Y LOTTGEitiN© Stoomen en Verven Gr. Houtstr. 5a - Tel. Gordljnwasscherïf „ft Kleverpark" MARKTNIEUWS. Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. MNNENLANDSCH NIEUW5. DE 18e VERJAARDAG VAN H. K. H. PRINSES JULIANA. R. K. Hongaarsche Kinderactie. De Loodsdienst bij Terschelling De opening van 't MaasWaal kanaal. De Belgische regeering en de incidenten te Roosteren en Maastricht. Nederland en Hongarije. Het autobusbedrijf der Ned. Spoorwegen, de A.T.O. Nogmaals het tijdstip der Statenverkiezingen. Het petroleumbedrijf in Ned. Indië. STATEN GENERAAL. EERSTE KAMER. De Indische begrooting. UIT ONZE OOST. Het voorkomen van zware mis handeling van koelies. Uitbarsting van den Marapi. De ontwerp-begrooting voor Indië 1928 sluitend gemaakt. De arrestarie der vier Kwomintang-leid ers. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Het Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. SANTPOORTERSTRAAT 41 - TELEFOON 10131 De Emmabloem-collecte te Amsterdam. De man met de stofzuigers. Commissaris C. van Asperen. GEMENGD NIEUWS. Eindelijk door de mand gevallen. Een onhandige loodgieter. Jeugdige deugnieten. Het werkloozenrumoe* inRotterdam. GORDIJNEN en TAPIJTEN Het hoogtepunt der feestelijkheden ter gelegenheid van den 18den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana is vandaag den Haag. De kwistige versiering van straten en pleinen, de Vadcrlandsche driekleur, die van zeer vele openbare gebouwen en particuliere woningen wapperde, gaven de Residentie het feestelijk cachet, dat dezen dag past. Het bijzondere feest, de thans meer dan andere jaren bijzondere herdenking van den geboortedag der Prinses vond weer klank in aller hart en reeds in den morgen is het feest begonnen. Tc 11 uur werd op het Louise de Coligny- plein te 's-Gravenhage de eerste steen ge legd voor het gedenkteeken, op te richten voor Juliana van Stolberg, door den minis ter-president jhr. De Geer, waarbij de Kon. Mil. Kapel, onder leiding van luitenant De Boer, aanwezig was. Van 1111.30 uur was er bespeling van het klokkenspel van den Grooten of St. Jacobstoren door den heer J. A. de Zwaan. Tegen half twee verzamel den de bij het Haagsche Comité voor Volks feesten aangesloten vereenigingen zich op de Nassaulaan om te 2 uur op te trekken met muziek langs Alexanderstraat, Pyk- straat, Lange Voorhout, Tournaoiireld, Korte Vijverberg naar het Binnenhof. Daar zou te drie uur het Feestsocl aan vangen, dat door de Koninklijke Familie, zittende op het bordes van de Ridderzaal, zou worden bijgewoond. Alleen vertegen woordigers van aangesloten vereenigingen en verder genoodigden zouden toegang tot het door de politie afgezette Binnenhof hebben. Het publiek zou echter tegen 4 uur in den namiddag op het Buitenhof een herhaling van het feestspel kunnen aan schouwen. Bij de samenstelling van dat spel heeft men nog eens de stemming willen weerge ven, die er heerschle onder de burgerij op 30 April 1909 en de spanning die er leelde over de geboorte van een vorstenkind. In dit feestspel met muziek van den heer F. E. H. Koeberg komen eveneens de vreug de en blijdschap van het publiek tot uiting in dans en zang bij het bekend worden van de geboorte van de prinses. De algemcene leiding van het spel berust tij den bekenden tconeelspeler Nico de Jong, de muzikale leiding bij Arnold Spoel en lt. De Boer, en verder reidansen, bsne- vens kinderspel en dans bij de heeren Lend en Ploeg. Een groot aantal zang- en mu- ziekvereenigingen verleenen hierbij haar medewerking. De jarige Prinses zouden bloemen wor den aangeboden en een oorkonde. Als een herinnering aan hare geboorte, zou de Prin ses bij haar terugkomst in het paleis in 't Noordeinde het schilderij vinden van den schilder J, Hoynck van Papendrecht, aan geboden door het Comité, waarop is afge beeld het moment, dat drie herauten in de Paleisstraat bij de gothische zaal, verkon digen aan de Haagsche burgerij, dat er een Prinses is geboren, zooals dat 18 jaar ge leden is geschied. Op het versierde Lang Voorhout zouden van 3 tot 5 uur en hedenavond