mi ONZE OOST. ïot 12" jaar gevangenisstraf veroordeeld. Openleg ga tjg- van Nieuw Guinea. F,en pn1» haat middel bij ctf, stootjes. Op zoek naar wapens en bomm en. AMSTERDAMSCH NIEUWS. li f)e koning van leem zal Indië bezoop 'fen. RECHTZAK© NL Van een gefinges erele berooving. Voor allen die sukluelen Mijnhardt's Laxeerpil bietten Verduisteringen bij der Kon. Ned. Stoomboot-Maatsa happij. De verbinding tusschen Amsterdam en den Boven-Rijn. De verpleegsters van het B innen-G asthuis. Een auto te water. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Staatkundig Geref. Pen-tij en de Coalitie. Een malle motie. SOCIAAL LEVEN. Voor de werkloozen uit Drente. GEMENGD NIEUWS. Vele kleintjes maakten één groote. Een ernstige botsing op den straatweg tusschen Bocholt en Rhede. Hoe Ket spookte. Uitslaande brand te Rotterdam. Zij hielden er nog andere trucs op na. Fantaseert hij? Een groote boerderij te Bedum in de asch gelegd. VRAGENBUS. STOOMVAARTLIJNEN. KUNST ÈN KENNIS. Zien in volslagen duisternis. Wat de wet verstaat onder luchtbanden, cushionbandep en massieve banden. LANDBOUW EN VISSCHERIJ R. K. Boeren' en Tuindersbond. MARKTNIEUWS. De Lancka» d te Serang veroordeelde zes eklaagden, Is arte huldigd van den aanval op Mir, tot twr all jaar gevangenisstraf. Het hoofd v\ -ft' de aid. Bestuurszaken der uitengewesteis aan het departement van «innenlajadsch Bestuur te Batavia zal met mbtenaren V M 1 departementen van. Finan- iën en Ont U rvrijs aar het Oostelijk deel •an* den Arch lp el vertrekken, teneinde een vderroek in t| ^tellen naar de mogelijk- eid van peuie gg: ng van verschillende ge- "eden, o. a. van. IHieuw-Guinea. T !rt an bommen. ,'fien van de g-ro» 'te stoomvaartnasatschap- pijen in Indië heei. na verkregen vergun ning tot invoer, ia gebruik genomen een hoeveelheid traanbol nmen. speciaal bestemd voor schepen, die bi iot staan aan een actie van onrustige eleme nten, verneemt Aneta. Bij de Amrikaanst he politie zijn deze tiaanbomxnen algem^ m in gebruik, speciaal bij opstootjes. Men is daarmede in staat om een aantal mensche» i tegelijk buiten ge- -vecht te stellen. De b om is gevuld met een voor de gezondheid o nschadeliike gassoort, die prikkelend werkt c o de traanklieren, en wel in die mate. dat de getroffene gedu rende één uur ongevs eer buiten staat is, om iets uit te richten. Omtrent de militaire a ctie in het Siloeng- kangsche, waarover reel s een en ander ge seind werd, meldt ctó „Sum. Bode" nog naden De marechausseetro-«jj-en van kapitein Akkersdijk te SilOengk; ai g worden verdeeld in verschillende kleine roepjes, die gezon den worden naar de o Eq( liggende plaatsen, zoo als: Kampoeng Kc zi iri, A er Loea en Scengai Doerian, en di^ onder bevel ston den van luitenant Thenu'. LSen brigade werd te Padang Siboesoek gec'sd lacheerd, een te Tandjoeng Ampaloe en f een te Sidjoend- joeng. De brigades van luitensa t Thenu hebben bennen enkele dagen bes li g weten te leg gen op 2 pistolen. 2 bomm en en 30 dyna- mietpatronen, benevens opt tientallen kle wangs, rentjongs en toemba ks; 250 commu nisten, onder wie een 50-fcaï lieden, die deel hebben genomen aan den Silóengkang-op- stand, werden gearresteerd. Naar vernomen wordt, ns ieten er nog meer vuurwapens verborgt n zijn. Te Aer Loea vond men een achtta l vlaggen, ver sierd met het sovjet-emble<s m, Men deelt het blad voorts* mtede, dat door den demang van Loehoefc. iBegaloeng 23 bommen werden gevonden- ten huize van zekeren Noeri te Keloemtioe mg. Noeri beweert deze voorw erpen van Pa- kih Taher, den reeds gearre? teerden leider, te hebben gekregen om zet in par Padang rB )3er Rechtbank te Amsterdam terechtge- staan wegens verduistering in dienstbetrek- king, meermalen gepleegd. Het 0. M., mr. Van Lier, eischte tegen de eerste twee ieder vier maanden en tegen den derde, die als baas werkzaam was, vijf maanden gevange nisstraf. Thans vonnis wijzende, veroordeelde de Rechtbank ieder der drie verdachten tot drie - maanden gevangenisstraf. Een 60-jarigen portier, die in Augustus 1926 van een der stoffeerders een uit ge stolen goed vervaardigde 'cape ten ge schenke had aangenomen, werd ter zake van opzettelijke heling ook drie maanden gevangenisstraf opgelegd. Tegen dezen ver dachte had het O.M. zeven maanden gevan genisstraf gevorderd. hrengen. De koning van Si&m h »d ft, naar verno men wordt, het voornemen een bezoek te bcengen aan Ned.-Indië. i \z mvankelijk was het de bedoeling dit jaar Iud ië te bezoeken, doch in verband met omst.