UÏTÈM Radio-Omroep, doen? Waf zal hij er mee NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Donderdag 14 April 1927 De wet ter bescherming van de Duitsche republiek zal nog twee jaar van kracht blijven. De standenrechtbank te Boedapest verklaart zich niet competent het communisten-proces te berechten. Het antwoord van Tsjen op de nota der mogendheden. Alleen Frankrijk en Italië krijgen -schadevergoeding. Onder de Radio-berichten: De kwestie van de controle op de bewape ningen in de Ontwapenings Conferentie. De arbeidersbond te Sjanghai ontbonden; de algemeene staking uitgeroepen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. In werkingtreding W egenbelasting. De memorie van antwoord inzake de begrooting van Buitenlandsche Zaken. Een motie tegen het banderollenstelsel in de sigarenindustrie. De verkoop van margarine in Frankrijk. Een gevangenisstatistiek over 1925. KERK EN SCHOOL Huldiging van Pater Borromaeus de Greeve O.FM. De H. Bloedt eesten U Hoogstraten. Eduard Cuypers. Een antwoord van Fran- sche hoogleerarcn aan de Columbia University. Een zeer groot aantal Fransche geleerden, onder wie tal van bekende hoogleeraren en Academiciens, heeft een antwoord gericht aan de hoogleeraren der Columbia Univer sity op het manifest, dat dezen onlangs inzake de schuldenregeling hebben gepubliceerd. Zij zeggen daarin te betreuren dat een don kere wolk de goede verstandhouding tus schen de beide volken verduisterd heeft, dat hij inderdaad voornemens was Mussolini den 4den November 1926 van zijn kamer in het Dragoni Hotel uit dood te schieten en dat hij dit had gedaan als de politie hem niet had gearresteerd vóór dat Musolini op het balcon van het Palazzo Chigi was versche nen, heeft het proces voor de speciale militaire rechtbank te Rome ten zeerste vereenvoudigd. Zaniboni betuigde zijn leedwezen, aan vaardde de volle verantwoordelijkheid voor zijn daad en verzekerde dat zijn medebe- klaagden geen schuld hadden. Hij gaf een doch zij blijven van oordeel dat de regeling uitvoerige verklaring van den geestestoe der schulden dusdanig moet zijn, dat zij het1 1 J" J- gevoel van billijkheid van geen der beide volken kwetsen kan. Zij willen juist niet dat 'de gevoelsquaestie bij de schuldenregeling wordt uitgeschakeld. Het manifest, dat eigenlijk geen feitelijke oplossing aan de hand doet, doet meer een beroep op de ridderlijkheid der Ver. Staten om niet méér van Frankrijk te eischen dan dat het betalen kan. De Belgische IJzerindustrie. De gemengde nationale commissie uit de ijzerindustrie heeft de voorstellen der arbei ders om de salarissen met 10 te verhoo- gen behandeld. De afgevaardigden der werk gevers hebben elke verhooging geweigerd in verband met den huidigen toestand in de ijzerindustrie. Verlenging der wet ter bescherming der Repu bliek. Naar wij vernemen zal de Duitsch-natio- nale rijksminister van justitie dr. Hergt in den rijksraad mededeelen, dat de belang rijkste bepalingen van de op 30 April afloo- pende wet ter bescherming der republiek waaronder in de eerste plaats het verbod tot terugkeer van den ex-keizer voor den tijd van twee jaar, dus tot 30 April 1929, zullen worden verlengd. Het communistenproces. De standrechtbank te Boedapest, waar voor Szanto en 30 medebeklaagden terecht staan, heeft zich na een langdurige beraad slaging niet competent verklaard om het proces voort te zetten, daar het ten laste gelegde misdrijf niet door een standrecht bank behoort te worden berecht. De ver dediging heeft nl. overtuigend aangetoond, dat er geen sprake is geweest van het voor bereiden van een opstand, doch dat er slechts een onderlinge gedachtenwisseling tusschen de beklaagden heeft plaats gehad. De zaak werd daarop naar de gewone rechtbank verwezen. In het verdere verloop van het commums- tenproces verklaarde Szanto, dat hij gedu rende de bolsjewieksche dictatuur kolonel in het roode leger was geweest. Sedert den val der radenregeering had de organisatie zich door middel van het cellenstelsel voort durend uitgebreid. Haar doel was het heer- schende regiem ten val te brengen. De com- numistische partij was ongetwijfeld de partij van den gewapenden opstand, maar men wist niet, wanneer de tijd daartoe zou komen. Bekl. ontkent van Bela Kun instruc ties te hebben ontvangen. Ministercrisis in Finland. De minister van binnenl. zaken Ickonnen is afgetreden naar aanleiding van het indie nen in den rijksdag eener tegen hem gerichte motie van wantrouwen. De ontwapeningscon ferentie. In de gisteren gehouden zitting der voor bereidende ontwapeningscommissie diende ®eneraal Dumitrescu (Roemenië) een voor stel in betreffende de jaarlij ksche publicatie van het aantal