Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? De uitslag der Oostenrijksche verkiezingen: een succes voor links. De Chlneesche chaos. De overstromingsramp van den Missisippi. Onder de Radio-berichten: De drie organisaties van metaalbewerkers ïn het Saargebied hebben de algemeepe staking geproclameerd. De D-trein Berlijn-Keulen reed gistermiddag bij Ahlen (in Westfalen) in een ploeg spoorwegarbeiders; vier mannen gedood. De toestand in het Missisippi gebied verergert; naar schatting zijn er thans 150.000 dakloozen. Staking in een Zuid-Afrikaansche mijn uitgebroken. GEM. BUITENL,. BERICHTEN VAN EUROPA NAAR AMERIKA IN 50 UUR? AMSTERDAMSCH NIEUWS. TNNENLANDSCH NIEUWS Op den grooten feestdag. RECHTZAKEN, De adviescommissie voor de Amsterdamsche Politie. De ringbaan te Amsterdam. De nieuwe gemeente-woningen in de Hoofdstad. Na de verwerping van het verdrag Nederland-België. De moordaanslag te Arnhem. Een depötkouder verduisterd f 14.000. De aanryding met doodelijk**- afloop te 's-Gravenhage. De Ooetenrijksche ver- kiezipgên. De resultaten van de Zondag in Oosten rijk gehouden verkiezingen zijn thans be kend- Al zal de definitieve uitslag van de ver kiezing voor den Nationalen Raad ook eerjt na den achtsten Mei officieel worden vast gesteld, men kan op grond van de bekend geworden cijfers reeds nu constataeren, dat •de vermoedelijke uitslag deze zal zijn: een- heidslijst (Christelijk-socialen en Groot- Duitsehers, de huidige regeeringspartijen) 85, sociaal-democraten 71 en Landbond negen zetels. De sociaal-democraten hebben dus, zooals wij Maandag op grond van de toen ontvan gen berichten reeds meenden te mogen zeg gen' eenige zetels gewonnen. Zij komen van 68 (in een andere opgaaf vonden we voor den ouden Nationalen Raad 69 soc- opgege ven, maar in de soaalistische bladen geeft men het cijfer 68 voor de soc. en 82 niet 81 voor de Cnristelijk-socialen) op 71. Hun winst bedraagt dus drie zetels. De burgerlijke meerderheid in den Natio nalen Raad heeft dus slechts- weinig gele den. Maar de regeerin s neerderheid is er slechter afgekomen. Dat is een gevolg van het succes van den Landbond, die in der vorigen Nationalen Raad vijf zetels bezet hi:ld, inaar tngns er over negen de beschik king zal krijgen. Zoo heoben dus de regeeringspartijen in het geheel zeven zet'ls verloren en heel dat verlies komt op rekening van de Christelijk- socialen (de Groot-Duitschers behouden hun tien zetels), die nu nog wel niet, zooals we Maafda» mogelijk achtte, hun positie als steikste f.actie in den Nationalen Raad heboen verloren, maar dan toch met hun 75 zetels den socialisten slechts vier stemmen nog voor zijn. Met de Groot-Duitschers te zamen vormen zij thans een groep, die slechts over twee zetels boven de volst.ekte meerderheid (83) in den Raad beschikt. En daar de sterkste groep den voorzitter van den Raad moet aan wijzen, die geen stem mag uitbrengen, heeft de huidige regeeringsgroep slechts één stem boven de volstrekte meerderheid. Zoo is de positie van dr. Seipel zeer ver- Zwakt en zal een reconstructie van de regee ring vermoedelijk niet kunnen uitilijveh. Hetzij door een poging om met den Land bond tot overeenstemming te komen. Hetzij door het streven naar een overeenstemming met de socialisten, die een blad als de „Neue Freie Presse," dat tijdens de verkiezings campagne met felheid de socialisten be streed, nu toch niet volkomen ter zijde schuift. /an de Christelijk-socialen zal echter wel allereerst een poging te wachten zijn in de richting van een samengaan met de platte landers, die van den vorigen Nationalen Raad de regeering reeds welwillend onder steunen, maar die voor een actieve deelne ming aan de regeering, nu zij in het parle ment op de wip zitten, ongetwijfeld zeer bepaalde eischen zullen g>an stellen." Zoo zijn de parie.nentaire moeilijkheden door deze verkiezingen, van welke dr. Seipel een „Ruck nach rechts" verwachtte, n aar die integendeel het omgekeerde brachten, ten zeerste toegenomen. Voor de beoordeeling van de stemming in het land aijn de cijfers van de uitgebrachte st aaien van meer oelang nog dan de cijfers oer verkregen mandaten. Er is thans geble ken, dat Z.niag in Oostenrijk 3.6)7.206 gel dige stemmen zijn i it .ebracht. Daarvan v .'kregen de sociaal-de aocraten 1.529.770 stemmen, de eenheidslijst (Christelijk- socialen en groot-Duitschers) 1.727.419 ste n- men, de Landbond 224.494. De sjcialisten wonnen dus in vergelijking met 1923, waarbij nat rurlijk met de toeneming van het kie zerstal1 rekening moest worden gehpuden, ïu i 219. 