geweldige Lerensmiddelenuitverkoop van liet FAILLISSEMENT „STIENS" Plaatselijk Nieuws. VERZOEK AAN ONZE H.H. ADVERTEERDERS!! r%— M___- Oud-Ken nemerland. Vü De grafheuvel bij Noorddorp. PIJLTJES Berichten uit onze vorige oplage. ÏAARLEM. Nakaarten. HAARLEMSCKE BANKVEREENIGING. NEDERLAND IN DEN VREEMDE. DE „N.V. SPAAR- VERZEKERING VOOR KATHOLIEKEN" IN MOEILIJKHEDEN. Het maatschappelijke kapitaal verloren; directeur em commissarissen afgetreden. VAN ONZE RECHTBANK. Het P. E.N. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Over 1926 een kastekort van ruim 2.700.het ontslag van den heer Gerharz. DE ADfifllNISTrïA'i iE BILJARTEN. VRAGENBUS. INGEZONDEN. MISDAAD? Kapitein Q. te 's-Gravenhage onder verdachte omstandig' heden overleden. Vervalsching van een postwissel. BRAND IN EEN CHEMISCHE FABRIEK TE HOCGEVEEN. - Prins Hendrik bezoekt het land van Mhas en Waal. Autobotsing nabij Leiden. 1 usschen Beverwijk en Castricüm, nader aangeduid tusschen de Oude Dijk en de Marquettclaan, ligt Westelijk van den Rijksstraatweg een heuveltje, een Ger- maa'nsche grai'terp, door hst landvolk ge- toceniijk „De Bultof ock wel het „sche- pelenberg.en wellicht een verbastering van schepenenbergjcn", gezichtshsuvel wordt genoemd. Gevonden urnbrokken be wijzen z:;n oudheid en afkomst, De plek stond eeuwen lang in hooge eere: de gra ven van Holland werden er gehuldigd als Heeren van Kennemerland; vandaar hénr bcekennaam „Ket HuldtooneelBij de hul diging van Jacoba's twesden gemaal, Jan van Brabant, wordt dc heuvel„de Stop- pelbergte" geheeten." Sparrenloof en eikenblaren rozelaar en tarbenhlom. Sling'ren langs de bruine' wanden in de hal van Castricüm ,Vroolijk schallen feestgezangen boven 't harpgetokkel uit. Kloek en fier zit Eedling Dieübcld, aan de zijde van zijn bruid. In de.groote ridderzaal van Castricura's kasteel werd de huwelijksinzegening gevierd van Eina, dochter van den heer van Castri cüm, en Diedbald. Een. groote schare gasten, edelvrouwen, riddcis, jonkvrouwen waren om de lange tafels geschaard, waar steeds nieuwe schalen met wildbraad en gevogelte werden opgediend en in de bokalen onop houdelijk de vurige wijn brüischte. hel jonge echtpaar was het middelpunt der vreugde en belangstelling, tusschen alle ridders en edelvrouwen in rijke gewaden van zijde en brokaat en kostbare versier selen, trokken zij liet oog door gestalte en kleeding en rijkdom van juweelen en sie raden. Voortdurend werden heildronken op hen uitgebracht en hartelijke wenschen voor een gelukkige toekomst uitgesproken. Toch was de bruidegom niet de ziel van het .eest. Gedurig gingen zijn blikken over de tafels en gasten heen, hij hoorde de meeste toespraken en toasten slechts half, uit alles bleek dat zijn gedachten verre van de feestviering waren. Ook Elna, zijn jonge bruid, viel zijn peinzende en eenigszins somber gelaat op. Zoodra zij zag dat de algemeene aandacht een oogenblik niet op hen gevestigd was, vroeg zij hem naar dc reden van zijn klaarblijkelijke beklemming. „Elma", antwoordde hij-fluisterend, „ik weet dat gij mij bemint, maar zeg het mij nog eens nu; maar zeg het niet, voor je mij hebt aangehoord. Ik zit hier in de burcht uws vaders, in de ridderzaal, aan het hoofd *van de tafel, als de meester des huizes en de eerste van het feest. Die plaats verdien ik niet: herinnert ge u nog dat uw vader den laatsten keer optrok ten strijde? *s Morgens vertrok hij fier en krachtig aan het hoofd van zijn strijders 's middags lag- hij zielloos op het slagveld, gedood door mijn hand. Uw broeders naderden ten aan val om hem te wreken en allen sneuvelden, getroffen door mijn zwaard. Alleen de jongste ontkwam en kon in over haaste vlucht zijn vaderlijk kasteel berei ken. Zco waren uw vader en broeders in den strijd mijn vijanden, ik heb ze gedood en nu zit ik aan uw zijde als uw bruid. Zult gij den vijand van uw geslacht in deze burcht dulden, zult gij den moordenaar van vader en broeders blijven beminnen?" „Moordenaar zijt gij niet," antwoordde Elna zacht; „als gij het zwaard hebt ge trokken, was het omdat men u er toe dwong: ik weet wat oorlog beteekent. hoeveel bloed van dierbaren er vloeit. Al hebt gij mij een wonde geslagen, ik zal u trouw blijven, omdat ik u lief heb. Zoo min zal ik mijn woord breken nu gij mijn vader en broeders in den strijd hebt ge dood. als ik u tróuw bleef, toen mijn vader zijn belotte aan u schond en een ander mij tot bruid bestemde." „Ik