UTTÈW Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Dinsdag 19 April 1927 Onder de Radio-berichten: Het nieuwe Zuid-Slavische Kabinet tot stand gekomen. Het antwoord van Tsjen wordt door de vijf gezanten der mogendheden onvoldoende geacht. Het Japansche Kabinet afge treden. Ernstig mijn-ongeluk te Estinnes-au-Val; 26 slachtoffers. Het Zwit- sersch-Russisch geschil opgelost. Samenwerking tusschen Tsjang Kai Sjek en Tsjang Tso Lin te verwachten. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Bloemententoonstelling in het „Holland Huis" te Brussel. Voor de steunregelingen. Het Paaschcongres der S.D.A.P. KERK EN SCHOOL. De huldiging van Mgr. Dr. W. H. Nolens. Ernstig mijnongeluk bij Estinnes. Een mijngasontploffing in de mijn Du levant de mons te Estinnes-au-Val heeft de instorting veroorzaakt van een mijngang op 355 M. diepte, waarbij 21 mijnwerkers het leven hebben verloren door verstikking, ter wijl negen arbeiders zware verwondingen op liepen. De ramp deed zich voor op het oogen- blik dat de nachtploeg de dagploeg afloste. Onmiddellijk werd in de naburige mijn van Brai hulp gevraagd. Een groep redders, voor zien van maskers en reddingsmateriaal, daal de spoedig in de mijnschacht af, maar daar luchtpijpen waren vernield, verliep er een heele tijd alvorens de noodige herstellin gen waren verricht. De ontploffing had om streeks 10 uur plaats gehad, en reeds was middernacht voorbij, toen de eerste schro melijk verbrande gekwetsten konden wor den opgehaald. Een ambulancedienst werd spoedig ingericht en de slachtoffers werden per auto naar la Louvière of Bergen overge bracht. Inmiddels bleek, dat de ramp een vrij grooten omvang had aangenomen. In den voormiddag waren reeds een tiental lijken opgehaald, waarvan de meeste van Belgen en enkele van Italianen. Het behoeft wel geen betoog, dat het be richt van den ramp snel in de streek werd verbreid en de beangstigde familieleden van de mijnwerkers weldra om nieuws kwamen opzetten. De burgemeester van Estinnes au Val, geholpen door vlug ontboden mare chaussees spanden zich in om de toe gesnelde menigte op een afstand te houden. De oude zegswijze, dat zich half- verscheurende tooneelen afspeelden, blijft eenvoudig waar. De mijnwerkers boden zich voor het verrichten van reddingsdiensten aan, terwijl de vrouwen in groote wanhoop het verloop der reddingswerken afwachtten. Onderwijl waren ook officieele personen op de plaats van het onheil aangekomen. Minis- nister Wauters en de directeur-generaal van het mijnwezen Ravenne brachten een be zoek aan de overlevende slachtoffers en be tuigden de deelneming der regeering aan de familieleden der verongelukten. De lijken werden in het mijngebouw ondergebracht en naar gelang van de identificatie gekist en aan de familieleden toevertrouwd. Het is een wel treurige vooravond van Pa- schen. Over de oorzaken van den ramp verkeert men nog volkomen in het duister. De be trokken mijn stond als zeer veilig bekend en was derhalve door de verzekeringsmaat schappij slechts matig aangeslagen. Zij werd trouwens eerst na den wapenstilstand in exploitatie genomen en was technisch uit stekend toegerust. Het aantal slachtoffers vermeerdert. Om 6 uur 's avonds waren 23 lijken opge haald. Er bevinden zich negen arbeiders in het binnenste der mijn. Het Zuidslavisch-Itali- aansch conflict. In gezaghebbende politieke kringen te Belgrado wordt verklaard, dat noch de Italiaansche opvatting van de zaak, noch de hernieuwde perscampagne tegen Zuid-Slavië de regeering te Belgrado zullen weerhouden haar pogingen voort te zetten om door be middeling der groote mogendheden tot een rechtstreeksche schikking met Rome te ge raken. Zouden deze onderhandelingen mis lukken, dan moest de Volkenbond ingrijpen. Zenabeg, de Albaneesche gezant te Bel- jjrado, is teruggeroepen. De in zijn inter- ieuw met Belgrader persvertegenwoordigers afgelegde verklaringen, waarin hij beweerde dat de van Italiaansche zijde tegenover Zuid- Slavië geuite beschuldigingen omtrent be wapening van Zuid-Slavië ongegrond waren, werden indertijd door. zijn regeering gedes avoueerd. Het Zwitsersch-Russische geschil. De vereffening van het Zwitsersch-Rus- sisch geschil-Worowski is voor de geheele internationale politiek veel belangrijker dan voor de betrekkingen tusschen Zwitserland en Sovjet-Rusland zelf. Men mag verwach ten, dat Sowjet-Rusland thans aan de Volken bondsconferenties zal deelnemen en waar schijnlijk reeds aan de economische confe rentie in Mei en later aan de Ontwapenings conferentie. De troebelen in China. Het Sovjet-gezantschap te Peking. Dertig leden