Maria-Stichting V erkeersongevallen LOTTGERINO m erkeer sjoege vallen. lederen middag van 2 to t 3 uur Polikliniek DE SPAARNEBA^SK SCHIÊTEN. I gr. HOUTSTR. 5a. Agenda 20 April DIOCESANE VEREENIGING VAN R.K. BIJZ. ONDER WIJZERS IN NEDERLAND. De 35ste algemeene vertgajering van St. Augüst'nus. TOONEEL. 8,t*72 851/2 188 175 229 98 3471/2 134 131-2 249.1/2 171 159i/o 160 1 3761/2 173 SVt 42 721-3 383 179 162 120 1 457 448 508 3431/2 340 1751 HlVa 247 270 356b 127 172 96 701/4 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier, ill 41/8 EERSTE JHL MIS IN DE KATHEDRALE KERK. Vacantie li. O. V. Nederlandsche Bond tot het redden van drenkelingen. BURGERLIJKE STAND. j voor VERVEN en STOOMEN ËStÉS-SiMil TELEFOON 107/1 Valschheid in geschrifte. ATHLETIEK. VOETBAL Faillissementen DE ONTDUIKING DER ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. Valschheid in geschrifte. Schoorsteenbrandje. Past op de rijwielen. INGEZONDEN. Heden geen frekkine Staoicinfariu LAATSTE NIEUWS. Fransche troepen naar Indo-C hina. Kabinetscrisis in Egypte. Ontvreemding geheime documenten. Het Paaschweer in Duitschland. Meubilair-V eilirsg. DONDERDAG a.s. Sociëteit „S.nt Sevo" -Poppententoonstel- ling van 2 tot haif 5 uur Bestuursraad R. K. Volksbond 8 uur Kinderfilms R. K. Volksbond half 3 uur -Vertrouw wensmannen Spoor- en Tram 8 uur - ■Haarlemsche Inkoopcombinatie half 9 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. St. Josephsgezellengebcuw. Jansstraat 59. Geopend van 310 uur Groote zaal ge- sloten. „Utile Dulci repeteert in 't Patro naatsgebouw aan den Zijlsingel (ingang Brouwerskade). De zangersgezellen kunnen repetecrén in het „St. Roza"-patronaat (Nassaulaan.) Stadsschouwburg Willem Hunsche in Kribbebijter"8 uur. Schouwburg Jansweg Haarlemsche Jeugdbioscoop.half 3 uur. Theater „De Kroon" „Ben-Hur" om half 3 uur en 8 uur. Frans Halsmuseum Jan Mankcs' tentoon, stélling. Waaggebouw Spaarnc Tentoonstelling ,van werken der leden van „Kunst zij ons Doel" van 10 tot 5 uur. kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins,- dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. jR.-K. Arebidsbeurs voor mannen en jon gens, Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. K.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid-, delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags, van 24 uur en 's avonds van- 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Lieidewerk. Zoetestraat 11. - Eiken Donderdag van 8—934 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R; K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen Uitleenen van -boeken Van 2—5 uur en van 7—9 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhöfstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier-geen thuis- hebben. Tel. 1.1671. A. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E, V. •-Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. i K, Kraamverpleging van de Derde Orde St. Fraaciscus. - Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 2—3. R. K. Reclasseeriugsvereeniging, aideelicg Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9/vergadering in het gebouw der Sint- V incentiusveteeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef, 14141. De Diocesane vereeniging in hét Bisdom Haarlem van R.K. Bijzondere Onderwijzers in Nederland, hield hedenmorgen haar 35sté algemeene vergadering in een der zalen van het Gem. Concertgebouw, Lange Begijne straat, onder voorzitterschap vah den heer H. G, de Boer. Te half 10 werd in de |Cerk van L. Vrouw aan het Spaarne, een schooimis op gedragen, waaronder zang door de.leerlingen de St. Canisiusschool onder leiding van den hee-, L. van Emmerik. Na de H. Mis werden eenige geestelijke liederen door eenige leerlingen uitgevoerd. De vergadering, die omstreeks half 11 aan ving werd door don voorzitter geopend met de volgende rede: Men kan van meening. verschillen over dé juiste afbakening van het arbeidsveld onzer Augustinus-Vereeniging en onze Federatie, men heeft het recht de taak onzer D. V. vast te leggen in deze formule: de beharti ging der belangen van het onderwijs in den ruimsten zin, en daarnaast zeer speciaal de behartiging der belangen van het Katholiek onderwijs er. den Kaholieken onderwijzer. De onvolmaaktheid, die alle ftienschenwerk aan kleeft, weëtigt op zich