-Hr'digheden is dit voornemen voorloopig uiltg asteld en kan men het bezoek thans het 'Igend jaar te gemoet zien. s De „oerooide" voor de ns hfbank. Voor de Rotterdamsche req htbank heeft terecht gestaan de 52-jarige inca. -.seerder W. J. v. V., wien werd ten laste gele gd verduis tering van 12.000 ten nade* lie van een firma te Rotterdam. Verdachte ontkende. Hij volhaj 1de bij het verhaal, dat hij door twee Duitse! ears beroofd is, die hem op den hoek van de harte Hoog straat en St. Laurensstraat nanr den weg vroegen. Een van hen zou zond er dat ver dachte het merkte, een snede in verdachte's jas hebben gegeven en vervolge» s de porte feuille uit zijn zak hebben gestole in. Toen verdachte merkte wat er gebeurd was, waren de beide mannen ds verdwe nen. Eerst een half uur later heeft de ver dachte het gebeurde op het* politiebureau aangegeven. Er werden dertien getuigen 'ó'hoord. Een 15-jarige loopjongen beweerde g« tien te heb ben, dat verd. zelf in de jas sna ;<L Het O. M. waargenomen door t af. A, Rom- bach achtte verduistering beweza i en eischte drie jaar gevangenisstraf. De verdediger mr, P. Groene?! oom meen de, dat het verhaal van zijn cliënt niet onmo gelijk was. Het was zijn vaste ovesa tuiging, dat yerd. onschuldig is. Hij concl ul leerde der halve tot vrijspraak. met Verstopping of moeilijkent, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar, werken vlu g zonder k p, amp of pijn Bij Apothekers en Drogisten. IDpos 60 ct. Gedurende de jaren 1919 tot em met 1926 werden ten nadeele van de blo n. Ned. Stoombootmaatschappij groote Jtta eweelhe- den goederen ontvreemd: trijp, citet ton, ma- trasovertrekken, imitatie- en rund'iea^er, iso latieband, zeildoek, tafelzeil, ga loopers, bindtouw, horgaas, schuurpapier, spijker tjes enz. 0 In Augustus van het vorige jaar icwamen de diefstallen aan het licht en hel' bleek toen, dat drie stoffeerders en b«;!langers, bij de maatschappij in dienst op 'wneekloo- nen van 34, 33.60 en 38.50, zjt ;h er aan schuldig gemaakt hadden. Zij na men de goederen bij het verlaten der wt -rkplaats, onder hun kleeren verstopt, mee a '.aar huis en dat het aldus gestolene van groi aten om vang is geweest, kan blijken uit het feit, dat voor het vervoer van het goed, bij een der behangers in beslag genom^ n, een vrachtwagen noodig was. De weggenomen grondstoffen wer^'en ge bezigd voor eigen gebruik maar oöl i voor werkzaamheden, ten behoeve van n articu- lieren verricht. Mag men de stoffeerdi :rs ge- looven, dan bestond het goed groote ndeels uit afgekeurd, vuil, defect afval,, vw or de maatschappij van geen waarde, Maatr wat hiervan zij, de stoffeerders hadden het' niet mogen meenemen. De drie mannen resp. 31, 38 en 45. jaar oud, hebben voor de Buitengewone Kt .nier Het gemeentebestuur van, Amsterdam zal binnenkort aan den minister van Water staat zijn zienswijze kenbaar maken, met betrekking tot het rapport van het comité- Wentholt, waarin deze hoofdingenieur de hoofdlijnen van de conclusie van zijn on derzoek naar een verbetering van den scheepvaartweg van Amsterdam naar den Boven-Rijn weergeeft. Ook de Kamer van Koophandel zal haar meening over dit uitvoerige rapport aan den minister mededeelen, waarna de indie ning van de definitieve voorstellen der re geering is te wachten. Over de kwestie van het uitwonen. Het Amsterdamsch raadslid, de heer E. J. Abrahams, heeft de volgende vragen tot B, en W. van Amsterdam gericht: Is het B. en W. bekend, dat het nog vaak voorkomt, dat de aanvrage vrtn gediplo meerd vast aangesteld personeel van de gasthuizen, om te mogep uitwonen, wordt geweigerd? Is het B. en W, bekend, dat het uitwo nen, dein) een wordt toegestaan, de(n) ander wordt geweigerd? Is het B. en W. bekend, dat gediplomeer de, vast aangestelde verpleegsters, die van de directie van het Binnengasthuis verlof hebben, om uit te wonen .gedwongen wor den, wanneer zij tot het verkrijgen Van het diploma kraamverpleging worden geplaatst in het Wilhelmina-gasthuis, opnieuw te komen inwonen, waardoor zij belangrijke financiëele schade lijden? Meenen B. en V7. niet, dat nu eindelijk een behoorlijke definitieve regeling, omtrent dit uitwonen moet worden getroffen en dat daarbij willekeurige toestemming of weige ring moet zijn uitgesloten? Kranige redding voorkomt persoonlijke ongelukken. Ongeveer te halftwaalf Zondagmorgen bracht een doktersvrouw uit Wassenaar haar man met een auto naar het Anthonie van Leuwenhoekhuis aan de Keizersgracht 706 te Amsterdam, waar hij voor beroeps bezigheden moest zijn. Toen de dokter het gebouw binnen gegaan was, reed de dame, die het stuur