a VAN ALLES EN VAN OVERAL. Plaatselijk Nieuws ||j| NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Dinsdag 26! April tr. Mgr. Nolens naast zijn door Tom Dupuis vervaardigd borstbeeld. OEMFENTE7AKFN. De Bataafsche Petroleum-Mij. heeft aangekocht het terrein van de vroegere Gasfabriek aan het Spaarne te Schoten. Er worden vier onder- grondsche Tanks voor 60.000 Liter benziene en 60.000 Liter Petroleum aangelegd. Een overzicht van het terrein. Oudersavond: St. Franciscus Liefdewerk. WIELRIJDEN. GYMNASTIEK. DUIVENSPORT. VOETBAL INGEZONDEN. 112. CE HULDIGING VAN MGR. NOLENS. Gister, laat in den namiddag, is in de zalen van Pu'ichri Studio te 's-Graveniiage, Mgr. Nolens, onze groote Katholieke staats man, gehuldigd. Echter niet in- de allereerste plaats om zijn staatsmanschap, al heeft dit er natuurlijk veel toe bijgedragen, dat daar in Pulchri al die mannen zich bevonden die er waren: het corps diplomatique, ministers en oud-mi nisters, leden en de vice-vcorzitter van den Raad van State, generaals, Kamerleden en nog zooveel anderen meer. Neen, de eigexliijke reden van deze huldi- gings-bijeenkomst was een andere, een hoo- gere: het veertig-jarig priesterschap van Mgr Nolens werd gevierd. Daarvoor had zich een commissie ge- die tot het hulcieblijk bijdroegen, benevens een gedenkboek waarvoor tal van vooraan staande personen een bijdrage hadden ge- cohrt>vf>n. Tenslotte nam de jubilaris zelf het terraad, mr. de Geer, namens de Regeering zijn hulde betuigen aan den man, „die als staatsman op menig gebied zooveel voor dc natie heeit gedaan en meer dan dertig jaa: die natie in de Volksvertegenwoordiging heeft gediend." Teen kwam de jubilaris zelf aan het woord. Hij dankte allereerst de sprekers, om trent wier woorden hij, zei hij, nog wel eeni- ge opmerkingen zou kunnen maken, wanneer het niet zoo moeilijk ging, om hier in dis cussie te treden. En dan greep hij naar die woorden van den eersten spreker: „de sfeer van Venlo". „Die vormd, die als voorzitter had de Deken van Venlo, als ondervoorzitter de burgemeester dier stad, die in den jubilaris ook den be roemden stadgenoot wilden eeren. In een der zalen van Pulchri, keurig met tapijten belegd en behangen verzamelden zich gisterenmiddag dan de zeer velen, die zich gedrongen gevoelden Mgr. Nolens te complimenteeren en schaarden zich daar om het groote, nog met een doek bedekte, door Toon Dupuis vervaardigde bronzen borst beeld van den jubilaris, dat hem straks zou .woeden aangeboden. Nog even en daar werd de statige, rijzige figuur van Mgr., gehuld in den purperen mantel, de zaal binnen geleid. Naast zijn beeltenis nam hij plaats en toen trad de heer Berger, burgemeester van Venlo naar voren, om, in de plaats van den voor zitter van het comité, die op medisch ad vies niet aanwezig mocht zijn, woorden van hulde en van waardeering te spreken. En hij sprak van het priesterschap van den jubilaris, van het oogenblik, nu veertig jaar geleden, waarin hij in zijn vaderstad, opging „tot Hem die zijn hart verblijdt", van al zijn verdiensten als geestelijk, maar ook als po litiek leider, maar bovenal sprak hij als Ven- Ionaar tot den Venlonaar. Hij had de sfeer van Venlo wel willen meebrengen, zei hij, maar al was dat niet mogelijk, toch zou de jubilaris op dit oogenblik ook wel terug denken aan dien dag, toen daar in Venlo de klokken luidden voor den nieuw gewij- den priester. hebt u niet kunnen meebrengen? Nu, maal; u daarover maat niet ongerust, als goed Ven lonaar adem ik die sfeer voortdurend, wal mij echter niet verhindert, als goed Neder lander ook in de sfeer van Den Haag en om streken te kunnen leven." Dan haalt hij oude herinneringen uit zijr jeugd in Venlo op, om die te besluiten met de woorden: „Me dunkt, ik hoor ze op dit oogenblik daar in Venlo zeggen: „Ze zien noe met 'm aan 't sjünrege." Toen kwam Prins Hendrik de zaal binnen; Mjgr. onderbrak enkele oogenblikken zijn rede om de begroeting van den Prins in entvangst te nemen en vervolgde daarop met dank te brengen voor den vorm