\j |*v ,r«I a i. ii?*" HSR mmn rm Ui "X X ifWP|W mPt rv go*#-* STADSNIEUWS jp i .■.jKMé NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Woensdag 20 April 1927 HET KINDERTEHUIS MARIS STELLA" TE WIJK AAN ZEE. il -%r i 9 TSfiv l: WéL tlSail Jt'l 1HT Y - -**. Ifv'.' \Xv' i|,. k .J fSMSÉËf.' é- a-54 gg 4i/| m it i Het groote gebrandschilderde raam in het trappenhuis, voorstellende: Christus, Die de kinderen tot zich laat komen. Het nieuwe Kinderpension „Maris Stella" te Wijk aan Zee. MUZIEK. •38* 36 (43) INGEZONDEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. CRICKET. Jaarvergadering „Haarlem" DAMMEN. R. K. Schotensche Gymnastiek» vereeniging „Leonidas". Haarl. R.K. Gymnastiek Vereeniging „Ursus". Wijk aan Zee, het aantrekkelijke bad plaatsje aan onze Noordzeekust, dat daar in zijn rustige omgeving zoo geëigend ligt om aan kinderen tot vacantieoord te dienen, is een mooi en groot pension rijk geworden Gedurende eenige jaren was het tehuis I vs- si t \in mm IMÜ S;; - x s - x i *'l> ^■*Wï?T3r^"T.TSi „Maris Stella min of meer bescheiden ge vestigd in de bestaande huizen aan de Verlengde Voorstraat doch de behoefte, welke aan een grootere inrichting bleek te bestaan en welke behoefte zich demonstreer de in de vele aanvragen om plaatsing, welke moesten afgewezen worden, heeft de Eerw. Zusters, door wie „Maris Stella" bestuurd wordt, doen besluiten tot het stichten van een ruim en modern gebouw, dat aan een groot aantal kinderen plaatsing biedt en dat door zijn inrichting aan alle eischen, welke tegenwoordig gesteld mogen worden, be antwoord. Het hierboven bedoelde bescheiden tehuis werd in den herfst van 1918 door de Eerwaar- Een breede gang deelt de verdieping in tweeën en geeft toegang tot de eetzalen en speelzalen welke ter weerszijden zijn gelegen en waarbij zich o. m. nog een theekeuken aansluit. Aan het einde van de gang is een fraai gebrandschilderd raam geplaatst. In het trappenhuis bevindt zich een groot gebrandschilderd raam waarvan wij hierbij een reproductie geven. De prachtige uit voering trekt onmiddellijk de aandacht, al zal het uit de reproductie wellicht niet zoo dui delijk spreken. De bovenverdiepingen zijn ingericht tot slaapzalen met daartusschen de kamers voor de zusters, welke met het toezicht zijn be last. Hier vindt men ook de badkamer met de Zusters Franciscanessen betrokken. Zij begonnen met de ziekenverpleging ter hand te nemen en stichtten een naaischool, om vervolgens, in 1920, de leerschool en be waarschool te beginnen. Het nieuwe gebouw, dat naast het be staande tehuis is opgericht, zal vóór het a.s. seizoen in gebruik kunnen worden genomen. Met een paar weken zal het geheel afgewerkt zijn. Het zal bestemd zijn om aan kinderen die met vacantie zijn en wier ouders de vacantie elders doorbrengen, een gezellig thuis te bieden. Zoo ook aan zwakke kin deren, die behoefte aan zeelucht hebben en die er een thuis kunnen vinden, zoolang dit voor hun noodig wordt geacht, hetzij 's zomers of des winters. Bood het bestaande pension plaats aan een 25-tal kinderen, in het nieuwe gebouw Zal direct plaats zijn voor 100 kinderen, terwijl er ruimte genoeg over is om dit aantal zoo noodig uit te breiden. Het gebouw heeft een breeden hoofdingang, waarachter de ruime hal ligt in het kleurig licht van het glas in lood. Aan weerszijden vindt men dan de spreekkamer en het kantoor. douches enjbadkuip en voorts op de breede corridor aan beide zijden een reeks „fon teintjes" of waschtafeltjes, met kraantjes, waar de kleuters toilet kunnen maken. In het sous-terrain bevinden zich de groote keukens en bijkomstige kamers en bergplaat sen. Het gebouw is, zooals bijna vanzelf spreekt, van Centrale verwarming voorzien. In „Maris Stella" zijn op 't oogenblik ne gen zusters werkzaam. Bij de in gebruikne ming van het nieuwe gebouw is uitbreiding van dit aantal noodzakelijk en deze zal dan ook spoedig plaats hebben. Resumeerende mogen wij zeggen, dat dit nieuw kindertehuis een uitstekenden indruk maakt. We willen nog even mededeelen, dat