HAARLEM OF MAINZ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Maandag 25 April 1927 SPORT EN WEDSTRIJDEN. INGEZONDEN. R.-K. Voetbalvereeniging „The Yeüow Black Boys". HEEMSTEDE. HAARL. VOETBALBOND. HONKBAL. t CRICKET. HOCKEY. LAWN-TENNIS. T.E.D. I slaat Advantage met 61. DAMMEN. Noord Holl. Trarawog Mij. en Tweede N. H. T. M. R.K. S. V. „Santpoort". Seriewedstrijden UIT BEN OMTREK. SCHOTEN. Vrijwillige Burgerwacht. STADSNIEUWS. OVERVEEN. De Tetterodeweg. Jaarvergadering B. A. N. S. De es/atscheidingskwestie. Herhalingsoefeningen. Haarlemische Syraphonie-orkest „Euterpe." Algemeen Nederlandsch Verbond. II.' Zooals wij schreven was de algemeene in druk over het boek van prof. Zedler, on danks de overtuiging dat er een geweldig studiemateriaal in was opgetast, teleurstel lend. omdat de definitieve oplossing niet gegeven werd. Want op het einde zegt de schrijver. „De uitvinding van de boekdruk kunst is niet slechts de gewichtigste en rij k- ste aan gevolgen, doch zij is, van het stand punt der techniek beschouwd, ook de groot ste van alle uitvindingen. Deze uitvinding is de uitvinding van het handgiet-instrument dat wij aan Johannes Gutenberg te Mainz danken. Wanneer echter iemand er aan spraak op kan maken, den roem der uitvin ding van de boekdrukkunst met. hem te deelen, is dat niet zoo zeer Peter Schöffer, doch de Hollander Laurens Janszoon Coster te Haarlem, die het eerst met losse, gego ten letters heeft gedrukt, en daarmede den Duitschen meester de aansporing tot zijne, een nieuwe ontwikkeling der menschheid banende vinding gegeven heeft. Voor Gu- tenbergs grootsche daad is Costers uitvin ding spoedig verbleekt en bijna geheel in vergetelheid geraakt, tot later komenden ook de verdiensten van den laatste recht hebben willen doen. Zoolang dit geschiedde ten koste van Gutenbergs roem, heeft dit steeds schipbreuk geleden. In de toekomst zal ech ter ook de Costeriaan den Duitschen mees ter den verdienden lauwer niet meer onthou den, evenals de verkondiger van Gutenbergs roem niet zal nalaten, het aandenken van Laurens Janszoon Coster te eeren, de man, die weliswaar niet de boekdrukkunst heeft uitgevonden, maar door de uitvinding van het lettergieten en het gebruik maken daar van voor den druk van kleine schoolboeken, den stoot tot deze uitvinding gegeven heeft Wat heeft Coster nu volgens dr. Zedler uitgevonden, en hoe stelde hij dit vast. Men kan deze vraag ook aldus formulee ren waarbij is het oudste, het meest primi tieve gietprocédé der letter gevolgd bij het A B C-darium van Coster, of de eerste bladen van den 36-regeligen bijbel van Gutenberg. ó/anneer wij hier het A B C-darium, ook wel het Horarium genoemd, noemen als type van wat in Nederland vóór Guten bergs procédé werd gedrukt, dan doen wij dit niet zoozeer omdat het als het oudste of meest kenmerkende dier drukproducten is te beschouwen, want andere dergelij ke producten zijn vermoedelijk ouder te achten, doch door het A. B. C-darium te noemen huldigen wij de vondst welke de heer Joh. Enschedé in 1751 deed, toen hij dit ABC darium in den band van een geschreven Brevi arium uit de 15e eeuw, waarin het als schut blad was gebruikt, ontdekte, en daarmede de belangrij kste vondst deed, welke alle over tuigde Costerianen deed gelooven, dat de Zege nu waarlij k was bevochten, en bij alle half-overtuigden de hoop deed herleven. Tot op dat oogenblik was er slechts één werk waarop de Costerianen zich konden be roepen, het Speculum humanae savationis, waarvan de eenige overlevering omtrent Coster zeïde, dat hij met losse letters was ge drukt te Haarlem door Laurens Jansz. Coster. Dat was in de kroniek, door den geschied schrijver Hadrianus Junius geschreven en in 1588 gedrukt, in welke ook werden vermeld de bekende verhalen over de houten letters door Coster uit den bast van een beuk ge sneden en over den diefstal, die de uitvinding naar Duitschland bracht. Hierbij ontbrak het verband met een ouder getuigenis dat aan Nederland, hoewel niet aan Coster zelf, de roem der uitvinding toekende. Dat was de mededeeling in Koeel- hoff's Keulsche kroniek van 1499, waarin werd gezegd, dat de drukkunst was uit gevonden te Mainz, doch dat de oorsprong dier kunst is te zoeken in de Donaten, die voor dien tijd in Holland waren gedrukt. Dit stemde overeen met de verklaring van Ulrich Zeil, leerling van Gutenberg, en eerste boekdrukker in Keulen. Met de Donaten werden gedrukt de latijn- sche studieboekjes van Donatus zij werden overal gebruikt en konden ook langs xylo- grafischen weg, door blokdruk, vermenig vuldigd worden. Een donaat, die met