LOTTGERING IBS I ts %3\ DE SPAARNEBANK I5-JARIG BESTAAN VAN DE AFDEELING HAARLEM VAN DEN NED. R.-K. GRAFISCHEN BOND. VERVES en STOOIVSEN HOUTSTR. 5a. TELEFOON 10771 I voor VERVE GR. HOI BURGERLIJKE STAND. TOONEEL. Haarlemsche Reddingsbrigade. Jeeugd-Bioscoop. Programma. Dietsche Kunstavond. Lichtbeeldenavond. Jubileum j. van de Wetering. Be opheffing van openbare lagere scholen. Aanbesteding trottoirbanden. Nederlaudsche R.-K. Reisvereeniging. Personalia. 99V4 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. t Gemeentezaken. Opbrengst coMecte. Aüiance Francaïse. LAATSTE NIEUWS. De toestand in Hankotv. Treede Wellington Koo af': Een huiselijke twist met noodlottig en afloop. De mist niet langer gevaarlijk. De krijgsverrichtingen in het, nabije oosten. Inbraak in de Passage-bioscoop te Amsterdam. Mr. Kan in Limburg. Gisteren vierde bovengenoemde afdeeling /^-jarig bestaan. Zooals een R. K. ver- eeniging past, werd deze dag begonnen met een H. Mis en generale H. Communie in de intieme, mooi versierde kapel der Eerw. Zusters in de Koningstraat, waar ook het vaandel der afdeeling een plaatsje had ge vonden. Deze H. Mis werd opgedragen door den Zeereerw. heer Th. N. Vlaar, rector van het R. K. Lyceum, die onder de H. Mis een korte, doch mooie en passende predikatie hield, waarin hij de leden wees op hun plicht van aanbidding en dankbaarheid jegens God voer de gunsten, welke in de 15 jaren de vereeniging zijn ten deel geval len. De gezangen werden op keurige wijze uitgevoerd door het mannen- en knapen koor van de St. Jans-parochie, onder lei ding van den heer Versteeg. Zeer vele leden waren aanwezig, zoodat de kapel geheel gevuld was. Het was een devote, en juist door zijn vromen eenvoud, indrukwekkende plechtigheid. Na afloop dezer godsdienstoefening be gaven de leden zich naar de sociëteit „St. Bavo" waar hen een goed verzorgd ontbijt wachtte. Gedurende dit ontbijt heerschte er in de zaal een feestelijke stem ming wat ook bleek uit de opbrengst van een gehouden collecte voor een nieuw vaandel van den R. K. Volksbond. Nadat door den voorzitter een kort woordje was gesproken, toog men huiswaarts, om des avonds wederom met huisgenooten of fa milieleden in „St. Bavo" present te zijit Er was een keurig en afwisselend pro gramma samengesteld. Geopend werd met het Strijdlied, door allen staande gezongen. In zijn openingswoord heette de voorzit ter allen welkom, in het bijzonder den Geestelijken Adviseur, kapelaan Bots met den oud-adviseur kapelaan Brinkman; de vertegenwoordigers van het Hoofdbestuur en de bestuursleden van den R. K. Volks bond. De heer v. Castricum, die hierna het Getrouwd: 25 April, H. Bakker en M Bakker, De vrouw, de ridder en.... nog iets. Een ongewoon spel van iets heel gewoons. Het Schouwtooneel. Stadsschouw burg. Bernard Shaw heeft ons den modernen spot op het tooneel gebracht, welke niet de fijne humor van het oude blijspel, maar den boosaardige lach van den met aardsche goederen minder bedeelde verwekt by het zien ontkleeden van alle wereldsche groot- Geboren: 20 April. M. de Wit-Zandber- j* Pirandedo'. de Itahaansche Shaw, gaat gen, d„ 21 April. C. R. Bellaart-Broek z. Verder cn tracnt ln aIle knnSen' hooS en laag, 22 April. H. J. P. E!aas-v. d. Veldt, d. i masKers te rukken, meedoogcnloos, 23 April. A. L. E, Burger-Schackman,' d. °P ket cynische af, zoodat de toeschouwer 22 April. J. H. W. M. ter Smitten-Aupers, z. gaat twijflen, of er nog wel iets goeds in den 24 April G. ^J. AL Rcoijers-de Rcoij, d., mensch is. Maar zoowel Shaw als Pirandello houden toch nog den ouden vorm aan, waarby de dichter zyn gedacljten vertolkt by monde van de tooneelhelden, welke voor ons optreden. De Italiaan Cornells Giovanni is al weer een stap verder gegaan. Bij hem komt de tooneeldichter zelf op het tooneel, neemt j plaats in een luien stoel, steekt een sigaret j op, bestelt aan het buffet van den schouwburg een kop koffie en gaat dan met het publiek zitten praten. Hij vertelt ons, dat alle dichtkunst larie is en de menscHen in het werkelyke leven de grootste comedianten zijn, wanneer zij hun gevoelens in dichterlijke taal gaan uiten. 23 April C. M. Heerens-v. d. Mark, z. 24 April. H. P. Nunnink-Franssen 2 z. Overleden 21 April G. H. Lindeman, 47 j. Barrevoetstraat 22 April M. C. Aarsen, 22 jaar, Koudehorn. 