PUROL Klooster- süe.es en Vocnt Radio-Omroep. genezen met FEUILLETON. Waf zal hij er mee doen? NIEUWE HAARLEMSO E COURANT. Zaterdag 30 April 1927 Vierde Blad De Belgische regiering zal zich tegen het amnestie-ontwerp-van Cauwelaert verzetten; zoo noodig zal in de Kamer de kabinets-kwestie worden gesteld. De overstroomingen in het Missisippi-gebiedhet doorsteken van den dijk bij Poydras, om een overstrooming van New- Orleans te voorkomen. Noodweer en aardschokken op het eiland Reunion. SOCIAAL LEVEN. R. K. Reclasseeringsvereeniging Het conflict bij „Vulcaansoord" KERK EN SCHOOL. De audiëntie van het R.K. Werk- liedenvérbond bij Z. H. den Paus RECHTZAKEN. Dat komt ervan. De poging tot doodslag op den marechaussee te Woudrichem. Zijn eigen boerderij in brand gestoken? De boomen van den overweg waren niet gesloten. VERKEER EN POSTERIJEN. RigaLonden via Amsterdam. POSTZEGELNIEUWS. „Schppn of niet, wat doet dat er toe? De ambtenaren en het Fransche Vakverbond. Het „Journal des Débats" ziet in de toe treding der ryksambtenaren tot de C(onfé- dération) G(énérale) du T(ravail), welke onlangs is geschied, een ernstig offensief in den strijd der vakvereenigingen tegen den Staat. Twintig jaar geleden, zoo zegt het blad, zou geen minister zelfs de veronder stelling hebben aanvaard, dat de ambtena ren zich eens bij de C. G. T. zouden aan sluiten. Thans maken ze er deel van uit. Nochtans acht het blad het zeker, dat velen onder de massa, die besloten om deel uit te maken van het Vakverbond er niet aan denken revolutie te maken. De vakbeweging schijnt hun slechts een doeltreffende wijze toe om hun eischen kenbaar te maken. De duurte van het levensonderhoud, de onvol doendheid van sommige salarissen, enz. heb ben eenige ontevredenheid gewekt. De vak bonden bieden den ambtenaren een wijk plaats en bescherming. Nadat het kabinet- Herriot den ambtenarenorganisaties het recht van bestaan had toegekend, hadden de ambtenaren wel helden moeten zijn om niet van de gelegenheid te profiteeren. Het „Journal des Débats"' ziet in dit alles een verstrekkend gevaar. Er wordt een be roepsmacht gevormd, die in staat is zich tegen de regeeringen te keeren een staat in een staat. De C. G. T., die aldus over eenige voorname raderwerken van het leven eener natie beschikt, kan door intimidatie druk op de openbare macht oefenen. En wanneer de ambtenaren zich dus bij de C. G. T. aansluiten, beteekent dit, dat zij deze in staat achten zijn wil en de hunne aan de regeering op te leggen. Aldus is naast den geregelden staat een mededingende macht gevormd, een macht zonder algemeene ver antwoordelijkheid, welke slechts particuliere belangen vertegenwoordigt. Dit is reeds dwaas. Doch wanneer men bedenkt, dat deze macht bestierd kan worden door on bekende aanstokers, dat zij is overgeleverd aan de genade van vier of vijf vakvereeni- gingssecretarissen, die weer onderworpen zijn aan wie dan ook, ziet men het gevaar eener dusdanige desorganisatie van den Staat. Deze bedreiging heeft men in Engeland ingezien, en het „Journal des Débats" is dan ook best te spreken over het nieuwe Brits:he wetsontwerp op de vakvereenigingen, dat de macht der vakbeweging zoo sterk beknot. Van oorsprong waren de vak organisaties bonden, welke de bestudeering der beroepsbelangen ten doel hadden. Door misbruiken, door de socialistische propa ganda en de zwakheid der regeeringen, zijn zij een staat in een staat geworden. Van den dag af, waarop de C. G. T. comman deert en de Staat slechts heeft te gehoor zamen, is het uit met het bestaande regime, uit met het parlement, het uitvoerend be wind en de grondwet. De actie der Fransche Communisten. Een medewerker van het „Journal", die ln Kanton vertoeft, beschrijft op welke wijze Doriot, het communistische lid der Fran sche Kamer, die ter aansporing der Chinee- sche communisten naar China is getogen, optreedt. Hij vertelt o.a. het volgende Uit een zijstraat komt een stoet, de na tionale vlag aan het hoofd. Achter de met opschriften bedekte vaandels volgen koe lies, twee aan twee, ernstig en van het ge wicht van hun rol van figuranten bewust. In minder dan een uur ontmoet ik drie ol vier optochten van dit soort. Over dadigveef vaandels en inschriften, die, naar mijn gids mij verzekert, dezelfde aanspraken weer geven. „Doch nu volgt iets mooiers een fanfare corps in groenige uniformen gaat vooraf aan dragers van kransen, geëscorteerd door als soldatenkinderen