Purol bij Ruwe en Schrale Huid R'aje LA DAMNATION DE FAUST" THEATER DE KROON TAPIJTEN InmÉKl i llaje ÜSÜlEiE IKES GEM Klin'ek Gei 0. Greek! 84 GEPROLONGEERD Geen haast. MIJNHARDT'S t 3de Weeli Stoom Wasch-lnrichting „ZQOREïN Brouwersvaart 50-5 UIT DE PERS. BINNENLANDSCH NIEUWS Wijziging van de Successiewet. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 Staal-Tabletten 90 ct IVIaag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Vrijstelling van wegenbelasting. De motie Liihrs in den Rotterdamschen raad. Nog eens: De onbewaakte overweg te Kethel. Het mijnveld Vlodrop. De Ned.-Westfaalsche Spoorweg Maatschappij iEMENGD NIEUWS. Onder een autobus. Een onfortuinlijke proefrit. LANDBOUW EN VI5SCHERIJ 'te PLAATSELIJK NIEUWS. De landbouvJtractors en de wegenbelasting. Roomsch-KatihoTeke Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Noord-Holland. Kinder-Qranjebond „Prinses Juliana" in bet Amsterdamsche kwartier. ADVERTEN TIEN. Versche bloemen te Parijs. Het bouwwerk der nieuwe Kerk te Heslo. Jacob G. Groot Catharina M. van Loon 1867 1927 Elise A. van der Staay Willem J. M. Eldering DZ6CE&S STOOMEN Hendrikus W. van Turnhout Louise A. C. Kaper Betrouwbare inlichtingen De 'uliijkste tarieven voor -UNSTTANDSN en GEBITTEN SCHOTEN. HEEMSTEDE. MARKTNIEUWS. J. VAN DER LAAN Maatseh. tot Bevordering der Toonkunst Woensdag 4 Mei 1927 - 8 uur precies Solisten: Mevr. B. MAK-V/' N WAAY, scpraan-Dordrecht; de Heer LOUIS VAN TULDER, Tenor, Den Haag; de Heer GEORGE PETIT, Bariton, Parijs; de Heer JCS. DE KLERK. Bas, Haarlem; de ZANOVEREENIOINQ DER AFDEEL1NG; het UTRECHTSCH STEDELIJK ORKEST, Directeur de heer EVERT CORNELIS. Generale Repetitie Dinsdag 3 Mei te 7uur precies, in dezelfde zaal. Om teleurstelling te voorkomen raden wij aan eenige dagen te voren plaatsen te bespreken. Het bureau is dagelijks geopend van 103 uur en van 8i/4 tot 9 uur. Zondags van 12 uur af. Zateidag en Woensdag 2x/2 uur MATINEÉ Zondags Boorioopend voorstelling van 2 uur af FRANSCH, DUITSCH, ENGELSCH. Prijs van het Weekblad 60 cent per maand. Tegenover diegenen onder de Katholieken, die blijkbaar haast hebben met de rood zwarte combinatie, betoogt „Het Centrum'' nogmaals de grootere wenschelijkheid van een coalitie-verband tusscfien de rechtsche fracties. Nog kort voor zijn dood schreef dr. Schaepman: „Mijne vrienden, maakt u om de éénheid niet te spoedig bevreesd. Waar het gaat om de grondbeginselen, die den inzet van den strijd onzer eeuw uitmaken, daar zijn wij eensgezind. Juist daarom moeten wij op alle bijkomende punten geen éénstemmigheid vorderen. Wij kunnen niet uiteengaan over vragen over bescherming of vrijhandel, over de noodzakelijkheid van deze of gene meer dere of mindere staatsbemoeiing. Als men deze dingen vermeldt als „verschil van mee ning", niet als „verscheidenheid" of „sctia- keering", maar als gevaren in den „strijd tegenover een gemeenschappelijken vijand dan overdrijft men, dan drijft men een ver metel spel (Chronica, II, biz. 37-3C). En enkele jaren later, op 6 December 19€4, zeide mr. Goeman Borgesius, over de Liberale Unie sprekende, vrijwel hetzelfde in de Tweede Kamer. „Vat men het partijverband zoo eng op, dat men daarmede verstaat, dat er volko men overeenstemming moet zijn over elke bijzondere kwestie, dan zeer zeker is dat alles niet voldoende, maar wel is het vol doende, als men ruimte laat voor verschil van opvatting en op grond van gemeenschap pelijke beginselen zich er toe bepaalt met elkander vast te stellen in welke richting gedurende de eerstvolgende jaren moet wor den gestuurd". Aldus oordeelden deze beide Staatslieden over het partij-verband en het partij-pro- gram. Spreekt het niet