Plaatselijk Nieuws Brieven uit Palestina. GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE, MARKTNIEUWS. De annexatie. Een rede van den voorzitter. Het afscheid van de feden, die naar Haarlem zullen overgaan. Verbreeding van de Blauwe Brug. dat spr. mfsschien niet altijd den jufsten toon VIJFHUIZEN. HEEMSTEDE/ VELSEN. BEVERWIJK. UIT ONZE OOST. Honderd en twintig communisten gearresteerd. De gearresteerde communisten. Een aparte volksraad voor Soerakarta. Wat was oorzaak van de Westkust van Sumatra? Hulp voor de slachtoffers der communistische onlusten. SOCIAAL LEVEN. Loonsverhooging voor de verveners. Aan de Vulcaansoorddreigt staking. De tewerkstelling van werkloozen in Drente. Vereenigingsbesturen en de Fiscus. Het Georganiseerd Overleg bij het Rijk. sport EN WEDSTRIJDEN, WATERPOLO. DAMMEN. RADIO-NIEUWS. De reis om de wereld in 0.14 seconde. Olympische Spelen 1928, Amsterdam. IX. HAïFA EN DE KARMEL. Jeruzalem, Dec. 1926. Ofschoon onafscheidelijk met elkander verbonden domineert de Karmel echter Haïfa, niet alleen door natuurlijke ligging, maar ook in geschiedkundige beteekenis. Eenige archeologen zouden Haifa het oude Helbah willen doen zijn, genoemd in het boek der Rechters van die oude stad s ons zeer weinig bekend.In den Romeinschen tijd en ook in de Kruisvaardersperiode stond Haïfa steeds in de schaduw bij het roemrijke Akka, de middeleeuwsche vesting in het noorden van Palestina, eenige uren gaans van Haïfa. Nu is Haïfa met zijn 30.000 inwoners een Jodenstad. Het Zionisme heeft van het oude stadsgedeelte gemaakt, wat het kon op de driehoekige landtong, gevormd door de zee, de oude stad en den Karmel, is het Carmel- heim verrezen, zoo gedwongen en door mo dernen bouwstijl zoo onsmakelijk op Palesti- na's bodem als alle andere Jodenkolonie's. Bedeeld met een zeer mild klimaat is de stad vooral gezocht in de wintermaanden, terwijl ze 's zomers door haar goed ingerichte baden veel vreemdelingen tot zich trekt. De roem van Haifa is de Karmel. Het gebergte, waarvan de naam van het He- breeuwsche woord „kerem-el" (wijngaard des Heeren) is afgeleid, is om zijn natuur schoon bezongen in verschillende boeken der H. Schrift. Het is een bergketen van on geveer 12 K.M. lengte in het noorden van Palestina. Langzaam oprijzend aan den Zuidelijken rand van de vlakte van Esdra- lon, verheffen de toppen zich na elkander hooger en hooger tot 530 meter. Daarna weder dalend, glooit de keten niet tot aan de kabbelende golven van den blauwen waterspiegel, maar breekt aan de zeekant met een hoogte van 200 meter plotseling af. Op welk punt men ook staat, overal blijft het panorama even grootsch en schoon aan den voet de rumoerige havenstad Haïfa, bespoeld, zou men zeggen, tot in de eerste huizen door de schuimende waterbaren rechts landwaarts in een groenende vlakte, oploopend tot een lagen heuvelrug, welke het oog ongedwongen leidt tot aan den ge zichtseinder recht vooruit, waar in een blau wen, neveligen sluier zich de koepels der moskeëen van de witte stad Akka hullen. Overdekt met alle soorten planten van de Zuidelijke flora, welke de lucht met de welriekende geuren vervullen, is de Karmel een der meest gezochte toppen van Palesti na. Alles is hier bloem anemonen, tulpen,1 klaprozen, boschjes van wilde rozen, ver dringen elkander, en .waar geen bloem is, bedekken groote mirteplanten, bijna tot heesters opgeschoten, de aarde. Met recht mag men zeggen, dat er geen plant in Gali- lea, noch aan de kust, noch aan de vlakte groeit, of men vindt deze op den Karmel. De Karmelketen is vol van bijbelherinne ringen. Niet alleen wordt deze berg door de overlevering altijd aangeduid als de woon plaats van den grooten profeet Elias, maar daar nog, in dat wonderlijke oord, zoo rijk aan natuurschoon en dus ook zeer geschikt om 's menschen gedachten tot den Schepper te voeren, leefden de leerlingen van Elias tezamen, in een soort kloostergemeenschap, in de H. Schrift bekend onder den naam van de school der profeten. Elias zou gewoond hebben daar, waar zich nu de grot bevindt naar hem genoemd onder het hoofdaltaar van de kerk van O. L. Vrouw van den Karmel. Op het altaar in de crypte staat het beeld van den profeet, met langen, witten baard en met uitgetrokken zwaard als om de priesters van Baal neer te vellen. Voor dit beeld verdringen zich elk jaar op den 20en Juli, feestdag van den H. Elias, de pelgrims. Dien dag komen niet alleen de Christenen, katholieken en schismaties ken, maar ook de Mohammedanen, tot