vermomde knapen. Daar na volgen burgers met cocarden en banden om den arm. De klaroenen schallen in een vast en langzaam rhythme een onverwachte wijs „La Casquette du pèré Bugeaud", dat een verouderde Parijsche spotternij in de herinnering roept. „Onder deze zeer militaristische bescher ming kon de bevolking van Kanton zeer on langs den heer Doriot, Fransch communis tisch député, aanschouwen, die een derge lijke gelegenheid niet had wille laten voor bijgaan om zich te vertoonen. Opdat ieder een hem naar behooren zou zien, liep deze vijand van het leger bovendien nog door de stad in de uniform van Kantonneesch offi cier, door zes lijfwachten, revolver in de vuist, geëscorteerd 1" In de „Cantons Gazette", het in het En- gelsch verschijnend orgaan van de Koeomin- tang, kon men den oproep tot de revolution- nairen in Indo-China en de wenschen van Doriot lezen. Het blad achtte zich gelukkig met de tegenwoordigheid van Doriot, die ndanks de aanwezigheid der kanonneer- booten niet vreesde den Kantonneezen zijn stet n aan te bieden in den strijd tegen het „Fransche imperialisme". Noodweer op Féunion. Een vulkaan is tot-uitbarsting gekomen, waardoor het water der rivieren buiten de oevers trad. Er volgde een aardschok, ver gezeld van lichtstralen en schrikkelijk ge weld. In Salazie hadden aardstcringen plaats een weg zakte volkomen weg, een brug werd vernield. Een doode en verscheidene gewon den vielen. Het amnestie-ontwerp in Belgie. Volgens de .Libre belgique" is de regee ring, die eerst in zake de amnestie een wei felende houding had aangenomen, zoodat sommige ministers in de afdeelingen vóór, andere tegen het ontwerp-Van Cauwelaert hebben gestemd, het eens geworden om zich tegen het amnestie-ontwerp te verzetten en de kabinetsquaestie te stellen, mocht het ontwerp onverhoopt door de Kamer in de openbare vergadering worden behandeld. Het katholieke blad meent ook te weten, dat de regeering niet van plan zou zijn aan allen nog in de gevangenissen opgesloten po litieke veroordeelden, doch slechts enkelen gratie te verleenen. Aan dit besluit der regee ring zou te wijten zijn, dat de centrale afdee- ling gisteren het amnestie-ontwerp-Van Cau welaert feitelijk heeft gekelderd. De werktijd in de Duitsche kalinijverheid De rijksminister van arbeid heeft een ar bitrale uitspraak geveld, welke het collectief arbeidscontract voor de kalinijverheid met eenige wijzigingen ten gunste van de arbei ders bestendigt. De werktijd wordt vastge steld op 10 '/J. uur in de kaligroeven en op 11 uur in de fabrieken. Verduistering. De rechter van instructie te Genève heeft doen aanhouden den Franschen beurs makelaar Naly, die beschuldigd wordt èen bedrag van 400.000 Zw. frs. te hebben verduisterd. Hij had dit geld, dat toebehoorde aan ver schillende vereenigingen, van welke hij penningmeester was, in ongelukkige specu laties verloren. Bovendien wordt Naly, die ook nog beheerder van vermogens was, een tekort in zijn boeken van bijna een millioen Zw. frs. ten laste gelegd. Nitti en het fascisme. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft een speciale commissie bijeen geroepen ter toepassing van de wet tegen anti-fascis- sche samenzweerders in het buitenland. De commissie zal de zaak behandelen van den vroegeren premier Nitti, een der ver- bitterdste tegenstanders van het huidige regime, die eenige jaren geleden uit Italië moest vluchten. De commissie kan Nitti veroordeelen tot verlies van zijn Italiaan- sche nationaliteit en besluiten tot confisca tie van al zijn bezittingen in Italië. Het bijeenroepen der commissie is het direct gevolg van een interview, dat Nitti eenige dagen geleden heeft toegestaan aan den correspondent van het Zuid-Slavische dagblad „Vreme", waarin hij zich openlijk schaarde aan de zijde van Zuid-Slavië tegen Italië in de Albaneesche quaestie. De besehuldiging tegen Nitti betreft hoogverraad. In haar eerste zittingen be handelde de commissie de aanklacht tegen eenige communistische agitators, die thans in de Ver. Staten vertoeven en tegen een groot aantal anti-fascistische, journalisten, die uit Italië naar Parijs waren gevlucht. Het is thans voor de eerste maal dat iemand als Nitti door de commissie berecht zal worden. De a.s. Vlootconferentie. Hughes, de leider der Amerikaansche dele gatie ter ontwapeningsconferentie van Was hington heeft in een rede den nadruk ge legd op de noodzakelijkheid van bepaalde bindende overeenkomsten tusschen