Maria-Stichting lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek Agenda 29 April VAN ONZE RECHTBANK. Dietsche Kunstavond. DE TRAMBOTSING NABIJ DE REMISE AAN DE LEIDSCHEVAART. kleine Theresia terwijl de Amerikaansche Personalia. Bioscoopvoorstelling. R.-K. Kring. Ver. „Hendrick de Keyser." Verlof Drankwet. Gevonden dieren en voorwerpen. Englisch Association. De werkloozen en de annexatie. Commissie voor R. K. Jeugd organisatie in Haarlem. Staking brandstofwerkers. De 18e verjaardag van Prinses Juliana en de winkelstand. Personalia. SPAARNDAM. AERDENHOUT. HOOFDDORP. BEVERWIJK. VELSEN-NOORD. ZANTVOORT. OVERVEEN. SCHOTEN. SCHOTEN (Dorp). BLOEMENDAAL. IJMUIDEN. INGEZONDEN. Sociëteit „SI Bayo R, K. Kantoorperso neel half 9 uur Haarlem's Gemengd koor 8 uur ..Alberdingk Thijm" 3 uur „Amicitia 8 uur Ledenver gadering Bouwvakbond 8 uur Leden vergadering Metaalbewerkers 8 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. St Jostpks;"erellengebouw Jansstr. 59 Geopend van 810 uur. R.-K. Mili'airenvereeniging Zoetestraat 14 R. K. Mannenkoor „Philip Loots" 8 uur. Schouwburg Jansweg Mevr. Esther de Boer—van Rijk in „Suikerfreule" kwart over 8 uur. Cem. Concertgebouw Volksconcert Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" 8 uur. Restaurant „Dreeizicht" Feestavond Ned. R. K. Reisvereeniging half 9 uur. Raadhu's Schoten Gemeenteraad halt 8 uur. Theater „De Kroon" „Ben-Hur" om half 3 uur en 8 uur, Frans Halsmuseum Jan Mankes' tentoon stelling van 104 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tol 5 uur, be halve Zon- en feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alben van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Te^ 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'A uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7—9 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St Marthavereéirging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn vcor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671.. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Tocset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN, öngevallendienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Gcd. Oude Gracnt). Uitsluitend Telef. 14141] Uitspraken van 28 April 1927: H. F S., bouwkundig teekenaar, wonende te Haarlem, thans gedetineerd in het H. van B. alhier. Diefstal; vijf maanden gevange nisstraf O. V. met aftrek van prev. hecht. R. W„ chauffeur, wonende te Amsterdam, Appèl ovërtr. Moto- en Rijwielreglement. Vonnis Kantonrechter te Haarlem beves tigd. J. C. S., melkhandelaar, wonende te Haar- lemmerlieda. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet; 50.boete subs, vijf dagen hechtenis. C. P. F. G., koopman, wonende te 's-Gravenhage. Appèl overtr. Moter- en Rijwielwet. Vrijgesproken. L. W. C., tuinarchitect, wonende te Maartensdijk. Appèl overtr. Arbeidswet. Van alel rechtsvervolging ontslagen. F. H., koopvouw, wonende te Rotterdam, Appèl overtr. Art. 436 Wetb. van Strafr. Vonnis Kantonrechte te Haalem bevestigd. A. A. K,, chauffeur, wonende te Heem stede. Appèl overtr. Algem. Politieverorde ning van Haarlem, 5 boete subs, één dag hechtenis. H. M. G. J. H., winkelier, wonende te Haarlem. Appèl overtr. der verord. op de winkelsluiting van Haarlem. Vonnis Kanton rechter te Haarlem bevestigd.' H. M. G. J. H., winkelier, wonende te Haarlem. Appèl overtr. der verord. op de winkelsluiting van Haalem. 25.boete subs, vijf dagen hechtenis. A. B., werkman, wonende te IJmuiden gemeente Velsen. Appèl overtr. Jachtwet. 15.boete subs vijf dagen hechtenis. H. J., keliner. wonende te Amsterdam. Appèl overtr. Wapenwet. Vonnis Kanton rechter te Haarlem bevestigd. VRIJWILLIGE VERKEERSPOLITIE IN NOORD-HOLLAND. Het instituut der vrijwillige verkccrsln- spcctie, gecentraliseerd in den Bond van Vrijwillige Verkeersinspecteurs in Neder land, werkt thans in 9 provincies van ons land. Zooals bekend is streeft deze bond het volgende doel na: „Het waken over de naleving der wette lijk vastgestelde verkeersvoorschriften op alle wegen buiten bewoonde kommen der gemeenten, terwijl ook de wagenzorg bij enkele op het programma staat De alge- meene indruk van de onderscheidene pro vinciale afdeelingen is wel, dat de inspectie zeer nuttig werk verricht en dat vooral 'de preventieve kracht die van haar uitgaat zeer aanzienlijk is te noemen. De belangstelling voor de inspectie In de provincie Noord-Holland is thans van dien aard dat momenteel een contrglerit per dag kan worden gehouden. Aangezien gedurende de vier wintermaanden de