reeds de veronder stelling, dat er voor belangenbehartiging ook in da huidige periode stof te o.ver is. En onderwijs èn onderwijzer worden nog te zeer als een stiefkind beschouwd. Men klaagt over de vele millioënen, welke het onderwijs verslindt, zonder zich af te vragen, of die milIioenen het besteden waard zijn. Deze vraag blijft achterwege, omdat geeste lijke waarden nu eenmaal bij den gemiddel den mensch lager in waarde'ering schijnen te staan dan de materiéele, ook bij ons Katho lieken, bij wie het bloed nog te dikwijls blauw-Iiberaal, of rood-socialistisch stroomt: Een dubel gevaar voor elke maatschappij, die 'niet wil -opgaan in de zorg van het stoffe lijke. Uit de miskenning der cultureele waarde van goed volksonderwijs volgt noodzakelijk, dat het in de breede lagen der ontwikkelden ontbreekt aan 't besef, dat stilstand ook hier achteruitgang is. Nederland met zijn zes- klassige school is op onderwijsgebied het China van Europa. En zelfs de poging om door invoering vaji een papieren zevende leerjaar iets meer te bereiken dan gen schijn- ïesultaat, gaat sommigen npg te ver. Verklaarbaar is het daarnaast, dat men er geen bezwaar tegen heeft, het stelsel van assistenten steeds meer,ingang te doen vin- V V *n &emeen.teradeji werken Ka tholieken daaraan dapper mee. En mèt dit systeem wordt een ongeorganiseerd fooien stelsel tot stysteem verheven, dat onzen eer sten Onderwijsminister niet voor den geest stond, toen hij het had over een georgani seerd fóoienstclsel. En nu bespreek ik te dezer plaatse nog maar niet den onwil van de Regeering om een motie als die van den heer Bulten uit te voeren. Toch zal, hopen we, mede door het werken onzer vereeniging een eind moeten worden gemaakt aan allerlei misstanden,- wil het onderwijs zich ten volle ontplooien, wil het Katholiek opvoedend element daarin'vol ledig tot zijn recht komen. En waar wij er naar streven onze taak als Katholiek opvoe der ten voile te vervullen, daar moet de strijd voor een betere constructie van den toéstand van onderwijs en onderwijzer onze volle aandacht behouden. We willen evenwel niet blind zijn voor de lichtpunten die wij overal zien. De doorvoering der Gelijkstel bug is de techniek van ons onderwijs ter. goede gekomen; gebrek aan leermiddelen zal niet meer de oorzaak zijn, dat Xij de mede dinging der Overheidsschool behoeven te vriezen. Onze examens worden iets zwaar der, ons geestelijk kunnen krijgt een zwaar dere krachtproef ts doorstaan.. Onze aller- vege opgerichte gcdsdienstcursussen hebben Ie. kennis der. Katholieke leer onder de inzen verbreed eri verdiept. En daarnaast mag. mei genoegen ,wo,rcJeij, geconstateerd, dat, ondanks de matige belangstelling vaii ons corps in een geheel er een kern is waaraan ik te dezer plaatse gaarne hulde breng die warm voelt voor ons vak, die overtuigd is, dat alleen voortdurende studio en zoeken van nieuwe wegen, het ontstaan van sleur kan tegenhouden. Onze algemeene vergadering staat voor een lange agenda Niet het minst belangrijke punt is dat der Schooimis. Kan een verga dering van. Katholieke opvoeders wel een onderwerp behandelen, waaruit het speciale karakter onzer Katholieke bijzondere school mee speek t; het leiden van het kind tot het intens deelnemen aan de liturgische handelin gen die de dagelijkscbe henieuwing van 't Kruisoffer omgeven? Gij zult het, hoop ik waardeeren, dat een- priester-oud-schoolman dit onderwerp zal inleiden, dat onze collega, de heer Van Emmerik, met zijn jongens de practijk heeft willen laten zien, nadat onze St.- Alfonsus-commissie haar zoo gewaar deerd rapport had uitgebracht. Waar in zoo verschillenden vorm getracht is en wordt ons te - doordringen van de beteekenis en de mogelijkheid der Schooimis, daar mag de wensch- worden geuit, dat van deze ver gadering een-krachtige opwekking moge uit gaan tot het bevorderen - via de school van het bijwonen der dagelijksche H, Mis. Hebben wij als Katholieke bijzondère onderwijzers- een eigen taak, dat sluit niet uit onze nauwe verwantschap met de Katho lieke openbare onderwijzers, die thans voor het eerst in ons midden hebben plaats ge nomen en die ik gaarne hier begroet. Door hun opneming in onze rijen, zij het dan ook met beperkte rechten, is een oplossing ge vonden voor de bestaansonmogelijkheid van den R. O. O. B., waarmede wij ons