de voor naamste mogendheden, teneinde „niet een redelijke verdediging met lamheid te slaan, maar uitdagende bewapeningen te voor komen". Men zou er aan kunnen wanhopen, dat de besprekingen te Genève er in zouden slagen een beperking te verwezenlijken van alle wapens ten aanzien van alle naties, maar een voortzetting der besprekingen zou zeer gewenftht zijn. Hughes gelooft, dat de vlootconferentie der drie mogendheden goede resultaten zal opleveren. In het Mississippi-gebied. De minister van Handel Hoover en de des kundigen hebben te Poydras de juiste plaats vastgesteld, waar een gat in den dijk van den Mississippi zal worden gemaakt, teneinde een overstrooming van New Orleans te voor komen. Terwijk Hoover in een bootje de plaats inspecteerde klonken in de verte drie geweerschoten, maar met het denkbeeld als zou men hier te maken hebben met een aan slag op Hoover door boeren, die het onder water zetten van het land willen beletten, wordt de draak gestoken. De troebelen in China. Een Amerikaansch bericht uit Sjanghai, is wel in staat een beeld te geven van den hul digen chaotischen toestand in China. Ver scheiden legers van uiteenloopende grootte trekken door verschillende deelen van China, zoo luidt dit bericht. Wat men eerst dacht dat noordelijke troepen, ten getale van 80.000 man bij Woe-hoe waren, blijken thans natio nalisten te zijn doch onder bevelhebbers die naar men gelooft neutraal zijn ten aanzien van de scheuring in de gelederen der Kan tonneezen. Vier colonnes nationalistische troepen trekken op naar Kanton, dat zich onlangs neutraal heeft verklaard. »jr 4 g „Nederland - een een vreemdeling. Jk P p f!T4 Vooral zi) die last van rheumatiek en v spierpijn hebben,. WSS.S w beamen. want vocht en tocht zijn hun ergste vijanden, die de tijdelijk verdwenen pijn met nieuwe heftigheid te voorschijn kunnen roepen. Gebruik geregeld. Akker's Kioosterbalsem (60 cent) als wrijfmiddel Het houd? Uw spieren lenig en ge zult spoedig vergeten zijn dat er zooiets als rheumatiek bestaat. Want voor Klooster balsem geldt terecht 9» 99 De 10e Jaarvergadering. Tc Utrecht is in hel Gebouw voor K. en W. de 10e jaarvergadering gehouden van de R. K. Reclasseeringsvereeniging, onder pre sidium van mr. dr. L. N. Deckers, uil Den Haag. De voorzitter herdacht het overlijden van dr. Ledeboer, president van den Hoogen Raad, welke woorden de vergadering staan de aanhoorde. De verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. De heer F. J. v. d. Berg te 's-Gravenhage, werd als periodiek aftredend hoofdbestuurs lid, zonder tegencandidaatstelling, herkozen. De voorzitter stelde aan de orde, de be handeling van het rapport der commissie inzake onderzoek der verdeeling yan de al gemeene subsidies over de afdeelingen. - Ht hoofdbestuur vereenigde zich in zijn prae-advies met het in het rapport gerela teerde en gaf de vergadering in overweging, te besluiten, dat jaarlijks aan het hoofdbe stuur een commissie zal worden toegevoegd, ter adviseering van de te verdeelen alge meene Subsidie en dat deze commissie zal bestaan uit de vertegenwoordigers van de afdelingen door den voorzitter op de alge meene vergadering aangewezen ter contro lering van de rekening en verantwoording, Het rapport werd onder dank goedge keurd. Het hoorfdbestuur stelde voor de contri butie-afdracht der afdeelingen over 1926 te bepalen op 25 pCt., benevens afdracht van 10 pCt. over de overige inkomsten der af deelingen; provinciale en gemeentelijke sub sidies uitgezonderd. Het voorstel wérd na eenige bespreking aangenomen. Jhr. Mr. Bakker wees als Regeeringsver- legenwoordiger erop, dat de subsidies door de regeering objectief worden toegepast. Spr. achtte het echter wenschelijk, indien de vereen'ging meer financieelen steun noodig heeft, bij de Regeering hiertoe aan te drin- gen, Spr, verzekerde de vereeniging den steun van het departement. De voorzitter dankte den spreker en zei het werk der vereeniging aan de regeering en Jhr. Bakker persoonlijk te blijven aanbe velen. Prof, mr. dr. F. Tummers S.J., te Maas tricht, hield vervolgens een lezing over: „Straf en verbeteringsmaatregelen". Overeentseming bereikt. Naar gemeld wordt, zijn onder leiding van dr. Kortenhorst, secretaris van de Katho lieke werkgevers in de Metaalnijveheid, besprekingen gevoerd tusschen de directie van de N, V. „Vulcaansoord", te Terborg, en de besturen der betrokken metaalbe werkersbonden, welke besprekingen tot