v -v* VAN ALLES EN VAN OVERAL. Eenvoudige dingen. Vierde Blad Zaterdag 23 April 1927 Het nazien van een der raten uit een moderne bijenkorf. Nu SPORT EN WEDSTRIJDEN. N. V. B. PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. N. V. B.-overzicht. Een bij, honing purend uit een bloem. Het inwendige van een volle, ouderwetsche maar niettemin nog veelvuldig in gebruik zijnde bijenkorf. R. K. F. Het Federatie-elftal. LAWNTENNIS. RECHTZAKEN. Cocaïne-zwendelaars. KUNST EN KENNIS! Is verkoudheid te voorkomen? I BIJEN. Weer heb ik een bizondere film gezien.] al is het er dan ook een van een heel ander genre dan de St. Franciscus-film die ik eergisteren mocht zien afdraaien. Een heel ander genre, maar daarom toch niet minder belangwekkend, al vindt dat be langwekkende in andere oorzaken zijn grond. Ik bedoel de film: ,,De Bijenwereld", van de Haarlemsche filmfabriek „Polygoon", die onder wetenschappelijke leiding van den heer J. de Meza van de bijenstand „Mel- lona" te Santpoort, door den fotograaf C. Aafjes is „gedraaid". getogen en zoo is er ten slotte een film ontstaan, waarnaar ik bij de eerste vertoo ning, die in het Apollo Theater te 's-Gra- venhage voor genoodigden plaats vond, met zeer veel genoegen en belangstelling vijf kwartier lang heb zitten kijken. Wat zijn de bijen toch door velen mis kende diertjes! Zeker, iedereen houdi van honing en iedereen weet ook dat bijenwas iets heel nutiigs is, maar de bijen zelf, neen, daar griezelen velen nog van, daar zijn ze bang voor, want die kleine beestjes kunnen zoo venijnig steken. Ja, steken kunnen ze, maar als ze het doen, dan is dat de schuld van den mensch die gestoken wordt, niet van de bij die Wat is het eenvoudig, om dat allemaal hier even neer te schrijven, maar wat heb ben deze twee menschen een onuitputte lijk geduld aan den dag moeten leggen, al vorens dat van hen geschreven worden kón! Meer dan een jaar is er ingespannen aan deze film gearbeid meer dan een jaar, dat is lang, maar als men deze prachtfilm heeft gezien, dan vraagt iedereen die iets van de fotografie afweet, zich af: Hoe heb ben ze dat in zoo'n korten tijd klaarge speeld. Het is toch maar niet iets, waarvan je zegt, zooals bijvoorbeeld van een stadsge zicht of van een duinlandschap: „Kom, dat ga ik nu eens even fotografeeren"; neen, men moet die kleine nijvere diertjes telkens betrappen bij een of andere handeling uit het zoo belangwekkende bijenleven; men kan tegen deze modellen niet zeggen, dat ze nu eens dit of dat. zus of zoo moeten doen naar een regisseur luisteren ze niet en zelfs de allerbeste zou waarschijnlijk met z'n handen in het haaren z'n gezicht vol bijen zitten. Maar de beide samenstellers der film gaven geen kamp. Ik kan me zoo voorstel len, dat er meermalen een opneming mislukt is, dat er wel eens oogenblikken van moe- steekt, om de eenvoudige reden, dat een bij niet steekt, wanneer ze niet verontrust wordt. Trouwens, het ligt in de natuur der dingen, dat de bij niet steken zal zonder noodzaak, omdat het steken haar het leven kost dus zelfmoord is. Die deze film gezien heeft, is niet bang meer voor bijen, kan dat niet meer zijn, omdat hij dan gezien heeft, hoe de ijmker zondpr ook maar het minste gevaar te loo- pen, met onbeschermde handen en gelaat de diertjes hanteert, omdat hij dan een stel letje kleuters midden in een zwerm bijen heeft zien staan lachen en pret maken. Maar al is deze film nuttig, omdat zij bij velen een vooroordeel kan wegnemen, van veel grooter belang is zij nog als een bij drage tot de kennis van het leven der bijen. Enkele ingewijden kennen dat leven wel, maar het is de groote verdienste van de Polygoon-fabriek, dat het nu