Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? NIEU¥/E HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Vrijdag 22 April De ontruiming van het Saargebied. De Russische ambassadeur te Berlijn, Krestinski, zal als waarnemer naar Genève worden gezonden. Een grootsch plan tot moderniseering van Rome. Een vriendschaps- en neutraliteitsverdrag tot stand gekomen tusschen Rusland en Afghanistan. Onder de Radio-berichten: Op het nationaal Studentencongres te Straatsburg houdt Poincaré een rede. Het Radencongres te Moskou. Een ontwapeningsvoorstel van Rykcw. Bijzonderheden over den trein- overval in Mexico. GEM. BUITENL. BERICHTEN DE REIS VAN DEN HERTOG VAN YORK BINNENLANDSCH NIEUWS. De R.K. Volkspartij en de „Action Francaise". Het Natuur- en Geneeskundig congres. Buitenlandsch hotelpersoneel. De standaardvlag van H. K. H. Prinses Juliana. De heffing van de Vermogens-, Verdedigings- en Inkomstenbelasting. KUNST EN KENNIS Fr. Roeske vrij ernstig ongesteld. Communis'ische spicnnrge in Frankrijk. De ontdekking van de spionnage der communisten in de militaire centra heeft aan het licht gebracht, da er onder de re servisten propaganda wordt gevoerd cm ze tot „revolutionnaire comité's" ie groepee- ren en van elk hunner een „militant propa gandist in de kazerne" te maken. Naar aanleiding hiervan heeft Albert Sar- raut, de minister van binnenlandsche zaken' ean alle prefecten een circulaire gericht met het verzoek een waakzaam oog te houden op de an.i-militarislische agitatie. De uit te oefenen controle, omtrent welker aard de prefecten met de militaire autori teiten tot overeenstemming dienen te ko men, moet zich nietslechts uitstrekken tot de verschillende vormen van propaganda, dcch ook tct de middelen tot het uitvinden Van de samenstelling der groepen reservis ten, door de communisten ingesteld. Boven dien wordt hun gevraagd de namen mede te deelen van de mili aire communisten, die dit jaar in aanmerking komen cm voor den militairen dienst te worden opgeroepen. Naar deze maatregelen van controle dient de anti-militaristische propaganda krachtig te worden bestreden. De prefecten moeten zich daartoe in verbinding ste'len met de ïe'ders der oud-strijderscrganisa ies, als mede met de nationale unie van officieren, om de aandacht te vestigen op het belang dat een interventie hunnerzijds zou hebben de politieke agitatie der communistische partij te ontmaskeren. Intusschen heeft de m'nister van corlog verordend dat alle hoofdofficieren moeten leeren typen, opdat zij gewichtige docu menten zelf op de machine kunnen tikken. Het is n.l. voorgekomen dat hcofdolficie- fren aan subalternen den tekst van belang rijke stukken dicteerden, die echter in ver- Jteerde handen geraakten. Het Fransche socialistisch congres. Het soc. congres te Lyon sloot zich aan bij de talrijke protesten tegen de terecht stelling van Zacco en Vanzet i. vóór gratie, verleening en de herziening van hun proces. Een motie werd aangenomen, waarin de aandacht der georganiseerde arbeiders klasse en der democratie wordt gevestigd op de traagheid, waarmee de regeeringen bij de discussie van de beperking der be wapening te werk gaan en op de noodza kelijkheid om op de regeeringen druk te oefenen, opdat zij de reeds goedgekeurde ontwapeningsmaatregelen door haar parle menten doen ratificeeren. "t Het plan-Dawcs en Duitschland. Revisie van het plan-Dawes en ontrui ming van het Rijnland zijn de twee punten, die als voorloopige doeleinden in de toe komst voor de Duitsche buitenlandsche po litiek worden aangewezen. Op de kwestie voor de ontruiming is de zer dagen weer de aandacht gevestigd door een „Paaschfcoodschap" van Stresemann, die in een artikel o.a. betoogd heeft, dat het zeer in het belang van de verbetering der internationale betrekkingen zou zijn, indien thans Frankrijk het initiatief nam om in deze den toestand beheerschende aange legenheid een afdoende oplossing te bren gen. Een uiting, welke in de Fransche pers over het algemeen een afwijzende ontvangst hèefl gevonden en die door sommigen als een inleiding wordt beschouwd tot een Duitsche actie om de kwestie dezen zomer officieel ter sprake te brengen, heigeen ech ter door de „Voss. Z." wordt ontkend. Ock de kwestie van een wijziging van het plan-Dawes wordt de laaiste dagen ■weer eens besproken en wel in verband met de aanwezigheid van den Amerikaan- schen bankier Otto Kahn te Berlijn, In de rechtsche pers verschenen n.l. allerlei op zienbarende geruchten over een eveniueeie ■wijziging