i Binnenlandsch nieuws. Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. a Diplomatieke besprekingen. Vonnis in het proces-Zaniboni. Macdonald ongesteld. De toestand in het Mississippi gebied. Een verklaring van Tsjang Kai Sjek. Tegenstrijdige berichten uit Mexico. De knoeierijen met den verkoop van buitenlandsch vet. Na de verwerping van het verdrag NederlandBelgië. LUCHTVERKEER. Van Marseille naar Holland. UIT ONZE OOST. De Indische begrooting 1926. GEMENGD NIEUWS. Een vorstelijke gift. Een Rijksproefstation voor de waschindustrie. De steenkoolboringen te Groenlo. De wateronttrekking aan de Veluwe. Het ontduiken der belasting. Coulante maatregelen. De kwestie van het vervoer per dievenwagen om 3 boete. Hebben de Belgen wederom een bezoek aan Zuid-Limburg gebracht? Gevaarlijk borstelwerk. Een woordenwisseling met noodlottig gevolg. Arme kleine. Een brutale roofoverval te Fynaart. Toch nog goedgekeurd. Ten onrechte van zijn vrijheid beroofd Tusschen de rails. Aan de bekomen kwetsuren overleden. De malversaties te Hummelo en Keppel. In een slaapwagon beroofd. De cocaïne-zwendelaars. De alarm-inrichting hielp. Met auto en al omlaag gestort. Is bij de dader? Brand aan de Staatsmijn „Wilhelmina". De reis, die bijna gestoord was. Een brutale overval te Oss. GEMENGD NIEUWS. Een rumoerig half-uurtje in Rotterdam. Een wedloop tusschen dieven en politiedienaren. Door mast en tuigage doodelijk getroffen. ■Jhr, Van reclenbin ch, de Nederlandsche gezant te Brussel, die op verzoek der Ned. regeering ongeveer een week in Den Haag heeft vertoefd, is te Brussel teruggekeerd. Zijn verblijf te s-Gravenhage stond in ver band met de kwestie van het Ned.-Belgisch verdrag. olkomen tegenstrijdige verklaringen gepu bliceerd betreffende de deportatie van de bisschoppen naar de Ver. Staten op j.I. Vrij dag. De regeering zegt, dat 't hoofd van het episcopaat, aartsbisschop Moro del Rio en de andere prelaten verzocht hebben het land te mogen verlaten, liever dan zich voor de rechtbank te verantwoorden over d Gemeld wordi. dat jhr. Van Vredenburch beschuldigingen op grond van onweer heden of morgen een bezoek aan minister .Vandervelde zal brengen, ten einde nem mededeelingen namens de Ned. regeerin te doen. In het proces tegen Zaniboni c.s. is doo1* de rechtbank vonnis geveld. Zaniboni cn generaal Capello werden ieder tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld, terwijl ook de overige beklaagden overeenkomstig den eisch van den procureur-generaal werden veroordeeld. Macdonald, die een korte reis door de V er. Staten maakt, lijdt aan een zoo hevige verkoudheid, dat hij in het ziekenhuis te Philadelphia is opgenomen. Zijn keel is aangedaan, zegt de verklaring van den arts, zoodat hij niet spreken kan en rust moet houden. Niettegenstaande deze geruststel lende verklaring wekt de duidelijke onge rustheid van zijn dochter en het feit, dat eenig doctoren geraadpleegd zijn. eenige bezorgdheid. Het gerucht wil, dat hij ernstig ziek zou zijn. President Coolidge heeft den minister van Handel Hoover, naar het overstroomde gebied in de Missisippi-vallei gezonden, om advies uit te brengen over de stappen, die door de regeering kunnen worden genomen om den nood te ienigen. Door de overstrcomingen zijn meer dan lOO.OCO menschen dakloos geworden, ter wijl hel reeds vaststaat, dat !50 menschen Om het leven zijn gekomen. Het Roode Kruis heeft zijn hoofdkwartier te Memphis opgeslagen en heeft 100.000 dollar te.