Gemengd nieuws. MARKTNIEUWS. UIT HET AND-, t De buitenlandsche politiek van de Sovjet. Een tornado in Illinois. Spoorwegongeluk in Canada. De Japansche kabinetscrisis. Tsjang contra Hankau. Feng de opvolger van Tsjang. Op den Jangtse. Plunderingen. e Xee/ *f(cl (4/ci Czïjt n eeic4« 'Kot ?ti JocVj. De onderlinge stand der Chineesche legers. Nog het kwaadste cadeau niet. Op den ouden dag nog vechtlustig. Hevige vechtpartijen nahii Almelo. Als er ruzie komt Een brutale inbraakmaar de inbrekers gingen onhandig te werk. Was er geknoeid?, Negen jaar geleden. Weer een ongeluk op den onbewaakt en overweg bij Kethel. In een sloot. Autoriefstallen in Frankrijk en België, waarbij Nederlanders betrekken moeten zijn. Brutale inbrekers in een juweliers winkel te Amsterdam. Een vrachtauto in het Boterdiep. KUNST EN KENNIS. Boekbeoordeeling. STOOMVAARTLIJNEN. SOCIAAL LEVEN. I AMSTERDAMSCH NIEUWST Gunstiger vooruitzichten voor Amsterdams belastingen? Verlaging van den electriciteitS' prijs in de Hoofdstad. De malaise in de Maastrichtsche industrie. KERK EN SCHOOL. De H. Landstichting. Het Gouden Priesterfeest van den Hoog Eerw. heer J. Wouters, deken van Maastricht. m zijn rapport, uitgebracht in hei raden- congres, verklaart Rvkow: De internationale toestand en de toene mende stabiliteit van politieke groepen, welke de sovjet vijandig gezind zijn, heb ben op het gebied der buitenjandsche po- lit'ek een aanzienlijke spanning doen ont staan. Herhaalde pogingen, een anti-sow- jeiiblok te vormen en een militair conflict tusschen de Sowjet-Unie en China te pro- vcceeren scheppen een buitengewoon ge compliceerde situatie en bedreigen de zaak des vredes. De stand der Engelsch-Russische betrek kingen kenmerkt den gespannen internatio nalen toestand. Toen de Eagelsche regee- ïing haar nota verzond, streefde zij er naar, de West-Europeesche staten tegen de Sowjet-Unie te doen samengaan, In dien geest had êe nota een zekeren invloed op de Italiaansche regeering, die het Bessara- bische protocol ratificeerde, dat gezien van 'het standpunt der Sowjetregeering elke rechtsgeldigheid mist. Nopens de gebeurtenissen in China deed Rykow opmerken, dat de interventie der mogendheden in dat land feitelijk reeds was begonnen. De toestemming der mo gendheden tot den overval op de sowjet- iegatie te Peking is een poging om de Sow jet-Unie tc<t den oorlog tegen China te verleiden. De Sowjetregeering zal op deze provocaties niet ingaan. Omtrent Borodin verklaarde Rykow, dat hij in geen enkel opzicht vertegenwoordi ger der Sowjetregeering was. Deze was voor zijn optreden niet verantwoordelijk. De positie der Sowjet-Unie is in China, dank zij de erkenning der souvereine rech ten van China, vaster en loopt minder ge vaar dan die van eik ander land. Ten aanzien van de betrekkingen tus schen Sowjet-Rusland en Duitschland ver klaarde Rykow, dat deze sedert het ver drag van Rapallo steeds meer zijn uitge breid en bevestigd. De Duitsche regeering heeft de na Locarno geuite bewering, dat Duitschland zich zou hebben verbonden in geval van een oorlog met de Sowjet-Unie troepen over zijn gebied door te laten, of ficieel tegengesproken. Het verleenen van een crediet van 300 millioen door Duitsch land aan de Sowjet-Unie bewijst, dat dè vriendschapspolitiek ook op het gebied der economische en cultureele betrekkingen volkomen beproefd blijkt. Van speciale beteekenis voor de politiek der Sowjetregeering zijn de randstaten en Polen tegenover welke landen de Sowjet regeering een politiek des vredes voert, welke zij door garantiepacten tracht te be vestigen. Een moeilijkheid is ontstaan uit de omstandigheid, dat Polen de rol van ga rant wil spelen. Op een dergelijke wijze van onderhandelen kon de Sovjetregeering niet ingaan. Een tornado heeft te Centerville (Illinois')* «een school verwoest, waardoor de onderwij zer gedood werd. Vijf en twintig leerlingen werden onder het puin bedolven. Bijzonder heden ontbreken. De telegraaf- en telefoon- lijnen zijn gestoord, de wegen zijn versperd. Er zijn vier personen gedood tengevolge van het ontsporen van een goederentrein op 56 