STADSNIEUWS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Donderdag 28 April 1927 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. Bespreking over bet onderwijs aan de Middelbaar Technische School. De verhuring van de buitensociëteit. Het leven in Indië, GYMNASTIEK. De actie van den A. T. B. BURGERLIJKE STAND. VAN ONZE RECHTBANK. Diefstal van rentezegels. (Vervolg). De heer VAN SANTÉ bespreekt het inge komen schrijven, betreffende de werkwijze aan de Middelb. Tech. School. Spr. zou meer bekendheid aan het rapport van de gedele geerden willen geven. De heer GERRITSZ is voor het antwoord van het bestuur der school dankbaar, maar wil enkele opmerkingen bespreken. Spr. weerspreekt de meening van het bestuur, als zou hij niet voldoende georiënteerd ge weest zijn. Het gold een openbare zaak en daarom wenschte hij die openbaar te be spreken. Critiek wordt veelal door buiten staanders geleverd en zeker bij het onderwijs. Ir. Albarda heeft indertijd er op gewezen, dat er veel te verbeteren valt aan het onder wijs, vooral aan het middelbaar onderwijs. De strijd bij het gymnasiaal onderwijs heeft 30 jaar geduurd, alvorens iets bereikt werd en nog is de strijd inzake het Grieksch niet be slecht. De strijd voor het Lyceum is van buitenaf gekomen en niet van de zijde van de ambte lijke overheid. Ook bij het Hooger Onderwijs is nog veel te doen. De gedelegeerden van het gemeentebe stuur bij de M. T. S. hebben verklaard, zich niet competent te achten, een oordeel te vellen. Dit verwondert spr. vooral van één der gedelegeerden. In het antwoord van het bestuur wordt niet gezegd, hoeveel leer lingen zijn toegelaten. Het is eer. heksentoer voor de leerlingen der Ambachtsschool, het onderwijs iri de eerste klasse te volgen. Maar dan moet een onderzoek worden inge steld naar dien hinderpaal. Het met-overgaan van de le naar de 2e klasse zit ook in de toelating. Spr. bespreekt het antwoord in zake de eind-examens en hij vraagt zich af, of de tegenwoordige toestand bestendigd moet blij ven. Er wordt geen middel aangegeven, dat kan leiden tot vermindering van het percen tage vah hen, die niet slagen. Juist dit hcoge percentage moet tot de overweging leiden, dat er iets hapert aan den aard van het onder wijs. Er is een vrij hoog percentage van afwezig heid van leerlingen. Zij blijven weg, om eens een halven dag uit te kunnen rusten. Dan zijn er nog, die op medisch advies moeten rusten, of hun eind-examens niet kunnen voortzetten door overbelasting bij het onder wijs. Spr. blijft bij zijn vroeger geuite bewering, dat de leerlingen der M. T. S. geen tijd heb ben zich in andere richting te ontwikkelen of zich te overspannen. Spr. vestigt verder nog de aandacht op enkele zinsneden in het antwoord van het bestuur en wijst er op, dat enkele zinnen bij zonder typeeren de reden van de klacht. Eenigszins uitvoerig staat spr. stil bij dat deel van het antwoord, waarin gesproken wordt over het onderwijs in de lichamelijke opvoeding. Die lichamelijke opvoeding en de sport zijn door de jongelui veroverd tegen alle tegenwerking in en de resultaten daarvan zijn niet dusdanig, als door de tegenstanders voorspeld was. Spr. wijst erop, dat het gaat over den aard en het karakter van het onderwijs en daarin ziet hij juist een groot nadeel. Diegenen, die van die school afkomen, moeten het trait d'union vormen tusschen directie's en arbeiders en als dit niet kan door de eenzijdige opleiding, is dit tot nadeel van de maatschappij, Naar sprekers meening, is veel schade gedaan de laatste jaren door leeraren aan leerlingen, doordat te veel aan dacht geschonken wordt aan materieele be langen. De heer KLEIN SCHIPHORST vindt het goed, dat op dit laatste de aandacht ge vestigd wordt. De socialisten zijn zuiver materialisten. De indruk wordt gewekt, dat de ouders hun kinderen niet n^ar de M. T. S. moeten sturen. Spr.Treeft voor de school veel respect. De jongens moeten daar hard werken, maar wie moet dit niet Het onderwijs is daar zoo, dat de leerlingen daar zelfstandig leeren werken. En spr. brengt daarom een eere- saluut aan den directeur en de leeraren voor wat zij daar met de leerlingen bereiken. De heer BOES merkt op dat het rapport van de gedelegeerden van den raad ter inzage ligt. Er is nu voor» spr., die gedelegeerde was, geen aanleiding, nader de zaak te be spreken, maar een enkele opmerking wil hij maken. De heer Gerritsz was niet duide lijk en men wist soms niet, welk rapport hij bedoelde, dat van de gedelegeerden of van het bestuur der school. De eind-examen- eischen kon spr. niet beoordeelen; hij achtte zich daartoe niet bevoegd. Uitvoerig is besproken verbetering van de kwestie, dat eerst geruimen tijd na toe lating der leerlingen beslist kan worden, of zij het onderwijs kunnen volgen. Aan ver andering valt echter niet te denken in ver band met groote bezwaren, daaraan ver