HOLT STRAATHOF llustbAtj Croote Houtstraat 52 DE 14 ATHOL i E. KE EEN INTERS- LOUDSPEAKER Maatkleeding GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Verpachting van gedeelten strand te IjRiuideii."— Het punt, betreiïende de autobus-chauffeurs aangehouden. De rapporten van den verificateur der gemeente-financiën. Huurschuld bij de woningbouwvereenigingen. De kwestie van een losplaats te Velsen. Overleg met de politieke partijen inzake verkiezingsreclame. iwejke steeds, door Coupe, kwaliteit der stofvoerings en afwerking uitmunt, koopt U het VOOR' DEELIGST bij VELSEN. r— es VELZEN-NOORD. VIJFHUIZEN. MARKTNIEUWS. BEVERWIJK. INGEZONDEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. H. A. v.—H. C. C. Haarlem 1-2 Stormvogels IIH. V. B.-Elftal DAMMEN. D. H. V. B. BILJARTEN. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad mder voorzitterschap van den burgemeester. De raad was voltallig. Ingekomen stukken. Ingekomen is een adres van H. J. Hegger Jr. te Velsen (thans te Doorwerth,) waarbij hij mededeelt, op zijn gedane inschrijving betreffende de verpachting van het hotel pension met theeschenkerij „Velserbeek" terug te komen en tevens verzocht hem voor de geleden schade ad f 600.schadeloos te stellen. B. en W. stellen voor op dit verzoek af wijzend te beschikken, daar van een geldelijk verlies geen sprake is. Goedgekeurd. Een adres van S. J. Obbes te Santpoort, waarbij hij ontheffing verzoekt van artikel 7 der bouw- en woningverordening voor de verbouwing van het perceel Hagelingerweg no. 61 aldaar wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Ingekomen is voorts een adres van C. Jongejans en Th. Wesemann, respectievelijk voorzitter en secretaris der vereeniging „Be verwij ksche Bad en Zweminrichting" te Beverwijk, waarbij wordt verzocht, voor 1927 een subsidie te verleenen van f 500. Besloten wordt het standpunt,, dat ten aanzien van vorige verzoeken dezer vereeni ging om subsidie is ingenomen, te hand haven en derhalve op het thans ingekomen adres afwijzend te beschikken. Een adres van B. Wïtteman en C. Joor, respectievelijk voorzitter en secretaris der melkcontrólevereeniging van melkveehouders „Velsen" te Velsen, waarbij wordt verzocht, een subsidie te verleenen, wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Ingekomen is een schrijven van Mr. Dr. W. P. Vis, waarbij hij bericht, dat de Recht bank te Haarlem in de door A. J. Hermans te IJmuiden tegen de gemeente aanhangig gemaakte vordering, inzake naamsverande ring „Velserduinerbuurtweg" in „Frans Nae- reboutstraat", den eischer niet ontvankelijk heeft verklaard en hem heeft veroordeeld tot betaling der proces-kosten. Deze uitspraak is in hoofdzaak gegrond op de overweging, dat het oordeel over het tempo van uit voering van raadsbesluiten een quaestie raakt van doelmatigheid, die niet behoort tot de taak des rechters, tenzij niet is be tracht een zekere zorgvuldigheid, wat hier niet het geval was. Ingekomen is een adres van het bestuur der „Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland" te Velsen, waarbij wordt verzocht voor 1928 in totaal een subsidie te verleenen van f 21.228.60 (f 19.332.90 voor de dag- en f 1.895.70 voor de avondschool) Te behandelen bij de begrooting voor 1928. De heer D. F. G. Schilling had verzocht de volgende vragen te mogen stellen le. Zijn er door uw college, sinds de sa mensmelting van verschillende deelen onzer gemeente reeds stappen gedaan, om die deelen in eenzelfde klasse voor de perso- neele belasting te brengen en zoo ja, is uw college dan bereid mede te deelen tot welke resultaten zulks heeft geleid? 