0 stemmen, van welke de helft in \v eenen r .en it eorac.it. De eenheids- lijst daarentegen verloor in geheel Oosten rijk ruim 15.500 stemmen. jJs socialisten zien in dat verkiezings- res-iltaat al de voorbode van hun eindelijke zegepraal. De ondergang van de christelijke en burgerlijke partijen is waarheid gewor den, zei een van hun woordvoerders Maan dag bij de viering van de overwinning" te Weenen, die, zooals men weet, hierin be stond, dat de socialisten zich in den ge meenteraad in hun oude positie wenschen te handnaven, nog eenige verkiezingen en zij hebben het verloren. Naast het roode Weenen zal de roode republiek komen. Men ziet uit het bovenstaande, dat deze woordvoerder wat voorbarig is geweest. Al hadden de socialisten eenig succes, de tegen slag. van de regeeringspartijen is voor een groot deel dan toch een gevolg van de machtsverschuiving onder de burgerlijke partijen. Een machtsverschuiving echter, die wel belangrijke gevolgen kan hebben en die tenslotte wellicht de tot dusverre in den lande overheerschende star dogmatische christelijk-socialen zal nopen, wat meer rekening te houden met de sterke minder heid. ra toestand In China. De gezanten der vijf mogendheden heb ben Donderdagmorgen peernfereerd. Hoe wel er geenerlei officier'e d ieeling werd gedaan, schijnt het (zooais ovic reeds uit Ja- pansche bron gemeld werd) dat de Vereenig- de Staten zich verzetten tegen definitieve maatregelen in verband met hef gebeurde te Nanking. In sommige kringen wordt in overweging gegeven, dat d« mogendheden, fezien de oogenschijnlijke gematigdheid van Tsjang Kai Sjek zouden afwachten hoe de toestand zich ontwikkelt. Echter geboft het meerendeel der buitenlanders in China dat een dralen der mogendheden met het vast stellen eener besliste houding tegenover de extren is'ische nationalisten een herhaling der aanslagen zal iiitl leken en dan wellicht te Peking en te Tientsin. De Britsche oud-onderwijzer van buiten- landsche zaken, Locker Lampson, heeft Dinsdagavond in het Lagerhuis meegedeeld, dat er te Hankau thans nog slechts ongeveer 200 Britsche en 75 Amerikaansche onderda nen zijn, die óf op schepen óf aan den oever wonen. De toestand is er zeer gespannen en tal van welgestelde Chineezen hebben de stad verlaten. De „Matin" meldt, dat na afloop van het congres der gedelegeerden in Europa van de Koeomintang de secretaris-generaal ver klaarde, dat de breuk met de communisten een voldongen feit was. De Koeomintang wil niet werken voor de 3e Internationale maar voor China; de ervaring van de samen werking met de bolsjewisten is noodlottig geweest. Er heerscht volgens een door het N.T.A. meegedeeld Amerikaansch bericht uit Sjang hai een chacs buiten de stad Swatau in de provincie Kwanstoeng (waarin ook Kanton !i t) waar Kantonneesche troepen in de pan zouden zijn gehakt door „roode" boeren- troepen geholpen door overblijfselen van het leger van Tsjen Tsjiang Min. Generaal Soen Tsjoean Fang, een van de bevelhebbers der Noordelijke en de oor spronkelijke verdedifer van Sjanghai heeft volgens een draadloos N.T.A.-bericht aan- reboden zich over te geven aan Tsjang Kai Sjek. De overstroomingen in Amerika. Wegens het verontrustende voortduren c' r overstroomingen heeft de gouverneur n Lousiana een pr. clamatie uit evaa'di' d waar bij de staat van beleg wordt af ekindiid en heeft hij relast, dat de di'k van den Missisippi bij New O.leans Vrijdagmiddag om 12 uur moet worden doorgestoken. Er ?al een gat van ongeveer 600 m, breed in se^ maakt worden, hetgeen voldoende zal zijn om het water te New O leans, dat ongeveer 16 km hoogeror ligt, bijna een M. te doen dalen. Er zal dientengevolge 400 millioen M2 goed bouwland onder water komen te staan, maar alle autoriteiten keuren dit op treden goed. De geheele nationale militie van Louisiana is gemobiliseerd voor het ge val de boeren zich gewapenderhand zouden verzetten. Verwacht wordt, dat de stad New Orleans zich aansprakelijk zal stellen voor de schade. Het dal van den Mississippi van St. Louis tot aan de golf van Mexico (een afstand in een rechte lijn'gemeten van ruim 1000 km) staat voor de ergste ramp in zijn sescbiede- ris, zoo meldde de „Times"-correspondent te New York gisteren. Er staan reeds 28 millfa d M2 land onder water maar 120 mil liard M2 li g :n in den weg van de overstroo- tning en niet voor we veertien dagen verder zijn kin gezegd worden hoeveel daarvan aan het hooge water zal ontkomen. Half Arkansas staat onder water; alle vijf rivie ren tusschen Little Rock en Memphis zijn buiten haar oevers