waarin men de hulde, die men hem wilde brengen, har gegeten. „Een buste! De man die haar heeft ge- maakt, heeft reeds naam en het komt me zoo voor, dat hij van dit model gemaakl heeft, wat er van te maken was een beetje geïdealiseerd, maar dat hoort er nu eenmaal zoo bij." En na allen, die tot de huldiging hadden bijgedragen, of door hun tegenwoordigheid hun blijk van belangstelling gaven, bedankt te hebben het corps diplomatiek sprak hi afzonderlijk in het Fransch toe zei hij de hem bewezen hulde te willen neerleggen aan de voeten van den Allerhoogste, die hij ook hier openlijk hulde en dank wilde bren gen. Hierna was de plechtigheid afgeloopen en begaven de genoodigden zich, nadat Prins Spreker bood namens het huldigingscomité! Hendrik afscheid had'genomen, naar de aan- fcerop het borstbeeld aan, waarvan nu net| grenzende zaal, waar rijk voorziene buffetten doek werd verwijderd, zoodat allen het kloek waren aangericht en men nog eenigen tijd gemodelleerde fraaie beeld konden bev/on bleef napraten, deren. Bij dit geschenk werd gevoegd een| fraai gebonden album met de'namen van hen ARTHUR TERVOOREN. VEREENIGING VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS TE HAARLEM. INLICHTINGEN OMTRENT HET ONDERWIJS. Naar aanleiding van den wensch, spontaan geuit door een der leden van den Raad in de zitting van 12 Januari j. 1. tot het verkrijgen van inlichtingen omtrent het onderwijs aan onze Middelbare Technische School, heeft het bestuur thans die inlichtingen verstrekt Wij ontleenen er het volgende aan Gegevens omtrent bedoeld onderwijs zijn genakkelijk toegankelijk, o.a. in a. het pros pectus, b. het Leerplan, c. de jaarverslagen, d. de gedrukte toelatings- en eind-examen opgaven. Het bestuur heeft zich de moeite getroost, het door bedoeld raadslid gesprokene op den keper te beschouwen en is daarbij bijna eenstemmig tot de volgende gevolgtrekkin gen gekomen 1. Van „overbelasting" van „de" leerlingen inlichtingen van Middelbaar Onderwijs, in- is objectief niets gebleken of komen vast te derdaad niet gering. (6.519 Dit hangt Staan. evenwel samen met de omstandigheid, dat 2. De „gezondheidstoestand' van het de laatste schifting der eind-examinnndi twee zeer groote meerendeel der leerlingen van jaren van tevoren heeft plaats gehad, (van- de M. T. S. is voortdurend goed. Er komen i wege het practische leerjaar). Er kan niet natuurlijk wel eens ziektegevallen voor, maar j worden toegegeven, dat de eischen van het de afwezigheid wegens ziekte, (afgezien van eind-examen te zwaar zijn. griep-epidemieën en dergelijke) is slechts ge- In verreweg de meeste gevallen is hit niet ring. slagen het gevolg van onvoldoenden ijver en H :t e-ste studie jaar is een toetsings-of geringe toewijding, dus eigen karakter- se! i:tj r. A n e i:n ..et ontbreken v n een tekortko ingen v n de betrokkenen, slechts op de techni.T, of wel op rei '.del'o .re studie bij enkelen spelen te beperkte vermogens gerichte voor-opleiding bij d' toekomstige een rol. leerlingen het onmogelijk n aakt om de toe- latingseischen zoodanig te stellen, dat de Plet lesrooster van de M.T.S. kent 44 „les mate van geschiktheid voor een middelbare uren" van 50 minuten 's weeks: de leerlin- technische opleiding reeds bij het toelatings- gen van het eerste studiejaar hebben daar- examen kan worden onderzocht, moet dit van normaal 41 lcsi ren, die van het 2e en onderzoek wel gedurende het eerste studie- van het laatste studiejaar 42 lesuren jaar plaats vinden, en kunnen eerst daarna de voor een opleiding aan de M. T. S. on geschikt gebleken elementen ook in hun welbegrepen eigenbelang worden ver wijderd. Bij den overgang van het 2e studiejaar naar het practische leerjaar worden betrek kelijk slechts weinig leerlingen niet bevor derd. Blijft in dit geval bevordering uit, dan is dit bijna steeds het gevolg van gebrek aan belangstelling voor zijn werk bij den be trokken leerling. Bij den overgang van het practische leer jaar naar het laatste studiejaar is het nog slechts éénmaal voorgekomen, dat