UTTÜH Radio-Omroep, FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? Bijzonderheden omtrent de mijnramp bij EstlnnesDe Kathedraal van Reims is geheel gerestaureerd. De Kabinetscrisis in Japan. Baron Tanaka Kabinetsformateur. Onder de Radio-berichten: Verklaringen van Rykow omtrent de bui- tenlandsche politiek van de Sovjet-Unie. De Japansche Kablnets-crlsis zal vermoedelijk worden opgelost door algemeene verkiezingen. Tsjang Kal Sjek ontheven ais opperbevelhebber; de christen-generaal Feng Joe Hsiang als zijn opvolger benoemd. BINNENLANDSCH NIEUWS. Een onderscheiding voor hoofd-aalmoezenier Evers. Het 21ste Natuur- en Geneeskundig congres. De verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik. Verbetering van den vaarweg AmsterdamRotterdam. RECHTZAKEN. Om een merkengeschil. RADIONIEUWS. Voortdurend contact met begin en eindpunt van de reis. KERK EN SCHOOL. Het Heilig Paterke van Hasselt. Het mijnongeluk bij Estinnes. Uit de verslagen in de Belgische bladen, blijkt, dat men in het begin nog hoop heeft gehad alle opgesloten mijnwerkers te redden. Maar onder het opruimingswerk bemerkte men de noodzakelijkheid om hier en daar stutten aan te brengen, wilde men grootere rampen voorkomen. Men werkte wat men kon, uren achtereen, maar de redders waren niet bij machte om de opgeslotenen tijdig te verlossen. Het kloppen waardoor de slacht offers de plaats waar zij opgesloten zaten ken baar maakten, hield na eenige uren op en toen men hen tenslotte bereikte, waren velen reeds gestikt. De meeste slachtoffers zijn of gestikt of door de neervallende gewelven gedood. Som migen, die in de verwarring de lift niet meer terugvonden en getracht hebben langs de ladders naar boven te komen zijn van deze ladders in de diepte gestort. Een geredde vertelt in „Het Laatste Nieuws" het volgende: Wij waren, zooals gewoonlijk, in de mijn gedaald, om de kameraden beneden te ver vangen. Het was ongeveer 10 uur. Op 355 meter diepte stapten wij uit de lift en gin gen in de galerij. De afgeloste makkers kwa men ons tegemoet. En dan.... plots.... iets als een vreeselijke rukwind. Was het een ontploffing? Ik weet het niet. Het was zoo geweldig, dat ik den indruk had niets meer te kunnen hooren. Ik werd met ge weld tegen de wanden van de galerij geslin gerd. Ik zag makkers ten gronde liggen en voelde een stinkend stof in de oogen, de ooren, den neus dringen. Ik voelde steen, kolen aarde op mij neerkomen. Ik hoorde kreten. Er waren makkers die huilden, die schreiden, die reutelden. Anderen die stil bleven liggen, doodEn dit alles gebeurde hl een helledonkerte, als in een graf. Toen wist ik niets meer. Hoe ik boven ge laakt ben, weet ik niet.._ Het congres der Fransche socialisten. Onmiddellijk na opening van het door Bonnet, secretaris der socialistische fede ratie van het Rhóne-dep., gepresideerde en door ongeveer drie honderd gedelegeerden bijgewoonde congres, hernieuwde Zyzomski zijn critiek op den Volkenbond, „het con sortium der groote imperialistische staten." En Bracke voegde er aan toe, dat een vol maakt socialist steeds de socialistische partij en geen burgerlijke regeering moet vertegen woordigen. Nog verscheidene gedelegeerden spraken in dien geest, waarop de onvermij delijke resolutie werd geredigeerd, die later in stemming zou komen, en waarin „de aan dacht der socialisten wordt gevestigd op de steeds ernstiger wordende bezwaren van de deelneming van ién hunner aan de werk zaamheden eener vergadering, welker daden in tegenstelling zijn met den geest, waarin Zij is gesticht." Intusschen was de Duitsche socialist Breit- scheid, lid van den Rijksdag, ter vergade ring verschenen, met luid gejuich begroet. Den tweeden Paaschdag werd de politiek der partij besproken in verband met het wetsontwerp in zake de militaire reorgani satie, waarvan Boncour rapporteur is. De Kathedraal van Reims De Kathedraal van Reims is thans vol doende hersteld om er wederom openbare diensten in te doen houden. Op Hemel- vaartdag, den 26en Mei, zal kardinaal Lucon, aartsbisschop van Reims, er de Hoogmis celebreeren, waarbij de Rockefeller Foun dation vertegenwoordigd zal zijn. Inbraak in een bank. fn den nacht van Donderdag op Goeden Vrijdag hebben inbrekers een aanval gedaan op de kluizen der Volksbank te Gotenfcurg Zij maakten daarbij gebruik van alle midde len der moderne techniek. Reeds gedurende den kantoortijd waren vier zware buizen met zuurstof en