van het plan-Dawes. Kahn zou in zijn besprekingen met leidende figuren voorstellen hebben gedaan over een nieuwe verdeeling van de lasten uit het program- Dawcs voortvloeiend, o.a. betreffende de instelling van monopolies voor tabak, sui ker .alcohol, omzetting van de rijkspost in oen maatschappij enz. De rechtsche pers komt op tegen zulk een uitbreiding van de Duitsche „schuld- slavernij" door dergelijke plannen en heeft een officieele verklaring verlangd inzake de plannen-Kalm, Een officieus dementi kwam; hetwelk echter de rechtsche pers nie beeft tevreden gesteld, zoodat nieuwe ophelde ring gevraagd is. De Duitsch-nationale ,,Kreuzz" o.a. wenschk dat in de eerste gebied binnen- den voorgeschreven tijd van ch ie maanden, gerekend van den dag, waarop het besluit van den V.B. Raad is genomen, verlaten. Sowiet en Volkenbond. In ziin rede bij de opening van het raden congres heeft de oresident van den raar' van volkscommissarissen o. m. verklaard, dat de Scwjetregeering weliswaar niet zal deelr.emen aan de besprekingen var den Volkenbond, maar haar Berlijnschen ambassadeur Kretinsk! als waarnemer naar Genève zal zenden. Rome wordt gemor'-erniseerd. De gouverneur van Rome heeft thans uit eengezet op welke wijze een gedeelte van de 30 milhoen dollar, het bedrag van de in Amerika geplaatste leening der stad Ro me worden aangewend tot herstel van de cudc glorie van Rome en hoe men er in hoopt te slagen door het verbeteren der moderne wijken met breede, goed gepla veide straten, Rome de waardigheid te ge ven, die hot als hoofdstad van het moder ne Italië toekomt. Het werk. waarmee onmiddellijk begon nen wordt, zal den heuvel van het Kapitool omvatten, do uitbreiding van de z.g. „hy giënische" zone van dezen heuvel tot aan den Tiber, de opening van een verkeers weg welke de keizerlijke forums met het Italiaansche forum verbindt, het oprichten van een monument voor Victor Emmanuel II de restauratie van het Circus Maximus en van dc overbliifselen va® het Forum Oli- tcrium, de restauratie van het Forum Bo- arium en het .Veletrum en het omhenen van de Helleensch-Romaansche tempels. Een nieuwe weg zal al deze plaatsen en gebouwen met liet Coloseum moeten ver binden. Het Teatro di Marcello zal worden gesloten en gerestaureerd en langs de Via Appia zal de tombe van Scioio, het groot ste overgebleven monument, eveneens wor den gerestaureerd. Te Ostia zal de restaura tie van het Romeinsch Theater worden vol tooid, terwijl in het hart van de stad een Rijksmuseum zal worden gesticht. De strijd in Marokko. De Fransche bladen meden dat Het hoofd van den Temsamans-stam een brief heeft ontvangen, weke door Abd el Krim ge schreven zou zijn. De vroegere leider van de opstandige Riffiinen spcort zijn oude krijgslieden aan zich bij de Temsamane's ■aan te sluiten en den strijd tegen de Fran- schen en Spanjaarden voort te zetten. Het lijkt niet waarschijnlijk dat 'Abd el Krim, die op het eiland Reunion is geïnter neerd buiten medeweten dor Fransche au toriteiten zulk een brief zou hebben ge schreven. Een verdrag tusschen Afghanistan en Rusland. Uit Moskou wordt aan de „Voss. Ztg. gemeld, dat aldaar officieel werd bekend gemaakt, dat te Kaboel een vriendschaps- er. neutraliteitsverdrag tusschen Rusland en Afghanisten is gesloten. De vergade- irng waarin dit werd medegedeeld woon den de Turksche en Perzische gezant te Moskou bii. De Russische pers noemt dit verdrag de belangrijkste politieke gebeurtenis die de laatste jaren in Centraal-Azië heeft plaats gehad. In 1907 erkende de tsaristische re geering dat Afghanistan behoorde tot de belangensfeer van Engeland. De Sowjet-re- geering heeft thans de souvereiniteit van het 1-nd gegarandeerd. Men beschouwt dit verdrag als mede te zijn gericht tegen de Engelsche politiek. De Tornado 'in Illinois. Te Springfield ontvangen berichten mei dal bii den tornado die boven Ccntraal-Il- lincis woedde 25 oersonen werden gedood en 150 gewond. Ten gevolge van de slechte verbindingen zijn de berichten uit de ge troffen streken schaarsch en onvolledig. De treinroof in Mexico. In de officieele berichten omtrent het ge beurde te Limon wordt het aantal gedoo- den op 1"0 geschat: er werdt bijgevoegd dat dit aantal wellicht nog overdreven is maar dat de berichten omtrent de gruwelijke jplaats de rijksminister van financien zien slachti„g volkomen worden Bevestigd. uitspreekt over de veronderstelde plannen, die de Duitsche souvereiniteit nog meer zouden kunnen inperken en tevens de ver wachtingen