23 April. A. A. v. Aarsen 75 iaar Emmaplein, 22 April H. Laatstra-Frameling, 79 jaar Jansstraat, 24 L. v. Breemen-v. Harreveld, 72 j'aar Gr. Houtstraat. HAARLEMSCHE BANK VEREENI GING. Aan het jaarverslag der Haarlemsche Bankvereeniging over 1926 ontleenen wij het volgende De toestand van de meeste bedrijfstakken in aanmerking genomen, kunnen'wij ook I Vooral, wanneer de liefde in het spel is en woord verkreeg, feliciteerde de afdeeling namens den R. K. Volksbond en maakte van de gelegenheid gebruik om de leden te be danken voor de bijdragen voor het nieuwe vaandel, waarvan spr., gezien de medewer king der afdeelingen, nu overtuigd was dat het er zeker komen zal. De aid. Amsterdam liet van haar belang stelling blijken door een mooie bloemen mand te zenden, terwijl een telegram bin nenkwam van de afd. 's-Gravenhage. Nu was de taak aan het knapenkoor, wederom onder leiding van den heer Ver steeg, om de aanwezigen op hun aardige liedjes te vergasten, waarbij zij het bewijs leverden, dat door hen onder uitstekende leiding goed wordt geoefend. Tusschen deze liedjes door hield de heer v. Eindhoven, se cretaris van het hoofdbestuur een rede, zooals op het proramma stond vermeld. Nadat de spr. had medegedeeld, dat hij zoo kort mogelijk zou zijn om de leden niet te lang op de proef te stellen, hield hij een kernachtige toespraak, waarin hij de leden wees op de noodzakelijkheid van het geor ganiseerd zijn en -blijven en spoorde hij hen aan om zich voor zijn vereeniging te geven. Nadat de afdeelingsvoorzitter, de heer Selhorst, nog een korte uiteenzetting had gegeven van het ontstaan der afdeeling, werd het verdere gedeelte van den avond gevuld met voordrachten van een tweetal humoristen, die daarin op uitstekende wijze zijn geslaagd, getuige de uitbundige lach, welke zij al aanstonds bij hun optreden) door de zaal deden daveren. Aan het slot werd nog een tweetal liederen gezongen door een versterkt mannenkoortje, voor deze gelegenheid uit de leden samengesteld, dat zich, de korte voorbereiding in aan merking genomen, goed van zijn taak kweet. De voorzitter dankte allen die had den medegewerkt om dezen dag te doen slagen, in het bijzender echter den heer Versteeg, die èn bij de morgen-plechtigheid èn bij het avondfeest zoo'n groote rol heeft vervuld, bij welken dank alle aanwezigen zich applaudiseerend aansloten. Deze mooie feestavond, welke ock op een behoorlijken tijd eindigde, zal den leden der afd. Haar lem nog lang in herinnering blijven. C. H. LINDEMAN t Het R. K. Parochiaal Armbestuur ver zoekt ons het volgende „In Memoriam' 'op te nemen: De heer G. H. Lindeman Vrijdag 1.1. alhier plotseling overleden, was jaren lang voor zitter van het R. K. Armbestuur aan de Groenmarkt. Hij heeft in die betrekking, veel voor de armen gedaan, was steeds op zijn post en een"1 voorbeeld voor zijn mede bestuurders. Ook in het Centraal-Bestuur der R. K. Armbesturen waarvan hij secre taris penningmeester was, heeft hij zich vele verdiensten verworven. Moge de goede God hem overvloedig- beloonen voor hetgeen hij in deze functies gedaan heeft. Zijn nagedachtenis zal bij allen, die hem van nabij kenden aok als voorbeeldig huisvader en plichtsgetrouw man, in eene blijven. Dit zal een troost zijn voor zijn zwaar zwaar beproefd gezin. Dat hij ruste in vrede! Hedenmorgen vond op het kerkhof „St, Barbara" de begrafenis plaats. Te voren was om half 10 de plechtige Requiemmis gezongen in de parochiekerk van den H. Anthonius. De Requiemmis werd gecele breerd door den Zeereerw. Heer pastoor J. P. Reijnenberg. O.T.M. Het koor ver strekt met eenige leden van „Zang en Vriendschap" voerde de H. Mis van Perosi uit. Er was zeer veel belangstelling. Ook de begrafenisplechtigheden op het thans weer met den gang van zaken in ons eigen bedrijf terugzien. Uit de winst schre ven wii op debiteuren een bedrag van 46.790 70.927) af. In verband met de moeilijke omstandigheden, waarin sommige bedrijven verkeeren, achtten wij het voorzichtiger bo vendien een bedrag van 100.000 tegen debi teuren te reserveeren, welke reserve onder het hoofd „Rekening-Courant-Crediteuren" is geboekt. In overleg met commissarissen heb ben wij van de hierr.a beschikbaar blijvende winst ad. 301.573 (ƒ335.070) een bedrag van 50.000 670.C0G) afgezonderd ter verster king van de Statutaire Reserve. Ingevolge de statuten kan worden uitgekeerd een dividend van 6% (onv.) op de preferente aandeelen en van 4y2% (onv.) op de gewone aandeelen. Wij bleven op denzelfden voet als in vorige jaren nauw samenwerken met De Twentsche Bank te Amsterdam. Onze liquiditeitspesitie bleef bij voortduring zeer gunstig alle di rect opvorderbare verplichtingen waren ruim schoots door direct