bonden. Als men dit aldus ernstig verzekert, gelooft spr. dit. Voor veel jongelui is het een heksentoer, het onderwijs te volgen, vooral voor die jon gelui, die van de Ambachtsschool komen. Die worden toegelaten op een verlicht theoretisch examen en die theoretische kennis kunnen zij zich dan slechts met veel inspanning verwerven. Dit is dus niet te wijten aan de M. T. S. Er wordt van de jongelui veel geëischt, maar de eisch van inspanning en hard wer ken mag toch wel gesteld worden aan ge middeld 19-jarigen. Er moet echter tijd overblijven voor andere zaken dan intellec- tueelen arbeid. Spr. zet uiteen, dat de jon gelui een muziekcorps hébben, gezellige avonden organiseeren, lezingen der Volks universiteit bezoeken., enz. Daar is dus tijd voor. Nog vestigt spr. de aandacht op de re petities, welker leiding, naar zijn meening, gerust aan den directeur overgelaten kan worden. De M. T. S. hier staat onder be kwame leiding en kan zich gerust meten met andere dergelijke onderwijs-inrichtingen »n het land. Wethouder BRUCH zal kort zijn, maar meent enkele opmerkingen te moeten maken. De zaak heeft 'n algemeen en en bijzonderen kant. De algemeene zijde is de vraag, of het onderwijs niet te veel gestuwd wordt in de richting van intellectualistische ontwikkeling. Slechts de betere leerlingen kunnen cornbi- necren de intellectualistische ontwikkeling met andere dingen. Niet gesproken kan wor den van een fout der M.T.S,, want de scholen in Amsterdam en Dordrecht hebben eenzelf den lesrooster. Verandering zou uit Den Haag moeten komen. Wil men de jongens laten voldoen aan de te stellen eischen, dan zal niet veel aan die lesroosters kunnen veranderd worden. De raad kan dankbaar zijn voor de verkregen inlichtingen, maar moet zich van verdere interventie onthouden, omdat hij zich niet kan mengen in de kwestie, wat er aan veranderd zou moeten worden. Spr. sluit zich aan bij de gebrachte hulde aan bestuur, directeur en leeraren der school. Spr. weerspreekt de meening van het be stuur, als zou de gemeente Haarlem niet meer betalen voor dit onderwijs dan andere gemeenten, In 1924 betaalden de buiten gemeenten per leerling ruim f 95 en Haarlem f 250. Op nader verzoek van den heer VAN SANTÉ zal alsnog het rapport van de ge delegeerden van het gemeentebestuur bij de M. T. S. gedrukt worden. De heer GERRITSZ wijst er op, dat een goede aansluiting van de Ambachtsschool bij de M. T. S. gezocht moet worden. Spre kers bezwaar gaat niet tegen het harde wer ken aan de school, maar er moet een gelegen heid zijn, voor de leerlingen tot zelfontwikke ling, zooals spr. geschetst heeft. De discussies worden gesleten. Aangaan geldleening. B. en W. stellen voor, het bedrag der kas- geldleening ad f 5.000.000 te verhoogen tot f 7.000.000. Aldus besloten. Rekening douche-badhuizen. B. en W. stellen voor I. Goed te keuren de rekening en verant woording over 1926 van het le, 2e, 3e en 4e douche-badhuis, ingediend door de Af- deeling Haarlem der Noordhollandsche V er- eeniging „Het Witte Kruis" en door de Haar- lemsche Stichting voor Woningverbetering. II. de bijdrage volgens raadsbesluit van 24 Januari 1923 vast te stellen op f 3.050,94. Aldus goedgekeurd en vastgesteld. Rekening corporatiën. B. en W. stellen voor, de rekening van i inkomsten en uitgaven der goederen van de 1 voormalige corporatiën van neeringen, am bachten en bedrijven goed te keuren en het voordeelig saldo ad f 119,94 te storten in de gemeentekas. Aldus goedgekeurd en besloten. Aanstelling tijdelijk stads-organist. In verband met het bepaalde volgens de Pensioenwet, stellen B. en W. voor, alsnog te benoemen voor het tijdvak 1 December 1921 tot en met 30 April 1922 tot tijdelijk stads- organist van het orgel in de Groote of St. Bavo-kerk G. Rubbert, zich noemende en schrijvende George Robert. Goedgekeurd. Kohier Straatbelasting. B. en W. bieden ter vaststelling aan het le suppletoire kohier der straatbelasting en der precariorechten over 1926, met een op brengst van resp. 2.769,31 en 413,30, Aldus vastgesteld. Begrootingspost schoolreisjes. B. en W. stellen voor, den begrootingspost voor 1927, betreffende de bijdragen voor het doen van schoolreisjes door leerlingen van openbare en bijzondere scholen, te verhoogen van 1.400 tot 1.800. De post wordt verhoogd. Vergoeding L. O.