ge volg heben gehad, dat partijen tot overeen stemming kwamen en de besturen der hon den toezegden, het compromisvoorstel in hun ledenvergaderingen te zullen verdedigen In verband hiermede is de tusschenkomst van den Rijksbemiddelaar overbodig ge worden. Een der Nederlanders, die bij de audiëntie van het R. K. Werkliedenverbond bij Z. H. den Paus aanwezig was, meldt daarover aan de Msb. nog het volgende: Dezen morgen hadden de leden van het Nederlandsch R. K. Werkliedenverbond, die onder leiding van den ZeerEerw. Pater S. Weghuis O.F.M. Vicaris te Woerden en den heer Vennings van Amersfoort een pel grimsreis maken naar Assisië en Rome het voorrecht door den H. Vader in audiëntie te worden ontvangen. Dit was het glanspunt van onze reis. Met een beminnelijken glimlach om den mond kwam de H. Vader, vergezeld van vele le den Zijner hofhouding de zaal van het H. Consistorie binnen, waar wij reeds eenigen tijd, langs de wanden Opgesteld, in zenuw achtige spanning Zijn komst afwachtten. Z. H. liet zich bij het rondgaan begeleiden door Mgr. B. Eras, die ook aanwezig was, en Pater Weghuis en bood aan ieder der aanwezigen de hand voor den ringkus. Verschillende aanwezigen werden extra voorgesteld; o.a. de tweede voorzitter van het R. K. Werkliedcnvtrbonr. de heer J. Th. Nijkamp, aan zien Z. H. vroeg, hoe groot het ledental was van het Verbond, De Paus toonde Zijne tevredenheid, toen Hij vernam, dat er 100,000 waren. Na den rondgang door de zaal, nam de H. Vader plaats op den troon te midden der hofhouding en verzocht Mgr. Eras zich op de treden van den troon te plaatsen om de toespraak, die hij zou houden, voor de land- genooten te vertolken. Wij allen mochten ons daarbij dicht om den troon scharen. De H. Vader heette ons, als Hollanders, van harte welkom in het Huis des Vaders. De Hollanders toch waren zoo goede Katho lieken, die zooveel over hadden voor hun geloof, die onder de Katholieken der we reld in de eerste rangen stonden, die zoo veel priesters en missionnarissen leverden en zoo vol missie-ijver waren. De hier aanwezigen waren Z. H. welkom, ook om het dubbele doel hunner pelgrims reis: Rome en Assisië. Uit het eerste bleek hunne liefde voor den Paus en de Kerk; uit het tweede hun liefde voor den geest van St. Franciscqs, den grooten "heilige, dien zij in Assisië vereerd hadden. De H. Vader hoopte, dat zoowel de liefde voor den Paus als den Franciscaanschen geest, de onthechting van het aardsche, in de aan wezigen bevestigd mocht worden en ver meerderd en Hij gaf hun daarom van harte den Apostolischen Zegen, dien Hij uitstrekte ook tot hunne verwanten en dierbaren en hunne intenties. Terwijl de H. Vader nog op Zijn troon bleef, kwam Mgr. Eras naast Z. H. en ver tolkte de toespraak, welke in het Italiaansch was gehouden, in het Hollandsch. Na den zegen van Z. H. hieven wij uit volle borst, intusschen een beetje ver trouwd geworden met de omgeving, het „Aan U o Koning der eeuwen" aan, dat de H. Vader, staande voor Zijn troon, aanhoor de. Onder daverend handgeklap verliet de H. Vader, zegenend en glimlachend de zaal, ons achterlatend vol heerlijke gevoelens van dankbaarheid en liefde voor de aller schoonste oogenblikken in Zijn bijzijn door gebracht. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vernietigd een vonnis van de rechtbank te Dordrecht, waarbij P. H„ landbouwer te Klaaswaal wegens het doen van onjuiste aangifte voor de Rijksinkomstenbelasting was veroordeeld tot twee maanden gevan genisstaf, Het hof legde verdachte 10.000 boete, subs, acht maanden hechtenis op. De Rechtbank te 's Hertogenbosch ver oordeelde den 48-jarigen visscher C. V., te Woudrichem, wegens poging tot doodslag op den marechaussee J. Blokland, van de bri gade Woudrichem, tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. De eisch luidde twee jaar gevangenisstraf. Om de verzekeringspremie. De Leeuwarder rechtbank heeft behan deld de zaak tegen den 44-jarigen De V., landbouwer te Tieke (gemeente Nyerga) bij Drachten, die er van beschuldigd werd in zijn eigen boerderij brand te hebben ge sticht door eenig hooi en stroo met petro leum gedrenkt, te hebben aangestoken. Door den brand kwamen een 6-lal koeien en paarden alsmede eenige varkens in de vlammen om. Het zou verdachte te doen geweest zijn om de vrij hooge verzekerings som machtig te worden. Verdachte ontkende. Er waren in deze zaak 12 getuigen gedag vaard. Verd. zou twee koeien, die ziek waren