ar chitect van het gebouw is de heer J. Omens, te Breda. De aannemersfirma v. Alens en de Wit heeft den bouw uitgevoerd, terwijl de gebrandschilderde ramen afkomstig zijn uit de Ateliers voor Glasschilderkunst „Onder St. Pieter" te Utrecht. Swtewtëffa pwsKstnec ¥n het achtereinde van den winkel is een nieuwe gemaakt. De verbouwing is uitgevoerd door den aannemed J. E. Lubbers. ACTIE STUCADOORSBEDRIJF. Inzake de Contractactie in het Stucadoors- be drijf is naar wij vernemen geen overeen stemming bereikt wat betreft een voor het geheele land geldende overeenkomst. Er werd overeengekomen dat overal plaatselijk zal gepoogd worden overeenstemming te verkrijgen tusschen werkgevers en werk nemersorganisaties, wat al reeds in verschil lende plaatsen is geschied. Te Haarlem is deze overeenstemming nog niet in alle opzichten verkregen, daar men hier voor de moeilijkheid stond dat de werk gevers een tariefsverlaging voorstelden en de werknemers een verlaging pertinent af wezen. Wel is nu door de werkgevers de verlaging teruggenomen, maar loopt er nog een verschil over de grensregeling en de prijzen van het cementwerk. Men verwacht evenwel dat hieruit geen moeilijkheden zullen voortkomen en dat spoedig tusschen partijen overeenstemming verkregen zal worden. A. M. VRUGT, Zaterdag 23 April a.s. herdenkt de heer A. M. Vrugt, karakterhumorist, den dag waarop hij vóór 40 jaar geleden voor het eerst optrad als zoodanig. Genoemde heer is een der oprichters van de Typ. en Lithogr. Mannenkoor „Kunst na Arbeid" en nu eerelid. Het kon dan ook niet anders of deze ver- eeniging zou dezen datum niet zonder hul diging voorbij laten gaan en heeft dan ook een soiree voor leden en donatrices enz. op dien datum georganiseerd., waarbij mede werking verleent de Accordeon-vereenigig.' „Crescendo" in het gebouw „Bloemhof'n N. O. G. Door de afdeeling Haarlem is voor de Al- gemeene Vergadering te Leeuwarden op 2 en 3 Augustus a.s. het volgende voorstel ingediend „De alg. Vergadering drage het Hoofd bestuur op alle mogelijke pogingen in het „werk te stellen om te zorgen, dat er voor de scholen voor Buitengewoon Lager Onder-,, „wijs Schoolplicht komt. Bij het Buitengewoon Onderwijs, (aan Zwakzinninge, Blinden, Doofstommen enz.) is de toestand thans zoo, dat kinderen, die ingeschreven zijn op de scholen voor B.O., buiten de leerplichtwet staan, met al de ge volgen dus, die we bij het gewoon Lager Onderwijs gehad hebben, toen de Leerplicht wet niet bestond. Waar we vermoedelijk direct geen leer plicht krijgen voor het Buitengewoon On derwijs meent de afdeeling Haarlem, dat we al een heele stap in de goede richting zijn, wanneer we hebben „schoolplicht" d.w.z. de kinderen, die ingeschreven zijn, zijn ver plicht de school te bezoeken tot 15-jarigen leeftijd. DE ALGEMEENE POLITIE VERORDERING. B. en W. stellen voor vast te stellen de navolgende verordering tot aanvulling en wijziging der Algemeene Politieverordering voor Haarlem. Achter art. 17 wordt ingevoegd een nieuw artikel 17 bis, luidende als volgt „Het is verboden, tenzij met schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethou ders, goederen van weiken aard, op te koopen ventende op of aan den openbaren weg of in de huizen der ingezetenen te water, aan boord van vaartuigen in tapperijen, slaap steden of logementen of in de aanhoorigheden van dergelijke inrichtingen. Verder worden nog eenige wijzigingen voorgesteld. „St. Cecilia' De onderafdeeling Mannenkoor van on- ïfaas, 2. J. v. Heesden 11e serie 1. W. Schef- fer, 2. C. v. Veen. Stand van de competitie is thans G. H. Stouten 29 puhten, W. v. Dok 29 p. H. de Wit 29 p., G. Makkelie 26 p. J. Kips zen R. K. Volksbond bestaat een jaar en hagen 26 p., A. Michel 25 p. C. v. Veen niet ten onrechte werd dit feit met een fees- 22 p., W. Scheffer 22 p. H'. de Haas 21 p., DE VOORSTELLEN VAN METAALBOND. DEN Leeftijd Ge Ge- schoolden oefenden 14 5 5 15 6 6 16 8 8 17 11 (13) 11 (13) 18 14 (17) 14 (17) 19 17 (20) 17 (20) 20 21 (25) 21 (25) 21 25 (30) 25 (30) 22 30 (36) 30 (36) 23 34 (41) 34 (41) 24 38 (45) 38 (45) 25 42 (50) 40 (48) 26 45 (54) 41 (49) 27 47 (56) 42 (50) 28 48 (58) 43 (52) 29 49 (59) 30—65 50 (60) GEMEENTEZAKEN. B. en W. stellen voor aan A. Th. Joosten, tegen den prijs van 15.