getreden. West-Missis sippi verkeert eveneens in benarden toe stand, evenals Z.O. Missouri en Z.W. Illi nois. Louisiana had tot gisteren nog weinig schade geleden, behalve in 't gebied 56 K.M. beneden New Orleans, waar de dijk Zater dag verbroken werd door een stoomboot, die door den sterken stroom uit haar koers was geraakt. De vluchtelingen zijn er deerlijk aan toe. Het Roode Kruis zorgt reeds voor 200.000 mannen, vrouwen en kinderen, in samen werking met de departementen van leger, vloot en handel, den gezondheidsdienst en de kustwacht; hun aantal neemt snel toe. De meesten zijn van alles beroofd. Negentig percent blanken en negers, zijn pachters, die alles verloren hebben, zelfs hun gereed schappen. De meesten hunner zijn negers van het beste type van het Zuiden enkele weken geleden tevreden katoenboeren en warmoeziers, nijvere bewoners van nette boerderijen, eigenaars van paarden, muil ezels en varkens. Velen hunner klampen zich op pathetische wijze vast aan de laatste overblijfselen van hun eigendommen, den dood door verdrinking of honger riskeerend op de bovenste verdiepingen van hun weinig stevige huizen of kampeerend op de dijken het dichtst bij hun overstroomde boerderijen. Zij worden als ze het goedvinden met booten naar vluchtelingenkampen gebracht, maar duizenden hunner blijven waar ze zijn. Velen hebben zelfs geen tent als beschutting, maar het Roode Kruis haast zich daarin te voorzien. Dan zijn er duizenden gehuisvest in spoorwagens of in de tijdelijke tentsteden van vluchtelingenkampen. Gelukkig zijn er nog maar enkele gevallen van roodvonk en tyhus voorgekomen. Hoe uitgebreid de ramp in Arkansas is, kan hieruit blijken, dat er dezer dagen een noodkreet kwam uit Conway, dat 320 K.M, van den Mississippi af ligt. Het Roode Kruis heeft om twaalf millioen gulden aan bijdragen gevraagd. Gisteren was er reeds een kleine drie millioen bijeen. DE UITSLUITING BIJ CITROëN. De vorige week maakten wij melding van een uitsluiting in de autofabrieken van Ci- troën, waarbij volgens de communistische „Humanité" 10.000 arbeiders betrokken v/aren. Zouden Maandag j.l. de voorwaarden der directie niet zijn aanvaard, dan zou de uitsluiting op groote schaal wordena fge- kondigd. De „Figaro" vertelt enkele bijzonderheden omtrent de oorzaak van het conflict, dat scherpe vormen heeft aangenomen. Zendag besloot n.l. de Parijsehe Metaalbewerkers- bond, die bij de C. G. T. U. is aangesloten, tot algemeene staking in de fabrieken van Citroen over te gaan en er werd een vlam mende oproep tot de arbeiders gericht. Hij luidde „Hedenochtend (Maandag) dient niemand de fabrieken van het 15e arr, te betreden. Gij verschijnt op het normale uur voor de poorten en ge zorgt dat de besluiten van uw syndicaat en het uitsluitingscomité wor den nagekomen." „Gedurende drie dagen heeft men u op de keien gezet. Wanneer ge hedenochtend zoudt werken, zou dit beteekenen dat gij de nederlaag aanvaardt, de huidige loonsver laging en de toekomstige goedkeurt. Aldus zoudt ge 4000 der uwen opofferen." Hierop volgden de gebruikelijke hoogdravende ver klaringen van solidariteit, enz. Intusschen had de politie voorzorgs maatregelen genomen en een sterke politie macht was Maandagaochtend rondom de fabrieken geconcentreerd. Ei gebeurde ech ter niets de arbeiders verschenen als ge woonlijk. In de twee werkplaatsen van Guten berg en Javel, die door de uitsluiting waren getroffen, meldden zich 84 der arbeiders op de voorwaarden der d.rectie aan. De weg blijvers werden als ontslagen beschouwd. Uit de jongste Fransche bladen blijkt, dat het conflict nog geenszins is opgelost. Gis teren (Dinsdag)ochtend verlieten de arbei ders der werkplaatsen in Saint-Ouen, Epi- nettes en Levallois in grooten getale het werk onder het zingen der Internationale. De directie der fabrieken ontsloeg daarop de betrokken arbeiders, ongeveer 10.000 in aantal. En zij maakte bekend, dat de arbeid Donderdag zou worden hervat, tenzij nieu we wanordelijkheden het algemeene ontslag an 30.0C0 arbeiders noodig zou maken. Het :ou, aldus de directie, onmogelijk zijn het werk onder de huidige omstandigheden te hervatten. steld uit officieren en manschappen uit het geallieerde bezettingsleger; van Britsche zij de zou een campagnie geleverd worden. VAN HUWELIJKSGIFTEN ENZ. Een medewerker van het „Berl. Tag." heeft eens geïnformeerd naar „den stancf van de huwelijksmarkt" bij een der voornaamste huwelijksbureaux. Daarbij bleek, dat hoewel er nog geen sprake is van de groote bruid schatten van voor den oorlog, de toestand in dit