Nationale Spaar- en -: Einissiebank Een nienw kiesreglement. cent Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. 3" pCf Vrijdag 15 April 1927 51ste Jaargang No. 16527 Aangiiie moet, op sirafie van verlies van alle rechten, geschi il vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad Agenda 16 April Gecentraliseerde Steden- verwarming. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat J0 Haarlem. LAATSTE NIEUWS Overboord geslagen en verdronken. De abonnementsprijs "bedraagt voo, Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.53 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. in2evol2e.de verzekeringsvoorwaarden f Onnfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door #7. le^en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen 1 üUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I Advertentiên 35 cents per regel /raag- en aanbod-advertentién 1-4 .«gels 60 ct per plaatsing: elk* regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertenties tusschen den tekst, als ingezonden mededeelisg 60 ct per rageL Bij contract belangrijke korting. bij verlies van een f CO bij'n breuk van f JJfS 3U been of arm 1 •3:1 een hand, f jOS jf een oog; 1 1ZU," duim of wijsvinger- bij verlies v. een andere vinger* Elders in dit nummer vindt men als af zonderlijke bijlage afgedrukt het rapport der kiesreglement-commissie. Zooals men zich herinneren zal, is bij de reorganisatie der R.K. Staatspartij vastge legd in het Partijreglement, dat de Partij raad een Kiesreglement voor de Tweede Kamerverkiezingen zou vaststellen. (Art. 22). Het Partijbestuur benoemde eene commis sie om dit moeilijke vraagstuk te bestudee- ren en een ontwerp in te dienen. Het bovenbedoeld rapport bevat dit ont werp met een uitvoerige toelichting erop. Het Partijbestuur heeft zich met het ont werp geheel vereenigd, en stelt het nu den Partijraad voor ter behandeling. Vóórdien moet het ontwerp behandeld worden in de lagere partij-instanties (plaat selijke kiesvereenigirfgen, Rijkskieskringor- ganisaties e.d.) Wij willen over dit werk van de kies reglement-commissie een enkel woord zeg gen, maar laten allereerst een kort en dui delijk overzicht volgen van het rapport dat ons door den secretaris, mr. F. Teulings, werd verstrekt. De heer Teulings heeft in den arbeid der commissie een groot aandeel gehad. Hem mag bij deze gelegenheid wel eens een woord van hulde worden gebracht, als aan den bescheiden, maar harden werker, die de zware en ondankbare taak van se cretaris der R.K. Staatspartij nu al vele jaren met onverflauwden ijver vervult. Hier volgt dan allereerst het overzicht van het rapport; politieke fijnproevers kun nen dan het reglement met de toelichting, zooals deze elders in dit blad zijn afgedrukt, bestudeeren. 1. Het éérste werk geschiedt door het Partijbestuur, n.l. de vaststelling van het aantal te verwachten zetels voor onze partij, en de vaststelling van de combinaties van Rijkskieskringorganisaties, die bij de verkie zingen zullen samenwerken in één officieele candidatenlijst (Zooals b.v. Utrecht en Gel derland altijd op één lijst hebben samen gewerkt, en de Zuid-Hollandsche kieskrin gen in 1925). Dit geschiedt in de eerste helft van Oc tober. 2. De tweede functie is door de commis sie toegedacht aan een nieuw college,- het Centraal College genaamd. Dit bestaat uit het Partijbestuur en de 39 gekwalificeerde leden van den partijraad. a.) Dit Centra-' College is een geheel nieuwe taak toegedacht. Het mag n.m. voor ten hoogste 2/3 der te verwachten zetels aangeven, welke speciale kwaliteiten de ettfljks voor die zetels te stellen en te ver kiezen candidaten moeten bevitten. Het Centraal College zegt b.v.: de Kamer fractie heeft noodig een, of twee. of meer leden, die bekend zim met en oordeelen kunnen over juridische vraagstukken in onze wetgeving voorkomerd: de Kamerfractie