controle uiter aard beperkt wordt, komt dit weer ten goede aan de Zomermaanden, in welken tijd meerdere controles per dag kunnen worden gehouden. Door de subsidie welke de Pro vinciale Staten voor de jaren 1926 en 1927 toekenen ten bedrage van 400. per jaar is het bestuur thans in staat zich los te maken van de financieële zorgen. Wij vertrouwen wel, dat het optreden der vereeniging er toe moge leiden dat het na komen van de verkeersregelen als een ge biedende eisch al worden beschouwd, waar door de ongelukken op den weg tot een minimum kunnen worden teruggebracht. Door de afd. Haarlem en Omstreken van het Alg. Ned. Verbond werd gisterenavond in hotel „Den Hout" een Dietsche Kunst avond gegeven, met de welwillende mede werking van Mevr. J. J. Barg-Cromjongh (ciano) en de heeren H. de Haan, (zang), O. v. d. Klashorst, cello en F. Primo, (voor dracht). Nadat de voorzitter der afd. Haarlem met een kort welkomstwoord had geopend, zette de heer de Haan met een drietal zangnummers den avond in. Hadden we den heer de Haan in de Concertzaal gehoord, dan zou onze critiek voorzeker niet minder dan vernieti gend zijn geweest. Nu willen wij om de wel willend aangeboden medewerking liever niet veel ervan zeggen. De begeleidster paste zich aan zijn nonchalante opvattingen zoo goed mogelijk aan en zij had voorzeker een betere partner verdiend. De heer Primo schonk ons door zijn met zorg gekezen sonnetten van Verwey, Fred, v. Eeden, A e a v. Scheltema en een langer gedicht van Henriëtte Roland Holst een ware verademing, al mogen wij niet verzwijgen, dat het wat rhetorisch aandoende, eenigszins langdradige gedicht „De Deern" van onze beste hollandsche dichteres wel wat veel van de overigens gespannen aandacht van het uitgelezen gehoor vergde. De sonnetten werden met het zuiverste gevoel voorgedragen en wel het beste leek ons het gedicht „De Dood" van Adema van Scheltema. Dan kregen wij het Andante van God fried Mann te hooren voor violoncel en piano. De uitnemende met veel voorgedragen pianopartij stak wel wat hoog boven de veel Zwakkere cello-partij uit, waarin zoowel toonvorming als stokvoering nog al wat te wenschen overlieten. Na de rustpoos, om het goede Neder- landsche woord van het. Ned. Verbond over te nemen, verbeterde een en ander wel eenigszins, zoodat bij de driedeelige suite voor piano en violoncel van Alex Voormolen wij een wat meer ernstige behandeling van deze uitnemende muziek te hooren kregen, waar van het goed gespeelde Prélude en hetbril- lante derde deel ons wel het meest bekoorden. Over de verdere declamaties van den heer F. Primo behoeven wij niet veel meer te zeggen. Het dankbaar applaus, waarmee men al zijn voordrachten beloonde bewees wel, dat zijn zegging in den smaak viel, al hadden wij nu en dan wat feller passie en nog wat meer gloed en afwisseling gaarne gehoord. Voor de leden van het Alg. Ned. Verbond der afd. Haarlem en omstreken een over het algemeen welgeslaagden avond, die met een kort dankwoord aan de medewerkenden en de aanwezigen door den voorzitter werd gesloten. Omtrent de trambotsing, welke, gister morgen nabij de remise aan de Leidschevaart heeft plaats gegrepen, kunnen wij aan de hand van het officieele politie-rapport nog de volgende bijzonderheden melden Een driewagen-trein der E.S.M., bestaande uit zoogenaamde Budapest-wagens, reed op de Leidschevaartweg in de richting Haarlem- Zandvoort. Bij het passeeren van den wissel voor de tramremise ontspoorde het achterste gedeelte van den motorwagen, waardoor het voorste truckstel het spoor in de richting Zandvoort en het achtertruckstel het spoor naar het tremiseterrein volgde. Hierdoor kwam de motorwagen in schuinen stand over den weg te rijden en trof het middengedeelte van dien wagen een ijzeren mast van de bo venleiding, die afbrak en waardoor kort sluiting ontstond. De trein kwam daardoor tot stilstand. Achter den trein naderde, eveneens uit de richting Haarlem, een ande- driewagentrein, in welken trein zich alleen de wagenvoerder V. d. Z. bevond, omdat die trein in de remise moest worden gereden. Toen genoemde wagenvoerder den wissel naderde, welke hij moest omleggen en wilde remmen, weigerde de electrische rem, door dat geen stroom meer op het net stond, door het afknappen van dien mast der boven leiding, hetgeen door hem te voren niet was opgemerkt. Door middel van de handrem trachtte hij den trein nog tijdig tot stilstand te brengen, doch dit gelukte hem niet meer, omdat hij den ontspoorden trein reeds op een korten afstand was genaderd, met het gevolg dat die