opzicht toch veel verbetert. Waren vöór den oorlog bruidschatten van een half milli oen geen zeldzaamheid, zoo geldt thans een „Mitgift" van 200.000 M. als een zeer be hoorlijke huwelijksgift. De groote bruid schatten van vroeger komen nog wel voor, maar dan zijn het meestal Duitschers in het buitenland, die zoo royaal zijn, en wel voor namelijk Duitschers in Noord- en Zuid- Amerika. Maar ook rijke Nederlanders en Duitsch-Zwitsers behooren tot deze categorie. Met de geleidelijke verbetering van den economischen toestand houdt de toeneming der bruidschatten gelijken tred de ont wikkeling wijst in de richting der vroegere toestanden. Als schoonzoons hebben vooral veel aftrek ingenieurs en in het algemeen personen, die door hun studie in staat zijn aan het hoofd van een groot bedrijf te staan. Het stelsel van inhuwelijken vindt zeer veel toepassing, daar het vaak voorkomt, dat de zoons van fabrikanten enz. in den oorlog gesneuveld zijn. Officiers, vroeger zeer gezocht, komen thans vrijwel niet in aanmerking zij worden uisluitend nog als ambtenaar gewaardeerd. De waardeering van den adel schijnt wat verminderd, hoewel natuurlijk het verlangen naar een klinkenden naam nog steeds be staat. De landbouw is zoowel wat betreft vraag als aanbod zeer achteruitgegaan. Veel meer dan vroeger komen huwelijken voor tusschen meer bedaagden een uit vloeisel vaak van den economischen toestand, daar mannen en vrouwen, die financieel achteruit zijn gegaan, van het samenvoegen van beider geringe inkomsten, eenige ver betering verwachten. Veel meer dan vroeger wordt een beroep gedaan op de bemiddeling van huwelijks bureaux, waarbij dan steeds zeer nauw keurige informaties worden verlangd en o.a. altijd een medisch attest door beide par tijen wordt geëischt. DE SIXTIJNSCHE KAPEL. Het bureau voor technische zaken in het Vatikaan heeft tot het aanbrengen van de noodige herstellingen besloten in de Six- tijnsche Kapel, waarvan een der buitenmuren in verval is geraakt. Uit Milaan wordt gemeld, dat de bekende automobielfabrikant Bugatti aan Mussolini heeft medegedeeld, dat hij een motorboot heeft gebouwd, waarmee hij den Atlanti- schen Oceaan van Europa naar New York in 50 uur kan oversteken. Zij heeft den vorm van een duikboot en de afmetingen 25 bij 3 meter. Zij is voorzien van 8 motoren van totaal 2400 pk., loopt volgens Bugatti 1-: 0 ,m. per uur en biedt ruimte aan 8 passa giers. tie wordt nog medegedeeld, dat de regee- ring nog niets beslist heeft ten opzichte van rechtstreeksche onderhandelingen met Ne derland, De Belgische regee-ing zou zoo danige besprekingen niet kunnen hervat ten, zonder de zekerheid te hebben, dat het Nederlandsche parlement zich niet meer zal verzetten tegen een gewijzigd verdrag. De situatie is dus nog steeds van dclicaten aard. De „Tel." voegt aaif het bovenstaande nog toe, dat de Belgische regee-ing evenwel geen enkele onderhandelingsformule bij voorbaat afwijst. Zondagsdienst. Blijkens een dezer dagen verschijnende leger order zal in ve band met de feeste- lijkheend, verbonden aan de viering ven den 18den verjaardag van prinses Juliana op a.s. Zaterdag, behoudens de te Utrecht te houden garnizoensparade, bij het leger en alle onder het Depa-tement van Oorlog essorteerende inrichtingen en instellingen dienst als op Zondag worden gehouden. Een herinnering. Bij het feestspel, Zaterdagmiddag op het Binnerhof te 's-Gravenhage, zal aan prin ses Juliana worden aangeboden een rol, waarin, onder herinnering aan de wijze, vaarop 30 April 1909 de blijde mare van haar geboorte aan de Heagsche burgerij is bekend gemaakt, door de aangesloten veree- liging.. worden aangeboden een schilderij, 'ervaardjgd in opd acht van het Hangsch comité voor volksfeesten door den kunst schilder J, Hoynck van Panendrecht, waar- rp de Herauten in beeld zijn gebrac't. Bij het geschenk wordt gevoegd de lijst van alle vereenigingen, welke aan de huid; hebben deelgenomen, De Kon. Fam'lie naar het feestspe'. Naar het Corr. Bur, verneemt, ligt het in de bedoeling, dat de Kon. Familie Zater dagmiddag a s. als zij zich naar het Binnen hof begeeft ter bijwoning vr,« het door het Haagsche Comité voor Volksfeesten georga niseerde feestspel, daarheen zal rijden in een k-la-Deaumont bespannen open calèche, we'ke dus zal worden getrokken door vier door postillons in galalivrei bereden pra-den. Gereden zal worden van het Koninklijk Paleis af door de Heulstraat over het be- STORMEN EN OVERSTROOMINGEN Uit Berlijn meldt n e.i dat de temper-"'iur i gedurende den jongsten storm in eh :1 Noord-Duitschland zeer laag was, zelfs j tot ,4 graden onder nul. I Uit Halle wórdt bericht, dat in de provin-1 T cie Saksen 30C.U( ncucn tciv.