2e. Wanneer door uw college op deze aangelegenheid nog niet de aandacht is ge vestigd van zijne Excelletie den Minister van Financiën, meent uw College dan niet dat zulks zoo spoedig mogelijk dient te ge schieden Naar aanleiding van dit verzoek schrijven B. en W. den raad het volgende In de raadsvergadering van 6 Juli 1926 is naar aanleiding van eene interpellatie van den heer Schilling deze zaak reeds bepsro- ken. Door ons College is toen medegedeeld, dat eene wijziging van de wet op de Per- soneele belasting bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangig was gemaakt en dat het gewenscht was, de te nemen be slissing af te wachten. Bij de wet van 28 December 1926 (Staats blad no. 432), in werking tredende op 1 Januari 1928, is gemelde belastingwet ge wijzigd. Daar tengevolge van deze revisie, speciaal door verhooging van den kinderaftrek en vermindering der belastbare huurwaarde, de onderlinge verhoudingen ingrijpend zijn veranderd, is herziening van de betrekkelijke opcenten-verordening noodzakelijk. De voorbereiding daartoe, waarmede reeds is aangevangen, vereischt een zeer omvangrijk werk. Heeft dit zijn beslag gekregen, dan kan tevens onder de oogen worden gezien welke gevolgen voor de gemeentefinanciën eene gewijzigde klassen-indeeling zou heb ben. Thans is dit onmogelijk. Intusschen kan worden medegedeeld, dat blijkens ontvangen ambtsbericht, de Minis ter van Financiën in het feit, dat aan een deel der gemeente een naamsverandering is gegeven, op zich zelf geen aanleiding vindt om te bevorderen, dat de wet op de Perso- neele Belasting ten aanzien van dat deel der gemeente anders dan voorheen zal worden toegepast. Trouwens, er zijn tal van gemeenten, wier deelen, ofschoon tezamen een eenheid vor mende, voor de heffing der pejsoneele be lasting afzonderlijk zijn geclassificeerd. On ze gemeente is dus in dit opzicht geen uni cum. Na deze mededeelingen, zijn er o.i. geen termen meer om de interpellatie toe te staan. De bespreking der ingekomen stukken wordt aangehouden tot na de afhandeling der agenda. Wijziging rooilijnen. B. en W. stellen voor wijziging te brengen in de verordening tot vaststelling van rooi lijnen. Goedgekeurd. vf Verhuur van gemeentegrond. B. en W. stellen voor hen te machtigen, een gedeelte van het perceel, gelegen aan de Noorderlaan te Velsen, onderhands te ver huren tegen een huurprijs van 7.50 per jaar en onder de nader door het college te stellen voorwaarden. Goedgekeurd. Opheffing bestemming voor openbaren dienst. Bij het goedgekeurde uitbreidingsplan is een gedeelte grond, gelegen op den hogk van de bovengenoemde wegen, ten zuiden van laatstgenoemden weg, aangewezen voor de stichting van een openbaar gebouw van bij zonderen vorm. Door de N. V. Binnenlandsche Exploitatie Maatschappij van onroerende goederen, te Bloemendaal, is thans verzocht, deze ont worpen hoekbebouwing uit het plan te lichten opdat zij den daarvoor bestemden grond als gewoon bouwterrein kan verkoopen en laten bebouwen. Aangezien die grond, voor zoover B. en W. kunnen nagaan, niet voor den openbaren dienst benoodigd is, bestaat er h. i. geen re den om tot aankoop daarvan voor gemeld doel over te gaan. Zij stellen mitsdien voor, op het bovenver melde verzoek gunstig te beschikken. Na eenige discussie goedgekeurd. Verpachting gedeelte zeestrand. B. en W. stellen voor over te gaan tot ver pachting van gedeelten zeestrand te IJmuiden. (Zie het raadstuk elders in dit nummer). De heeren SCHILLING en v. d. STEEN bepleiten openstelling van de gelegenheid, om ook gedeelten, kleiner dan 100 Meter, te kunnen pachten. De heer TEN BROEKE vraagt plaatsing van een zuurstof-apparaat op het strand. De heer NIJSSEN acht het niet wensche- lijk om allerlei kleinere en grootere stukken te verpachten. Heeft de gemeente, zoo vraagt spr., met den vorigen, geen goeden pachter weggezonden Wil de rij van dezen niet te veel halen De heer BOSMAN stelt voor om de eerste 100 meter van de pier of voor het baden te verbieden, met het oog op de gevaarlijke stroo ming, welke daar ter plaatse soms voorkomt. De wethouder, de heer DUNNEBIER, antwoordt, dat B, en W. met den vorigen pachter op den goeden weg waren. Deze was bereid 300 meter af te staan en de overige 300 meter te pachten, voor 1000 's jaars. Later schijnt hij evenwel in de gelegenheid te zijn geweest om onder Bloemendaal een gedeelte strand te pachten. Hij kwam toen op zijn toe zegging terug en wenschte niet meer te beta len dan 750.- of 1000.