trein tegen den ontspoorden trein reed, waardoor het voorbalcon, waarop de wagenvoerder zich bevond, geheel werd ingedrukt en waarbij hij geheel bekneld geraakte. Nadat hij uit zijn positie was ver lost is hij, na aldaar voorloopig te zijn ver bonden, overgebracht naar de Mariastichting te Haarlem waar bleek dat zijn linkerenkel -was gebroken, doch hij verder geen ernstig letsel had bekomen. De politie stelde onmiddelijk een onder zoek ter plaatse in welk onderzoek nog voort duurt. FEESTAVOND R.K. VROUWENBOND Allereerst trad de presidente van den R.K. Vrouwenbond Mej. F. A. M. Peeters voor het voetlicht, om enkele mededeeliagen te doen. Zij drong bij de dames aan getrouw te zijn aan haar biduur bij de uitstelling van het H. Sacrament in de H. Sacramentskapel aan de St. Jcsephkerk in de Jansstraai. Medegcd i 11 werd, wat voor verlangens al zoo kenbaar gemaakt zijn ten opzichte van den R.K. Vrouwenbond. Het was een heel verlanglijstje. Verschillende dames wensch- ten herstel van de recollectie-avonden, fraaie lezingen, enz.; anderen wenschten, dat precies om 8 uur begonnen en om half 11 geëindigd werd met de bijeenkomsten, dat de dames wat vriendelijker onder elkaar zouden zijn, kortom, er waren vele en veler-, lei wenschen, waaraan door het bestuur zoo veel mogelijk voldaan zal worden., Den wensch vooral van enkele dames, dat Mej. Peeters nog lang presidente mag blijven werd met hartelijk applaus begroet. De conférencier voor dezen avond, Jack Funny, vulde het inleidend woord van de presidente nog aan en dan werd door alle aanwezigen „Roomsche Blijdschap" gezon gen. Onder goede piano- en viool-begeleiding zong de conférencier dan enkele liederen, welke groot succes oogstten. Vervolgens kwam er een tooneelstukje in één bedrijf „De weldaad der Juliaantjcs voor Haarlem" achter het voetlicht. Had de schrijfster meer rekening gehou den met de allergewoonste tooneeleischen, wellicht waren er hiaten en inzinkingen, die nu den indruk aanmerkelijk verslapten voor komen. Toch was er na afloop een dankbaar applaus hetgeen voldoende bewijst dat velen het stuk op prijs stelden. Zoowel vóór als na de pauze werd er veel tijd besteed aan een loterij, één gewone en één volgens Amerikaansch systeem. De gewone loterij betrof het zgn. geheim van den Vrouwenbond, een beeld van de verloting gericht was op een tulband. Van tijd tot tijd zorgden Jack Funny en de Funny-Fellows voor de noodige afwisseling. Onze stadgenoote, Mej. Coebergh, candi- daat in de biologie, is na haar professie als religieuse, vertrokken naar Tunis, waar zij thans werkzaam is in ziekenhuis en apotheek Vanwege de Koninklijke Fabriek van Rij tuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes, wordt Zaterdagmiddag om 5 uur in de Cinema Palace een technische bioscoopvoorstelling gegeven. Donderdag, 6 Mei, om half 9 des avonds, houdt de R.K. Kring in de Kringzalen haar jaarlijksche Tweede Algem. Vergadering. Zondag, 1 Mei des morgens om half 9 heeft een algemeene H, Communie plaats in de kapel van de Eerw. Zusters aan de Koningstraat. De vereeniging „Hendrick de Keyser" heeft aangekocht het perceel Wijk II No. 48 te Edam, B. en W. van Haarlem brengen overeen komstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van de Wed. T. M. ScholteBosman om verlof tot het verkoopen van alcoholhouden den drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de bene- denlocaliteit van het perceel aan de Lange Annastraat 33. Terug te bekomen bij: Verhaart, Wouwer- manstraat 112, collier; L. Hinfelaar, van Marumstraat 23, ceintuur;Politiebureau aan de Smedestraat, doozen; v; Kessel, Mero- vingenstraat 34, scholl-étui; Leunk, Tulpen straat 27 c, jas; S. T. Vergunst, Anjelier straat 17, damesschoenen; Van Huis, Oranje straat 135, scholtasch met boeken; Wicken- hagen Hasselaersplein 13, tasch ma.; Abels Kanariestraat 96 Schoten, tasch m.i.; Ten Bergen, Kleverparkweg 188, bankbiljet ge vonden op 22 April j.l.j Van Schoten, Ken- nemerstraat 1, vulpen; Sindorf, Assendel- verstraat 16, zwarte hond;Van Niel, Groote Houtstraat 90, hondenriem; C. Zedel, Cecil- liasteeg 44a, rozenkrans in étui; E. de Geus, Middenweg 14, Schoten,' rozenkrans; C. Dijt, Gen. Crónjéstraat 9 rood, regenmuts. P. de Boer, Duvenvoordestraat 81, hals ketting P. Preijer, Z. B. Spaarne 150, knip mes J. Misset, Nassaulaan 23 rood, tabaks pijp H. Prins, Jan Nieuwenhuizenstraat 3, portret A. Vige, Gcrtesteeg 19, actetasch m. i. Mej. de Graaf, Kleine Houtstraat 112, tasch C. M. Bremond, Brouwersstraat 13, brocheJ. Smit, Aelbertsbergstraat 