van 8 tot 10 our muziekuitvoeringen worden gegeven. Het Hofvijverfeest belooft de clou van den dag te worden. Dit vangt hedenavond te half negen aan, als de Koninklijke Fami lie en de Hooge autoriteiten op het Bin nenhof zijn aangekomen en in de voor hen gereserveerde vertrekken in de Regee- ringsgebouwen langs den vijver zullen heb ben plaats genomen. De Koninklijke Militaire Kapel zal een toepasselijk programma ten gchoore bren gen en ook de vereeniging „Die Haghe- sangers" zal zich laten hooren. En alsof dit nog niet genoeg is, zal te 10 uur in den avond op het Malieveld 'n groot vuurwerk worden ontstoken, dat eveneens door de Kon. Familie zal worden bijge woond en zal de vereeniging „Volszang" onder leiding van André, Spoel met mede werking van andere zangvereenigingen, vel schillende liederen ten gehoore brengen, af gewisseld door muziek. Men ziet: een programma dat er zijn mag en dat Den Haag nog lang aan den 18en verjaardag van de Prinses zal doen te rugdenken. commissaris der Unfe van Zuid-Afrika te Londen, naar Nederland komen om te 's- Gravenbage aan Prinses Juliana ter gelegen heid van Haar verjaardag een geschenk te overhandigen. Dit geschenk bestaat uit een mantel en een waaier van Zuid-Afrikaan- scbe struisveeren en zal aan de Prinses worden aangeboden uit naam van het volk en de regeering van Zuid-Afrika. Uit het leven van H. M, de Koningin. De heer J. G. D. Wateier, directeur der Oranje-Nassau Hypotheekbank te Amster dam, beeft Prinses Juliana een dichtbundel aangeboden, getiteld: „Uit het leven van H M. de Konirgin". De uitvoering is verzorgd door de N.V. Handelsdrukkerij „De Ster", te Amsterdam. Woensdag 27 April j.l. is onder leiding van den Hongaarschen treincommandant Dr. Mickxy, wederom een Hongaarsch trans port Holland binnengekomen. Met dit trans port werden niet minder dan 731 kinderen, waarvoor 628 voor hst R.K. Comité naar Holland vervoerd. Dit is het grootste trans port, dat sinds het bestaan der Hongaar sche actie ooit in Holland binnenkwam via den Liga. Dit transport is ook wederom zonder een- enkele incident verloopen en reeds te 12 uur des middags waren alle kinderen aan de plaatselijke comité's afgeleverd. Naar aanleiding van de gelanceerde be richten omtrent stopzetting der kinderactie kunnen wij melden, dat deze berichten ge heel uit de lucht gegrepen zijn. Eerst op 1 Mei a.s. zal er tusschen de leiders der actie in Hongarije met den Hongaarschen minister een conferentie plaats hebben, waarop de vernieuwing nader zal worden besproken. De minister is omtrent deze subsidieverleening zeer optimistisch gestemd zoodat er gereede hoop bestaat, dat de actie voortgang zal vinden. Een geslaagde proei Na de ramp van den loodsschoener van Terschelling in November 1925 werd als resultaat van het onderzoek, ingesteld door de door den Minis'er van Marine be noemde Commissie, met ingang van 7 November 1926 de loodsdienst in het Storte- melk bij Terschelling opgedragen aan de sleepboot „Noordvaarder" van de firma Doeksen op Terschelling, welke boot geheel voor den loodsdienst werd ingericht. Met deze wijze van beloodsing werd voor den 'ijd van een half jaar een proef genomen. Het persbureau V.D. meldt thans, dat deze proef, die op 7 Mei a.s. afloopt, door de autoriteiten als geslaagd wordt be schouwd. Het contract met de firma Doek- sen wordt piet een half jaar verlengd. Als curiosum melden wij, dat het Radlo- Kuststation Scheveningen Haven het pro gramma van het avondfeest van den Hof vijver zal uitzenden op de bekende golf lengte voor telefonie 1950 M. De aanvang is bepaald op ongeveer 8.15. De nummers zullen telkens door de microfoon worden aangekondigd. De Departementsgebouwen zullen als ge woonlijk met de electrische verlichtingen, het naamcijfer van de verjarende Prinses vertoonende, in decoratieve omlijstingen prijken. Aan het gebouw van de Witte Sociëteit is, hoven de peristyle, een kleurrijke ver lichting aangebracht in den vorm van een eerepoort, in het midden vertoonende het cijfer 18. Ook de middenpaden in het Lange Voor hout, heeft