van den grooten gesloten wagen handteeerde, weg in de richting van de reguliersgracht. Naast haar zat haar zat haar broeder. Bij het oprijden van de hooge brug over de Reguliersgacht sloeg, vermoedelijk doordat de bestuurster te laat naar een lagere versnelling terug schakelde, plotseling de motor af, waardoor de wagen stopte en toen van de helling achteruit- gleed, De dame trachtte stil te houden door de handrem vast te zetten, doch des niettegenstaande bleef de wagen achter rijden. Vermoedelijk geraakte de bestuurster hierdoor haar tegenwoordigheid van geest kwijt. Althans zij wendde het stuur in de verkeerde richting, zoodat plotseling het voertuig van den hoogen walkant in het water tuimelde. Een geluk bij dit ongelukkig avontuur was, dat de raampjes van den Conduite interieur gesloten waren, zoodat het water niet naar binnen stroomde, ofschoon het geheele voertuig ondergedompeld was. Het gebeurde werd gezien door den portier van het Antonie van Leeuwenhoekhuis, die ter stond naar den walkant snelde en in het water sprong. Op datzelfde oogenblik draaide de broeder van de dame een der ruiten open, waardoor het water naar binnen golfde. Doch de portier sla'agde er in den man beet te grijpen en uit den wagen te trekken. Hetzelfde deed de flinke kerel met de dame, welk tweetal spoedig door andere rappe handen op den wal getrokken werd. In het instituut werden zij in de gelegenheid gesteld zich te drogen en van andere kleeding te voorzien. Op het bericht rukte de brandweer naar de bewuste plek uit. Eerst kwam de motor spuit van de hoofdwacht Nieuwe Achter gracht en daarachter het groote redding toestel. Ook de commandant der brandweer, de heer C. Gordijn was spoedig ter plaatse. Met het toestel werd de wagen op het droge gebracht. De politie constateerde, dat de handrem aangetrokken was en bij de beproeving bleek, dat alle remmen in orde waren. Hoe het voertuig teuggegleden kan zijn is een raadsel. Nadat de brandweer de bemodderde wagen beleefdheidshalve afge- spoten had, werd hij naar een in de buurt gelegen garage gereden,. Bij het ophijschen j van den wagen, kreeg een der bestuurders van de brandweer een handwond. schreeuwt. Hoeveel van Christus' 'Apostelen, de eerste Priesters, door den Zaligmaker zelf uitgekozen, waren gefortuneerd? Er zijn nu eenmaal meer onbemiddelde dan welgestelde menschen. Geen wnder dus dat zich dat in de Priesterroepingen weerkaatst. Missiehuis, Hoorn. Postrekening 120937. Father Lefeber. Directeur. Toe, schrijf u mij even dat ik u mag ko men bezoeken om u als Stichter(es) op te schrijven. HANDELSHUIS: ''„HET CENTRUM", Nieuwe Gracht 7S, Haarlem. BETALING OOK IN OVERLEG. In de openingsrede van de jaarvergade ring der Staatk, Geref. Partij, welke te Rot terdam is gehouden, wees de voorzitter ds. Kersten er volgens het verslag in de A.R. „Rott." op, dat de evrgadering stond in het teeken der Statenverkiezing die voorbij is, en dat de Statenverkiezing stond in het teeken der coalitie, omdat de A. R. bij den inzet van den strijd hadden gezegd, dat de uitslag dezer verkiezing zou uitwijzen of het kiezersvolk de coalitie wilde voortge zet zien, ja of neen. Welnu, de uitslag wees op afkeer van de coalitie. Spr. somde de resultaten der verkiezing voor verschillende partijen op, en wees er op, dat de A.R. de meeste slagen kregen, en ook de C.H. en R.K. dus de coalitie. Verder wees spr. op de behoefte aan officieren in de partij. In de A.R.-partij is grooter kader. Volgens spr. gaat de strijd oom de aloude gereformeerde beginselen, welke ook niet veilig zijn bij de Herv. Geref. Kerk. Alleen de S.G.P. komt tegenover Rome voor de beginselen der Hervorming op. Daarom geen colitie: daarom mag geen resultaat van deze verkiezingen ten goede komen aan de coalitie-partijen, en mocht dan de uitslag (bedoeld is hier wellicht de verkiezing van Ged. Staten in Z.-H.) zóó wezen, dat de A. R. ons verwijten, dat zulks de schuld is der S.G.P.dan mogen wij ver trouwen dat zelfs uit verdrukkig God het goede kan doen voortkomen. De afd. Delft van den Bond van Ned. On derwijzers heeft gemeend de volgende dwaze motie te moeten aannemen: De afd. Delft van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers, kennis genomen hebbende van de circulaire van de ver. „Oranjedag", gericht aan de hoofden van scholen in Delft, waarin dezen met goed vinden van B. en W. worden uitgenoodigd deel te nemen aan de a.s. Julianafeesten op 30 April a.s., o.a door het houden van een zangdemonstratie op de Markt; gehoord de besprekingen hierover in de huishoudelijke