reeds vóór jaren hebben bezig gehouden. Wij heb ben het vast vertrouwen, dat het eenmaal onzen Bisschop zal behagen, hun gelijke rechten te geven als hun bijzondere collega's, met handhaving natuurlijk van 't bijzonder karakter onzer S(. Augustinus-Vereeniging. Ook van onze nieuwe categorie medeleden verwacht ik krachtige medewerking in het nastreven onzer belangen in den ruimsten zin. Dit zal hun te gemakkelijker vallen, waar het aantal punten van samenwerking zoo groot is, waar de gröote trait d'union is het Katholiek-zijn. Dames en Heeren, onze overladen agenda vraagt dezen dag veel arbeid en veel inspan ning. Terwijl ik U allen een hartelijk welkom toeroep, ga dit vergezeld met een beroep op Uw aller eendrachtige samenwerking, opdat deze vergadering vruchten drage voor ons Katholiek bijzonder onderwijs en ons, zijn dienaar. (Wordt vervolgd.) Een jaar getrouwd. Blijspel in drie bedrijven van Frank Craven. Het Schouwtooneel. Op tweeden Paaschdag heeft Het Schouw tooneel in den Stadsschouwburg voor het eerst hier in Haarlem opgevoerd „één jaar getrouwd", een jcüg Amerikaansch blijspel. Het stuk is een aardige charge op de moeilijk heden van het moderne huwelijk, waarbij het meisje een keus moet maken-tusschen een nuchteren zakenman en een romantischen dandy. Grape, de dochter van Fred Levingston kiest ten 'lotte den eerste, terwijl haar hart aan den laatste hangt. In het eerste bedrijf wordt deze liefdesmatch voor onze oogen af gespeeld Dick Loving (Co Balfoort) is de ondernemende jongeman, charmant, met knap uiterlijk en modieus "Thomas Tucker (Joeg. de Haas) de droge, hoekige huisbakker makelaar in onroerende goederen. Dick en Grace (Jettie van Dijk-Riecker) raken echter aap. het kibbelen en Thomas krijgt zijn' kans .onder voorwaarden, dat-hij ook avontuurlijk ,en /omgntisdi .zal^dden ep da., wijde wereld 'intrekken. Wat dan ook gebéurt.-We volgen het jonge paar naar één aMêr deel der Vér- eeriigde Staten,- waar' 'Thomas de ups en downs van,den zakenman en de daarmee op en-afgaande,sympathieën en antipathieën van zijn jeugdige ep romantische ega moet door maken. Ten slotte komt het tot hoogloopende ruzie en bijna tot eenscheiding, wanneer oom als dokter de werkelijke en figuurlijke Wonden niet geheeld had en nadat is gebleken, dat Dick een mislukkeling en Thomas op stuk van zaken een handig zakenman is. Het stuk brengt allerdolste situaties, zoo een eetpartij op de woning van het jonge paar. Er zijn gasten, maar een dienstbode is niet te krijgen. Mep behelpt-zich met een negerin, een luidruchtig type, waarvan Rolien Nussa ,een alleraardigste creatie maakte. Het grap pige stpk wordt gedragen dcor Joeg. de Haas, die van de rol van Thomas iets heel bijzon ders heeft gemaakt. De scène, waarin Tho mas, nadat zijn vrouw is weggeloopen, aan de negerin uitlegt, dat'het huwelijk vol gevaar is en dat je in ieder geval het eerste jaar moet pverslaan, is van een oer-komische werking. Trouwens, Joeg. defMas is heei het stuk door onverbeterlijk. Ook Ezerman als verdroogde echtgenoot en knorrige vader van de ro mantische Grace wekte voortdurend den lachlust op. Jettie van Dijk speelde de rol van Grace wat al te geagiteerd, legde er de mo derne zenuwachtigheid wat al te dik op. Van Staalduynen was een hartelijke, wijsgeerige oom en Co Balfoort een gesoigneerde salon held. Alles bij elkaar een goede opvoering een doodonschuldig en toch allerleukst stuk, een avond om te lachen en zich kostelijk te amu seeren, wanneer een reprise komt, die zeker met zal uitblijven. Want het aanwezig publiek heeft de spelers allerhartelijkst toegejuicht. kwam Ie vallen en de dame die op de dpp gezeten was, bezeerde zich aan haar knie welke, door de politie verbonden werd. Op den Korte Zijlweg kwam Zondag de wielrijdster L. M„ die zich zenuwachtig maakte, in botsing met een auto. Zij kwam met den schrik vrp. Omstreeks half zes kwam mei. C. W. op den Tetterodefieg hoek Bloemendaalschc weg ia botsing met een motorrijder. De dame was zoo onvoorzichtig om achteruit te loopen. Zij- bezeerde zich aan haar knie; doordat de motorrijder spoedig stopte werd érger voorkomen. Omstreeks vijf uur kwam op den Juliana- weg een Renaulttaxie van de Amsterdam- scnè Auto Maatschappij! door het springen van een band, op het trottoir terecht. De bestuurder C. S„ stopte