Zelf de Druzen, wier godsdienst nog niemand heeft kunnen doorgronden, naar den Kar mel. Dat geheele allegaartje, gekampeerd in tenten rond de kerk, viert dien dag en gedurende acht volgende dagen met gezan gen, dansen en geweersalvo's de gedachtenis van den profeet en vele moeders van deze geloofsgezindten dragen dan voor het beeld hun kinderen aan Elias op. Heeft het kind den leeftijd van vier jaar bereikt, dan komt de moeder met meer geestdrift en geloof naar het feesteen karmeliet knipt dan in den vorm van een kruis de haren van het kind, terwijl de vader het wicht boven den put, terzijde van het altaar houdt. Boven op het hoofdaltaar prijkt het beeld van O. L. Vrouw van den Karmel, omhangen met goud- en zilversieraden, van de Ster der Zee, die vanaf dit hooge punt de wacht over het Oosten op zich genomen heeft. Om vanuit het Karmelietenklooster de plaats te bereiken, waar Elias door miracu leus hemelvuur zijn overwinning op de pries ters van Baal behaalde, heeft men enkele uren rijden noodig. In Oostelijke richting volgt men den kam van de bergketen, steeds stijgend en dus ook bij eiken voetstap meer ontwarend. Spoedig komen de ruïnen van Athlit in zicht, een kasteel uit den Kruis- vaarderstijd, welks grauwe, bouwvallige mu ren met deri hoogen uitkijktoren de onmete lijke zee onder zich afzien. En aan de andere zijde naar het noorden een golving van groe nende heuvelhellingen onder een hel-blau- wen hemel met de langgerekte zandstrook naar Akka, als een wijden boog van glinste rend goud. Na 14 kilometer afgelegd te hebben is de eerste halte Esphia, 530 meter hoog, het hoogste punt van den Karmel. Esphia wordt bewoond door Druzen, dat geheimzinnige volk. Arabieren zooals de overige bewoners van Palestina voor meerendeel, maar donker diep mystiek, geheimzinnig van de overige, bewoners onderscheiden. Het eenige d.w.z en alles, wat dat eenige in zich sluit, zooals zindelijkheid, cultuur en beschaving. Een Druzenwijk is wel het onzindelijkste, wat een redelijk schepsel zich kan voorstellen. Nog een klein half uur voortgeschokt over steenen en keien en men bereikt de plaats van het offer „el-muhrakah". Een kleine kapel, waar een pater Karmeliet altijd ver blijft, duidt de plek aan, naar onderen ziet men de bron, welke de gracht, gegraven om de offerplaats, met water vulde. Op eenigen afstand heeft men een nog kleinere kapel, waarin men een afbeelding ziet van de slach ting, onder de priesters van Baal aangericht door de verbolgen Joden na de overwinning van Elias geheel beneden de rivier de Kis- hon te midden van de groote vlakte, verdeeld in zooveel kleine velden. Volgen de heuvelen van Nazareth, de koepel van den Thabor, de kleine Hermon met Naïmaan aan den voet, alles overtroffen door de bergen van den Gelboë. Links de lichtende zee, waar uit Elias het wolkje zag oprijzen, een klei nen nevel gelijk, het teeken voor Elias van een aanstaanden overvloedigen regenval, figuurlijk nog het teeken van die H. Vrouwe, welke over de aarde onophoudelijk alle rijk dommen van 's Heeren genadegaven doet regenen. Óp deze plaats schreeuwden de heiden priesters van Baal om hun ossen en schapen te doen ontvlammen en toen Elias hun wat spottend toevoegde, dat Baal zeer waarschijn lijk juist op wandeling gegaan was of mis schien ook wel dutte, schreeuwden ze har der en korven zich het lichaam met slacht messen, doch tevergeefs. En toen kwam de beurt aan Elias na het schoone gebed, waar uit spreken de gevoelens van geloof en liefde van den profeet tot zijn God, ontvlamde zich de slachtofferdieren door hemelvuur. Onder in Haïfa aan den voet van den kolossus, worden vele goden vereerd, maar alle val- sche. Van de inwoners der stad eeren er slechts drie per honderd den God van Elias. En dit in de schaduw van den berg zelf, waar God zulke machtige bewijzen gaf van zijn waarachtigheid. Doch het geslacht van onze dagen vraagt nieuwe proeven, nieuwe wonderteekenen. Welnu, in de nabijheid van den „el-muhra kah" wordt den pelgrim nog een ander punt gewezen, de plaats, vanwaar Elias in zijn vuurwagen ten hemel voer. En hij komt terug, de profeet. Hier in de vlakte van Esdralon, schijnbaar bestemd voor wandelpark van de groote wereldstad, welke zich langzimer- hand ontwikkelt aan de golf tusschen Haïfa en Akka, ten aanzien van alle inwoners dier stad zal Elias den strijd opnieuw aanbinden tegen alles en allen, die zijn God durven te weerstaan. Hij zal gekruisigd worden als valsche profeet, hij zal naar het