m I Socialistisch moraal. Verkeersongevallen. m Voornaamste Nieuws PIJLTJES (Sr Aangüle moet, op straffe van verlies van atle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. DE GRENSWIJZIGING Agenda 23 ApriT VOOR DEN POLITIERECHTER. Bespreking in den gemeente raad te Heemstede. VAN ONZE RECHTBANK. HET VOETPAD LANGS DEN WEG HAARLEM—AMSTERDAM. DE WEG VELSEN—ALKMAAR. Vrooüjke Politiek. ERNSTIG ONGELUK AAN DE HAARL. IJZERGIETERIJ. Slijpsteen uit elkaar gesprongen. WEERBERICHT. smaakt als room De weg AmsterdamHaarlem, de beruchte hoofdverkeersader van ons land, ondergaat thans belangrijke verbeteringen. Er wordt een nieuw wegdek aangebracht, dat na behoorlijk te zijn ingewalst, geasfalteerd ordt Hiermede zal het moderne verkeer zeer gebaat zijn. Ook de brug gen voorkomende in liet traject, worden terdege onderbanden genomen. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. EEN LIED VAN DEN COSTER Bureaux: NASSAULA^ 49. al. ingezonden mededeelixg 60 el Postrekening Nr. 5970. Vrijdag 22 April 1927 51ste Jaargang No. 16532 Bii contract belangrijke kortW- Alle -.bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ,f 41)10 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f Vt-O bij een ongeval met f OSfl bij verlies van een hand, jriiT bij verlies van een f E51 bij'n breuk van f «fl b«j verliesy.een; tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen i öwU J« verlies van beide armen» beide beenen of beide oogen; doodelij ken afloopeen vost of een oog; JL&/1J0 duim of wijsvinger- been of arm; andere vinget* De heer Slotemaker de Bruine, de mi nister van Arbeid in dit intermezzo-kabinet, behoort niet tot degenen, die wij in de politiek bewónderen. Men weel het uit de critiek, welke wij al meermalen cp uitingen van dezen bewindsman meenden te moeten oefenen. Maar deze week heeft hij toch ons hart gestolen, toen hij in de Eerste Kamer zoo ferm van zich afbeet na een voor de chris telijke charitas tergende speech van de so- ciaal-democrate mevr. PothuisSmit. Het ging over de geruchtmakende kwestie Van de ratificatie der conventie van Was hington betreffende arbeidsregeling voor ge huwde vrouwen. Men weet, dat na de aan vaarding dezer conventie een uitbreiding zal gegeven moeten worden aan de moeder - schapszorg voor fabrieksvrouwen. Terecht is in de katholieke en prolestantsch-christe- lijkc pers. in organisaties als R.K. Vrouwen bond, R.K. Werkliedenverbond en R.K. Werkgeversvereeniging de aandacht van den Minister gevestigd op het feit, dat door deze regeling de gehuwde met de ongehuwde moeder gelijk zou worden gesteld en is betoogd, dat de moreele en maatschappe lijke verzorging van gevallen vrouwen en meisjes thuis behoort bij daarvoor speciaal opgerichte vereenigingen; dat men dus niet den patroon wettelijk moet verplichten aan deze slachtoffers van verleiding of harts tocht dezelfde uitkeeringen en faciliteiten wegens zwangerschap te verstrekken als aan gehuwde moeders. Bij de begrooting van Arbeid is nu gelijk men gisteren in het verslag heeft kun nen lezen het sociaal-democratische lid der Eerste Kamer. mevr. PothuisSmit een bekende feministe op deze zaak in gegaan. Het is bijna onbegrijpelijk, hoe de socialiste het hier zoo van de vrouw, van de gehuwde vrouw nog wel, winnen kon. Ten eerste moge minstens bevreemdende aandrang door dezen vrouwelijken senator op den minister uitgeoefend, om toch geen maatregelen te treffen, waardoor de werk gevers in de verleiding zcuden kunnen ko men, om geen gehuwde vrouwen meer in bun bedrijf werkzaam te stellen! Alsof het verderfelijke van fabrieksarbeid voor ge huwde vrouwen nu nog niet afdoende be wezen is. Maar. de socialisten hechten nu eenmaal geen waarde aan de groote-,maat schappelijke kracht, welke schuilt in het ge zin. De natuur mag nu eenmaal de vrouw hebben voorbestemd om nieuwe menschen ter wereld te brengen, de moderne feminis ten willen daarin noodgedwongen berusten. Maar daar moet bet dan ook