In en om Haarlem Voornaamste Nieuws Donderdag 21 April 1927 51ste Jaargang No. 16531 moet, op straffe van verlies van alle. rcc Men, geschieden ulterllfk driemaal vier en twintig oren na l^ef ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Autobus of Tram. VEREENIGÏNG VAN DE GEMEENTE PETTEN EN ZIJPE. HET MUZIEKCONCOURS TE BEVERWIJK. Weer een colectief contract in Haarlemmermeer. PLAATSELIJK NIEUWS. De R. K. Landbouwschool te Voorhout. Ouderdoms-, weduwen- en weezenrente ingevolge de Invaliditeitswet. Een huwelijkskwestie. GESCHEIDEN OF NIET GESCHEIDEN? HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER. NIEUW-VENNEP. SPAARNDAM. VOGELENZANG. BEVERWIJK HILLEGOM. IJMUIDEN. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. INGEZONDEN. De abonnementsprijs ï-edraagt vee; Haarlem en Agentschappen: Per week 0 25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nc 5970 NIEUWE MMLERSCK COURANT Aflvertentiën 35 cent» per regel ïraag- en aanbad-advertentién 1-4 (egels 60 ct. per plaatsing: elke -egel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiên tusscben den tekst als ingezonden mededeelisg 60 c( per regeL j Bij contract belangrijke korting. Alle -bonné': tegen ongevallen é's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qfiflfl Levenslange geheeie.pngescliiktheid tot werken door 7bij een ongeval met f250 ein^Y-oet ^o" een 'oog'* 125," duim of wijsvinge -(50 been of arm vallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen tfUUU.'* verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 4 **U. doodelijken afloopeen voet m een oog bij verlies v. een andere vinger» in oi beiae oogen; a ooue iijK.cn auuup- ---- In de eerstvolgende raadsvergadering nadat de Eerste Kamer eindelijk een beslissing heeft genpmen over het grenswijzigings-ont- werp, zal de kwestie van betere verkeers verbinding tusschen het centrum van de stad en de buitenwijken wel aan de orde komen. Een voorslel van B. en W. is reeds ver schenen. Zij stellen voor aan de Brockway- Bus Maatschappij vergunning te verleenen tot het exploiceeren van drie autobuslijnen in de stad. De minderheid in het college van B. en W.. de heer M, A. Reinalda, meent dat gemeentelijke autobussen de voorkeur verdienen. De gemeenteraad zal dus nu een beslis sing moeten nemen, maar zal daarbij, dunkt ons, niet kunnen ontkomen aan de beant woording van de vraag of boven een auto busdienst niet een tramverbinding de voor keur verdient. De directie der N. Z. H. T. M. dringt op een beslissing in dezen aan en het zal goed zijn als de Raad deze kwes tie bij de behandeling van de autobus-con cessie onder de oogen ziet. Stellen wij de tramplannen en de ont worpen autobuslijnen tegenover elkaar, dan zien wij dal de directie der N. Z. H. T. M. de volgende tramlijnen zou wenscnen: Lijn SchotenHeemstede (reeds bestaand). Lijn Bloemendaal Station Rozen straat Wilhelminastraat Koninginne weg brug Leidsche Vaart langs Leid- sche Vaart, waar zij verbinding geeft met het Bosch en Vaartkwartier. Lijn Julianaweg Verspronckweg Station Jansweg Spaarne Kleine Houtweg. Lijn Overveen Verwulfl Turfmarkt Lange Brug Zomervaart in de rich ting Slachthuis of Nagtzaamplein. Deze laatste lijn brengt de bewoners van het Amsterdamsche kwartier naar het Ver- wuift, het hart van de stad, waar zij kun nen overstappen op de lijn naar Schoten of Heemstede. Bij de Turfmarkt kunnen zij overstappen op de lijn naar het Station, Ver- spronkweg en Overveen; bij de Raaks op de lijn naar Bloemsndaal en Leidsche Vaart, Bosch en Vaartkwartier. Ook rechtstreeks kunnen dc bewoners van het Amsterdam sche kwartier in Overveen komen. Verleent de gemeenteraad de door B. en W. voorgestelde autobus-concessies, dan krijgen wij: De tramlijn SchotenHeemstede; de tramlijn OverveenVerwulit: de tramlijn Bloemendaa!Station Turf markt den Hout. de tramlijn Verspronckweg—station: de autobuslijn Kleverlaan bij Kleverpark weg ie ver laan Molijnstraat Sant- pcorterstraat Verspronckweg Staten autobus beter voldoet dan de tram, omdat zij minder hindert en omdat er geen tram rails voor noodig zijn; dat de autobus, niet aan een vaste baan gebonden zijnde, gemakkelijker in een andere roule te bren gen is b.v. als