i Dit nummer bestaat uit 22 Madzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in aeht biaizij Jan. Leskepreeken. r0®raaainste Nieuws PIJLTJES Zaterdag 23 April 1927 51ste Jaargang No. 16533 AangllÊe rrtoef, ©g» sSraffe van verSies van «til© reelaten, «jescïiLfesIen uifei*l£fl£. driemaal vier esa IwSntSg iiremi na feet ongeval PLAATSELIJK NIEUWS. De straatverlichting van Zandvoort. BENNEBROEK. Ons wekelijksch beursbericht wordt aanvrage gratis toegezonden. BEVERWIJK. De straatverlichting van Zandvoort. IJMUIDEN. ALPHEN AAN DEN RIJN. HEEMSKERK. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FA3RIKANTEN Koningstraat 10 Haarfem. Be abonnementsprijs Red'aagt va». Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij •ooruitbetaling3.53 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 j3 lijnen) Postrekening N< 5970 NIEUWE COURANT Advertenties 35 cents per regei traag- en aanbad-advertentién 1-4 /egels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling Advertentiên tnsschen den tekst, als ingezonden mededeeliBg 60 ct per regel Gij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen tJ'J L" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7pn bij een ongeval met f Okjl bij verlies van een hand, IDS b:j verlies van een f Cfi bij 'n breuk van f £ft M bij verlies v. een 1 I efU," doodelijken afloop1 odll, een voet of een oog; 1 ICtil, duim of wijsvinger- "U been of arm; - w« andere vinger. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 185. RENTE EN WOEKER. In bewogen tijden komen altijd groote ethische of godsdienstige problemen op, Welke in rustiger perioden alleen de gees ten van geleerden en vakkundigen bezig houden, maar dan het hoofd van den man- Van-de-straat zelfs tot barstens toe benau wen. Dit is een oud verschijnsel. Zelfs bij de Grieksche schrijvers van lang vóór Christus lezen wij van schoenmakers en ketellappers, die in hun pothuizen of in herbergen de diepzinnigste vraagstukken bespraken, dis puten hielden over theologische of staat kundige onderwerpen, waaraan academici hun handen vol hebben. En zoo hebben wij het nu al weer een tiental jaren geleden beleefd, dat het duurtevrnagstuk, door den oorlog opgeworpen, het onderwerp van ge sprek van allen dag werd. Iedereen was toen filosoof en verkondigde zijn wijsheid over den fatalen cirkel van prijsverhooging I -vermindering van de geldswaarde ver meerdering van inkomsten. En hoe men ook I draaide: de duurte bleef altijd de baas. I Hoeveel hoofden hebben zich op dat vraag stuk niet suf gedacht; hoeveel pennen zijn er niet aan versleten! Toen de nijpende duurte verminderde, nam ook de belangstel ling af. Maar het vraagstuk der duurte zelf is voor al de filosofen van toen nog even duister gebleven. Zoo zal het ook wei gaan met dat andere, hiermee samenhangende probleem, gelijktij dig- met het duurtevraagstuk opgekomen, nl. dat van de rente. Met de goudschaarschte in den oorlog steeg ook de rentevoet; en dezelfde menschen, die over de duurte pie kerden, gingen over de wereld-oude vraag tobben, of rente nemen van geld aan een christen wel geoorloofd is; of niet alle rente woeker genoemd moet worden. Men herinnert zich uit dien onevenwichti- gen fijd wellicht nog wel de geruchtmaken de artikelen, welke de Helmondsche Wet houder Jos. van Wel in het weekblad ,,Dc Nieuwe Eeuw'' schreef en waarin alle rente veroordeeld werd. Wie verwacht had. dat bij het terugkee- ren van meer normale toestanden ook de anti-rentemanie wel weer zou afnemen, ver giste zich. Bij een deel van ons schijnt de leus: weg met de rente! gepakt te hebben en nog steeds blijven de rentebestrijders