acetyleen in het gebouw ge smokkeld. De inbrekers, die sleutels bezaten op alle deuren der bank, slaagden er in een gat in de stalen kluisdeur te branden en daarin een dynamietlading tot ontploffing te brengen. De grendels van de deur echter waren onvermurwbaar, waardoor een som van een kwart millioen kronen behouden bleef. Het proces-Zaniboni. Naar aanleiding van de verklaringen van den getuige Quaglia in het proces-Zaniboni is te Cividale een zekere Barondella-Torre gearresteerd, van wien Zaniboni 10.000 lire zou hebben ontvangen. Torre was indertijd jn zijn vaderstad voorzitter van den bond van oud-strijders. I Het Vaticaan en de „Ac tion Franfaise." Het ziet er naar uit, dat het optreden van het Vatikaan in het conflict met de „Action Franfaise" niet gelukkig is geweest. Toen het royalistische blad onlangs op den index werd geplaatst, kwamen de katholieken, die overtuigde royalisten waren, in een moeilijk parket. Zij hadden te kiezen tusschen trouw aan de Kerk of aan hun royalistisch ideaal. En velen wendden zich tot de royalistische leiders om raad. Maurras antwoordde, dat indien zij tot een katholieke politieke orga nisatie behoorden, zij hun lidmaatschap dien den op te zeggen, veeleer dan met de Kerk te breken. Het schijnt echter dat de Kerk zich on gaarne den wrok der royalistische katholie ken op den hals wil halen, want toen de af- deelingen der Ligue de 1'Action Fran?aise in het dep. Oost-Pyreneeën en dep. du Gard aan de bisschoppen van Nimes en Perpignan de lijsten voorlegden met alle leden, die en bloc hun lidmaatschap van de Ligue hadden opgezegd, werden ze niet aanvaard. Zij wil den hiermede toonen dat de kerk haar spi- ritueele rol niet wil prijsgeven en zich niet in de politiek mengen wil. Intusschen is het aantal leden der „Action Franpaise" met 4667 leden toegenomen, ter wijl slechts 805 leden hun ontslag genomen hebben. Naar het Fascisme. Minister-president graaf Bethlen, die van zijn reis naar Rome weder te Boedapest is teruggekeerd, heeft in een interview o.a. verklaard, dat hij over de resultaten zijner reis uitermate tevreden is. Zij had, behalve de regeling der quaestie van een débouché, o.m. ook ten doel het sluiten van een vriend schapsverdrag te bevorderen. Voorts verklaarde Bethlen, dat de Hon- gaarsche regeering het fascistische stelsel speciaal de werking daarvan op sociaal ge" bied, in studie zou nemen. Dit beteekende geenszins, dat men zou streven naar he1 copieeren van het fascisme, maar alleen, dat de in Italië practisch en beproefd geble ken hervormingen door Hongarije eveneens zullen worden ingevoerd. Rome en Belgrado. Nauwelijks is door samenwerking tusschen Londen, Parijs en Berlijn, het Italiaansch Zuidslavische conflict inzake Albanië com missoriaal gemaakt en is de eerste opwinding en onrust, gewekt door het even weer acuut worden van het Adriatische zee-probleem, bedaard, of er rijzen weer nieuwe moeilijk heden. Opnieuw worden geruchten gelan ceerd over Zuidslavisch militaire toebereid selen, terwijl een Italiaansche officieele mede- deeling te verstaan geeft, dat nog geen con tact is verkregen tusschen Mussolini en den Zuidslavischen gezant en dat de aangekon digde rechtstreeksche onderhandelingen niet over het pact van Tirana (de kern van de quaestie) zullen loopen, maar dat slechts gesproken zal worden over de algemeene betrekkingen tusschen beide staten. Natuur lijk kan de beteekenis hiervan slechts een tactische zet zijn van de Italiaansche politiek en een soort camouflage van de werkelijke bedoeling maar met het eigenaardige karak ter van de Italiaansche strijdmethode ver keert men altijd in het onzekere en de strijd om de Adria blijft nu eenmaal een gevaarlijke quaestie, of het oude Italië hem nu voert met het vroegere Oostenrijk of het fascis tische en door de vredesverdragen teleur gestelde Italië tegen het tegenwoordige Zuid- slavië. Blijkens berichten uit Belgrado ziet men daar reeds in de officieele Italiaansche ver klaring een mislukking van de voorziene rechtstreeksche onderhandelingen. De reor ganisatie van de regeering op breeder basis zou een uitvloeisel zijn van de nieuwe moei lijkheden. De Zuidslavische regeering-Woe- kitsjewitsj hoopt zoodoende sterker te staan in deze nieuwe episode in den alouden strijd. De zaak-Marek. De directie van de Anglo-Danubian Ver zekeringmaatschappij te Weenen, welke bij de zaak-Marek betrokken is, heeft besloten Marek tot aan den