vergadering; van oordeel, dat het betrekken van de openbare school in dergelijke fees ten in strijd is met haar neutraliteit en in- druischt tegen de politieke overtuiging van een zeer groot deel der ouders en onderwij zers; dat daardoor haar meest trouwe aan hangers van de openbare school afkeerig worden gemaakt, wijl ze gedwongen worden öf hun kinderen thuis te houden, öf tegen hun overtuiging handelen; protesteert ten krachtigste tegen het misbruiken der open bare school voor politieke doeleinden; ver zoekt B. en W, de verleende toestemming aan de ver. „Oranjedag" terug te nemen; besluit deze motie ter kennis te brengen aan B. en W. en in de bladen te publiceeren. Overplaatsing naar Enschede. Gelijk bekend was in. den raad van En schedé de overplaatsing ter sprake geko men van gezinnen uit Emmen naar eerstge noemde gemeente. Daarbij waren vooral ten aanzien van' de tewerkstelling van de hoofden van gezinnen, die in het vrije be drijf geen werk konden vinden, klachten geuit. Die klachten hadden aanleiding gege ven, naar aan het Corr. Bur. gemeld wordt, tot een nadere bespreking met den burge meester van Enschedé op het Dpartement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw Bij die bespreking kwam vast te staan, dat reeds van den aanvang der overplaatsing af van de zijde der regeering gelegenheid was gegeven om de hoofden v,an gezinnen, vcor zoover noodig, te werk te stellen. Door omstandigheden, geheel onafhanke lijk van den wil der regeering, heeft de re geling niet geheel bevredgend gewerkt. Afdoende maatregelen ter verbetering zijn thans getroffen. Uit de bespreking bleek voorts, dat de minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw ten volle be reid is, de met Enschedé getroffen regeling zoo loyap.1 mogelijk uit te voeren. Twee! Het begin is er. Anders een heel eind van de duizend af. hè? U weet nog niet waarover het gaat? Zeker verleden week met de Paaschdrukte de krant niet gelezen. Welnu, ik moet in Hoorn een nieuw Mis siehuis van Mill Hill bouwen. Dat kost flink over de twee ton. Waar het geld vandaan moet komen weet ik niet. Maar het zal'er komen, want het is O. L.Heer's werk. Nu heb ik verleden week in deze krant voor het eerst om uw hulp gevraagd. Ik zoek duizend Stichters(essen). Dat zijn goe de menschen, die mij elk ineens of bij ge deelten honderd galden geven. Geen kleinigheid, zult ge zeggen. En toch met een bankje van honderd bent u Stch- ter. en ook met tien keer een briefje van tien of twintig keer vijf gulden. En het is toch we! iets om u warm voör te maken ook: mede-Stichter te zijn van een Missie huis. De namen van de Stichters worden natuurlijk alle in het Gouden Boek van Duizend ingeschreven. Ik wou dat het eens zoo hard liep dat ik zoon boek bij den bouw kon mee inmetselen. Ziet u, zoo'n nieuwe onderneming is ge noeg om 'n mcnsch 's avonds wakker houden. En was het nu nog maar alleen nieuwe bouw, maar ook het aantal studen ten groeit al maar aan. En zoovele die niet betalen kunnen. Zulke jongens niet aan nemen? Weiger u maar eens brave, vlugge jongens uit fatsoenlijke, onbemiddelde ou ders, terwijl de geheele v/ereld om Priesters I ni cte gemeente Goirle is de R. K. Kies- 1 vereeniging tot een merkwaardig compromis [gekomen. De gemeente bestaat ongeveer ge- I heel uit Katholieken, onder wie veel arei- j ders. Dezen hadden voor den Raad een af Zonderlijke lijst. Ook andere groepen werkten apart. Men kwam ten slotte tot overeenstem ming. Overeengekomen werd, dat de gemeente raad in de volgende vier jaren er als volgt uit zou zien 5 arbeiders, 2 werkgevers, 2 land bouwers en 2 middenstanders. En zoo werd de ééne lijst, die op Dinsdag 12 April werd ingediend, vastgesteld, zoodat geen verkie zing behoeft gehouden te worden. Op den straatweg tusschen de grensplaat sen Bocholt en Rhede heeft een ernstig onge luk plaats gehad. Bij de kromming van den weg wilde een auto, van Rhede komende, een rijtuig, waarin eenige jongelui uit Bocholt zaten, voorbij rijden. Bij deze kromming stond een stoomwals. Daar fiet uitwijken niet mogelijk was, werd de wagen door den auto gegrepen en verbrijzeld. De inzittenden wer den uit den wagen geslingerd en liepen ern stige wonden op. De auto zelf kwam daarna in botsing met jjv- "ai boom en werd vernield. De inzittenden ver den er uit geworpen. De heer G. Heister kamp uit Bocholt, kreeg een hersenschudding en bleef bewusteloos liggen. De dame, die ook in den auto zat, brak haar linkerarm, ter wijl de chauffeur eveneens ernstig gewond werd. Het ruwe weer op de