FEUILLETON. Wa! za! hij er mee doea? Communistische spionnage in Frankrijk. Gevaar voor hst ondermijnen van het defensiewezen. Een verzoek om gratie voor Klems, vroeger lid van het vreemdelingen-legioen en oud-chef van den staf van Abd-el- Krim. Bijzonderheden omtrent de tornado in Illinois. Onder de Radio-berichten: De toestand in het Elbe-, Oder- en Bavel- gebied, wegens beogen waterstand, zeer ernstig. De hoofdschuldige in den banderollen-zwendel gearresteerd. Rusland zal vermoedelijk niet aan de intem.-economisehe, maar wel aan de ontwapenhigs-conferentie deelnemen. In Yolkenbondskringen is men van oordeel, dat een beroep op Genève een einde kan maken aan het Zuid-SlavischItaliaansch con- 1" Mexico is een personentrein in brand gestoken; weergalooze Wreedheid door de roovers aan den dag gelegd. GËM BU1TENL. BERICHTEN, BÏNNENLANDSCH NIEUWS. De veiligheid bij de Ned. Spoorwegen. Hat 21ste Natuur- en Genees kundig congres. Het zomerreces der Tweede Kamer. De Statendambehouden in ons land aangekomen. De 18da verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Steun aan mobilisatie- slachtoffers. De Koninklijke familie in den Haag. De afschaffing der colleges van zetters. Om den stroom van vreemdelingen, die het Nederland schap begeer en, eenigszifis te beperken. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Verbeteringen en voorzieningen in de Minerva-haven Volkstuinparhen in Amsterdam. Communistische spion- nagc in Frankrijk. De arrestatie, aan den vooravond vati Pa- j schen, van een aantai Fransche en buiten- üandsche communisten, verdacht van spion- na je in verschillende arsenalen en lejerdepctr heeft eenigen indruk gemaakt. Gedurende de laatste maanden hadden de communisten zich vrij rustig gehouden en weinig in het openbaar betoogd. Thans blijkt echter dat zij in het geheim aan het wroeten en graven zijn ■om de militaire defensie zooveel mogelijk te ■ondermijnen. Onder het personeel der mili taire centra bevinden zich communistische a tateren, die gedurende lange maanden aan het werk zijn geweest. j De openbare meening verbaast zich erover j hoe het mogelijk is dat dergelijke gevaarlijke! elementen aan de werken der nationale de-' fensie verbonden konden blijven, temeer; daar zij openlijk hun communisme beleden Sergent en Deoouiliy b. v. werkten bij de' technische luchtvaartafdeeling van Saint- Cyr, terwijl zij tevens communistisch ge meenteraadslid waren. Eén verontschuldi ging is er toen zij in 1910, bij de oprichting der luchtvaartafdeeling, in dienst traden, waren zij nog geen communist. Het commu nisme bestond toen feitelijk nog niet. Pas in 1920 werden zij als candidaat der commu nisten tot gemeenteraadslid gekozen. Tegelijkertijd met de communistische spionnen in fjaint-Cvr wilde men ook een zekeren Cremet arresteeren, communistisch lid van den gemeenteraad van het quartier der Santé (Parijs). Maar deze heeft zich tijdig uit de voeten gemaakt en is nergens te vinden. Cremet werd in 1925 tot lid van den raad gekozen, ter vervanging van den befaamden Midcl, die men zich herinnert uit de achtervolging door de politie in het stad huis, waar hij zich telkens wist te verbergen. Eigenaardig is dat Sair.t-Cyr, door zijn krijgsschool centrum van het „militarisme" een in meerderheid uit communisten bestaan- den gemeenteraad bezit en een communis- tischen maire. Doch de heer Bizet is een zeer makke burgervader, die begrijpt dat de bloei van zijn gemeente van de aanwezigheid der krijgsschool afhankelijk is en dan ook met de officieren en hun familie de beste betrekkin gen onderhoudt. Toch heeft hij zich verplicht gevoeld om een manifest op de muren van het plaatsje aan te plakken om „de bevolking te waarschuwen tegen de fantastische beschuldi gingen" aan het adres der communistische kameraden. - De politie zou op de hoogte Van de geheele zaak zijn gekomen door een arbeider uit het arttlierie-depót in Versailles, die aanvanke lijk meedeed aan het uitleveren van docu menten, doch later berouw had gekregen en alles had verteld. Wereldrecord stelen. De re *tbank te Breslau heeft den smid Joseph Barbé uit den Elzas gisteren wegens 241 diefstallen, waaronder 26 groote, veroor deeld tot gevangenisstraf van totaal 12 jaar en <ot vijf jaar eerverlies. De zaak-Klems. Volgens de Duitsche bladen heeft de moe der van den ter dood veroordeelden Klems, het voormalig lid van het Fransche vreem delingenlegioen en oudchef van den staf van Abd-el-Krim, een verzoek om gratie inge diend, dat door de Duitsche aan de Fransche regeering is overgebracht. Rome en Belgrado. Het nieuwe Zuid-Slavische kabinet telt on der zijn leden als minister voor buitenland- sche zaken Marinkowitsj, die ook reeds vroe ger dezen post heeft bekleed het schijnt dat hij zeer pacifistisch gezind is en men ver wacht dan ook, dat hij bij de oplossing van de huidige problemen er met alle kracht naar zal streven om den vrede te handhaven. De motie van den Italiaanschen afgevaar digde Duban, waarin de opzegging van het verdrag van Rapallo wordt geëischt,beschouwt men te Belgrado als het begin van een open lijke breuk. De pers eischt de onmiddellijke interventie der mogendheden. Het Canadeesche spoor wegongeluk. 