vliegtuigen, luchtschepen, hun motorsterkte, alsmede alle voor de civiele luchtvaart bestemde luchtschepen, welke aan de jurisdictie der verdragsluitende par tijen onderworpen zijn. Nadat de Engelsche, Fransche, Japansche, Zweedsche, Nederlandsche, Amerikaansche, Argentijnsche, Belgische en Duitsche dele gaties zich bij het voorstel hadden aange sloten, werd het aangenomen. Eveneens werd het Belgische voorstel aan genomen, volgens hetwelk de burgerlijke luchtvaart duidelijk van de militaire moet worden gescheiden. Alleen de Italiaansche gedelegeerde Mari- nis maakte in beide gevallen voorbehoud, daar hij instructies zijner regeering ver wacht. Het proces-Zaniboni. stand, waarin hij verkeerde na de eerste jaren van fascistische overheersching. Twee wegen stonden voor hem open om een actie tegen het bestaande bewind te voeren hetzij de grens te overschrijden en in het buiten land te ageeren, hetzij den vijand recht streeks tegemoet te treden. Hij zocht naar medewerkers, vond o,a, Quaglia, in wien hij zijn trouwste vriend zag, doch die hem ver ried en een agent provocateur bleek te zijn. Toen bleek dat een gewapende opstand geen kans van slagen had, besloot hij om alleen te handelen. Hij schafte zich een machine geweer aan, dat hij eerst op het platteland ging inschieten. Zijn plan was door het ver moorden van den Duce de fascistische dicta tuur omver te werpen en het bewind op nieuw in handen des konings te leggen door middel van een militaire dictatuur. Hij ver klaarde nog een bedrag van 70.000 lire voor zijn anti-fascistische propaganda te hebben verzameld. Zaniboni's waardige houding en ruiter lijke bekentenis maakte diepen indruk op het Hof. Geen onderscheidingen. Uit Rome wordt aan het „Berl. Tag." gemeld, dat Mussolini heeft bepaald, dat er tot 1930 geen ordeteekenen of onder scheidingen mogen worden verleend. H De strijd in Marokko. De berichten omtrent een nieuwen tegen slag der Spanjaarden in het Rifgebied en de geruchten aangaande een uitbreiding der opstandige beweging worden tegengesproken. t'aldaaf.geeoiicefltfeefd-waren, zijn drie mijlen? de rivier opgevaren. De Noordelijken hebben niet gepoogd den Jangtse over te steken.- j De toestand te Sjanghai. Partieele stakingen zijn uitgebroken in de Chineesche stad en de concessies. De stakers trokken in optocht naar gene raal Pei om te protesteeren tegen den anti- communistischen maatregel, die den vorigen nacht was genomen. 40.000 manifestanten stuitten op een haag van geregelde troepen, die hen uiteendreven. De stakers wierpen met steenen naar de Fransche wachtposten, die zich verdedigden met brandspuiten. In de Fransche concessie werden ver schillende maatregelen genomen tegen de communisten. Zoo werd o.a. het radio station opgeheven, dat de verbinding onder hield met Hankau, terwijl gewapende agi tators, die zich in de stopgezette fabrieken hadden genesteld, werden gearresteerd. De „Woodcock" beschoten. De nationalisten hebben bij Tsjinkiang geschoten op het Britsche oorlogsschip „Woodcock", dat het vuur beantwoordde. MINDER RIDDERORDEN IN BELGIE. Onlangs melden wij, dat door den minis terraad was besloten om het verleenen van ridderorden te beperken. Door één departement alleen waren in 1925 de volgende onderscheidingen ver leend Twee grootofficieren in de Leopoldsorde 10 commandeurs 29 officieren 126 rid ders drie grootofficieren in de Kroonorde 33 commandeurs 71 officieren 160 ridders. De nieuwe beperkingsmaatregelen blijken, echter zoo streng te zijn, dat men in de meeste departementen voor groote moeilijkheden zal staan, wanneer her. er zal op aankomen een keuze te doen uit het groot aantal ver zoekschriften. Zoo b.v. mag het departement van Kun sten en Wetenschappen het contingent één officier en zes ridders in de Leopolds orde, niet overschrijden het ministerie van Financiën heeft recht op vier ridders in de Leopoldsorde. HET NATUURSCHOON. Zij, die den weg GentBrugge kennen, zullen, wanneer zij dien terugzien, met pijn lijke verrassing ontdekken, hoe langs het stuk tusschen Waarschoot en Eekloo vele boomen gerooid zijn. De boomen hadden nog niet hun vollen ouderdom bereikt. En ziek waren ze niet. De drijfveer was winst bejag, zooals ook te Lillo, te Liefkenshoek en op zooveel andere plaatsen. Eekloo heeft een schoonen wandelweg ver loren. DE VALSCHE BANDEROLES. Over den ontdekten banderollen- en sigarettenzwendel melden de bladen nog, dat deze zaak reeds sinds Juli 11. de justitie bezig houdt. Van de intusschen in Berlijn gearresteerde kooplieden bevinden zich er nog twee in hechtenis en wel een beambte van de sigarettenfabriek Desnoli, Junge- mann en de koopman Krakauer. De heele zaak kwam aan het rollen, toen in Keulen bleek, dat een zekere Peter Brüll sigaretten met vervalschte bélastingbandjes in den handel bracht. Tegen Brüll werd een bevel uitgevaardigd tot arrestatie, maar hij wist naar Eupe in België te vluchten. Een vriend van Brüll, Stré, werd gevangen genomen, in Een cycloon in Br.