van het Sowjet-gezan's ;hap ;ijn uit Peking vertrokken. Aanhouding van een Ja- pansch schip. De Japansche legatie heeft bij het departe ment van Buitenlandsche Zaken geprotes teerd tegen de aanhouding en doorzoeking van het stoomschip „Choan Maru" door militairen te Tientsin met het doel Li Tsjing Lin te arresteeren, die in December 1925 Tientsin verdedigde tegen Ting Joe Hsiang, onder beschuldiging van samenzwering te gen de Mandsjoerijsche partij. Het schip werd geplunderd, de Japansche consul-generaal met bajonetten bedreigd. De „Choan Maru" werd vandaag vrijgelaten. Het antwoord van Tsjen. De nota van Tsjen wordt onderzocht door de Britsche deskundigen. Men rekent erop, dat ook de gezanten der vijf mogendheden te Peking adviezen zullen uitbrengen aan hun onderscheidene regeeringen voordat een besluit wordt genomen. Aan een telegram van den corres pondent van de „Times" te Peking ontleenen wij de mededeeling, dat Tsjen nog geen ant woord heeft gezonden op de nota van Japan, waaruit men afleidt dat de nationalistische regeering voornemens is, aan dit antwoord een zachteren vorm te geven dan aan dat, het welk de vier andere mogendheden ont vingen. Uit bovenbedoeld telegram blijkt verder, dat de nationalistische regeering in haar antwoord op de Britsche nota alle ge stelde eischen ontwijkt, behalve dien be treffende de schending van het Britsche consulaat, waarvoor, naar zij verklaart, China aansprakelijk is, ongeacht of de geweld daden door Zuidelijke of Noordelijke troe pen zijn bedreven. Of van de Nationalistische regeering scha devergoedingen, verontschuldigingen en be straffing van de schuldigen kan worden ge cischt, hangt af van de vraag, of de Zuide lijke troepen zich aan de gewelddaden heb ben schuldig gemaakt en dit moet, aldus stelt de regeering voor, door een Chineesch- Britsche commissie van onderzoek worden uitgemaakt. De nota biedt aan het slot aan, dat de nationalistische regeering gedelegeerden be noemt tot het voeren van onderhandelingen over regeling van alle quaesties en geschillen tusschen China en Groot-Britannië. Intusschen wordt in het Noorden van China de vorming van een nieuwe militai re regeering overwogen. Vernomen wordt dat Tsjang Tso Lin bereid zou zijn, daarvan de leiding te nemen, mits zij den steun krijgt van de nationalisten zoowel in het Noorden als in het Zuiden, evenals van de belang hebbende mogendheden. De steun van de Noordelijke nationalisten mag als vaststaande worden beschouwd, terwijl Tsjang Kai Sjek de neiging toont, om er zich bij aan te sluiten. Oorlogsschepen beschoten De Britsche kanonneerboot „Woodcock" is benedenstrooms van Tsjikiang door Kan- tonneesche geregelde troepen beschoten. De „Woodcock" joeg met granaatvuur de Chineezen uit hun loopgraven en gebruikte later machinegeweren. De Amerikaansche destroyer „Preble", die tegenover Kiangjin door Chineezen werd gebombardeerd, beantwoordde het vuur. Een Amerikaansch matroos werd gewond. Tsjang Kai Sjek Tsjang Tso Lin. Nu Tsjang Kai Sjek zich definitief tegen de communisten heeft gekeerd, zou hij vol gens den Pekingschen correspondent van de „Times" bereid zijn, besprekingen te openen met Tsjang Tso Lin, zijn Noorde lijken tegenstander. Tsjang Tso Lin heeft zich even nationalistisch betuigd als het Zuiden en is bereid met de Kantonneezen samen te werken, onder beding dat laatst genoemden zich zouden losmaken van de, communisten en een zuiver nationalistische politiek zouden voeren. Het heeft er thans allen schijn van, dat Tsjang Kai Sjek aan Tsjang Tso Lins eisch voldoet, zoodat een overeenkomst tusschen beiden niet tot de onmogelijkheden behoort. In verband hier mede is van belang het bericht dat op het oogenblik een vertegenwoordiger van Tsjang Kai Sjek te'Tientsin vertoeft, waar hij be sprekingen voert met twee van Tsjang Tso Lins vertrouwde raadslieden. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Een landbouwer uit Villefranche betrad eergisteren het kabinet van mr. Coucoureux, advocaat te Aveyron en tevens Kamerlid, en loste een schot op deze. De advocaat werd niet getroffen. I De landbouwer was tot zijn daad gekomen uit woede omdat de heer Coucoureux bij I een expertise te zijnen nadeele had beschikt ROCHETTE WEER VRIJ. j De „financier" Henri Rochette, die van oplichting wordt beschuldigd en tegen een borgtocht van 200.000 francs in vrijheid is gesteld (hij zat in de Sante-gevangenis in voorloopige hechtenis), heeft zich over de tegenover hem aangenomen houding be klaagd. Zijn twee medeplichtigen, Maixan- deau en Thorel, konden zoo spoedig de 150.000 en 20.000 frs. niet vinden