1. antal personen, dat gedood werd bij de treinontsporing in Ontario, is gestegen tot teven. De Tornado in Illinois. Er bevonden zich 32 kinderen in de ver woeste school, allen werden gekwetst, vijf hunner zwaar. Tv.ee schoolkinderen uit de~naburige st d Chestnut, die tijdens den storm naar huis le e 1, werden door vallende steenen gedood. Te Hardin werd een fruitteler gedood en werden de gebouwen op zijn kweekerij ver nield. In dezelfde plaats werden meer dan een dozijn andere personen gewond. Engelsch schip aan den grond. Het passagiersschip „Khiva", van de Pe ninsular Oriental-lijn is gisteren om half vijf aan den grond geloopen bij Steepeilard, op 100 mijl ten Z. van Sjanghai. Het ruim stond spoedig 18 voeten onder water, die tot achï voeten werden teruggebracht nadat enkela uren was gepompt. De Britsche kruiser „Dur ban" en de torpedojager „Wolsey" vertrok ken tot het verleenen van hulp. De passa giers zijn in veiligheid. DE HANAUSCHE JÜWEELEN. Dezer dagen deelden wij mede, dat bij het station te Hanau een lucifersdoosje gevonden was, gevuld met juweelen enz., waarmede kin deren aan het spelen waren. Nader is gebleken, dat dit doosje, voorzien van een adres aan de recherche, door een later gearresteerden dief in een brievenbus is ge worpen. Toen de postbode deze leegde, vond hij er ook het lucifersdoosje in, dat hij echter wegwierp, in de veronderstelling, dat het er door kinderen was ingestopt, zooals zoo vaak met allerlei voorwerpen gebeurt. Uit mededeelingen van den dief volgde, dat de kinderen, die 't docsje later gevonden had den, verschillende edelstcenen moeten ver loren hebben bij hun spel. Met net gevolg, dat men den volgenden morgen vroeg een groot aantal politie-agenten bij het station ijverig kon zien zoeken naar de kleinooden. Het is nog niet bekend of hun ijver beloond is geworden. DE AANSLUITING. Te Weenen is, in verband met de op a. s. Zondag te houden verkiezingen, door den Oostenrijkschen arbeiderssportbend een groote sport-politieke meeting gehouden, welke uitliep op een indrukwekkende betoo ging voor de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland, naar de correspondent van de „Yoss. Z.".meldt. t De groote propagandist voor de aansluiting Ur; Deutsch, oud-minister van oorlog, wees erop, dÜt' de'a. s. verkiezingsstrijd voor het proletariaat ook een strijd beteeken't voor de aansluitingsidee. De Duitsche rijksdagafgevaardigde Her mann Müller, verklaarde o. a. dat liet de be doeling was het voor de geheele wereld dui delijk te maken, dat de 'Oostenrijkschc en Diiitsche arbeiders één volk willen zijn, zon der grenzen. SACCO EN VANZETTI. Zooals men weet zal in Juli het vonnis vol trokken worden aan de beide Italiaansche anarchisten Sacco en Vanzetti, in Massachu setts wegens moord ter dood veroordeeld. Van verschillende zijden worden pogingen in het werk gesteld om de executie alsnog te voorkomen. Blijkens de Duitsche bladen is dezer dagen in opdracht van het „Friedenskartell" een de putatie, bestaande uit prof. Quidde, Kelmuth, v. Gerlach en mevrouw Stoker, naar den Ameriicaanschen gezant gegaan met het doel dezen namens de pacifistische organisaties een protest voor te leggen tegen de terechtstelling. De gezant heeft echter geweigerd de de putatie te ontvangen. Op de vragen van het Kamerlid Van Braambeek, betreffende het uitvoering ge ven aan de on 10 December door de Twee de Kamer aangenomen motie van orde be treffende het instellen van een een grondig onderzoek door een deskundige commissie naar den algemeenen veiligheidstoestand bij de Nederlandsche spoorwegen, heeft mi nister Van der Vegte thans geantwoord, dat liet overleg inzake de gestelde vragen nog niet is afgelcopen, zcodat de beantwoording niet binnen den gebruikelijken termijn kan geschieden. De bodem van Amsterdam en de toekomstige uitbreiding der Hoofdstad, In de geolog sch-gecgraphiscbe sectiever. gadering van het natuurkundig en genees kundig congres sprak dr. P. Teach uit Haarlem over den bodem van Amsterdam. De geschiedenis van een landstreek, al dus spr„ is vastgelegd it? den bouw van