binnenkort, wanneer haar nieuwe natuur-film, naar te hopen is, in vele bioscopen hier te lande en, wie weet, ook wel in het buitenland zal zijn vertoond, ook aan het groote pu bliek zal bekend zijn. Ik kan hier geen verhandeling over het leven der bijen gaan schrijven, al zou dat mij, na wat ik op deze film gezien heb, niet zoo heelemaai onmogelijk zijn, maar dat wil ik wel zeggen, dat ik er veel uit geleerd heb, dat ik er van overtuigd ben dat, wan neer het publiek met de film „De Bijenwe reld" heeft kennis gemaakt, het aantal amateur-ijmkers sterk zal toenemen. Want naast een nuttig en productief be drijf is het bijen-houden ook een aangename eri uiterst belangwekkende bezigheid. Dat heeft deze film mij bewezen en zal ze bewijzen aan ieder die haar ziet. ARTHUR TERVOOREN. HeraclesFeijenoord VelccitasN.A.C. PROMOTIE EN DEGRADATIE. 2c klasse. H.V.V.—Haarlem 3e klasse. SchotenHortus KampongRapiditas 4e klasse. D.J.K.D.O.S. E.V.C.Kinheim Res. 2e klas. A.F.C. III—A.F.C. II Res. 3e klas. Q.S.C. IIWatergraafsmeer II Spartaan IIBaarn II COMPETITIE, 2e klasse. ZeeburgiaV.V.A. 4e klasse. A.P.G.S.Halfwed R.O.D.I.D.S.V. A.D.W.Oosteroark Afd. II. COMPETITIE. V.S.V.Kennemers Afd. IV. PROMOTIE EN DEGRADATIE. L.O.NG.A.Bredania Afd. V. PROMOTIE EN DEGRADATIE. H.S.C.—Alcides OM DEN N.V.B BEKER. (Vierde ronde.) Zaandam: Z.F.CWillem II Breda: N.A.C.Waalwijk Deventer: Go AheadTubantia Meppel: AlcidesK.H.C. Enschede: Ensch. BoysN.O.A.D. LeictenL.F.C.Vitesse Den Bosch: WilhelmniaXerxes Wageningen: WageningenExcelsior IJmuiden: StormvogelsA D.O. Rotterdam: SpartaUnitas Vénlo: V.V.V.Fortuna Rotterdam: NeptunusZ.A.C. Den Haag: V.U.C.—S.V.V. Hoorn: HollandiaH.B.S. Hengelo: HengeloEnschede Vlissingen: VlissingenR.C.H. Voor Zondag a.s. is een vrij uitgebreid programma vastgesteld. Naast de kam- pioens-, promotie- en degradatie-wedstrij den, worden diverse competitierestanten verwerkt en is tenslotte nog de 4e beker ronde ipgelascht. Op het kampioensprogramma prijken las tige uitwedstrijden voor de leiders Feyen feloosheid zijn geweest. Maar dan hebben lie toch nooit heel lang geduurd; aanstonds *rerd weer met nieuwen ijver aan het werk Karei zat in zijn gewone hoekje achter de fcachel en trok in gedachten aan zijn pijp. zon der dat de geurige rookwolken omhoog dre ven. Want de pijp was uit en bovendien had Karei zijn thee koud laten worden. Er was dus blijkbaar iets, dat hem hinderde en ik wist, na mijn ondervinding in dergelijke ge vallen, dat ik dan niets behoefde te vragen. Karei zou uit zichzelf wel loskomen en mij deelgenoot maken van zijn bezvyaren. 't Duurde dus ook niet lang, of hij bromde; „En ïoch kan hij geen gelijk hebben onmogelijk 1 „Wie?" vroeg ik. „Wel, Daantje Puk," zei Karei. „Ik weet, dat hij het mis heeft, maar ik kan hem in de loofdzaken niet overtuigen en in de bijzaken aiet weerleggen. „Zoo, zoo 1" zei ik, „en wat waren die loofdzaken en waarin bestonden die bijza ten „Kijk eens hier," zei Karei, „wij kwamen iangs de Paterskerk en daar vond Daantje jp straat een plaatje, dat zeker dit een kerk- »oek was gevallen en dat plaatje bleek een »idprentje te zijn, waarop onder meer een tort gebedje stond, waaraan een aflaat van 300 lagen was verbonden. Nu, dat was kost voor Daantje. Hij begon natuurlijk te spotten met Ie praktijken van de Katholieke Kerk en t spreekt wel van zelf, dat er van de aflaten ;een stuk of brok overbleef 1 Maar toen ik lem eens aan zijn tand voelde, bleek het, lat hij er totaal geen begrip van had, wat een flaat eigenlijk is. Enfin, je weet, dat dat bij oij vroeger ook het geval was Ik begon Daantje dus eens in te lichten en vertelde hem, rat ik zelf van jou en uit mijn