heeft noodig een ingenieur, die oordeelen kan over de technische vraagstukken in de wetgeving zich voordoende: heeft noo dig twee of drie of meer leden, die bekend zijn met de groote socia'e vraagstukken van den huldigen tijd; heeft noodig een lid, bekend met de koloniale vraagstukken enz. enz. Het Centraal College zegt niet, die of die persoon, maar geef' pileer, aan: een onper soonlijk kwaliteiten-schema. b. Voorts verdeelt het Centraal College die kwaliteitszetels, zooveel mogelijk even redig, over de verschillende -kieskringen of combinaties; zegt d:is b.v.: Limburg en Den Bosch zorgen ieder voor een speciale kwa liteit voor juridische vraagstukken -, Over- ijsel en de drie Noordelijke provincies zor gen voor een kwaliteitszetel voor de sociale vraagstukken enz. De commissie meent hierdoor de samen stelling der Kamerfractie gunstig te kunnen beïnvloeden, omdat de verschillende nood zakelijke speciale kwaliteiten door deze be sluiten van het Centraal College a priori verzekerd zijn. De rest (1/3) der te verwachten zetels zijn z.g. vrije plaatsen, die eveneens even redig over de kieskringen of combinaties van kieskringen zijn verdeeld. 3. Nu gaan de leden der kiesvereenigingen candidaten stellen (van 1 December15 Ja nuari). Voor de vrije plaatsen kunnen zij stellen wie zij willen. Voor de kwaliteitszetels moeten zij zorgen personen te stellen, die aan de aangegeven speciale kwaliteit beantwoorden. Voorts moet men bij ieder candidaat een plaatsvervanger opgeven. 4. De aangewezen candidaten en plaats vervangers worden verzameld op een ver- zamellijst, die opgezonden wordt aan het Partijbestuur. Dit bestuur toetst de gestelde candidaten voor kwaliteitszetels aan de aangegeven speciale kwaliieit. Bij met-goedkeuring be- dankt de candidaat, óf kan hij zich laten overbrengen naar de candidatenlijst voor de vrije plaatsen. Voorts moeten de candidaten. die voor meer dan één kwaliteit zijn gesteld, aange ven in welke kwaliteit zij wenschen ge handhaafd te worden. Men kan slechts voor één kwaliteit candidaat zijn, of voor een vrije plaats. 5. Als aldus de verzameliijsten zijn °Pë®" maakt en door het Partijbestuur vastgesteld, bepalen de Kieskringvergaderingen: a. de volgorde der speciale kwaliteitsze tels op de lijst; b. voor iedere plaats den geadviseerden candidaat der Kringvergadering. Deze komt op het stembiljet straks bovenaan te staan, de andere in alfabetische volgorde. Dit is dus het personen-advies, dat niet centraal zooals vroeger, doch gedecentrali seerd, door iederen Rijkskieskring, wordt ge geven. Dit geschiedt in Maart. 6. In de maand Mei wordt over de can didaten een stemming gehouden in de kies vereenigingen. Voor elke plaats krijgt men één stembil jet, telkens in een verschillende kleur voor elke plaats. Daarop staan da candidaten en de plaatsvervangers, duidelijk gescheiden aangegeven. Men stemt op ieder biljet één der candilaten, en één der plaatsvervangers. Alleen wanneer er over meer dan één vrije plaats te stemmen is in een bepaalden kieskring, wordt op een stembiljet voor alle vrije plaatsen gestemd, en moet men dus b v twee candidaten en twee plaats vervangers stemmen. 7. Gekozen is hij, die voor een bepaalde plaats de meeste stemmen behaalt. Echter kan een candidaat over het geheele land stemmen verzamelen voor de vrije plaatsen, en voor de speciale kwaliteiten kan men in die kieskringen stemmen verza melen waar een gelijke speciale kwaliteit is aangegeven Stel b.v. dat de iuridische kwaliteit is aangegeven alléén voor Limburg en Den Bosch, dan kunnen candidaten voor deze kwaliteit alléén gesteld zijn in deze twee kieskringen, en in beide stemmen verkrijgen. Waar een candidaat procentsgewijs 't meeste stemmen behaalde, daar wordt hij gehandhaafd, doch hij krijgt de elders ver worven stemmen mede naar den kieskring waar hij gehandhaafd wordt. 