afloop van het civiele proces maandelijks een bedrag van 500 Schil ling (is f 180) uit te keeren, teneinde niet de verdenking op zich te laden, dat zij Marek door den honger wil dwingen tot een voor haar voordeelige overeenkomst. Kerk en Staat in Amerika De vorige maand werd Alfred Smith, den gouverneur van New York, in een open brief verzocht, zijn inzichten uiteen te zetten wat betreft de verhouding tusschen de Katholieke Kerk en den Staat. Smith, die katholiek is en waarschijnlijk een sterk candidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten, heeft thans verklaard, dat hij de Katholieke Kerk niet erkende als een macht, die het recht had zich te mengen in de toepassing van den grondwet der V. St. of van de wetten des lands. De kabinetscrisis in Japan. Van het optreden van Tanaka als premier verwacht men een spoedige verandering van de Japansche politiek tegenover China. Tanaka, die vroeger minister van oorlog is geweest, heeft steeds een krachtige politiek op het Aziatische vasteland bepleit. Zaterdag jl. nog heeft hij in een toespraak tot zijn vol gelingen de zoo jttist afgetreden regeering in staat van beschuldiging gesteld wegens „het feit, dat zij practisch alle Japansche rechten in China aan de elkaar beraadsla gende groepen heeft overgegeven." Het afgetreden kabinet, waarvan Wakat- soeki de premier was, had zitting sedert September 1926. De nieuwe kabinetsfor mateur. Baron Tanaka, de leider der Seijoekai- partij, is uitgenoodigd een kabinet te vormen. Gemeld wordt, dat Tanaka de functie van premier heeft aanvaard. Een Maandag genomen besluit te niet doend, hebben de directeuren van de Tai- wanbank besloten het hoofdkantoor der bank en de filialen op Formosa open te houden. Een orkaan boven Sydney De stad Is getroffen door een orkaan, die den dood van zes personen veroorzaakte. De aangerichte schade is groot. De scheepvaart ligt volkomen stil. Dé troebelen in China. De resteerende ambte naren van het Sovjet-ge zantschap vertrokken. De rest der ambtenaren van het Sovjet gezantschap, met inbegrip van den zaak gelastigde, die moesten vertrekken als het resultaat van den inval in het gezantschap, heeft Peking verlaten. Een bloedbad onder sol daten. Negenduizend soldaten, behoorende tot de tweede divisie van het leger van Tsjang Tso Lin, zouden na hun terugtocht op 17 Maart uit Kaifeng, de hoofdstad van Honan, waarbij zij alle wapens en munitie in den steek lieten, door gewapende boeren en bur gers zijn vermoord. Het leger van Tsjang Tso Lin heeft Kaifeng pas weder hernomen. Men vreest thans voor wreede wraakmaat- regelen tegen de burgers. De strijd in de Koeomin- tang. Uit Nanking wordt gemeld, dat in de daar ter stede gehouden conferentie der Koeomin- tang Tsjang Kai Sjek heeft medegedeeld, dat hij definitief met de natonalisten te Han- kau heeft gebroken, de vorming heeft be kend gemaakt van een onafhankelijke natio nalistische regeering met Nanking als hoofd stad. Hij verklaarde dat het zijn bedoeling is, terug te keeren tot de oorspronkelijke leer stellingen der Koeomintang en den com- munistischen invloed uit te schakelen. De actie tegen de com munisten. De actie die op last van Tsjang Kai Sjek tegen de communistische organisatie te Kan ton werd ingesteld, zou, zooals gemeld wordt, zeer drastisch en volkomen zijn geweest. Gemeld wordt dat de communisten een demonstratie hadden beraamd, die zou plaats hebben, met het doel een aanval op de buiten landers uit te lokken, waardoor een incident zou worden geschapen tusschen dezen en Tsjang Kai Sjeks partij, die feitelijk te Kan ton de baas is. De plannen der communisten werden verijdeld door de autoriteiten, die hun hoofdkwartier bezetten, terwijl honderd communisten werden gedood en 1500 gear resteerd. Ook werd veel munitie in beslag genomen. In een bijeenkomst van de landstorm commissie op 3 Mei in den Dierentuin zal het mobilisatiekruis worden uitgereikt aan dr. J. Th. de Visser, als outl- veldprediker in algemeenen dienst en aan kolonel F. J. H. Fvers, als hoofd-aalmoezenier. Te Amsterdam werd gisteren in de groote aula van het Koloniaal Instituut geopend het 21ste Natuur- en Geneeskundig congres, dat wegens onstentenis van len algemeen voorzitter, prof. H. Burger, gepresideerd werd door den algemeen ondervoorzitter dr. C. U. Ariëns Kappers. In zijn openingswoord dankte dr. Ariëns Kappers allereerst den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, dat