-Indie. De „Daily Express" meldt, dat in het district Dasca in Bengalen een cycloon heeft gewoed. Verscheidene dorpen zijn geheel verwoest. Er zijn vele dooden. De strijd in Nicaragua. Schout-bij-nacht Latimer, die het bevel voert over de oorlogsschepen der V. S. in de wrt -ren van Nicaragua, rapporteert een alge- heele vlucht der liberale troepen in de streek van Gerrocaballo. Door de regeeringstroe- zijn bezit werden dergelijke bandjes gevon den. Hij werd echter weer op vrije voeten gelaten hij zou de bandjes van een zekere Loser gekregen hebben. Ook deze werd gearresteerd en weer vrijgelaten,' daar hij een en ander weer van een koopman Balsam ter verdere verspreiding had gekregen. Dezen Balsam heeft men nog niet te pakken kun nen krijgen. Het heeft er allen schijn van, dat een nog geheel onbekend vervaardiger 'van sigarettenbanderollen een groote organi satie op touw heeft gezet, waarmede deze gearresteerde en weer vrij gelaten personen pen omringd braken de liberalen door de in zakenrelaties stonden. De zaak heeft drie conservatieve linies heen en vluchten, hun centra, n.l. Hamburg, Keulen en Berlijn. laatste veldgeschut achterlatend. DE TROEBELEN IN CHINA. De nota der mogendheden. Eugene Tsjen zal op den eisch der vijf mogendheden nopens Nanking met vijf afzonderlijke nota's antwoorden. De mogend heden, wier oorlogsschepen genoopt waren Nanking te bombardeeren, zullen een ant woord ontvangen, waarbij de quaestie der moorden en aanslagen door de nationalis tische troepen zal worden ontweken en deze mogendheden zullen worden beschuldigd van het bombardement waardoor zonder aanleiding huizen der burgerlijke bevolking werden vernield en burgers gedood. Italië en Frankrijk zullen nota's ontvan gen, waarin wordt toegestemd tot het beta len van vergoeding voor de aangerichte schade. De nota aan Japan zal naar men meent te weten, eveneens van verzoenenden aard zijn met het doel het los te maken van Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten. De antwoorden zullen naar vernomen wordt, Vrijdag worden gepubliceerd. De opmarsch der noorde lijken. De Noordelijke troepen hebben zonder tegenstand te ontmoeten, Poekau (tegenover Nanking) bezet. Een draadloos bericht uit New York meldt, dat volgens berichten uit Sjanghai de Kantonneezen een afgezant hebben afgevaardigd naar de Noordelijken om over een wapenstilstand te onderhandelen. In verband met den tegenslag der zuidelijken winnen de geruchten veld, dat Tsjang Kai Sjek, die het sedert eenigen tijd oneens is met de politiek der burgerlijke regeering te Hankau, binnenkort van zijn bevel zal wor den ontheven. De correspondent van de „Daily News" te Riga meldt, dat de Russische revolutio naire militaire raad een missie zendt cm het Kantonneesche leger te reorganiseeren. Het zesde Russische legercorps wordt volgens den correspondent naar Wladiwos- tock overgebracht. De nationalistische kanonneerbooten, die Hoofdzakelijk betreft de zwendel de fabri kanten van de sigarettenfabrieken Neuer- burg, Eckstein en Josetti, die in verpakking enz. geheel nagemaakt en met behulp van valsche stempels verhandeld werden. De firma Neuerburg, door afnemers op het bedrog attent gemaakt, liet een onderzoek instellen door particuliere rechercheurs, waarbij bleek, dat het geheele zaakje op een uiterst geraffineerde wijze was georganiseerd. Over het geheele rijk waren vertakkingen met een hoofdcentrale te Berlijn. Daar zijn drie geheime werkplaatsen ontdekt. Over de hoogte van het bedrag, waarvoor de staat is opgelicht, loopen de berichten uiteen sommen van 40 en 60 millioen wor den genoemd. MISDAAD? Dezer dagen is de koopman Paul Wacsie- witz, bestrijder van de likdóornplaag, te Breslau overleden, waar hij toefde als rei ziger voor een sigarettenfabriek. Zijn lijk zal worden opgegraven, omdat de justitie ver denking koestert, dat de man is overleden tengevolge van zware hoofdwonden, die hij moet hebben opgeloopen bij een klop partij in een café. SPUWEN VERBODEN. Het spuwen op straat door het publiek is zoozeer toegenomen, dat het gemeente bestuur van Boedapest in het belang van de gezondheid en tevens uit aesthetische over wegingen, besloten heeft daaraan een einde te maken. Bij verordening is het spuwen op straat verboden op straffe van boete, die ter plaatse door den verbaliseerenden agent van politie tegen quitantie kan