een leer ling niet bevorderd werd. Intusschen blijft het gemiddelde aantal der niet-bevorderden op de M. T. S., be neden het gemiddelde aantal daarvan bij het algemeen ontwikkeld Middelbaar Onder wijs. Het aantal afgewezenen bij het eind examen is in verhouding tot dat aan andere De lestijden duren van 8.2010, vant 10.20—12, van 1.30—3.10 en van 3.30—5.101 met dien verstande, dat voor de leerlingen een of meer schooldagen per week eindigen om 3.10 of 4.10. De wekelijksche schooltijd bedraagt dus ongeveer 35 werkelijke uren van 60 minuten. De Zaterdagmiddag is vrij. Deze schooltijden zijn niet langer, dan op soortgelijke scholen o.a. die te Dordrecht en te Amsterdam. Bij vergelijking met andere inrichtingen van Middelbaar Onderwijs of met gymnasia e.d. moet niet vergeten worden. Dat de leerlingen der M.T.S. veel ouder zijn, (1625 jaar, gemiddeld 19 a 20 jaar,) dan op de H.B.S. en dergelijke scholen: dat vele lesuren op de M.T.S. tee ken-, werkplaats-, en laboratorium-uren zijn ge middeld 16 a 18 lesuren 's weeks), die min der dr.n andere lesuren de voortdurende in gespannen r an<"a ht van de leerlingen eischen dat de M.T.S. geen vrouwelijke leerlingen telt; dat de leerlingen onmiddellijk na vol bracht eind-examen een werkkring moeten zoeken, die gewoonlijk op een nog grooter deel van hun tijd beshg legt en het voor hen dus nuttig is, als zij reeds eenigszins gewend zijn aan geregelden arbeid. Bovendien zij opgemerkt, dat de studie behalve door de K.B. vastgestelde vacanties, die niet kort zijn, door vergelij konderwijs veel excursies naar bouwwerken, fabrieken, enz.) onderbroken wordt. Het aantal dagen waarop school gehou den werd, bedroeg bijv. in 1926: 198 volle en 39 halve dagen, totaal 217 "volle school dagen, met inbegrip van de excursies Het prospectus geeft aan, dat voor huis werk gemiddeld ongeveer 2 uur per school dag zal noodig zijn, Dit is ruim gemeten, en geldt voor middelmatige leerlingen. Een deel van het huiswerk bestaat uit het uitwerken en in het net schrijven van labo rator i naproeven e.d. Dit vergt wel tijd. doch weinig inspanning. De bewering dat er „nagenoeg geen tijd overblijft voor eenige verdere „ontwikke ling" is voor den gemiddelden leerling der M.T.S. in strijd met de feiten. Er zijn immers tal van avonden, waarop deze leerlingen weinig werk hebben. En dan de vrije Zaterdagmiddagen, de Zondagen, de vele vacantiedagen en avonden van het practische leerjaar! In den normalen cursus van 4 jaren of 1461 dagen zijn slechts 660 volle schooldagen! Dat het ontbreken van voldoenden vrijen tijd niet als een ernstig bezwaar wordt ge voeld, blijkt ook wel aaaruit, dat zelfs tal van leerlingen eiken schooldag den tijd vin den voor de reis van Den Haag, Amsterdam, Alkmaar, enz. naar Haarlem en terug, zon der merkbaar bezwaar voor hun studie. De bewering, dat de leerlingen „geen tijd hebben zich te ontwikkelen in de richting van muziek enz." strookt evenmin met de feiten De M.T.S. telt onder hare leerlingen en gediplomeerden vele dilettanten-musici, zelfs goede, 'en het bloeiende Corps van Leerlingen der M.T.S. te Haarlem beschikt over een behoorlijk, uit zijn leden gevormd strijkorkestje. Tal van leerlingen der M.T.S. zijn wer kend lid of bestuurslid van allerlei vereeni- gingen, sportieve, confessioneele, politieke e.a. en kunnen daarvoor blijkbaar wel tijd af zonderen; ook voor catechisatie, danslessen enz. enz. is tijd te vinden. Intusschen mag bij de beoordeeling van de mate waarin tijd voor buitenschoolsche ontwikkeling beschikbaar moet zijn niet vergeten worden, dat zoowel vermindering van het aantal lesuren als meer gelegenheid tot verstrooiing en andere bezigheden zou den voeren tot verlenging van den school tijd voor de meeste leerlingen; de Middelbare technische opleiding zou dientengevolge kostbaarder worden en vele leerlingen, die deze opleiding thans nog zij het met moeite kunnen betalen, zouden dan van deze opleiding moeten afzien. Daar het be stuur dit resultaat allerminst wenschelijk achten, meent