8. In het systeem der commissie wordt af zonderlijk gestemd over candidaten voor te verwachten zetels, en over hun plaatsver vangers. Een geheel nieuw plaatsvervangers systeem dus. Want de plaatsvervangers plaatsen hangen niet meer af van de volg orde van het aantal stemmen door de can didaten behaald, doch over iedere plaats vervangersplaats stemt de kiezer afzonder lijk. Immers op het stembiljet moet men stemmen een cendidaat, èn een persoon die uitsluitend als plaatsvervanger is candidaat gesteld. 9. De commissie stelt voor, dat Kiescomi- té's ter bevordering van de keuze van be paalde personen reglementair kunnen wor den gevormd, welke comité's, zich aan be paalde regelen, in het Kiesreglement neer gelegd, moeten houden. Wij behoeven aan dit duidelijke résumé niet veel toe te voegen; het spreekt voor zich zelf. Men vindt hier geheel nieuwe ge dachten, die, wanneer zij straks verwezen lijkt worden, eindelijk kans geven op bevre diging in onze Staatspartij. Zooals gebleken is mocht met de reorga nisatie al reeds veel onrust uit onze partij worden weggenomen. Van de instelling van den Partijraad mogen wij hopen een insti tuut in onze partij te hebben gekregen, waarin alle groepen en alle stroomingen tot uiting kunnen komen; een instelling boven dien, die gezag en invloed kan laten gelden. Eén klip bleef echter nog bestaan: het politiek advies. Allerlei pogingen zijn ge daan om deze hindernis te omzeilen; deze twee eischen moesten tot hun recht komen, er moest leiding zijn van boven af en toch moesten de georganiseerde Katholieke kie zers de gelegenheid hebben om hun eigen candidaten naar voren te brengen; de can didaten mochten niet worden opgelegd, maar de Kamerleden moesten vertrouwensmannen zijn, moesten door de verschillende stroo mingen in ons kiezerskorps naar boven wor den gestuwd. Laten wij gerust erkennen andere par tijen ondervonden en ondervinden nog de zelfde moeilijkheden in meer of minder mate dat de tot nog toe beproefde pogingen met onze kiesreglementen zijn mislukt. Men weet ook, dat de Michaëlbeweging haar te vredenheid met het reorganisatieplan afhan kelijk maakte van het in uitzicht gestelde nieuwe kiesreglement. Van de commissie tot het ontwerpen van dat reglement maakte dan ook o.m. prof. Veraart deel uit. En nu is dat nieuwe kierseglement er eindelijk. Zal het voldoen? De practijk zal het moeten leeren. Dit schijnt wel vast te staan, dat St. Michaël er mee tevreden zal zijn en dat er dan dus verder geen Michaë- listen meer zullen bestaan. Er liggen aan het nieuwe reglement waar lijk ingenieuse gedachten ten grondslag, waarvoor de commissie een woord van hul de toekomt. De basis van het nieuwe sys teem toont een geheel origineelen opzet van het politiek advies. IJit advies zal worden opgemaakt door den. Partijraad, zonder de Kamerleden. Het advies wordt gesplitst in twee deelen: vastgesteld wordt het aantal te verwachten Kamerzetels, zeg 30. Dan ontwerpt de adviescommissie (Centraal col lege genoemd) een schema van kwaliteiten, waaraan ten hoogste twee derde van dat aantal, dus 20 Kamerleden, zal moeten vol doen. Het advies-college zegt dus: willen wij een goede Kamerfractie hebben, dan moe ten wij daarin ten minste twee of drie ju ridische, zoovee! deskundigen op het gebied der sociale verzekering, een Indische spe cialiteit, een financieele deskundige enz. hebben. En zij wijst aan de verschillende kieskringen toe welke kwaliteiten en hoe veel zij er moeten kiezen. Namen van personen worden dus niet genoemd. Iedere kieskring houdt dan nog een of meer vrije plaatsen over, waarover de leden de volle beschikking hebben. Bovendien kunnen kiescomité's buiten de plaatselijke organisatie om, zelf nog werken voor een of anderen candidaat en probeeren de zen op het officieele advies te krijgen, zon der dat zij daarmee het odium van onorga nisatorisch op zich laden. Dit