bij blijven! Wanneer het kind eenmaal ter wereld is en de onontbeerlijke eerste moederzorgen ge noten heeft, moet de moeder er zelf geen „last' meer van hebben. Het kan door an deren. liefst door den Staat, worden groot gebracht en de vrouw moet vrij haar eigen gang kunnen gaan In die onchristelijke op- opvatting past ook geheel dc tweede eisch: dat gehuwde en ongehuwde moeders in alle opzichten gelijk zullen wo den gesteld. Een minister, zei mevrouw PothuisSmit, mag geen onderscheid maken tusschen wat som mige groepen zedelijk of onzedeli,k gelieven te noemen. Het komt slechts aan op het resultaat! Met andere woorden: moet een fa brieksarbeidster, die wegens zwangerschap tijdelijk haar werk moet staken gedurende cenige maanden loon zont'er arbeid ge nieten, alleen dat is een vraag van zede lijkheid. Wie hierop bevestigend antwoordt is een zedelijk wezen; wie neen zegt een on zedelijk. En in zooverre is dan ook de Staat in zijn wetgeving zedelijk of onzedelijk.Maar of dat moederschap het gevolg is van een eerbaar huwelijk of van een zondige daad, daarmee heeft de S,aat en de werkgever niets te maken. Deze opvatting voerde er de socialiste toe een ongehoord verwijt te richten tot de christelijke groepen onzer bevolking, welke de gevallen vrouwen en meisjes in geheel bijzondere bescherming willen nemen. Eerst moet het stempel der onzedelijkheid op de ongehuwde moeders gedrukt worden, zei mevr. PothuisSmitdan eerst is men be reid goed en mild te zijn voor de gevallenen. Hierdoor zou dan aan de betrokkenen het gevoel worden opgedrongen, dat zij toch reeds op bet hellend vlak zijn en zóó zou de prostitutie bevorderd worden. Daarom smeekte mevr. PothuisSmit den Minister zich van die christelijke ijveraars en ijveraarsters af te wenden, die zóó zeer aan hun gestichten en aan hun vooropgezette meer.ingen gehecht zijn, dat zij de werke lijkheid niet meer zien. Minister Slotemaker heeft deze feministe een welverdienden uitbrander gegeven en baar toegevoegd, dat zij geen begrip heeft van het christelijk werk, waarop zij afgaf; dat in christelijke kringen reeds lang de zorg voor de hier bedoelde ongelukkige slachtoffers der onzedelijkheid bestond, al vorens nog in openbare lichamen over de sociale verzorging der gehuwde vrouw ge sproken en gedacht werd. De rauwe uitval van mevrouw Pothuis- Smit leert ons weer eens hoe diametraal christenen en .ociaüsten ook in de wetge ving tegenover elkander staan. Opnieuw kwam hier weer eens uit, dat de scheiding in de politiek wel degelijk moet loopen langs de lijn der diepste levensbeschouwing. He laas wordt dat ook aan onzen kant voort durend vergeten. Samengaan met socialisten het wordt niet gewenscht geacht, maar, hoort men hier en daar, het gevaar is niet veel grooter dan met andere groepen. Zeg gen dergelijke uitingen als de boven gesig naleerde houding van mevrouw Pothuis Smit ons dan niets? Laat er gekibbeld wor den over de at of niét wenscheiijkheid van verbindendverklaring van collectieve ar beidscontracten; over al of niet noodzake lijkheid van verlaging van ambtenaren- en onderwijzerssaiarissen. over allerlei sociale en financieele maatregelen, waarbij de een meer de ander minder zoogenaamd demo cratisch o£ vooruitstrevend wil zijn. Wat beteekenen al die dingen met een materi- Celen ondergrond tegenover maatregelen en uitingen, die onze voornaamste christelijke beginselen aangrijpen? Hoe langer hoe meer blijkt, dat het consequente socialisme aan stuurt op overneming van de gezinstaak door de Overheid, wat noodzakelijkerwijze op ondermijning, op verwoesting van het gezin moet uitloopen. Mevrouw PothuisSmit liet zich in de Eerste Kamer even gaan en sprak ronduit, wat haar partijgenooten in de socialistische leiding liever nog maar voorzichtig voor zich houden zoo lang zij nog het toekomstbeeld van een Roomsch-rood blok zien; mevr. PothuisSmit zegt het zonder omwegen; zedelijkheid, zooals de christenen die opvat ten is larie; het