blijkt dat het ontworpen tra ject niet voldoet en een ander beter is. Het is inderdaad geen gemakkelijke keus, die de Raad te doen heeft. Gemakkelijker is de keus tusschen ge meentelijken en particulieren autobusdienst. Gemeentelijke autobus-exploitatie is een ge liefkoosd denkbeeld van onzen wethouder van openbare werken, maar waar de Brockway de exploitatie wagen wil, daar zal de raad de gemeente toch wel het risico niet laten loopen van een groot iaarlijksch tekort op een eigen auto busdienst In alle geval maant de voorzich tigheid reeds aan om het eerst maar eens met de Brockway te probeeren. Onder de oogen mag wel worden gezien of een kwartierdienst voor de autobussen voldoende is. Niei alleen ter wille van de passagiers, die gebruik maken van de auto bus, maar ook ter wille van de autobus ondernemers zelve. Wanneer de bussen niet dikwijls genoeg rijden wordt het voertuig niet populair en dat zal aan de rentabiliteit, dus aan het succes afbreuk doen Een onge rief zal voorts zijn, dat bij het tweeledig stelsel, tram en autobus, het reizen in Haar lem duur zal worden. Want velen zullen, om op de plaats van bestemming te komen, in een ander voertuig moeten overstappen. Wat dat betreft zou een eenhoofdig bestuur wel de voorkeur verdienen. Zooals uit bovenstaande blijkt, kunnen de Tot 2 April 1927 waren geplakt 253 zegels, dus 52 te weinig, zoodat verzekerde nog 52 weken met het plakken van e<Jn Ze~'e) door meet gaan en eerst op 2 Aoril 1928 een aanvrage om ouderdomsrente kan indienen. Het is daarom -van groot belang dat. een verzekerde over weken, dat hij niet in loondienst arbeid verricht, zeil ee" zegel (dat van 25 ct. mag zijn) plakt. Dit bespaart hem bij, het bereiken van den 65-jarigen leef tijd veel teleurstelling. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan do gemeentebesturen Y*» Petten en Zijpe het wetsontwerp toege zonden inzake de vereeiyging van deze beide gemêe'n.en teneinde het advies van den z.g. dubbelen Raad hierover ie ver nemen. Naar wij vernemen beslaat er voor het Groot Muziek Concours, hetwelk door de Bever\\ ijksche Harmoniekapel wordt geor ganiseerd, groote belangstelling. Het aantal Corpsen is reeds zoo groot, dat ook 11 Sept. bij de concourrsdagen *van 28 Aug. en 4 Sept. gevoegd zal moeten wordert. Vooral de Eerste afdeelingen, zoowel Har monie als Fanfare ziin flink en d°or "e beste corpsen van ons land bezet. Wij hopen t. z. t. over dit Muziekfeest nadere mede- deelingen te kunnen doen. Naar wij vernemen zijn in de Haarlem mermeer, waar sedert eenige iaren de nen en arbeidsvoorwraaiden der landarbei- dersorganisaties om voor 1927-1928 opnieuw Zooals uit bovenstaande blijkt, kunnen de ^Wd^reenkcnst. debatten over dit vraagstuk in den Raad te Werkgeversorganisatie heeft warm worden en interessant. Maar Iaat ons vertrouwen, dat uit de botsing der ideeën het ware licht geboren wordt. In de gegeven omstandigheden prijzen wij ons zelf gelukkig niet verplicht te zijn voorkeur uit te spre ken voor een of ander systeem. Uitslag der door arch'tect S. B. van 'Santé te Zaandam gehouden aanbesteding in den Vergulden Turk te Leiden van de te bouwen R.-K. Landbouwwinterschool te Voorhout .op 19 April j.l. Ingeschreven werd door: N.V. C. J. M. Kooren te Tilburg 34.719.00; Dirk Mid delkoop, Vleuten, 29.777.00; Gebr. van den Pu ten, Heemstede, 29.700.00; G, c, Noord Bergen, 29.200.00; P, Rosenhard, poorterstraat Verspronckweg Staten- HeemjJ{-de f 3g.675.0O; N.V. Maatij. „Hol- bolwerk Kruisweg Parklaan Kenau- Haarlem, f 28 890.00: Thünnissen park Pieter Kiésstraat Zijlweg /ijl- singël Raaks - Jacobstraat - Volders- gracht - Keizerstraat Leidsche Vaart Rollandstraat Voorzorgstraat Wester gracht Leidsche Vaart Schouwtjes- laan Wagenweg Hazepaterslaan Drce{ Hertenkamp en terug. de autobuslijn Terspijtweg Kleverlaan Velserstraat Saenredamriraat Maer- ten van Heemskerkstraal Schotersingel Frans Halsplein Kennemerplein Jans weg Parklaan Zijbuizen Nassauplein Nassaulaan Ged.Oude Gracht Turf markt Z. B, Spaarne Bakkerstraat Voorhelmplein Badhuisstraat Kleine Houtweg Hertenkamp en terug. de autobusliin: Joh. de Breukstraat Kloppersingel Prinsen Bolwerk Jans weg Parklaan Hooimarkt Kouden- horn