realiseerbare middelen ge dekt. Op de voornaamste rekeningen werd omge zet Kas 182.292.000 179.980.000) giro (uitsluitend in opdracht van cliënten) 63.670.000 63.6C 5.000) effecten en cou pons 39.579.000 47.538.CC0) buitenland- sche wissels, vreemde disposities en vreemd bank en munt 38.252.000 (ƒ32.636.400) in casso 72.575.000 70.541.000) rekening courant 210.584.000 210.452.000). De balans op 31 December 1926 vermeldt als activa Fondsen in leendepöt 2.791.400 de taal der liefde spreken gaat, raakt men het dichtst by den bombast of de huichelarij. Ik zal u dat even toonen, zegt de dichter, die, wanneer het scherm opgetrokken is voor soepele gordijnen wandelt als een conferen cier in een Cabaret. Ik zal u dat even toonen, door een stuk in elkaar te zetten en de bed Jen van mijn fantasie voor u te laten leven. En in een oude burchtzaal met een hoogen schouw verschijnen dan een ridder en een edelvrouw en zij spelen voor ons een afscheidsscène de kruisridder gaat n.m. naar het H. Land en de burchtvrouw schreit heete tranen ^n tracht hem tegen te houden. En ter zijde van de rijk uitgedoste edel lieden der twaalfde of der tiende eeuw staat dan de moderne dichter in zwart fluweel jasje met lichtgrijzen pantalon en parapha- seert de uitingen van zijn helden geloof niet, wat die edelvrouw daar praat over verdriet en angst in haar hart hoopt zij, dat haar man maar gauw weg loopt en lang weg blijft." En zijn spot op de hooggestemde taal van ridder Antonio en Vrouwe Madda- lena klinkt ons potsierlijk in de ooren. Zoo worden drie bedrijven gespeeld een oud verhaal van romantische gezwollenheid. De ridder vertrekt en zal een ouden oom ter bescherming van zijn vrouw achterlaten. Maar in het kleed van den grijsaard verbergt hij zich zelf, omdat Lij zijn vrouw en niet 3.011.400) kas 990.198 1.154.853) zonder reden wantrouwt. Want nauwelijks coupons, vreemd bank en munt en buiten- j waant zij hem vertrokken of zij lokt een jon- landsche wissels 97J263^1C4.5H) ;^ban- gen, argeloozen visscher naar binnen en kiers-debiteuren 3.795.997 3.594.801) effecten 315.625 306.011) prolongatie gegeven en debiteuren teg. effectenonder- pand 3.317.043 3.198.224) disconto v n het kasteel en de schoonheid der burcht 3.004.345 2.675.695) rekening-courant- tracht zich met dezen te vermaken. De on- noozele hals wordt bedwelmd door de weelde debiteuren 7.726.744 6.972.325) gebou wen 880.000 885.000). Als Passiva Gew. aandeelen 4.000.000 (onv.) preferente aandeelen 50.000 (onv.) reserve 300.000 250.CC0) pensioen- en ondersteuningsfonds 230.000 220.CC0); leendepöt 2.791.400 3.011.410) deposi to's op langen termyn 2.178.017 1.963.397) deposito's op korten termijn 7.464.855 7.293.257) rekening-courant-crediteuren 5.067.628 4.842.833) bankiers-crediteu ren 614.496 45.071) dividend 1926 en tantièmes 203.746 203.971) belasting en onverdeeld 18.473 22.891). De winst- en verliesrekening ovër het jaar 1926 vermeldt in het Debet Salarissen 529.807 529.021) algemeene kosten 203.850 228.728) leengeld 234.44 25.335) intrekking winstbewijzen 18.000 (onv.) afschrijving op gebouwen 25.742 52.372) disagio op effecten 1.321 (v. j. agio 750) saldo winst 448.364 405.998) afschryving op debiteuren 46.790 70.927) reserve voor debiteuren 100.000 blijft 301.573. Te verdeelen als volgt Reserve 50.000 70.000) pensioen- en ondersteu ningsfonds 29.353 (f 38.207) 6% dividend preferente aandeelen 3000 (onv.) 4%% dividend gewone aandeelen 180.000 (onv-.) 4i/»% dividend winstbewijzen f 2.430 2.655) tantièmes 18.316 18.316) be lasting en onverdeeld 18.473 (f 22.891). In het Credit Onverdeelde winst Ao. Po. ƒ4.646 1.545) provisie 617.254 (ƒ631.571 interest 629.130 625.539). De Haarlemsche Reddingsbrigade bood gisteravond de afgevaardigden van de Alge meene vergadering een gezelligen avond aan in de bovenzalen van Café-Restaurant „De Kroon". Om ongeveer negen uur opende de heer Joh. M. Schmidt dezen avond en heette allen hartelijk welkom in het bizonder Jan v. Kan en zijn vrouw. Hierna werd met de afwerking van het programma begonnen. Allereerst be klom een groot gezelschap dames en heeren leden van de Haarlemsche Reddingsbrigade het podium om onder leiding van Mevr. Spaargaren-Meyer een landelijke orkest-re- pititie te houden. Dit nummer sloeg in de aal, bulderde van het lachen. De heer Schmidt betrad daarna weer het podium en bracht op rijm verslag uit van d gehouden vergadering, hetgeen zeer in den smaak viel van de aanwezigen. Nog diverse kerkhof werden door pastoor