het alleen bij hooge noodzaak maatregelen te mogen voorstellen of onder steunen, die verhooging van de, aan deze opleiding verbonden kosten voor ouders enz. medebrengen. De gediplomeerden der M.T.S. voldoen over het algemeen zeer goed in de werkkrin- gen, waarin zij geplaatst worden, getuige o.a. de vele ongevraagde tevredenheidsbetuigin gen van werkgevers, en de vele „nabestellin- lingen. Zij beschikten niet alleen over een zekere mate van gedegen kennis, zonder beunhazerij, of zelfoverschatting, maar ook over een behoorlijke mate van vaardigheid. Elke vakopleiding, hoe ruim ook geno men moet uiteraard eenzijdig zijn, maar dat de absolventen der M.T.S. „verbazend een zijdig" zijn, moet aan de hand der feiten te gengesproken worden. Het tegendeel is waar. De opleiding op de M.T.S. houdt reeds, waar mogelijk, rekening met allerlei econo- miche en maatschappelijke dingen; tot de in totaal ongeveer 80 verplichte leervakken voor de verschillende studierichtingen te zamen) behooren o.a. Staatsinrichtingen, staathuishoudkunde, sociale wetgeving, boekhouden, talen (Nederlandsch, Duitsch en Engelsch, ook correspondentie), fabrieks- hygiëne, eerste hulp bij ongevallen, bestek ken en begrootingen, enz. enz. Bij de vele technische vakken en bij het construeeren wordt zooveel mogelijk rekening gehouden met en gewezen op de economie der bedrij ven. Eo -endien heeft het verplichte practi sche leerjaar o.m. de vooropgezette bedoe ling de leerlingen nog zonder drukkende verantwoordelijkheid, en van onderen af, de toestanden en omstandigheden in het be drijfsleven te leeren kennen, en hen met ar beiders, bazen, opzichters, e.d. te leeren omgaan in soortgelijke bedrijven als waarin zij naderhand vermoedelijk een meer leiden de functie zullen moeten vervullen. Welke andere schoolopleiding besteedt ruim 25 van den opleidingstijd op deze voor de maatschappelijke en economische ontwikkeling der leerlingen uiterst nuttige wijze? KttW massaBSB&Kfyïi» De bewering betreffende de leerlingen der M.T.S.: „zij zijn vaak volmaakt afgewerkt tegen den tijd van de vacanties," is in haar algemeenheid volkomen onjuist. Dat er wel eens vermoeide Teerlingen zijn, is natuurlijk dat er|leerlingen zijn, die bij de „eindspurt" hun uiterste krachten inspannen soms om het door vroeger luieren verlorene in te halen spreekt vanzelf. Maar die „vaak volkomen afgewerkte" leerlingen zal men op den laatsten schooldag vóór de vacantie in de M.T.S. met een lantaarntje moeten zoe ken. Een enkel feit moge dit illustreeren. De periode van begin September tot de Kerstvacantie is voor de leerlingen de langste en de zvyarste. Welnu: Op den eersten dag van de jongste Kerstvacantie heeft een vrij willige excursie, georganiseerd door het Corps van Leerlingen, met tal van deelne mers, plaats gehad naar Fokker's Vliegtuig fabriek te Amsterdam. Aangegeven worden voorts de redenen, waarom aan de opmerkingen omtrent het leerplan van de M.T,S. vervat in het verslag van de zitting van 12 Januari 1.1. bezwaarlijk, kan worden tegemoet gekomen. Het bestuur besluit met de woorden, door den heer Ir. S. G. Visker, destijds hoofdin genieur van de Stoomvaart-Mij. Nederland, gesproken bij de belangrijke bespreking, die de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen met allerlei belanghebbenden bij het Middelbaar Technisch Onderwijs op diens departement voerde, op 2 April 1924. „Resumeerend zijn wij van meening, dat aan onderwijs, toelating en eind-examen niets hoort te worden veranderd, omdat de M.T.S. een der onderwijsinrichtingen is, die het best aan haar doel beantwoorden en elke ingrijpende verandering een gevaarlijk experiment zou zijn." jjJ5,Van deze gelegenheid maakt het bestuur- gebruik erop te wijzen, dat de geuite bewe ring betreffende de M.T.S.: „de Gemeente moet 25 betalen" onvolledig en dienten gevolge onjuist is. Volgens de Nijverheidsonderwijswet moet de Gemeente Haarlem weliswaar 25 van de „netto-kosten" der M.T.S. verstrekken volgens de door den Minister van O.K. en