mijl van Bornepayne in Onario. D'e crisis zal waarschijnlijk worden opge lost door algemeene verkiezingen, die voor het eerst volgens het algemeene kiesrecht zullen worden gehouden. De partij der nieuwe regeering, de Seijoekai, heeft slechts 166 zetels in het Huis van Afgevaardigden, terwijl de Kenseikai en de Seiyoehonto samen 250 zetels hebben. Het wordt on waarschijnlijk geacht, dat de Seijo honto de regeering zal steunen. t>e geheele provincie Kiangsi is in ue macht van de extremisten. De „rooden" plegen gewelddaden te Kioekiang en te Natsjang (de hoofdstad dezer provincie) en pijnigen der gematigden. Zij publiceeren fo to's van wreedheden, teneinden de bevol king te ierroriseeren. De vereeniging van Chineesche banken heeft beslaten de betrekkingen met de te Hankau gevestigde filialen te verbreken en te weigeren biljetten van de centrale bank en betaling aan te nemen, teneinde aldus verzet aan te teekenen tegen het besluit der extremisten, waardoor den banken belet wordt specie uit te voeren. Uit Chineesche bron wordt gemeld, dat de regeering te Hankau drie besluiten heeft gepubliceerd. Volgens het eerste wordt Tsjang Kai Sjek ontheven van zijn post van operbevelhebber van het nationalistisch leger en wordt zijn aanhouding en bestraf fing geëischt Bij het tweede wordt de zoogenaamde Christen-generaal Fenb Joe Hsiang tot op perbevelhebber benoemd met Feng Seng Tsü als militair gouverneur van Honan. De adjudant van Feng Seng Tsji ontving bevel naar Nanking op te rukken en Tsjang Kai Sjek aan te vallen. In het derde besluit wordt een verbre king van alle betrekkingen tusschen Nan king en Sjanghai aangekondigd Volgens de jongste berichten uit China wordt van beide oevers van den Jangtse tot zeven mijl boven Nanking nog steeds met geweren op schepen geschoten. Er heerscht een algemeene bedrijvigheid bij de forten beneden Tsjinkiang. Een Chineesche kruiser wisselde geschutvuur met de forten van het eiland Siloa en het Chineesche vlaggeschip raakte in gevecht met een bat terij op den noordelijken oever. Het vlag geschip werd beneden de brug getroffen en ernstig beschadigd. De R.K. missie te Hwangtsjau (ten 0. van Hankau) is door den boerenbond geplun derd. Te Woehoe hebben soldaten Zondag het clubgebouw gedeeltelijk geplunderd. J'.'cto De lOO.COCste Groninger zal 't goed hebben, naar het zich laat aanzien. De Amsterdamsche Spaarkas, heeft ge meend van haar belangstelling in den groei van Groningep te moeten doen blijken, door beschikbaarstelling van een volgestorte in schrijving in Kas 1927 voor de jonggeborene. Als tegemoetkoming in de verdere studie of andere opvoedingskosten ontvangen de ouders een uitkeering bij de verdeeling van kas 1927, d.w.z. als de 100.000ste na zijn 12de jaar de lagere school zal hebben doorloopen. In de buurt van de Lauriergracht te Am sterdam kregen twee buurmannen, allebei leden die 72 jaar telden, het met elkaar aar den stek. De zaak waarom hei ging was heelemaal niet ernstig, doch een van de 72- jarigen wist zich mede door den invloed van den alcohol,, daarbij zoo op te winden, dat hij het gewenscht vond met het mes zijn be langen te behartigen. De man bracht zijn buurman vier hooldwonden toe, waarna an dere en meer vredelievende huurlieden een einde aan het spectakcl maakten. De ge wonde buurman werd per ziekenauto naar het Binnengasthuis vervoerd; de politie hield den vechtersbaas aan. Eén menschenleven te betreuren; 16 gewonden. la het gehucht Den Ham nabij Almelo is het er Maandag heet toegegaan. Bij hevige vechtpartijen, d'" ontstonden werd een boerenknecht, de 20-jarigt Mannessen, gedood. Een ander een fabrieks arbeider, werd zwaar gewond. Ongeveer 15 personen liepen minder ernstige verwon dingen op. De vechtersbazen verkeerden onder invloed van sterken drank. Het was bij een vechtpartij op den weg naar Vrocmshoop, dat U. plotseling met een mes werd gestoken. De dader, zekere H. H. werd later gearresteerd en zal naar de ge vangenis te Zwolle worden overgebracht. Bij de Groenejagersbrug te Den Ham werd zekere E. met een mes in den schou der gestoken, ter hoogte van den hals, waarbij