- per M2 te verkoo- pen een perceel grond, gelegen aan de west zijde van de Jelgersmastrazt, groot ongev. 469 M2. B. en W. stellen voor aan te koopen de perceelen De Haasstraat Nrs. 13 en 15, te Zamen groot 69 c. A., voor de som van/2.400. B. en W. stellen voor aan D. Zonneveld te verkoopen vier perceelen bouwterrein, ge legen aan de Esschilderstraat, Twijnderslaan, H. J. Kocnenstraat, en de Buitenrustkan, perceel I groot ongev. 1C60 M2, tegen een prijs van 16.- per M2, de verdere bouwter reinen te zamen groot ongev. 36C8 M2, tegen een prijs van 18.- pe^ M2. B. en W. stellen voor de eerste alinea van art. 1 der verordening, vrstgestëld bij raads.- besluit van 17 Januari 1912, No. 8, sub IV te wijtigen en te lezen als volgt „De afkondiging der plaatselijke verorde ningen, tegen welker overtreding straf is be dreigd, zal geschieden door aanplakking op aanpT kborden, die zijn geplaatst in de Psnd- poort en aan den gevel (Noordzijde) van het perce.d aan de Groote Houtstraat 144 (Pro veniershuis)". B. en W. stellen voor I. Terug te nemen uit het gemeentelijk woningbedrijf het perceel aan de Nassaulaan no. 35 zulks tegen de geschatte waarde van 1/ 1.250.-. I II. In verband met het besluit sub Ifte l hunner beschikking te stellen een bedrag van 1.250.-. III. Hen te machtigen tot slooping van ge noemd perceel, en tot verkoop van de afbraak. DE WINKELSTAND. De winkel van de firma J. van Duren, handel in corsetten en aanverwante artike len, in de Groote Houtstraat, is na verbou wing heropend. De moderne winkelinrichting en puibeboswing is hier op gelukkge wijze toegepast, terwiil ook de étalages aan 1wcersziiden van de deur berekend zijn op zoo voordeeig en gunstig mogelijke expositie der artikelen. Boven de deur en de étalage- ruiten en om de geheele etalagekast is ge- btandschilderd op glas in rijke hoewel stem mige kleuren, hetgeen een voornamen in druk maakt. Met de kasten en toonban ken de meubeltjes, de sobere wandversie ring, de loopers en tapijten en het gedistin geerde behang in de wandvLakken is een slemmig en voornaam interieur verkregen, waarin het aangenaam kijken en koopen moet ziin. Ook aan de verlirhting in de ko peren kronen is veel zorg besteed. Naast de Inzake de actie van den Alg. Nederl. Metaalbewerkersbond voor een minimum loonregeling is door den Metaalbond een voorstel gedaan geworden waarin o. m. wordt gesproken van een minimum gemiddeld uurinkomen en minimum uurloon. Wij heb ben eens nagegaan wat deze voorstellen voor Haarlem zou beteekenen. Het minimum gemiddeld uurinkomen en het minimum uurloon zou in Haarlem bedragen Onge schoolden 5 6 8 11 (13) 14 (17) 17 (20) 21 (25) 25 (30) 30 (36) 32 (38) 34 (41) 35 (42) De eerste cijfers is het voorgestelde mi- nimum-uurloon-cijfers. De tusschen haakjes geplaatste cijfers ;de minimum gemiddeld uurinkomen-cijfers. Voorts stelt de Metaalbond voor dat aan elke onderneming een fabrieksraad zal wor den opgericht en wordt liet betalen van over uren nader omschreven evenals de betaling bij feestdagen. Aan hen, die langer dan een jaar in dienst bij een en denzelfden werkgever zijn wordt drie dagen vacantie verstrekt en de helft van het vaste uur loon uitbetaald. Zoolang geen wettelijke regeling van ziekte- uitkeering bestaat, zal een regeling ingevoerd worden waarvan de kosten door de werk gevers en werknemers gelijkelijk zal worden gedragen en waarbij 80 pCt. van het uurin komen gedurende 26 weken in het jaar zal worden uitgekeerd. GEKNOEI MET LOONSTATEN. Naar het orgaan van den Centralen Bond van Transportarbeiders meldt, heeft aan het baggerwerk van de Delft geknoei met loonstaten plaats gehad. De loonen op dit werk, aldus het orgaan, zijn respectievelijk 31.en 26.zonder in acht neming van de verschillende voor telijken kunstavond gevierd. De groote