belangstelling trékken. Omdat het vraagstuk zoo nauw met het geweten en met de rechtvaardigheid samen hangt en blijkbaar nog zooveel verwarring ook in onze kringen blijft stichten, wil ik trachten te voldoen aan veelvuldige verzoe ken van den laatsten tijd om hieromtrent eens „de meening der Kerk" te geven. Het moeilijke hierbij is niet de ingewikkeldheid van het vraagstuk, maar het gevaar om op zijpaden af te dwalen en veel te uitvoerig te worden. Laat ik beproeven de zaak in weinig woorden tot klaarheid te brengen .voor hen, die ten deze moeilijkheden hebben Vooraf deze vraag; hoe komt het, dat er over de kwestie, of rente-nemen woeker is ja of neen, zooveel meeningsverschil heersebt; hoe is het mogelijk, dat de rente bestrijders met bergen teksten uit de H. Schrift, met uitspraken en zelfs banbliksems van de grootste pausen komen aandragen; dat er zelfs onder moraal-theologen een tijd lang heftige disputen over het vraag stuk zijn geweest en dal toch de wereld, ook de christelijke, de Katholieke gemeen schap, maar kalm doorgaat met leenen van geld tegen rente, alsof het de meest on schuldige zaak van de wereld was? De oor zaak van alle twistgeschrijf is eenerzijds niet anders dan gebrek aan onderscheidings vermogen, anderzijds manco aan historische kennis, en waar deze beide leemten niet bestaan is de schuld de kwaal van velen in dezen onevenwichtigen tijd: gebrek aan wer kelijkheidszin. Op de eerste plaats wordt door velen niet goed onderscheiden. Wanneer men zegt: de Kerk heeft ten allen tijde de rente als woe ker veroordeeld, dan is dit juist, ook voor den huidigen dag nog, wanneer men hét be grip rente maar neemt in de beteekenis, waarop de veroordeeling slaat. Veroordeeld is reeds in de H. Schrift en streng verbo den is altijd door de Kerk alle rente, al leen en uitsluitend voor verbruikleening be dongen. Dit beteekent, dat er in den handel tusschen de menschen rechtvaardigheid moet bestaan, „ruilende rechtvaardigheid", zooais de mozalisten zeggen; dat voor een zaak een prijs mag worden bedongen, gelijkwaar dig aan die zaak. Al wat men daar bovenop legt is woeker. Wie dus in den ouden tijd tien guldens in bruikleen gaf, mocht na het vervallen van den termijn niet meer dan tien gulden terug vragen. Want de in bruik leen afgestane zaak had dezelfde waarde behouden. Deze uitspraak berustte op dit beginsel, dat geld dood materiaal was. Men kon een huis verburen, een koppel ossen of andere zaken, terwijl de uitleener eige naar bleef; de gebruiker kon van het geleen de voordeel trekken en van die winst uit zijn eigendom kon men een zeker deel be dingen. Maar geld gaat bij het ruilen over in het bezit van dengene, die in bruikleen ontvangt; hij kan er naar believen over beschikken. Aan het einde van den uitleen termijn betaalt hij niet dezelfde geldstuk ken, maar de waaide terug. Aan die waarde is inmiddels niets versleten. Kerk heeft vooral in de middel eeuwen streng aan deze bepalingen vast gehouden. De groote Leeraar St. Thomas heeft deze leer der Kerk met zijn heldere taal onwrikbaar vastgelegd en alle spitsvon digheden hiertegen ontzenuwd. De christelij ke maatschappij heeft daarin vooral tegen het woekerende jodendom een krachtige bescherming gevonden. Laat ik in dit ver band tevens het gevoelsargument afwijzen, hetwelk bij de rentebestrijding herhaaldelijk wordt gebruikt, als zou n.m. het nemen van rente verboden zijn. omdat de Kerk het profiteeren van zijn bezii zonder arbeid on rechtvaardig zou achten Hierover is nooit eenige uitspraak gedaan, noch door de H. Schrift noch door de Kerk: de zuivere leen- rente is altijd alleen op