de slagader werd getroffen. Hoewel het geval zich zeer zorgwekkend liet aan zien, is de toestand van den getroffene thans minder ernstig. De dader van dit misdrijf is onbekend, Reeds sedert eenigen tijd was er eemge oneenigheid in den boezem van „Aurora te Heerenveen. De vroeger voorzitter, de heer Van der W., was evenals de heer en mej. K., als lid geroyeerd. Niettegenstaande dat, •bezochten dezen, als voorheen, de wekelijk- sche vergadering van de loge, welke Zater dags wordt ghouden. Staande deze bijeen komst werd men handgemeen, waarin ook de voorzitter der orde werd gemengd. Van der W. werd bewusteloos naar zijn woning vervoerd, terwijl de heer K. met een bloe dende hoofdwond naar het ziekenhuis werd overgebracht. Ook de voorzitter kwam er niet geheel zonder kleerscheuren at. De po litie ondezoekt, hoe een en' ander zich pre cies heeft toegedragen. t» bet kantoor der N.V. Ecrcxrrccdcrii aan. Je Maas, ïs een brutafe inbraak ge pleegd, De daders hebben alle bureaux en lessenaars opengebroken. Om de brandkast te kunnen openen, hadden zij alle meubelen in een hoek opgestapeld. Door een onhan digheid bij het kantelen van het zware ge vaarte, viel deze omver, de ruiten verbrij zelend. De buren werden door het lawaai gewekt en zagen de dieven zich ijlings ver wijderen, Verschillende bedragen aan geld worden gemist. In de gemeente Puttershoek heeft zich ïn verband met de a,s. gemeenteraadsverkie zingen een feit voorgedaan, dat veel op zien heeft gebaard. Nadat de candidatenlijsten ingeleverd en bekend gemaakt waren, bleek de lijst van de Chr. Hist, kiesvereeniging een andere volgorde van candidaten te vermelden dan door deze vereeniging oorspronkelijk was opgemaakt. Na onderzoek zou aan het licht gekomen zijn, dat de secretaris dezer vereeniging, die belast was met het in orde maken der lijst, een blanco lijst door het benoodigde aantal kiezers had laten tee kenen en daarna de namen der candidaten naar een door hem zelf gekozen volgorde ingevuld had, waarbij hij zichzelf nummer twee zou hebben geplaatst. Door de lijst cip hef-laatste moment te doen inleveren, was tijdige ontdekking voorkomen. Eindelijk gesnapt? Te Zeist is in 1918 een drietal inbraken gepleegd, die tot nog toe niet opgehelderd zijn. Thans heeft de politie te Tilburg twee verdachten aangehouden, die blijkbaar meer van genoemde inbraken afwisten. Na een onderzoek in samenwerking met de po litie meent men thans inderdaad de daders gevonden te hebben. Een oude man door den trein gegrepen en gedood. Gistermiddag, omstreeks vier uur, is de 70-jarige cclporteur Van der Laan uit Vlaar" dingen op den onbewaakten overweg bij Ketel door een uit Schiedam komenden trein gegrepen. De man was doof en heeft ook de waarschuwingen van hem. die het ongeluk zagen gebeuren, niet gehoord. Hij werd aan hoofd en beenen gewond. Dok tershulp was spoedig aanwezig, maar zij mocht niet baten. De man was op slag dood- Op de Nieuwe Steeg te Baam reed een auto van Baam naar Soest, waarin gezeten waren de heer en mej. Den Bandt, uit Baarn, alsmede de heer Jonkers uit Hil versum. Een paar honderd meter voor Soest reed het voertuig plotseling van den weg in een sloot. De inzittenden van een juist passeerenden auto brachten de dren kelingen op het droge. De heer en mej. Den Bandt kwamen er zonder letsel af, doch de heer Jonkers bleek eenige ribben gebroken te hebben. Hij werj in bewuste- loozen toestand naar het ziekenhuis te Baarn overgebracht. Naar verschillende Fransche bladen heeft het parket te Brussel, in verband met de talrijke diefstallen van auto's in Frankrijk en België gepleegd door v. K. en A. P., inspecteurs naar Parijs en Amsterdam ge zonden, ten einde het onderzoek voort te zetten. Er is vastgesteld, dat vele der auto's in Frankrijk en België zijin verkocht aan Nederlanders, die men verdenkt van medeplichtigheid. De Nederlandsche recher che zóu verscheidene gestolen wagens heb- gen gesignaleerd in Scheveningen, Amster dam en Den Haag en er zou alle aanleiding zijn te gelooven, dat de Nederlandsche he lers behooren tot de bende, die zich spe ciaal toelegt op diefstal