een lepel petroleum hebben gegeven, hetgeen volgens getuigen inderdaad een veelvuldig toegepast middel is. Het O. M. eischte tegen verdachte een gevangenisstraf van vier jaar. De verdediger, mr. Teisma, bestreed de schuld van zijn cliënt en voeg onmiddellijke invrijheidsstelling, welke door de Rechtbank werd ingewilligd. De botsing tuscken trein en anto te Delft. Voor het Kantongerecht te Delft heeft zich te verantwoorden gehad de overweg- wachter J. D., voor het feit, dat hij op 12 Jan. j.l., toen hij belast was met het sluiten en openen van de afsluilboomen aan de Engelsche straat te Delft, niet gezorgd heeft dat de boomen tijdig gesloten waren bij het naderen van een sneltrein. Deze sneltrein reed dientengevolge een vrachtauto aan van de firma Hasenkamp, welke een eind werd meegesleurd en gedeeltelijk vernield. De chauffeur bekwam lichte verwondingen. "Verdachte zeide, dat over den 'toestand aan genoemden overweg, waar o. a. het uitzicht voortdurend door goederenwagens belemerd wordt, herhaalde malen bij de spoorwegdirectie was geklaagd. Het wekker signaal was volgens hem niet overgegaan, waardoor de boomen niet gesloten waren. Verschillende getuigen bevestigden deze mededeelingen. De ambtenaar van het O. M. eischte 25.boete subsidiair tien dagen hechte nis. In den 'a.s. herfst zal het rechtstreeksche spoorwegverkeer tusschen Riga en Londen via Duitschland en Nederland worden ge opend. De treinen zullen speciale wagons voor reizigers naar Den Haag, Amsterdam en Rotterdam bevatten. NIEUWE ZEGELS. Madagaskar. De binnenkort verschijnende nieuwe post zegels van Madagaskar zullen in de lagere waarden types van vrouwelijke inboorlin gen vertoonen; de hoogere waarden krijgen het ruiterportret van wijlen maarschalk Gallieni, die gouverneur van Madagaskar wjs. Uitbreiding Belgische serie. De Belgische serie postzegels met portret van koning Albert, wordt uitgebreid met de 1 fr. zegel (rood) en de 1.75 fr. zegel (blauw) Monaco. Twee nieuwe postzegels verschijnen in het vorstendom Monaco, nl. 1 fr. 10 c. (groen) voorstellende de ravijn St. Dévote en 3 fr. (kar. mijn) met de haven van Monaco. Herdenkingszegels Italië. In 1928 zal in Italië een serie herdenkings postzegels uitgegeven worden ter herinne ring aan de geboorte van hertog Emmanuel Filibr.rto, aan wien het huis van Savoye zijn opkomst dankt. Fransch-Indische zegels. Verschenen zijn de nieuwe 10 en 20 fr postzegels def Fransche koloniën Wallis For- tuna, Oebangu Caarl. Tiehad, Haute Volta, Fransch Soedan en Mauretanië. Italiaansche luchtpostzegels. Italië heeft met inschrift Posta Aurea een luchtpostzegel van 1.20 lire (groen) uitge geven. Cambrea-zegel. In een kleine hoeveelheid zal op Zondag 9 Mei a.s. ter gelegenheid van de opening van het parlementsgebouw in de hoofdstad van Australië, de Camberra-postzegel wor den uitgegeven. De serie Tihuanacu-zegels. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der republiek Bolivia is een serie van 19 post zegels uitgegeven, de z.g. Tihuanacu-zegels Prof. Pozniinski archaeoloog in staatsdienst dier republiek, ontdekte in de ornamenten van de Zonnepoort van den Tihuanacutem- pel een, naar hij meent, Z.-Amerikaansche hiëroglyphenschrift, dat hij gedeeltelijk ont cijferde. Om die ontdekking algemeen be kend te maken, werden ter gelegenheid van gemeld eeuwfeest deze 19 zegels alle met verschillende hiëroglyphen bedrukt uitge geven. Zij zijn te Berlijn gedrukt voor reke ning van den professor, die, naar gemeld wordt, voor zijn moeite een gedeelte van de oplaag bedong. Voordat de zegels in Bolivia aankwamen, had de hoogleeraar zijn deel van de oplaag reeds te gelde gemaakt. In Bolivia was men hierover slecht te spreken en de Bolliviaansche regeering besloot de nieuwe zegels uit te geven met den opdruk: Communicaciones. Ook vond men, dat de partij, door de professor verkocht, wel wat groot was. Deze kon echter bewijzen, dat hij zich strikt aan het contract had gehouden, daar de zegels gedrukt zijn onder streng toe zicht van het Spaansche gezantschap te Ber lijn. Achteraf bleek echter, dat de notaris, door wien de contracten waren opgemaakt, bij vergissing in de beide afschriften een ver schillend cijfer heeft vermeld betreffende het aandeel, dat den professor toekomt. Met belangstelling ziet men tegemoet, wat er nu verder met deze speculatieve serie zal geschieden. j In fabrieken is een bedrijfscontróle een |i phrase, een onmogelijkheid, omdat