-Wet. B. en W. stellen voor, het voorschot op de vergoeding volgens art. 102 der L. O. wet 19210 over 1925 toe te kennen aan de bijzon dere vervolgcursussen aan de Klarenbeek- straat 62 1.005, Nieuwe Gracht 16 2.370, Kleine Houtweg 22 1.880. Aldus besloten. Naam straat. B. en W. stellen voor het verlengde van de Prévinairestraat eveneens te noemen Pré- vinairestraat en te bepalen, dat de gronden voldoen aan de vereischten voor openbaren weg. Aldus besloten. Wijziging besluiten verkoop grond, B. en W. stellen voor, aan N. Nederkoorn, aan wien in koop is afgestaan een gedeelte bouwterrein, gelegen aan den Zijlweg, Pré vinairestraat en Burgemeester Sandbergstraat, toestemming te verleenen tot het bouwen van een bakkerij op dien grond. De toestemming wordt verleend. Aankoop perceelen. B. en W. stellen voor aan te koopen de perceelen De Haasstraat Nrs. 13 en 15/ te zamen groot 69 c. A., voor de som van/2.400. Tot den aankoop wordt besloten. B. en W. stellen voor, te bekrachtigen den door B. en W. gedanen aankoop van terrein, groot 25 A. 16 c. A., gelegen aan het Zuider Buitenspaarne, welk terrein bestemd is als opslagplaats voor den dienst van openbare werken. De aankoop wordt bekrachtigd de heer Joh. Visser (C. H.) is er tegen. Aanschaffing vrachtauto. B. en W. vragen een crediet van 2.700 aan voor de aanschaffing van een vrachtauto voor vervoer van personeel en materiaal van de gemeentelijke duinwaterleiding. Het crediet wordt verleend. Wijziging Algemeene Po litieverordening. B. en W. stellen voor vast te stellen de na volgende verordening tot aanvulling en wij ziging der Algemeene Politieverordening voor Haarlem. Achter art. 17 wordt ingevoegd een nieuw artikel 17 bis, luidende als volgt „Het is verboden, tenzij met schriftelijke vergunning van B. en W., goederen van wel ken aard, op te koopen ventende op of aan den openbaren weg of in de huizen der ingezetenen te water, aan boord van vaartuigen in tapperijen, slaap steden of logementen of in de aanhoorigheden van dergelijke inrichtingen." Verder worden nog eenige wijzigingen voorgesteld. Aldus vastgesteld. Schouwen van riolen. B. en W. stellen voor, in te trekken de verordening op het schouwen der riolen in den Elout. De verordening wordt ingetrokken. Afkondiging plaatselijke verordeningen. B. en W. stellen voor de eerste alinea van art 1 betreffende verordening te wijzigen en te lezen als volgt „De afkondiging der plaatselijke verorde ningen, tegen welker overtreding straf is be dreigd, zal geschieden door aanplakking op aanplakborden, die zijn geplaatst in de Pand- poort en aan den gevel (Noordzijde) van het perceel aan de Groote Houtstraat 144 (Pro veniershuis)." Aldus besloten. De annexatie. B. en W. stellen voor, in verband met de annexatie, de verschillende belastingveror deningen, ingaande 1 Mei a.s., in de nieuwe gebieden van kracht te verklaren. De heer JOOSTEN wijst er op, dat ver schillende belastingen, zooals bijv. de hon denbelasting, moeilijkheden op zullen leve ren. Wethouder SLINGENBERG geeft toe, dat verschillende mueihjkhedea zich zul len voordoen na de grenswijziging en die zullen zoo billijk mogelijk opgelost moeten worden. De heer JOOSTEN vraagt, of de nieuwe Haarlemmers niet tweemaal een belasting zullen moeten betalen. De heer KLEIN dringt er op aan, de nieu we bewoners geleidelijk bij te brengen de kennis omtrent de Haarlemsche verorde ningen, zooals bijv. de winkelsluitings kwestie voor de Heemstedenaren, die Haar lemmers worden. Wethouder SLINGENBERG antwoordt, dat deze kwestie zoo spoedig mogelijk ge regeld moet worden. Belastingen, zooals bijv. hondenbelasting, behoeven niet twee maal betaald te worden. Wel kan het zijn, dat de een ontheffing krijgt en de ander meer moet betalen. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Verder wordt B. en W. machtiging ver leend tot het doen van betalingen, waartoe de geannexeerde gebieden verplichtingen hebben. Slooping perceel. B. en W. stellen voor: I. Terug te nemen uit het gemeentelijk woningbedrijf het perceel aan de Nassaulaan no. 35, zulks tegen de geschatte waarde van 1.250.—. II. In verband met het besluit sub. I te hunner beschikking te stellen een bedrag van 1.250.—. III. Hen te machtigen tot slooping van ge noemd perceel, en tot verkoop van de afbraak. De heer MIEZéRUS heeft het perceel niet kunnen vinden en hij twijfelt er aan, of het een waarde van f 1.250 heeft. Wethouder REINALDA deelt mede, dat het perceel bij den inbreng in het Woning bedrijf een waarde had van f 1.400. Spr. zal zich persoonlijk op de hoogte stellen, of het perceel er nog staat. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Wijziging raadsbesluit. B. en W. stellen voor, het in de raadsverga dering van 26 Januari 1.1. genomen besluit, betreffende den verkoop van grond aan F. J. Spee aldus te wijzigen, dat de grond verkocht wordt aan H. B. Blo m en J. B. Wesselink. De wijziging wordt goedgekeurd; de heer Keesen verklaart zich er tegen. Wijziging raadsbesluit ruiling grond. B. en W. stellen voor, de toegift aan A. van Hooff, betreffende de ruiling van grond aan den Kinderhuissingel, op f 25.300 in plaats van f 27.300 te bepalen. Aldus besloten; de heeren Miezérus en Joh. Visser (C. H.) zijn tegen het voorstel. Verhuring voormalige buitensociëteit. B. en W. vragen machtiging, de voormalige buitensociëteit opnieuw voor 3 jaar te ver huren aan H. Th. v. Looij, tegen een huur