van Ford.wagens in België, voornamelijk in Brussel. Van de auto's, welke in Frankrijk gestolen en in België verkocht werden, heeft de Belgische recherche er een vijftigtal in beslag geno men en naar Brussel gbracht. Het dossier van de gearresteerde v. K. en P. groeit met den dag aan. De recherche is 'bezig nog 125 auto's op te sporen. Gisternacht, tijdens de afwezigheid van de bewoners, is ingebroken bij de firma J. van Messel en Zoon, juwelier en horlo- gier aan de Hoogstraat 196 te Rotterdam. Er is voor een groote waarde aan gouden voorwerpen uit de étalage ontvreemd. Het juiste bedrag kan nog niet worden opge geven, daar derst de inventaris moet wor den opgemaakt. D'e inbrekers zijn eerst op het dak ge klommen en probeerden een badkamer binnen te dringen. Toen zij het luik niet konden open krijgen, hebben zij de pannen van het dak verwijderd en een gat gemaakt in het daaronderl iggendc houtwerk. Ver volgens lieten zij zich zakken in de badka mer, De deur van dit vertrek was met een grendel aan den buitenkant gesloten. De indringers hebben toen een gat in de deur gezaagd, de hand door hef gat gestoken en zoo van buiten af en grenel weeschoven. Daarna gingen zij naar beneden, waar zij weer op een gesloten deur stuitten, welke zij niet konden openmaken, Zij hebben toen de ijzeren spijlen op zijde gebogen en zijn daar doorheen gekropen. Zoo konden zij in den winkel komen. Zij hebben nog be proefd, de brandkast te forceeren, doch dit is niet gelukt. Zij hebben alleen uit de éta lage, zooals reeds gemeld, een groot aantal gcud envoorwerpen medegenomen. Een 58-jErige man gedood. Omstreeks half drie gistermiddag is bij Bedum een ernstig ongeluk gebeurd. Een vrachtauto van den heer Hikketna te Uit- huizcrmiedum, waarin vee werd vervoerd, is door onbekende oorzaak in het Boter diep gereden. Spoedig was er hulp ter plaatse. De inzittenen, benevens het vee, werden uit het water opgehaald. Het bleek, dat de chauffeur en twee der inzittenden er vrij goed waren afgekomen. De toestand van den 58-jarigen ongehuwden veehouder P. den Poer, die achter in den wagen ge zeten had, was ernstig. Hij werd 'binnenge dragen bij den heer Van Maar, waar dr. Frick spoedig aanwezig was. Ruim ander half uur is men bezig geweest, met behulp van een zuurstofapparaat, het leven op te wekken, doch al'es belaas tevergeefs. Eigenaardig is 't, dat ongeveer een jaar geleden cp dezelfde plek eveneens een ongeval met een vrachtauto met doodelij- ken afloop gebeurd is. Daarbij werd toen de heer Dijkema gedood. Het droevig on geval is venuoedelijk te -wijten aan een defecte stuurinrichting van den auto. Het parket^ uit Groningen en de politie waren spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Naar de „Tel." nog nader verneemt was de vrachtauto geladen met drie koeien en een aantal schapen. Een van de schapen is meer dood dan levend opgehaald. De ove rige dieren knden zich bevrijden doordat de hekken, waar binnen zij in den wagen waren opgesloten los gingen. De heer Den Boer had, zooals later nog gebleken is, ernstige inwendige kneuzingen bekomen. Het Christelijk getuigenis der Catacomben", door pater F. Hendrichs S, J. Uitgave G. Mosmans Zn., 's-Hertogenbosch. Dan zullen de steenen spreken." De steenen zullen spreken, ja ze spreken thans tot wie hooren wil. Ze worden be grepen door wie ze begrijpen wil. De halsstarrige, dat hij ooren hebbe om te hooren, oogen om te zien, verstand om te begrijpen, wat ze tot hem zeggen. Voor de zoekenden zijn ze ulk een mach tige steun om tot het licht der Waarheid te komen. Het Christelijk getuigenis der Catacomben is de meest zuiver historische apologie, die zoowel tot het groote verstand als tot den met slechts weinig geestelijke gaven be deelden mensch komt al9 een helder en overzichtelijk boek. Het komt tot ieder mensch en moet tot ieder mensch komen omdat het door ieder begrepen zal worden. Daarom juist is de verschijning van het voortreffelijk werk van pater F. Hendrichs S.J.: „Het Christelijk getuigenis der Cata comben" van onschatbare waarde. .Onze lezers kennen het wijdvermaarde werk van pater