Bij 863 priesterfeest. V erkeers-oisgevallen. LOTTGEÜING Voornaamste Nieuws MUZIEK. Maandag April 51ste Jaargang No. 16534 AasigiSte moet, op sÉraiffe vas» verlies van alle recl>ten, gesci*vie«ien raiéerlijls. driemaal vier en twlEtlg oren na I*el ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. N. Z. H. Tramweg Mij. DQODELIJK ONGELUK. Door een autobus overreden en gedood. Centrale Stierenkeuring voor Noord-Holland. voor VERVEN en ST00ÜEN GR. HOÖTSTR. 5a. TELEFOON 10771 HAARLEMMERMEER. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Ce abonnementsprijs feedraaft ran, Haarlem en Agentschappen: Per week f. 0,25 Per kwartaal 3.25 franco pet post per kwartaal bi] yooruithetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr 5970 Atfverfentiên 35 cents per regel >raag- en aanbod-advertentién 1-4 .egels 60 ct per plaatsing: elk» regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeiisg 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle ibonné's op dit blad zijn, ingevolge de verre kerings voor waarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen f Qfifin - Levenslange geJieele ongeschiktheid tot werken door f yjffl bij een o'agéval met f OCH bij verlies van een hand, j9C bij verlies van een f Rfl m bij 'n breuk van f ill m bij verlies 1 uJJUi verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: doodeüjken afloop«<JU. een voet of een oog; duim of wijsvingerbeer of arm; 1 -andere v v. een vinger. •Vandaag wordt te "s-Gravenhage op luisterrijke wijze het veertigjarig priester feest gevierd van mgr. prof. dr. W, H. Nolens, welk feest, wegens den invallenden vas'entijd, tot heden moest worden uitge steld. Morgen zal men kunnen lezen hoevelen zicb van middag hadden opgemaakt om in de residentie bij deze huldiging tegenwoor dig te zijn. Het zal zeker een indrukwek kende schaar personen wezen, waaronder de politici van de meest uiteenloopende richting den hoofdtoon wel zullen voeren. Mgr. Nolens immers behoort niet enkel aan het Roermondsche Bisdom, niet enkel aan Limburg,maar aan geheel Nederland, aan Katholiek Nederland wel in de eerste piaats. dal vandaag in dezen priester - sfaatsraan den priester huldigt; maar toch ook aan niet-Katholiek Nederland, dat heden dén staatsman eert en gelukwenscht met een gedenkdag, waarvan het de diepe be- tcekenis wel niet geheel begrijpt, maar waafvan het wel dit weet: dat het priester schap voor dezen politicus boven alles gaat. Bij een man als mgr. Nolens heeft dit priesterfeest een heel bijzondere betee- kenis, omdat deze gedenkwaardige dag wordt aangegrepen als een gelegenheid om een man van zeer buitengewone kwali teiten te huldigen voor welke huldiging zich zoo zeldzaam een gelegenheid voordoet. De plaats, welke mgr. Nolens in ons open bare leven inneemt, is een zeer aparte. Wij kennen onze priesters op een heel andere plaats. Voor ons zijn het de zieleherders, de uitdeelers der Genademiddelen der Kerk, de onderrichters 1 van godsdienstige waar heden, de raadgevers op zedelijk terrein, das voor onzen tijd ook de adviseurs in het sociale leven. Maar buiten dit breeden ter rein zien wij hen niet treden; met wijze gestrengheid heeft de kerkelijke overheid hun taak tot dit gebied van zielzorg, opvoe ding, onderricht der jeugd en voorlichting op zedelijk terrein beperkt. Al het andere, handel, nering, politiek en alles, waarin het leven zich verder manifesteert, wordt uit sluitend aan de leeken over gelaten. 