prijs van f 3.500 per jaar. De heer KINGMA vraagt, of schade ont staat voor den pachter door de nieuwe voor waarde, dat er geeA verkoopingen meer ge houden mogen worden. Spr. meent, dat van gemeentewege geen bezwaren daartegen ge maakt mogen worden. De heer JOOSTEN vindt, dat B. en W. het den raad wat moeilijk maken. Spr. wil den middenstand wel helpen met be schermende maatregelen, als daartoe een redelijke grond aanwezig is, maar dien mist spr. hier. Spr. wil echter niet den huurder maar zijn gang laten gaan. Er is een andere reden en wel deze, dat het buiten niet zijn aardig karakter ontnomen wordt, wat zou geschieden bij het regelmatig houden van verkoopingen. Er zou dan een algemeene bepaling gemaakt moeten worden, dat slechts met toestemming van B. en W. het gebouw aan zijn bestemming van rust- en ontspanningsoord onttrokken kan worden. De heer VAN LIEMT juicht het voorstel van B. en W. toe. Het is gewoonte, langza merhand een verkapt winkelbedrijf te hou den. Gloednieuwe goederen worden dan ge woonlijk verkocht. De voorgestelde bepaling dient, dè „stiekeme" ontduiking der winkel sluitingsverordening te voorkomen. Anders is er niets aan te doen. De heer WOLZAK gelooft ook, dat de door B. en W. voorgestelde bepaling de beste is, om het verkoopen na 8 uur 's avonds tegen te gaan. De heer CASTRICUM dringt er op aan, dat alleen de bepaling zou gelden voor de zgn. vliegende winkels. De heer GROENENDAAL begrijpt niet, dat B. en W. zoo spoedig voldoen aan een ver zoek der Middenstandscentrale. Als zij zich gaan bemoeien met dat gebouw in den Hout, dan kunnen zij druk werk krijgen met andere gebouwen. Wethouder REINALDA wijst er op, dat het bedoelde gebouw verhuurd is als buiten koffiehuis en hierdoor hebben B. en W. zich laten leiden bij het voorstel tot opneming der betreffende bepaling. B. en W. hebben alleen bezwaar hiertegen, dat het gebouw aan zijn bestemming onttrokken zou worden door ge regelde verhuur voor verkoopingen. De heer CASTRICUM merkt op, dat het hier dan geen principe-besluit geldt, maar dat het voorstel voortgevloeid is uit de overwe ging omtrent aard en ligging van het gebouw. De door B. en W. gevraagde machtiging wordt verleend. Verkoop grond. B, en W. stellen voor aan A. Th. Joosten, tegen den prijs van 15.- per M2 te verkoo pen een perceel grond, gelegen aan de west zijde van de Jelgersmastraat, groot ongeveer 469 M2. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, aan D. Zonneveld te verkoopen vier perceelen bouwterrein, ge legen aan de Esschilderstraat, Twijnderslaan, H. J. Koenenstraat, en de Buitenrustlaan, perceel I groot ongeveer 1060 M2, tegen een prijs van 16.- per M2, de verdere bouwter reinen te zamen groot ongeveer 3608 M2, te gen een prijs van 18.- per M2. Goedgekeurd met de stem van den heer Peper tegen. - B. en W. vragen machtiging tot verkoop van een stuk grond achter perceel Kenau park 1, ter grootte van pl.m. 106 M2, aan M. C. Koning, te Vogelenzang, tegen 11.- per M2, en van een stuk grond achter perceel Kenaupark 3, ter grootte van pl.m. 25 M2, aan F. J. Bernhard, te Amsterdam, tegen 5 per M2. Goedgekeurd met de stem van den heer Peper tegen. Verplaatsing Nagtzaambank. B. en W. stellen voor, de Nagtzaambank in verband met wijzigingen van het Teylcr- plantsoen, van 't Teyierplein over te brengen naar het Nagtzaamplein. Aldus besloten. Voorzitterschap commissiën. B. en W. stellen voor, in de verschillende verordeningen der commissiën en Besturen bepalingen op te nemen ooiüeat tje wijse van vervanging van den voorzitter bij diens af wezigheid. Deeren WOLZAK en JOOSTEN maken enkele opmerkingen, waarna wethouder SLINGENBERG het voorstel verdedigt. De bedoeling van het voorstel is, de zaak bij lange afwezigheid aldus te regelen, dat een andere wethouder het voorzitterschap waar neemt. Als B. en W. reeds daartoe de be voegdheid hebben, kan de voorgestelde verordening vervallen maar spr. ontkent, dat dit zoo is 1926 om subsidie voor een te bouwen af- deeling voor tuberculose-lijders intrekt Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies een voorstel van J. Gerritsz e. a. inzake het bebosschen van duingronden een betere be middeling van vakarbeiders, en het behouden en ontwikkelen van vakbekwaamheid en ar beidsgeschiktheid van werkloozen een adres van P. F. de Haan, leeraar aan het Gemeentelijk Lyceum, waarin hij met het oog op zijn leeftijd verzoekt, hem toe te staan Spr. constateert ten slotte, dat B. en W. j gedurende den cursus 19271928 nog in de bevoegdheid hebben, een anderen wet- functie te blijven bij B. en W. is ingekomen een brief van G. J. Janssen, waarbij hij intrekt zijn adres dd. 24 Maart 1927, waarin hij in beroep komt tegen hun besluit tot weigering der vergun ning voor verbouw van zijn perceel aan de Amsterdamschevaart 50. houder als voorzitter van een commissie aan te stellen, als