Rennenberg l^den van Reddingsbrigade droegen eenige ge]e;d stukjes voor, die alle door de aanwezigen met Op het kerkhof waren o.m. aanwezig het aPP|aus werden ontvangen. I 1 o A »-v»ofom- l-iinrl 1 ir\w vollegige Armbestuur collectanten en vele armen van de parochiekerk van den H. An- tonius, enkele leden van het Cetraal Be stuur, vertegewoordigers van de besturen van „Zang en Vriendschap" en „Cremer", Vele kransen waaronder een van „Zang en Vriendschap dekten de baar. De Amateur band „Don't Cry" bestaande uit leden van de Reddingsbrigade, zorgde voor goede dansmuziek, zoodat ds aanwezigen nog langen tijd gezellig bijeen bleven. Wij zijn Zaterdagmiddag weer eens een kijkje gaan nemen in de Jeugd-Bioscoop, die in den Schouwburg aan den Jansweg wordt veroond. Het is de moeite waard en wie op een vrijen middag met zijn school jeugd geen raad weet, kan ze gerust naar deze vertooning sturen. De serie films is zeer goed gekozen, uitgebreid, leerzaam en afwisselend. Eenige zoogenaamde leerfilms doen het goed o.a. die over de vischvangst en moppig zijn de vermakelijke kleine films van allerlei genre, die de bezoekende jeugd te genieten wordt gegeven. Bijzondere ver melding verdient de zeer goede explicatie, die bij de films gegeven wordt en het lijkt ons toe, dat hier wel een goede methode wordt toegepast om een jeujd-bioscoop te vertoonen. Wij zijn benieuwd hoe zich het instituut verder zal ontwikkelen, maar wij gelooven, dat zij aardig op weg is om populair in Haarlem te worden. Ook voor ouderen beteekent het bezoek eenige uren van gepaste vroolijkheid. Misschien zou, om aan het instituut zijn meer algemeen karakter niet al te zeer te ontnemen, bij de voorstellingen zelve, een bepaald soort hebben tot sluiting van heti winterseizoen, reclame kunnen worden weggelaten, die, j op Maandagavond 25 April, 8 uur, in het ten onrechte, het tegenovergestelde doet gebouw de „Centrale". Hierbij zullen mede vermoeden. Dit zou het toenemend bezoek i werken de Mandolineclub „Apollo" en Picj: gen albreuk doen, N. N, 'met declamatie. van de Orgelbespeling in de Groote- oi St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 26 April 1927, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Praeludium et Fuga f. kl, t. J. S. Bach. 2. Concert F gr.t. G. F. Handel. Allegro moderato; Andante maestoso. -Adagio. Allegro. 3. a. Pieèe earaetéris ique dans le r-ode phygrien, b. Mélodie A. Guilmant. 4. Vision J. Rheinbergcr. 5. a. Rhapsodie pastorale, b. Grand Choeur, «e Th. Salomé. Het Algemeen Nederlandsch Verbond, af deeling Haarlem, organiseert een Dietschen Kunstavond me: zang en voordracht in Ho. tel den Hout, te houden Dinsdagavond 8 uur. Naar aanleiding van het succes van den laatst gehouden lichtbecldenavor.d, is dc Commissie voor Maatschappelijk Werk te- sloten, voor de typografie van de afd, Haar lem, een dergelijken avond te doen plaat3 vrouw en vergeet om haar alles, tot zelfs zijn bruid Lucia, die hem hartstochelijk bemint en hem tot in de burchtzaal zoeken komt. Dan laat de oude oom het masker vallen, op het oogenfciik, dat hy meent de schuldige gelieven te zamen te treffen. Maar de list der vrouw is hem de baas zij verbergt haar Rinaldo in den hoogen schouw. De ridder wil haar persen haar ontrouw te belijden, maar zij zweert dure eeden, dat zij onschuldig is. Dan laat de edelman metselaars komen en de schoorsteen dicht- metselen. En drie dagen en nachten blijft hij op wacht. Als het drama tot een hooge spanning is opgevoerd en voor den toeschou wer de ontknooping al heel moeilijk schijnt wanneer Maddalena en Lucia voor den dichten schoorsteen staan te kloppen en Rinaldo Rinaldo staan te roepen en de ridder, opgestaan uit een verdooving, waarin zijn vrouw hem gebracht had, met zijn groot zwaard staat te zwaaien, dan zakt op eens de speelkracht der tooneelhelden in elkaar en zij beginnen als verlegen kinderen te stamelen. Dan komt de dichter van ter zijde uit zijn stoel, met de handen in het haar, vertwijfeld: hoe krijg ik nu mijn slot? En de spelers vallen op hem aan Lucia bezweert hem haar met Rinaldo te laten trouwen, Antonio en Maddalena willen weer een andere oplossing Rinaldo roept laat mij maar uit den schoorsteen en de metse laars komen adviseeren schrijf een vierde bedrijfDe wanhopige laat zich radeloos door het souffu irshokje vallen om een e oogenblikken later weer naar boven te duiken. Hij heeft het gevonden neemt de goedkoop»- sigarenkistjes maar weg, beveelt hij den metselaats 1 En de voor ons oog zoo