zal u trouw met trouw vergelden", was Diedbald's wederwoord, „wij zweren elkaar trouw tot in, tot over het graf." Omstreeks middernacht, toen de gasten, de feesttafel hadden verlaten en de bruid zich met haar dienstmaagden in haar ver trek had teruggetrokken, liet haar jongste broeder haar verzoeken in het park te ko men. Zij volgde den page, die haar het- ver zoek overbracht, naar den slottuin, waar zij haar broeder vond, verborgen in den scha duw de hooge abeelen. Bij het flauwe maan licht zag zii, dat hij bleek was en beefde van opwinding of angst. „Kom mee", zei hij alleen? hij nam haar bij den landen plooimouw, angstig geworden door een be klemmend voorgevoel volgde zij hem. Bij een linde met breed-ui't-Jl nreiden kroon hield de jonge edelman stand en wees zijn 2uster op het lichaam van een man, die met uitgespreide armen en het gezicht naar boven gewend, op den grond lag. „Ik heb wraak genomen", zei hij beesch, „wraak op mijn vader en broeders." Maar hst woord van lof over het ver vullen van zijn ridderplicht, hoorde hij niet. „Hij is gestorven," zeide zij, „maar voor mij blijft hij leven. Onze trouw reikt tot in, tot over het graf. Hoog zal de heuvel zijn, die zijn lichaam zal bedekken, tot zijn eeuwigen roem en nagedachtenis. Ik zal bij d:en heuvel waken, tot ik in den dood op nieuw met hem vereenigd zal worden. Maar gij zult vervloekt zijn, als de moordenaar van uw zusters gemaal. De ellende achter- volge u, de vreugde vluchte u, zelfs het dier sphuwe u. Dwaal, ais een wolf door de wildernis, tot uw laatsten levensdag." Met ontzetting, hoort bij de harde, ijzige stem zijn vloekvonnis uitspreken; hij wil spreken, maar ziet het als uit staal ge- smeeds gelaat van zijn zuster. Een gil perst zich uit zijn keel en hij rent weg in het donkere park, zijn gevloekte toekomst te gemoet. Het slachtoffer van zijn familietrots en wraaklust werd begraven ender een hoogen lijkhcuvel. Een breede linde was aan den voet van dezen heuvel geplant. Avond aan avond zat daar vrouwe Elna, treurend over den vermoorden echtgenoot. „Waar is nu uw trouw," mompelt zij soms halfluid. „Trouw en liefde geven slechts de levenden; gij slaapt in den heuvel en van uw trouw tot over het graf, die gij beloofdet, blijkt mij niets. En de donkere heuvel siddert; en daar opent hij zijn schoot Eedling Diedbald staat daar voor haar, bleek van wang, van wonden rood. „Waarom laat gij mij niet rusten?" sprak hij met een droeven mond: Elke druppel uit uw oogen spat mij diep in ied're wond." „Waarom miskent gij mijn trouw?" ver wijt hij op hollen toon. „Zoo goed als de levenden kennen de dooden liefde en leed van hen, die zij achterlieten." Maar zij let niet op zijn klacht. Met een gil van verrukking rees zij op. Met haar shrer warmt zij zijn verkilde handen; zij wascht de breede wonden, en streelt den smarttrek van zijn gelaat. Door de teeder- hcid en de liefde, die bleek uit haar woord en gedrag, vergat zijn geest den somber van den dood. „Dat is nooit op aarde gezien," fluisterde hij; „dit is trouw tot over het graf. Kom, deel nu ook met mij mijn woning." Groot in liefde en trouw volgde zlj_ hem in de gapende holte van den grafheuvel, Spreidde er het leger voor den dooden echtgenoot; samen brachtten zij dc uren door in het stil genot van elkaar's nabij heid, tot het eerste rood van den morgen den hemel kleurde en Diedbald zeide: „Ik moet nu terugkecren naar de woon stee van Wodan, waar de helden rond zijn troon zijn geschaard. Een heerlijke dag straalde over het welig Kennemerland, maar de zonnestralen ver mochten niet de somberen rouw uit het kasteel van Castricüm te verdrijven. Elna smachtte naar den avond, om weer voor enkele uren met haar gade samen te zijn; zij verlangde naar het uur, dat de graf heuvel z:ch weer zou openen. Maar toen zij reeds in den vroegen avond neerzat aan den voet van de linde bij het graf ven Diedbald, wachtte zij tevergeefs, de avond werd nacht en de nacht morgen, maar Diedbald bleef schuil in zijn laatste rustplaats. Zij ble"f echter hopen en den volgenden avond hernam zij weder haar post bij den heuvel, weer tevergeefs. Avond aan avond zat zij êr in nooit ver sagende hoop en trouw, en iedcren morgen moest zij tcrugkeeren naar de burcht, zon der dat de grafheuvel zijn doode tên twee den male teruggaf. Haar herinnering werd du'ster, slechts de gedachtenis aan Died bald bleef haar onverzwakt en trouw bij. Zii kwijnde