Binnenlandsch nieuws. Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. Onder de Radio-berichten: Het conflict bij de Riinscheepvaart. Een staking schijnt onvermijdelijk. Actie tegen de Belgische amnestie-wet. Regeeringsverklaring van het nieuwe Japansche Kabinet. Het conflict by de Rijnscheep vaart. De amnestie-wet in België. Het Carta del Lavoro". De Mississippi. De freinoverval in Mexico. Het nieuwe Japansche kabinet. De toestand te Hankaa. Tsjen blijft voorloopig in functie Staking te Kanton. Nieuwe executies van communisten. Reorganisatie van de Genie. De beveiliging van het land van Maas en Waal tegen overstrooming. De Eerste Kamer vergadert niet wegens absnteïsme. De communistische onlusten in Indië. Promoties bij het leger. De 18e verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Het Natuur- en Geneeskundig Congres. De Nederlandsche Zomer en Oogstfilm. RADIO-NIEUWS. KUNST EN KENNIS. MARKTNIEUWS. AMSTERDAM, 22 April. (Noteering v. h. Veilinggebouw De Jong en Koene.) Aardappelen nieuwe 1.301.50 per mandje. Peulen 1.201.45 per kilo. Hollandsche Bloemkool ƒ2028, idem II 1318, Fransche uit St. Po! de Léon 2732, uit Angers 2226. Komkommers groen 25 32, geel 3033. Aardbeien 67 per 100 stuks. Sla 36, idem II ƒ1.402 per 100 krop. Spinazie 817. Hollandsch witlof 2032, idem II 1012 per 100 kg. Peen 2531. Rhabarber ƒ1017. Raapstelen 34-.50. Selderie 1215. Peterselie ƒ4 7, Kervel 45. Radijs 68.50. per 100 bos. Bloemen. Hadley ƒ0.100.15, Golden Ophelia ƒ0.05—0.09, Ophelia 0.05—0.09, Keizerin 0.050.09, Columbia 0.07 0.10, Sumburst 0.040.07, Cordes ƒ0.08 0.12, Marcel Royer ƒ0.070.11 per stuk. Seringen. Marie Legray ƒ0.240.35, idem II ƒ0.120.19, Spath ƒ0.160.22, Sneeuw ballen 0.090.14 per tak. Tulpen. Copland 2.504.50, Bartigon 34, Murillo ƒ2 3.50, Grisdelin ƒ1.502.20, Baron de Latinay ƒ34.50, Banders 34, Calla's 14—-21. Holl. Anemonen ƒ1.802.40, rood 0.601, Am. Anjers 810, Nar cissen in diverse soorten ƒ0.400.80 per stuks. Lelies (Japansche) 1720 per 100 kelk. Lathyrus in diverse kleuren ƒ3038 per 100 bos. Planten. Violen ƒ0.200.40, Primula's 0.250.40, Madeliefjes 0.25 0.40 per bakje. Azalea's ƒ1.403, Horten sia's ƒ0.702, Cineraria's 0.200.45/ Tradescantia's ƒ0.270.30. Primula's ƒ0.24 0.40, Coleus 0.300.45 per stuk. Alle pogingen om het conflict In het Rijnscheepvaartbedpijf bij te leggen hebben schipbreuk geleden. Nadat de eerste arbi trale beslissing, zoowel door de reeders als door het scheepspersoneel was verworpen, heeft de commissie van arbitrage twee nieu we beslissingen genomen, de eerste betrek king hebbende op de regeling der loonen en den werktijd en de tweede op het z,g. manteltarief. Het in den Duitschen Ver- keersbond georagniseerde personeel heeft de eerstgenoemde arbitrale beslissing aanvaard, de tweede echter verworpen. De bond van machinisten en stokers heeft beide voor stellen verworpen. De reeders weigeren eveneens zich bij de beslissingen neer te leggen. De arbeidsbemiddeling heeft dus hier 'geen succes gehad. Veeleer heeft ze 't con flict verscherpt en men vreest dat een sta king in de Rijnscheepvaart wel onvermijde lijk zal zijn. Gisteren kwamen talrijke vertegenwoor digers van oud-strijders en oud-politieke krijgsgevangenen te Brussel samen met af gevaardigden van vereenigingen van oud- onderofficieren en oud-soldaten en patriot tische vereenigingen om een campagne tegen de amnestiewet te organiseeren. On der den naam van Nationale Unie Comité werd een verbond gesticht met het doel over het gansche land propaganda tegen het amnestie-voorstel te voeren. Als eerste stap werd besloten een adres tot het parle ment te richten met den eisch het ontwerp- Van Cauwelaert te verwerpen. Aan alle soortgelijke groepeeringen is het verzoek gericht eveneens een adres met hetzelfde doel tot de Kamers te richten. In de voor naamste steden zullen vergaderingen tegen de amnestie worden gehouden. Het .Carta del Lavoro" bestaat uit dertig artikelen. De Groote Raad van de Fascistische Par tij heeft een resolutie aangenomen, waarin er bij de regeering op wordt aangedrongen