4? li s V erkeers^onge vallen. Voornaamste Nieuws f! Wü Woensdag 20 April 1927 51ste Jaargang No. 16530 Aanglife moei, op straffe van verlies van alle recMen, geschieden uiterllfk. driemaal vier en twintig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit I; bladzijden - Eerste Blad DE GRENSWIJZIGING VAN HAARLEM IN DE EERSTE KAMER. De beraadslagingen duren ruim 2 uur. Het antwoord van den minister niet krachtig. DE GRENSREGELING VAN HAARLEM DOOR DE EERSTE KAMER AANGENOMEN MET 30 TEGEN 13 STEMMEN, PLAATSELIJK NIEUWS. Ds Eerste Kamer der Staten-Gene- raal heelt hedenmiddag het wets ontwerp inzake de grensregeling van Haarlem aangenomen met 30" tegen 13 stemmen. DIOCESANE VEREENIGING VAN R. K. BIJZ. ONDER- WIJZERS IN NEDERLAND. De 35ste algemeene vergadering van St. Augustinus. MANEER IWf J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat J0 Haarlem. WEERBERICHT Jan van Kan te Noordwijk aan Zee. 3,4^ gelegenheid van het jubileum van Jan van Kan werd een demonstratie met de Reddingsboot gehouden. i Aanbesteding. Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap." Wie vermist een gouden blousespeld? Gewetensgeld. De Popentenloonstelling in ,'St. Bavo". De abonnementsprijs Ssdraagt voo, Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal hij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866.(3 lijnen) Postrekening Nc. 5970. COURANT Advertentiën 35 cents per regei yraag- en aanbod-advertentièn 1-4 Tegels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeelicg 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden P OfiIfï ffl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7R IÏ bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f 4QgJ bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen dtiüU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I üU." doodelijken afloop 1 Z31I." een voet of een oog; 1ZJ," duim of wijsvinger«v been of arm; f AH - k'ï verlies v. een 1 111. andere vinger. Eindelijk dan heefl de Kamer een vrij oogenblik kunnen vinden om het wetsont. werp betreffende de grenswijziging van Haarlem in behandeling te nemen. Met alle respect gesproken over onzen Senaat: het kwam wel wat op het nipper tje! Wanneer wij nog denken aan de moei lijkheden, die de candidaatstelling op 12 April met zich meebracht en andere be zwaren van administratieven aard tenge volge van de lang uitgestelde behandeling van het wetsontwerp; Enfin, laat ons dit vergeten en vooruitzien! Wij kwamen tegen 7 uur in de residentie. Door de drukke s'raten schalde de lach van feestende oranjegasten en vele vlaggen spanden strak in den wind. Op het plein waren de Departementen volgens oude traditie met electrische lichtjes en kroontje® versierd en velen haastten zich in avond-kleeding naar „de Witte" waar een concert werd gegeven door de militaire kapel. En door heel de lachende, vrooiijke dei ning, waarvan misschien niemand zich bewust was van de groote beslissing, die straks in Den Haag genomen moest worden, persten wij ons heen in de richting van het Binnenhof. Wij liepen gauw naar boven en in de couloir voor de gereserveerde tribune stonden wij ineens temidden van vele vrien den uit de goede Spaarnestad, Wij merkten daar o.m. op den heer C. Maarschalk, Burgemeester van Haarlem en de gemeente-secre aris mr. Th. A. Wesstra, wethouder Reinalaa, den Burgemeester van Heemstede Jhr, J, P. W. van Doorn en de beide wethouders dr. E. A, M. Droog en Jhr. A, v. d. Poll, het raadslid Prinsen uit Bloemendaal, De Burgemeester van Heem stede had zijn bekende optimisme niet ver. leren en hij begon druk en zeer en housiast te confereeren. Tegen half 9 werden wij binnengelaten. Na afloop van eenige huis houdelijke mcdedeelingen kwam dan „het" wetsontwerp aan de orde. Achter de