- be schikking gesteld, terwijl een steunfonds van 5 miilioen wordt bijeengebracht. Het Roode Kruis doet verder pogingen om een groot aantal motorbcoten naar het over stroomde gebied te zenden. De stoombooten der regeering brengen uli Greenville aan de Mississippi 22000 men schen in veiligheid, die daar door het wa ter zijn ingesloten. Met behulp van vlieg tuigen zijn tientallen personen gered, die $n toppen van hoornen en op de daken wa ren gevlucht. Er wordt voortdurend met vliegtuigen 'gepatrouilleerd boven het overstroomde ge bied. legbare bewijzen die tegen hen worden inge bracht. Bij hun aankomst te Laredo in Texas ecb- .er, nebben de bisschoppen een verklaring ge teekend, waarin de uitlegging der regee- riog volkomen onwaar wordt genoemd. Zij zijn nooit voor de keus gesteld zich aan een gerechtelijk onderzoek te onderwerpen of het land te verlaten. Volgens hun verklaring is door den minister van Binnenlandschc Zaken tc kennen gegeven, dat zij op bevel van president Calles het land moesten ver laten, omdat het episcopaat beschouwd werd als een aanstichter van opstand. De prelaten gaven daarop den minister de verzekering, dat het episcopaat zich daaraan nooit heeft schuldig gemaakt, doch er zich toe beperkt had te zeggen, dat de katholieken in hun recht staan, als zij zich verdedigen tegen de tyrannie, dit hen onderdrukken wil. Niettemin werden de bisschoppen naar den trein gebracht, die klaar stond om naar La redo te vertrekken. Zij moesten in tweede klasse-compartimenten plaats nemen, zonder dat de aartsbisschop Moro del Rio gelegen heid had zijn vrienden te waarschuwen of andere kleeding aan te trekken. De bisschoppen maken verder gewag van een gesprek, dat de aartsbisschop heeft ge had met den minister van Binnenlandschc Zaken. Eerstgenoemde heeft daarin gezegd, dat hij vasthoudt aan het recht der katho lieken, om voor hun vrijheden te vechten, met vreedzame middelen wanneer dat moge lijk is, doch met de wapenen als zij tot het uiterste worden gedreven. Hierop antwoord de de minister, dat deze verklaring neer komt op rebellie tegen de regeering, en dat de prelaten daarom gedeporteerd zouden worden. Generaal fsjang Kai-sjek, de opperbevel hebber van het nationalistische leger heeft in een onderhoud met den correspondent var de „Petit Parisieu" verklaard, dat na dc vorming der regeering van Nanking, tegenover die van Hankau, de Kwomintang zich heeft losgemaakt van de Sovjets, wat hem recht geeft te hopen, dat het nationa listische China nu kan vertrouwen op de hulp der mogendheden. De regeering van Nanking, die steunt op den wil der rechten van het Chineesche volk te doen gelden, zal naar de verwezenlijking an die rechten streven langs diplomatieken De toestand is het meest verontrustend in w 1 'j 9 z''n bereid, aldus Tsjang Kai-sjek, Arkansas, -waar het water enkele dagen ge leden, zcoals gemeld, door de St. John Bayoudam is gebroken. Er is voorts een breuk ontstaan in den dam boven Green ville, waardoor het water nog enkele an dere steden heeft overstroomd. Geschat wordt, dat binnenkort 2000 vierkante mijlen land onder water zullen staan in het delta gebied der Mississippi. Een stoomboot heeft door een ongeluk den dam vernield te Junior Plantation, 35 mijl van New Orleans, waardoor 15000 acres bouwland overstroomd zijn. Het Schip is onmiddellijk in de ontstane opening geperst om het gat te stoppen, doch in enkele uren begon de opening zich op onrustbarende wijze te verbreeden. Getracht wordt bet gat te stoppen met balen cement, waarvan de Missoury Pacific Railway cr 600.000 ter ^schikking heeft gesteld. De Mexicaansche regeering en het Mexi- caansche episcopaat hebben gisteren twee in den geest van gelijkwaardigheid en goed vertrouwen het betreurenswaardig incident te regelen, dat is voorafgegaan aan onze komst te Nanking. Het onderzoek, dat is ingesteld, toont aan, dat de moorden en plunderingen het werk zijn geweest var communisten. De schuldige individuen zullen worden gestraft en de slachtoffers of hun familie zullen behoorlijk schadeloos gesteld wor den. Wij vreezen onze vijanden te Hankau niet. Hun troepen zijn slecht gedisciplineerd en worden slecht betaald. Spoedig zullen zij in aantal afnemen. Wij zullen geen hulp van republikeinsche zijde weigeren, zelfs niet die van Tsjang Tso-lvn, op voorwaarde, dat hij cle nationalistische principes aanvaardt. Geen