Gemengd Nieuws. m m <4 n, MARKTNIEUWS Uit de Vaderiandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. .v m Nationaal studentencongres. De bezette Duitsche gebieden. Het Radencongres te Moskou. Een ontwapeningsvoorstel van Rykow. De stichting van Rome. Duitsch vlootbezoek aan Portugal. De toestand in Nicaragua. De treinoverval in Mexico. De troebelen in China. Het bewind van Tsjang. Moet dat iedere week gebeuren? Weet hij er meer van? In de haven verdronken. Misbruik van vertrouwen. Kersen- en perenboomen reeds in bloei. Ambtelijke voorschriften. Een poging tot berooving. Nachtelijke handel. DE MISDAAD TE 's-GRAVENHAGE. Moord of doodslag? Diefstal in een juweliers winkel. 10 Meter berm in de Merwede verdwenen. STATEN GENERAAL. EERSTE KAMER. De begrooting van Waterstaat. RECHTZAKEN^ De knoeierij bij de gemeentelijke vischvoorziening te Amsterdam. In Straatsburg is onder groote belangstel ling t Nationaal Studentenccngres geopend. De bijeenkomst, waaraan 250 studenten deelnemen, werd ingeleid met plechtige kerkdiensten ter herdenking der in den oor log gesneuvelde studenten. De openingszitling werd in het Universi teitsgebouw gehouden. Verschller.de buiten- landsche delegaties, waaronder Enge'.cche, Bulgaarsche en Tsjecho-Slowaaksche stu denten. Ir,^en huldebetuigingen voor, waar na pref, Pfister, rector der universiteit, een lezing hield ever het leven van de Elzasser en Lctharingsche studenten sedert de op richting der Straatsburgsche hoogeschool. Poincaré, die in de bijeenkomst der Amis de 1 Université Strasbourgeoisie het woord voerde, betoogde dat sommige lieden met opzet de malaise in den Elzas, welke tot .eiken pri,s moet worden overwonnen, over drijven. Men deed den Elzassrs gelooven, dat de regeering der republiek ondanks haar beloften, voornemens was aan den Elzas wet gevende maatregeien op te leggen, cic de meerderheid der Elzasser bevolking niet wil aanvaaren. het tweetalig onderwijs botweg af te schaffen, het Elzasser dialect te doen verdwijnen, ever,als het godsdienstonderwijs in t Duitsch. Dit alles is onwaar. De kin deren in den Elzas dienen het Dutsch te spreken en te schrijven, daar dit lang voor 1870 al gesproken en geschreven werd, doch zij dienen ook het Fransch te kennen, de rationale taal, die alleen de intellectueels, industneele en commercieele betrekkingen «net het overge land vergemakkelijken kan. Het Ober-prasidium maakt bekend, d,a,t bij Overeenkomst van 9 April 1.1. tusschen den rijkscommissaris voer het bezette gebied en de Rijnlandcommissie de noordelijke demar catielijn der tweede bezettingszone thans in bizonderheden is vastgesteld. De overeen komst treedt op 1 Mei in werking. Bad Neuenahr blijft vrij van bezetting en zoo veel mogelijk van de pascontrol. Het Radencongres wijst in een resolutie op de consequente vredelievende bedoelingen, welke de Sowjetregeering koestert en draagt de regeering op ook in de toekomst te blijven streven naar de versterking der vriendschappelijke betrekkingen met vreem de landen. Het congres stelt met voldoening vast, dat dit streven bij eenige staten weer klank hepft gevonden en betoogt, dat de vredelievende politiek der Sowjet-Unie door toenemende vijandige gezindheid der regeeringen van enenkele staten tegenover de Unie ten zeerste wordt bemoeilijkt. Het congres keurt de politiek der Sow- jet,regeering tegenover China goed, welke berust op de erkenning der volkomen sou- verciniteit v,o,n China en op den volledigen afstand der Scw;et-Unie van de speciale voorrechten, welke burgers van andere staten in China bezitten. Het Radencongres der Sowjet-Unie sloot de discussie over het door Rykow uitge brachte regeeringsrapport en nam met alge- meene stemmen een metie a(a«nt waarin de werkzaamheid d~r regeering en haar verder *e volgen politiek en economisch program volkomen worden goedgekeurd. „Izwestja meldt, dat Rykow het Raden congres een scherp omlijnd voorstel nopens de uitvoering eener werkelijke controle der ontwapening door de volksvertegenwoor digers heeft voorgelegd, hetwelk alleen de ncodige garantie kan bieden voor de vei ligheid. Rykow bevestigt de bereidwilligheid