losse letter gedrukt was, was toondertijd in Nederland nog niet bekend, en het is dus te begrijpen hoejgroot de geestdrift was toen de heer Joh. Enschedé het genoemd A B C-darium vond, het eerste overtuigende exemplaar van stukken die in Nederland met losse letter gedrukt waren, blijkbaar van de soort dat in de Keulsche kroniek bedoeld was. Nog andere vondsten van donaten, doc- trinaten, missalen enz. volgden, doch het kleine A B C-darium was het eerste stuk van beteckenis; het bevatte het alphabet en eenige gebeden. Tot de uitvinding en perfectioneering van de drukkunst behooren de vinding van den gietvorm, het stempel en de matrijs. Men begrijpe echter goed dat van deze drie de e-geniijke uitvinding der drukkunst niet is uitgegaan. Volgens mr. Enschedé werd de gietvorm, waarin het letterbeeld wordt gegoten, door Gutenberg eerst gevonden, nadat hij had gedrukt met losse letters, die dus zonder giet vorm tot stand waren gekomen. De vinding der losse letters hield logisch ook de vinding van het stempel in, omdat dit slechts inhoudt letters te maken door in de afdrukken van één letter, het model, het .stempel, door het ingieten van gesmolten metaal afgietsels te verkrijgen, welke het beeld van het stempel weergeven. Wie tenslotte het stempel uitvond, vond ook de matrijs, want afgietsels te maken van het stempel, hield ook in het maken van een afdruk van dit stempel. In dezen afdruk giet men gesmolten metaal en men bereikt het gewenschte resultaat. en voorsichtige Heeren dat de nutte conste van Boecprinten aider eerst alhier binnen Haerlem ghevonden is, hoewel nochtans in een seer ruyde maniere" De derde, Ludovico Guicciardini, zegt ten slotte in zijn beschrij ving der Nederlanden, in het jaar 1567 te Antwerpen verschenen, dat volgens de al gemeene meening bier te lande en volgens eenige schrijvers, welke meening bevestigd wordt, door eenige gedenkstukken, de boek drukkunst hier in Nederland is uitgevonden. „Wat daar van waai is kan en wil ik niet beoordeelen," zegt hij hij volstaat met de vermelding van het feit. De twee overblijvende getuigenissen, die der Keulsche kroniek, die wèl Holland noemt maar niet Coster, en van Hadrianus Junius, hebben wij reeds eenige malen aangehaald de laatste is trouwens overbekend. Hieruit bouwt dr. Zedler op een historiscbien Coster, op een wijze, welke niet meer licht brengt dan de zeer grondige en uitvoerige beschou wingen, door Jacobus Koning gegeven in zijne „Verhandeling over den Oorsprong, de Uitvinding, Verbetering en Volmaking der Boekdrukkunst", welke in het jaar 1816 te Haarlem "bij A. Loosjes, Pz. verscheen. „Of Zedler ons nu ook dichter brengt bij Haarlem en bij Laurens Janszoon Coster V' vraagt pater Bonaventura Kruitwagen in „De Tijd" van 17 December 1921. En hij ant woordt „Geen stap, geen millimeter." En men mag het met hem eens zijn. Want wat men mag verwachten van een geschiedkundige verdediging van Coster als uitvinder der boekdrukkunst heeft dr, Zedler, evenmin als anderen, niet gegeven. Het gieten in zand met behulp van houten stempels bewezen, de Coster-vraag even onoplosbaar als zij was, ziehier het eind oordeel over dr. Zedler's boek, dat niettemin een werk van blijvende beteekenis is, en in zijn studie van Goster's letter voor de kwestie der uitvinding overigens vrijwel waardeloos het resultaat van een geweldi gen, omvangrij ken arbeid genoemd moet worden, maar dat omtrent de hoofdkwestie Costers identiteit geen nieuws heeft ge bracht, en niets heeft opgelost. Wat de heer v. D, verder over de coalitie en het eventueele herstel der coalitie schrijft, laat ik maar onbesproken. Heer v. D. wees er van verzekert, dat in de Staatspartij nog een flink contingent echte democraten zijn, welke op „hun saeck" zullen letten. Ten slotte meen ik gevoegelijk het voorstel van den heer v. D. omtrent eer.e debatver- gadering af te kunnen wijzen. Ik heb openlijk mijn meening gezegd; niets beweerd wat on bewezen is. Het nut derhalve van een derge lijke vergadering, zie ik niet in. Meer nut zou m.i. afwerpen als gij eens met ons rustig zoudt praten, opdat we gezamenlijk zouden oplossen, datgene wat ons thans, helaas, nog scheidt. U, geachte Redactie, hartelijk dankend, teeken ik. F. KEESEN. Haarlem, 24 April 1927. Graaf Willemstraat 36. (Discussie gesloten. Redactie.) (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Geachte Redactie. Het laatste epistel van den heer van Die- men, geelt mij aanleiding nog enkele korte opmerkingen omtrent een en ander te ma ken, eveneens eenige vragen (in uitdagenden vorm gesteld) te beantwoorden. Dank zij de hulp van een vertaler, heb ik het stuk goed kunnen begrijpen. Ik voel veel voor Esperanto, doch ongeveer alle talen in een artikel dooreenweven, is toch verft van duidelijk. Of heeft de heer v. D. hiermede willen demonstreeren de noodzakelijkheid an Esperanto? De onderteekening van dit stuk geeft ant- oord op een der vragen. Moed, noch durf. Secretariaat Spaanschevaartstr. 