- voor de 600 meter. B. en W. konden toen niet meer terugtreden Spr. meent, dat de gemeente het ver-pachten in gedeelten van 190 meter riskeeren moet, doch geen kleine stukken moet verhuren. Wanneer- iemand een tentje of iets dergelijks wil plaatsen, kan hij in overleg met de pach ters treden. Hierin kunnen B. en W. zich niet gaan verdiepen. Wanneer tenslotte zou blijken, dat de stukken niet alle verpacht kunnen worden, dan kan men nog altijd over gaan tot verkaveling. Een zuurstofapparaat is op het strand aan wezig. Spr. is bereid om te onderzoeken van welk gedeelte bezuiden de pier het baden verboden moet worden. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, met dien verstande, dat het Zuidelijkste gedeelte bestemd zal worden voor verpachting in kleinere gedeel ten. Toekenning van voorschot ten, voor den bouw van arbeiderswoningen. Door de volgende personen is, bij B en W. eene aanvrage ingediend om toekenning van een voorschot, onder waarborg van tweede hypotheek, voor den bouw van het achter hunne namen genoemde aantal arbeiderswoningen, overeenkomstig de daar voor door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Financiën jgestelde regelen a. H. Keuris te IJmuiden, voor 13 wo ningen aan de Wijk aan Zeeërweg, Oostduinweg en de Le Mairestraat, aldaar b. M. J. Rolvink, te IJmuiden, voor 16 woningen aan den Wijk aan Zeeërweg en Oostduinweg, aldaar, en c. P. v. d. Berg, te Amsterdam, voor 1 woning aan de Berkenstraat, te IJmui den. Tegen de toekenning van deze voorschot ten, welke volgens het bepaalde onder 11 der regelen, voor den onder a bedoelden bouw ten hoogste ƒ7800.voor dien, on der b bedoeld, hoogstens 9600.en voor dien onder c bedoeld, hoogstens ƒ600. zullen bedragen, bestaat bij het college geen bezwaar. Goedgekeurd. Overplaatsing. B. en W. stellen voor de onderwijzeres mej. T. H. A. Gosses over te plaatsen van school C naar school B. en den onderwijzer A. J. M. Minderhoud van school G. naar school H. Goedgekeurd. Reglement kchoolvergade ringen. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een aanvulling van het reglement van de schoolvergadering aan de openbare lagere scholen. Goedgekeurd. Verhooging voorschot. B. en W doen den raad een voorstel tot verhooging van het voor het jaar 1925 aan het bestuur der Christelijke school „Insinger- school", te IJmuiden, toegekende voorschot op de vergoeding, bedoeld bij art. 101 der L.O. wet. Goedgekeurd. Vergoeding bijzondere scholen. Ter vaststelling wordt aangeboden de afrekening voor 1922, 1923 en 1924 van de vergoeding ingevolge de L.O. wet, ten aan zien van alle bijzondere scholen. Na eenige discussie goedgekeurd, be houdens een speciaal geval, dat aangehouden wordt. Buitengewoon lager on derwijs. B. en W. stellen voor over te gaan tot de aanstelling van een vierde leerkracht en inrichting van een zesde lokaal aan de school voor buitengewoon lager onderwijs. Goedgekeurd. Rijwielvergoeding. B. en W. bieden ter vaststelling aan een regeling van de rijwielvergoedingen voor 1926 en 1927 ten aanzien van de politie. De heer VERMEULEN bepleit een ge lijke regeling voor de hoofden van takken van dienst. De heer BOSMAN vraagt naar de oorzaak van de voorschotten in de rijwielvergoedingen De heer SCHILLING betoogt dat de Rijksveldwachters een rijwiel noodig hebben. Echter vindt hij het overbodig om aan de overige agenten ook een rijwielvergoeding beschikbaar te stellen. Spr. vindt hierin, een onbillijkheid gelegen. Hoeveel arbei ders, die een rijwiel hoog noodig hebben kunnen dit niet bekostigen. De VOORZITTER zegt, dat ook hem deze regeling niet bevalt. De beoordeeling is echter heel moeilijk. Daarom stelt spr. voor een commissie te benoemen, welke over deze zaak bij de a.s. begrooting met voorstellen zal komen Aldus wordt besloten, Opheffing zekerheids- stelling. b. en W. stellen voor over te gaan tot opheffing der zekerheidsstelling van de ge wezen adjunct-boekhoudster bij de bedrij ven van Openbare Werken en reinigings- en ontsmettingsdienst, mej. F. D. J. Risch Goedgekeurd. Rechtsgeding. B. en W. stellen voor zich te doen verweren tegen een ingestelde rechtsvordering. Hierbij komt tevens aan de orde het in de vorige vergadering aangehouden adres v.an P. J. v. d. Linden en C. P. Damme, respec tievelijk voorzitter en secretaris van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders, afd. IJmuiden, waarbij wordt verzocht, eene com- missié van onderzoek