boeken heb ge- terd. En toen had ie dien vrijgeest eens moe ten zienHij was totaal overbluft 1 Maar denk je, dat hij toegaf? Geen sprake van hoor l" „En geloof jij dat nu allemaal riep hij eindelijk. „Ja, natuurlijk," zei ik, „dat is de ware leer der kerk 1 Wat jij er van vertelt, is niet anders dan een mismaakte caricatuur en een valsch gedrocht 1" „Dank je voor het compliment," zei hij stroef, „maar ik laat mij niets wijsmaken „En bovendien," vervolgde hij, „hoe je de zaken ook keert of draait, je kunt nooit on gedaan maken, dat Luther een heele vracht misbruiken heeft uitgeroeid. Hij heeft den aflaathandel aan de kaak gesteld hij heeft de aflaten zelf afgeschafthij heeftja, hij heeft nog veel meer gedaan in één woord hij heeft het gezuiverde evangelie weer ge predikt. Dat weet iedereen, en daar is niets tegen in te brengen „Nou, nou," zei ik, „die Daantje is een baas, hoor Hij wéét hetEn wat zei jij toen „Ja," zei Karei aarzelend, „wat zou ik al veel zeggen. Ik weet, dat er werkelijk wel mis bruiken in de Kerk zijn geweest, en ik wil niets goedpraten, als ik weet, dat het verkeerd is „Daar heb je gelijk aan," zei ik, „maar an ders is de zaak tamelijk eenvoudig. Luther had niets uit te voeren, en Luther heeft niets uitgevoerd en bovendien heeft Luther zelf den aflaat gepredikt en gegeven, zóó mon sterachtig, dat ik mij maar niet kan begrijpen hoe de protestanten dat zelf niet inzien Karei zette een paar oogen op als tafelbor den „Ja," zei ik, „kijk mij maar niet zoo aan, als de wolf roodkapje Laten wij de zaak eens nuchter bekijken. Je kent het gezegde ,^s de Pans 9.iin tuin wiaHt **r.ia.'* lü over den muur." De Katholieke Kerk wordt dus vergeleken met een schooncn lusthof. Daarin bloeien en groeien tal van verrukke lijk schoone planten ik noem maar de ge meenschap der heiligen de bijzondere ver- eering van de H. Maagd het kloosterleven och, lieve tijd, er is zooveelen niet te vergeten de aflaten Die tuin is een God delijke instelling en dus onverwoestbaar. Maar zij wordt onderhouden door menschen en heeft dus wel eens te lijden van mensche- lijke gebreken en tekortkomingen. Zoo kan het voorkomen, dat het onkruid niet bijtijds wordt uitgetrokken, of dat sommige planten ietwat worden verwaarloosd, of dat de scheidsmuur niet voldoende wordt onder houden, of zoo iets meer De Paus, als heer en meester over dezen tuin, moet in dit alles voorzien en nu is 't een feit, dat in den loop van bijna 2000 jaar onder de meer dan 250 Opperpriesters een paar zijn geweest, die in hun toezicht en onderhoud te kort zijn geschoten. Maar stel je nu voor, dat in zulk een geval een eigenwijze en eigendunkele tuinmansknecht aan komt loopen, die niet mee wil werken, om de verwaarloosde planten weer op te binden en te besproeien, maar die brutaal weg de schoonste struiken en bloemen met wortel en al uit wil rukken en verbranden, 't Is toch te mal om los te loopen Welnu, dat heeft Luther immers willen doen Met welk recht Wie heeft hem dit bevolen Van wien had Luther zijn zending De Paus heeft heel eenvoudig gedaan, wat zijn plicht was. Hij heeft Luther uit zijn tuin verwijderd en buiten den muur gezet. En vervolgens heeft de Paus, als eenig rechthebbende en bevoegde bijgestaan door de door hem benoemde mede arbeiders, zijn hof weer tot nieuwen bloei ge bracht en daarvan weer de schoonste vruchten geplukt. Het Concilie van Trente is het keer punt geweest in de nieuwere Kerkgeschiede- n,c T «lot® hervormd en ver oord en N. A. C„ waarvan vooral de Rotter dammers, die genoodzaakt zijn met invallers voor twee hunner beste krachten, n.l. van Heel en Dyke, uit te komen, een harde dob- oer zullen hebben in Almelo tegen Heracles. Ook N.A.C. echter zal goed moeten aan pakken, willen de Bredanaars hun verren reis naar het Noorden met een overwinning beloond zien. Hoewel de ontmoeting H. V. V.