ministerstafel zat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan, terwijl later ook nog de Mi nister van Arbeid, Slatemaker de Bruine, kwam. De belangstelling in de Kamer was niet bijzonder groot, hij dengriffier stonden slechts 30 handteekeningen op de lijst! Er werd nog ijverig gestudeerd door verschil lende senatoren, waarvan er velen een kaartje van Haarlem voor zich hadden liggen. Wij waren zeer gespannen. de opinie ever het al dan niet aanvaarden van het wetsontwerp was zeer verdeeld, ook onder de Kamerleden. Als eerste spreker kwam aan de beurt de oud-burgemeester va,n Leiden, de heer de Gijselaar (C.-H.), die zich niet afkeerig toonde van annexatie in het algemeen, maar in casu toch van oordeel was, dat bij deze annexatie Haarlem financieel bedrogen zal uitkomen en Heemstede en Bloemendaal voor goed in hun ontwikkeling gestuit wor den. Ook de heer Smeenge (V.B.) toonde zich een tegenstander van bet wetsontwerp en achtte het noodzakelijk, dat, wanneer dit ontwerp wordt verworpen, men zoo spoe dig mogelijk aan den arbeid moet gaan om een project in het leven te roepen, dat Haarlem kan helpen, maar niet tegelijk an deren benadeelt. De heer Nagell van Ampsen (V.B.) ken mceilijk inzien, dat het algemeen belang uit sluitend richtsnoer is geweest en zou zich nog nader beraden omtrent ziin stem, tot de minister het ontwerp zal hebben verdedigd Wij waren intusschen' even in de gelegen heid om den burgemeester van Schoten, het Eerste Kamerlid mr. Heerkens Thijssen, naar zijn opinie te vragen. „O," zeide hij lachend, „als men de stem ming in de Kamer kent, lijdt het geen twij fel, dat het ontwerp wordt aangenomen." De Burgemeester van Heemstede vond het nog vrij onzeker, hoewel hij loch goed geïnformeerd was over de stemming van een groot aantal leden. Intusschen was de woordvoerder van de S D. A. P. aan het woord. Wethouder Wibaut. uit Amsterdam, die wel met zijn geheele fractie van 11 leden het wetsontwerp zal steunen en in dien geest ook sprak. De sociaal-democraten wenschten a tout prix Schoten en zien daarin een belangrijke versterking van hun gelederen. De heer Wibaut h,a.d weinig nieuwe ge zichtspunten en legde vooral den nadruk op het onsociale gedrag dergenen, die er maar steeds op uit ziin om vluchtheuvels te maken, teneinde aan belasting betalen te oi. (snappen. gespreken werd; alleen de laatste spreker vergalde hun genoegen. Dan kwam de Mi nister aan het woord. Zijn pleidooi was niet machtig, neen. dat hadden wij anders ver wacht van dezen bewindsman. Er waren weinig doorslaande argumenten ter bekee ring van de tegenstanders van het ont werp. Wij meenden dan ook duidelijk op ie merken, d.at de Minister zelf het wetsont werp nu ook niet bepaald een ideaal vindt. Na eenige repliek, waarbij de heer de Gijselaar een genoegelijk after-diner speechje hield, dupliceerde de Minister en bepaalde de voorzitter de stemming op he denmiddag. Er waren intusschen reeds verschillende leden ver (rokken en de belangstelling die over het algemeen niet erg groot was, be gon steeds meer te zakken. De geheele stemming en de toon van de Kamer was gisterenavond mat en het spijt ons, dat neg niet enkele andere deskundige sprekers hun woord hebben laten hooren. Maar, na het jaren lange schaven en vijlen aan het ontwerp is de frischheid er af en de be langstelling verdwenen. Wij gelooven dan ook niet. zcoals dit trouwens meestal het geval is, dat het ge sprokene veel invloed heeft gehad op de stemming van de Kamerleden. De heeren hadden hun stem al in den zak! gelegenheid zijn enze gedachten m een aan tal artikelen uit te stippelen. Laten wij nu alleen de hoop uispreken, dat t gemeente bestuur van Groot-Haarlem zijn best zal doen de nieuwe bewoners v.an Haarlem wel willend tegemoet te treden en alles zal doen om hun vertrouwen te winnen. Voor Groot-Haarlem breekt nu een be langrijke tijd aan. Ten slotte een woord van hulde aan Mi nister Kan, die, hoezeer hij niemand in Haarlem en omgeving gaf, wat hij wenschte, niettemin op vlotte wijze dit wetsontwerp verdedigde. De grenswijziging zal ingaan cp 1 Mei ais. Liet wetsontwerp inzake de grenswijziging van Breda werd aangenomen met 37 tegen 6 stemmen. Men seint óns uit Den Haag: Tegen het wetsontwerp stemden; De Vries, C.