de noodige wetgevende maatregelen voor te bereiden om de beginselen van het Carta del lavoro" in de practijk toe te passen, en te bepalen, dat in den loop van dit jaar alle arbeidscontracten moeten worden herzien en ingericht op den grondslag van het nieu we arbeids-charter. De oarerstroomingen langs de Missisippi zijn de ergs'e, welke in de geschiedenis ooit zijn opgeteekend. Coolidge verzoekt in een proclamatie on verwijld inschrijvingen te openen met het oog op de ondersteuning der slachtoffers. Volgens nadere berichten uit New York wordt het aantal roever», dat den trein bij Limon, in den staat Jalisco, plunderde en in brand stak, op 500 a 1000 geschat. De trein kwam uit Guadalajara. Onder de wei nigen, die er in slaagden ongedeerd uit den trein te on'snappen, waren don Eduardo Mestre, een bekend advocaat, een vriend van den vroegeren president Obregoo, en don Elias de Lima, directeur van de bank van Mexico, De dochter van Abregon, die eveneens met denzelfden trein reisde, is, naar gemeld wordt, gedood of gewond. Generaal Alvarez, de chef van den staf van president Calles, beschuldigt in een gepubliceerde verklaring rechtstreeks het Mexicaansche episcopaat van de misdaad en maakt melding van een telegram van general Carillo, hetwelk zegt dat troepen, naar Barca gezonden in verband met het uitblijven van den trein uit Guadalajara, sliet enop bandieten, die werden aange voerd door de priesters Vega, Pedroza en Angula en door een advocaat, met name Loza, een commissaris van den Bond voor godsdienstvrijheid. In de verklaring van den premier baron Tanaka over de politiek der nieuwe regee. ring wordt gezegd, dat haar hoofddoel is den ëconomischen toestand gezond te ma ken, de bestuursmiethoden te hervormen, het onderwijsstelsel te verbeteren, de admi" nistratie te decentraliseeren en de voor- schrifen op sociaal gebied toe te passen. Nopens China wordt de aandacht der Chineezen gevestigd op het feit, dat hun rechtmatige aspiraties kunnen worden ver wezenlijkt zonder nadeel toe te brengen aan de betrekkingen met de mogendheden die alle evenzeer bereid zijn de rechtmatige eischen in te willigen. Zinspelend op de communistische bdrijvigheid in China zegt de verklaring, dat Japan daartegenover niet onverschillig kan blijven en bereid is met de mogendheden samen te wreken. Tenslotte wordt uiting gegeven aan het vaste besluit met alle naiees samen te wer ken ter handhaving van den vrede en het doen eerbiedigen van de orde in de wereld en te arbeiden aan het welzijn der raensch- heid. Gemeld wordt, dat de Zuidelijke regeering alle zilver inzamelt en in de Chineesche stad alle huizen stelselmatig heeft doen onder zoeken. Alle Chineesche voetgangers wor den eveneens gefouilleerd. Voorts is er een kolenschaarschte en zoowel kolen als rijst worden gerantsoeneerd. Tsjen heeft een internationale bijeenkomst georganiseerd om over de hervatting van de handelsbetrekkingen te beraadslagen. Dit wijst erop, dat de Chineezen alle pogingen in het werk stellen om de buitenlandsche kooplieden terug te lokken, die vertrokken waren, daar handeldrijven onmogelijk was geworden door de beperkende bepalingen der nationalisten. Britsche onderdanen te Naukau worden sinds eenigen tijd minder gemolesteerd. Dit wordt beschouwd als een uitvloeisel van de overeenkomst tusschen de Britten en minister Tsen. De Japanners schijnen het thans nog het zwaarst te verantwoorden te hebben. Twee Britsche mariniers, die een tochtje met een ricksja maakten, werden door een menigte koelies aangevallen. Een hunner werd tweemaal met een dolk gestoken. Een telegram uit Nanking meldt nog, dat Tsjen in functie zal blijven tot de zaak van Nanking met de mogendheden geregeld i«. Als protest tegen de onderdrukking door de Kantonneesche regeering van de arbei- dersvakvereenigingen heeft de zeeliedenbond de staking afgekondigd op alle buitenland sche en Chineesche riviervaartuigen, welke terstond is begonnen. Men verwacht even wel niet, dat zij langer dan 24 uur zal duren. De nationalisten hebben Donderdagavond te Sjanghai in alle stilte