Harmenjansweg Spaarnoogslraat Oostvest Amsterdamsche Vaart Nagtzaamstraat Kruislochtstraat Slachthuisstraat Karolingenstraat Graafschapstraat Schalkwijkerweg en terug. Bij vergelijking van deze twee schema s valt het, dunkt ons, op, dat de ontworpen trajecten door de tramdirectie logischer zijn dan de toestand, dien wij krijgen wanneer de ontworpen autobuslijnen gaan rijden. Wel is ook het tramproject niet volmaakt, want om van het Amsterdamsche kwartier naar het Station te komen moet men een omweg maken over de Turfmarkt en ook gaat er geen tramlijn door het Leidsche kwartier en Rozenprieel, maar zoo volmaakt dat ieder voor d'c deur van ziin woning m tram of autobus kan stappen zal het wel nimmer worden. De autobuslijnen gaan wel door de öui- tenkwartieren, maar er is toch wel een be zwaar aan verbonden dat zij zulke onmo gelijke kronkelingen maken. Wie van de Parklaan per autobus naar den Hout wil gaan gaat vandaar naar het Nassauplein, dan naar bet Verwulft. dan naar het Spaar ne om door de Badhuisstraat den Hout te bereiken. Een fout., die voorziening behoeft is ook, dal de autobussen het drukke Bosch en Vaartkwaftier niet met de stad verbin den en zelfs niet de al volgebouwde Leid sche Vaart nabij de tramremise. Daarin zal in alle geval moeten voorzien worden, tn dat kan zonder moeite nu de annexatie een Misschien zou naast de autobusconcessie aan de tram vergunning kunnen verleend worden om een tramdienst Sta'ion Wil helminastraat Leidsche Vaart m te voe ren maar hier doet zich de vraag voor ot er in Haarlem op zulk een traject plaats is voor een tram. waarvan de baan op een groot gedeelte gekruist wordt door den autobusdienst. Jammer is het zeker dat het gemeente- bestuur onaangename ervanngen met de tramdirectie heeft opgedaan. Ware de ver standhouding tusschen deze twee beter, al licht zou de onlossing veel gemakkelijker te vinden zijn. Het is zeer ongewenscht dat de verkeersverbindingen m een stad in twee verschillende handen zijn. Of voor een stad als Haarlem m het alkemeen de tram of de autobus de voor keur verdient, is moeilijk te zeggen Voorstanders van de tram zeggen dat de tram het goedkoopste verkeersmiddel voor ma™ aver voer is. Voor de autobus zouden de bedrijf sonkos ten tweemaal zoo hoog mm 'ah voor de tram. Ook als plotseling veel publiek moet worden vervoerd, zooals na afloop van 'n feest of wedstrijd, is de auto bus niet in staat aan de ei-chente voWoerr Eén tram met bijwagen kan 150 tot -0 mssariers vervoeren. Hiervoor zouden T a 10 autobussen noodig zijn. In het algemeen me-nt men dat de autobus slechts als secun dair middel van vervoer in een stad kan dienst doen. Vocrs'anders van de autobus wijzen er op dat in een slad met smalle straten de land", Haarlem, 28 890.00: Tftünniasen v, Sambcek. Hfcemstede, -ƒ 28.225.00; Simon Strijk, Rij^wetèring, 27.750.00; Nic. Tromp, Overveen, 27.750:00; D. J. van Buuren, Bloemendaal, 27.619.00; P. J. K:ebert, Sassenheim, 271525.00; Maatij. „Erica", Noordwijk, 27.600.00; G. Metse laar Zoon, Haarlem, 27.343.00; H. Bak ker, Voorhou', 27.150.00; A. Buur, Bur- gerbrug, 25.075.00. Gunning volgens bestek. De stand op 1 Januari 1927 van de ouder doms-, weduwen- en weezenrente krachtens de Invaliditeitswet toegekend in het gebied van den Raad van Arbeid Haarlem, biijkt uit het volgende staatje, waarin alleen de loopende renten ziin vermeld. De gevallen, waarvan het rentegenot op hield door overlijden, herstel tot validiteit of geëindigde renten wegens het bereiken van den 14-jarigen leeftijd, zijn in de opgave niet vernield. Aantal Toi. bedrag p. jaar Ouderdomsrenten 1608 239.200. Weduwenrenten 182 33.071.48 Weezenrenten 1S8 34.778.90 Gedurende het jaar 1926 werden toe gekend: Aar tal Tot. bedrag p. jaar Ouderdomsrenten 30Ö 45.630. Weduwenrente 36 6.392.36 Weezenrenten 39 7.27506 In 't le kwartaal 1927 werden toegekend: Ouderdomsrenten 69 10.608. Weduwenrenten 19 3.322.80 Weezenrenten 19 3.417.70 Uit het vorenstaande blijkt duidelijk, dat reeds vele 65-jarigen, alsmede weduwen en weezen in het genot zijn van rente ingevolge de Invaliditeitswet. Toch konden in 1926 52 verzekerden niet voor ouderdomsrente in aanmerking komen, omdat er te weinig zegels