't Was dan ook bij uitzondering, dat aan dr. Schaepman vergunning werd verleend zijn leven hoofdzakelijk aan de staatkunde te. wijden en den even gfoote uitzondering op den algemeenen regel vqrmt mgr. Nolèns. De jubilaris van heden heeft het bewijs ge leverd evenals hét indertijd de groote Doktor heeft gedaan,, dat uitzonderingen meestal de beve&tigng zijn van een goeden regel. De poltiek is geen terrein voor onze zielzorgers. „Alle politiek heeft een vuilep kant," beeft dr. Kuyper eens gezegd; daarom moeten gewijde handen er maar liefst afblijven. Maar de staatkunde is voor het geestelijk leven van een volk toch ook van zeer groote beteekenis; niet zelden is zij van directen invloed op het godsdienstig leven. Politiek en godsdienst zijn niet te scheiden; staatkunde zonder zedeleer voert tot op z'n best heidensche cultuur, zoo niet tot algeheeie verwording. Daarom betben katholieke politici, die zich om hooger beginsel en steunend op de zedeleer der Kerk. met de staatkunde onledig hielden en de onvermijdelijke teleur stellingen en tegenbeden van het openbare leven wilden torsen ten eind© een chris telijke staatkunde zoovee! mogelijk te be vorderen, altijd den gullen steun en de hartelijke aanmoediging van de kerkelijke overheid gehad. Katholiek Nederland is de eerste groote sociale wet. Nederland had op dit terrein een bedenkelijken en hoogst gevaarlijken achterstand. Voorts woedde de schoolstrijd nog fel en de eindoverwinning was bij lange na nog niet in zicht. De Katholieke partij was nog geen eenheid, zelfs niet in de Tweede Kamerfractie. Wanneer wij ons in dien tijd terug denken, vergelijkingen maken met toen en nu; wanneer wij thans ons land met zijn sociale wetgeving een eereplaals zien innemen; wanneer wij de gelijkstelling der bijzondere met de open bare school een feit weten; wanneer wij de Katholieke Staatspartij zien uitgegroeid tot een machtige organisatie, dan danken wij dit alles voor een groot deel aan de stille, rustige kracht, aan het leiderschap en den tact van mgr. Molens.die zich een kwart eeuw lang een staatsman van groote allure getoond hééft. Bij de .ingewikkeldheid der politieke vraagstukken en de gelegenheid van voor keur voor allerlei wenschen op dit gebied, is het zoo van zelf sprekend, dat de inzichten van een leider van zulk een heterogene De volgende bekroningen werden toe gekend 4-jarige en oudere stieren: le pr. f 50 Jonge Meine, eig. J. H. Köhne te Beemster; 2e pr. gf 50 Frans Nicclaas, eig. K. Reijne te Krommenie. 1 3-jarige stieren: le pr. f 10Ó Mosart 3, eig. Fokvereeniging te Oostwoud; 2e pr. f 65 Constantijn Jan II, eig, P. Wijdenes te Twisk; 3e pr f 35 Adriaan vanRoosje 4, eig. K. Bregman te Beemster. Van de 4-jarige stieren werden in de le kl. geplaatst Abraham 2, eig. Gebr. Ruijter te Oosterbiokker; Blok Max 4, eig. C. Stapel Pz. te Hoogcarspel; Max Constantijn 84, eig, J. Schenk Kz. te Wieringerwaard; Ar nold, eig. Jac. Blaauboer Kz. te Barsinger- horn; Bram, eig. J. Ruijter te Beemster; Frans 116; eig. F.'A. F. Groneman te Wie ringerwaard; Abraham 10 van Gebr. Ruijter te Oosterblokker. In de 2e klasse werden geplaatst: Abraham 5, eig J. Ruijter te Beemster; Max Con stantijn 110, eig. B. Kaan Sr. te Wieringer waard; Constantijn Nico 15, eig, K. Blaau boer te Schagen; Abraham 2, eig. Gebr. Ruijter te Oosterblokker; Jantje Karei, eig. Jb. Wiering te Zwaagdijk; Jonge Meine 22, eig. W. Koelemey te Beemster; Tango's Flores, eig. C. Commandeur te Wognum; Wijntjes Max, eig. C. Stam Dz. te Hoog- karspel; Frans Jan 2, eig. K. Feeke te'Krom menie; Abraham 7 van Gebr. Ruijter te partij, als dê Katholieke, niet altijd met de onze strooken. Vooral in de laats'e moeilijke I Oosterbiokker. In de 3e klasse werden geplaatst: Constan tijn Kees 23, eig. Jac. Blaauboer Kz. te Bar- singerhorn; Jonge Max 154-, eig. C. R. Blaau jaren hebben wij nog al eens van afwijkend inzicht blijk gegeven. Maar wat betceke- nen zulke meeningsverschillen tegenover de enorme verdiensten, welke een zoo in de sociale wetgeving doorkneed staatsman, welke een zoo tactvol politicus, zulk een voorzichtig en schrander leider der grootste politieke partij, voor Nederland en voor Katholiek Nederland in het bijzonder heeft. Daarom ga am vandaag onze uit