de wethouder-voorzitter voor meer dan eenige dagen verhinderd is. Het voorstel wordt teruggenomen. Het aantal scholen voor openbaar L. O. B. en W. stellen voor, hen te machtigen, aan Gedeputeerde Staten te berichten, als het gevoelen van den raad, dat de meening van den Hoofdinspecteur in de 4e hoofd inspectie niet wordt gedeeld, weshalve voor- In den schouwburg aan den Jansweg was alsnog niet tot opheffing van een openbare i gisterenavond door de afdeeling Haarlem van lagere school door de vergadering zal worden j „Nederlandsch. Fabrikaat" een bijeenkomst overgegaan. j georganiseerd, waar gesproken werd door den ducten van Nederlandsch fabrikaat naar In dië worden uitgevoerd en daar gebruikt. Een gul en welverdiend applaus loonde na afloop beide sprekers voor hun interessante en leerzanie causerie. Aangezien een viertal vereenigingen zich niet met verdere actie acccord verklaarden, trad niet meer de A. T. B. als zoodanig op, maar een veertiental vereenigingen, die zich onder aanvoering van Amstels Gymn. Verg. tot het Bondsbestilur richten met het ver zoek, een Bondsvergadering uit te schrij ven om de grieven tegen het Bondsbestuur te bespreken. De laatste Bondsvergadering heeft zich echter duidelijk in deze uitgesproken, door een zoodanige bespreking met overgroote meerderheid te weigeren. Het Bondsbestuur kon dus met anders doen, dan eveneens het verzoek der 14 ver eenigingen te weigeren, doch wilde in zoover aan hun verzoek voldoen, dat het hun voor- De heer CASTRICUM wijst er op, dat heer J. C. Mollema, vroeger hoofd-admi- een bespreking té houden van ge- a - ti - -n o f f mi o e* 1111 f-r\ ti TV/Txf avpt pt 1PV P.tl 1 tl j V6T6 6111^111^6 JJ CÏ0H Bondsvoorzitter, onder voorwaarde echter, dat na die bespreking, hoe deze ook zou uit vallen, aan verdere actie en oppisitie geen sprake meer zou zijn. In deze oplossing zien deze vereenigingen geen heil. Onder groote belangstelling kwam de A. T. B. in buitengewone vergadering byeen, welke vergadering ook werd bugewoond door het Dagl. Bondsbestuur, de heeren Mr. hij reeds meermalen aangedrongen heeft, in nistrateur der Billiton My., over het leven in de richting te gaan, als de hoofdinspecteur j Ned. Oost-Indië, en door dr. E. Mohr van het nu voorstelt. Het is noodzakelijk gebleken, i Koloniaal Instituut te Amsterdam over „Wat m de buitenwijken nieuwe scholen te bouwen I Nederlandsch Oost-Indië beteekent voor en spr. dringt er op aan, dat dit ook zal ge- j Nederland." beuren. De heer A. J. Beijnes, voorzitter, opende Mevr. VAN LOOIJ vraagt een onderzoek met een welkomstwoord en wees er op, dat de naar de mogelijkheid van ontvolking van vereeniging dezen avond belegd had, omdat enkele scholen. Een raadscommissie zou ook nu nog in ons land te weinig bekend is, daartoe ingediend kunnen worden. j wat Indië is, wat het beteekent voor Neder Wethouder BRUCH merkt op, dat B. en land, wat Nederland op economisch terrein Groenewegen, J. M. Scheffer, L. J. A. W. zich met de grondgedachte van het door zou zijn, indien Indië er niet was. Daarom is den heer Castricum voorgestelde kunnen ver eénigen. n.l. als de school werkelijk tot uit sterven gedoemd zou zijn. Van inkrimping van 6 scholen tot bijv. j voorlichting over het deel van Nederland dat „onze koloniën" heet, van groot belang. Spr. memoreerde nog den tariefmuur, die Ne derland van Indië scheidt, en die ook recht 5 ontstaan moeilijkheden voor alle klassen,heeft op de daadwerkelijke belangstelling van o.m. door het onderwijs geven in verband de regeering vooral, en gaf daarna het woord met de individualiteit van den onderwijzer, i aan den heer Mollema. Van verschillende scholen is een klasse af-Deze begon zijn causerie met de opmer- genomen en als men dan tot 2 a 3 klassen king, dat men niet kan spreken van „het" ccu vlciull komt, is het afoaas, zoo'n schooi te continu- f leven in Indië. De omstandigheden, het leven i sequent{e niet konden aanvaarden en zich ,Y\ A O ctorlo/l on A O VOClf n 3 3 tTl «ït£ 611311- I r t A T~\ 1 van Ekeren en J. Hop, commissaris. Nadat door den heer Linz (Amstel G. V.) het ant- woord van het Bondsbestuur was medege deeld, werd na langdurige bespreking en mede na aanleiding van een verzoek van den Bondsvoorzitter uitgesproken over de uiter ste consequentie in deze bedanken voor het Kon. Ned. Gymn. Verbond. Toen bleek, dat bij d^ 14 vereenigingen nog een viertal waren die deze uiterste con- eeren. Tn de groote steden en de voornaamste eilan- i -r- n leggn afscheiding. De aanhang Wat de idee van mevr. Van Looij betrelt, den verschillen aanmerkelijk met dat op ce j van j,et A. T. B.