Bavo-zaal, prettig aandoend met palmen en vaandels, bevatte vele belangstellenden, on der wie ook de eere-voorzitter, de hoogeerw. heer Plebaan. Stemde ons het openingswoord van den voorzitter, die het sympathieke doel van „St. Cecilia" memoreerde, al aanstonds gunstig, wat het koor den avond door presteerde (nummers van Mendelssohn, Dia mant, Roeske en Ja. Kinkel) deed aan dat „vooroordeel" geenszins afbreukHet spreekt vanzelf dat de technische en artis tieke praktijk nog veel winst moet geven maar er is in één jaar tijds al veel bereikt. Om maar één ding te noemen de lof is hooger dan zij schijnt, want menig groot en oud koor verdient die lof niet er wordt niet geschreeuwt De heer Rooyakkers blijkt gelukkig te waken tegen krachtgebruik, dat eerst na heel veel oefening straffeloos kan optreden. Heel goed is, dat aan 't pianissimo de meeste zorg werd besteed er werd daarin al 'n fraai klankgeheel bereikt. De volgende stap zij nu, dat de crescendi genomen worden in stabiel evenwicht tusschen de stemver houdingen. Wij meenden op te merken, dat 't koor bezig is dien stap te zetten, al is er nu nog wat ruigheid bij te schaven. Medewerking gaf het R.K. Mandoline- orkest „Santa Lucia", dat onder de voor treffelijke leiding van den heer Hakkenberg v. Graasbeek zoo minutieus afgewogen klankeffecten weet te bereiken, en door het mannenkwartet „Preciosa", dat vier num mers gaf. De opstelling, naar-elkaar-toe zin gend, lijkt wat vreemd, maar geeft beter con tact en juiste klankversmelting. De stemmen zijn goed, de pianissimi 't fraaist, de binnen- stemmen een ietsje te bescheiden soms, de voordracht in veelbelovenden staat van wor ding. Als nu èn 't koor, èn 't kwartet, blijven uitzien naar muzikaal zuivere nummers, meer dan naar bravour, voorzien wij van beide nog veel moois. V. B. MEDISCH-MAATSCHAPPELIJK CON SULTATIE-BUREAU VOOR AL COHOLISME. Zooals reeds destijds in ons blad is mede gedeeld werd eenigen tijd geleden in be ginsel besloten tot oprichting van een Me- disch-Maatschappelijk Consultatie-Bureau voor Alcoholisme te dezer stede. Na ver schillende voor bereidende werkzaamheden is thans defenitief besloten tot oprichting van dat bureau en van de daaraan verbonden vereeniging tot instandhouding vandaar. Het nu opgerichte Consultatie-bureau is een voortzetting van het op 15 Maart 1911 gestichte „Consultatie-bureau (tot raad en hulp) voor Drankzuchtigen", dat ten doel had a. het bevorderen van het herstel van drankzuchtigen b. het verleenen van raad aan kamp J. Westbroek 21 p. F. de Nijs 19 p., J. v. Heesden 19 p. W. Sleutel 18 p., C. Wijers 17 p. C. de Nijs 16 p., P. Passant 15 p. Zondag a.s. 5 ronden. Start 8.30 Voor den inhoud van deze rubriek stelt d« Redactie zich oiet aansprakelijk. Geachte Redactie. Gaarne zag ik het volgende antwoord aan den heer Jac. v. Diemen in uw geëerd blad geplaatst, bij voorbaat mijnen dank. Om tweeërlei redenen is het noodig, de kern van mijn betoog in het stukje van 5 April even in herinnering te brengen. Ten eerste het late plaatsen van het stukje van den heer v. D„ zij het dan buiten iemands schuld; ten tweede omreden de heer v. D. conclusies neerschrijft, welke uit mijn stukje geenszins te halen zijn. Ik zal aantoonen met eenige citaten uit het bewuste hoofdartikel in „De Roomsche Democraat," alsmede uit mijn ingezonden stuk dat ik niet beweerd heb: dat priestelijke waardigheid een waarborg is voor politieke onfeilbaarheid; dat ook Mgr. Nolens geen fouten zal gemaakt hebben; ook niet de Roomsche Kerk geindentificeerd heb met eene politieke partij; ik wel beweert heb en nog beweer dat wanneet men iemand be schuldigt van bewust daden gesteld te hebben, al is het dan ip het politieke leven, welke er toe hebben geleid, dat „de diepere beginselen in het gedrang kwamen en het verdedigen dier beginselen zelfs werd verhinderd" zie verder het door mij gecursifeerde in het citaat) men vaststelt, dat Mgr. Nolens daden heeft gesteld, welke een Katholiek, maar vooral een Katholiek priester volgens zijn geweten