dankbaar heid geboren beilwenschen naar dezen priester-staatsman, die bij de hoogste onder scheidingen, welke een staatsburger kan ten deel vallen, bij de groote macht, welke in zijn handen werd gelegd, tij de woelige golven van het politieke leven, die ook rondom hem hoog zijn opgeslagen, steeds een rustige kalmte en benijdbaar evenwicht heeft bewaard: voor geen ijdel vertoon van wereldschen praal ooit gevoelig bleek; zijn priesterschap als zijn hoogste waardigheid ongerept steeds bleef bewaren en met zijn zeldzame gaven van hoofd en hart zijn volk 'en zege was. Een nieuw type motorwagen. De directie van de Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg Maatschappij organiseerde gisteren een tramrit van Leiden naar Noord- wyk, waarbij enkele autoriteiten, bestuurde- ren van personeelsorganisaties en de pers de gasten waren. Men wilde ons doen kennis ma ken met een geheel nieuw type motorwagen, dien de N. Z. H. T. M. dezer dagen in bedryf zal brengen op de stadslijnen te Leiden en te Haarlem (HeemstedeSchoten). De nieuwe motorwagens wat den bak betreft, gebouwd door de firma Allan te Rotterdam zijn van het half „stalen type. Het onderraam is van profielijzer evenals de zijwandstijlen, die door middel van ijzeren platen constructief met elkaar zijn verbonden. De rijtuigen hebben een middeningang met ruim middenbalcon. Aan weerszijden vm het balcon zijn zes zitplaatsen m t rottan z; ingen en rugleuningen aangebracht, terwijl de wa gens in tótaal zestien veerende klapbankjes hebben. In het geheel zijn er derhalve acht en twintig zitplaatsen de wagens bieden plaats voor een vijftigtal personen, heel wat meer daarenboven in de moeilijke jaren van zijnde rhaive dan de thans in gebruik zijnde wa gens kunnen bergen. De rijtuigen kunnen ook als eenmanswagens worden gebruikt. Hier voor is rechts van den wagenvoerder een deur aangebracht met automatisch op- en neer klappende treden, meldt het „Alg. Hbld." Het groote verschil met de thans in gebruik zijnde motorwagens zit echter in de aandrij vingsinrichting. De rijtuigen bezitten twee parallel verplaatsbare drijfassen met een rad- stand van 3.60 m., die door middel van blad en spiraalveeren aan het onderstel zijn be vestigd en dus niet zijn opgesloten in een z. g. truck. De motoren zijn door middel van aan de buizen aangegoten ooren op het onderstel bevestigd. Zij drijven de assen aan door mid del van een langas met flexible koppeling en een paar conische tandwielen, die zijn opge- opkomst en ontplooiing van het openbare Roomsche leven zoo gelukkig geweest twee eminente priesters te zien staan in de voorste gelederen, als veilige gidsen op dit doornige pad. Wat Katholiek Nederland aan dr. Schaepman te danken heeft, behoeft heden niet te worden opgehaald. Daarvan raakt ons volk nu wel langzamerhand dóór drongen. De eenige spijtige klank, welken men nu nog wel eens hoort, is een jammer klacht, dat men dezen vooruitzienden priester niet altijd begrepen heeft en da* vaak smaad en verdachtmaking van eigen geloofsgenooten zijn deel is geweest. Laten wij eens uitscheiden met dit soort verzuchtingen. Schaepman had een zeer strijdbare natuur, welke naar alle kanten strijd en tegenspraak uitlokte en wien een hard woord van een tegenstander niet deerde. Daarbij stond hij in het zeer moei lijke tijdperk van den overgang van een individualistische naar een meer organische maatschappij. Voorstander van een nieuwe richring in de politiek en in het sociale leven, moest hij, de jongere, wel reactie uitlokken. Het ware onnatuurlijk geweest, wanneer het anders was geweest. En de meer behoudende elementen zijn wellicht als remmen tegen al te groote voortvarend heid verdienstelijker geweest, dan wij nu kunnen beoordeelen. Mgr. Nolens, die in 18% door het Kamer- district Venlo naar Den Haag werd afge vaardigd en in Schaepman's