-bestuur slonk hierdoor B. en W. hebben reeds een onderzoek inge- buitenbezittingen, terwijl er eveneens groot tQt jq vereenjgjngèn (van de negentien), steld en daarbij zijn zij tot de conclusie j verschil bestaat tusschen het leven in de Ondanks de mededeelingen en waar- gekomen, dat de cijfers van den hoofdin- rimboe, de wildernis, op de stichtingen van schuvringen door den Bondsvoorzitter in specteur onjuist zijn. Op dien grond komen lang gevestigde maatschappijen en de pas ge- j corrbté-generaal, bleven de overige 10 ver- Bi en W. ook tot een andere conclusie dan bouwde nederzetting. eenieingen solidair, omtrent de uiterste con- de^hoofdinspecteur. j De denkbeelden in Holland over het In- sequentie, en dus bedankten als lid van het Verbond. Overeenkomstig het voorstel van B. en W.dische leven zijn over het algemeen verkeerd wordt besloten. en overdreven. Het praatje, dat men slechts Verdeeling kieskringen.enkele jaren naar de Oost behoeft te gaan om B. en W. stellen voor, aan Ged. Staten in als millioenair te repatrieeren, is reeds met de overweging te geven, voor de verkiezing van O. I. Compagnie uit de wereld verdwenen, den gemeenteraad de gemeente te verdeelen maar toch heerschen er nog verkeerde op- in drie kieskringen. Aldus besloten. Benoemingen. Benoemd worden tot leden van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs N. J. v. d. Brand- hof en Ir. W. J. Burgersdyk; tijdelijk leeraar aan de H.B.S. A met 5-ja- rige cursus Drs. B. Kleefstra. De f 100,000 voor Bloem bollencultuur. De heer LOOSJES bespreekt het inci dent, ontstaan tusschen wethouder Slingen- berg en hem bij behandeling betreffende het verleenen van f 100.000 aan Bloembollen cultuur. Spr. citeert de notulen van de be treffende vergadering, waaruit z.i. duidelijk blijkt, dat het de bedoeling was van raads leden, het bedrag ook beschikbaar te stellen, als Bloembollencultuur zich op „Spaar en Elout" vestigde. Spr. meent, dat, de notulen vattingen omtrent ons overzeesch bezit Er is een groot verschil tusschen den In- dischen levensstandaard van vroeger en nu, tusschen dien van Holland en Indië. Nu is het hier en daar even duur. Het is niet waar dat iedereen, die hier mislukt, in Indië al tijd een goede carrière kan maken. De ge dropen student, de ontslagen fuselier is daar evenmin op zijn plaats als hier, en practisch is de kans van slagen in Indië even groot als in ons land. Met de jaren is er veel veranderd in Incite, vooral omdat de techniek het land heeft ver overd. Als gevolg daarvan vindt men er overal de Westersche comfort, Westersche gebruiks middelen de rijsttafel is niet langer het type van den Indischen maaltijd, de wegen zijn er goed en terdege onderhouden, de auto's talloos. Omtrent de standen, zeide de causeur, dat vroeger de salarissen het standenverschil aangaf iemand, die 300 per maand ver lezende, men zeker de meening moet hebben diende, was 3/5 zooveel waard, als iemand, die dat men het bedrag ook voor „Spaar en'ƒ500 per maand genoot. Nu berust het op Hout" beschikbaar wilde stellen Wethouder SLINGENBERG gelooft, dat de heer Locsjes thans de zaak niet juist gesteld heeft. Het ging er om, of spr. een handigheid tegen beter weten in gebruikte; dat geheime besprekingen de zaak in andere banen geleid hadden en spr. dus de raads leden opzettelijk onjuist inlichtte, een anderen grondslag, ofschoon de standen wel omgang met elkaar houden, omdat de emigreerende Nederlanders hoofdzakelijk be- hooren tot den beteren middenstand. Voorts is alle gespecificeerde vergelijking tusschen het leven hier en ginds vrijwel on mogelijk, omdat het zoo absoluut verschil lend en zeer dikwijls individueel is. Die naar De heer LOOSJES meent, dat een handig Indië vertrekt, doet dus het best zich door een heid niet steeds in ongunstige zin uitgelegd deskundige te laten voorlichten, omdat de behoeft te worden. Spr. heeft niet eens de voorlichting over Indië vaak geheel verkeerd notulen van de geheime vergadering noodig j is. Spr. noemde drie methoden van voorlich- gehad; maar de uitdrukking handigheid 1 ting, die allen eenzijdig zijn. De eerste me- sloeg hierop, dat uit de notulen voldoende bleek, dat men ook „Spaar en Kout" in de zaak wilde begrepen zien, terwijl de heer Slingenberg zich op een ander deel der notulen beriep. De autobusplannen. Op een betreffende vraag van den heer KLEIN SCEÏIPEIORST antwoordt wet houder REINALDA, dat in zake de auto bus- en tramplannen, een voorstel van 4 raadsleden is ingekomen. Spr. stelt voor, dit aan te houden en alle voorstellen be- tl ode wordt gevolgd door den practischen man, die den adspirant-Indischman inlicht over de beste adressen voor witte pakken, over de keus van hut aan boord, of men bij het begin of einde der reis fooien moet geven, en dié een Maleisch woordenboek meegeeft ter studie op zee. De tweede methode vindt men in de boeken, die steeds spreken over de mystiek van het Oosten, over de onoverbrug bare kloof tusschen Oost en V/est, over de te genstelling van den beschaafden en lijdenden inlander en den wreeden, steeds tellenden Europeaan daarin vindt men steeds de