Gemengd Nieuws. Uit de Vaderiandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. 1 UIT HEX AND i Een nieuw Zuid-Slavisch Kabinet. Het bezoek van Primo. De antwoorden van Tsjen onbevredigend. De strijd tegen de Communisten. De positie der zending. Het Japansche Kabinet afgetreden. DE 100.000ste GRONINGER GEBOREN. Een reeks geschenken voor den nieuwen wereldburger. De groote rivieren vallen weer. Een duur wrak. Onder 't „krijgertje"-spelen. De candidatenlijst was niet heelemaal in orde. De Zuiderzeewerken. Overboord gevallen en verdronken. Het horloge, dat gerepareerd moest worden. Heeft 't publiek nu zijn zin? Weer vertrokken. Een huisbaas, die korte metten maakte. Hoog water in Twente. DE MISDAAD TE 's-GRAVENHAGE. Wat dr. G. tot den moord bracht. De doodelijke werking van cyaankali. KERK EN SCHOOL. HET ZILVEREN PRIESTER FEEST VAN PATER BORROMAEUS DE GREEVE. De jubilaris benoemd tot Ridder in de orde van Qranje-Nassau. De Zaligverklaring van Paus Pius X. Dreigende staking bij de Scheepswerven. AMSTERDAMSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. SOCIAAL LEVEN. W erkloosheidssteun. De nieuwe R.K. Kerk op dt Rozengracht. De 'R.K. Kerk in de W ater graaf smeer. De melkvoorziening van dt Hoofdstad. UIT ONZE OOST, Onbehoorlijkheid tegenover het parket. I De leider der radicale partij Woekitsje- witsj heeft opdracht gekregen een nieuw kabinet te vormen, gebaseerd op de groote coalitie, waarin hij reeds is geslaagd. Het nieuwe kabinet is als volo't samenge steld: Woekitsjewitsj minister-president, bin- nenlandsche zaken en onderwijs ,het laatste ad interim). Marinkowitsj buitenlandsche zaken. Malkwitsj, financiën. Gen. Hadjwitsj, oorlog en marine. Spaho, handel en industrie. Skritsjkitsj, justitie en eeredienst ad int. Sawjewitsj, verkeer. Koemanoedi, boschbouw. Andritsj, agrar. herv. en volksgezondheid ad interim. Stankowitsj, zeescheepvaart. Wiejewitsj, sociale politiek. Sjoemenkowitsj, openbare werken. Primo de Rivera is, na te Ceuta met San Jurjo te hebber, geconfereerd, scheep ge gaan naar Cala Quemado. Bij zijn doortocht door Aigesiras, verklaarde hij, dat de opera ties in Marokko tot Mei zouden worden uit gesteld. Gezien de snelheid en d^eltref- Mnd!le'd der door den hooëen commissaris in Marokko genomen maatregelen om de ge volgen van den orkaan te herstellen, had Primo zijn verblijf in Marokko verkort. De vijf gezanten der mogendheden te Peking hebben hun regeeringen er van in kennis gesteld, dat Tsjen's antwoorden vol komen onbevredigend worden geacht. De beschuldigingen in de nota's der mogendhe den worden er niet in beantwoordden de antwoorden zijn er op berekend om twee spalt te brengen onder de mogendheden Het wordt mogelijk geacht, dat er een nieu we mededeeling tot Tsjen wordt gericht met tiet dóe! een bepaald antwoord te krijgen op punten in de eerste nota. Verwacht wordt, dat de nieuwe nota in krachtiger Icon zal worden gesteld cn mogelijk een tijdgrens zal bevatten waarbinnen er aan voldaan moet worden. Telegrammen uit Swatau meld en, dat de troepen op last van Fsjang Kai Sjek inval len hebben gedaan bij communisten en de leiders hebben gearresteerd na een gevecht, waarin verscheidene werden gedood en tal rijke gewond. Be richten uit verschillende Chineeschc centra wijzen op een vergrooting der breuk cjsschen 1 sjang Kai Sjck en Hankau, Be halve te Sjanghai zijn ook te Nningpo en Woesieh invallen gedaan bij communisten. Daarentegen hebben te Tsjangsja de ex tremisten korte metten gemaakt met de ge- n:~tigaer Chineesche elementen. Kanton zijn biljetten op de muren ge- f*met de woorden „Weg met de com munisten" en te Hankau met het opschrift „Weg met Tsjang Kai Spek". Tachtig percent der 6000 protestantsche zendelingen heeft China verlaten. De mees- ten dergenen, die gebleven zijn, wonen in de verdragshavens. De Amerikaansche zendelinge, mejuffrouw McCraig en