grond der ruilende rechtvaardigheid veroordeeld. Het best blijkt dit hieruit, dat St.'Thomas leerde, da! men bij het verhuren van een huis een hoogeren prijs mocht nemen dan voor het ve_slijten van het huis noodig was. Bij een huurcon tract blijft de verhuurder eigenaar en mag voor het in gebruik afstaan van zijn bezit een redelijke vergoeding vragen. Bij het uit- leenen van geld doet men lijdelijk afstand van zijn bezit; wie leent wordt eigenaar van bet geld en is slechts verplicht het bedrag terug te geven op een overeengeko men dag. Geld „verhuren" was onmogelijk; daarom was ook het nemen van winst uit gesloten. Zoo was het b.v. in de middel eeuwen wel geoorloofd om rente te bedin gen van geld, dat als borgtocht gestort werd. Immers dat geld bleef eigendom van den borg; hij mocht daarvoor dus „huur" of rente vragen. Maar even streng als ten allen tijde de zuivere leenrente veroordeeld is. even zeker heeft altijd vast gestaan, dat men mocht trachten met zijn geld k a p i t a a lwinst te maken. Reeds bij de oude kerkvaders zijn uitspraken te vinden, dat, wie zijn geld steekt in een onderneming van handel of nijverheid, voor het deel van zijn inbreng geacht kan worden eigenaar te zijn van de zaak en dus ook naar diezelfde verhouding aanspraak le hebben op een deel der winst. En die practijk is altijd door de Kerk over eenkomstig dc rechtvaardigheid geacht. Wie dus bij zijn veroordeeling van rente ook bet dividend van aandeelhouders af keurt. wie kapitaalrente met leenrente ver wart, begaat een groote fout en moest maar liever over dergelijke vraagstukken niet praten. Nu komt de vraag: wanneer dus de leen rente veroordeeld is, hoe kan dan toch het nemen van rente voor geleend geld worden goedgekeurd? In het kanonieke recht is een voorschrift aan beheerders van kerkelijke goederen, dat „volgens het leencontract-zelf geen winst (mag) genomen worden." Hoe dit te rijmen met de practijk b.v. van ker kelijke leeningen? Er kunnen bijkomstige omstandigheden zijn, vreemd aan het leencontract zelf, die het nemen van rente geoorloofd maken. Zoo b.v. kan men door het leenen van geld aan een ander winst derven of schade loopen. Die winstderving of schade mag dan ver haald worden; en een der middelen daartoe is rente Ook deze practijk heeft altijd be staan en is altijd door de Kerk in overeen stemming geacht met de rechtvaardigheid. Er is te dezen opzichte ecKer verschil met vroeger en thans. Voorheen was het nood zakelijk, dat de uitleener zijn schade kon be wijzen; tegenwoordig neemt men algemeen aan, dat die schade er altijd is, wanneer men geld leent zonder rente te vragen. En die meening is niet zoo maar uitgevonden; zij berust op de veranderingen, welke in ons economische leven van de laatste hon derd jaar hebben plaats gegrepen, de ver anderde beteekenis, welke het geld langza merhand gekregen heeft. Wie daarmee re kening h&udt, wacht er zi"h ook wel voor om zooals een inzender nog gisteren in dit blad deed met veel ophef pauselijke bullen aan te halen, welke in hun alge- meene strekking bestemd waren voor den tijd waarin gewaarschuwd moest worden om van zeldzaam voorkomende uitzonderingen geen misbruik te maken, terwijl die uitzonderin gen juist in onzen- tijd regel zijn geworden en daarmee de pauselijke bedreiging van toen vervallen. Er is echter tegen de genoemde verande ring der tijdromstandigheden nog een moei lijkheid op te werpen Wanneer n.m. gezegd wordt, dat de bijkomstige omstandigheid van winstderving ot schade bij renteloos leenen tegenwoordig vrij algemeen vast slaat, dan kan toch nog worden beweerd, dat niet ie dereen altijd in de gelegenheid