den bodem. Voor deze streek wilde 'de spre ker nu niet verder terugzien dan tot den aanvang van het huidige ol holoceene tijd vak, vermoedelijk 10.000 a 20.030 jaren ge leden; heigeen daaraan voorafgaat liet hij rusten, omdat de oudere geschiedenis zich oneer geheel andere omstandigheden heeft aigespecld en met het geografische begrip Amsterdam niet onmiddellijk samenhangt liet uitgangspunt is het landoppervlak, ge kenmerkt door de veenvorming op de op pervlakte van de fiuviatiele zandafzetting, dat is de cstglacSale zanddelta, die men als morfologisch element in de rivierdalen hoo- 5?r stroomopwaarts als laagterras onder scheidt. Sedert dit beginstadium van het Ho'oceen worai^ de geschiedenis beheerscht door de bekende positieve niveau-verande ring. De geschiedenis is te lezen in een profiel volgens de lijn IJmuiden-Amsterdam-Bus- sum (lengteschaal 1 10.000, hdogteschaal 1 400). B:j de beoordeeling daarvan houde men in het oog: le. dat daarin de door den mensch aan gebrachte wi;z gingen (opheoging me'; zand) zooveel mogelijk zijn weggedacht; 2e. dat de hoogten 25-voudig overdreven zijn, zco dat de werkelijke hellingen veel geringer zijn .dan in het profiel geteekend is; 3e, dat de 'grenzen tusschen de verschillende vor mingen in de werklijkheid vaak niet zoo scherp zijn aan te geven als hier getee kend is, hetgeen vooral geldt voor de on dergrenzen van het oude zeezand en de oude zeeklei. Zoowel in de vergaderzaal als in vele an dere vertrekken van het gebouw der Tweede Kamer zullen eerlang omvangrijke schilder- en andere restauratiewerkzaam heden worden uitgevoerd. In verband hier mede schijnt te kumen worden verwacht, dat het zomerreces der Tweede Kamer dit jaar belangrijk vroeger den vorige jaren zal ingaan, waarschijnlijk reeds kort vóór cf niet lang na Hemelvaartsdag. Ir. A, Keprier sprak over: De toekom stigs ui breiciing van Amsterdam, waarbij 'lij o.m. het volgende opmerkte: Van de ongunstig gelegen plek is het beste gemaakt wat er van le maken is. Verbonden met de zee door een uitstekend kanral met eerlang esn sluis1, we'kc een eereplaats onder de ingenieurswerken zal innemen, kan het havengebied, de los- en laadplaats worden uitgebreid tot in lengte van dagen. Voor het vestigen vrn indus trieën zijn terreinen gereserveerd. Het blijft echter een vraag of het juist is de ver schillende takken van industrie sterk tc concsnVeercn. Het kostbare Noordzeeka- naal biedt bijzondere gelegenheid tot het vestigen van de groot-industrie en gedccen. traliseerd. Mag Ams'erdam zij het dan door kunstmiddelen voordeslcn bieden voor nieuwen havenaanleg en voor de vestiging van industrie, voor de ontwikkeling tot een m llioenenstad biedt deze plaats niets dan nadoelen, terwijl de verbinding te land cn te water met bet z.g, ach'erland nog ve'e tientallen van jaren zeer ggbrekkig zVl zijn. De aanwezigheid van de groote ctad heef ongetwijfeld invloed gehad c>p de ontwik keling van Haarlem en omgeving, het Gooi en de Zuide-ijketuinbouwstreek. De groei van de 43' omliggende gemeenten bedraag van 1870 tot 192Ó van 137.353 inwoners tot 290.343. Betere bouwgrond, meer gewaar deerd natuurschoon, misschien ook lagere belas'.ing, hebben vele gezinnen naar de om liggende gemeen'en doen verhuizen. Niettemin blijft Amsterdam als stad groeien, want Amsterdam heeft karakter en daardoor bekoring. liet aantal h.a. bouwterrein, dat per jaar in Amsterdam voor woningbouw noodig is, bedraagt ca. 20 h.a., voor openbare gebou wen pl.m, 2 h.a. Met straatcppervlak en plantsoen medegerekend moet jaarlijks pl.m, 44 h.a, terrein gereed gebracht wor den. In de laatste jaren is dit aantal meer, Omdat er ruimer wordt aangelegd. Een zona verordening dringt tot iets lager bcuwen, zoodat per woning meer grond noodig is. Een hinderwetsverördening re gelt de verdee'ing van de terreinen. De annexatie vrn omliggende gemeenten heeft naast de zonevcrordening en de hinder wetverordening medegewerkt, dat rondom de stad gelegenheid tot bouwen bestaat. Een groot uitbreidingsplan bestaat er nie', wel wo-dt steeds aangedrongen een pion voor Groot-Amsterdam vast tc stellen, maar tot heden mocht men niet zoo ver kolden. Door den eigenaardigen bouwrant, het bouwen op opgehoogd terrein is de nor- ma'e uitbreiding een soort aanbreien. Zulks h geen stedebouw, doch is luk raak uitbreiden. Door toevrl'.ige oorlogsomstandigheden is naast het kazernchuis he'. bouwen van het eengezins huis wederom in Amsterdam mo gelijk gebleken en de z.g. tuinvoorsteden Oo3tzaan, Nieuwendam en Watergraafs meer zijn onts'aan. Van verschillende zijden wordt dan ook aangedrongen om met deze decentralisatie voort