weg; haar gang werd sleepend, de blos op haar Wangen verdween. Maar steeds zat zij gedurende den gebeelen nacht aan den voet van den grafheuvel, tot zij be zweek en in den dood met Diedbald ver eenigd werd. De oude lirde molmde samen; Zelfs ziin wortelen groef men uit. Niemant dacht aan Diedbald langer, niemant aan zijn trouwe bruid. Maar nogl'gt daar gints de heuvel. Daalt er eenzaam de avond af 't Ruischt er dan door meidoorntwijgen: „Trouw tot in, tot over 't graf." Hofdijk in „Ballade van Kennemerland", I HEEL H AARLEM Zijn geen zakdoeken genos-', om de tranen te droogen "an mijn Concurrenten 11Nog slechts eenige dagen voortzetting der Gaat dat zun 1 Het is UW eigen belang. Gaat dat zien Tel. 11592, Gierstraat 35 Men schriil ns: De uitslag uer verkiezing heeft velen er toe gebracht nog even wat men noemt, na te kaarten. Dit on zich zelf kan natuurlijk geen kwaad, integendeel, 't kan voordeelig zijn. De campagne ter voorbereiding der Sta tenverkiezing kon beter geweest' zijn. Het zoo r.oodige heilige vuur ontbrak bij velen. Met loffeliiken ijver hebben vtle propa gandisten gewerkt en toch ontbrak het boegnoouige enthousiasme. Wij vragen ons af, waar de oorzaak daarvan ligt. Stof voor mondelinge propaganda voor het huisbezoek was er genoeg, tenminste voor Wie de arti kelenreeks gelezen heeft van „Parvus". Deze zette toch o.i. overduidelijk verschil- lende (helaas niet alle] z.g. twistpunten uit een en menigen aanval der tegenpartij werd door hem gememoreerd en gelijk het afdoaride antwoord en Weerlegging gegeven. Wij betwijfelen of de propagandisten deze belangrijke stukken (materiaal!) wel die waardeering gegeven hebbeu die ze to-, kwamen Er. dat betreuren we. Wii uilen hir alvast den wensch. dat ..Parvus" voor de Gemeenteraadsverkiezingen weer de propagandisten zulk degelijk materiaal zal voorleggen. Iets waartoe wij hem in staat we'eu. Al de rabetrachtingen over de afgeloopen Statenverkiezingen hebben nu weinig zin meer, waarom wij dan ook meer uw aan dacht vragen voor de komende Gemeente raadsverkiezingen. Wij moeten zien beter uit den strijd te komen en dat kan Wii voor ons bekennen direct schuld, wij hebben niet meegewerkt aai de afgeloopen propaganda-campagne Wij hebben zelfver wijt. Wij meenden ons te oud, uit den tijd, voor de actieve propaganda. Is dit waar? Wij weten het niet. Toch, na zoo'n tegenslag als op 6 April (want een „sof" was het) *1 komt in ons het oude vuur oplaaien van weleer. Wie onzer komt niet onder de bekoring der heftige campag nes uit vroeger dagen toen deze nieuwe Kieswet er nog niet was? Hoe heerlijk streden wij om de victorie! u Wnat jfcn resultalen? Wanneer wij zoo e kander daarover nog eens spreken komen al deze blude herinneringen wer boven Nietwaar ..Parvus"? Toen werd er gezwoegd, nek aan nekraces werden er gehouden. Alle avonden op huis bezoek. kiezerskweek. controle op de kie zerslijst wer huisbezoek, plakken, fietstoch ten voor de cendida'ep organiseeren, kie zers ophalen op den stemmingsdag en véél meer s Avonds bijeen in St. Bavo, Keerli'k, heerlijk. Dat was nog eens werken, heerlijk zwoegen en nooit versagen. Wij kunnen ons moeilijk aan dit nieuwe systeem aanpassen, aanpassen, het is te gemoedelijk, ook voor de propagandisten Doch wii voelen het. voor de a.s. Gemeen teraadsverkiezingen moet het anders gaan. Weg met alle gomoedelijkhid, weg sleur, weg koelheid; enthousiasme, vuur. ijver, wii om te winnen, dat moeten wij hebben. Wil len wii er tenminste komen! Laten aldie oude vuurvreters nog weer eens in 't gehd treden, al is het maar voor één keer. Wij moeten nog eens laten zien wat wij kunnen en de ionrfere propagandis ten eens in vuur zetten. Onze candidaten verdedigen moeten wij. huis aan huis, u weet wel. zoonis toen. Zullen we het doen? Ja? Dan spoedig ons aanmelden bij de paro chiale pro.clubs. En allen oude rekelst! Dat er voor de raadsverkiezingen zal gewerkt worden, bravo. Maar het is niet juist, dat de laa'ste verkiezingen een „s-f" waren. Het stemn-nlal in Haarlem was al leszins bevredigend; en dat wij geen 19 ze tels hadden was louter een toeval. Red. Naar wij vernemen, zal aan do op 29 April a.s, te houden algemeene vergadering 1 vprt aandeelhouders der Haarfemsche Eankvereeniging worden voorgesteld, een dividend uit te keeren van 6 pCt. op de preferenie aandeelen en 4)4 pCt. op de gewone aandeelen. GOEDKOOPE TREINEN NAAR DE BOLLENVELDEN. Ten einde den menschen