acht oproermakers Ier dood gebracht. Het aantal geëxecuteer den bedraagt thans in totaal 112. Dergelijke executies zijn eveneens toege past in Nanking, Kanton en Swatau, in welke steden de conservatieve nationalisten de overhand hebben. Een anti-communisti sche stemming verbreidt zich in die steden die door de conservatieve nationalisten wor den bestuurd. Een interdepartementale Commissie. De Minister van Oorlog heeft ingesteld een interdepartementale commissie voor reorga nisatie der genie. Daarin zijn benoemd tot lid en voorzitter de gepens. luit-generaal W. F. Pop. voorzit ter der bezuinigingscommissie; de luit.-kol. der genie G. C. Beltman, eerst-aanwezend ingenieur te Amsterdam; de majoor van den generalen staf E. H. van den Akker, chef van den staf der vesting Holland; de heer D. A, van Heyst, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zuid-Hólland en Utrecht, Den Haag; de heer P. J. P. van der Steur, referendaris bij het Departement van Waterstaat; J. C. E. baron van Lijnden, hoold van den rijksgebouwendienst; de heer J. C. Roelofsen, bezuinigingsinspecteur aan het Departement van Financiën, Mr. A. de Block, te Den Haag, secretaris der com- missie. Deze commissie zal Maandag 25 dezer door Minister Lambooy worden geïnstalleerd. 5e commissie van onderzoek is met haar rapport gereed. Na den grooten watersnood is door Ged, Staten van Gelderland in 1926 een commis sie benoemd, met de taak le. om een onder zoek in te stellen naar de vraag of de onder vinding, opgedaan bij den jongsten hoogen waterstand, ernstige leemten of gebreken in de administratieve regeling van het beheer der Geldersche Rijn-, Waal- Maasbankdijken bezuiden den Rijn, speciaal wat betreft het systeem der bestuursindeeling, heeft aange toond; 2e. om, indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord na te gaan, of het moge lijk is, deze beheersregeling op geschikte en afdoende wijze aan te vullen of te wijzigen en of er, zoo men hierin niet of niet volledig zou kunnen slagen, maatregelen kunnen wor den getroffen, om nadeelige gevolgen van een of meer geconstateerde doch niet te verhel pen leemten of gebreken te voorkomen of te beperken; 3e. om Ged, Staten met de bevin dingen en conclusiën der Commissie in ken nis te stellen en eventueel daarbij mede te deelen hoe de aanvulling of wijziging der ad ministratieve regeling van het dijkbeheer, naar haar meening, zou dienen te luiden. Deze commissie,, waarin naast den Com missaris der Koningin als voorzitter, zitting hadden twee leden van Ged. Staten, gecom mitteerden voor den Waterstaat, chef der betrokken afdeeling der Provinciale Griffie, de hoofdingenieur van den Provincialen Wa terstaat, en verder de dijkgraven der onder scheidene polderdistricten, heeft haar arbeid thans beëindigd en een zeer uitvoerig rap port ingediend. Aan het slot van haar rap port adviseert de commissie aan Ged. Staten jaarlijks tijdig in het voorjaar te bepalen, aan welke eischen de dijken zullen moeten vol doen, door, voor zooveel noodig, met behulp van dijktaiels de afmetingen der verschillen de dijkvakken, met inbegrip der aanbermin- gen en kwelkaden, vast te stellen, na ver hoor van alle belanghebbende besturen in de dijkskringen, welk verhoor bij wijze van mondeling overleg zou kunnen plaats vinden in een vergadering van Ged. Staten met die besturen, nadat deze door toezending der plannen voor de onderhouds- en verbete ringswerkzaamheden in staat zijn gesteld, daarvan kennis te nemen. Verder wordt medegedeeld dat, alhoewel de commissie geen termen aanwezig acht, te adviseeren om op dit oogenblik in algemeenen zin de vereeniging van polders ter hand te nemen, zij er niettemin voordeel in ziet, om, indien de omstandigheden daarvoor rijp zijn, in eenig bijzonder geval tot combinatie over te gaan. Zes en twintig leden waren afwezig. Waarschijnlijk een unicum? Naar 't schijnt, is 't een unicum in de geschiedenis van Neerlands Eerste Kamer, dat er op een dag, waarop een zitting uit geschreven, niet vergaderd kan worden we gens gebrek aan belangstelling bij de leden, die