72, beursje m. i. Nederkoorn, Langendijkstraat 13, busje met geldstukjes De Veer, Burgwal 100 rood, broche J. Nieuwenburg, Celebes- straat 3 Schoten, vulpen v. Brero, Ged. Raamgracht 32, handschoen Dr. v. d. Meu ten, Van Eedenstraat 26, autohandschoen Ph. v. Loenen, Begijnhof 12, glacé hand schoen C. de Goederen, L. Boogaardstraat 34, horloge Wed. D. Adelaar, Arnolfstraat 11, motorhandschoen R. Leyenaar, Over- tonstraat 43, rijwielbel.merk in étuiA. Ba- rends, Spiegelstraat 29rd., rijwielbel.merk in étui Terwisga, Ripperdapark 20, rozen krans in étui C. Zieriks, Judith Leyster- straat 7, heerenring. UITBREIDING DAMES KAPSALONS VAN F. TUPKER. De dames kapsalons van den heer F. Tup- ker. Zijlstraat 73, hebben een belangrijke uit breiding en verbetering ondergaan. Waren er vroeger slechts 3 cabines, thans is dit getal tot 6 uitgebreid. De cabines zijn geheel uit eikenhout opgetrokken, terwijl een centrale droging met warme lucht aanwezig is. De vloer is bedekt met imitatie-rubber, terwijl een behang van zeer zachte kleur en licht groenen lampekapjes een rustige omgeving scheppen. Verder is aanwezig een apparaat voor permanente haargolving. Deze zaak, die reeds een zeer goeden naam had op het gebied van fijne haarwerken en parfumeriën, is door vorenomschreven uit breiding zeer zeker in hooge mate verbeterd Gisterenavond werd in samenwerking met de Haarlemsche Afdeeling van de Ver eeniging voor Volkenbond en Vrede, door Mr. Norman Angell een rede gehouden, over het onderwerp: Britain, the League and Europe. lil een interessante voordraoht gaf epr. een kijk op de huidige toestanden van de Britsche wereldmacht' hoe de invloed van de> Engelsche macht aanmerkelijk afnam, vooral in de kolon'es, waar de voornaam ste zeggenschap nog slechts in het bestuur tot uiting kwam. Verder memoreerde spr. de gespannen toestand waarin Engeland en Dui schland voor den oorlog verkeer den, die twee groote mogendheden, die explans'egebied zochten voor hun econo mische belangen. En in de toekomst voor ziet spr. een wanverhouding tusschen En geland en Amerika, doch óók dat Engeland in discrediet schijnt te zullen geraken, wijl het niet meer veilig kan rekenen op kolo nialen steun. De oorlog heeft o.a, ook weer Engeland geleerd, dat de overwinnaar niet altijd bij den uitslag gebaat is. Zoo zien we, hoe Duitschland er momenteel economisch be ter voorstaat dan andere landen, die over winnaars hee'.en. De oorzaak is deze: Duitschland moest ófwel door de anderen geholpen worden om in staat te zijn z'n schulden te betalen óf. als lam gesla gen, zou het hiertoe niet in staat zijn. Dus werd Duitschland in staat gesteld te wer ken, wat het dan ook gedaan heeft en waardoor het weer aan den spits kwam. Omtrent Engeland's influencie in zake zijn buitenlandsche verhoudingen, hebben vele poli ici een verkeerde meening. In het tweede deel van zijn rede, gaf spr. een kijk op den Volkenbond, Deze Bond wil de oorlogen voorkomen. De rechtsbeslissing mag geen individueel karakter dragen, maar de rechten, ook van de zwakkeren, moeten door de sterkere s'aten gesteund worden. De bond is dus gebaseerd op den eisch, dat de groep die recht heeft, door inter ventie van de anderen sterker gemaakt wordt, dan de tegenpartij. Dat bovendien een staat z'n eigen rechter niet kan zijn, lig voor de hand. 'n Fout is. dat Engeland zich maar steeds wil opwerpen als rechter van de andere naties. 't Internationalisme is absoluut te verde digen tegenover het nationalisme, vooral wijl het de protectie voorstaat van alle na. ties te zamen en van iedere na ie afzon derlijk en het op die manieren vele kan sen op oorlog kan voorkomen. Jammer is het, dat men er nog niet in geslaagd is om bevredigende regelingen in deze bondsbe- palingen te treffen. Dan toonde spr. nog aan Jat het inter nationalisme niet streed met het nationa lisme:. Als voorbeeld haalde hij aan Ca nada, dat alhoewel het reparaat staat, toch wel met Engeland geallieerd wil zijn. In 't kort kan men besluiten, dat zonder algemeene eenhe:d in de politiek geen hoog maatschappelijk standpunt kan inge nomen worden; en bovendien, dat het na tionalisme hiervoor steeds een bezwaar is, want wetten zijn niet voor het individu, maar voor het universum en zonder wet is er geen protectie van rechten denkbaar of uitbreiding van moreele of economische voorde elen. Bovendien beoogt de bond van naties slechts defensie, dus het „bestaan", waar toe een Volkerenbond, mi s goed opgezet, machtig veel zou kunnen bijdragen en een idieel standpunt in de maatschappelijke orde zou innemen. Na deze uitermate leerzame rede werd aan Mr. 