hij het eere-voorzitterschap van dit congres aanvaard had, waarin hij gaarne een bewijs ziet van een hernieuwde belangstelling der regeering voor het werk van dit tweejaar lijks weerkeerende congres der Nederland- sche Natuur- en Geneeskundigen. Dan richtte spreker zich tot het bestuur der gemeente Amsterdam en dankt hij den burgemeester. Ook den raad van beheer van Set Kolo niaal Instituut is hij bijzonder erkentelijk voor de gastvrijheid jn zijn gebouw en voor de groote tegemoetkoming en hulp in alles, wat de niet zoo gemakkelijke organisatie der verschillende sectievergaderingen be treft. Een bijzonderen welkomstgroet richtte spreker tot de afgevaardigden der Vlaam- sche zuster-vereeniging, het Vlaamsch Na- tuur- en Geneeskundig Congres, dat afwis selend met het Nederlandsche zijn bijeen komsten houdt. „Wij zien daarin" zei hij „een uitdrukking van de gevoelens, die ons verbinden als menschen van één ras en één taal, een hernieuwd bewijs dier wis selwerking, die sinds eeuwen tusschen Vlaan deren en Holland heeft bestaan en reeds dik wijls zulke vruchtbare resultaten heeft afge worpen". Spr. dankte daarna de vertegenwoordigers der universiteit van Amsterdam en die van zoovele andere instellingen en vereenigingen van vaderlandschen bociem, die vertegen woordigd waren. Na een welkomstwoord hield de algemeen ondervoorzitter dr. Ariëns Kappers de eerste wetenschappelijke voordacht over: „Een psy chische wet in den opbouw der hersenen". De heer H. A, Brouwer uit Delft hield daarna zijn voordracht over: „De continuï teit in de vormen der aardkorst". Des avonds ontving het gemeentebestuur van Amsterdam de deelnemers aan het 21e Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres met hun dames in huize „Couturier. Van het Gemeentebestuur waren aanwezig de burgemeester, de heer W. de Vlugt, de wethouders, de heeren Vos, Von Frijtag Drabbe, Polak en De Miranda, de gemeente-! secretaris, de heer J. J. Roovers en de directeur van algemeene zaken, mr. S, J. van Lier. Ter receptie verschenen voorts o, a. jhr. dr. mr. A. Röell. commissaris der Koningin in Noord-Holland, eere-voorzitter van het congres, leden van de regelingscommissie, gemeenteraadsleden. De burgemeester, de heer W. de Vlugt, riep de gasten een hartelijk welkom toe, in het bijzonder de vertegenwoordigers van het buitenland en de leden van de Vlaamsche groep, welke welkomstrede beantwoord werd door den onder-voorzitter van het congres, dr. C. H. Arriens Kappers. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den Prins, had de residentie weder een feestelijk aanzien. In het Voorhout, waar des middags van 3 tot 5 uur een concert werd gegeven, was tusschen de boomen een versiering van oranje, rood, wit en blauw aangebracht, terwijl van de Haagsche torens en van alle openbare gebouwen de drie kleur wapperde. De motorwagens van de H. T, M. waren op de gewone wijze ge- pavoiseerd. Op de ten paleize liggende regis ters werd druk geteekend. Des avonds wer den in verschillende kerken orgelconcerten gegeven, terwijl van 7 tot half 9 muziek in het Voorhout was. Grootsche plannen. Een werk van millloenen. Ter verbetering van den vaarweg Am sterdamRotterdam staan grootsche plan nen voor uitvoering gereed, waarmede, naar vernomen wordt, nog vóór den zomer een aanvang zal worden gemaakt. De binnenschipper, die van Rotterdam naar Amsterdam moet, heeft vooral de keus tusschen drie vaarwegen: le. de Hollandsche IJsel op, door de Mal- legaitsluis en Gouda, langs Waddinxveen, Boskoop, Gouwsluis, Alphen aan den Rijn en Woubrugge, over de Brasemermeer en langs Oude Wetering en de Ringvaart van de Haarlemmermeer, waarna over de Nieu we Meer en langs de Schinkel Amsterdam wordt bereikt; 2e. ook kan men, van Gouwsluis af, langs Nieuwveen varen en verder de Drecht vol gen, langs Vrouwenakker, Uithoorn en zoo den Amstel af; 3e. de Lek op tot Vreeswijk en verder door het Merwedekanaal. ,De eerstgenoemde route wordt algemeen de meest verkieselijke geacht. Al het bag- germateriaal, bijv. uit Sliedrecht, voor de Zuiderzeewerken bestemd, heeft haar 'ge volgd. De beteekenis van den vaarweg langs de Gouwe blijkt wel uit het feit, dat de vaar tuigen, welke in 1926 de M.allegatsluis pas seerden, te zamen een inhoud hadden van 4.3 millioen M3. Als de groote voordeelen er van be schouwt men in schipperskringen o. m., dat, van Rotterdam komende, het stroomopvaren tot Vreeswijk wordt