uit verschillende dealen des lands gelegenheid te geven de bloemenvelden te bezoeken, zullen op Zondag 24 April a. s. naar Amsterdam C. S., Haarlem, Killegom, Lisse en Leiden goedkoope treinen 2e en 3e klasse rijden van Nijmegen, Ressen- Bemmel, Arnhem, Oosterbeek, Laag, Eist, Vork, Valburg, Zetten-Andelst, Hemmen- Dodewaard, Kesteren, Geldermalsen, En schede, Hengelo, Almelo, Rijssen, Kampen Noord, Mastenbroek, Meppel, Staphorst, Dedemsvaart, Zwolle, Deventer, Apeldoorn, Nunspeet, Harderwijk, Nijkerk, Amersfoort, Eindhoven, Best, Boxtel, Oisterwijk, Tilburg, Gilze-Rijen, Breda en 's Hertogenbosch. De heer W. Kloeke, oud-hoofd eener school te Haarlem, zal binnenkort weder een reis naar Frankrijk ondernemen, om op nieuw verschillende onderwijsinstellingen te bezoeken, teneinde de kennis over ons land in Frankrijk te verhoogen. FAILLISSEMENT H. SMINK JR. „Handlsbelangen" no. 1973 zal de credi teur enlijst bevatten in het faillissement van H. Sroink Jr., winkelier in fijne lederwaren, Anegang 10, Haarlem, thans te Zandvoort, Zij telt 110 namen met een totaal bedrag aan vorderingen van 58.530.26. De baten zijn nog niet volledig bekend. Bij beschikking van de Arr. Rechtbank te Amsterdam d.d. 13 April 1927 is op de "N.V. Ned. „Spaarverzekering voor Katholieken" de noodregeling van hoofdstuk IV der wet op het levensverzekeringsbedrijf 1922 van toepassing verklaard en zulks nadat advies van de Verzekeringskamer was ontvangen. Als toelichting diene het volgende: Bij ontvangst der staten over 1925 in. Juli 1926 bemerkte de verzekeringskamer dade lijk, dat de cijfers en opgaven van den di recteur geen juist beeld gaven. Een onmid dellijk daarop ingesteld accountantsonder zoek bevestigde dit. de Directeur is in Nov. 1926 afgetreden. Geruimen tijd meenden commissarissen nog gegronde redenen te hebben te zullen slagen met hun pogingen om de zaak door financieele hulp van Ka tholieken zijde te redden. Ten slotte bleek die hoop niet te verwezenlijken voor een zoo groot bedrag, als bij het nader door dé Vezekeringskamer ingestelde onderzoek, dat geruimen tijd in beslag nam, noodig bleek te wezen. Zoo was de gang naar de rechtbank onvermijdelijk. Commissarisen zijn afgetreden. De Verzekeringskamer treedt in hun plaats, evenals in die van den directeur.è He4 kantoor wordt overgebracht naar Utrecht, waar de administratie zal gevoerd worden door den heer A. R. Smit. Het obligs van aandeelhouders wordt opge vraagd. Het geheele maatschappelijk kapitaal is verloren. Oe lijst van credieuren wordt zoo spoedig mogelijk vastgesteld aan de hand van de door de rechtbank genomen be schikking. Daar hette gelde maken van de in hoofd zaak incourante beleggingen geruimen tijd zal vorderen, verzoekt de verzekerings kamer den spaarders, geduld te hebben. Omtrent het tijdstip der uitbetaling valt thans nog niets te zeggen, evenmin omtrent het percentage, dat vermoedelijk op iedere vordering kan worden uitbetaald. Zoodra de crediteureniijst gereed is, zal omtrent het vermoedelijke percentage eenige mede- deelingen worden gedaan. HET DOODELIJK AUTO-ONGELÜK OP DE CATHRIJNEBRUG. De verdachte J. v. T. in de zaak van het doodelijk auto-ongeluk op de Cathrijnebrug, die de vorige week voffr de rechtbank al hier terechtstond ter zake het veroorzaken van dood dcor schuld, werd heden veroor deeld tot 4 mnd. voorwaardelijke gevange nisstraf me een proeftijd van 3 jaar. De eisch was 14 dagen gevangenisstraf. EEN POSTDUIVEN-HISTORIE. Door de Postduiven-vereeniging „De Reisduif" Ce Beverwijk werd op 18 juli van het vorig jaar een wedvlucht gehouden de z.g, Doius Rijkersvlucht. Zekere S. v. K. te Wijk aan Zee en Duin hoewel geen lid wilde in de vlucht mede- I dingen. Daartoe kwam hij met duiven bij het bestuur, om ze te laten inkorven. 