voetspoor trad; die na het overlijden van den Doktor diens ui'voerige „In Memoriam" schreef en op wien als van zei' de profetenmantel van den pries'er-cmancipator viel, mgr. Nolens is een uiterlijk minder briljante, maar daarom niet minder verdienstelijke figuur in ons openbaar Katholiek leven geweest. Toen Schaepman stierf, was men hier te lande juist begonnen met de uitvoering van boer te Wierïrigerwaard; Gerhard 3, eig. E. Koster Cz. te Hauwert; Constantijn Jacob 23, eig. Jb. Jn. Bakker te Venhuizen; Abraham 2, eig. G. Dekker le Oosterblokker; Abra ham 6, eig. Gebr. Commandeur te Ooster blokker; Primus, eig. W. Koêlëmey te Beemster; Jan 47, eig. P. Wijdenes Cz. te Texel; Jonge Max 140, eig, J. E. van Hoorn te Wieringerwaard; Gerhard 10, eig. R. Vader Cz. te Dirkshom; Jonge Max 180, eig. C. Strijker te Wieringerwaard. Van de 2-jarige stieren werden in de le kl. geplaatst: Wodan 3,. eig. Ruijter te Ooster blokker; Frans 110, eig. D. P. Timmerman te Schagen; Gerhard 4, eig. R. Vader te Dirkshorn; Marius Wodan, eig. Proefzuivei- boerderij te Hoorn; Max Constantijn 54, eig. H. J. Bruins te Stompetoren. In de klasse: Gerhard 7, eig. D. Glijnis Czn. te Stompetoren; Jonge Max,75, $6* p- Stam Dz te Hoog karspel; Max Constantijn 25, eig. G. Waijboer Hz. te Wogmeer-Spier- dijk; Prins Friso, eig. J. Kamp te Berkhout. In de 3e klasse: Flores 6, eig. Daan Kaan Kz. te Wieringerwaard; Wodan 4, eig. W. IJff en anderen te Assendelft; Cor 8, eig. H. C. Kooij te Harenkarspel; Kamps Wodan, eig. J. van Berkel te Wognum; Wodan 6, eig. A. A. Over te Stompetoren; Hans 18, eig*' W. Koelemey te Middenbeemster. De uitslag van de keuring voor groepen van zoons, bestaande uit minstens vier dieren, af stammend van één vaderdier, was als volgt: le prijs; zoons van Abraham 2, bestaande uit 15 één-jarige stieren; 2e prijs: zoons van Emma's Wodan, groep van 8 tweejarige stie ren; eervolle vermeding: zoons van Simon, drie één-jarige en drie tweejarige stieren; eervolle vermelding: zoons van Constantijn Jacob 49, groep van 7 één-jarige en 4 twee jarige stieren. x VEREENIGING KONINGINNEDAG. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging Koninginnedag heeft het navolgende pro gramma vastgesteld van de teetteuj k'qec en, welke ter gelegenheid van den 18en verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana op Zater dag 30 April 1927, zullen worden gehouden. Vrijdag 29 April, des avonds te 8 uur pre cies geeft in het Gem. Concertgebouw de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" een concert waarbij als solisten op treden Mejuffrouw Berta Aten, alt, Amster dam de 1 eer J as. de Clerck, viool, Haarlem. Begeleiding Mejuffr. Emmy van Eden (eerelid), Haarlem. Het programma voor dien avond luidt als volgt 1. Matrozenlied uit „De Vliegende Hol lander" (koor met pianobegeleiding) Richard Hol. 2. a. Twee Kleengedichten, alt Louis de Haas. b. Avond, alt, H. C. van Oort. c. Zwaluwen, alt, A. Averkamp. 3. Chaconne (viool) T. Vitali. 4. a. Morgenlied (koor) Philip Loots. b. Willen we 't Haesken jagen (koor met begeleiding F. v.Duyse. Pause. 5. Requiem, Benedictus und Sanctus (koor) Heinrich Zöllner. 6. Vier Stücke (viool) J. Suk. a. Quasi Bailataj b. Appassionato c. Un poco triste d. Burleska. 1. Bede voor het Vaderland, Valerius. 2. Morgenlied, Hugo Kaun. 3. Ave Maria, W. Witt 4. Morgenzang, N. Hogérwerf. 