Zuiderzee heeft naar uit Harlingen wordt gemeld, verschillende ongevallen veroorzaakt. Behalve dat de sleepboot Jorna" strandde op de Wadden, kreeg ook de sleepboot „Duo" averij, door dat de tros in de schroef, verward raakte. De sleepboot „Nederland", die bij de Zui derzeewerken te Zurich dienst doet, bracht de „Duo" binnen. Voorts geraakte op de „Atlas" een stuur man met zijn voet bekneld tusschen een ankerketting, ten gevolge waarvan dit li chaamsdeel brak. Een arbeider, werkzaam op een modderbak, brak een been. De „Prins Hendrik", die een beurtvaart HarlingenAmsterdam onderhoudt, kwam met twee uur vertraging binnen. Een sleepboot was van haar ankers los geslagen en op de Wadden gestrand. Reeds in den vroegen morgen werden aanhoudend noodseinen waargenomen. De te Gaast stationneerende reddingsboot van de N,- en Z.-Hollandsche Redding Mij. is daarop ter assistentie vertrokken. De vier opvarender waarvan drie uit Rotterdam afkomstig, zijn gered. Verder ging de „Brandaris" van Terschel ling uit naar een stoomschip, dat buiten de gronden in nood verkeerde. Liet bleek te zijn het Duitsche stoomschip „Royal", dat voor zijn kettingen ten anker was gekomen en zoodoende geleidelijk de gronden naderde. Van een gunstige gelegenheid, ontstaan door het luwen van den storm, heeft het stoom schip gebruik gemaakt om weer vrij te komen en den koers te vervolgen. De „Brandaris" keerde daarop weer terug. Het materieel der Noord-Zuid-Holland- sche Reddingsmaatschappij heeft wederom uitstekend voldaan. En de kranige leden der bemanning hebben voor de zooveelste maal bewijzen afgelegd van hun moed en beleid. i ROTTERDAM, 22 April. Hedennacht is brand uitgebroken op de 2e verdieping van perceel Nieuwe Haven 171, waar ge vestigd is de hoedenfabriek „de Vlijt" van de firma Th, den Ouden. De brand ontstond in de hoedenvoor- raad en breidde zich snel uit. zoodat de vlammen spoedig naar buiten sloegen. Door personeel van de Reddingsbrigade werd onmiddellijk na de ontdekking een aanvang gemaakt met het blusschingswerk. Met behulp van 3 slangen op de water leiding werd het vuur spoedig gebluscht. De schade in het magazijn, dat geheel uitbrandde, is aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. De Marokkanen die, er van verdacht wor den een gouden ring met eeen brillant te hebben gestolen, hebben ook getracht in verschillende andere winkels te 's-Graven- hage diefstallen te plegen. Zij gaven dan een bankbiljet van 100 ter wisseling en wan neer het winkelpersoneel dan klein geld haalde, poogden zij hun slag te slaan, er tevens voor zorgdragende, dat het bank biljet in hun bezit bleef. Zij zijn er echter niet in geslaagd door deze truc iets te be machtigen. De beide andere Marokkanen, die zijn gearre'stcerd, behoorden tot dezelfde troep. Zij bevinden zich nog in verzekerde bewa ring en hebben niet willen bekennen Het corpus delicti heeft men nog niet terugge vonden. De politie te Zeist heeft druk werk met het onderzoek naar de waarheid van een sterk fantastische aangifte van een 15-jarige fabrieksjongen, die onderweg van Wijk bij Duurstede naar de fabriek te Zeist door twee mannen in een auto zou zijn wegge voerd in de richting Amersfoort. In Drieber gen, zoo meldt het Hbld., werd de jongen opgepakt, waar zijn fiets achter tegen den auto zou zijn gebonden. Onderweg werd hem en touw om den nek gesnoerd, waarna hij zich bewusteloos hield en kans zag te ont snappen, toen zijn bewaker bij den be stuurder was gaan zitten en de auto nabij Amersfoort langzaam reed. De jongen wist het rijwiel los te rukken en trapte uit alle macht naar zijn tante te Zeist, die verklaar de, dat hij met blauw gelaat, het touw nog om den nek arriveerde. De jongen zei een regenjas en zijn rijwielplaatje te missen Het uitgebreid onderzoek ook te Driebergen en Wijk bij Duurstede leverde niets op, zoodat sterk aan pure fantasie wordt gedacht, al houdt de jongen, die al eens voorwaarde lijk werd veroordeeld, zijn relaas woord voor woorr vol. Zestien koeien komen in de vlammen om. De boerderij van den heer L. Keizer te Bedum is door een hevigen brand geheel in de asch gelegd. Omstreeks half drie Zater dagmiddag is de brand door tot nu toe onbekende oorzaak uitgebroken. Spoedig stond het geheele gebouw ten gevolge van den hevigen Westerstorm in lichter laaie. Het duurde eenigen tijd. voordat de stoom spuit van Bedum er plaatse was, zoodat er ten slotte aan blusschen niet meer te den ken viel. Een zesfiental koeien kwam in de vlam men om. Een paard en eenig ander vee, alsmede een gedeelte van het