W. goedgekeurde rekening, doch de Ge meente Haarlem heeft het recht, en maakt ook van dit recht gebruik, om 15 van die netto-kosten, berekend per leerling, te ver halen op de Gemeenten, waarin de ouders of voogden van de minderjarige leerlingen zelve gedomicilieerd zijn (met de beperking, dat in die Gemeente niet een M.T.S. be staat, waaraan een soortgelijke afdeeling is verbonden). Hieruit vloeit voort, dat onge veer 2/3 van die 15 in de Gemeentekas van Haarlem terugvloeit. De resteerende 10 der netto-kosten betaalt de Provincie Noord-Holland. De gemeente Haarlem betaalt dus practisch per leerling-inwoner niets meer voor het mid delbaar technisch onderwijs aan deze school dan elke andere Nederlandsche Gemeente; zij geniet echter wel de voordeelen, die voor een Gemeente aan het bezit van een derge lijke school binnen haar grenzen verbonden zijn. Zondagavond is in de „Rivotorto"-zaal van het St. Franciscusliefdewerk een wel geslaagde ouderavond gehouden. Te acht uur waren alle plaatsen van dit intiem feest- zaaltje bezet. Zooals in een kort openingswoord werd uiteengezet, was deze avond voor de ouders georganiseerd, om den vriendschaps band tusschen hen en het S. F. L. weer eens strakker aan te halen en om de goede S. F. L.' gewoonte te handhaven: de ouders op 'geregelde tijden te laten zien, wat de onderafdeelingen hunner jongens kunnen bereiken. Wijl het binnenkort door de tooneelclub op te voren blijspel te groot van omvang is om de gymnastiekclub op dienzelfden avond nog gelegenheid te geven hare prestaties te vertoonen, had het S. F. L. gemeend, op dezen Oudersavond o. a. een gymnastiekseance te moeten geven. Met veerkrachtigen tred verschenen de gymnas ten ten tooneele, onder vertrouwde leiding van hun alleszins bekwamen leeraar, den heer Roosloot. In drie ploegen werd het keurig program vlot afgewekl. Bijzonder in den smaak vielen de oefeningen van de jongste ploeg. De vertooning van deze lilli putters oogstte vroolijken bijval. De oefe ningen van de tweede en derde ploeg, die op hooger peil stonden, wekten ieders be wondering. Nauwgezet werd de vrije oefe ningen vertoond, terwijl de kranige toeren aan de brug tot in de finesses werden uit gevoerd. De „ausdauer" der gymnasten werd dan ook hoogelijk geprezen, terwijl de ejuibrilistische apothéose- een uitbundig succes werd én door den heer Roosloot èn voor zijn rappe leeerlingen. Hierna verscheen de directeur van het S. F. L„ Pater A. Noordermeer, ten tooneele, om een keurig verzorgde rede te houden. Sp. liet duidelijk hierin uitkomen de groote verplichting der ouders, om het heil hunner kinderen te behartigen. Terwijl de Paasch- klokken nog luiden en vreugde in het Katho liek hart uitstorten, moet spr. het toch be treuren, dat nog eenige jongens van het S. F. L. hun Paaschplichten nog niet vervuld hebben. Spr. roept de medewerking der ouders hier voor in. Maar dan moeten de ouders ook hierin het voorbeeld geven, opdat de jongens het ouderlijk vermaan niet verwijtend terug wijzen. Evenals een rqoeder op haar verjaardag al haar kinderen om haar disch verwacht, zoo ook verlangt onze Moederkerk omstreeks Paschen al Haar kinderen aan Haar Liefdedisch verzameld te zien, tenzij eigen onwaardigmaking hen belei aan het Moederlijk verlangen gehoor t te geven. Na een algemeene beschouwing over de verplichting der ouders jegens hun kinde ren, eindigde spr. zijn enthousiaste rede. In de pauze werd de traditioneele S. F. L.' tractatie-spécialité de'la maison rondgedeeld Intusschen werd het bioscoopscherm op gesteld en was het woord aan den film operateur In gespannen aandacht werden de vijf acten gevolgd van de film, die aan spraak kon maken op het anachronistische Franciscuswoord: Zuster film, wees kuischl". Voldaan over den genoegelijkcn avond verlieten de ouders het gezellig „Rivotorto". RECTIFICATIE. In ons bericht van gisteren over he! gou den huwelijksfeest van den heer Th. Spook en echtgenoote, is diens naam foutief ge drukt als Spaak. BIBLIOTHEEK VAN HET MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Wegens