vanzelf, dat ieder, die geen doldriftige beginselruiter, maar een practisch Staatsman is, met minstens dezelfde breedheid zal moeten oordeelen over het coalitie-verband en het coalitie-program? Voldoende is overeenstemming in de groote beginselen, en over een genoegzaam aantal practische programmapunten, om er een behoorlijk Regeeringsprogram mee te vullen. En hierin nu ligt het groote essentieele verschil tuoschen een Christelijke Coalitie, als wij willen, en een samengaan van Katho lieken en Sociaal-democraten. In beide gevallen, dit geven wij toe, zal het wel mogelijk zijn, zij het met weder- zijdsch geven en nemen, om het eens te worden over een practisch regeerprogram voor eenig vierjarig tijdperk. Maar bij een Rechtsche coalitie zal er bo vendien en allereerst, ook in velerlei op zicht, overeenstemming zijn over de te vol gen beginselen van Regeerbeleid. En is dit reeds van groot belang, ook waar het enkel betreft de wetgevenden ar beid, van nog veel grooter belang is het voor het algemeen bestuurs-beleid. Het wil ons voorkomen, dat zij onder ons, die zoo gemakkelijk denken over een samen gaan van Katholieken en Sociaal-democraten teveel denken aan het enkele program van wetgeving, te weinig aan het algemeen be- stuursbelang der Regeering. En men behoeft nog niet eens achter de schermen te hebben gezien, om te kunnen beseffen, dat, juist uit het oogpunt der be ginselen bezien, het laatste van nog grooter belang is dan het eerste. Eén wetsontwerp ingediend bij de Tweede Kamer, Bij de Tweede K amer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging der Successiewet. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Voor de regeling van het recht van Suc cessie kunnen de schulden ten 'aste van der overledene van de baten worden afge trokken. Deze aftrek wordt echter n et on- «eperkt toegelaten; er moet eenige waar borg zijn, dat alle schulden worden opge geven tot betaling, Waar ran de erllater had kunnen worden gedwongen. Daarom bepaalde art. 50 letter a, der Successiewet, dat ten aanzien van de daar omschreven schulden, het authentieke of onderhandsche geschrift, of het andere mid del, waarmede dat bewijs zou kunnen zijn geleverd moet worden omschreven. Deze redactie bleek echter niet geheel voldoende te zijn, en de wetgever vond aanleiding aan de bepaling toe te voegen: „beroep op den beslissenden eed als bewijs middel wordt niet toegelaten.' Daardoor bleef alleen een beroep op schriftelijk bewijs en op getuigenbewijs mogejjk. Tegen de handhaving van het getuigen bewijs bestond destijds weinig bezwaar, omdat door art. 50 letter a aheen omschrij ving van het bewijsmiddel wordt verlangd, indien hetgeen aan dezelfde persoon of de zelfde personen in totaal verschuldigd is, meer dan J 300 bedraagt. Daar art; 1933 B. W. het getuigenbewijs uitsloot om het bestaan te bewijzen van een akte van overeenkomst, waaruit een schuld van 300 of daarboven voorvloeie, kan slechts in zeldzame gevallen van omschrijving door middel van getuigenbewijs sprake zijn. Art. 1933 is thans echter vervallen, zoodat getuigenbewijs nu in dit opzicht onbeperkt wordt toegelaten. Daardoor is, voor wat de toepassing van art. 50 letter a betreft ten aanzien van het getuigenbewijs dezelfde ongewenschte toestand ontstaan, als waar aan de wetgever vroeger in verband met den beslissenden eed een einde maakte- Het komt den Minister voor, dat daarom in de wet moet worden bepaald, dat alleen op schrifteHk bewijs een beroep kan worden gedaan op het bewijsmiddel, dat ook door den rechter als zoodanig moet worden aan vaard. Mocht van een schuld geen schriftelijk bewijs bestaan, maar meenen belangheb benden, die op een of