de Canadeesche zendelingen de heer en mevrouw Slitcher, hun vierjarig dochtertje en hun zoontje vertrokken on langs uit Ansjoenfoe naar Joennanfoe; zij werden echter door bandieten gevangen ge nome!' voor zij Joennanfoe bereikten. De heer Slitcher en zijn dochter werden gedood, de anderen werden meegevoerd. Na een vergadering van den geheimen raad, in tegenwoordigheid van den keizer, waarin met 19 tegen 11 stemmen het ver zoek van den premier werd verworpen om een keizerlijk besluit te bekrachtigen, is het kabinet afgetreden. De 100.000 is bereikt en Groningen kan titi tevreden zijn. Op den 13den April is te Groningen gebo ren en den 15en d.a.v. als lOO.OOOsten inwo ner in de registers van den Burgerlijken Stand ingeschreven Frederik Johannes, (ge wicht 7 pondj tweede zoon van Egbert Gramsbergen, geboren 9 December 1896 te Haren en S. M. Wierenga, geboren 17 Juni 1898 'te Zuidbroek, resideerende aan de Graaf Adolfstraat 68 b. De burgemeester, vergezeld van den ge meente-secretaris van Groningen, heeft als herinneringsteeken de zilveren vqrk en dito lepel met het stadswapen, benevens het spaarbankboekje, waarop 200, aan den gelukkigen vader overhandigd. In de stad zelf was van de blijde gebeur tenis daar het nieuws daarvan pas in den laten avond bekend geworden is weinig te bespeuren. Zoo men weet, is de fakkel optocht, die aanvankelijk op het program stond, afgelast. Er is reeds een groot aantal geschenken voor den gelukkigen 100.000ste toegezegd, j waarvan, we noemen: de wieg, waarin de i kleine zal slapen, den kinderwagen, waarin j hij zal worden rondgereden, gedurende hon- derd dagen melk en tweehonderd eieren voor de moeder, een rollade, sigaren voor den vader, een zilveren ooievaar van de vereeni- ging van Groningen in Den Haag en last not least een premie-vrije polis, groot 1G00, uit te keeren op den 21en verjaardag van Frederik, Johannes, geschonken door dc Eerste Nederlandsche. De eerste 100.000 inwoners zijn er. Nu •naar naar de 200.000. Hoe lang zou 't duren? Het water in Rijn en Lek voor Wijk bij Duurstede is 15 c.M. gevallen. Zaterdag ivas de waterstand 5.87 M.pl. N.A.P. Los- en laadplaatsen en uiterwaarden stonden alle nog blank. Aan van der Tak's bergingsbedrijf is door de Belgische regeering de berging opgedra gen van het wrak van het Engelsche stoom schip „Andreas" van de Byronline, dat ten Noorden van Antwerpen op het wrak van het Japansche stoomschip „Alpsmaru" zit. De „Andreas" is 31 Dec. op de Schelde ge zonken en pogingen om het schip vlot te brengen hebben gefaald. De frma zal het wrak ter plaatse sloopen en de lading bren gen. De Belgische regeering betaalt daar voor frs. 1,600.000, benevens frs. 250 per ton lading. De overblijfselen van het schip komen aan de firma, die ze als oud ijzer zal verkoopen. Bij het station Voorst waren een aantai kinderen aan het krijgertje spelen, toen de autobus Zutpher.Deventer naderde. Plotse ling stak een der kinderen, de zevenjarige Johanna Vriezenkolk, den straatweg over, vlak vpor de bus. De chauffeur remde nog ui+ alle macht, maar een aanrijding was niet meer te voorkomen. Het kind werd vreese- lijk verminkt en gaf spoedig daarop den geest. Hoe men namen verzamelt. Sedert 4 jaren had in den gemeenteraad ,an Oosterhout zitting het socialistisch raadslid Tak. Hij was de vertegenwoordiging van wat men in de groote steden heeft, de rapaille-partij. Hij v/as er in geslaagd een candidatenlijst in te dienen, bevattende 28 handteekeningen en de noodige zwarte inktvlekken er op van namen die er op geprijkt hadden er door doorhalingen, zoo groot als lucifersdoosjes, waeen onzichtbaar ger—akt. Edoch het raadslid Tak is hier zeer ontac tisch te werk gegaan. Op zijn lijst prijkten 6 k 7 namen die niet bevoegd waren te tee kenen, waaronder er meerdere waren die, zooals na onderzoek bleek, niet doo de per sonen zelf geschreven waren. Hem werd