en moes ten dus nog wat langer wachten. Thans zijn ze ook vrij. Groote vreugde heerschte er in de Rue de l'Assomption toen Rochette weer thuis was. Tot een verslaggever van het „Journal" zeide Rochette aanstonds dat hem thans hetzelfde is overkomen als in 1908, toen hij echter ook zijn onschuld kon bewijzen. Met groote zelfbewustheid verzekerde Rochette dat hij wel zou kunnen bewijzen onschuldig te zijn Trouwens, wat is een oplichter Een verkwister of een gierigaard. Hij schreef in vier financieele bladen zijn financieele kronieken. Er zijn 250 van die bladen in Frankrijk. Zou men nu denken dat hij met zijn zwakke middelen zijn lezers kon misleiden en overtuigen Dat Rochette intusschen een handige kerel is, blijkt uit het feit dat de „Kamer van inbeschuldigingstelling" eerst 600.000 francs borgtocht had gevraagd. Rochette had het bedrag tot 200.000 francs weten te verlagen! DE POPULAIRSTE DUITS CHER. Het „8-Uhr Abendblatt" heeft aan ver schillende buitenlandsche bladen de vraag gesteld, welke Duitscher in het buitenland het populairst is. Gisteravond publiceerde het blad 43 antwoorden. De meeste stem men kreeg Hindenburg, nl. 17, dan volgden Stresemann met 10 stemmen, Einstein met 3, verder Gerhardt Hauptmann, Thomas Mann, rijkskanselier dr. Marx en Willem II, elk met één stem. Deze laatste is volgens een Lissbonsch blad lin Portugal de populairste Duitscher, wat hij te danken heeft aan zijn „es ist erreicht"-knevel. „Eveneens één stem kregen rijksdagpresident Löbe, Max Hein- hardt, Breitscheid, Emil Jannings, Pola Negri en de componist Striegler. Deze heeft de Smyrnamarsch gecomponeerd en geniet daarom groote vermaardheid in Turkije. De Turksche troepen zongen zijn marsch, toen zij na de verdrijving der Grieken Smyrna binnenrukten. DE KONINGSQUAESTIE IN HON GARIJE. Naar de „Voss, Ztg." uit Boedapest meldt, wordt daar in kringen, die in nauwe relatie staan met graaf Bethlen, gedurende zijn ver blijf te Rome met Mussolini ook de Hongaar- sche koningsquaestie heeft besproken. Men zou zijn overeengekomen, dat aartshertog Albrecht tot koning van Hongarije zou wor den geproclameerd. De candidatuur-Al- brecht zou ook door Engeland worden ge steund. De opvallend langdurige conferentie, die Bethlen in het Vaticaan heeft gehad, Zou ook met deze quaestie in verband staan, HET PROCES-MAREK. De lotgevallen van het Weensche echt paar Marek blijven hét onderwerp van den dag: de naderende verkiezingen en de ge heele in verband daarmede gevoerde strijd tusschen burgerbloc en socialisten vallen er eenvoudig bij weg! Met één slag zijn Marek en zijn vrouw beroemd of berucht ge worden, al naar men wil. Het blijft van alle kanten gelukwenschen en geschenken stroo men na hun vrijspraak en taltrijk zijn de genen, die zich beijveren het tweetal hun sympathie te betuigen. De heer en mevrouw begeven zich thans in een sanatorium, waarvan de directie zich belangloos bereid verklaard heeft, hen op te nemen; Mareck moet een nieuwe beenope ratie ondergaan, terwijl zijn vrouw een kuur moet doen om haar geschokt zenuwgestel weer tot rust te laten komen. De chirurg, die Marek zal behandelen, doet dit eveneens kosteloos. Tijdens haar verblijf in de inrichting zal mevrouw Marek haar memories schrijven en daarin nog eens een gedetailleerd relaas geven van het ge heele proces. Een schouwburg-directie heeft haar een honorarium van 2000 Sch. aangeboden, wan neer zij in de Paaschdagen wilde optreden; maar haar gezondheidstoestand heeft haar belet het aanbod te aanvaarden. Toch heeft zij met de directie een contract gesloten, waarbij zij zich verbindt bij haar te zullen optreden, indien haar toestand dat binnen niet al te langen tijd veroorlooft. Een andere schouwburg-directie heeft mevrouw Marek een contract aangeboden, waarbij zij gedu rende acht maanden een maandelijksch salaris krijgt van 1800 Sch., waarvoor zij niets anders behoefde te doen als voor den aanvang van de vertooning dagelijks een causerie te houden over hetgeen vertoond zou worden. Haar echtgenoot heeft haar echter verboden het contract te teekenen. En zoo blijft de familie Marek in de Oos- tenrijksche pers_de topic of the day. DRIE DAGEN IN 'N SCHOORSTEEN. Na sedert drie dagen vermist te zijn werd de 27-jarige vrouw van een mijnwerker uit Durham aangetroffen in de schoorsteen van een waschhuis. Het driejarig dochtertje hoorde, in het waschhuis komende, gekerm en waarschuwde de buren, die de vrouw in de schoorsteen vonden. Ze was toen ze be vrijd was, erg zwak, maar is thans aan de be tere hand. In den laatsten tijd was ze niet erg wel geweest. MET DE NOORDERZON. Een