prachtig gemetselde steenen rollen weldra als holle kistjes over de planken. Rinaldo komt door het groote gat en het stuk besluit met eenige zedepreeken van den dichter, die in zijn handpalm een spiegeltje heeft, en daarin het publiek kijken laatin den trant van de oude prologen, die een stuk kwamen inleiden en aan het einde de lessen uit het vertoonde kwamen trekken. Het behoeft niet gezegd, dat het spel met Jan Musch als de dichter, Stine van der Gaag als trotsche en verleidelij ke edelvrouw Ko van Dijk ais vervaarlijke kruisridder, en vertoornd echtgenoot, Care! Rijken als bloode, argelooze visscher en Jeanne van Rijken als jong en vurig landmeisje, op zeer hoog peil stond. Ondanks de aanwezigheid van den spottenden dichter waren er oogen blikken van groote spanning. En de regie was eveneens lofwaardig. Den spelers viel dan ook een lang en hartelyk applaus ten deel niet het minst van hun eigen collega's, waarvan een groot aantal zich in de zaal bevond. Wat het zonderlinge stuk zelf betreft, als eenling en als een aparte vondst is het te waardeerenniet als experiment, dat om verdere stappen in deze richting vraagt. Het lijkt een grd, een grap van een geniaal aangelegd man in een overmoedigen bui uitgekuurd. Maar zulk een grappenmaker moet geen school maken dat zou de dood voor het tooneel zijn. Er heerschte Zaterdagmorgen een feeste lijke stemming in den ijzerhandel van den heer G. J. Van den Broek, Oude Groenmarkt. 't Was dien dag vijf-cn-twintig jaar gele den, dat de heer van de Wetering als winkel bediende bij den heer van den Broek in dienst trad. Reds in den vroegen ochtend ontving de jubilaris een fraai bloemstuk van de firma in zijn woning. Tegen half eli werd de jubilaris en familie, die per auto waren gearriveerd, in net privé- kantoor ontvangen, waar de heer en me vrouw van den Broek en zooveel mogelijk het geheele personeel reeds ter ontvangst aanwezig was. De zoontjes van den heer van den Broek boden aan de echtgenoote en dochter van den jubilaris bloemen aan. Toen het gezelschap had plaats genomen, nam de heer C. J. Van den Broek hef woord, om in een hartelijke toespraak de verdien sten van de ujbilaris te schetsen. De heer van den Broek, den jubilaris met diens feest gelukwenschende, conctateert met genoegen dat deze steeds met ijver en nauwgezetheid zijn taak vervulde. Van de Wetering was reeds in de zaak ■werkzaam toen spreker's vader die nog be heerde. En thans worden door spreker's zoontjes reeds bloemen aangeboden, zoodat de jubila ris reeds het derde geslacht medemaakt. Hij heeft in den loop der jaren reeds vele veranderingen gezien en is één der weinige overgeblevenen der oude Garde. De jubilaris heeft zich in al dien tijd veel j vakkennis verworven en spreker hoopt, dat deze kennis nog vele jaren moge worden dienstbaar gemaakt tot bloei der zaak. Daarna biedt de heer van den Broek den jubilaris een enveloppe met inhoud aan, waarmede hij aan zijn geuti verlangen kan voldoen. „Rust vandaag op uw lauweren" en laat de gepasseerde jarenreeks nog eens in uw gedachten voorbijgaan. Zich daarna richtende tot de echtgenoote en kinderen van den heer van de Wetering, wenscht spreker ook deze van harte geluk met den feestdag. Ten slotte wenschte de here van den Broek den jubilaris nog een aangename dag. Daarna werd het woord gevoerd door den heer van Bosveld Hcinsius, heft der firma, die namens het geheele personele, den jubi laris complimenteerde en den wensch uitte, dat de heer van de Wetering nog menig jaar n de zaak werkzaam mocht zijn. Een der deugden van den jubilaris, aldus spreker, is zeker dat bij een man van de klok is, die steeds op tijd was, en daarom bieden wij u als stoffelijke herinnering aan dit feest, een Westminster klok aan, naar spreker weet, een wensch van den jubilaris. Moge deze klok op dezen dag en in de toe komst menig vreugdevol uur aanwijzen voor u en uw gezin. Hiermede besloot de heer Heinsius zijn toespraak. Nadat de jubilaris, getroffen door de vele belangstelling, bedankt had voor de hem ge brachte hulde, bestond gelegenheid htm ge luk te wenschen. Een telegram van gelukwensch was ingeko men namens het personeel der firma te Am sterdam. Hierna werd de eerewijn rondgediend en bleef men nog eenigen tijd in aangenaam ge sprek bijeen. Voor den lieer van de wetering is deze dag ongetwijfeld een van aangename herinnering. Bij een aan B, en W, gericht schrijven geven Gedeputeerde Staten dezer provin cie den wensch te kennen, het gevoelen van den raad te vernemen omtrent