onmiddellijk, doch door den schok kregen de inzittende dame en heer verwondingen, die door Dr. Veen weiden verbonden. Later bleek dat de ver wondingen niet ernstig waren, hoewel beide erg overspannen waren. Op den Bredèrodeweg reden drie auto's achter elkaar. Bij'het Provinciaal Ziekenhuis wilde de voorste eenige wielrijders passee- ren, toen juist op dat moment een auto uit noordelijke richting kwam. De voorste auto, bestuurd -door den heer D. uit IJmuiden, gaf teekens om te sttfppen. De achterste auto, bestuurd door van L„ eveneens uit IJmuiden, had dit signaal niet opgemerkt en schópf in volle vaart tegen zijn voorganger aan, die daardoor mét de voorste auto in botsing kwam. Alle auto's werden vrij ern stig beschadigd en de bestuurders door glasscherven Verbond. Zit Werden in het Prov. Ziekenhuis verder veronden, Door een defect aan het stuur van een „„J- i auto' bestuurd dpqr den heer S. O. uit JJ- i:J e" i muiden, kwam deze met zijn auto op Bre/de- rodeweg omstreeks half acht door de afras tering van het Provinciale Ziekenhuis. Auto en hek werdeh zeer beschadigd. Zondagmiddag 1 uur kwam een auto van de richting Aèrdenhoüt op de Elswoutslaan hoekB ovenweg-Zijweg, hestuurd door den heer I. uit Haarlem; in botsing met den'mo torrijder B, uit-Heemskerk.'Beide hadden el 5% Nederland 1919 1011/^ b% Nederland 1923 1013 ,t 434 Nederl. 1917 993/4 VA N. I. 1926 B. 9o3/4 6% N.-I, 1923 D.. JOlVa Holl. Lloyd 54Va Oude Vaart 8?l/a dito Gem. Eigend. '851/3 Mij. „Nederland".. 189l/a Scheepvaart-Unie 1903/4 Rotterd. Lloyd 175l/4 Paketvaart 2281 2 Oude Boot971/g, Holl. Stoomboot 75 b Jurgens gew175 Nederl. Kunstzijde 3431 g Maecubee 132 Holl. Kunstzijde 1293/4 Koloniale Bank 249 3/4 Indische Bank 1711/8 Ccrt. Handel Mij... 1583/4 Reso dilo 160 Phoenix!263/4 Geconsolideerde 24l3/4 Kon. Olie 37634 U. S. Steel 1711 4 Marine comm87/16 Marine pref. 421/a H. V. A. 722 Java Cultuur 379 Vorstenlanden 180 Actions id. 164 I Poerwoderjo jig Oude Deli 454x/4 Senembah 441X Deli Batavia5031/., A'dam Rubber 343 Serbadjadi 34Q Si,au 174l/a Allied Sumatra 1 12 1 Oostkust 2461/.;" V-c-02131/2 Deli Bat. Rubber 2671/., Dordtsche Petr. 3551/4 Southern Rails j 27 Union171 b Anaconda Wabash ..1011/4 1013U 993/4 953/4 lOll/a I771/.2 211 19 APRIL EEKbTfc KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN t 59.26 59.24 PARIJS 9.81 9.791/4 BRUSSEL. 34.78 34.77 EENEN i 35.20 35.161/2 LONDEN i 12.143/4 STOCKHOLM 67.— 67.- KOPENHAGEN 66.70 66.671/2 OSLO (ij m 64.70 64.7 ll/4 BAZEL 48.121/3 48.09 NEW-YORKa i 2.50118 2.50 ROME t 12.50 12.56 PRAAG 7.45 7.401'/2 WARSCHAU 28.— 28.— Op Tweeden Paaschdag-morgen was de H. Mis van 9 uur in de Kathedrale kerk tevens de Eerste plechtige H. Mis van een zoon dei- parochie, den WelEerw. pater ir. Mauritius Arnoldy van de orde der paters Francis canen. Jubelende Paaschklokken lokten vele paro chianen en belangstellenden naar deze im mer bijzóndere plechtigheid van een eerste H. Mis. Het parochie-altaar stond mooi in de bloemen, waslicht en wierookgeur vulden de kerk met een devote stemming, die nog ver hoogd werd door den zachten geur der bloembollenvelden, die op eenige honderden meters afstand van de kathedraal in menigte nu bloeien en in golven hun jubellied naar en ifi de kathedraal stuwden als om een grootschen luister aan dit Gode welgevallig feest "bij te zetten. Was het te verwonderen, dat de gewijde feestpredikant van dezen morgen, de Wel Eerw. Zeergel. heer J. v. d. Wiel, leeraar aan het Seminarie Hageveld, onder dien in druk een vergelijking maakte tusschen de zwellende lente buiten, een bruidsfeest en dit heerlijke priesterfeest? Onder de juichende tonen van het Veni Creator, voorafgegaan door een stoet van kaarsendragende koorknapen, en omgeven door geestelijkheid in gouden paramenten dëcd de jonge monnik, dragend den stralen- den monstrans, zijn entree als priester Gods. De halzen der honderden geloovigen rekten zich dan om niets te missen van deze ge beurtenis en ontroerend moet dat moment zijn voor de ouders en familieleden, die op de voorste rijen stoelen hebben plaats ge nomen. Als presbytcr-assistens fungeerde de hoog- eerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, ple baan, als diaken de Weleerw. Zeergel. heer J. v. d. Wiel, als subdiaken de Weleerw. heer G. Keizer, kapelaan van „Sint Bavo." Na het