- en Wei-S,chc!f>te pad van de Lange Voorhout, langs land onder water slaan. den Korte Vijverberg en zoo verder over t I Binnenhof naar de voorzijde der Grafelijke HET SAARGEBIED. 1 De Parijsehe correspondent van de „Ti- Extra-trein mes" meldt, dat de Fransche troepen in het j Saargebed geleidelijk naar Frankrijk war-1 °0^ op f?*stvier>ng zal e den teruggeroepen. Staatsspoor een extra-trem op den avond Men zal zi"-h herinneren, dat op de laatste' yan d.en dag laten loopen, wc ke vertrekt zitting van den Raad in Maart is vastgesteld e l'ur A3?.. 1.Ct p'j 6 A InnUonfprf Z,1JU vruuw zuy neooen gescttoten, zonder cfat dat de evacuatie door de Fransche troepen haar echter had fieLkt. Subsidiairs binnen drie maanden moet zijn voltooid, ter- L u lusscnenuggenae jlcm (,e(jreld;nd )pn wijl in deze zelfde periode een i iter nationale sta',ons en haltes. Spoorwegpol tie van hoogstens 8 0 man moet Door den burgemeester van Amsterdam, den heer de Vlugt, is Maandag ten Stad- huize geïnstalleerd de commissie van ad vies bfj het opleggen van straf aan dienaren van politie. De installatie-rede frerd bean'woord door den voorzitter der commissie, prof, mr, P, A, Diepenhorst, Dat de Commissie haar werk mag aan vaarden op een tijds ip, waarop door de p'ichtgetrouwheid van het personeel, den tact van de superieuren, van den hoofd commissaris in het bijzonder, het wijs be leid van den Burgemeester, de poli ie zich !n zoo goede reputatie mag verheugen, strekt, aldus spr., de Commissie tot blijd schap en verlevendigt de hoop, dat haar arbe'd der stad Amsterdam ten goede zal komen. Overeenstemming bereikt. Op het departement van waterstaat jongsleden Zaterdag, onder leiding van den minister van waterstaat, mr. H. van der Vegte, eene conferentie met belanghebben de autoriteiten bij de in aanleg zijnde spoor wegringbaan om Amsterdam gehouden. Er waren vertegenwoordigers van den onder het departement ressorteerenden dienst der spoorwegverbindingen waaronder de hoofd ingenieur van den waterstaat voor den aan leg der spoorwegverbindingen met de ha vens West te Amsterdam, de hoofdingenieur J. W. Th. van Oyen te Haarlem benevens andere spoorwegautoriteiten. Aan het einde der bijeenkomst, die vijf kwartier heeft geduurd, was tof groote vol doening van minister Van der Vegte en de4 aanwezigen, algeheele overeenstemming be reikt, met o.m. de volgende resultaten: lo. Er is overeenstemming verkregen om trent het maken van een doorgang in de ringbaan nabij de Boerenwetering, ten gunste van het stadsverkeer met Amster dam-Zuid, 2o. Ten opzichte van de moeilijkheden die 't stadsverkeer voor den aanleg van de spoorwegringbaan in het Westen van Am sterdam bedreigen, zal nader overleg tus schen de technische vertegenwoordigers van het gemeentebestuur der hoofdstad en die der regeering worden gepleegd. 3e. In gemeen overleg zullen eveneens worden opgelost de bezwaren die de ring baan in de sladsdeelen tusschen den Am- stel en den Schinkel, en tusschen Sloterdijk en den Schinkel, voor het communaal verkeer oplevert. Het vraagstuk der spoorwegovergangen in de Linnaeusstraat en bij het Muiderpoort sation is eveneens door de vertegenwoor digers van Amsterdam aangeroerd, het stond echter buiten de conférentje, wijl de directtie der Nederalndsche Spoorwegen reeds maanden geleden toezeggingen heeft gedaan en ter zake de uitvoeringsplannen nog in bijzonderheden moéten worden uit gewerkt. Nog geen overeenstemming. Met betrekking tot het bouwen van ge meentewege van ruim honderd duizend wo ningen te Amsterdam voor hen, die uit hunne krotwoningen zijn verdreven, is naar het „Hbld." verneemt nog geen overeen stemming tusschen de regeering en het ge meentebestuur bereikt. Wel werd namens B. en W, aan het des betreffende Departement van algemeen be stuur ter beantwoording van de jonaste re- geetingsm'ssive ter zake, een schrijven ge zonden waarin op vele punten' aan de eischen van het Departement werd tege moet gekomen, doch volgens het oordeel in Den Haag niet zóó voldoende, dat voet- toots eene gunstige beslissing kon worden genomen. Het schrijven is thans bij de be trokken afdeelingen in nader onderzo^, wcrclen gevormd ter bescherming van de geallieerde spoorwegverbindingen door het Saargebied. Deze politiemacht zal dan de eerste internationale macht onder den Vol kenbond zijn. Men acht het meest waar schijnlijke, dat deze internationale politie macht in hoofdzaak zal worden samenge- Nog niets beslist - in zake onderhandelingen. Naar aanleiding van berichten over be- sp ekingen in den Belgischen minVerraad met betrekking tot de Ned.