en advies te benoemen, om eventueele klachten over chauffeurs van autobussen in deze gemeente te onderzoeken. Daar het Gemeentebestuur standplaatsver gunningen heeft verleend aan de betrokken ondernemers en dus alleen met hen in ver binding treedt, ligt het niet op zijn weg, mede te werken tot de instelling van eene commis sie, als door adressanten wordt bedoeld. Der halve stellen B. en W. voor, op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer ROELSE betoogt, dat er een be vredigende toestand dient te komen. De heer SCHILLING wijst er op, dat het gewenschte scheidsgerecht pas kan komen, wanneer door de ondernemers en de organi saties met B. en W. overleg is gepleegd. Besloten wordt dit punt aan te houden, totdat het proces geëindigd zal zijn. Mededeelingen en inge komen stukken De heer DALMEYER heeft uit de rappor ten van den verificateur der gemeente-fi nanciën bewerkt, dat er een groeiende huur schuld bestaat, bij de woningbouwvereeni- ging. Spr. vraagt wat de oorzaak hiervan is. De heer VERMEULEN vraagt, met het oog op de belangrijkheid der rapporten, aan houding van dit punt, waartoe wordt besloten. De heer NIJSSEN vraagt, met betrekking tot de kwestie van een losplaats aan het Noordzeekanaal, wat er nu gebeuren moet. Het is de plicht der gemeente om fe zorgen dat er losplaats komt, dit is een gemeentebe lang. Spr. vraagt daarom een commissie in te stellen, welke overleg kan plegen en plannen samenstellen. De VOORZITTER antwoordt dat het z. i. de aangewezen weg is voor den heer Nijssen om deze zaak eerst persoonlijk met den Inge nieur te behandelen. Al naar gelang van het resultaat dezer onderhandelingen kunnen B. en W. dan met voorstellen komen. De heer NIJSSEN zegt zich voorloopig met dit antwoord tevreden te stellen. Rondvraag. De heer VERMEULEN vraagt naar het standpunt van den voorzitter ten opzichte van het aanplakken van verkiezingsbiljetten. De VOORZITTER acht het de beste op lossing, wanneer de politieke partijen bijeen komen en overleg plegen. Daardoor kan worden voorkomen, dat particuliere, eigen dommen worden ontsierd. De heer MAAS vraagt om aan het Rijk te verzoeken den ingang van het Zwartejpad te verbreeden, ten behoeve van de menschen, die met te ontsmetten goederen naar de barak ken moeten en bezwaarlijk de goederen er naar toe kunnen dragen. De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. dit onder de oogen zullen zien. De heer DALMEYER vraagt in welk sta dium de kwestie van de instelling van een ge meentelijke huurcommissie verkeert. De VOORZITTER antwoordt dat deze zaak binnenkort aan de orde komt. De heer NIJSSEN bepleit de noodzakelijk heid van een halte der Electrische spoor aan den Kruidbergerweg. De VOORZITTER antwoordt, dat een te weinig van materiaal de instelling van een halte aldaar vooralsnog belet. Zoodra dat te weinig is aangevuld zal er een stopplaats ko men. De heer SLUITERS vestigt de aandacht op de onvoldoende aanwijzingen te Santpoort voor de verkeersregeling. Voorts vraagt spr. spoed te betrachten bij het zoeken naar een geschikt terrein voor de nieuwe begraafplaats. De VOORZITTER zegt dit toe. Hierna volgt sluiting. Dames- en Heeren kleermakers Verpachting van gedeelten zeestrand te IJmuiden. Krachtens raadsbesluit van 26 Mei 1925 werd met E. G. Beukman, te IJmuiden, als pachter van het gedeelte zee strand, gelegen ten zuiden van de zuidpier, aldaar, van 10 M. ten zuiden daarvan lot 600 M. meer zuidwaarts, een overeenkomst gesloten inzake het onderverhuren van be doeld strandvak In deze overeenkomst komt o. a. de vol gende bepaling voor: „dat de gemeente, vóór den alloop van de opgemelde overeenkomst (de pachtover eenkomst van 9 Juni 1922, welke 31 Dec. j.l. afliep) tracht met contractant ter andere zijde (de pachter) tot overeenstemming te komen, inzake weder-inhuring van het be trekkelijke strandgedeelte". Ter voldoening aan deze bepaling zijn B. en W. vcor eenigen tijd terug met E. G. Beukman, voornoemd, over de weder-ver- pachting van het zeestrand in onderhande ling getreden. Deze onderhandelingen hadden aanvanke lijk tot resultaat, dat Beukman zich bereid verklaarde, een gedeolte, ter grootte van ongeveer 