'Norman Angell nog een woord van dank gebracht namens de aanwezigen, die ongetwijfeld zeer voldaan waren, ge tuige het applaus dat den spr. te beurt viel. Voor de uitgetrokken werkloozen, die dus geen uitkeering meer uit hun „KAS" kunnen ontvangen omdat zij daaruit hun aantal dagen reeds ontvangen hebben, voor zoover deze wonen in Heemstede en Haar- lememrliede, is de annexatie een groote uitkomst geweest. In de reeds genoemde gemeenten ontvingen zij, voor wat Heem stede betreft, en veel lager bedrag als te Haarlem en voor wat Haarlemmerliede be treft, bestond daar zoo goed als,in het ge heel geen steunregeling. Deze menschen vallen dus na 1 Mei onder de Haarlemsche regeling, en komen dus, voor zoover er termen aanwezig zijn, via hun organisatie voor de crisisregeling in aanmerking, of bij het B. A. In het eerste geval zal dus hun uitkeering 13.50 plus 1.50 voor ieder kind bedragen en in het tweede geval 10plus 1.voor ieder kind; beide met aftrek van de helft der gezinsinkomens. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft aan den Zeerecrw. Heer pastoor L. J. Boogmans eervol ontslag verleend als voor zitter der Commissie voor R. K. Jeugdor ganisatie in Haarlem cn als zoodanig be noemd den Weleerw. Pater J. J. C. Hent- zen O. F. M. Gistermiddag is bij den b^andstoffenhan- delaar A. Hoetmer een staking van brand stofwerkers uitgebroken. De reden tot dit conflict moet zijn gelegen in het aantal krachten, waarmede een schip met anlhra- ciet geloscht mag worden. De werkgever wenschte dit met 7 man en de we-knemera met 8 man te doen. Zaterdag was over deze zelfde kwestie een conflict geweest, doch toen was door den werkgever toegegeven. Nu kwam hij bij de lossing van dit schip opnieuw met den wensch, om het schip met 7 man te lossen, waarop de werkne mers niet in gingen en dientengevolge een conflict ontstond. Door den werkgever werden hierop eeni- ge andere menschen bereid gevonden, het loswerk te beginnen, Nada ook onderhan delingen met het bestuur vSn den Centraion Bond van Transportarbeiders geen oplos sing had gebracht, welk loswerk toen onder politie toezicht geschiedde. 't Avonds half tien, toen het schip ledig was, werden de werkwilligen onder sterk politie geleide en begeleid door een groot aantal brandstofwerkers, naar huis gebracht. Hedenmorgen werd de brandstofwerker V. op de Westergracht door een aantal brandstofwerkers aangevallen en mishan deld. Deze mishandeling ,is waarschijnlijk het gevolg van het feit, dat V. gisteren 't loswerk had verricht bij den brandstoffen- handelaar H. De politie, die getelefoneerd werd, was spoedig ter plaatse en om verdere mishan deling te voorkomen werd besloten, dat de genen, die het schip loschten heden door politie begeleid zouden worden. Door het bestuur der Middenstands-Cen trale voor Haarlem en Omliggende gemeen, ten is in zijn gistermiddag gehouden ver gadering besloten, den winkelstand uit te noodigen op den a.s. verjaardag van Prin ses Juliana algemeen te vlaggen, bijzonder werk te maken van de etalage-uitstalling cn in de etalages oranje-kleuren aan te brengen. De heeren H. A. A, Boogaard en P. J. Hetem, beide alhier, slaagden dezer dagen voor het te Amsterdam gehouden federatie examen voor „Onder Rijks toezicht gedi plomeerd Schoenhersteller" -(dipl. A,). Een gedenksteen. Het list in het voornemen van het College van B. en W. om Zaterdag 30 April a.s., des avonds te half zeven een gedenksteen te plaatsen in een der in aanbouw zijnde 36 gemeentewoningen aan het Havenplein, alhier. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Spaarndam, te houden op Zaterdag, 30 April 1927, des namiddags om half acht uur, ten Raadhuize, ter behan deling van de volgende agendapunten: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot wijziging van het besluit tot het aangaan van een kasgeldleening vcor 1927; 4. Idem, tot wijziging der begrooting voor het dienst jaar 1927. 