5. O zalig, heilig Bethlehem, J. A. v. Schaik 5. O zalig, heilig Bethlehem, J. A. v. Schaik Pr. 6. Adeste, fidelis J. A. v. Senaix Pr. 7. Nocturne,N. Hogerwerf. Zondagmiddag te drie uur heeft op den Rijksstraatweg, tusschen het station Velsen en de pont een ongeluk met doodeüjken afloop plaats gehad. Ter hoogte van de Villa „Riet vink" liep een drietal jongens in de richting van de pont, waaronder de elfjarige J. M. Men wilde den weg oversteken en wachtte op een naderende autobus. Toen deze ge passeerd was staken de jongens den weg over, toen uit de tegenovergestelde richting een tweede autobus kwam, genaamd „Marianne" bestuurd door S. Deze bus greep den 11- jarigen J. M„ sleurde hem eenige meters mede en sloeg hem te en de straat. De jongen was op slag dood. Het lijk werd bin nengedragen in het raadhuis van Velsen, waarna de Quders, wonende in de Lindestraat te IJmuidan-Oost van het droevige in kennis werden gesteld. De chauffeur, die vrij van schuld is, was ten zeerste onder den indruk van het noodlottig ongeval. Op het oogenblik, dat de autobus vlak bij was, stak' de jongen plotseling den weg over waardoor een aanrijding onvermijdelijk werd. Het kind kreeg een hevigen slag van den radiateur tegen het hoofd, ten gevolge waarvan hoogstwaarschijnlijk de dood on middellijk is ingetreden. Dr. de Weerdt, van Velsen. was onmid dellijk ter plaatse, en ook de politie. Ge neeskundige kuip kon hier echter niet meer baten. Het lijkje van, het ongelukkige ventje lat in het raadhuis van Velsen was bin nengebracht, werd later naar de ouderlijke woning te IJmuiden vervoerd. Den chauffeur van de autobus treft geen, schuld. sloten in een geheel gesloten carter, dat olie- 7. Rhapsodie (koor met altsolo en bege- dicht is en waarin de drijfas met kussenblok- ken gelagerd is. Men heeft dus hier, voor het eerst in ons land bij tramrijtuigen, de z. g. cardan-overbrenging toegepast, zooals die bij auto's wordt gebruikt, waardoor men een soepeler gang van de wagens heeft gekregen. Elke drijfas wordt geremd door middel van remblokken, die grijpen op een trommel, wel ke vast met de cards nas is verbonden en dus met dezelfde snelheid als de motor rond draait. Vermelden wij tenslotte nog dat de constructie van de cardanaandrijving is ver vaardigd door de Société „Scernia".te Parijs en dat bij wijze van proef acht motorwagens van het nieuwe type in bedrijf worden ge bracht. Op de Bergerhout te Alkmaar hield Vrij dag de Prov. Commissie tot bevordering van de rundveefokkerij in Noord-Holland haar jaaplijksche stierenkeuring. Er werden heel wat dieren aangeboden, voornamelijk één- en twee-jarige. Oudere dieren worden door de Noord-Hollandsche fokkers als regel liever niet gebezigd voor fokdoeleinden. Van de zijde der fokkers was ruime be langstelling. Zelfs rit Friesland Gelderland, OyerijsN en Drente waren belangstellenden aa nwezig, leiding) Joh. Brahms. 8. a Ueber Nacht (alt) b. Heimweh (alt) c. Der Scholar (alt) d. Zitronenfalter im April (alt) e. Er ist's (alt) Hugo Wolf. 9. Liebe (koor) Richard Strauss Zaterdag 30 April n.m. 12 uur zal een Ca rillonbespeling plaats hebben van de Groote of St. Bavotoren, door den heer H. W. Hof meester. Het programma bestaat uit oud- Nederlandsche volksliederen. Des middags van 3.305.30 geeft de muzickvereeniging „Harmonie-Crescendo" onder leiding van H. W. Hofmeester een concert op de Groote Markt waarbij o. m. ook volksliederen zullen worden uitgevoerd, it's Avonds van 8 tot 10 uur wordt in den Hout een concert gegeven door de H. O. V. (dirigent Willem Knikker). Voor de pauze voert de H. O. V. het volgende programma uit Volksliederen. 1. Feestmarsch. 2. Ouverture „Raymond", A. Thomas. 3. „Sirenenzaubér", walzer, E. Waldteufel. 4. Fantasie de l'Opera „Carmen", G. Bizet Na de pauze brengt het mannenkoor „Caeciüa" de volgende zangnummers ten ^gehoore j DE MIDDENSTANDSCENTRALE VOOR HAARLEM EN OMLIGGENDE GEMEENTEN. Een collectieve felicitatie. De Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten heeft, op verzoek, zeer gaarne het initiatief genomen om na mens den geheelen georganiseerden Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand van Haarlem en Omliggende Gemeenten tele grafisch op 30 April a. s. hunne felicitaties aan te bieden aan H. K. H. Prinses Juliana op Haar 18en Verjaardag. Het telegram zal onder