worden geïnd. Voortaan zal alleen nog gespuwd mogen worden in de rioolroosters 1 HONDERD SCHEPEN GEZONKEN. Een vloot van niet minder dan honderd schepen is zoojuist in Frankrijk op den bodem van het water ontdektHet zijn de zeilbootjes en andere vaartuigjes, die de aan den vijver in de tuinen van het Luxem bourg te Parijs spelende kinderen in den loop week voor het -eerst sedert 1919 schoon gemaakt. Tal van knaapjes en een paar meisjes ver drongen zich rond den vijver, in de hoop hun verongelukt bootje terug te vinden. De opper- tuinman van het Luxembourg beheerde de zaak en schiep orde onder de rumoerige toe schouwers. Bijna alle scheepjes waren uurwerkbootjes, daar de zeilschepen, hetzij overeind of opzij liggend, altijd wel den oever bereiken. De openlijke bekentenis van Zaniboni onlangs voor de verdediging van Nanking der jaren daar verloren De vijver is deze Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with it", door )OS. P. H. HAMERS. 37 Sofie, bleeke die naast hem lag, plukte eenige viooltjes zonder geur, van een plekje, dat door de braamstruiken legen de brandende zon beschut was. De hond was naar de beek gegaan om zijn dorst te les- sdhen, maar bleef tot aan den buik in het water staan, schijnbaar verdiept in wijsgee- rige beschouwingen over een zwerm m.us- schen, die door zijn plassen in 't water waren opgejaagd Waife sloeg met welgevallen een blik in 't rond en maakte het pak open, dat de hond gedragen en voorzichtig naast hem had neergelegd. „Zoo waar ik leef", riep hij vroolijk uit, „vrouw Saunders is 'n vrouw uit duizenden. Zie Soiie, niet tevreden'met het brood en de kaas, waartoe ik haar verzocht haar mildheid te bepalen, heeft zij er een heele kip in gedaan en nog een koek voor u. Hel zout heeft ze zelfs niet vergeten. Die vrouw, kindlief, verdient het mooiste bewijs onzer dankbaarheid en wij zullen haar een zilve ren trekpot present doen. zoodra we dien kunnen bekostigen. Geheel opgewekt door dien onverwach- ten goeden sier, gaf Waife zich over aan zijn natuurlijke vroolijke luim en tusschen iederen mondvol, zéide hij de gekste dingen, nu eens kinderlijk, dan weer als een vroo lijke wijsgeer. Hij schoot de stralen van zijn rijke vernuft in 't rond onverschillig waar zij vielen, op het kind, op den hond, op de vischjes die in 'l water dartelden, op den krekel die in 't gras zong. Een bonte specht hamerde met zijn bek tegen de boomen en de vroolijke stem van den acteur bootste het geluid meesterlijk spottend na. Deze uilspattingèn van een scherp vernuft en een geestige luim, hadden echter een toehoorder, die noch door den grootvader noch door het kleinkind was opgemerkt. Door het dichte kreupelhout verborgen, had zich op korten afstand een jonge hengelaar neergezet, die ongeveer vijf- of zesentwin tig jaar oud scheen te zijn. Hij was daar juist voor de komst van onze zwervers aan den over der beek gaan zitten met het doel om met een kunstvlieg zijn geluk in 't visc'n- water te beproeven. Bij 't geluid van de stemmen, had hij, misschien een niet ge rechtigden mede-visscher vermoedend want dit deel van de beek was verpacht zijn bezigheid gestaakt het dichte gebla derde zacht op zijde geschoven om te zien van waar de stemmen kwamen. De vroolijke en geestige luim van Waife scheen hem aan genaam te verrassen, want een zachte, goed keurende lach zweefde om zijn mond. Hij bleef toekijken en luisterde; hij vergat de kunstvlieg en een forel schoot hem onge merkt voorbij. Maar Sir Izaak, die waarschijnlijk zijn zucht tot wijsgeerige be spiegelingen over de natuurlijke eigen schappen der muggen bevredigd had, klom langzaam tegen den oever op, en liep, na n oogenblik stil gestaan en gesnoven te heb ben, deftig op den verborgen toeschouwer toe, keek hem ernstig aan en hief een on derzoekend geblaf aan. Het was geen vijan dig of dreigend blaffen; er lag de nieuws gierige vraag in opgesloten: wie zijt gij? Toen hij zich op deze wijze ontdekt zag, stond de hengelaar op en Waife, wiens op merkzaamheid door het geblaf daarheen ge- richt was, zag hem, riep Sir Izaak tot zich en sprak beleefd: „Mijn hond doet geen kwaad, mijnbeer. Hel ionge mensch mompelde eenige onver staanbare woorden en zijn hengelroede op lichtend, als om zijn bezigheid te kennen te geven of zijn nabijheid te verontschul digen, schoof hij de struiken op zij en voegde zich bij Waife. Sir. Izaak volgde hem, snoof nog eens. scheen tevreden over zijn onderzoek en zich op zijn gemak neder zettend, vestigde hij de aandacht op de rest van de kip, die onbewaakt op 't gras lag. De nieuw aangekomene was blijkbaar iemand uit den fatsoenlijken stand, zijn ge stalte was tenger en goed gebouwd, zijn