zich dan uit in het feit, dat meer dan de helft van de leden niet opkomt. Dit zeldzame feit heeft zich echter gis teren voorgedaan. De vergadering was uitgeschreven om 11 uur, doch het vereischte aantal leden was nog niet aanwezig. Dus besloot men even te wachten, maar alle géduld bleef zonder belooning,, want toen om ruim half 12 de voorzitter, baron Van Voorst tot Voorst, dc vergadering opende, was de meerderheid van ons Hoogerhuis nog niet present en werden de namen van de zeventien afwe zigen voorgelezen, die met de negen sena toren, die wél bericht van verhindering hadden gezonden, de oorzaak waren, dat de vergadering niet kon doorgaan. De namen der zeventien afwezigen waren mevrouw PothuisSmit en de heeren Michiels van Kessenich. De Muralt, De Sa- vornin Lohman, Verheyen, De Wit, Arntz, Diepenhorst, Mendels, Rugge, v. d. Bergh, 6roles, Hazevoet Hearkens Thijssen, Dc Vlugt, Anema en Danz. De vier en twintig leden, die er wel wa ren, keken verbijstetd rond, want het is maar heel zelden voorgekomen, dat dc Eerste Kamer haar vergadering niet begin nen kon, ,„faute de combaUants". In arren moede verdaagde de voorzitter de verga dering tot half één, maar ook toen was het vereischte aantal leden niet aanwezig en werd de zitting verdaagd tot Dinsdagavond. Wat de reden van deze „belangstelling beneden het vriespunt" kan geweest zijn? Vele gissingen zijn te maken. Misschien hebben de ellenlange redevoeringen en de uitgerekte debatten over de begrootingen sommige senatoren afgeschrikt. Wellicht zijn nog meerdere redenen aan te voeren, een feit is, dat men na twee uur wachten onverrichter zake weer kon ver trekken. Was de politie in verzuim? Het Kamerlid baron van Boetzelaer van Dubbeldam heeft aan den Minister van Koloniën de volgende vragen gesteld; Is dat juist, dat aan dc Indische Regec- ring gegevens ten dienste staan, waaruit zou blijken, dat de plaatselijke politie tc Batavia in November 1926 in alle bijzonder heden op de hoogte was van den voorge nomen aanval der communisten op de ge vangenis te Glodok en het telefoonkantoor te Batavia, maar dat deze verzuimd heeft de bevoegde autoriteiten daarmee in kennis tc stellen? Kan de Minister mededeelen, in hoeverre dit bericht juist is, en, zoo ja, in hoeverre hier aan aen onopzettelijk, dan wel aan een opzettelijk vereuim moet gedacht worden Zoo deze tweede vraag in hoofdzaak be vestigend moet worden beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat een zoo danig verzuim in alle geval strenge bestraf fing verdient? Bij Kon. Besluit zijn o.m. benoemd en aangesteld; Bij den Grooten Stah Met ingang van 4 Mei 1927, tot kapitein Hr. Ms. ordonnans-officier de eerste luite nant H. P. Phaff, van dien staf; Bij den Generalen Staf: Tot majoor: met ingang van 29 April 1927, de kapi teins J. J. S. Baron van Voorst tot Voorst, J. F. van der Vijver, A. P. Seyffardt en W. F. Sillevis, allen van dien staf; met ingang van 30 April 1927, de kapi teins B. D. van Erckclens en R. J- Hofmann, beiden van dien staf; met ingang van 4 Mei 1927, de kapiteins W. E. A. Hackstroh, Jhr. J. T. Alting von Gcusau cn P. W. Best, allen van dien^ staf; met ingang van 5 Mei 1927, de kapiteins G. Dames en H. G. Ontrop, beiden van dien St met ingang van 7 Mei 1927, de kapiteins J. Harberts, L. C. Prey en J. J- van Santen, allen van dien staf; Bij het dienstvak der Intendances met ingang van 1 Mei 1927, lot majoor intendant, de kapitein-intendanten H. M. M. M. Buffart en A. Jansen, beide van het dienstvak) Bij den Plaatselijken Stah met ingang van 3 Mei 1927, tot kapitein de eerste-luitenants J. Zelverder en F. L. E. Mauzenbrecher, resp. plaatselijk-adjudant te Breda en te Utrecht. Bij Eet reserve-personeel der Landmacht bij den Generalen Staf: met ingang van 3 Mei 1927 tot reserve majoor voor speciale diensten, de reserve kapitein voor speciale diensten C. S. Sixma baron van Heemstra, van het dienstvak; met ingang van 4 Mei 1927 tot reserve kapitein voor speciale diensten, de reserve- eerste-luitenant voor speciale diensten mr. dr. L. Carsten van het dienstvak; Bij