kassier van de Nat. Bank te Zurich Kessler genaamd, had op het Züricher Meer een motortocht ondernomen, van welken hij niet terugkeerde. Daar men het vaartuig Vrijdag op het meer drijvende vond, geloof de men aan een ongeluk. Bij het nazien der kas is thans gebleken, dat Kessler met een bedrag van 560.000 frs., dat hij bij de bank heeft verduisterd er van door is. In het „Holland Huis" te Brussel is een tentoonstelling geopend van tulpen, hyacin then en narcissen van Nederlandsche han delaren. De waarde van de 100.000 stuks bloemen wordt geschat op een half millioen francs. Een nieuw soort narcis heet „Astrid hertogin van Brabant." De opening der tentoonstelling geschiedde bij verhindering van den Nederlandschen ge zant, door den legatieraad Rider van Kat- tendijke en door den heer Bern. Veldhuis, voorzitter van het „Holland Huis." Bij het betreden van de groote zaal wordt men direct herinnerd aan de Hollandsche bollenvelden. In het midden van de zaal bevindt zich een groote, door den heer Brouwer vervaardigde tuinvaas met tulpen in diverse kleuren. Rond de vaas heeft de Nederlandsche architect J. de Lugt een aris tocratische vlakkenverdeeling ontworpen, die uit een- tiental perken bestaat, elk perk éénkleurig met hyacinthen bezet, witte, rose, van teer blauw tot donker-paars. Rond dit groot kleurtapijt ligt een krans van gele narcissen met daarom heen een pracht van versierde korven en vazen. De expositie draagt niet het karakter van een vak-tentoonstelling, maar dient, om het publiek nader kennis te doen nemen van het Hollandsche product. Zij blijft geopend tot en met 25 April. Mindere onkosten voor de vakorganisaties. Door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is aan de colleges van Ged. Staten medegedeeld, dat verschillende gemeentebesturen 't gebruik eischen van be paalde administratieve bescheiden voor de plaatselijke steunverleening, welke beschei den door de vakorganisaties moeten worden bekostigd. Aangezien in deze bescheiden geen uniformiteit bestaat zijn de kosten, in het bijzonder voor afdeelingen van de ar beidersorganisaties met weinig leden, blijk baar drukkend. Met het oog hierop is aan den minister verzocht te willen bevorderen, dat de ge meentebesturen zelf de benoodigde plaatse lijke bescheiden doen drukken en deze gra tis of tegen den kostenden prijs aan de af deelingen van de vakorganisaties verstrek ken. In dit laatste geval zal de prijs, naar men verwacht, lager kunnen zijn dan wan neer de afdeelingbesturen zelf voor het drukken moeten zorgen, omdat het gemeen tebestuur een grootere oplaag voor alle af deelingen tezamen kan doen drukken. De minister verzoekt daarom den colleges van Ged. Staten aan de gemeentebesturen te vragen, het hiervoor uitgesproken ver langen in overweging te nemen. Te Utrecht is het 31e congres gehouden van de S.D.A.P., welk congres geopend is door den partij-voorzitter, den heer Henri Polak. In zijn openingsrede wierp spr. een blik op de voornaamste gebeurtenissen, welke gedurende het verslagjaar in binnen- en buitenland hebben plaats gegrepen. Daarbij valt de aandacht onmiddellijk op de werk staking der kolenmijnwerkers in het Brit sche Rijk, die ingeluid werd door een al- gemeene werkstaking, welke ten doel had den strijd der mijnwerkers snel den ge- wenschten uitslag te bezorgen. Deze laatste w.as een mislukking en daardoor tevens een waarschuwing voor diegenen, die in landen, waar de arbeiders veel minder sterk zijn georganiseerd dan in Groot-Brittannië en cr van eenheid, als in dat land bestaat, geen sprake is, doorgaan een algemeene werkstaking aan te bevelen en voor te stel len als het middel tot het verwezenlijken van allerlei verlangens. De werkstaking in Engeland was wellicht het voornaamste in cident in den kamp, in alle landen gevoerd, tegen de pogingen der werkgevers, sinds 1920, om de arbeidsvoorwaarden omlaag te drukken. Noch in het economische, noch in het politieke leven heerscht rust. De legers en vloten zijn cr nog steeds, de bewapeningen zijn niet verminderd en de wetenschap wordt misbruikt tot 't uitdenken van steeds gcduchter vcrdelgingsmiddelen, die gruwe len moeten aanrichten van een omvang cn een ijselijkheid, waarbij zelfs die van den jongsten oorlog verbleeken. De oude wed loop in oorlogstoerustingen duurt voort, maar er is alom de wil tot vrede, zegt men. Zeker, de Volkenbond is daar en zijn beteekenis mag niet onderschat worden. Do<-h men mag deze ook niet overschatten. Het is en blijft de taak van het socialis tisch denkende cn handelende gedeelte der arbeidersklasse, cm alles in het werk te stellen, wat tot. het afwenden van alle oor logsgevaar, tot het onmogelijk maken van oorlogvoering bijdragen kan. Spr. herinnerde aan de betooging te 's Gravenhage op 19 September 1926 en het Ontwapeningscongres. Hij constateerde, dat de Partij bij de ver kiezing van een gedeelte der Eerste Kamer, welke in 1926 plaats had. haar positie ver mocht te handhaven. Over den algemeenen gang van zaken kan men tevreden zijn. Sprekende over de verhouding tusschen het N.V.V. en de S.D.A.P. verklaarde de heer Polak, dat reden bestaat om de ver wachting uit te spreken, dat het gewenschte resultaat thans bereikt zal worden en een Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. 