool 1935 et, per kist, roode kool 612 ct., gele kool 412 ct., per stuk; spinazie 0.531.50 per kist, kropsla 38 ct. per krop, veldsla 610 ct. per k.g., rabarber 1520 ct,, radijs 310 ct., per boe; witlof 12—24 ct., tcfialcpeen 1220 ct., per k.g,; andijvie 1.202 per bak, selderie 412 ct,, pieterselie 6S ct„ per boa Besmettelijke ziekte, In de afgeloopen week is alhier 1 geval van roodvonk voor gevallen. Besmettelijk.'» ziekte. In de afgeloopen week is alhier 1 geval van roqkvonk voor gevallen. Besmettelijke ziekte, In de afgeloopen week is a'Jiier 1 geval van roodvonk ge constateerd. Besmettelijke ziekte. In de week Van 3 tot 10 April heeft zich in. deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgedaan. Een officier van gezondheid 3e Klasse gearresteerd. Te 's-Gravenhage is deze week een zeer ernstig feit aan 't licht gekomen. Aldaar is Zondag j.l. overleden de 45-jarige kapitein der militaire administratie Queck en aange zien vermoeden rees van geweldadigén dood, werd he lijk gerecherlijk geschouwd, waardoor moet zijn komen vast te staan, dat de kapitein is overleden aan sublimaat- vergiftiging als gevolg van een sublimaat injectie. Een heer Ofticier van Gezondheid 3e klasse G., die den kapitein heeft behan deld, is gisteravond gearresteerd en na een verhoor, waarbij hij, naar vernomen wordt, moet hebben erkend, inderdaad een subli maat-injectie et hebben toegepast, in het huis van bewaring te 's-Gravenhage inge sloten. Ook Mevr. Q. is door de Justitie aan een verhoor onderworpen. AMSTERDAM, 14 April. De vierde Ka mer der Rechtbank alhier heeft héden uit spraak gedaan in de zaak tegen den 30-ja- rigen koopman, die terecht had gestaan we gens vervalsching van een postwissel. De rechtbank veroordeelde verdachte, die ge noemd misdrijf tot een zijner hoofdbezig heden had gekozen, tot drie' jaren gevange nisstraf overeenkomstig den eisch, HOOGEVEEN, 14 April. Gisteravond omstreeks 11 uur brak brand uit in de Che mische fabriek Walco, alhier, in welke fa briek verschillende preparaten worden ver vaardigd. Dé brand ontstond waarschijnlijk in de droogkamer. De geheels fabriek is nagenoeg uitgebrand; alle machines en voor raden gingen verloren. De schade is belang rijk en wordt door verzekering gedekt. Prins Hendrik brengt heden een bezoek aan het land van Maas en WaziL Een gewonde, LEIDEN, 14 April. Hedenmorgen is een auto, bestuurd door den heer J. D., uit Rijs wijk, op den Haagweg nabij Leiden, bij het passeeren van een met èen paard bespan nen voertuig, in volle vaart tegen een boom gereden. De auto, die door den her D, gehuurd was voor een pleiziertochtje, werd aan de rechterzijde totaal vernield. Een zcontie van den heer D. werd door de glasscherven aan 't voorhoofd gewond en móest zich onder geneeskundige behan deling stellen. De overige inzittenden bekwamen, wonder boven wonder geen letsel. De auto was verzekerd. BERLIJN, 13 April. Met het stoomschip „Franken" van, de Nord-Deutsche Lloyd is een groote zending buitenlandsche dieren gearriveerd, waaronder ook een zebra-paar een geschenk van den Abcssynischen Prins-, regent aan Rijkspresident Von Hindenburg. EEN INTERNATIONALE LUCHTVAART- TENTOONSTELLING. BERLIJN. 