-Haarlem voor de promotie niet meer van het minste belang is. heeft de N. V. B. gemeend, deze ontmoeting toch te moeten doen plaats heb ben. Natuurlijk heeft men in Den Haag ge meend H. V. V. dezen thuiswedstrijd uit een finantieel oogpunt niet te mogen onthouden, een standpunt, dat o.i. inderdaad juist is. Voor de roodbroeken is er echter niet veel aardigheid meer aan. Aan 't resultaat is niets meer gelegen, dus zullen wij ons van een verdere bespreking ook maar onthouden. Van meer belang is de ter elfder ure in- gelaschte degradatiewedstrijd van Schoten. De geelzwarten krijgen het Amsterdam- sche Hortus op bezoek, dat er nog niet zoo lang geleden in slaagde E. D. O. te kloppen. Een tegenstander dus, waarmede terdege re kening moet worden gehouden. Deze Amsterdamsche 3de klasse kam pioenen beschikken over een stevig en vlug elftal, zoodat de Schotenaren hiertegenover al hun geschut in de linie zullen moeten brengen. De wetenschap, dal er gewonnen moet worden, wil het 2de klasse-schap niet voor 90 pCt. naar de maan zijn. zal de geelzwar ten wel tot uiterste krachtsinspanning in- spireeren. Aangemoedigd door een talrijk publiek (er is hier verder niets bijzonders te doen) hopen wij, dat de 2e klassers er in zullen slagen de overwinning te behalen. De wedstrijd, welke V. S. V. tegen Gouda zou spelen is uitgesteld. Thans ontmoeten de Velseroorderst thuis Kennemers. Hoewel ook het resultaat van deze ontmoeting geen ge wicht meer in de schaal legt, zal deze, voor Kennemerland steeds zoo belangrijke wed strijd, nog wel voldoende belangstelling trekken. Stormvogels en R. C. H. gaan aan 't be keren. De IJmuidenaren hebben wederom een thuiswedstrijd tegen A.D.O. Het zou een in teressante ontmoeting kunnen worden, ware het niet, dal de Hagenaars genoodzaakt zijn hun tweede elftal te zenden, daar het eerste een competitiewedstrijd moet spelen tegen Merwede, welke ontmoeting beslissend is voor den kampioenstitel. Een walk over dus voor Stormvogels. Minder gemakkelijk doch niettemin toch nog vrij eenvoudig, heeft R. C. H. het. De Racing Club speelt in Vlissingen tegen de club van dien naam. Vlissingen is in het Zuiden een vrij sterke tweede klasser, doch het Zuidelijke 2e klas se spelpeil blijft tamelijk ver beneden het Westelijke. De R. C. H.-aanhangers behoeven zich dus niet ongerust te maken. De blauw zwarten zullen ook deze ronde wel over leven. Het programma voor de Paaschdagen was niet groot. Begrijpelijkerwijze werd slechts op Paaschmaandag gespeeld. Echter maar één wedstrijd welke ons interesseert. Voor den Overgang B nl. hebben de meest serieuse kampioenscandidaten elkaar bestreden. De groote strijd tusschen V. V. Z. en Wilskracht, die van overgroot belang was, heeft plaats gevonden met als resultaat een 11 gelijk spel. Veel wijzer zijn we er dus niet op ge worden. H. B. C. zag haar geringe kans iets ver beteren door dezen uitslag. De spanning zit er nog steeds „in" het geen blijkt uit de cijfers der drie preten denten: V. V. Z. 11 7 3 1 17 31—16 1.56 H. B. C. 15 10 3 2 23 49—19 1,53 Wilskracht 12 8 2 2 18 3711 1.50 De Heemstedenaren hebben niet geheel en al hun lot zelf in handen, maar toch voor een groo deel wel. H. B. C. heeft nog één wedstrijd voor den boeg en juist tegen de momenteele leiders. Slaagt H. B. C. er in van V. V. Z. te winnen, dan hebben deze elftallen even veel verliespunten, dus kan V. V. Z. in het meest gunstigste geval met H. B. C. gelijk komen. Wilskracht zou dan de beste kansen krijgen, maar