's Avonds, van den dag waarop de vlucht gehouden was, kwam K. met zijn controle klok bij het bestuur. Volgens de klok had hij de vlucht gewonnen, daar zijn duif den afstand het* snelst had afgelegd. Daarmede had hij recht op de prijzen, een aantal zil veren voorwerpen en een bedrag van 18 dat verkregen werd door het poedelsy- stcem, een soort van bookmaking. De prij zen werden hem uitgereikt, ofschoon de bestuursleden reeds argwaan koesterden; zij wilden hem op heeterdaad betrappen bij een volgenden keer. Later bleek dat K. ziin controle-klok zoo had bewerkt, dat hij willekeurig de eerste, tweede, derde duif enz. kon laten uitkomen op den tijd, dat hij dacht dat een snelle vlieger kon afkomen, tikte hij de klok af en leverde den bande rol, waarop de tijd van aankomst is aan- geteekerd, bij het bestuur in. Verschillende getuigen, bestuursleden van de vcreeniging werden gehoord; de voor zitter gaf voor de leden der rechtbank een demonstratie met de constructeur, dc con troleklok, en toonde aan op welke manier verdachte dc fraude kon plegen. Verdachte was niet verschenen; de grif fier las de bekentenis voor, die hij voor den rechter-commissaris had afgelegd. De Officier achtte de oplichting en de poging lot oplichting bewezen. Het ergste oordeelde spr. nog het feit dat verdachte een klacht had ingediend, nadat in een plaatselük blaadje w,n,s bericht dat de prij zen niet zcuden worden uitgereikt, omdat oneerlijkheid was gepleegd. Hij wist dat hij daarmede bedoeld werd. Tegen deze on- snortivitcit en oneerlijke mededinging oor. deelde spr. een strenge straf op haar plaats. E-'oh 1 maand gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op Donder- dag 21 April a.s. DE KOKDATE LOOPJONGEN. J. v. B„ die te Halfweg een loopjongen had aangerand cm hem zijn geld af te ne men, werd heden veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. i V v V WW TV V vjjJMLir Het Provinciaal Èlectriciteitsbedrijf In Noord-Holland zal in die gemeenten, waar het rechtstreeks aan de ingeze enen levert, met ingan| van 1 Juli, den electriciteits- prijs per Kilowat uur verlagen van 42 cent op 35 cent per Kilowat, Bravo, dat gaat den goeden kant uit, al hebben wij, al hebben ook de leden van de Provinciale S.aten er wat lang op moe ten aandringen. Op het platteland van onze provincie zal dit bericht met gejuich worden ontvangen. Want 42 cent per Kilowatt electriciteit is te veel, veel te veel en al hebben Politieke partijen, ook de R.-K., in manifesten tijdens de verkiezingscampagne nu ook al den kerngezonden toestand van ons P. E. N. geroemd, we zijn met dat electriciteitsbe- drijf nog lang niet waar we wezen moeten. Zeker, het evenwicht in het budget is her steld, de verliezen zijn tot s'ean gekomen, maar het zijn de stroomafnemers d'e dezen welstand betalen. Een tarief van 42 cent is 'e hoog. voor een electriciteitsgebruiker, lache'ijk hoog voor een groot en wijdver takt bedrijf als het P. E. N., als men v/eet dat het veel kleiner electriciteitsbedrijf te Haarlem slechts 28 cent per Kilowatt vor dert en aan de gemeentelijke schatk'st per jaar meer dan een half milliozn winst af- staa1. Het is wel aardig om te zeggen dat het P. E. N. zich nu bedruipt, maar wan neer dat gaat ten koste van een tarief van 42 cent, dan mag niem-nd zich daarover beroemen dan de gebruikers, d:e zulk een hoog tarief moe'en betalen. Indien men 50 cent per Kilowatt zou vragen, zou het be drijf zelfs winst opleveren, maar er zou wel niemand zijn, die dande stelling zou durven poneeren dat het bedrijf zoo schit terend mooi is. Dat wij nu met de aanstaande verlaging in die richting gaan, is een reden om ver heugd te zijn. In de tuinzaal van Brinkmann vergader den gisterenavond de leden der H. O. V. De voorzitter, de heer S.W. de Clercq, open de met een welkomstwoord en gaf het woord aan den secretaris voor het uitbrengen van het jaarverslag. Hierin werd vermeld dat het afgeloopen vereenigingsjaar rustig is geweest. De vereeniping kon veel opbouwend werk verrichten. Toch laat de algemeene toestand nog te wenschen over, vooral wat betreft de financiën.. Het budget kon nog steeds niet sluitend gemaakt worden. Het ledental nam iets af, evenals het bezoek aan de jeugdcon- certen de invloed van jazzmuziek, radio en bioscoop zal daaraan wei niet vreemd zijn. Door het orkest werden in verschillende Claatsen concerten gegeven en oratoria. egeleid. Gememoreerd werd dat in den on- houdbaren toestand van de muziektent in den Hout,door een nieuwe tent op een andere plaats verbetering zal komen. De musici ontvingen naast een collectief contract' een individueel contract, in samen werking met den Ned. Toonkunstenaars- bond. Het verslag eindigde met woorden van hulde aan den dirigent. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn verslag, en onderstreepte nog eens dat het dringend noodig is het ledenaantal uit te breiden spr. riep daartoe aller mede werking in. De rekening over 19251926 gaf als na- deelig saldo aan ƒ2732.84. Naar aanlëidig van het financieel verslag vestigde de voorzitter er de aandacht op dat de concurrentie van muziekvereenigingen doodend kan genoemd worden. Ook de ge meente, die orgelconcerten geeft, doet aan deze concurrentie mede. De rekening werd daarna goedgekeurd. Op de begrooting werden de inkomsten geschat op 79.8C0, de uitgaven eveneens op 79.800. Het tekort wordt geraamd op ƒ1875 dan wordt het kastekort dus ƒ4607.84. De voorzitter noemde dit een bedenkelijk verschijnsel, doch vertrouwd» dat ook deze moeilijkheden overwonnen zouden kunnen worden. Enkele factoren gaven grond tot dit vertrouwen, terwijl door het rijksubsidie het tekort, dat vorige jaren ongeveer ƒ8000 was, verminderd is. Na bespreking werd de begrooting aldus vastgesteld. De voorzitter wijdde woorden van erkentelijkheid aan wijlen dr. v. d. Berg, die lang bestuurslid is geweest en in die func tie veel voor de vereeniging heeft gedaan. In de vacature, door zijn overlijden ontc staan, werd gekozen de heer P. Haitsma Muiier, terwijl de secretaris, de heer D. J. Sanders, eveneens met groote meerderheid van stemmen> werd herkozen. De voorzitter deed daarna mededeeling dat de haer Gerharz, zooals bekend, ontslag heeft aangevraagd. Het kiezen van een nieu wen dirigent stelt het bestuur voor groote moeilijkheden. De lieer Gerharz, die de concerten op zoo hoog peil heeft gebracht, is moeilijk te vervangen. Uit de vergadering werden vragen over dit onderwerp gesteid. Een der leden las eenige citaten uit dagbladen voor waaruit bleek welke artistieke hoogte de heer Ger harz had bereikt. Spr, meende dat het be stuur niet voldoende pogingen in het werk heeft gesteld, om dezen kunstenaar voor de H. O. V. te bel oulen. De voorzitter riposteerde het verwijt, dat in deze woorden lag. De heer Gerharz heeft uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat zijn besluit onherroepelijk was. De besprekingen met den heer Gerharz blijven voor geheele verantwoordelijkheid van hem en het be stuur. Als hij voor herhaald aandringen was gezwicht en op zijn besluit was teruggeko men, zouden de redenen van de ontslagaan vrage toch blijven bestaan, en later dezelfde toestand weer zijn teruggekomen. Na de rondvraag werd dan de vergadering onder dankzegging gesloten. Beleefd verzoeken wij U Uwe advertentiën indien eenigszins mogelijk reeds EEM DAG VóóR PLAAT SING te willen doen toekomen. E ij vroegtijdige inzending heeft U DE ZEKERHEID dat aan de samenstelling on verdere uitvoering de grootst moge lijke zorg wordt besteed, hetgeen bij late ontvasigst niet altijd gegarandeerd kan worden. als opzichter der werkplaats werkzaam is. In een der lokalen van de werkplaats aan de Leidschevaart werd de jubilaris hedenochtend toegesproken door den chef van de werkplaats, den heer H. Meijer. Namens het personeel en de Ned. Ve-, van Tram- en Spoorweg-personeel voerde het woord de heer F. M; Zouwcr, die den jubi laris uit naam van het personeel een gou den horlogeketting aanbood. Door de direc tie werd de geb'uiküjk enveloppe met in houd overhandigd. Prof, Drost te Heemstede. Zaterdagavond speelt Prof. Drost in Café v. Trigt te Heemstede een partij van 600— 100 tegen No. 1 van de biljartclub D.O.K. den heer Jo Voüenga. M. F. S. R. QUECK. f Alhier is overleden de kapitein-kwartier meester M. P. S. R. Queck. De overledene, die 45 jaar oud was, was hier in functie bij den motordienst. Rè K. BIJZONDERE ONDERWIJZERS IN NEDERLAND. De 35e algemeene vergadering van de Dioc. Ver. ,,St. Augustinus", Fedratie van Alg. Dioc. Vereenigingen van R. K. Bijzon dere Onderwijzers in Nederland, wordt Dinsdag a.s. des morgens half 11, gehouden in de bovenzaal van „De Kroon", Groote Markt. Vóór de vergadering zal in de kerk vpn O, L. Vrouw Rozenkrans en Dominicus aan het Spaatne een H, Mis voor de leden worden opgedragen. Aan de orde komt o.m. een motie-Rot terdam, waarin het Hoofdbestuur verzocht wordt, zooveel mogelijk te we"ken, om te komen tot één Bond van R. K. Bijzondere Onderwijzers in Nederland. JUBILEUM BIJ DE N. Z. H. T. M. Heden herdacht de heer G. Oudmeijcr den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad r'er E. N. E. T„ f'ans N. Z. H„ wrar hij pakketten met den trein die 2 Mei terug- Vr.: Kunt u mij ook zeggen, hoe groot de kosten zijn per spoor van Linz (Oostenrijk) naar Amsterdam, voor een pleegkind? Antw.: Aan het station zal men u zeker de ncodige, inlichtingen kunnen geven. Vr.: Ik ben gehuwd en heb geen kinderen. Ik woon in Haarlem en verwoon 5.90 per week. Ik