Hendrichs, hetwelk hij zich ten doel stelde, reeds. In een glansrijke reeks van belangwekken de voordrachten heeft pater Hendrichs in Je laatste jaren in tal van plaatsen in ons land, ook te Haarlem, zijn levenswerk ver klaard, de apologie sprekend en leerend uit het Christelijk getuigenis der Catacomben, heeft hij de verschijning van zijn werk als 't ware voorbereid, want hel is thans de heerlijke vrucht van dien arbeid. Wie het voorrecht genoten heeft bij deze voordrachten onder het gehoor van pater Hendrichs te behooren en wie de interes sante vondsten aan de hand van de verkla ringen voor zich geopenbaard zag, zal het verlangen in zich gevoeld hebben, meer van deze openbaringen te weten, te zien, zich te hooren verklaren, meer nog te begrijpen, dan dit uit den aard der korte tijdsruimte, wel ke een voordracht van één dvond slechts in beslag kan nemen, mogelijk is. Dit verlangen is thans bevredigd. Gedege- ner, rijker, rijper nog, meer omvattend, be langwekkender, indien dit mogelijk ware, is het boek van pater Hendrichs geworden. Niet genoeg te waardecren is deze vrucht van jarenlangen moeizamen, ingespannen, volhardenden arbeid, een vrucht van supe rieure apologetische substantie. Toch moge als apologetisch werk zijn ka rakter niet worden misverstaan, zooals de schrijver zelf in zijn inleidend woord zegt: „Het boek bedoelt geen strijdschrift te zijn, niets anders beoogt het, dan te voldoen aan den begrijpelijken en billijken drang, om het in lezingen over deze stof gesproken woord en het vluchtig toen op het doek ge worpen beeld vóór zich te zien in blijvenden vorm. Zoo kan men dan immers zelf, rustig nadenkend, de verklaringen en de gevolg trekkingen toetsen." Bij rustige beschouwing juist komt de voortreffelijke apologetische waarde m steeds scherper omlijning naar voren om zich ten slotte te vormen tot een monu ment, hecht, en onwankelbaar, gegrondvest op de onwrikbare fundamenten der geschie denis en der klare feiten zelf. Erkende deskundigen, leden der Pauselijke archeologische commissie te Rome, zooals Kirsch, Wilpert, Belvederi en anderen zijn eenparig in him waardeerend oordeel over de verschijning van het werk. Mgr. J. Wilpert zelf heeft zich gezet aan het schrijven van een voorrede, niet om het boek aan te bevelen, meent hij, want het beveelt zich, als de rijpe vrucht van een langen en erostigen areid, van zelf aan, maar om den schrijver met zijn voleindiging geluk te wenschen. Het boek, zoo besluit mgr. Wilpert verder, is een heerlijke apolo gie van ons heilig geloof. Zulke woorden van tot oordeelen u» deze bi; uitstek bevoegde mannen zeggen genoeg Wij kunnen na zulk een verklaring slechts een woord van hulde vinden voor dengene, die deze loffelijke erkenning als belooning voor zijn reuzen-arbeid in ontvangst heeft te nemen. Thans iets over het boek zeil. Wie zich maar eenigszins de omvangrijk heid kan voorstellen van de laak, welke de schrijver zich voor oogen stelde te volvoe ren, begrijpt onmiddellijk de voorname be- teekenis, die in de totstandkoming van het werk besloten ligt, wanneer hij even reali seert de talrijke vraagstukken, die waren op te lossen, de ontelbare moeilijkheden, die uit den weg moesten worden geruimd, voor aleer de geheele stof geordend, geregeld,ver- duidelijkt en tot de iuiste verhoudingen te ruggebracht was, om aan het doel te beant woorden; „Een boek voor het volk De schrijver is daarin volkomen geslaagd en heeft een prachtstuk geleverd, welks practische waarde door oordeelkundige sa menstelling gevoegd bij zeer vele kostbare foto's en teekeningen, een hoogte van den eèrsten rang bereikt De superieure inhoud laat zich niet in een kort bestek relëveeren. Men moet zelf het boek lezen, om de schoonheidsbekorinig ervan te ondergaan, die dadelijk de aandacht boeit de gewensch- te sfeer weet te scheppen. Na een inleidende beschouwing: „lot recht begrip der zaak", laat zich de stof in deze twee hoofdpunten verdeelen: 1. De symbolische voorstellingen der Levenszege- praal; 2. Wat in de schatting der eerste Christenheid tot die levenszcgepraal voert. Ons herinnerend de heerlijke