weder een flehrige vliggen- tooi, terwijl ditmaal, zoowel aan de toe gang tegenover de Heulstraat als aan den toegang tegenover het Tournooiveld, gele gen ingang, bevlagde en bebloemde front- versieringen zijn aangebracht. Een hulde alt Hongarije. Gisteravond heeft Prinses Juliana ten pa- leize op het Noordeinde ontvangen Mej. Kiss, behoorende tot den Hongaarschen boerenstand, die met een trein van de Hon gaarsche liga voor kinderbescherming naar Den Haag was meegekomen, om de Prinses geluk te wenschen en H.K H. als geschenk een borduurwerk aan te bieden namens de Hongaarsche moeders De ontvangst had plaats in tegenwoordigheid van Baronesse Bentinck, hofdame de' Prinses, mr. dr. Graaf van Lynden van Sandenburg, en mr. Baron Baud. Mej Kiss, die het Hongaarsch nationale costuum droeg, het z g mattyo-cosluum, een boerinnedrachl, werd vergezeld door mevr. de Baronesse van VredenburchApor, die van Hongaarsche geboorte is en de woor den, die mej. Kiss in he* Hongaarsch tot de Prinses richtte, vertaalde. Het waren de .volgende woorden: „De moeders van Hongarije hebben mij gezonden om voor u haar onbegrensde dankbaarheid uit te spreken. U gelieve dit eenvoudig aandenken aan te nemen, dat u altijd zal herinneren aan de vreugde der Hongaarsche moeders, toen zij haar kinde ren gezond en stt.rk uit het gastvrije Neder land zagen terugkomen Dit borduurwerk getuigt van onze vurige gebeden aan den Almacht'ge. Hij schenke u al het geluk en den zegen, welke dank bare Hongaarsche Moeders u toewenschen". De Prinses betoonde zich zeer erkentelijk bij het onderhoud met de dame, dat op de aanbieding volgde. Om kwart over zes heeft de Prinses daar na in audiëntie ontvangen mej. C. M. E Kuyper, die haar een zeer fraai kanten kus sen als geschenk der kinderen der Jrliana- school te Boedapest aanbood. Mej. Kuvper bcod tevens een bij bet geschenk behoo rende oorkonde aan. Ook met deze dame onderhield de Prinses zich eenige oogen- blikken, waarbij zij blijk gaf van haar groote ingenomenheid met het geschenk. Hulde uit ZuidAh-ika. Op 2 Mei zal de heer J. S. Smit, hooge De officieele opening van het Maas-Waal kanaal zal einde October van dit jaar plaats hebben. Waarschijnlijk zal H. M. de Koningin de openingsplechtigheid bijwonen. Aangaande het bezoek, door den Neder- landschen gezant te Brussel aan het Brus- selsch departement van Buitenlandsche Zaken gebracht verneemt het „Hbld." van bavoegde zijde, dat de bedoeling is ge weest aan de Belgische Regeering mee te deelen, dat de Nederlandsche regeering de incidenten RoosterenMaastricht, wegens de omstandigheden, waarin zij plaats had den, niet beschouwd van dien aard te zijn dat zij de ontwikkeling van de goede ver standhouding tusschen beide landen in den weg zouden staan. Aan den gezant zou daarop zijn meege deeld, dat, al zijn deze incidenten aan kwa jongens te wijten, de Belgische regeering toch van plan is zoo mogelijk de uitvoering van andere plannen van die zijde ,als er mochten bestaan, te keer te gaan. In verband daarmee zou de verklaring van Vandervelde voor de Kamercommissie van Buitenlandsche Zaken te beschouwen van mede als een middel om belangstelling in de verleden Zendag op de meeting van de „Ligue Maritime aangekondigde campag ne te ondervangen en nieuwe 's- streken, die regelrecht tegen het landsbe lang zouden indruischen, legen te gaan. Levendige belangstelling. In antwoord op een vraag van een jour nalist heeft de nieuwe Nederlandsche ge zant te Budapest, graaf van Aldenburg Bentinck, verklaard, dat hij zich eerst goed op de hoogte wil stellen van den toestand, alvorens hij over zou kunnen gaan tot het doen van mededeelingen aan de pers: doch dit kon hij wel met zekerheid zeggen, dat in Nederland en levendige belangstelling bestaat voor alles, wat Hongarije betreft, hetgeen volgens spr. vooral het gevolg is van het verblijf der Hongaarsche kinderen in Nederland. Is het doel in strijd met de Statuten? Een beslissing van den minister van Justitie op het bezwaar van den Bond van Bedrijisautohouders. Gelijk bekend, aldus