voorbeeld van Jezus verrijzen en dan, dan begint de nederlaag voor den anti-christ, wiens einde zal zijn het begin van een nieuwe overwin ning voor Elias. In die dagen zullen wederom vanaf de toppen van de Karmelketen de lofzangen ten hemel opstijgen, de melodieus zoete zuivere Karmellucht zal opnieuw weer klinken van hymnen en liederen, waarmede de uitverkorenen dan op het einde der tijden Zullen prijzen en loven en danken den eenen, waren God. DR. J. B. Gisteravond vergaderde de gemeente raad. Voor de rede van den voorzitter be treffende de annexatie, verwijzen wij naar elders in dit nummer. Ingekomen stukken. Ingekomen is te t verzoek van het Bestuur der Federatie van Vereenigingen voor Zie- kenhuisverpleging en Ziekenzorg in Neder land ontvangen 14 April 1927 om instemming te betuigen met een gedaan verzoek door deze vereeniging om te komen tot verlaging van verpleegprijzen voor de Academische zie kenhuizen. Besloten wordt op dit verzoek, als zijnde ongezegeld, geen beslissing te nemen. Voorts is ingekomen een verzoek van den heer W. Thunissen, aannemer te Heemstede om vrijstelling van het bepaalde bij raadsbe sluit van 4 Dec. 1924, no. 117 voor zoover be treft de zijdelingsche open ruimte naast den linkerzijgevel van het ontworpen woonhuis aan de Lanckhorstlaan. Besloten wordt dit verzoek gelijkertijd te behandelen bij punt 8 der agenda. De riolen in den Hout. B. en W. doen den Raad een voorstel om te besluiten tot intrekking der verordening op het schouwen van riolen in den Hout. Goedgekeurd. Uitvoering vleeschkeuringswet. B. en W. stellen den raad voor de overeen komst met de gemeente Haarlem aangaande de aansluiting van de gemeente Heemstede bij den keuringsdienst van vee en vleesch der ge meente Haarlem ter uitvoering van de Vleesch keuringswet niet op te zeggen, als gevolg waarvan deze overeenkomst, die van kracht is tot 4 December 1927, wordt gpcht stil zwijgend te zijn verlengd voor den tijd van "•ijf jaren. Goedgekeurd. Grondverkoop. B. en W. stellen den raad voor hen te mach tigen tot verkoop van een perceel grond ge legen aan de Groendaalkade aan H. Stefels Jr. en een perceel grond gelegen aan die kade aan mevr. de wed. C. W. H. Verster Bosch- Reitz te Heemstede beide perceelen tegen een koopprijs van 8.50 per M2. Goedgekeurd. Instructie gemeente-ontvanger In verband met de voorstellen aangaande wijziging in den aard der zekerheidsstelling van den gemeente-ontvanger en dat tot het luiten eener verzekeringsovereenkomst tegen verschillende risico's voortvloeiende uit comptabel beheer stellen B. em W. den raad voor te besluiten uit de instructie voor den gemeente-ontvanger te laten vervallen de be paling, dat de ontvanger ten volle aansprake lijk is voor het beheer van zijn vervanger. Goedgekeurd. Verzekering tegen ver schillende risico's. B. en W. stellen den raad voor hen te machtigen door tusschenkomst van de Ver zekeringsbank „De Nieuwe Eerste Neder- landsche" bijkantoor voor Noord-Holland te Amsterdam een verzekeringsovereenkomst aan te gaan tegen verschillende risico's, voortvloeiende uit comptabel beheer, ten bedrage van f25000 tegen een jaarpremie van f 350. Goedgekeurd. Zekerheidsstelling gemeen te-ontvanger. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek van den gemeenteontvanger stellen B. en W. den raad voor te besluiten le. voor zoover noodig goed te vinden dat als borg voor den gemeenteontvanger zal optreden de vereeniging van tot zekerheidsstelling verplichte gemeenteambtenaren te Den Haag, 2e. dat in de overeenkomst van borgtocht een bepaling word opgenomen dat deze alleen geldt voor het persoonlijk beheer Van den Ontvanger en niet voor vervangers of ondergeschikten en ten derde in afwijking van het bepaalde bij art. 110 der Gemeente wet in het bedrag der zekerheid van den Ge meenteontvanger bepaald op f 10.000 geen wijziging te brengen. Goedgekeurd. :,..v Bouw en Woningverordening. B. en W. stellen den raad voor te beslui ten ontheffing te verkenen van het bepaalde in artikel 15 ter der Bouw- en Woningveror dening voor den bouw van een dubbel woonhuis aan den Achterweg onder voor waarde dat de afstand van den zijgevel tot de zijwaartsche erfafscheiding niet minder zal bedragen aan de westzijde dan 2.15 M. en aan de oostzijde dan 1 Meter. De aanvrage was geschied door den heer G. J. van Slinger- land. Goêdgekéürcf. Bouwen op niet voor bebou wing bestemden grond. Bij den raad is ingekomen een verzoek van het R,K. Parochiaal Armbestuur van den