te gaan en er is zelfs een tuins ad- commiss e reeds jarenlang aan het studee- ren, d.w.z, practisch-werk—verrichten te gengehouden, cm in het; Gooi en elders satelliet steden en dorpen op te richten, welke een administratief geheel met de moeders'ad vormen. Of zulk een plan tot verwezenlijking zal komen, is moeilijk te zeggen, doch de mogelijkheid is overwogen en bestaanbaar geacht. Gr co ter kans van slagen heeft de bouw van een ring van tuinvoorrieden rondom de Groote S ad, ge legen in het gebied van de Gemeente zelf. Een typisch Amsterdamsch verschijnsel is, dat steeds de aangrenzende gemeenten pogen stadje te gaan spelen. Aan de West-, Zuid- en Oostzijde van de stad heerscht de meest chaotische toestand. Daar is de stad omgeven door een spoor baan, waarvan niemand weet of die eigen lijk noodig is. Niemand weet waar de groote autoweten zullen komen naar het Westen, het Zuiden en het Oosten. Een plan, hetwelk de drooglegging van de Zui derzee verbindt met de stad, Bestaat er niet. Zoo bevindt zich de hoofdstad in een crisisperiode met betrekking tot den stad.s- aanleg en ju'st op een moment dat het we zen van de s'ad een ander gaat worden. Ven een stad van pl.m. 5C0.009 inw. groeit zij gestadig raar de Grootstad, d.w.z, dat een reconstructie van de binnens'ad nood zakelijk is, waarbij echter het Amsterdam- sche karakter gespaard moet blijven. Bi; die reconstructie zal het oog moeten ge vestigd blijven op de verkeersmoeilijkhe den, zonder tot verkeerswellust te verval len. Resumeerende: a. Óndanks de slechte bodemgesteldheid zal de s'ad Amsterdam zich gestadig uit breiden, zoolang de Westersche beschaving zal bestaan. b. Een schoksgewijze opbloei zal niet plaats hebben. c. De uitbreiding van handel en industrie zal langs het Noordzeekanaal geleid moe ten worden. d. Decen'rrlisatie in den stadsopbouw moet worden bevorderd, de stadskern om geven door tuinvoorsteden onderling dcor ceintuurbanen verbonden en met de stads kern door radicale wegen en parken in ver binding gebracht, zal het aangewezen sche ma voor het stadsplan van Amsterdam zijn. e. Bij de reconstructie van de binnenstad moet hei stadskarakter gespaard blijven. Onder zeer groo'e belangstelling is het Kascovan de „Statendam", het grootste schip van de Nederlandsche vloot 28159 bruto register ton te Rotterdam ge bracht. Sirenen en fluiten verwelkomden het nieuwe schip, dat, gelijk men weet, op de werf van Borland en Wolff te Belfast werd op stapel gezet. Nadat het schip in 1924 te water gelaten was, is hef kasco langen tijd blijven liggen, .totdat voor eenige maanden na de oprichting van de N.V. Maildienst Hol! and-Amerika, onder medewerking van de werf in Belfast met de firma Wilton te Schiedam een accoord werd getroffen, waardoor het mogelijk werd dit schip af te bouwen. Vier slecpboo'cn hadden hef van Belfast naar Holland gesleept, waar het transport le ongeveer 7 uur in den ochtend bij het lich'schip Maa.S' was gearriveerd. Daar ble ven de sleepbooten ,,Roo:'e Zee", „Pool- zee", „Oostzee" en „Seine' met hun last liegen vzachten, totdat de s'eepbooien „Roczcnburg" en „Waterweg" omstreeks half negen ter assistenue kwamen. Gedu rende ruim een uur heeft men in verband met den vrij sterken Westenwind liggen opdraaien, ten einde het kasco met den neus in den wind te kunnen krijgen. Om kwart over elf werd opgesleept, de „Rcode, Pool en Oostzee" voor, en de „Seine" achter, terwijl de „Wa'erweg" en de .„Roozen- burg" resp. aan bakboord en aan stuur- fe oord zijd 3 manoeuvreerden. Het laatste en zeker niet eenvoudigste werk het sleepen iusschen de pieren docr. is vlot, zonder stoornis door het materieel verricht. Alleen bet binnenhalen van een tros heef': ongelukken veroor zaakt. De beide runners Theodcor Donker grauw en D. Spui, beiden uit Maassluis, hebben daarbij resp. hun been gebroken en hoofdwonden opgeloopen. Het vo'gend iaar hoept men, naar 't Hbld, verneemt, de „Sta- 'onrïam" in de vaart te kumen brengen. DeafmeEngep van het kasco zijn 670.1 voet la.ng; 81.4 breed r-n 49.4 diep. De „Statendam" zal een dubbelscbroef stoom schip worden met kruiser-achtersfeven. „Huldeblijk van Dietse Afrikaner volk". 