Partij en leiding. Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuw* w «SonnementjprfJs Seürajfgt vaa» Haarlem en Agentschappen: Dinsdag 19 April 1927 biste Jaargang fNo. 16329 Bij contract belangrijke korting. Aanglile moet, op straffe v«\n verlies van alle rechten, geschieden uiierlljk driemaal vier en twintig uren nn het ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. AUTOBUS-CONCESSIES IN NOORD-HOLLAND. De Brockway-Rus Mij. krijgt concessie voor het traject HaarlemLeiden. Voorloopig voor den tijd van 3 jaren. NED. BLOEMENTENTOONSTEL LING TE BRUSSEL. Gevonden voorwerpen en dieren. ERNSTIGE TRAMBOTSING BIJ VOORSCHOTEN. GEWONDEN EN GROOTE MATERIEELE SCHADE. Holland op z'n mooist. Felle brand te Nieuw-Vennep. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht INBRAAK TE IJMUIDEN, OosL fer week 0.25 Per kwartaal3.25 ■franco per post per kwartaal bij ♦oorm'tbetalmg3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. tTelefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Ne. 5970. NIEUWE HAARLEWISGHE Advertenties 35 cents per regel raag- en aanbod-advertentièn 1-4 .egels 60 ct. per plaatsing: elke ;egel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL AHe abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OHfifl - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cfl bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f JOK bij verlies van een f Gfl bij 'n breuk van f A fj tegen ongevallen verzekerd voor eender volgende uitkeeringen ÜUIHÜ. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: wU." doodeüjken afloop1 6 OU." een voet of een oog; IL'J, duim of wijsvinger- been of arm; 1 anu bij verlies v. een andere vingeft Er is op het jongste Paaschcongres der S. D. A. P., dezer dagen te Utrecht gehou den, een klacht naar voren gekomen, welke niet enkel geldt voor de socialistische par tij, maar die een wijdere strekking heeft. Jammer dat de roode congressisten altijd zooveel roet eigen kleine zaken te doen hebben, dat zij geen tijd beschikbaar houden om algemeene verschijnselen eens wat nader te beschouwen. Dan zouden hunne bijeen komsten wat meer beteekenis krijgen. De klacht is deze: dat er de laatste jaren zooveel van de oude partijvreugde is ver loren gegaan. En als een der oorzaken voor die verslapping van het vroegere enthousias me, van het verflauwen van den oorspron- kelijken geestdrift werd genoemd het feit, dat er door de leiding der partij en vooral door de vertegenwoordigers lil het parle ment, met name in de Tweede Kamer, zoo veel over de hoofden van de partijgenooten heen beslist en behandeld wordt. Voorbeelden waren maar voor het grijpen: daar was het deelnemen ten vorige jare van de socialistische Kamerfracties aan de plech tigheid der opening van de Staten-Generaal, welke plechtigheid het karakter heeft van een demonstratie voor het koningschap en dus velen revolutionairen tegen de borst stuit. Daar was de nieuwe omderwijspara- graaf zoo maar zonder voorbereiding in het congres geworpen; daar was hel Ncder- landsch-Belgische verdrag, waarover de "eemngen onder de kopstukken der S. D. A. P. verdeeld waren, waarbij alle leiding zelfs was uitgebleven en waarin de partij totaal niet gehoord was, laat staan eenige voorlichting had gehad. De partij was slechts toeschouwer bij het krakeel der voor- en tegenstanders in het parlement geweest. Op het oongres der S. D. A. P. is wat om die zeer juiste en in den grond ver strek kende klacht heengepraat, zooals het meest al op zulke congressen gaat. Men geeft de mopperaars gelegenheid zich te uiten; dat heet democratisch. Maar bestuur en Kamer leden zijn het laatst aan het woord en zij hebben de gladste tongen. Zij hebben de meerderheid mee; de minderheid wordt met een stemming afgeslacht en men voelt zich weer voor een jaar opgelucht. Deze houding moge goed zijn voor vraag stukken van direct, actueel belang en van voorbijgaandCn aard, problemen en partijbe langen van diepere strekking, als hierboven aangeroerd, cischen een andere behandeling. De verhouding van leiding tot partij is een vraagstuk van zeer groote beteekenis, waar van niet minder dan het voortbestaan van