is om zijn geld met kapitaalwinst uit te zetten. Zoo b.v. kleine spaarders zullen rente om de rente genieten; bestond er geen rentesys- tcem, zij zouden hun geld moeten oppotten. Ditzelfde geldt voor heel veel deposito's op korten termijn, bij de banken belegd. Daar om wil ik een volgende maal nog op ande ren grond aantoonen. dat het nemen van rente in onzen tijd altijd en voor iedereen geoorloofd is. Deze korte uiteenzetting moge al vast een aanmaning zijn tot voorzichtigheid, om in een ingewikkeld probleem als dit niet te gauw over woeker te praten en vooral niet met teksten uit de H Schrift of pau selijke uitspraken te werken, welke uit hun verband en buiten het kader van hun tijd slechts verwarring kunnen verwekken.. HOMO SAPIENS. De gemeenteraad van Zandvoort besloot indertijd de bestaande electrischc straat verlichting in die gemeente te veranderen m een gasverlichting. Thans hebben Gedcp. Staten van Noord-Holland, raar, wij uit Zandvoort vernemen, dit besluit goedge keurd. Burf ark Stand. Geboren: A A. van Rooijenvan Doeswijk, z. HOOFDDORP. ZONDAG: Plechtige H. Communie der aanwezig zijn eene procedure tegen den kooper P. P. Pruys te voeren, waarbij voor 3 overtredingen een boete wordt geëischt van 1000 voor elke overtreding. Een concept- tot het voeren van een rechtsgeding bieden zij den raad ter vast stelling san. Uitbreiding van de barak van besmette lijke ziekten. Bij raadsbesluit van 13 Juli 1925 werd een crodiet toegestaan van 8000, voor den bouw van een barak voor lijders aan besmettelijke ziekten, te stichten op een in erfpacht te aanvaarden terrein van de af- deeling Beverwijk van het Nederlandsche Roodc Kruis. Zooals bekend is, heeft het bestuur dier afdeeling zich verplicht het beheer en het onderhoud dezer barak voor zijne rekening te nemen. In het oorspronkelijk ontwerp was gere kend op. een tweetal zalen, n.l. een voor 'AAR INI E BAIMK kinderen. Daarom zijn de H.H. Missen om 7 en 10 uur. Om 7 uur voor den Zeer'Ecrw, Heer Joannes Lagerweg, weléer Pastoor van deze Parochie. Om 10 uur voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der Parochie. Om 4 uur Lof, Waarna Lofzang Te Deum Laudamus^ MAANDAG: Bij de Zusters voor Lom'ens Pronk. Kw. over 8 voor Joanna Henrica Spigt. DINSDAG: Kwart vóór acht uur voor Joannes Bus en Adrians Maria Hack. Kw. ever acht uur voer Gerardus Vertegaal. WOENSDAG: kwart over 8 uur voor ovel. families; half 10 uur Gez. H. Mis me! Veni Creator voor Bruidegom en Bruid. DONDERDAG: Kwart voor 8 uur voor Joannes Franciscus Nijs; kwart ever 8 uur vcor Cornelis Beers en Anna Tol. VRIJDAG: kwart vóór 8 uur voor de overl. families Bus en Bon: kwart over 8 uur vcor Joanna Maria Bus. ZATERDAG: kwart vóór 8 uur voor Cor- nelis Simon Ran; kwart over 8 uur vcpr overl. familie Heemskerken de Groot. Uwf gebeden worden verzocht voor Jo anna Heemskerkde Groot, die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. In onderirouw zijnopgenomen: Nicolaas Jcannes van der Putten van de Lijnden en Anna Elisabeth Hulsbosch van deze parochie; en Gerardus Corelis Voort man, van Heemskerk en Ida Joanna Ar- nolda van Brero, van deze parochie, Gemeenteraad. De raad dezer ge meente houdt een openbare vergadering op Dinsdag 26 April a.s. des namiddags ten TA ure precies. De agenda vermeldt: 1. Benoeming van 4 leden der Schattings commissie voor de lnkomsten-b".i.asting. 2. Verhooging credit bouw barak voor lijders aan bosinettch/ke ziekten, 3. Voorstel tot het voeren van een proce dure tegen P. P. Pruys te Santpoort. 4. Belastingzaken. 