eene op merking van. den Hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de 4e hoofd-inspectie over den toestand van het lager onderwijs in dez gemeente op 1 Januair j.l. Zij komt hierop neer, dat, naar de mee ning van den Hoofdinspecteur, ten minste twee openbare scholen in aanmerking zou den komen voor opheffing. Genoemde Hoofdambtenaar grondt die meening op het eit, dat bij name aan de scholen nrs. 10, 22, 26, en 28 één of meer leergangen ontbreken, een gevolg van de omstandigheid, dat nu gedurende enkele ia- ren wegens vermindering van leeerlingen aan die scholen onder anderen geen eerste klasse werd gevormd, welk ver schijnsel cok ten deele moet worden ver klaard uit het vertrek van gezinnen naar nieuw gebouwde woningen in de z.g. bui tenwijken. Eenerzijds dus een „uitdunning" van de scholen, meer in het centrum gele gen, maar daarentegen behoefte aan school ruimte in de nieuw'e v.-ijken. De stichting van de beide scholen in de z.g. Slachthuisbuurt was o.m. daarvan hat gevolg cn de opmerking van den Hoofdin specteur, dat bij name het gemis van een 6e (en 7e) leerjaar aan school nr, 33 zou duiden op te veel schoolruimte, mist be wijskracht; die school toch is groeiend en eerst sedert 1 September 1926 «eopend; ever enkele maanden telt zij 6 misschien 7 klassen. Voorts wordt er ten onrechte van uit ge gaan, aldus schrijven B. en W. dat er aan School nr. 25 een 3e cn 4e leerjaar zou ontbreken en aan School nr. 28 een 5e leerjaar; School nr. 25 is een complete school met 7 leerjaren en School nr. 28 telt nog 3- (niet 2) klassen, terwijl School nr. 22 wel aanvankelijk tot de „afvloeiende" scholen moest worden gerekend, doch in 1926 opnieuw een lc klasse verkreeg en dus, (met het oog op dc aanvraag om plaat sing op de zesklassdge scholen), vermoede lijk opnieuw tot verderen groei komt. De „17" ontbrekende leerjaren, welke den Hoofdinspecteur doen mcenen, dat „tot opheffing van ten minste 2 scholen dient te worden overgegaan," moeten derhalve tot ELF worden teruggebracht. Doch algezien hiervan, kan. niet worden toegegeven, dat een te veel van 17 (lees: elf) lokalen zou beteekenen, dat er dus 2 scholen te veel zouden zijn. Wel geraken, om reeds hiervoren aange geven reden, enkele scholen in het centrum der gemeente dunner bevolkt, doch slecnts noode wenschen wij af te wijken van dc tot heden gevolgde methode om n.l. scholen, die blijkens de inschrijving minder worden be zocht, te doen uitsterven in plaats van ze op te heffen. Daarbij komt nog, dat met het bevolken cener school rekening moet worden gehou den met verschillende factoren (afstand, bezwaren van overplaatsing, onderwijs-me- thode, enz.) en ten slotte, dat het thans aangenomen wets-ontwerp tot annexatie nieuwe toestanden kan doen ontstaan, die handhaving van reeds uitstervende scholen, wij denken hiérbij aan School nr. 28 aan dc Schoterstraat wenschelijk maken. Op grond van een en ander stellen wij voor, ons te machtigen om aan Gedepu teerde Staten te berichten, als 'het ge voelen van den raad, dal de meaning van den Hoofdinspecteur in de 4e hoofd inspectie niet wordt gedeeld, weshalve voor alsnog niet tot opheffing van een openbare lagere school door de vergadering zal wor den overgegaan. De levering van trottoirbanden is door penbare Werken opgedragen aan: N.V. v/h. V. H. J. Troupir.» Haarlem, 2000 M2. Saksisch graniet a 5.tS0 per M2.; dc Beer Gnirrcp, Amsterdam 3000 M2. Zweedsche graniet- a 4.85 per M2 en de firma J. C. v, d. Linde, Rotterdam 2000 M2 Zwcedsch graniet, 492 per MR., 100 M2 a 6.50 en 4CO M2 a 5.98 per M2. In café-restaurant „Dreefzicht" wo.rdt Vrij dag 29 April a.s. des avonds te ha ff 9 uur een intieme feestavond gegeven. Dezen avond zal optreden het Uriidclcs-Tiroler Duo „Hans und Liesl." Bij Kon. besluit van 19 April is bij het wapen der infanterie bevorderd tot majoor v. i het 21ste regiment infanterie de kapi tein J D, C. Berkhout, met ingang v. 4 Mei; tot kapitein bij bet 10e regiment .dc e luitenant H. J. Bellen, met ingang van 1 Mei; tot kapitein bii het 21e regiment dé !c luitenant J. A. N. van der Drift, met ingang van 4 Mei; iet kapitein bij de schoolcompagnie van den motordienst de le luitenant J. Koolhaas Revers, met ingang van 7 Mei; tot kapitein bij het 21e regiment de le luitenant J. P. Laging Tobias met ingang van 7 Mei; tot kapitein bii het 10e regiment de le luitenant A v. Soest, met ingang van 8 Mei; bij het reservepersoneel va.ni de infan terie is bevorderd tot reserve-majoor de reserve-kapitein bij het 10e regiment, met ingrng van 6 Mei, dr J. J. v. d. Hoek, en bij het 21e regiment dr. M. v, Haeften; tot reserve-kapitein bij het 21 g regi ment L. IJpma, bii de schoolcompagnie van. den motordienst M. Spetter en U. v. d. Zee, bij het 10e regiment H. G A Götz en bij de schoolcompagnie van den motordienst E. M. H. Houbolt. S% Nederlano 1919 !013/S I0l3/8 6% Nederland 1923 10158 10l5/8 VA Nederl 1917 991/4 VA N 1. 