Evangelie beklom dc feestredenaar den ambo en vergeleek deze plechtigheid, zooals reeds gemeld, met een bruidsfeest van hooger orde, herinnerde aan de bloeien de lente buiten en schetste dan in zwierige voordracht en in kleurige bewoordingen de grootheid van het Priesterschap in de Ka tholieke kerk. Overvloed van copie op dezen drukken dag na Paschen belet ons uitvoerig te herhalen wat de gewijde spreker in schoo- ne taal zijn toehoorders uit deze vrome plechtigheid wist te leeraren. Op allen, die de predikatie hoorden, maakte zij diepen in druk. En aldus voorbereid woonden de aanwezi gen het H. Misoffer bij, dat langzaam vol voerd werd door de Offerande, de woorden der H. Consecratie en de H. Communie, waarbij de dierbaren van den jongen leviet mede aanzaten aan den liefdedisch. Ruim elf uur was de plechtigheid afgeloo- pen. Zij werd besloten met een enthousiast gezongen Priestercantate. Een plechtig Lof met Te Deum besloot des avonds de kerkelijke viering van het feest. Vanwege het bestuur der Haarlemsche Orkestvereeniging, is met ingang van heden (19 April) aan de musici van het korps een voorjaars-vacantie verleend tot 29 A.pril a.s. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond tót het redden van drenkelingen, komt in een algemeene vergadering bijeen op Zondag 24 April a.s., in de bovenzaal van Restaurant „De Kroon", desmorgens om 11 uur. l<a Geboren: 15 April. "z. van'M. W. Mijer Selier. z. van H. E. de la RieKriek. z. van J. HogeveenVisscher. 14 April, d. van H. T. Marcus—Hermanides. 16 April. d. van C. J. EekhofWarmerdam. 17 April. z. van F. WarmerdamHilterman 18 April. z. van C. v. LeeuwenBeuge- ling. d. van S. H. M BijsterRieu d van G V. d. ErfMens. Overleden: 14 April. M. E. S. Adelink— Bottemanne, 58 j„ Oranjekade, 15 April. C. L. v. d. LindenHuno, 86 jaar, Plein. P. P. J., 7 mnd„ z van H Bovenkamp, Kam perlaan. 16 April. A. J. v d Most van Spijk 69 jaar, Koninginneweg H. M„ 1 mnd., d. van H. Bakker, Rozenhagenstraat. 17 April. A. M. L. MissetEhrake, 34 jaar, Zuiderstraat. F. A. SpoonBezemer, 45 jaar, Kamperlaan. 18 April. N. H. WillemseBrunt, 62 jaar, Dijkstraat. F. v. WieringenGedaan, 60 jaar, Kamperlaan. i9 April. A. C. J. v. Kapel, 55 jaar, Gast huisvest. VLIEGTUIGBOUW EN VLIEGTUIG- WERKING. Voor de leden van den Haarlemsehen Bond van R.K. Jongenspatronaten zal Woensdag 4 Mei, des avonds 8 uur, in ge bouw „St. Bavo" een lezing gehouden wor den over „Vlegituigbouw en Vliegtuigwër- king." Deze lezing wordt gegeven door den heer G. Spit, chef van den technischen dienst bij de Kon. Luchtvaart Mij. (Schip hol) en zal verduidelijkt worden door de vertooning van lichtbeelden. BLGEMENDAALSCHE BURGERWACHT. Uitslag der gedurende deze winter ge houden competitie en cartonwedstrijd op de buks en de pistool. De oefeningen zijn deze winter over het algemeen goed be zocht geweest. De prijzen werden als volgt fehaald: Competitie buks: le klas: 1. A. J. Ilck- kr 468 punten, 2. P. Langendonk 459 pun- ten, 3, J. Lindeman 451 punten, 4. W. J. J. Faase 450 punten; 2e klas; 1. J Zonne veld 455 punten, 2, A. J." P. Janssen 427 punten (st. 392), 3. A„ van der Ploeg 427 punten (st. 385), 4. A. vand er Hulst 419 punlen, 5. P, Laan 414 punten. Carton Buks: Eerste klas: 1. P. Langen donk 96 cartons, 2. J. Lindeman 93 punten, 3. H. J. van Tongeren 89 punten, 4. G. Mooyekind 86 punten; 2de klas: 1. Alb. Janssen 78 cartons, 2. P. Zonneveld, 3, A. Lagedijk 56 punten. Compe'itie Pistcol^ 1. P. Langendonk 273 punten, 2. W. J, J. faase 268 punten, 3. G. Mooyekind 266 punten, 4. C. Eldermans 264 punten. Carton Pistool: 1. P, Langendonk 84 car. tons, 2. A. J. Hekker 83 cartons, 3. C. El- de rmans 82 punten. De prijsuitreiking zal gehouden worden op Donderdag 28 April a.s. in Restaurant „van Schoten te Overveen, des avonds te 8 uur. De Bloemendaalsche Burgerwacht houdt haar eindwedstrijd op de buks en de pistool op' Zaterdag 23 April a.s. in het schietgebouw aan de 'Schcuwtjes!aan te Haarlem van des middaogs 3 tot 's avonds 11 uur. De wedstrijd bestaat uit: buks knie lend personeel en vrije baan; pistool even eens personeel en vrije baan. Verdere be palingen en reglementen zal in het gebouw aanwezig zijn, Tevens wedstrijd op de vlot. brug en de sjoelbak tot half elf om con sumptieprijzen. Hier ter stede is de houder van een rechtskundig bureau H-, terzake van valsch- heiéd in geschrift gearresteerd. Na heken- ar te laat opgemerkt. De motorrijder tenis is hij weder in vriiheid R.