aan gezegd, dat hij ingevolge de kieswt nog tot Vrijdag-avond had had d candidatenlijst aan te vullen, doch daarin heeft de heer Tak niet kunnen slagen. Niemand heeft er toe kunnen besluiten den gang naar het Raadhuis mede te maken om voor de socialistische vertegenwoordiger in Oosterhouts gemeenteraad de situatie'te redden. ë-oodat nu de katholieke lijst de eenig gel dige lijst is. Naar de Msb. nu verneemt, zal het raads lid Tak nu vervolgd worden wegens het indienen van een candidatenlijst met hand teekeningen van onbevoegden en wegens valscheid in geschifte. Het plan ivoor 1927. De Zuiderzeewerken vorderen met spoed Thans is een aanvang gemaakt met den bouw van den Wieringerdijk, dit is nl. de dijk, welke den Wieringermecrpolder naar het Oosten begrenzen zal. Deze dijk wordt in gedeelten, over ver schillende jaren verdeeld, uitgevoerd. Tn 1927 zal worden uitgevoerd o. a. het dijkvak bij Medemblik, in welk gedeelte later een gemaal zal worden gebouwd. Om dit gemaal met de uitstroomingskokers, die door den definitieven dijk kom en te liggen, te kunnen bouwen, wordt de dijk voorloopig tet plaatse van het gemaal onderbroken door een sluisput, waaromheen een voorloopige dijk wordt gemaakt. Na den bouw van het gemaal wordt de definitiefe dijk door den sluisput gelegd, waarna de voorloopige omringdijk van den sluisput zal worden op geruimd. De put, waarin het gemaal zal worden gebouwd, zal ongeveer 220 maal 220 meter groot worden. Het te bouwen gemaal zal zoowel dienen bij de droogmaking van den polder als bij het drooghouden later. Daar de grondslag ter plaatse van den af sluitdijk en den gemaalput-omringdijk slap was, welke omstandigheid bezwaarlijk zou kunnen zijn, indien men zonder meer daarop de genoemde dijken zou aanleggen, is eerst de slape grond weggebaggerd over een ge deelte van den aanlegbreedte en is de aldus ontstane gleuf met zanl aangevuld. Hierop is men thans bezig den onderbouw der dijken te storten. De zeven-jarige S. G. de Regt op een aan dc Steenplaat te Amsterdam liggend Rijn schip is over boord gevallen. Na ongeveer twintig minuten werd het meisje door de rivierpolitie opgehaald. Nog geruimen tijd werd gepoogd het leven weer op te wekken, doch de inmiddels ontboden geneesheer kon slechts den dood constatecren. Twee mannen kwamen dezer dagen in den winkel van den horlogemaker P. G., aan den Visschersdijk te Rotterdam. Een der mannen bleef achter de toonbank staan, terwijl de ander doorlitp tot de werkbank van den horlogemaker. Hij bood deze een horloge, dat vrijwel geheel uit elkaar lag, ter reparatie aan. Terwijl de horlogemaker het horloge wilde aanpakken, viel een der onderdeden op den vloer. De horlogemaker bukte zich cn van dit oogenblik moet de andere man gebruik gemaakt hebben om een gouden hor loge, dat boven de werkbank aan een spij ker hing, te stelen. Beide mannen verlieten daarna overhaast den winkel en zijn onbe kend gebleven. De politie stelt een onder zoek in. De eigenaar van het algemeen bekende fraaie 'landgoed „De Paauw" te Wassenaar heeft besloten, wegens de ernstige baldadig heden der bezoekers, dit landgoed niet lan ger voor het publiek open te stellen. Het ge heel zal met een stevig rasterwerk worden omgeven. Het stoomschip „Marchanda," dat Woens dag te Rotterdam in quarantaine is gesteld, omclat zich r~n boord eenige pokken gevallen hadden voorgedaan, is weer vertrokken. De bemanning is riet aan land geweest. Te Doetinchem heelt de politie proces verbaal opgemaakt tegen een .landbouwer al daar, wegens huisvredebreuk en vernieling. Teneinde een noodwoning van door hem ge- kochten grond kwijt te worden, heeft hij met zes handlangers de armoedige behuizing zon der ecnige machtiging afgebroken en de stukken langs den verkeersweg gegooid. Ook de tuin werd totaal vernield. De ongeluk kige bewoners toeven thans in de open lucht, omdat zij de gemeente