verhuizing van de Bibliotheek van het Museum van Kunstnijverheid, Dreef 1, Haarlem, zal deze eenige weken gesloten ziin. Aan schrirtelijke aanvragen om boeken over kunst, architectuur, kunstnijverheid en kunstindustrie ten- lezing te mogen ontvan gen, zal echter wél worden voldaan. Beken kunnen worden teruggezonden aan het adres van den, heer G. P. Tierie, Museum van Kunstnijverheid, Paviljoen „■Welgelegen". Haarlem. De verhuizing is noodig, omdat, zooals men weet, de gebouwen der voormalige Kunstnijverheidsschool ontruimd moeten worden. De bibliotheek zal worden onder gebracht is een deel van het Raadhuis, de Pandkamer. H. S. C. EXCELSIOR. Zondag hield Excelsior den vierden wed- stryd nu over 5 ronden, afstand plm. 50 K. M. voor de vijf afstanden competitie. Wegens het ongunstige weer was de deelname niet grcot C. de Nijs was na een ongesteldheid van eeni ge weken weer onder de deelnemers, tot de 40 K. M. reed hij een goeden wedstrijd. Wat Stouten niet veel overkomt gebeurde nu n. 1. hij moest den strijd staken wegens 'een lek bandje, ook F. de Nijs kreeg bandenpech. Overigens had deze wedstrijd een goed ver loop. Aan den Start kwamen W. Sleutel, G. H Stouten, C. de Nijs, W. v. Dok, P. Eggink, A. Michel, F. de Nijs, W. v. d. Beeke en H. de Haas Nz. Spannende Spurt werd de uitslag 1. A. Michel, 2. P. Eggink, 3. W. v. d. Beeke, 4. W. v. Dok, 5. H. de Haas, 6. W. Sleutel. Piet Kossen heeft dit seizoen als koppel- genoot gekozen F. de Frenz. Terwijl hij ook deze week begint met zijn training op den baan achter motor, zijn gangmaker is Slesker. HAARLEMSCHE R. K. GYMNASTIEK- VEREENIGING „URSUS". Secretairs W. L. de Zwager, Vooruit gangstraat 79. Alle leden van „Ursus", dames en heeren, zoowel jongens als meisjes worden Dinsdag avond om half negen in het Zander Instituut verwacht. Dit in verband met het Huwelijk van onzen voorzitter. Woensdagavond vergadert de Techn. Com missie om 8 uur, ten huize van den heer H. van Rijn. Onze feestcommissie zag gaarne dat Dins dagavond de kaarten van den Cabaret-avond werden verrekend. VEREENIGING VAN PO DUIVEN- LIEFHEBBERS „DE LLCH GIDS" TE HAARLEM. Bovengenoemde vereeniging hield giste ren haar eerste wedvlucht in dit seizoen vanaf Schiedam afstand 53 K.M., waaraan door de leden werd deelgenomen met 149 duiven, welke door den Convoyeur van den Haarl. Postd. bond, den heer Joh. van der Pol, te 10 uur 30 min. werden in vrijheid gesteld. De prijzen werden als volgt behaald H. v. Oldemark le, 2e, 5e, 6e, P. H. Kok 3e, 30«, W. Spoor, 4e, G. Zomerdijk 7e, 8e, lie, P. Brakel 9e, 16e, 19e, 23e, Ed.v. Bree 10e, 17e, W. Smit 12e, P. Bannink 13e, 14e, 20e, 2l'e, 22e, 27e, Jan J. Lasschuit 15e, 25e. 26e, Th. Cornet 18e, Jac. Lasschuit 24e, J. F. Harmsen 28e, B. H. Gort 29e. De eerste duif bereikte haar hok te 11 uur 35 min., met een snelheid van 823 meter per minuut, door hevigen tegenwind werd niet de normale snelheid bereikt. Laatste prijswinnaar te 11 uur 46 min. De eereprijs voor de eerste 3 aangewezen werd gewonnen door P. Bannink. G.V.O.-NIEUWS. De vastgestelde thuiswedstrijd van het tweede ging niet door, daar Limmen I niet verscheen. Het eerste ondernam met 4 invallers de verre reis naar Ouderkerk. Ondanks de groote onvolledigheid wisten zij een overwinning van 42 te behalen. Daar de aangewezen scheidsrechter zoo beleefd was om weg te blijven, werd onder leiding van een Ouder kerker gespeeld, waar niets op aan te merken viel. G. V. O. is diipct in de meerderheid en spoedig geeft de G. V. O.