zouden kunnen teleurstellen op een „revisie van hel niet te torsen plan- Tjawes De bezetting in het Saargebied. Einde April zal het Fransche regiment dat nog steeds te Saarlouis ligt, naar Frank rijk terugkeeren. Naar verluidt worden rcec.s toebereidselen gemaakt voor het ver trek. De Fransche troepen zullen het Saar- Sociaie verzekering in Australië. Een regeeringscommissie van zes leder, ujt alle partijen in bet Bondsparlement van Austral e, benoemd tot het ontwerpen van een schema van nationale verzekering, heeft een rapport uitgebracht, waarin zij adviseert tot dwangverzekering voor alie oen- en salaristrekkenden van boven de zestien jaar en het verdeelen der verzeke ringskosten over het Gemeentebestuur, den werkgever en den verzekerde. De premies voor mannen zouden, de administratiekos ten niet medegerekend, ongeveer 1 hr. 9 d. per week bedragen en recht geven op een uitkeering van 30 sh. per week bij ziekte, 20 sh, per week voor blijvend invalieden, 20 sh. per week voor raoederschapszorg en 20 sh. per week voor ouden van dagen, met een kinderbijslag van 5 sh. per week. De premies voor vrouwen zullen 2 sh. 2 d. be dragen. Eigen bazen en bezitters van kleine ondernemingen zullen zich vrijwillig kunnen verzekeren. Vrijgesteld van de dwangverze kering zullen worden de loon- en salaris trekkenden, die uitkeeringen genieten ge lijk aan die, welke worden aanbevolen, evenals de leden van coöperatieve vereeni- gingen, die zulke uitkeeringen waarborgen. De premies der arbeiders zullen door hun werkgevers van de loonen worden afgehou den. De Sovjet en Tsjang Kai Sjek. Te Moskou is men zeer gebeten op Tsjang Kai Sjek. De Komintern publiceert een ma nifest, waarin hij een verrader der Chinee- sche revolutie, een vijand der arbeidersbe- weg'ng en der Komin ern en een bondge noot der imperialisten wordt genoemd. De Scwietlegatie. Gewapende wachten der protocolmo- gendheden hebben post gevat cp den wes telijken muur van de Sowjetwijk, hetgeen noodig was om de legatiewijk der Sowjefs in Peking te beschermen. De Chineesche autori eiten gaven hun toestemming tot de zen maatregel. Toen de deuren van het con sulaat gesleten waren, vatten Amerikaan- sche matrozen post op den muur, waarna ook wachten van de andere mogendheden z'ch posteerden, Oneenigheid in de Kceomintang. De Pekingsche correspondent van de „Times" wijst er op, dat de berichten met betrekking tot de besluiten van de regee ring te Hankau in zake een poli ieke breuk wel talloos zijn, doch dat tot nog toe uit andere bron bevestiging daarvan on breekt' ofschoon verwacht dat hij zal worden ver loochend. Tevens vestigt hij er de aandacht op, dat de strijd tusschen de Kantonnee- sche legers algemeen wordt beschouwd meer als een strijd om de macht tusschen groepen rivalen dan als het gevolg van ver deeldheid over beginselen. Tsjang K-i Sjek was een paar maanden geleden nog bereid tot het uiterste te gaan tot het bereiken van de doelen, waarvoor de Kantonneesche strijdkrachten naar het Noorden oprukten, terwijl zijn eigen troepen te Kioekiang en elder in Kiangsi de baas waren, toen de vreemde eigendommen werden geplunderd en het gepeupel ongehinderd optrad. De correspondent meent te mogen be wijfelen of de vreemdelingen van Tsjang Kai Sjek een betere behandeling mogen verwachten dan zij ondervonden voordat de scheuring plaats had. COCO GEDECOREERD. Niet aleen de drie gebroeders Fratelimi zijn beroemd als clcwn. Ook Coco van het Cirque de Paris mag zich in een groote po pulariteit verheugen. Het heet eigenlijk Ra- oul Jouin en werd in, een circus geboren. Aanvankelijk was hij schoolrijder, doch wcr la,ter clown en bracht het als „grapjas" heel ver. Zóó ver. dat de Fransche regee ring hem waardig heft geoordeeld tot Offi cier de l'Academie te benoemen, in hoofd zaak uit dankbaarheid voor hetgeen hij ge durende den oorloé voor de soldaten heelt gedaan. Hij diende weliswaar zelf bij de cavalerie, doch gebruikte zijn verloren uren om zijn kamaraden in de rustkampen en dc hospitalen op te vrooliiken. EEN ARABISCHE SCHRIJFMACHINE Boechta el Baghdadi pasja, gouverneur van Fez, heeft de vorige week een niet al- ledaagsch geschenk ontvangen. In tegen woordigheid van generaal de Chambrun cn. tal van autoriteiten is hem een schrijfma chine met Arabische letters aangeboden, door een Fransche firma vervaardigd. Het vorig jaar ontving Boechta el Bagh dadi, die dc Fransche zaak in het Rifge bied oprecht is toegedaan, een fraaie auto. CHARLIE CHAPLIN. Charlie Chaplin, de