ge laat bleek, peinzend en fijn besneden. Hij zou u terstond op het denkbeeld gebracht hebben van hetgeen hij inderdaad was, een student uit Oxford en ge zoudt misschien gegist hebben, dat hij voor de kerk bestemd en misschien reeds candidaat was. Volgens de met 1 Mei e.k. in werking tredende bepalingen der Wegenbelasting- wet zijn houders van motorrijtuigen ver plicht om voordat zij met hun motorrijtuigen op den openbaren weg rijden of doen rijden, dienaangaande aangifte te doen ten kantore van den ontvanger der directe belastingen, tot wiens dienstkring hunne woonplaats of plaats van vestiging behoort. De formulieren voor het doen van aan gifte zijn van 20 April 1927 af verkrijgbaar op de hierbovenbedoelde ontvangkantoren. Zij moeten ten kantoren worden afge haald. Voor ieder motorrijtuig ook voor de belastingvrije wordt eene afzonderlijke aangifte vereischt. Na het inleveren van de ingevulde en onclerteekende aangiftebiljetten zullen de van 1 Mei 1927 af geldig zijnde belastingkaarten tegen dadelijke betaling van de verschuldig de belasting in ontvangst kunnen worden genomen. Ter voorkoming van vertraging in de afgifte van de belastingkaarten aan de be langhebbenden, verdient het aanbeveling met het doen van aangifte niet te wachten tot een der laatste dagen. Nog zij er op gewezen, dat art. 15 der wet, volgens hetwelk een bestuurder van een motorrijtuig die daarmede op den open baren weg rijdt, verplicht is op de eerste vordering van de in art. 23 der wet genoemde ambtenaren het rijtuig te doen stilhouden, alsmede eene bij dat rijtuig behoorende, ten name van den houder staande, belasting- kaart te vertoónen, in werking treedt met ingang van 16 Mei e.k, Het bnitenlandsch beleid. Verschenen is de memorie van Antwoord in zake hoofdstuk III der 'Staatsbegrooting 1927 (Buitenlandsche Zakenl. Daarin deelt de minister aan de Eerste Kamer mede, dat naar zijn oordeel de vereeniging van meer dan één gezant schapspost onder één hoofd, in beginsel geen aanbeveling ver dient. Wanneer er, niettegenstaande de bezwa ren, in een aantal gevallen toe is overge gaan twee of meer diplomatieke posten on der één hoofd te brengen, dan is dat uit sluitend een gevolg van het streven, ten nauwste rekening te houden -met 's lands financiën. Het is niet duidelijk, zegt de Minister, hoe het aanzien van Nederland zou kun nen worden gebaat door het consulaat- generaal te New York in een ambassade om te zetten. Eerder zou daarvoor dan toch in elk geval het gezantschap te Washing ton in aanmerking komen. Het instellen van ambassades pleegt niet eenzijdig te ge schieden, doch alleen als vrucht van over leg tusschen de beide betrokken Regee ringen. De Nederlandsche Regeering is niet voornemens daartoe het initiatief te nemen. De Minister zegt voorts aan universali teit van den Volkenbond groote waarde te héchten. Voor zoover Nederland daar toe kanbijdragen, zal zijnerzijds alles Moor den gedaan om die universiteit te bevorde ren. Ten aanzien van het standpunt inzake de handelspolitiek door de Nederlandsche de. legatie ter aanstaande Economische Confe rentie in te nemen wordt opgemerkt dat de Regeering aan de leden der delegatie geen instructies kan geven. Terzake van de samenstelling van de de legaties naar de Volkenbondsvergadering wordt opgemerkt, dat. waar de regeering verantwoordelijk blijft voor t door de dele gatie in te nemen standpunt, het bezwaar lijk is, vertegenwoordigers aan te wijzen, die ten aanzien van de te behandelen vraag stukken een standpunt innemen, dat afwijkt van de Regeering. Daar waar homogeniteit in de delegatie geen vereischte is, aarzelt de Regeering niet om ook hun. die omtrent d te behandelen vraagstukken andere in zichten hebben dan de Regeering, een plaats in te ruimen. Zooals bekend, is, ingevolge onderlinge afspraken, de pasdwang opgeheven in het verkeer tusschen Nederland. België en Luxemburg. De totstandkoming dier rege lingen was mogelijk ten gevolge van het feit, dat in Nederland zoowel als in België en in Luxemburg, een goekoop en gemak kelijk verkrijgbaar document bestaat (on derscheidenlijk het nationaliteitsbewijs en de identiteitskaart) waaruit de nationaliteit en de identiteit van den houder duidelijk blijken en hetwelk daarom, 'ter zake van diens legitimatie, in de plaa s kan treden van het paspoort. Wegens het ontbreken van zoodanig legitimaties.uk voor Britsche en Fransche onderdanen, zijn de dezerzijd- sche voorstellen aan de Britsche en de Fransche Regeeringen gelijke regelingen te treffen, door die Regeeringen nret kunnen worden aanvaard. De Nederlandsche Re geering heeft een voorstel van gelijke strekking tot de Duitsche Regeering ge