'Te Kaapstad beeft zich op 1 April j.l, een nationaal comité gevormd dat. naar „Die Burger" meldf, het plan heeft, om ter ge legenheid van den 18den verjaardag van Prinses Juliana, H.KjH. een huldeblijk aan te bieden. Da oproep, die ter bereiking van dit doel door den secAtaris van het voor'ooaig co mité, den heer Ph. R, Botha, op 1 April in genoemd blad gepubliceerd werd en die den Zuid-Afrika anders een aansporing moes! zijn de vergadering voor de verkie zing van het comité bij te wonen, luidde als volgt: „H.K.H. Prinses Juliana van Nederland viert op 30 April a.s, haar atfttiandc ver- jaarsdag en van die dag af verkry sy die waardigheid cn tietel van Prinsps van Oranje en word sy amptelljk ingchuldig as Kroon prinses van Nederland. In dia vreugde en dankbaarheid van die Nederlandse Vorstehuis en die Nederlandse volk sal ook d:e Dieise Afrikanervolk deel, want bande van bloed, van oorlewering en geskiedenis, van kuituur en beskawing, van taal en godsdiens, van onuitblusbare vry- heidsdrang, van stoere vasthoudendheid aan ■beginsel en ideaal knoop die twee volke nog heg aanraekaar en maak hulle bewus van die nouste geestelijke verwanikap en saamhorigheid. Op iedere lid van die Dietse Afrikaner volk. cp alle verepigings von Afrikaner®, <f dit kuituur- ol liefdadigheidsvereniging® is, word hiermee 'n dringende beroep gzdoen om mee te help by die insameling van fondse ten einde ens volk in staat te stel om aan H.K.H Prinses Juliana met haar rgttiende verjaarsdag 'n huldeblijk aan 1c bied wat ons volk «.eu -olie waardig sal Die hele volk ?n all?, dele van 'cBe land moet daaraan met geesdrit meedoen, omda1 dit 'n saak is wat geheel ons vrlk aangaan, wat in naam van c!ie gehele volk sal gevoer word en waarmee die tro s van ons volk gemoeid is. Met die oog .op bowestaande v.ord hier mee 'n dringende cprcep gerig tot alle Afrikaners in Kaapstad, en om-streke, i woonagtig of op besoek, en die besonder op olie Afrikaner-Parlemen'.slede en amp- tenarc en andere uit ander dele van Suid- Afrika, om vanaand out 8-uur in die Afri kaner-Koffiehuis, Kerkplein, Kaapstad, een vergadering by te woon en 'n Nassionale Komitee te kies om die saak te organiseer en die mooi plan te volvoer". Blijkens het Vccrloopig Verslag van de Eerste Kamer over het V:'.sontwerp tot verleening van steun in den vorm van een jaarljjksche uitkeering vOor eens aan z.g.n. mobilisatie-slachtoffers achtten eenige le den den te verleenen steun geheel onvol doende en waren zij van oordeel, dat op deze wijze geen loyale uitvoering gegeven wordt aan de in de Tweede Kamer aan genomen motie-Ter Laan. Andere leden zouden het zeer verkeerd vinden aan de zgn. mobilisatie-slachtoffers een zeker recht te geven cp onderstand. Gisterejhtend zijn de koningin, de prins en prinseo Juliana met gevolg per Staats spoor ten 10 u. 49 te 's-Graven.hage aange komen van het Loo. Koningin en prinses Juliana waren voor nemens des avonds reeds omstreeks half zeven naar het Loo terug ie keeren. De prins blijft langer in verband met eenige voorgenomen en dezer dagen aangekon digde bezoeken le 's-Gravenahge en elders. Koningin, pr'ns en prinses gebruikten het tweede on bijt bij de konipgin-moeder ten haren paleize in het Voorhout, bleven ook hst verdere gedeelte van den dag bij haar op bezoek en gebruikten ook de thee bij de koningin-Moeder. Volgens het Voorl. Verslag van de Eerste Kamer i.z. 't wetsontwerp tot afschaffing van de colleges van zetters voor 's Rijks directe belastingen, verklaarden sommige leden zich daarmede bezwaarlijk te kunnen vereenigen. Zij zouden liever hebben ge zien, dat aan de medewerking der ingeze tenen inzake het vaststellen van aanslagen in belastingen nieuw leven werd gegeven in plaats van daarvan voor goed een einde te maken. Voorts wezen zij er op dat in de Memo rie van Toelichting wordt gezegd: „Uit den aard der zaak is het veel eenvoudiger, min der kostbaar en tenminste even doeltref fend in de gevallen dat voorlichting ge- wenschi is. tot aanwijzing van een deskun dige ever te gaan. Ook bij de aanslagregc- ling voor de personeele belasting wordt met succes van de voorlichting door des kundigen gebruik gemaakt." De deskun dige, hier bedoeld, wordt, zoo betoogden deze leden, dcor de administratie benoemd, terwijl thans die aanwijzing door het college van zetters plaats heeft. Komt deze wijzi ging tot stand, dan vervalt een waarborg tegen ambtsnarij. Wat aangaat de te verkrijgen besparing van 64.0C0, waren deze leden van oor deel, dat de onkosten niet zoo groot be hoefden te ziju. Blijkens het Voorloopig Verslag óver de v/ctsontsv erpen tot naturalisatie van onge veer 160 personen, werd door een der leden de 'vraag gesteld of ons land niet te vrijgevig is op het gebied van naturalisatie. Dit lid was van oordeel, dat het belang in deze veeleer bij de naturalisaticverzoeken- tlen, dan bij ons land is gelegen en zou daarom wenscben, dat door verhooging der kosten, aan naturalisatie verbonden, de stroom van vreemdelingen, die het Neder landerschap begeeren, eenigszins zou wor den bepe dst. Gaarne zcu hij vernemen, hoe de minister over een