huisraad wer den gered. De boerderij werd bewoond door mej. Wiersma, die er zelf goed afkwam. Vr. van G. S., te IX Uw vraag is niet duidelijk gesteld. Als wij haar goed begrij pen, heeft een notaris met de door u be doelde schuld niets te maken. Willen de schuldeischers h-un geld opvorderen, dan zullen zij zich, als u in gebreke blijft te betalen, tot den rechter moeten wenden en deze kan een zoodanige beslissing nemen, dat daaruit verkoop van, uw huis voort vloeit, Vr,: Waar is het secretariaat van de Ver ceniging grafie? An t w,D. L. Haarlem. Vr.: Zou'dt Vakonderwijs in de Typo- Roosekrans, Kolkstraat 22, mij het adres op willen geven van de Mij. tot uitvoering der Zui derzeewerken? Anfw.: Het kantoor van den directeur- generaal van. de uitvoering der Zuiderzee werken is gevestigd Zeestraat 102, 's Gra- venhage. Vr.: 1. Kan ieder persoon, zoowel man als vrouw onder huwelijksvoorwaarden trou wen? 2. Hoe is dë formaliteit; wanneer moet dit opgegeven worden en bij wien; zijn er kosten a.an verbonden, en zoo ja, hoeveel kan zulks hoogstens bedragen? Antw,: 1, Ja. 2. Wendt u tot een notaris, die u gaarne alle inlichtingen zal ver strekken. Vr.: 1. Heeft mijn baas het recht, mij een vrijen dag om werk te zoeken, te wei geren of dat wel toe to staan, maar mij een dag loon te korfen. 2. Heb ik eenige aan spraak op schadevergoeding, daar mijn baas niet behoorlijk en bijtijds mijn, ontslag aan gezegd heeft. 3. Heeft een katholiek werk gever, cfie "op een 3ag, zooals 2en Paascfi- dag, geen Zondag houdt ,maar gewoon iverkt zooals andere werkdagen, het recht dit van zijn personeel ook te verlangen of anders ontslag of korting van loon te geven? Antw.: 1. Een werkgever moet zijn per soneel in dè gelegenheid stellen, werk te kunnen zoeken, maar hij behoeft over dien tijd geen loon uit te keeren. 2. Ja, als de wettelijke opzegtermijn niet in acht is ge nomen. 3. Ja, dagen als tweeden Paaschdag zijn geen katholieke Zondag meer. Vr,: Ik ben bij anderen inwonend en be taal 400 huur per iaar voor een beneden huis. Mijn personeele belasting heeft nooit meer dan 30 bedragen. Thans ben ik aan geslagen voor 63,20. Is deze aanslag juist? Antw.: Zonder nadere gegevens kuiöien wij de al of n et juistheid van dezen aanslag niet beoordeelen. Voor een huis van 400 in Haarlem is een aanslag van 63.20 te veel. Vr.: 1. Het belastingjaar der personeele belasting loopt, naar ik meen, vanaf 1 Mei tot en met 30 April. 2. Voor een motor óf auto moet men personeele belasting be talen. Als men deze motor of auto voor 1 Mei 1927 verkoopt, moet men dan over het jaar 19271928 pers. belasting betalen? Antw.: 1. Het belastingjaar voor de perso neele belasting loopt van 1 Januari tot 31 December. 2. Vraag in dit geval ontheffing aan. Vr.: Kunt u mij zeggen, of het „Kweekrs- blaid" een goed blad is voor bloembollen cultuur? Noteert het alle groen- en droge veilingen van bollen? Zoo niet, weet u dan een ander blad, dat ook behandelt het trek ken van boll enin kasten? Hoe zijn de adressen en wat is de abonnementsprijs er van? Hoeveel keer verschijnen ze in de week? Antw.: De meest gebruikelijke bladen zijn „Kweekersblad" en het „Weekblad voor Bloembollencultuur", welke 2 maal p. week verschijnen. Het best doet u, proefnum mers aan te vragen, dan kunt u zelf een oordeel over deze bladen vormen. Redac teur van Bloembollencultuur" is de heer H. J. Voors, secretaris dier vereeniging, Haarlem, terwijl de administratie van „Kwee kersblad" gevestigd is bij den heer WaT- naar, Sassenheim. Vr. van F., te N. Stel 'u in verbinding met het. bestuur van bedoelde woningbouw- vereeniging. Als de woningen met gemeente lijken steun gebouwd worden, kunt u zich ook tot Burgemeester en wethouders uwer woonplaats wenden. Vr.: Ik ben in Nederland afgekeurd voor den militairen dienst en ben thans 23 jaar oud. Als ik nu naar Indië ga (in betrek- king), loop ik dan de kans (of is 't zeker) daar te moeten dienen? Zoo- ja, hoe oud moet men dan zijn, om die kans niet meer te loopen?- Hoe gaat het als men vrijloot? Geldt dit ook voor Ned.-Indië? Antw.: In Indië moet men zich opnieuw opgeven voor den militairen dienst en dan wordt u opnieuw gekeurd. Tot zijn 25c jaar meet men in Indië dienen: daarna wordt men slechts soldaat „op papier'. De vrij- loting voor Nederland geldt niet voor Ned.