richt. Wat betreft den geldigheidsduur der Ne derlandsche paspoorten zij opgemerkt, dat het in het voornemen ligt deze van één op twee jaren te brengen, met de mogelijkheid van verlenging van gelijken duur telkens. Wat den wederopbouw van het gezant- VIERDE HOOFDSTUK. „Gij zijt vr... vr... vreemden?" vroeg de student met een geweldige inspanning om zich uit te drukken, het gevolg van een gebrek in zijn spraakorgaan. „Ja, menheere reizigers", antwoordde Waife;,, ik hoop dat wc niet op verboden grond zijn. Het is hier immers geen particu lier eigendom?" wa.was dat zoo. dan va... vader u toch niet bieden hier te zi.zi. schapsgebouw te Tokio betreft de vraag, of het wel wenschelijk is voor dit gezant schapsgebouw 400.000 urt te geven, ter wijl voor de huisvesting onzer gezanten in andere landen zoo weinig wordt gedaan, schijnt, zegt de minister, minder juist ge steld. De hooge kosten zijn het gevolg van de plaatselijke omstandigheden, welke haar invloed doen gelden zoowel op de eischen aan een degelijke constructie te stellen als op de prijzen van materialen en locnen. De toestand in China. De gang van zaken in China wordt door de régeering nauwlettend en zonder be kommering gevolgd. De Nederlandsche regeering heeft zich evenals in hst verleden de inachtneming van een strikte onzijdigheid tegen de el kander bekampende partijen tot taak ge steld en blijft bereid in overleg met de andere mogendheden, die met China ver dragen hebben gesloten aan wat China in redelijkheid kan verlangen, zooveel moge lijk tegemoet te komen. Zij rekent er op, dat de Chineesche autoriteiten harerzijds het mogelijke zullen doen om aan de_ Ne derlandsche belangen in China recht te doen wedervaren. In de omstandigheden, welke zich' te Sjanghai voordoen, waar onzekerheid be stond in hoeverre de Chineesche autoritei ten zich ook in de allernaaste toekomst voldoende zouden kunnen doen gelden, heeft de regeering aanleiding gevonden ter bescherming van de Nederlandsche belan gen in die haven, het verblijf van Hr. Ms. kruiser „Sumatra" die zich op reis naar Ned.-Indië te Sjanghai bevond, te verlen gen. „En al wa zou mijn va. verbie.bie. zitten." „Is het dan uw vaders grond? Ik vraag U duizend maal verschooning, mijnheer." Waife uitte deze verontschuldiging in zijn sierlijksten toon en rnaakle daardooj een diepen indruk op den jongen student. Hij had Waife wel voor een vermomden hertog kunnen houden, maar zelfs de ont dekking van zulk een hoogen rang zou hem nauwelijks gunstiger voor den zwerver heb ben gestemd. Diens onschuldig, zorgeloos gekeuvel, nu eens tot het kind of tot den hond, dan weder als alleen-spraak of voor het oor der levende natuur, had een sym pathieke snaar in het gemoed van den hen gelaar aangeroerd. Want ook hij was zoo wat dichter en sprak in zich ?elf. Hij kon tot de natuur spreken zonder die belemme ring in zijn spraak te gevoelen, welke hem bij zijn omgang met de menschen zoo hin derlijk was. Daar nu eenmaal dat gebrek aan onze lezers bekend is, zullen we het bij hetgeen de student te berde brengt, laten rusten. In de te Amsterdam gehouden vergade ring van den Eersten Ned. BonJ.van Klein- fabrikanten in de Sigarenindustrie is een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de geheimhouding van het rap port der staatscommissie, welke de taak heelt de mogelijkheid te onderzoeken van eene andere belastingheffing in plaats van het huidige banderollesysteero en den Mi nister van Financiën wordt verzocht het daarheen te willen leiden, dat het rapport direct openbaar wordt gemaakt. In varband met de aiwijzende beschikkin gen der regeering op de verzoeken om steun aan de meest getroffenen, de klem fabrikanten, zegt de motie vcor'.s dat de ellende alleen een uitvloeisel van het thans vigeerende banderollesysteem is en dringt zij bij de regeering met klem aan op intrek king van deze afwijzingen en instelling van een afdoende steunregeling. Dezer dagen is door den Franschen mi nister van Landbouw bij. decreet de verr koop van margarine geregeld en daarbij bepaald dat, zoogenaamd om fraude tegen te gaan in den detailhandel bii handela ren, die ook natuurboter verkoopen, alleen de verkoop van in Frankrijk vervaardigde margarine toegestaan is. Door dezen maat regel zijn vooral kleine margarine-fabrikan ten in Nederland getroffen, daar groot- industrieelen eigen fabrieken in Frankrijk hebben. Het Ned. gezantschap heeft onmiddellijk stappen bij den Quai d Orsay gedaan om tegen dit decreet te protesteeren. Onder handelingen daarover zijn nog gaande. Verschenen is een Gevangenisstatistiek over *1925. Naast cijfers zijn beschouwingen en me dedelingen, o.a. aan niet-gepubliceerde