deze heeft nog enkele zeer gevaarlijke klippen te omzeilen. De kans op struif.elen is voor Wilskracht zeer groot, al zou het slechts slechts zijn in de return-match tegen V. V. Z. In dit verband is de dag van morgen voor de Heemsteedsche combinatie een zeer ge wichtige dag. .Morgen trekken de Heemstedenaren naar °e an °m hun laatste kans te verdedigen. Geweldig zal het daar spannen! Beide rivalen weten natuurlijk wat er op het spel staat, zoodat zij zich geheel zuilen geven. Wij achten de Zaankanters de sterksten, hoewel wij niet direct aan een Zaansche overwinning denken. Wij kennen H. B. C. te goed om zich zoo maar zonder slag of stoot te laten klop pen en wanneer v. d. Vlugt c.s. met den wil om te winnen bezield zijn, zijn zij tot groot- sche dingen in staat. Een uitslag voorspellen is onder de ge geven omstandigheden zeer moeilijk; dus onthouden wij ons daarvan. Wij willen er echter even op wijzen, dat deze zoo belangrijke wedstrijd wordt uit gesteld, daar de H. B. C.er Van Deursen gekozen is voor het Federatie-Elftal, dat morgen in Helmond een oefenwedstrijd speelt tegen M, U. L. O. Een gegronde reden voor H. B. C. om uitstel te verzoeken daar Van Deursen moeilijk te vervangen is. Verder zien wij nog vastgesteld de wed strijden WilskrachtS. D. O. en De Meer Alw. Forward, beide te Amsterdam. De Amsterdamsche elftallen zullen onge twijfeld op de puntjes beslag leggen. Het programma voor de afdeelingen uit onze omgeving is hiermede besproken. De elftalcommissie der R. K. F. verga derde Zaterdag j.l. te 's-Hertogenbosch en koos 't volgende elftal, dat bij de lustrum viering op 8 Mei a.s. te Utrecht tegen de Duitsche ploeg in het veld komt. Coops. Gennep Van Deursen Bouwens H. B. C. Gr. Willem Middeldorp Puthaar Habets V. V. H. Volharding Valkenburg Itenckens, v. Noesel, Kluitman, Tyer, v. Can R.K.A.V. Volharding M.U.L.O. P.V.C. Conc. Reserves: d. Van Velzen, E. H. M.; a. Jansen,Union; m. Kemerade, Excelsior; v. Kemperman, Gr, Willem. Het gekozen elftal ziet er in zijn geheel goed uit. O.i. is dit echter niet de sterkste ploeg, welke wij in het veld kunnen bren gen, Allereerst de keeper. Deze geniet een uitstekende reputatie, doch Van Velsen hadden wij liever niet gepasseerd gezien. Trouwens wij bezitten meer goede doelverdedigers en dan is kiezen betrekke lijk moeilijk. Op de backplaatsen staan twee D. H. V. B.ers, waaronder tot ons genoegen de H. B. C.er Van Deursen. Deze laatste heeft reeds in verschillende wedstrijden getoond over meer dan gewone capaciteiten te beschiken en wij verwachten dat Van Deursen zijn plaats ten volle waard zal toonen. Wat Bouwens betreft, hiervoor had men eveneens een andere kunnen nemen. Wij denken bijv. aan Keek, van Wilskracht. De middenlinie schijnt ons zeer sterk, evenals de voorhoede. Van Noesel en Feyen zijn oude bekenden, terwijl de Amsterdammer Renckens voor ons geen onbekende is. Kesschersmans heeft plaats moeten maken voor den M. U. L. O.-center-voor Kluitmans. Met deze keuze gaan wij direct accoord. Kluitmans heeft een groot aandeel in het fraaie succes van zijn elftal. Vna hem wordt veel verwacht. De links-buitenplaats wordt bezet door den Limburger Van Can. Deze speler staat in Concordia, Palemig (Heerlen) binnen- links. De toekomst moet leeren of Van Can zijn plaats waard is. Hier had de commissie haar oogen moe ten laten vallen op een van onze Haarlem sche vereenigingen. Wij denken o. a. aan R, van Maris van Lisse, of Van Kordelaar van H. B. C. Het Federatie-elftal speelt morgen een oefenwedstrijd tegen de Brabantsche kam pioene, M. L. O. te Helmond. M. U. L, O. beschikt momenteel over een buitgewoon goede ploeg, hetgeen meer dere N. V. B. eerste klassers kunnen ge tuigen. Kemperman bezet daar in M. U. L. O. de midden-voorplaats, Mpt groote belangstelling zien wij de ver richtingen van ons nationale team tegemoet. Wij kunnen mededeelen, dat in de ge- k?.z?n. P'oef> na den oefenwedstrijd nog wijziging kan worden aangebracht. DE COMPETITIE-WEDSTRIJDEN. Het programma voor Zondag a.s. luidt: Eerste klasse. Afd- 1. Rotterdam: Anglo Dutch Ia- Waanzin; Haarlem: Haarlem Ia—D.D.V. Ia; 2. Haarlem: Haarlem IbOranje T.C.