5. Mededeelingen en ingekomen stukken. En hetgeen verder ter tafel zal worden geb: acht. Herdenkingsfeesten 12761926. Een cler belangrijkste onderdeden der feesten zal ongetwijfeld de historische optocht wor den. Naar wij vernemen zijn de plannen, die veel beloven, reeds vastgesteld en zijn de sche sen voor de costumes in bewerking. Over eenige weken zal een openbare bij eenkomst ghoud en-werden waar een over zicht der uit te beelden personen gegeven zal worden en gelegenheid zal bestaan zich lot deelname aan hei subcomité op te ge- Ook de voorbereidende werkzaamheden voor het organiseerén eener tentoonstelling voer Handel en Industrie zijn met veel suc ces bekroond. Vocral voor de afdeeling Industrie is de belangstelling van de zijde der industriee- len betoond, zeer groot. Deze afdeeling is dan ook zoo goed ais geheel bezet, waar door ook evens het doorgaan dezer ten toonstelling' verzekerd is. Voor het verkrijgen van inlichtingen be treffende deze tentoons elling, voorname lijk wat het afhuren van expositieruimte betreft, wande-men zich tot den heer Joh. Ceppens, Breestraat. DE WONINGEN AAN DE C. H. MOENS- STRAAT EEN PROCEDURE TEGEN DEN HEER PRUYS. Zooals hekend is, zijn de gronden aan ae Carel Hendrik Moensstaaat door de ge meente indertiid verkocht aan P. P. Pruys, te Santpoocrt. onder de voorwaarde, dat voor de daarop te stichten woonhuizen ge durende den tijd van 3 jaren geen hoogerc huur, mot inbegrip der koeien van water- levering, mocht worden bedongen dan f 6.50 per week. Onlangs hebben B. en W. echter vernomen, dat door een opvolgend eigenaar vooraf boven dit bdrag van 6,50 per week ren zekere som van een drietal huurders is fcedorgen en aangenomen. In verbard hiermede hebben B. on VI''. cm onderzoek dcan instellen en daarna het advies in- gcwonnon v n den heer Mr. A. Moens, al hier. Genoemde rechtskundige is van, mee- nirg, dat e-n dergelijke betaling ongetwij feld den huurprijs verhoogt en dat dc uit- 1 .'icg te goeder trouv/ van de koopover eenkomst geen andere opvatting toelaat. Dat de overtreding niet door don koopc: ■elf is begaan, doch door een opvolgend eigenaar, ad't de raadsman van geen be teekenis, daar de voorwaarden hem aan sprakelijk stellen en hit aan de Gemeente voor elke overtreding, onverschillig of die door hem of door een opvolgend eigenaar is begaan, 1000 boete verschuldigd wordt. Het wil het College voorkomen, dat er in dc gegeven omstandigheid aileszias redenen roodvonk-p^iënten en een voor de lijders aan diphtherie. De Inspecteur der Volksge zondheid, wiens advies B. en W. over het ontwerp hebben gevraagd, acht het noodza kelijk, dat iedere afdeeling iri tweeën wordt gedeeld voor de verschillende geslachten. Ook bleek de wenschelijkheid om de kamer tjes der zusters tusschen de verschillende aldeelingen te plaatsen, waardoor ruimte werd verkregen voor een kleine operatie kamer en een afzonderlijk keukentje voor elké afdeeling. fEen en ander heeft tot gevolg, dat de vloer-oppervlakte van het gebouw wordt vergroot van 165 M2 tot 231 M2. Overigens was in den beginne niet gere kend op aanleg van gasverwarming en de inrichting der badkamers. Deze kosten zullen rond 2100 vorderen, terwijl de meerdere bouwkosten ten gevolge van de hiervoren aangegeven wijzigingen op rond 49C0 wor den begroot. Een verhooging van het reeds toegestane crediet met 7Ü0Ö is dan noodig. Onder mededeeling, dal ook de Gezond heids-commissie zich met het gewijzigde plan heelt vereenigd, stellen B. en W. den raad voor, tot verhooging van het crediet met j 7000 te besluiten. R. K. S. V.—BEVERWIJK. 