40 „In het begin heette zij zoo," antwoordde de boekverkooper, maar op een of andere manier zijn enkele proefnemingen afgeschaft en men vond het raadzaam het woord „werktuigkunde" in „letterkunde te veran deren. Gatesburg is geen fabriekstad en de werktuigkunde voldoet niet aan de verwach ting van dien smaak voor afgetrokken we tenschappen waar de oprichters van 't ge nootschap hun hoop.. Hier viel Waife den spreker in de rede en zeide: „U wilt zeggen, hun berekening van de verstandsontwikkeling en hun tabel len van geldelijke tegemoetkoming gebouwd hadden. Naar ik hoop, kunnen weinig van die ge nootschappen zich zonder geldelijke onder steuning staande houden. Professor Long kan dat wel, naar ik veronderstel. Als hij te Gatesburg woont en over mosselen schrijft is hij waarschijnlijk een man van fortuin. „Wat zal ik u zeggen, mijnheer, de prof. kwam van Londen; men had hem vijf pond en de reiskosten aangeboden. De geldmid delen van het genootschap konden moeilijk zoo'n uitgaaf bekostigen. Maar wij hebben een uitstekenden burgemeester, die met zijn klerk, den heer Williams, onzen penning meester, het leven en de ziel van het ge nootschap is, mag ik wel zeggen." „Is de burgemeester zelf letterkundige? De boekverkooper glimlachte. „Dat juist niet, mijnheer maar hij geeft zich veel moeite om de arbeidende klasse te bescha ven. Hier heb ik het groote werk van prof. Long over de mosselen, twee deelen (klein 8e). De burgemeester heeft het aan de bi- blotheek van het genootschap ten geschen ke gegeven. Ik was juist aan het open snij den toen gij binnen kwaamt." Hierop antwoordde Waife met lichten spot: „Zeer voorzichtig van u mijnheer. In dien de mosselen slechts in staat waren gedrukte letters in het Engelsch te lezen, dan zou dit werk belangrijker voor hen zijn dan de beste navorschingen over dc staatkundige en maatschappelijke geschie denis van den mensch. Maar, voegde de ac teur er bij „de menschelijke natuur heeft niets gemeens met die der schelpdieren en wat de geschiedenis van den mensch voor een mossel zou kunnen zijn, dat is de ge schiedenis van de mossel voor den mensch." Na het ten beste geven dezer wijsgeerige beschouwingen, kocht Waife een vel carton en wat bladgoud, nam zijn hoed af en ging heen. De boekverkooper krabde peinzend zijn hoofd,, keek door hef winkelraam den vreemde na, begon werktuigelijk dc bladen weder open te snijden, die, als ze onopen- gesneden op de planken der bibliotheek ge komen waren, tot den jongsten dag in dien toestand zouden gebleven zijn. Nu kwam Mike Callaghan weldra in 't ge zicht. Hij stapte hard aan en zeide: „dc bur gemeester laat u hartelijk groeten.. och, wat bazel je toch.. zend u zijn complimen ten en het zal hem aangenaam zijn, uwe edelheid te zien." Binnen drie minuten dat de acteur in de kleine spreekkamer naast het bureau van den heer Hartopp. Deze nam tegenover hem plaats. De burgemeester had een van die gezichten waarop goedhartigheid een zacht zonnelicht verspreidde. Josia Hartopp was in het leven vooruit gekomen door weinig meer kunst dan die van kalme vriendelijk heid. Als schooljongen was hij altijd klaar rfnweest om ziin makkers een genoegen te doen, zoodat de schooljongens ten laatste 'n soa:vnji veigcvormtt uacictcn met het doel om den persoon en dc centen van Josia Hartopp tegen elkanders vuisten cn vingers te beschermen. Men kon het hem aanzien, dat hij zóó vol ijver was om zijn onderwijzer genoegen te doen, niet uit vrees voor de roede, maar omdat hij den waardigen man het verdriet wilde besparen, hem cr mee te straffen, zoodat deze zich meer moeite voor zijn opvoeding had ge geven dan voor die van den schranderstcn bol, die ooit in dc school was gevormd. En waar andere jongens een flink pak slaag kregen, legde de meester Josia Hartopp de hand op het hoofd cn vermaande hem den moed niet te laten zakken en zijn best maar weer te doen. In zijn leerjaren was de bur gemeester