het wapen der cavalerie. tot majoor, bij hun tegenwoordig korps, met ingang van 1 Mei 1927 de ritmeester A. Diemont van het Ilde regiment huzaren; met ingang van 2 Mei 1927 de ritmeester A. Diemont van het He regiment huzaren; met ingang van 3 Mei 1927 de ritmeester L. H. A. Crommelin van het Iste regiment huzaren. met ingang van 1 Mei 1927, tot ritmeester bij hun tegenwoordige korps de eerste luitenants jhr. J. J. Teding van Berkhout, jhr. H, I. B. T. A. von Heijden, P. W. Pie- ters, T. A. E. R. Wijnoldy Daniels, jhr. W. Gevaerts en P. C. L. Blom, respectieve lijk van het le, 2e, 2e, le, 2e en le regi ment huzaren. Bij het wapen der Artillerie. met ingang van 1 Mei 1927 tot kolonel, commandant van het regiment vesting- artilerie; met ingang van 2 Mei 1927 tot kolonel, commandant! van het regiment kustartil- lerie de luitenant-kolonel W. H. C. A. Seijn, van het regiment vesting-artillerie; Bij het wapen der Infanterie: le. met ingang van 1 Mei 1927, tot luite nant-kolonel hij zijn tegenwoordig korps, de majoor H. W. J. Dutry van Haeften, van het 22ste Regiment; Bij het wapen der Kon. Marechaussee. Met ingang van 3 Mei 1927 tot kapitein, de eerste luitenants W. van den Hoek en Jhr. D, J. H. N. den Beeer Poortugael, bei den van het wapen, laatstgenoemde ge detacheerd bij de troepen op Curacao. Een gala-diner. Het ligt in de bedoeling van H. M. de koningin om, in verband met het bereiken door prinses Juliana van de achttienjarigen leeftijd, Zaterdagavond 30 dezer voor den aanvang der feestelijkheden op den Hof- ijver, ten koninklijken paleize in het Noord einde te 's Gravenhage een gala-diner te geven. Een tentoonstelling van portretten van Prinses Juliana. In één der zalen van den Dierentuin tc 's Gravenhage wordt thans een tentoonstel- ling gehouden van foto's portretten en an dere prentvoorstellingen. betrekking heb bende op Prinses Juliana. De verzameling die in eigendom aan den boekhandelaar, den heer Jac. J. Damen toebehoort, is bij zonder uitgebreid. Men vindt er den gehee- len groei van de Prinses fotografisch uitge beeld, van den doop of tot haar 18e jaar Fantasiekaarten betrekking hebbende op de geboorte, de meeste verlucht met sier lijke ooievaars, en tal van aardige herin neringen aan de spanning, die in den lande heerschte in de April-maand in het jaar 1909. Men ziet er nog de drukwerken van voorbarige drukkers, die alvast maar de ge boorte van een.... prins hadden aangekon digd. Voorts de eerste oificieele portretten van Juliana als zuigeling en daarnevens een afschrift van de geboorteakte. Ook heele groote foto's zijn er le bewon deren en kiekjes van de tochten, welke de prinses door de verschillende deelen van ons land maakte. Dan is op een afzonder lijke tafel ondergebracht een collectie bor den, bekers en trommels, alle prijkend met beeltenissen van de prinses. De afscheidsmaaltijd. Het 21e Ned. Natuur- en Geneeskundig Congres is besloten met een maaltijd in de Witte Zaal van „Krasnapolsky" te Amster dam. Aan den feestdisch, welke werd gepresi deerd door dr. C. U. Arriens Kappers, zaten o.a. Z. K. H. Prins Hendrik, de wethouder voor onderwijs, de heer Ed. Polak, prof. dr. F. A. F, C. Went, prof. dr. P. Zeeman, prof. Frans Daels, prof, J. E. Verschaffeit, prof. P. de Mayer, zoomede tal van beoefenaren der natuur- en geneeskunde, velen met hun da mes. Ook de studenten waren vertegen woordigd. Dr. C. U. Arriens Kappers opende den maaltijd met een hartelijk welkom aan Prins Hendrik. Op het koninklijk gezin stelde de spreker een heildronk. De gasten zongen daarop het Wilhelmus. Prins Hendrik dankte voor de tot hem ge richte woorden. Vele toespraken werden gewisseld. De laatste redenaar was prof, F. Daels. Deze sprak van het zielsverband tusschen zonen van denzelfden Nederlandschen stam. Wij weten, zeide hij, dat de Vlamingen niet genoeg beseffen, dat zij ondankbaar zijn voor de vrijgevigheid, welke Noord-Nederland tij dens den oorlog heeft betoond. Maar weet Noord-Nederland het dubbele lijder, van de Vlaamsche voormannen aan het IJzerfront? Daar zijn 40.000 Vlamingen