-Indië. Vr.: Welke is de kortste weg van Bever wijk naar Nijmegen en hoeveel K.M. be draagt die afstand? Antw.: Beverwijk, Velsen, langs Noordzee kanaal, Amsterdam. Duivendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loenersloot, Loenen, Nieuwer- sluis, Breukelen, Maarsen, Utrecht, de Bilt, Zeist, Rijsenburg, Driebergen. Doorn, Leer- sura, Amerongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wageningen, Lexkensveer. Zetten, Andelst, Loenen, Slijk Ewijk, Lent, Nijmegen. Af stand 130 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg van Haar lem naar Bovenkarspel? Antw.: Haarlem, Spaarndam, Assendelft, Krommenie, Knollendam, Spijkerboor, De Rijp, Schermerhorn, Avenhom, Groothuizen, Scharwoude, Hoorn, Wester Blokker, Ooster Blokker, Westwoud, Hoogkarspel, Lutje- broek, Grootebroek. Bovenkarspel. Afstanb 62,6 K.M. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALCHIBA 22/4 v. Rott. te Montreal. BATAVIA IV 22/4 v.m. 10 uur 15 van Rott. te Gravesend. BELLATRIX 21/4 v, R'dam te Montreal. BEURSPLEIN 21/4 Kopervil gep. R'dam naar Narvik. CALANDPLEIN 21/4 v. R'dam te Narvik. EBENHAEZER m.s., 20/4 van Schleswig te Holtenau. 0 ENGELINA Brouwer 19/4 van Aarhus te Hamburg. HOFPLEIN 20/4 van R'dam te Narvik. JOHANNA Wijngaarden 19/4 van Skjelsk- kör te Hamburg. LAMPAS 20/4 van Stanlow n. Fayal. MAAS 22/4 Gibraltar gep. La Goulette naar Duinkerken. PLOCYON 21/4 van B.-Ayres naar Rosario. RES NOVA m.s., £0/4 te Holtenau. SEBU 19/4 van Hamburg te Passages. THEANO 21/4 van Belfast te Dublin. WAAL 21/4 Gibraltar gep. Gondia naar Rotterdam. WALCHEREN 21/4 van Norfolk naar Fal mouth v.o. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. RIOUW (thuisr.) 21/4 v. Marseille. K. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ BERENICE 21/4 van Oporto naar Vigo. BREDA 22/4 van Chili l.v. Antw. te A'dam DEUCALION 20/4 v, Algiers naar Malta. DOROS 22/4 van A'dam te Rotterdam. EOS 21/4 van Syra te Piraeus. GANYMEDES 21/4 van Bourgas n. Varna. HEBE 22/4 van A'dam te R'dam. IRIS 21/4 van Gibraltar te Lissabon. LUNA 20/4 v. New York n. Curasao. MARS 21/4 van Barcelona n. Tarragona. MEDEA 25/4 v. W.-Indië te New York. PERSEUS 21/4 v. Kopenhagen n. Aarhus, PLUTO 21/4 v. Faro naar A'dam. POLLUX 22/4 Amsterdam naar R'dam. VLIESTROOM 22/4 v. Hamburg te Am sterdam. HOLLAND-AFRIKA LIJN. GORONTALO (thuisr.) 20/4 van Port Said naar Genua. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK 21/4 van Galveston naar R'dam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. DJAMBI 22/4 van Hamburg te Bremen. TAPANOELI (uitr.) 22/4 v. Suez. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. SCHIEKERK (thuisr.) 21/4 te Madras. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. GEMMA (uitr.) pass. 21/4 Gibraltar. RPTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN. ALDABI (thuisr.) 21/4 te Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD, DELI (uitr.) 21/4 te Belawan. KEDOE (thuisr.) 21/4 n.m. 1 uur te Havre. MODJOKERTO (uitr.) pass. 21/4 Gibraltar SITOEBONDO (uitr.) pass. 21/4 Gibraltar SLAMAT (thuisr.) 21/4 n.m. 5 uur te Mar seille: Zette n.m. 10 uur de reis voort. Aan beide zijden van het spectrum zijn voor het menschelijk oog onzichtbare kleu ren. Een daarvan is bekend onder den naam infra-rood. Wanneer er nu een toestel be stond, dat een bundel van die in een donkere kamer geprojecteerde infra-roode stralen kon opvangen en daarna transformceren tot zichtbaar licht, zou men met behulp daar van in 't donker kunnen zien. Volgens deze gedachtengang heeft de heer J. L. Baird acht maanden lang gearbeid; hij slaagde er in een toestel te vervaardigen, waardoor nocto-visie mogelijk werd. Hef toestel bestaat uit een voor licht gevoelige, electrische cel, geconstrueerd om het ge zichtsbeeld te reproduceeren en werpt een beeld op een glazen plaat boven in een ca- mera-achtigen bak. Wanneer nu een gewone electrische licht bol is bedekt met een dunne laag eboniet, ontstaat absolute duisternis. Dit is echter alleen het geval, omdat het oog de ontsnap pende lichtstralen niet kan waarnemen. Inderdaad is de kamer vol infra-roode stralen. Wie in zulk een donkere kamer gaat staan en den onzichtbaren straal-detectqr in de hand houdt,(kan zien wat een ander die in die kamer mocht zijn, uitvoert, zonder dat deze 't merkt. Dit toestel zal van groot belang kunnen worden voor de scheepvaart bij mist en duis ternis. Ofschoon ze nog in 't eerste stadium ver keert, maakt de nocto-visie 't toch reeds me- gelijk in 't donker te zien ên ze zal zeker i" ée toekomst op allerlei wijze worden toegepast. In het 7e lid van artikel 3 der Wegen- belastingwet bepaalt de Minister van Water staat, wat onderscheidelijk onder luchtban den, cushionbanden en massieve rubber banden wordt verstaan. In een