oogenblik- ken der eerste meer intense kennismaking met het Christelijke Getuigenis der Cata comben, en hier doelen we op de avonden van de voordrachten door den schrijver over zijn werk gehouden, is het lezen een nog hooger genot en zoo zal het ook allen met ons gaan, die pater Hendrichs hoorden spreken. Een apart woord van lof verdient de typo grafisch kunstvol verzorgde uitgave, waar mede de uitgever eer inlegt. De uitvoering past geheel in het kader van het werk en maakt het mede door den lagen prijs een zeer begeerenswaardig voorwerp, dal met zijn voorname kwaliteiten goddank binnen ieders bereik is, wat helaas van vele waardevolle hedendaagsche werken niet ge zegd Van worden. Dat dit nieuwe werk van pater Hen drichs daarop zulk een gunstige uitzonde ring maakt zal naast den schrijver ook het groote getal van hen, die in dit apologetisch kunstwerk belangstellen, deugd doen. Het heerlijk werk ligt in zijn volle schoon heid voor ons. Uit kleur en lijn. uit stucwerk en marmer, uit symbolische vormen en scherpe inschrif ten spreekt luid de onvergankelijke waar heid van ht Christendom der eerste eeu wen, in de monumenten der Catacomben. Daér klinkt ons het getuigenis tegen over den historischcn en den Goddelijkcn Chris tus, over den Christus Verlosser der wereld en diens gezegende, vereerenswaardige Moe der, daar gaat het machtig getuigenis uit over Leergezag, Petrus, Doopsel, Gemeen schap der Hc'ligen en Eucharistie als onder pand van onvergankelijke zegepraal. Wij meenen deze bespreking niet beter te kunnen besluiten dan ons van Sarte aan te sluiten bij den hartgrondigen wensch, die de schrijver zelf in zijn boek naar voren brengt. „Zoo moge het dan verstaan worden door allen, die van goeden wille zijn, dat zijn zij, aan wie Gods Engelen den Vrede hebben toegezegd, den Vrede, die de heerlijke vrucht is der Waarheid. Nu moge dit getuigenis niet meer ver stommen, nu moge het uitgaan naar Neer- land's volk, onweerstaanbaar dóórklinken tot in 't diepste der zielen. Den menschen van goeden wil ten heil, bovenal den Chris tus der volken ter eere." NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BRUNSWIJK 17/4 Rott. te Cardiff. CALANDSPLEIN, Rott. naar Narvik, pass. 18/4 Kopervik. EEM 18/4 Elseneur gep. Rott. naar Memel. GAZELLE ms., 16/4 v. Delfzijl te Bremen. JOHANNA TE VELDE ms., 17/4 v. Ant werpen te Londen. KERLEHAVEN' 16/4 v, Quebec n. Queen- stown. KRALINGEN 16/4 v. Norfolk n. Havre. OOTMARSUM 16/4 van Qubec n. Bremen ORION m.s., 17/4 van Boom te Londen. RIJN 18/4 Ouessant gep., Bilbao n. R'dam. SASSENH'EIM 18/4 v. Cabana te Savannah STAD ZWOLLE 18/4 Ouessant gep., Rot terdam naar WAALHAVEN 18/4 v. Brake, l.v. Boston te Jacksonville. ZEELAND ms., 16/4 v. Rumpst te Londen. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr pass. 16/4 Perim. KON. HOLL. LLOYD. ALKMAAR 18/4 van Antwerpen te Ham burg. AMSTELLAND (thuisr.) 16/4 v. Monte video. EEMLAND (uitr.) 17/4 te Buenos Ayres. FLANDRIA (uitr,) 17/4 van Lissabon. GAASTERLAND (uitr.) 18/4 te Santos. MONTFERLAND (uitr.) pass. 18/4 Canar Eii. ORANIA (thuisr.) 16/4 v. Pernambuco, pass 17/4 Fernando Noronha. WATERLAND (thuisr.) 21/4 v.m. 5 uur te IJmuiden verwacht. KON. N. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ AMSTERDAM 15/4 v. Cristobal n. Curacao ARES 17/4 v. Curacao naar Cristobal. AURORA Valencia n. R'dam pass. 18/4 Gi braltar. BAARN 18/4 v. A'dam te Hamburg. BRIELLE 16/4 v. Callao naar Tambo de Mora. BERENICE 18/4 v. Santander te Oporto. DEUCALION 16/4 v. Oran te Algiers. DRECHTERLAND (thuisr.) 16/4 v. Santos EUTERPE La Pallice naar A'dam pass. 19/4 v.m. 2 uur 30 Dungeness. C-ANYMEDES 16/4 v. Smyrna te Constan tinopel. ILOS 18/4 van Carthagena naar Malaga. JASON 18/4 v. Valparaiso naar San Antonio JUNO 18/4 v. A'dam te Hamburg. LUNA 15/4 v. W.-Indie te New York. MARS 18/4 v. Carthagena n. Alicante. MEROPE 15/4 v. W.-Indië te New York vertrok 17/4 naar Port-au-Prince. NEPTUNUS 17/4 van Setubal te Lissabon vertr. 17/4 naar A'dam. STRABO 19/4 van Stetting te Amsterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. HEEMSKERK 16/4 v. Rott. te Hamburg. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK 15/4 v. Rott. te Ga - veston. LOCHGOIL, v. Rott. n. de N. Pacific, 17/4 te Co on. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. AAGTEKERK (thuisr.) pass. 17/4 Sagres. DJAMBI 17/4 v. Rott. te Hamburg. HOLLAND—BRITSCH-IN DIE LIJN. BOVENKERK (uitr.) 18/4 te Ca cutta. KOUDEKERK (uitr.) pass. 18/4 Ouessant. JAVA—BENGALEN LIJN. CALCUTTA, Java n. Ca cutta, 18/4 t. Rangoon. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJEMBER (uitr.) pass. 17/4 Perim. INSULINDE (uitr.) pass. 17/4 Kaap de Armi. KEDOE (thuisr.) pass. 18/4 Kaap Gibra tar. MADIOEN (thuisr.) 18/4 te Marsei e. PALEMBANG, 17/4 v. Rott. te Hamburg. ^ROTTERDAMZUID AMERIKA LIJN. ALHENA (thuisr.) 18/4 te St. Vincent. WAALWIJK (uitr.) 18/4 v. Oporto. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. NELEUS, v. Batavia n. Liverpoo pass. 16/4 Perim. PROMETHEUS 19/4 v. Batavia te Amster dam. PYRRHUS 19/4 v. Amsterdam n. Londen. TELEMACHUS, v. Batavia n. Amsterdam, pass. 16/4 Perim. De jubilaris droeg zelf de H. Mis van dankzegging op, waaronder zijn neef, de vroegere kapelaan van St, Servaas en tegen woordige pastoor van fhorn, G. Wouters, de feestpredicatie hield. Na de H. Mis zong het zangkoor de can tate „Sacerdos in aeternum". voor deze ge legenheid gedicht door Chr. Mertz en ge componeerd door den directeur van het zangkoor, den heer I'ranssen. Bij de daaropvolgende huldiging in de voormalige Dominicanerkerk werd medege- deeld, dat van Z. H. den Paus een telegram van gelukwensch en Apostolischen zegen was ontvangen. Namens het kerkbestuur en de geheele parochie werd den jubilaris een bedrag van 7000 overhandigd als begin van een fonds tot ondersteuning van behoeftige parochia nen, die roeping gevoelen voor het priestep. schap, bij hun lagere studies. De receptie was zeer druk bezocht. Een plechtig Lof met Te Deum vormoe het waardig slot der kerkelijke plechtig, heden. Van B. en W, van Amsterdam zal, naar de „Tel." verneemt, spoedig een voordracht verschijnen, waaruit blijkt, dat de uitkee- ringen uit verschillende bedrijven en wel van de Gasfabrieken Electriciteitswerken en de Waterleidingen, hooger geraamd kunnen worden, dan bij het opmaken der begrooting kon worden berekend. Deze gunstige vooruitzichten zijn, naat men weet, van veel belang voor de hand having van den belastingfactor op 0.6, waaromtrent eind April het definitieve voorstel zal worden gedaan. Hoewel het electriciteitsverbruik te Am sterdam nog steeds in niet onbelangrijke mate toeneemt, zijn er, naar de meening van B. en W. van Amsterdam, toch minder gun stige factoren, die op de wenschelijkheid wijzen een deel der tarieven nog beter te doen aanpassen aan het gerief der verbrui kers dan reeds het geval is. Voorloopig kun nen zij niet aannemen, dat 'het krachtver- bruik belangrijk zal toenemen, aangezien de industrieën, die voor aansluiting in aanmer king komen, al wel aangesloten zijn, terwijl de bij voortduring herschende malaise een accres van enkele fabrieken weer neutrali seert. De invoering van het vast recht en later van het vrije tarief heeft het stoom verbruik voor huishoudelijke doeleinden sterk bevorderd. De resultaten zijn aanvan kelijk zeer gunstig geweest, In den laatsten tijd is echter in de toeneming van dat ver bruik een neiging tot daling merkbaar. Dit wijst er op, dat voor een aanta) verbruikers, die vast recht of vrij tarief hebben, waar schijnlijk de kleinere, de prijs nog in. den weg staat om een huishoudelijk gebruik zoo ruim als men het zou wenschen toe te pas sen. Ook, dat deze prijs wellicht nog ver bruikers terughoudt van de toetreding tot het vast recht of het vrije tarief, B, en W. stellen zich voor, dat door ver laging van het vast recht en het vrije tarief van 5 cent op 4 cent het verbruik voor huis houdelijke doeleinden aanmerkelijk zal toe nemer. Met de tariefsverlaging, welke B. en W, op 1 Juli a.s. willen doen'ingaan, heeft de Commissie van bijstand in bet beheer der Gemeentebedrijven zich vereenigd. Zij stel len er prijs op den Raad van Amsterdam met Hit voornemen in kennis te