enkele Russische officier, verklaarde Tsjang Kai-sjek verder, zal nog langer in het na tionalistische leger worden geduld. Generaal Gallent, cle bolsjewistische militaire advi seur, is op de vlucht en Borodin behoort tot de verdachten, tot wier arrestatie wij be vel hebben gegeven. se toegepast, Tot het treffen van eeni- gen maatregel kan de minister geen aanlei ding vinden. In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Weitkamp betreffen de de wenschelijkheid om te bevorderen, dat bij den verkoop hier te lande van bui- tenlandscheher komst kenbaar wordt ge maakt, deelt de minister van Arbeid mede, dat het niet bekend is, dat buitenlandsch vet in den handel wordt gebracht onder den naam inlandsch vet. Het uit het buitenland aangevoerde vet moet voorzien zijn van een stempelmerk, dat het woord „invoer" bevat. Voor de beoordeeling van de vraag of 'n oorzakelijk verband bestaat tusschen de omstandigheid, dat de kleine boeren der zandgronden weinig verdienen en het feit, dat bevroren buitenlandsch vit onder den naam inlandsch vet in den handel wordt gebracht, ontbreken de gegevens. De Vleeschkeuringswet verplicht niet tot het aanbrengen van een opschrift .buiten landsch vleesch". Sommige gemeenten heb ben echter een verordening vastgesteld, waarin bepaald is, dat op winkels waarin buitenlandsch vleesch verkocht wordt, een opschrift moet worden aangebracht, hetwelk dit feit kenbaar maakt. Het Rijksgezag is daartoe niet bevoegd. Een stap van de Nederlandsche regeering? Tot nu toe is, naar cle „Tel." verneemt, geen enkele stap bij de Belgische regeering gedaan door de Nederlandsche met betrek king tot het door dc Eerste Kamer verwor pen verdrag. Het blad heeft echter gegron de redenen om te gelooven, dat volgende week, na den terugkeer van den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken, Van dervelde, die op het oogenblik met vacan tia in Frankrijk vertoeft, wel een stap zal worden gedaan. Het meent n.l. te weten, dat de Neder landsche regeering zich verwittigd heeft van den datum van Vandervelde's terug keer. Hij zal Maandag of Dinsdag weder om te Brussel zijn. Het denkbeeld van nieuwe directe onder handelingen tusschen beide landen wordt niet door de Belgische regeering terzijde gesteld, maar alles zal afhangen van de wijze waarop de Nederlandsche regeering nieuwe besprekingen denkt te hervatten. Eenige passagiers en de mail van de „Slamat". Het vliegtuig der K.L.M. dat de Neder landsche mail van de „Slamat" naar Ne derland heeft, is gistermorgen 5 uur uit Marseille vertrokken. Om 8 uur was het te Dyon. Aan boord waren eenige passagiers Beunink met twee kinderen van drie en vijf jaar, en 381 halve kilo post. Het vliegtuig is pas te 9.45 uur uit Dyon vertrokken. De vertraging is ontstaan, doordat men aldaar nog niet ingericht is om op snelle wijze bijvulling met benzine te doen geschieden. Ongeveer te 1 uur is het vliegtuig op het vliegveld „Waalhaven" aangekomen, waarna het toestel onmiddellijk doorgegaan is naar Schiphol. Een overschot van f 98.000.000 voor den gewonen dienst. Het saldo van de bcgrooling voor 1926 :s voor den gewonen dienst 98.700.0C0 gunr stiger en voor den buitengewonen dienst 16.900.000 ongunstiger. De meerdere op brengst van de belastingen bedraagt 65.700.000. die van monopolies 20.500.000. die van de producten f 28.300.000 en die van 's lands bedrijven 2.400.000. De slotbecijfering heeft uitgewezen, dat het overschot op de begrooting voor 1926 voor gewoon, 98.000.000 bedraagt. Het bestuur van de Kon. Ver. van gepen- sionneerde officieren van het Nederlandsche leger heeft van de Koningin-Moeder een belangrijke gift ontvangen, als jubileum- gave, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan op Maandag 25 Ajril a.s. en tevens als blijk van belangstelling van H, M. in den arbeid der vereeniging. De hoofdbesturen van den Bond van Waschindustriëelen in Nederland en van de Ned. Ver. van