90. Elke vereeniging heeft van die dagen in het jaar waarop het schynt of alle elftallen door het noodlot achtervolgd worden en door allerlei tegenspoed reeds vóór den wedstrijd alle energie bij de spelers verdwenen is. In de voetbalwereld noemt men dit „een sof- dag". Dat de geelzwarten gisteren een echte „soldag" hadden moge u blijken uit de na volgende uitslagen Zwaluwen I (A'dam)T.Y.B.B. I 41 Geel-Wit I—T.Y.B.B. 2 5—1 Victrix 3T.Y.B.B. 4 Victrix n. o. H.B.C. 4T.Y.B.B. 5 12—0 Er zal geen een voorspellende geest ge weest zyn b. v. die gedacht zal hebben, dat het eerste elftal met sprekende cijfers zou verliezen van de heel wat slechter op de competitieladder staande Zwaluwen en nog minder zal men gedacht hebben, dat T.Y. B.B. 2 door Geel-Wit I met zulke groote cijfers geslagen zou worden. Ook het vyfde elftal zelfs meende niet te mogen achter blijven en noteerde een dozijn doelpunten in zijn credit. De eenigste pleister op de wonden in de supportersharten is het besef, dat de gee-zwarten veel en veel beter kunnen als gisteren vertoond is. Over de wedstrijden nog het volgende Het eerste elftal trok zeer onvolledig naar Santpoort om in de seriewedstrijden der roodbroeken, Zwaluwen I uit Amsterda n te bekampen. Het tweede elftal, dat reeds een heel eind inde goede richting was om het eerste klasse schap te behalen, werd wreedelyk in die schoone plannen gestoord. De geel-witten die hun laatste groet op dit ondennaansche reeds gebracht hadden beginnen blykcaar op het laatste oogenblik tegen de begrafenis kosten op te zien en stuurden elf kaerels in het veld die met den wil om te winnen be zield waren. Zy hebben .gezwoegd van het begin tot het eind en zaten zoo geweldig op de bal dat de boys hun gewone spel niet kon den ontplooien, er zenucwachtig van werden met als resultaat dat Maaren vijfmaal ge passeerd werd, wwartegenover de Yelllows luwen de overhand en weet nog twee doel punten te maken. De stand was alzoo 41 waarmee het einde aanbreekt. Bij T.Y.B.B. waren de keeper uit het derde elftal en de linksuiterst dito de zwakkste plaatsen wat begrijpelijk is, waardoor zoo'n nederlaag wel eenigszins te plaatsen is. De laatste wedstrijd bracht ons R.K.V.Z. I in 't veld tegen V.I.C. uit Amsterdam. De zwartjes zijn volledig en krijgen een gemakkelijke taak daar V.I.C. slechts metleiding van den heer F. H. v. Emmerik eene acht man verschijnt. Hiervan moet een half cursus gegeven in dj zoo mooie houtsny kunst, teekenen die er op wijzen, dat eersfdzags Bloemendaal de eerste gemeente in ons land is, die zelf zijn Topeca zal bereiden. R. K. Patronaatswerk. Directeur en leiders der R. K. Patronaten laten niets on beproefd de Roomsche jeugd afleiding te be zorgen niet alleen,maar haar ook nuttige din gen aan te leeren. Zoo werd dit seizoen onder back liet doel verdedigen daar ook de keeper absent is. Spoedig opent R.K.V.Z. de score en leidt met half time reeds met 60. Ge leidelijk voeren zij den stand op die aan 't eind den uitslag van 112 geeft. Veel aan trekkelijks gaf deze wedstrijd ons niet wat toch mogelijk geweest was als V.I.C. ge bruik had gemaakt van drie invallers, Sant- poortspelers, hetwelk door R.K.V.Z. werd toegestaan. P. J. A. M. H. F. C. 3- UITSLAGEN. Eindstrijd Beker. -V. O. G. KAMPIENSCHAP H. V. B. Haarlem 3Siormveld 3—0 7—3 PROMOTIEWEDSTRIJDEN. D. W. O.Zeemeeuwen 11 I. V. O. 3Haarlem 8 11 onder protest van I. V. O. Bloemendaal 3Spaarnevogels 11 Haarlem zal een zwaar competitie-begin moeten doormaken. Haar eerste tegenpartij ed nieuwe eerste lclasser Z.R.C., tegen wie Haarlem op 15 Mei speelt, versloeg verle den week Concordia en won Zaterdag j.l. van Quick met 1813. Quick verscheen, we zouden haast zeggen de traditie getrouw, met zes invallers. Ajax, dat op 29 Mei' in Haarlem speelt, won in ach innings met 1413 van Concor dia, ofschoon het met drie invallers speelde. Na de wedstrijd van Zaterdag is de stand speelden hiertoe echter een rol daar gebrek konden stellenoE \an een ctezer eigenschappen niet de reden r Van de acht getuigenissen, die ten gunste van Coster worden aangehaald, heeft prof. Zedler er vijf behandeld de Keulsche kro niek, Jan v.Zuren, Dirck Volkertszoon Coorn- hert, Ludovico Guicciardini en Hadrianus