heel ons parlementaire stelsel afhangt. Er is een tijd geweest hel was onder een meer beperkt kiesstelsel dan wij nu hebben dat de burger trotsch was op zijn stembiljet. De vraag, wien hij zijn gunst zou schenken bij de stembus, was voor hem een gewichtige kwestie. Ook al stond bij hem de politieke geloofsbelijdenis, de partij, waartoe de candidaat behoorde, bovenaan, de persoon gold mee. En bij de besturen der kiesvereenigingen woog dan ook bij de Candida afstelling de persoon van den candi daat zeer zwaar; een verkeerde keus kon vele stemmen kosten. Was eenmaal een volksvertegenwoordiger gekozen, dan werd vooral in zijn eigen district zijn optreden in de volksvertegenwoordiging scherp gevolgd. En oc gelukkige gekozene zelf zorgde er meestal voor gedurende den tijd van zijn mandaat voeling met zijn kiezers te houden. Dit contact is na de invoering van Even redige vertegenwoordiging en algemeen kies recht totaal verloren gegaan. Men moge de voordeelen van het nieuwe kiesstelsel en de uitbreiding van het kiesrecht zoo breed uit meten als men wil en die voordeelen zijn er inderdaad cr staan groote nadoe len tegenover, wat niet erg is, wanneer maar getracht werd om de verkeerde ge volgen op den duur te kecren. Hiervan ziet men echter weinig of niets, bij geen enkele partij. Iedereen geeft toe, dat de belangstelling voor bel parlement aan het tanen is; met slemdwang moeten de kiez*rs tër stembus worden gevoerd. De „politiek staat in een kwaden reuk; men stemt op een lijst, op den bovenste, nadat een kleine groep de volgorde heeft bepaald. Contact tusschen kiezers en gekozenen bestaat er niet meer. De volksvertegenwoordiger wordt door zijn partij opgenomen; niet hij stemt meer, maar zijn partij. Verantwoording in dien zin, dat het parlementslid voor zijn kiezers komt, een zekere verantwoording aflegt, in een vergadering geïnterpelleerd wordt cn vragen beantwoordt, is cr niet meer, In ons poli tieke leven spreekt slechts de partij en het partijbestuur, in het parlement de Kamer fractie. Dit massale optreden heeft veel voor, mits tegen de aangegeven gevaren wordt ge waakt. De kiezers moeten niet den indruk en hel gevoel krijgen, dat zij niet anders hebben te doen, dan het hokje rood te ma ken op de stemlijst, door het bestuur van hun partij aangegeven; dat al het andere buiten hen om, over hun hoofd heen gebeurt. Zoo iets wreekt zich onherroepelijk; de on verschilligheid. dc minachting zelfs voor het parlementaire stelsel ziin er de duidelijke gevolge van. Er zijn er, die het geneesmiddel ergens anders zoeken cn die zeggen: leer den kie zer vertrouwen in zijn afgevaardigde; elke ruggespraak is grondwettelijk verboden; de kiezer is niet in staat de groote vraagstuk ken van den dag te beoordeelen; hij moet dat aan de gekozenen overlaten. Deze opvatting gaaf dus rechtdraads in tegen de socialistische pracbjk, die het par tijcongres de houding van partij en Kamer fractie laai vaststellen. Toch is cr slechts een theoretisch verschil. Wanneer wij moe sten kieen zouden wij het meest voelen voor de eerste stelling, die ronduit zegt: de kiezer heeft geen meening; laat de politiek voeren door de politici. De S. D. A. P. immers geeft slechts in schijn alle macht in handen van de kiezers; laat het congres voorschrif ten geven aan partijbestuur en Kamerfractie. Maar in werkelijkheid zijn het slechts en kelen, die de richting aangeven. De roode politici in het parlement voeren hun politiek zooals zij die op een bepaald oogenblik het voordeeligst achten. Het Paaschcongres is altijd van later zorg! Noch de starre opvatting, die den kiezer buiten het politieke leven plaatst, noch de schijn-democratic, welke een beleediging is voor. het algemeen kiesrecht kan echter op den duur het parlementaire stelsel in stand houden. Wie dit stelsel 't beste acht voor land en ons'volk zal zich voor beide uiter sten hebben te hoeden. Het streven moet er op gericht zijn nu het algemeen kies recht er eenmaal is de politieke belang stelling en ontwikkeling zoo hoog mogelijk op te voeren. Geen gelegenheid moet wor den verzuimd om contact tusschen partij leiding en partijleden, tusschen gekozenen en