meldt men van wel ingelichte zijde te Utrecht, bereldan de Maatschappij tot explotatie van Spoorwegen en de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij, vanwege hare belangengemeen schap de Ned. Spoorwegen genaamd, sedert geruimen tijd de oprichting voor van een Naaml. Venn onder den naam „Algemeene Transportonderneming" (A. T. O.). De zetel van deze dochtermaatschappij der beide Nederlandsche Spoorwegen, van welke on dernemingen de Staat de meerderheid der aandeelen heeft, zal te Utrecht worden ge vestigd. Heel algemeen zou het doel omvat ten het uitoefenen van het transportbedrijf en andere ondernemingen, het perspnen- en goederenverkeer betreffende, alsmede alle andere daden van koophandel verband houdende in den ruimsten zin. Op een be treffende ontwerp-akte was de Koninklijke bewilliging gevraagd De Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland maakte bezwaar, onder meer, om dat de onbegrensde doelomschrijving in strijd kwam met artikel 3 van de statuten der Nederlandsche Spoorwegen, zooals die, ter naleving eener bij de wet van 28 Juli 1921 (Staatsblad no, 1011) bekrachtigde overeenkomst met den Staat, waren gewij zigd, Volgens dit artikel 3,van hare statu ten mogen de beide spoorwegmaatschappij en slecht: overgaan tot het oprichten van of het deelnemen aan ondernemigen, welke tot bevordering kunnen strekken van het verkeer over de door de Nederlandsche Spoorwegen geëxploiteerde spoor- en tram wegen Deswege moet alleen de exploitatie van voedingslijnen, niet de van zoogenaam de parallel- trajecten, toelaatbaar worden geacht. De Minister van Justitie raadpleegde de UtreChfsche Kamer van Koophandel en Fa- brieken en besliste a's volgt: Duidelijk behoorde verzekerd te zïjn, dat de beide oprichtende naamlooze vennoot schappen met die oprichting en met deel nemen in de onderneming tot exploitatie van autobuslijnen en vrachtautodiensten bleven binnen de grenzen van het ter na koming bij de wet van 28 Juli 1921 (Staats blad no. 1011) bekrachtigde overeenkomst met den Staat, bepaalde bij artikel 3 van hare den vennooten tot wet strekkende statuten. Daarom diende de algemeen ge stelde omschrijving van de doeleinden der op te richten dochtermaatschappij te wor den beperkt door het voorbehoud, dat men met een en ander zou blijven binnen de grenzen van het voor beide spoorwegmaat schappijen gelijkluidend artikel 3 harer sta tuten Men weet dat verschillende concessie aanvragen betreffende de A. T. O. bij col leges van Gedeputeerde Staten reeds zijn ingekomen en behandell. Onzerzijds de kan'.teekening, dat, zoolang de oprichtings akte niet is verleden en de Koninklijke be williging niet is verleend, aan twee volgens den Hoogen Raad noodzakelijke Ievens- vereischten voor eene naamlooze vennoot schap niet is voldaan en als zoodaig de A. T O rechtens niet bestaat. Vragen van bet Eerste Kamerlid den heer Steger. Het Eerste Kamerlid de heer Steger, heeft aan den mini®'er van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is de minister niet van oordeel, dat, waar zoowel art. 128 der Grondwet als art. 5 der K'e'.wet aan ingezetenen der provincie het kiesrecht voor de Provinciale Staten verleent en de wetgever heelt bepaald, dat onder ingeze'enen worden verstaan zij, die gedurende de laatste twaalf maanden hun woonplaats binnen de provincie hadden, zoowel art. 128 der Grondwet als art, 5 der Kietwe', de bedoeling heeft, aan hen, die gedurende da laatste twaalf maanden hun woonplaats binnen de provincie had den, het kiesrecht voor de Provinciale Sta'en te verleenen? Zoo ja, acht de minister het dan niet in strijd met de bedoeling zoowel van art. 128 der Grondwe' a's art. 5 der Kieswet, dat door de bepaling van het tijdstip der verkiezingen in de maand April dat kies recht aan ingezetenen is onthouden? Zoo ja, is dan de minis'er bereid, zooda nige ®aatregelen te treffen, dat in het vervolg de uitoefening van het bij Grond wet en Kieswet verleende kiesrecht aan geen der ingezetenen, d'e aan de overige gestelde voorwaarden voldoen, door an dere