-H.; Blomjous, R.-K.; de Jong, R.-K.; de Savornin Lobman, C.-H.; de Gij selaar, C.-H., v, Ampsen, V. B.; Steger, R.K, v. d. Hoeven, C.-H.; Verkouteren, C.-H Diepenhorst, A.-R,; de Vos van Steenwijk. C.-H.; Briët, A.-R.; Smeenge, V.-B, Vóór het wetsontwerp stemden de leder. Ru<*ge, S.D.A.P., Janssen, R.-K.; Hermans, S.D.A.P.; Fransen, R.-K.; Michiels van Kes- senich, R.-K.: Moltmaker, S.D.A.P.; Haaze- vcet, R.-K.; Wibaut, S.D.A'.P,, Slingenberg. V.-D.; Ossendorp, S.D.A.P.; Polak, S.D.A.P.: Heerkens Thijssen, R.-K.; v. Lanschot, R.-K. Lindeijer, S.D.A.P.; Rothuis |Ssnit, S.D.A.P. de Geer, C.-H.; Anema, A.-R.; Mendel.: S.D.A.P,,- Westerdijk, V.-D.; Arnlz, R.-K.- Rink, V.-B.; Koster, V.-B,; v, d. Lande, R.-K.- Haifmans, R.-K.; Danz, S.D'.A.P.; v. Embden, V.-D.,' de Muralt, V.-B.; de Zeeuw, S.D.A.P.: v. d. Berg, V.-B,; v. Voorst tot Voorst, R.-K. Zooals verwacht werd. heeft dus de Eer ste' Kamer haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp van Minister Kan. Wie nog geloof hechtte aan verzekeringen van som mige zijden, dat er een felle oppositie be stond, waardoor de kans cp verwïrpmg niet- gcring mocht worden geacht, moet door de matte discussie van gisterenavond wel tot bet inzicht gekomen ziin, dat het wetsont werp geen noemenswaardig gevaar liep. Hoe anders te verklaren, dat de senatoren, de heeren Mr. M,. Slingenberg en Mr. J. N. J E. Heerkens Thüssen uit Haarlem, zelfs niet het woord voerden ter verdediging var. het ontwerp? Dat zij niet spraken wees we! voldoende uit, dat zij het lot van het ont werp onbedreigd achtten. liaarlcm zal dus Groot-Haarlem worden, De groote beteekenis van deze beslissing is wel, dat er nu eindelijk een einde' is ge komen aan de onzekerheid, omtrent het al of niet doorgaan van de grénswijzigmgs- plannen. De gemeentebesturen, die er bij betrokken ziin, kunnen nu tenminste in de toekomst een vastomlijnde gemeentepolitiek voeren en richting geven aan de ontwikke ling v.an hun gemeente. Liet is nu niet meer de tijd om neg veel over de beteekenis van dit voor Haarlem zoo historische besluit tc zeggen. De Haarlemmers hebben geen reden om verheugd te zijn, nog minder om trotsch te zijn op deze gebeurtenis, want wat zi; verkregen is lang niet dat, waarop zij hoop ten. Trouwens geen enkel Haarlemmer heeft voor zijn genoegen deze grenswijziging ver langd.Wij begrijpen, dat voor de omliggende gemeentebesturen, vooral vcor het kranige Heemstede aan wien hier nbgmaals een eercsaluut zij gebracht om de meer dan schitterend geveerde actie tegen de grens wijziging de beslissing der Eerste ICamer Vervolg. Hiermede verklaarde spr. de vergadering geopend. Nadat het bondslied door allen staande was gezongen werden de notulen der 34e_ algemeene vergadering goedgekeurd Medegedeeld werd vervolgens door den voorzitter namens het hoofdbestuur dat vvaar thans het 7e lustrum wordt gevierd, 't hoodbestuur voorstelt 't volgend telegram aan Z.D.H. den Bisschop van Haarlem tc zenden: ,,St, Augustinus" herdenkend het 7e lustrum, betuigt bij hernieuwing kinder lijken trouw en vraagt Uwen bischoppelij- ken zegen". Hiermede stemde de vergadering met ap plaus in. Een speciaal woord van dank werd ge richt tot de onderwijzers der Canisiusschool, in 't bijzonder tót den heer v. Emmerik die met