den tekst de onder- tee kening dragen van de zeven Bestuursleden der Middenstandscentrale met daarachter de namen der Vereenigingen, welke zij repre- senteeren. Hierna zullen volgen de onderteekeningen van alle Middenstandsvereenigingen uit deze Stad en Omgeving (Patroonsvakvereenigingen Straat- en Wijkvereenigingen) met de namen van Voorzitters en Secretarissen. De Vereenigingen, welke hieraan wen schen deel te nemen worden beleefd verzocht met vermelding van de juiste namen zich schriftelijk op te geven aan het Algemeen Secretariaat der Centrale, Groote Markt 4, of wel aan den heer P. van Maaren Jansen, Kruisstraat 35, die zich welwillend bereid heeft v erklaard de namen en handt zeker ingen e ver; am ;len. kjgj De zevende De pai opgerichte R. K. Middenstands vereeniging Bloemendaal-Overveen besloot zich aan te sluiten bij de Middenstandscen trale. Dientengevolge treedt haar Voorzitter, de heer C. N. Hin, in het Bestuur en worden hare bestuursleden leden der Centrale. Thans zullen dus weldra zeven vereeni gingen bij de Middenstandscentrale zijn aan gesloten, n. 1. de Chr. Ver. v. d. Handeldr. en Industriee len Middenstand te Haarlem de Haarlemsche Handelsvereniging te Haarlem. de R. K. Middenstandsvereeniging te Haarlem. de Bloemendaalsche Middenstandsveree niging te Bloemendaal. de Heemsteedsche Winkeliersvereniging te Heemstede. de Zandvoortsche Handelsvereeniging te Zandvóórt. de R. K. Middenstandsvereeniging te Bloemendaal-Overvéen. De eerste Vakvereeniging Vcior eenige weken besloot de Haarlemsche Handelsvereeniging de hier bestaande Pa troonsvakvereenigingen als Onderafdeelingen tot haar toe té iaten. De Haarlemschc Boekverkoopersvereeni- ging (afdeeling Haarlem van den Nederland- schen Boekverkoopersbond) is als zoodanig toegetreden. De Voorzitter dezer vereeniging, de heer A. van Weerden (Dir. N. V. Boekh. De Erven Loosjes) krijgt daardoor automatisch zitting in het bestuur der Haarl. Handelsvereeniging krijgt dus ook zitting in de Middenstands centrale. Met andere Patroonsvakvereenigingen worden ook reeds dergelijke besprekingen gevoerd. Mogen de vele hier bestaande Patroonsvak vereenigingen, bare belangen begrijpend, dit '.goede voorbeeld der boekhandelaren weldra volgen, opdat daardoor ook de georganiseerde Handeldrijvende en Industrieele Midden stand van Haarlem en O nliggende Gemeen ten steeds meer en meer in kracht, beteekenis en autoriteit toenemen 1 Zooals men weet, bestond in de R. K. Mid denstandsvereeniging de vakorganisatie al sedert lang. R. K. BOND VAN HANDELS- KAN TOOR- EN WINKELBEDIENDEN. In een der zalen van gebouw St. Bavo hield de Afdeeling Haarlem, Donderdagavond haar maandelij ksche ledenvergadering. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat het vergaderingsbezoek steeds toe neemt, hetgeen een verheugend feit is niet al leen voor het Bestuur, maar ook voor de pro pagandisten en dé leden zelf. Na voorlezing der notulen, welke onge wijzigd werden aangenomen en goedgekeurd, werd als eerste ingekomen st.uk behandeld de circulaire inhoudende een heffing tën bate van 't ondersteuningsfonds. Door den Bondsraad werd besloten in Mei a. s. een vrijwillige heffing te doen en wel ten bedrage van 1 voor de leden, die in contri butie klasse F en hoogex en van 0.50, die in lagere contributie klasse dan F zijn aange slagen. Verder werd ter tafel gebracht dc verschil lende acties, o. a. de winkelsluiting. Door den Bondssecretaris werd behandeld het rapport van de gehouden personeels vergadering hoewel nog niet alle voorstellen ingewilligd werden, waren toch belangrijke verbeteringen waar te nemen. Zaterdag zal weder een conferentie ge houden worden met de Directie. Ook de gehouden Personeelsvergadering van Vroom en Dreesman werd gememoreerd verschillende bedienden organiseerden zich Met een hartelijk woordje van den Bonds secretaris