- Am sterdam: D.D.V. Ib—Anglo Dutch 'lb; 3. Amsterdam: FtstinaSmash I; Bussum: Het Spiegel IaHet Spiegel Ib; Hilversum; Hilversum—Alta. Tweede klasse. t *?cn WaaldorpAdosa; v'. i I~-Leiden I; 5. Rotterdam: Odea Wals; Gouda; TIODOud Wassenaar I; 10. Amsterdam: StadivoHilversum IT Groen Wit I—Het Spiegel II; 11. Utrecht- Utrecht—Festina II; Amersfoort: Alta II— D.D.V. II; 12. Zeist: DomiSmash II; Bus sum: Be Quick I—Amst. L.T.C. I; 13. Am sterdam: Prinses Jul. I—Groen Wit II; Koog Zaandijk: Koog Zaandijk I—T.C.H. I. Derde klasse. Afd. 7. Amsterdam: QuickVelserbeek I; Swift I' Zaandam L.T.C.8, Hilversum: GooilandPrinses Jul. II; Bussum: Gooische L.T.C.Topspin; 9. Amsterdam; K.E.K. I L.T.C. Zaandam; Haarlem: T.E.D. IAdvan tage; 10. Amsterdam; BonzoFollow Through I; T.O.R. II—T.S.C.B.; 11. Velsen: Velserbeek II—Good Luck; 12. Amsterdam: Amsterd. L.T.C. IID.O.S.; Haarlem: T. C. H. IIT.E.D. II; 17, Hoorn: JulianaBak- kum I; Amsterdam: United T.C. II—Koog Zaandijk II; 18. Bakkum: Bakkum IIEnk huizen; Krommenie: KrommenieSchagen. Anderhalf Kilo waardeloos poeder voor f 1425. De rechtbank te Breda heeft behandeld de zaak tegen twee Belgen R.L.C. de Br. en A.A.S., die in den loop van 1926 verschil lende menschen voor min of meer belang rijke bedragen opgelicht hadden. Zij lieten het voorkomen of men door van een hunner cocaïne te koop en, veel geld kon verdienen. Een in glazen stopflesschen verpakt poeder werd den goedgeloovigen in handen gespeeld. Men behoefde deze z.g. cocaïne dan slechts naar België te smokkelen. Het bleek echter alras, dat deze stopflesschen een waardeloos poeder bevatten. De beide Belgen gingen zeer sluw te werk en vele bewoners uit de grensgemeenten vlogen er in. Als getuigen waren enkele slachtoffers ver schenen. Als deskundigen werd gehoord de apotheker D. J. K. Wetselaar uit Breda, die de stopflesschen had onderzocht en bevon den, dat zij bevatten een hoeveelheid anti- febrine ter waarde van enkele guldens per kilo. De Belgische paardenkoopman v. d. M., een der slachtoffers werd daarna gehoord. Hij was door verd. meegetroond naar een café. Aldaar verscheen al spoedig een deftig heerschap, dat later de medeplichtige De Br. bleek te zijn. Verd. kwam met twee flesschen witte poeder voor den dag. De Br. wilde meer koopen van dit poeder en deed alsof hij aan S. voor het poeder 14.000 francs betaal de. Get. wilde wel meedoen aan zco'n voor- deelig zaakje en er werd afgesproken, dat hij met eenige kilo's van het goedje aanwezig zou zijn in een café te Tilburg. Daar kwam een heer, die zich voordeed als apotheker, doch in waarheid de medeplichtige van S. was. Er werd toen een hoeveelheid der z.g. cocaïne vefhandeld. Get. betaalde f 1425 voor 1 y2 kilo. Pertinent verzekerde get. nog, dat hij beide verdachten herkende, zoowel bij den rechter-commissaris als nu ter te rechtzitting. Bij het verhoor der verdachten bekende S. zijn optreden; hij beweerde echter niet te weten, dat het waardeloos poeder was. De ambtenaar van het O.M. mr. baron Speyart van Woerden, wees er aan de hand der getuigenverklaringen op, van hoe groo- ten omvang de „zaken" van deze verdach ten waren, die ook op Nederlandsch gebied plaats