vermeden. Verder is de vaart door de Mallegatsluls nimmer ge stremd bij hoog opperwater in de boven- rivier, gelijk soms te Vreeswijk gedurende een week of langer het geval kan zijn, en ten slotto biedt dit traject voor schepen uit Brabant en Zeeland in den winter een vei liger vaart. Echter: de meeste bruggen zijn te smal, er zijn nog eenige hinderlijke bochten en vernauwingen,en dan vooral de Mallegat- sluis? Die heeft al heel wat schippersbu'- meisren grondig voor een dag bedorven. De scheepvaart wordt hier. ondanks goeden wil en ijver van het sluispersoneel, in een dergelijk tempo „verwerkt", dat geregeld een „gedrang van schepen" er vóór is. Aangaande het werk, dat ondernomen zal worden, om deze toestanden te verbeteren, verklaarde ir. J. M .W. van Elzelingen, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat in Zuid-Holland, aan de „Tel." o. m. het vol gende: Na langdurige onderhandelingen i» tus schen Rijk en propïncïe overeenstemming bereikt betreffende den bouw van een nieu we sluis, bewesten Gouda' en geheel buiten de bebounwde kom. Deze sluis zal worden gebouwd door de provincie met een rijks bijdrage van 50 in de kosten vani aanleg. De provincie zal de bestaande Mallegat- sluis overnemen; deze zal, na de indienst- stelling van de nieuwe sluis, worden voor zien van een ebbekeering. De nieuwe sluis, welke evenals de bij- behoorende werken, ontwerpen is door den ingenieur van den Prov. Waterstaat W, J. de Koek van Leeuwen, wordt gebouwd voor schepen tot 2000 ton. Het plan er voor, met bijbehoorend verbindingskanaal, is gereed en door de regeering reeds goedgekeurd. De aankoop van gronden is in vollen gang en het eerste bestek, in verband met den sluisbouw, wordt binnen een paar maanden besteed. Bij Gouda komt een kanaal van pl.m. 2 K.M. lente, waardoor de Gouwe met den IJsel wordt verbonden en de nauwe Turf- singelgracht in de toekomst wordt verme den. Dit kanaal krijgt een waterspiegel breedte van 50 M.; de schutsluis een wijdte van 12 M„ de schutkolk en lengte v,an 110 M. en een vaardiepte van 3.40 M. Buiten de sluis wordt een voorhaven ge graven ter lengte van 400 tot 500 M. De sluis wordt geconstrueerd met roldeuren.Voor de riolen, welke dienen voor het vullen en ledigen der schutkolk, is gebruik gemaakt van de proeven, welke te IJmuiden zijn ge nomen. Door dit systeem wordt een snelle schutting en rustige ligging der schepen in de sluis verkregen. Over de schutsluis komt een ophaalbrug, waarover dc weg GoudaRotterdam wordt geleid, welke thans over Schielands Hooge Zeedijk loopt. Verder is over het verbin dingskanaal en hefbrug geprojecteerd met 25 M. doorvaartwijdte. die 26 M. hoog ge heven kan worden. Deze is van hetzelfde type als de nieuwe spoorbrug over de Ko ningshaven te Rotterdam. Deze brug ligt in den weg GoudaRotterdam en Den Haag, loopende door den Zuidplaspolder en aan sluiting gevend op den nieuw ontworpen Rijksweg RotterdamUtrecht en Amster dam. Het verbindingskanaal ten slotte zal uitmonden tegenover de bestaande booge spoorbrug: Van de provincie Noord-Holland is de medewerking verkregen om op haar gebied het vaarwater eveneens „op peil" te bren gen, terwijl Amsterdam ter vervanging van de Overtoomsche schutslui» een nieuwe zal bouwen in de Nieuwe Meer, met een ca paciteit als de te bouwen Mallegatsluis. Bij het nieuwe verbindingskanaal bewes ten Gouda, wordt een sterk gemaal gebouwd waardoor er voor kan worden gezorgd, dat waterstanden, hooger dan normaal, óók bij open verbinding in Gouwsluis niet meer op de Gouwe zullen voorkomen. Zijn al deze werken voltooid, dam zullen allereierst de MoIena,arsbrug( (ingang) Hei manswetering) en de bruggen in Woubruge, Leimuiden en Aalsmeer voor grootere sche pen geschikt worden gemaakt en zal het Rijk den Hollandschen IJsel verbeteren. De kosten van de werken tot verbetering van de Gouwe zijn voorloopig geraamd op tien millioen gulden- In 1926 heeft de provincie vier ton be schikbaar gesteld voor de onteigeningen en dit jaar 3.16 duizend gulden voor de eerste werken. Behalve de helft der kosten van de sluis met bijkomende werken te Gouda, zal het Rijk ook 1/3 Dijdragen in de verbou- wingskosten der bruggen enz. te Waddinx veen, Boskoop en Gouwsluis. De „Calvé Delft" contra de „Holac." De president bij de Haagsche rechtbank heeft dezer dagen een belangrijke beslissing gegeven in een merkengeschil. De olie- fabrieken Calvé te Delft hebben bij de recht