kiezers te brengen. Men bedenke, dat in iedere partij wol een' aantal vooraanstaan den in de leiding en in het parlement komen; maar dat ook een aantal cm verschillende redenen er buiten blijft. Hun meening in de de partij tot uiting le doen komen cn daar mee rekening te houden is 'n eerste voor waarde voor gezond partijleven. Een andere is door voorlichting en het kweeken van ver- ranlwoordelijkheidsgevoel de politieke be langstelling ook van den doorsneekiezer op te wekken. AT zal het dan ook nooit zóó worden, dat de georganiseerde partij bij iedere "belangrijke fase in het politieke leven een uitspraak doet, om dc afgevaardigden den weg aan te geven; l kan wel zóó wor den, dat door middel van pers en de verga deringen der kiesereenigingen bij alle be langrijke politieke gebeurtenissen zich 'n pu blieke parlijmeening vomit, ontslaan door de wisselwerking van een nauw contact tus schen partijleiding cn leden; zoodat de hou ding van de parlementsleden steeds aan de meening van de overgroote meerderheid der parfi) beantwoordt. Maar daarvoor is een nauwer contact tus schen leiding-en leden noodtg dan wat wij nu in de meeste politieke partijen waarnemen, zeer tot nadeel van hel steeds meer weg zinkende parlementaire stelsel. Ged. Stalen van Noordholland hebben be sloten aan dc N.V. Nederlandsche Brock- way-Bus-Maatschappij te Amsterdam, ten behoeve van de N. V. Haarlemschc Brock- way-Bus Maatschappij te Heemstede, voor den tijd van 3 jaren vergunning te verleenen lot het inwerking houden van een autobus- dienst van Haarlem naar Leiden, voor zoo veel het door dien dienst te rijden traject in de Provincie Noordholland ligt. Het college van Ged. Staten heeft daarbij dc volgende overwegingen laten gelden: „Dat volgens het oordeel van hun College de tramlijn Haarlem(Heemstede)Leider zooals deze op het oogenblik geëxploiteerd wordt, d.w.z. over het gedeelte Heemstede- Leiden als stoomtram, de bestaande en zich ontwikkelende verkeersbehoeften in deze sterk bevolkte streek geenszins kan voldoen, zoodal niet ontkend kan worden, dat naast de tram, welker instandhouding met het oog op het massaverkeer noodig blijft, de auto bussen niet gemist kunnen worden; dat de toestand echter geheel anders wordt, zoodra de geheele tramlijn Haarlem Leiden geëlectrificeerd zal zijn en een fre quente dienst tusschen beide steden en de tusschengelegen gemeenten in de bollen streek mogelijk zal zijn; dat dan met het oog én op dc groote kos ten, aan de electrificatie verbonden, én op ecne gezonde ontwikkeling van de electri- sche tramlijn, opdat deze tenvolle in de ver keersbehoeften kan voorzien,'iedere concur rentie van autobuslijnen, waaraan dan ook geen behoefte meer zal bestaan, moet wor den geweerd; dat het niet mogelijk is, zooals Burgemees ter en Wethouders der drie bovengenoemde gemeenten Lisse, Sassenheim en Hillegom en de raden der gemeenten Bcnne- broek en Sassenheim wenschen van de Tramwegmaatschappij het afleggen van de eene bindende verklaring inzake dc electrifi catie en de verdere exploitatie harer lijn te vergen, aangezien Gedeputeerde Staten de bevoegdheid daartoe missen, doch dat het beoogde doel kan worden bereikt, door de autobusvergunning in dit bijzondere ge val voor een bepaalden tijd te verleenen, teneinde de Tramwegmaatschappij in de ge legenheid te stellen binnen dien tijd de elec trificatie der lijn tot stand te brengen, met de bedoeling, dat, wanneer dit inderdaad is ge schied, en de tramlijn daarna op behoorlijke, aan de eischen van 't verkeer beantwoorden de wijze wordt geëxploiteerd, na afloop van dien termijn geen verlenging van de vergun ning voor de autobusdienst voor 't traject ioordhollandsche grensHaarlem langs de wegen, die de tramlijn volgt, meer zal wor den toegestaan en geen nieuwe vergunning voor die wegen zal worden verleend; dat een termijn van 3 jaar voor het beoog de doel redelijk genoemd kan worden;' Ged. Staten verleenden evenesen vergun ning aan Gebr. Beentjes te Heemskerk tot het in werkfng houden van een autobusdienst van Alkmaar naar Beverwijk en terug, doch beschikten afwijzend op het door de gebr. Beentjes ingediend verzoek, om vergunning