huweli.k i een formaliteit; het gevallen meisje staat gelijk met de ge huwde vrouw. En zoo iemand beleedigt dan in het open baar dat delicate en moeilijke werk der meisjesbescherming; smaalt op de tehuizen van christelijke liefdadigheid, met groote offers en ten koste van ongekende inspan ning en werk enkel om-Gods-loon, in stand gehouden; gestichten en arbeid, waarover onder ons zoo min mogelijk gesproken wordt, waarvoor geofferd wordt zonder op hef, waarin pure naastenliefde van de edelste soort wordt verricht. Maar dit alles valt buiten het begrips vermogen der sociaal-democraten; zoo iets past niet in hun levensopvatting. Zij zien slechts den mensch, met zijn recht om te leven en zich uit te leven en de gemeen schap. die dc gevolgen mag dragen van alle daden van ieder individu. Hel kon geen kwaad, dat mevr. Pothuis nog eens liet zien, hpe ver wij, christenen, in onze levensbeschouwing van de sociaal democratie af staan. En laten wij ons dit te gelegener tijd herinneren! Sociëteit „St, Brvo" „Geel-Wii 5 uur Gewone zittingen 7 uur ZoTgvliet's Bloei 8 uur. St. Josephs;/ezellengebouw Jansstr, 59 Geopend var, 810 uur. R.-K. Mili'i-irsnvereeniglng Zoelestraat 14 R. K. V. V. „Victrix" 7, uur. Schouwburg Jansweg Haarlemsche Jeugdbioscoop half 3 uur. Theater „De Kroon" „Ben-Hur om half 3 uur en 8 uur. Frans Halsmuseum Jan Mankes' tentoon stelling. Waaggebouw Spaarne Tentoonstelling ,van werken der leden van „Kunst zij ons Doel" van 10 tot 5 uur. Kleine Theresia Stichting. 1 ehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins, dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36, R.-K. Areb'dsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo', Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half .10— 12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 8—9 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van hef Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89 'A uur. R. K. Bevcikingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smcdestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. X K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek, Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleensn van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. X Marthavereen'ging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 8—10 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. 3t. Elisabeth's Verceniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. 1. K. Kraamverplcging van de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. 1. K. Reclassseungcvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeriging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracat). Llitslu tend Telef. 14141. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester De raad was voltallig. Alvorens tot afhandeling der agenda over te gaan, neemt de Voorzitter het woord en zegt dat de gebeurtenissen der laatste dagen een slag hebben gegeven in alle geledingen der bevolking van Heen stede. De beslissing in het Parlement heeft uitgemaakt dat een deel van deze mooie gemeente zal worden afgenomen om aan een naburige gemeente te worden toegevoegd. Het spreekt vanzelf adus de voorzit ter dr.t het misplaatst zou zijn en van geen nut om hier nu nog over de anexatiè in nade re beschouwingen te treden. Maar u be grijpt en kunt het van mij billijken, dat ik mij hedenavond gedrongen gevoel in deze vergaderzaal een enkel woord tot de raads leden te spreken, omdat het gemeentebe stuur dankbaar is voor den grooten steun, welke het college van den raad heeft mogen ondervinden. B. en W. hebben met moed en blijmoedigheid den strijd gevoerd. Zij zou den zulks niet gedaan hebben wanneer zij niet wisten, dat achter hun de raad stond. Ik weet, zoo vervolgde spr., dat ge het niet zoudt hebben kunnen doen, wanneer gij niet allen overtuigd waart van den echten burgerzin, en de liefde, welke de ingezete nen voor hun schoone plaats gevoelen. In