niet had mogen stellen; het der halve (zie citaat ingez. deel van mij) huichel achtig is in den aanvang van het artikel te getuigen dat deze priester onbesmet zijn priesterlijke waardigheid wist te bewaren. Dit laatste is zeer zeker vaar, maar dan is is ook hetgeen de Roomsche Democraat aan gaande Mgr. Nolens schrijft, gelogen. Het geheele stuk had m.i. dan ook geen andere tendenz dan te willen beleedigen en hier tegen meende ik te moeten opkomen.. Ter juister beoordeeling volgen hier de beide citaten. Uit het hoofdartikel der Roomsche De mocraat „En toch is de politiek van Monseigneur Nolens uitgeloopen op een mislukking. De groote Staatspartij ondanks alle eenheid een Janboel 't Processierecht, het gezant schap prijsgegevenDe sociale wetgeving vastgeloopen op de finantieele Colijnsche politiek Het katholieke volk zijn vertrouwen verliezende in de opgedrongen leiders met tienduizenden overloopende naar het roode allen, die, direct of indirect, lijden door jhet alcoholisme en c. het verzamelen van materi aal voor de bestudeering van het alcohol vraagstuk Genoemd bureau staakte door verschil lende omstandigheden na een paar jaar zijn arbeid. Het gemis van zulk een bureau werd al hier steeds meer en meer gevoeld in allerlei kringen, weshalve tot de 'wederoprichting werd besloten, zij het dan met wijziging in de werkwijze, welke nu getoetst is aan de practijk van verschillende dergelijke bu reaux in andere plaatsen. Het Bestuur is thans als volgt saamgesteld M. A. Reinalda, Wethouder van Haarleml Voorzitter. W. P. J, Overmeer, secretaris van den Reclasseeringsraad, secretaris. Mr. A. A. Huizinga, Advocaat en Pro cureur, Penningnmeester. Dr. L. Coenen, Zenuw-Arts, 2e Voorzitter en Medisch leider. S. J. Vester, Penningmr. van het Centraal Drankweer-Comité, 2e Secretaris. Mej. Elzinga, 2e Penningmeesteres. Mr. A. R. Andringa, Substituut-Officier van Justitie alhier. L. Broekhuizen, Hoofd eener Bijzondere Lagere School (zwakzinnigen). Dr. A. H. Haentjens, Predikant der Re- monstrantsche Gemeente, alhier. E. P. Schuyt, Hoofd der Gemeentelijke Nazorg voor Zwakzinnigen. P. Voogd, Hoofdbestuurder der Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoholhoudende Dranken. H. B. van der Sande, Journalist, vertegen woordigende de R. Kath. Drankbestrijding J. H. Varekamp, Adjunct-Directeur van het Consultatie-Bureau voor Alcoholisme te Amsterdam. Maatschappelijk leider. De heer Varekamp heeft zich bereid ver klaard voorloopig als maatschappelijk leider op te treden en, zoodra een geschikte func Zooals eens de Richelieu en Mazarin ondanks kardinaalshoeden de absolutis tische politiek voerden der Lodewijks, die uitliep op de groote revolutie zoo zal ook de geschiedenis eens getuigen, dat de mon seigneurs te Weenen en Den Haag ondanks hun goeden wil de politiek voerden der bank en beursmenschen van het Kalvinistische Holland van de Colijn's en de Zimmermans. Hoe kwam het dat de sociale politiek der Staatspartij onder de leiding van monseigneur Dr. Nolens uitliep op een zegedans om den geredden gulden Toen Leo zijn encycliek schreef moest er spoedig en afdoende geholpen worden, voor zoover het mogelijk was in deze bedorven maatschappij. Maar Leo vermaande ook om terug te keeren tot de leer van St. Thomas. Monseigneur Nolens promoveerde als pries ter in de Hollandsche juristerij en werd eene specialiteit in heel den modernen economischen rimram, die hoogmoedig neerziet op de leer der Vaders als op eene middeleeuwsche dwaas heid. Met Sint Thomas in de hand had men nooit van het monsterverbond een principieel christendom gemaakt, en het steunen eener Colijnsche politisk ware eene onmogelijk heid geweest. Te veel het oog houdende op de vragen van oen dag en de practijk van het oogenblik, raakten onder de leiding van mon seigneur Nolens de diepere beginselen in het gedrang, het verdedigen dier beginselen werd zelfs verhinderd. Schaepman was een priester-politivus, een politicus van beginselen.Daarom hebben hem onze Hollandsche kooplui bij zijn leven