verslagen der gestiebtsbesturen ontleend, opgenomen; eenige foto's van strafinrich tingen en grafieken verlevendigen de be handelde stof. In de inleiding wordt o.m. een schets gegeven van de wettelijke regeling van het Nederlandsche strafstelsel. Uit de gegevens omtrent de bevolking der strafinrichtingen blijkt, dat deze van 192C af voortdurend gedaald is. Op 31 De cember 1925 waren in de verschillende strafgevangenissen aanwezig 4946 mannen en 151 vrouwen. Speciaal is in de statistiek aandacht geschonken aan de bevolking der bijzondere strafgevangenis voor mannen te 's-Gravenhage. Van de totale bevolking der bijzondere strafgevangenis is in 1925 15 pet. in cel len aanwezig geweest, van de bevolking der gewone srafgevangenissen 94 pet. en van die der huizen van bewaring 34 pet. De proef met de openluchtgevangenis te Veen- huizen, welke een uitzondering vormt op het cellulaire systeem, voldoet volgens bet verslag van den hoofddirecteur goed. In aanmerking genomen, dat de bevolking der openluchtgevangenis verkregen is door zorgvuldige selectie uit de bevolking der cellulaire gevangenis, acht hij bet systeem der openluchlgevangenis voor deze gevan genen te prefereeren boven het cellulaire stelsel. Hun gedrag is zeer goed. Slechts enkele gevallen kwamen voor waarbij in verband met laakbaar gedrag, terugplaat- sin* naar een cellulaire gevangenis noodza kelijk was. Veel wordt Jegenwoordig gedaan om den gevangenen wat afleiding.te verschaffen; versuffing en afstomping door ledigheid en eentonigheid, de nadcelen van het geheel afgesloten zijn van de buitenwereld, wor den zooveel mogelijk tegengegaan. De hoofdbezigheid der gedetineerden is de arbeid. Uit een drietal grafieken blijkt, dat in vergelijking met den arbeid voor het Rijk verricht, slechts weinig voor rekening voor particulieren gearbeid wordt. Ofschoon het stelsel van afwijzingen van het gewone gevangenisregime eerst in de laatste maanden van 1925 in werking trad, kon toch reeds over de toepassing hiervan en de bemoeiingen van den Gestichtsraad Hij hernam: „Aan de andere zijde der 'aan, waar de tuin afhelt, staat mijns vaders huis. Ook deze plek gronds is wel is waar zijn eigendom, maar hij kan er, dunkt me geen beter gebruik van maken, dan het als rustplaats over te laten aan menschen als gij. Dat is zeker uw kind, mijnheer? „Mijn kleinkind." „Zij ziet er teer uit; ik hoop niet, dat ge nog ver behoeft te loopen." „Niet zeer ver, dank U, mijnheer. Mijn kleine meid ziet er teerder uit, dan kzij is. Ge zijt toch niet vermoeid lieveling?" „O neen, grootpa", zeide Sofie. De student begon meer en meer belang stelling voor zijn gezelschap te voelen, al wist hij niet waarvoor hij grootvader en kleinkind houden moest. Wie en wat kon den ze wezen? Ze geleken volstrekt niet op landloopers. Van zijn kant vatte Waifegenegenheid op voor den beleefden jongen man en kreeg innig medelijden met zijn spraakgebrek. Dit belette echter niet, dat hij die voorzichtig heid in acht bleef nemen, welke hij zich had opgelegd bij het zoeken van zijn fortuin en het vermijden van nieuwe gevaren. Hij ver anderde dus van onderwerp. „Gij houdt van hengelen, mijnheer naar ik zie. Me dunkt, de forellen in deze beek moeten wel klein van stuk zijn. Maar terwijl ik zoo aan 't praten ben, vervliegt de tijd en we moeten verder. Soiie bond het bundeltje weer samen en Sir Izaak, wien zij de overgebleven brokken van de kip gegeven had, sprong op. VRIJDAG 15 APRIL. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Poliüe- ber. 5.006.45 Concert door het H. D. O.-kwartet. Annie Lieman, sopraan. 6,477.15 Engelsche les voor begin ners. 7.157.45 Engelsche les voor iets gevorderden. 7.45 Poütieber. - 8.10 Concert door het H. D. O.-orkest. Goede Vrijdag programma. 9.30 Gewij de muziek in de Zendingskapel te Ara sterdam. To van der Sluys, sopraan. Nico Treep, viool. Willem Hespe's a cappella- koor. Wouter Westerhoudt, orgel. 10.30 Persberichten. DAVE1NTRY, 1600 M. 3.50—4.20 Kinder kerkdienst. 4.25 Evensong van de Christ. Kerk Oxford. 5.20 Kamermu ziek door de Aeolian-Players. 6.35 7.20 Kerkdienst. 7.35 „Tim Dream of Gerontius". Het Symphonie-orkest. Koor. O, Haley, mezzo sopraan. S. Wilson, tenor. H. Williams, bariton. 8.20 Tijds., weerb. nieuws. 8.359.50 „The Dream of Gerontius", vervolg. PARIJS „RADIO PARIS", 1750 M. 9.50 10.20 Concert. 11.501.10 Orkestcon cert. 4.054.55 Concert. Vocale solis ten en piano- en vioolmuziek. 7.50 10.00 Fragmenten van „La Samaritaine", Edw. Rostand. „Les sept paroles du Christ". Solisten, koor en orkest. LANGENBERG, 469 M. 8.20—9.20 Mor genwijding. P. Mania, orgel. A. Kolz, so praan, 10.2011.20 Goede Vrijdag de clamaties. Dr. Weller. 