van Gatesburg werkzaam bij een strengen leerverkooper, die de gedachte niet kon verdragen zulk een zacht gezicht uit het oog te verliezen, hem aandeel in zijn zaken gaf, hem tot zijn schoonzoon en ein delijk tot zijn erfgenaam maakte. Daarna volgde de heer Hartopp den raad zijner vrienden die zijn verheffing wenschten en werd leerlooier in plaats van leerverkooper. Dc huiden zelf werden zacht door de zachte behandeling van den zachtcn eigenaar en veranderden in gulden vliegen. Hij werd rijk genoeg om een boerderij te koopen voor zijn gezondheid en ontspanning. Hij wist weinig van den landbouw, maar hij won het hart van een pachter, die wel knollen uit uit planten had kunnen doen groeien. Lang zamerhand werd de boerderij een fraaie grondbezetting en uil dc boerenwoning ont stond een fraaie villa. Rijkdom en eer vloeiden hem toe.' De knorrigste man van de stad zou zich geschaamd hebben, een ruw woord tot Josia Hartopp te zeggen. Als hij in 't publick sprak, werd naar niemand met meer eerbied geluisterd, ofschoon hij erbarmelijk stotterde. Hij had ook in het Parlement kunnen ko men, maar liet het aan anderen over om zijn land wetten voor te schrijven. Slechts bij een enkele gelegenheid had men hem over gehaald, om niet onder kiezers van Gates burg, maar onder die eene vermijdelijke vaste, georganiseerde samenwerking tus schen beide jichamen binnen niet zeer lan gen tijd werkelijkheid zal zijn. Spr, is ever den toestand der organisatie optimistisch gestemd, mede in verband met de bij 71e Provinciale Statenverkiezingen bereikte resultaten. Door rusteloozen, nimmer verflauwenden en nooit versagenden arbeid, aldus besloot spr. is onze partij in betrekkelijk weinige jaren gegroeid van een onaanzienlijk groepje tot een machtige, invloedrijke organisatie, die meer dan een vierde deel van het Ne derlandsche volk achter zich heeft. Door arbeid van gelijken aard zullen wij haar in veel korteren tijd maken tot de sterkste politieke partij des lands, aldus den weg banend tot de groote veranderingen, die de soc.-dem. zal bewerken in de economische structuur der samenleving, die op haar beurt de baan zullen vrijmaken voor de grootsche metamorphose, die het doel van ons den ken, ons streven en ons strijden is. Vervolgens werd na het vaststellen der maatregelen van orde overgegaan tot be handeling der verslagen, waarbij tevens in bespreking kwam de kwestie inzake het bijwonen der opening van de St.-Gen. en de verdeeldheid der partijfractie inzake het Nederlandsch-Belgisch Verdrag. Een der Haagsche afgevaardigde ver klaarde, met betrekking tot de opening der Kamer, liever goede vrienden te blijven met de groote meerderheid der pmrtij, dan met de bourgeoisie. Hilversum viel de houding van den partij voorzitter inzake bet Ned.Belg. Verdrag aan en ging heftig te keer tegen het feit, dat de leiders der partij in coiiiité's met de burgerlijken hebben zitting genomen om te ageeren tegen het verdrag. Omtrent de ope ning der Kamer zal de fractie thans in. over leg met de partij haar houding moeten be palen, al zal het nog wel een paar jaar duren, zeide de Hilversumsche afgevaardig de, voor wc socialistische ministers hebben. Zaandam wenschte het congres afkeuring te doen uitspreken over het zitting nemen van partijleiders in burgerlijke comité's tegen het verdrag. Over het bijwonen van de openingszitling der Kamer door socialis tische Kamerleden moet het congres zich uitspreken. Rotterdam 7 verweet aan het P. B. zijn houding inzake de Indische onlusten. Dc afgevaardigde van Helder meende, dat het bijwonen van dc opening der Kamer niets te maken heeft met de republikcinsche beginselen. De heer Van der Goes besprak uitvoerig dc kwestie der Kamer-opening. Spr is van oordeel, dat men door de politieke constel latie op Bet oogenblik gedwongen is om deel te nemen aan de Kameropening. Spr. schetst de historische ontwikkeling der Ka meropening om tot de conclusie te komen, dat aan de schijnvertooning een einde moet worden gemaakt. De motie, door het P. B. in dezen voor gesteld, noemt spr. onaannemelijk. Deze motie luidt: Het congres, overwegende, dat de partij het recht der scciaal-democratische Kamerleden, om zelf te beslissen, of zij bij de opening der Ka mers zullen tegenwoodig zijn» nooit door eenig besluit heeft beperkt; overwegende, dat het partijcongres van 1926 te Rotterdam aan de fracties de vrij heid heeft gelaten om daarover zelfstandig te beslissen, coosta,teert, dat de fracties derhalve ten volle het recht hadden in September 1926 tot bijwoning van de openningsvergadering te besluiten, bevestigt het congresbesluit van 1926 om aan de fracties do beslissing over de bij woning van de openingsvergadering over te laleA, en gaat over tot de orde van den dag. In afwijking v,an deze motie dringt de heer van der Goes er bij het congres op aan, dc Kamerfractie te verzoeken de vroeger toegepaste tactiek te herstellen. Spr. stelt een motie voor, waarbij de fractie wordt uitgenoodigd terug te koeren tot dc hou ding van vóór September 1926. Nadat de .avondvergadering te 8 uut was aangevangen, werd de bespreking over de deelname der S.D.A.P.