bioscoopartist, gaat in October van dit iaar naar Londen in ver band met de opvoering van een nieuwen film „The Circus", waaraan hij twee jaren gewerkt heeft. De Amerikaansche regeering heeft het beslag op de eigendommen van Chaplin cp geheven, daar deze ziin achterstallige be lastingschuld over een periode van vijf jaar ten bedrage van een millioen dollar heeft voldaan. Uit Melbourne meldt een Reutertelegram dat bij de aankomst van den hertog en de hertogin van York twee vliegmachines tegen elkaar botsten, met het gevolg, dat vier personen werden gedood. Het oordeel van Kardinaal van Rossum. In een onderhoud, hetwelk de heer Alb. van der Kallen, hoofdredacteur van de „Gelderlander," te Rome had met Z.Em. Kardinaal van Rossum naar aanleiding van de R. K. Volkspartij, deelde de heer v. d. Kallen aan Z.Em. o.m mede, dat, sinds dc Pauselijke veroordeeling van de „Action Frangaise" is gekomen, de R. K. Volkspartij daarin een goedkeuring van haar organisatie meent te moeten zien. Het antwoord van Z.Em., hetwelk de heer v. d. Kallen in zijn blad weergeeft, luidde aldus: „Maar hoe is dat mogelijk. De toestanden in Frankrijk gelijken immers niet het minst op die van Nederland. Z.Em. legde er den nadruk op, dat de H. Vader bizonderlijk de leer heeft veroordeeld, welke de leiders der „Action Franfaisc" aanhangen, en dat het Z. H. vooral hierom te doen is de katholie ken te behoeden tegen de leerstellige dwalingen, door de leiders verspreid. Nu zijn de katholieken van Frankrijk verdeeld inzake het zuiver politieke vraagstuk van den regeeringsvorm; een deel hangt de republiek aan, een ander deel de monarchie. De H. Vader heeft de katholieken om'rent dit zuiver politieke vraagstuk vrij willen laten; zij kunnen aanhangers blijven van den republiekeinschen of van den monarchalen regeeringsvorm. Alleen mogen zij niet langer volgen de leiding der „Action Francaise", omdat de leer, door de leiders verspreid, met die der R. K. Kerk in tegenspraak en ia strijd is. Maar wat heeft dit alles met de toestan den in Nederland te maken? Is er in Neder land geschil omtrent den regeeringsvorm? Immers neen. In Nederland is de regee ringsvorm gevestigd en hij staat gelukkig zoo vast dat iemand, althans geen enkele katholiek aan verandering ook maar denkt. Indien er in Nederland twee partijen waren welke hoofdzakelijk ten doen hadden, eener- zijds het veranderen van den bestaanden regeeringsvorm, anderzijds de bevestiging ervan, men zou reden hebben het stuk van den H. Vader op Nederland toe te passen, nu begrijp ik niet goed, verklaarde Z.Em., hoe men te goeder trouw kan aannemen, dat de woorden van Z. H. voor Nederland geschreven zijn. Maar men houdt het toch vol. Men kan het echter niet volhouden op redelijken grond. Overigens meende Z.Em. dat men in Nederland op de allereerste rlaats moest luis'eren naar hetgeen door de Nederlandsche Bisschoppen wordt gezegd en gewenscht; het zou den H. Vader stellig pijnlijk treffen zoo Hij moest vernemen, dat men in Nederland Pauselijke woorden mis bruikt om den duidelijken wensch van hei Doorluchtig Episcopaat te weerstaan. Er is nooit tegenspraak tusschen den H. Stoel en de Bisschoppen, en als men ten dezen juist ingelicht wil zijn, er beslaan tal van Pauselijke vermaningen to' de katholieken der geheele wereld, dat zij, om veilig te gaan, op de allereerste plaats beboeren te luis'eren naar de leiding der eigen Bisschop pen. Dat sommige Nederlandsche katholie ken een Pauselijk stuk, alleen voor Frankrijk bestemd, en alleen op Fransche toestanden 'oepasselijk, nu aanwenden om in te gaan tegen een uitgesproken wensch der Neder landsche Bisschoppen, dat de eenheid door de katholieken van Nederland worde bewaard, achtte Z.Em. zeer ie betreuren." Dit antwoord van Kardinaal van Rossum is, na door hem gelezen te zijn, met zijn uitdrukkelijke toestemming gepubliceerd. Op het Natuur- en Geneeskundig Congres te Amsterdam was de vergadering van de onderafdeeling voor schei- en natuurkunde Woensdagmorgen geheel gewijd aan de be handeling van: Het physisch onderzoek met behulp van Röntgenstralen. Dr. N, H. Koikmeyer gaf een uiteenzetting van de vervaardiging en berekening van Röntgenogrammen. De tweede spreker dr. J. M. Bijvoet be sprak de uitkomsten van het Röntgen onderzoek voor den kristal-molecuul en stoombouw. Vervolgens deed de heer De Boer eenig^ mededeelingen over het Rontgenonderzoel van organische stoffen in plaats van prof. Coster, die verhinderd was. Ten slotte sprak dr. J. R. Katz over: Ui