waren geplakt. Immers, hel recht op ouderdomsrente bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd is afhankelijk van een door de wet vastgesteld aantal te plakken zegels. Artikel 373 der Invaliditeitswet zegt dui delijk dat de arbeider, die vóór 1 Juli 1922 verzekerd wordt, na net bereiken van den leeftijd van 65 iaar recht heeft oo ouder domsrente, indien van 3 December 1919 af tot den dag waarop hij den leeftijd v.an 60 'aar bereikt heeft gemiddeld 47, en van den c'au waaroo hij den leeftijd van 60 jaar be reikt heeft tot den dag waarop hii den leeftijd van 65 iaar bereikt heeft gemiddeld 39 zegels geplakt ziin. Het is derhalve oniuist te meenen, d,a,t ook recht oo ouderdomsrente bestaat in- di-n geen of weirirf zegels z"n genlakt. Voor de 52 verzekerden, die in 1926 niet in aanmerking konden komen voor ouder domsrente, werd in totaal een tekort ge constateerd. von 5041 prerniën (rentezegels) of gemiddeld 95 oer verzekerde, een schade ''eteekenende van gemiddeld 95 X 3 of f 285 per verzekerde. Dat vele van deze verzekerden in hur verwachtingen moesten word~u teleurfie- -'"ld. behoeft geen nader betoort, want niet alleen kwamen zij bij het bereiken van den '■>5-jarigen leeftiid voor ouderdomsrente niet in aanmerking, maar moeten bovendien tot 1,et bekcmien van deze rente, ook nog zoo veel weken met het plakken van een zegel doorgaan, totdal het vereischte aantal zegels ;s geplakt. Verzekerde A. geboren 2 April 1862 (65 jaar geworden 2 April 1927). Tot 2 A-ri' 1927 .had-don. sJenlaJet moeten rijn 805 oedeAs De R.K. Werkgeversorganisatie heelt aan de landarbeirdersbonden ter zake reeds een regeling voorgresteld. Het moet in de be doeling liggen tijdens de bietencampagne, gedurende de maanden October en Novem ber. het loon bij individueele overeenkomst te regelen. Zooals wij gisteren reeds bericht ^c^ben is hier ter stede de zaakwaarnemer H. door de politie aangehouden om verhoord te worden inzake overtreding van art. 227 W.v. Strafrecht, Later werd hij weer op vrije voeten gesteld. Dé man had als houder^van een rechtkundig bureau zijn medewerking verleend bij een echtscheiding. Het be trokken echtpaar leefde sinds eenigen tijd niet meer samen, toen de echtgenoot moeite .ging doen voor echtscheiding. De zaak verliep naar weusch en toen de strikken voor de procedure in orde Waren bracht de zaakwaarnemer ze naar eelt deurwaarder. De stukken behoefden niet geteekend te worden door de vrouw, vertelde ze, omdat zij volkomen op de hoogte was. Later zon zij wel bij den deurwaarder komen om te teekenen. Aldus gebeurde ook. De procedure werd behandeld en ng eenigen tijd ging de man een nieuw huwe lijk aan. Toen begon de vreemde historie met eên bezoek van de eerste vrouw aan de auto* riteilcn, om te vertellen, da zij niet ge scheiden was, maar nog steeds de wettige vrouw van haar man nu hertrouwden man. Natuurlijk volgde een onderzoek en spoedig bleek, dat zij de eerste vrouw nooit de echtscheidingsstukken had geteekend. Tevens kwam aan het licht, dat de zaakwaarnemer de hand in het spel had; hij had zijn schoonzuster naar den deurwaarder gestuurd en laten teekenen, liet haar dus doorgaan voor de vrouw, die in de echtscheidingspocedure betrok ken was. De zaak kwam de politie ter oore, H. werd voor den commissaris van politie ge leid en bekende alles. Hij zal nu ver volgd worden wegens overtreding van art. 227 Wetboek van Strafrecht, dat uidt: „Hij, die in een authentieke akte „eene velsche opgave doet opnemen, aangaande een feit, van welks waarheid de akte moei doen blijken, met het oogmerk om dié akte te doen gebruiken of door anderen te doen gebruiken als ware zijn opgaven in overeenstemming met de waarheid, wordt indien uit dat gebruik eenig nadeel kan ontstaan, gestraft met gevangenitraf van ten hoogste zes jaren. „Met dezelfde straf wordt gestraft hij, die opzettelijk gebruik maak van de akte als ware de inhoud in overeenstemming met de waarheid, indien uit dat gebruik eenig nadeel kan ontstaan Nadeel lijdt in dit geval de eerste vrouw, die gescheiden zou willen zijn, omdat zij, nu de echtscheiding is uitgesproken, geen recht meer heeft op ondersteuning door den man. Een andere kwestie is of de man nu