gevallen, de keel toegeschroefd van smart, de mond met bloed en slijk, voor de brekende oogen: het beeld van Vlaanderen! Daar zijn de voorposten van de Vlaamsche cultuur. Er zal een groot kruis worden opgericht voor de gevallenen. Voor dit werk riep spreker de hulp van Noord-Nederland in. De vertooning van den Nederlandschen Oogstfilm te Hannover is voor den heer D. J. van der Ven en Prof. Julius Ron'gen 'n groot succes geweest. Uit heel Duitsch land waren de meest vooraans'aande fol kloristen bijeengekomen om dit werk te zien. De belangstelling in de folklore van de aan Dui'schland grenzende Nederland sche gewesten is door de filmvertooning zoo gewekt, dat besloten werd in 1928 de volkskunde-leergang te Keulen, te houden en vandaar uit een driedaagsche reis te m->- Icen naar den Gelderschen Achterhoek. De Lymers, Midden- en Zuid-Limbttré. De v<"-. tooning van de Zomerlilm te Keulen zal de inleiding vormen van deze folkloris'ische excursie in on» land, waarbij ook het Ne- derlandsch Optenluphtmuseum te Arnhem bezocht zal worden. Uit Hamburg, Leipzig, Colberg en Aken werden reeds ui'noodi- gingen ontvangen om de Oogst- en Zoroer- film te vertoonen en voorbereid'ngen wor den getroffen om deze voor Dui'schland zeer leerzame filmwerken ook te brengen op den grooten Westfahlendag, die in Juni eJc. door den Westfanlischen Heimatbund te Bochum georganiseerd wordt. HET KATHOLIEKE STANDPUNT IN DEN DUITSCHEN NATIONALEN OMROEP. 1. Korten tijd geleden publiceerde „De Tele graaf" een artikel van Dr. Graaf Arco over den nationalen omroep in Duitschland. Rui terlijk bekent de schrijver als hij het heeft over den aard ter te geven programma s: „Hoe hooger echter de aesthetische en wetenschappelijke cultuur van een volk is, hoe sterker de differentieering der persoon lijkheden, des te moeilijker is een eenheids program. Met hetzelfde recht zou men ook een een heids-eten of 'n eenheidsschool voor de ge- heele bevolking kunnen verlangen. Hieruit volgt dus, dat tegelijkertijd verschillende programma's, geschikt voor de verschillende omroepen, moeten worden uitgezonden." Uit deze conclusie valt op te diepen, dat een „algemeene" omroep, een omroep, die het geheele volk wil tevreden stellen wil men met recht aanspraak kunnen maken op „algemeenheid" een onmogelijkheid is, zoowel in ons eigen vaderland als bij onze Oostelijke buren. Er moeten concessies gedaan worden aan de verschillende geestesstroomingen, indien men deze tenminste in zijn voornaamste gedeelte recht doet wedervaren, n.l. dat wat er leeft in de breede massa's van een bevol king op cultureel, godsdienstig en weten schappelijk gebied, door de radio tot uiting wordt gebracht. Het is ongelooflijk kortzichtig, als men meent dit meest essentieele element in de radio te kunnen ontberen. Tracht men dit toch te doen, dan krijgt men ten algo- megnen omroep, dit op muzikaal gebied wel licht veel presteert, doch verder noodzake lijk moet vervallen tot ten zouteloos gedoe. Zulk een omroep Is aan handen en voeten) gebonden en vindt geen weerklank in de be volking, zoodra zij zich zou willen wenden tot het geestesleven van het grootste deel onzer natie. In ons land heeft men deze moeilijkheid zeer goed ingezien en begrepen. Men heeft haar ondervangen door elke groep, die er op bogen kan een groot gedeelte der bevol king achter zich te hebben, haar eigen radio- mogelijkheden te geven. In Duitschland is dit niet zoo. In 't kort komt de Duitsche organisatie van hun om roep hierop neer: De Duitsche zenders zijn het eigendom van de „Reichspost". De geheele technische leiding en het onderhoud der zenders berust in hare handen. Hiervoor wordt per maand en per luisteraar een bedrag van Mk. 0.80 betaalt. Natuurlijk zijn er ook heel wat „Schwarz- hörer", die een radio-toestel hebben en niet betalen, doch dit aantal is in verhouding toch niet zoo groot als de vele Nederlandsche luisteraars, die zich niet bij de posterijen hebben laten inschrijven. De Duitsche luisteraar betaalt dus per jaar Mk. 9.60, dus bijna 6,en is verder van alles af, ofschoon men wel