zijn schare van jongens de H. Mis he denmorgen zeer heeft opgeluisterd. Het was een mooie prestatie, waarvoor de heer van Emmerik een#woord van dank verdient na mens de vergadering. (Applaus). Na een' woord van welkom aan den HcogEdelgestrengen Heer Br {ten besprak de voorzitter de prijsvraagkwestie inzake het geschiedenisboek. Gememoreerd werd de opname der oud- R.O.O.B. leden in St. Augustines, zij het dan met beperkte rechten. De voorziiler hoopte dat alle oud-led dn van R.O.O.B. tot Augustinus zouden toetreden. De. heer A. J. W. Brugman heeft het ad- viseerend bestuurslidmaatschap aanvaard. De voorzitter roept de medewerking van alle leden van „Augustinus" in om de toe treding der oud-R.O.O.B.-leden zoo aange naam1 mogelijk te maken en het gemis aan primaire rechten voor die nieuwe Augusti- nys-leden niet te zeer te doen voelen, "Het hoofdbestuur dringt er verder op- a dat leden, die in moeilijkheden verkeeren, zich zoo spoedig mogelijk wenden tot 'iet hoofdbestuur. Dit geldt niet voor de leden alleen, maar ook voor de afdeelingen af zonderlijk. De voorzitter beveelt dit punt ten zeerste in de aandacht der afdeelingen aan. De erkenning der Katholieke onderwij zers in het Wesfen van het land gaat wei beter, maar is nog niet, wat ze zijn móét, meent de voorzitter. De kwestie van den kcurraad is nog niet volkomen opgelost, maar het voornemen besfaat ook het lee- kénelement' toe te laten. De heer Wildschut is voor deze toelating, indien ze tot stand komt, aangewezen. Voor de zielerust der overleden leden werd een kort gebed gestort. Een bespreking wijdde de voorzitter aan Je kwestie der rechtsgeldigheid de' 3' De anti-nnnexicnistcn op de tribune wa- zeer pijnlijk moet zijn. ren eerst zichtbaar verheugd over heMc-n T- P- eerstvolgende maanden zal er wel maanden salaris na overlijden. Deze kwestie is nog niet tot een richtlge oplossing geko men. Ten slotte werd de aandacht- gevestigd op de tentoonstelling van leermiddelen in de zaal. Na deze mededeelingen volgde een woord van welkom aan de nieuwe afdeeling Alkmaar-Stad. De voorzitter memoreert den grooten ar beid en strijd vóór het Bijzonder Onderwijs, gevoerd door den heer Hammerdorfer te fJrscm en den heer J&nsen te'Haarlem. Hij brengt hun daarvoor hartelijk dank en stelt voor, deze twee leden tot eere-leden te be noemen. Deze benoeming wordt niet geest driftig applaus begroet. Medegedeeld wordt door den secretaris, dat tegenwoordig zijn 102 afgevaardigden. De 36e Algemeene vergadering' zal te Leiden worden gehouden. Het jaarverslag van den secretaris wordt onder dank vastgesteld, evenals de rekening en verantwoording door' den penning meester. Het actief en passief op de balans per 31 Dec. 1926' bedroeg 2150169, de reserve 1628.57, De commissie van controle uitte de wenschelijkheid van rente-aankwecking. De secretaris beantwoordt deze opmer king. Rente aankweeking is in dit geval practisch onmogelijk. De voorzitter zegt toe, dat het hoofdbe stuur de kwestie zal overwegen. Besloten wordt het saldo der verlies- en winstreke ning 1926, ad 309.16 te voegenbij de reserve. Aan de orde is een voorstel-Gouda tot reglementswijziging, beoogende, dat de bij aangewezen afdeeling voor controle Ook artikel 2 wordt in dien geest gewij zigd. Het hoofdbestuur stelt voor art. 5 zoo danig te wijzigen, dat periodiek aftredende Hoofdbestuursleden wel onmiddellijk her kiesbaar zijn. De heer SPELLER verklaart zich als de minderheid van het hoofdbestuur, tegen dit voorstel van de meerderheid van het hoofd bestuur. Door aanneming van het voorstel zou het zeer moeielijk worden, nieuwe leden in het hoofdbestuur te doen plaats hebben. Ook de afdeeling Dordrecht verklaart zich tegen het voorstel van het Hoofdbestuur, evenals de afdeeling, Beverwijk. De