lijkt dus veel op den steen der wijzen. Maar zooals in alle menschenwerk schui len ook hier gevaren. Het centraal college zal er niet aan kunnen ontkomen om bij het opstellen van bepaalde kwaliteiten te den ken aan aftredende leden, die naar zijn meening noodzakelijk in de Kamer moeten terugkeeren. Zoo óm een voorbeeld te noemen zal aan den Limburgschen kring wel een kwaliteit worden voorgeschreven, waaraan mgr. Nolens heel in het bijzonder voldoet. Maar niemand zal ook zoo dwaas zijn om een reglement te verlangen, waar door het mogelijk wordt om onze beste krachten op non-actief te stellen. Tot het het wezen van het begrip „deskundige, goed geoutilleerde Kamerfractie" behoort juist de bekwaamheid der candidaten. Maar het on persoonlijk advies heeft voor, dat aan de kiezers geen speciale menschen worden opgedrong e n en dat aftredende leden niet automatisch in de Kamer terugkeeren. Bovendien is het advies tot ten hoogste 2/3 der te bezette plaatsen beperkt en hébben de kiezers zelf dus nog de volledige be- schikking over ten minste één derde van j de lijst. Het welslagen van dit vernuftige systeem is nu afhankelijk van de goede gezindheid in onze partij. Niemand moet pogen de i e- palingen van het nieuwe reglement te sabo- teeren; want daarvoor is natuurlijk kans. Zoo zal het Centraal college zich voorna melijk door de gedachte: „hoe krijgen wij de beste Kamerclub" moeten laten leiden en niet zooveel mogelijk kwaliteiten moeten uitdenken om toch maar 20 aftredende le den op het advies te krijgen. Wij hebbetin in onze bespreking daarom dan ook voort durend gewaag gemaakt van „ten hoog ste" twee derde, ofschoon deze beperking in het bewuste artikel niet voorkomt. Uit het geheele reglement meenen wij echter op te maken, dat dit de bedoeling is de secretaris heeft de woorden zelfs in zijn résumé opgenomen daarom hopen wij, dat alsnog in het definitieve reglement be paald wordt, dat het Centraal college ten hoogste twee derde der zetels aanwijst en dat de algemeene vergadering dit aldus interpreteert, dat het aantal aan te geven kwaliteiten tot het noodzakelijke minimum beperkt wordt. Dit is een der aller eerste voorwaarden, om het nieuwe systeem te doen slagen. Bij de bespreking van dit voornaamste punt zullen wij het heden laten. Later komt nog gelegenheid te over om meer in bijzon derheden van dit reglement af te dalen. Men verdiepe zich nu eerst maar eens zelf in de studie van dit belangrijk en naar onze wijze van zien hoop gevende stuk! Sociëteit „St. Bayo" Geel-Wit .5 uur Gewone zittingen 7 uur. St, Josephsgezellengebouw, Jansstraat 59, Geopend van 8 tot 10 uur. R.-K. Miiitairenvereeniging Zoetestraat 14 R. K. V. V. „Victrix" 7 uur. Stadsschouwburg N.V. Rot'eraamsch Hofstad Tooneel „de Revue Girl 8 uur. Theater „De Kroon" „Ben Hur Frans Halsmuseum Jan Mankes tentoon stelling. Kleine Theresia Stichting. Tehuis vour onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. B[.-K. Arebidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smede^nr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'A uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur n van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereen'ging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E, V. Maandag van 23 uur Donderdag van 1-2 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. R. K. Reclasseeringsvereeniging, aideeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged, Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Voor de afd. 