6.359.30 „Jephta", oratarium voor soli, gem. koor en orkest van Handel KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN, 484 en 566 M. 8.20 Morgen wijding. Koor. I. Blank, sopraan, L. Leh- mann, alt. 3.20—5.20, 5.50—7.20, 7.50 —9.50 „Parsifal", opera in 3 acten van Rich. Wagner. HAMBURG, 394,7 M. 8.35—10.15 Morgen wijding. 4.206.20 Rathjé-kwartet. 7.20 Pianoconcert. 8.2011.10 le „Die Bordesholmer Marienklage", Relig. too- neelspel. BRUSSEL, 509 M. 4.20—5.20 Orgelcon cert. 7.209.20 Galaconcert orkest een en ander worden medegedeeld. Uit het verslag van een der gestichten is te zien, dat betrekkelijk veel de voorrechten van „zich zelf scheren"; „te tien uur naar bed gaan", „vrij kiezen van boeken uit de ge stichtsbibliotheek" werden voorgesteld. De toepassing der voorwaardelijke invrij heidstelling had in 1925 in ruimer mate plaats dan in het voorgaande jaar. Een onderzoek naar het lot van 341 gevangehen gedurende de jaren 1922 tot en met 1925 uit de z.g.n. Openlucht-gevangenis te Veen- huizen I ontslagen en die op eentgerlei wijze met de Reclasseering in aanraking kwamen, geeft ten aanzien van deze perso nen goede resultaten te zien: het roeeren- deel van hen (223) is in alle opzichten ge- reclasseerd te noemen. Omtrent den eco- nomischen toestand der ontslagenen, den gezondheidstoestand en de gijzeling wegens schulden bevat de s'atistiek wetenswaar dige gegevens. 11 Den 2en Paaschdag zal de huldiging van Pater Borromaeus ter gelegenheid van diens Zilveren Priesterfeest te 's Gravenhage plaats hebben. 's Morgens te kwart over tien zal dooi den jubilaris in de kerk van de H. H. Anto- niüs en Lódewijk, Boschkant, de plechtige Hoogmis worden opgedragen, daarbij o.m. geassisteerd door de Zeereerwaarde Paters J. en H. de Greeve S.J. terwijl de Zeer eerwaarde Pater van der Geest O.P. de feestpredikatie zal houden. Door het koor zal de Missa „Maria Magdalena" van Ph. Loois, worden gezongen; de Katholieke Radio-Omroep heeft de uitzending op zich genomen. 's Middags zal er van 3 uur lot half zes in „Huize Voorhout" Lange Voorhout no. 19, gelegenheid zijn om den jubilaris geluk te wenschen. De jubilaris zal daar door de heeren Dr. L. N. Deckers en Albert Vogel worden toe gesproken en het gedenkboek, vermeldende de namen van hen die tot het Borromaeus Fonds hebben bijgedragen, worden overhan digd. Zij die nog aan het Fonds wenschen bij te dragen worden beleefd verzocht hunne bijdrage te zenden aan den Secretaris- Penningmeester van het Comité den heer F. L. J. Lourysen, Laan van Meerdervoori 106 A te 's-Gravcnhagé. Gironumme» 124499. Het jaar 1927 brengt de 275e verjaring der overbrenging van den miraculeuzen H. Bloeddoek van Antwerpen naar Hoogstra ten. Deze heuglijke gebeurtenis zal, vólgens een bericht aan de „Msb." feestelijk her dacht worden door een aciitdaagsche plech tigheid van 12 tot 19 Juni. Alle dagen zal de plechtige Hoogmis gezongen worden te 10 uur. Daarenboven zal op Zondag 12, Donderdag 16 en Zondag 19 Juni de pracbr tige processie gehouden worden. In den toestand van arch. Ed. Cuypers is een kleine wending ten goede gekomen; men kan zeggen dal de patiënt iets voor uitgaande is. „Ik wensch U voorspoed op uwen weg stotterde de hengelaar. Hij wachtte geen antwoord af, maar wierp zich snel in het kreupelhout, dat langs dc oevers van de beek groeide. Het buigen er kraken der takken verried het spoor, waai langs hij zich met haastige schreden een weg baande. Tegen schemeravond hielden onze reizi gers stil voor een eenzame herberg, nage noeg op twee uren afstands van Gartesburg gelegen. Sofie was zeer vermoeid en blijde. dat zij zich te rusten kon begeven. Waife bleef nog lang opzitten, wiesch en schoor Sir Izaak om hem voor den gewiehtigen dag van morgen voor te bereiden. Hi; was niet te herkennen. Zijn lendenen vertoonden een keurig gespikkelde huid; zijn staart werd die van een leeuw met sierlijke pluim, zijn haar hing in krullen neer. Toer Waife aidus zijn poedel had opgeknapt, sliep hij den slaap der rechtvaardigen en Sir Izaak strek te zich op den grond naast zijn bed uit. Den volgenden morgen beschouwde Sofie met verbazing den bond, maar reeds vóór zij was opgestaan, had haar grootvader de rekening betaald en wachtte haar op den weg. Zoo liepen ze langzaam voort, tot ze nog een half uur van de stad verwijderd waren. Daar gekomen, sloeg Waife een zij pad in door ee nbosch en liet deft hond met behulp van Sofie een nauwkeurige repetitie houden, van het voorgenomen spel. Sir Izaak was in geen opgeruimde stemming, maar speelde zijn rol goed, ofschoon met weinig geestdrift (Wordt vervolgd.!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9