Huisvrouwen hebben een ge zamenlijke bespreking gewijd aan plannen tot oprichting van een rijksproefstation voor de waschindustrie, waarvoor door den Bond van Waschindustriëelen reeds een ruime bijdrage is toegezegd. Het hoofdbe stuur van de Ned. Ver. van Huisvrouwen stond sympathiek tegenover deze plannen, waaraan het gaarne zijn moreelen steun wilde verleenen. Het meende echter geen financiëele toezegging te kunnen doen, alvo rens hieromtrent het volgend jaar de mee ning der algemeene vergadering te hebben gehoord. De boringen naar steenkool te Groenlo zullen eerstdaags gestaakt worden, behalve ■te Meddo. Het comité van actie en onderzoek in zake de Amsterdamsche walerleidingspian- nen, heeft onder voorzitterschap van den heer J. Westrik, burgemeester van Barne- veld, te Nijkerk wederom een vergadering gehouden. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van Ged. Stalen van Gelderland werd besloten den adviseur van de commissie, prof. Van Baren, uit Wageningen, toestem ming te verleenen als adviseur van liet col lege van Ged. Staten op te treden. Het comité blijft voortdurend actief en ziel met belangstelling dc rapporten tegemoet, te dezer zake uitgebracht aan den minister en Ged. Staten. Tot het comité is alsnog toegetreden! de burgemeester van Hoevelaken, jhr. P. A. van Eijs. Een voorstel-Van Nagell werd aan genomen, om een onderhoud aan te vragen met de departementale commissie tot het stellen van een vraag inzake de reeds be staande Veluwsche waterleidingen. In de plaats van prof. Van Baren is als derde afgevaardigde naar laatstgenoemde commis sie, naast de beeren Westrik en Van Lonk huizen. aangewezen de heer Van Kluyve, burgemeester van Nijkerk. Nog steeds schijnen er personen te zijn, die, nadat zij in vrogere jaren vermogens- of inkomstenbelasting hebben ontdoken, blijven voortgaan met Jaar in, jaar uit on juiste aangiften in te leveren, hoewel zij gaarne hun verhouding tot den fiscus zou den willen zuiveren. De vrees voor straf vervolging of wel dc onzekerheid nopens de te betalen ontdoken belasting, weerhoudt hen hun belastzaken in het reine te bren gen en voor het vervolg juiste aangiften te doen. Naar het Corr. Bur. van bevoegde zij de heeft vernomen, wordt echter in geval len, waarin de belastingschuldige geheel uit eigen beweging den inspecteur met dc ont duikingen in kennis stelt, volstaan met vor dering va de weinig betaalde belasting over de jaren, waarvoor de termijn van navor dering van de weinig betaalde belasting over hoogste drie jaren, zonder eenige verhoo ging. Strafvervolging zal tegen zulk een be lastingschuldige niet worden ingesteld. Bo vendien kan aan hem, die de te weinig be taalde belasting niet dadelijk en ineens kan voldoen, gelegenheid worden gegeven het verschuldigde op eenigszins langen termijn aan te zuiveren. Ten gevolge op de beautwoording van het Kamerlid mevr. Bakker-Nort betreffen de de wijze van optreden der politie legen hen, die tot boete, subs, hechtenis zijn ver oordeeld cn aangaande het op transport stellen naar een andere plaats van hen, die slechts eenige dagen hechtenis moeten on dergaan. deelt de minister van Justitie thans uitvoerig mede. hoe het vermelde ge val van Jan dc Bakker zich heeft toege dragen. Gebleken is. aldus wordt gezegd, dat van cenig „ongemotiveerd ruw optre den der politie" niets is vernomen. Dc mi nister merkt dan op, dal ge gewone gang van zaken bij de executie van een subsi diaire vrijheidsstraf bij niet voldoen der op gelegde boete indien alsnog uitstel van be taling verzocht wordt, deze is, dat nage gaan wordt of aannemelijk is, dat binnen ecnigen tijd de boete zal kunnen worden voldaan. Is dit het geval, dan wordt het verzochte uitstel alsnog verleend. Maar in de andere gevallen niet, Volgens de ambts berichten komen 89 p.Ct. der veroordeel den te wier aanzien bevel tot executie der subsidiaire hechtenisstraf gegeven is. uit stelling