1926 B. 951/2 951/2 6N N.-l. 1923 D. 101 »/8 1918 55 Dude Vaart 86 b 86 dito Gem Eigend 841/* 84 Mij „Nederland' 190 1 Scheepvaart-Unie I903/s Rotterd Lloyd 177 180 Paketvaart 230 1 230 Oude Boot 951/s 95 4oll Stoomboot 71 b Jurgens gew. 177 178 Nederl Kunstzijde 329 340 Maecubee 1263/4 1261/g Hall. Kunstzijde 128i/2 1291/2 Koloniale Bank 2451/2 2461/g Indische Bank I66I/4 167-8 Ccrt. Handel Mij I56i/a 156 Reso dito 581/2 1 157 Phoenix 1251 Geconsolideerde 230i/4 235-6 Kon Olie 3791/2 3801/, 1713/8 1721/2 Marine comm. 8?/l6 8x/4 Marine preL 44 431/2 fi V A 720i/2 720 Java Cultuur 383 383 Vorstenlanden 1781/a 160 - Poerwoderjo 1181/21 - Oude Deli 4551/2 455i/a Scnembab 453l/2 454 Deli Batavia 5141/2 510 b A'dam Rubber 3433/4 344 Scrbadjadi 338 177 1761/2 Allied Sumatra »'03/4 1103/4 Oostkust 2431/2 245 V. I. C. O 212i/o 211 b Deli Bat. Rubber 2743/4 274 Dordtsche Petr. 359i/2 Southern Rails 127 127 Union >731/4 173 97 Wabash 713/8 71 25 APRIL Etksit KOERS LAATSTE KOER BERLIJN 59.26 59.233/4 PARIJS 1 9.80 9.791/4 BRUSSEL. 1 34.77 34.75 EENEN 35.20 35.16 LONDEN 1 12.14 12.14 STOCKHOLM 67.— 66.92l/2 KOPENHAGEN 66.70 66.671/2 OSLO 64.50 64.521/2 BAZEL 48.10 48.07 NEW-YORK 1 1 2.50 2.50 ROME B 13.45 13.69i/2 PRAAG B I 7.40 7.401/a WARSCHAU B I 25.— 28.— AANRIJDING. Zaterdagmorgen werd een wielrijder, die de Kennemerbrug afreed, aangereden door een auto, die van den Scholesingel naar den Kloppersingel wilde rijden, aangere den, Hij brak een kui been en moest naar het St. Elisabethsgasthuis worden overge bracht. Tegen den chauffeur werd proces verbaal opgemaakt. De 18-jarige M, v. W., die met haar rij wiel aan de hand op de Ca hfijnebrug reed, werd Zaterdagmiddag half zes door een auto aangereden. Een der wielen ging over haar rechtervoet, die gekneusd werd. Nadat een lid van den O. D. hulp had verleend, wer zij naar haar woning gebracht. B. en W. s'.ellen voor de Naglzaambank, in verband met wijzigingen van hel Teyler- plantsoen, van het Teylerplei'n over te bren gen naar het Nagtzaamplein. B. en W, vragen machtiging tot verkoop van een stuk grond achter perceel Kenau park 1, ter grootte van pl.m. 1C6 M2„ aan M. C. Koning tc Vogelenzang en van een stuk grond ach'er perceel Kenaupark 3 ter grootte van pl.m. 25 M2. aan F. J. Bém- lard te Amsterdam. B. en W. bieden ter vaststelling aan het le supplctoire kohier der straatbelasting en der precariorechten over 192S, met een opbrengst van resp. 2.769.31 en 413.30, De gisteren in de Kathedrale Kerk gehou den collecte voor zijn nieuwe kerk te Am stelveen, na liefdadigheïdspredikatie door den WelEerw.' heer f. Meynema, heeit de som van 900 opgebracht. .--■id Op de laatste soiree van oit seizoen, waar toe het Bestüur der Alliance Franeaise voor Donderdag a.s. zijn leden uitnoodigt, zal op treden de Eransche romanschrijver Jéröme ïharaud, vergezeld van zijn broer Jean, die zeer waarschijnlijk ock deel zal nemen aan de conférence, het zal daarom niet over- dig zijn hier enkele woorden te zeggen over dit tweetal, dat zonder twijfel op dit oogen- blik in Frankrijk onder de romanschrijvers een eerste plaats inneemt. Onder de belangrijke groep van bevrien de broeders onderscheiden de Tharauds zich door den langen duur van hun verbintenis, waarvan de hechtheid en de volkomenheid ëlkè gedachte aan eventüeele scheiding bui tensluit en tevens door het aanzienlijk ge tal en de bijzondere waarde der werken, die zij te samen hebben geschreven Ze zijn ailbei te Saint-Junien (Haüte Vienne) geboren, Jérome in 1874, Jean in 1877, uit een familie van geleerden en zee lieden. Zij studeerden te Patijs, de oudste vier jaar aan de Ecole Normale Supérieure, waar bij leerling was van Romain Rolland en vier jaar aan de Universiteit van Buda pest; de jongste te Parijs, waar hij achter eenvolgens zijn liocnciaat in de rechten en wijsbegeerte veroverde om daarna zijn di ploma te behalen in de politieke weten schappen. Jérome wijdde zich het eerst aan de let terkunde door deel te nemen aan de Cahiers Quinzane, die zijn vriend Péguy had opge richt. Een zijner novellen verkreeg den prijs