komsten van het Röntgenonderzoek voor de amorfe stoffen. Op den (derden dag van het 21ste Neder- landsch Natuur- en Geneeskundig Congres, werden des morgens de vergaderingen var- de afdeelingen en onderafdeelingen van wis-, natuur- en scheikunde, biologisch, wetenschappen, klinische- en tropische ge neeskunde, diergeneeskunde en geologisch geograpische wetenschappen voortgezet. In den namiddag de tweede algemeene vergadering in de groote aula van het Kolo niaal Instituut, waaronder een rede van professor L. Bolk over: „De biologische grondslag der menschwording" en een rede van professor P. Ehrenfest: „Successen en moeilijkheden der quantatheorie". Is een inflatie toelaatbaar? Het Kamerlid kuioer heeft aan deq. mi nister van Arbeid de volgende vragen ge steld: Is het den minister bekend, dat honderden mannelijke en vrouwelijke hotel- en restau rant-geëmployeerden, uit Weenen naa' Ne derland zijn vertrokken, waar zij reeds be trekkingen gevonden hebben? Kan de minister mededeelen, door wien en op welke wijze deze blijkbaar georga niseerde verplaatsing van a.beidcftrach':n heeft plaats gehad en in hoeverre de Rijks- deinst der Arbeidsbemiddeling daarin be trekken of geraadpleegd is? Acht de minister het toelaatbaar, dat honderden buitenlandsche hotel- en res- taurant-geëmployee-den in ons land wor den te werk gesteld, terwijl volgens de op gaven van den Rijksdeinst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling op 26 Februari 1.1. 1300 werkzoekende Neder landsche hotel- en restaurant-geëmployeer den bij de arbeidsbeurzen stonden inge schreven. Zoo ja, op welke gronden? Zoo neen, welke maatregelen zal de mi nister dan nemen, om onze Nederlandsche arbeiders tegen deze en andere tewerkstel ling van overbodige arbeidskrachten ie be schermen? Tijdens het avondfeest ter gelegenheid van den 18en verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal bij verschijning der ad miraals en zeehelden op de stoep van het Gemeente-museum, voor de eerste maal de Standaard van Prinses Juliana worden ge- heschen. De onderscheidingsvlag, door Hare Konink lijke Hoogheid Juliana, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, te voe ren, werd vastgesteld bij Kon. Besluit van 8 November 1909, welk Kon. besl. is opge nomen in Staatsblad no. 358 van dat jaar. De vlag is een langwerpige vlag van oranjekleur, waarvan dc hoogte 5/6 van dé lengte bedraagt. Zij is driehoekig uitgesne den over 1,3 van dc lengte. De vlag is ver der in vier vakken verdeeld door een staand vierarmig kruis van Nassausch blauw. In het midden van het kruis bevindt zich een medaillon van oranjekleur, waarop geplaatst is het wapen dr Koningin, het shcild gedkt met de Koninklijke Kroon; in het bovenste oranjevak aan de broekzij.de bevindt zich een jachthoorn van azuur, ge snoerd en geocend van keel, beslagen van zilver (oranje); in het ondrste bevindt zich een aanziende stierenkop met afgerukt halsvel van sabel, gehoornd van zilver, ge- tongd van keel en gekroond met een drie- bladige kroon van goud (Mecklenburg). Een fusie der twee dienstvakken? Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eers'e Kamer inzake het wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen ten aanzien van de hefling van de vermogensbelasting, de ver- dcdigingsbelasting I en de inkomsientelas- ting. j Lie minister merkt op, dat het in de eerste plaats het verlangen naar een doel treffender inrichting van den belastingdienst is geweest, hetwelke aanleiding heeft ge geven tot het indienen van dit ontwerp. Het ontwerp kan worden beschouwd als een noodzakelijke stap naar de fusie der beide dienstvakken der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en der registra tie eenerzijds, en het overbrengen van de aanslagregeiing der belastingen naar het vermogen naar het eerstgenoemde dienstvak anderzijds. Daarmede is nog niet gezegd, dat de tweede stap spoedig zal volgen en welke die tweede stap zal zijn. Eerst aan de hand van eenige bij de eerste schrede verkregen ervaring kan het pad naar de samensmel ting verder worden betreden. De minister kan niet toegeven, dat het verband tusschen de successie-, schenkings- en registratierechten en de vermogensbelas- 'iing tengevolge van dit wetsoniwerp zal worden verbroken. Met zorg is een regeling voorbereid, waartij een nauwe samenwer king ontstaan zal tusschen de inspectiën der directe belastingen en de successie- kanfioren, waarvan ongewtijfeld ook de laat ste zullen profiteeren. Naar het oordeel van den minister is met te vreezen, dat het werk der inspecteu-s der directe belastingen per hoofd, in be- teekenende mate zal toenemen. De minister is voornemens de aanslag regeling voor de vermogens-belasting voorshands nog voor een groot gedeelte te laten verrichten door ambtenaren der reg - s'.ratie, en die ambtenaren tevens te belas ten met het regelen van een beperkt aantal aanslagen in de inkomstenbelasting. ZATERDAG 23 APRIL. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieber.' 12.352.00 Lunchmuziek door het Trianon-trio.5.006.45 con cert door het H. D. O.-Orkest. 6.45 7.45 cursus voor Boekhouden en Han delskennis. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 Vara-avond. 10.30 een uurtje filmmuziek van de Cinema Royal te Amsterdam. DAVENTRY, 1600 M. 1.35 Voetbal wedstrijd. De F. A. Cup Final. 4.05 Het Daventrykwartet. 4.20 Kinder uurtje. 5.05 Causerie A. garden Talk. 5.20 Lichte Engelsche muziek. 5.50 6.05 Lichte Galaconcert. Urkest, jazzc LANGENBERG, 469 M. Orkestconcert. 12.251.25 Gramo foonmuziek. 4.505.50 Populair orkest concert. 12.251.25 Gramofoon- muziek. 4.505.50 Populair orkest- ccncert. 7.358.20 Pianoconcert door Pantscho Wladigeroff. 8.201.0 20 „Funkbastlers Traum", radiorevue. 10.3012.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN, 484 en 566 M. 2.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.50 „Der Mann im Regen", klucht. Verder vroolijke mu ziek en zang door orkest en solisten. 9.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG, 394.7 M. 11.50—1.20 Orkestconcert.1.252.10 Kamermuziek. 3.354.20 vroolijk concert. 4.20 5.20 Dansmuziek. 5.206.10 vroolijk concert. 6.45 „Der Fliegende Hollan der", rom. opera in 3 acten van Wagner. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 4.20—5.20 Dans muziek. 7.208.20 Orkestconcert. 8.359.55 Dansmuziek. V Von,74' y motorrijtuigen vërpiSS. - een belastingambtenaar te stoppen en de belastingkaart e vertoonen. Het is dus niet geoorloofd, na genoemden datum te rijden zender kaart. Wie de kaart niet kan ver toonen, loopt kans op een boete van ten hoogste 300. Het gewicht. Bij de aangifte is het zaak het juiste ge wicht van de volledig uitgeruste auto op te geven. Immers, de belasting wordt berekend naar het gewicht; zij bedraagt voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen, met luchtbanden 6 per 100 K.G., met een mi nimum van 48. Voor motorvoertuigen, voorzien van cus- Ibionbandcn wordt de belasting vehoogd me? 30; massieve rubberbanden met 60 en van meialen banden met 100 pCt. Een tabel, meldende het juiste gewicht der auto's (modellen 1927) is te vinden in het Paaschnummer van „De Auto". Men kan het ook vragen aan den importeur en voorts bestaat bij het bureau Verkeerswe zen te Amsterdam (Overtoom) gelegenheid de wagens te laten wegen tegen vergoeding van 1.50 per wagen. Ook enkele fourage-handelaren hebben hun weegtoestellen beschikbaar gesteld. Twijfelen de belastingambtenaren aan dc juistheid van het aangegeven gewicht, dan kunnen zij amb shalve de auto s laten na wegen. i liet Amsterdamsche Verkeersbureau hecit in dit opzicht medewerking toegezegd Voor een rijwiel met hulpmotor is de be las ing 3 (boven de rijwielbelasting) voor een motorrijwiel beneden de 60 k.g. 10; van 60 tot 120 k.g. 20; van meer dan 120 uutunou^/cf c fsuspoonen. Een wetsontwerp is ingediend tot wijzi ging van de Zegelwet 1917 en van de wet y op de kanselarijrechten. Het wetsontwerp trekt om gevolg te geven aan de „aanbeve- ingen" aangenomen op de in Mei 1926 te Genève gehouden Paspoorten-conferentie. Aangezien volgens een der aanbevelingfen de heffing wegens de afgifte van buiten landsche paspoorten het karakter van j, legesheffingen behoort te dragen, oordeelt de regeering het juist het tot dusver voor deze cocumenen in Nederland verschuldigde egelrecht te doen vervallen. Het ligt in het voornemen voortaan voor de afgifte en ver- 11 nging van paspoorten een bedrag van slechts 1te heffen. De kwijtschelding van deze kosten voor zeelieden komt dan ij te vervallen. De bepaling, dat onvermogen- den gratis een paspoort kunnen verkrijgen of laten verlengen blijft echter van kracht. Aangezien de heffingen wegens de afgifte of de verlenging van paspoorten uitsluitend het karakter van legeshetiingen zullen gaan dragen, acht de regeering geen reden aan- 'wezig te dezer zake een onderscheid tc maken tusschen paspoorten voor één per soon en die, welke voor meer dan één per soon bestemd zijn. De minister van Buiten landsche Zaken zal