werden deze nieuwe leden geïn stalleerd. Ouder de mededeelingen, welke de voor zitter ter tafel bracht stond hij vooral stil bij die over 't demonstratief Congres, hetwelk door 't R. K. Werkliedenverbond te Nijme gen op 17 Juli a. s. zal worden gehouden. Met een opwekkend woord spoorde hij de leden aan in zoo groot mogelijk getal aan het Congres deel te nemen. Nadat de rondvraag naar genoegen was be antwoord sloot de voorzitter op de gebrui kelijke wijze. UITVOERING LEERLINGEN ANNY BONARIU5. Glundere kindergezichten Vrooüjke toi letjes. Blijde ouders en zelfs grootouders mee gekomen om het optreden van hun kleineren en grooteren te zien en mee te leven in hun succes. Druk kindergebabbel en speelsch gedoe in één woord een feest voor de vele leerlingetjes en grootere leerlingen van mej. Annie Bonarius. En het is geslaagd. Een met zorg samengesteld, uitnemend gekozen, geleidelijk in moeilijkheid toene mend programma, uitgevoerd door allen, Zoowel kleineren als grooteren, met veel toewijding, voor de grooteren soms reeds met begrip en gevoel voor muzikale kleur. 't Was leuk, die kleintjes/jongens en meis jes, onbevangen onder het geleide van hun onderwijzeres te zien opkomen, en hen te zien aanvallen op „hun" solo-nummer, zoo geheel zonder plankenkoorts, om het, dan j op 'n enkele misgreep na, natuurlijk, wie zou het van die schatjes anders kunnen ver wachten tot een goed einde te brengen, het slotaccoord telkenmale begroet door luid applaus van de genietende aanwezigen. Aardig te zien, hoe bij elke grootere leer linge, als het ware spelenderwijs en op den „schwung" der melodie, de zoo moeilijke techniek werd overwonnen hoe het spel al lichter werd en sierlijker, de vingervaar digheid al grooter en grooter, hoe langzamer hand meer temperament in het spel zich uit, om bij de laatste nummers, waarbij wij zelfs Ciiopin, Grieg en Debussy te hooren kregen, werkelij k uit te groeien tot groote beheerscht- heid en vervolmaking, zoodat wij bij Aeses' Too zelfs even onder den indruk raakten van een zuiver aanvoelende persoonlij kheid, die werkelij k bij vlijtig voortstudeeren wat belooft voor de toekomst. Mej. Annie Bonarius en hare leerlingen kunnen voorzeker met wederzijdsche vol doen ng en tevredenheid op deze openbare les terugzien. Maar vlijtig gestudeerd, geen dag- met oefe nen overgeslagen, en gestreefd naar het ideaal, hetwelk te bereiken zoo moeilijk is en zoowel van leerlingen als onderwijs zooveel geduld en volharding vergt. Met een opvoering van de aardige kinder operette op de eenvoudige, blijde trippelmu- ziek van Brandt Buys „Goudmuiltje", waarvan de .begeleiding bij mej. Gerda Cha- bot in goede handen was, werd de aardige avond gesloten. Een voldoening voor mej. Bonarius, leer lingen en ouders en een gebëurtenis in de muzikale ontwikkeling der kleintjes waarop ze ongetwijfeld met trots en blijheid zullen terugzien. S. Verkiezing van leden van den Gemeente raad. Op Vrijdag, 22 April 1927 is 1 van de drie hoofdstembureaux de mededeeling ontvangen^ welke geldige lijsten van can- didaten zijn ingeleverd voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. Tot en met Dinsdag 26 April 1927 kun nen overeenkomstig artikel 50 der kieswet de gemachtigden der onderleekénaars van lijsten deze tot een groep verhinden door eene daartoe strekkende gemeenschappe lijke schriftelijk bij het centraal stembu reau in te leveren. Formulieren voor deze verklaringen zijn ter gemeerite-aecretaric verkrijgbaar. Op Woensdag 27 April 1927 des namid dags te 7.30 zal bet centraal stembureau in het raadhuis te Hoofddorp een voor de kie zers toegankelijke zitting houden, teneinde de lijsten te nummeren in de volgorde door het lot aarigeweztn. Raadslid. Naar wii vernemen zal de heer A. J. Bus, die als lid van den gemeen teraad van Haarlemmermeer (R.K.) geen enndidatuur meer