13 April. Naar verluidt zal in 1928 te Berlijn een groote internationale luchtvaarttentoonstelling worden gehouden. DEN INT. PERSTENTOONSTELLING. BERLIJN, 13 April. Hoewel de officieele uitnoodiging ennog niet verzonden werden, hebben zich reeds 43 staten aangemeld voor deelname aan de volgend jaar te Keu len te houden internationale pérstentoon stelling. DE POOLSCHE 1JZERPRIJZEN. BERLIJN, 13 April. Naar gemeld wordt, hoeft de Poolsche Minister van Handel ge protesteerd tegen de verhooging met 10 a 15 pet. van de Poolsche ijzerprijzen door het Syndicaat van Poolsche Ijzergieterijen. De Minister heeft gedreigd met verhooging der spoorwegtarieven. EEN SPAANSCH-PORTUGEESCH ARBITRAGE-VERDRAG. BERLIJN, 13 April. Naar uit Lissabon wordt gemeld, zijn er op het oogenblik on derhandelingen gaande over een Spaansch- Portugeesch arbitrage-verdrag. EEN ONGEWENSCHTE BEZOEKER GENEVE, 14 April, Gemeld wordt, dat de Zwitsersche politie zoekt naar een ge heimzinnige Rus, die door middel van een valsche paspoort en op valsche toegangs kaarten alle zittingen van de jongste bij eenkomst van den Rand van den Volken bond zou hebben bijgewoond. Ook zou hij eenige zittingen van de voorbereidende ontwapenings-commissie hebben bijge woond. De man, van wien men vermoede, dat hij een Spion uit Moskou is, is plotse ling verdwenen, toen de politie een onder zoek begon in te stellen. Antw.: Dis aanslag is rdef te hoef. Vr.: Ik heb 10 briefjes van 10,003, w-W mij onbek-nd ziin. Gaarne vernam ik van u- wat ze waard ziin en waar ik ze kan ver- koooen? Antw.: Uit uw vraag blijkt ons niet dui delijk, wat voor soort bankbiljetten het zijn. Als u' er ons een toestuurt, kunnen wij u wel nader inlichten. Overigens kan een bankinstelling u dc gewenschte inlichtingen geven. Vr.: Kunt u mii mededeelen, of er in Amsterdam een particulier is, die les geeft in elcctriciteit, bijzonder op motorengebsed'? Antw.: Hancelsadressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Vr.: 1. Ontvangen de leden van de Prov. Staten eenig geld of is het een eerepost of krijgen zij hun reiskosten vergoed. 2. Stemmen de Prov. Staten de leden voor de Eerste Kamer of worden de leden van de Eerste Kamer uit de leden van de Twee de Kamer gekozen door de Tweede Kamer? Antw.: 1. De leden van de Prov, Staten genieten egen presentiegeld: zii kriig'en reis- en verblijfkosten vergoed. 2. De leden der Eerste Kamer worden gekozen door de Prov. Staten. Vr.: Mijn vader is in de belasting over het jaar 1926—1927 aangeslagen naar een inkomen van f 1340 en meest betalen 20.75. Mijn vader is den 25sten September 1926 overleden. Hii heeft na 30 April 1926 10O verdiend en 252 ontvangen tijdens zijn ziekte, dus kreeg hetgene niet, waar voor hij was aangeslagen. Moet mijn moe der nu' betalen of heeft zii recht op geheeie of gedeeltelijke ontheffing? Antw.: De belasting wordt berekend naar het inkomen over het kalenderjaar 1925, dtls over wat verdiend is in 1925. Wp.t de ontheffing van een deel der belasting be treft, dit kunt u aanvragen aan den Rijks ontvanger der Belastingen. Vr. 1. Ik ben aangeslagen in dé Perso neele Belasting 27 naar een huurwaarde van 10.50, mobilair f 3 13.50. De pftrek voor kinderen is f 9.45. Ik heb vijf kinderen, oudste 11 en iengste IK jaar. Ls deze aanslag juist? Ik meen, dat de kinder aftrek moet zijn 13.30 of nog m,eer? 2, Mijn aanslag in de Rijksinkomstcnbe- lasting 192627 luidt: Vastgesteld zuiver inkomen 1300. Bedrag kinderaftrek R.I.D. 500. Aftrek noodzakelijk levensonderhoud Gem. Ink. Bel, 1400. Hoofdsom R. I B. 1, opcenten 1.30 2.30 totaal. Weer ik 5 kinderen heb. meen ik. dat ook deze aanslag onjuist is. Hoe moet deze zijn vol gens de wet? 3. Hoe hoog moet de schoolgeldbclasfing zijn bij deze aanslagen voor 2 kinderen E. G.L.O. cursus 1926'27? Ik woon te Haw- lefn. Antw.: 1. De aftrek is juist, want hij be draagt voor elk der kinderen in gemeenien tof de 3e klas behcorende en wanneer de belastbare huurwaarde niet meer is dau 250 (uw geval dus) 14 tan honderd. Van 5 kinderen dus 70 ten honderd, of ven 13.50 precies 9.45. 