tot het in werking brengen van een autobus dienst van Beverwijk naar Haarlem. Ged. .Staten beschikken' afwijzend op hel verzoek van de N.V. Nederlandsche Brock- way-Bus-Maalschappij, te Amsterdam, om vergunning ten behoeve van de N.V. Haar lemschc Brockway-Bus-Maatsc.happij, te Heemstede, tot het in werking brengen van een autobusdienst van Haarlem naar Noord- wijk aan Zee en terug, voor eooveel het door' dien dienst le rijden traject in de provincie Noordholland ligt. Ged. Staten beschikten afwijzend op het verzoek van de N.V. Autobus-onderneming „De Sleutelstad," te Leiden, om vergunning tot het in werking brengen van een autobus- dienst van Leiden naar Haarlem en terug, voor zooveel het door dien dienst te rijden traject in de povincic Noordholland ligt. Ged. Staten verleenden vergunning aan P. Mooy, te Beverwijk, tot het in werking hou den van een autobusdienst van Haarlem naar Heemskerk eq terug. Ged. Staten verleenden vergunning aan C. J. de Bruyn, te Alkmaar, tot het in werking houden van een autobusdienst van Alkmaar naar Limmen en terug. Ged. Staten verleenden vergunning aan N. Bruin, te Heiloo, tot het in werking houden van een autobusdienst van Alkmaar naar Haarlem en terug. In het Holland-Huis le Brussel is een ten toonstelling geopend van afgesneden tulpen, narcissen en hyacinthen. Daar het Holland-Huis deze expositie gaarne wilde houden in de dagen van dc Brusselsche Jaarbeurs, wendden de organi sators zich tot den Hollandschen kweekcr M. Veldhuizen van Zanten te Lisse hij Haar lem, met verzoek, of hij dadelijk zijn hulp wilde verleenen voor het bijeenbrengen van een groote collectie bloemen. Direct seinde de heer Velhuijzen van Zanten terug, dat hij voor duizenden van dc mooiste bloemen zou zorgen. Dat hij op magnifieke wijze zijn woord heeft gehouden, bewijst deze exposi tie ten volle. Het moet ons dadelijk uit de pen, dat het Holland-Huis, dat. nochtans al heel wat mooie prestaties achter den rug heeft, zich zelf hans werkelijk heeft overtrófen. In het midden van de ruim duizend vier kante meters groote zaal is, volgens ont werp van den Hollandschen architect J, de Lugt, een echt miniatuur bloemenveld ge schapen, waar vele duizenden hyacinten en tulpen van de meest verscheiden nuances en soorten staan te pronken in den grond of in gestyleerde decoraieve tuinvazen uit de ateliers van Brouwer s Aardewerk te Lei derdorp, Verder staan op de trappen en overal waar cr maar plaats is, de mooiste varië teiten narcissen, waaronder een nieuw soort, de Astridnarcis, door den heer Veldhuijzen van Zanten ter gelegenheid van deze ten toonstelling genaamd naar H. K. H. de her- toging van Brabant. Wat de narcissen betreft, trekken vooral de aandacht de trompetnarcissen, de dubbel narcissen, de poea's en de polyanthusnarcis- sen. Dit zijn slechts enkele soorten, want er zijn niet minder dan zestig variëteiten z.g. zaailingen, aanwezig. Dertig verschillende soorten hyacinten, van de felste tot dc teerste linten, werden voornamelijk voor het grondwerk gebezigd, teerwijl de tulpen vooral vertegenwoordigd zijn door vroege tulpen en darwins. De opofferingen en de moeite, die met een dergelijke tentoonstelling gepaard gaan, zijn ontzaglijk en hier past een oprecht woord van hulde aan de heeren Bern, J. Velhuis, L, Wolter, secretaris van het Holland Huis, M. Veldhuijzen van Zanten, architect L. de Lugt en den heer en mej. Koper uit Benne- broek, die allen een groot aandeel hebben in het succes, dat deze show ongetwijfeld tegemoet gaat. TE BEVERWIJK. In den morgen van den Tweeden Paasch- dag heelt op de B'reestraat te Beverwijk een aanrijding plaats gehad tusschen een auto cn twee wielrijders. De fietsen werden geheel vernield, terwijl de berijders gelukkig slechts lichte verwondingen bekwam. Naar Naar voorloopig kon worden vastgesteld, treft den bestuurder van de auto geen schuld. AANRIJDING TE VIJFHUIZEN. Zaterdag kwam de heer J. J. v. Schaik met zijn auto uit de richting Haarlem den Spaarnwouderweg afrijden. Achter hem aan kwam een motorrijder gereden Nabij zijn woning gekomen hield v. S. zijn gang in en ging rechts van den weg rijden, 0111 zoodoende den draai