Junius. Van deze getuigenissen bevatten alleen de Keulsche kroniek van 1499 en de berichten van Hadrianus Junius Adriaen de Jonghe betrouwbare mededeelmgen. De anderen hebben niet veel meer dan algemeenheden verteld. Jan van Zuren, burgemeester van Haarlem, die leefde van 1507 tot 1591, zegt dat „in onze stad Haarlem de weliswaar ruwe maar ongetwijfeld eerste grondslag is gelegd dezer kunst". Coornhert, die met v. Zuren een drukkerij exploiteerde, schrijft in zijn tot Burgemeesteren, Schepenen en Rade gericht boorwoord van zijn vertaling van Cicero's voek over de plichten, dat hem, „menichmael in goeder trouwen is gheseidt Eersarne, wijse ■vas, mij achter een schuilnaam te verbergen, lk meende door mijn naam te verzwijgen, den lezers een juister oordeel over het ge- chrevene te kunnen laten vormen, n.l. zon der aanzien des persoons. De heer v. D. kan dus verzekert zijn, dat onderget. 'zich niet angstvallig verborgen heeft gehouden achter den al te nederigen chuilnaam „Graaf Willem." Ik leg den na druk op de qualificatie „al te nederig." De heer v. D. geeft n.l. zeer satyrisch blijk te veronderstellen dat „G. W," een man is, welke uitsteekt boven de hoogst-ontwikkel- den. Wel een teleurstelling voor mijnheer v. D„ dat zijn opponent zoo ver beneden de taxatie blijft. Werkelijk, indien ik de ondeugd der ijdeüieid betrachtte, zou ik niet beter hebben kunnen doen, dan mijn schuilnaam ie handhaven. Op de vraag, wie zich gewaagd heeft op het terrein, hetwelk zelfs buiten de compe tentie van hoog-ontwikkelden valt, laat ik het antwoord over aan het oordeel der lezers. Door mij werd omtrent het rente-vraagstuk geschreven: „Over de rente en den woeker houdt gij vast aan de uitlegging door den heer Kuipers van den Mechelschen Catechismus, welke uitlegging luidt: afschaffing van alle rente; elnu ik schaar me liever aan de zijde van prol. Aengenent, Mgr. Poels, e.a., welke zeggen een matige rente is geoorloofd, doch welke eveneens den woeker en vooral ook :!en tegenwo/ordige beurswoeker sterk ver oordeeld." De heer v. Diemen reageert hierop met te erklaren, dat hij zich noch in- of voor heeft laten lichten door den heer K„ maar reeds jaren terug door eigen studie de waarheid omtrent de leer der H, Kerk over de rente heeft onthuld. Hij verklaart dan ook dat volgens de een parige en zeer besliste leer van Pausen en Conciliën, Kerkvaders en Godgeleerden Luc. VI:35 in dien zin moet worden verstaan, dat ter wille van het geleende geene, zelfs niet de minst beteekenende rente mag worden geëischt. Zonder me te begeven op gevaarlijk ter rein, zou ik nu aan de hand van het leerboek der sociologie van prof. Aengenent (pag. 415 enz.) en „De beginselen der Staathuishoud kunde" van Mr. Dr. Ch. Raaijmakers S.J. (pag. 137) kunnen aantoonen, dat deze stel ling niet in zich sluit dat het nemen van rente absoluut verboden is. Geachte Redac tie, ik acht dit overbodig. Meerdere malen is cjit reeds geschied. Ik verwijs slechts naar het artikel van uw leekepreeker van Zater dag j.l. Ik meen hiermede het terrein, waarop de heer v. D. en de zijnen zich schijnbaar zoo gaarne bewegen, gerustelijk te kunnen ver laten. De beschuldiging, dat ik laster, wanneer ik beweer, dat de heer v. D. en meerdere zijner partijgenooten (ik heb niet beweerd van allen) eigenmachtig de H. Schrift ver klaren en zelfstandig conclusies opbouwen, zich derhalve verbeelden moraaltheologen te zijn, werp ik van me af. Zag ik het maar ver keerd, doch helaas, ook in zijn beschouwing ever de rente geeft de heer v. D. weer blijk zich schuldig te maken aan het door mij ge noemde. Wanneer ik dit zeg, roept de heer v. D. verontwaardigd uit, dat hij mij ontzegt de Ned, Bisschoppen te beschuldigen van plicht verzaking. Dit is de tweede maal, dat ge mij dit aanwrijft, ook thans hetzelfde antwoord, lk wil er echter aan toevoegen, dat gij met dit neer te schrijven, als het ware zeggen wil: „Zoolang de Bisschoppen mij ernstig verma nen, behoef ik me daar niet aan te storen, zoolang handel ik goed." Ondertusschen is de kwestie waarover de polemiek feitelijk ging, geheel op den achter grond geschoven. De heer v. D. kan uit het geschrevene in „De Roomsche Democraat" omtrent Mgr. Nolens niets beleedigends, ont- eerends of onwaars distilleeren, hij noemt het humor. Kom, dat meent u niet. Met die intentie heeft de hoofdredacteur dit stuk den kelijk niet geschreven. Zoo ja, dan noem ik het humor genre Notenkraker of Tribune. in de eerste klasse: gesp. gew, gel. verl. punt Z. R. C. 2 2 0 0 4 AJax 1 1 0 0 2 Haarlem 0 0 0 0 0 Blauw-Wit 0 0 0 0 0 P O 0 0 0 0 0 Quick 0 0 