nooit begrepen. Daarom werd hij eerst na zijn dood tot politicus verklaard, toen men geen last meer van hem had. Monsigneur Nolens was priester en ad vocaat, een politicus van de praktijk, een schitterend figuur reeds bij zijn leven, terecht hooggeacht. Maar de tijd van praktisch gekonkel op sociaal gebied is voorbij, de tijd van een diepgaand herstel der katholieke beginselen op sociaal en finantieel gebied is aangebroken. De politicus Monseigneur No- lens heeft zijn tijd gehad. Wat zullen we hem toewenschen Een kalm en gelukkig levenseinde den verdien- op te treaen en, zooara een gesemxte iunc- Kalm en gelukkig levenseinde den verdien- tionaris zal zijn gevonden, dezen in te leiden stelijken priester waardig De beste parochie in zijn arbeid. Het Bestuur heeft goede hoop, in het schoone Limburg met baron van Wijn dat een geschikt persoon zich voor deze be- i bergen en jonkheer Ruys als kerkmeesters trekking zal willen beschik; aar stellen. met eeJ? drievoudig volledig politiek pen Als Ambtenaar van het Bureau zal op treden de heer T. P. van der Leer, die reeds als zoodanig werkzaam was bij het Centraal Drankweer-Comité en sinds vele jaren de leiding heeft gehad over de drankzuchtigen te dezer stede. Het Secretariaat is gevestigd Badhuis straat 12, Telef. 13276. Uit de samenstelling van het Bestuur kan blijken, dat met zorg de verschillende per sonen zijn gekozen. De neutrale-. Christe lijke- en R. Katholieke Drankbestrijding zijn vertegenwoordigd, alsmede de Volksbond tegen Drankmisbruik, voorts het Parket van sioen. En een dominé van de oude coalitie in de buurt niet te steil om nu en dan een kaartje te leggen." Uit het ingezonden stuk „Bij het lezen van dit artikel veranderde mijne belangstelling in verontwaardiging over de wijze waarop men hier Mgr. Nolens huldigde als priester eert en huldigt men hem, maar als mensch, als politicus breekt men hem totaal af, ja is het zijn schuld, dat tienduizenden Katholieken overliepen naar het roode kamp. Wanneer dan werkelijk Mgr. Nolens zulke groote politieke fouten begaan heeft, als in het artikel genoemd, vraag ik me af, of het dan niet huichelachtig is, in den aanvang te getuigen, dat dit jub leum den Officier van Justitie, de Balie, de Reclas- i een Paster geldt, die staande midden in de seering, de Zorg voor Zwakzinnigen, enz Aan het Gemeentebestuur zal verzocht worden eenige lokalen ter beschikking te willen stellen. Zoodra een en ander geregeld is zal de opening van het Bureau plaat? vinden, hetgeen nader zal worden medegedeeld. Intusschen kan men zich voor gevallen om hulp nu reeds aanmelden, daar de beide leiders, de heeren Dr. Coenen en Varekamp Verder wensch ik nog enkele opmerkingen over het stukje van den heer v. D. te plaat sen Wat onze Doorluchtige Bisschoppen tot plicht hebben, behoeven nóch ik, noch v. D. medewerken. Alle hulp en voorlichting is voor te schrijven. Mijne meening is dat Zij geheel kosteloos. j in wijs beleid optreden en dit ook inzake de Het is van het hoogste belang Zoo de in-Volkspartij hebben gedaan (zie briefwisse- genieentëii'jkè loonstaten" ten" "s't^huizeT dat gezete/Jen dit bureau financieel willen steu- j ling gepubliceerd in de N. H. Crt.) en het j de aannemer loonen oovaf van 10 75 en 0 4(1 nen* ^>e Secretaris is te allen tijde bereid kan ons niet anders als verheugen, dat reeds de aannemer loonen opgat van 0.75 en 0.40 ontvangen van oersonen die veien aan de Bisschoppelijke vermaning per uur, respectievelijk voor volwassenen i ,.7 7.7 ontvangen van personen, aie hebben tv. i s alc 1iH \x/il!pn tr,t>tre>r\e>n nf \xrt>\ nlc Kponmctio-^rc i «clJUcu waarden, zooals deze zijn vast gesteld in de j Saal_ne a{ dadelijk zooveel mogelijk willen landelijke overeenkomst. Voor jeugdige ar beiders was het loon beduidend lager. Er bleek echter bij inzage van de officieele wereld en op een hooge plaats in het poli tieke leven, zijn priesterlijke waardigheid en karakter onbesmet wist te bewaren, terwijl verder in het blad een telegram van geluk- wensch door het