bepalingen onmogelijk wordt ge maakt? Wetsontwerpen inzake concessie overeenkomst. Ingediend zijn wetson'werpen, inhou dende macht'ging tot het sluiten van over eenkomsten als bedoeld in artikel 5a der Indische Mijnwe'. met de Nederiandscbe Koloniale Petroleum Mij. betreffende e opsporing en ontginning van aardolie enz. in twee terreinen in de residentie Pa'em- bang, een terre'n in de residentiën Rem bang en Semarang en een terrein in de residentie Madoera, en idem met de te Semarang gevestigde N.V, Bitinjj P et rel c:1 m Mij. voor een terrein in de reisdentiën 'Se marang en Kadoe en een terrein in de residentie Semarang. In de overeenkomsten is een bepaling opgenomen die hetl and waarborgt dat het, wanneer dit ter voorziening in de behoel- 'en van den dienst gewcnslht mocht voor komen, over een deel van het gewonnen product kunnen beschikken. In de vergadering der Eerste Kamer werd gisteren voortgezet de beraadslaging over de begrooting van Ned.-Indië. Nog werd het woord gevoerd door den heer Briët (A.-R.) en den heer de Savornin bohman (C.-H,). In zijn antwoord stelde de minister van Koloniën, de heer Koningsberger vast, dat het stoken van communistische zijde met groote sluwheid is geschied, waardoor het mogelijk was, dat het communisme zich meester maakte van de nationalistische be weging, die sinds 15 jaren bestond. Door het communisme is de nationalistische bewe ging op jammerlijke wijze vergiftigd. De ziekte is dan ook uitgebroken, waarvoor men dankbaar kan zijn, daar thans alle aandacht kan worden besteed aan voor koming van erger of een herhaling. De eco nomische toestand van de verschillende dee- jlen van Indië heeft niets te maken met deze onlusten, die evengoed zijn voorgekomen in méér welvarende streken. De regeering was ingelicht op 12 November. Er waren voor zorgmaatregelen getroffen, maar de overval len hadden plaats op punten, waar men die niet verwachtte. Het telefoonkantoor te Ba tavia is immers 's nachts van geen betee- kenis. Indien men een belangrijk punt had wil len bezetten, dan zou men den aanval ge richt hebben op het telefoonkantoor te Wel tevreden. De heer MENDELS: U bent medeplichtig, u geelt aanwijzingen voor 'n volgenden keer. De MINISTER zegt, dat zoowel verster king van het leger als van de politie nood zakelijk was. Vrijwilligers hebben zich in groote getale aangeboden en met levens gevaar hebben zij werk verricht. Het leger telt thans 33.000 man. Voorts is er 7.000 man veldpolitie. Met de gewapende politie en de plaatsleijke politie komt men tot 50.000 man. Voorts moet de nationale beweging in de juiste banen worden geleid. Het contract tusschen bestuur en bevolking moet zoo jn- nig mogelijk gemaakt worden. Voorts moet een zoo krachtig mogelijke welvaartspoli- tiek gevoerd worden. Hierna wordt gepauzeerd. Vervolgens zegt de minister da*. m een paar maanden geleden in de Tweede Kamer uitvoerig gesproken heeft over de welvaarts- politiek van de Indische regeering, zoodat hij daarover nu niet zal uitweiden. Tot heden heeft de gouverneur-generaal twee maal gratie verleend. De motiveering van zijn besluit kan spr, de verzekering ge ven, dat de persoonlijke meening van den gouverneur-generaal bier geen rol heeft ge speeld. Er is niet te zeggen, of de internee- ring voor levenslang is. Indien het commu nisme te zijner tijd van de wereld verdwijnt, zullen zij zonder bezwaar vrijgelaten kun nen worden. Geheel kan de minister zich aansluiten bij de hulde, aan gouverneur-generaal Fock gebracht. Aan zijn werkzaamhedeen is het te danken, dat de tegenwoordige G.-G. rus- lig kan voortarbeiden aan den economischer en politieken vooruitgang van Indië. Spr. is bereid, de toepass'g van art. 177 zoodanig te doen ziin, dat de goed gezinden zoo weinig mo^eliik last ondervinden. De zaak van de scheidingslijn op Nieuw-Gui- nea zal nog eens nader onderzocht worden. Met de dubbele zending moet men zeer voorzichtig zijn in streken, waar het Chris tendom nog niet is ingevoerd» Waar zij toe laatbaar wordt geacht, wordt de dubbele zending toegelaten. Wat de persconferenties betreft,, deze vinden hun oorzaak in de jaren, die de G.