andere wijze toch te kunnen bewijzen, dan kunen zij overeen komstig het voorlaatste lid van art. 50 aan den daarbedoelden hoofdambtenaar of aan den rechter, zoo niet naar de eischen van het burgerlijk recht, dan toch overtuigend aantoonen, dat de schuld reeds vóór het overlijden bestond; daarbij kunnen zij even tueel van getuigenbewijs gebruik maken. Voorts stelt de minister voor om om aan art. 73 een nieuw lid toe te voegen, luiden de: „Bij de vaststelling van het bedrag, waarover de rechten van successie en van schenking worden berekend, wordt geen rekening gehouden met eenige door den erflater of den schenker gemaakte bepaling aangaande het dragen van die rechten". Het Tweede Kamer-lid Kortenhorst heeft aan de ministers van Financiën en van Waterstaat de vqjgende vragen gesteld: Zijn hun Exc. bereid aan de KamCr mede te deelen, of op de aanvragen cm g'heele of gr-declteli'ke vrijstelling van de Wegen belasting, overeenkomstig lid 4 van ari 6 der Wekenhrlastingwet, vóór 1 Mei e.k. 7nl ziin beschikt? 7oo dit niet het geval mocht zijn, zijn hun Exc. dan bereid, ;in afwachting Van een definitieve beslissing, voorlojopige vrljrt'l- lingen te verleenen aan aanvragers, die tijdig een verzoek als bovenbedoeld hebben aanhangig gemaakt? Gedep. Staten schorten htm goedkeuring op. B. en W. van Rotterdam hebben van Ged. Staten van ZuW-Ho'land bericht ont vangen, dat de goedkeu ing van het Raads besluit, waarbij besloten is om in overeen stemming met de b'kende motie-Lührs de kortingen op de wedden van het gemeen- tepersoneel te verlagen van 8K pet. op 5XA pet. en voor dit jaar daarvoor 500.000 te brengen op den pest Briasting mar het Inkomen" voorloopig wordt aangehou den. Ged. Staten wenschen eerst de be slissing van den raad af te wachten in z ke den factor voor het komende belastingjaar. Het Tweede Kamerlid Krijger heeft de volgende vragen ge icht tot den minister van Waterstaat: Is dc Minister bereid mede te deelen of het onderzoek in zake afs'ui- ting van overwegen, waarvan door hem mededeeling werd gedaan in de zitting van de Tweede Kamer der Steten-Generaal, gehouden op 9 December 1926, reeds is afgeloopen en, zoo ja, tot welk resultaat dit onderzoek heeft geleid? I9 de Minister niet overtuigd, dat het op 19 dezer voorgekomen ongeval met doode- lijken afloop op den onbewaakten overweg nabij Kethel het onhoudbare van den toe stand aldaar heeft aangetoond en is de Minister bereid te bevorderen, dat de afsluiting van dien overweg onverwijld worde hersteld? Sinds Dinsdag is de boring in het mijn veld Vlodrop gestaakt. De verkregen re sultaten zijn, naar men uit Roermond aan de Maasbode meldt, alleszins te rechtvaar digen. De beslissing inzake het al of niet aan vaarden der concessie kan weldra worden tegemoet gezien. Een overeenkomst met den Staat. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot bekrachtiging van een over eenkomst met de Nederlandsch-Westfaalsche Spoorwegmaatschappij in liquidatie betref fende den naastingsprijs Van den spoorweg van Zutphen langs Winterswijk naar de Prdlsische grens in de richting van Borken en van Bocholt. Een klein meisje het slachtoffer. Op de Maaskade, nabij den verhoogden oprit aan de Van der Takstraat te Rotter dam, is een ernstig ongelijk gebeurd. Twee meisjes staken daar plotseling de brug over. Daar zij achter e.n rij voertuigen geloopen hadden, bemerkten zij niet, dat van de andere zij-le een autobus van den dienst BloemhofVredeniordplein naderde. Een verkeersagent, die het ongeluk zag aan komen, kon nog een der meisjes naar zich toe trekken, doch het andere meisje, de negenjarige M M. van Dijk, wonende op het Prins Frederikplein, werd aangereden. Met