H. Bavo te Heemstede om vergunning tot het bouwen van een houten schuur op het aan deze instelling toebehoorend per ceel waardoor zou worden ingenomen een ruimte, waarop blijkens het uitbreidingsplan niet gebouwd mag worden. B. en W. stellen den raad voor hen te machtigen de vergun ning onder nader ""-geven voor waarden. Goedgekeurd. Ontheffing eischen voor dranklokaliteiten. B.. en W. stellen den raad voor hen te machtigen van bepalingen der verordening houdende eischen waaraan een lokaliteit moet voldoen om voor „vergunning" of „verlof" in aanmerking te komen af te wijken, indien door hen mocht worden besloten le. aan J. Klooster weduwe van J. C. Toledo te Heemstede verlof te verleenen voor den ver koop van alcoholhoudende dranken anderen dan sterken drank in het perceel Raadhuis straat no. 78, 2e. aan C. M. Horeman verlof te verleenen voor den verkoop van alcohol houdenden drank anderen dan sterken drank in het perceel Bronsteeweg no. 92 en 3e. indien door hen mocht worden besloten aan de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" te Heemstede verlof te verleenen voor den verkoop van alcoholhoudenden drank ande ren dan sterken drank in het perceel aan het Marisplein. Goedgekeurd. Straatnaam. B. en W. stellen den raad voor aan weg no. 249 loopende van de Javalaan af in Oos telijke richting naar het Oude Slot te Heem stede te geven den naam van „Slotlaan". Goedgekeurd. Onbewoonbaarverklaring woningen aan Heerenweg. B. en W. stellen den raad voor te besluiten tot onbewoonbaarverklaring van de woningen gelegen Heerenweg nos. 35 37, 39,41, 43 en De heer MOLENAARS vestigt de aan dacht op nog andere woningen, welke voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking ko men. Spr. zal de nummers later aan B. en W. opgeven. Het voorstel wordt goedgekeurd. Verbreeding Blauwe brug. B. en W. stellen voor over te gaan tot ver breeding van den Oostelijken vleugel van de Blauwe brug. De heer VAN UNEN gelooft dat onze ge meente thans meer dan ooit op de kleinig heden moet letten. Daarom, al erkent spr. ook het nut van deze voorgestelde ver betering, is hij toch tegen de uitgave van f 3500.welke er voor vereischt wordt. De heer v. d. ERFF wijst er op, dat de wijk ter plaatse steeds grooter wordt. Uit een oogpunt van verkeersbelang acht spr het wenschelijk, dat deze verbetering wordt aangebracht. Baron van HARDENBROEK merkt op, dat hij nog Heemsteder is. Zijn gevoel als Heemsteder zegt hem, dat deze uitgave thans niet mag gedaan worden. Spr. ondersteunt dan ook de gedachte van den heer van Unen. De wethouder, Dr. DROOG merkt op, dat de Blauwe brug de ingang van Heem stede is. Hoezeer spr. ook voor zuinigheid is, meent hij toch, dat deze verbetering aange bracht moet worden. De geldelijke uitgave drukt niet zoo direct, omdat zij over 20 jaar verdeeld wordt. Bovendien wordt het geld nuttig besteed en het is een verandering, die mettertijd toch noodzakelijk wordt. De zaak is ook reeds lang in de pen geweest. De heer VRING is van meening, dat het geld, uitgegeven voor de verfraaiing van Heemstede, te zijner tijd zijn rente zal op brengen. Laat men den gunstigen indruk, welke men van Heemstede heeft, behouden en over deze kleine uitgaaf heenstappen. De heer VAN UNEN antwoordt, dat men dezen indruk beter zal kunnen behouden met een goede vooropgezette bedoeling om de zuinigheid te betrachten. De wethouder, Jhr. v. d. POLL erkent, dat de noodzakelijkheid thans nog niet be staat. Echter, het wordt de entree van onze gemeente. Wanneer de verbreeding niet wordt doorgevoerd, zal deze entree niet fraai zijn. Waar de uitgaaf over 20 jaar verdeeld wordt (het geld wordt geleend) is spr. voor het voor stel, alhoewel hij het in principe met den heer Van Unen eens is. De heer TROMP zegt, dat de grenswijzi ging in het noorden van onze gemeente niet zou hebben plaats gehad, wanneer het ge meentebestuur dat gedeelte had verwaarloosd. Juist omdat het geheel daar goed opgezet is, heeft een naburige gemeente zijn aandacht er op laten vallen en „het roofridderschap heeft aanvaard", zooals spr. het uitdrukt. Daarom waarschuwt spr. voor de toekomst. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 105 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Tromp, van Unen, van Hardenbroek, de Breuk en Breed. Verhuur woning bij de begraafplaats. B. en W. stellen den raad voor hen te machtigen met ingang van een door hen te be palen datum onderhands te verhuren aan den doodgraver de woning behoorende bij de Al- gemeene Begraafplaats tegen een huurprijs van 5.50 per week en onder verder door hen te stellen voorwaarden. Goedgekeurd. H Rondvraagt De heer v. d. ERFF verzoekt het aanbren gen op drukke kruispunten van witte ver- keersbanden in de straat, gelijk dat in andere gemeenten reeds gedaan is. De VOORZITTER zegt toe een proef te zullen doen nemen. De heer CHAPON vraagt of reeds bekend is, hoelang de raadsleden, die op 1 Mei in gezetene van Haarlem worden, nog deel uit maken van dezen raad. Voorts zegt spr. informaties te hebben in gewonnen omtrent de manier, waarop zie kenfondsleden gemakkelijk ziekenhuisverple- ging kunnen erlangen. Spr. stelt zijn gege vens ter beschikking van B. en W. en bepleit het treffen van een regeling met de gemeente Haarlem, waar een goede regeling bestaat. De V OORZITTER dankt voor de be schikbaarstelling der gegevens. Wat de eerste vraag betreft, deelt spr. mede dat de bedoelde raadsleden na 1 Mei geen deel meer uitmaken van dezen raad. Aan het einde van de rondvraag spreekt de VOORZITTER een woord van afscheid tot de leden, die dezen avond voor de laatste maal aanwezig zijn. Namens het gemeentebestuur en ook na mens de anderen, die het voorrecht hebben nog lid te blijven van dezen raad, brengt spr. aan de vertrekkende leden een woord van dank voor hetgeen zij voor het welzijn der gemeente hebben gedaan. Het mag U tot eer en glorie strekken aldus de voorzitter dat gij hebt meegewerkt aan den bloei dezer gemeente, waardoor zij is geweest een ge meente, die had een zeer bijzondere aantrek kelijkheid en een zeer fijn stempel. Ik hoop, dat gij een aangename herinnering aan deze gemeente zult behouden en ik hoop, dat gij U in Uwe nieuwe gemeente zult thuis ge voelen. Ik wensch dit aan allen toe, die zullen overgaan op 1 Mei. Ik hoop, dat zij in die ge meente zullen vinden het geluk en hun heil en dat hun belangen daar zullen worden be hartigd. Tenslotte zegt spr., tot hen allen vaart wel in Uwe nieuwe gemeente. (Applaus). De heer TROMP dankt hierna het college voor de aangename samenwerking. Was het aansloeg, steeds heeft hem de tegemoetko mende houding van B. en W. getroffen. Spr. meent, dat de indruk, welke hij van Heem stede bezit, nimmer zal kunnen worden weg gevaagd. (Applaus). De openbare vergadering wordt hierna gesloten. Door een koe gestooten. G. W., wonende aan den Vijfhuizerdijk, kreeg, terwijl hij koeien aan het voederen was, van een der beesten een stoot tegen zijn hoofd, die zoo aankwam, dat hulp van den dokter moest worden ingeroepen. Bloempjesdag. Donderdag heeft alhier de bloempjesverkoop plaats gehad ten bate van het „Witte Kruis". De opbrengst was 138. Dit bedrag is aanmerkelijk hooger dan verleden jaar, waarschijnlijk omdat toen he weer zeer ongunstig was. Het moet ook gezegd worden, dat de dames-verkoopsters bijzonder ijverig waren en dat men niet ge makkelijk van hen af was, alvorens men een bloempje gekocht had. Besmettelijke ziekte, In de afgeloopen week zijn in deze gemeente 3 gevallen van roodvonk voorgevallen. Besmettelijke ziekte, In de week van 10 tot 17 April is alhier 1 geval van rood vonk geconstateerd. De Emmebloem-collecte. - De opbrengst van de Woensdag gehouden bloemendag, ten bate der tuberculosebestrijding, is als voigt: Velsen 121.57; IJmruiden Oost 158.6954; IJmuiden 418.01; Velsen Nrd. 106.7554; Santpoort 265.65; Driehuis 23.72. Totaal 1094.40. (Dit is 18.59 minder dan het vorig jaar). Daar kan hij 't mee doen. Tegen ze kere M, N., uit Wijk aan Duin, is proces verbaal opgemaakt terzake: le. het in staat van dronkenschap de orde verstoren; 2e. het zich niet op de eerste vordering ver wijderen van de plaats; 3e. mishandeling van een ambtenaar en 4e. beleediging van dezen ambtenaar in functie. De resultaten van de militaire actie in het Soloksche onder leiding van kolonel Rhemrev zijn als volgt: een patrouille onder bevel van den len luit. H. L. Eygenstein arresteerde den sinds een half iaar gczoch- ten hoofdleider in het Soloksche. Hadji Moe- nek en 120 propagandisten en rampokkers. Tachtig revolvers en 70 geweren werden achterhaald. De revolvers zijn nieuw en van hetzelfde fabrikaat. Zij zijn vermoedelijk afkomstig v»n éen Europeeschen wapenhan del te Padan.it. Drie communisten uit Soelitair (afd. Ta- nahdatar, res. Sumatra's Westkust) beken den, de opdracht te hebben ontvangen een dezer dagen den assistent-demang van Soe litair te vermoorden. Van de 850 gearresteerde communisten, afkomstig yit Meester-Cornelis, bevinden