niet lastig willen vallen. In Twente is 't weer overal hoog water. De Boisbeek overstroomde honderden hect aren broeklanden bij Markelo. Langs de Regge staan ook groote uitgestrektheden blank; bij Borne en Zenderen eveneens. Te Hengelo staan verscheidene tuinen onder ■water. Over de redenen, die den officier van ge zondheid 3e klasse dr. G. brachtten tot den moord op kapitein Queck te 's-Gravenhage gaan natuurlijk vele verhalen. Een daarvan geeft als oorzaak aan een echtscheidingskwestie tusschen kapitein Q. cn zijn vrouw. Dr. G. die bij de tot standkoming van een echtscheiding belang had kwam op de ge dachte kapitein Q, in een toestand van ver- dooving te brengen en hem dan een stuk te laten teekenen, waarbij hij in een echt scheiding bewilligde. Ovèr de porteé daar van had hij verder niet nagedacht. Op den bewusten Zondagmorgen nu, toen hij ten huize van kapitein Q. vertoefde, en deze, zooals gemeld, zich niet wel gevoelde wist hij ongemerkt in een kop chocolade, die mevr. Q. haar man had gebracht, een dosis scopolamine bij te voegen. De dosis was blijkbaar te groot geweest, want in plaats dat Q. versufte, kwam hij in hoogst opgewonden toestand. Dit geschiedde om streeks 11 uur en dr. G., die den kapitein naar zijn slaapkamer had laten brengen, keerde naar zijn woning in de Van Speyck- straat terug. Omstreeks 1 uur kreeg hij een telefonische boodschap van mevrouw Q. dat haar man weer ernstig ziek was gewor den, en een beroerte zou hebben gehad. Toen hij kwam trof hij er zijn collega, dr. Blom, die kapitein Queck reeds in behan deling had. Uit angst, dat zijn daad wellicht uit zou komen, nam hij daarop het noodlottige be sluit, toen dr. Blom weg was, den kapitein, wiens toestand nog verergerd was, van het leven te berooven. Daartoe diende hij hem in iederen onderarm een cyaankali-injectie toe, die den dood spoedig ten gevolge nam. Volgens verklaringen van dr. G. zou me vrouw Q. niets van deze plannen hebben geweten. Wel moet kapitein Q. reeds vroe ger tegenover derden de vrees hebben geuit dat hij misschien wel vergiftigd zou kunnen worden. Naar het Corr. Bur. nader verneemt, kan omtrent de dosis waarin de scopolamine toe gediend is, nog niets worden medegedeeld. Een zeer kleine hoeveelheid is echter reeds doodelijk. Dit vergif mag slechts gegeven worden in één milligram per keer en ten hoogste drie milligram op den geheelen dag De dosis van slechts 10 milligram heeft on herroepelijk een doodelijke uitwerking. Een chemisch onderzoek zal moeten uitmaken, hoe groot de dosis scopolamine was, welke kapitein Q. is toegediend. Men vermoedt dat deze inderdaad doodelijk geweest is, en dat majoor G. reeds de overtuiging had, dat het slachtoffer ten doode was opgeschreven. Toen hij echter de verschrikkelijke uitwer king van het gif zag, heeft hij het proces verhaast door kapitein Q. twee cyaankali injecties tc geven. Volgens deze lezing heeft majoor G, dus reeds den opzet gehad, kapitein Q. te dooden, door middel van scopolamine en zou hij dus niet daarmede zijn slachtoffer willen verdooven, om hem een verklaring te doen teekenen. Cyaankali (K C N) is dc verbinding van cyaanwaterstof of blauwzuur met het ele ment kalium. Beide stoffen zijn uiterst pit tig. De eerste verschijnselen kunnen reeds na enkele seconden optreden. Als oorzaak van den dood beschouwt men een inwendige verstikking, doordat de weefsels niet meer in staat zijn, de voor het leven noodzakelijke zuurstof uit het bloed op te nemen. Wanneer men nu weet, dat cyaan een groote affiniteit voor kersen weefsel heeft en dat het centrale zenuw stelsel juist het orgaan is, dat het meeste zuurstof behoeft, dan begrijpt men, waarom, bij de aldus snel optredende verlamming van de edelste lichamelijke functiën, dit vergif zoo spoedig doodelijk werkt. De inspuiting van een doodelijk werkende oplossing van deze stof is uit den aard der zaak