wer kelijk gescheiden is en wettig hertrouwd, dan wel of ben bigamie heeft gepleegd. Het eerste huwelijk is ontbonden op een akte, die op onware gegevens berust en geteekend is door een ander dan de wetliée eerste vrouw, op dien grond zou de echt scheiding niet geldend zijn. Waarschijnlijk zal echter deze interpretatie worden aan genomen, dat de man gescheiden is in de meening, dat zijn vrouw er in toestemde; hij kon dus aannemen, dat zijn eerste huwe lijk volgens de wet ontbonden was en dat hij gerechtigd was een tweede huwelijk aan te gaan. Zoodoende heeft hij zich dus niet schuldig gemaakt aan bigamie. De eenige schuldige in deze is de zaak waarnemer; want waarschijnlijk zullen zt geen leunen aanwezig' zijn de schoonzusier, die in de plaats van de vrouw geteekend heeft, te vervolgen. Naar men ons mededeelde zijn dergelijke kwesties hier zeer zelden of nooit voor gevallen; in de rechtsliteratuur zijn er weinig voorbeelden van bekend. Wat nu aangaat de kwestie of het eerste dan wel het tweede huwelijk geldig is, kunnen we nog het volgende mcdedeelen. De eerste vrouw kan bij request civil, d-j- een bijzonder rechtsmiddel, de rechtbank verzoeken haar uitspraak. waarbij het eerste huwelijk ontbonden werd, oné®'"'^ te verklaren. Gezien het bedrog, waarop alles omtrent deze scheiding berust, zal de rechtbank hoogstwaarschijnlijk dit verzoek dus verklaard niet uitgesproken te zijn; wel toestaan. In dit geval wordt het vonnis dè echtscheiding is dus dan niet toegestaan, en het tweede huwelijk is daarom ongeldig en was- ook onöeidig on het. moment, dat het gerioten werd, M, a, w,: het eerste huwelijk is nog van kracht en de toestand is -dezelfde als voor de echtscheidings procedure. Wijders kunnen wij melden, dat bij de eerste vrouw pogingen zullen worden aan gewend het request civil niet in te dienen en in den toestand te berusten. Deze pogin gen zullen vermoedelijk wel het gewenschte resultaat, hebben, aangezien de gevolgen, als de eerste vrouw mocht weigeren, vobr de tweede vrouw van niet minder ernstigen aard zullen zijn dan voor de eerste. Waar schijnlijk zal daarbij wel de voorwaarde' ge steld worden' dat de man de ondersteuning blijft uitkéeren. Wanneer dus geen request civil wordt in gediend, wordt geen appe" op het vonnis aangevraagd; de echtscheiding blijft uitge sproken," het. jeerste- huwelijk bli'ft ontbon den en het tweede is geldig. Ziedaar de op lossing van deze juridische puzzle. Met dat al .heeft de zaakwaarnemer H. een brutaal stukje geleverd. Toen de echt scheiding door het bedrog mogelijk was ge maakt, ging de man hertrouwen. Deze dacht niet anders of de geheelé zaak was vol komen in orde. Hij had dus geen reden zijn tweede huwelijk te verzwijgen, circulaires zoucjen" verstuurd worden, de ondertrouw en huwelijk in de dagbladen vermeld worden onder. Burgerlijke Stand, enz. Er was dus alle kans, dat iedereen kennis zou krijgen van Het huwelijk. Woonde de eerste v-ovw nu in het buitenland, in Indië of Amerika, dan was pntdeking niet te vreezen. Zij woonde echter in Haarlem, zoodat ll wel moest verwachten dat zij van dc aak zcu hoofèri en het bedrog aan het licht zou komen. Tenslotte is échter de zaak ontdekt op een andere manier. De eerste vrouw ont ving voor eenigen tijd haar stembiljet voor de Statenverkiezingen. Daarop, stond zij niet vermeld als echtge- noote van haar man, maar met haar eigen, meisjesnaam. Zij. ging op informatie uit en voor en-na kwam alles aan het licht, waar op zij aangifte heeft gedaan. VERBETERING VAN DE BLAUWE BRUG TE HEEMSTEDE. Door B. en, W. van Heemstede wordt bij den raad-een crediet aangevraagd, om een plan tot verbetering van de Blauwe Brug te Heemstede te kjmnen uitvoeren. Deze verbetering bestaathierin, dat de scljerpe hc.ejc aan .den Oostkant der brug zal wor den" weggenomen. Deze is voor het verkeer vrij gevaarlijk en zal daarom gèliik gelegd worden met hjet trottoir waardoor een rechte .weg zal ontstaan en de brug tevens verbreed zal worden. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, den weg, loopende vanaf de Javalaan naar het Oude Slot; te noemen Slotlaan. B. en W. vragen machtiging ontheffing te verleenen aan de Roei- en Zeilvereeni- gmg „Het Spaarne" van eischen voor drank- lokaliteiten; alsmede die ontheffing te ver leenen aan C. M. Hooreman en J. Klooster. B. en W. stellen voor, ontheffing te ver leenen van art. 15 der Bouw- en Woning verordening aan G. J. v. Slingerland. B. en W. bieden ter vaststelling aan een le wijziging van de instructie van de ge meente-ontvanger. B, ert W. vragen ter machtiging door tusschenkomsl van de Verzekeringsbank „De Nieuwe Eerste Nederlandsche", bijkan toor voor Noord-Holland te Amsterdam eeire verzekeringsovereenkomst aan te gaan tegen verschillende risico's, voortvloeiende uit comptabel beheer, ten bedrage van 25.000,: tegen eene jaarpremie van 350. B. en W. stellen voor, als borg voor de gemeente-ontvanger te latfen optreden de Vereeniging van tot Zekerheidstelling ver plichte Gemeente-Ambtenaren te 's-Graven- hage. B. en W. stellen voor, aan H. Stefels Jr. en: mevr: de wed. C. W. H. Verster-Bosch Reitz te verkoopen resp. 865 en 810 M2. grond, gelegen aan de Groeendaalkade, tégen 8.50 per M2. B. en W. stellen voor, de overeenkomst met Haarlem inzake de uitvoering <Icr Vleeschkeuringswet niet op te zeggen. B. en W. stellen voor, in le trekken de verordening op het schouwen van riolen m den Hout. B. en W. vragen machtiging, aan het R.K. Par. Armbestuur vai) den St. Bavo vergun ning te verleenen tot het bouwen van een houten schuur. B. en W. stellen voor, onbewoonbaar te verklaren de woningen Heerenweg 35, 37, 39, 41, 43 en 47. Oud-Holland is heden- en morgenavond geopend. Zaterdag en Zondag a.s. ook des middags. Een onderscheiding. De heer K. Waas dorp, wonende te Hoofddorp, lid van het R.K. Fanfarekorps „Hoofddrp", behaalde op het te Rotterdam gehouden solistenconcours een eersten prijs. Op grond van deze mooie onderscheiding, bracht bovengenoemd korps hem Dinsdag avond aan. zijn wning een serenade. Burgerlijke Stand van 1519 April 1927. Geboren: Arie Jacobus, z. van H. Boot en H. Groenendaal. Klaas, z. van J. H. Spaargaren en W. van Andel. Jantje, d. van M. Kolff en J. Vroege. Anna Elisabeth, d. van J. van Buriek en J, de Ruiter. Maria Petronella Jannetje, d. van J. van Leeuwen en C. van Liempt. Johannes, z. yan C. Markus en N. Kars. Roelfien, d. van J. H: Sonderen en H. Ohlsen. Gerarda, d. van P. Pecht en C. Beers. Emma Cornelia, d. van C. de Rijk en E. Harp. Koen, z. van J. Gou- driaan en M. Malipaard. Louwerina Catharina, d. van L. Honcoop en A. C. Dol. Levenlooze z. van J. Hogenbirk en I. van Meel. Overleden: Klaas van Leeuwen, 74 j., geh. met H. van Braak. Jaarvergadering Coöp. Boerenleenbank. Deze instelling hield gisteravend in „De rustende Jager" haar jaarvergadering, die zeer goed bezocht was. De directeur de heer P. v.Staveren, opent met een woord van hartelijk welkom. Hii deelt mede, dat de Bank thans is aangesloten bij de Cen trale Bank te Utrecht, hétgeen veel kosten met zich bracht, doch waar tegenover staat, c\a.t de samenwerking zeer prettig is. Als gevolg van de genoemde aansluiting is dit jaar weinig wnst gemaakt, hetgeen weer werd oedgemaakt doerdat we nog 200 ontvingen van de in liquidatie verkeerende Ba.nk te Alkmaar. Het bestuur koestert de hoop, dat uit deze zaak nog wel 1000 zal komen. In verband met de rente werd bepaald, dat sinds Nieuwjaar de rente voor voor schotten is bepaald op 5 pCt., terwijl ge geven wordt vcor spaargelden 3.72 pCt. en voor een jaar vanst 4.44 van elke 100. Hierna leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goegekeurd en geteekend. Aan hqt jaarverslag van den kassier ont- leenen we het volgende: het bestuur verga derde maandelijks, met den Raad van Toe zicht, bovendien zes maal, terwijl het laat ste college vier maal vergaderde. Er traden acht nieuwe leden toe, 11 werden afge schreven wegens overlijden, vertrek, of an derszins; het aantal spaarders bedraagt 328, het aantal in omloop zijnde voorschotten 87, waaronder 23 nieuwe, terwijl 16 geheel werden afgelost. Medegedeeld werd, dat alle boekjes dóór nieuwe zullen worden vlrvangen, echter g'eleideliik. Terwijl Onze schuld aan Alkmaar het vo rig )epr nog bedroeg 3474,28, is zij thans nog slechts 1302.91. De totale omzet in het geëindigde boek jaar bedroeg 256.007.92. In verband met het boven