eenige ernstige hoofdwonden wrd het kind in de kliniek 00 de Man-kade binnen gedragen, waar de dood werd vastgesteld. Nabij Kelten geraakte een nieuwe auto bus van d«>n autobus-or.dernemer J. v. E, te Weert in brand, tijd~ns een proefrit, op den rijksweg naar Eindhoven De bestuur der wist zich tijdig in veiligheid te brengen. Op grooten afstand kon men de hoog op laaiende vlammen waarnemen, De ruime wagèn verbrandde geheel. Dit is reeds de tweede autobus binnen een half iaar van dezen ondernemer, die op een degelijke wijze verloren ging. De motor uit den eersten verboerden wagen was geplaatst in den auto, welke thans verr brand is. ling wordt beschouwd als een openbaar lichaam; onder dit artikel vallen dus de groote Coöp. Loondcrschvereenigingen, zoo als die bijv. in Groningen, Friesland en Drenthe veelvuluig voorkomen. Vrijgesteld zouden dus zijn de kapitaal krachtige boeren met eigen tractor, bene vens zij, die coöperatief een tractor me', dcrschmachine bezitten, terwijl niet vrij gesteld zijn ce niet-kapitaalkrachtide loon- dorschers en Icomloegers, die hun bedrijf uitoefenen bij de kleinere boeren, die finan cieel niet sterk genoeg zijn cm Cr een eigen installatie op ra te houden. Wat dit voor den lcondoftcher beteekent, leert het feit, dat in totaal het kleinig heidje van 720 voor één loondorschets- garnituur verschuldigd is. Daarbij bezitten grootere loondorscbers soms 5 cf 6 stellen, bestaande uit locomo bielen, stcoiEidcrschmachines, stroobinders. stroopersen en tractors tot een gezamenlij- ken aanslag v,an 3 a 4C00. Een tractor komt, normaal gesproken, in een heel iaar niet meer dan IOO a 150 K.M per dcrschstel op den weg, zoodat de we genbelasting voor den loon'orscher neer komt cp 5 7 per K.M. Aangezien de man met één stel gemiddeld 100 a 150 bunder per jaar afdorscht, zal ook het ge middelde dorschloon, n.l. plm. 25, ver hoogd moeten worden met 5 a 7, of wel met 20 a 28 pet., omdat hii niet in staat is het belastingbedrag uit zijn „over winst" tc betalen en dus wel verplicht 's, dén last te verbalen geheel of gedeelte lijk cp ziin klanten! dat ziin de niet- kari'.aalkrachtige boeren, terwijl de „''roo- ten" en waarschijnlijk ook de coöperatief vrijgesteld zullen zijn. De Ned. Ver. van Landhouwtractor- gebruikers vraagt een auc' tie bij den Minister van Waterstaat aan. Een pleidooi voor de loondorscbers. De voorzitter en de secretaris van de Nederl. Vereéniging van Landbouwtractor- bruikers, de heeren J. S. Visser, te Sant poort en A. Breure, te Haarlemmermeer, hebben een audiëntie aangevraagd bij den Minister van Waterstaat. Het doel dezer audiëntie zal, naar de „Tel." verneemt, zijn, den minister te overt tuigen van de wenschelijkheid, cm loondort schers en loonploegers vrij te stellen vat» het welwillende en bekende Po1:,'e-m»-iek- korps, terwijl aan den optocht, die te 5 uur Het concours van den R. K. Bond van Harmonie- en Fanfareco-psen in Noord- Holland, zal gehouden worden op den Tweeden Pinksterdag en den daarop volgen den Zondag. Het belooft wel een succes te worden. Op het garantiefonds is flink geteekend en er is alle gewenschte medewerking. De Burgemeester der Gemeente Groote broek is eerc-voorzitter van het con cours geworden. Ook het gementebestuur geeft op verschillende wijzen blijk van zijn belangstelling. De officieele ontvangst zal op de dagen van het concours om half een des middags plaats hebben en daarna wordt eerst een jmarschwedstrijd en vervolgens de copcert- wedsfijden gehouden. De concertwedstrijden worden gehouden op het terrein van den heer Schaper, het welk dicht bij het Station Grootebroek Bovenkarspel is gelegen. Op dit te-rein zid'en verschillende