de eerste plaats wilde spr. een woord van hulde en waardeering spreken tot hen, die in het nauwste verband staan met het gemeentebestuur, de ambtenaren. Maar er is nog meer. We zouden hier niet onze plannen, brie ven en bescheiden, ons plan de campagne ZÓÓ opgesteld kunnen hebben, wanneer we er net van overtuigd waren geweest, dat onze actie gedragen werd door de sympathie der bevolking. Spr. kan niet alles memoree- en. Velen hebben in stilte gewerkt, anderen in 't openbaar, volgens de hen opgelegde taak. Het anti-anexatie Comité, eerst onder leiding van den heer v. d. Plaats, later van den heer Van Kardenbroek, dat zich geroe pen gevoelde om voor onze gemeente op de bres te staan, bracht spr. hartelijke woorden van dank. Hoe we ook allen gearbeid hebben y°°r het doel, hetwelk wij rechtvaardig en billijk achtten, aldus de voorzitter het is ons niet gelukt. Toch moeten we dankbaar zijn voor de uitingen van de gemeente. Daaruit hebben we gezien de groote kracht, welke ervan uitgaat. Ik hoop, dat die gevoelens zullen blijven bestaan die zullen ons kracht geven en ons, in de donkere dagen welke aanstaande zijn, inspireeren om voort te gaan met onzen arbeid voor de gemeente, (applaus) De heer VAN UNEN beantwoordt den voorzitter en zegt, dat de raad B. en W. altijd gesteund heeft en dat hij zeer dankbaar is voor de manier, waarop B. en W. al hun moed en kracht er op gezet hebben om te voorko- men wat nu gebeurd is. Spr. wenschte het college toe en vooral den burgemeester, die deze gemeente onder, zijn leiding zoo groot heeft zien worden dat het de kracht zal hebben om voort te gaan en er meer van te maken, dan wat na de af kapping van onze gemeente is geworden. I (applaus). Boompje verwisselen. Op hel eilandje van de lange pijpkrullen en de kleurige keurslijf,es was ruzie ge weest, hoogloopende ruzie, zoo hoogloo- pend dat de partijen beslcten de zaak voor eet gerecht te brengen. In een van de steeg,es wonen daar M. S. en D. P„ de goe de verstandhouding tusschen hen liet veel ie wenschen. Op een middag in Maart van -.it jaar hoorde R. toen hij thuis kwam, dat zijn dochtertje door vrouw S. met. een mes jestcken zou zijn. In den hoogsten graad ran opgewondenheid toog hij er heen, voor al omdat de juffrouw hem beieedigd had, door te zeggen, dat hij een dief was en de #'erkloozenkas bestolen had. Van die be- ieediglng had hij aangifte gedaan, zoodat rouw S. vandaag in het beklaagdenbankje moest zitten. Zij was er niets van onder den indruk, maar veerue een rappe verdedi ging. Ze werd altijd voor de gek gehouden. „Als het niet verandert moet ik mijn huisje nog verkoopsn, meneer, want ik kan niet tegen dat ruzie maken, ik heb er gewoon geen leven, en dan word ik zoo zenuw- chtig, dat mijn heele lichaam trilt." Maar dief had zij hem niet gescholden; wel had zij gezegd: ..lk heb geen 2600 uit de werkloozenkas zoek gemaakt". De politie rechter had moeite den woordenstroom te stuiten en den officier aan het woord te la in komen. Deze vond dat de menschen erg onverstandig waren, inplaats onderling de zaak te regelen, liepen zij naar de politie, wilden er niet van hcoren het verbaal in te trekken, zoodat zij nu beide boete moeten oetalen. Gevraagd werd 10 boete subs. 3 dagen hechtenis. Toen was het boompje verwisselen; P. stapte in het beklaagdenbank,e en vrouw J. ging voor het getuigenhekje staan. P. had op den bewusten dag S. roet een zaag ge slagen. Hij deed ongeveer hetzelfde verhaal Hij is de kalmte en vredelievendheid in persoon, maar toen hij dien middag de euveldaden van S. hoorde, ging zijn bloed koken. Hij maakte zich vreeselijk boes en ging met de zaag op weg; of hij geslagen iiad, wist hij niet meer. S. wis.t het zoovee! te beter; op straat had zij een klap met Je zaag gehad; de tandjes waren te zien in den mouw vau haar jak. Zij vluchtte in huis; over de onderdeur diende P. haar nog een klap toe, en hij liep zoo woest tegen de deur dat een bord en twee kommetjes van den kamerwand vielen en braken. De officier hield een zeilde preekje en vroeg dezelfde boete, die aan beiden door Jen politirechter werd opgelegd. P. zeide te hopen, dat „de woorden hier gesproken dien invloed op het gemoed van M. S. zouden hebben, dat zij voortaan hem en zijn gezin met rust zouden laten." De twee ontvingen huri getuigengeld en gingen huns weegs. Uitspraken van den. 21 April 1927. H. H. de chauffeur, wonende te Velsen; J. V., chauffeur, wonende te Velsen. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet voor ieder 100boete sufcs. 20 dagen hecht. W. 0„ melksiijter, wonende te Oost- •.aan, overtr. Wet Ink. belasting, 500 '.oe'.e subs, een maand hechtenis. S. L. K„ tuindersknecht, wonende te Wijk aan Zee en Duin, pogmg tot oplichting, een maand gev. straf O. V, G. v. D„ opperman, wonende te Zand poort; J. T„ visscher, wonende te Zand voort; W. C. P„ metselaar, wonende te Zandvoort; J. Z„ los arbeider, wonende te '.andvoort, het openlijk met vereenigde krachten geweld plegen tegen personen en -oederen, twee weken gev. straf V.V. proef- i;d een jaar (voor ieder') mei bijz. voor- waaide eu opdracht GYMNASTIEK-UITVOERING „LEONIDAS". Woensdagavond heeft de R. K. Sport- vereeniging „Leonidas" uit Schoten, in den Schouwburg aan den Jansweg, voor de eerste maal een uitvoering gegeven. De avond kan als goed geslaagd worden beschouwd, hoe wel de belangstelling van het publiek zeker grooter had kunnen zijn. De demonstraties vati.de ruim één jaar bestaande club, werden door de aanwezigen met belangstelling gade geslagen. Klokke acht marcheeren de turners het tooneel op, onder leiding van den heer Th. Vreeswijk. Nadat de gymnasten staan opge steld wordt door den voorzitter den heer C. Goemans een kort openingswoord ge sproken. Direct daarna werd begonnen met de algemeene vrije oefeningen, die goed wer- den uitgevoerd. Jammer was het dat eenigen onder de ouderen wat men noemt „planken koorts" hadden, waardoor de afwerking wel wat te lijden had. Het brugturnen van de tweede afdeeling leverde een goed bewijs dat het toestelturnen wel met de meeste zorg wordt behartigd. Er werd beslist met animo geturnd. Vervolgens demonstreerden de jongens het lijn-bokspringen. Met dit nummer had de jongere generatie bijzonder veel succes. De twee hoogste afdeelingen traden ver volgens op met halteroefeningen. De eerst en tweede oefening werden zeer goed uit gevoerd, en in de derde werd het tempo door enkelen verwaarloosd, wat bepaald jammer was. Overigens was dit een fraai nummer. De gemaskerde oefeningen door de kleintjes werden met groote belangstelling gevolgd. De koddige momenten tijdens deze oefe ningen wekten niet zelden den lachlust op. De heeren afdeeling vergastte ons voor de pauze nog op een nummer hoogbrug. De verschillende oefeningen waren met zorg samengesteld en werden heel goed afgewerkt. Anders was het met Hoogrek, waarmede na de pauze begonnen werd. Over het alge meen was de afwerking tamelijk slordig, waaraan de zenuwen niet vreemd geweest zullen zijn. De jongens hadden met hun nummers touwtrekken niet over succes te klagen. De mededingers leverden elkander veel strijd, waardoor het touwtrekken een goed geslaagd nummer was. De geheele heerenafdeeling kwam daarna voor het voetlicht in keurige athletiek-klee- ding voor de oefeningen volgens Niels Bukk. Het verschil met de Duitsche gymnastiek werd door enkelen zeer goed gedemonstreerd en een volgende uitvoering zullen wel alle turners met dit nieuwe stelsel vertrouwd ge raakt zijn. Vermelding verdient nog dat door kleuren- belichting deze oefeningen een goed effect kregen. De jongens kwamen vervolgens met klas sikaal brug op de planken en werkten correct hun oefeningen af. Laag rek door de heerenafdeeling was weer minder goed te noemen. Enkelen lever den goed werk, doch de meesten moeten ook aan de afwerking de noodige zorg be steden. Een goed nummer was het tafelspringen door de eerste en tweede