5. Idem tot vaststelling van een kohier voor schoolgeld voor het bezoeken door een Spaardamschen leerling van een Middelbaar Onderwijsinrichting, te Haar lem. 6. Idem, tot wijziging van het besluit tot benoeming van een waarnemend hoofd der school. Personalia. Tot lid van den Raad van Toezicht, bedoeld in art. 11 der Wet op de Rijksverzekeringsbank, is door de werkge versleden van den V erzekeringsraad mét in gang van 18 April aangewezen de heer J. N. Hendrix, alhier. R.K. Begrafenisvereeniging. In de Parochie „St. Johannes den Dooper" te Hoofddorp is aanvankelijk met 35 gezins hoofden opgericht een R.K. Begrafenisver eeniging, genaamd „St. Tobias". Als definitief bestuur is gekozen A. J C. Mulder,voorz.; Th. van Tol, seer.; P. J. Beers, penningm. P. Ran, Th. v. d. Geest, W. J. Koekhoven, J. Ruigrok, B.' Hamers- velt en T. Calverlage. Uit goede bron vernemen wij dat de pro paganda voor deze vereeniging met kracht zal worden aangevat. Reeds deze week zal door een achttien tal leden dezer vereeniging met de aanwerving van nieuwe leden worden begonnen. Gegund. De afbouw van de parochie kerk van O. L. Vr. van Goeden Raad aan den Arendsweg, waarvan Dinsdag de aanbeste ding is gehouden, is gegund aan den laagsten inschrijver, P. Langèndijk, te Beverwijk ,oor 46444.-. Stille Omgang Alkmaar. A.s. Zon dag wordt de Stille Omgang van het Mirakel van het H. Bloed te Alkmaar gehouden. De loopers vertrekken 10.15 uur van het Vereen, gebouw naar de kerk van O. L. V. van Goe den Raad te Beverwijk. Om 3 uur 's nachts vertrekt een autobus vanaf het V er. gebouw. Deelnemers kunnen tegen betaling van een gulden heen en terug hiervan gebruik maken. Tot Zaterdagavond 10 uur kan men zich in het V er. gebouw als lid opgeven. Gouden huwelijksfeest. Op den lOen Mei a. s. hopen Jacob van Riessen en Maria Margaretha Hoeben hun 50 jarige echtver- eeniging te herdenken. Voor de deur van hun woning aan den Rijksstraatweg is een mooie eerepoort opgericht. Ook op den 17en Mei zullen we hier een gouden echtpaar hebben. Op dien dag hoopt n. 1. het echtpaar Alders, eveneens wonende aan den Rijksstraatweg, zijn 50 jarige echt- vereeniging te herdenken. De bruid en de bruidegom zijn be.den 73 jaar oud, Zandvoortsche muziekkapel. Op den te Rotterdam gehouden wedstrijd van de Harmonie V ereeniging „Nederlandsche Spoorwegen" behaalde de heer Jan Schaap clarinettist een eersten prijs voor solo spel, een eersten prijs in duo en een eersten prijs in kwartet. De heer Jan Weber behaalde een eersten prijs in duo, een derden prijs in solo. De heer W. van der Wolde, trompet, be haalde een tweeden prijs in solo, de heer Jan Koper clarinet en W. van Zeyl, tenor be haalden een eersten prijs in den kwartet wedstrijd. Bijkantoor Posterijen, Een bijkantoor van het postkantoor zal gevestigd worden ten huize van den heer Wolf, Zeestraat, al hier. Geen eerbied voor den ouderdom. De jeugd heeft de eerste hand geslagen aan het sloopen van het Oude Mannen en Vrou wen Gasthuis. De aanval werd geopend op de ramen, die nu zijn dichtgespijkerd aan de straatzijde. Wie het gebouw thans ziet, moet getroffen worden door den verlaten en ver vallen toestand, zooals het geheel er uitziet en hoe 'n groot voorstander men is voor het be houden van „kunstwaarde" komt dan toch de gedachte, dat het slooperswerk van de jeugd een voorteeken is. Personalia. De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch beeft benoemd tot leeraar in de oude talen aan het Gymnasium al daar, den heer H. A. M. M. Kuyper, thans verbonden aan een lyceum te Overveen, Besmettelijke ziekte. In de afgeloo- pen week hebben zich alhier 2 gevallen van roodvonk voorgedaan. De R.K. Harmonie „St. Caecilia" te Schoten, dir. den heer Chr. Huyboom, geeft Zondag 8 Mei a.s. een concert alleen voor donateurs en genoodigde met medewerking van den heer Joh. Nelissen bariton, Bloemen- daal. De heer Nelissen zingt dien avond Aria uit Figaro van Mozart, In 't Wout van Ph. Loots en Terugkomst van Joh. Verhulst. Ook de Harmonie komt met een mooi pro gramma. Het belooft voor de donateurs een bijzonder mooie avond te worden. Het con cert wordt gegeven in de zaal van het Bonds- gebouw a. d. Kerklaan te Schoten. HEEMSTEDE. Feestvergadering R. K. Vrouwenbond. Woensdagavond hield de afd. Heemstede van den R.K. Vrouwenbond eene feestver gadering. De opkomst was niet zoo bijzonder groot, vooral wat betreft de leden, wat ver moedelijk wel als oorzaak had de voorbe reiding van het aanbiddingsfeest in de nieuwe parochie, en wat dan als een gelukkig ver schijnsel mag heeten, daar de vrouwen een goede predikatie prefereeren boven een feest avond. De avond werd door de presidente, mevr. Droog geopend met den Chr. groet, waarna zij er haar genoegen over uitspreekt, dat zoo vele niet-leden mede aanwezig zijn, en waar van zij verwacht, dat velen zich zullen op geven als lid zoowel van den bond als van het dameskoor „St. Agnes", want dat het vooral voor jonge meisjes een genoegen moet wezen goed te leeren zingen, vooral onder Zulk eene eminente leiding als die van mej. Elze Wille. Uit het jaarverslag der waarn. secretaresse, mej. Peeperkorn