attrac ties worden opgesteld Met groote verwachtingen kan dus het eerste concours van den R. K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Noord- Holland, waarvan de muziekvereeniging St Caccilia van Grootcbroek, thans de uit voerende verecniging is, tegemoet worden gezien. Men schrijft ons: Door het bestuur van den Kinder-Öranje- bond „Prinses Julina", in hot Amsterdam- sche Kwartier, werd nog nider besloten 'den optocht, op 30 April a,s., luisterrijk te houden. Daartoe zal o m., in den optocht wor den meegevoerd een triumfwagen, waarop voorgesteld zal worden de Nederlandsche Maagd en bijbehcorcnde attiibuten. Geduende de wandeling, dis te 1 uur des middags aanvangt, door het Am-terdam- sche- en Bavokwarlier, wordt beschikt over de wegenbelasting, voor zoover hun trac tors gebruikt worden voor het vervoer van naar het Bavogebouw vert skt, nog eigen dorschmachines, stroopersen, strooi tweede muziekkorps, nl. dat van den heer binders en gereedschapwagsns; verder war- J. J. C. Scholten, zal deelnemen, neer hun tractors onbelast van of naar bet De route van dezen laatsten optocht is bedrijf rijden, waar gedorsebt of geploegd als volgt: Teijlerplein, Deyse-inckslraat, moet' worden en ten slotte in den hun ma- Amstcrdamstrnat, Amsterdamsche Poort. chines niet in staat zijn, met grootere snel- fpaariïwouderst-aat, Wijde Steeg, Snaarne hcid over de wegen te rijden dan 5 Zi„ ^PaMjn0' K.M. per uur. Groote Houtstraat, Groote Markt, Smede- Volgers het eerste lid, letter d. van art. strJjat. 1 1 11 De kindervrienden worden er nog op ge- 6 der nieuwe wet vallen de tractors van de - landbouwers, die in eigen bedrijf worden gebruikt, buiten de wegenbelasting, terwi in het volgende lid, letter a. wordt gezegd dat de Minister van Financiën in bijzondere gevallen bepalen kan, dat een ïech'spcr saonlbkheid-t ezittenc'e vennootschap, ver- 0-raming of stichtitv ten aanzien van vrr'stel- i Heden overleed tot onze diepe droeihe'd in de St. Johannes de Deo te Haarlem, na een kort en geduldig lijden, voorz;en van de H H. Sacra- men'en der Stervenden, in den ouderdom van 53 jaar, onze beliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, JOHANES SINTENIE. Uit aller naam, Wed. A. SINTENIE geb. DE WIT. Bloemendaal, 27 April 1927. Kennemerweg. De H.H. Uitvaartdiens'en zul len gehouden worden in de Parochiekerk der H.H. Drieëen- heid 'e Bloemendaal, op Maan dag 2 Mei a s., des morgens te TA uur en te 9 uur de gezon den Requiem, waarna de begra 'enis op het St. Adelberts- '-erkhof te B'oemendn-1. wezen, dat de bond financieel zwak is. Daar wij geen enkrie subsidie genieten, moeten a'le uitgaven bestreden worden uit de con tributies der le-'en en wat door hen, die met ons doei instemmen, geschonken wordt. Daa-om doen wij thans nog een laatste beroep op onze begunstigers'sters), de in- teekenlijsten en circulaires welwillend te gedenken. Aan de buurtbewoners zouden wij nog willen toeroepen: Op 30 April a.s. vlaggen uit! Het verzenden van bloemen over groote afs anden dateert uit den tijd van Lo le- wijk XIV. Audigier, kok van den Zonneko ning, kwrm eens in Januari uit Italië terug en zag bij Nice rezen in bloei staan. Hij l et ze plukken ten einde er 's konings Lafel mee ie sieren. Zeven dagen later, bij aankomst te Pa-ijs, waren de bloemen nog versch, tot Audigier's groote verbazing Hij zou wellicht minder verb-asd zijn zeg de „Intransi'ernt", over de frischheid van de bloemen, die thans per vliegtuig uit Nederland worden aa-^evoërd, en d'e een paar uur, nadat zij bij Haarlem zijn gepluk', ,n de Panische étalages verschijnen. Uitgaande van de idee dat de Kerk is het paleis van God, voelt men dat dit gebouw