afdeeling Alkmaar verklaart zich ook tegen het voorstel van het hoofdbestuur, doch zou wel de herkiesbaarheid wenschen van den voorzitter, den secretaris en den penningmeester. De afdeeling Haarlem zou een tusschen- weg willen. Deze afdeeling zop wel her kiesbaarheid van aftredende' hoofdbestuurs leden willen, maar dan tegelijkertijd even veel tegencandidaten uit de vergadering. Dit wenscht de afdeeling ook, om meer leven in de vereeniging te brengen, want in de afdeelingen in het slap, volgens spr. De afdeeling Zaandam kan z;ch bij de meening van de afdeeling Alkmaar aanslui ten. De voorzitter verdedigt het voorstel van het hoofdbestuur. Alle organisaties bij het onderwijs hebben de herkiesbaarheid. Dcor langen tijd in het bestuur e zitten krijgt men routine en bekendheid met het werk en dat is noodig. De Diocesane vereeniging bereikte zoo veel succes door den toenmaligen voorzit ter, die langen tijd zitting had. Na repliek wordt in stemming gebracht het voorstel van het hoofdbestuur, dat wordt verworpen met 56 tegen 50 stemmen. Hierna wordt de vergadering eenige oogen- blikken geschorst, waarin het hoofdbestuur een korte bescpreking houdt, over hetgeen thans na deze verwerping te doen staat. Na heropening der vergadering deelt de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur met het voorstel Alkmaar niet accoord kan gaan Ook meent het hoofdbestuur, dat een voor stel in den geest van de meening van de afdeeling Haarlem niet in stemming kan komen en dat de zaak thans van de baan Is. Verschillende leden en afgevaardigden voeren het woord. Ten slotte trekt de af deeling" Alkmaar haar voorstel in. Het hoofdbestuur vindt goed, dat, waar gebleken is, dat de stemming over het voor stel van het hoofdbestuur onzuiver was, eerst een voorstel-Haarlem in behandeling komt. Dan kan daarna nog eventueel een stemming over het voorstel van het hoofd bestuur plaats vinden. In behandeling komt dan een voorstel- Haarlem om bij elke verkiezing van leden '•oor het hoofdbestuur, evenveel tegencan didaten uT de vergadering te stellen. Na verdediging door de afdeeling Haar lem voeren weer verschillende leden het woord. Bij zitten en opstaan wordt het voorstel'Haarlem verworpen. Dfe zaak is- daarmede dus afgeleopen. Hierna wordt de vergadering geschorst tot kwart over twee. In de voortgezette vergadering der Dioces. Vereeniging van R. K. Onderwijzers, werd eerst behandeld een voorstel van het H. B omtrent een andere verhouding iri het uit brengen' van stemmen. Een amendement van Aar- en Amstel- streek werd verworpen; het voorstel van het H, B. werd bij zitten en opstaan aan- 'gènomen. Eveneens werd verworpen een (amendement Gouda. Voorstel van het H. B. In de eerste alinea van art. 25; Iedere af deeling betaalt voor ieder lid aan de kas jder D. V. een contributie vast te stellen door de Alg. Verg. Voor eere-leden en advi seurs der afdeeling is als zoodanig geen contributie verschuldigd. wordt achter het- woord ingevoegd „hospitant lid". Aldus vastgesteld. Vervolgens werden nog enkele besluiten genoemen inzake reglementswijzigingen. Voor de vacature van een lid van het H. B. was candidaat gesteld door Amster dam de heer H. v. d. Krogt te Leiden, door de Aar- en Amstelstreek de heer J. Kloosterman te Haarlem, door Gouda de heer D. Verschoor te Boskoöp en door Dordrecht de heer J. Schönberger. Gekozen werd de heer v'. d. Krogt. In de vacature-Speller waren candidaat gesteld de heeren W. J. Speller te Haar lem door Amsterlam en Leiden, D. Ver schoor te Boskoop door Gouda en J. Kamp te Wormer door Zaandam. Gekozen werd de heer Kamp. De voorzitter heette daarop welkom den Zeereerw. Pater A. Lourijssen C.ss.R. en sprak er zijn vreugde over uit den Zeereerw. oud-collega thans weer in zijn nieuwe, veel