-G. in Amrika heeft doorgebracht. Waren dc eerste conferenties vopr den landvoogd een teleurstelling, gaandeweg was hij meer be vredigd en thans juicht hij reeds het resul taat toe. Er wordt een communiqué van sa mengesteld, dat aan de goedkeuring van den Gouverneur-Generaal is onderworpen. De nieuwe staatkundige regeling van Indië heeft naar de minister meent geen verande ring gebracht in de positie van den Gou verneur-Generaal. Bij de replieken merkt de heer Blomjous (R.-K.) op, dat hij verwacht, dat' indien de berichten uit Indië in den loop van het jaar niet gunstiger luiden ten aanzien van de toe passing van art, 177, er den volgenden keer heel wat Roomsche stemmen tegen de be grooting zullen worden uitgebracht. Na dupliek wordt de begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer MENDELS verklaarde echter, dat zijn fractie geacht wenscht te worden, tegen de begrooting te hebben gestemd. Zonder beraadslaging of stemming werden aangenomen de volgende ontwerpen: Verhooging van het le hoofdstuk der be grooting Van uitgaven ven Ned.-Indië 1926 (aanschaffing van vliegtuigen): Verbooging van het Xle hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1927 (Bureau Gecom mitteerde voor Indische Zaken): Wijziging van de begrooting van Ned - Indië voor 1927; Wijziging van de Surinaamsche en van de Curaqaosche begrootingen 1925. Tevens werd zonder beraadslaging of stemming aangenomen de begrooting van Surinan e. Hierop verdaagd de VOORZITTER de vergadering tot 10 Mei 's avonds half 9. Het Arbeidskantoor te Batavia heeft een wettelijke regeling voorgesteld tot verbete ring van de arbeidstoestanden op de parti culiere Sumatraansche houtaankap-onder- nemingen, z.g. panglongs. Deze maatregelen voor do boschconcessies staan in verband met misstanden, die in een rapport tot uiting zijn gekomen, o.a. betreffende het voorko men van buitengewoon zware mishandeling van koelies. Een rookkolom van 2000 meter. Donderdagmiddag te 5.10 uur, had een hevige uitbarsting van den Marapi plaats. Een zwarte rookkolom van 2000 meter hoogte steeg op uit den krater. De Marapi is de vulkaan in de Padangsche Bovenlanden op Sumatra, welke men dus niet verwarren moet met den Merapi, den vulkaan in Java, gelegen op de grens van Soerakarta en Djokjakarta. Tien millioen uit het „Tinpotje" naar de gewone inkomsten. Volgens het „Bat. Nieuwsblad" is de re geering er in geslaagd, de onlwerp-begroo- ting voor 1928 te doen sluiten zonder te kort. De regeering heeft uit het zgn. tinpotje tien millioen gulden overgebracht naar de gewone inkomsten, hetgeen dus practisch neerkomt op ten verhooging van de raming vjxn de tinprijzen van 30 per picol. Hier mede is het tinpotje alzoo vrijwel vrij gegeven, zoodat men in de toekomst onbe dekt is tegen een mogelijke inzinking van de tinprijzen. De arrestatie der vier Kwomintang-leden is een gevolg van een feestvergadering tot vie ring van nationalistische overwinningen. De hoofdleider deed een feilen aaval op Tsjang Kaf Sjek en werd daarom door het comité verwijderd, zoodat de politie hem in be scherming moest nemen. Alle leden der Kwomingtang vestigden zich als kleermakers in Indië, waaruit blijkt, hoe moeilijk het is buitenlandsche propaganda te bestrijden, die op deze wijze in Indië ge voerd wordt. Het uur van aankomst. Het uur van aankomst van den koninklij ken trein aan 't Centraal Station te Amster- dm is bepaald op 17 Mei, om 3.58, 's namid dags. Het tijdstip van vertrek is nog niet vastgesteld. Een hulde aan Prinses Juliana. Op initiatief van het bestuur van den Amsterdamscben Oranje-Jeugd-Bond en in overleg met den Burgemester van Amster dam, is het plan gevormd, ter gelegenheid van het aanstaande bezoek van H. K. H. Prinses Juilana aan de hoofdstad, haar een zanghulde te brengen door kinderen van Amsterdamsche scholen en vereenigingen. Het Amsterdamsch comité voor de Emma- -bloemcollecte schrijft: De globale telling van de opbrengst der Emmabloem-collecte ie Amsterdam (de definitieve telling ge schiedde door de machines van de Rotter- damsche Bank) is nader vastgesteld op 19.911,25Fa. Deze record-opbrengst is bij eengebracht door 446 collectanten, die met onvolprezen ijver ongeveer 125.000 bloemp jes hebben weten te verkoopen. Meer dan 15.000 van het totaalbedrag werd ontvangen in geldstukken van kwart jes, dubbeltjes en centen! Als treffende gift moet genoemd worden een enveloppe met vijf nieuwe kwartjes en met het opschrift: „opgespaard door t.b.c.