300 M. van opgemeld strandvak, voor den tijd van 3 jaren in pacht te aan vaarden, tegen een pachtsom van 1000 per jaar, welke som tot 1500 verhoogd zou worden, <zcodra een nieuwe toegangs weg naar het strand zal zijn aangelegd cn opengesteld en deze toegangsweg zal uitko men op het strandgedeelte, d.e.t door Beuk man zou werden gepacht, of op den 'bc- staanden „Zwarten weg". Later kwam hij echter op deze bereid verklaring terug en deelde hij mede, die sléchts te kunnen handhaven, indien hem het bovenomschreven strandgedeelte in zijn geheel, dus ter lengte van 600 M„ wederom in pacht wordt gegeven en alsdan nog de volgende voorwaarden in acht genom-n: le. dat dcor den pachter berekend mag worden veer één bad f 0.30 en voo' tien baden 2.50. (Deze cijfers zijn thans res pectievelijk 0.2-5 en 2. 2e. dat voor een badstoel berekend mag worden 0.50 per dag en 0.15 per uur (thans respectievelijk 0.25 en 0.10; 3e. dat geen venters op het gepachte strandgédcelte mogen worden toegelaten. Mocht evenwel worden vastgehouden aan het aanvankelijk getroffen accoord, om de verpachting tc beperken tot 300 M„ dan wenschte hij daarvoor slechts een pacht som van 750 te betalen; overigens zouden dezelfde condities gelden. B. en W. kunnen zich met dit nieuwe aanbod niet verecnigen; het schijnt ons toe, dat er onder deze omstandigheden aan de opgemelde contractsbepaling is voldaan, zoodat er geen aanleiding bestaat om de onderhandelingen opnieuw te openen. Mitsdien stellen zij voor, hen te machti gen, het in den aanvang omschreven strand vak publiek te verpachten en wel bij ge deelten, elk ter breedte van 100 M., be houdens het gedeelte, dat het meest nabij de zuidpier is gelegen, waarvan de breedte op 90 M. kan worden gesteld. Zij meenen, dat deze wijze van handelen het meest in het belang van een goede exploitatie van het zeestrand moet worden geacht. De voorwaarden, welke B, en W, zouden wenschen te stellen, zullen afzonderlijk aan Vffl t.Q f. ADVERTEEREN IN DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD 125.000 A BONNE'S. VRAAGT TARIEVEN AAN BIJ ADM. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE (afd. Advertentiën) NASSAULAAN 49 HAARLEM I TELEFOON 13866 (3 lijnen) de leden worden toegezonden,'terwijl het in wapenschouw te houden en na te gaan, de bedoeling ligt, inschrijver; te doen op- wclke' vooral 'on«e sPe,ers'- eventueel in geven met welk percentage hunne pacht som wordt verhoogd, indien de nieuwe weg naar het zeestrand wordt aangelegd. HET PORTRET VAN DEN BURGEMEESTER IN DE NIEUWE RAADZAAL. Door eenige personen is aan de gemeente aangeboden een door den schilder W. G. van Hofker geschilderd, in lijst gevat olie verfportret van den heer R. G. Rijkens, burgemeester. De raad heeft gisteravond dit geschenk in dank aanvaard en besloten het een plaats te geven in de nieuwe raadzaal, Aanbesteding. Gistermiddag werd door den architect Ponsen, uit Leiden, voor de Vereeniging van Christ. Nat. Volksonder wijs aanbesteed: het bouwen van een 3- klassige school met gymnastieklokaal aan den Koningsweg alhier. Ingeschreven werd als volgt: P. Doorn, St, Maartensbrug 48500; W. Oudshoorn Szn., Leiden 64890: A. Has- pers, Wassenaar 47560; Bouw- en Exploi tatie Mij. „Rolland", Haarlem 59380; W. Wittendijk, Akkerwoude 51900; P, Heere Sz Zn., IJmuiden 52480; G. Versteeg, Gro ningen 55200; j. B. Hof, Meppel 59800; B. v. Beldorp, IJmuid en 54800; J. v. d. Wal, Haarlem 44956; C. J, Verheij en Smits, Schoten 51327; S. Kuitwaard, Broek op Langendijk 47900. De gunning is aangehouden. Vastgevaren. Vrijdagavond voer een met kolen geladen aak, bestemd voor Half weg, wegens een te grooten diepgang en tevens ook door den lagen waterstand vast inde doorvaart van de Nieuwebrug. Het ver keer was daardoor gestremd, en alle pogin gen om het schip er door te krijgen faalden. Eindelijk, na een geruimen tijd tobben, werd besloten,maar weer terug te trekken. Met behulp van een sleepboot gelukte dit. Zon dag, toen het water weer opgekomen was, werd het weer geprobeerd en ditmaal met meer succes. R.K. Coop. Tuinders vereen. „Kennemer land", Prijsnoteering van 19 April; Spi nazie p. k .50 - 1.85; Sla p, k. (50 st.) 2 3.50; Postelein p. k. 1.20 - 1.60; Zuring p. k. 20; Rabarber le s, p. b. 15 - 18; 2e. s. p. b. 8 - 12; Raapstelen p. b. 3 - 4; Wortelen p. b. 30; Prei p. b. 6 - 8;"Uien p. b. 3; Witlof le p. K.G. 20 - 28; 2c. p. IC. G. 12 - 16; Bieten p. K.G. 2-3; Aardappelen p. K. G. 8 - 9. ALPHEN, N. V. Tuinbouwveiling „Alphen aan de Rijn" te Alphen aan den Rijn. Vei ling van 19 April 1927: Spinazie per 100 K. ƒ11. - 14; Postelein p. 100 K.G. 31. Radijs p. 1C0 b. 3.90 - 4.40; Rabarber p. 100 b. 5.10 - 7.Kropsla 1 p. 100 st. 4".5.20; II p. 100 st. 1.10 - 2.