hoogere waardigheid, ter vergadering aanwezig te zien. Voorlezing werd gedaan van het ant- woord-telegram van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, luidend: „Dankbaar voor de aangeboden gevoelens, feliciteeren Wij St. Augustinus met haar zevende lustrum en wenschen Wij de vereeniging toe een gestadigen bloei' De afd. Rotterdam had een motie inge diend betreffende de wenschelijkheid te komen tot één Bond van R. K. Onder wijzers in Nederland, De voorzitter achtte dit een belangrijke motie, doch oordeelde, dat zij een stap achteruit is voor de eenheid. Momenteel loling aangewezen afdeeling voor controle 1 »ltru' Vj uit haar leden 2 deskundigen benoemt, die er twee federaties in ons land; deze de commissie van controle vormen om de twee samen te voegen het doel, terwijl bp rekening en de verantwoording over het ïfnnemmg der motie noodig s. dat de afgeloopen vereenigingsjaar rnet de daarbij D- V. >n _het Zmden worden ontbonden, het behoorende bescheiden te onderzoeken. De afdeeling Leiden wenscht de clausule: „uit haar leden" te schrappen. De afdeeling Hillegom wil de clausule „deskundigen" schrappen. Het hoofdbestuur kan met het voorstel- Gouda accoord gaan. Na bespreking ^vordt het voorstel-Gouda aangenomen, echter zonder de clausulo „deskundigen". Door loting wordt.de afdeeling Rotterdam aangewezen om de commissie van controle L te benoemen. De begroo'ing 1928 wordt vervolgens be- handeld, sluitende in totaal op '8801 en wordt zonder wijziging goedgekeurd. Als lid van het O. F, bestuur wordt be noemd mej. M. G. v. Beers to Amsterdam. geen onmogelijk is. De motie werd verworpen. Vervolgens werd verslag uitgebracht der St. Alfonsus-commissie, als bestuurslid van deze commissie werd gekozen de heei J. Gussenhoven te Den Haag, in de plaats van den heer Glasmeier, die niet herkies baar was. Een voorstel van het hoofdbestuur tot instelling van een propaganda-commissie om leden aan te werven, werd aangenomen. Naar aanleiding van de discussies zeide de voorzitter, dat bezwaren tegen het lidmaatschap feitelijk geen bezwaren mogen zijn, omdat men nooit kan weten in welke moeilijke omstandigheden men de hulp der D. V. kan noodig hebben. Het H. B. onder vindt 'zeer dikwijls, dat men lid wordt, als de kinderen tot God te brengen. Men kan veilig, beweren, dat de Paus, die de kinderen aanspoort tot de veelvuldige communie, wil dat de ouders en onderwijzers die be vorderen, en daarom de Schoolmis bevordert. Dagelijksche H. Communie is practisch onuitvoerbaar zonder de Schoolmis. Aan sporing alleen brengt de kinderen niet naar de Kerk; daartoe moet men de Scho.ol- mis organiseeren. Dan kan de onderwijzer ook zelf toezien op eerbiedig gedrag der kinderen- Vervolgens besprak Z. E. hoe de kinde ren bij de H, Mis moeten tegenwoordig zijn, nl. niet alleen lichamelijk, maar ook met geest en hart. De lichamelijke tegen woordigheid wordt bereikt door den kin deren de hooge waarde van het H. Mis offer voor te houden. Zij is echter slechts middel. Want de hoofdzaak is, dat het kind met verstand en wil, met geest en hart bij de LI. Mis tegenwoordig is. Om het met den geest goed tegenwoordig te doen zijn, moet een degelijk begrip van het H. Misoffer en de Misliturgie bijgebracht worden. Die kennis moet het in staat stellen zich op God-gevallige wijze met Hem te vereenigen. Want het einddoel moet zijn, dat de kinderen de H. Mis bij wonen om uit liefde God een offer te brengen. Men moet dus boven alles bij de kinde ren liefde tot God en offergeest aan- kweeken. Daarna behandelde de inleider de manier, waarop dit moet gebeuren en besloot met een krachtige opwekking zijn betoog, waar voor een krachtig applaus Pater Louryssen beloonde, terwijl de voorzitter woorden van hartelijken dank sprak. De