van betaling vragen. Transport naar een andere plaats om eenige dagen hech tenis te ondergaan, wordt zoo weinig moge lijk n.l. alleen bij plaatsgebrek ter plaat- Panflett en uit een vliegmachine geworpen. Zondagmiddag omstreeks twaalf uur cir kelde boven Maastricht een vliegmachine, waaruit naar het „N, v. d. D." meldt, tal van strooibiljetten over dc stad werden verspreid. Hierop was het volgende te lezen: „Limburgers, de Belgen hebben u niet vergeten. Laat ons, in alle vrijheid als broeders onder elkander, cene vereeniging tus schen België en Limburg afspreken. De toekomst en dc voorspoed van Maastricht en zijne provincie hangen van deze vereeniging af". Door de vereeniging tot bevordering van het internationale Luc.htvaartverkeer was Zendag te Vaals een vliegdemonstratie ge organiseerd. In verband daarmede schonk men aan de verschijning van een vliegma chine boven Maastricht geen bijzondere j aandacht.; algemeen verkeerde men in de meening met een reclamevlucht uit Vaals! te doen te hebfcen. Om deze reden is de j identiteit der machine niet vastgesteld. De machine verdween spoedig in de rich- ing der Belgische grens. Inmiddels kan als vrij zeker worden aan genomen, dat op dat uur dc zich te Vaals j bevindende machines nog in de hangar j waren, zoodat aangenomen wordt, dat het j 'een Belgische machine geweest is. Nader wordt nog vernomen, dat de bo- j venbedoelde vliegmachine ook Belgische j vlaggetjes heeft verspreid. Onmiddellijk ontboden geneeskundige hulp mocht niet meer baten Een waarschuwing door den Gezondheids raad. Pe Arnhem is een geval van miltvuur waargenomen bij een man, die zich bediend had van een door een marskramer verkach- te, met miltvuur besmette scheerkwast. Dit geval wijst er weer eens op, dat het raad zaam is, te zorgen, kwasten ot borstels vóór het in gebruik nemen behoorlijk te reinigen. Vroeger von de Gezondheidsraad in ver band met het voorkomen van miltvuur ten gevolge van het gebruik van Japansche scheerkwasten reeds aanleiding, de aandacht te cstigen op methoden tot reiniging die hier in aanmerking komen. De eenvoudigste is; de kwastn oi borstels worden in een afgesloten flesch of ander vat met achtmaal verdunde en tot ongeveer 5 gr. C. verhitte (dat is zoo hoog, dat de hand het er juist een oogenblik in kan uithoudenl handelsfor- maline gebracht, daarin goed geschut en dan in een verwarmd vertrek, gedurende 24 uren geplaatst en af en toe geschud Na afloop worden de kwasten en bostels in water afgespoeld en gedroogd. T oen de landbouwer A W. op zijn land te Kessel bezig was, verscheen daar ook de vroegere pachter W. K. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij K. een hark greep en daarmee W. op het hoofd .sloeg. Deze zeeg bewusteloos ineen. Spoedig was ge neeskundige en geestelijke hulp ter plaatse De toestand bleek zeer ernstig. Het slacht offer werd voorzien van de H. H. Sacra menten der stervenden. De dader meldde zich zelf bij de politie aan. Een noodlottige aanrijding. Het was een nood'ottige aanrijding, waar bij den motorrijder gelukkig geen schuld treft Komende van het dorp Sprundel ontmoet te de motorrijder P. v. H. uit Princenhage op zijn weg door St. Willebrord een troep kinderen. Plotseling bemerkte hij, dat hij een van terzijde komend kind aanreed. Het was he^. twee en een halfjarig dochtertje van P. Albers te St. Willebrord. Inderdaad werd het een naburige woning binnengedra gen, alwaar Dr. Mol uit Etten een ernstige hersenschudding constateerde ten gevolge waarvan een verlamming was ingetreden. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is de kleine in den loop van den middag over leden. De bandieten zijn met hun buit van 100 spoorloos verdwenen. Een brutale roofoverval is te Fijnaart ge pleegd in den nacht van 20 op 21 April Omstreeks 12 uur werd de landbouwer Vroolik gewekt door geklop op de deur van zijn woning aan den Bocrendijk aldaar. Toen hij opendeed, bedreigden twee gemas kerde personen hem met een revolver on der den uitroep; „Geld ot ik schiet". Uit vrees voor zijn leven heeft Vroolik toen aan I een der gemaskerden een geldbeurs over handigd, waarin zich een bedrag van hon derd gulden aan zilvergeld bevond. Van de daders is nog geen spoor gevonden. In openbare vergadering is door Ged. Staten van Zeeland behandeld een bezwaarschrift van P Boonman uit Wol- phaartsdijk tegen een beslissing van het hoofdstembureau aldaar, waarbij de door liem ingeleverde cahdidatcnlijst voor de R.K. Partij ongeldig word verklaard omdat er niet een voldoend aantal goede handtee- keningen op voorkwam. Ged. Stalen kwamen tot de conclusie, dat het boofdstemburau in gebreke, is geble ven om ingevolge art. 41 der Kieswet on verwijld bij aangeteekenden brief of tegen gedogteekend ontvangbewijs aan Boonman kennis te geven, dat dc lijst niet aan de bij de wet gestelde eischen voldeed. Gd Staten stelden ingevolge art. 47 twee de lid der wet, alsnog de gelegenheid open een onderteekening aan Üe lijst toe te voe gen, waardoor deze alsnog geldig kon wor den verklaard. Een aanwezige candidaat heeft toen de lijst geteekend, die daarop geldig werd geacht. Al is het niet gebruikelijk, toch verzet de wet er zich niet tegen, dat een candidaat de lijst tcekent, waarop hij zelve voorkomt. Dc heer A. V„ raadslid van Geldermalsen, die door het Gerechtshof te Arnhem in een krankzinnigengesticht geplaatst was, wegens beleediging van den burgemeester van Gel dermalsen, heeft, naar de „Tel." verneemt, een verzoekschrift tot den minister van Jus titie gericht, waarin hij 8500 vergoeding vraagt voor geleden schade Hij meent, dat hij ten onrechte van zijn vrijheid is beroofd geweest. Toen de 35-jarige ongehuwde heer G. Schenk uit Alkmaar, tijdelijk te Eindhoven vertoevende met zijn motor op den Vlag- hovenschen weg aldaar reed, geraakte hij bij de bocht „de Duivenkot" tussphen de tram rails, waardoor hij kwam te vallen. Met een schedelfractuur werd hij opgenomen. De on gelukkige heeft na het ongeval slechts eeni ge oogenblikken geleefd. Het stoffelijk over schot werd, naar de Msb. meldt, naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht De achttienjarige glazenwasscher, die eenige dagen geleden tijdens zijn schaftuur in een gymnastieklokaal te Leiden bij oefe ningen aan de ringen kwam te vallen en daarbij zijn wervelkolom brak, is in het Aca demisch ziekenhuis overleden. De geschorste gemeente-secretaris van Hummelo en Keppel, de heer G. M. v, d, G„ zal op 3 Mei a.s. voor de Arnhemsche rechtbank ter zake van verduistering te rechtstaan. Een reiziger, die zich in den trein van Parijs naar Amsterdam bevond en die zich ter ruste had gelegd in een der slaapwagens kwam tot de ontdekking, dat hem een gou den schakelketting ter waarde van 560. ontstolen was. Wie dc dader is geweest, kon niet worden nagegaan. Nog een medeplichtige aangehouden. Naar de „Soir" meldt, heeft de récherche ie Antwerpen ecri zekeren M. gearresteerd, die verdacht wordt van medeplichtigheid, aan den verkoop van z.g. „cocaïne" aan Nederlanders. Gelijk bekend, was deze „cocaïne" niets anders dan een hoeveel heid antifibrine van veel minder waarde. Deze praktijken moeten den gearresteerde, naar de „Soir" meldt, een enorme som opge leverd hebben M. zal met zijn medeplich tigen geconfronteerd worden. Te Rotterdam hadden Zaterdagnacht in brekers zich toegang verschaft lot de fa briek van chocolade- en suikerwerken der firma Beukers Reynek, aan de Wifle- brordusstraat aldaar. Dc buitendeur werd geforceerd, doch nadat men de kantoor had geopend, werd een alarm-inrichting in werking gesteld en begon een groot aantal bellen te luiden. De inbrekers namen daarop overhaast de- vlucht, met achter lating van een stel moderne inbrekers werktuigen. Toen de heer Beekhuizen met 'n personen auto den spoorwegovergang te Lunteren passeerde, geraakte hij plotseling