—. PURMEREND, 19 April, „Afslagvereeni- ging Beemster. Purmerend en Omstreken". Bloemkool 6—21: roode kool 4.90—8.40; savoye kool 1.804.20 per 100; spinazie 0.19—0.58 per 5 Kg.; sla 2.10—4.80 per 100 krop; raapstelen 45.70; rabarber 7,3013.70; prei f 45.50 per 100 bos. WOERDEN, 20 April 1927. Kaas. Aan gevoerd 290 partijen. Zwaardere Rijksmerk 3741; met Rijksmerk 3336. Handel matig. HANDELSHUIS„HET CENTRUM' Nieuwe Gracht 78, Haarlem BETALING OOK IN OVERLEG Voor den inhoud van deze rubriek steil de Redactie zich niet aansprakelijk. R.-K. STAATSPARTIJ. Aan de Redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant te Haarlem. Hooggeachte Redactie, De buitengewone bereidwillige voortva rendheid, waarmede uw redactie „Het Ont- werp-Kiesreglement der R.-K. Staatspartij met het overzichtelijk rapport, in uw blad heeft geplaatst, verdient lef en dank. Ik breng ze u beide. Van deze gelegenheid maak ik tevens ge bruik om alle Roomsch-Katholiek georga niseerde kiezers aan te raden het bij voegsel uwer courant van Vrijdag 16 Apirl, waarin bedoeld ontwerp is afgedrukt, te be waren. Hel kan dienst doen in de algemeene ver gadering der plaatselijke lriesverecnigingen, waarop dit ontwerp eerstdaags in behande ling zal komen. Hoogachtend, G. BARHOORN, Seer, van den R.-L Rijkskieskringorganisatie „Helder Assendellt, 17 April 1927. Zon, lekker frisch weer, v. Schaik aan de controle, 't Haarlem-veld omvlagd als gold het een competitiewedstrijd, in één woord ideale omsfandighedep cm een wedstrijd als boven te doen slagen. Eun geslaagd is hij, geslaagd vanwege de prettige verhouding tusschen cricketiers en athleten; omdat tai van lc en 2c elftalspelers nu konden voet ballen zender dien druk van publick, pcr> cn belangen, die op het spel staan; enkele onge spelers konden hun krachten ont plooien tegen meer geroutineerden. 't Zij het, Haarlem-bestuur in overweging gegeven in den aanvang van het seizoen meerdere wedstrijden als deze te organiseeren, om aanmerking komen voor de hoogere elftal len, al schie.ten zij dan nog te kort iets in techniek of tactiek, als de ernstige \vil, de fighting-spirit maar aanwezig is. 't Opgekomen publiek, meest insiders, zat knus bijeen op de „overdekte", genoot van het soms zeer aantrekkelijke spel, appre cieerde dit ol het nu was bij rood-wit of blauw-rood. Kort voor de rust scoorde Eysker met een fraaien kopbal uit een voor zet van Kammeyer, die vóór rust uitste kend voldeed, doch daarna wat vergeten werd. Toen hielden de athleten het spel te kort, zoodat A. Maas zich slechts goed op te stellen had, om verder onheil te voor komen. 't Geluk was niet bepaald met de cricket; ters. Menigmaal stonden paal of dekjat Kaan ter zijde, 't Was uitstel van executie. Tweemaal we*d Arie gepasseerd en als de scheidsrechter, die een gemakkelijken taak had, einde blaast, heeft de H. C. C. haar eerste overwinning dit jaar te pakken. Dat er vele mogen volgen! De 'athleten krijgen nu hun eerste kans op 14 Mei a.s.: Estafette dwars door Den Haag! Zaterdagmiddag om half 4 vond deze wed strijd op het terrein van de V. V. Storm vogels te IJmuiden plaats. Stormvogels II had z'n sterkste elftal in het veld gebracht. „Witte Jan", die de Fransche reis van z'n eerste elftal niet meemaakte, versterkte de IJmuidenaren bovendien. Doordat de mid- half Gras wegens een blessure 'en de links buiten van Rijn door werkzaamheden ver hinderd waren, was er in het Bondselftal een wijziging gekomen en stelde het zich onder aanvoering van Buisink als volgt op Kruyer (R.C.H.) Van Es (R.C.H.) Buysink (I.V.O.) De Kruyf (E.D.O.), Goedhart (.Haarlem), Demmers (V.S.V.) Kammijer (H'lem), Molenaars (Zeemeeuwen) Van Heyst (V.S.V.) v. Dalen (H.'lem) Fivé (H'lem). Het is een prettige wedstrijd geworden, waarin v?n beide kanten enthousiast, maar uiterst fair is gespeeld. Het is de laagste van een reeks oefenwedstrijden van het H.V.B.