ben aangeslagen in de personeele belasting 1927 totaal 35.15. Is deze aan slag juist? Antw.: Die aanslag is niet te hoog. Vr.: Ik heb 10 briefies van 10.000, welke mij onbekand ziin. Gaarne vernam ik van u, wat ze waard ziin en waar ik ze kan ver- koopen? Antw.: Uit uw vraag blijkt ons niet dui delijk, wat voor Soort bankbiljetten het zijn Als u er ons een toestuurt, kunnen wij u wel nader inlichten. Overigens kan een bankinstelling u de gewenschte inlichtingen geven. Vr.: Kunt u mij mededeelen, of er in Amsterdam een particulier is, die les geeft in electriciteit, bijzonder op molorengebied? Antw,: Handelsadressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Vr.: 1. Ontvangen de leden van de Prov. Staten eenig geld of is het een eerepost of krijgen zij hun reiskosten vergoed. 2. Stemmen de Prov. Staten de leden voor de Eerste Kamer of worden de leden van de Eerste Kamer uit de leden van de Twee de Kamer gekozen door de Tweede Kamer? Antw.: 1. De leden van de Prov. Staten genieten egen presentiegeld: zii krijgen reis- en verblijfkosten vergoed. 2. De -leden der Eerste Kamer worden gekozen door de Prov. Staten. Vr.: Mijn vader is in de belasting over het jaar 19261927 aangeslagen naar een inkomen van f 1340 en moest betalen 20.75. Mijn vader is den 25sten September 1926 overleden. Hii heeft na 30 April 1926 f 100 verdiénd eri 252»ontvangen tijdens zijn ziekte, dus kreeg hétgene; niet, waar voor bij was aangeslagen. Meet mijn moe der nu' betalen of heeft zii recht op geheele of gedeeltelijke ontheffing? Antw.: De belasting wordt berekend naar het inkomen over het kalenderjaar 1925, dus over wat verdiend is in 1925. Wst de ontheffing van een deel der belasting be treft, dit kunt u aanvragen aan den Rijks ontvanger der Belastingen. Vr. 1. Ik ben aangeslagen in de Perso neele Belasting '27 naar een huurwaarde van 10.50, mobilair f 3 13.50. De aftrek voor kinderen is f 9.45. Ik heb vijf kinderen, oudste 11 en jongste 114 jaar. Is deze aanslag juist? Ik meen, dat de kinder aftrek moet zijn 13.30 of nog meer? 2. Mijn aanslag in de Rijksinkomstenbe- lasting 1926'27 luidt: Vastgesteld zuiver inkomen 1300. Bedrag kinderaftrek R.I.B. 500. Aftrek noodzakelijk levensonderhoud Gem. Ink, Bel. 1400. Hoofdsom R. I B. 1, opcenten 1.30 2.30 totaal. Waar ik 5 kinderen heb. meen ik. dat ook deze aanslag onjuist is, Hoe znoet deze zijn vol gens de wet? 3, Hoe hoog moet de schoolgeldbelasting zijn bij deze aanslagen voor 2 kinderen B. G.L.O, cursus 1926'27? Ik woon te Plaar- lem. Antw.: De aftrek is juist, want hij be draagt voor elk der kinderen in gemeenten tot de 3e klas behoorende en wanneer de belastbare huurwaarde niet meer is dan 250 (uw geval dus) 14 ten honderd. Van 5 kinderen dus 70 ten honderd, of van 13.50 precies 9.45. 2. Ook deze aanslag is juist, want de kin deraftrek bedraagt voor inkomens beneden 1400 honderd gulden per kind. 3. Volgens bovenstaande gegevens, mits die feiten ook golden over het kalenderjaar 1925, bent u1 vrij van schoolgeld. Uw inko men wordt voor deze heffing n.l. gerekend over het kalenderjaar 1925, Vr. Welke is de kortste weg van Hoek van Holland naar Venlo? Antw. Hoek v. Holland 's Gravenzande Maassluis Vlaardingen Schiedam Delfshaven -- Rotterdam Kralingen Kralingsche Veer Krimpen a. d. IJssel Krimpen a. d. Lek Elshout Kinder dijk Alblasserdam PapendrCcht Sliedrecht Giesendam Hardinxveld Gorinchem Woudrichem Rijswijk Giessen Neer Andcl Op Andel Veen Spijk Wijk Hcusden Herpt Haarsteeg Vlijmen 's Hertogen bosch DunOensche brug Zijweg naar Hceswijk Zijweg naar Veghel Zijweg naar Beek Zijweg naar Aarle-Rixtcl Helmond Deurne Stat. Helenaveen America Horst Venlo, Afstand 198.5 K.M. (Voor den fnhoud van deze rubriek sfelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) R. K. HONGAARSCH KINDERCOMITÉ, Geache Redactie. De bij mij ingekomen aanvragen om een Hongaarsch kind, 28 in getal, zijn alle door gezonden naar Budapest. De pleegouders ontvangen tijdig bericht van aankomst als er voor hen een kind bij is. Voorloopig is als dag van aankomt opgegeven: Woensdag 27 April. r De uiterste termijn voor het opgeven van kinderen die teruggaan is 16 April. Er be staat gelegenheid tqt het meegeven van keert naar Budapest. Alle pakketten voor zien van duidelijk adres in Hongarije moe ten gezonden worden aan A. J. M, Primus te Duivendrecht, die voor de verzending zorgt. Vóór 23 April moeten ze bij hem zijn- Voor pakketten op naam (niet duidelijk adres) moet een kleine vergoeding betaald worden, waarvan het bedrag direct na ont vangst van het pakket zal worden opgege ven. Pakketten zonder bepaalden naam, ter uitreiking aan behoeftige kinderen, door de Liga, worden gratis doorgezonden'; Kinderen, die teruggaan, mogen kleine bagage meenemen als die onder het bed kan worden geschoven. Voor het R.