bij de inwerkingheding der voorgestelde wijzigingen de overheden in Nederland en in het buitenland, die be last zijn met de afgifteen de verlenging van paspoorten van instructie voorzien nopens de vraag, aan welke personen gezamenlijk een paspoort kan worden uitgereikt. Bij die gelegenheid zal hij tevens ter kennis van genoemde overheden brengen, dat paspoor ten voortaan, behoudens uitzonderingsge vallen, steeds voor den duur van twee jaren behooren te worden afgegeven en verlengd, waarmede voldaan zal zijn aan een tweede „aanbeveling" van de genoemde Paspoorten conferentie. De minister van Buitenlandsche Zaken acht het op grond van de ervaring, onge- wenscht, de geldigheidsduur der Neder landsche paspoorten aanstonds op vijf jaar te brengen (zooals de desbetreffende „aan beveling" wenschelijk achtte). Naar wij vernemen is de heer Fr Roeske, de bekende kiordirigent, vrij ernstig onge steld. Hij zal geruimen tijd rust moeten Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTONS „What will he do witn it", door 70S P. H. HAMERS. 43 VIERDE HOOFDSTUK. voorschijn en boog. Zijn buiging deed het consentioneele applaus verdubbelen. Daar na hield hij een uitmuntend voorgedragen toespraak, meer in den gewonen spreek trant dan in den redcraarstijl. Hij zeide dat 't zijn doel was, de schranderheid van dien aBemcenen vriend der menschen, den hond, te doen uitkomen; een schranderheid, eenigermatc eigen niet alleen aan zijn in stinct, maar ook aan zijn liefderijken aard. Hij wilde daarbij nog voegen, dat talenten, hoe groot, geleerdheid hoe diepzinnig ook, van geen nut zijn, als ze niet dienstbaar ge maakt worden aan de algemfeene belangen der menscheid. Men moest het hem aus ten goede houden, zoo hij, ter bereiking van zijn doel, genoodzaakt was van een tooneel- inrichiing gebruik te maken. In één woord, zijn hond zou hun de ontknooping van een klein drama geven. En ofschoon hij niet be weren kon, dat hij volstrekt niet gewoon was in 't openbaar te spreken, hier glim lachte hij bescheiden, maar verheven, even als een beroemd redenaar, die in t Parle ment voor de eerste maal in het spreekge stoelte verschijnt zoo was hij niettemin geheel nieuweling in de bijzondere rol, wel ke hij op zich had genomen. Hij vertrouw de dus op hun toegevendheid bij zijn po gingen die op geen andere verdiensen aan spraak maakten dan op die van den held van het stuk bij te staan in een eenvoudige voorstelling van die hoedanigheden, waarin honden ten voorbeeld kunnen strekken aan n rau ei een smenschheid. Van "ach ter" ditgordijn" kwam^ hij thans tè Hierna boog de heer Waife nogmaals en Op den bepaalden avond om acht uur was de groote zaal van het Athenaeum te Gatesburg stampvol. Niet alleen had de burgemeester om dit doel te bereiken, zich de grootste moeite gegeven, ook het pro gramma beloofde veel. Bovendien was de vreemdeling zelf een onderwerp van allerlei gissingen en van nieuwsgierigen geworden. Hij deed het voor liefhebberij, hij was geen droog profesor. De burgemeester en Wil liams hadden het overal verteld; de vreem deling was meer dan hij oppervlakkig scheen, verbazend geleerd, maar een zeer aangenaam mensch daarbij uiterst be schaafd. Wie kan hij zijn? Was Chapman zijn ware naam?z De acteur had verlof gekregen om de zaal vooraf in gereedheid te brengen. Hij had het orkest voor zijn tooneel ingericht en had er een groen gordijn voor gehangen. trok zich achter het gordijn terug. Er volgde een pauze van drie minuten en het gordijn werd opgetrokken. Kon dat dezelfde mijnheer Chapman zijn, dien de toeschouwers zoo juist vóór zich hadden gezien? Kon die fatsoenlijke man, met dat gladde gezicht, die er zoo welva rend uitzag en die hun zooeven had toege sproken, in drie minuten tijds veranderen in dat beeld van naakte armoede en uitge- hongerden kommer? De verandering was niet het gevolg van een of ander looneel- costuum; de kleeren schenen de zelfde, al leen heel oud en rood. Neen, het gelaat, de gestalte, de man had eene verandering on dergaan, die veel verder strekte, dan de hulp van een kleedkamer, al is die nog zoo ruim voorzien, kan te weeg brengen. Wan neer hij dat schermpje niet voor zijn oogen gehad had, dan zou men den heer Chapman niet herkend hebben. Wel had hij nog een zekere waardigheid in zijn voorkomen, maar het was de waardigheid van den rampspoed, een waardigheid niet van een gezeten burger, maar van een ouden vete raan. Hierin kon men zich niet vergissen. Ofschoon hij geen uniform droeg, moest de neerslachtige