der Sowjetregeering cm deel te nemen aan el- ken concreten arbeid, welke ten minste ge richt is op een beperking der overblijfselen van het miiitairisinc en noodigde alle stelen daartoe uit. De door hen ten opzichte van deze uit- r.oodiging aan te nemen houding *„-1 een toetssteen zijn bij het vaststellen der wcr- kelijk gekoesterde gedachten bij het Ge- nsefsche gepraat over den vrede. Ter gelegenheid! van de stichting van Rome en het na.tion.ale feest van den arbeid zijn gisteren alle fabrieken, werkplaatsen, scho len en bureaux van openbare diensten over geheel Italië gesloten. Rome is met vlag- £ien getooid, zelfs in de volkswijken en levert een lévendigen aanblik op. In de V ula Berghese liet de gouverneur van Rcme 6C00 ballilas (padvinders), als mede delegaties der schelen, de revue pas- s eer en, Ini het Piazza del Pcpolo werd een bijeenkomst gehouden van arbeiders uit alle takken van bedrijf. De feestviering duurt nog voort. De Duitsche gezant heeft den minister vap boitenlandsche zaken het bezoek aangekon digd van een Duitsch eskader, met het doel fie betrekkingen met Portugal te ontwikke len door noodlottige herinneringen te doen verdwijnen. Amerikaansche mariniers zijn slaags ge raakt met een bende liberalen, die een aan- r al deden op een dorp in de neutrale zone, waar de autoriteiten der Vereenigde Sta ten alle krijgsbedrijven verboden hebben. Er werden drie liberalen gedood, de Ameri kaansche mariniers leden geen verliezen. De minister van oorlog Omaro leidt per soonlijk de achtervolging van de bandieten, die den overval op den trein hebben ge pleegd. De trein was geheel bezet met reizigers, die terugkeerden van een godsdienstige plechtigheid. Onder de slachtoffers zijn veel vrouwen en kinderen. Tot de reizigers behoorde ook een dochter van oud-president Obregon; haar lot is niet bekend. Tot nn toe zijn vijitig lijken geborgen. Er zijn meer dan vijftig lijken onder de overbrijfselen van den door roovers bij Limon aangevallen trein uitgehaald. In een communiqué, uitgaande van het secretariaat van den president worden „katherieke rebellen" berrhü'.dgid verant woordelijk te zün voor het misdrijf. Acht vliegtuigen hebben bevel ontvangen de roovers op te sporen. Gisteravond is voor de bladen te Mexico de censuur ingesteld ïn Joennan wordt de strijd tusschen de twee generaals, wier rivaliteit onlangs on geregeldheden tot gevolg had, voortgezet. Roovers maken van den verwarden toestand gebruik en plegen daden van roof. Generaal Tsjang Kal Sjek heeft in allerijl 10.OOO man naar Kiangsoe gezonden om generaal 1 sjang Tsjoen Tsjang aan te val- ®n- H®t zware geschut is reeds bezig de stellingen aan de overzijde van de Jangtse te beschieten. De nieuwe regeering van Tsjang Kai Sjek te rvanking heeft zich volledig in de plaats gesteld van de regeering van Hankau. Tsjang heeft Borodin en al zijn helpers benevens drie communistische ministers ontslagen. 1 sjang s onmiddellijk oogmerk is de mogend heden verzoenend te stemmen, de commu nisten uit te schakelen en het hoofd te bieden aan de bedreiging van den opmarsch van I sjang Tso Lin. De troepen van laatst genoemde hebben de grens tusschen Honan en Hoepeh bereikt, waar de hoofdmacht van het zuidelijke leger tegenover hem staat De nationalisten verklaren, dat Tsjang tso Lm erg om geld verlegen is en dat zijn leger door verdeeldheid verscheurd wordt Evenals de vorige week WoenydajJ ging ook Woensdagavond het electrisch licht* te Amersfoort ten gevolge van een storing in de Cent-aio te Utrecht plotseling uit. Het ongerief duurde een half uur. In het huis van bewaring te Leeuwarden s opgesloten Gerrit van Dijk te Drachten in verband met den brand in zijn hotel, dat in vlammen opging. Een zesjarig jongetje L. H. v. d. Klooster te Dordrecht wilde zijn pet grijpen, die bh het spelen afwoei. Het kind viel in de Spui- baven en verdronk. De nachtportier van de Amstelbrouwcrij aan de Mauritskade heeft misbruik ge maakt van dezen post van vertrouwen, door in den nacht van Maandag op Dinsdag ?If vaten bier, welke op het terrein van de brouwerij lagen, te ontvreemden. Twee mannen moeten hem