altijd (melk en boter overblijft of aanwezig is. Het was de vraag, krijgt Friesland het merk of niet. Utrecht verzette zich er tegen, omdat een fabriek geen contróle heeft, ergo geen merk te verstrekken. Zuid-Holland nam een ruimer standpunt in. Wij hebben er voor gepleit een merk voor volvette kaas te verstrekken, doch moe ten de zekerheid hebben dat voor de kaas bereiding volle melk werd gebruikt. Als eerst een roompje op de fabrieken van de melk wordt afgehaald, noemt spr. dit oneer lijke concurrentie. Doos 30- 60,Tube 80 ct Bij Apoth en Drogisten. ZONDAG 1 MEI. HILVERSUM, 1050 M. 1.30 Concert door het Hawaiian Radio vijftal. Chris de Vos Jr. Hawaiian guitaar. Eug. Schol ten Hawaiian guitaar. Jan de Vos Bas guitaar. H. Fernandes guitaar. Chris Zeeger Ukulele. 2.30 Namiddagconcert door de Amster- damsche orkestvereeniging, o. 1. v. Frans van Diepenbeek, in Artis te Amsterdam. 8.00 Persber. en sport-uitslagen. 8.10 ■Symphoriieconcert door het H. D. O.- symphonie-orkest, o.l.v. Willem van War- melo, Henriëtte Bosnians piano. Voor de pauze Noorsche Muziek. Werken van Grieg. Henriëtte Bosmans speelt een piano concert van Grieg. I. d. Pauze declameert Louis de Vries de rechtsscène i. h. 4e bedr. van „Pro Domo", van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. Toe- spraak van Marcus Antonius, fragment uit Julius Caesar van Shakespeare. DAVENTRY, 1600 M. 2.50 Licht or kestconcert. Solloway viool, Turner's dameskoor. Orkest. 4.35 Vertellingen u. h. Oude Testament. 4.505.05 Causerie door den Indischen Bisschop Azariah India today. 7.20 Studio kerkdienst. 8.00 Koorzang. 8.15 Causerie The homeless Children said adoption society. 8.20 Weerber., nieuws. 8.40 Werken van Schubert door solis ten (viool-viola-cello-dubbele bas-piano). Het „Trout"-quintet. 9.1010.05 Concert D. Labbette sopraan. H. Els- dell tenor. L. Poulshnoff pi. no. PARYS „RADIO PARIS", 1750 M. II.2012.05 Gewijde muziek en preek. 12.051.10 Orkestconcert. 4.054.55 Concert. L. Homonyme jazz. 7.50 Orkestconcert. 8.2010.00 Dansmuziek. LANGENBERG, 469 M. 8.20—9.20 Morgenwijding. 12.201.20 Mando lineconcert. 5.206.50 Joodsche mu ziek en zang met inleiding. 7.20 8.20 Bokswedstrijd om het Duitsche zwaar gewichtkampioenschap. 8.20 „Die lus- tigen Weiber von Windsor", opera van Nicolai. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN, 484 en 566 M. 8.20 Mor genwijding. 10.20 Concert. Koor en Orkest. 3.505.20 Orkestconcert. 7.50 „Die erste Walpurgisnacht", ballade van Goethe. 8.40 Declamatie. 9.50 11.50 Dansmuziek door Dr. Becce's Glo- ria-symphoniker. HAMBURG, 394,7 M. 8.35 Concert. Koor en solisten. 10.50 Orkestconcert. 12.251.10 Orkestconcert. 1.101.50 Kamermuziek. 3.254.25 Vroolijk Concert. 4.506.50 Orkestconcert. 7.2011.10 „Sturm", van Shakespeare en Scheffler. BRUSSEL, 509 M. 4.20 Dansmuziek tot 5.20 7.209.20 Galrconcert. Or kest. Mile. Djanel zang. Stecc/s /iet JVieuveste in flac/to. C-Sf" VaA1^anc/ir/e//erstc^t7iity(v7'7('l^aadori/ct. MAANDAG 2 MEI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Pofitie- ber. 12.352.00 Lunchmuziek door het Trianon-trio. 3.304.30 Vrouwenuuitje door Mevr. Rhemonda. 5.006.00 Kin deruurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.00— 6.45 Vooravondconcert door het H.D.O.- orkest. 6.457.15 Tuinbouw-halfuurtje. door den heer H. C. Valenton over Het planten en zaaien van tuinzaden voor den kouden grond. 7.157.45 Concert door het H.D.O.-orkest. 7.45 Politieber. 10.00 Persber. 8.10 Een avond in Zwolle. 1. Ste delijk Muziekcorps, Dir. Hr. de Rook. 2. Openingsrede door den Burgemeester van Zwolle Mr. Dr. I. A. van Royen. 3. Chr. Gem. Zangver. „Halleluja", Dir. Chr. Hageveld. 4. Vioolsolo door den heer J. B. Renssen, pianobegel. van A. C. Willeumier. 5. Zangkoor van de Zwolsche Padvindsters. 6. Concert voor 4 cello's. 7. Zwolsch mannenkoor, Dir. H. v. d. Koo- ven. 8. Voordracht in Zwolsch dialect door den heer H. Vos. 9. Zwolsche ac cordeonver. „Kunst en Vermaak". Dir. A. Rynders. 10 Stedelijk Muziekcorps. 11. Gem. Zangver. „De Stem des Volks". Dir. H. Vos, 12. Voordracht over Zwolle door den heer W. C. Krabbendam. 13. Pianosolo door den heer A. C. Willeumier. 14. Mevr. H. WalhoutTimmermars, t met pianobegel. 15. Stedelijk Muziekcorps. DAVENTRY 1600 M. 10.20 Daventry- kwartet en solisten (contra alt, tenor, piano). 11.05 Vocaal concert. 11.25 (ver volg) Concert. 12.201.20 Orgelconcert. 2.15 Voorlezing Rural Rides. 