stellen. Geen inzage van het rapport. In de Kamerzitting van 1 April j.l. heeft, gelijk bekend, de minister van Financiën medegedeeld, dat naar aanleiding van een door hem ontvangen rapport outillage der Ceramiofabrieken te Maastricht als verou derd moest worden beschouwd. De K. van K. te Maastricht had den minister om in zage van dit rapport gevraagd en voorts om de namen der samenstellers te mogen ver nemen. De minister heeft thans geantwoord, dat het rapport, als zijnde vertrouwelijk, niet Ler inzage kan worden verstrekt en dat hij ook geen vrijheid heeft de namen der samen stellers bekend te makt>- Naar de Msb, verneemt, zullen de F-erw, Zusiers der EeuwigJuiende Aanbid ding, die op de H. Landstichting de eeuwig durende aanbidding onderhielden, het kloos ter naast de basiliek op de H. Landstichting gaan verlaten. Hel gouden priesterfeest van den. pastoor der St. Servaas en deken van Maastricht, den HoogEerwaarden heer J. Wouters, is Maandag luisterrijk .gevierd. AMSTERDAM, 19 April. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop) Zeeuwsche bonten f 5.255.60, id. blauwen f 5.20 5.60, idem bravo's f 45, id. roodstar f 4.40 —5.50, id. bonte star f4.404.50, idem eigenheimers f 4.204.40, id. eigenheimer poters f2.753.10, id. blauwe poters f3.10 —3.25, id. bonte poters f3.20—3.25, idem roodstar poters f 2.753, id. bravo poters f33.10; Anna Pauwlowna zand f5.50 6.50, id. id. roodstar f 4.40—4.50; Hillegotn- mer zandaardappelen f 5.506.50; Flak- keesche eigenheimers f 4.20—4.40, id. roodr star f 4.40—4.50; Spuische eigenheimers f 4.20—4.40; id. roodstar f 4.40—4.50; Frie- sche borgers f 5.204.40 per H.L. winte- Malta f 11—12 per 100 Kg. GRONINGEN, 19 April. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 360380, 2e soort f 275—300, 3e f 175—200; vroegmelkkoeien le soort f 325375, 2e soort f 250300; kalfvaarzen le soort f 275300, 2e soort f 170190; stieren le soort f 0.750.80; 2e soort f 0.660.68; slachtvee le soort f 0.84 —0.88, 2e soort f 0.72—0.76 per Kg. slacht- gewicht; melkschapen f 4050; vette scha pen le soort f 4043, 2e soort f 3033, weideschapen le soort f 3638, 2e soort f 2523, weidelammeren f 1014; vette kalveren f 11.C4, 2e soort f 0.840.90, vette lammeren f2430, loopvarkens f 17 20, vette varkens le soort f 0.560.57, 2e soort f 0.520.54 zouters f 0.540.56 big gen f 713, f 1.25—1.75 per week. Aanvoer 296 vette koeien, 544 kalveren 1130 kalf- en melkvee, 44 stieren, 196 scha pen, 149 lammeren, 953 vette en Londensche varkens, 565 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd redelijk vlug en tegen vastere prijzen opgeruimd. Voor de 2e soort slachtvee gingen prijzen iets hoo ger, overigens onveranderd. Stieren nauwe lijks prijshoudend. Vette kalveren bij vlug gen handel ruim zoo hoog. Nuchtere kalve ren lager. Ze brachten van f 48 op. De wolveehandel had bij zeer kleinere aanvoer een prijshoudend verloop. Vette varkens bij minder vluggen handel niet geheel prijs houdend. Zouters ruim prijshoudend. Big gen als vorige week. APELDOORN, 19 April. Eieren. Aan voer 100.000 stuks. Prijs f 4.755.75, mid- denprijs f 5.25. Handel gewoon. GRONINGEN, 19 April. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt j 19 April 12 April Zomertarwe f Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenb. gerst Zomergerst Witte haver Zwarte haver Gele haver BI. peulvruchten Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche b. Karwijzaad Koolzaad Geel mosterdz. Kanariezaad Lijnz., blauwbl. Idem, witbl. Blauw maanz. De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe natuurgewicht 7 ct. rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche verst, alle haversoorten 10 ct, per Li. 13.75-14.25 13.75-14.80 12.50-13.50 11.50-12.60 13.75-14.25 13.75-15.00 „12.00-13.15 „11.50-12.50 11.50-12.15 9.50-10.05 9.50-10.10 „11.25-11.85 9.50-10.05 9.50-10.20 t* 13.50-23.00 13.50-23.00 11.00-12.75 11.00-12.75 "lLOO-12/75 „11.00-12.75 27.00-37.00 27.00-39.00 16.00-25.50 10.00-11.75 12.00-17.75 12.00-17.75 16.00-27.50 10.00-12.00 12.00-17.50 12.00-17.50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7