2. Ook deze aanslag is juist, want de kin deraftrek bedraagt voor inkomens beneden 1400 honderd gulden per kind. 3. Volgens bovenstaande gegevens, mits die feiten ook golden over het kalenderjaar 1925, bent u vrij van schoolgeld. Uw inko men wordt voor deze heffing n.l. gerekend over het kalenderiaar 1925. Vr. Welke is de kortste weg van Hoek van Holland naar Venlo? ^oek v' Holland 's Gravenzande Maassluis Vlaardingen Schiedam Dclfshaven Rotterdam Kralmgci Kralingsche Veer Krimpen a. d. IJssel Krimpen a. d. Lek Elshout Kinder dijk Aiblasserdam Papendrccht Sliedrecht Giesendam Hardinxveld Gorinchem Woudrichem Rijswijk Giessen Neer Andcl Op Ande! Veen Spijk Wijk Heusden Herpt Haarsteeg Vlijmen 's Hertoger bosch Dunriensche brug Zijweg nasi' Hceswijk Zijweg naar Veghcl Zijweg naar Beek Zijweg naar Aarle-Rixtcl Helmond Deurne Stat, Helenaveea America - Horst Venlo. Afstand 198.5 K.M. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Geachte Redacte, Gaarne zag ik met uw goedvinden nog hei volgende geplaatst, hopende, dat alsnog eenige bespreking moge volgen. De motie door IJmuiden li te uwer ken nis gebracht en ter kennis der Centrale werd aangehouden tot volgende vergadering wegens tijdgebrek. Goed. Toch hoop ik dat in dit blad eenige verdediging zal ver schijnen van het instituut Centrale als ad vies-commissie. Of vreezen de heeren eene gedachtenwisseling hierover? Wat te denken, indien een der leden zoo duidelijk zijn onbevoegdheid demonstreert door te verklaren, dat hij den betrokken candidaat „heelemaal nie ken Die meneer kwam er rond voor uit en hoeveien moeten het hem nazeggen? De reorganisatie in de R. K. Staatspartij brengt onvermijdelijk me de, dat vooral in de afoeelingen gereorgani- seert wroat. Of is het soms reorganisatie, dat in een locale e3n clubje van nog geen dertig man beschikt over de de canoiuaat- steliing voor de R. K. gemeantenaren in hun district? Zou het niet mogelijk zijn deze taak wat breeder op tc vatten en niét elk dorp op z'n eigen houje laten knutselen? Komaan, om namen te noemen. Heeren Van Jrinxter, Rings oi Lubbers, is het u dc moeite niet waard? Wij zullen elke heftig heid in het belang de goede zaak vermijden. Als dan de vergadering daar is behoeven Wij alleen maar een besluit te nemen. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend: A. TH. TTEjviAN. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, hoe groot de kosten zijn per spoor van Linz (Oostenrijk) naar Amsterdam, voor een pleegkind? Antw.: Aan het station zal men u zeker de noodige inlichtingen kunnen geven. Vr.: Ik ben gehuwd en. heb geen kinderen. Ik woon in Haarlem en verwoon 5.90 per week, ik ben aangeslagen in de personeele belasting 1927 totaal 35.15. Is deze aan slag iuist? R. K. HONGAARSCH KINDERCOMITÉ. Geache Redactie. De bij mij ingekomen aanvragen om een Hongaarsch kind, 28 in getal, zijn alle door gezonden naar Budapest. De pleegouders ontvangen tijdig bericht van aankomst als er voor hen een kind bij is. Voorlcopig is als dag van aankomt opgegeven: Woensdag 27 April. Dé uiterste termijn voor het opgeven van kinderen die teruggaan is 16 April. Er be staat gelegenheid tot het meegeven var. pakketten met den trein die 2 Mei terug keert naar Budapest. Alle pakketten voor zien van duidelijk adres in Hongarije moe ten gezonden worden aan A. J. M. Tiiipus te buivendrecht, die voor de verzenoing zorgt. Vóór 23 April moeten ze bij hem zijn. Voor pakketten op naam (met duidelijk adres) moet een kleine vergoeding betaald worden, waarvan het bedrag direct na ont vangst van het pakket zal worden opgege ven. Pakketten zonder bepaalden naam, ter uitreiking aan behoeftige kinderen, door de Liga, worden gratis doorgezonden. Kinderen, die teruggaan, mogen kleine bagage meenemen als die onder het bed kan worden geschoven. Voor het R.-K. Hongaarsch Kindercomité Ch. L. van de Bilt, Verspronckweg 105,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2