afdeeling. Zelfs de „salto" ontbrak niet het succes was dus verzekerd. Als laatste nummer werden eem'ge standen te zien gegeven, welke door belichting in kleuren een aardigen indruk maakten. In het slotwoord bracht de heer Goemans een bijzonder woord van dank aan den heer Vreeswijk, die met zeer veel zorg deze eerste uitvoering had voorbereid. Namens de leden werd hein een geschenk aangeboden. „Leonidas" kan met genoegen op dezen eersten avond terugzien en zal bij een vol gende gelatenheid zeer zeker goede vorde ringen kunnen demonstreeren. Hedenmorgen werd ten bureele van den hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in dc direc'de Noord-Holland aanbesteed het leveren van quenast- of basaltinefegels en befonbanden op den Rijksweg Amsterdam Haarlem. Raming 15.300. Laagste inschrijvers F. P. Bos en Zn„ Alphen a.d. Rijn, 11413.80. Deze aanbesteding betrof het, maken van een voetpad langs den Rijksweg lusschen Sloferdijk en Halfweg, waarmede dit weg gedeelte als voltooid kan worden be schouwd. Aan den Rijkswaterstaat is hedenmorgen aanbesteed het aanbrengen van keibes'ra- ting en hel uitvoeren van bijkomende wer ken op den Rijksweg van Velsen naar Alkmaar, onder Velsen en Beverwijk. Raming 6300. Onder Beverwijk is reeds een flink stuk van den weg door aanbrengen van een kei- VY or 'v w"T: De An ti-Stemd wang partij te Haarlem zal in openbare vergaderingen voor de aan staande raadsverkiezingen in groot-Haar lem een éénacter vericcnen, ge iteid: De politieke kluif. Deze éénacter is door eenige partijleden geschreven. Deze vergadering past geheel in de lijn van de bijeenkomsten met verloting, die te Zandvoort zullen plaats hebben en die, waarop alleen zingend debat wordt toege staan. In Haarlem bleven wij tot nu toe ge spaard voor de comedle om rapaljanen en „Had-je-me-maar's" candidaat te stellen voor de openbare bestuurslichamen. Maar uit bovenstaande blijkt, dat men al aardig op weg is om de verkiezingen belachelijk te maken. Toch late men zich door deze voor stelling van zaken niet bedriegen, want het is den agitators wel degelijk te doen om een plaats e in den raad of ander bestuurs college. Alleen trachten zij hun gemis aan g'eschik beid voor dat ambt op die wijze te bemantelen Mocht, het een hunner, speculeerend op het gemis aan burgerzin van vele kiezers, toch gelukken een ze'el te bemachtigen, dan is het te hopen, dat de autoriteiten middelen zul'en weten te vulden oip Haar lem voor een droevige vertoommg als el ders is opgevoerd, te behoeden. bestrating verbeterd en verbreed. Dit werk zal in dit jaar worden voortgezet; op het gebied van Velsen en Beverwijk zullen ver schillende weggedeelten ter gezamenlijke oppervlakte van 2475 M2 van een keibe strating worden voorzien. Laagste inschrijver P. J. Ketting te Am sterdam, 5607. Aan de Haarlemsche Ijzergieterij te Schoten is gistermiddag omstreeks 3 uur, een ernstig ongeluk g-beurd. De 56-jarige werkman B. van Uden, wo nende te Haarlem, was bezig aan een der slijpsteenen, toen deze plotseling, vermoe delijk ten gevolge van een verkeerde ma noeuvre, uit elkaar sprong. Van U. werd door een stuk steen aan het voorhoofd ge troffen, waarbij hij ernstig gewond werd. Hij viel en kwam daarbij met het achter hoofd terecht op een motor; waardoor hij ook aan dit deel van het hoofd een ern stige wonde bekwam. Door dr. Lindenbcrgh wexd een voorloo- pig verband gelegd, waarna de ongeluk kige naar dc Maria-stichting werd overge bracht. Hedenmorgen was zijtl toestand zeef zor gelijk. De man was nog steeds bewusteloos. Ernstig ongeval te IJmuiden. Gisteravond, omstreeks 6 uur, beeft op den IJmuider Straatweg, nabij IJmuiden, een ernstige aanrijding plaats gehad tus schen een auto en een motorrijwiel. Dc auto, een splinternieuwe Ford-vracht auto, reed in de richting IJmuiden voor het houden van een reclametocht, toen van den tegenovergestelden kant een motorrijwiel in. snelle vaart naderde. De bestuurder hier van, de