0 0 Concordia 2 0 0 0 0 Eerlijkheidshalve dient er op gewezen te worden, dat het den geel-zwarten bijzonder tegenliep. Vóór de rust speelden de pauselij ken met wind mee en doelpuntten één maal. Dadelyk na de hervatting scoorde de Ronde ten tweede male door een zeer gelukkig toeval terwyl nog geen twee minuten daarna Geel-Wit een penalty te nemen kreeg voor een kleine overtreding van Schoen, wat veel te zwaar gestraft was. Toen kort hierop de geel-zwarten een tegenpunt maakten her leefde de hoop in de harten der boys-aan hang, temeer daar zij nu ver in de meerder heid waren Gigengack was echter weer ge weldig op dreef en alle aanvallen strandden meestentijds op hem Toen echter bij een snelle uitval der geel-witvoorhoede zeer tegen de verhouding in het vierde doelpunt ter wereld kwam, was de moed by de boys er geheel uit en het kostte Boot niet veel moeite no. 5 ter wereld te brengen, waarmede het einde kwam. Ongetwijfeld verdiende Geel-Wit de overwinning doch de uitslag is geflatteerd. Met dit al zijn beide partijen in de promotie competitie nu even ver, ieder uit 2 wed strijden 2 punten, zoodat de wedstrijden tegen H.B.C. 2 de beslissing zullen moeten brengen. Play up. bcys, toont in de res- teerende wedstrijden dat het spel van gisteren een vergissing was. Bij Vixtrix 3T.Y.B.B. waren elf- geel zwarten plus scheidsrechter Westbroek aaan zoodat de wedstrijd niet kon doorgaan. Een teleurstelling voor v. Zanten c.s. daarzij met goede voornemens bezield waren en al cr m- voordeeligen stand, en wist in het midden den van het kampioenschap Het zal Vic- I spel een schijf te winnen. Tegen het eind- OM DEN VAN OOY-BEKER. Clubhuis te WerveA. C. C. gew. door Clubhuis t. W. op le innings met 77 runs. Clubhuis te Werve 144, A. C. C. 67. De Ned. Hockey Bond zal op Zaterdag 14 Mei a.s. een huishoudelijke algemeene ver gadering hemden, waar de volgende punten ter behandeling komen: 1. Statutenwijziging. 2. Voorloopige bespreking inzake officieel orgaan voor het volgend seizoen. 3. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. Ie Heerensingle: J. Maas slaat M. Eysvogel 62, 62, 2e Heerenslngle: E. v.- d. Weiden slaat A. Huyster 6—0, 7—5. Damessingle: Mej. R. Hulshoff slaat Mej. E. Terleiden 6—3, 6—4. le Mixed double: Mej. R. Hulshoff, J. Maas slaan Mevr. C. Eysvogel en J. Jongeneel 64, 16, 86, 2e Mixed double: Mej. T. Senft, Hr. E. v. d. Weiden slaan Mevr. E. Huijstee en Hr. A. Schweitzen 6—3, 6— 1. Heeren double: J. Maas, E. v. d. Weiden verliezen van M. Eysvogel en J. ongeneel 64, 16, 8-6. Damesdouble: Mej. R. Hulshoff, Mej. T. Senft slaan Mej. E. Terheiden en Mevr. C Eysvogel 7 -9, 6—2, 6—2. DISTRICT H. EN O. VAN DEN NED. R. K, DAMBOND. Vrijdagavond had de 3e ronde plaats, van het per. kamp- en groepenwedstrijiden van aovenstaand district, en wel in het gebouw van den R. K. Volksbond te Heemstede. Hiernoder geven wij het verloop der wed strijden weer: Th, KokJ, Stevens, Eerstgenoemde stond al spoedig in een waaraan door 24 leerlingen werd deelgeno men. Vrijdagavond was het de sluitingsavond, en waren andere avonden het aantal leerlingen verdeeld over 2 cursussen, nu waren allen bijeen in het patronaatsgebouw om de laatste hand te leggen op sommige artikelen, maar ook afscheid te nemen van hun directeur en hun leermeester. De WelEerw. Heer Kap. Witkamp, di recteur van het patronaat, spoorde in een korte toespraak de jongens aan te blijven ar beiden aan dit pdsbegonnen werk, wees op het nut van huisvlijt, die-arbeidzame menschen kweekt, dankt den leider van den cursus, die kans heeft gezien it) zoo korten tyd zulke ver rassende vorderingen bij de leerlingen aan te kwee ken. Namens de leerlingen dankt de heer Em merik voor het initiatiefnemen tot oprichten v.d. cursus en de groote financieele offers,die hiervoor gebracht worden. Uit dankbaarheid biedt hij namens de leerlingen den directeur een fraaien barometer aan, waaraan alle jongens iets hebben gewerkt. Hierna werd door ouders en kennissen een kijkje genomen naar wat is tot stand gebracht. De heer v. Emmerik liet ons zien de oefen plankjes, het eerste werk, en de werkelyk mooie dingen als barometer, kapstok, blaad jes, courantenhangers, kortom alles wat in huis bruikbaar is. In totaal zyn circa 150 voorwerpen vervaardigd, waarvan een deel zal dienen voor eene in Juni te houden verlo ting ten bate van het p3tronaat. De jongens zijn allen nog druk aan den arbeid in hoofdzaak met het afwerken, als politoeren, schroefjes en scharnieren aan draaien enz., fin het is te zien dat zij lust in hun werk hebben. Om 10 uur gaf de heer v. Emmerik nog