-Belgische kwes- Vrii bewerkt naar BULLWER LYTTON S „What will he do with :t", door JOS. P. H. HAMERS. 48 ik ben de wereld, waarin ik mij vroeger bewoog, uitgeslopen. Ik kan mij evenmin beroepen op hen, die ik er gekend heb, alsot ik van een dier sterren afkomstig was en zeide: onderzoek daar wat ik een maal was. Maar gij vindt toch niet, dat zij er slecht uitziet? Ofwel,? Ellendeling die ik ben! En ik dacht haar te redden." De oude man beefde van het hoofd tot de voeten en zijn wangen waren bleek. Nogmaals greep dc goede burgemeester zijn hand, maar ditmaal drukte hij die be moedigend en zeide: „Schep moed, men kan wat men wil. Gij rechtvaardigt de gunstige meening die ik van u had opgevat, onaanks alles wat er tegen getuigde. Toen ik u vroeg om uw ver trouwen, deed ik dit niet uit nieuwsgierig heid, maar omdat ik u van dienst wilde zijn, zoo ik kon. Denk eens na over het geen ik gezegd heb. Intusschen zal men u van alle kanten verzoeken om uw voorstel- lin te herhalen. Rechtstreeks kan ik die niet ondersteunen, maar ik wil U ook niet tegenwerken. „Maar", riep Waife, die niet veel acht op deze toespraak geslagen had, „maar,, vindt ge dal zij er slecht uilziet? Dunkt u dat het haar kwaad doet? Denk gij dat ik mijn kleinkind, die engel van mijn leven, mijn alles, vermoord?" „Neen, dat niet; ik drukte mij wat te sterk uit maar toch. Ja, ja, maar toch..?" „Maar toch, zoudt gij het geweten en de waarheidsliefde van haar die gij zoo teeder iiefhebt geweld willen aandoen? Waart ge eigenlijk van avond geen bedrieger. Zoudt gij dan wenschen dat zij in u een bedrie ger eerde en voor hem bad?" „Ik heb 't nooit in dat licht beschouwd", stamelde Waife, „nooit" zoowaar als er een God in den Hemel is." „Daarvan was ik overtuigd", zei de bur gemeester. „Ik was er van overtuigd, dat gij de zaak slechts als een spel hebt be- chouwd en dat ge er U aan hebt over gegeven als een schooljongen. Ik heb veel menschcn gekend, vrcolijk en opgwekt als zij. Zulke menschen leven soms gedachte loos voort, maar wanneer zij tot het inzicht komen, dat zij dwalen, dan is hel met hun opgeruimdheid gedaan. Goden nacht mijn heer Chapman, ik zie u nog wel," De deur wac achter den bezoeker geslo- ten. Waife liet het hoofd op de borst zin ken en al de diepe rimpels op voorhoofd en wangen werden zichtbaar, de herinnering aan geleden smarten werd weder levendig Tegen den dader wordt een jaar gevan- genissiraf geëischt. De Arnhemsche Rechtbank heeft behan- leld de zaak legen den 22-jarigen arbeider J' V. L. uil Barnveld, beschuldigd dat hij op 12 rebr. j.l. te Arnhem mt-t een revolver op zijn vrouw zou hebben geschoten, zonder dat hij haar echter had geraakt. Su' hem bedreiging ten laste gelegd, Verd. bekende dat hij in den nacht van 11 °P 12 Febr 1,1. om de woning van zijn schoonouders, waar zijn vrouw verblijf hield, had geloopen en toen zij 's morgens in de vroegte water ging putten had hij gezegd: „Anna, kom bij me en ik zal weer goed voor je zijn.' Pres.: Waarom hebt u dan geschoten? Verd, Om haar bang te maken. VRIJDAG 29 APRIL. HILVERSUM 1C50 M. 12.00 PoKt'e- ber. 12.352.00 Lunchmuziek docr het Trianon-Trio. 5.006.45 Concert door het H. D. O.-kwartet. In de pauze spreekt de heer Stofkcoper over 't vervolg van „De fietstocht van Bootsman Arie" en daarna „Bootsman Arie op visite." 7.45 Engelschelessen. 7.45 Politieber. 8.10 Les vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. Spreker van't Onderwijs fonds v.d. Binnenvaart is de heer A. C. v. v. Ree over Motoren. 8.35 Concert door het H.D.O.-orkest, o.l. van Nico Treep, Herman Leydensdorff, vicol. DAVENTRY, 1600 M. 10.20 Het Da- ventrykwartet en solisten (contra alt, ba riton, piano). 11.50 Orgelconcert. 12.201.20 Orkestconcen. 2.20 Cofelli Windeatt's band Mexborot gh Excelsior rrannenkwartet en solisten, (so praan-cello) 4.20 Causerie. 4.35 Kin deruurtje. 5.20 Orkestconcert. 5.50 Tijds-, weerber. nieuws. 6.05 Orkest concert 6.20 B.B.C.-muziekcritiek. 6.35 De sonates van Beethoven. 6.45 Variëte (humorist, duetten a. d. piano- dansband) 7.20 „Romeo en Julia," ope ra van Gounod, Symphonie-orkest koor en solisten, Om 8.20 onderbroken door nieuwsber. 9.40 Causerie. 9.55 Va riété (humoristen). 10.2511.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 9.50—ip.20 Concert. 11.50—1.10 Or kestconcert. 