te nemen en den dam op te rijden. De motorrijder, zekere B. wonende aan het Staten Bolwerk alhier in dc veronderstelling, dat S. wilde ""Stoppen, zou juist voorbijrijden, toen S. het erf op reed, Een geweldige botsing volgde. B. werd van zijn motor geslingerd, en onder veel pijn opgenomen en in ie woning gebracht van v. S. Hij zelf kwam cr met den schrif af. Zeer spedig was Dr. Melchior van Halfweg aanwezig en die constateerde, dat B. een zeer ernstige vleeschwonde aan een zijner beenen had opgcloopen. Hij achtte over brenging naar eer. ziekenhuis noodzakelijk. Auto en motor waren flink gehavend. Dc heer v. S. was zeer onder den indruk van het gebeurde. KALENDER N.V. A. J. TEN HOPE'S HANDEL MAATSCHAPPIJ. In afwijking van de ingewortelde ge woonte, kalenders op den eersten dag van hel nieuwe jaar te doen ingaan, heeft dc N.V. Ten Hope's Handel Maatschappij met deze gewoonte gebroken en een kalender liet licht doen zien, loopende van 1 April tot 31 Maart. De kalender, bedoeld als reclame voor de afd. vee- en pluimveevoeders en volgelza- den, onderscheidt zich gunstig van vele andere, daargelaten dc fraaie uitvoering, door het geheel ontbreken van firmanaam of reclame-opschriften. Daarmee is de firma op den achtergrond gebleven en is daarvoor benut de achterzijde der verschillende maandbladen Inderdaad een sympathiek idee! De verschillende talereelen zijn friscb en levendig, natuurlijk en ongezocht in compo sitie. Een kalender, 'die, door de practische en keurige uitvoering aan zijn doel zal_ be antwoorden. CONCERT POLYHYMNISCH MAN DOLINE ORKEST „AM1CITIA." Zaterdagavond werd in het Gemeentelijk Concertgebouw. Lange Begijnestraat, een concert gegeven door het Polyhymnisch Mandoline-orkest „Amicitia", waarvan de baten ten goede kwamen aan de Speeltuin- vereeniging „Het Oosterkwartier". Bovengenoemd orkest werd 15 Februari 1915 opgericht door personeel der Neder landsche Spoorwegen en heeft reeds meer malen concerten gegeven voor het spoor wegpersoneel ten bate van het herstellings oord te Vorden. In zijn openingswoord gaf de heer W. Klaren, voorzitter der Speeltuinvereeniging, zijn spijt te kennen, dat niet zooveel publiek aanwezig was, als verwacht werd. Hij bracht achtereenvolgens o. m. een woord van dank aan het Haarlemsche Ge meentebestuur, dat zoo wel willend was, dezen avond vrij van belasting te stellen en aan het Mannenkwartet „Euphonia", welks mede werking op hoogen prijs gesteld werd. Een hartelijk applaus viel hem hiervoor ten deel. Aan het Stads- Armen- en Ziekenhuis wa ren voor dat mandoline-orkest vijftig kaarten ter beschikking gesteld met het doel om de daar verblijf houdenden in de gelegenheid te stellen naar dit concert te gaan luisteren. Van deze uitnoodiging was door verschil lende mannen gebruik gemaakt en men kon het hun aanzien, dat zij werkelijk genoten van de ten gehoore gebrachte muziek. De op het program vermelde nummers werden zeer keurig uitgevoerd door het mandoline-orkest. De door het mannenkwartet uitgebrachte liederen vielen zeer in den smaak der aan- wqgigen. Jammer echter, dat zoo weinigen aanwezig waren, want de uitgevoerde muziek verdiende wel een talrijker publiek. PROFESSOR LORENTZ UIT AMERIKA TERUG. Onze beroemde stadgenoot is Maandag 18 April na een wetenschappelijke reis van ver schillende maanden, gedurende welke hij aan verschillende Amerikaansche Universiteiten een aantal voordrachten gehouden heeft, met Mevrouw in ons midden teruggekeerd. Door bijzondere medewerking van de Holland- Amerika Lijn was aan eenige vrienden het uur van ontscheping van de „Veendam" en het uur van vertrek van den trein uit Rot terdam bekend. Dezen waren dus in de ge legenheid om bij aankomst van den trein, die hier om 10.32 moest binnenloopen, ter be groeting op het perron bijeen te zijn. Van Teyler's Stichting waren aanwezig de heeren Directeuren J. A. Fontein, Mr. W- Cnoop Koopmans met Mevrouw, en J. C. Tadema, benevens de Conservator van de afdeeling Kunst, de heer J.Buisman met Mevrouw.Ver der waren er de heeren A. S. Miedema, Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman, Dr. J. J. Haak en Dr. M. J. Huizinga, de laatste drie als het ware de faculteit van wis kunde vertegenwoordigend, terwijl de ge neeskunde vertegenwoordigd werd door Prof. G. C. Walsem. Een deel der familie en Prof. Fokker waren naar Rotterdam gereisd, te: wijl de zoon hier met de vrienden den tréin afwachtte. Eenvoud en hartelijkheid kenmerkten deze ontvangst. VERLOF DRANKWET. Bij B. en W. is ingekomen een verzoek schrift van G. D. Brands, om verlof inge volge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan den Jansweg 34. JUBILEUM J. V. MUNSTERMAN. 