een theoretische beschouwing over de hout bewerking, de manier van politoeren, kortom al wat in deze branche noodig is, ook al om zoo goedkoop mogelijk te werken, omdat huisvlijt over het algemeen niet te veel mag kosten, waarna hij in eene sluitingstoespraak zoo ongeveer zeide Lenigheid is des duivels oorkussen, en vlij tige menschen is de toekomst eener krachtige Maatschappij. Jelui ouders hebben voor jelui gearbeid, niet enkel voor je dagelyksch brood, maar ook in de Vakorganisaties voor een beteren ar beidsdag. Ook van u wordt arbeid verwacht, ook in de Vakbeweging. Door arbeid kunt gy u eene plaats in de Maatschappij veroveren. Maar arbeid kweekt ook huiselijkheid. Dat kunt gij nu vinden in den huiselijken kring uwer ouders, 'ater zoo mogelijk in een eigen gezin. Maar ledige menschen kennen geen hui selijkheid. Zij zoeken die zoo gemakkelijk te bevredigen in den kroeg. Ga voort met uw werk. Ik wil gaarne ieder jaar een kern vor men van vlijtige menschen. Dit is mijn ideaal en ik hoop, dat dan mijn idealisme op u moge overgebracht worden, en dat mijn idealisme uw geheele leven moge bijblijven. Door een langdurig applaus bleken de jongens in te stemmen met de woorden van hun leider. Hierna verklaarde de heer v. Emmerik den cursus voor gesloten. De plechtige H. Mis van Requie hu werd m de parochiekerk te Overveen opgedragen door den Zeereerw. heer J M .van der Tuyn en den Zeereerw. heer Th. 1 Fichot, Secretarissen van Z.D.H den Bisschop. Z. D. H. Mgr. Callier woonde, dis geheele plechtigheid bij. Het kerkgebouw was met talnixe geloo- vigen gevuid, onder wie zich vele eerw. heeren geestelijken bevonden, ojn. de Hoog- eerw. heer Mgr. M. P J. Möflmamn, vicaris generaal van het Bisdom Haarlem en de Hoogeerw. heer L. A. A M. CV&sterwoudt, Deken van Haarlem. Verder waren tegen woordig leden van het bestuur <Jer St. Lam- bertusstichting, (Huize Duinrustft. Na de H Mis verrichtte do Zeereerw. heer pastoor C. van Niekerk de aibsoute, ge assisteerd door de Zeereerw. beieren v. d. Tuyn en Pichot. waarna de beaurdmg even-, eens door pastoor van Nieneri.-. geschiedde met dezelfde assistentie. Z.DH. Mgr. Callier en de veyderc geeste lijkheid woonden ook deze pie? jitigheid der beaarding bij. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, werd'een gebed voor dje zielerust der overledene gestort. Aan het verslag over 1926 is het vol gende ontleend: Op 1 Juli werden de djoor den mimsle van Waterstaat goegekp-urde reglemen. dienstvoorwaarden en loonregeling voor d. vaste beambten. ingevoerd. Wegens 't naderende cj.nde van verschil lende concessies en vergunningen, onder vroegere we.geving door gemeenten en pol- ders verleend tot gebrirftcmaking van open bare wegen, werd een (begin gemaakt me het aanvragen van provinciale vergunmn gen overeenkomstig de wet In het najaar bracht* n ae gevolgen de Engelsche kolenstaking. eene ongewenscht. verhooging der brandt toffenpnjzen tewee en had men moeite' met den noodigei aanvoer ten bekoeivei van den winter voorraad. Afgelegd werden.; »P d,c„e,fiJ;n1 h,"en" 336.968 trein K.M., op Kwadijk—Volendam 39.339 trein K.M. tezamen 3/6.307 trein KM Het personentarief bleef ongewijzigd. De opbrengsten van het personenvervoer stegen op het Marketer Veer doch daal den op de beide trawanen, tegen het ge middelde van 1924 en 25 met 14 pet. Het vreemdelingenverkeer was zeer be vredigend. Het aantal reinigers bedroeg 943.000. De exploitatierekening sluit met een la- :er overschot dar verleden laar en ook de winst- en verliesrekening is ongunstiger De Tweede N.H.T.M. boekt een verlies van 22.930 Het lotale verlies komt daar door op 33.459 lip staan. Bij de N H T. m. is wederom een over schot. dat aan d l reserve-rekening wordt toegevoegd. Dez,e .bedraagt thans 15.328. totaal trix echter wel twee winstpunten kosten. „HENK.' De eerste wedstrijd werd gespeeld te drie uur tusschen D.O.S. III kampioen vierde klas en De Meer III een de klasser. Beide ploegen stelden zich volledig op en gaven een aardige partij voetbal te zien. D.O.S. speelt iets tactischer en heeft voordeel van den straffen wind. Een van haar vele aanvallen heeft succes, dank zij het goede samenspel. De Meer hierdoor geprik keld komt wat meer lo», doch is voor doel niet gevaarlijk. Weer is het D.O.S. die na een mooien aanval doelpunt. Goed samenspelend spelen zij verder en bestoken het doel der Meerbewoners, doch een der backs weet steeds onheil te voorkomen. Dan een vin nige uitval van de Meer en de stand is ver kleind tot 21. D.O.S. krijgt nu wind tegen wat niet verhinderde dat zij een beter spel gaat vertoonen