Congres der R. K. V. P. aan Mgr. Nolens staat afgedrukt." en jeugdige arbeiders, zulks berekend naar een arbeidstijd van 48 uur, zoodat als tot- dan ontvangen loon werd opgegeven res pectievelijk 36.en ƒ19.20. In een onderhoud met den Wethouder van Openbare Werken, werd deze opgave bevestigd en was men hoogelijk verontwaar digd, dat de officieel opgegeven loonstaten zoo belangrijk afweken van de werkelijk uitbetaalde loonen. Een onderhoud vond plaats met de be trokken werkgevers, die verklaarden dat hun boekhouder ten onrechte deze practijken had begaan en men was niet bereid het ver schil alsnog te betalen. Een reeds gegeven ontslag aan eenige leden werd ingetrokken. De zaak is nog in nader onderzoek. i als lid willen toetreden of wel als begunstigers De werkzaamheden van het Bureau strekken gegeven (gezien uitslag ver kiezingen Prov. Staten). j i j j Uwe begeerigheid om te vernemen, waarin i Zich uiteraard ook uit tot de omliggende de verderfelijke ldeeën nopens de H. Kerk dorpen van Haarlem. WIELRIJDEN. H.S.C.Excelsior. Zoodag, 2en Paaschdag hield Excelsior sprintwedstrijden over 300 meter voor de sprint-competitie. De uitslag luidt als volgt le Serie 1. G. H. Stouten, 2 W. Scheffer 2e serie W. Sleutel en H. de Haas (gelijk) 3e serie 1. J. Kipshagen, 2 F. de Nijs 4e serie 1. W. Scheffer, 2. J. v. Heesden 5e serie 1. H. de Haas, 2. W. Sleutel 6e serie 1. W. Scheffer, 2. F. de Nijs; 7e serie 1. Kipshagen, 2. W. Scheffer 8e serie 1F. en hare leeraren bestaat, kan ik heel gemak kelijk bevredigen, waar uit uw stukje blijkt, dat gij u waarschijnlijk ook reeds rekent tot de moraal-theologen. Ook gij, evenals meer dere uwer partijgenooten, meent, voorge licht door den Hoofdredacteur van Uw or gaan, dat ge de H. Schrift kunt uitleggen en uwe conclusies zelfstandig hieruit kunt op bouwen, dat gij in dit opzicht geen voorlich tingen leiding noodig hebt van de werkelijke moraal-theologen, tot welke ik niet behoor, zooals ge meent; ik ben op dit gebied maar een leek, doch stel me dan ook op het terrein de Nijs, 2. H. de Haas; 9e serie 1. C. v. j der moraal-theologie onder de beproefde 'Veen, 2. J. v. Heesden 10e serie 1. H. de leiding van hen die daartoe aangewezen zijn. Over de rente en de woeker houdt gij vast aan de uitlegging door den heer Kuipers van den Mechelschen Catechismus, welke uit legging luidt afschaffing van alle rente; welnu ik schaar me liever aan de zijde van prof. Aengenent. Mgr. Poels, e.a., welke zeggen een matige rente is geoorloofd, doch welke eveneens de woeker en vooral ook de tegenwoordige fceurswoeker sterk ver- oordeelen. Tot ^lot, in allen ernst een beroep op U, Volkspartijers Versnippert nu niet langer meer onze Roomsche kracht. Komt in de R.K. Staatspartij met ons, als werkelijkc- Roomsche democraten, strijden tot vesti ging der ware democratie in het maatschap pelijk en staatkundig leven. U geachte redactie hartelijk dankend. Hoogachtend, GRAAF WILLEM. Haarlem, 19 April 1927. 't Voor: pel van 't naderende cricketseizoen is in vollen gang, want behalve dat de Ned. Bond kibbelt over de in te stellen competitie, houden de bonden en vereenigingen hun vergaderingen waar men met de beste voor nemens bezielt 't nieuwe seizoen ingaat. Zoo ook hield de H.C.C. „Haarlem" Don derdagavond in Royal haar „jaarlijksche algemeene" onder presidium van den waarn. voorzitter den heer A. Maas. Na het openingswoord van den voorzitter en arrestatie der notulen der laatste buiten gewone algemeene vergadering werd er een geestig jaarverslag van den secretaris, den heer F. Jaski, bij diens ontstentenis uitge bracht door den heer B. Kleefstra, en onder dankzegging vastgesteld. Ook het verslag van den penningmeester den heer v. d. Poll werd aanhoord, en goed gekeurd. Na ampele bespreking kon de nieuwe con tributieregeling de goedkeuring der verga dering wegdragen, waarna de bestuursver kiezing aan de orde was. Feitelijk zat de vereeniging zonder voor zitter. Deze functie is tijdelijk waargenomen door den heer Maas, die daarvoor een woord