blijkt, dat het jaar 1926 een zeer vruchtbaar jaar is geweest. Veel is er ge daan om zoowel het geestelijke als moreele leven der leden te versterken door verschil lende lezingen, cursussen e. d. Het ledental bedroeg op 1 Januari 230 Uit het verslag der penningmeesteresse, mevr. Harnis bleek, dat de inkomsten en uit gaven bedroegen resp. f 515,28 en f 498,91, alzoo een batig saldo van f 16.375. Het verdere van den avond was voor reke ning van het zangkoor „St. Agnes" dat onder leiding van mej. Elze Wille voor de pauze opvoerde „De bloeiende Kerstrozen" allegorisch tooneelstukje, woorden van Ko Luicken-Slijper, en muziek van mej. Annie Bonafius en na de pauze „De fortuinlijke kist, zangspel, door Joh. Wagenaar. Beide stukjes bleken wel in den smaak te vallen. Ze werden vlot gespeeld, en het ge heel leverde vaak alleraardigste tooneelen, te meer nog, daar, zoowel de tooneelaankleeding welwillend verstrekt door de firma G. Faber, Binnenweg 201, en de kleeding waarvoor door de leden zelf de uiterste zorg was besteed, er allerkeurigst uitzagen. Het langdurig ap plaus was alleszins verdiend. Een fraaie pop, aangekleed door een der leden, werd gewonnen door een weesje, wat al niet beter kon treffen. Ook had nog eene verloting plaats van verschillende voorwerpen ten bate der kas, en eene Amerikaansche verkooping van een fijn kleedje, ten bate van „St. Agnes". Tijdens de pauze was er gelegenheid zich als lid van „St. Agnes" op te geven, waaraan eeni- gen gevolg gaven, te kort echter voor een flink koor, zoodat een grootere toevloed ver wacht wordt, op de eerstvolgende repetitie. Aan het slot dankte de presidente de aan wezigen voor hun belangstelling en in het bijzonder hen, die hebben medegewerkt tot slagen van dezen feestavond, waarna sluiting met den Chr. Groet. Besmettelijke ziekte. In de week van 17 tot 24 April heeft zich in deze gemeen te 1 geval van roodvonk voorgedaan. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: S. W. F. Hendrikse en J. W. Rappard; J. H. J. Hoog en H. A, M. d'Engelbronner; F. A. Berkemeijer en J M. P. Clavany; A. G. van Seggelen en A. Konst. Getrouwd: H. Riedeman en C, H. v. d. Veldt; F. H. Keuzenkamp met L. C. Wolhoff; AN. Ch. Rooiien met I. Kui pers; P. Molenaar met M. A. Boelsma. Geboren: A. H. SihkemaKrom, zoon; M. WullemsVan Excel, zoon; -r- C. E. PeereboomKikkert, dochter) D. W, j vatt Wijk—Salerowski. Overleden; D. de Wit, 84 jaar; N, E, Rost, 73 jaar; Ch. A. Jeekel, 60 jaar. Vergadering tuinlieden. Woensdag avond hield de onderlinge tuinliedenver- eeniging „Aerdenhout en O." in lokaal van Chr. belangen haar maandelijksche vergade ring. Na opening en notulen werd met een gebruikelijk welkomstwoord wederom ge ïnstalleerd een nieuw lid, maar een van dc oude garde, die vroeger jaren lang lid is geweest. De Voorzitter vertrouwt dat hij in het nieuwe millieu wederom zijn beste krachten zal geven. Door den heer v.d. Harm was een aardige collectie Primula's ingezonden waarover hij eene kort inleiding hield, waaruit bleek dat deze voorjaarsbloem zeer populair is geworden ,en hoewel men meestal spreekt van „het zijn maar Primula's", er reeds plm. 120 soorten zijn en 150 variëteiten. De heer Rudstoke had eene keurige col lectie groenten ingezonden, zoo o.a. reeds prachtige asperges, aarbeien, groote kroppen salade, bloemkool, kortom eene collectie die een sieraad zou zijn voor eene etalage. Over het kweeken van Asperges ontwikkel de zich een ruime gedachtenwisseling. Besloten werd dit jaar alleen een groote tentoonstelling te houden van Lathijris, waar ook bindwerk zou ingezonden kunnen worden, benevens zoover de ruimte hét toe laat, andere planten en bloemen en deze tentoonstelling ook een middag open te stellen voor donateurs en belangstellenden. Na een weinig belangrijke rondvraag werd de vergadering gesloten. Van het inbruikleen nemen van leerzame boeken werd al druk gebruik gemaakt. Personalia. Voor het examen Rijks diploma schoenhersteller, voor schoenher steller onder rijkstoezicht, afgenomen te Amsterdam, slaagden o.m. de schoenmakers patroons W. Luiten en A. A. Mooren, beiden alhier. Burgerlijke Stand van Vrijdag 15 tot Don derdag 21 April 1927. Geboren: M. A. Soesdorp-Rooijackers, z. M. J. Coops- Hrhn, d. Ondertrouwd: H. F. Peeters en A. A, Schenk. Getrouwd: W. D. de Gooijer en J. Was senaar. Overleden: V. H. J. Cijpers, 18 j. J. P. Boissevain, 81 j. Ch. L. Callier 79 j. Besmettelijke ziekte. In de afgeloo- pen week is alhier 1 geval van nekkramp voorgevallen. Te water. Toen het raar Java vertrek kende stoomschip „Prins der Nederlanden" in de groote sluis wérd gemeerd, geraakte dc vletterman P. S. te water. Hij werd door col lega's, die in een bootje te hulp schoten, weer op het droge gebracht, zoodat het ongeluk nog goed afliep. De drank. Dinsdag werd zekere A. R., afkomstig uit Duitschland, en thuis be- hoorende op het Duitsche Stoomschip lig gende nabij de Groote Sluis, in arrest ge zet wegens openbare dronkenschap. De kapitein van het stoomschip deelde de politie mede, dat hij A, R. niet meer aan boord wenschte, daar A. R. al meer dere malen wegens dronkenschap was in gerekend. Het schip vertroken A. R, liep hier zon der middelen van bestaan, vervoegde zich Woensdagavond aan het politiebureau, niet wetende waar hij heen moest. Donderdag is A. R, op transport gesteld om over dc grens gebracht te worden. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) DE R. K. KIES VEREENIGING IN VELSEN. Geachte Redactie, De Gemeenteraadsverkiezingen vallen voor Velsen, door het Annexatie-besluit Spaarn- dam-V eisen, den 20en April 1.1. in de Eerste Kamer aangenomen, in den Zomermaand. Uiterlijk 7 Juni a. s. is de datum der Candi- daatstelling verwacht vwardt echter, dat einde Mei de lijsten moeten worden inge diend. Er komen nu 25 Raadsleden. Onza eerste Candidaatstelling in de Kiesvereeni- gingen liet niet veel tijd van voorbereiding. Zonder eenig overleg vooraf b< ri p men een vergadering, zoo was het althans in IJmuiden, en een vijftal dagen later werden de Candi- daten gesteld. Met zoo geringe voorbereiding verwachtte ik de authentieke vertroebeling en oneenigheid. Ter vergadering der plaatse lijke Kiesvereeniging, te IJmuiden, deed ik daarom een voorstel, dat naar bevrediging kon leiden, doch van de Bestuurstafel werd geen vrede verwachting van dit voorstel gekoes terd, al was men het met mij eens. Men kon afwachten immers de Annexatie kwam is er nu. Ook is er tijd om orde te stellen op onze zaken, om een modus te vinden, die bevre digt. De Candidatenlijst, die thans twaalf na men bevat, kan men uitbreiden tot dertien. De taak, die ons wacht, bestaat in dertien mannen te brengen, die door kennis en ga ven in aanmerking komen men wege dit het zwaarst af. Mannen moeten wij kiezen, die bewezen hebben of bewijzen kunnen, dat zij ons waarborgen werk te levereo sn het alge meen belang, en, zoodra noodig, werk voof het Katholiek politiek leven. Men legge eens en voor immer de meening terzijde, dat zulk belang het best gediend wordt, als er van V eisen vier, of van V elsen- Noord drie en van IJmuiden twee onzer leden zitting nemen in den Raad. Dat is toch al te ongerijmd. Indien er mannen zijn van be proefde bekwaamheid en groote werkkracht, die op de grens der gemeente wonen in Breesaap, dan moeten die gekozen worden voor den Raad. Wie slechts voelen als kiezers voor die afdeelingen, waartoe zij behooren, maken de pacificatie hopeloos. Men bedenke toch, dat van de andere partijen, medestan ders en tegenstanders, de beste krachten ge leverd worden. Men zette vooral van zich af de idee, dat men naar den Raad wordt gezon den om wat te praten dat men niet noodig heeft voldoende visie op finantiën, moderne gemeentebedrijven, ónderwijs, grondbeheer, enz. enz. enz. Voor dit alles en veel meer moet men zijn berekend en dit vereischt studie vooraf en studie onafgebroken, ervaring en rijpe ontwikkeling. In dit verband is het niet mogelijk, dat bezadigde kiezers zich kunnen geven voor mannen, die een kiesvergadering binnengevallen, zich laten candideeren door een groepje kiezers. De algemeene, let wel, de algemeene on voldaanheid om niet ergernis te schrijven, openbaart zich met volle recht hiertegen. De strijd aan de Stembus zal hevig zijn waarom dan onze gelederen niet gesloten? De Socialen hebben op hun laatste Congres doen verluiden, dat zij hun beste beentje zul len voorzetten, en de Vrijheidsbónder spie gelt zijn geestverwanten gouden bergen vcor en wekt op tot een kiescampagne gelijk jaren lang niet gekend. Het kan er dus straks span nen. Eensgezindheid is de eenige leuze, die wij voeren mogen. Eensgezindheid op den dag der verkiezing, eensgezindheid vooral in de voorafgaande actie. Dit worde bereikt in de R. K. Kiesvereenigingen van V eisen en in de Centrale. Kan de Centrale geen algemeen overleg bereiken, let wel, kan zij dit niet, dan is er nog een middel, dat ons het hoogst aantal zetels verzekert, en dit moet dan gebezigd worden in de Kiesvereenigingen. Geen tal men. handen aan den ploeg 1 W. N. VOOGT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10