- elftal geweekt en bovendiende beste. Er werd heel goed gespeeld het verband tusSchen de linies was bepaald goed te noe men, terwijl er van de voorhoede in boven genoemde samenstelling veel meer kracht uitging, dan wij de laatsten tijd gewend zijn. De uiterst-rechts Kammeijer was ongetwij feld de beste voorhoede speler van het veld. Zeer snel en daarbij handig laten zijn voor zetten weinig te wenschen over. Als hem nog één wenk gegeven mag worden, is het deze, zet de bal niet te hard voor. Een enkele keer gebeurde het, dat hij met den bal was b/n- nengeloopen, deze te hard langs het doel plaatste. Molenaar als binnenrechts wist zich voor den eersten keer heel goed aan te passen en zal met Kamrrieijer wel een uitste kende vleugel vormen. De midvoor van Heyst hield het spel goed open, maar moet toch meer in het midden tusschen de backs der tegenpartij blijven. Van Dalen werkte enorm hard en vergoedde zoodoende veel van zijn eenigszins langzame handelingen. Het doelpunt, dat hij maakte was buitenge woon mooi. De linksbuiten Fievé deed heel goede maar ook mindere dingen. Hij kan be ter, dan hij Zaterdag liet zien. Van de halfs was Goedhart de beste. Demmers trapt te veel in eens, ook als hij tijd genoeg heeft, den bal te stoppen. De Kruijf heeft heel verdienstelijk gespeeld, vooral als men in aanmerking neemt, dat hij eigenlijk een voorhoede speler is. Zijn plaat- was zelfs' heel goed. Buysink en Van Es des den niets voor elkaar onder. En achter deze twee stond als ster in de verdediging. Keeper Kruyer, een jongeman met zeer veel aanleg. Het is niets te veel als ik zeg, dat bij den wedstrijd voor een groot deel heeft gewon nen. Jammer, dubbel jammer was het daar om, dat de 2e goal van de gastheeren zijn schuld was. Maar dit was dan ook de eenige fout, die hij maakte; eenige ballen, die elke normale doelverdediger had laten glippen, wist hij te stoppen. In het begin van den wedstrijd wilde het bij de rood-witten niet vlotten, De jongens waren nog niet a£n elkaar gewend, temeer Stormvogels II als club-elftal bet verband dadelijk aanwezig was. Kort achter elkaar wisten de IJmuidenaren 2 maal te scoren, i Dit schudt de H.V.B. ers wakker en hierna gaat de strijd gelijk, bij een van de talrijke uitvallen der rechtsbuiten speelt deze op ongeveer 10 M. van het doel tactisch te rug op Molenaars en met een goed schot ver kleint deze den achterstand. Even voor rust weet van Dalen met een prachtschot den ge lijkmaker te scoren «Rust 22. Het eerste kwartier na de rust beheerscht het H.V.B.-elftal de situatie volkomen. Of schoon uit deze meerderheid geen doelpunt komt, is het een lust het elftal aan den gang te zien. Blijkbaar schijnt de wijziging in het elftal der gastheeren hun spel niet ten goede te komen. In deze periode van meerderheid maakt juist Stormvogels II een doelpunt, wanneer van Hcmert een bal prachtig aan geeft en „Witten Jan" doelt. Hierna gaat het spel weer gelijk op. Mole naars plaatst een naar links aangegeven bal in het net en van Heyst zorgt op kalmen, maar zekere wijze voor de 4e goal. Even voor het eind schiet de linksbuiten van Stormvogels keihard in, maar Kruijer is op z'n plaats' Zoo kwam het einde van deze gezelligen en matigen wedstrijd met 43-overwinning voor de roodwitte kleu ren. De leiding berustte in handen van den heer Slikkerveer, was zeer te roemen. M.i. zal de elftal-commissie niet veel meer wijzigen in de ploeg. De midden-linie zal natuurlijk nog even de aandacht van de hee- ren vergen, maar het overige baant geea zorg. Nu 8 Mei naar Den Haag om de 72 ne derlaag aan de Spanjaardslaan te wreken en dan het tournooi om den Van Ouds' Beker. HERSENACROBATIEK. De heer J. W. van Dartelen schrijft ons t De overweldigende indruk, welke de blind- seance van den genialen dammeester Springer op alle aanwezigen in het algemeen en op mij (als zijn tegenstander in deze blindpartij) in 't bijzonder, heeft gemaakt, verdient