's-Gravenhage van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft ir. F. W. Kilk uit Haarlem gisteravond een rede gehouden over bovengenoemd onderwerp. Hij betoogde, dat de centrale verwarming de laatste jaren een graad van volmaaktheid heeft gekregen en zij verre boven de kachelverwarming is uitgekomen. Hoe weinig komt er van onze brandstof te recht. Ongeveer 60 pet. van onze kachel- warmte gaat door den schoorsteen naar het heelal. Dan is er steeds een koude lucht stroom van raam naar kachel. De bezwaren van rook en asch zijn voorts een aanklacht tegen ons verwarmingssysteem. Onze kachelverwarming is onpractisch, onhygië nisch en oneconomisch. Stadsverwarming is dan ook een goéde oplossing van al deze moeilijkheden. Even als gas en electriciteit wordt warmte aan de huizen geleverd. De prijs der warmte kan dan lager zijn dan thans met de kachels. Een kolenbergplaats is onnoodig, bediening ook, en weersgesteldheid wordt uitge schakeld. Brand is uitgesloten. De hygië nische voordeelen zijn in de eerste plaats het ontbreken van rook en roeL Een bezwaar is natuurlijk, dat mén zich bij aansluiting bij de stadsverwarming-ge heel aan dit bedrijf overgeeft. Bij «en staking bijv. kan men tot onaangename ontdekkingen komen. Daarom zou dp ge meente in zulk een bedrijf een behoorlijke medezeggenschap moeten hebben. Storingen zijn natuurlijk niet uitgesloten, doch dit is ook niet het geval bij elecrisch licht, gas levering, levering van water. par hall ona b'- r OVERTREFT ALLE ANDERE wSIWAAKmSTEVIGHEiD r*M«iK*«rri A.v. •toomtabakspaomrk »a WMm n. mommom In Duitschland en Amerika zijn heel wat stadsverwarmingen ingericht, wel een bewijs dat zulke bedrijven rendabel kunnen zijn. Een andere vorm van stadsverwarming is het onttrekken van warmte aan bestaande bedrijven. Bedoeld is hier de afvalwarmte. Men krijgt dan een combinatie tusschen olecbrische en verwarmingscentrale. Maar al of niet gecombineerd met de kracht centrale, oprichting van een warmtecentrale is een eisch. De stedenverwarming is reeds ouder dan menigeen zou denken Reeds 50 jaar geleden ontstond in Amerika de eerste stadsver warming. Thans bestaat deze soort van verwarming ook in de kleinere steden. De ontwikkeling heeft nauw verband gehad met de ontwikkeling van de electrische centralen. In Duitschland is eveneens een heele reeks van stedenverwarmingen ont staan, o. a. te Hamburg, waar de oude Electrische Centrale omgezet is in een kracht-warmtebedrijf en thans de grootste warmtecentrale van Duischland is. Hier te lande is helaas tot nog toe weinig tot stand gekomen. Sinds zich te Amsterdam de maatschappij Stedenverwarming heeft gevestigd, is er wat leven in de brouwerij gekomen. De gemeentebesturen begrijpen echter nog niet veel van wat de moderne tijd eischt. In Am,«terdam-West heeft de maatschappij een warmwaterleiding gelegd voor een groot aantal woningen voor arbei ders. De hiyirders betalen 1 per week voor warmte en warmwater beide. Het idee van de stadsverwarming zal zich doorzetten, daaraan wijfeit spr. niet. Er is ook een plan voor stadsverwarming van Den Haag. De maatschappij Stedenver warming heeft contact gezocht met den Rijksgebouwendienst met het doel de Rijks gebouwen in het centrum uit één centraal punt te verwarmen. Dat zou dicht bij ht Binnenhof komen. E?n leiding is geprojec teerd naar het gebouw van het hoofdbestuur P. en T., één naar de Landsdrukkerij, naar bet Postkantoor, enz. De centrale heef een capaciteit van 24 millioen calorieën ei lever stoom met 9 atmosfeeren. overdruk. Het condenswater gaat naar verscheidei punten, vanwaar het automatisch naar d< Centrale teruggepompt wordt, De centra is geprojecteerd tusschen het Tweede Kamergebouw en de werkplaats voor t werkplaats voor de landsgebouwen. De ge zamenlijke lengte van het buizennet is 3 'A Kilometer. De heer Kilk vertoonde hierna, ter toe lichting een aantal lichtbeelden. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat zijn voordracht er toe zou hebben bij gedragen om het ideaal stedenverwarminj dichter tot verwerkelijking te doen kome Baron Van Lynden, directeur van de: Rijksgebouwendienst, deelde nog mee, dat de Rijksgebouwendienst zich tot de ge meente 's-Gravenhage heeft gewend met het oog op het gebruiken van afvalwarmte Wanneer besparing kan. worden aangeboden op brandstof en bedienend personeel, zullen ongetwijfeld rijk en gemeente medewerk:" om het plan voor Den Haag spoedig tol werkelijkheid te doen komen. Deze bespa ring zou dan niet met „Turksch rekenen" moeten worden aangetoond, maar rei 1 moeten zijn. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Schuyl, Aelbertsbergstraat 43, roode cein tuur H. Dinkla, Nassaulaan 34 B, motordop; H. J. Louwerens, Tetterodestraat 40, étui met schrijfbehoeften J. Soeverein, Ge Oudegracht 88, herdershond, gebracht naar Kennel Fauna A. Grootes, Brouwersstraat 30, wit wollen kinderhandschoenB. P. Peterse, Gasthuislaan 169zw., rijwielbe schermer G. C. H. Lampen, Zakstraat 4 zwart, hond Heinsbergen, Kleine Houtstraat 98, wit glacé handschoen j G. v. Woerkom, Zijlvest 9 rood, regenjas H. J. Keizer, Lam- brecht v. Dalelaan 10 Overveen (Bloemen- daal), kistje P. J. J. Smit, Graaf van Wied- straat, 19, schoolkaart (bad-) L. v. d. Mue- len, Esschilderstraat 17, tramkaartP. Zuid hoek, Leidschestraat 146, wollen muts P. Kamp, Voorzorgstraat 68, heerènportemon naie m. i.L. Timbrink, Generaal Joubert- straat 42, pet Smit, Duvenvoordestraat 80, damesparaplu ie J. F. v. Duuren, Begastraat 19, damesportemonnaie m. i.M. Fictoor, Gasthuislaan 155 rd.. portevnonnaie m. i. Politiebureau, Smedestraat, fabriekspen- ning P. H. Boon, Lourens Costerstraat 4, schriften W. Rodenburg, Brouwersstraat 7! huissleutelJ. v. Nes, Kritzingerstraat 47, bos sleutels H. v. Backel, Westerstraat 45 R. K. Gebedenboekje A. Horreman, Ten Catestraat 17, rijwielbel.merk J. .van Nes, Kritzingerstraat 47, hondenriem G. v. Woerkom, Zijlvest 9 rood, rijwielpomp. LEZING OVER HET VERMENIGVULDI GEN VAN DRUKVORMEN. Voor de leden der Ver. voor Vakonder wijs in de Typographic, Ned. Ver. van Chefs in het Grafisch Bedrijf, afd. Haarlem, Typo grafische Studiekring „Haarlem" en Druk kersstudiekring „Haarlem werd gister avond in de aula van de Ambachtschool Kleverparkweg, door den heer H. Schenk kan een lezing gehouden over het vermenig vuldigen van drukvormen. Na een korte inleiding door den heer W. Sterk Jz. gaf deze het woord aan de sperker van den avond, die in duidelijk: bewoordingen diverse procédé's beha: delde. O.a. zal door de nieuw uitgevonder. „Repeatex" machine, bij uitstek gesch'kt voor offset en diepdruk, vermenigvuldiging in belangrijk koter tijd dan tot nog toe het geval was, kunnen plaats vinden. Tevens wordt hierdoor het niet-sluiten der diverse kleurenvormen tot op een mi- numum (0,25 m.m.) teruggebracht. Volgens sprekers meening zal binnen niet al te langen tijd de z.g. vlakdruk, zoowel wat uitvoeriger en natuurgetrouwheid al;- kosten betreft,, den hoogdruk (kleuren- autotypieën) eenigszins op den achtergrond NIJMEGEN (Direct ingaande) Bijkatoor NASSAULAAN 18, HAARLEM. ZitdagenMaandags, Woendags Vrijdags van 6-9 uur n. m. en Zaterdag van 5-91/» uur. plaatsen. Vooral het fotografisch vak draagt hiertoe veel bij. Door verschillende modellen werd een en ander verduidelijkt, terwijl de gelegenheid tot vragen stellen open stond. Nadat de heer Sterk spreker in zijn slui tingswoord had dank gezegd, togen alle aanwezigen voldaan huiswaarts. Jammer, dat voor een dergelijke interes sante lezing de vele vakmenschen hier in Haarlem, van patroonszijde niet meer animo bestaat. MUZIEKVEREENIGING „LAURENS JANSZOON COSTER". De muziekvereeniging „Laurens Janszoon Coster", directeur de heer J. A. Meng, zal op 31 Juli deelnemen aan het Groot Nationaal Muziekconcours, uitgeschreven door de Harmonie-vereeniging „Diemen" te Diemen. De vereeniging zal uitkomen in de eere-af- deeling Harmonie. VERSTANDIGE MENSCHEN. In verband met de a. s. annexatie is te Haarlemmerliede geen enkele candidatenlijst ingeleverd, zulks overeenkomstig een vooraf gemaakte