2.20 Le zing The old and the new stone ages. 3.05 Muziek. 3.20 Klassiek concert Dr- ventrykwartet. 4.20 Kuishoudpraatje. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Daventry-kwartet. 5.50 Tijds., weerber., nieuws. 6.05 Jimmy the quarë Feller. 6.20 Dram. critiek. 6.35 le acte van „Der Rosencavalier". opera van R. Strauss. 7.40 Spaansche causerie. 8.00 Pianomuziek van Mac. Dowell. 8.20 Weerber. nieuws. 8.40 Debat over What is the best age M. 9.35 Dansmuziek en vroolijke zang. 10.2011.20 Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris". 1750. M. 9.50 10.20 Muzi k. 11.501.10 Crkestcon- cert. 4.055.00 Concert Declamatie, piano en vioolmuziek. 8.0510.00 „Le Domino noir", van Auber. LANGENBERG 469 M. 12.25—1.25 Or kest-concert, 4.205.20 Kamermuziek. F. Langhardt, sopraan. W. Luven, guitaar. 7.209.20 Aria's en liederen, door Mattia Battistini. 9.2010.20 „Reigen im Mai" vroolijk spel. 10.3511.20 Dansmuziek. KöNINGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN, 484 en 566 M. 11.20 7.05 Lezingen en lessen. 7.209.50 Mattia Battistini, bariton. F. Lindermann, piano. Uitzending vanuit Stuttgart. HAMBURG, 394.7 M. 1.25—2.05 Or kestconcert. 3.34—4.20 Orkestconcert. 4.205.15 Dansmuziek. 5.205.45 Vroo lijk concert. 7.20 Martia Battistini, bariton. Zie K. W. H. BRUSSEL, 509 M. 4.20—5.20 Concert Trio (piano, viool, cello). 7.209.20 Orkestconcert. RADIO-MOORS, - Koningstraat 27 Telefoon 14609 Haarlem VAKKUNDIG ADRES. Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON S „What will he do with it", door )OS. P. H. HAMERS. 50 „Hem! wat! Hebt gij hem durven opzoe ken en aanspreken, na uw terugkomst in Engeland?" „Natuurlijk. Daarom ben ik juist geko men. Ik 'dacht dat de man blij zou zijn, met hetgeen ik hem vertelde en meende, dat hij zijn beurs zou openen en mij met zege ningen en bankpapier zou overladen. En de lompert wilde mij niet eens geloo- ven, omdat..." „Omdat gij het recht om geloofd te wor den al lang verloren hebt. Toen ik het kind bij me nam, heb ik u gezegd, dat gij daar nooit klaar zoudt komen, en dat ik u nooit zou aanmoedigen om het te beproeven. Maar gij had, naar het schijnt, de toekomst evenals uw verleden, te goedkoop verkocht, Jasper." „Ja, wel te goedkoop. Wie zou ooit ge dacht hebben, dat ik met zoo'n bagatel af gescheept zou worden. „Ja, wie had dat kunnen denken, Jasper. Gij waart in de wieg gelegd om schatten door te brengen en die als ge ze verkwist hadt, een kleinigheid te noemen. Gij moest een prins geweest zijn met al uw vorste lijke liefhebberijen. Opschik en fraaie klee- ren, paarden en dobbelsteenen en wat er bij behoort, Jasper." Onder het uiten van die bittere ironie welke nochtans haren gast meer scheen te behagen dan te beleedigen, bleef Arabella Crane door de kamer loopen, haalde uit een lade plotseling een miniatuur-portret voor den dag, legde het voor Jasper Losely neer en riep uit: „Maar, wat zijt ge veranderd sedert dien tijd: zie, wat gij toen waart!" Bij deze onverwachte uitnoodiging, sloeg Losely den blik op de beeltenis van een beeldschoon jongeling; van die soort van schoonheid, die zonder verwijfd te zijn, niettemin bijna al de fijnheid en de schittering heeft van het vrouwelijk gelaat. Het was een schoonheid, die haren bezitter op een lastige wijze in het oog doet vallen en maar al te dikwijls, door het opwekken van die bewondering, welke zij zonder moeite tot zich trekt, de be geerte naar den bijval, aan wezenlijke ver diensten verbonden doet verdwijnen. D't schoone gelaat miste wel is waar, die ver hevenheid, welke door de uitdrukking van een diep denkvermogen ontstaat.. Over het geheele gelaat lag een zonnig licht, de frischheid d'r zorgelooze welvaart, d'r weel derige kracht, zcodat zelfs die aanmatigen de ijdelheid, welke een scherp opmerker als een hoofdtrek in dat beeld bespeurd zou hebben, slechts een blijde ingenomen heid scheen met de milde gave der natuur. „Zoo ben ik eens geweest! Ja, ik herin- nr mij dat het gemaakt werd en niemand zeide dat het geflatteerd was", riep Losely met een lach van zelfvoldoening. „Maar ik kan zoo heelemaal niet veranderd zijn voegde hij er bij; „op mijn leeftijd mag men er wel iets mannelijker uitzien en toch... „En toch nog schoon zijn .Jasper" zei juffrouw Crane. „Ge zijt het nog. Maar zie mij aan, wat ben ik?" „O, een zeer knappe vrouw; dat zijt ge altijd geweest. Maar gij verwaarloost u; dat moest ge niet doen. Ge moet u tot het laat ste toe goed houden. Om