uiteengezette, kon de winst slechts gering zijn, n.l. 171.37, hetgeen geen bezwaar is. daar het doel is: goedkoop geld aan de leden te verstrekken. De hee,r Th. Bisschop werd als bestuurs lid met bi'na alg. stemmen herkozen, dc heeren P Munslerman en P, van Steiin evenzoo als leden van den R. v. T., terwijl de heerC. Suidgeesl als kassier ,bij acclama-, tie werd herbenoemd. Hierna werd het salaris van den kassier vastgesteld op f 750. Het bestuur vroeg nu' machtiging der ver andering, om in overleg met dën R. van T., inzake verhooging of verlaging der rente naar bevind va zake te mogen handelen, welke machtiging werd verleend. Het bestuur wees er nog op, dat de groo te sommen, die na.a,r Utrecht moesten wor den overgemaakt, omdat we er hier geen plaatsing voor hadden en de rente, die we ervoor ontvingen, lager was dan die, welke wii onze menschen betaëlden, Bii de rondvraag bracht de heer C. J. Bakker namens de leden harteliik dank aan het bestuur, den raad van toezicht en den ijverigen kassier, voor het vele werk, dat was verricht, voornamelijk in verband met de aansluiting bii de Centrale Bank te De Eerste Kamer heeft gisteren de Ar- beidsfcegrooting 1927 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vervroeging van Tweede Kamer. het zomerreces der rende bij de Algemeene Begraafplaats, aan den doodgraver te verhuren tegen 5.50 per week. Verknoping. Ten overslaan v a- ris Wildervank de Blécourt. te Bloe ,r.en daal, is gisteren openbaar verkocht 'n com plex Gebouwen aan de Westkolk, plaatse lijk gemerkt 'nummers 14, 16 en 18, groot 4 A. Kooper werd W. H. de Vries te Haar- lemmerliede, voor 5.600. Scbietvereeniging Graaf Floris V. Uit slag Competitie eerste klas. H. J. van Ton geren 525; P. J. Roeien 523; G. Mooijékind 513; A. v. d. Plieg EOS; H. Prins 502, Tweede klasse: E. Schafer 477; W. Prins 453 X 195; P. Laan 453 X 188; A. v. d. Huls 1448; A'. Lagendijk 441, Wisselprijs: H. Prins 217; P, J. Roeien 212, G. Mooijekind 211; N. v. Keulen 219; A. v. d. Ploef 209. Dinsdag 19 April hield de Schietvereeni- ging Graaf Floris V haar gewone jaarver gadering. Hierna gaf de penningmeester een prachtig jaarverslag. Er is een klein saldo in kas. eD aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkezen. Dë voorzitter fe liciteerde de aftredenden met hun benoe ming en sprak den wensch uit dat zij nog vele jaren in het bestuur blijven. Oud-Holland. Het oud-Hollandsch Markplein in het K. S. A.-gebouw mag zich verheugen in een zeer alrijk bezoek. Was het den tweeden Paaschdag zeer, druk, bij de speciale kinderbijeenkomst van gistermiddag telde men meer dan 600 be zoekers en ook gisteravond heerschte er een recht feestelijke stemming. In den namiddagbijcenkomst vormde het kabouterspel de speciale attractie, welke door de jeugd bijzonder gewaardeerd werd. Des avonds werd „De zingende gemeen-e- raad" opgevoerd. Het vermakelijke spel B. en W. stellen voor, de woning, behoo- kL'trecht. Spr sprak de vaste overtuiging uit, dat de leden bit deze instelling hun gelden volkomen veilig weten en spoorde allen aan, in alles medewerking .a,an het Be stuur te blijven verleenen, dat dien steun zich ten zeerste waardig toont. Hierna sluiting. Dc Paaschdrukte. Enorm was het aan tal bloemenkijkers alhier gedurende de beide Paaschdagen. Uit den aard der zaak was het Maandag wel het ergst. H?t weer dat Zondag reeds goed was was Maandag zomerscn. In de hotels en café's waren ook werkelijk handen te kort om allen te bedienen. De tram had alle beschikbare materiaal in dienst en als haringen zat men opeengepakt. Auto's passeerden meer dan 1000 per uur. Algemeen is de indruk, dat het nog nimmer zóó druk is geweest. Onze beschouwing, dat de drukste dagen de Paaschdagen zouden zijn, is volkomen juist gebleken. Alles staat dan ook buitengewoon, hetgeen nog minstens een geheele week duurt, terwijl er steeds meer tulpen in bloei komen. De veldwachters in hun nieuwe uniform en fraaie petten toon-: den kranige verkeersagenten te zijn, maar hadden een zeer zware taak. Bij Hotel Sister mans, de Veenenburgerlaan en Pastoorslaan regelden zij het verkeer. Het publiek ver leende zijn algeheele medewerking alleen gewerden ons klachten over het vaak