-K. ATHL. CLUB „EXCELSIOR" Opger.: 17 Juni 1920. Aangesloten bij de D H, A K. Secret.: A J, M. Sweerts, KI. Hcutstr. 117. Op de jaarvergadering, dezer dagen door bovengfeivcemde vereeniging gehouden, is, wegens* bedanken vaii eenige bestuursleden het bestuur thans als volgt samengesteld: P. Beaufort, voorzi'.ter; A. J. M. Sweerts, secretaris', KI. Houtstraat 117rood; Joh. v. Lieshcut, penningmeester H. xMathot en' A. Mulders, commissarissen. Tevens ligt het in de bedoeling van „Excelsior", ter gelegen heid van het 7-jarig bestaan de vereeni- gingen, in Juni een aihletiekwedstrijd te deen houden, waaraan verschillende Dio cesane kampioenschappen zullen zijn ver bonen, ihans zullen er eenige nummers voor niet D. H. A. K.-leden worden ver werkt, waaraan dus door iedere R.-K. sportbeoefenaar kan wordeii deelgenomen. Door het bestuur zal binnenkort worden voorgesteld eenige senioren en junioren wegens contributieschuld te royeeren, SERIEWEDSTRIJDEN DATERGR.-MEER. ..EDO III—O MS 2—1. EDO begint met 9 man. Ondanks deze hanoicap loopt EDO hard van stapel en PMS slaat met. moeite de EDO-aanvallen af, Dan is EDO compleet en gaat het nog beter. De tegenaanvallen van OMS worden door de uitstekend spelende achterhoede onschadelijk gemaakt. Na ongeveer 20 mi nuten krijgt Riebeek een mooie pass en met een goed schot geeft hij BDO de leiding. Na de rust is O. M. S. in den meerder heid, wat zij weet uit te drukken door de gelijkmaker te scoren. Vinnig si den strijd nu om del eiding, doch als de tijd verstre ken- is, blijkt het dat er verlengd moet wor den. EDO: trapt af en zonder dat een man ,\<r tegenpartij dc bal aanraakt, ligt de bal in bet net der tegenpartij. Ook nu was Rie--, beek de maker van het doelpunt. Door deze overwinning plaatst EDO zich in den volgende ronde. van 19 pril 1927. Jb. Krijt, groentenboer, te Zaandijk; cura tor Mr. C. van Sprang te Zaandam. F. Horst, bleeker te Zaandam, Bleekers- straat 22; curator Mr.H. Muller Brands, alhier. J. A. van Santen, bloemist te Schoten, Rijksstraatweg 104; curator Mr. J. van der Vegt, alhier. Opgeheven werd het faillissement van: E. D. van Rooyen, huisvrouw C. Schoorl, winkelierster in tabak en sigaren te Velser- oord, Kortenaerstraat 36; curator Mr. J. van der Vegt, alhier. Geëindigd zijn de aillissementen door bet verbindend worden der uitdeelingslijst van: G. Spanjaard, winklier te Haarlem; cura tor Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. J. Schcltens, behanger te Wormerveer; curator Mr. A. Bruch, alhier. Door het Gerechtshof te Amsterdam d.d. 30 Maart j.l. werd vernietigd het vonnis der Rechtbank alhier, waarbij C. G. van Es, stoffeerder te IJmuiden in staat van faillis sement werd verlkaard. Hef cassatieberoep van S. algewezen. Bij vervroeging beeft de Hcoge Raad heden arrest gewezen in de zaak van J. C. E. L. S„ die in eerste instantie door de Rechtbank te Haarlem veroordeeld was tot een "boete van 296.831 in. totaal, wegens overtreding van de gedistilleerd wet. Het Geerechtshof te Amsterdam had dit vonnis bij verstek bekrachtigd. Conform de conclusie van den advocaat- generaal heeft de Hooge Raad thans S. niet ontvankelijk verklaard in zijn cassatie beroep, op grond, dat het tweede arrest te recht bij verstek gewezen is en daartegen het middel van verzet openstaat. Dcor de politie is aangehouden zekere De G„ houder van het rechtskundig bu reau H. Hij is, na gehoord te zijn, waarbij hij bekend heeft, weer op vrije voeten ge steld, Het betreft hier een ingewikkelde zaak, naar wij vernemen. De valschheid in geschrifte is gepleegd bij het voeren va» een echtscheidingsprocedure. Zaterdagavond, brak een schoorsteen brandje uit in het perceel Leidscheplein 13 (zwart), Toen een brandweerman kwam, was de schoorsteen reeds uitgebrand. Ze kerheidshalve werd de schoorteen uitge krabd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door 2 rechecheurs Op het terrein achter den Harmenjansweg aangetroffen de 41- jarige D. v. D. wonende te Haarlem terwijl zich in de nabijheid van hem bevonden een damesrijwiel. Bij onderzoek leek dat het rijwiel in de nacht van 15 op 16 April j.l. was ontvreemd uit de tuin van een perceel van den kleinen