buitengewoon zeldzaam. Een arts is krachlens zijn beroep daartoe in staat, en hij kan bij een ander, hetzij bij vergissing, hetzij met opzet, een doodelijke dosis van een of ander gif inspuiten. Geschiedt de in spuiting onder de huid, dan is de werking eveneens een zeer snelle, en a fortiori, in dien de injectie reclitsstreeks in een ader plaats vindt. Bij cyaanvergiftiging is deze stof meestal gemakkelijk in het lijk langs scheikundigen weg aan te toonen, ook nog meerdere dagen na den dood. Soms verwijdert de onderzoe- 1 ker het schedeldak; zoodra de hersenen (die immers dit vergif in sterke mate tot zich trekken) komen bloot te liggen, kan men de ypische cyaaniucht ruiken. Naar aanleiding van deze vergiftiging te 's-Gravenhage memoreert de „Tel." nog een cyaankali-misdrijf, dat geruimen tijd geleden te Amsterdam plaats vond. in een der bui tenwijken van de stad, waar een dame met twee kinderen, een meisje en een jongeman, woonde. Het derde kind was een zoon, die uit hoofde van zijn betrekking meestal bui tenslands verkeerde. In dat gezin deden zich plotseling vreemde gevallen voor. Het drietal kwam op zekeren avond thuis, en daar de kat mauwde, schonk de dame een schoteltje met melk uit een flesch voor haar in. Nauwelijks had de kat even aan de melk genipt of het dier maakte eenige zonder linge sprongen en bleef toen dood liggen. Men dacht aanvankelijk, dat de kat ziek geweest was. Doch eenige uren later zou men er anders over denken. Want de zoon schonk zich, voor het naar bed gaan, een glas melk in en nam daar een slok van. Eenige oogenblikken later hoorde de dame een dreun op de slaapkamer, en naar boven snellend vond zij haar zoon bewuste loos op den grond liggen. De melk in het glas bad een eigenaardige amandelachtie reuk. De vrouw, die buiten gewoon flink was, maakte oogenblikkelijk bruispoeder klaar en goot dit haar zoon in den mond, met het gevolg, dat hevige bra kingen ontstond. Volgens medische verkla ringen later afgelegd heeft dit zijn leven gered. Een derde gebeurtenis overkwam de dochter tics huizes. Deze schonk zich op een middag een glas water vol en doopte hierin haar tandenborstel. Bij het schuieren merkte zij een eigenaaraigen bijtenden smaak aan het water, zcodat zij haar bezig heid afbrak. De politie is er toen aan te pas gekomen en deze stelde een uitgebreid onderzoek in. Het bleek dat de melk syaankalium be vatte, wel in zóó n groote hoeveelheid, dat het feit, dat de zoon er het leven had af gebracht een wonder mocht gencemd wor den. .Ook de karaf met water moet cyaan kali hebben ingehouden. Oe eerste verdenking viel op de dienst bode. Deze echter ontkende met groote hardnekkigheid. Tastbare redenen om haar tc verdenken bleven afwezig: integendeel kwam aan het licht, dat de verhouding van het gezin met het meisje en omgekeerd van zeer vriendelijken aard waren. De tweede op wie verdenking viel, was de werkster Doch ook dit vermoeden kon niet in stand gehouden worden. Daarna bleken zeer zonderlinge dingen. De zoon, die niet meer thuis was, heette in het buitenland te vertoeven, doch tijdens het politie-onderzoek verklaarde de andere zoon, dat hij zijn broeder op zekeren avond toen men hem in het buitenland waande, een café op het Rembrandplein had zien binnenkomen. Ook andere getuigen ver klaarden den jongen man in de hoofdstad te hebben gezien. Het gevolg was, dat een inspecteur hem in een der buitenlandsche steden opzocht en toen begon langzamerhand de waarheid door te schemeren. Ofschoon de man ver klaarde niet in Amsterdam te zijn geweest, ontdekte de inspecteur dingen, die een reis naar Amsterdam toch wel waarschijnlijk maakten, In elk geval stond vast, dat hij naar een andere plaats was gegaan en daar cyaankalium had gekocht, naar hij zeide om proeven te nemen met een artikel, waarin hij reisde. Doch hij had zijn ontslag gekregen en dank zij het nasnuffelen van