-patiënte, wier laat ste wil het was, het aan liefdadige doelein den te besteden." Eindelijk gearresteerd. Wij hebben reeds gepubliceerd de waar schuwing, die de commissaris van het bu reau Linnaeusstraat te Amsterdam tot het publiek richtte voor een jongen man, Schouten tjiheeten, die op ongeoorloo'de wijze stofzuigers in zijn bezit kreeg. De man was vroeger bij een maatschappij werkzaam geweest, welke voor de gemeen te stofzuigers in huurkoop afleverde. Van een adreslijs!je, dat hij nog van vroeger bij zich had, maakte hij misbruik en ging al de vroegere klanten af. Hij haalde daar herinneringen van vroeger op en zeide, dat de maatschappij hem gezonden had om den stofzuiger na te kijken. Steeds vond hij, dat er iets aan mankeerde en dan nam hij het apparaat, zooals hij zeide, in opdracht ter kos'elooze reparatie mede. Hij gaf daarbij een briefje met doorslag af, waarna hij ijlings met het toestel naar een bank van leening toog, het beleende en het geld op streek. Zoo deed hij tientallen malen met het gevolg, dat evenzooveel keeren aan gifte bij de politfc gedaan werd. Op tal van bureaux kwamen klachten omtrent de ver duisteringen binnen, maar hoe de politie ook zocht, Schouten was onvindbaar. Eerst was hij woonachtig in de Kuipers straat, later woonde hij in verschillende hotelletjes. Doch gistermiddag werd hij door een paar rechercheurs van de Cen- Irale Recherche gearresteerd en meegeno men naar het hoofdbure'au. Bij fouilleering werden acht beleenbriefjes op hem gevon den. Vermoed wordt, dat hij de andere briefjes verkocht heeft. Ter zake verduistering zal hij ter be schikking van de justitie worden gesteld. Bij K. B. is eervol ontslag verleend aan den heer C. van Asperen, commissaris van politie te Ams'erdam, onder dankbetuiging voor de door hem bij de politie bewezen diensten. De heer Van Asperen stond aan het hoofd van het sectiebureau J. D. Meycr- plein te Ams'erdam. Hij is voorzitter van de Broederschap van Commissarissen van Politie in Nederland. HANDELSHUIS: „HET CENTRUM", Nieuwe Gracht 78, Haarlem. BETALING OOK IN OVERLEG. Fantaseert hij nóg7 Een aanklacht wegens valsche aangifte is ingediend tegen den 15-jarigen fabrieks- jongen te Zeist, die bij de politie te Zeist melding maakte van een aanranding met geweldpleging en diefstal door twee auto mobilisten. Eindelijk is de jongen komen vertellen, dat hij niet werd aangerand, doch was meegereden, waarbij de automobilisten zouden hebben geadviseerd om een aan randing op te disschen om zijn telaat in de fabriek komen te verklaren. Van deze auto. mobilisten is echter nog niets bekend ge worden, zoodat ook dit wel weer fantasie kan blijken van den jongen, die reeds een voorwaardelijke veroordeeling achter den rug heeft. Aan den Scherrenbergweg te Beekbergen ontstond brand in een dubbel woonhuis, bewoond door de wed. Van de Hel en voor andere helft door den landbouwer F. W. Bloemink. De brand is veroorzaakt door een lood gieter, die tijdens het herstellen van dc dakgoot op ennoodige en onvoorzichtige wijze zijn brandende lamp in aanraking bracht met het stroodak, dat onmiddellijk brand vatte, met het gevolg, dat het ge- heele perceel afbrandde. Van den inboedel kon weinig worden gered. Verzekering dek' de schade. De politie te Hoogezand heeft de hand gelegd op twee jeugdige rijwieldieven, broers van 12 en 14 jaar uit Groningen, die bezig waren rijwielen te ontvreemden uit de vestibule van Hotel Faber. Uit het ver- hoor bleek, dat de deugnieten per vracht auto de provincie ingingen, om daar hun slag te slaan en dat de oudste in