wenschte te aanvaarden, bij de a.s. nieuwe samenstelling van dezen Het onjuist aangeven voor de belasting- Maatregelen worden getroiisn ter zuivering der verhouding van d enbelastingbetaler tot den fiscus. Te Bedum is een grotoe boerderij aige- brend, waarbij zestien koeien in de vlam men omkwamen. Een brutale roofoverval heeft te Fynaarl plaats gehad. Gemaskerde bandieten persten een landbouwer zijn geld af. Op het hoofdpostkantoor te Amsterdam is op klaarlichten dag een geldtrommel met 800 gestolen. Nog een medeplichtige aan den grootee. cocaïnezwendel is gearresteerd. Het Kon. Ned. Aardrijkskundig genoot schap heeft zijn jaarvergadering te Amster dam gehouden. Waarschijnlijk hebben wederom Belgea een bezoek gebracht aan Zuid-Limburg. Uit een vliegmachine zijn pamfletten en Belgi sche vlaggetjes rondgestrooid. Uitspraak en vonnis in het proces Zani- boni. De ontwerpen voor den bouw van het V olkeabondspaleis. De besprekingen in de voorbereidend® ontwapeningsconferentie op het doode punt. Mijngasontploffing bij Cransae (Fr.); acht personen gedood. Briand viert deze week zijn 25-jarig jubi leum als Kamerlid, Een brand op do Brusselsche jaarbeurs veroorzaakt groote schade. Ontploffing met brand te Detroit (V. S.); er zouden twintig dooden zijn. Zes Mexicaansche bisschoppen gedepor teerd. Tegenstrijdige berichten. Ernstige toestanden in het Missisippï- gebied. Zie verder Laatste Nieuws- Barometerstand 9 uur v.m.: 747. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 1 Haarlem. Licht op. Dc lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.45. Medegedeel door het Kon. Ned. Me teorologisch Instituur te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 25 April 1925. Hoogste barometerstand 768 m.M. te Coruna. Laagste barometerstand 750.2 m.M. te Carlstad. Vcrwachtng: Meest krachtige tot storm achtige Z.-W. tot W. of N.-W. wind, be trokken tot zwaar bewolkt regen- of hagel buien, aanvankelijk zachter later iets kouder. Raad geen deel meer van dit college uitw maken- Opening Bazar. Donderdagmiddag werd in tegenwoordrigheid van vele genoodigden en belangstellenden in het schoolgebouw aan den Aalsmeerderweg alhier, de groote Bazar, waarvan de opbrengst zal strekken tot de stichting van een nieuw keekgebouw „Maranatha" (Ned. Hervormd) aan den Aals meerderweg aldaar, officieel geopend. De heer A. C Brörens sprark een harte lijk openingswoord, bracht een woordr van dank aan allen, in het bijzonder aan het camité dat zich zooveel moeiten en zorgen voor deze zaak heeft willen getroosten, voor de met zooveel sympathie betoonde mede werking en op verschillende wijzen ver leenden steun. Hij sprark den wensch uit, dat het welslagen van dezen bazar er toe leiden zal dat tot de stichting van het nieuwe kerkgbouw nog dit jaar definitief zal kunnen worden besloten. Nadat Ds. Bax nog het woord had gevoerd werden de aanwezigen in de gelegenheid ge steld de in de lokalen aangebrachte stands te bezichtigen en in de theetent een kopje thee te nuttigen. Allen toonden zich zeer tevreden over den schat van fraaie artikelen, die te koop werden aangeboden. Het geheel ziet er dan ook echt gezellig uit en levert duidelijk het bewijs dat er vele dagen van voorbereiding en moeielijken arbeid aan vooraf zijn gegaan om een en ander op zoo uitnemende wijze tot stand te kunnen brengen. Mogen de dames, die zicb met zooveel ijver en toewijding voor deze zaak interes seerden, succes hebben met baar ernstige pogingen om de vele prachtige huishoude lijke en luxe voorwerpen, die grootendeels aan dezen bazar werden geschonken „aan de man" te brengen. Voor verschillende attracties, vermakelijk heden enz. is gezorgd, zoodat het aan een prettige stemming niet ontbreekt. Over het bezoek aan dezen bazar was men reeds Donderdagavond zeer leverden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1