4.054.55 Concert, M. Landean, declamatie, Piano- en vioolmu ziek. 7.5010 Concert Trio Rose Liebrecht-Mendelssohn o.a. De onvol tooide symphonie van Schubert. LANGEN BERG, 469 M. 12.25—1.25 Orkestconcert. 4.205.20 Orkestccn- cert 7.509.50 Concert van het zangkoor „Rheinland" met solisten (sopraan, viool, cello, piano. 10,0511.20 Dansmu ziek KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 11.20—7.15 Lezingen en lessen. 7.30 „Li-Tai-Pc", opera in 3 acten van Lothar. Muziek van Frankenstein. 9.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG, 394 7 M. 1.25—2.05 Ka mermuziek. 3.35 Lenteliederen tot 4.20. 5.206.10 Vroolijk concert. 7.2011.10 Symphonieconcert. Daar na dansmuziek. BFvUSSEL, 509 M. 4.20—5.20 Orkest concert. 7.20 Orkesfccncert. 7.50 Stencgrafieles. 8.059.20 Orkesti x> - eert (vervolg.) en zijn gelaat was zoodanig veranderd, nu die onschuldige, fpeelsche trek verdwenen was, dat je hem niet zoudt herkend heb ben. Eindelijk stond hij op, nam de kaars en „De beste dokter, meisje geen armen dokter; de beste dokter. Dr. Gill hebt gij niet gezegd: Dr. Giile? Dank u, zijn adres Hoogstaaat. Dicht bij meisje. Met zijn hoofsche buiging en zijn gena- ging zacht naar de kamer van Sofie, Zorg-1 digen glimlach, de kracht der gewoonte, vuldig de hand voor het licht houdend, be- verliet Waife de kamer. Sir Izaak rekte zich schouwde hij haar gelaat terwijl zij sliep. De glimlach vertoonde zich op de neg hall geopend lippen. Het kind vertoefde slapend in het looneelland der droomen. Maar de wang was, minder gevuld dan eenige weken geleden en de kleine hand die op de sprei rustte, scheen vermagerd. Waife nam het handje voorzichtig in de zijne; het was heet en droog. Hij liet het los met een blik van onuitsprekelijken angst en droevig het hoofd schuddend, sloop hij de kamer weder uit. Hij zette zich neder aan de tafel, bij welke hij betrapt was geworden op het tel len van zijn geld; hij kruiste zijn armen en keek strak naar den grond. Daar zat hij bewegenloos, als had hij alle denkkracht verloren; daar zat hij tot de dag aanbrak, tot de zon door de vensters scheen. De hond die aan zijn voeten lag, sprong nu en dan op en huilde als om zijn aandacht te trekken; hij hoorde het niet. De klok sloeg zes uur. Er kwe-m beweging in huis; de werkmeid kwam binnen. Waife stond op, nam zijn hced en streek met zijn mouw den hol werktuigelijk glad Wie zeidet dat gij de beste hier was?" vroeg hij met een verstrooiden gl'mlach en tikte de meid op den arm. „Mijnheer! de beste... wat?" uit en volgde hem. ZESDE HOOFDSTUK, Een uur later, op den zelfden morgen, dat Waife het fSaracenenhoofd" verliet om een dokter te gaan opzoeken, zocht een man, die, te oordeelen naar den zorgvuldi- gen opjschik zijner kleeding en de achter- Icoze driestheid waarmee hij voortslenterde in den vroolijken omtrek van Regentstreet moest thuis hooren, zijn weg langs de stille sombere straten van Londen, die het afge- iegenste gedeelte van Bloomburg doorsnij den. Hij bleef staan op den hoek van een smal straatje, dat nog eenzamer was dan de straten welke er heen voerden. Hij zag op naar den hoek van den muur, waarop de naam van de straat had moeten staan. Maar de muur was onlangs gewit en de witkwast had het verwachte opschrift uitgewischt. De man mompelde een vloek en omziende als om een voorbijganger te zoeken wien hij nar den weg kon vragen, zag hij aan de overzijde der straat iemand, die zich oogen- schijnl-k dzzelfde moeite ,gaf. Onwillekeu rig staken beide de straat over, naar elkan' der tor. „Met uw verlof uijnheer", zoo begon de laatste reiziger in deze woestijn, „kunt ge j111' o°k zeggen of in deze straat een plaats is, I oddenplaats, bovenzijde?" „Mijnheer", antwoordde de eerste reizi- ger „dat is de vraag die ik juist aan u wilde doen. „Vreemd," „Inderdad, zeer vreemd, dat meer dan één mensch in deze bedrijvige eeuw bezig kan zijn om Poddenplaats te zoeken! Geen levende ziel wie men er naar vragen kan; geen winkel te zien, niet eens een fruit- st.Tetjel" „Ha!" riep de andere, met een holle graf stem, „hal daar is een jongen met bierkan nen! Jongen! jongen! Hoort ge niet? Hei- daar! Is dit Podden-plaats, bovenzijde?" „Ja wel antwoordde de loopjongen zijn slaperig gezicht even naat den vrager op heffend. Intusschen wiselden de beide reizigers 'n groet en gingen ieder huns weegs, De net- ite van de twee, hetzij hij toegaf aan zijn lust tot peinzen, hetzij hij onverschillig was omtrent zaken en personen die hem niet aangingen, sloeg geen acht meer op zijn mede-pelgrim, maar hield zich bezig met een wijziging, een verfraaiing van zijn toi let. Hij