24 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. v. Munsterman, bouwkundige bij den dienst van Openbare Werken te Haarlem, in vasten dienst bij dc gemeente kwam. De heer Munsterman is speciaal belast met de onderhoudswerken van de gemeente- gebouwen, en als zoodanig bij de Haarlem sche aannemers, en in het algemeen bij de vakarbeiders, geen onbekende Voordat de a.s. jubilaris in vasten dienst bij de gemeentt kwam. was hij reeds in tijdslijken diense, als bouwkundig opzichter, werkzaam bijden bouw van de Gemeentelijke licht-fabrieken aan den Harmenjansweg. Het zal den heer Munsterman 24 Mei wel niet aan gelukwenschen ontbreken. J. V. d. Vegt, Floraplein 25, heerenhand schoen (leder) J. Schous, Oude Groen markt 16, keeshond, gebracht naar Kennel FaunaJ. v. Maas, Witte Heerenstr. 16, bruine hond, idem, :demVan Gelder, Kruisstraat 42, huissleutel J. Schouten, Burgwal 42d, lederen zool Remise N. Z. H. T. M., Schoten, Soendaplcin, militair vervoerbewijs Koning, Gortestraat 4, reti cule Politiebureau, Smedestraat, rozen krans in étui J. Meulenberg, Alberd. Thym- str. 18, rijwielbel. merk in étuiJ. Mensing, Lange Molenstr. 46, rozenkrans in étui. WAARSCHUWING. Alvorens handelsrelaties aan te knoopen met Johan Marie Gijzelaar, handelaar in postzegels, Weersteinstraat 65 te Hillegom, thans vertoevende in het buitenland, ver blijfplaats onbekend, wordt men in eigen belang aangeraden zich om inlichtingen te wenden tot den Burgemeester van Hillegom. Maandagavond ongeveer 10 uur zijn onder bet Schagenbosch nabij Voorschoten, waar schijnlijk tengevolge van den zwaren mist, twee trams van de Noord-Ziiidhollandsche Trammaatschappij tegen elkaar gebotst. Er zijn drie personen ernstig gewond, die naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden zijn overgebracht, terwijl vele passagiers door de glasscherven min ol meer ernstig gewond werden. De matcrieele schade is vrij aanzienlijk. Nader vernemen wij hierover: In verband met de Paaschdrukle op de bollenvelden had de directie van de N. Z. H. T. M. een kwartierdienst tusschen Den Haag en Leiden georganiseerd. D- tram, welke om 9.28 uur uit Leiden vertrok, be stond uit een motorwagen cn twee bijwa gens, die allen bezet waren. Doordat deze riam bij alle halten stoppen moest, was liet mogelijk, dat de tram van 9.45 **ur, die in dezelfde samenstelling vertrok, haar- voor gangster kon inhalen. Door den zwaren mist heeft dc bestuurder t Is een oud en veel aangehaald versje, Sc oud bijna om het hier nog eens aan le halen, het puntdicht van den Bloemendaal- schen predikant-dichter De Genestet: Poëzie is overal Overal, m'n vrinden, t Is de vraag maar wie haar al, Wie haar nicl kan vinden. Maar het gedichtje is te goed van toe passing op hetgeen wij willen zeggen, om het niet over te schrijven -vooral omdal, zooals De Genestet bedoelde, poëzie hier synoniem is met schoonheid. Schoonheid is overal en iedereen kan haar genieten, men behoeft geen artist le zien, een fijn ontwikkeld mensch met een superieuren geest, een aestheticus zooals Thijm en zpoveel andere persoonlijkheden der cultuur-historie. De schoonheid, die de aarde, de democratische, biedt voor ieder die zien wil, is voor iedereen een verkwik king, een verblijding, een verruiming van geest en hart. Voor Nederlanders, die in dit opzicht dik. wijls verre van chauvinistisch zijn, is het wel eens goed dit te constateeren en er onmiddellijk aan toe te voegen: ook in Ne derland is veel schoonheid voor ieder die haar vinden kan. Speciaal in dezen tijd, in het voorjaar, is er iets in Nederland, tus schen Haarlem en Leiden, iets te bewonde ren, dat in het overige Europa, in