door onbekende oorzaak, van het talud van den weg. De wagen stortte naar beneden en daar de weg ter plaatse vier a vijf meter hoog is, sloeg de auto eenige malen over den kop. Ernstig gewond werd de heer Beekhuizen onder het voertuig weggehaald en na ver bonden te zijn, naar zijn woning vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. In verband met den doodslag j.I. Dinsdag gepleegd op den ijzerhandelaar M. Meycrs- Corbey in het café van den beer M. Joos- ten te Weert, is de verdachte H. J. ge arresteerd en geboeid naar de gevangenis ie Roermond overgebracht. Wegens de lijkschouwing, is de begrafenis van het slachtoffer uitgesteld. De echtgenoote van den verslagene, naar men weet moeder van vier kinderen, is zoozeer door het gebeurde getroffen, dat zij in ernstigen toe stand verkeert. Door vonken uit een locomotief. Vermoedelijk door vonken uit een loco motief, is brand ontstaan in een stapel oude dwarsliggers, zich bevindende op een terrein van de Staatsmijn „Wilhelmina" te Terwinselen. Het vuur werd bestreden door de brandweer van. de „Wilhelmina", terwijl later ook de brandweer van de gemeente ICerkrade aanwezig was om water te geven. Tegen twaalf uur was men den brand meester. De schade wordt geschat op eenige duizenden guldens. Dezer dagen wilde een 25 jarig houtvester zich van het station D.P. te Rotterdam met den trein naar Genua begeven, om vandaar verder naar Jndië te reizen. Teheinde het vervoer van zijn bagage goed te kunnen "regelen, was dc reiziger bijna anderhalf uur voor het vertrek van den trein aanwezig. Nog niet lang was hij aan het station oi hij miste zijn portefeuille, welke hij eefl oogenblik naast zich had neergelegd bij het okel, In de portefeuille bevonden zich een paspoort, een reisbiljet en 350. Zoodra de houtvester zijn bezit mis"e, w: J .chuwde hij een agent van politie, die op aanwijzingen van den reiziger iemand aanhield, die een 36-jaiig.e handelaar in antiuiteiten uit Mechelen bleek te zijn. Deze bandelaar werd gefouilleerd, maar omdat niets op hem werd gevonden, liet men hem onmiddellijk weer vrij. Inmiddels was al een £,:oot half uur ver streken. En hoewel het geen vol uur meer duurde voor de trein vertrok, heeft de houtvester door bemiddelirg van de politie, een nieuwe paspoort geigen, zoodat hij zijn reis kon aanvaarden met den trpin welke hij zich had voorgenomen. Te Oss heeft een brutale inbraak plaats gehad, naar men aan de Prov, N.Br. Crt. meldt. Een drietal gemaskerdae personen wist des nachts met geweld de deur van de woning van den alleen wonenden land bouwer J. Huismans op de Hoogheuvelsche steeg te OOss te forceeren, v: door het slot der deur opensprong en de bandieten de woning konden binnendringen. De be woner was door dit geraas wakker ge- wi i len. Zoodra de inbrekers zulks be merkten, sloegen zij de lamp stuk. Twee der inbrekers grepen den bewoner bij den keel, terwijl een derde het jachtgeweer van Huismans greep en het. op deze frichtte en zijn geld eischte. Deze verklaarde geen geld te hebben, waarna door de inbrekers alles ten onderst boven werd gezet. Huis mans bleef met hen aan het worstelen, u j. door hij een hevig bebloed hoofd op liep en daarbij luid om hulp riep. Ten slotte gaven de inbrekers het op en gingen er van door, mogelijk bang geworden dat op het geroep van Huismans hulp zou komen opdagen. Zij hadden echter geen groo' Ir buit kunnen maken dan het medenemen van een breek, waarin een portemonnaie met een waarde van ruim 8 gulden er in. De politie stelde onmiddellijk een uitge breid onderzoek :n, doch tot heden zondek resultaat. Demonstraties van werkloozen. De politie moet herhaalde charges uitvoeren. Te Rotterdam heeft Zaterdagmorgen een door den communist van Burink aangekon digde demonstratie plaats gehad van het Werkloozen-Agitatie-Comité om te protes teeren tegen den maatregel van den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon te Rot