-fractie aan de plech tige opening der Staten-Generaal voort gezet. Verschillende afgevaardigden verklaarden zich tegen de motie van het Partijbestuur. De heer Vliegen beantwoordde de spre kers over de internationale besluiten. De heer Wibaut gaf vervolgens een uit eenzetting over zijn bezoek aan een Itali- aanscli oorlogsschip, waarover hem op dit congres een verwijt is gedaan. Spr. was, toen het Italiaansch oorlogsschip in, Amster dam kwam, waarnemend burgemeester en moest als zoodanig een extra bezoek bren gen aan den commandant van het oorlogs schip. De heer Albarda zeide, wat de samen werking met de Kath. partij aangaat, dat deze partij daartoe op het oogenblik nog niet geschikt is. Er zal in dc Kath. partij nog veel moeten veranderen. Tegenover den lieer Veraart en consorten moet men on barmhartig optreden, opdat men hen niet ter wille van een coalitiepolitiek naar de oogen wenschte te zien. Al is de Katholieke partij nu nog niet voor een samenwerking bereid cn geschikt, toch moet zij in de toe komst daarvoor geschikt worden, doordat wij den Katholieken arbeiders voortdurend toeroepen, dat zij de Katholieke partij tot democratische samenwerking geschikt moe ten maken Ten aanzien van het Belg.-Ned. Verdrag, zeide spr., de oneenigheid te betreuren, doch evenals Wibaut vertrouwt hij bij even tueel nieuwe onderhandelingen overeen stemming onder dc Kamerleden te zullen bereiken. De houding der Kamerfractie ten aanzien van dc opening der Kamers werd door spr. verdedigd door aan het Koning- stad, waar hij eenigen invloed had, stemmen te helpen werven voor een ander. Maar overigens bemoeide Josia Hartopp zich al leen dan met politieke zaken, wanneer er een verzoek bij het Parlement moest wor den ingediend ten gunste van een of an deren mcnschlievende maatregel, of tegen een belasting die op de armen gedrukt zou hebben. Als er iets aan Josia Hartopp's zaken haperde, spande de heele, stad zamen om de zaak weer voor hem in orde te brengen. Werd hem een kind geboren, dan ver heugde de heele stad er zich over als een moeder. Heerschten mazelen of roodvonk in zijn buurt, dan was de eerste bezorgdheid van Gatesburg voor de kinderen van den heer Hartopp. Niemand zou gezegd hebben de kinderen van mevrouw Hartopp. En wanneer in zoo'n zaak de naam van den man vóór dien der vrouw genoemd wordt, is daarmede dan niet alles gezegd, om dc gehechtheid, die hij inboezemt ,te bewijzen? Kortom, Josia Hartopp was een merk waardig voorbeeld van de niet altijd erkende waarheid, dat liefde macht is, en dat, als men duidelijk en ondubbelzinnige blijken geeft, dat men zijn naasten lief heeft, men dan veel meer goeds bij zijn naasten zal vinden; dan hun gewoonlijk toegeschreven wordt mits men hun wangunst niet opwekt door eigen talenten of hun vooroordeelen i niet kwetst. William Waife, als dc heer Chapman, zat dan bij burgemeester Hartopp in diens .spreekkamer en op diens vraag, of hij be- WOENSDAG, 19 APRIL. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Igtéie- ber. 12.352.00 Lunchmuziel: door het Trianon-Trio. 2.003.00 Engel sche les voor kinderen. 3.004.00 Knipcursus. 4.00—5.00 Vrouwenuur tje door mevr. Rhemonda. 5.306.15 Concert door het H.D.O. Orkest Sepha Jansen Viool. 6.156.45 Lezing door den heer B. J. Kerkhof, over De Nederlandsche wegen, hun gebreken, en de middelen tot verbetering. 6.45 7.45 Concert (vervolg). 7.45 Politie- ber. 10.30 Persber. DAVENTRY, 1600 M. 10.20 Het Daven- try-kwartet en solisten (sopraan, bariton, cello, piano). 12.20—1.20 Orkestcon cert. 2.20 British Imperial Mi.itary Band en solisten (contra alt, tenor, viool). 4.20 Lezing The happy hunting grounds. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Orgelbespeling, om 5.50 onderbroken door Tijds., weerb., nieuws. 6.20 Lezing r Grass.and in two hemispheres. 6.35 Liederen van Hugo Wolf. R. Clayson tenor. 6.45 Lezing met muziekdemon stratie van ce Bosun's Pipe". 7.05 Murray Ashford's concert-partij. 7.45 „The Spell", 1-acter van B. Duffy. 8.20 Weerb., nieuws. 8.40 Lezing t Our summer talks programme. 