resolutie is deze onderscheiding als volgt bepaald Luchtbanden zijn rubberbanden, be staande uit een buiten- en een binnenband, waarin zich lucht bevindt onder een hoogere dan atmosferische spanning en waarbij onder normalen spanningstoestand in onbe- lasten staat de oppervlakte van de dwars doorsnede van den binnenband ten minste 9/16 gedeelte van de oppervlakte van de doorsnede van den geheelen band, buiten den montagering gemeten, bedraagt Cushionbanden zijn rubberbanden, in verband met hunne elasticiteit als cushion banden te beschouwen en als zoodanig in den handel gebracht, van één der in onder staande opgave vermelde merken, voor zoo ver in de thans gevolgde samenstelling geen wijziging wordt gebracht, echter slechts indien de banden geen geringere rubber- dikte, buiten de montagering gemeten, heb ben dan 4 cm. De bedoelde opgave noemtö Overman-cushion, Vredestein-cushion, Macintosh N. A. P. Pneumatic-Tyre, Good rich, Henley-Air, Auto-matique-Ducasble, Continental-cushion, United- States-cus hion, Reithoffer-Luchtkamer band, Peters- Union A. G, Band, Fulda-Parabel Luftkam- mer-Reifen Massieve banden zijn rubberbanden, die niet zijn luchtbanden of cushionbanden. Op de bestuursvergadering van den R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond werden, vol gens „De R.K. Boerenstand" de volgende punten behandeld: Zevende leerjaar of vervolgonderwijs. Aan de hand eener uitvoerige nota, samengesteld door het secretariaat, werd deze voor het platteland zoo belangrijke kwestie bespro ken, Tenslotte achtte het bestuur het wen- schelijk deze aangelegenheid vooraf aan de orde te stellen in de besturen der geweste lijke organisaties, alvorens het zelf een be slissing neemt. Rijwielbelasting. Het bestuur nam kennis van het antwoord, ontvangen van den Mi nister van Financiën, op een verzoek om terwille van de plattelandsbewoners de rij- wielbelastingplaatjes voor Nieuwjaar be schikbaar te stellen of den .termijn, gedu rende welken geen controle wordt uitgeoe fend met eenige dagen te verlengen. Dc Minister heeft zich bereid verklaard de door het bestuur aangevoerde motieven nader te overwegen. Vergadering der* drie centrale landbouw organisaties. Mededeelingen werden gedaan omtrent de punten, die behandeld zijn in de jongste bijeenkomst der drie centrale land bouworganisaties o.m. landbouwtentoomstel- lingswezen, voordracht voor de commissie van advies voor de Rijkslandbouwproefsta-. tions, idem voor de centrale commissie van adies voor de arbeidsbemiddeling, overleg inzake plaatsen van vestiging van lagere landbouwscholen. Rijksmerk voor honing. Door de commis sie van voorbereiding voor een rijksmerk voor honing, ingesteld door de organisaties van bijenhouders, zijn voorstellen geformu leerd oor de instelling van een rijks merk voor honing. De financieele hulp der drie centrale landbouworganisaties, bene vens van den Ned, Tuinbouwraad, is hier voor ingeroepen. Het bestuur verklaarde zich in beginsel bereid deze plannen tot verwe zenlijking te helpen brengen, mits ook de re geering eenigen financieelen steun toezegt. Besloten werd met de andere centrale or ganisaties in overleg te treden tot het in nemen van een gemeenschappelijk stand punt in dezen. .Geschiedenis van den R.K. Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond. Het bestuur heeft met instemming kennis genomen van t voor nemen van den redactie-secretaris van „De R.K Boerenstand", om een geschiedenis van den R.K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond samen te stellen. Besloten werd den redac tie-secretaris voornoemd te machtigen^ in dezen te handelen in opdracht van bet be stuur. ALPHEN AAN DEN RIJN, 22 April. N.V, Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn Spinazie 10.30—14.10, postelein 36, per 100 k.g.; radijs 4.40—5, rabarber 4.10— 5.20, per 100 bos; kropsla I 3—4.50, id. II 0.501.20, bloemkool 36, per 100 stuks. Eierenveiling. Aangevoerd 14057 stuks eieren. Kippeneieren 4.805.80, eenden eieren 4.404.70, kalkoeneieren 8, per 100 stuks, NOORD-SCHARWOUDE, 25 April. 6600 k.g. uien 5,707.10, grove uien 6.40 7.30, drielingen 3.20—3.40, 5300 k.g. peen 1.80—2,30, 13600 k.g. roode kool 10-- 13,10, doorschot 7.1010.80, 9800 k.g. gele kool 577, doorschot 40100 k.g. Deensche witte kool 5.407.20, doorschot ƒ44.90. ALKMAAR, 25 April. Veemarkt. 31 vette koeien 240—450, 10 vette kalvoren ,1 60 135, per pond 1.101.50, 107 nuchtere kalveren 716, 1 vet schaap, 631 vette varkens 6264 ct,, zouters 62 ct.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10