daarbij geholpen heb ben en in verband met dit vermoeden zijn ook twee bicrbottelaars aangehouden. In de omstreken van Wijk bij Duurstede staan de zwarte- kersen, krozen en peren reeds volop in bloei, hetgeen een schitte renden aanblik oplevert. Binnen eenige dagen zullen ook de meikersen hun bloe sempracht ten toon spreiden, zoodat dan ook een tochtje naar deze streken zeker genot is. Sprekende met, en af";hrnt latende aan.... „Voor mij ligt," aldus schrijft mr. B. N. Grolleman in het W. v. h. R., „een exploit van dagvaarding, uitgebracht aan het zevenjarig dochtertje van den gedaagde. Dit meisje heeft het papier de noodige kunst bewerkingen doen ondergaan, waardoor de inhoud niet meer te ontcijferen is," Dit feit geeft den inzender aanleiding tot de vraag, of de exploiteerende deurwaar der ook mag „exploit doen, spreken met en afschrift laten aan eenl zuigeling in de wieg." En evenzeer aan een idioot of een krankzinnige? Hij ziet daarin geen wztte- H yk bezwaar. Alaar ware het dan niet zeer gewenscht, wanneer in art. 2 Weth. van Burg. reentsvordering een kleine wiizigicg werd gebracht, in dien zin, dat de'deur waarder,^ indien hij noch den gedaagde, n6ch jemand van diens hulstenooten „klaarblijkelijk, of in geval van twijfel vol gens diens opgave ouder dan 15 jaar, en klaarblijkelijk in staat om de beteskenis van het exploit te beseffen," aan zijn woon plaats vindt, het afschrift aan het hoofd van het plaatselijk bestuur ter hand moet stellen? De dader gearresteerd. Op den Am'nemschen weg te Ede heeft zekere G, getracht mcj. G. A. v. M. uit Barneveld van haar geld te berooven. Het meisje zou zien per fiets naar Oosterbeek begeven, toen de man plotseling on haar toet-ad en geld van haar eischte. Tegelij kertijd gaf hij haar met een knuppel een slag op het hoof,d, zoodat zij van haar fiets viel. Aangezien 'echter juist een auto van een firma te Amsterdam naderde, sloeg de aanvaller ijlings op de vlucht. Hoewel twee heeren hem nog nazetten, wist hij over de heide te ontkomen. Later gelukte het den jachtopziener van Riessen E. in de Mosselsche laan te arres teeren. Hij bleek een goede bekende van de Justitie te zin, die vroeger reeds ander half jaar gevangenisstraf ondergaan heeft voor een dergeiijk feit. Een bedriegelijke bankbreuk. Een winkelier te Soest werd in 't begin dezer maand in s-taat van faillissement ver-' klaard. Dez winkelier was verbonden aan het vliegkamp te Soesterberg en dreef bovendien een zaak in rijwielen, radiqk artikelen, tabak, sigaren, enz. In den loop dezer maand kwamen de politie klachten ter oore, dat de winkelie-, vooral des nachts, goederen uit zijn failliete zaak aan particu lieren leverde. Een onderzoek werd inge steld, met het resultaat, dat een groot aan tal artikelen te Soest en De Bilt bij bur gers in beslag werd genomen. Opgespoord werden o.a. rijwielen met onderdeelen, radio-artikelen, meubilair, enz. Verschillen de dezer goederen weiden in den grond terug gevonden. De winkelier is gearres teerd en ter beschikking gesteld van den commandant van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Omtrent het vergiftigingsgeval van kapi tein Queck, kan nog het volgende worden medegedeeld: In bepaalde kringen wordt weinig geloof gehecht aan de verklaring, welke mevr. Q. aan het voorgevallene heeft gegeven, dat het slechts, in de bedoeling van majoor G. had gelegen den kapitein te bedwelmen en hem dan een vooraf opgemaakte verklaring ie doen teekenen, zooals G. haar later zou hebben bekend. De hier bedoelde verklaring is echter door niemand gezien, behalve door den betrok kenen. Waar het papier gebleven is, weet men tot op heden niet. Ook heeft men niet kunnen nagaan of de toegediende scopo lamine vloeibaar was of in poedervorm. Dit wordt van belang geacht om te kunnen vaststellen, cp welk tijdstip het vergif in de chocolade is gedaan. Op den bewusten Zondagochtend werden door de dienstbode van den kapitein drie koppen chocolade binnengebracht. Majoor G, nam ze van de dienstbode en reikte er één aan kapitein Queck over. Gedurende dit korte oogenblik meet G. kans gezien hebben de scopolamine in den kop