en de score opvoert tot 41. De Meer daarentegen raakt vermoeid en mocht tevreden zijn dat met dezen stand het einde aanbrak. De tweede wedstrijd gaf ons het neusje van den zalm te zien in den wedstrijd T.Y. B.B. I en Zwaluwen I. Laatstgenoemde is volledig terwijl T.Y.B.B. den strijd aan vangt met 10 man waarvan drie invallers uit het derde elftal. Toch is zij het eerst in den aanval en geeft de verdediging der Am sterdammers volop werk .Deze is echter vol komen berekend voor haar taak en zuivert steeds het terrein. Toch komen de Haarlem mers uitstekend samenspelend weer voor doel, doch hun schoten gaan over of in veilige handen vam den keeper. Dan gaat het spel wat meer gelijk op en wordt de verdediging van T.Y.B.B. geducht aan den tand gevoeld. Spoedig heeft Zwaluwen succes kort daarop gevolgd door de tweede goal. Uit een corner doelpunt T.Y.B.B. met een schitterende kopbal. Fel wordt gestreden om den gelijk maker, waarbij het keurige spel viel op te merken van den spil der Haarlemmers. Zijn opstellen en het plaatsen der bal naar zijn voorhoede waren af. Toch krijgt Zwa- spel stond J. Stevens totaal opgesloten, en moest weldra zijn partij opgeven. A. SchieringP. Hollenberg. Hier zorgde Hollenberg voor een niet ge ringe verrassing, door van A. Schiering te winnen. G. RumpG. Kraak. Aan dit bord ging de strijd gelijk op. In het eindspel wist G. Rump op een fraaie wijze een schijf te winnen, en daarmede zijn partij. J. y. d. Zwan -H. Rump. Ook aan dit bord ging de strijd vrijwel gelijk op. H, Rump staat thans vrijwel op gesloten, en zal aan een schijf verlies niet ontkomen. De partij werd afgebroken. J. VeenendaalA. Mastel ing. Laatstgenoemde stond de geheele partij in slechtere positie. A. Masteling speelt te veel op de vleugels, en geeft geen acht op het centrum. Het kan dan ook niet uitblij ven of J. Veenendaal zal hier we! degelijk van profiteeren. Ook deze partij wordt later uitgespeeld. De uitslagen der groepenwedstrijden zijn J. Draayer wint van G. Marchand. J. Handgraaf wint van P. Mul. J. Prins wint van Willemse. J. Willemse wint van G. Witteman. C. MarchandG. Witteman, afgebroken. De wedstrijden worden a. s. Maandag in het clublokaal van T. E. P. voortgezet. Tooneeluitvoering. Ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan gaf de tooneel- vereeniging „Tot Nut en Genoegen" Zater dagavond in Hotel „Wapen van Heemstede" ee.ie uitvoering. Opgevoerd werd „Strijd" tooneelspel in 4 bedryven van Simon Auzura. De rollen waren tot in de kleinste bijzonder heden uitmuntend verzorgd, uitstekend in gestudeerd en vlot afgewerkt, waardoor de talrijke bezoekers volop genoten, en royaal waren met hun applaus na ieder bedrijf. Ter afwisseling trad tusschen de bedrijven op het Zandvoortsche „The Happy Bond" onder leiding van den heer E. Paap, welk ge zelschap zeer in den smaak viel. Aan de leden van de Vrijwillige Burger wacht is de regeling toegezonden van de schietoefeningen en wedstrijden. De oefeningen vangen aan te Overveen Z.-terdag 30 April en duren tot einde Sep tember. De Kringwedstrijd wordt gehouden op 9 en 10 Juli; de Prov. wedstrijd op 3, 4 en 5 September, te Overveen, De Burgerwacht Schoten blijft na de an nexatie gehandhaafd als vendel Schoten. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor de gemeentelijke vergoeding volgens art. 101, 9e lid, der L. O. wet 1920, vast te stel len voor de U.L.O. school aan de De la Rey- straat 6 op 2169.28 L.O. school aan De !a Reystraat 6 op 1898,12, L.O, school aan de Tugelastraat 5 op 1626,96 en L. O. school aan de Hertzogstraat 1 op 184.17. B. en W. stellen voor, met de N. V. Bouw- en Exploitatie Mij „Holland" een ruiling van grond aan te gaan, gelegen in de omgeving van de Hoogerwoerd. B. en W. stellen voor, ter behoeve van den bouw eener school voor openbaar voor bereidend onderwijs naar de Frobelmetho- de, van de N.V. Mij. tot exploitatie van on roerende goederen „Door Eendracht Sterk" aan le koopen 1441 c.A. grond, gelegen aan de Ceramstraat, voor 14.500. B. en W. stellen voor, de rooilijn voor den Rijkstraatweg ten noorden van de Jan Gijsenvaart te bepalen op 14 M. en de voo-gevellijn op 20 M. uit de as van den weg. B. en W. stellen voor, van het R.K. Par, Kerkbestuur van de H, Liduina gratis over te nemen, 1.360 M2. grond gelegen aan de Zaanenstraat en hun voor uitvoering van openbare werken aldaar 14.000 ter be schikking te stellen. B. en W. bieden ter vaststelling aan een 4e wijziging der verordening op de precario rechten tot vaststelling eener nieuwe ver ordening. B. en W. stellen voor, het aan de Coop. Bouwvereeniging „Volkshuisvesting" ver leende voorschot van 10.CO0 tot dekking van de kosten van stichting der 68 wonin gen aan de Eiken-, Linden-, Kastanje- cn Ëschdoornstraat te verhoogen tot ƒ11421.975. Met de werkzaamheden van de Topeca nrichting aan den Tetterodeweg wordt goed opgeschoten. Het gebouw, waarin de loco mobiel en de molen is ondergebracht, is nu geheel voltooid: alles is zoo economisch mogelijk ingericht. Begrafenis mej. Ch. L. Callier, Een groote hoeveelheid briketten is in de 0rK,er groo!e belangstelling bad heden- nabijheid opgesi&gen en een smalspoor aan- morgen te Overveen de plechtige uitvaart gelegd ter vervoer van de materialen van en begrafenis plaats van bet stoffelijk over- rfe opslagplaats naar den molen. schot van wijlen mej. Ch L. Callier, die Dagelijks worden groote hoeveelheden1 Donderdag j 1. in den ouderdom van teer, rivierzand en basallsl,ag aangevoerd, bijna 80 jaar in Huize Duinrust overleed. ("Vervolg.) In dc ochteudWgadering van Zaterdag werd na hel openingswoord van den voor zitter neg het wdofij gevoerd door de bui- tenlandsche gasten. In de middagvergadering werd de_ be groeting vcor 191(7 vastgesteld, terwijl be sproken werd helt jaarverslag van den se cretaris en het bcileid van het Hoofdbestuur. In hooldzaak weirden interne aangelegen heden ter sprake gjsbracht. Om 5 uur werd ide vergadering geschorst tct Zondag. De Zondagmorgen biieenkomst was gewijd aan bespreking vun, het beleid van het Hoofdbestuur, welke, critiek ten slotte ein digde in een hutóei aan den voorzitter, denv secretaris, den pefn uingmeester en hunne echtgenooten. In de middagvgrgjadering werden de af tredende bestuursleden J, Bosch, J. Veen- huijsen en de leJun der verificatie-commis- sie herkozen. Daarna kwamen in behandeling de ver schillende voorstellen van het Hoofdbestuur en der afdeelingen. Wegens het late uur werd de behandeling van vele voorstellen geschorst en ter afdoening in handen gesteld van het Hcofdlaestuur, dat zoo noodig zal correspondeer en. met de betrokken bestu ren. De buitenlandi.che afgevaardigden dankten daarna voor <le ontvangst, waarop hulde werd gebracht jaan den voorzitter voor de leiding dezer vergadering en de bijeenkomst gesloten werd. Heden weirdl onder voorzitterschap van den heer J. A-. Kalff de aandeelhoudersver- gc dering der' Tweede Noord-Hollandsche Tramweg-Ma. stpchappij gehouden. De winst- en verliesrekening over 1926 werd goedgelceurd. Na de gebruikelijke af schrijving en uitkeering aan den Noord- Hollandsche Tramweg-Maatschapapij eener pacahtsom van, 23.000, bedraagt het verlies 22.930. De heer A Er. Dr. J. Versteeg, aan de beurt van aiitreding als commissaris, werd als zoodanig lie:rkozen. In de vacature, ont staan door heit overlijden van den heer G. Ripping, werd i oorzien door de benoeming van den heer J, Versteeg Jr. te Monninken- dam. In de veryg/lgens gehouden aandeelhou dersvergadering' der Noord-Hollandsche Tramweg-Maah chappij, eveneens onder voorzitterschap van den heer J. A. Kalf, waren vertegenwoordigd 132 aandeelen, uit brengende 12 stemmen. De winst- en verliesrekening over 1926 wer goedgelsi-iord. De door de Tweede Noord-riollandis.ihe Tramweg-Maatschappij overgedragen pachtsom, laat niet toe, divi-' i ciend uit te Ice eren. Ook in dezo, Maatschappij werd de heer Mr. Dr. J. Vecsfeeg, als commissaristherko- zen en gekozen in de vacature ontstaan door het overlijden 'ran den heer G. Ripping, de heer J. Verste<c:g Jr. Naar verl uidt zouden er geen gronden gevonden kunnen worden, om den zaak waarnemer EL te vervolgen inzake de echt scheiding, waarover wij uitvoerig bericht hebben, die op een valsche akte iemand had laten scheietden en daarna herhouwen. Verschcnz.n. is de staat, welke vermeldt, wanneer tie verlofgangers van de verschil lende lic'htbagen, korpsen en korpsonder- deelen in 1927 voor herhalingsoefeningen in werkeli jk en dienst moeten komen. BelangheÜ»,benden kunnen hiervan kennis nemen op de biljetten aan de verschillende aanplakborden. Donderdag 28 April a.s., geeft bovenge noemd orkest een populair concert in den Schouwburg, aan den Jansweg met mede werking v/an de dames Doudena Zwang- Rozenga, sopraan en Hilda van den Bosch, beleiding. Let concert vangt aan des avonds om kwart over 8 uur. In hotel „Den Houi." houdt het Algemeen Nederlandsch Verbond een Dietsche Kunst avond dep avonds om 8 uur op Dinsdag 26 April. Medewerking wordt verleend door mevr. J., J. Barg-Cromjargh, piano en de heeren V7. de Haan, zang; O. v. d. Kashorst, cello en) F, Primo, .voordracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9