2e ronde Bisschopsbeker: Beverwijk II D. O S. S., 2.30. Huldigings-wedstiijd Beverwijk I—S. D. O 3.30; Beverwijk IV—V. S V. III. 2 uur. Na de erste ronde met succes te hebben gestreden, zien de Beverwijk-reserves zich tegenover de 2e klasser R. K. F.D O. S. S I uit Amsterdam. Als de roodbroeken nu maar bedenken, dat de wedstrijd gewonnen kan worden, al is de tegenstander een R. K T. club. dan zullen ze winnen. Bever- wb'k heeft terrein-voordeel bovendien! Zorg er voor tweede, dat de cup-finale weidt. Beverwijk IIBeverwijk I. Dit jaar wordt de Bisschopsbeker Beverwijk's eigendom! En na dien nog veel malen. Vervolgens zal zich het oude S. D. O me Jen met Beverwijk: de oud-S. D. O.'ers hebben het volgende elftal: Wim Duin. H Numan, J. v. d. Maat, A Tervoort. M. Vink. J Niesten, A. v. d. Laan, G v 'off, A Aardenburg, P. Beentjes, Chr. Braun Dit elftal kan het den roodbroeken nog lastig genoeg maken: cr zijn krachten in, die Beverwijk nog zou kunnen gebruike! Goed. ieuwsen slecht Promotie-wedstrijden! 't Kon niet anders. Maar nu zijn ze er. officieel! We weten wel, dat de kans moeielïjk is, zeer moeie- lijk; we zeggn misschien: waarom hebben de andere tweede klassers een betere kans? Waarom, dat weten we ook niet. maar dat behoeven we niet te weten, 't Is zoo; wil len v-e naar den overgang? 't Moeilijkste wordt geëischt, maar we gaan! Hoe moei- Ii'ker de kans is. hoe eervoller de ove-- winninu We wilden nromotie, de kans is daar! Niet praten; V. V. Z en Forward hadden het veel makkelijker en nu Lisse en H. M. S. ook We kunnen er komen en nu vooruit! Succes Overgongers voor 1027- 1928." Nog een wensch hebben we dan: dat we onze sterkste tegenstanders van dit sei zoen sooedig in den overgang weer zien. Slecht nieuws is. dat we twee spelers het eerste nog niet op de betaaluren ge zien hebben: ook van andere (behalve het vierde!) elftallen zijn er nog achter, en er wordt geen dag pardon gegeven, zelfs niet als je denkt „onmisbaar" te zijn Goede le den voor goede spelers! Denkt dus om de K. S. A. on Zaterdag en Donderdag van 7 tot 9 uur. Eerste deur links om den hoek. Van de fiets gevallen. De heer St.. lid van den gemeenteraad, reed Donderdag- nvddag nabii het Raadhuis van Wijk aan Duin, toen bij bij he' uitwijken vcor een naar kinderen, ongelukkig kwam te vallen. Hij werd onmiddellük in het raadhuis gc- brachl. waar Dr. Lijnkamp een ernstige b'e- 'eeiging van het bekken consta'eerde. Per brancard werd de heer S. naar zijn wo ning vrvoerd. Oud-Holfand. Het Oud-Hollandsch Marktplni. opgebouwd in de groote zaal van hét K. S. A.-gebouw, heeft zich we! in de alscur.cenc belang*'elling mogen verheu gen. Uit verren omtrek zelfs kemen de be zoekers zich op het gezellig ingerichte marktplein vermaken. De verschillende at- trac'ies verheugen zich eveneens algemeen in een "roofe le'angstelling. Het laat zich dan ook aanz'en, dat het mark'rpleip op de beide laatste dagen, Zaterdag en Zondag. een buitengewoon druk bezoek zal 'rekken. He' gefa! van vermakelijkheden is voo- deze dagen no", uitgebreid met een tomibo'w terwijl het beroemde Donker Beverwijk weer nieuwe verschrikkingen rik er jg ge worden. Ter afwisseling zal de bekende humorist, de heer G. Span'aard,enkele nummers van ziin uitgebreid rewp.t^jr vol dragen. In het najaar van het vorig jaar besloot de gemeenteraad van Zandvoort de bestaande electrische straatverlichting te veranderen in een gasverlichting. De badplaatts ging er dus blijkbaar niet op vooruit, want in den regel verandert men electrische verlichting niet in gasverlichting, maar bovendien was het de vraag of gasverlichting zooveel goedkoo- per zou zijn dan de electrische verlichting, indien men rekening held met het feit, dat met de verandering een groot kapitaal was