bank een procedure aanhangig gemaakt tegen de Mij. „Holac" te 's-Gravenhage. Zij vorderde, dat aan die maatschappij ver boden zou worden het handelsmerk, door haar aangebracht op flesschen slaolie, verder te gebruiken, omdat dat merk gelijkt op het bekende etiket van Calvé Delft. Calvé Delft heeft den president van de rechtbank ver- Zocht om, hangende dat geding, al vast aan „Holac" het gebruik van dit merk te ver bieden. De president besliste nu, dat naar zijn aan vankelijk oordeel het merk van „Holac" zoo groote overeenkomst vertoont met het etiket van Calvé Delft, dat verwarring tusschen beide merken met groote waarschijnlijkheid is te voorzien. De president heeft daarom „Holac" bevolen om, tot vorenbedoeld ge ding bij gewijsde zou zijn beslist, zich te ont houden van het gebruiken van bedoeld etiket. 0p het stoomschip „Slamat" van den Rotterdamschen Lloyd is een korte-golf- installatie aangebracht voor zenden en ont vangen, waarmee veel succes is geboekt, meldt de „Pr. Bode". Het schip kwam me dio Maart te Priok aan en het was op die reis, dat bedoelde K. G.-installatie voor het eerst werd gebruikt. Toen de boot nog aan de kade te Rotterdam lag, werd al uitge zonden en de radiodienst te Bandoeng ont ving al dadelijk. Ook tusschen die haven en Southampton liet de „Slamat" op deze wij- DONDERDAG 21 APRIL. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieber. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trianon-trio. 3.404.30 Uurtje voor Wees- en Ziekenhuizen. 6.007.45 Concert door het H. D. O.-orkest. Mia van de Eynde, sopraan. 7.45 Politie ber. 10.30 Persber. -8.10 Populair concert door het H. D. O.-orkest, o. L van Willem van Warmelo. In de pauze optreden van Ed. Verkade in Shake speare's „Macbeth", DAVENTRY, 1600 M. 10.20 Het Goodhart's sextet en solisten (sopraan,, bariton, viool). 11.05 Gedichtenvoorlezing door O. March. 11.20 Concert (vervolg). 12.20—1.20 Giamofoonmuziek. 1.20 Openingsplechtigheid van het National Museum of Wales in Cardiff door den Engelschen Koning. 3.20 Orkestcon cert. 4.20 Lezing: The Aïssaouas of North Africa, 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Dansmuziek. 5.35 Landbouwber. 5.40 Dansmuziek. 5.50 Tijds., weerb., nieuws. 6.05 Causerie. 620 Lezing: Women's Hockey and the Australian Tour 6 35 Liederen van Hugo Wolf. R. Clayson, tenor. 6.45 Lezing: Helping the African to grow up. 7.05 Concert. L. Gasparini, cello.; M Hamhlett, piano. 7.20 Orkestconcert door het Stedelijk orkest van Bournemouth. 8.20 Weerber. nieuws, 8 40 Lezing: Round about Je rusalem. 8.55 „Spring". M. Thomas, sopraan; V, Hely Hutchinson, piano. E. Le Breton Martin, gedichten; R. Robert son, uiano; L. Godowski, viool. 9.50 11.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1750 M. 9.50— 10.20 Concert. 11.501.10 Orkestcon cert. 4.054.55 Klassiek uurtje. 8.05 9.30 Liederen van Schubert en Schu mann. Muziek van Wagner. Causerie. LANGENBERG, 469 M. 10.20—11.20 Or kestconcert. 12.501.50 Aria's en lie deren met pianobegel, Solilten; Alt, so pranen, bariton, viool. 7.358.20 Vroo- lijk concert. 8.20—9.40 Symphoniecon- cert door het Werag-orkest, R. Grote, cello. 9.5011,20 Dansmuziek, door de Luttekapel van café Kaisershóf Münster, KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN, 484 en 566 M. 1.50—7.05 Le zingen en lessen. 7.50 Moderne Lyriek door R. Becher. 8.35 Kamermuziek. Trio, Mayer-Mahr, piano, viool, cello, vio la, contra bas. Quintet» op. 114 Schu bert. 9.5011,50 Dansmuziek. HAMBURG, 394.7 M. 11.50—1.20 Orkest- concert 1.252.10 Kamermuziek, 4.20—5.15 Orkestconcert. 5.206.10 Vroolijk concert 7.2011.10 Mendels- sohn-avond Orkest en solisten. Daarna moderne dansmuziek met causerie: Mo derne dans en tempo. Jazzband, BRUSSEL 509 M. 4.20—6.20 Kinderma tinee. 7.208.50 Orkestconcert. 