en ander denkt. Doordat voor den aanvoer van hout de Amsterdamsche haven- in de laatste jaren zeeschepen van aanmerkelijk grootere afme tingen v/orden gebruikt dan voorheen, doet zich in de Minervahaven aldaar steeds meer de behoefte aan grootere schcepsligplaatsen gevoelen. Daar de afstand iusschen de boeien en den wal slechts 65 a 70 M. be draagt, komt het herhaaldelijk voor, dat schepen in plaats van rechthoekig op den wal in schuine richting moeten meren, ten gevolge waarvan dan enkele boeien onge bruikt moeten blijven, terwijl voor schepen van meer dan 100 M. leng!e, die in het afge- loopen jaar meermalen in de Minervahaven kwamen lossen, slechts met moeite een veilige ligplaats was te vinden. Deze toe stand kan, naar de meening van B. en W. van Amsterdam, niet langer worden besten digd zonder aan den naam, der haven ia het buitenland afbreuk te doen. In de behoefte zou op de minst kostbare wijze kunnen worden voorzien door een watervlakte ten VRIJDAG 22 APRIL HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie-' ber. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trianon-Trio. 5.0C6.45 Concert door het H. D. O.-kwartet. De heer van Duuren- bariton.' 6.457.45 Engelsche lessen. 7.45 Politieber. 8.10 Lezing vanwege het Onderwijsfonds voor de binnenvaart. 8.35 Indonesisch uurtje, vanwege het Ne- derlandsch Indonesisch V erbotid van Jon geren organisaties. Concert op Javaansche muziek-instrumen- ten kendang-saron-ketook-kenong-gong- gambang en een paar genders, een z. g. Slendro-orkest. Met een lezing in de Neder landsche en Engelsche taal door Mr. D. J. W. J. Kluiver Het Javaansche Gamelan- orkest, door Raden Mas Soeripto. 9.35 Concert door het H. D. O.-orkest, o.l.v, Nico Treep, Sonja ten Kate Kovalepka, so praan. DAVENTRY, 1600 M. —510.20 Daventry- kwartet en solisten (contra alt-tenor). 11.50 Orgelconcert. 12.201.20 Or kestconcert. 2.20 Callender's band en so listen (sopraan, bariton. 4.20 Causerie 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Orkestcon cert. 5.50 Tijds-, weerber. nieuws. 6.05 Orkestconcert. 6.20 Seen on the screen causerie. 6.35 Liederen van Hu- go Wolf R. Clayson, tenor. 6.45 Lezing A trip on a steem trawler. 7.05 R. Gouriey in z'n repertoire. 7.20 Oude muziek en zan-, L. Gowings, tenor, Or kest. 8.20 Weerber., nieuws. 8.40 Causerie. 8.5510.20 „The merchant of Venice" (De Koopman van Venetië) van Shakespeare. 10.2011,20 Dans-mu PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 9.50—10.20 Concert. 11.50—1.10 Or kestconcert. 4.054.55 Concert, So listen Sopraan, cello, declamator, piano en viool. 7 509.30 „Rigolettö", opera van Verdi. Groot orkest en solisten. LANGENBERG, 469 M. 10.20—11.20 Concert. 12,251.25 Vrcolijk Concert Wiener Schrammel Trio. 4.205.20 Orkestconcert. 7.509.20 Russische Avond, C. H. Wersilowa, sopraan, A. Alt- well, tenor, E. Grote, cello, Groot orkest 9.4011.20 Dansmuziek. KONXGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 11.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.50 Orkestconcert, Orkest en F. v. Szpanowski, viool. 9,50 11.50 Dansmuziek. HAMBURG, 394 7 M. 11.50—1.20 Or kestconcert. 1.252.05 Kamermuziek. ^3.354.20 Klassieke operettes. 5.2Ö 6.10 Vroolijk concert. - 7.2011.10 „Zery tmd Bately", zangspel. „Abu Kas sen", kon. opera. Daarna Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 4.20—5.20 Orkest concert. 7.209.20 „Mireille", frag menten u. d. opera Gounod westen van het eiland, welke voor berging van palen, enz. werd gebruikt, op gelijke diepte als het aangrenzende water, n.l, 7.50 M. A.P., te brengen en door het leg gen van drie kleine meerboeien en het plaatsen van vijf meerpalen. Deze voor zieningen zullen een uitgave van 35,09 vorderen. Hiertoe doen B. en W. een voorstel. B, en W, van Amsterdam vragen een credief van ruim 200.000. De uitvoering van werkzaamheden ten be hoeve van de Amsterdamsche havens- West heeft het noodig gemaakt, dat de ge meente de beschikking verkreeg over gron den 111 den Amsterdammerpolder, die door haar aan den Bond van Huurders van Volks tuinen en aan de Amsterdamsche Vereeni- ging voor Schoolwerktuinen waren ver huurd en waarop volks- en schoolwerktui nen warén aangelegd. B. en W, van Amsterdam stellen voor, de aan den Bond en aan de Verceniging toe te kénnen schadeloosstellingen te stellen resp. op 2777.20 en 2950, terwijl aanstonds pogingen in het werk zijn gesteld, om beide aan den benoodigden grond tc helpen, ten einde daarop opnieuw tuinen te kunnen doen aanleggen. De afdeeling Beplantingen heeft een plan ontworpen van een volkstuinenpark, waar van de volks- en schoolwerktuinen een onderdeel zullen