zich momenteel nog ruim 400 in arrest. Het andere deel werd op vrije voeten gesteld. Om dezelfde reden zijn moiüenteel van de 955. zich 1 Januari tl. in arrest bevin dende Bataviasche communisten, nog 612 over. Wat Tangerang betreft, het aantal pre ventieven was op 1 Januari 305 en is thans 161. In aanmerking dient genomen, dat na 1 Jan. nog verscheidene arrestaties hebben plaats gehad. De vrijgelaten communisten hebben dezen maatregel geenszins aan gebleken onschuld te danken, doch enkel aan het feit, dat re kening gehouden is met de omstandigheid, dat zij onder pressie aan het verzet hebben deelgenomen, terwijl voor sommigen hunner de schuld niet voldoende te bewijzen is. Het staat nog niet vast. welk deel van het aantal verzetslieden, thans nog in ar rest. voor den Landraad zal worden ge bracht, en hoe groot het aantal procedures zal zijn. Zeker is het, dat de behandeling der zaken, door de verschillende Landra den, nog ten minste 6 maanden duren zal. Men heeft, voor de aanwijzing van buiten gewone Landraadsvoorzitters in West-Java nogal met personeelsgebrek te kampen. In een vergadering van de vereeniging van familieleden van den Soesoehoenan tot in dn vierden graad werd een motie aange nomen om de regcering te verzoeken een Volksraad in te stellen voor het rijk Soe rakarta. Deze Volksraad zou bestaan uit 12 inheemsche en acht niet-inheemsche leden. De voertaal zou Javaansch zijn, terwijl het gebruiken van Hollandsch en Maleisch toe gestaan zou worden. De commissie van onderzoek naar dc oor zaken van de onlusten ter Sumatra's West kust heeft vergaderd met inlandsche be stuursambtenaren en adathoofden. Zij is van oordeel, dat de groei van het communisme te wijten is aan het verloren gaan van den adat in den Minangkabau en drong wederom aan op benoeming van Larashoofden. Eenigen tijd geleden heeft het Haagsche Anetakantoor bericht, dat door een comité van in Utrecht, voornamelijk aan de Indi sche faculteit aldaar, studeerenden, een bedrag van 1100.telegrafisch is over gemaakt, ten behoeve van de nabestaanden van hen, die bij de Indische communistische onlusten vielen, ter bescherming van het ge zag. Gemeld kan thansworden, dat door dit comité in totaal is verzameld 2190, welk bedrag naar Indië is overgemaakt. M.: Te soort' 37—40; 2de soort 31—36. Handel matig. VOLENDAM, 21 April, Visscherij. Wegens geringe haringvangst neemt het aantal kwakken en toekers toe. De kwak ken losten 2030 pond aal, prijs 5060 ct. per pond; 12 manden garnalen 54.50 per mand.Lijnaal gold 7075 cent, hoekbot 40 cent per pond. HAARLEM, 20 April. Groentenmarki. Appelen 0.240.36 per K.G. Bloemkool 0.14—0.20, Roode kool 0.06-0.12. Gele kool 0.060.10, per stuk. Spinazie 0.15—0.50, Postelein 2.002.50, Andijvie 1.602.00, per kist. Raapstelen 0.02—0.03, Rabarber 0.08—0.20, Radijs 0.05—0.08. per bos. W}t lof 0.080.20, Knakpeen 0.100.16, per K.G. Sla 0.040.08 per krop. Prei 0.02 0.10, Selderie 0.040.06, Pieterselie 0.04 0.08 per bos, ALPHEN AAN DEN RIJN, 21 April. - Kaasmarkt, Aangevoerd 32 wagens. Met R. Het bestuur van den Vervenersbond in het Veenrayon „DedemsvaartHooge veen" heeft zich bereid verklaard de loonen van 1926 met 254 pet, te verhoogen, in dien zin, dat de werkzaamheden, die thans het slechtst betaald worden, verhoogd zullen worden en in een goede verhouding ge plaatst tot andere werkzaamheden, tot de algemeene verhooging 254 pet. bedraagt. Dit aanbod is in de vergaderingen der arbeiders organisaties besproken, waar met een kleine meerderheid besloten is, de staking op te heffen, wanneer de Vervenersbond het be- stuursaanbod schriftelijk bevestigt. Hiervan zal mededeeling worden gedaan aan de ver veners. De arbeiders stellen een ultimatum,^ De arbeiders der ijzergieterij en emailleer fabriek „Vulcaapsoord" te Doetinchem, heb ben in hun respectieve organisaties met vrijwel algemeene stemmen besloten aan hun eischen kracht bij te zetten door het stel len van een ultimatum. Bij niet inwilliging der eischen zal de staking Maandag 2 Mei a.s. ingaan. Op de fabriek werken thans circa 80 arbeiders. Wederom een conferentie te 's-Gravenhage, Dezer dagen is, naar de „Tel." verneemt, weer een bespreking in Den Haag gehouden tusschen de wethouders van de vier groote steden en de ministers van Binnenlandsche Zaken, Financiën, Arbeid en Waterstaat. Op deze conferentie is het werkloozen- vraagstuk, de steunregeling en de arbeids verruiming volledig in behandeling genomen. In afwachting hiervan zijj de voorbereiden