bedenken moet, dat 10 Mark in Duitschland meer beieekent dan 6 gulden voor een Hollander. De uitzendingen (de programma's) worden verzorgd door „Rundfunkgesellschaften", waarvan de meest bekende zijn: Deutsche Welle (Berlijn/Königswusterhausen); Funk- stunde (Berlijn); Norag (voor Noord-Duitsch- land); Werag (voor Westfalen en Rijnland) en nog andere te München (voor Beieren); Stuttgart (Wurtemberg); Leipzig/Dresden (Sachsen); Breslau (Silezië); Königsbergen (Oost-Pruisen) e. a. Deze omroep-maatschappijen zijn onder gebracht in den vorm eener Aktiengesell- schatf, wier aandeelen voor 60 pCt. in han den zijn van Rijk en Staat )Bondsstaten) en voor 40 pCt. ondergebracht zijn bij gemeen ten, Kamers van Koophandel en verschillen de corporaties (wat de Katholieken betreft b.v. onder meer de Volksverein). Het groote richtsnoer, dat door deze Rundfunkgesellschaften gevolgd moet worden (en waardoor een ware vrijheid dus gehandi capt wordt), is: Gen politiek en de grootst mogelijke to lerantie in cultureele dingen. Hierover waken controle-organen zooals een Politischer Ueberwachungs-ausschuss (politieke controle-commissie) en verder de door het Rijk aangestelde „Kulturbeirate" (adviseurs in cultureele aangelegenheden). Dat ondanks die „Kulturbeirate" slechte weinigen tevreden zijn met hun omroep, be hoeft geen betoog. Ook de Duitsche Katho lieken zijn er op uit invloed te krijgen op den radio-omroep en de voor hen aangewezen weg is om zitting te krijgen in de „Kultur beirate", Op Katholiek gebied heeft men thans in Duitschland hoofdzakelijk de conferenties op de morgenwijdingen. Kerkdiensten mogen in Duitschland niet worden uitgezonden, inge volge 'n besl. van de Duitsche Bischoppen op hunne vergadering te Fulda, ofschoon zonder twijfel Katholieke Kerkdienst-uitzendingen voor de geloovigen in de diaspora van groote beteekenis zou zijn. Het besluit der Bis schopsconferentie grondt zich op het ver schijnsel, dat in sommige gebieden van het Duitsche Rijk de Katholieken niet zoo prin cipieel zijn en zouden kunnen verleid wor den niet meer naar de Kerk te gaan, zooals hun plicht hun voorschrijft. Gelukkig is zulk een vrees voor de Nederlandsche Katholie ken ongegrond (wij kunnen dit, God lof! met een gerust hart zeggen) en daarom heeft het NederL Episcopaat zich hierin voor den door haarzelf gestichten K. R. O. door geheel andere principen laten leiden. Voorts is de zender van den N. S. F. sterk genoeg, dat onze Katholieke kerkdiensten uit de Dominicuskerk in de diaspora (getuige de vele brieven die wij van daar ontvangen) zeer goed worden ontvangen. Intusschen vergeet het Duitsche Episco paat de radio, zulk een voorname factor in ons hcdendaagsche leven, in geen geval. Over de organisatie der Duitsche Katholie ken op dit gebied in een volgend artikel. B.K.I, TENTOONSTELLING IN HET STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM. De Nederl, Bond voor Kunst in Industrie B.K.I., zal een Tentoonstelling openen op 7 Mei a.s, in de benedenzalen van het Ge meentelijk Museum te Amsterdam, welke kosteloos toegankelijk zal zijn tot uit. Mei. Deze tentoonselling zal een beeld trach ten te geven van da'gene wat in ons land werd bereikt door samenwerking van den industrieel of Uitgever met den Kunstenaar voor zoover hunne producten (gebruiks voorwerpen) fabriekmatig (in serie of massa) zijn vervaardigd en aestheüsch en 'technisch goed zijn verzorgd, naar ontwer pen van Nederl, kunstenaars. Behalve de inzendingen der leden van den Bond, werden door het Bestuur voor expositie ui'genoodigd eenige industrieelen, die, hoewel geen lid van den Bond zijnde, tcch in meerdere of mindere mate in de zelfde richting werken en tevens enkele firma's, die streven naar een goed ver zorgde moderne reclame. ALKMAAR, 22 April. Kaas. Ter markt waren 140 stapels, wegende 154.000 kg. Fabrieksbaas kleine 38, commissie ƒ42, boerenkaas kleine 38, commissie 46. Handel goed. UTRECHT, 22 April. Kaas. Aangevcer 90 partijen, tezamen 28.800 kg. Prijzen le soort ƒ35—38, 2e s. 32—34, rijksmerk 3643. Handel matig. LEEUWARDEN, 22 