Goncourt. Alle werken, die nu volgen, dra gen de dubbele handteekening van Jéro.ne en Jean Ïharaud, Onder de meest beroem de zijn: La Mattresse servante. Servitude campagnarde, la Fête arabe, La Tragédie de Ravailalc, la Randonnée de Samba Diouf, la Bataille a Scutari d'Albnie. Marrakech dans les palmes, les Hobcreaux, A 1 Ombre de la Croix, Quand Israël est roi, Un Royau- me de Dieu, Une Relève, l'An prochain a Jérusalem en Notre char Peguy De Tharauds vormen slechts één tempera ment en een der merkwaardigste van dezen tijd. In „Dinglty", dat zij vijfmaal hebben overgemaakt, hebben zij de zorg om correct te schrijven zóó ver gedreven, dat er sinds Flaubert geen enkl dergelijk voorbeeld in de letterkunde bestaat. Maar het is niet al leen door de zuiverheid, de elegantie, dc beweeglijkheid en de kleur van het stijl dat de werken dezer schrijvers uitblinken. Zij weten ook mescerlijk bet leven weer te geven, het natuurlijke leven der wezens en der dingen, die er ons in worden voorgesteld Ze zijn langzamerhand zedenschilders ge worden van het zieleleven der provinciebe woners en der vreemdelingen^ Dondrdagavond zullen ze te Haarlem spre ken over hun vriend Charles Péguy, den let terkundige, die als luitenant ni het r ranse he leger in September 1914 een ontijdigen dood vond in den slag aan d M.arne. LONDEN, 25 April. Do Daily Mail meldt uit Sjanhai, dat de communisten tc Han kow een heffing van 33 pCt. van alle bank- depesito's hebben bevolen. Dezo methode, om aan geld te komen, wordt cok in andere steden in het binnenland door de commu nisten toegepast. Te Hankow zijn v.erschein dene rijke Chineezen docr arbeiders gear resteerd. LONDEN, 25 April. Uit Peking wordt ge meld, dat een spoedig aftreden van den premier Wellington Koo mogelijk wordt geacht en dat hij zal worden opgevolgd door Tsjang Tso Lin. Tegelijkertijd verluidt, dat een samenwerking tct stand zal komen tusschen Tsjar.g K,ii Sjek en Tsjang Tso Lin. Een arbeider steekt zijn schoonvader dood. ROERMOND, 25 April. Na een korten, huiselijken. twist werd hedenmorgen tc on geveer half acht de arbeider Leijendckken te St. Jaccb bij Roermond, dermate door zijn schoonzoon Hawincels mishandeld met een mes. dat de man eenigen tijd later aan de bekomen verwondingen overleed. De politie heelt den 20-jarigen schoon zoon gearresteerd, en heeft een groot, met bloed 'bevlekt mes in beslag genomen. Het lijk van den. man werd naar het zieken huis overgebracht. LONDEN, 24 April. Door den Engelschen geleerde, J. L. Baird, werden gisteren we derom met succes laboratorium-proeven verricht met betrekking tot de onzichtbare straal, die naar men wil nevels kan door dringen en dus hot gevaar, dat nog steeds verbonden is aan zee- en luchtvaart bij mis tig weer, zou uitschakelen. Binnenkort zul len op zee experimenten worden verricht. Een monument cp den Olijfberg. LONDEN, 24 April. Veldmaarschalk Lord Allenby zal op 7 Mei te Jeruzalem een mo nument onthullen ter nagedachtenis van de soldaten van het Britsche Rijk, die hebben deelgenomen aan de krijgsverrich tingen in Sinaï en Palestina. Dit gedenktee- ke bestaat uit een kapel, die opgetrokken is temidden van het corlogskorkhof op de helling van den Olijfberg. Na afloop van deze plechtigheid zpl het docr de Nieuw- zèelandsche regeering geschonken mozaiek- werk van de kapel worden ingewijd door Sir James Parr, de Hooge Commissaris van Nicuw-Zeeland. die Dinsdag hiertoe uit Londen vertrekt. Een grceD van 224 perso nen wier bloedverwanten vielen in den strijd in het Nabije Oosten, zal eveneens Dinsdag vertrekken om tegenwoordig te zijD bij de plechtigheid te Jeruzalem. Er is ingebroken in de Passage-bioscoop te Amsterdam. De insluipers hebben den sleutel van de brandkast gevonden en daar mee de deur van de brandkast openge maakt. De binnenkast is daarna met een breekijzer geforceerd. Een bedrag van on geveer 16C0. wordt vermist. DEN HAAG, 25 April De Minister van Binneniandsche Zaken en Landbouw Mr. J. B. Kan, begaf zich heden naar Sittard teneinde tegenwoordig te zijn bij de feeste lijke opennlr.g. van de Eerste Limbnrgsche Coöperatieve Kaasfabriek, aldaar. Mr. Kan hield bij deze gelegenheid een rede, waarin hij gewaagde van de echt-vaderlanclsche vol harding en voortvarenheid, waarmede in Limburg voor ons gansche land zoo uitter- mate gewichtige belangen worden behartigd. Dc Minister uitte de beste wenschen voor de nieuwe fabriek waarvan z. i. het slagen is verzekerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2