-K, Hongaarsch Kindercomité Ch. L. van de Bilt, Verspronckweg 105» Een officier van gezondheid 3e Klasse gearresteerd. Te 's-Gravenhage is deze week een zeer ernst'g feit aan 't licht gekomen. Aldaar is Zondag j.l. overleden de 45-jarige kapitein der militaire administratie Queck. en aange zien vermoeden rees van geweldadigen dood, werd he lijk gerecherlijk geschouwd, waardoor moet zijn komen vast te staan, dat de kapitein is ove:leden aan sublimaa».- vergiitiging als gevolg van een sublimaat injectie. Een heer Ofiicier van Gezondheid 3e klasse G., die den kapitein heeft behan deld, is gisteravond gearresteerd en na een verhoor, waarbij hij, naar vernomen wordt, moet hebben erkend, inderdaad een subli maat-injectie et hebben toegepast, in hei huis van bewaring t'e 's-Gravenhage inge sloten. Ook Mevr. Q. is door de Justitie aar een verhoor onderworpen. AMSTERDAM, 14 April. De vierde Ka mer der Rechtbank alhier heeft heden uil-' spraak gedaan in de zaak tegan den 30-ja- rigen koopman, die terecht had gestaan we gens vervalsching van een postwissel. De rechtbank veroordeelde verdachte, die ge noemd misdrijf tot een zijner hoofdbezig heden had gekozen, tot drie jaren gevange nisstraf overeenkomstig den eisch. HOOGEVEEN, 14 April. - Gisteravond omstreeks 11 uur brak' brand mt in de Che mische fabriek Vitale©, alhter, in welke fa briek verschillende preparaten'worden ver vaardigd. De brand ontstond Waarschijnlijk in de dreógkamer Degeheele fabriek is nagenoeg uitgebrand; alle machines en voor raden gingen verloren. De schade is belang rijk en wordt door verzekering gedekt. Prins Hendrik brengt heden een .bezoaL aan het land van Maas en WaaL Een gewonde. LEIDEN, 14 April. Hedenmorgen is een auto, bestuurd door den heer J. D., uit Rijs wijk, op den Haagweg nabij -Leiden, bij het passeeren van een met een paard bespan nen voertuig, in volle vaart tegen een boom gereden. De auto. die door den her D. gehuurd! was voor een pleiziertochtje, werd aan de rechterzijde totaal vernield. Een zoor.tie van den heer D. werd door de glasscherven aan 't voorhoofd gewond en moest zich onder geneeskunciige behan deling stellen. De overige inzittenden bekwamen wonid«» boven wonder geen letsel. De auto was verzekerd. ZEBRA'S VOOR VON HINDENBURG; BERLIJN, 13 April. Met hei stoomschip „Franken" van de Nord-Deutsche Lloyd is een groote zending buitenlandsche dieren gearriveerd, waaronder ook, een zebra-paar een geschenk van den Abcssvnischen Prins- regent aan Riiksoresident Von Hindenburg EEN INTERNATIONALE LUCHTVAART- TENTOONSTELLING. BERLIJN, 13 April. Naar verluidt zal in 1928 te Berlijn een groote internationale luchtvaarttentoonslelling worden gehouden. DEN INT. PERSTENTOONSTELLING, BERLIJN, 13 Atril. Hoewel de officieele uitnoodiging ennog niet verzonden werden, hebben zich reeds 43 staten aangemeld voor deelname aan de vclgènd jaar te Keu- lan te houden internationale perstentoo/i- stelling. DE POOLSCHE IJZERPRIJZEN. BERLIJN, 13 April. Naar gemeld wopd?, heeft de Poolsche Minister vajj Handel ge protesteerd tegen de verhoogipg met 10 a 15 pet. van de Poolsche ijzorprijzen door het Syndicaat van Poolsche Ijzergieterijen. De Minister heeft gedreigd met verhooging der spoorwegtarieven. EEN SPAANSCH-PORTUGEESCH ARBITRAGE-VERDRAG. BERLIJN, 13 April. Naar uit Lissabon wordt geroeid, zijn er op het oogenblik on derhandelingen gaande over een Spaansch- Portugeesch arbitrage-verdrag. EEN CNGSV/ENSCHTE BEZOEKER. GENEVE, 14 April. Gemeld wordt, daf de Zwitsecsche politie zoekt naar een ge heimzinnige Rus, die door middel van een valsche paspoort en cp valcche toegangs kaarten alle zittingen van de jongste bij eenkomst van den Ra,n.d van den Volken bond zou hebfcen bijgewoond. Ook zou hif eenige zittingen van de voorbereidende ontwapenings-comrf.issie hebben bijge woond. De man, van wien men vermoede, dat hij een spion uit- Moskou is, is plotse ling ver: wenen, toen de p.oiitie een onder* zoek be).oa ia te. steiioq*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2