-midvoor zijn club de leiding 01, welke score door een eigen inzet verhoogd wordt tot 02. Wanneer er een fluitje gaat, blijven enkele spelers staan, doch daar het niet van den scheidsrechter was, speelt Hijne door en doelpunt op gemak kelijke wijze 03. Rust. Hierna beginnen de gastheeren steeds forscher te spelen en weten de achterstand tot 2—3 te verkleinen. G. V. O. blijft goed samenspelen en Filmer weet nummer 4 te fabriceeren. Als N. E. A. nog een penalty mist, door over te schieten, fluit de scheids rechter voor het laatst en heeft G. V. O. een verdiende 42 overwinning binnen. EXAMENS. VAKSCHOOL VOOR DAMES EN HEE RENKAPPERS. Voor de eerste maal werd door de Haar- 1-msche Vakschool examens afgenomen. De heer H. J. Lingeman, voorzitter van den plaatselijken vakraad en de patroonsorgani satie, stelde met eenige hartelijke woorden de e :aminatoren aan de leerlingen voor t.w. ue heeren G. Os uit Amsterdam en T. Auke- ma uit Zandvoort voor de dameskappers, en de heeren G. F. Heidendaal Amsterdam, T. Aukema Zandvoort en D. Vermeer uit Bloemendaal voor de heerenkappers. Hierna namen de werkzaamheden een aanvang. Na het eindigen der examens bracht de heer G. H. Oschatn, voorzitter der Haarlem- sche personeel-organisatie en lid van den Vakraad een woord van dank aan de colle ga's, die de moeitevolle taak van examina tor op zich genomen hadden, en de heeren F. L;,s, T. L. Wever, J. C. van Loenen, W. v. Arrstel en W. Zwart voor htm volharding als leeraar om van deze school iets goeds te maken. Tot slot memoreerde de heer Lingeman nog de loyale houding van burgemeester en wethouders van Haarlem, in het bijzonder van Mr. Bruch, om het bestaan dezer Vak school mogelijk te maken. Spreker eindigde met de mededeeling, dat de navolgende cur sisten voor hun overgangsbewijs in aanmer king kwamen n.m. L. Gorinsen, J. Hease- ker, W. v. Hoof, P. v. d. Werff en J. C. v. Loenen Jzn. voor de dameskappers. G. Gou- wentak en R. Rebel voor de heeren kappers, hen feliciteerend met het gunstige resultaat. AANGEHOUDEN. Gisterenmiddag is op aanwijzing een 30- jarige man aangehouden, wonende te Heemstecfe, die in de Ripperdasfr. openbare I schennis der eerbaarheid heeftgepleegd. De aangehoudene heeft bekend. Tegen hem j werd proces-verbaal opgemaakt. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) DO IT NOW! Hooggeachte Redactie. Hartelijk dank ik den Edelachtb heer F. Keesen, lid van onze Haarlemsche Vroed schap, voor zijne propagandistische regel tjes ten gunste van de wereldhulptaal Es peranto. Misschien is het enkele lezers van dit blad nog onbekend, dat het Nationaal Esp -Con gres dit jaar zal plaats vinden op 28 en 29 Mei in onze goede oude Bisschopsstad. Het Congres belooft schitterend te zullen slagen. Verschillende autoriteiten (o.a. de Min van Onderwijs, de Commissaris der Koningin, onze Burgemeester) hebben zich welwillend bereid verklaard, in de diverse Comité's zitting te nemen. Een brilliant programma zal worden af gewerkt. De wereldberoemde Fransche re denaar, Dr. Edmond Privat. de Haarlem sche Orkestvereeniging, het Orgelconcert van een wijdvermaard kunstenaar, de majestueuze Feestavond met velerhande at tracties, de heerlijke Kerkdienst, de aantrekkelijke excursies.... Enfin, geen enkel Haarlemmer, die op de hoogte begeert te zijn van zijn tijd, mag deze zeldzame gelegenheid verzuimen, eens een kijkje te nemen in de hoogst- interes sante Esperanlo-'vereld. 't Is volstrekt niet noodig. dat men ook maar eenc syhabe van het Esperanto kent! On pariera hollandais. De kosten zijn miniem Men geve zich onverwijld (dus: nu) als deelnemer op bij den heer A. Rutgers, Van Hogendorpstraat 9, Haarlem, aan welk adres alle bgeerde in lichtingen gaarne worden verstrekt. Met beleefden dank voor de plaatsing. Uw mees dw.. JAC VAN DIEMEN. Koolsteeg 3 Haarlem, 25 April 1927. OPROEP. AAN GEPENSIONNEERDEN VAN DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN TE HAARLEM. Hierbij deel ik u mede, dat er een be- orag aan geld ter beschikking van het Be stuur van den Bond van gepensionneerden bij de Nederlandsche Spoorwegen is ge steld voor diegene onder ons, die een klein pensioen bezit/en en drarbij uit an deren hoofde geen belangrijke inkomsten ontvangen, zooals b.v, do-or het verrichten van werkzaamheden, uit bijdragen van k'nderen enz, In verband hiermede verzoek ik gepen sionneerden, die met he'. oog op hunne möeili,ke levensomstandigheden hulp drin gend noodig hebben, zich schriftelijk aan te melden Harmenjansweg no. 79. Haarlem. Het