moet zijn een woonstede Hem waardig. Een woonstede in wleks vormen wij neerleggen al den gloed onzer liefde naast diepe ver eering voor den Schepper, Verlosser en Heriigmake'r. Deze gevoelens moeten ongetwijfeld den bouwheer bezielen, voor hij uiting geeft aan zijn scheppend genie en neerlegt in l'jn-n wat eens in forsche steen zal verriizen. En deze gevoelens heeft de bouwmeester der nieuwe kerk te Heiloo cngetwufeld gevoeld toen hij de lijnen schetste voor het bedehuis Want nu reeds is duidelijk te zién dat de kerk mcoi zal zijn. Daar de Romaansche bouwstül hem ten dienste stond, mocht hij zijn fantasie niet d.en vrijen teugel laten, maar was hij ge bonden aan de soberen eenvoud van den vromen kunstzin van vroeger eeuwen. Nu het metselwerk nagenoeg voltooid is, de dakpannen gereed zijn om het dak te dr-gen en een be<rin is gemaakt met de lei-bedekking, beginnen vermen en lijnen tot ons te spreken. Het terrein van de kerk betredend, staan we aanstonds voor een grooten boog door welke we in het voorportaal kunnen waar in de hoofddeuren en ter weerszoden de zij ingangen zijn. Hoewel de talrijke sle;ger- nalen een vrij gezicht nog belemmeren is toch reeds de greote ruimte van het mid denschip te zien. Voortgaande door wat eens de middenzaal z~l worden, met ter weerszijden de bankenrijen, komen we meer en meer tot de overtuiging dat we weldra in een bouwwerk ter kerke zullen gaan, ook het historisch Heiloo ten veile waardig. Maar wat nog meer tot ons spre ken zal is de mooie harmonie van lijnen welke nu reeds te bewonderen valt. Op 't einde het middenschip komen we bij de twee transepten van den kruisvorm. Ons omkeerende krijgen we hier een schette rend gezicht op het zangkcor dat een op pervlakte heeft van 50 M2. De beide kruis- amen sluiten zich zeer mooi aan bij het middenschip en vormzn er een grootsch ge heel mee. Zijn wij genaderd tot het Priesterkoor met de mooie apois of altaarn's. De vloer van het Priesterkoor zal 48 c.M. hooger zijn dan dc vloer der kerk terwijl de vloer der beide zijaltaren 16 c.M. hooger ligt. In de heide transepte zijn de biechtstoelen uitge bouwd terwijl in het banken transept de in gang van de Eerw. Zusters is. Aan de rechterzijde van het altaar aan den Evangeliekant, is de ingang naar de sacris- iie. De sacristie is ruim en vol licht. Kasten 'angs den muur, en tegen den lmgsten bui tenmuur 1 de credenstafel. Ook is hier de kluis vcor het bewaren des Heilige vaten enz. Een rond gewelf dekt de ruimte; naast de sacristie is een bij-sacristie en nog een andere bergruimte. Door de kerk terugkeerende, gaan we aver het rooster dat de koude lucht uit de kerk zuigt terwijl in het linker transept het rooster zich bevindt waardoor de warme luch de kerk binnenkomt; achter in de kerk gaan we langs de doopkapel. Vervolgens maken we een omgang langs den buitenkant. Links omslaande gaan we eerst langs den toren, waar worden ge plaatst 't groote beeld van St. WilPbrordus. Dok aan de buitenkant behoort de harmonie van lijnen voortdurend het cog en wanneer straks al dat steigerwerk, al dat hout en al die bouwmaterialen zullen zijn opgeruimd en de ramen mooi gebrandschilderd glas ge richt zullen zijn, da" zal iedereen ongetwij- "eld slechts lof spreken. Nrar men ons me- ledeclde wordt in het raam achter in de Kerk aangebracht een schildering van het 'aatste oordeel, terwijl in de ramen in het Priesterkoor de verschillende Lijdenswerk tuigen zullen werden afgebeeld. Om de kerk wandelende kwamen we ook l ngs het 'okaal waar de machine zal komen te staan /oor de verwarming. Overal heerscht groote bedrijvigheid. Ten slclte willen we nog eenige cijfers ge ven van verschillende maten en opper vlakten. De hoogte van het middenschip tot den nek van het gewelf bpdraagt 12>^ M. Van de transepten 8 'A M. Van de zijbeuken 4.75 M. De hoogte van het metselwerk van den toren is 18 M. terwijl de spits evenens 18 M. is, dus wordt de totale hoogt van dén toren 36 M. I Heden overleed zacht en kalm, na voorzien tc zijn van de H.H. Sacramen'en der Ster venden, onze geliefde Echtge noot, Vader, Behuwd- en Grootvader JOHANNES BFRKHOUT in den ouderdom van ruim 65 jaren. 