terdam, welke ieder voorjaar een bepaalde categorie van werkloozen van den wekelijk- schen steun uitsluit om stimuleerend te werken in de richting van het zoeken van arbeid. Tegen elf uur had naar de Msb. meldt van Burink zijn volgelingen rond zich ver zameld op den Goudschesingel. Voorafgegaan door een viertal agenten te paard, ging de stoet op weg naar het terrein van de Veemarkt, waar van Burink dan een toespraak zou houden. Aanvankelijk verliep alles heel kalm, maar toen een paar heethoofden begonnen te brul len van „honger" en „armoe," kwam er on rust in den troep.Men eischte van den„voor- looper" dat hij niet verder zou gaan, maai dadelijk men stond op den hoek van d Hugo de Grootstraat en de Lange Warande de volgelingen zou toespreken. Dc politie, die intusschen goed vertegen woordigd was, zag zich echter verplicht|fcf doorloopen aan te manen, wijl het geheele verkeer er door belemmerd zou worden. En om de baan vrij te maken, werd de eerste charge uitgevoerd. Schreeuwend en scheldend op alles wat politie was, ging men toen naar het Oost- plein, waar van Burink zijn partijgenooten toesprak. De communist begon met uit te pakken tegen wethouder de Jong, omdat deze geen permissie had gegeven een mee ting te houden. Maar de vijf minuten, aldi van Burink, die ik van de politie heb ge kregen, zal ik goed besteden. Gisteren in den vroegen ochtend poogden drie mannen op de Rechtboomsloot te Am sterdam een deur open te breken van een perceel, waarin een fietsenhandel is gevestigd. Een paar agenten zagen de mannen in actie, maar de inbrekers hadden ook spoedig de politiedienaren in de gaten. Zij zetten het op een loopen, doch werden achtervolgd. Op Uilenburg eindigde de wedloop in het na deel van de dieven, die werden gearresteerd en gebracht naar het bureau Warmoesstraat. Het bleek daar, dat de mannen in het bezit waren van een groot aantal inbrekerswerk tuigen. Anders dan een kwajongensstreek mogen i we ook het tweede geval, dat zich gisteren 1 t e Maastricht voordeed niet kwalificeeren, j meent de „Maandagmorgen". Veel commentaar wenscht het blad hier op niet te leveren. Alléén wil het hierbij even aanstippen, j dat het voor enkele Hollandsche heethoof den even weinig moeite zou opleveren een dergelijke laffe daad ten opzichte van België tic volvoeren. Intusschen nam men te Maastricht en omgeving het geval schouderophalend op. Men schijnt in Belgische annexionistischc kringen werkeüjkk te meenen, dat Maas tricht en Limburg reikhalzend naar hunne broederschap uitzien! Toen schipper J. Pape uit St. Annaland, met zijn vaartuig St. Maartensdijk (eiland Tholen) passeerde, zou hij met zijn broer den mast, die gestreken was, opdraaien. Eenmaal overeind staande brak plotseling de strijkdraod, tengevolge waarvan masten tuigage naar beneden vielen. Hierbij werd de 27-jarige echtgenoote van den schipper, die aan 't roer stond, doodelijk getroffen, urn nu 276. Hondeneus, de cipier, hoort dc herrie in de cel van Reinaard en komt kijken wat er aan de hand is. Tot zijn grooten schrik, merkt hij, dat er twee ratten verdwenen zijn. En Reinaard trekt een erg onschuldigen snuit 277. De Directeur van de gevan genis, meneer Walrus, wordt er bijgehaald. Hij zegt tegen Rein aard; „Dat zal je zuur opbreken, vriendje. Het is streng verboden om gevangenen te verduisteren. Daar zal je voor brommen." Nummer 277, 278. Eindelijk verschijnt Rein aard voor het gerecht. Mr. .Jumbo, de olifant, neemt hem een verhoor af. Mr. Nijlpaard en Mr. Buldog luisteren toe. Reinaard houdt zich erg dom en weet van den prins geen kwaad. 279. Mr. Pret, dc advocaat, houdt een schitterende verdedi gingsrede voor Reinaard. „Nie- ne- de republiek verlost heeft van Musoratti. En het geval van Goudlaken berustte op een ver gissing". mand mag het hem kwalijk i men", zoo zegt hij, „dat hij Nummer 278. (Wordt vervolgd.) Nummer 279.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8