uitmaken. Dit plan strekt zich uit over een complex van gronden in Overbraker Binnenpolder, ter oppervlakte van ruim 44 H.A., welke gronden, voor zoo ver niet reeds ter beschikking van de ge meente, thans als weiland telkens van jaar tot jaar worden verpacht, zoodat daarover op 1 Januari van ieder jaar kan worden be schikt. Naar de meecing van B'. en W. verdient het de voorkeur, aan het volkstuinenpark een openbaar karakter te geven en het overdag voor het publiek toegankelijk «tc stellen. Hierdoor wordt voorkomen, dal slechts een kleine groep van ingezetenen van het aan te leggen volkstuinenpark profi teert. Het onderhoud van de paden, var. den plantsoenaanleg en van de opstallen zal dan vanwege de gemeente dienen te ge schieden. Daartegenover zal dan echter de huur van de gronden, voor volkstuinen en sporldoeleinden bestemd, gevoegelijk op 750 per H.A. kunnen v/orden gesteld, terwijl de consumptietenten en de tot woon huis te verbouwen boerderij van gemeente wege kunnen Worden verpacht. De op brengst van de beide laatste wordt geraamd op resp. 1200 en 500, zoodat in totaal een huuropbrengst van 25.175 zal worden verkregen. In verband met het bovenstaande stellen B en W. den raad voor, te besluiten tot den aanleg van een volkstuinenpark in den Overbraker Binnenpolder en hun daartoe een crediet van 126,CpO beschikbaar te 3tellen. Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON S „Wbet will he do with it", door IOS. P. H. HAMERS. 42 „Een groote geleerde", fluisterde Wil liams. Daarop zeide hij luid: „Ik heb er niets tegen, dat gij een antecedent maakt, mijnheer. Me dunkt, dat die zijde van de zaak door u is uitgemaakt. Maar een ge leerde is niet zoo iets buitengewoons, dat het op zich zelf de menschen in die mate zou Mrekken, als gij schijnt te veronder stellen." „Ik beroep mij niet alleen op de geleerdheid van mijn hond", hernam de tooneelspeler. „Honden kunnen geleerd zijn en menschen ook. Maar het komt aan op de wijze, waarop die geleerdheid wordt meegedeeld, hetzij door honden ol menschen, tot leering van de groote menigte, ten einde, zooals de dichter zegt: „den geest te verheffen en het hart te veredelen." Dat alleen strekt den bezitter tot sieraad, verheft een geslacht, wekt belangstelling bij het publiek en vor dert hoogachting van kenners als ik thans voor mij eie." Hier maakte Waife, alias de heer Chanman. een hooüsche buiging. „Die gevoelens doen uw hoofd en hart eer aan", zei de heer Williams aarzelend, „maar als wij eerst den hond eens konden zien?" „Niets gemakkelijker dan dit", meende de acteur", wilt u mij de eer bewijzen, van tegen theetijd bij me te komen? „Zoudt u niet liever bij mij aan huis ko men theedrinken?" vroeg de burgemeester met een schuwen blik naar Williams. „Gij zijt zeer vriendelijk, heer burgemees ter; mijn tijd is echter zóó beperkt, dat ik mij sedert lang tot regel heb opgelegd, voor alle uitnoodigingen buiten mijn woning te bedanken. Op mijne jaren mag men zich verontschuldigen, als men van de wereld en haar vormen afscheid neemt. Maar gij bei den zijt nog betrekkelijk jong. Ik maak ge bruik van het gezag mijner grijze haren eii zal u van avond verwachten. Laat ons zeg gen tegen negen uur. De acteur wuifde bevallig met de hand en vertrok. 1 ,Een geleerde en een fatsoenlijk man" meende Williams beslist. De burgemeester daardoor aangemoedigd om aan zijn liefde vol hart lucht te geven, voegde er bij: „Een humorist en een pleizi'erig mensch. Mis schien heeft hij gelijk. Onze arme werklie den zullèn ons dankbaarder zijn voor cén weinig onschuldig vt-rmaak dan voor die verhandelingen, die zij wel wat vervelend mogen vinden, daar gij zelf in slaap zijt ge vallen toen prof. Long aan de veelkleurige schelp van de koppooten van weekdieren kwam. Het is mijn mecning, dat een onschul dige Loh «en zedeliiken invluod beeft on dé arbeidende klasse. Maar vertel vooral niet, dat ik zoo iets gezegd heb, want ik ken uitmuntende menschen, die wat ernstig zijn en zich aan de meening zouden kunnen er geren." De heer Hartopp en zijn factotum kwa men op den bepaalden tijd thee drinken, maar de acteur was zeer spaarzaam met het toonen der talenten van Sir Izaak. Hij liet er juist genoeg van zien om de bewondering op te wekken zonder de nieuwsgierigheid geheel te bevredigen. Sofie, wier lief ge zichtje en welopgevoed voorkomen niet aan dc aandacht der bezoekerè ontgingen, werd door een wenk van haar grootvader vroeg naar bed gezonden en toen besteedde de acteur al zijn talenten om zijn bezoekers te vermaken, zoodat Sir Izaak zelf spoedig vergeten werd. Het zou moeilijk vallen, hier een juist denkbeeld te geven