Houtweg door openbreking van een schuurtje. De verdachte heeft bekend zich aan dien diefstal te hebben schuldig gemaakt en werd inverzekering gesteld. Zondagmiddag om 4 uur is een rijwiel ont vreemd in de gang van een café in de Groote Houtstraat. Bij de politie heeft zich aangemeld de 25- jarige J. K. te IJmuiden, vermeldende dat hij te nadeele van iemand uit Beverwijk een rijwiel had verduisterd. De man werd in be waring gesteld. Een nader onderzoek volgt. Maandagmiddag om 5 uur is een rijwiel ontvreemd, staande voor een perceel in de Tempelierstraat. .In de Amsterdamstraat reed Zondagmid dag een auto. Van de tegenovergestelde richting kwamen drie stoeiende wielrijders. Een van hen, de 13-jarige C. B, reed tegen de auto aan tengevolge waarvan hij de rechterknie en rechterpols bezeerde. Door een lid van ongevallendienst werd de knaap verbonden. Het rijwiel was ernstig bescha digd. Op de hoek van den kleinen Houtweg en de Gasthuissingel reden Maandagmiddag omstreeks 1 uur een tramrijtuig, gaande naar de Kampervet en een auto, komende van den Gasthuissingel in de richting Am sterdam. De autobestuurder had het sein licht „stop" niet opgemerkt. Een kleine aan rijding ontstond waarbij het tramrijtuig even werd geraak. (Voor den inhoud van déze rubriek sfelf de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Haarlem, 9 April 1927. Hooggeachte Redactie, Het zij mij vergund, naar aanleiding van hef ingezonden stuk van „Graaf Willem" in Uw geëerd blad van- 5 April j.l. de volgende opmerkingen te mogen maken: Mgr. prof. mr. dr. Nolens werdt als: priester deer de R. K. V. P. zeker niet min der geëerbidigd dan door de R. K. Staats partij. Maar priesterlijke waardigheid is geen waarborg voor politieke onfeilbaarheid. Een priester, die zich in de politiek be geeft, stelt zich willens en wetens bloot aart critiek, die echter, hce fel en vlijmend ook, het wezen der priesterlijke waardigheid, in geen enkel opzicht aanrandt. Erger maakten 's heeren Graaf Willem's partijgenooten het indertijd met den onver- getelijken priester-staatsman, Mgr. Dr. Schaepman. Waf deze heldhaftige Emanci pator in eigen kring te verduren heeft ge had, is niet te beschrijven. Tc zijner „be keering" werden zelfs vurige novenen ge houden. Men heeft gemeend, het grievend onrecht, hem aangedaan, te kunnen compènseerer., door hem te proclameeren tot (risibile dlclu!) ....patroon der politieke eenheid!! Graaf Willem bef.aat de gevaarlijke fout, politiek met godsdienst te verwarren en de H. Roomsche Kerk te inidentificeefen met eenc politieke partij. Dringt het wel ïn voldoende mate tot Graaf Willem door, dat hij door zijn arti keltje het Doorluchtig Episcopaat niet ge-, heel onrechtstreeks beschuldigt Van plicht verzaking? Immers, wanneer het waar is, wat onze edelman zco stellig leeraart, n.l, dat men er „In die kringen ideeën ten opzichte van de Kerk en hare leeraren cp na houdt, Welke zeer verderfelijk mceten worden ge noemd," dan hebben onze "Bisschoppen niet slechts het rechl, maar bovenal den onont- koombaren plicht, de R. K. V. P. ie veroordeelen, en de hcrdnekkigen int de boosheid van de Genademiddelen der H. Kerk onverbiddelijk uit te sluiten. Ik ben verder zeer begeerig te vernemen, waarin het verderfelijke dr gewraakte idee- en nopens H. Kerk en leraren bestaat. Klaarlijkeliik doelt de Heer 'Graaf Wil lem op het primedium van hétprogramma der R. K. V. P.: het leerstuk over rente en )eker. Misschien is het eene dwaling van de R. K. V. P. grcoler autoriteit tie te kennen aar. de onfeilbare uitspraken van Pausen, Conciliën en Kerkleeraren betreffende dit punt, dan aan dc leerstellingen v.an wijlen Jan Calvijn, spaarbankapostelen en, bank directeuren. Ik vermoed, dat zich achter den schuil naam „Graaf Willem een moraal-theoioog van den eersten rang bescheidenlek verbor-i gen hcudt. Welnu! het zal hem: zeker uiterst gemak kelijk vallen, aan te toonen, dat de H, Kerk in, de exegese van Luc. VI: 35, waar over het „leenen gesproken wordt, schromelijk' heeft gedwaald, en dat Jan Calvijn en de moderne rente-apostelen (o. a. de' primus der R.-K. Staatspartij, de heer Van Wijn bergen), die eene zonde tegen de natuur tot deugd proclamerden, het bij 't rechte eind hebben gehad. Onze ncbele vaderlandsche groot rente niers, hoog-financiers, industrie-baronnen en habitués van zeker hoofdstedelijk' dobbel-, paleis (welks recht van. existentie zoo ont roerend werd bepleit door den chrisfelij- ken heer H. Catijrsl zullen hêró êf-'-ifuurza-i men dank voor weten. 