grepen. Spr. achtte de bewering van S., dat hij niet zou weten van de geringe waarde der verkochte poeder, niet houdbaar. Tegen beide verdachten eischte spr. we gens oplichting een gevangenisstraf van twee jaar. Nadat de rechtbank in raadkamer was ge weest werd verd. De Br. op verzoek van zijn verdediger in de gelegenheid gesteld te ver klaren, dat een zekere E. M., mecanicien te Antwerpen, de man was geweest, die als „apotheker" optrad. Dit argument achtte de ambtenaar van het O.M. niet voor nader on derzoek vatbaar. Na weder in raadkamer te zijn geweest, schorste de rechtbank de zaak voor onbe- paalden tijd tot het instellen van een nader onderzoek. In het „Journal of Hygiëne" komt een studie voor van drie Engelsche geleerden, Ferguson, Davey en Topley, over de vraag of men verkoudheid kan voorkomen, door zich in te laten spuiten met een vaccin, bereid uit bacteriën, die bij verkoudheid in een neus en de keel worden gevonden. Hoewel het resultaat der proeven, zooals straks zal blijken, geheel negatief is geweest, is het toch de moeite waard ze te vermelden, omdat deze verkoudheidvaccins in Engeland en Amerika veel gebruikt worden en het dus een quaestie van tijd is, dat ze ook hier burger recht verkrijgen. Uit het artikel blijkt, dat het vaccin van geen nut is geweest, ja eerder zou men uit de meegedeelde getallen de conclusie kunnen trekken, dat het vaccineeren tegen verkoud heid de patiënten meer gevoelig had gemaakt voor deze ziekte. Intusschen zijn de verschillen tusschen de twee groepen van gevaccineerden en niet gevaccineerden niet zoo heel groot en zij kunnen misschien op het toeval berusten. Wel is merkwaardig, dat een zelfde resultaat ook in Amerika is verkregen bij twee analoog opgezette statistieken. Men zou nog kunnen denken, dat speciaal zij die gevoelig voor verkoudheid waren, zich hadden laten vac cineeren, maar dit bezwaar geldt niet voor deze Engelsche statistiek, daar hiermee voor uit rekening is gehouden. De schrijvers eindigden hun artikel met de hoop uit te spreken, dat er binnenkort een beter middel tegen deze lastige kwaal zal worden gevondenuit hun statistiek blijkt nog eens, hoe lastig zulke herhaalde lichte infecties voor de patiënten zijn. Ignora mus is niet hetzelfde als ignorabimus. beterd. Hij heeft alleen, buiten den door Christus Zelf aaagelegden lusthof, zijn eigen tuintje uitgezet. Op den dorren grond heeft hij een paar stekjes geplant, die hij uit den ou den moederhof had meegenomen. Maar in die onvruchtbare aarde kunnen deze afge scheurde takjes geen wortel schieten. Alles kwijnt, en het werk van Luther (en van alle zoogenaamde hervormers) is tot ondergang gedoemd. Dat is, schematisch voorgesteld, het lot van allen, die willen werken buiten het door Christus ingestelde gezag. Men kan dus ëuphemistisch spreken van „de Her vorming." De Katholieke Kerk hervormt zichzelf als het noodig is. Of liever, zij her stelt, wat scheef gezakt en verbetert, wat ver keerd geworden was. Hervormd kan zij fei telijk niet worden Christus Zelf heeft haar de gedaante gegeven, die zij tot den jongsten dag zal behouden." „Dat begrijp ik," zei Karei. „Gek, dat ik daar vroeger zelf niet aan gedacht heb. Luther stond buiten de Kerk en kon daar dus niets hervormen. Eenvoudiger kan het al niet I. Maar nu je uitval van zooeven, daar snap ik gewoonweg niets van 1Luther, de aarts vijand van de aflaten, zou zelf een aflaat heb ben verleend 1Heb je je niet vergist „Neen, zeker niet," zei ik. „Mits je niet aan de woorden blijft hangen, maar de zaken op zichzelf en als nuchtere feiten beschouwd. Wat is ook weer een aflaat Een aflaat verdie nen wil zeggen kwijtschelding verkrijgen van