van de aangename ma nieren van dien zonderlingen zwerver. Het was niet zoozeer wat hij zeide, als de wijze waarop, die aan zijn onsamenhangend ge praat, de bekoorlijkheid van den humor bij zette. Hij bad zeer zeker, hoe dan ook, ont zaggelijk veel in het leven gezien en zonder dat hij schijnbaar veel partij en munt uit zijn ondervinding had opgedaan, zonder zelfs misschien te weten, dat hij dit wel ge daan had, was er een zeker iets in zijn wijze van meedeelen en vertellen, waardoor hij, hetzij met een flikkering van dat ééne heldere oog, af met een krullen zijner bewe- 1 éeliike lin. den indruk wekte van een oor spronkelijke genie spelend met onze ronde moeder aarde; baar omhoog gooiende en weder opvangend, even gemakkelijk en luchtig als een kind speelt met zijn bonten lederen bal. Qp zijn boekenkennis viel niet te roemen, olschoon hij in zijn jeugd een zorgvuldige opvoeding moest genoten hebben. Hij bezat een oppervlakkige kennis der oude klassie ken, groot genoeg misschien om den onge letterde verbaasd te doen staan. Had hij ze al zelf niet gelezen, dan bad hij toch over hen gelezen en in verschillende perioden van zijn avontuurlijk leven had hij eenige kennis opgegaard van de populaire en meest gezochte nieuwere schrijvers. Toch maakte de letterkunde het smalste streepje uit van zijn veelkleurigen bal. Het was wonderlijk hoe ver hij de stofjes van geleerdheid, door de winden rondom de deur van zijn speel ziek, bedrijvig brein verdreven, om zich heen wist te verspreiden. Waar kon deze man; bijvoorbeeld, ooit den aard en het doel van werktuigkundige vereenigingen bestu deert hebben? En toch scheen hij er geheel in thuis te zijn. Ja, deze man was geboren acteur en als hij er in toegestemd had de rol van prof. Long zelf te spelen, dan zou hij het naar 't leven hebben gedaan. De beste burgers van Gatesburg hadden sinds jaren niet zoo'n aangename avond doorgebracht. Toen de klok twaalf sloeg, stond de burgemeester, wiens rijtuig hem reeds een uur gewacht had, om hem naar zijn villa te riiden. met weerzin op, om te vertrekken- „De biljetten moeten gedrukt worden," zei Williams; „wat zullen wij adverteeren?" „Hoe eenvoudiger boe beter", antwoordde Waife, „maar laat vooral uitkomen, dat de voorstelling onder bijzondere bescherming van den edelachtbaren heer burgemeester zal plaats' hebben." „Een glimlach van voldoening gleed over het gelaat van den heer Hartopp. „Als we het nu eens zóó maakten", ver volgde de acteur; „kijkjes in het huiselijke leven en de natuurlijke historie, met leven de beelden. Eerste gedeelte: De hond." „Dat zal wel opgang maken", meende de burgemeester; „henden zijn zulke populaire dieren. „Zeker", zei Williams, „en ofschoon juist daarom sommigen zullen denken, dat wij met het levende staaltje van een hond, aan de waardigheid onzer inrichting te kort doen, zal toch de belangrijkheid van de na tuurlijke historie..." „En", voegde de acteur er bij, „de heili gende invloed van 't huiselijke leven..." „Alles wegnemen", vulde Williams aan „wat in den hond, voor het hoogontwikkeld verstand een te alledaagsche aantrekkelijk heid zou kunnen schijnen." „Ik vrees niet voor den uitslag", opperde Waife mits er een talrijk publiek opkomt. Daarvoor zal ik en dat is een onmisbare voorwaarde tot een gelukkige proefneming kaarten laten drukken, die enkel door den burgemeester worden afgegeven." „Bouw daar niet te* veel op. Ik heb biljetten afgegeven voor prof. Long en het publiek was toch niet talrijk. Maar ik zal mijn best doen. Is er nog iets, waarin ik u van dienst kan zijn, mijnheer Chap man?" „Ja later." Williams rook lont en naderde bescher mend den burgemeester. De acteur trok hem ter zijde en fluisterde „ik wilde den burge meester tegen het einde van de voorstelling er zelf inbrengen opdat zijn stadgenooten door hun toejuichingen hem hun achting kunnen betoonen. Het zal zijn voortreffelijk hart goed doen, dat zult ge eens zien." De gerust gestelde Williams drukte den lieer Chapman, met warmte de hand. De bezoekers waren vertrokken. De acteur stak zijn blaker aan, floot Sir Izaak en ging naar bed, zonder zorg over zijn aan groeiende rekening in het logement en het te kort in zijn beurs., a Niettemin had Sofie gelijk gehad, toen ze zeide dat de acteur een afkeer had van schulden maken. Hij dacht er gewoonlijk twee maal over, eer hij de kleinste reke ning maakte en als hij er een ontving, dan betaalde hij haar, al hield hij geen cént over. En nu die roekelooze verkwisting? Wat er van zij, Waife lag te bed en sliep rustig tot aan den aanbrekenden morgen Wordt vervolgte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6