April. Boter. Aan voer 9/3 en 55/6 v. Mijn hoogste prijs 1.82, midden prijs ƒ1.81, laagste ƒ11.77. Veiling hoogste prijs 1.77, laagste 1.63. Ncteenng van de commissie ƒ1.89, commissie (Bond v. Ccöp. Zuivelf.) ƒ1.88. Kaas. Sleutelkaas ƒ0.190.54; nagel kaas ƒ0.080.26, Gotidsche ƒ0.180.72, Edammer ƒ0.23—0.91. Aanvoer 39.793. ZWOLLE, 22 April. Boter. Aangevoerd 80/7 v., 15/6 en 520 stukken, samen 2010 kg. Prijzen per 1/8 v. 3538, per kg. 2 2.20. Vee. Aangevoerd 1418 runderen, 387 graskalveren, 265 nuchtere kalveren, 25 schapen, 15 lammeren, 219 varkens en 1249 biggen. Men besteedde voor vette koeien ƒ0.600.90, id. kalveren ƒ11.40; idem varkens 0.54—0.60 per kg.schapen 16—38. Handel in neurende, verschgekalfde koei en en vaarzen redelijk vet vee duur kalve- veren en stieren minder goedweidevee redelijk. AMSTERDAM, 22 April. Aardappelen. (Bericht v.d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonten 5.205.7Ö, id. Blauwen ƒ5.20 5.70, id. Bravo's 45, id. Roodstar 4.50 4.75, id. Bonte star 4.50, id. Eigenheimers 4.204.40, id. Eigenheimer poters 2.50 3, id. Blauwe poters 3.103.25, id. Bonte poteis ƒ3.103.25, id. Roodstar poters 2.753, id. Bravo poters 2.503 Anna Paulowna Zand 5.506.50, id. Zand Rood star ƒ4.404.50 Hillegommer Zandaar- dappelen 5.506.50 Flakkeesche Eigen heimers ƒ4.254.50, id. Roodstar ƒ4.50 4.75, id. Bravo's 4—5 Friesche Borgers ƒ4.304.50 per hl. Winter Malta ƒ11 12.50. Zomer Malta ƒ20—22. Roel LEEUWARDEN, 22 April. Vee. Aange voerd 130 stieren f 190480; 648 vette koeien f 165—350 per Kg. f 0.70—0.90; 2630 melk- en kalfkoeien f 140410; 92 vette kalveren f 40100; 490 pinken f 70160; 726 nuchtere kalveren f511; 277 vette schapen f 2045; 220 weideschapen f 18 30; 930 lammeren f 813; vette varkens f50130, per Kg. f0.520.61; 85 magere varkens f25'50; 751 kleine biggen f7 14; 12 paarden 44 bokken. Hoewel in gebruiksvee en le soort vette koeien behoorlijk; goed weidevee met meer vraag; stieren flauwer; pinken stug; vette kalveren trager; wolvee kalm; lammeren stug, nuchtere kalveren slecht; varkens flauw; zouters 5860 ct. per Kg. Eieren. Aanvoer kippen- 6000 stuks f 4)4 6)4; eenden- f55)4 per 100 stuks. LEIDEN, 22 April. V ee. Aangevoerd 21 stieren f 120375; 437 kalf- en melkkoeien f 225—400; 1189 varekoeien f145265; 241 vette ossen en koeien f 220—465, 80 98 ct., per Kg. schoon; 41 vette kalveren f70115, fl1.28 per Kg. schoon; 367 nuchtere kalveren f 510; 589 vette scha pen f31—42; 214 weide schapen f2030; 258 lammeren; 862 magere varkens f 14 43; 898 biggen f 8—11. HR Kaas. Aangevoerd 105 partijen. Prijzen; Goudsche les oort f3538, 2e soort f30 34; Leidsche le soort f 3540; 2e soort f 3034 per 50 Kg. Handel matig. NORG, 21 April. Jaarmarkt. Op de jaar markt waren aangevoerd: 160 koeien, 50 biggen. Neurende koeien f 250350, dito vaarzen f170260 guste koeien f125215 pinken f 1C0150 biggen f811. Op de paardenmarkt waren aangevoerd; 275 stuks. Luxepaarden f 450550, werk paarden f 300450, Twenters f 2C 0300, Enters f 100150, Kidden f 75200. Nummer 272 272. De arrestant wordt dade lijk naar het huis van bewaring gebracht. Als de groote poort van de bajes voor -hem open gaat, slaakt hij een diepten zucht en fluistert: „WrN ik maar al tijd zoet geweest." Prikkel en Stekel hebben medelijden met hem. j 273. In een groot vertrek komt Keinaard bij diender Baviaan, Die gebiedt hem, zijn eigen klec- ren uit te trekken. En dan krijgt hij zijn boevenpakje aan. Rcinaard is erg onder den in druk. Hij zegt alweer, dat hij liever altijd zoet geweest was. 274. Als Reinaard in zijn cel zit te treuren, komen de ratten, met Musoratti voorop, hem uit lachen. „Ben jij nu de slimme vos," zegt de rooverhoofdman. „Je moest je schamen, om je zoo le laten pakken!" En de arme Reinaard snikt.... 275. Maar plotseling neemt Reinaard een sprong van zijn bank ai en.twee ratten spar telden onder zijn scherpe klau wen. In een ommezien heeft de vos Musoratti en één van zijn bende in zijn maag zitten. Nummer 273 Nummer 274, (Wordt vervolgd.) Nummer 275.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 13