streek de hand door zijn haar, bracht den bol van zijn hoed in orde, keek met zelfbehagen naar zijn laarzen, die nog altijd glommen van de schoensmeer, die er dien morgen aan besteed was, trok z'n manchetten wat naar beneden, in 't kort, hij deed zich voor als iemand, die gaarne effect wilde maken en gevoelt, dat hij J;' Pres.: Het is meer dan schandalig om zoo op te treden. Get. A. H., verdachte's vrouw, verklaarde dat haar man haar ook eens met een ge weer had bedreigd en haar eens in een bosch een mes op de keel had gezet. Toen zij op den bewusten ochtend water wilde gaan putten, kwam verd. plotseling uit het Idim- op te voorschijn. Toen zij hiervan hevig ge schrokken zijnde, wilde wegvluchten schoot bij met een revolver op haar. De Officier van Justitie achtte het bewi's geleverd, Spr. eischte ten slotte tegen verd. wegens poging tot doodslag één jaar gevan genisstraf. De verdediger Mr. Vos, achtte de dag vaarding nietig bij gebrek aan duidelijkheid. Waar pl. het opzet om te dooden niet be wezen achtte, concludeerde pl. tot vrij spraak. Uitspraak over 14 dagen. Kwade trouw? Voor dé Utrechtsche rechtbank heeft te recht geslaan de 39-tarige depothouder J. de K, te Zeist, wegens verduistering van f 14000 ten nadeelt van de N.V, Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel. Verd. bekende de verduisteringen. Hij leefde, zoo zeide hij, eenvoudig, doch moest zelf alle onkosten voor auto's, knechts enz. betalen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verd. gelden van de klanten had geïnd, doch deze niet had afgedragen. Het O. M. meende, dat hier kwade trouw in 't spel was en achtte de verschillende verduisteringen van ernstigen aard. Gezien de grootte van het bedrag eischte spr. een gevangenisstraf van acht maanden. De verdediger, mr. VerhoeL', pleitte voc :en voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak IQ Mei a.s. Verdachte veroordeeld tot 7 dager gevangenisstraf. Het Haagsche Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 23-jarigen stu dent in de rechten, wonende te Den Haag, aan wiens schuld het te wijten zou zijn ge weest, dat hij op een avond in September van het vorige jaar, op de Boorlaan aldaar met een door hem bestuurden automobiel den daar wandelenden student Brussen en diens verloofde een verpleegster heeft aangereden, met het gevolg, dat de student zoo ernstig werd verwond, dat hij kort daar op is overleden. Het meisje bekwam even eens eenige verwondingen en kon gedurende korten tijd haar beroepsbezigheden niet uit oeferten. In eerste instantie heeft de Haagsche recht bank verdachte schuldig verklaard aan het veroorzaken door schuld van eens anders dood en yan zoodanig lichamelijk letsel, dat verhindering in de uitoefening van beroeps bezigheden ontstaat en hem deswege ver oordeeld tot zeven dagen gevangenisstraf. Het Hoi overwoog, dat de hernieuwde behandeling der zaak het college tot geen andere beschouwingen heeft geleid, dan die van den eersten rechter en bevestigde der halve het ^yonnis a quo overeenkomstig het requisitoir van den advocaat-generaal. doen moet. Zóó vervuld was hij met dit zelfonderzoek, dal hij, verschrikt opkeek, toen hij eindelijk, bij een van de smalle deu ren in de nauwe straat stil staande en dc hand aan den bel slaande, zag, dat de twee de reiziger naast hem stond. De beide mannen wisselden nu een snel len, maar scherp onderzoekenden blik op elkander! De eerste reiziger was nog jong an in zekeren zin een knap man, maar hij had een moeilijk te beschrijven uitdruk king in 't oog en om den mond, een uit drukking, waarvoor de andere met instinct- matigan angst terug deinsde. Het was een harde^ cynische, uitdagende, hardvochtige blik. Zijn kloederen blonken zoo zeer van nieuwheid, alsof hij ze heden voor 't eerst droeg. Ze waren naar de laatste mode ge maakt. Overigens had hij een innemend voorkomen. In zijn houding was bevallig heid, in zijn tred veerkracht, het gevolg van een juist geëvenredigde gestalte, ge ilaard met spierkracht. Hij droeg een buig zame wandelstok, schijnbaar dun en on schadelijk, maar zwaar van greep, als een stok die mén tot zelfverdediging draagt. De toon zijner stem klonk niet onaange naam, maar er was iets gekuns elds in de bu ging er van, welke soort van toon door menschen wordt aangenomen die voor oprechter en openhartiger willen dootgaan dan zij inderdaad zijn, Maar die blik! Hij bracht het gevoel bij U te weeg, dat een mooi slank, lenig dier, doodelijk voor den manset. U rau doen ondervinden. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6