op het kind terug te komen. Gij hebt haar zonder mijn toe stemming weggedaan; zonder er mij zelfs kennis van te geven." „Kennis geven! Hoe veel jaren is het al niet geleden, dat ge mij liet weten waar gij waart? Wees niet bezorgd zij is in goede handen. „In wiens handen? Ik moet haar in ieder geval zien." ,Haar zien? Waartoe?" „Waartce? Loop naar den drommel. Het "s toch natuurlijk dat ik, nu ik in Engeland ben, gaarne weten wil hoe zij er uit ziet, an ik vind het zeer vreemd, dat gij haar eerst hebt weggezonden en nu zoo' veel zwarigheid maakt. Wat voert ge in uw schild? „Wat ik in mijn schild voer? Wat anders, dan u van dienst te wezen. Op uw verzoek heb ik het kind tot mij genomen, op eigen kosten gekleed en gevoed, ofschoon gij niet kondt verwachten, dat ik het kind zou liefhebben. Heb ik u ooit een cent ge vraagd? Heb ik ooit een cent willen aan nemen? Eindelijk, toen ik niets meer door u hoorde, en ik uit het weinige dat ik vernam, opmaakte, dat, als mij iets over kwam en ik was zeer ziek toen ter tijd zij u tot last zou zijn; eindelijk, zeg ik kwam de oude man tot mij. Gij hadt hem zijn adres gegeven; hij bood aan, haar tot zich te nemen, en ik stemde toe. Ze is bij hem." „De oude man! Zij is bij hem! En waar is bij?" „Dat weet ik niet." „En waar leeft hij van?" Kan hij geld gekregen hebben? „Ik weet het niet." „Hebben zijn vroegere betrekkingen hem dan bij zich opgenomen? Zou hij oude betrekkingen opzoeken?" Loselij sloeg twee lazen brandewijn ach ter elkaar naar binnen en opstaande, liep hij het vertrek op en neer, met de handen in den zak en in een zeer aangename over denkingen verdiept. Ten laatste stond hij stil en zeide: „Alles wel beschouwd, zou ik toch niet weten wat ik vooralsnog met de meid zou uitvoeren, ofschoon ik natuurlijk behoor te weten waar en bij wien zij is. Zeg eens, hoe ziet zij er uit. Is zij mooi of leelijk?" „Ik geloof ,dat zij mooi genoemd zou worden ten minste door sommigen." „Heel mooi? Schoon?" vroeg Losely snel. Wat voor goeds komt er uit schoonheid voort? Gij waart schoon genoeg en wat heeft hef u gebaat?" Bij deze vraag richtte Losely zich op met een plotselinge fierheid in houding en ge baar die ofschoon slechts door beleedigde ijdelheid opgewekt nochtans de uitdrukking van zijn gelaat verbeterde en het veel van de vroegere aantrekkelijkheid terug gaf. Arabella Crane zag hem aan en was opge togen. Ook was het met een andere stem, half verwijtend, half bitter, dat zij voort ging: „En nu gij cmtrent het kind voldaan zijt, hebt gij mij nu niets te vragen; wat ik doe, waarvan ik leef?" „Mijn lieve juffrouw Crane, ik weet dat gij het goed stellen kunt en nooit geldzuch tig zijt geweest. Ik vertrouw, dat gij geluk kig zijt. Ik zou willen, dat ik het ook was, maar mijn zaken staan zoo mooi niet. Als ge mij een banknoot van vijf pond zoudt kunnen leenen..." „Wilt gij Van mij leenen Jasper? Komt gij tot mij in uw geldverlegenheid? Gij zult het geld hebben, vijf pond, tien pond als ge wilt. Gij hebt mij nu noodig, zult gij nu bij me blijven Jasper?" „Hij greep haar hand, kuste die, en zeide: „Goed, best schepsel." Zij trok snel haar hand terug en hem van het hoofd tot de voeten opnemend, riep zij spottend: „Maar hebt ge wel wezenlijk geldgebrek? Gij zijt goed gekleed Jasper. Nu, dat waart ge altijd.'1 „Niet altijd. Drie dagen geleden nog niet. Maar ik heb een geringe tegemoetkoming ontvangen, en..." „In Engeland? Van Wien? Waar? Toch niet van hem, van wien gij 3 zegt den moet gehad te hebben van op te j zoeken?" „Van Wien anders? Heb ik er geen aan spraak op? Een ellendige aalmoes die mij toegeworpen werd! Die vervloekte kerel! Ik zeg u, de blik en dc taal van dien man waren zóó bcleedigend", zei Losely, ter wijl hij zijn stokje, in plaats van bij den knop, in het midden vastgreep en de móór dende zwaarte van het lood op den palm zijner andere hand liet vallen, „dat, als hij ook maar een oogenblik zijn oog van mij afgewend had, ik hem de hersens zou hebben ingeslagen en. „En opgehangen zou zijn", viel juffrouw Crane hem in de rede. „Nauurlijk, opgehangen." hernam Losely op zijn gewone zorglooze manier, „maar als een mensch niet soms de gevolgen van zijn handelingen vergat, dan zou het uit zijn met den zang. Ik ben blij dat hij zijn oog niet van mij afwendde." En de looden knop van de rotting viel met doflen klank op den grond. (Wordt vervolgdj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 13