tijdelijke straffen. Dus niet van de eeuwige straf der hel. Die wordt alleen verkregen door het Doopsel of door een rouwmoedige biecht. Een aflaat vergeeft dus ook niet de zonde zelf. Er is dus nooit sprake van geweest, dat een aflaat verkocht werd, of dat er handel werd gedreven in aflaatbrieven, of wel (hier is de laster op het toppunt gedreven 1) dat een aflaat zou verleend zijn tot vergiffenis van nog te bedrijven zonden! Wie onbevooroordeeld' de geschiedenis naleest, komt tot de ontdek king, dat Luther tegen windmolens heeft ge vochten en dat de geheele hervorming niets is geweest dan de revolutionaire daad van een afgevallen monnik. Maar wat deed Luther zelf? Volgens zijn leer was de natuur van den mensch door de erfzonde totaal bedorven. De mensch kon dus niets goeds doen. Zelfs zijn z. g. goede werken zijn vloekwaardige daden. De vrije wil be stond niet meer. Kortom, de mensch was platweg gezegd een hellestok, meer niet En toch moest die bedorven zondaar zalig worden en den hemel beërven Hoe kan dal bestaan Heel eenvoudig, de redder in den nood was het geloof 1 Het geloof alléén, zonder de werken 1 Of Christus al juist het tegenovergestelde geleerd heeft, dat deerde Luther niet 1 Hij las het zóó in den Bijbei, en daarmee basta. Als de mensch maar gelooft, dat Cnristus al zijn zonden bedekt en gedragen en uitgeboet heeft, dan is hij klaar. Wie dus maar gelooft, dat Christus voor hem heeft gele den en geboet, die wordt zalig afgeloopen. En wie eenmaal dit geloof heeft, die raakt het effect nooit kwijt 1 Kan het gemakkelij ker Als dus de Katholieke Kerk een aflaat ver leent, moet men eerst de voorgeschreven goede werken verrichten, biechten en co nu- niceeren, en verkrijgt daarna kwijtschelding van de tijdelijke straffen, die men nog moest ondergaan. Valt men daarna opnieuw in zon de, dan heeft de verkregen aflaat daaromtrent geenerlei effectWat kan echter een leerling van Luther zeggen en doen Hij wil om eens iets te noemen naar een gelegenheid gaan, waar hij bijna zeker in zware zonden zal vallen. Een goed vriend raadt hem dit af. Maar de Lutheraan zegt „Ja, ik weet het Het is zoo goed als zeker, dat ik die zonde zal bedrijven Ik voel mij te zwak, om mij tegen deze verleiding te verzetten l Maar dat Ik weet, dat mijn Verlosser leeft. Hij heeft voor mij geboetDe satan heeft op mij geenerlei recht meer. Ik geloof aan mijn rechtvaardiging door Christus en niets kan mij dus deeren 1" „Maar dat is een afschuwelijke leer," riep Karei. „Geen enkel protestant zal je dat toe geven 1 Dat zou werkelijk een aflaat zijn, zoo monsterachtig en onnatuurlijk, dat het nooit in iemands hoofd zou opkomen, dat te lee ren 1" „Gelijk heb je weer," zei ik, „en gelukkig is de mensch beter dan deze leer 1 De pro testanten hebben dan ook herhaaldelijk ver ontwaardigd geprotesteerd. Zij zeggen, dat de liefde tot God hen van het kwaad afhoudt, en je weet, er zijn tal van brave protestanten, die werkelijk in Gods vrees leven. Zij geven aal moezen en doen andere goede werken, feitelijk tegen hun leer in. Maar dit alles doet aan de hoofdzaak niets af 1 Men laakt de aflar ten der Katholieke Kerk, meestal zonder ook maar iets van de zaak af te weten en de leer van Luther is juist een afschuwelijke ver draaiing van deze leer en geeft een vrijbrief voor de grofste zonden. De zaak is heel' een voudig. De leer der Katholieke Kerk is God delijk de Katholiek, die niet volgens zijn leer leeft, is dus een slecht mensch. Dc leer van Luther is menschelijk dus valsch maar de protestant, die niet volgens zijn leer leeft, kan de braafste mensch ter wereld zijn. J. F. NUYENS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 14