dat wij aan deze bijna bovenmenschelijke prestatie eens meer dan gewone aandacht wijden. Veel hadden wij reeds gelezen van Sprin ger's blindseances in Frankrijk, waarmede hij de geheele damwereld met bewondering ver vulde. Geen wonder dus, dat een ieder, die zich voor het damspel interesseerde, getuige wenschte te zijn van Springer's blindseance te Haarlem. Deze eerste kennismaking met het blind- spel was ontegenzeggelijk overweldigend Iets wat in het damspel steeds voor onmo gelijk werd gehouden, zagen wij door Sprin ger volvoeren op een wijze, die ons allen met bewondering vervulde. Ik was werkelijk verstomd over hetgeen Springer in deze partij presteerde en toen hij dan ook tegen mij een zes-zetten-diepe-dam- zet uitvoerde, kon ik mijne oogen nauwelijks gelooven en vroeg ik mijzelf met verbazing af of ik in Springer niet een „wondermensch" moest zien. Toen de partij dan ook beëindigd was en ik enthousiast en in extase voor een dergelijke bovenmenschelijke prestatie van m'n stoel opstond om Springer de hand te drukken. schrok ik terug van den man, die toen voor mij stond Was dat Springer van 1 y2 uur geleden. Springer voor de blindpartij Als een gebroken man stond hij daar voor mijmet verwrongen gezicht.badend in z'n zweet Ik werd een oogenblik stil.... mij schul dig voelend te hebben medegewerkt aan deze pijniging En vanaf dit oogenblik ben ik tegenstander van het blindspel. Want ontegenzeggelijk, wanneer wij de zaak nuchter bekijken en haar ontdoen van alle franje, dan moeten wij toch eerlijk beken nen, dat het blindspel voor den betreffenden speler een geweldige herseninspanning moet zijnzoo groot, dat wij ons moeten afvra gen of menschenhersenen feitelijk door een dergelijke demonstratie niet op de meest on verantwoordelijke wijze worden overbelast. En gaan wij dan de zaak eens rustig bekij ken, dan moeten wij toch in gemoede de vraag stellen „Wat heeft het eigenlijk voor nut Wij kunnen hierin alleen propagandistische waarde ontdekken, doch andere voordeelen zouden wij niet kunnen noemen, tenmin: ti niet in evenredigheid tot de bovenmensche lijke hersenpijniging waaraan de speler van een blindpartij zich noodwendig moet onder werpen. Wij vragen ons verder af waarvoor het noo dig is dat iemand, die zich in het gelukkige bezit mag verheugen van zijn gezichtsver mogen en verder bord en schijven ter tteschik- king heeft, noch yan z'n oogen, noch van bord en schijven gebruik maakt om zijn her senen op een dusdanige manier te gaan pijni gen. Is dit geen spotten met het kostbaarste menschenbezit het gezichtsvermogen Ongetwijfeld moet men door een dergelijke onverantwoordelijke hersenacrobatiek de kans loopen, dat de hersenen op den duur op onherstelbare wijze worden verstoord en de beoefenaar daarvan terechtkomen in eene in richting, waar wij hem niet gaarne het verdere gedeelte van z'n leven zouden zien verslijten. Ik persoonlijk beschouw dan ook het spelen van een blindpartij hetzelfde als het maken van een doodensprong in een circus En mogen wij als weldenkende menschen voorstanders zijn van dergelijk? hersenacro batiek Het antwoord kan m. i, niet twijfelachtig zijn JUNIOREN-COMPETITIE. District Leiden. Zondag 10 April werd voor deze compe titie de laatste wedstrijd gespeeld. Wij la ten hier thans den eindstand volgen: Lisse I S. J. C. Teijlingen V. V. L. Leiden Lisse II Teijlingen 12 9 3 I! 12 12 12 12 12 12 7 2 6 2 6 5 2 2 1 1 2 45—7 33—10 20—17 29—15 26—22 11—61 9—41 21 16 14 12 12 5 4 1.75 1.33 1.10 1.— 1 0.41 0.33 De comp,-leider. D. HAVERKORN. PROF. DROST. Prof. Drost spoelj Zaterdagavond in café v. Trigt, lc Heemstede/allereerst een nartij tegen den heer J. Vcllenga, waarvan de uitslag was: Drcst 1, 41, 113, 8, 11. 4, 3, 12, 3, 3, 105, 76, 30, 27, 112, 41. 6, 1. 0, 1 totaal 600. Vollenga 0, 0, 12, 1, 5. 4, 22, 3, 0, 6, 13, 3, 0, 4, 2, 10. O," 0, 7, 4 totaal 96. Hierna werd met een anderen tegenstan der 500600 gespeeld, waarbij prof. Drost een goede serie van 190 maakte. Na afloop hiervan volgde een serie kunst en fantnsiestooten, waarbij den heer Drost een dankbaar applaus van de talrijke aan wezigen ten deel viel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9