2681 Uit aller naam, Wed. J. BERKHOUT en Kinderen. Uitgeest 27 April 1927, Langenbuurt 795. Heden overleed, na voorzien te zi n van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, onze ge liefde Man en Vader JOHANNES VEEN in den ouderdom van 74 jaar. Namens de Familie. Wed. J. VEEN-VAN EERDE 2693 en Kinderen. Hillegom, 27 April 1927. ONDERTROUWD: en Vreeland a. d. Vecht 28 April '27 iaarlem, Zomervaart 18 Huwelijksvoltrekking op 24 Mei a.s., te 10 uur in de Kerk van O. L. V.-, v. d. H. Rozenkrans aan het Spaarne. 2Ó89 ONDERTROUWD: en Nijmegen, Sterreschansweg 54 Overveen, Blcemendaalscheweg 213 28 April 1927. Huwelijksvoltrekking 19 Mei e. k. te Nijmegen. 2066 Den 15en Mei a.s., hopen onze ge liefde ouders en dsn dag te herdenken, dat zij voor 50-jaar in den Echt werden verbonden. HUN DANKBARE KINDEREN BEHUWD- EN KLEINKINDEREN Ontvangdag Zondag 1 Mei van 2.30 tot 5.30, Ruijchaverstraat 23, Haar lem. 2706 i Hiermede betuigen wij onzen har- élijken dank, voor de vele bewijzen van drelneming, ondervonden tijdens de ziekte en het overlijden van onzen innig geliefden Man en zorgzamen j Vader SIMON ADMIRAAL. Wed. S. ADMIRAAL- DEELISSEN. ANNIE. 2707 FEMIE. IJmuiaen, AmsteU'raat 4. Het staand muurwerk aan de zijkanten is 5. M. hoog en van het middenschip 8 M. De diepte van het middenschip is binnen de kerk 43 M. en de breedte 11 M., terwijl de zijbeuken 3 M. breed zijn. De totale breedte der transepte is 30 M. Van de toren is 5'A M. De oppervlakte van het koor is 10 bij 5 M. De~ vioer van het Priesterkoor voor het altaar is 2.68 M. breed. Het geheele Pries terkoor is 10.23 diep en 11.75 breed. Begunstigd door goed wc:' het werk buitengewoon vlug gevorderd. Het verzu-m is niet noemenswaardig. Architect Jan Struijt en de aannemer kunnen zeer tevre den zijn. Moge ook verder gunstig weer er toe bijdragen dat het werk geregeid door kan gaan, dan mogen wc hopen dat eind Augustus de kerk in gebruik kan genomtr worden. Uitvoering ten baie v: a de St. Lidutna- keik. uinsoag 3 Mei a.s. word. er in den Schouwburg, Jar.sweg, een tooneel- vcorstelling gege.en ten bate van oen af bouw van den St. Liduina-kerk. Er heeft zich voor dezen avond een commissie ge vormd, die de medewerking heeft gekic- gen van den K.-K. Kring.^ De bekende Kcci eer-afdeel ng van den Kring zal op voeren: „13e Toog van mijnheer Pastoor waarmede reeds zoovele successen ge boekt zijfl. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door het K.-K. Lyceum-o.kest, zcoJa. ook voor dit onderdeel succes is verzekerd. Een aansporing voer de parochianen om deze kunst en genotvolle avond brij te wonen, lijkt ons overbodig, doch wel wil len wij de nie -parochianen mededeelen, dat ook voor hen deze uitnooöiging toe gankelijk is. Kaarten verkrijgbaar bij de heeren: F, W, Landstra, Uosterslraa. 