8.55 -10.20 My Programme, door A. J. Alan, 10.2011.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 9.50—10.20 Concert. 11.50—1.10 Orkest concert. 4.054.55 Orkestconcert. 8.059.30 Galaconcert. Groot orkest ea vocale- en instrument, solisten. LANGENBERG, 469 M. 10.20— 11.20 Orkestconcert. Z12.501.50 Populair orkestconcert. 4.205.20 Or kestconcert. 7.509.50 Lichte muziek door het groote Werag-orkest, o.l.v. J, Kühn. 10.0511.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. 11.207.05 lezingen en lessen. 7.35 Symphonieconcert uit Leipzig. F. Nean- der, viool. Symphonie C.-mol op 11. 9.3511.20 Dansmuziek. HAMBURG, 394.7 M. 11.50—1.20 Or kestconcert. 1.252.05 Kamermuziek. 3.505.15 Dansmuziek. 5.206.10 Dansmuziek. 7.2011.10 „Tartüffe", klucht van Molière. Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 4.20—5.20 Kamer muziek. 7.208.20 Orkestconcert. 8.209.50 Dansmuziek. schap in Nederland Iedere waarde fe ont- zeggen en ook de eerste bijeenkomst der Staten Generaal als een vergadering vaas het parlement te kenschetsen. Spr. kwam tot de conclusie, dat, nu aan de partijfractie door het congresvrijheid in deze is verleend en de fractie daarvan gebruik heeft ge maakt, men haar ook thans die vrijheid moet laten. Aan de motie van het Partij-; bestuur, die door spr. werd aanbevolen, wenschte hit tusschen de beide laatste alinea's de zinsnede te voegen: „overtuigd, dat uit dat besluit der Kamerfractie en uit de aanwèzigheid van een aantal harer le den bij de opening geenszins m,ag worden afgeleid, dat de fractie of een deel der frac tie zou hebben verlaten, het standpunt, dat de partij onveranderd tegenover het Ko ningschap inneemt.' De met deze zinsnede aangevulde motiet van het Partij Bestuur kwam hierop in stemming en werd aangenomen met 478 te- gen 363 stemmen In de vergadering van Zondag werd door den heer Henri Polak de op zijn beleid en zijn houding inzake het Ned.-Belgisch ver drag geoefende criliek weerlegd. Aangenomen werd een motie, waarbij aart het P. B. werd opgedragen een commissi© te benoemen, die een onderzoek zal instel len naar een wijziging van de partij in dien zin, dat het overleg meer over de partij-in stanties zal zijn verdeeld. Aangenomen werd verder het ontwerp- gemeente-program. Als leden van het dage- lijksch bestuur werden resp. herkozen en gekozen de heeren Kleerekoper en Boek man. Tot leden van het P. B. werden gekozen of herkozen de heeren ir. Albarda, Wi baut, mr. van Eek, Vliegen, v. d. Kieft, Bergmeijer, Drees en mevr. Suze Groene- weg. Aan het slot der middagvergadering werd langdurig gesproken over de propagandisten kwestie, die ten slotte opnieuw aan een commissie werd opgedragen. Vervolgens behandelde de heer A. ÏL Gerhard het onderwijsrapport met dc re solutie van het P. B. Aangenomen werd een motie, waarbij be paald wordt, dat het congres thans nog geen uitspraak doet over de 6- of 7-jarige grond- school. Wegens het vergevorderde uur moest een groot aantal punten van den beschrijvings brief worden aangehouden. Het comité tot huldiging van mgr. No- lens bij gelegenheid van zijn 40-jarig priester jubileum heeft besloten, dat het huldeblijk zal wcrc'ej aangeboden Maandag 25 April a.s., te 4 uur n.m., in de zaal van „Pulchri Studio", Lange Voorhout 15, te 's-Graven- hage. Z. K. H. Prins Hendrik heeft het voor nemen in het gebouw Pulchri Studio de aanbieding bij te wonen van het huldeblijk aan den minister van Staat, mgr. dr. Nolens. lang stelde in letterkundige verecnigingen en deze bestudeerd had, antwoordde de ac teur: „Zeker liet is een grootsche taak, de ver schillende standen der maatschappij in vriendschappelijke vcreeniging tot elkan der te brengen." „Met prijzenswaardige doeleinden." „Om hun verstand te ontwikkelen." „Om hun harten te verwarmen." „Om hun nuttige kennis te doen verkrij gen." „En aangename gewaarwordingen bij hen op te wekken." „In één woord, om hen te onderrichten"^ zei de heer Hartopp. „En hen te vermaken." „Tc vermaken?" vroeg de burgemeester, met een zweem van verwondering in zijn stem. Nu was ieder, die tot dc omgeving van dien beminnelijken man behoorde, voort durend op zijn hoede, om hem voor de scha delijke gevolgen zijner eigen menschlievcnd- heid te bewaren. Zijn klerk dus, die vernam dat hij met een vreemdeling in het spreekkamertje zat, kreeg argwaan en trad binnen, onder voor- wensel van inlichtingen fe vragen over een bestelling van huiden, maar inderdaad, om den indringer te overvallen en diens har den uit de zakken van zijn Onvoorzichtige» meester te houden. (Wordt vervo.„u.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9