man een krijgsman ge wees: zijn. De wijze waarop hij den jas over zijn borst dichtgeknoopt had; de zwarte strop das, stijf om zijn hals gegespt, de schou ders zoo naar achteren, het gevolg van n heel leven onder krijgstucht gesleten, of schoon hij het hoofd thans gebogen hield bij de treurigheid van zijn lot, dit alles ge tuigde van een vervallen maar edelen held, die in tal van veldslagen geschitterd had. Er was bovendien iets van den vreemde ling in het uiterlijk van den veteraan. De heer Chapman had er zoo door en door En- gelsch uitgezien en dit tragisch en mager persoonaadje, zag er sprekend als een Franschman uit. Nog geen woord had de ac teur gesproken en toch was dit alles reeds door zijn eersten aanblik aan de toeschou wers bekend geworden. Er ontstond een ge mompel van verbazing, daarna een doode- lijke stilte. De geschiedenis werd snel ontvouwd, deels door woorden, maar veel meer door blikken en gebaren. Daar zat 'n krijgsman onder Napoleon gestreden had te Marengo en bij Austerlitz, die de Russische sneeuw velden had doorkruist ,aan het vuur bij Waterloo was ontkemen, de soldaat van het Keizerrijk! Daar zat hij, de krijgsman, zon der geld en zonder vrienden; daar lag, bijna verscholen, zijn kleinkind, zwak en lang zaam wegkwijnend door gebrek aan voed sel en al wat de veteraan bezit, waarvoor hij heden brood kan koopen, is zijn kruis an het Legioen van Eer. Hij had het ui 's Keizers eigen hand ontvangen; moe t hij het nu vevkoopen of verpanden? Is da' kruis, dat de soldaat met afgewend gelaat in de bevende hand houdt, gemaakt van bladgoud en carton, in een boekwinkel ge kocht? Het is niets meer dan dat ge zoudt het kunnen zien, zoo ge er moeite toe deedt. Was er hier ook maar één tegen woordig, die aan zoon nauwkeurig onder zoek dacht? Niet één. Het ding werd in de hand van den acteur op eens het roemrijke kruis, waardoor Napoleon het gevoel van helden moed geplant had in zijn mannen. Het kruis van klatergoud en papier kreeg leven en ziel; het wekte een belangstelling en een diep gevoel op, alsqf het van vleesch en bloed gem-akt was. En dan die eenvoudige, afgebroken woor den, waarmee de oude man het aansprak. En nu moet het verkocht worden om in de geringe behoefte van den mensch te voor zien. Hij zou liever van honger sterven, maar het kind? En toen kwam het kind op en nam deel aan 't spel. Het wilde zoon offer niet; het had geen honger; het was niet zwak en toen de stem Sofie begaf, zag zij in het geharde gelaat van den geharden krijgsman en glimlachte. Daar kwamen in de zaal al de zakdoeken voor den dag. De oude soldaat greep het kruis en wilde zich verwijderen. Hij opent een deur daar bomt een hond binnen, likt zijn hand, na dert de tafel, gaat op zijn achterpooten staan en beschouwt het meisje met een Toevigen blik, schudt den kop, stoot een iagend gehuil uit, komt weer bij zijn moes- cr, trekt hem bij éen jaspand en kijkt hem ■a'fend aan. Wal beteekent dit alles? Dit komt spoe- :!ig uit en op zeer natuurlijke wijze. De hond was het eigendom geweest van een oud krijgskameraad, die naar Isle de France was gegaan om een deel op te eischen van de erfenis van een broeder, die iich daar gevestigd had en er gestorven was. Hij had het dier toevertrouwd aan de gangen van onzen veteraan, die toen in betrekkelijk goede omstandigheden ver keerde, maar sedert die tijd verarmd was door het frauduleus bankroet van een ban kier aan wien hij al wat hij bezat, had toe vertrouwd, terwijl op zijn klein pensioen, alsook op de jaarlijksche som, waarop zijn eere-kruis hem aanspraak gaf beslag was gelegd; Hij had er geld op geleend om de kleine schulden te betalen, die hij zonder erg had gemaakt. De eigenaar van den hond was reeds maanden lang weg geweest en men wachtte dagelijks zijn terugkomst. Intusschen had hij den hond in huis en de wolf, de honger aan zijn deur. Nu had de schrandere poedel ge leerd, de diensten van boodschaplooper en hofmeester waar te hemen. Op bepaalde tijden kwam hij zijn mees ter een stuiver vragen en bracht dan de waren mee welke hij voor die stuiver öe- kocht had. Hij kwam nu, als naar gewoonte, om het geldstukje, maar de laatste stuiver was verdwenen en het was gedaan met het werk van den hond. Maar kon de hond niet verkocht worden? Neen, dat mocht niet, want hij was het eigendom van een ander en men zou even slecht zijn als de bankier, w'nneer men het toevertrouwde goed op offerde om in eigen behoeften te voorzien. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7