de maatregelen tot overplaatsing van werk loozen naar Drente op verzoek van den minister van Binnenlandsche Zaken stopge zet. meer afgelegd moet hebben. De Cortsta (groote cirkel) afstand tusschen Gteiow ett Rocky Point bedraagt 6330 K M.: het over blijvende deel v,an den grooten cirkel, dus de „langste" afstand tusschen beide plaat sen, is dus 40.000—6330= 33.670 K.M.. Het verschil van beide wegen is dus: 33670 6330=27.340 K.M.Neemt men aan, dat de wegen niet aan het aardoppervlag verloo- pen, maar in de Heaviside-laag, zoo kan het vereischte verschil van 28.650 K.M. ont* staan, indien men aanneemt. d,a,t de golven in een laag, 305 K.M. boven het aardopper* vlak verlcoDen. Een andere waarneming, n.L van het staa tion Wik te Rocky Point (22 tn. golf) geeft een veel kleinere intensiteit van het tweede teeken en een tijdsverschil van 0.0945 sec„ waaruit een hoogte van de voortplanting». zone zou1 volgen, van 234 K.M. Nadat men deze proefnemingen had ge daan, werd getracht ook van den eigen zen der te Nauen (15 m. aga.) het rond de aarde gelcopen retourleeken vast te stellen. En ziet, het geluktel Met slechts circa op de helft verminderde aanvangs-amplitude kwam het teeken 0.1407 sec. later terug. Dit geeft een wegafstand van 42.200 K.M, of een hoogte van voortplanting van 350 K.M. boven de aarde. De proefnemingen zullen ook in Amerika voortgezet worden op uitgebreideschaal. Het is zeker een van dc meest interes sante resultaten met de korte golven in den laatsten tijd bereikt. Een aanslag wordt door de Kroon vernietigd. De voorzitter (bezoldigd hoofdbestuurslid) van den R, K. Meubelmakersbond te Utrecht, te Amsterdam woonachtig, werd over het belastingjaar 19231924 als werk- forens aangeslagen in de inkomstenbelasting van laatstgenoemde gemeente, waartegen hij bij de Kroon verzet aanteekende, o.m, aanvoerende, dat hij zich geregeld op reis bevindt in verschillende deelen van het land en kantoor houdt te Amsterdam, zoo dat hij zich bijna niet te Utrecht ophoudt, waarom z.L de opgelegde aanslag niet wet tig was. De afdeeling Geschillen van Bestuur van den Raad van State plaatste zich op het standpunt, dat aangeslagene té Utrecht op meer dan 90 dagen van bovengenoemd be lastingjaar de beschikking had gehad over een vertrek van het in die gemeente gelegen administratiegebouw van voormelden bond, welk vertrek voor hem bestemd was om persoonlijk zijn werkzaamheden uit te oefe nen, en aldaar ook besprekingen hield met andere leden van het hoofdbestuur van genoemden bond. Mitsdien adviseerde de Raad van State aan de Koningin, den be streden aanslag te handhaven. Met dit advies kon de minister van Financiën zich niet vereenigen. In zijn missive aan de Koningin wees de minister er op, dat uit het enkele feit, dat aangeslagene, evenals ieder ander, die met den secretaris of den penningmeester van bovengenoemden bond iets te bespreken had, die functionarissen daartoe in hun kantoor bezocht, omdat zij daar nu eenmaal aanwezig waren, geenszins volgde, dat dit kantoor in den zin van art. 241a, sub 3 der Gemeentewet, bestemd was om den voor zitter te dienen tot persoonlijke uitoefening van zijn betrekking. De minister was dan ook van oordeel, dat de aanslag ten onrechte was opgelegd en adviseerde aan de Koningin, hem te ver nietigen. Blijkens het in Stsbl. 60 opgenomen Kon, Besluit van den 24sten Maart j.l. heeft dc Koningin zich met het ministeriëele stand punt kunnen vereenigen de aanslag werd vernietigd. Een spoedvergadering der Centrale Commissie wordt aangevraagd. Namens het comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidsper soneel (A.C.O.P.) en het permanent comité van Christelijke organisaties in publieken dienst, verzochten de heeren F. S. Noord- hoff en L. Vermeulen den voorzitter der centrale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenaarszaken, een spoedvergade ring te willen uitschriiven ter bespreking van de positie van het rijkspersoneel, dat op arbeidsscontract is aangesteld. Het ligt tevens in de bedoeling inlichtin gen te vragen over de herzienng van het bezoldginsbesluit, over de herolassificatie der emeenten en over de ambtenaarswet. Bovendien zullen, naar de „Msb." ver- neemt, waarschijnlijk de regeling van den arbeidstijd van het personeel bij de proef stations aan de orde komen, zoomede de salarieering van het personeel bij den rijks studiedienst voor de luchtvaart en een aan tal andere aangelegenheden, ij- ZIGNEA II—DE DELFT 6—2. Gisteravond speelde