te doen, welke hij voor den kapitein bestemd had. Een eigenaardig feit wordt voorts ge oordeeld, dat bij den majoor niet de ge dachte is opgekomen aan een tegengif, in dien zooals hij voorgaf de bedoeling slechts was den kapitein te bedwelmen. In dien majoor G. zich werkelijk in de hoe veelheid zou hebben vergist, zou hij onge- twijteld getracht hebben door middel van een tegengif zijn vergissing zooveel mogelijk te herstellen. In plaats hiervan ging hij echter naar zijn woning, den kapitein in waanzin nigen toestand achterlatend om de cyaan kali te halen. Deze feiten worden van be lang geacht, in verband met dg vraag of majoor G. ten aanzien van de scopolamine- vergiffiging moord, dan wel doodslag ten laste zal worden gelegd. Voorts moet nog door de jusitie worden nagegaan of de majoor de scopolamine eerst onlangs had aangeschaft, dan wel of hij deze geruimen tijd in zijn bezit had. Ook gaat de justitie nog na, in hoeverre dit de eerste maal is, dat getracht werd kapitein Queck te vergiftigen. A wee Marokkanen zijn de daders. Gistermorgen vervoegden zich twee Ma rokkanen in een juwelierswinkel aan het Noordeinde no. 182 te 's-Gravcr.hage. Zij garen voor, een ring te willen koopen. Ver schillende voorwerpen werden door den verkooper getcond. De lieden bepaalden ten slofte hun keus op een kleinen ring van weinig waarde. Deze werd door hen ge kocht. Een oogenblik nadat de twee vreem delingen den winkel veriaten hadden, be merkte de juwelier, dati een gouden ring met kostbaren briljant verdwenen was. Dadelijk viel een ernstig vermoeden op oc twee Marokkanen. De politie, van het voorgevallene in kennis gesteld, plaatste bij de verschillende stations rechercheurs om te beletten, dat de vermoedelijke dieven de stad zouden verlaten. Om kwart over elf zag men een aantal Marokkanen 't waren er acht, kooplie den in kleeden in de omgeving van het hollandsche Spoorstation. Toen zij zich gereed maakten om met den trem te vertrexken, werden zij door recher cheurs gearresteerd en naar het poli ,ie- Durcau aan den Rijswijkschev/eg gebracht. De juwelier, die gewaarschuwd was, her kende oogenblikkelijk de twee vreemdelin gen die in den loop van den ochtend in zijn wm.:el waren geweest. Een fouilleering le verde echter niets op; ook de vrij omvang rijke bagag2 werd onderzocht, maar de ge- s.olen ring werd niet gevonden. Het vermoeden bestaat, dat de aange houdenen reeds gelegenheid hebben gehad den ring te verkoopen. Door onbekende oorzaak is in de ge- meepte Zuilen bij Utrecht een gedeelte van den berm van den Amsterdamschen straatweg over een lengte van ongeveer 10 meter in het Merwedeknnaal verdwenen. Om ongelukken te voorkomen is van ge meentewege langs dat gedeelte van den straatweg .thans een hek geplaatst. De Eerste Kamer heeft gisteren, onder voorzitterschap van den heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst de behandeling der begrooting van Waterstaat voortgezet. Aan het woord is de heer LINDEIJER (S. D.A.P.), die spreekt over misstanden in het mijnwezen. De mijnbouw heeft zich hier te lande meer uitgebreid gedurende de laatste jaren en liet aantal arbeiders, bij den mijnbouw, wordt s eeds groeier. DM aantal was op 1' Januari j.l. zelfs gestegen tot 33049. Daarbij gaat de economische positie der mijnwer kers steeds achterui Pogingen om! een in ternationale regeling voor het mijnwezen samen te stellen, zijn mislukt. Bij de S aats- nüpien bedroeg in 1923 het gemiddelde loon per dienst 5.81, in 1924 5.61 en in 1925 5.C3. Daarbij is de productie der arbei der gestegen tot 184 ton in 1921, tot 285 ton in 1926. Gevolg van een en ander is, dat onder de mijnwerkers een mismoedige stemming heerscht. De minister ziet dien toe stand veel te rooskleurig in, Spr. wijst er op, dat het aantal ongeval len gestadig is toegenomen, gevolg van me chanisatie en intensiveering van het bedrijf. Een verdei e griei is de onvoldoende zorg voor invalide arbeiders. Het algemeen mijn- werkersfends geniet het vertrouwen der ar beiders, doch de directies pogen stelselma tig, het contract met het bestuur van dit fonds te verbreken. Zeer groote grieven bestaan