Groningen reeds vier rijwielen had gestolen. De poli tie in Groningen werd telefonisch verzocht de ouders te waarschuwen. In hoeverre ze schuldig staan aan verschillende rijwiel diefstallen in de provincie, waarvan men tot dusverre vruchteloos de daders zoekt, zal moeten blijken. Ze zijn naar Groningen getransporteerd. Bij de werkloozenrelletjes, die op den Coolsingel te Rotterdam plaats vonden, heeft de politie aan een der betoogers een zware ijzeren staaf ontrukt, welke hij blijkbaar met minder vredelievende bedoe lingen bij zich had. Een der rechercheurs van het hoofdbureau, die een verzetpleger een klap met den gummistok wilde geven en doordat de man zich plotseling buk te missloeg, had het ongeluk den rech- tram uit de kom te staan. Hij meest in het ziekenhuis aan den Coolsingel worden ver bonden. voor van AMSTERDAM, 29 April. (Noteering v. h. Vei inggebouw De Jong en Koene). Aardappelen ri'uwe 1.201.40 pdr mand je. Peulen 0,850.95 per kg. Holl. bloem kool extra ƒ24—30, idem I 1722, kom kommers 2226, geel 2630, aardbeien ƒ56 per 100 stuks. Sla 3.50—6, idem II 1.503 per 100 krop. Spinazie ƒ5—8, Holl. witlof 3037, idem II 1320 per 100 kg. Peen 2532, prei 610, rabar ber 812, raapstelen 23.50, selderie 712, peterselie 46, kervel ƒ711, radijs 46 per 100 bos. Bloemen. Hadley ƒ16—20, Golden Ophelia ƒ7—10, Ophelia 5—8, Keizerin 612, Columbia 7—10, Sumburts 46, Cordes ƒ711, Marcel Royer 811 per 100 stuks. Seringen. Marie Lagray 3240, idem II ƒ2230, Spath 1720, Sneeuwballen 1014 per 100 tak. Tulpen. Copland ƒ23.50. Gris- delin f 1.1.50, Sanders f 23, Calla's f 1722, KoJl. Anemonen f 1.1.50, rood f 0.600.80, Am. Anjers f 812, Narcissen f 0.300.50 per 100 stuks. Japansche Lelies f 1318 per 100 lekk. Lathyrus in diverse kleuren f 0.250.38 per bosje. Planten. Violen f 0.200.30, Primula's f 0.250.40, Madeliefjes 0.200.30 per bakje. AzahVs f 1.20—4.20, Hortensia's f 0.70—1.80, Ci neraria's f 0.250.40, Trrdescantia's f 0.20 0.25, Primula's f 0.25—0.30, Colous f 0.23— 0.34 p. stuk. Zonalen Crampels f 0.22 0.24, Rubin f 0.2;—0.25. AMSTERDAM, 29 April. Aardappelen, (Bericht v.d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 5.505.75, blauwen f 5.35, bravo's f 4.505.20, roodstar f 4.755, eigenheimer poters f 2.503, blauwe poters f 2.503, bonte poters f 2.503, bravo poters f 2.50— 3, bravo poters f 2.503 Anna Paulowna zand f 5.506.50, roodstar f 4.755 Hil- legommer zandaardappelen f 5.50—6.50 j Flakkeesche eigenheimers f 55.20, id. rood star f 4.755, id. eigenh. poters f 2.503, id. bravo poters f 2.503 Friesche borgers f4.30—4.50 p. hl. Winter Malta f 11—12, zomer Malta f 1617 per 100 kg. ZWOLLE, 29 April. Boter. Aangevoerö 80/7 v., 20/6 en 520 stukken, samen 2060 kg. Prijzen per 1/8 v. f 2935, per kg. f 1.902. Vee. Aangevoerd 1214 runderen, 273 gras kalveren, 173 nuchtere kalveren, 35 schapen, 37 lammeren, 264 varkens en 1225 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.60 f 0.90, id. kalveren f 11.40 idem varkens f 0.540.56 per kg schapen f 1838. De handel was in alle soorten redelijkivlug. hum*- er 2.2. 292. Voor den Hoofdingang van Refnaard's woning gekomen, stak de aanvoerder der kangeroe- brigade zijn lans in hét hol en riep: „In naam van Kokkie, Heer Fijnvandraad, geef u onmiddel lijk over." 293. Ook andere Kangoeroe's prikten met hun lansen In het hol. Doch alles wat ze er uit haalden, dat waren de stoelen en de tafel van Reinaard's ameu blement. Niemand gaf antwoord van binnen. Het hol leek uitge storven. 294, Doch een der Kangoeroe's had wat anders gevangen. Toen hij de punt van zijn lans bekeek, zag hij er een briefje aan zitten. Dat was merkwaardig. Zou Rei- naard toch in het hol zijn? En zou hij dat briefje aan de lans gestoken hebben? 295. Dadelijk werd het papier er af gehaald en toen las de aan voerder der Kangoeroe-brigade voor, wat erop geschreven was. Wat waren de Kangoeroe's boos. Ze besloten dadelijk den brief bij Kokkie te brengen. Nummer 293. Rummer 294, {Wordt .vervolgd.) Nummer 295.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 14