Bestuur van den Bond spijt het zeer, dat het niet op ruimere schaal hulp kan verleenen, maar wegens de geringe midde len is het onmogelijk in breeder kring uit- keeringen te verstrekken. De Correspondent voor Haarlem H. v. d. VOORT. Een beroep op de Nederlandsche Jongens. AMSTERDAM, April, 1927 Heerengracht 540. Reeds zijn de eerste nesten onzer vogels gevonden en in de komende weken zuilen tienduizenden vogelparen trachten hun ei eren uit te broeden, hun jongen groot te brengen. Een tijd vol zorgen en moeite breekt er voor deze dieren aan. en tijd ook, waarin beslist zal worden, of onze vo gels zich behoorlijk zullen kunnen handha ven. En toch moeten de vogels in groot aantal en in vele soorten aanwezig zijn, zullen zij hun taak in de natuur kunnen vervullen. Zij maken jacht op insecten en larven, op slakken en muizen, en zij voor komen daardoor in vele gevallen plagen. De mensch heeft dan ook alle reden de vogels dankbaar te zijn en hen zooveel mogelijk te beschermen. Denk dan ook nog aan den zang der vogels, aan hun fraaie kleuren, vormen en bewegingen. Een land met weinig vogels mag terecht een arm land genoemd worden. Maar hoewel ons eigenbelang ons be hoort te doen inzien, dat de vogels be schermd moeten worden, gaan er ieder jaar duizenden nesten met eieren en jon gen verloren, niet het minst, doordat de Nederlandsche jongens niet weten, welke belangen op het spel staan en.... zeer veel nesten uithalen. Zelf weten zij eigen lijk niet, waarom zij dat doen; misschien vinden zij de eieren mooi en willen die daarom bezitten. Vele jongens beschouwen, het uithalen van nesten als iets vanzelf sprekends en denken niet aan de gevolgen. Laten zij zich toch eerst afvragen, welke de bestemming is van een ei en laten zij bedenken, dat het jonge leven zich in de eierschaal ontwikkelt en hoe, als door een wonder, uit een schijnbaar levenloos voor werp een levend vogeltje te voorschijn komt, dat op zijn beurt weer zal zingen, in secten vangen, in het kort, een zegen voor den mensch zal zijn. Aan ouders en opvoeders de taak, om onze jongens voor verkeerde handelingen te behoeden; hardheid en wreedheid jegens dieren moeten bestreden worden, ook in het belang van de jeugd zelve. Brengt onzen kinderen toch bij, dat ieder vogelnestje met eerbied moet worden be schouwd en wijst er op, dat aanraking van eieren en van jonge vogels vernietiging van leven kan beteekenen, van leven, dat voor ons van groote waarde is. Het Hoofdbestuur der Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels, A. E. H. Swean, Voorz. J. Oeydan, Secr. R.-K. KRING. Zondag heeft de R.-K. Kring een uitvoe ring gegeven in de R.-K. Militairen-Veree- niging Ie Amsterdam, met het successtuk „De Toog van Mijnheer Pastoor". Hadden de Haarlemsche bladen al niet reeds vol lof over dit stuk en de uitvoering ervan geschreven, dan zou ik graag de loftrom pet s eken over de heerlijke uitbeelding van de verschalende personen. Maar dat zou zijn „water naar de zee dragen". Liever wil ik nog eens herhalen, wat ik uien avond gezegd heb, en de spelers har telijk danken voor de moeite, die ze zich gegeven hebben vcor deze uitvoering. Wij stellen 't zeer op prijs, dat een Haarlemcshe Tooneelcluib bereid gevonden werd ons te helpen, de berooide schatkist te stijven en bij onze Amsterdrmmers het idee te hel pen bijbrenger,, Ruomsche Vereenigingen te steunen, zóó, dat de noodzakelijke steun Iegelijk een on spanning is, een aangename afwisseling tusschen de bezigheden van iederen dag. Bij mijn oprechten dank heb ik gezegd „tot weerziens", en ik hoop dat de spelers het daarmede eens zijn! Moch en er in Haarlem zijn, die wel geen tooneel spelen, maar toch er iets voor voe len onze R.-K. Miiitairen-Veresniging te steunen, dan ben ik zoo vrij, als stadge noot hier even mijn naam en adres te ge ven, met de verzekering, dat uw finan- cieele hulp hoogst welkom en dankbaar wordt aanvaard dc-or Kapelaan P. J. BERLAGE. Wittenburgergracht 5, A'dam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6