overeenkomst tusschen de ver schillende partijen. Wel waren vóór 4 uur de partijen ten Raadhuize vertegenwoordigd, ieder met een complete lijst, doch daar geen der partijen van de afspraak afweek en ook door anderen geen lijsten werden ingediend, bleven de lijsten opgeborgen tot de volgende candidaatstelling die bepaald is op Maandag 25 dezer. In Haarlemmerliede schijnt men verstan diger geweest te zijn dan in Haarlem, Bloe- mendaal, Heemstede, Velsen, Schoten en Spaarndam. Daar werd wel Souza van een candidaatstelling overhoop gehaald. KON. NED. MAATSCH. VOOR TUIN BOUW EN PLANTKUNDE. Gisteravond vergaderde in de tuinzaal van café Brinkmann de afdeeling Haarlem van de Minister Kan stelt een enquête in om trent de uitlegging van art. 4 der Zondags wet, De Rijksmiddelen in de eerste maanden van 1927. De 2'A millioen overschrijding der raming in het eerste kwartaal. Kan niet als een meevaller worden beschouwd. De verplaatsing der Ned. industrie naar liet buitenland tengevolge van het nieuwe Fransche tariefontwerp. Het antwoord van den minister. De Deli-Mij. en de Ned. Handel Mij, heb ben het initiatie! genomen tot oprichting van een burgerlijke Ned,-Indische Lucht- vb art-Mij. De Koninklijke Familie zal van 17 tot 23 Mei s.s, een bezoek aan Amsterdam bren gen. De gebeurtenissen in China en de hou ding van den Nederlandschen gezant. Voor den doorvoer van vee door Duitsch land is voorloopig vergunning verkregen tot einde Mei, Het drama op de Noordermarkt te Am sterdam; in fcooger beroep is tegen Snelders opnieuw acht jaar gevangenisstraf geëischt. Was het misdaad te 's-Gravenhage? Na dere bijzonderheden omtrent den plotselin- gen dood va.n kapitein Q, en de arrestatie van den ciiicier van gezondheid 3e kl, G. 1 De malaise in de Maastrichtsche indu strie; wederom ontslag; Minister Slotema- ker de Bruine te Maastricht. De groote rivieren wassen nog steeds. Een belangrijke uitbreiding der Luchtpost zal 19 April a.s. worden ingevoerd; herzie ning der tarieven. Oprichting van een groot radio-station ie Semerang. Te Dreümel heeit de oificieele over dracht plaats gehad van de hnizen in het land van Maas en Waal, welke daar na den watersnood zijn gebouwd uit bijdragen van het Belgische Roods Kruis. Het proces te Colmar. Een onverwacht en zeer bevredigend einde. Primo de Rivera zal naar Marokko ver trekken, in verband met de zware stor men, die de kust hebben geteisterd. Een verklaring van Mussolini inzake het Zuid-Slavisch-Italiaansche conflict. Santiago de Chili door een aardbeving geteisterd; zes dooden, vele gewonden. De lukt. algemeene staking te Sjenghei mis- Mijnongeluk in de Oklahoma City (V.S.) barometerstand 9 uur v.m.: 752. Vooruit, Licht op. De lantaarns moeten morgen v orden opgestoken om 7.27. toil het bijv. wel lastig zijn als te veel wes telijke spelers daar moesten komen, te meer daar ook de wedstrijden tegen Newcastle Uniteld op ongeveer dezelfde dagen ge speeld worden. In de wedstrijden tegen ewcastle komen wel zooveel mogelijk de Olympische ploegen in de aangegeven sa menstelling uit. Het programma van de wedstrijden dezer ngelsche prof-clubs is thans definitief als volgt samengesteld: Zondag 15 Mei: Newcastle in Amsterdam (Stadion). Woensdag 18 Mei: Newcaste in Rotter dam (Sparta); Bolton in Haarlem (H.F.C.). Zondag 22 Mei: Newcastle in Deventer (Go Ahead): Bolton in Groningen (Be Quick) Donderdag 26 Mei (Hemelvaartsdag): Newcastle in Eindhoven („Eindhoven'1); Bolton in Hotterdam (Soarta). Zondag 29 Mei: Bolton in Enschedé (Sportclub). Woensdag 1 Juni: Bolton in Maastricht (M.V.V.). ROERMOND, 15 April. De schipper Jan de Graaf, uit Sliedrecht, werkzaam aan de werken def Maaskanalisatie te Belield, is Donderdagmiddag uit een grintbak over boord geslagen en verdronken. De man laat een vrouw en twee kinderen achter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1