autobus-chauffeur J. S„ uit Schoten, was naar de linkerzijde van, den weg uitge weken voor het voorbijrijden van een auto, oo hetzelfde ccgenblik, dat van de andere zij-'e verschillende auto's naderden. Hij raakte de kluts kwiit en verloor de macht ever zijn stuur met het gevolg, dat hij tegen, de auto botste. Hij werd zwaar gewond op genomen en naar het ziekenhuis „St. Joan nes de Deo" te Haarlem overgebracht. Hot motorrijwiel was geheel vernield, ter wijl ock de vrachtauto aan de voorzijde zwaar beschadigd was, te te Hoogste Barometerstand 769.5 m. M Zurich. Laagste Barometerstand 735.4 m. M. Thorshaven. Verwachting: matige tot krachtigen Z.W. tot W. wind; betrokken tot zwaar bewo'kt, weinig of geen regen, later wellicht kouder. f:./: j De eerste Kamer behandelde gisteren dei begrooting van Waterstaat. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent de nieuwe over wegingen in de afdeel'ngen betreffende de samenvoeging van de departementen van Marine en Oorlog, Ingediend is een wetsontwerp fot ver» mindering der kosten van paspoorten. Een spoed/ergadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg ia ambtenarenzaken is aangevraagd. Verschenen is de Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen ten aanzien van de heiiing van de vermogens-, verdedigings- en inkom stenbelasting. De misdaad te 's-Gravnhage, Moord ol doodslag? De knoeierijen bij de Gem, Vischvoor- ziening te Amsterdam voor de rechtbank. De Fransche troepen zullen het Saar- gebied verlaten. Tusschen Afghanistan en Rusland is een vriendschapsverdrag tot stand gekomen. De Sovjet-Unie zal Krestinski als waar» nemer naar Genève zenden. Het studentencongres te Straatsburg. Een rede van Poincaré. Het Radencongres te Moskou, Een ont wapeningsvoorstel van Rykow. Bijzonderheden over den treinoverval ia Mexico, Barometerstand 9 uur v.m.: 764. VooruïL Licht op, De lantaarns moeten morgea worden opgestoken om 7.40. Wijze: „Wel hoe is Oties hart zoo groen!" Saevus tranquillis in undis» In verband met den pennenstrijd tusschen pater Bonaventura Kruitwagen en dr. J. F. M. Sterck over Laurens Coster's uilvindings- recht, zendt een ondeugend, maar geestig lezer ons de volgende omwerking van Von dels bekend gedicht:' „Een Otter in 't Boi» werek". Hoe komt Ventura toch zoo gram? Of hartstocht t-em 't verstand benam Zoo vaart hij tegen Coster uil! En wie niet meedoet, heeft 't verbruid! O Jeemie. o Jeemie! Hij kreeg niet de Academie. Is 't omdat-i geen Coster heeft. Die hem verschuldigde' eerbied geeft?] Hem onderdanigsl wierook brandt, En kaarsjes aansteekt voor den Sant?, O Jeemie. o Jeemie! Hoe spijt hem de Academie! Zijn razen klinkt tot Haarlem toe, Elk vreest hem als de „Roode RoeT; En wie aan Laurens Coster gelooft, Die heeft den kolder in zijn hoofd O Jeemie. o Jeemie! Die Nijmeegschc Academie! i 't Is schand, voor ruim vierhonderd jaar Gaan Haarlems drukkers bii elkaar, En knoeien wat armzalig werk En geven daaraan Coster's merk! O Jeemie. o Jeemie! Toen was 'r geen Academie! Cornelis, die moest van de baan, En mag niet als getuige staan: Hij is dus kindsch of „ucberspannt"', Zoo schaft m'een lastig mensch aan kanfc C Jeemie. o Jeemie! Wat zegt nu de Academie? En Junius en Corenhert Die schreven ook maar voor de snert! Zoo spanden ze toen reeds te saam Tegen Venturas goeden naam! O Jeemie. o Jeemie! Wat lacht nu d'Acadenrie! Wie Coster steunt verklaart hij ziek Naar „die historische Kritik". Doch op hemzelven toegepast Wordt „die Kritik" hem toch een lasi O Jeemie. o Jeemie! Hoe schaamt zich de Academie! Och had hij in een pastorie Een overdrukke kaplanie. En dertig preeken in de maand. Daarbij een Coster erg verwaand; O Jeemie. o Jeemie! Dan groet hii de Academie! Hij zou zijn Coster prijzen gaan, En Mainzer zuurkool laten staan; Dat werk, misschien, verlost er Hem van den kei van Coster. O Jeemie. o Jeemie! Dan juicht hgcl dc Academie!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1