vertrek- en aankomsttijden van internationale treinen ontdekte de politie, dat het mogelijk was geweest na aankomst naar het huis te gaan en dienzelfden avond te vertrekken. Een arrestatie was het gevolg; ook tdens het proces, dat drie dagen duurde, bleek dat wanneer zijn moeder, zuster en broeder waren gestorven, hij niet alleen de erfenis, doch ook de hooge levensverzekeringssom zou hebben getoucheerd. De beklaagde hield zijn onschuld staande. Desniettegenstaande werd hij veroordeeld tot tien jaar gevangeniststraf.' De eisch was 15 jaar. Op enthousiaste wijze is te 's-Gravenhage het zilveren priesterfeest van pater Borro- maeus de Greeve gevierd. De dag werd ingezet met een solemneele H. Mis in de kerk van de H.H. Antonius en Lodewijk (Boschkant). Het kerkgebouw was tot in de uiterste hoeken bezet. Onder leiding van den heer Frans Haring voerde het versterkt zangkoor de „Missa in honorem St. Mariae Magdalenae" van i-hiup f oots en „Haec dies' van C. Ett uF. De Zeeereerw. pater Dalmatius v. d. Geest hield de feestpredikatie. Des middags had in „Huize Voorhout" een drukbezochte receptie plaats, waarop zeer velen den jubilaris kwamen geluk wenschen. Namens het hulidigingscomité werd het woord gevoerd door Dr. L. N. Deckers, die den jubilaris den oprechten dank bracht van heel katholiek Nederland, en niet van ka tholiek Nederland alleen, maar ook van dc talloos velen, die hoorden naar het woord van pater Borromaeus de Grecvc. Het comité, aldus deelde spr. verder mede, had het initiatief genomen tot de sticking van een „Borromaeusfonds", waarvoor een grondkapitaal van 10.000 is bijeen ge bracht. Dit geschenk gaat vergezeld van een fraai uitgevoerd gedenkboek. Het gedenkboek bevat de handteekenin gen van omstreeks 900 personen, die tot het „Borromaeus Fonds" hebben bijgedragen In den omslag is een prachtige kleuren- teekening van Toorop aangebracht, voor stellende de II, Maagd met 't Goddelijk Kind, waartegenover in gebogen houding een treffende afbeelding van den jubilaris. ....Het onderschrift luidt: Uit aamiratie, „Liefde in Christo en Maria". Hef album bevat voorts bijdragen van Hendrik Andries- sen. Ant. Averkamp, Dom Bellot O. S. B„ prof. dr. Gerard Brom. den Zeereerwaarden heer A van Delft, Frederik van Eeden, El len Rosse fr, Cassianns Henlzen O, F. M., Pater J. Kronenberg C.ss.R.. L. Th. C Lou- rijsen, Ant Molkenboer, Wies Moens, Nina- bervan Eybcn, Felix Timmermans, Albert Vogel fr. Martialis Vreeswijk O. 1'. M., Pa ter W, de Veer S, J en J P J Wiertz De bondtcekonfng "s van Frans L-ourifsen. Dit gedenkboek bevat de handteekeningen van omstreeks 900 personen, die tot het 'nrromaeus FohHs" nebben bógedrdgajj. Het woord werd op re receptie voorts ge voerd door Albert Vogel, die het zich als kunstenaar van het woord tot een eer re kende aan dc huldiging deel te kunnen nemen en den wensch uitsprak, dat bet den jubilaris gegeven moge zijn nog een lange reeks van jaren de waarheid en schoonheid te dienen. De volgende spreker Prof. Aalberse deel de mede, dat hij van 4-n minister van Ar beid het verzoek had gekregen den jubilaris ter kennis te brengen dat het LI. M. de Koningij behaagd Pater Borromaus de Greeve te benomen tot ridder in de Oranje Nassau orde (applaus). For. overhandigde den jubilaris het rid derkruis. De Zeereerw, Pater J. de Greeve S.J- wenschte nu namens de familie zijn broeder geluk met deze onderscheiding, waarvan, merkte hij geestig on. toch ook een beetje afstraalt op de familie! De Hoogeerw. Pater Provinciaal der Min derbroeders sloot zich namens de Orde aan bij dezen gelukwensch en bracht buide aan H, M. de Koningin voor de erkenning van de verdiensten van een sociaal priester. Als deze glorie afstraalt op de familie in den bloede, dan ook op de familie in den geest! Pater Borromaeus de Greeve dankte allen voor de gebrachte hulde, voor de stichting van het fonds en