eveneens te gen acycordstelsel bij de 'Staatsmijnen. Spr haalt verschillende artikelen uit dagbladen aan, waar.n dit stelsel, waarbij van mede zeggenschap geen sprake is, wordt veroor deeld. De productie wordt erdoor verhoogd ten koste van rechtsverkrachting en afjak kering der menschen. Door alle organisaties is in de contact commissie aangedrongen op afsluiting van een contract voor één jaar. met een mini- mitm-lconregefing. Tegenover dezen eens- gezinden wencch staan echter de directies. De samenstelling dezer commissie maakt het moeilijk, besluiten te nemen. Er is dan ook reeds meermalen aangedrongen op wij ziging dier samenstelling. Daarom dringt spr. in verband met al deze grieven aan op het instellen van een regeerings-enquète naar de toestanden in den mijnbouw. Spreker geeft toe, dat in den allerlaats.cn lijd eenige verbetering is inge treden in verband met een groeier afzetge bied door de staking in Engeland, doch hij meent, dat deze verbetering geenszins blij vend zal zijn. Hel spijt spreker dan ook, dat de minister reeds afwijzend gestaan heelt cp he' verzoek van het N. V. V, om een dergelijke enquête in ie stellen. Hij hoopt, dat de minister alsnog oen enquête zal instellen, ten einde door tegem ictko- rr.ing aam verschillende wenscheu tot ver betering van toestanden te komen, te meer daar na het verzoek van het N. V. V. weer verschillende nieuwe grieven zijn geuit, o.a. ten aanzien van ontslag aan zieke arbei ders. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze is aan het woord de heer Polak (S.D.A.P.) die zich aansluit bij het betoog van den heer van Embden inzake verbetering der derde klasse-spoorwagens. Hij wijst er op, dat in Engeland de derde klasse-wagens voorzien zijn van een vrij aardige bekleed'ng. Wat daar kan, kan hier ook. Voorts wenscht spr, eenige opmerkingen te maken over onze wegen en bruggen, Spr. heeft zich, wat de wegen betreft, af gevraagd, of het systeem, dat de minister wil volgen, n.l. hei werken bij stukken en brokken, wel het juiste is. Sneller en deug delijker zou ens wegenvraagstuk kunnen werden opgelost, als het ineens in rijn ge heel ware aangepakt en een leening was gesloten, waarvoor rente en aflossing zou den kunnen worden bes'reden uit de We genbelasting. Een obstakel voor wegenver betering vormen de trambanen. Het rijk is nu gedwongen vee! meer geld voer de we gen uit te geven olan noodig zou zijn, als cie trambanen er niet waren. De meeste dezer trams kunnen tegenwoordig gevoeg lijk worden gemist. Steeds dient bij wegenverbreeding het natuurschoon bespaard te blijven. Waar dit riet zou kunnen, dient een andere oplos sing te worden gezocht. het provinciaal bestuur zou aan den nieu" wen weg kunnen bijdragen. Er dient dan tevens gezien te wordep naar één soort bestrating. Vele wegen gelijken tegenwoor dig op straatkaarten. Laat men eens proe ven r.emcn met ldinkerbcs rating op een betononcierlaag. Indien zulk een proef slaagt, is tevens onze klinkerindustrie ge baat. De heer KOSTER (V.B.) bespreekt o.m. den aanleg van een spoorlijn van Schaes- berg naar Siropelveld, waarvoor een post op de begreo ing is uitgetrokken. Hij meent, dat men te oppervlakkig is geweest bij het besluit tot dezen aanleg. De heer MOLTMAKER (S.Ö.A.P.) wijst er op, dat hij in het geheele afgeloopen jaar niet heeft bemerkt van toezeggingen en beloften, die de minister het vorige jaar heeft gedaan. Thans heeft spr. nog in hoofdzaak een drietal punten te besperken n.l. de degradatie van spoorwegpersoneel, de classificatie en de oplossing van het con flict bij den tramweg Zut'fenEmmerik. Volledig onderschrijft spr. hetgeen de heer van Embden zeide over de derde klasse-compartimenten. Voorloopig zou kunnen worden begonnen met verbeterin gen ten aanzien van de lange afstanden. Ook de wachtplaatsen voor de derde klasse-reizigers kunnen den toets der cri- iick niet doorstaan. Deze zaken dienen nu eens in orde te komen. Dan komt spr, op de veiligheid. Hij doet niet mee aan de hetze, om ieder deraiile- ment als een „spoorwegongeluk" voor te stellen. Dit neemt echter niet weg, dat al les in het werk moet worden gesteld om de grootst mogelijke veiligheid te waarbor gen. Uit het onderzoek naar het ongeluk bij De Vink is wel gebleken, dat op dat traject met de veiligheid is gespot. Eenige ambtenaren, die werkelijk verantwoordelijk waren, zijn bijtijds op de hoogte gesteld van de gevaren die dreigden. Waarom is tegen die ambtenaren geen justitioneele vervolging ingesteld? Sprekers conclusie over het ongeluk bij De Vink is, dat er veel te veel bezuinigd is op het personeel. Het tekort aan personeel, wreekt zich op hef bedrijf. 