ver- treffende de autobus- en tramplannen in i zekering dat een Westerling nooit de psyche handen der Tramcommissie te stellen. Ook zal een bespreking plaats hebben met de tramdirectie. Het plakken van verkie zingsbiljetten. De heer KLEIN vraagt, of het niet daar heen geleid kan worden, dat er een afspraak komt tusschen, de verschillende partijen, om bij de a.s. verkiezingen aanplakbiljetten slechts op bepaalde plaatsen te plakken. De VOORZITTER antwoordt, dat over deze aangelegenheid reeds een conferentie met den commissaruis van politie heeft plaats gehad en verdere besprekingen nog zullen plaats vinden. De annexatie. De heer PEPER is van meening, dat de van den Oosterl.ng zal bevatten, en dat de Europeaan dezen mystischen Oosterschen geest aanvoelt als vijandig. De derde methode van voorlichting is die van den groot-verlof ganger, die wonderbaarlijke verhalen doet over den rijkdom van Indië, het vrije, ruime leven daar, en die allesminacht, sceptisch be ziet, wat ons hier interesseert en belangrijk voorkomt. Wat dat aanvoelen der psyche be treft, iedere Hollander met hart en gevoel kan den inlander doorgronden, zooals men hier zijn medemenschen kan begrijpen en met hen medeleven. Spr. hoopte, dat iedere jonge Indischman den steun en leiding mocht ondervinden van een bezadigden en levenswijzen man, die lang in de tropen heeft geleefd en zijn jonge ren collega wil helpen. Voorts is het leven in Indië niet te scheiden Dit bedanken werd echter Achterhaald door onmiddellijke royeering door het Bonds bestuur van deze 10 vereenigingen, welke door hun houding de belangen van het Ver bond schaden. Deze royeering geschiedde in overeenstemming met het huishoudelijk reglement en volgens besluit der laatste bestuursvergadering. Het Bondsbestuur zal nu in Amsterdam een turnkring vormen met de 8 vereenigingen, welke het Verbond trouw gebleven zijn. De 10 geroyeerde vereenigingen, welke nu waarschijnlijk den A'damschen Turnbond zullen vormen en die in het vervolg geheel geisoleerd zullen moeten werken, zijn Am- stel Gymn. Veng., Pretora, Zeeburg, Kracht en Vlugheid, Kracht en Vriendschap, Ly- curgus, Achilles, Hygiëa, Hollandia, en Plato met ongeveer 1000 leden. Deze vereenigingen kunnen volgend jaar bij de Bondsvergadering in hooger beroep komen tegen het uit gesproken royement. Hiermede is dus aan de onzinnige en nutte- looze actie van de Pt. T. B. gelukkig een einde gekomen en de rust in het K. N. G. V. terug gekeerd. annexatie, welke de werkzaamheden voor het van de carrière, die men maken wil. Men gemeentebestuur buitengewoon zullen ver meerderen, nog meer stagnatie en vertra ging in de uitvoering van besluiten zal brengen dan thans reeds het geval is. Spr. noemt als voorbeelden daarvan den bouw eener school voor voorbereidend onderwijs in de Byzantiumstraat, de stichting der Boschschool en het onderbrengen van den Gem. Geneeskundigen Dienst in een ge schikt gebouw. Spr. vraagt, hoe B. en W. zich bij de vermeerdering van werkzaam heden de afwikkeling der zaken denken. Wethouder REINALDA en wethouder BRUCH antwoorden, dat de onderhandsche aanbesteding en gunning van den bouw der school voor voorbereidend onderwijs reeds heeft plaats gehad. Ter zake der andere kwesties blijven B. en W. diligent. De vergadering wordt dan gesloten. Mededeelingen Raad dd. 27 April 1927. Ingekomen zijn brieven van Gedeputeerde Staten ten ge leide van de door hen goedgekeurde raads besluiten. een adres van W. R. Jansen, onderwijzer aan school 17, waarin hij solliciteert naar de betrekking van hoofd eener openbare lagere school een brief van het Bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs, waarin dit Be stuur inlichtingen geeft omtrent het onder wijs aan de Middelbare Technische School, zulks naar aanleiding van een door één der raadsleden daaromtrent in de raadsvergade ring van 12 Januari 1927 geuiten wensch verzoekschriften van C. van Niel e. a. en A. M. v. Rijn e. a. allen bewoners van de Parklaan, om deze niet te bestemmen als Centraal Station voor de in te stellen auto busdiensten een verzoekscrift van R. Visser om ont slag als onderwijzer aan school Nr. 21 verslag en rekening over 1926 cn begroo ting voor 1928 van de Bewaarschool in het voormalig Barbara-Gasthuis een schrijven van het bestuur van het Dia- moet er komen om hard te werken, hetgeen alleen dan mogelijk is als men roeping voor zijn arbeid heeft. Lichamelijk en geestelijk moet men zich acclimatiseeren, zich aanpas sen, niet assimileeren. Want spr. is overtuigd dat van Indië geen tweede Zuid-Afrika is te maken, dat men het beste doet Hollander te blijven en zijn kinderen tot Westerlingen te maken. Spr. behandelde daarna het vraagstuk of men moet huwen voor het vertrek naar Indië, of als men daar eenigen tijd geweest is, en sprak tenslotte over het leven der vrouw. De taak der vrouw in de tropen is