de ge heele wereld niet te zien is. Dat even machtigen indruk maakt als de verzameling wolkenkrabbers die New York heet, als de waterval van het Victoria meer, de be sneeuwde toppen van het buitenlandsch hooggebergte, de woelende zee bij kaap Lands End cn de koraaleilanden in de 'Stille Zuidzee. Maar a 1 zouden de bloembóllenvelden een wereldwonder vertegenwoordigen, al zouden zij grootsch en reusachtig zijn en uniek over de geheele wereld, dan zou het nog de moeite niet loonen er heen te gaan en er over te schrijven om tot bezoek aan ie sporen. Zij zijn ook mooi, zoo mooi als slechts iemand voelen en beoordeelen kan die ze gezien heeft. Wie er dit jaar heen gegaan is, keert het volgende jaar terug; wie door de beroemde sireek is gereisd, niet in een jachtende auto. maar kalm fietsend of wandelend, keert terug met geestdrif.ige verhalen, vol bewondering en geestdrift. De bloembollenvelden hebben ook een krachtigen, en begrijpelijken, invloed op de mentaliteit, die alles mooi vindt, als 't maar in het buitenland is. Uit de meer ver wijderde provinciën van ons land, heeft men er een ongemakkelijke en lange trein reis voor over; uit de naburige steden ko men de bezoekers per auto. motor en per fiets per fiets vooral. Het weer is soms nog-April -scherp en guur. Op .dc lange, onbeschutte verkeerswegen, die naar de bollenstreek leiden, moet men kampen te gen harden wind, soms een plassende re genbui; in de geweldige drukte is het fiet sen op die wegen verre van een ontspan nend uitstapje; de vorige dag van arbeid tot late avonduren, heeft misschien doen verlangen naar een Zondag, die alleen rust" dag zou zijn. Maar toch staat men 's mor gens vroeg op. legt den afstand, veelal door vlak polderland ofschoon cok dat zijn bijzondere bekoring heelt af. oro enkele uren door den weclderigen tuin te dwalen, het oog te laten gaan over het gekleurde land en de longen gulzig met de sterke lucht te vullen. 's Avonds komt men dan in de steden te rug, dikwijls rt&er moe en op dan op Za terdag na een week van werken, min of meer lusteloos misschien door het voor uitzicht van den Maandag maar men is tevreden, dankbaar voor het genotene en Iriomphantelijk bijna worden de bossen hyacin'hen, narcissen en tulpen meege bracht als herinnering aan Holland op z'n mooist. Die naam, Holland op z'n mooist, zal iedereen onderschrijven, die bijv. gaat over de wegen tusschen Vogelenzang cn Noord- wijk. Rechts grenst het duinlandschap aan den weg; in breede glooiing golft de groene bodem, verlevendigd hier en daar door een kreupe'boschjc, een groep zilveren berken of mysterieuze sparren met ruischende kro nen, naar de allengs hooger wordende duin toppen, waar blanke zandplekken zilveren tusschen het groen van helm en kreupel hout. Links ligt het land. van weilanden en akkers. Na een kromming van den weg, of nadat een gezichtsbelemmerend bospbje voorbij is, ligt dan eensklaps het groote schilderij voor de verrukte oogen. Akkers achtereen wiegen dicht op elkaar hcl-gele narcissen in den wind. Teer violet en vlam- mend paars, zuiver wit cn dicp-blauw, brandend' rood en in alle schakeeringen overgaand rose, ligt het machtige aquarel op den grond geschilderd. En overal, zoo ver men zien kan, ligt die kleurenweelde van bloemenrijkdom over het land, onver gelijkelijk schoon en indrukwekkend, on vergetelijk voor wie het schouwspel mocht genieten. waarschijnlijk het roode achterlicht van de stilstaande tram niet gezien en is daardoor met een snelheid van ongeveer 45 K.M. op deze ingereden. De schok was zeer hevig. Van de beide wagens van dc voorste tram werd het achterbalkon ingedurkt, terwijl alle banken in dit rijtuig vernield werden. Dc ruilen in dit rijtuig werden evenals die van de overige wagens nagenoeg alle verbrijzeld, waardoor vele passagiers min of meer ern stig verwond werden. Alleen de conducteur Breuker, die op het moment van de botsing juist op het achter balkon van de aangereden wagen stond, werd ernstig gewond en in bewusteloozen toestand naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. De gewonden werden zoo Veel mogelijk ter plaatse verbonden en naar ziekeninrich- tingen