gemoeid. Er zat dan ook meer achter deze zaak en dat was het mislukken van elke poging om van de directie van. het Provinciaal Elcc- trisch Bedrijf, de leverancier van de elec- trieïteit te Zandvoort, verlaging van de ta rieven te verkrijgen. Men vond in. Zand voort een tarief van 42 cent per kilowatt te hoog. Dies besloot de Gemeenteraad om het contract met het P.E.N. niet meer tc verlengen. Gedeputeerde Stalen van Noord- Hclfand hebben nu onlangs, na een enden- zoek te hebben ingesteld, het raadsbesluit van Zandvoort goedgekeurd en dus kan men daar, als men wil, beginnen met de straat verlichting te veranderen. Intusschen is door het Provinciaal Electrisch Bedrijf het tarief van 42 op 35 cent per kilowatt gebracht. De aanleiding tot het raadsbesluit is voor de raadsleden van Zandvoort nu vervallen en dus zou het ens niet verwonderen als de Raad nu maar het genomen en goedgekeurde raadsbesluit introk. Wat voor Zandvoort ten slofte het beste zou wezen. De Zingende Gemeenteraad, welke met zijn zitting van Woensdagavond j.l. zulk een enorm succes oogstte, zal op den slot- avomd, Zondag, nogmaals in openbare ver gadering bijeen komen, teneinde- het wel en wee der gemeente te bezingen. De opvoering van deze scène alleen is reeds een bezoek aan Oud-Holland waard. Zaterdagavond zal de humorist-gooche laar Ben Ali-Libi optreden. Oud-Hclland is nog geopend: Zaterdag en Zond&g a.s. des n.m. van 26 en des avonds van 811 uur. Zondagavond te 11 uur sluiting, DE WINKEUERSVEREENIGING EN DE WINKELSLUITLNG. Door de commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving is een schrijven gezonden aan de winkeüersvev- eeniging „Groot IJmuiden", waarin dez uit- genoodigd wordt haar standpunt ten aan zien van kdc. winkelsluiting waaromtrent door bel raadslid, den heer D .F. G. Schil ling, onlangs een voorstel werd gedaan uiteen te zett.cn Hel bestuur heeft thans besloten een rferendum aan de leden uit te schrijven, waardoor een duidelijk beeld van huil mec- ning inzake de winkelsluiting verkregen wordt. Door het bestuur van de Winkelvereeni- ging „Wijkeroog" zal eveneens een referen dum worden uitgeschreven. Personalia, Bij Koninklijk Besluit van 8 April 1927 is bepaald, dat met ingang van 1 Mei 1927, het commissariaat van politie te Alphen a, d. Rijn wordt opgeheven en met ingang van 1 Mei 1927 eervol ontslag wordt verleend aan H. Vooys uit zijn be trekking van commissaris van politie 'te Alphen a. d. Rijn, wegens opheffing van deze betrekking. Stille Omgang. -Het genoitschap van de Stille Omgang hield Woensdagavond een ledenvergadering ter bespreking van de be devaart naar Alkmaar. De opkomst was zeer slecht. Na opening met gebed sprak de voorzitter z'n teleurstelling uit over de geringe belang stelling, 'n groot contrast met die voor de omgang naar Amsterdam, terwijl toch 't doel 't zelfde is. Wegens de afwezigheid van de secretaris werden de Notulen uitgesteld. Hierop werd de toch naar Alkmaar besproken. Na enkele korte opmerkingen werd besloten om te half één uit 't dorp te vertrekken; ae deel nemers van Noorddorp sluiten aldaar te kwart vóór een aan. Het bestuur zal 'n on derzoek instellen naar de mogelijkheid van 'n kort Lof van tc voren in dc parochiekerk. De bedevaart wordt gehouden in dc nacht van 30 April op 1 Mei De terugkeer heeft plaats per autobus, zoodat de deelnemers reeds weer zeer vroeg thuis kunnen zijn. Bij de rorndvraag spcorde de voorrzitter tot krachtige propaganda aan en sprark de hoop uit, dat 'n goot aantal leden de bede vaart zouden meemaken. Hierna volgde sluiting R.