'oi Ik wensch onzen ridderlijken'edelman van harte „Mahlzeit". Ten slotte: het beoordeelen van het al of niet verderfelijke van de door de R.K.V.P. gepropageerde ideeën, is uitsluitend den Bisschoonen voorbehouden. Adviezen van Graaf Willem behoeven Zij niet, U hooggeachte Redactie, ten zeerste dan kend voor de plaatsing, heb ik, met ge voelens van ware hoogachting, de eer te zijn, Uw meest dw., r JAG. VAN DIEMEN. („Civis Felix Koolsteeg 3. Naschrift. Bovenstaand ingezonden stuk werd ons, volgens mededeeling van den inzender, in de laatste verkieziruisda<'en toegezonden. Het heeft ons echter niet be- reikt.Wii hadden geen bezwaar alsnog een afschrift daarvan te plaatsen ons voorbe- wUn na e,ventUeeIe rePliek van „Graaf Vtillem op den inhoud terug te komen. REDACTIE, Maandagmiddag omstreeks 6.15 reed een motorrijder uit den Haag met z'n vrouw, die op de 'duo-zitting was gezeten. Op het plein gekomen moest hij stoppen. Toen hij het teeken kreeg van den verkeersagent om door te rijden, kon hij de motor niet op gang krijgen. Plotseling echter vloog de motor vooruit kwam tegen een hardsteenenpaal en sloeg neer. Beiden hunner er oder. De vrouw bezeerde de likerknie en werd door een paar dames van „Ongevallendienst", die toevallig aanwezig waren verbonden. Daar na zijn zij per tram naar de trein gegaan. Zondagmiddag om 3 uur werd op de Zo- mervaart onder Haarlemmerliede bij de de Boerderij van Petri een auto ingehaald door een andere. Deze auto haalde daarvoor uit op den berm van den weg en kantelde, waar de twee inzitende heeren en dames in het water van de Zomervaart terecht kwa men Zij werden er onmiddellijk uitgehaald, en van droge kleeren voorzien. Een lid van Ongevallendienst verleende hulp aan den chauffeur, die zijn rechterarm had gebroken en een der heeren wiens pols was gebroken. Een der dames bekwam beenwonden. De in zittenden gingen per auto terug naar Am sterdam. De auto werd opgehaald door het Haarlemsche Taxi-bedrijf. TE WATER. Maandagmiddag reed de 11-jarige T. B„ wenende aan het 'Bagijnenhof, op de Ba- kenessergraeht, werd duizelig en reed te water. Twee voorbijgangers brachten hem op 't droge met de reddingsbaak. De jongen, die niet bewusteloos was, ging naar huis. Bii de pogingen, om ook het rijwiel op het droge te brengen, brak dc reddingsbaak. BALDADIG. Zondagmiddag om 6 uur heeft een on bekend gebleven jongen op den Schoterweg een hard voorwerp naar een autobus ge worpen. De ruit van de autobus brak, waar door een der passagiers tengevolge van de glasscherven licht werd gewnd. De politic stelt een oaderzoek in. BERLIJN, 19 April, Naar gemeld wordt worden de Fransche troepen in Indo-China versterkt. Blijkens berichten uit New-York is het 3e regiment uit San Diego vertrokken. BERLIJN, 19 April. Blijkens via Londen ontvangen berichten is het Egiyptische kabi net wegens meeningsverschil met de Kamer ten aanzien van financieele kwesties, afge- teden. BEBLIJN, 19 April. Naar uit Washington gemeld wordt, wordt thans, door het Staats department bevestigd, dat uit de anebasade in Mexico 300 geheime documnten ontvreemd zijn, welke ter hand werden gestïd aan pre- sidnt Calles, die ze evenwel teruggaf. BERLIJN 19 April. Gedurende de Paasch dagen is het weder over het algemeen vrij koel geweest. De 1ste Paaschdag, was het weer betrekkelijk gunstig, den 2en dag even wel druilig en regenachtig. Eerst Maandag avond kwam er eenige opklaring. Uit midden en Noord-Italië worden stormen gepaard gaande met hagel- en sneeuwval, gemeld. Deurwaarder A. VAN DEN BOSCH, zal op last van Je Curatoren in de faillissementen J. VAN SCHAGEN Jr. en G. VOOGES te Haarlem, op des middags VA uur precies in het Ge bouw St. Bavo aan de Smedestraat te Haarlem, overgaan tot den openbaren verkoop van diverse Meubilaire- en andere roerende gcederen, waaronder; buffetten, ameublementen, kasten, stoelen, tafels, theekasten, spiegels, ledikanten, pathéfcon's met platen, schrijfbureau, schilderijen, vloerzeilen, vloerkleeden, glas- en aardewerk, keu kengereedschappen, enz. Te bezichtigen:. Doodcrdiif a-s. .101 uur. 2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2