onbe suisd rijden van de autobussen. Het komt ons voor, dat a. s. Zondag de z. g. Tulpenzondag weder honderden naar hier zullen komen. „IJmuiden's Bloei". Men schrijft ons: Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging vergaderde op Dinsdag 12 April j.l. Be sloten werd. de verzorging van een nieuwen gids voor IJmuiden geheel in handen te stellen van de betreffende commissie. Deze gids belooft de vroige uitgave in samenstel ling en oplage verre te zullen overtreffen. Behalve diverse belangrijke bedragen over De 18e verjaardag' van H. K. H. Prinses Julier.a. Een huldeblijk va-n „Dietse Afri kanervolk". Het spoorwegongeluk bij Heerenveen; de drie verdachten vrijgesproken. De dader van den doodslag in de Aster- «■trant te Rotterdam is door het Haagsche Hef tot VA jaar gevangenisstraf veroor deeld. Majoor G.'s gevangenhouding in verband met de misdaad te 's-Grevenhsge is gelast. De „Statendam" behouden in Holland. B. en W. van Amsterdam .vragen voor den aanleg van Volkstninenparken een crediet van ruim 200.000. Jhr. mr, Ruys de Beerenbrouck gehuldigd namens de R.-K. Staatspartij. Het natuur- en geneeskundig congres tc Amsterdam. In het Elbe- en Odergebied is de toestand wegens het hooge water zeer ernstig. De hoofdschuldige in den banderollen- zwendel gearresteerd. Rusland zal vermoedelijk niet aan de intern, economische, doch wel aan de ont wapeningsconferentie deelnemen. Een bloedig incident aan de Russisch- Roemeensche grens. Tegen Zaniboni en Capello is 30 jaar tuchthpuis geëischt. Het Zuidslaviscb-Italiaansch conflict kan volgens de meening in Volkenbondskringen alleen door een beroep op Genève opgelost worden. Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.38. bedrijf, Koelhuisinrichtingen, e.a., zullen in deze gids worden opgenomen een aantal foto's van deelnemers aan den door „IJmui den's Bloei" uitgeschreven fotowedstrijd. Tevens zal evenals vorige jaren weder een nieuwe geheel bijgewerkte pensionlijst worden uitgegeven, eveneens in fraaie uit voering. De „Monte Olivia" van de Hamburg Zuid-Amerikalijn, metende 14000 ton, zal in Augustus een tweetal toeristenreizên maken naar Noorwegen. Deze reizen zullen to IJmuiden aanvangen en eindigen, zoodat alsdan een zeer grooten toeloop van vreem delingen wordt verwacht. Het bestuur van. „IJm. Bloei heeft in verband hiermede, het plan opgeval, den toeristen op den vertrekdata, 6 en 18 Augustus, een concert aan te bieden. Dat het „IJmuidens Bloei" ernst is, om IJmuiden in den vreemde meerdere en be tere bekendhid te geven, moge uit het vo-i renstaande voldoende blijken en het is aan de inwoners van Velsen, om, door toetre- dig ais lid tot die vereeniging, haar in staat te stellen, steeds in meerdere mate in het belang van Velsen werkzaam te kunnen Voor den inhoud van deze rubriek steli de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur. Wilt u deze regelen plaatsen waarvoor mijn dank. Mijnheer de Redacteur, er is al zooveel stof opgewaaid uit het Politiek Advies, dat endergeteekende ook nog een opmerking wilde maken. Mijnheer de Redacteur, de heer Tieman, voorzitter van IJmuiden-Oost, had beter kunnen zwijgen. Had u eerst, heer Tieman, eens gezorgd dat de kiezerslijst gecontroleerd was, want wat baat het een candidatenlijst en geen kiezers. Men wil wel woorden verspillen maar geen werk doen, want heer Tieman, u heeft nog circa vijf honderd ongeorgani seerde kiezers achter u en daar houdt u geen rekening mee. En dan heer Tieman, u lokt drie heeren uit hun tent, maar u kunt eerst wel eens wat verkiezingen mede maken eer u de heeren Rings en Lubbers zal overtref fen en dan nog niet. Nu mijnheer de Redacteur nog een kleine opmerking, de heer De Vilder schrijft in zijn ingezonden stuk als ik het goed begrepen heb, Velseroord is van de baan. Nu is het IJmuiden-Oost maar de kiezers, hij zou wel wat kunnen zeggen maar namen noemen. Edoch, mijnheer de Redacteur ontwikke ling daargelaten, maar wat weet zoo'n jong mensch van ondervinding, en dan van Vel seroord. P. V. ZUTPHEN, Kvi'téaccrstraat No. 2 IJmuiden-OosL heeft He aanwezigen hartelijk doen lacen. de gemeente Velsen. Sluisbouw. Visscherii-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1