'Spr. vraagt inzake de aanneming in de Tweede Kamer van de motiev. Braam beek of de minister bij een eventueel on derzoek naar de veiligheid ook de vakver- èen'gingen zal doen vertegenwoordigd zijn in, de commissie. Oqk ten aanzien van de onbewaakte overwegen is' 'tóch met de be zuiniging veel te ver gegaan, door van de 2625 overwegen er 14CO onbewaakt te la ten. De heer Moltmaker is van meéning, dat bij een andere 'bedrijfsleiding veel meer be- zuin'gingsmoglijkheden naar voren zouden komen. Spr. komt voorts op verschillende perso neelsaangelegenheden. Wat de classifier»ie betreft, wijst spr, op een motie van de R.-K. Staatspajitij, in den kieskring Tilburg, waarin de classificatie der ambtenaren onchristelijk genoemd wordt. Spr. gaat zoover niet als deze mo tie, maar wijst er op, dat de directie der spoorwc-gen van de rijksregeling is afgewe ken door een 4de klas-stcndplaa's in haar regering op ta nemer, terwijl ook de verbe- cring der rijksregeling niet is gevolgd. Er behoort uniformiteit te zijn in dc regeling. V/at be reft de degradatie wijst spr. er op, dat er een geraffineerd degradat'e- systeem wordt gevolgd, volgens hetwelk verschillende rangen worden bezet met persnneel van la.ger rang dan daarvoor is aangewezen. Spr. hoop dat de minister hierover cok roet de di-ectie zal spreken. Spr. is er van overtuigd, djït die spoorwe gen te laat zijn gekomen met de aiito-bus- diens'.en, maar hij hoopt, dat over de ar beidsvoorwaarden overleg zal worden ge pleegd met de vakorganisatie. V/at de dienst- en rusttijden betreft, daar over heerscht groote ongerustheid onder het personeel. 'Spr. mcriit aangaande het conflict "bij "de ZutienEmmerik op, diat na de bemidde ling vrn den heer v. d. Lande een contract is iet stand gekomen, waarvan nagenoeg alle bepalingen door de directie zijn gesa boteerd. Hadden vakvereenigingen dit ge daan, de groote pers zou moord en brand gehuild hebben. Nu het werkgevers zijn, neemt de deftige „N. R. C." hen in bescher ming. Wat zal de Minis'.er echter doen! Deze mensehen, die een geheime overeen komst hebben en milliosnen uit de schat kist sleepen, komen contracten niet na. Fatsoenlijke werkgevers hebben spr. ge zegd, dat dezen een blamage zijn voor den werkgeversstand. Blijft men dit onderdruk- kingssysteem toepassen, dan zal de dag ko men, dat de onderdrukten wraak zullen nemen. Spr. doet daarom 'n beroep op het rechtvaardigheidsgevoel van iden Minister en van de Kamerleden en als dat niet mocht baten, dan doet spr, een beroep op het spoorwegpersoneel en op de geheele Ne- derlamdsche arbeidersorganisa ie om pal te staan voor de heiligste rechten van de ar beiders. Dc heer VAN LANSCHOT (R.-K.) zegt het op prijs te stellen, dat de Minister door persoonlijke bezoeken zijn belangstelling heeft getoond voor den waterstaatkundigen toestand in Noord-Oostelijk Noord-Brabant' maar men wil van zijn overwegingen wel gaarne resultaten zien, Eenerzijds verplicht het Rijk de belanghebbenden de waterkee- ringen te onderhouden, anderzijds verplicht het hen een opening te laten van meer dan een kilometer om het watertevcel te kun nen loozen. Ieder jaar herschept de Bccr- schc Maas het land in een binnenzee en dat alleen omdat het Rijk nalaat te zorgen, dat het Maasbed voldoende capaciteit heeft. Spr. weet maar één oplossing, dat is het brengen van den dijk ter plaatse en te ver. hoogen tot bandijkshoogte. Dit is nu juist een werk voor een extra-parlementair ka binet. Men gaat de Zuiderzee droog maken, maar ligt het nu niet miéér voor de hand, dat eerst een bevolkte streek gehedpen wordt? De Minister staat op het standpunt: wien water deert, de water keert, maar spr. stelt daartegenover, dat het Rijk en het Rijk alleen te zorgen" heeft voor het rivie bed. Hier breekt spr. zijn rede af en o vergadering wordt verdaagd tot hedenmor gen 11 uur. Tegen een kassier werdt 2 jaar gevangenis straf geëischt. Weer werd een zaak betreffende de knoeierij bij de gemeentelijke Amsferdam- sche vischvoorziening berecht. De 4e kamer der Ams'ierdamsche recht bank had op 31 Maart 1.1. een 54-jarigen vroegeren klerk-kassier bij de aldeeling Visch -van den Centralen Dienst der Levens middelen-voorziening ter dezer stede, die terechti had gestaan voor het fait, dat hij in 1921, 1922 en 1923 te Amsterdam achtereen volgens opzettelijk elfduizend gulden (in verschillende bedragen), toebehoorende aan de gemeente, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend, tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. Dc Rechtbank had op grond van 's mans opgaven evenwel aangenomen, dat hij zich aan verduistering van slechts 1500 heeft schuldig gemaakU Voor genoemde Kamer diende thans de tweede zaak tegen dezen man, twee ver duisteringen betreffende, tot gezamenlijke bedragen van 4000 en 10.000, gepleegd in den loop van de jaren 1921, 1922 en de eerste drie maanden van 1923. Verd, werd beschuldigd deze bedragen (andere, dan waarvan sprake is in de zaak, waarvoor hij 31 Maart 1.1. is veroordeeld) verduisterd te hebben met den reeds tot zware straffen veroordeelden vroegeren dp- zicffiSer- afslager en gemeéritekterk bij de Gemeentelijke Vischvoorziening, alsmede met den vroegeren schrijver, wiens zaak ook op de rol van de zitting van heden voor komt. Verd. heeft genoemde geldsbedra gen onder zich gehad als amb'.ienaar bij de gemeentelijke Vischvoorziening en Visch- afslag. Er waren elf getuigen a charge en drie getuigen a décharge gedagvaard. Op het oogenblik dat de president, mr. Eeknout, den verdachte wilde ondervragen, deelde de verdediger., mr. Corn. J. Goud smit, mede, dat hij volgens art. 279 Wet boek van Strafvordering de nietigheid subs, de met-ontvankelijkheid van het O. M. wenschtc te pleiten. Volgens pl. vindt art. 68 van het Wetboek van Strafrecht hier toepassing, welk artikel verbiedt, dat twee keer achtereenvolgens dezelfde zaak aan het. oordeel dér rechtbank wordt onderwor pen. Dit nu is, naar pl. meent, hier het ge val, daar de verduistering, waarvoor verd. thans terechtstaat, valt onder het op 17 Maart j.l. ten laste gelegd. En in het vonnis dat op de terechtzitting van 17 Maart j.l. is gevolgd, is verd. vrijgesproken van wat „hem meer en anders ten laste gelegd is," in casu van de verduistering, waarvoor hij thans in deze nieuwe zaak werdt vervolgd. Het O. M., mr. Reilingh, bestreed het op geworpen vcrv.eer. Na zich geruimen tijd in Raadkamer te hebben teruggetrokken, besliste dc Recht bank, dat het verzoek van den verdediger moet worden afgewezen op grond dat men; hier niet staat tegenover een gewijsde zaak. De behandeling vond hierna voortgang. Verdachte bekende. Na bet getuigenver hoor eischte het O. M. een gevangenisstrai van 2 jaar. Vervolgens werd behandeld de zaak tegen, den 30-jarigen schrijver, ook beschuldigd van verduisteringen, ten nadecle der Gemeentelijke Vischvoorziening gepleegd. De man, die niet is gedetineerd, bekleedt thans een positie van boekhouder te Utrecht. Hij wordt er van beschuldigd, in de jaren 1921, 1922 en de eerste drie maanden van 1923, te zamen met den klerk-kassier, die des morgens had terechtgestaan en met den klerk en den opzichter-afslagrr, dia reeds zijn veroordeeld, gelden, toebehoo rende aan de gemeente Amsterdam, verduis terd te hebben. De dagvaarding spreekt van, duizend gulden, alhans eenige honderden guldens of honderd gulden. Subsidiair was hem heling ten laste gelegd. Verd. bekende. Hij deelde mede, dat hij zijn mededaders meermalen verzocht had met de knoeierijen op te houden, welke verklaring door den vroegeren klerk werd bevestigd. Op een vraag van den president gaf verd. toe, dat het mogelijk is, dat hij duizend gulden heeft verduisterd. Na het getuigenverhoor, dat een zeer snel verloop had, en waarna o.m, uit mededee- lingen van dr. Van der Laan, directeur van de Visch- en Vlesschvoorziening, bleek, dat verd. de zaak feitelijk aan het rollen had gebracht, war, het woord aan het O. M., mr. Reilingh. Voor een voorwaardelijke veroordeeling achtte spr., gezien het uitgebreide complex van knoeierijen bij de gemeente, geen ter men aanwezig. Een en ander in aanmerking nemende, eischte spr. zes maanden gevan genisstraf. De verdediger mr. Corn. J. Goudsmil pleitte voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. AMSTERDAM, 21 April. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 5.255.770, id. blauwen f 5.25 f 5.70, idem bravo's f 45, id. roodstar f 4.40 f 4.50, id. bonte star f 44.404.50, id. eigenheimers f 44.204.40, id. eigenheimer poters f 2.503, id. blauwe poters f 3.10— 3.25, id. bonte poters f 3.103.25, id. rood star poters f 2.753, id. bravo poters f 3 f 3.20 Anna Paulowna zand f 5.606.50, id. id. roodstar f 4.404.50 Flakkeesche eigenheimers f 4.204.40, id. roodstar f 4.40 14.50, id. bravo's f 45 Friesche borgers f 4.304.40 per hl. winter Malta f 1213, zomer Malta f 2022 per 100 kg. AMSTERDAM, 21 April. (Noteering v. h- Veilinggebouw De Jong Koene.) Aard appelen nieuwe f 1.201.40 per mandje peulen f 1.401.60 per kg. Hollandsche bloemkool f 2230 idem II f 1218 Fransche uit St. Pol de Léon f 2833 uit Angers f 2225 komkommers groen f 24 34 geel f 3034 aarbeien f 58.50 per 100 stuks sla f 3.50—6.20 idem II f 1.60— 2.20 per 100 krop spinazie f 918 Hol- landsch witlof f 1622 idem II f 810 per 100 kg. peen f 2430 rabarber f 1022 raapstelen f 34.80 selderie f 1216 peterselie f 48 kervel f 45 radijs f 79 per 100 bos. Bloemen. Hadley f 0.080.14 Golden Oppelia f 0.040.07 Ophelia f 0.04 f 0.08 Keizerin f 0.050.09 Columbia f 0.0C0.09 Sumburst f 0.040.06 Cor- des f 0.07—0.10 Marcel Royer f 0.08—0.12 per stuk seringen Marie Legray f 0.23— 0.32 idem II f 0.12—0.18 Spath f 0.15— 0.21 sneeuwballen f 0.07—0.11 per tak tulpen Copland f 2.504 Bartigon f 3 4.50 Murillof 2—3 ;Grisdelinf 1.50—2.50 Baron de Latinay f 35 Sanders f 2.504 Calla's f 1722 Hollandsche Anemonen f 22.50 rood f 0.601 Am. anjers f 7 10 narcissen in diverse soorten f 0.30— f 0.80 per 100 stuks lelies (Japansche) f 18— 20 per 100 kelk Lathyrus in diverse kleuren f 0.300.42 per besje van 25 stuks. Planten Violen f 0.3C0.55 Primula's f 0.250.45 madeliefjes f 0.250.45 per bakje Azalea's f 1.50—3.50 Hortensia's f 0.80—2.10; Cineraria's f 0.250.48 Tradescantia's f 0.26—0.2.8 Primula's f 0.25—0.45 Coleus f 0.300.42 per stuk.m HOORN, 21 April Kaas. Aangevoerd 13 stapels fabriekskaas f 38 4 st. boerenkaas f 40 3 st. fabriekscommissie f 44)4, 2 st. boerencommissie f 44)4 1 totaal 22 stapels, wegende 25523 kg. Handel matig. HALFWEG, 20 April. Eierveiling. Aan voer 12.500 st., kippen- f 4.905.90, een den- f 4.254.65. Handel kalm, DELFT, 21 April. Boter. Aanvoer 195/8 en 12/16 v., tezamen 4020 kg. Prijs f 1.902.10 per kg. Handel vlug. APPINGEDAM, 20 April. Paarden. Ter Paasch-Paardenmarkt waren de prijzen le s. f 450—550, 2e s. f 300—435, 3e s. f 140— 200, slachtpaarden f 6090. De handel wa* niet vlug. 268, Voor den anderen uitgang van Reinaard's woning had Ste kel postgevat. Flippie hield hem gezelschap. Hij had een stevigen knuppel bij zich inplaats van zijn penhouder. Daar zou Rei- naard veel meer eerbied voor hebben. Nummer 268. 269, De jonge vossen, die geen tijd hauden gekregen om het hol binnen te sluipen, keken verbaasd het vreemde gezel schap aan. Dat waren nu heele- maal geen dieren om er mee te spelen. Wat zouden ze wel ko men doen? 270. Eindelijk kan Reintje het binnen niet meer uithouden. Hjj wil naar buiten pm voedsel te zoeken, maar blijft op den rug van vriend Stekel steken. „Geef je over, booswicht," roept Kckkie met al zijn waar digheid. Nummer 269. 271. Och, och, wal schrikt die arme Reinaard. 't Is net of hij glimlacht, maar dat zien de an deren ni.et. Als een lammetje laat de boosdoener zich 'boeien En zoo wordt hij in optocht weggebracht. Kokkie is in zijn schik, hoor! (Wordt vervolgd.) Nummer 270 Nummer 27U

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6