ook H. M. de Koningin voor de hem verleende onderscheiding. Van de gelegenheid om den jubilaris per soonlijk geluk te wenschen werd een zeer druk gebruik gemaakt. Aan de bisschoppelijke Curie van Treviso, het geboorte-bisdom van Pius X, is naar men uit Rome aan de „Msb." schrijft, de vorige week, het onderzoekingsproces geëindigd over de faam van heiligheid van den dienaar Gods Guiseppe Sarto, die onder den naam Pius X de kerk bestuurde. De zittingen, welke 10 September 1923 begonnen, werden grootendeels gehouden in het bisschoppelijk seminarie van Treviso en waren 129 in getal., In het loopende jaar had alleen de slui tingszitting plaats, welke publiek was en met plechtigheid gehouden werd. Het aantal getuigen, dat ontboden werd om verklaringen af te leggen over de deugden van Pius X, was 58. Men zal zich misschien verwenderen dat dit getal niet grooter is, doch men moet bedenken, dat in Treviso alleen de menschen werden opgeroepen, die den eer biedwaardige gekend hebben, voordat hij aartsbisschop en partriarch van Venetië werd. In Venetië en Rome worden ook infor matieve processen gevoerd. Die verschillende onderzoekingsprocessen worden later bijeen gevoegd en aan de heilige Congregatie der Riten overhandigd, waar het officieel proces •der Zaligverklaring dan verder gevoerd wordt. Het huis, waarin Paus Pius X te Riese (bisdom van Treviso) geboren werd, is door de zuster des Pausen onlangs aan de gemeente ten geschenke gegeven. Ontelbare pelgrims bezoeken het voortdurend. Gedurende den oorlog gingen de soldaten uit de buurt van Riese, alvorens naar het oor- logstooneel te vertrekken, eerst in het geboor tehuis bidden en ook de tallooze soldaten, die door Riese, dat voor de Italianen in de richting van het front lag, trokken, knielden, alvorens verder te trekken, hier in gebed neer. Een bekend schilder, stadgenoot van Giu seppe Sarto, heeft bij gelegenheid der proces sluiting aan het bisdom een door hem ge schilderde beeltenis van Pius X ten geschenke gegeven, den Paus voorstellende op den laat- sten dag van zijn verblijf te Salzano, waar hij van 1867 tot 1875 pastoor was. De Paus draagt daarop het rtióoiste antike Misgewaad der kerk en onderwerpt zich gehoorzaam aan den wil zijns bisschops. Mgr. Zinelli, dil hem naar de bisschopcurie en het Seminarie roept om daar gewichtige posten te bekleeden. Het is bekend, hoe zwaar het den goeden Zielenherder viel, zijn parochie te verlaten. 7 le. aan den minister van Arbeid te ver zoeken, zoodanige maatregelen te willen bevorderen, dat de uitkeeringstermijn der werkloozenkassen zoodanig worde verlengd, dat althans bij normale werkloosheid de tegen werkloosheid verzekerde arbeiders slechts bij uitzondering op steun uit anderen hoofde Zullen zijn aangewezen; 2e. zich te richten tot den Raad van Minis ters met het verzoek de werkverruiming in het algemeen en in het bijzonder in die j streken en gemeenten, waar buitengewone werkloosheid heerscht, te willen bevorderen, o.a. door het steunen van de uitvoering van openbare werken, De scheepswerven van Wilton, P. Smit Jr. en Feyenoord te Rotterdam zijn bij den mi nister van Arbeid in beroep gegaan van de beslissing van den directeur-generaal van den Arbeid, waarbij met ingang van 1 April jl. de werktijd op de Rotterdamsche scheeps werven van 51 tot 50 uur per week is ver kort. De werven zijn van oordeel, dat de toe stand in den scheepsbouw nog niet van dien aard is, dat deze inkrimping van arbeidstijd gedoogd kan worden. In afwachting van de beslissing van den minister heeft de arbeids inspectie te Rotterdam aan deze bedrijven voorloopig wekelijksche vergunningen ver leend, waarbij wordt toegestaan 51 uur te werken. De arbeidersorganisaties hebben zich op hun beurt eveneens tot den minister van Ar beid gewend, met het verzoek om geen ge hoor te geven aan de wenschen der genoemde werven. Waarschijnlijk om op de beslissing van den Minister invloed te oefenen, dreigt de Algemeene Nederlandsche Metaalbewer- kersbond nu reeds met een staking bij Wil ton en Smit voor het geval een 50-urige werkweek daar niet mocht worden ingevoerd. Natuurlijk dient allereerst de beslissing van den Minister van Arbeid te worden afge wacht voor iets omtieit de verdere ontwik keling vrn de verhoudingen k n worden voor speld. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem hoeft benoemd tot pastoor te Nederhorst den Berg den WelEerw. Heer G. C. de Wolf, tot Rec tor van het St. Aloysius Gest. te Amsterdam den WelEerw. Heer Th. Hofman, alsmede tot pastoor te Zwijndrecht, den WelEerw. Heer J. Lammers, die kapelaan was te Rotterdam (H, Lambertus,) Naar „De Volkskrant" verneemt heeft dc vereeniging van Nederlandsche Gemeenten aan den Nederlandschen Werklocsheids- raad voor zijn vergadering, welke Zaterdag 23 April in het Departement van Arbeid v/ordt gehouden, het volgende voorstel, voorzien van een uitvoerige memorie, ter behandeling ingezonden Architect H' W. Valk, te 's-Hertogen]bosch heeft aan de N.V. Aanneming Maatschappij v.h. Yland en Borst, te Amsterdam, na onder- handsche aanbesteding opgedragen de bouw van de R.K. Kerk en pastorie aan de Rozen gracht te Amsterdam voor rekening van het kerkbestuur van den H. Ignatius (de Zaaier) voor de som van f 296.500. B. en W. hebben de plannen goedgekeurd* De plannen voor de kerk in de Water graafsmeer, toegewijd aan de H.H. Marte laren van Gorcum, ontworpen door den architect A. J. Kropholler, die door de Am- sterdamsche Schoonheidscommissie waren afgekeurd, zijn door B. en W. goedgekeurd. Naar wij reeds eerder vermeldden, had de architect zich van de beslissing der schoonheidscommissie op het college van B. en W. beroepen, dat reeds eer aan een door de Schoonheidscommissie afgekeurd bebouwingsplan van den Linnaeushof, goed keuring schonk. In de dezer dagen gehouden vergadering van het dagelij ksch gemeentebestuur van Amsterdam is het ontwerp voor de kerk verdedigd met het gevolg, dat B. en W. hef plan ongewijzigd hebben goedgekeurd. Het rapport van de subcommissie uit de Gezondheidscommissie voor de melk voorziening van Amsterdam over het con* cept-voorstel van B. en W. met de minden- heidsmotie, inzake de melkvoorziening der hoofdstad zal, naar de „Tel." verneemt, 25 April a.s. in de openbare vergadering wor den behandeld, waar dan het eindadvies aan B. en W. van Amsterdam wordt vast gesteld. Ook het advies dezer subcommissie is niet eenstemmig, al staan daar de meenin gen niet zoo scherp tegenover elkaar als in het College van B. en W. De raad van justitie te Soerabaja schorste rii ad/ocaat A. J. Matthes voor den tijd van een maand in de uitoefening zijner functies in verband met zijn onbehoorlijk optreden tegenover het parket, f j Nummer 260. '50. Maar de heer Reinaard had /olstrekt niet gewacht opv' de tienaren des gerechts. Toen die loor het kreupelhout heenge- iroken waren, ragen re den vos cgen den heuvel op rennen. Hij i as onmogelijk meer te pakken. 261, „Meester Tibert," zeiden de gerechtsdienaren, „we kunnen den booswicht niet pakken. Hij aeeft zich uit de voeten ge maakt" „Zoo, zoo," antwoordde de kater, „dan zullen we ons .ven tot president Kokkie wen den. Want zooiets mag niei voorkomen." Nujnmer 261. 262. Toen president Kokkie van zijn advocaat, Mr. Tibert, een ft'vcrslag van het gebeurde ont ving, werd hij verschrikkelijk boos. „Wat een hooswicht is die Reinaard," riep hij uit. „Die mag niet op vrije voeten blijven! Wij zullen hem wel krijgen, den -ckel." Nummer 262, 253 „Flippie," riep Kokkie. „Haal dadelijk je broers Prik kel en Stekel. We zulten Rei naard wel eens een lcelijke kool sloven. Hij zal niet straffeloos zijn boevenstukken bedrijven in mijn republiek." l-Wordt vervolg/ Nummer 263

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6