8.50 9.20 „Le cheveau blanc", 1-acter. ze van zfch hooren en verder de heele reis door, tot Priok toe. Dat wil zeggen: in de avond- en nachtelijke uren. Na Port Said, toen men de verbindingen met Europa goeddeels vaarwel zegde, be gon een geregeld contact over en weer, waarbij van Bandoeng uit ook met de K. G. constant gehandhaafd ook. Vernomen werd, dat de „Slamat" Ban- doengs korte golf voor het eerst ter hoogte van Gibraltar opving men had toen ech ter waarschijnlijk zijn handen te vol met de Europeesche stations. Op de terugreis naar Europa zou een proef op meer uitgebreide schaal worden genomen. Het doel hiervan is, naar zich begrijpen laat, ten slotte voor de groote mailbooten te komen tot een voordurend contact met Indië en Nederland door mid del van de korte golf. In het kader van dit plan past het voor nemen van den radiodienst, in Sabang een eenvoudige korte-golf-installatie te bouwen voor seinen en ontvangen. De Procure, Minderbroedersklooster, Maas tricht schrijft ons: Uit Rome wordt ons gemeld, dat het pro ces tot Zaligverklaring van den Dienaar Gods, Pater Valentinus Paquay O.F.M. (het Heilig Paterke van Hasselt), een nieuw sta dium is ingetreden. De H. Congregatie der Riten heeft goedgunstig op het verzoek van den Postulator Generalis beschikt om het Pauselijk Proces, in het Bisdom Luik ge voerd in behandeling te nemen. Het hoogste College der Kerk zal nu zelf opnieuw een onderzoek instellen naar de heldhaftige deugden van het „Heilig Paterke" en naar de wonderen, die men aan zijn voorspraak toeschrijft. Moge dit proces even spoedig verloopen als de tot nu toe gevoerde processen; dan zullen de velen, die den Dienaar Gods (f 1 Jan. 1905) nog tijdens zijn leven gekend en gesproken hebben, ook nog getuigen nlogen wezen van zijn verheerlijking door Christus Plaatsbekleeder op aarde. De vele vereerders van het „Heilig Pater ke van Hasselt" verzoeken wij God te bid den, dat deze eenvoudige en aantrekkelijke figuur uit St. Franciscus' Orde spoedig on der het getal der zaligen opgenomen worde. Zij, die een buitengewone gunst op voor spraak van Gods Dienaar meenen verkregen te hebben, worden dringend verzocht dit mede te deelen óf aan het Minderbroeders- klooster te Hasselt (België) óf aan de Pro cure Minderbroederklooster Maastricht Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. 41 Ofschoon de heer Hartopp niet schitterde door geest, bezat hij niettemin voldoende gezond verstand en was een fijne opmerker dan men wel veronderstelde. Hij raadde dan ook de vriendelijke bedoeling van zijn klerk en zeide vriendelijk: Een heer, die belang stelt in het Athena eum van Gatesburg. Mijn klerk( mijnheer, de heer Willams, secretaris onzer veieeniging. Neem een stoel, Williams." „Gij zeidet daar om te vermaken, mijn heer Chapman, maar „Hebt gij de verhandeling van professor Long over de schelpenkunde niet zeer on derhoudend gevonden?" „Om u de waarheid te zeggen, sprak de burgemeester minzaam glimlachend, „ik ben geen wetenschappelijk man en daarom kwam zijn verhandeling, ofschoon zeer diep zinnig, mij een weinig droog voor. „Was zij voor uw werklieden niet ucg droog er?" „Die waren er niet", zei Williams, we hebben al werk genoeg om de Gatesburg- scke werklui de vergadering te doen bij wonen, als er iets werkelijk nuttigs tot hen gezegd wordt." „Arme jongens; ze zijn 's avonds zoo ver moeid", zuchtte de burgemeester, „maar ze willen graag hun kennis vermeerderen en nemen boeken uit de bibliotheek." „Romans", onderbrak de strenge Williams, terwijl hij verachtelijk zijn neus ophaalde; „het zal lang duren, eer zij die kostelijke geschiedenis der mosselen nemen." „Als de lezing even vermakelijk was als een roman, zouden ze dan komen?" vroeg de acteur. „Ik denk van ja", antwoordde Williams, „maar ons doel is onderrichtten en onder richt, mijnheer. „Kan vermakelijk gemaakt worden. Als de spreker bijv. een levenden schelvisch kon vertoonen en daarin aanwijzen wat liefde rijkheid vermag, om het verstand en de ge hechtheid in wezens zonder ziel te ontwik kelen, zouden de menschen daardoor zelf niet liefderijker worden jegens hun mede- menschen?" De heer Williams lachte grimmig. „Wat verder mijnheer?" „Ik zou voorstellen zoo iets te doen." „Met een schelvisch?" riep de burgemee- ter uit. „Neen mijnheer, met een dier van edeler eigenschappen, met een hond." De beide toehoorders staarden elkander aan als stomme dieren. Waife vervolgde: „Door belangstelling op te wekken voor de persoonlijkheid van een begaafd vier voetig dier, zou ik langzamerhand belang stelling doen ontstaan in de natuurlijke ge schiedenis van het geheele ras, waartoe het bhoort. Ik zou de toehoorders tot luisteren brengen naar de vergelijking met andere leden der groote familie, die eenmaal met Adam in het Paradijs verkeerden. Ik zou den grond leggen tot een leerzamen cursus van natuurlijke historie en wie weet of wij niet, van de gewervelde zoogdieren traps gewijs tot het zenuwstel van de klasse der weekdieren zouden komen en opgang maken met de vertooning van een