afgevaardigde van Rotterdam behan delde het vraagstuk, dat de kinderen soms uit oogendienerij en menschelijk opzicht de IT. Mis bijwonen <>n ter H. Tafel naderen, en eenige andere zaken naar aanleiding van het rapport der St. Alfonsus-commissie over dit onderwerp. Pater Louryssen zette uiteen, dat zoowel aan de Kindermis als aan de Schoolmis, zooais de afgevaardigde zeide, kleine be zwaren kleven. De afgevaardigde van Haarlem bracht het opvoedkundige en gods rrucht-opwek- kende element naar voren van zingen ge durende de H. Mis Medegedeeld werd, dat 80 leden van den R. O. O. B, zich aangesloten hebben bij de Willibrordus-Fcderatie.. Daarna werd de agenda der federatie- vergadering behandeld. Dan volgde rondvraag en sluiting, nadat de voorzitter woorden van dank had ge richt tegen het scheidende hoofdbestuurslid, den heer W. J. Speller. DE INERAAK TE IJMUIDEN. Over de bij den heer B. aan den Zeeweg te IJmuiden gepleegde inbraak valt nog na der te melden, dat de inbrekers zich toe gang tot de woning hebben verschaft door het verbreken van een ruit der achterdeur en Let openen der spanjolet sluiting. Door mevr. B. werd bij haar thuiskomst 's avonds de inbraak ontdekt. Alles was overhoop gehaald; zelfs de bedden waren onderzocht, doch het aangewezen geld heb ben de daders niet kunrten vinden. Wel zijn er, zocals reeds gemeld, veel sieraden ont vreemd, was een aanzienlijk bedrag verter genwoordigt. Vermist yvordren: twee gouden heeren horloges, een doublé horlogeketting, een nikkelen heerenhorloge, twaalf Gero-zilve- ren lepeltjes, twee Gero-zilveren zuurvork- jes, twaalf zilveren lepelsjes, een zilveren suikerschepje, een damesring van Suri- naamsch goud, een gouden damesring met diamant, een nikkelen armbandhorloge, een doublé-goud armbandhorloge, een zilveren lepel en een gouden dasspeld. Een busje met 15 gouden tientjes dat nabij de gestolen voorwerpen slond hebben de dieven over het hoofd gezien. Vermoed wordt, dat de daders niet onbe kend waren met de omstandigheden der familie B. Toen Maandagavond te Hillegom een militair per rijwiel .naar zijn garnizoen te Den Haag wilde teruglceeren, werd hij van achteren aangereden door en dr bussen van de Brockway. Hij kwam te vallen en brak zijn been, terwijl hii mede een hoofdwoncie opliep. Hij werd bij den beer L. aan de Ocsteinderbrug binnengedragen, waar hem geneeskundige hulp werd verleend. Later werd hij per auto naar Den Haag cvergebrafcht, De Eerste Kamer behandelde gisteravond het wetsontwerp tot wijziging der grenzen vpn de gemeenten Haarlem, Velsen, Bloe mendaal, Heemstede, alsmede Haarlemmer- liecie en Spaarnwoude en opheffing der ge- meenten Schoten en Spaarndam. Het 21ste Natuur- en Geneeskundig con- gres is gisteren te Amsterdam geopend. Verbetering van den Vaarweg Amster damRotterdam, Een millioen-werk. Bij hevige vechtpartijen te den Ham nabij Almelo is één perscon gedood en werden er zestien gewond. Weer een ongeluk op den cnbewaakten overweg bij Kethel. Een oude man is door een trein gegrepen en op slag gedood. Bij Bedum is een vrachtauto in het Boler- dirp gereden. Een der inzittenden kwam cm hetl even. Het Zilveren Huwelijksfeest van Jhr. Ruys de Beerenbrouck; een hulde van de Tweede Kamer, Bijzonderheden omtrent de mijnramp bjj Estinnes, De Kathedraal van Reims, door beschie ting tijdens den oorlog deerlijk gehavend, geheel gerestaureerd. Kabinetscrisis in Japan, De cplossing zal vermoedelijk worden gevonden in alge meene verkiezingen. Rykow over de buitenl&ndsche politiek der Sovjet-Unie, Tsjang Kai Sjek ontheven van zijn opper bevelhebberschap; in zijn plaats is benoemd de Christen-generaal Feng Joe Hsiang. Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Stilstand. Licht op. Dp lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.36. barometerstand 772 m.M. te barometerstand 737.6 m.M. te Hoogste Roennes Laagste Stensele. Verwachting: Matige W. tot Z. wind; ge deeltelijk bewolkt, vfeinig of geen regen, weinig verandering in temperaluur. Aan' het aftredende lid, mej. J. Stolwijk, de nood daartoe dringt, ordt een woord van dank gebracht voor Als studiepunt voor 19271928 werd op ct c'oor haar georesteerde. voorstel van het H. B. aangenomen; School Voor de Federatie worden herkozen de en Missie. ceren H. G. d- Boer te Noordwijk Binnen Vervolgens werd liet woord gegeven aan n H. Th. v d. Krogt te Leiden. j Pater Louryssen, die een inleiding hield Verschillende voorstellen tot rrglements- over „De Schoolmis". wo:den behandeld. Spr. toonde aan, dat voor den onder artikel 1 wordt toegevoegd de clau- j wijzer, die zulk een hoog ideaal nastreeft, sule „hospitant leden Gisteren is door den directeur van Open bare, Werken aanbesteed: de levering van 110.000 stuks trottoirtegels en 600.000 stuks Waalstraatklinkers. Ingeschreven was voor de levering van troltoirtegcls als volgt: V. IT. J. Troupin, Haarlem, 121.90; Ned. Ba- zaltmaatschappij, Zaandam, 140; N. V. Bouwmaterialen Maatschappij Mi Luyten. Lekkerke k, 128; N. V. Betonf brick tc Arkel, 129.10; N, V. Metenor te Reden, 128; T. P. Bos en Zn., Alphen a, d. Rijn, 127; N. V. Betpn'abriek „Grotius", 141.50; Van Dijk Jr., Alphen a. d. Rijn, 127.90; de Schoolmis een uitstekend middel is omN. V. Holl. Bazaltinefabr,, Rotterdam, 142.20; G. C. van Meeuwen te Haarlem, f 127; N. V. „Hollandia", Krimpen a. d. 'Ussel, 129. Voor de levering van Waalstraiatklinksrs schreven in: N. V. Bouwmaterialen Mij.. M. Luyten, L'ekkerkerk, 29.50; J. Vos Co., 32,50; N. V. Ijzer- en Bouwmaterialen Maatschappij, voorh. D, v. d. Leest verschil lende merken) 30.25, 32.25 en 33.25; L. v. d. Meij, Leeuwarden, 32.50; G. C. van Meeuwen, Haarlem, 300.000 stuks, f 31.85; 80.000 stuks f 30.75; 10(3.000 stuks 'f 31.95; f 30.50 en 31.—; 150.000 stuks 31.—; N. H. J. Troupin, Haarlem, me-k a. 32.45, merk b. 31.50; Bouwmat. Mij., Gebr. Schor- nagel, Haarlem, 33.N. V. Hout- en Steenwerf, Haarlem, 32.A. W, Burge.s, Weert, 28.50; M. P. Splinter, Leiderdo p, 32.—. De prijzen zijn per 1000 stuks berekend De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", geeft Donderdag 28 April a.s. een concert in de Gem. Concertzaal, des avonds om 8 uur. Als solisten treden dan op: Mej. Berta Aten, alt, Amsterdam en de heer Jos de Clerck, viool, alhier. De begeleiding is in handen van mej. Emmy van Eden, alhier. 10 April 1.1, is in de Gen. Cronjéstraat te Schoten een gouden blousespeld, bezet met drie roosjes, gevonden. De eigenares daarvan is tot op heden onbekend en wordt verzocht, zich aan het polietiebureau in de Gen. Cronjésraat te melden. Ingekomen is bij den inspecteur der directe belastingen te Haarlem, 1ste af deeling, 233,60 wegens te weinig be taalde inkomstenbelasting. De eerste dag van de Poppententoonstel- ling welke ten bate van de Kleine Theresia Stichting in het gebouw „St. Bavo" is ge organiseerd, is een prachtig succes geworden. De belangstelling zoowel van dames als van heeren was zeer groot en met ge noegen mochten wij vernemen, dat er goed in den zak is getast. Zoo bracht de Ameriknansche verkoop van een der poppen 132.op, terwijl een andere pop 76.opbracht. In het geheel werden ruim 400 entrées genomen. Dinsdagmiddag brachten een ICO weesjes uil Bloemendaal een bezoek aan de tentoon stelling, welke onthaald werden op enkele versnaperingen. Door een djlietantenstrijkje werd aardige muziek ten gehoore gebracht, terwijl Dinsdagmiddag en heden het strijkje van het Lyceum uit Overveen welwillende medewerking verleent

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1