van dank uit de vergadering mocht ont vangen. Met vreugde vernam de vergadering dat de heer Ir. K. Teschmacher bereid was ge vonden het presidium op zich te nemen. Voorts werd 't besluit der buitengewone alge meene vergadering bekrachtigd, inzake uit breiding van het bestuur met twee leden, n.l. de heeren W. Sasburg en B. Kleefstra, ter wijl in de vacature ontstaan door het bedan ken van den heer P. de Ruig werd gekozen de heer J. J. Visser. Het nieuwe bestuur is nu als volgt samen gesteld: Ir. K. Teschmacher, voorzitter; B. Kleef stra, Frans Halsstraat 24 r., secretaris; A. A. v. d. Poll, Zijlweg 23, penningmeester en A. Maas, F. Jaski, W. Sasburg en J. J. Visser, commissarissen. Voorts werd een nieuwe kascommissie benoemd. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat inzake de nieuwe competitie-indeel ing van den N.C.B., de H.C.C. „Haarlem" behoorde tot de minderheid die uit billijk heidsoverwegingen voor toelating was van A.C.C. en Phoenix. In den loop der volgende week zal ver moedelijk reeds met de oefeningen kunnen worden aangevangen. Na nog enkele zaken van huishoudelijken aard werd de vergadering met een dankwoord gesloten. A.s. Zaterdag zal een bijeenkomst belegd worden, waarop door een bekend cricketter een lezing zal worden gehouden om de dames der leden wat meer kennis der cricketsport bij te brengen. 't Is nog niet bekend met welk elftal de H.C.C. „Haarlem" dit seizoen zal uitkomen, maar de gezonde geest die in de vereeniging heerscht waarborgt ons in ieder geval een prettig en hopen we ook een succesvol sei zoen. Damwedstrijden, uitgeschreven door de R. K. Damvereeniging D. I. D. te Am sterdam, ter gelegenheid van haar 3e lustrum. Deze wedstrijden zullen worden gehouden Zondag 8 Mei a.s., in het gebouw van de St. Jozefgezellen-vereeniging Amsterdam I aan de Stadhouderskade aldaar. Voor deze gelegenheid zijn de Haarlemsche R K. Dam clubs St. Bavo, D.I.D. en S.D.O. uitgenoo- digd aan deze wedstrijden deel te nemen. D.I.D. zal alsdan ook volledig uitkomen, en zich van haar sterkste zijde toonen. Ge zien de onderlinge krachtsverhouding van de deelnemende vereenigingen, beloven het hoogst interessante wedstrijden te worden. De volgende prijzen zijn hiervoor beschik baar gesteld le prijs Gouden medaille 2e prijs zil veren medaille 3e prijs een damboek. Bovendien is er nog een extra prijs uitge loofd voor dengene, die den mooisten dam zet uit zijn partij haalt. Secr. Rijksstraatweg 20 Schoten. Nog een avond voor de uitvoering wensch ik propaganda te maken voor onze vereeni- ging- Zooals het vele leden is gebleken, zijn er verscheidene menschen, die, omdat het maar gymnastiek is, en dat wordt zoo gauw saai, zeggen ze, weerhouden worden op onze uitvoering te komen; niets is minder waar. Een gymnastiekuitvoering brengt zoowel spannende als lachwekkende momenten met zich mee, wie dat niet gelooft, overtuige zich morgenavond. Die meent, dat een vereeni ging na nog maar een jaar te bestaan nog bijna niets presteeren kan vergist zich ten zeerste het mooie van een oefening zit niet in het moeilijke, maar in de goede uitvoering daarvan. Ter herinnering zij hierbij nog medege deeld, dat kaarten verkrijgbaar zijn aan den Jansschouwburg van 104 uur en den avond van de uitvoering, tevens bij A. Baart Sr., Groote Houtstraat 7, Th. Vreeswijk, Kennemerstraat 54, P. Donders, Führhopstraat 8., Schoten, C. Goemans, Rijksstraatweg 20, Schoten. Namens het bestuur, C. GOEMANS waarn. voorz. Secretaris: Vfr. L. de Zwager, Voortuitgangstraat 79. Woensdagavond kan er van half zeven af worden geoefend op het Gem. Speel terrein aan de Klcverlaan. De vergadering der T. C. wordt niet a.s. Woensdag, doch Woensdag 27 April geliou- dem Zaterdagavond wordt de lang verwachte Cabaret-avond gehouden. Er is een pro gramma samengesteld dat klinkt als een klok. Een beperkt aantal kaarten zijn nog verkrijgbaar bij het bestuur. Leden welke kaarten overhouden, moeten deze op de oefenavonden inleveren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10