mossel." „Theoriënl" riep de heer William uit. „Practisch, mijnheer. Wanneer ik aan neem, dat het Athenaeum in zekeren zin een belasting is voor de rijke leden, onder welke de burgemeester in de eerste plaats behoort." „Niet de moeite waard om van te spre ken", mompelde de bescheiden Josia Har topp. Williams zag zijn chef met eerbied en be wondering aan en kermde: „niet de moeite waard, o." „Die vereenigingen behoorden door zich zelf in stand te kunnen blijven", verzekerde de tooneelspeler, „en den heer Burgermees ter moet beschermd worden." „En als ik u nu eens aantoonde, hoe gij die vereenigingen zoudt kunnen in stand houden zonder toelage „Daarmee zoudt ge ons zeer aan u ver plichten," - „Dan stel ik voor, een voorstelling in uw zaal te geven." „Williams wierp steelsgewijs een blik op den burgemeester en kuchte. De acteur hield zich alsof hij nóch dén* blik gezien, nóch den kuch gehoord had en vervolgde: „Natuurlijk voor niets. Ik ben geen spreker of redenaar van beroep, heeren." William keek zeer verheugd. „En wanneer mijn eerste poging gelukt, en daar ben ik zeker van, dan laat ik het aan u over, of we er mee zullen voortgaan. Ik kan hier echter niet lang blijven. Indien overmorgen. „Dit is juist de dag van onze vergadering met de dames. Maar gij spraakt van een hond, mijnheer, en honden worden er niet toegelaten, is 't niet Williams?" „Dat verbod kan, in geval van noodzake lijkheid, door een subcommissie opgeheven worden", antwoordde de vindingrijke Willi ams. „Maar zou de tegenwoordigheid van 'n levend dier niet mulder deftig zijn dan.. „Een doode mislukking", viel de acteur ernstig in. De burgemeester had wel willen lachen, maar durfde niet uit vrees het ge voel van den heer Williams te kwetsen, wien de grap volstrekt niet scheen te be vallen. „Onze meening is uitsluitend aan de ont wikkeling van den menschelijken geest ge wijd", zeide hij, „en een hond, „Een geleerde hond zou ik denken?" merkte de burgemeester aan. Williams vervolgde: „Zou een gevaarlijk •ncident kunnen worden voor het mede brengen van andere viervoetige diren, zoo doende zouden we kunnen afdalen tot ge leerde varkens. Wij houden geen menagerie, mijnheer.. mijnheer.. „Chapman," zei de Burgemeester vrien delijk. „Genoeg", zoo liet zich nu de acteur hoo ren, terwijl hij opstond en zijn „grand air" aannam. „Als ik u kon en mocht zeggen, wie en wat ik ben, zoudt gij er van over tuigd zijn, dat ik geen in het luchtruim zwevende theorien verkondig met wat ik een zeer ernstige en gewichtige zaak acht. En dat ik de waardigheid der wetenschap en de groote vermaardheid van het Athe naeum te Gatesburg zou benadeelen, daarop acht ik het overbodig mij te verdedigen. Deze grijze haren zijn Hij voltooide den zin niet dan door een lichte beweging met de hand. De beide toehoorders bogen diep en Waife ging voort; „Wanneer gij van antecedenten spreekt, mijnheer Williams, dan zult u mij wel toe staan, u op antecedenten van gezag te wijzen. Aristoteles schreef aan Elexander den Groote om dieren, ten einde ze in het Letterkundig Instituut van Athene te ver toonen. In de Egyptische leerscholen wer den lezingen gehouden over een hond, Anu- bis genaamd, die even ver beneden den hond stond waarop ik doelde, als een Egyp tische school beneden een Britsch genoot-1 schap. De oude Etrurêrs zooals door den I geleerden Scheveighouser wordt aangc- ioond, in de passage gij verstaat doch Grieksch mijnheer Williams?" De heer Williams kon dat tot zijn spijt niet zeggen. „Dan zal ik", vervolgde de acteur met een zweem van ironie in zijn stem, „die passage van Scheveighauser niet aanhalen, waarin hij spreekt over de Molosfische hon den in 't algemeen en de hond van Alci- bietes in 't bijzonder. Hij stelt als zeker vast, dat in elke letterkundige vereeniging der ouden, geleerde honden goed in aan zien waren. Er bestond zelfs een academie voor wijsgeeren, de cynische, d.w.z. de hondsche school, waar Diogenes de meest vermaarde professor was. Gij weet, dat hij het was, die met een lantaarn een eerlijk mensch ging zoeken, maar er geen één vin den kon. Waarom niet? Omdat die maat schappij der honden boven standaard van tnenschenwaarde op een onbereikbare hoogte had gebracht. Maar ik verveel u, anders zou ik een eeuw lang op deze wijze kunnen voortpraten, zoo u denkt dat de werklieden te Gatesburg geleerdheid stellen boven vermaak." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6