de Zignea-reserves een vriendschappelij ken wedstrijd tegen het eerste Zevental van De Delft. Het Delft zevental was versterkt, door het medespelen van mej. Kruger. Direct na den uitgooi zijn de Zignea-dame in de meerderheid, en er wordt aardig ge- gespeeld, doch voorloopig weet de Delft achterhoede score te voorkomen. Het duurt dan ook nog eenigen tijd voor mej. Poort man uit een goed aangegeven bal het eerste doelpunt weet te fabriceeren. Spoedig hierna heeft Mej. Janssens succes met een moof schot, terwijl hierna mej. Janssens uit een mooien voorzet van mej. Tijm een derde doelpunt weet te fabriceeren (30). Voos de rust weet Mej. Tijm na uitstekend door zetten het vierde doelpunt te maken. Spoedig hierna, is het rust. Na de rust nu Zignea het diepe gedeelte verdedigt is De Delft het eerst in den aanval en al spoedig heeft Mej. Kruger succes met een hard schot (4—1). Nu komt de Zignea- voorhoede weer meer in actie en door goed samenspel van mej. Janssens en Tijm weet eerstgenoemde de vijfde goal te fabriceeren. Even later weet mej. Janssens het zesde doelpunt te maken (61). Nu komt De Delft weer iets meer in den aanval doch mej. Zijlstra in het doel weert zich kranig, maar eindelijk moet ze zwichten voor een hard schot van mej. Kruger, Spoedig hierna, breekt, het einde aan. Men is er te Geetow, het ontvangstation van de „Transradio A.G.", in geslaagd het rondgaan van een draadloos teeken rond den aardbol te constateeren. De aandacht werd gevestigd op storende teekens, welke soms bij het seinen van Rocky Point met korte golf naar Geetow, cp den band te voorschijn kwamen. Ver moed werd, dat deze hun oorsprong vonden in golven, welke volgen een anderen, lange- ren weg om de aarde Geetow bereikten, en om hierover zekerheid te verkrijgen werden oscillogr&fische opnamen verricht. Hierbij kwam duidelijk te voorschijn, dat gewoon lijk tusschen 13 en 16 uur M.E.T. de tee kens van Rocky Point (2 xt, golflengte 16.175 m) dubbel aankwamen! Hieruit volgt, dat het tweede teeken ongeveer 28650 km OM HET 2DE KLASSE CLUBKAM PIOENSCHAP VAN NEDERLAND- 4 Te Dordrecht hebben verschillende wed strijden plaats gehad tusschen de kampioe nen der diverse districten om het clubkam pioenschap 2de klasse van Nederland, De uitslagen waren Leerdamsche Damvereeniging— „D. O. S." II Delft 12—8 „Steeds Beter" I 's-Hertogenbosch „R. A. D." I Rotterdam 1010 „D. O. S." II Delft„Steeds Be ter" I 's-Hertohgenbosch 812 „R. A. D." I RotterdamLeerdam sche Damvereeniging I 119 De stand dezer Kampioenscompetiti* luidt thans s Voor-tegea 1 „Haarl. Damclub" II 2 2 0 0 4 3010 2 „Steeds Beter" X den Bosch 2 1 1 0 3 2218 3 Rotterd. Arbeiders Damgenootschap" I 2 1 1 0 3 2119 4 Leerd. Damver." 2 10 12 2119 5 Leidsche Damver. I 1 0 0 1 0 416 6 „D.O.S." II Delft 3 0 0 3 0 22—38 Zondag a.s. speelt de „Haarlemsche Dam club" II te Rotterdam tegen het Rotterdam- sche Damgenootschap I. „GEZELLIG SAMENZIJN" BEHAALT HET CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Het Hoofdklasse-Clubkampioenschap vaa Nederland werd behaalt door de Damver eeniging „Gezellig Samenzijn" te Amster dam. De eindstand dezer kampioens-compe- titie luidt Voor-tegen 1 „Gezellig Samenzijn" Amsterdam 3 3 0 0 6 3822 2 Dordrechtsche Dam vereeniging 3 2 0 1 4 38—22 3 „D.I.O." 's-Hage 3 1 0 2 2 23—37 4 „W.Z.D.V." Arnhem 3 0 0 3 0 21—39 DE JAARVERGADERING VAN DEN NEDERLANDSCHEN DAMBOND. De Algemeene Jaarvergadering van den Nederlandschen Dambond zal gehouden worden op Hemelvaartsdag 26 Mei a.s. te Rotterdam in café-Restaurant „Pschorr", Coolsingel 22. COMPETITIE 4DE KLASSE VAN DEN NEDERLANDSCHEN DAMBOND. Maandagavond a.s. speelt de „Haar lemsche Damclub" IV voor bovengenoemde competitie in haar clublokaal tegen de Dam vereeniging „Gezellig Samenzijn" IV uit Amsterdam. Reeds nu bereiken het Comité 1928 vele klachten ovtr de exploitatie van z.g. offi- ciëele uitgaven voor de Spelen in 1928. Het is in het belang van het publiek, dat er gewaarschuwd wordt, voorzichtig te zijn met elke aanbieding, die niet voorzien is van een machtiging van het Comité. Tot dusverre zijn nog geen oificiëele uitgaven gepubliceerd. Wel zal eerstdaags begonnen worden met de exploitatie van het officiëele' propaganda-boekje, dat over de geheels wereld ve-spreid zal worden en dan in een oplage van 600,000 exemplaren verschijnt Behoudens nadere publicatie kan het Co mité dan ook alleen voor dit boekje do ver antwoordelijkheid aanvaarden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10