-K. Ziekenfonds. Donderdag hield 't Ziekenfonds een buitengewone ledenver gadering in verband met het aanstaand vertrek van den geneeskundigen adviseur, Dr. v, d. Bergh. Na opening door den veorzittcr, den heer Cornelise, gaf 't fanfare corps „St, Caecilia" enkefe opgewekte nummers. Hierna werd de scheidende dokter toege sproken door den voorzitter, die in 't kor! het wel en wee van het ziekenfonds memo reerde en daarbij liet uitkomen hoeveel Dr. v. d. Bcrgh tot den bloei van T fonds had bijgedragen. Dank en hulde werd gebracht De Eerste Kamer heeft gisteren niet unnen vergaderen, omdat 26 van 50 leden afwezig waren. De vergadering werd ver- 'aagd tot Dinsdag a.s. Ingediend is het rapport der commissie van onderzoek inzake beveiliging van het land tegen overstrooming" in Gelderland. De Indische begrooting -1926 wijst een overschot in den gewonen dienst aan van 98.000.000. Jhr, Mr. Michiels van Verduynen is benoemd tot tijdelijk leider der afdeeling diplomatieke zaken. Het Natuur- en Geneeskundig Congres is besloten met een maaltijd, waarbij ook Z. K. H. Prins Hendrik aanzat. Promoties bij het leger, Na de trambotsing bij Voorschoten. De schade wordt geraamd op 50.000. Tegen den bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Het congres der Nat. Vcreeniging tegen de Werkloosheid zal het vraagstuk der werkverruiming bespreken. Een felle brand heeft te Uirecht gewoed; om zrch te redden sprongen moeder en twee kinderen uit een venster, waarbij de vrouw gewond werd. De moord te Winschoten. Tegen den dader wordt vier jaar gevangenistaal geëischt. De economische toestand in Drente. Valt er eenige verbetering te constateeren? Nadere bijzonderheden over het aanstaand bezoek van H. M. de Koningin aan Am sterdam. Uitsluiting in de auto-fabrieken van Citroen te Parijs. Het conflict bij de Rijnschcepvaart, Een staking wordt onvermijdelijk geacht. Actie tegen de Belgische amnestiewet- In Mexico is de censuur ingesteld. Regeeringsverklaring van het nieuwe) Japansche kabinet Uitspraak in het proces-ZanibonL Barometerstand 9 uur v,m.: 755. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgeu worden opgestoken om 7.41 en overmorgen om 7.43. voor den grooten ijver, waarmee de vertrek kende adviseur steeds 't bestuur met raad en daad heeft bijgestaan en voor de pret tige samenwerking. De heer R. Beentjes, die als bestuurslid en als agent van de Onderlinge Boeren- en Tuindersvereeniging 't woord voerde sprak eveneens woorden van oprechten dank. Als stoffelijk blijk van waardeering en dankbaarheid werden Dr. v. d. Bergh en kele geneeskundige instrumenten en een schilderij aangeboden. In z'n afscheids woord bedankte Dr. v. d, Bergh voor de hulde en welgemeende woorden. Toch heelt spr. 't altijd als z'n plicht beschouwd naar beste vermogen tot den bloei van het zie kenfonds bij te dragen. De waardeerinjS voor dit werk doet hem gced en altijd zat Heemskerk bij hem in aangename herinne ring blijven, waartoe ook vooral de mooie cadeaux zullen zorgen. Spr. gewaagde nog van de aangename samenwerking èn met het bestuur èn met de leden. De leden van 't ziekenfonds waren mee van z'n liefste patiënten, Spr. sprak de hoop uit, dat zijn opvolger Dr. IJpma dezelfde medewerking en har telijkheid mocht ondervinden. Een bijzon der woord van dank bracht Dr. v. d. Bergh nog aan den Geestelijk Adviseur, kapelaan Roelvink, die wegens omstandigheden niet aanwezig kon zijn. Met dc beste wènschen voor dc toekomst eindigde spr. z'n al- scheidstoespraak. Met frissche muziek werd de avond be sloten. Op 10 Mei a.s. viert het Echtpaar C. KoekM. Umar.s le Spaarndaim, zija goodsn huwelijkjes I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1