34 en P. H. Borghoul, Overtcnstra'flt 11, alsmede in he. Sigarenmagazijn „Qe Gekroonde Moor eig, J, v. d. Tigge, Groote houtstraat. T'leats bespreken: Maandag en Dinsdag a.s. van 104 uur aan den Schouwburg. De gemeente-begrrotmg. Bij den hieibiji overgelegden brief, maken Gedep. S aten dezer provincie bezwaar tegen de ingezonden gemeentebegrooting voor het dienstjaar 192/, op grond, dat daarop on der de vcljnss, 389a en 389b een bijdrage van het Rijk en de Prov.ncie is geraamd van e.k 100.030.terwijl aan den ande ren kan. hun niet is gebleken, dat er r.aar gestreeld is om de inkomsten zoo hoog mogelijk op te voeren en de. uitgaven tot het s rikt noodzakelijke te beperken. Ten aanzien hiervan deelen wij U mede, dal bij het ramen van de uitgaven niet bo ven het onvermijdelijke is uitgegaan, zoo- da' geenerlei verlag ng van bedragen mo gelijk is. Piet opvoeren voorts v?p de inkomsten, achten wij evenzeer uitgesloten, aangezien deze in het algemeen wel lot op de uiter ste grens zijn geraamd. Het door Ged. Staten in overweging ge geven verhaal van pensioensbijdragen, a,s- ock de verhooging van de retributies v&or het bezoeken van inrichtingen voor hoo ger- en middelbaar onderwijs te Haarlem, zal gesteld dat hieraan werd tegemoet gekomen thans geen practisch nu meer Kunnen hebben met het oog op de ophef fing onzer gemeene met 1 Mei a.s. Mitsdien stelten wij U voer de beg'oo- ing ongewijzigd te handhaven en ons Col lege te°machtigen daarvan mededeling t» doen aan Ged. Staten. Personalia. Voor het dezer dagen te Amsterdam gehouden Federatie examen voor „Onder Rijks Toezicht gediplomeerd Schoenhersteller (dipl. A) slaagden de heeren A. A. Mooren, en W. Luiten, beidf alhier. HAARLEM, 27 April 1927. Groentemarkt bloemkool 12-32 ct., roode kool 814 ct., gele kool 6—12 ct. per stuk; spinazie 40— 80 ct., postelein 1.502.per kist; kropsla 2—8.— per 100 krop; wit lof 1232 ct. per K.G.; raapstelen 1.60—2.70 sper 100 bos; radijs 310 ct. per bos, rabar ber 1020 ct. per bos; knakpeen 612 ct. per K.G.; prei 212 ct. per bos, selde 415 ct., pieterselie 46 ct. per bos; uien 68 cl. per K.G. PURMEREND. Noteering van de „Afslag- vereenb'ing Becmster, Purmerend en Om streken" van Woensdag 27 April. Witlof 17 ct. per K.G. Bloemkool 828 per 100, Spinazie 2558 ct. per 5 K.G. Postelein 35 ct. per K.G. Sla 4.80 per 100 Krop. Radijs 3.505.10 per 100 bos. Raapstelen 35 per 100 bos. Rabarber 6.6011.40 per 100 bos.. VISCHHANDEL ANNO 1831. RIVIERVISCHMARKT 13. Haarlem Teleloon 10545, Heden versche Kreeften Versch? Holl. Zalm, per 5 ons 2 50. Versche Elft per ons J 0.90. Gerookte Holl. Zalm, per ons 1.20. Gerookte Am. Za'm per ons 0.60 Gerookte Elft per ons 0 60. Tong, Tarbot Heilbot, Zuider Zee Bot, Kook-, Stoof en Bakpaling. Versche gepeH" Garnalen. AFD2EL1NG HAARLEM. J5 GEMEENTELIJK CONCERTGEBOUW - HAARLEM BERLIOZ. v Voor de GENERAIE REPETITIE en UITVOERING zijn bij de fir- ma's MET MEYLINK en A. VERNOUT en 's avonds aan het loket ENTREEKAARTEN verkrijgbaar; voor de uitvoering a 3.pl.r,, voor de Generale Repetitie 0.62J4 pl. r. Dé leden der Maatschappij tol Bev. der Toonkunst hebben persoon lijk vrijen toegang tot hare twee uitvoeringen t.ier ter stede en elders en genieten een korting op het schoolgeld voor leerlingen aan de Mu ziekschool en op den abonnementsprijs der Kamermuziekavonden. Om lid te worden of donateur wende men zich schriftelijk tot den afdeelings-secretaris HYACINTHENLAAN 23, te OVERVEEN. BEN HUR STOOMEN—VERVEN MACHINAAL STOF VRIJMAKEN „Blijvend" Motecht maken Gij kent va deze talen niets en voelt het gemis hiervan. Gaarne wilt gij zooveel van een of meer dezer talen weten, dat ge een eenvoudig bock daarin leunt lezen, gewone gesprekken en correspondentie kunt voeren. Wilt gij dit? Zendt ens dan onderstaand biljet, wij zenden U dan gratis en franco 7 proernummers. Naam: Adres: In open enveloppe, mei 2 cents postzegel gefrankeerd, toezenden aan' A, F. G. LÊIDF.R1TZ, D. H. SCHENK, Hcoldcnderwijzers, Houtmankode 76, AMSTERDAM, Tclel. 44963.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 3