zeer moeilijk, maar geeft ook hooge bevrediging, hij mist den prikkel der carrière, die den man vaak tot groote dingen brengt, maar met tact en een fijnen geest kan zij haar huis maken tot een centrum van beschaving, het rustpunt van een kleine samenleving, wordt zi) de draagster van het leven, die het beschavings peil verheft. Het leven in Indië is geen schlabonen- leven, eindigde spr.men brandt en ver brandt er misschien, maar men versuft en verstart er niet. Maar voor alles komen we er niet met de idee, dat men er een lui leven kan leiden harde, gestage arbeid is de eerste voorwaarde. Applaus dankte den heer Mollema voor zijn onderhoudende causerie, waarmede hij op geheël eigene en pakkende wijze een voor ongetwijfeld velen nieuw gezichtspunt op het Indische leven ontdekte. Na de pauze sprak Dr. Mohr, die zeide nu een zuiver objectief denkbeeld van Indië zou trachten te geven. Aan de hand van een serie lichtbeelden toonde spr.. welke grond stoffen uit Indië in Nederlandsch Fabrikaat bewerkt worden, en welke producten van onze industrie in Indië gebruikt worden. Daarbij werd de orde gevolgd, die de uit- voercijfers aangeven. Achtereenvolgens werd een uiteenzetting gegeven der verschillende cultures, rubber, tabak, cacao, koffie, thee, enz. Op vlotte en geestige wijze verhaalde spr. interessante bijzonderheden over betee- kenis en geschiedenis der cultures, terwijj de conessenhuis, waarin wordt medegedeeld, dat projectiebeelden het gesprokene 'verduide- het zijn veigasfcssfefift van 20 December lijkten- Daarna werd behaadeld welke pret Ondertrouwd: 28 April: A. v. d. Hoef en J. H. Kramer. W. J. v. d. Bel en J. C. Damen. H. Mulder en G. Zeeman. A. Peperkamp en J. A, Wijsman. A. G, v. Aaken en M. Pisa K. J. de Haas en S. C. v. d. Laan. J. G. Groot en C. M. v. Loon. J. Metselaar en A. v. Blitterswijk, Getrouwd: 28 April: W. J. de Milde en F. Tlhate A. H. A. Pielage en M. E. v. d. Loos. J. Klingers en H. Souverem. M. J. v. Hellemond en G. H. Winkel man. H. J. Duisterhof en A. Kaat C G. Timmerman en C. G. v. Biiderbeek. Bevnllen: 25 April: C. A. v. Lieshout— v. vliet, d. 28 April: C. C. M. Zijlstra— Severijnse, z, 26 April: S. L. Dekker Hendrickx, z. 27 April: J. J. Evers—v. d. Nedcrend, d. Overleden: 27 April: T. Smit. 28 jaar, Kamperlaan. 28 April: M. Meeuwig— Martin, 78 jaar, K. Poellaan, De 24-jarige N. M. stond heden terecht wegens diefstal van rentezegels ter waarde van 130, ten nadeele van de firma H. te Westza.an. Verdachte werd beschuldigd in den nacht van 21 op 22 Januari te hebben ingebroken in het kantoor van genoemds firma. Den volgenden dag heeft hij de ze gels, waaronder ook kwitantiezegels waren, te koop aangeboden aan S., caféhouder te Zaandam. Deze, als getuige gehoord, ver" klaarde, dat M. bij hem was gekomen. Hij zeide zegels bij zich te hebben, die te koop waren. Na loven en bieden werd de prijs vastgesteld op 110. Later heeft S. aan verschillende personen gevraagd de zegels te koopen; zijn broer heeft tenslotte de zegels overgenomen, om te trachten ze te verkoopen. S. heeft er 45 voor gekregen. Ondertusschen is bij een brand in het huis van S. een gedeelte van de zegels verbrand. De politie hield de broer van getuige S. aan, toen hij bezig was de zegels te verkoo pen; aldus werd de zaak ontdekt. Toen AL bij S. in het café kwam om over den verkoop te spreken, zjjn zij beide naar den kelder ggaan, omdat S. niet wilde, dat z.ijn vrouw iets van de zaak vernam. De verdachte ontkende pertinent. Hij kwam wel dikwijls in het café; dien dag is hij er ook geweest, maar hij had geen zegels bij zich, heeft niet over zegels gesproken en is ook niet in den kelder geweest. De echtgenoote van S. kon zich niets over den datum herinneren. Zij heeft wel later de zegels gezien en op haar vraag ant woordde S. dat hij ze gekocht had. Daarover ondervraagd zeide S. tenslotte, dat hij bij den koop wel dacht gestolen goed te koopen. De Officier van Justitie achtte het over tuigend bewijs geleverd. Spr. steunt vooral op de getuigenissen van S., dien hij vol komen betrouwbaar kan achten, vooral om dat hij zich door ziïn verklaringen tot heler stempelt. Eisch: 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Kokosky, viel het re quisitoir aan. Volgens pl. is er niets bewe zen. Gezien alle omstandigheden kon ge-, tuïge S. niet anders verklaren, dan hij ge daan heeft. Pl. meende, dkt 'n andere ver klaring tot gevolg zou hebben, dat S. vervolgd moest worden wegens heling en tallooz in braken in de Zaanstreek en vroeg vrij spraak en onmiddellijke invrijheidstelling. Terloops maakte de verdediger de opmer king, dat hij bij zijn bezoek de temperatuur in het Huis van Bewaring te laag vond. De rechtbank ging in raadkamer en sprak vervolgens verdachte vrif met bevel tot on middellijke invrijheidsstelling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9