in Den Haag, Voorburg en Leiden overgebracht. Hun aantal is momenteel nog niet vast te stellen. Het verkeer werd over één lijn geleid. Onmiddellijk werd met het opruimings- werk een aanvang gemaakt. Waarschijnlijk kunnen vannacht nog alle wagons naar Leiden worden gesleept. In den vroegen morgen van Paaschzondag omstreeks 3 uur passeerdn twee jongelui uit den Haag het dorp Nieuw-Vennep. Zij wa ren op hun doortoct naar Zanadam. Plots zagen zij aan het einde van een gang tusschen twee huizen van een groote rij aaneengebouwdc woningen een vreemd Het zilveren priestcriccst van pater Bor- romeus de Greeve is te 's-Gravenhage af enthousiaste wijze gevierd. Te Alkmaar zal een nieuw R.-K. Lyceum voor -jongens gesticht worden. Hetvcorbereidingswerk der Zaligverkla» ring van Paus Pius X. De plannen voor de R.-K. Kerk te Wa tergraafsmeer zijn door B. en W. van Am.» sterdam goedgekeurd. De Kon. Luchtvaart Mii. en de Slaat; door particulieren is reeds 275.000 bijeen gebracht. De misdaad te 's-Gravenhage. Nadere bij zonderheden omtrent de beweegredenen tot den moord. De doodelijke werking van Cyaankali. Tc Utrecht heeit de S. D. A. P. gedu rende de Paaschdagen haar 31ste congres' gehouden, waarin scherpe critiek werd ge uit over het bijwonen der opening van de Staten-Generaal en de verdeeldheid der Partijfrectie inzake het verdrag Nederland. België. De 100.000ste inwoner van Groningen ir geboren. Ernstig mijnongeluk bij Estinnes; 26 doo» den. Het kabinet in Zuid-Slavië; een nieuw mi nisterie kwam tot stand. Samenwerking tusschen Tsjang Kai SjA en Tsjang Tso Lin. De gezanten der groote mogendheden te Peking achten de antwoorden vbq Ts^en onbevredigend. Het Japansche kabinet afgetreden. Barometerstand 9 uur v.m.: 773. Stilstand, Licht op. De lantaarns moeten morge?" worden opgestoken om 7.34. Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 19 April 1927. Hoogste Barometerstand 771.5 m.M. te Scilly, Laagste Barometerstand 738.8 m.M. fe Vardö. m Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 April: Zwakke tot matige W. tot Z. wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. licht; een houten schuurtje scheen lustig te branden. Alleen de rijwielrept rateur K. was door het vreemde schijnsel in zijn slaap kamer wakker geworden en naar buiten ge sneld. Nog voor hij gelegenheid had gehad cm burengerucht te maken, waren de vreemde reizigers al van hun rijwiel gestapt en begonnen zij de omwonenden uit hun bed le kloppen. Ook alarmeerden zij onmiddellijk de man nen van de brandweer, wal hun niet ge makkelijk viel, onbekend als zij waren in een vreemd dorp midden in den nacht. Weldra was de kleine andbrandspuit ter plaatse en kon water worden gegeven; een der beide Hagenaars, de heer K. J. v. d. S„ nam de straalpijp en wist zich als dc meest geroutineerde beroepabrandweerman dapper te weren, tot de auto-motorspuit uit Hoofd dorp arriveerde en het blusschingswerk overnam. Dank zij dezen samenloop van omstandig heden cn de groote windstilte is de brand beperkt gebleven tot de rijwielreparatiein- richting van den heer Kamphorst en bleel een groot geouwencomplcx gespaard. Vrij zeker is de brand ontstaan, doordat kinderen van den schipper v. S. Zaterdag middag met lucifers een vuurtje hadden ge maakt in een klein schuurtje, dat dienst deed als bergplaats voor brandstoffen; cr waren e enpaar turven in brand geraakt en door den schipper naar buiten geworpen en gebluscbt; niet onwaarschijnlijk zijn onge merkt een paar vonken tusschen de overige turven gevallen en hebben deze 's nachts het geheele schuurtje in brand gebracht. Verzekering dekt dc schade. Op den eersten Paaschdag, toen de eige naar van de inrichting „Flora" aan den Zee weg te IJmuiden, Oost, zich in zijn zaak bevond, heeft een inbreker zich toegang verschaft tof zijn woning. Door aan den ach terkant van het huis een ruit (c verbreken, is hij binnengekomen. Veel in het huis is overhoop gehaald, doch het geld kon de indringer niet vinden. Hij heeft zich daarop een aantal gouden- en zilveren voorwerpen toegeëigend. Door de politie is direct een onderzoek ingesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1